ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟΓΑΤΟΣ
Τσιπουράδικα - Ουζερί

Χολαργός

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ο Μπακαλιαρόγατος είναι μία οικογενειακή επιχείρηση όπου το μεράκι και η αγάπη του ιδιοκτήτη για ποιοτικό φαγητό τον έφεραν να ανοίξει την επιχείρηση αυτή. Στον Μπακαλιαρόγατο κανείς μπορεί να βρεί μεγάλη ποικιλία θαλασσινών μεζέδων, ορεκτικών, μικρών ψαριών, πάντα ανάλογα με την εποχή τους, ούζου, τσίπουρου, κρασιου και πλέον λόγω της αυξημένης ζήτησης για μαγειρευτά απο τις 11:30 μέχρι τις 17:00 υπάρχει η δυνατότητα διάθεσής τους μέσα από μία επιλογη που ανανεώνεται καθημερινά εκτός Σαββατοκύριακου.

Τρι - Κυρ: 11:00 π.μ. - 11:30 μ.μ.

Κάνει delivery
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

24 Ιούλ 2016

Αν μπορουσα να βαλω εναν τίτλο σε αυτή την κριτική αυτός θα ηταν:

ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΡΗ (και τελευταία)!

Κυριακη βράδυ (12 Ιουνίου), μπαινουμε δύο ατομα στον Μπακαλιαρόγατο. Εχω ρωτησει αν ειναι ανοιχτα και με βεβαίωσαν πως ειναι μεχρι τις 12. Το τονιζω αυτό γιατί η όλη κατασταση ηταν λιγάκι "μας πετυχατε στο κλείσιμο αλλά σας κανουμε χαρη". Στο μαγαζι ηταν μόνο μία παρέα, η παρέα του ιδιοκτήτη (-μάγειρα-σερβιτόρου, εκείνη τη βραδιά). Δυστυχώς δεν ήταν από την αρχή ξεκάθαρο πως τους χαλάσαμε τη διασκέδαση αλλιώς δεν θα καθόμασταν.

Σε μια πρόσφατη βόλτα είχα δει έναν πίνακα που έχουν βγάλει με μια προσφορά, 50αράκι τσίπουρο με μεζέ 3,50 ευρώ. Μιας που τη Βολιώτικη κατάσταση την αγαπώ πολύ ρώτησα τον ιδιοκτητη αν είναι τέτοιο στυλ η προσφορά και μου απάντησε θετικά.

Αρχικά ήρθε ένα μπουκάλι νερό με δυο ποτήρια που μύριζαν ψαρίλα. Εγώ δεν το άντεξα και ζήτησα αλλαγή. Ήρθε κι ο κατάλογος, αλλά τι να τον κάνεις, αφού πριν παραγγείλουμε μας ενημέρωσε πως το μόνο που έχει μείνει από ψάρι είναι μια μερίδα γαύρος και μία σαρδέλα. Σημειωτέον, ο Μπακαλιαρόγατος είναι ψαρομεζεδοπωλείο. Αν δεν έχει ψάρι, δεν έχει σχεδόν τίποτα. Ή για να το θέσω σωστά, δεν έχει τίποτα από κυρίως πιάτα.

Τέλος πάντων, παραγγείλαμε δύο 50αράκια τσιπουράκια με μεζέ, μία μερίδα γαύρο και μία πατάτες. Από τις προηγούμενες φορές που είχα πάει θυμόμουν πως οι πατάτες ήταν τέλειες.

Κάπου σε εκείνο το σημείο χάσαμε τον ιδιοκτήτη. Εμείς, γιατί η παρέα του τον έβλεπε συχνά. Ενώ εμείς δεν είχαμε καν λίγο τσιπουράκι να πιούμε, τα πιάτα για τους φίλους πήγαιναν και έρχονταν. Μαζί και ο ιδιοκτήτης που έπινε τις μπυρίτσες του.

Ένα τεταρτάκι μετά ήρθε ένα κατοσταράκι τσίπουρο με ένα πιατάκι που περιείχε: 6 ελιές, 2 τοσοδούλια αγγουράκια τουρσί, 1 ντολμαδάκι, 4 γαύρους μαρινάτους και μία κουταλιά του γλυκού τυροκαφτερή. Α! Κι ένα καλάθάκι με 3 φέτες ψωμί. Μετά από ένα τέταρτο ήρθε και ο γαύρος με τις πατάτες.

Γαύρος: Φρέσκος μεν, κακοτηγανισμένος δε. Ήταν εντελώς πανιασμένος.

Πατάτες: Αααααχ... Τι απέγιναν εκείνες οι τραγανές πατάτες του Μπακαλιαρόγατου? Αυτές ήταν μουλιασμένες στο λάδι.

Πριν ξαναχάσουμε τον ιδιοκτήτη, τον ρώτησα για τον μεζέ που έφερε με το κατοσταράκι και αν αυτό λογίζεται ως διπλός μεζές. Είπε πως έκανε λάθος και πως νόμιζε πως η προσφορά είναι ένας μεζές με 100σταράκι τσίπουρο. Θεωρώντας πως είναι ένα λάθος που όλοι μπορούν να κάνουν κι επειδή πεινούσαμε ακόμα, είπαμε να δώσουμε άλλη μία ευκαιρία και παραγγείλαμε δύο 50αράκια με μεζέ και ζητήσαμε και λίγο ακόμα ψωμί.

Ένα τέταρτο μετά (είναι ο στάνταρ χρόνος φαίνεται), κι ενώ δεν είχαμε σταγόνα να πιούμε, εμφανίζεται με τα τσιπουράκια, 5 φέτες ψωμί (εδώ δεν έχει στάνταρ) και δύο σχεδόν ΙΔΙΑ μεζεδοπιατάκια τα οποία περιείχαν: μελιτζανοσαλάτα, αγγούρι, τυρί, τυροκαφτερή, 2-3 ατζούγιες, κάτι σαν ταραμοσαλάτα και δύο πράγματα που δεν καταφέραμε να καταλάβουμε τι είναι. Αφήνω στην άκρη πως συνηθίζεται να σου φέρνουν το αλκοόλ την ώρα που το παραγγέλνεις και αναρωτιέμαι... Ένα τέταρτο της ώρας για να βάλεις 5 κουταλιές του γλυκού ντιπάκια, λίγο τυρί και λίγο αγγούρι σε δυο πιάτα?

Στο σημείο εκείνο ο ιδιοκτήτης έκατσε με την παρέα του σε σημείο που να μην έχει οπτική επαφή με το τραπέζι μας (και από μέσα του προφανώς προσευχόταν να μην θελήσουμε κάτι άλλο). Στο ίδιο σημείο εμείς αποφασίσαμε πως δεν θέλουμε να καθίσουμε ούτε λεπτό παραπάνω σε αυτόν τον τραγέλαφο και ζητήσαμε λογαριασμό. Μέχρι να τον φέρει φάγαμε αυτά που αναγνωρίζαμε τι ήταν, ήπιαμε και τα τσιπουράκια μας, και αποφασίσαμε σε ποιο γειτονικό τσιπουράδικο θα συνεχίζαμε τη βραδυά μας.

Ο λογαριασμος ήρθε στα 22 ευρώ. Ευτυχώς χρέωσε 3,50 το πρώτο τσιπουρο&μεζέ αλλιώς δεν ξέρω αν θα κρατιόμουν να μην πω κάτι. Κάποιος μπορεί να πει πως είναι value for money αλλά πιστέψτε με δεν ήταν. Ήταν πεταμένα λεφτά.

Συμπέρασμα: Ο Μπακαλιαρόγατος μόνο ανοιχτός δεν είναι Κυριακή βράδυ. Ψάρια δεν έχουν, σερβιτόρους δεν έχουν, καλύτερα να κλείνουν μετά το μεσημεριανό.

Όσον αφορά το μεζέ, ας πάνε μια βόλτα από ένα Βολιώτικο τσιπουράδικο (στην Αθήνα, όχι στο Βόλο) να δουν πως γίνεται. Κι εκεί 3,5 ευρώ το χρεώνουν το 50αράκι με το μεζέ και σου φέρνουν τα άπαντα της κουζίνας τους. Όχι αγγουράκια και ελιές και αγνώστου ταυτότητας ντιπάκια.

Ο ιδιοκτήτης, χωρίς να είναι αγενής ήταν απαράδεκτος. Χίλιες φορές να μας έλεγε "μην κάτσετε".

Εννοείται πως δεν θα ξαναπάω. Κι είναι κρίμα γιατί είχα τις καλύτερες εντυπώσεις. Αλλά υπάρχουν ένα σωρό μέρη στην περιοχή που σέβονται και τη δουλειά τους και τους πελάτες τους.

Υ. Γ. Αν υπήρχε 0 στην εξυπηρέτηση, αυτό θα έβαζα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.

Χίου 7-9, Χολαργός