09 Ιούλ 2016

Σαββατο βραδυ και αποφασισαμε ξαφνικα οτι ηταν νωρις για να παμε σπιτι απο νωρις οποτε ηταν μια καλη ευκαιρια να καταλυσουμε σε ενα απο τα πολλα μαγαζια τα οποια γνωριζουμε στην περιοχη των πετραλωνων.

Πρωτες σκεψεις ηταν τα αγαπημενα ραδιουργιες και αντετι που συνηθως τρωμε και πινουμε καλα και σχετικα οικονομικα αλλα η διαθεση να γνωρισουμε κατι καινουριο μας οδηγησε στην παξιμαδοκλεφτρα, οχι απο καποιο ιδιαιτερο λογο αλλα απλα επειδη το ειδαμε στον δρομο μας και δεν ειχαμε ξαναπαει οποτε σκεφτηκαμε οτι ειναι ευκαιρια να το δοκιμασουμε.

Απο την οδο χαμοστερνας που προσεγκισαμε το μαγαζι ειδαμε ενα χωρο που θυμιζε καπως νησι με φωτακια κοκκινα μπλε πρασινα και αρκετο κοσμο ενα καλο στοιχειο σε καθε εστιατοριο.

Πλησιαζοντας βεβαια αλλαξαμε αρδην γνωμη δεδομενου οτι το μαγαζι ειχε τηλεοραση και εδειχνε ποδοσφαιρο, κατι που εγω απαιχθανομαι, ( οχι το ποδοσφαιρο αλλα το να πηγαινω για φαγητο και να ακουω τις κραυγες ενθεν και ενθεν των τυχωντων οπαδων και φιλαθλων) αλλα ηταν αρκετα αργα μιας και ειχα παρκαρει και ειχα μπει ηδη στο μαγαζι και δεν συνηθιζω να αποχωρω απο ενα μαγαζι που εχω ηδη μπει οτι και να ειναι αυτο.

Το μαγαζι ειναι ακριβως επανω στην οδο χαμοστερνας και σαφως τα τουλια και οι τεντες που εχουν καλυψει την οροφη του εξω μερους του μαγαζιου δεν δινουν κανενα μα κανενα χρωμα που να σε προδιαθετει. Τα τραπεζια καμια εικοσαρια μεσα και εξω απο την τεντα ατακτως ειρημενα και το μονο καλο θα ελεγε κανεις ειναι οτι ευτυχώς στο πισω μερος του μαγαζιου εχει πρασια και οχι καμμια πορτα πολυκατοικιας.

Για το θεμα του χωρου νομιζω οτι και αυτα που ειπα πολλα ειναι για το εν λογω μαγαζι οποτε ας παμε στην εξυπηρετηση....... Ποια εξυπηρετηση.... μεχρι να ερθουν να στρωσουν.... μεχρι να φερουν νερο...... οταν τραβηξουν το βλεμα απο την μπαλα και σε δουν...... οταν φερουν το ψωμι.... οταν σε ρωτησουν τι πινεις για να πιεις κατι μεχρι να ερθει το φαγητο...... επαγγελματισμος σε μικρη κλιμακα. Δεν παραγνωριζω την ευγενεια.... την τυπικη ευγενεια οχι κατι ιδιαιτερο ομως.

Οποτε αφου σας κουρασα και κουραστηκα με ολα αυτα θα αναλυσω και το χειριστο ολων του μαγαζιου που ειναι το φαγητο που σερβιρει...... αυτο το φαγητο που καποιοι χρηστες του ιστοτοπου βαθμολογησαν με αριστα.
Δεν ξερω με τι το συγκριναν σαφως αυτο το αριστα.

Πρωτο πιατο για να το παω με την σειρα ηταν μια καπνιστη μελιτζανοσαλατα που σαφως την βρισκεις με τα κιλα στα σουπερ μαρκετ συσκευασμενη και αν πας και στο MARKT τοτε την παίρνεις σε συσκευασιες πολλων κιλων. Καμια ουσια να πλατιασω...... θα βαλω 2/4 λογω της τραγικοτητας των υπολοιπων πιατων.

Δευτερο πιατο μια μεριδα μανιταρια πλευρωτους που σαφως ειναι τα χειροτερα πλευρωτους που εχω φαει στην ζωη μου. Ενα αγαπημενο πιατο που το παίρνω πολυ συχνα και σπανια με απογοητευει γιατι ειναι πολυ απλη η κατασκευη του εδω καταφεραν και το κανιβαλισαν. Τραγικα κομενα τα μανιταρια σε πολυ λεπτες φετες κατι που οδηγησε σαφως στο καψιμο τους κατα το ψησιμο και ολα τα "λιμα " που λεμε που πεταγοντε κανονικα τα ειχαν ψημενα και μεσα στο πιατο...... Ολα κι ολα τρια μανιταρια ολοκληρα και το υπολοιπο τριματα.... - 4/4 σαφως σε ενα τοσο ευκολο πιατο αλλα μαλλον ο μαγειρας ( αν υπαρχει ) εβλεπε μπαλα )

Επομενο πιατο κατι τυροπυτακια τα ελεγε με μυζηθρα και μελι που ηταν απλα χαμενος χρονος...... Αυτα ερχοντε συνηθως καυτα και δεν μπορεις να τα ακουμπησεις. Αυτα ηταν το λιγοτερο κρυα και χωρις κανενα νοημα γευστικο..... οσο για το μελι μαλλον κρατηθηκε για τις πρωινες τηγανητες.

Και αφου καθαρισαμε απο τα ορεκτικα ( οχι οτι τα φαγαμε απλα τα βαλαμε ακρη ) εφτασε και η περιοπτος ποικιλια των κρεατικων για δυο ατομα.
Ο Χριστος να βοηθησει οποιον φαει και τα δυο κεμπαπ.... τοση λαδιλα και τοσο μπαχαρικο ουτε στην σαουδικη αραβια. Ενα αχρωμο αοσμο και αγευστο χοντρο λουκανικο και δυο κοματια μπριζολοειδη που δεν καταλαβα αν ειναι πανσετες η φιλετα η οτι αλλο. Συνοπτικα απο 0 εως ενα και η ποικιλια για να μην τρωω τον χρονο σας.

Και φτανει η ωρα να πληρωσεις και σου λεει οτι αυτα μαζι με το κρασακι το μισοκιλο και μια κοκα κολα κοντα στα 40 ευρω.....40 ευρω δινω στην τρωων και σκαω στο ποτο και το φαγητο ειμαι σε ενα " διαφορετικο " απο την τσιμεντουπολη περιβαλλον οποτε δικαιολογω τα χρηματα που στην σημερινη εποχη δεν βγαινουν κι ευκολα.

Συνοπτικα και απο τα συμφραζομενα καταλαβαινει κανεις οτι δεν συστηνω το συγκεκριμενο μαγαζι για καμια απο τις παραμετρους που συνθετουν την γενικη βαθμολογια.

15 Μάρ 2017

Περνώντας από την Καλλιρρόης με το αυτοκίνητο είδαμε το μαγαζί και σταματήσαμε.
Είχαμε αρκετή όρεξη επειδή μόλις είχαμε σχολάσει από την δουλειά.
Τόσο ο εσωτερικός όσο και ο εξωτερικός χώρος είναι φοβεροί και με όμορφη διακόσμηση.

Το σέρβις εξαιρετικό και γρήγορο.
Το μενού καλύπτει από τα πιο απλά μέχρι τα πιο ιδιαίτερα γούστα κι είχεχει μεγάλη ποικιλία.

Πήραμε μία σαλάτα με παξιμάδι, ρόκα, ντομάτα, φέτα η οποία ήταν εξαιρετική.
Από ορεκτικά πηραμε τηγανιτές πατάτες (φρεσκοκομμενες), μανιταροπιτα(ίσως να μην έχω φάει πιο ωραία ως λατρης του μανιταριού) και μία μελιτζανισαλατα η οποία μας ξετρελανε όλους!!! (μοναδική ειλικρινά και όσο και την φτιάχνουν μέσα καπνίζοντας τις μελιτζάνες. Παθαμε όλοι πλάκα)
Προτείνω οπωσδήποτε να φάτε το τραγανό κοτσι, και την ποικιλία κρεατικών οπωσδήποτε!
Το ροζέ κρασί που πηραμε ηταν μία ομορφιά! Ήπιαμε 4 λίτρα.
Μας κέρασαν αρκετες κανάτες ακόμα. να πω την αλήθεια.

Τέλος το σημαντικότερο για εμάς ήταν ο ιδιοκτήτης.
Ένας καλός και ευγενικοτατος άνθρωπος με πολύ χιούμορ. Τον καλέσαμε στο τραπέζι μας να τον γνωρίσουμε και μας έκανε τρομερή εντύπωση η καλοσύνη του.

Το καλύτερο μαγαζί για φαγητο. Σας το προτείνουμε ανεπιφύλακτα!!!