ΨΑΡΟΦΑΓΕΙΟ Ο ΒΛΑΣΗΣ

Ψαροταβέρνες

Φωκίωνος Νέγρη 47, Κυψέλη [Χάρτης]

Ψαροταβέρνα και ψαράδικο ταυτόχρονα. Ψωνίζεις το ψάρι, όπως στο ψαράδικο, κάθεσαι μετά στο τραπέζι σου και στο ψήνουν ή το τηγανίζουν, με μια μικρή επιβάρυνση 5,00 € το κιλό, συνοδεύοντας το με ορεκτικά σαλάτες κλπ

Αυγ

Είναι να το έχεις. Κάπως πρέπει να εξηγείται ότι κάποιες επιχειρήσεις ανοίγουν και κλείνουν ενώ κάποιοι επιχειρηματίες ανοίγουν συνεχώς νέα καταστήματα (με άλλη κουζίνα και άλλο κοινό) και όλα αυτά ριζώνουν και είναι γεμάτα. Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με το «αφεντικό» του συγκεκριμένου θαλασσινομεζεδοπωλείου.
Ξεκίνησε με το «Μεζεδομαχίες» και τώρα έχει σε απόσταση 50 μέτρων από μεζεδοπωλείο μέχρι μαγαζάκι που πουλάει παγωμένο γιαούρτι.

Όταν πριν από καιρό είδα να ανοίγει και μαγαζί με θαλασσινά, κάπου με προβλημάτισε. Μα θα πιάσει, σκέφτηκα, μαγαζί με θαλασσινά στην Φωκίωνος???

Η περιοχή κατακλύζεται από κρεατοφάγους. Το μόνο εστιατόριο της περιοχής που έχει στο μενού του και κάποια θαλασσινά είναι το «Μπακαλόγατος». Το μόνο άλλο εστιατόριο-μεζεδοπωλείο που είναι στην ευρύτερη περιοχή και ασχολείται αποκλειστικά με θαλασσινά, είναι αυτό του Λάκη κοντά στην πλατεία Βικτωρίας (στο οποίο τώρα που το θυμήθηκα, πρέπει να κανονίσω σύντομα καμιά νέα επισκεψούλα…)

Οπότε ήμουν περίεργος να δω πως θα πάει και αυτή η προσπάθεια. Απ’ ότι έχω καταλάβει ο χώρος λειτουργεί σαν ιχθυοπωλείο αλλά και σαν ταβερνάκι με ψαρικά. Αν θέλεις να πάρεις το ψαράκι σου και να το μαγειρέψεις στο σπίτι σου, καλώς. Αν θέλεις να το πάρεις και να το αφήσεις να στο ετοιμάσουν και σερβίρουν εκεί, πάλι καλώς. Η επιβάρυνση στα «ψηστικά» αν δεν κάνω λάθος είναι στα 5 € ανά κιλό, από την τιμή που θα τα έπαιρνες νωπά για το σπίτι σου.

Ο χώρος είναι κλασικής, λαϊκής ψαροταβέρνας. Αν είσαι εξοικειωμένος με ένα τέτοιο περιβάλλον και διακόσμηση, θα νοιώσεις πολύ άνετα. Ο εσωτερικός του χώρος σχετικά μικρός. Κυρίως ποντάρει στα τραπεζάκια που βγάζει πάνω στην πλατεία Φωκίωνος και στον καλό καιρό που έχει συνήθως η Αθήνα. Τον χώρο συμπληρώνουν τα τελάρα με τα θαλασσινά που έχουν στην είσοδο τους και όπου μπορείς να δεις τα ψάρια και οστρακοειδή που μπορείς να παραγγείλεις και μια μινιατούρα (αν και όχι τόσο μικρή σε μέγεθος…) ψαρότρατας που έχουν σφηνώσει κάπου ανάμεσα στον εξωτερικό τους χώρο. Αυτή σου δίνει πιο πολύ την αίσθηση ότι κάπου τους έχει ξεμείνει αλλά δεν θέλουν και να την πετάξουν.

Έτσι, την έχουν στιβάξει σε έναν χώρο που πραγματικά δεν καταλαβαίνω αν είναι αποθηκευτικός ή εξυπηρετεί επίσης πελάτες. Πάντως, η εικόνα αυτού του χώρου μάλλον αφαιρεί πόντους στην ατμόσφαιρά τους…

Το ότι είναι πάνω στην πλατεία είναι και καλό και κακό. Καλό γιατί δεν νοιώθεις κλεισμένος κάπου και το μάτι σου «ανοίγει» βλέποντας το έστω και λιγοστό πράσινο της πλατείας ή και τους περαστικούς. Κακό γιατί σε απόσταση αναπνοής υπάρχει μια αλάνα γεμάτη από δαιμονισμένα πιτσιρίκια που παίζουν από ποδόσφαιρο μέχρι ένα νέας επινόησης παιχνίδι που ονομάζεται «ξεκολλήστε και καταστρέψτε τα ξύλα από το παγκάκι της πλατείας σας» και μάλιστα υπό το βλέμμα των περήφανων για τα υπερκινητικά βλαστάρια τους, γονείς. Από την άλλη, καταλαβαίνω και τα πιτσιρίκια που είναι κλεισμένα όλη μέρα σε ένα διαμέρισμα και δεν έχουν που να εκτονώσουν όλη αυτή την ενέργειά τους. Τόση ζάχαρη κυλάει στις φλέβες τους!!!

Με το που φτάσαμε, μας υποδέχτηκε με ένα χαμόγελο μέχρι τ’ αφτιά ένας νεαρός. Ήταν απίστευτα πρόσχαρος και σε έκανε να νοιώθεις ευπρόσδεκτος. Λίγο αργότερα, και μετά από μια συζήτηση που είχαμε για το ούζο που μας πρότεινε, μάθαμε ότι ήταν από την Άρτα (άσχετο, αλλά για την περίπτωση που ο μαγαζάτορας διαβάσει κάποια στιγμή την κριτική αυτή, να γνωρίζει ότι αυτός ο νεαρός κάνει εξαιρετική δουλειά). Μας εξυπηρέτησαν δύο ακόμα άτομα (ένα κορίτσι κι ένα αγόρι) που ήταν επίσης πολύ καλά στην δουλειά τους. Το κυρίως όμως βάρος της εξυπηρέτησης μας έπεσε στο παιδί από την Άρτα, ο οποίος μάλιστα μας ρώταγε συχνά-πυκνά αν είναι όλα είναι οκ κι αν είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι. Πάντως όσες φορές πέρασε από το τραπέζι μας, ήταν πάντα με το χαμόγελο! Σωστός!

Όταν κάτσαμε, ζήτησε να τον ακολουθήσουμε και να μας δείξει τα ψάρια που είχαν για να αποφασίσουμε τι μας ενδιαφέρει. Αν και τους ρίξαμε μια ματιά, του είπαμε ότι δεν ήρθαμε για συγκεκριμένο ψάρι αλλά θα θέλαμε μια ψαροποικιλία για να πιούμε τα ουζάκια μας. Μας απάντησε ότι έχουν μόνο ένα μέγεθος ποικιλίας και είναι για περισσότερα από δύο άτομα ενώ μας έκανε μια μικρή περιγραφή του τι περιείχε. Δεχτήκαμε και σε λίγο το ούζο ήταν στο τραπέζι μας μαζί με άφθονο πάγο (που ανανεώνονταν συνεχώς!!! ) και παγωμένο νερό σε κανάτα. Εκεί μας έπιασε μία μικρή ανησυχία γιατί δεν ρωτήσαμε την τιμή της ποικιλίας και παραγγείλαμε στα τυφλά. Η ανησυχία μεγάλωσε όταν μετά από λίγο προσγειώθηκε στο τραπέζι μας μια μεγάλη πιατέλα με θαλασσινά. Έτσι όπως την κόβαμε, λέγαμε ότι θα μας ζητηθεί το λιγότερο 30 €.

Η ποικιλία είχε: ένα μεγάλο ψάρι κομμένο στα δύο, σαρδελομάνες (καλοκαίρι γαρ…), γαύρους, μικρά κουτσουμουράκια, καλαμαράκι τηγανητό, γαριδάκι ψιλό και χταπόδι ξιδάτο. Επίσης δύο μικρά μπολάκια, το ένα με λευκή ταραμοσαλάτα (που θα την ήθελα λίγο πιο δυνατή) και το άλλο με σκορδαλιά. Επίσης η ψαροποικιλία ήταν «ραντισμένη» με μικρά κομματάκια πολύχρωμων πιπεριών που έδιναν extra χρώμα και γεύση.

Αν εξαιρέσεις το χταπόδι, τα υπόλοιπα ήταν όλα στο τηγάνι αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν καλοετοιμασμένα. Όντως δεν καταφέραμε να την «τελειώσουμε» όλη και έμειναν μερικά ψαράκια τα οποία τελικά όπως αποδείχτηκε είχαν χάσει δυστυχώς τη ζωή τους άδικα…

Το Αρτινό ουζάκι που συνόδεψε την παρέα μας και μας έφτιαξε την διάθεση, ήταν επίσης πολύ καλό και γλυκόπιοτο. Δεν συγκράτησα το όνομά του, αλλά αν το ξαναβρώ θα το προτιμήσω.

Όταν τελειώσαμε, μας ρώτησαν ευγενικά αν θέλουμε καρπούζι ή γλυκό καρυδόπιτα. Μετά το τόσο «τηγάνι» τράβαγε η όρεξή μας την όσο το δυνατόν πιο γλυκιά πρόταση και επιλογή. Ούτε κι εκεί μας απογοήτευσε καθώς η καρυδόπιτά τους ήταν επίσης άψογη (πράγμα σπάνιο για γλυκό-κέρασμα…).

Όταν ήρθε ο λογαριασμός, ήταν μία ακόμα έκπληξη για εμάς αφού η ποικιλία κόστισε 19 € και με το ουζάκι και το κουβέρ (το ψωμί) κληθήκαμε να πληρώσουμε στα 27 €, που τα θεωρήσαμε μια πάρα πολύ καλή τιμή.

Πολύ χαίρομαι που η Κυψέλη απέκτησε μια ακόμα αξιοπρεπέστατη πρόταση για φαγητό. Αν καταφέρουν να κρατήσουν το επίπεδο της εξυπηρέτησής τους, τις τιμές και την ποιότητά τους, θα τους τιμώ κάθε φορά που η διάθεσή μου τραβάει κάτι σε θαλασσινό.

Ψαροταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Δεύτερη φορά που πηγαίνω μιας και ήμουν στη γειτονιά. Την πρώτη τα πράγματα ήταν σχετικά καλά αλλά αυτή τη φορά σκέτη απογοήτευση…

Γαύρος μαρινάτος μπαγιάτικος. Τον γυρίσαμε πίσω γιατί δεν τρωγόταν και ενώ μας είπαν ότι θα τον αλλάξουν δεν τον έφεραν ποτέ (προφανώς όλος ήταν έτσι)
Γαρίδες σαγανάκι τίποτα το ιδιαίτερο (το καλύτερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε)
Χταπόδι ψητό χάλια. Ήταν βρασμένο τόσο πολύ που είχε αλλοιωθεί η υφή του και είχε χαθεί όλη η γεύση του.

Καλαμάρι γεμιστό άγευστο και η γέμιση αδιάφορη.
Σέρβις καλό
Ενώ ο χώρος για καλοκαίρι πάνω στη Φωκίωνος είναι πολύ όμορφος δεν πρόκειται να ξαναπάω

Ψαροταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Και ναι, ήρθε η ώρα να σας πω για μία ακόμα γευστική μου απόδραση στη μεγάλη μας πόλη… Και αυτήν την φορά έχω να σας διηγηθώ μία εξαιρετική γευστική εμπειρία αλλά και εμπειρία εξυπηρέτησης…

Πήρα με την παρέα μου το τρόλεϋ με αριθμό 2 και σε περίπου 15 λεπτά βρεθήκαμε από Σύνταγμα στην Πλατεία Κυψέλης. Κυριακή γαρ και η κίνηση ελάχιστη.... Κατηφορίσαμε λίγο προς τις αρχές της Φωκίωνος και καθώς σκεφτόμασταν που να γευματίσουμε, μου ήρθε στο μυαλό ο «Βλάσης».
Και λέμε: δεν πάμε να δοκιμάσουμε; Και πήγαμε να το δοκιμάσουμε…
Θα σας πω ότι όποιοι σκέφτονται να πάνε στην περιοχή με αμάξι ας το ξανασκεφτούν λίγο γιατί τους βλέπω να δυσκολεύονται.

Ο καιρός αν και χειμώνας ήταν αρκετά ζεστός κι έτσι κάτσαμε στον περιφραγμένο με νάυλον εξωτερικό τους χώρο. Σε λίγο που θα ανοίξει ο καιρός και θα είναι πιο εύκολο να κάτσεις στα τραπεζάκια που απλώνουν στην πλατεία της Φωκίωνος Νέγρη θα είναι και πιο όμορφα για κάποιον να το επισκεφτεί και θα μαζεύει περισσότερο κόσμο.
Πάντως και τώρα, κάθε φορά που περνάμε από μπροστά του και κυρίως τα μεσημέρια των Κυριακών, είναι πάντα γεμάτο.

Ήμασταν δύο άτομα αλλά επειδή είχε αρχίσει να σουρουπώνει και να αραιώνει ο κόσμος, μας έβαλαν σε τραπέζι αρκετά μεγάλο. Ήταν απλά στρωμένο με χασαπόχαρτο με την επωνυμία τους, λαδόξιδο, αλατοπίπερο κτλ.
Γρήγορα ήρθε ο νεαρός που εξυπηρετεί. Αυτό το παιδί σου δίνει την αίσθηση ότι ξέρει πάρα πολύ καλά την δουλειά του. Τον ακούγαμε κι όταν έπαιρνε και στους άλλους παραγγελίες και ξεκαθάριζε ποια ψάρια μπαίνουν σε τηγάνι, ποια θέλουν μόνο σχάρα, τι του έχει απομείνει διαθέσιμο, πόσα περίπου γραμμάρια είναι κι αν είναι αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες της παρέας που θα το έπερνε. Κι όλα αυτά με χαμόγελο και καλή διάθεση. Έτρεχε σαν σβούρα κι αν και είχε βοήθεια κι από έναν ακόμα σερβιτόρο, τα κατάφερνε όλα τέλεια κι από μόνος του. Τα είχε όλα υπό έλεγχο και έμοιαζε ακούραστος. Αυτό το ταβερνάκι είναι πολύ τυχερό που τον έχει κι ακόμα πιο τυχεροί είμαστε εμείς οι πελάτες του που εξυπηρετεί.
Μακάρι να είχαν πολλά εστιατόρια έναν τέτοιον σερβιτόρο…

Για σαλάτα πήραμε ραδίκια ιταλικά σπαρτά. Γλυκά και πολύ σωστά βρασμένα. Είχαν το λεμόνι στο πλάι τους. Λάδι και αλάτι βάλαμε όσο θέλουμε εμείς αφού υπήρχαν στο τραπέζι μας. Η καλύτερη λύση για να μη μας έρχονται πιάτα διαφορετικά απ’ ότι θα τα θέλαμε.
Μία γαρίδες σαγανάκι. Ήταν μαλακές και με καθαρισμένο σώμα. Είχαν αφήσει πάνω τους μόνο το κεφάλι και την ουρά τους. Κολύμπαγαν σε μία απίστευτα νόστιμη κόκκινη σάλτσα με μπόλικο λευκό τυρί. Για να μην αφήσουμε ούτε σταγόνα από την σάλτσα παραγγείλαμε και δεύτερη φορά ψωμί. Από τα καλύτερα σαγανάκια που έχω δοκιμάσει.
Δύο τσιπούρες ιχθυοτροφείου στη σχάρα. Όταν μας τις φέρανε μας ρώτησαν αν θέλουν να μας τις καθαρίσουν περισσότερο. Επειδή οι τσιπούρες δεν έχουν ιδιαίτερα πολλά κόκκαλα και με το σωστό άνοιγμά τους μπορείς να τα αποφύγεις, αναλάβαμε δράση οι ίδιοι. Ένα ζευγάρι δίπλα μας, ζήτησαν να τους καθαρίσουν το ψάρι και το έκαναν με ευχαρίστηση.

Αφαιρέσαμε τη λευκή, καλοψημένη και ζουμερή σάρκα και την ποτίσαμε με το λαδολέμονο που μας είχαν φέρει. Ήταν μεγάλες και χορταστικές μα πάνω απ όλα νόστιμες.
Αφού καθαρίσαμε τα χέρια μας με τα αρωματικά μαντιλάκια τους, συνεχίσαμε να απολαμβάνουμε το ούζο μας και την συζήτησή μας.
Τότε ξαναήρθε ο νεαρός και μας ρώτησε τι γλυκό θα θέλαμε να μας κεράσουν. Είχαν δύο και διαλέξαμε την καρυδόπιτα που ελάχιστα αργότερα ήρθε στο τραπέζι μας.

Ο λογαριασμός ήταν 32 ευρώ και πιστεύω ότι ανταποκρίνονταν πλήρως στα όσα δοκιμάσαμε.
Θα σας πω, λοιπόν, να πάτε στο ψαροφαγείο του «Βλάση». Αξίζει η βόλτα στην Κυψέλη για να γευτείτε ψαρομεζέδες σε αυτό το εστιατόριο.. Και αν καλοκαιριάσει και άλλο θα απολαμβάνετε τα ψαρικά σας στο άπλωμα με θέα την καταπράσσινη πλατεία…
Μέχρι το επόμενο γευστικό ταξείδι σας στέλνω χαιρετισμούς και καλή όρεξη!: -)

Ψαροταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Για τον Βλάσση πρωτοδιάβασα εδώ..
μου κίνησε την περιέργεια αρχικά λόγω περιοχής, μιας κ ήμουν σε αναζήτηση νέων επιλογών στην ευρύτερη περιοχή της κυψέλης και εν συνεχεία λόγω κόνσεπτ.

Το κόνσεπτ περιγράφεται άριστα και στην περιγραφή του εστιατορίου.. Πουλάει ψάρια και ψαρικά, αλλά τα μαγειρεύει και τα σερβίρει κι όλας με κάποια επιβάρυνση (5 ευρώ αν θυμάμαι καλά) για τα ψηστικά. Δεν με εντυπωσίασε τόσο η πρωτοτυπία - μιας και το εν λόγω κόνσεπτ το χα πρωτοδεί σε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις και με περισσότερες επιλογές (από το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο ψάρι) το μακρινό 2009 στη βαρκελώνη, στο λατρεμένο "la paradeta" - όσο η απλότητα από την οποία χαρακτηρίζεται ο βλάσσης.

Ο τόπος: στην κυψέλη και επί του πεζόδρομου της Φωκίωνος. Με το πάρκινγκ όσο παράξενο και αν σας φανεί, δεν θα έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα, έχει πέσει η περιοχή, δεν μαζεύει τον κόσμο που μάζευε άλλοτε.

Ο χώρος: δύο μαγαζιά το ένα δίπλα στο άλλο, το ένα φιλοξενεί την κουζίνα και την προθήκη με τα ψάρια/ψαρικά και το άλλο έχει κάποια τραπέζια (όχι πολλά). Στα του εξωτερικού χώρου τώρα, τραπεζάκια επί του πεζοδρομίου, ακριβώς πάνω στην περατζάδα της Φωκίωνος. Δεν ξέρω τώρα με τα κρύα, αν έχει βάλει σόμπες ή αν έχει κλείσει κάπως το χώρο έξω, καθώς όταν το επισκέφθηκα, αρχές Οκτώβρη, ο καιρός ήταν καλός ακόμα.

Εξυπηρέτηση: γρήγορη και αποτελεσματική, όλα τα παιδιά χαμογελαστά και πρόθυμα να μας ενημερώσουν για τις διαθέσιμες επιλογές.
Υπάρχει ένας κατάλογος με τα ορεκτικά, τις σαλάτες και κάποια ψαρικά, τύπου μύδια και γαρίδες μαγειρεμένα, σκέτα, σαγανάκι ή με πιλάφι.
Και από κει και πέρα υπάρχουν κ τα φρέσκα ψάρια στην προθήκη για τα οποία ενημερώνεται ο πελάτης προφορικά.

Εμείς σ αυτή την πρώτη επίσκεψη 5 άτομα παραγγείλαμε τα κάτωθι:
-χόρτα (x2)
-παντζάρια
-μελιτζανοσαλάτα (καλή)
-τυρί σαγανάκι
-γαριδοσαλάτα (δεν μας ενθουσίασε, νομίζω η τόση μαγιονέζα δεν βοηθούσε καθόλου)
-γαύρος μαρινάτος (x2, ο πρώτος ήρθε σαν συνοδευτικό του τσίπουρου στην αρχή, όσο περιμέναμε ακόμη την υπόλοιπη παρέα)
-καλαμάρι τηγανητό (πολύ τρυφερό)
-γεμιστό θράψαλο ψητό
-φρίσσα ψητή (μας την σύστησαν σαν "ξαδέρφη" της σαρδέλας και φαίνεται πως έτσι πρέπει να ναι, γιατί στη γεύση την θύμιζε πολύ. Ήρθε φιλεταρισμένη και άψογα ψημένη)
-κουτσομουράκια τηγανητά (μικρά και πεντανόστιμα)
-μπακαλιάρος τηγανητός

Επίτηδες αποφύγαμε πατάτες και ό, τι είχε να κάνει με πατάτα, γιατί θέλαμε να κρατήσουμε όλη μας την όρεξη για τα ψαρικά.
Ήπιαμε μπόλικο τσίπουρο και διάφορα αναψυκτικά.
Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό (καρυδόπιτα).

Όλα όσα παραγγείλαμε ήρθαν όμορφα σερβιρισμένα και σε μεγάλες μερίδες. Σκάσαμε στο φαγητό, σίγουρα θα μπορούσαμε να είχαμε παραγγείλει λιγότερα, αλλά είμαστε φαγανοί, τι να κάνουμε!
Να σημειώσω εδώ, ότι επειδή δεν είμαι γενικά πολύ φίλη του τηγανιού, στην συγκεκριμένη περίπτωση τίποτα δεν μου έπεσε βαρύ και όλα τα τηγανητά ήταν ξεροψημένα τόσο όσο έπρεπε!

Οι τιμές: για όλα τα παραπάνω με τα ποτά μαζί πληρώσαμε σύνολο περί τα 110 ευρώ, που τα θεωρώ καλή τιμή διότι παραγγείλαμε πολλά και ευχαριστηθήκαμε το φαγητό!

Να πάτε στον Βλάσση! Είναι απλό και ωραίο μαγαζί, τίμια επιλογή για την συγκεκριμένη περιοχή.

Αυγ

Λοιπον, επισκεφθηκαμε το μαγαζι αυτο σημερα σχεδον τυχαια. Το ρεπο της Δευτερας, με τις μισες επιλογες μου για φαγητο κλειστες, και την απροθυμια του συντροφου μου να ψαξει για καποιο μερος να παμε, μας αφηνει να γυρνοβολαμε με το αμαξι μαζι με την αδερφη μου συνηθως, μπας και θυμηθουμε τι ειπε καποιος καποτε.

Στην Φωκιωνος Νεγρη λοιπον σημερα, με διαθεση για ψαρακι, μετα απο κουβεντα με φιλη φιλου πριν κατι μηνες για ενα μαγαζι που σχεδον λειτουργει ως ταβερνο-ιχθυοπωλειο, κι εμεις να ψαχνουμε το μαγαζι οπτικα ανεβαινωντας τον πεζοδρομο απο την Αγ. Μελετιου.

Οταν το δειτε θα το καταλαβετε, ενα μαγαζι με μια μικρη βιτρινα ιχθυοπωλειου, καποια τραπεζακια απεξω, τιποτα το ιδιαιτερο αλλα βοηθα πολυ το παρκο που εκτεινεται κατα μηκος του πεζοδρομου, προσφερει ευχαριστη άπλα στο ματι και καποια δροσια.

Με την -πολυ δισταχτικη- αφιξη μας ερχεται ενας κυριος, μας προσκαλει να καθισουμε και μας καλει πρωτα να επιλεξουμε απο την βιτρινα τι θελουμε να φαμε ωστε να μην σηκωνομαστε μετα.
Με απλα λογια, ριχνεις μια ματια στα ψαρια, διαλεγεις, καθεσαι και παραγγελνεις τα υπολοιπα. Ευχαριστη αν και λιγο αβολη κατασταση, διοτι σε πιανει εξαπηνης την πρωτη φορα που πας.

Αποφυγετε να κατσετε κοντα στην βιτρινα, με τετοια ζεστη νομιζω οσο πιο μακρυα τοσο το καλυτερο...

Για το σερβις δεν μπορω να γραψω πολλα, μιας και 5 το απογευμα ημαστε η μονη παρεα οταν κατσαμε, παντως ολα ηρθαν σε σωστους χρονους, απλετη ευγενεια και τακτικες ερωτησεις πως μας φαινονται τα φαγητα, ο γκριζομαλλης κυριος επικοινωνιακος και εξυπηρετικοτατος.

Πηραμε
-σαλατα χωριατικη, φυσιολογικη, υπαρχουν ολα τα πριτσισκα στο τραπεζι να προσθεσεις (και λαδι),

-μελιτζανοσαλατα η οποια ειχε μια εντονη καπνιστη επιγευση, σε εμενα αρεσε πολυ, η παρεα την ειδε λιγο ντεμι,

-φρεσκες τηγανητες πατατες, νοστιμες,

-ενα πλοκαμι ψητο χταποδι, μαλακο και ψημενο οπως πρεπει, πολυ ωραιο,

-ενα θραψαλο ψητο, το οποιο ζητησαμε γεμιστο αλλα μας ηρθε σκετο, το μονο φαουλ, ερωτηθηκαμε ομως εαν θελουμε να αντικατασταθει, οποτε το αντιπαρερχομαι, και αυτο καλοψημενο,

-σαρδελες ψητες, καμια 20αρια (νομιζω μισο κιλο μας ειπε ο κυριος οτι ειναι), πολυ νοστιμες κι αυτες, σωστα ψημενες, αρεσανε σε ολους,

-2 μικρα λαβρακια, πολυ σωστα ψημενα κι αυτα, και πολυ νοστιμα.

Ολα μας φανηκαν φρεσκα (δεν θα γραψω ποτε σε καμια κριτικη "ηταν φρεσκα", διοτι ειδημονας δεν ειμαι, την εντυπωση μου μεταφερω στους φιλους του ask4food).

Με τρεις μπυρες κι αλλη μια κερασμενη, και με κερασμα στο τελος καρυδοπιτα επισης πολυ ωραια, ο λογαριασμος ανηλθε στα 49ευρω.

Προφανως δεν θα συναντησετε καποια γαστρονομικη εξτραβαγκαντζα εδω, απλο και κατα τη γνωμη μου τιμιο και νοστιμο φαγητο σε πολυ φυσιολογικες τιμες.

Καποιο ρεπο της Δευτερας, χωρις ορεξη να ξενιτευτουμε απο την εδρα μας, το κεντρο, θα ξαναπαω σιγουρα.

Ψαροταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Εξαιρετικά ευχάριστη έκπληξη το μαγαζί αυτό. Πρόκειται για ψαράδικο και ψαροταβέρνα μαζί, που με μια μικρή επιβάρυνση 5,00 €/κιλό απολαμβάνεις ψημένο το ψάρι που έχεις προηγουμένως διαλέξει, μαζί με ότι, επί πλέον, παραγγείλεις από σαλατικά κλπ.

Εμείς πήγαμε την περασμένη βδομάδα δύο άτομα, που ψάχναμε κάτι να φάμε στη Φ. Νέγρη και πήραμε 2 σούπες, απίθανης γεύσης, νοστιμότατες με μπόλικα ολόκληρα κομμάτια ψαριού μέσα (8,00 € η μερίδα), μια ικανοποιητική αγγουροντοματοσαλάτα (3,00 € η μερίδα) και 500 γρ. φρεσκότατα μπαρμπούνια (30,00/κιλό).

Τα απολαύσαμε στα τραπέζια στον πεζόδρομο, άψογα σερβιρισμένα και σίγουρα θα ξαναπάμε, αφού για όλα αυτά πληρώσαμε 40,00 €.

Για ψαροφαγία τέτοιας ποιότητας η τιμή είναι πολύ καλή νομίζω.

Ψαροταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Ενα ψαραδικο που ψηνει κ σερβιρει τα ψαρια που πουλαει. Αν εχει παει κανεις εξω απο την αυλη του θα το εχει δει σε ολες τις ευρωπαικες πολεις κ σε ασιατικες. Αλλα εκει εχουν πολυ μεγαλη ποικιλια κ οστρακα.

Ο Βλασσης πουλαει οτι ειναι ευκολοπωλητο. Οι τιμες θυμιζουν ψαροταβερνα κ οχι ψαροπωλειο. 32€ κουτσομουρα, 9€ σαρδελα + τα ψηστικα 5€ το κιλο. Το σερβις θα μπορουσε να ειναι καλυτερο..

Το ψησιμο κ το τηγανι σχετικα καλα, ισως ηθελαν λιγο λιγοτερο, αλλα η σαρδελα να σερβιρεται καθαρισμενη... Και η αποδειξη να προηγειται του λογαριασμου, οχι οταν τη ζητα ο πελατης.