Ψαροταβέρνα και ψαράδικο ταυτόχρονα. Ψωνίζεις το ψάρι, όπως στο ψαράδικο, κάθεσαι μετά στο τραπέζι σου και στο ψήνουν ή το τηγανίζουν, με μια μικρή επιβάρυνση 5,00 € το κιλό, συνοδεύοντας το με ορεκτικά σαλάτες κλπ

18 Ιουν 2016

Δεύτερη φορά που πηγαίνω μιας και ήμουν στη γειτονιά. Την πρώτη τα πράγματα ήταν σχετικά καλά αλλά αυτή τη φορά σκέτη απογοήτευση…

Γαύρος μαρινάτος μπαγιάτικος. Τον γυρίσαμε πίσω γιατί δεν τρωγόταν και ενώ μας είπαν ότι θα τον αλλάξουν δεν τον έφεραν ποτέ (προφανώς όλος ήταν έτσι)
Γαρίδες σαγανάκι τίποτα το ιδιαίτερο (το καλύτερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε)
Χταπόδι ψητό χάλια. Ήταν βρασμένο τόσο πολύ που είχε αλλοιωθεί η υφή του και είχε χαθεί όλη η γεύση του.

Καλαμάρι γεμιστό άγευστο και η γέμιση αδιάφορη.
Σέρβις καλό
Ενώ ο χώρος για καλοκαίρι πάνω στη Φωκίωνος είναι πολύ όμορφος δεν πρόκειται να ξαναπάω

27 Φεβ 2016

Και ναι, ήρθε η ώρα να σας πω για μία ακόμα γευστική μου απόδραση στη μεγάλη μας πόλη… Και αυτήν την φορά έχω να σας διηγηθώ μία εξαιρετική γευστική εμπειρία αλλά και εμπειρία εξυπηρέτησης…

Πήρα με την παρέα μου το τρόλεϋ με αριθμό 2 και σε περίπου 15 λεπτά βρεθήκαμε από Σύνταγμα στην Πλατεία Κυψέλης. Κυριακή γαρ και η κίνηση ελάχιστη.... Κατηφορίσαμε λίγο προς τις αρχές της Φωκίωνος και καθώς σκεφτόμασταν που να γευματίσουμε, μου ήρθε στο μυαλό ο «Βλάσης».
Και λέμε: δεν πάμε να δοκιμάσουμε; Και πήγαμε να το δοκιμάσουμε…
Θα σας πω ότι όποιοι σκέφτονται να πάνε στην περιοχή με αμάξι ας το ξανασκεφτούν λίγο γιατί τους βλέπω να δυσκολεύονται.

Ο καιρός αν και χειμώνας ήταν αρκετά ζεστός κι έτσι κάτσαμε στον περιφραγμένο με νάυλον εξωτερικό τους χώρο. Σε λίγο που θα ανοίξει ο καιρός και θα είναι πιο εύκολο να κάτσεις στα τραπεζάκια που απλώνουν στην πλατεία της Φωκίωνος Νέγρη θα είναι και πιο όμορφα για κάποιον να το επισκεφτεί και θα μαζεύει περισσότερο κόσμο.
Πάντως και τώρα, κάθε φορά που περνάμε από μπροστά του και κυρίως τα μεσημέρια των Κυριακών, είναι πάντα γεμάτο.

Ήμασταν δύο άτομα αλλά επειδή είχε αρχίσει να σουρουπώνει και να αραιώνει ο κόσμος, μας έβαλαν σε τραπέζι αρκετά μεγάλο. Ήταν απλά στρωμένο με χασαπόχαρτο με την επωνυμία τους, λαδόξιδο, αλατοπίπερο κτλ.
Γρήγορα ήρθε ο νεαρός που εξυπηρετεί. Αυτό το παιδί σου δίνει την αίσθηση ότι ξέρει πάρα πολύ καλά την δουλειά του. Τον ακούγαμε κι όταν έπαιρνε και στους άλλους παραγγελίες και ξεκαθάριζε ποια ψάρια μπαίνουν σε τηγάνι, ποια θέλουν μόνο σχάρα, τι του έχει απομείνει διαθέσιμο, πόσα περίπου γραμμάρια είναι κι αν είναι αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες της παρέας που θα το έπερνε. Κι όλα αυτά με χαμόγελο και καλή διάθεση. Έτρεχε σαν σβούρα κι αν και είχε βοήθεια κι από έναν ακόμα σερβιτόρο, τα κατάφερνε όλα τέλεια κι από μόνος του. Τα είχε όλα υπό έλεγχο και έμοιαζε ακούραστος. Αυτό το ταβερνάκι είναι πολύ τυχερό που τον έχει κι ακόμα πιο τυχεροί είμαστε εμείς οι πελάτες του που εξυπηρετεί.
Μακάρι να είχαν πολλά εστιατόρια έναν τέτοιον σερβιτόρο…

Για σαλάτα πήραμε ραδίκια ιταλικά σπαρτά. Γλυκά και πολύ σωστά βρασμένα. Είχαν το λεμόνι στο πλάι τους. Λάδι και αλάτι βάλαμε όσο θέλουμε εμείς αφού υπήρχαν στο τραπέζι μας. Η καλύτερη λύση για να μη μας έρχονται πιάτα διαφορετικά απ’ ότι θα τα θέλαμε.
Μία γαρίδες σαγανάκι. Ήταν μαλακές και με καθαρισμένο σώμα. Είχαν αφήσει πάνω τους μόνο το κεφάλι και την ουρά τους. Κολύμπαγαν σε μία απίστευτα νόστιμη κόκκινη σάλτσα με μπόλικο λευκό τυρί. Για να μην αφήσουμε ούτε σταγόνα από την σάλτσα παραγγείλαμε και δεύτερη φορά ψωμί. Από τα καλύτερα σαγανάκια που έχω δοκιμάσει.
Δύο τσιπούρες ιχθυοτροφείου στη σχάρα. Όταν μας τις φέρανε μας ρώτησαν αν θέλουν να μας τις καθαρίσουν περισσότερο. Επειδή οι τσιπούρες δεν έχουν ιδιαίτερα πολλά κόκκαλα και με το σωστό άνοιγμά τους μπορείς να τα αποφύγεις, αναλάβαμε δράση οι ίδιοι. Ένα ζευγάρι δίπλα μας, ζήτησαν να τους καθαρίσουν το ψάρι και το έκαναν με ευχαρίστηση.

Αφαιρέσαμε τη λευκή, καλοψημένη και ζουμερή σάρκα και την ποτίσαμε με το λαδολέμονο που μας είχαν φέρει. Ήταν μεγάλες και χορταστικές μα πάνω απ όλα νόστιμες.
Αφού καθαρίσαμε τα χέρια μας με τα αρωματικά μαντιλάκια τους, συνεχίσαμε να απολαμβάνουμε το ούζο μας και την συζήτησή μας.
Τότε ξαναήρθε ο νεαρός και μας ρώτησε τι γλυκό θα θέλαμε να μας κεράσουν. Είχαν δύο και διαλέξαμε την καρυδόπιτα που ελάχιστα αργότερα ήρθε στο τραπέζι μας.

Ο λογαριασμός ήταν 32 ευρώ και πιστεύω ότι ανταποκρίνονταν πλήρως στα όσα δοκιμάσαμε.
Θα σας πω, λοιπόν, να πάτε στο ψαροφαγείο του «Βλάση». Αξίζει η βόλτα στην Κυψέλη για να γευτείτε ψαρομεζέδες σε αυτό το εστιατόριο.. Και αν καλοκαιριάσει και άλλο θα απολαμβάνετε τα ψαρικά σας στο άπλωμα με θέα την καταπράσσινη πλατεία…
Μέχρι το επόμενο γευστικό ταξείδι σας στέλνω χαιρετισμούς και καλή όρεξη!: -)

02 Νοε 2015

Για τον Βλάσση πρωτοδιάβασα εδώ..
μου κίνησε την περιέργεια αρχικά λόγω περιοχής, μιας κ ήμουν σε αναζήτηση νέων επιλογών στην ευρύτερη περιοχή της κυψέλης και εν συνεχεία λόγω κόνσεπτ.

Το κόνσεπτ περιγράφεται άριστα και στην περιγραφή του εστιατορίου.. Πουλάει ψάρια και ψαρικά, αλλά τα μαγειρεύει και τα σερβίρει κι όλας με κάποια επιβάρυνση (5 ευρώ αν θυμάμαι καλά) για τα ψηστικά. Δεν με εντυπωσίασε τόσο η πρωτοτυπία - μιας και το εν λόγω κόνσεπτ το χα πρωτοδεί σε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις και με περισσότερες επιλογές (από το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο ψάρι) το μακρινό 2009 στη βαρκελώνη, στο λατρεμένο "la paradeta" - όσο η απλότητα από την οποία χαρακτηρίζεται ο βλάσσης.

Ο τόπος: στην κυψέλη και επί του πεζόδρομου της Φωκίωνος. Με το πάρκινγκ όσο παράξενο και αν σας φανεί, δεν θα έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα, έχει πέσει η περιοχή, δεν μαζεύει τον κόσμο που μάζευε άλλοτε.

Ο χώρος: δύο μαγαζιά το ένα δίπλα στο άλλο, το ένα φιλοξενεί την κουζίνα και την προθήκη με τα ψάρια/ψαρικά και το άλλο έχει κάποια τραπέζια (όχι πολλά). Στα του εξωτερικού χώρου τώρα, τραπεζάκια επί του πεζοδρομίου, ακριβώς πάνω στην περατζάδα της Φωκίωνος. Δεν ξέρω τώρα με τα κρύα, αν έχει βάλει σόμπες ή αν έχει κλείσει κάπως το χώρο έξω, καθώς όταν το επισκέφθηκα, αρχές Οκτώβρη, ο καιρός ήταν καλός ακόμα.

Εξυπηρέτηση: γρήγορη και αποτελεσματική, όλα τα παιδιά χαμογελαστά και πρόθυμα να μας ενημερώσουν για τις διαθέσιμες επιλογές.
Υπάρχει ένας κατάλογος με τα ορεκτικά, τις σαλάτες και κάποια ψαρικά, τύπου μύδια και γαρίδες μαγειρεμένα, σκέτα, σαγανάκι ή με πιλάφι.
Και από κει και πέρα υπάρχουν κ τα φρέσκα ψάρια στην προθήκη για τα οποία ενημερώνεται ο πελάτης προφορικά.

Εμείς σ αυτή την πρώτη επίσκεψη 5 άτομα παραγγείλαμε τα κάτωθι:
-χόρτα (x2)
-παντζάρια
-μελιτζανοσαλάτα (καλή)
-τυρί σαγανάκι
-γαριδοσαλάτα (δεν μας ενθουσίασε, νομίζω η τόση μαγιονέζα δεν βοηθούσε καθόλου)
-γαύρος μαρινάτος (x2, ο πρώτος ήρθε σαν συνοδευτικό του τσίπουρου στην αρχή, όσο περιμέναμε ακόμη την υπόλοιπη παρέα)
-καλαμάρι τηγανητό (πολύ τρυφερό)
-γεμιστό θράψαλο ψητό
-φρίσσα ψητή (μας την σύστησαν σαν "ξαδέρφη" της σαρδέλας και φαίνεται πως έτσι πρέπει να ναι, γιατί στη γεύση την θύμιζε πολύ. Ήρθε φιλεταρισμένη και άψογα ψημένη)
-κουτσομουράκια τηγανητά (μικρά και πεντανόστιμα)
-μπακαλιάρος τηγανητός

Επίτηδες αποφύγαμε πατάτες και ό, τι είχε να κάνει με πατάτα, γιατί θέλαμε να κρατήσουμε όλη μας την όρεξη για τα ψαρικά.
Ήπιαμε μπόλικο τσίπουρο και διάφορα αναψυκτικά.
Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό (καρυδόπιτα).

Όλα όσα παραγγείλαμε ήρθαν όμορφα σερβιρισμένα και σε μεγάλες μερίδες. Σκάσαμε στο φαγητό, σίγουρα θα μπορούσαμε να είχαμε παραγγείλει λιγότερα, αλλά είμαστε φαγανοί, τι να κάνουμε!
Να σημειώσω εδώ, ότι επειδή δεν είμαι γενικά πολύ φίλη του τηγανιού, στην συγκεκριμένη περίπτωση τίποτα δεν μου έπεσε βαρύ και όλα τα τηγανητά ήταν ξεροψημένα τόσο όσο έπρεπε!

Οι τιμές: για όλα τα παραπάνω με τα ποτά μαζί πληρώσαμε σύνολο περί τα 110 ευρώ, που τα θεωρώ καλή τιμή διότι παραγγείλαμε πολλά και ευχαριστηθήκαμε το φαγητό!

Να πάτε στον Βλάσση! Είναι απλό και ωραίο μαγαζί, τίμια επιλογή για την συγκεκριμένη περιοχή.

16 Απρ 2016

Ενα ψαραδικο που ψηνει κ σερβιρει τα ψαρια που πουλαει. Αν εχει παει κανεις εξω απο την αυλη του θα το εχει δει σε ολες τις ευρωπαικες πολεις κ σε ασιατικες. Αλλα εκει εχουν πολυ μεγαλη ποικιλια κ οστρακα.

Ο Βλασσης πουλαει οτι ειναι ευκολοπωλητο. Οι τιμες θυμιζουν ψαροταβερνα κ οχι ψαροπωλειο. 32€ κουτσομουρα, 9€ σαρδελα + τα ψηστικα 5€ το κιλο. Το σερβις θα μπορουσε να ειναι καλυτερο..

Το ψησιμο κ το τηγανι σχετικα καλα, ισως ηθελαν λιγο λιγοτερο, αλλα η σαρδελα να σερβιρεται καθαρισμενη... Και η αποδειξη να προηγειται του λογαριασμου, οχι οταν τη ζητα ο πελατης.

Φωκίωνος Νέγρη 47, Κυψέλη