Ψαροταβέρνα και ψαράδικο ταυτόχρονα. Ψωνίζεις το ψάρι, όπως στο ψαράδικο, κάθεσαι μετά στο τραπέζι σου και στο ψήνουν ή το τηγανίζουν, με μια μικρή επιβάρυνση 5,00 € το κιλό, συνοδεύοντας το με ορεκτικά σαλάτες κλπ

12 Ιαν 2018

Τι είναι η Ελλάδα; Μην είναι οι κάμποι; Μην είναι τα βουνά;

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει το ίδιο ποίημα σε παλαιότερη κριτική θα καταστώ πιο σύντομος. Η Ελλάδα είναι η χώρα που σε τρελαίνει και σε κάνει να χρήζεις ψυχανάλυσης αλλά και σου παρέχει τα μέσα να αυτοψυχαναλυθείς.

Ήτοι, τα ουζερί - τσιπουράδικα.

Έναντι μικρού αντιτίμου, ή τουλάχιστον μικρότερου από αυτό που ζητάνε οι επαγγελματίες της ψυχικής υγείας, θεραπεύεις την ψυχή, γεμίζεις την κοιλιά και το -κυριότερο- ελαφραίνεις το κεφάλι.

Τοιουτρόπως γαρ, δυο γονείς, δυο παππούδες και ένα βρέφος σπρωχτό σε καρότσι ειδικό για το τριεθνές (ΠατησοΓαλατσοΚύψελο) ξεκινήσαμε να πάμε των Φώτων να δούμε αν αγιάζονται τα νερά του υπογείου (πλέον) ρέματος της Φωκίωνος Νέγρη.

Ούτε η Περιφέρεια Αττικής δεν γνωρίζει πλέον αν ρέει (υπογείως) το πηγάζον εκ του όρους Βριλησσού (σ. σ. Τουρκοβούνια) ρέμα οπόταν ο αγιασμός έλαβε χώρα εν τοις πράγμασι με χύμα αξιοπρεπές ούζο 5,50 ευρώ τα 200 ml.

Μικροί και ταπεινοί μεζέδες εσυνόδεψαν αυτό στη σύντομη έξοδο.

Ήτοι,

- κολοκυθάκια τηγανιτά. Μια χαρά ροδελίτσα, ελαφρύ κουρκούτι, αλατάκι από πάνω για τον ουρανίσκο. Μάλλον 5,50.

- Γαύρος μαρινάτος. ΟΚ. Μου αρέσει λίγο πιο 'νευρώδης' (λίγο πιο ξυδάτος, λίγο πιο σκορδάτος, λίγο πιο... ) και οπωσδήποτε με λίγο μπουκοβάκι. Μέτριος, όχι κακός. Μεριδιάρης. Μάλλον 3,50.

- Ψαροκεφτέδες. 5 τεμάχια. Μπακαλιάρος (αισθητή ποσότης), φρέσκο κρεμμυδάκι, πατάτα και λίγος δυόσμος. Καλό. Άστοχη η συνοδευτική μαγιονέζα. Μάλλον 6,50.

- Μύδια σαγανάκι. Μικρά μύδια, δίχως κέλυφος. Εύγευστη, πικάντικη σάλτσα. Ευχάριστο πιάτο. Μάλλον 9,50.

- Ψωμάκι. Μάλλον 4 (εικάζω 4 Χ 1).

- Κέρασε καρυδόπιτα που κινήθηκε στα ίδια επίπεδα με τα υπόλοιπα.

Σέρβις νευρώδες και αεικίνητο. Σα να τρέχουν από κεκτημένη ταχύτητα.

Περιβάλλον αυτό της Φωκίωνος Νέγρη, που αν έχεις ζήσει την παρακμή της, τέλη '90 έως αρχές 2010, τώρα σου φαίνεται μια χαρά. Η Φωκίωνος θα γίνει το επόμενο Κουκάκι όταν σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε την Κυψέλη σαν χώρο αποθήκευσης προσωρινώς διαμενόντων. Η δυναμική, το κτηριακό απόθεμα, οι μνήμες που κουβαλάει είναι μοναδικά για την Αθήνα.

Overall ένα αρκετά τίμιο σε VfM μαγαζί (29 ευρώ για ένα τσιμπητό τεσσάρων) που προσωπικά ομιλώντας θα προτιμούσα να μειώσει την ποικιλία και να εμβαθύνει στην ποιότητα. Μοιάζει λίγο με ουζερί σε λιμάνι κυκλαδονησίου, είναι λίγο γευστικά απρόσωπο. Είναι από την άλλη (αν θυμάμαι καλά) η μοναδική ψαροταβέρνα της Κυψέλης καθώς αν θες φας ψάρι μετά πας ή κέντρο (Εξάρχεια - Ομόνοια) ή Γαλάτσι - Λαμπρινή - Ν. Ιωνία. (Ας είν' καλά ο Λάκης απ' την άλλη).

Επιθυμία παλιά ξυπνάει στο αίμα (κατά Καβάφη) το ούζο να συνοδεύεται από μεζέ. Μεζέ όχι μερίδες. Ας σου δώσει το κατάστημα την ευκαιρία να τον συνθέσεις εσύ με κόστος ανά τεμάχιο ή κάτι τέτοιο. Το ούζο είναι ορεκτικό (απεριτίφ δεν το λέγαν παλιά;) το οποίο θέλει συνοδεία για να μη σε βαρέσει. Δεν είναι (απαραίτητα) συνοδευτικό γεύματος.

Ελλάς, η χώρα που το 38ο μνημόνιο/πρόγραμμα/πακέτο προαπαιτούμενων θα μας βρει στη λιακάδα με μισό ούζο και τρεις ελιές.

Καλή χρονιά κι αγάπη καθάπασαν την επικράτεια.

18 Ιουν 2016

Δεύτερη φορά που πηγαίνω μιας και ήμουν στη γειτονιά. Την πρώτη τα πράγματα ήταν σχετικά καλά αλλά αυτή τη φορά σκέτη απογοήτευση…

Γαύρος μαρινάτος μπαγιάτικος. Τον γυρίσαμε πίσω γιατί δεν τρωγόταν και ενώ μας είπαν ότι θα τον αλλάξουν δεν τον έφεραν ποτέ (προφανώς όλος ήταν έτσι)
Γαρίδες σαγανάκι τίποτα το ιδιαίτερο (το καλύτερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε)
Χταπόδι ψητό χάλια. Ήταν βρασμένο τόσο πολύ που είχε αλλοιωθεί η υφή του και είχε χαθεί όλη η γεύση του.

Καλαμάρι γεμιστό άγευστο και η γέμιση αδιάφορη.
Σέρβις καλό
Ενώ ο χώρος για καλοκαίρι πάνω στη Φωκίωνος είναι πολύ όμορφος δεν πρόκειται να ξαναπάω

27 Φεβ 2016

Και ναι, ήρθε η ώρα να σας πω για μία ακόμα γευστική μου απόδραση στη μεγάλη μας πόλη… Και αυτήν την φορά έχω να σας διηγηθώ μία εξαιρετική γευστική εμπειρία αλλά και εμπειρία εξυπηρέτησης…

Πήρα με την παρέα μου το τρόλεϋ με αριθμό 2 και σε περίπου 15 λεπτά βρεθήκαμε από Σύνταγμα στην Πλατεία Κυψέλης. Κυριακή γαρ και η κίνηση ελάχιστη.... Κατηφορίσαμε λίγο προς τις αρχές της Φωκίωνος και καθώς σκεφτόμασταν που να γευματίσουμε, μου ήρθε στο μυαλό ο «Βλάσης».
Και λέμε: δεν πάμε να δοκιμάσουμε; Και πήγαμε να το δοκιμάσουμε…
Θα σας πω ότι όποιοι σκέφτονται να πάνε στην περιοχή με αμάξι ας το ξανασκεφτούν λίγο γιατί τους βλέπω να δυσκολεύονται.

Ο καιρός αν και χειμώνας ήταν αρκετά ζεστός κι έτσι κάτσαμε στον περιφραγμένο με νάυλον εξωτερικό τους χώρο. Σε λίγο που θα ανοίξει ο καιρός και θα είναι πιο εύκολο να κάτσεις στα τραπεζάκια που απλώνουν στην πλατεία της Φωκίωνος Νέγρη θα είναι και πιο όμορφα για κάποιον να το επισκεφτεί και θα μαζεύει περισσότερο κόσμο.
Πάντως και τώρα, κάθε φορά που περνάμε από μπροστά του και κυρίως τα μεσημέρια των Κυριακών, είναι πάντα γεμάτο.

Ήμασταν δύο άτομα αλλά επειδή είχε αρχίσει να σουρουπώνει και να αραιώνει ο κόσμος, μας έβαλαν σε τραπέζι αρκετά μεγάλο. Ήταν απλά στρωμένο με χασαπόχαρτο με την επωνυμία τους, λαδόξιδο, αλατοπίπερο κτλ.
Γρήγορα ήρθε ο νεαρός που εξυπηρετεί. Αυτό το παιδί σου δίνει την αίσθηση ότι ξέρει πάρα πολύ καλά την δουλειά του. Τον ακούγαμε κι όταν έπαιρνε και στους άλλους παραγγελίες και ξεκαθάριζε ποια ψάρια μπαίνουν σε τηγάνι, ποια θέλουν μόνο σχάρα, τι του έχει απομείνει διαθέσιμο, πόσα περίπου γραμμάρια είναι κι αν είναι αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες της παρέας που θα το έπερνε. Κι όλα αυτά με χαμόγελο και καλή διάθεση. Έτρεχε σαν σβούρα κι αν και είχε βοήθεια κι από έναν ακόμα σερβιτόρο, τα κατάφερνε όλα τέλεια κι από μόνος του. Τα είχε όλα υπό έλεγχο και έμοιαζε ακούραστος. Αυτό το ταβερνάκι είναι πολύ τυχερό που τον έχει κι ακόμα πιο τυχεροί είμαστε εμείς οι πελάτες του που εξυπηρετεί.
Μακάρι να είχαν πολλά εστιατόρια έναν τέτοιον σερβιτόρο…

Για σαλάτα πήραμε ραδίκια ιταλικά σπαρτά. Γλυκά και πολύ σωστά βρασμένα. Είχαν το λεμόνι στο πλάι τους. Λάδι και αλάτι βάλαμε όσο θέλουμε εμείς αφού υπήρχαν στο τραπέζι μας. Η καλύτερη λύση για να μη μας έρχονται πιάτα διαφορετικά απ’ ότι θα τα θέλαμε.
Μία γαρίδες σαγανάκι. Ήταν μαλακές και με καθαρισμένο σώμα. Είχαν αφήσει πάνω τους μόνο το κεφάλι και την ουρά τους. Κολύμπαγαν σε μία απίστευτα νόστιμη κόκκινη σάλτσα με μπόλικο λευκό τυρί. Για να μην αφήσουμε ούτε σταγόνα από την σάλτσα παραγγείλαμε και δεύτερη φορά ψωμί. Από τα καλύτερα σαγανάκια που έχω δοκιμάσει.
Δύο τσιπούρες ιχθυοτροφείου στη σχάρα. Όταν μας τις φέρανε μας ρώτησαν αν θέλουν να μας τις καθαρίσουν περισσότερο. Επειδή οι τσιπούρες δεν έχουν ιδιαίτερα πολλά κόκκαλα και με το σωστό άνοιγμά τους μπορείς να τα αποφύγεις, αναλάβαμε δράση οι ίδιοι. Ένα ζευγάρι δίπλα μας, ζήτησαν να τους καθαρίσουν το ψάρι και το έκαναν με ευχαρίστηση.

Αφαιρέσαμε τη λευκή, καλοψημένη και ζουμερή σάρκα και την ποτίσαμε με το λαδολέμονο που μας είχαν φέρει. Ήταν μεγάλες και χορταστικές μα πάνω απ όλα νόστιμες.
Αφού καθαρίσαμε τα χέρια μας με τα αρωματικά μαντιλάκια τους, συνεχίσαμε να απολαμβάνουμε το ούζο μας και την συζήτησή μας.
Τότε ξαναήρθε ο νεαρός και μας ρώτησε τι γλυκό θα θέλαμε να μας κεράσουν. Είχαν δύο και διαλέξαμε την καρυδόπιτα που ελάχιστα αργότερα ήρθε στο τραπέζι μας.

Ο λογαριασμός ήταν 32 ευρώ και πιστεύω ότι ανταποκρίνονταν πλήρως στα όσα δοκιμάσαμε.
Θα σας πω, λοιπόν, να πάτε στο ψαροφαγείο του «Βλάση». Αξίζει η βόλτα στην Κυψέλη για να γευτείτε ψαρομεζέδες σε αυτό το εστιατόριο.. Και αν καλοκαιριάσει και άλλο θα απολαμβάνετε τα ψαρικά σας στο άπλωμα με θέα την καταπράσσινη πλατεία…
Μέχρι το επόμενο γευστικό ταξείδι σας στέλνω χαιρετισμούς και καλή όρεξη!: -)

16 Απρ 2016

Ενα ψαραδικο που ψηνει κ σερβιρει τα ψαρια που πουλαει. Αν εχει παει κανεις εξω απο την αυλη του θα το εχει δει σε ολες τις ευρωπαικες πολεις κ σε ασιατικες. Αλλα εκει εχουν πολυ μεγαλη ποικιλια κ οστρακα.

Ο Βλασσης πουλαει οτι ειναι ευκολοπωλητο. Οι τιμες θυμιζουν ψαροταβερνα κ οχι ψαροπωλειο. 32€ κουτσομουρα, 9€ σαρδελα + τα ψηστικα 5€ το κιλο. Το σερβις θα μπορουσε να ειναι καλυτερο..

Το ψησιμο κ το τηγανι σχετικα καλα, ισως ηθελαν λιγο λιγοτερο, αλλα η σαρδελα να σερβιρεται καθαρισμενη... Και η αποδειξη να προηγειται του λογαριασμου, οχι οταν τη ζητα ο πελατης.

Φωκίωνος Νέγρη 47, Κυψέλη

OROSCOPO
Μενού δύο ατόμων για τ...
Ιταλία
Ιλίσια - Χίλτον