03 Μάρ 2018

Με μεγάλη έκπληξη είδα ότι δεν υπάρχει καμία κριτική για το συγκεκριμένο μαγαζί, παρότι είναι πάρα πολύ δημοφιλές (κοινώς δεν βρίσκεις να κάτσεις). Πριν πάω μάλιστα το είχα δει να αναφέρεται από διάφορους σαν το καλύτερο φαλαφελάδικο της Αθήνας! Καθότι λοιπόν το έχω επισκεφτεί δύο φορές, είπα να κάνω την αρχή και να σας το παρουσιάσω!

[Spoiler alert]
Λοιπόν, σίγουρα δεν πρόκειται για το καλύτερο φαλαφελάδικο της Αθήνας. Μπορείς να γευθείς και πιο αρωματικά και αυθεντικά φαλάφελ, κυρίως στο κέντρο της πόλης. Είναι όμως ένα πολύ αξιόλογο χορτοφαγικό ταχυφαγείο, στο οποίο ξέρεις ότι θα φας νόστιμα, ποιοτικά και σε ένα επίπεδο ιδιαίτερα, καθότι πειραματίζονται.
[/Spoiler alert]

To Baba Ghanoush βρίσκεται στην πλατεία Βαρνάβα στο Παγκράτι, οπότε αποτελεί μέρος μιας γενικότερης περατζάδας. Είναι λιλιπούτειο, με κάποιους πάγκους στο μέσα χώρο όπου βρίσκεται η κουζίνα, αλλά και τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο (όπου το χειμώνα βάζουν και σόμπες). Προσωπικά δεν έχω κάτσει ποτέ μέσα, αφενός επειδή προτιμώ τα τραπεζάκια από τους πάγκους, αφετέρου επειδή το θεωρώ απίθανο να μην ποτίσουν τα ρούχα από τις μυρωδιές των φαγητών που μαγειρεύονται. Ο χώρος απλός, απλούστατος, αλλά συμπαθητικός.

Η εξυπηρέτηση είναι εντάξει. Ευγένεια, επεξηγήσεις σχετικά με τα φαγητά, τα πιάτα ημέρας κλπ, παρ' όλα αυτά ενδέχεται να υπάρχει καθυστέρηση όταν πλακώνει κόσμος (και πλακώνει συνέχεια). Θα έβαζα 2.5 για να είμαι πιο ακριβοδίκαια, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμώ να λειτουργώ "υπέρ του μαθητή".

Όσον αφορά το φαγητό, έχω δοκιμάσει διάφορα. Όπως είπα και παραπάνω το μενού είναι καθαρά χορτοφαγικό, ενώ οι περισσότερες επιλογές είναι και vegan. Τα μόνα μη vegan υλικά που χρησιμοποιούν είναι το γιαούρτι και κάποια τυριά. Πρωταγωνιστές είναι βέβαια τα φαλάφελ, τα οποία προσφέρουν σε μερίδα, σε πίτα, αλλά και ως τεμάχια. Επίσης έχουν burgers, αλοιφές όπως χούμους και μπαμπαγκανούς, χειροποιήτες τηγανιτές πατάτες, σαλάτες και κάποια πιάτα (πχ σούπες) και γλυκά ημέρας.

Η γενική μου αίσθηση είναι η εξής: ποιοτικό, φρέσκο, εύγευστο και ελαφρύ φαγητό, αλλά όχι η "απογειωτική" νοστιμιά που περίμενα. Τρως νόστιμα, καλά και υγιεινά, αλλά δεν σου μένει και σαν κάτι το "μοναδικό" όπως μου είχαν πει. Ίσως βέβαια να είμαι και εγώ αρκετά απαιτητική επειδή έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες της Μέσης Ανατολής και της Βόρειας Αφρικής, οπότε έχω δοκιμάσει παρόμοιες γεύσεις στο "αυθεντικό" τους περιβάλλον και όσο να 'ναι όταν έχεις φάει φαλάφελ και μπαμπαγκανούς στη Βυρηττό ο πήχυς έχει αυτόματα ανέβει πολύ πολύ ψηλά.

Περισσότερο μου άρεσε ένα πιάτο ημέρας που δοκίμασα πριν λίγο καιρό, μια "τάρτα γλυκοπατάτας". Στην πραγματικότητα ήταν κάτι σαν γεμιστή γλυκοπατάτα με διάφορα λαχανικά, τυρί και κινόα νομίζω, την οποία βρήκα πολύ καλή. Επίσης μου αρέσουν οι τηγανιτές τους πατάτες, που έχουν κάτι το "μαμαδίστικο". Τα φαλάφελ τους είναι γενικά καλά, απλά όχι όσο αρωματικά μου αρέσουν εμένα. Όπως προανέφερα στο κέντρο έχω δοκιμάσει και καλύτερα.

Φτιάχνουν ακόμα καλές λεμονάδες με μέντα, τζίντζερ (ή και με προσθήκη ροδιού), οι οποίες σίγουρα λένε, αλλά εγώ πάντα κάνω τη σύγκριση με αυτές του Αμμάν και του Μαρόκου.

Οι τιμές πολύ τίμιες, άνετα τσιμπάς κάτι με 4-5 euros, ενώ με 10-15 έχεις ένα πλήρες γεύμα με συνοδεία λεμονάδας (πχ η μεγάλη πίτα φαλάφελ είναι στα 4.30, τα περισσότερα πιάτα ημέρας στα 5-5.5, τα burgers στα 8).

Σαν συμπέρασμα θα έλεγα ότι δεν είναι ένα μαγαζί όπου θα κανόνιζα να επισκεφτώ επί τούτου, αλλά αν με ξαναφέρει ο δρόμος προς την περιοχή (που κακά τα ψέματα, το περίεργο θα είναι να μην με φέρει) και θέλω να φάω κάτι ελαφρύ θα ξαναπάω με ευχαρίστηση. Επόμενος στόχος να δοκιμάσω κάποιο από τα burgers τους!