Ένας ζεστός χώρος που σκοπός του είναι να φιλοξενήσει τον επιχειρηματικό κόσμο όλης της περιοχής μας και όχι μόνο. Επισκεφτείτε το χώρο μας για να δείτε την υψηλή ποιότητα των προϊόντων μας καθώς και την άψογη εξυπηρέτηση. Το Flavour είναι δίπλα σε κάθε επαγγελματία κατανοώντας τις δυσκολίες του σύγχρονου τρόπου ζωής. Φροντίσαμε για εσάς να φτιάξουμε έναν ποιοτικό χώρο για το διάλλειμά σας. Ο χώρος μας μπορεί να φιλοξενήσει 140 άτομα, η κουζίνα μας μπορεί να ικανοποιήσει κάθε γαστρονομική επιθυμία σε αρκετά προσιτές τιμές. *Εντυπωσιάστε τους συνεργάτες σας με ένα εταιρικό γεύμα ή σε μια ονομαστική γιορτή!

Καθημερινά όλη μέρα ανοιχτό (Δευτέρα-παρασκευή απο τις 7:00πμ - 2:00πμ). Ώρες διανομής Δευτέρα-Παρασκευή: 8:00πμ - 02:00πμ και Σ/Κ: 9:00πμ - 02:00πμ

Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Προσφέρει Πρωινό
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

21 Απρ 2016

Μενού με κανονικές τιμές (σαλάτες εως 8 ευρώ, κυρίως πιάτα περί τα 10 ευρώ). Μεγάλες μερίδες. Η σαλάτα με κοτόπουλο που πήρα είχε πολλά μανιτάρια που δεν ταίριαζαν με τα υπόλοιπα υλικά και καλώς ή κακώς ήταν ανάλατη.

Το προσωπικό είναι επαρκές στον αριθμό και γρήγορο.

Στον χώρο βάζω ένα αστέρι, καθώς ναι μεν ο διάκοσμος είναι πολύ καλός και θυμίζει χλιδάτο εστιατόριο, ΑΛΛΑ επιτρέπεται το κάπνισμα ενώ ο εξαερισμός τόσο ανεπαρκής όσο χρειάζεται για να μυρίζεις τον καπνό και να μυρίζουν και τα ρούχα στη συνέχεια...

Ίσως να πρέπει να υπάρχει σχετικά επισήμανση στο ask4food για την πολιτική των καταστημάτων σε αυτό το κομμάτι.

27 Μάρ 2016

To Flavour βρισκεται επι της πολυβοης λεωφορου Συγγρου, στο υψος του Αγ. Σωστη. Δεν ειχε τυχει να το επισκεφτω ποτε, γιατι ομολογουμενως η εξωτερικη του εικονα μου εκανε λιγο βαρια για τα γουστα μου. Σαν πρωτη εικονα απ εξω, παρατηρωντας το στυλ του χωρου και των πελατων, δεν με τραβουσε ιδιαιτερα, δημιουργωντας μου την αισθηση 'σφιγμενου' Lobby ξενοδοχειου.

Ετσι, για καιρο τωρα απλα το αγνοουσα, υποθετοντας πως μια επισκεψη μου εκει θα ηταν ιδιαιτερα βαρετη.
Προσφατα μετα τη δουλεια, κατευθυνομενη με τη παρεα μου προς τη σιγουρη επιλογη του Ciao για ενα γρηγορο και δοκιμασμενο δειπνο, σταθηκα και εριξα μια ματια στο μαυροπινακα που εχει απ εξω με το μενου, που η αληθεια ειναι οτι κινειται στις ιδιες γευστικες επιλογες πανω κατω με το Ciao, ειδα το μαγαζι αρκετα ζωντανο απο κοσμο, ειχαμε την αναγκη και για κατι διαφορετικο και ετσι αλλαξαμε την τελευταια κυριολεκτικα στιγμη γνωμη, μιας και ειναι γειτονακια μεταξυ τους και μπηκαμε δυο πορτες πιο πριν, στο Flavour buisiness resto cafe.

Απο την πρωτη στιγμη που μπηκαμε μεσα, αρχισα να νοιωθω πολυ πιο ανετα απο οτι περιμενα. Η υποδοχη απο τις νεοτατες χαμογελαστες κοπελιτσες, μας επηρεασε θετικα τη διαθεση.
Ο χωρος ειναι σε ζεστα χρωματα, γωνιακος και υπερυψωμενος, με γυρω γυρω τζαμαρια που καθιστα το μαγαζι φωτεινο και εξωστρεφες. Χωριζεται στην μπροστινη αιθουσα που ειναι και καπνιστων και για τους μη καπνιζοντες προσφερεται η αιθουσα στο βαθος που ειναι καπως πιο απομονωμενη. Ο φωτισμος ειναι πολυ ενδιαφερων λογω των ιδιαιτερων μεταλλικων στοιχειων που τον περιβαλλουν.

Καθισαμε σε ενα ανετο καναπεδακι και ηρθε αμεσα το νερο με τη χαμογελαστη σερβιτορα. Θα χαρακτηριζα λιγο επιτηδευμενη την αρκετα κοιμησικη μουσικη σε στυλ piano bar που μας νυσταξε, αλλα μαλλον αυτο το προφιλ θελει να προωθησει η ιδιοκτησια, του τυπου ειμαι επιχειρηματιας και σκαω με το κοστουμι μου για το buisiness lunch μου (σκαω και την πουρακλα μου και οποιον παρει ο χαρος οπως μας ετυχε) και παει λεγοντας.

Το μενου κινειται σε αμερικανοιταλικα επιπεδα, με πιτσες, ζυμαρικα, μπεργκερ, σαλατες, φιλετα, μπιφτεκια κτλ, αλλα προσφερει και χυμους, καφεδες και γλυκα. Ενδιαφερον φαινεται το πρωινο, σε αμερικανικη, γαλλικη και light εκδοχη. Επισης, κανει διανομη κατ οικον.

Εγω πηρα ενα Burger Flavour, με μοσχαρισιο μπιφτεκι, ομελετα, μαρουλι, ντοματα,
κρεμμυδι, τυρι edam και barbeque sauce και ο συνοδος μου φιλετο κοτοπουλο σχαρας, που μπορουσε να επιλεξει συνοδεια απο πατατες τηγανιτες, πουρε ή ρυζι ή και επιπλεον ψητα λαχανικα με +0.80 ευρω. Εκεινος διαλεξε πουρε, τον οποιο λαχταρουσε και πολυ εκεινη τη μερα, αλλα δεν του εγινε το χατηρι μιας και ηρθε με ρυζι. Η κοπελα βεβαια παραδεχτηκε το λαθος της και ζητησε ποσες φορες συγνωμη προσφερομενη να το αλλαξει, αλλα δεν θελαμε να περιμενουμε κι αλλο και το αφησαμε ετσι. Για τη μεση μοιραστηκαμε μια σαλατα Caesar's, σε καλο μεγεθος, νοστιμη σε γενικες γραμμες και με ωραια sauce, αλλα με εξαιρετικα στεγνο κοτοπουλο.

Το μπεργκερ μου ειχε ωραιο ζουμερο μπιφτεκι, στο συνολο του ομως ητανε μετριο γιατι περιμενα λιγο πιο 'σπιτικο' ψωμακι απο αυτο που ειδα, και φυσικα οι πατατες (το γνωστο ευαισθητο σημειο μου) ητανε προκατ, παρολο που σε καθε πιατο στον καταλογο που συνοδευεται απο πατατες υπηρχε υποσημειωση με υπογραμμισμενα γραμματα οτι ειναι φρεσκιες... Αυτη τη φορα βεβαια δεν μπηκα στον κοπο να το επισημανω στην σερβιτορα, αφου πια εχω βαρεθει να μου συμβαινει σε μαγαζια αυτου του ειδους η 'εξαπατηση' και ποτε καμια απαντηση δεν με καλυψε γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει απαντηση απο την στιγμη που λες οτι προσφερεις κατι, καντο σωστα. Το φιλετο κοτοπουλο ηταν καλο, με ενα πολυ σπυρωτο και ωραιο Basmati με λαχανικα, το οποιο δεν τιμησε και πολυ ο συνοδος μου γιατι το ρυζι δεν ηταν κατι που ηθελε εξ αρχης και γενικως δεν ειμασταν και σε πολυ ορεξατη απο πεινα μερα.

Στο συνολο το μαγαζι δεν μας ενθουσιασε λογω των 'ατοπηματων' που προανεφερα, παρολα αυτα το ατυχημα με το ρυζι μπορει να συμβει οπουδηποτε. Τα λαθη ειναι ανθρωπινα και γενικως θα του εδινα αλλη μια ευκαιρια, επιλεγοντας αυτη τη φορα καποιο ζυμαρικο.
Στο συνολο, με μια μεγαλη βαρελισια μπυρα και μια κοκα κολα, δωσαμε 33.90, με τη σαλατα στα 6.90, το μπεργκερ 7.80, το κοτοπουλο 8.60, τη μπυρα 5 και την κοκα κολα 2.20. Εντυπωση μου εκανε η χρεωση κουβερ για το ψωμι και ενα πηχτο και αταιριαστο ντιπ στα 1.20, γιατι αυτην την τακτικη την εχουν καταργησει σταδιακα τα περισσοτερα μαγαζια και ειναι κατι που ειχα καιρο να δω.

Τελικα αυτο που μενει σαν πιο εντονη εντυπωση φευγοντας απο το Flavour, δεν ειναι ουτε ο χωρος, ουτε το φαγητο, ουτε οι καλες τιμες. Αυτο που θα σου μεινει θα ειναι η παρα πολυ καλη εξυπηρετηση απο τις κοπελες, που σου ανοιγουν ακομα και την πορτα για να μπεις/βγεις, παντα υπο το αγρυπνο ματι του ιδιοκτητη/υπευθυνου, που στεκοταν σχεδον αγχωτικα με σταυρωμενα τα χερια και επιτηρουσε συνεχως την εργασια δινοντας τις σχετικες υποδειξεις στις κοπελες, οση ωρα παραμειναμε στο μαγαζι.

Γενικως δειχνει να τους ενδιαφερει παρα πολυ η εξυπηρετηση του πελατη και αυτο ειναι προς τιμην τους και ειναι και ο λογος που αξιζει να το επισκευθειτε για ενα γρηγορο φαγητο πριν ή μετα τη δουλεια που υπερβαινει κατα πολυ τα επιπεδα ενος fast food. Αν δωσουν λιγο περισσοτερη βαση στο βασικο στοχο που θα επρεπε να ειναι τα πιατα και οι πρωτες υλες τους και οχι τοσο πολυ στο πως θα σταθει/μιλησει/χτενιστει η σερβιτορα, θα μπορουσε να γινει ενα καλο στεκι για καποιον που του αρεσει αυτη η κατηγορια εστιατοριου, γιατι ναι το σερβις ειναι σημαντικο, αλλα αν το προσφερομενο προιον χωλαινει, και κωλοτουμπες να σου κανει το προσωπικο ικανοποιηση δεν θα παρεις.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι