PASEO

Ισπανία

Μπουμπουλίνας 29, Πειραιάς [Χάρτης]

Ισπανία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Χθες βράδυ, Παρασκευή 12 του Ιούνη, στο PASEO, η δεκαετία των 80's είχε την τιμητική της, με ειδικό DJ που παρουσίασε, μεταξύ άλλων, τους BAD BOYS BLUE, JOYCE SIMS (COME INTO MY LIFE.. ), LAURA BRANIGAN και πολλούς άλλους.

Το PASEO βρίσκεται στην καρδιά του Πειραιά, στο κεντρικό τετράγωνο: Ηρώων Πολυτεχνείου, Μπουμπουλίνας (29β), Αριστοτέλους και Σωτήρος Διός και -όπως το λέει ο ισπανικός τίτλος του- προσφέτεται για 'ΒΟΛΤΑ'! Άνοιξε τον περασμένο χειμώνα και λειτουργεί απ' το πρωί για καφέ και αναψυκτικά, μέχρι αργά τη νύχτα, προσφέροντας ισπανικά tapas, cocktails, κρασιά και μπύρες.

Ο χώρος είναι μάλλον περιορισμένος και αποτελείται από καμιά δεκαριά τραπέζια, εκ των οποίων τα περισσότερα βρίσκονται στον εξωτερικό πεζόδρομο της Αριστοτέλους.

Η Πειραιώτισσα φίλη μου ήταν αυτή που με παρέσυρε χθες να τη συνοδέψω για tapas, ποτάκι και ωραία ακούσματα. Οι πιο παλιοί, βέβαια, θα θυμόσαστε τα κλασικά 'oldies but goodies'!!

Παρότι το party ξεκινούσε στις 10, εμείς πήγαμε μια ώρα νωρίτερα για να δοκιμάσουμε εδέσματα και ποτά με ησυχία και άνεση. Ήρθαν κατά σειρά τα εξής:

TORTILLA αλαντικών. Ένα μεσαίο κομμάτι τορτίγιας, κάτι σαν δική μας πίτα, που συνοδευόταν από ένα μικρό μπολάκι με sauce μαγιονέζας, σκόρδου και λεμονιού. Πιάτο μάλλον χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις. (4.50€).

ENSALADA CATALANA, με πράσινα λαχανικά και κομματάκια λουκάνικου chorizo. Ήταν σαλάτα ευπαρουσίαστη και είχε φετούλες αυγού στην άκρη. Πολύ καλή και χορταστική (4.70€).

SETAS SATEADOS CON HAMON: μανιτάρια σοτέ με σκόρδο και hamon, μέσα σε σκεπασμένο πήλινο σκεύος. Τα μεν μανιτάρια πλευρώτους ξεχείλιζαν, το δε hamon δεν το αισθανθήκαμε γευστικά. Φίνεται θα το ρούφηξαν τα μανιταρια... Πάντως ήταν ωραίο και νόσιμο πιάτο, (3.90€).

CUCARATSAS GAMBAS: 4 γαρίδες τυλιγμένες με μπέικον και μια φετούλα λεμονιού καταμεσίς του ευπρεπούς και γευσικού αυτού πιάτου (4.50€).

PAPAS BRAVAS, κλασικό ισπανικό πιάτο, με κομμάτια πατάτας και λυωμένο τυρί από πάνω. Χορταστικό και νόστιμο, (3.60€).

Για επιδόρπιο, προκειμένου να αποφύγουμε την παραδοσιακή ισπανική flan (κρεμ καραμελέ), πήραμε ένα CHURROS CHOCOLATE, με έξι μακρόστενες τηγανίτες και ένα μικρό μπολάκι σοκολάτας στο κέντρο του πιάτου. Μου έδωσαν μια αίσθηση πικρίλας, σε σύγκριση με τα ισπανικά τσούρος της Μαδρίτης ή της Ανδαλουσίας, αλλά ήταν ό, τι πρέπει για τελειώμα (3.80€).

Ήπιαμε τα εξής cocktails:

ORMANAJO, με βάση το πορτοκάλι (9 €).
MAI TAI, (9 €).
MOJITO (9 €). Αραιό και νερωμένο mojito!!

Πληρώσαμε 52 € συνολικά, εκ των οποίων τα ποτά 27 €, και τα φαγητά 25 €.

Τα cocktails, όπως μας εξήγησε η εξυπηρετική ελληνομεξικάνα σερβιτόρα, ήταν πειραγμένα από τον ειδικό ξένο εκπαιδευτή τους. Χωρίς να είναι άγευστα, είχαν δύο μείον: Ήταν όλα τσιμπημένα, στην τιμή των 9 €, αλλά ταυτόχρονα κολυμπούσαν στην κυριολεξία πάνω σε ένα θεόρατο στρώμα από παγάκια!
Πονηριά ρωμέικη, άραγε, ή μήπως αμάθεια ;... Φ Α Ο Υ Λ!!

Υπάρχει ένα ακόμη ΦΑΟΥΛ στο οποίο θα αναφερθώ με τη δέουσα προσοχή, για να μην απορριφθώ από τους όρους, τους οποίους έχει ορθά θεσπίσει το δημοφιλές site που δημοσιοποιεί τις κριτικές μας. Το PASEO οφείλει να επιδείξει μεγαλύτερη προσοχή και ευαισθησία στη μοναδική κοινή τουαλέτα του, για πελάτες (άνδρες / γυναίκες), η οποία βρίσκεται στον ισόγειο χώρο του, ώστε αυτή να πληροί τους στοιχειώδεις όρους υγιεινής, καθ' όλη τη διάρκεια της λειτουργίας του μαγαζιού. Η συνοδός μου την επισκέφθηκε δύο φορές, τόσο στην αρχή όσο και στο τέλος του δείπνου μας, με διαφορά τριών ωρών περίπου.

Την πρώτη φορά, ανέφερε στον σερβιτόρο ότι το μηχάνημα του σαπουνιού είτε ήταν χαλασμένο είτε χρειαζόταν συμπλήρωμα. Και τη δεύτερη φορά, όμως, η κατάσταση ήταν μία απ' τα ίδια δυστυχώς, τη στιγμή μάλιστα που απέναντι ακριβώς απ' το μαγαζί υπάρχει μίνι μάρκετ, από όπου θα όφειλαν τουλάχιστον να προμηθευτούν ένα υγροσάπουνο - ρεζέρβα. Επιπλέον, τη δεύτερη φορά, σε ώρα πιο προχωρημένη, δεν υπήρχε η δέουσα καθαριότης του δαπέδου του ίδιου αυτού χώρου. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. Γι' αυτό και η εξυπηρέτηση βαθμολογήθηκε με 2 στα 4, παρότι η σερβιτόρα ήταν άψογη!

Εν κατακλείδι, οποία διαφορά πράγματι, τουλάχιστον στο σημείο αυτό, από τα γειτονικά tapas στον πεζόδρομο της Καραϊσκου, στα οποία έχω αναφερθεί σε πρόσφατη κριτική μου! Η έπαρση του ιδιοκτήτη θα ήταν κατανοητή και θεμιτή εάν βέβαια δεν υπήρχαν τα δύο ΦΑΟΥΛ που προανέφερα και μας ξενέρωσαν. Είναι η πρώτη φορά που αναγκάζομαι να αναφερθώ σε κάτι τέτοιο.

Το PASEO, φίλοι μου, δεν είναι μόνο μια ΒΟΛΤΑ... Όλοι εμείς, οι πελάτες του, που σήμερα λίγο-πολύ δύσκολα τα φέρνουμε βόλτα, πρέπει να τύχουμε του δέοντος σεβασμού στο πρόσωπο και το βαλάντιό μας!!

Οι προσεχείς φίλοι κριτές ελπίζω να μας ενημερώσουν πιο αισιόδοξα...