Στη σχάρα κυρίως αλλά και μαγειρευτά ως πιάτα ημέρας.

Ανοικτά κάθε μέρα από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

15 Απρ 2017

Λίγο πριν τη Μ. Εβδομάδα και έχοντας βρεθεί μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας αποφάσισα με την παρέα μου να επισκεφτούμε αυτό το ταβερνάκι θέλοντας να αποφύγουμε ταχυφαγεία και άλλους παρόμοιους χώρους. Η επιλογή μας αυτή σίγουρα δεν μας διέψευσε. Το ταβερνάκι αυτό βρίσκεται στην ομώντυμη οδό Αγάθωνος, ένα μικρό δρόμο πολύ κοντά στην πολύβουη πλατεία Αγίας Ειρήνης αλλά αρκετά ήσυχο και χωρίς τον θόρυβο των παρακείμενων ομοειδών μαγαζιών. Η αλήθεια είναι ότι όσο πλησιάζαμε απογοητευτήκαμε. Δεν μας γέμιζε καθόλου μα καθόλου το μάτι. Σκεφτήκαμε "τι ήρθαμε τώρα εδώ" όταν βρισκόμαστε στο κέντρο της Αθήνας με τόσες και τόσες επιλογές σε απόσταση αναπνοής; Με σκέψη αρκετή αποφασίσαμε να διαβούμε το κατώφλι του νιώθοντας όμως ότι μάλλον ριψοκινδυνεύουμε. Ευτυχώς δικαιωθήκαμε παρά τις αρχικές αμφιβολίες και ενστάσεις μας καθώς το φαγητό, η εξυπηρέτηση των ανθρώπων και οι τιμές μας έβγαλαν ασπροπρόσωπους για την τελική μας επιλογή.

Ο χώρος είναι καθαρός, περιποιημένος και η μία του πλευρά "κοιτάζει" στην ομώνυμη στοά. Μικρός αλλά τα τραπέζια όχι στριμωγμένα. Είναι πολύ παλιός και λαϊκός, που έχει αφεθεί να θυμίζει πολύ παλιές εποχές και ίσως αυτό τελικά να καταλήγει να είναι και προσόν ταυτόχρονα για κάποιους πελάτες.

Η εξυπηρέτηση επίσης είναι πολύ δυνατό σημείο του μαγαζιού: η κοπέλα που μας πήρε την παραγγελία και στη συνέχεια μας σέρβιρε ήταν πραγματικά άψογη σε όλα της: με προθυμία να μας εξηγήσει και να μας κατευθύνει αλλά και πολύ πολύ χαμόγελο.

Στα του φαγητού το μενού έχει κλασικές και αναμενόμενες επιλογές ενός παραδοσιακού ψητοπωλείου. Θα βρείτε όλη την ποικιλία των κρεατικών και τα ορεκτικά που συνηθίζονται σε τέτοια μαγαζιά: χωριάτικη, τζατζίκι, κολοκυθάκια, λουκάνικο, πατάτες κλπ.

Εμείς δεν ξεφύγαμε από τον κανόνα και παραγγείλαμε τα εξής:

- χωριάτικη σαλάτα αρκετά δροσερή, χορταστική και φρεσκότατη όπως θα έπρεπε να είναι

- σαγανάκι όλα τα λεφτά με το λεμονάκι του ολόζεστο και αλμυρό όσο πρέπει

- πατάτες τηγανητές σε μεγάλη ποσότητα, σταθερή αξία κάθε ελληνικού γεύματος

- παντσέτα η οποία ήρθε ζουμερή με τους χυμούς της και καλοψημένη και μας απογείωσε και... το καλύτερο για το τέλος που όχι μόνο μας άφησε τις καλύτερες γευστικές εντυπώσεις αλλά μας έλυσε και την αρχική μας απορία:

- κοντοσούβλι χοιρινό, ζουμερό, μαλακό, χορταστικό, απλώς θεϊκό. Η απορία μας σχετικά με αυτό το πιάτο είναι ότι όταν μπήκαμε στο μαγαζί δεν είδαμε κάτι να ψήνεται στη σούβλα. Όταν ρωτήσαμε αν υπάρχει κοντοσούβλι μας απάντησαν θετικά και παραγγείλαμε παρά το φόβο μας ότι θα φάμε κάτι χθεσινό ή μπαγιάτικο. Τελικά διαπιστώσαμε ότι στη Στοά Αγάθωνα το κοντοσούβλι το ψήνουν εκείνη την ώρα, κατά την παραγγελία του πελάτη και καταφτάνει στο πιάτο φρεσκοψημένο και καυτό σε μια μεγάλή σούβλα. Γι΄ αυτό και έρχεται και τελευταίο αλλά και καλύτερο. Αξίζει η αναμονή. Πιστέψτε με!!!! Μακράν το καλύτερο πιάτο. Δεν υπάρχει!! Δεν παιζόταν.

- ½ κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό και εξαιρετικό

Το νερό ήρθε σε κανάτα μαζί με το ψωμάκι. Για όλα αυτά πληρώσαμε 27 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα με όλη μου την καρδιά. Αξίζει τον κόπο να πάτε. Θα φάτε πολύ καλά. Οι άνθρωποι είναι εξαιρετικοί και επαγγελματίες.

17 Οκτ 2016

Τι είναι η Στοά του Αγάθωνα. Ένα μικρό καφενείο, ένα στέκι, ένα σημείο συνάντησης για καλό φαγητό με προσιτές τιμές στο κέντρο της πόλης στο εμπορικό τρίγωνο, μακριά από την οχλαγωγία της πλατείας Αγίας Ειρήνης αλλά δίπλα της.
H θράκα πάντα έτοιμη για να σας ψήσει μια μεγάλη ποικιλία από όλων των ειδών τα κρέατα. Πανσέτα χοιρινή, λουκάνικα, συκώτι, μπριζόλες λαιμού, και άλλα πολλά. Η σπεσιαλιτέ της Στοάς είναι το ατομικό κοντοσούβλι, μαριναρισμένο εικοσιτέσσερις ώρες πριν!
Τρομερή ατμόσφαιρα με κόσμο απλό που του αρέσει το καλό φαγητό με φρέσκα προϊόντα, εξαιρετικό σέρβις πάντα με χαμόγελο, και όλα μπορούνε να συμβούν αρκεί να το θέλετε.