09 Φεβ 2016

Την Πασιφάη την γνώρισα στον Κορυδαλλό και κατά την ταπεινή μου γνώμη, όπως είχα αναφέρει και στην τότε κριτική μου, είναι το καλύτερο κρητικό εστιατόριο από όσα έχω πάει (και έχω πάει σε αρκετά) εντός Αττικής. Να διευκρινίσω ότι δεν έχω ρίζες από την Κρήτη και η επαφή μου με την κουζίνα της είναι από τις επισκέψεις μου στο νησί και στα εδώ κρητικά εστιατόρια. Φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται να γευθείς το 100% των πιάτων όπως θα τα γευόσουν από μια νοικοκυρά της Κρήτης αλλά θεωρώ ότι στο σύνολο η Πασιφάη (εξυπηρέτηση, φαγητό και value for money) είναι η καλύτερη του είδους.

Στον Κορυδαλλό είχα πάει αρκετές φορές, όχι τόσες πολλές όσο θα ήθελα μιας και μου ερχόταν λίγο ανάποδα η περιοχή, και όταν έμαθα ότι άνοιξε και στην Γλυφάδα χάρηκα αλλά τελικά μου πήρε κοντά έναν χρόνο για να πάω... Άβυσσος η ψυχή του καλοφαγά... Λοιπόν, η γνωριμία με το μαγαζί της Γλυφάδας έγινε Σάββατο μεσημέρι και μάλιστα πήραμε να κλείσουμε τραπέζι λίγο πριν ξεκινήσουμε. Φτάνουμε, λοιπόν, γύρω στις 3 το μεσημέρι με το μαγαζί να είναι γεμάτο κατά τα τρία τέταρτα και με τις αναχωρήσεις και τις νέες αφίξεις παρέμεινε έτσι μέχρι την ώρα που φύγαμε γύρω στις 6 το απόγευμα.

Όσον αφορά τον χώρο, το μαγαζί της Γλυφάδας είναι πολύ πιο φωτεινό από αυτό στον Κορυδαλλό μιας και έχει τζαμαρία ολόγυρα που ρίχνει άπλετο φως στην αίθουσα, έχει καλή κατανομή των τραπεζιών με νορμάλ αποστάσεις μεταξύ τους ενώ η διακόσμηση έχει έντονο το άρωμα της Κρήτης όπως και η μουσική που παίζει στην σωστή ένταση.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, να πω ότι όση ώρα μείναμε εμείς εκεί δεν ήταν ο Κρητικός ιδιοκτήτης αλλά την θέση του είχε ένα από τα παιδιά του service που τον θυμάμαι από παλιά στον Κορυδαλλό και όλα δούλευαν ρολόι ενώ συχνά περνούσε από τα τραπέζια ρωτώντας αν όλα είναι καλά... Όλα τα παιδιά ήταν ευγενικά, μόλις σηκώναμε το βλέμμα μας είχαν αντιληφθεί ότι κάτι ζητούσαμε και εξυπηρετούσαν άμεσα. Αυτό που μου αρέσει σε αυτό το μαγαζί είναι ότι σου βγάζει μια θετική αύρα, μια ζεστασιά από την ώρα που ανοίγεις την εξώπορτα για να μπεις...

Με το που καθίσαμε στο τραπέζι μας ήρθε ένα πανεράκι με ζυμωτό ψωμί, κέρασμα ρακί και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό το οποίο κρατήσαμε αλλά δεν είδα αν και πόσο χρεώθηκε. Η παραγγελία μας περιλάμβανε μια τυροκαυτερή (τραχιά με μεγάλα κομμάτια τυριού και όντως καυτερή), ένα αμανίτες στο τηγάνι (μας άρεσαν πολύ, μου θύμισε το πως τις έτρωγα στην γιαγιά μου), ένα πατάτες τηγανιτές με στάκα και τρία αυγά (εντάξει ήταν "θάνατος" για τις αρτηρίες μας αλλά νοστιμότατο) και έναν μεζέ Πασιφάη (κάτι σαν κοκκινιστό με κοτόπουλο, χοιρινό και λουκάνικο συνοδευόμενο από πατάτες τηγανιτές), ένα πιάτο το οποίο έχουμε πάρει πολλές φορές και πάντα μας αρέσει. Δυστυχώς, δύο άτομα δεν μπορούσαμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο γιατί οι μερίδες είναι μεγάλες και σκάσαμε κυριολεκτικά.

Παρόλα αυτά δεν μας έπεσαν βαριά. Συνοδεύσαμε με ένα ακόμα καραφάκι ρακί (δυνατή αλλά μυρωδάτη και χωρίς παρενέργειες). Το σύνολο του λογαριασμού ήρθε λίγο κάτω από 40 ευρώ και πιστεύω ότι τα άξιζε 100%. Για κλείσιμο ήρθε ένα πιάτο γεμάτο λουκουμάδες με μέλι και σουσάμι, οι οποίοι ήταν νοστιμότατοι, και υγρά μαντιλάκια.

Με λίγα λόγια και η Πασιφάη της Γλυφάδας για μένα πέρασε το τεστ και χαίρομαι που μετά από τόσα χρόνια επιτυχίας ενός μαγαζιού, το κέφι τους στην εξυπηρέτηση αλλά και η ποιότητα δεν έχει κάνει εκπτώσεις. Μπορεί, λοιπόν, να υπάρχουν κρητικά εστιατόρια με καλύτερο φαγητό που είναι πανάκριβα ή με καλύτερες τιμές που το φαγητό είναι υποδεέστερο αλλά κανένα δεν έχει καταφέρει να συνδυάσει την ποιότητα, τον χώρο, την εξυπηρέτηση και το value for money όπως η Πασιφάη...

08 Ιουν 2016

Επισκεφθήκαμε την Πασιφάη Σάββατο μεσημέρι, 4 άτομα. Ο χώρος είναι αρκετά ωραίος γεμάτος με παραδοσιακές κρητικές φορεσιές και αντικείμενα καθώς και μία οθόνη στο βάθος που παίζει ντοκιμαντέρ με θέμα την Κρητική παράδοση.
Μας υποδέχτηκαν εγκάρδια και έφεραν αμέσως παγωμένη ρακή, πλούσιο χωριάτικο ψωμί και παξιμαδάκια με γλυκάνισο.

Όλα πήγαιναν πολύ ωραία και ήμασταν χαρούμενοι γιατί πιστεύαμε ότι θα φάμε πολύ ωραίο φαγητό. Δεν το φάγαμε δυστυχώς.....

Παραγγείλαμε

Μία σαλάτα Πασιφάη με τηγανισμένο ανθότυρο που ήταν όμως πνιγμένη στο μπαλσάμικο και είχε ελάχιστα καρύδια.
Ένα αρνάκι με σταμναγκάθι που ήταν πολύ καλό, το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε.
Αίγα με γαμοπίλαφο όπου η μερίδα ήταν μικρή και το πιλάφι ήταν άνοστο.
Και τέλος, κρεατότουρτα όπου το κρέας δεν ήταν ψιλοκομμένο, δεν είχε δυόσμο και δεν είχε αρκετό τυράκι.
Στο τέλος μας κέρασαν πολύ ωραίους λουκουμάδες με μέλι.

Με δύο μπύρες λοιπόν, μία σαλάτα, ένα ορεκτικό και δύο κυρίως πιάτα πληρώσαμε 52€...

15 Οκτ 2015

Διαβάζοντας λοιπόν τις κριτικές κ εμείς, ψάχνοντας με τον σύζυγο να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις στα μεζεδοπωλεία της Γλυφάδας επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζι αρχές Οκτωβρη, Κυριακή στις 17*00. Μια καλή ώρα που οι περισσότεροι έχουν φάει κ επικρατεί ησυχία.

Μπαίνοντας λοιπόν σε υποδέχεται ο ιδιοκτήτης. Ενας νταβραντισμένος κρητικός ντυμένος με παραδοσιακη στολή και ενα χαμόγελο γλυκήτατο.
Μας έστρωσαν αμέσως οι μαυροντυμένοι σερβιτόροι.1ο Φαουλ το εμφιαλωμένο νερό χωρίς να το ζητήσεις. Απο την αλλη μεριά ομως σου φέρνουν Ρακή που δεν σου χρεώνουν για το καλωσόρισμα οπότε πάω πάσο.

Για να μην αναλύσω τον τεράστιο κατάλογο, που οτι πήραμε ηταν πεντανόστιμα απο σαλάτες μέχρι και κυριώς και λουκουμάδες κερασμένους πάλι, τα αρνητικά του είναι ο χώρος και το σέρβις. Είναι απο το μαγαζί που φεύγεις κ λες κρίμα ρε παιδί μου ενω το φαγητό ήταν υπέροχο!!!

Ο χώρος λοιπόν ενω έχει εσωτερικό και εξωτερικό, ΚΑΠΝΙΖΑΝ παντού! Και ουτε καν κρυφά. Παρόλο που ο χώρος είχε παντου ταμπελίτσες τα γυάλινα τασάκια πηγαινοέρχονταν! Και ναι το καταλαβαίνω η Κρητη είναι δικιά της κουλτούρα κλπ αλλά όταν έχεις τουλάχιστον 10 πιτσιρικάκια στον χώρο σεβάσου τα.

Το σέρβις ήταν η συνέχεια του κακού. Μετά τα κυρίως ήρθαν οι κοχλιοί που είχαμε παραγγείλει και αφου τους ξαναζήτησαμε μαζί με το σαγανάκι που επίσης είχαμε παραγγείλει. Τελειώσαμε κ τα κυριώς και το σαγανάκι άφαντο. Εκει είπαμε στην σερβίτορα να το ακυρώσει κιόλας. Η οποία με μία φωνη στην κουζίνα τους είπε ακυρο ενα σαγανάκι που είχατε. Το θέμα είναι πως η κυρία όταν της κάναμε νόημα να πλησιάσει το τραπέζι μας, εκείνη την ώρα άναβε τσιγάρο! Και παίρνει το ύφος... Το κέρατο μου, τώρα βρήκατε?Και έστειλε τον βοηθό να δεί τι θέλουμε! Είπαμε Κρήτη άλλη κουλτούρα αλλά δεν ήρθα και σπίτι της να την διακόψω.

Συμπέρασμα, ενα μαγαζί με τεράστιες μερίδες, νόστιμα φαγητά και νορμάλ τιμές. Το συνιστώ να πάτε και να παραβλέψετε τα κακώς κείμενα που έτυχαν σε μας.

09 Οκτ 2015

Από που να ξεκινήσω για την Πασιφάη....
Μάλλον από το βασικό, η δική μου κριτική δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι η κουζίνα είναι κρητική. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από κρητική κουζίνα οπότε θα μείνω στο αν μας άρεσε αυτό που φάγαμε.

Πήγαμε την Παρασκευή 2/10 και ήμασταν 8 άτομα (είχε προηγηθεί κράτηση).

2/4 - Άνετος, χωρίς τα τραπέζια να είναι το ένα δίπλα στο άλλο, κατά τα άλλα μου φάνηκε αδιάφορος.

3/4 - Γρήγοροι και εξυπηρετικοί.

3/4
Πήραμε:
- Απάκι (2 μερίδες).
Πάρα πολύ καλό. Καλή ποσότητα, σωστά ψημένο. 4/4

- Στάκα με αυγά (2 μερίδες).
Είχα φάει ξανά και εδώ ήταν καλύτερο... 4/4

- Σαλάτες (Ντάκος και άλλες δύο).
Ουδέτερες. 2/4

- Αμπελοντολμάδες. (2 μερίδες).
Μακράν το χειρότερο πιάτο της βραδιάς. Σα να τρως άχυρο τυλιγμένο σε αμπελόφυλλα. 0/4

- Τζατζίκι (2 μερίδες).
Πάρα πολύ καλό και με τα μυρωδικά του (πρέπει να είχε λίγο άνιθο). 4/4

- Ποικιλία με χειροποιητά καλτσούνια. (2 μερίδες).
Πήραμε τα μέγαλα πιάτα με 10 καλτσούνια το κάθε ένα.
Χωρίς λάδι με σωστό φύλλο.... 4/4

- Ο πόδας του αφέντη (1 μερίδα)
ότι και να πω για αυτό το κότσι είναι λίγο... όνειρο... θεεικό... ζουμερό, έλιωνε στο στόμα. Συνοδευτικό, πατάτες φούρνου (λουκούμι), θύμισαν το Μειδάνη πίσω από την αγορά στην Αθηνάς, τα παλιά χρόνια. 4/4

- Χοχλοί Μπουμπουριστοί (1 μερίδα)
Δεν τους τρώω αλλά από ότι μου είπαν ήταν καλοί. 3/4

- Ρίφι με στάκα και πατάτες (2 μερίδες)
Δεν το δοκίμασα αλλά στους άλλους άρεσε. 3/4

- Γαμοπίλαφο (2 μερίδες)
ήρθε στο τέλος που είχαμε σκάσει και δε θέλω να το αδικήσω. 3/4

- Σταμναγκάθι (1 μερίδα)
Το ξεχάσαμε μέσα στα όσα πήραμε και δεν το αγγίξαμε.

Ήπιαμε
1Χ250 Ρακί
4Χ100 Ρακί
4Χ1ltr Κρασί
2Χ100 Ρακόμελο
1ΧCoca Cola
3XΕμφιαλωμένα νερά

και στο τέλος μας έφεραν και 2 μερίδες λουκουμάδες.

Και πάμε στο πιο σημαντικό.... Value for Money!!!

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 252€ (31.5 το άτομο).
Το νούμερο (31/άτομο), φαίνεται εξωπραγματικό, αλλά δεν είναι.
Πήραμε πολύ περισσότερα από ότι θα έπρεπε και τα περισσότερα πιάτα που πήραμε Χ2 θα έπρεπε να είναι Χ1.
Σκάσαμε, ήπιαμε πολύ και έμειναν τόσα, που θα μπορούσαν να φάνε άνετα άλλα 2 - 3 άτομα.

Κανονικά αν παραγγείλει κανείς όσα πρέπει και πιει σαν άνθρωπος και όχι σα νεροφίδα, δεν θα πρέπει να πληρώσει περισσότερα από 20€ το άτομο.

Άρα VFM - 3/4

Φυσικά και θα ξαναπάμε!

28 Μάρ 2016

Όταν σκέπτομαι κρητική κουζίνα στην Αθήνα για μένα μία είναι η επιλογή, η Πασιφάη... Ένα μαγαζί που το γνώριζα από τον Κορυδαλλό και το είχα επισκεπτεί αρκετές φορές και τώρα πια που μεταφέρθηκε στην Γλυφάδα είναι ακόμα πιο βολικά για μένα.

Ο χώρος στην Γλυφάδα είναι μεγάλος και φωτεινός με τζαμαρία γύρω γύρω και έντονο το κρητικό - μινωικό στοιχείο. Τα τραπέζια είναι σε αρκετά καλές αποστάσεις μεταξύ τους, κάτι που διασφαλίζει την ιδιωτικότητα μεταξύ των θαμώνων, ενώ το ατού του μαγαζιού είναι η εξυπηρέτηση, η οποία δουλεύει σαν καλοκουρδισμένη μηχανή (έχω διαβάσει και κριτικές για καθυστερήσεις από άλλους καλοφαγάδες αλλά εμάς ποτέ δεν μας έχει συμβεί) αλλά ταυτόχρονα είναι ευγενέστατη και φιλική.

Ο κατάλογος είναι ατέλειωτος: τα πιάτα που έχουμε εμείς σε ιδιαίτερη εκτίμηση είναι οι πατάτες με αυγά και στάκα, το αντικριστό, το γαμοπίλαφο, το σταμναγκάθι, τα καλτσούνια με τυρί και χόρτα, η υπέροχη τουρτα (δηλαδή η κρεατότοπιτα) αλλά και ένας μεζές με χοιρινό, λουκάνικο, κοτόπουλο και λαχανικά καθώς και το χοιρινό με γιαούρτι, οι τηγανιτοί αμανίτες, το απάκι (καταπληκτικό). Γενικά ότι έχουμε δοκιμάσει είναι υπέροχο και καλομαγειρεμένο...

Στα συν και το γεγονός ότι υπάρχουν κεράσματα τόσο στην αρχή με την ρακή και τις ελίτσες, όσο και αργότερα με ρακές, λουκουμάδες με μέλι, γιαούρτι με μέλι κ. α. Όσον αφορά τις τιμές εγώ θεωρώ ότι είναι από τα πιο οικονομικά τις κατηγορίας μιας και διαθέτει μεγάλες μερίδες σε καλές τιμές για το μέγεθος τους (έχω βρει σε πολλά κρητικά ρακάδικα το 1/3 των μερίδων σε ελάχιστα χαμηλότερες τιμές). Αν είστε δύο άτομα θα κινηθείτε περίπου στα 20 ευρώ το άτομο με ποτό ενώ όταν η παρέα μεγαλώνει, οι τιμές κατεβαίνουν...

08 Αυγ 2015

Επιστροφή στην Ελλάδα μετά από 6 μήνες και εχω πεθυμήσει Κρητική κουζίνα οπότε επιλέξαμε το Πασιφαη για την Σαββατιάτικη έξοδο μας. Το μαγαζί του Κορυδαλλού έχει κλείσει οπότε πήγαμε σε αυτό της Γλυφάδας. Φτάνουμε λοιπόν κ το μαγαζί σχεδόν γεμάτο, στη συνέχεια γέμισε εντελώς. Ο χώρος είναι προσεγμένος με κρητικές πινελιές, αλλά έχει λίγο μια δηθεν πιο πολυτελή διακόσμηση.

Προσωπικά προτιμώ τα αυθεντικά κρητικά ταβερνάκια. Θα έβαζα 2.5/4 κανονικά. Μας υποδεχτήκαν με τσικουδία και χαμόγελο όπως πρέπει να αρμόζει σε ένα μαγαζί. Βέβαια να τονίσω ότι μαζί με τη τσικουδιά μας φέρανε και εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ερωτηθούμε, γεγόνος που προκάλεσε αρνητική εντύπωση. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή και είναι λογός να ξαναπας στο μαγαζί και ο λογός που στρογγυλοποιώ το 2.5 στο 3 όσο αφορά τον χώρο.

Είμασταν 3 άτομα κ παραγγείλαμε λοιπόν τα ακόλουθα.

- 1 ντάκος (3,5/4): Η μύζηθρα απλά καταπληκτική και έδενε πολύ καλα με τα υπόλοιπα υλικά. - 6,3ε

- 1 καλλιτσούνια με μυζήθρα (3/4): κλασσικά ωραία καλτσουνία. - 6,2ε

- 1 απάκι (3,5/4): πολυ καλό απάκι ωραία τηγανισμένο - 7,5ε

- 1 πάτημα (2,5/4): Ενά συνηθισμένο ψητό κουνέλι - 8,6ε

- 1 πασιφάη μεζέ (1,5/4): Ανάμεικτα κομμάτια από κοτόπουλο, χοιρινό και λουκάνικο σε κόκκινη σάλτσα. Το χειρότερο πιάτο, δεν ήταν πολυ δεμένα τα υλικά και το λουκανικο ήταν λιώμενο και άγευστο - 9,1ε

- 500 ml κόκκινο κρασί χύμα (2/4) - 3,4ε

Η πολύ καλή εξυπηρέτηση συνεχίστηκε μέχρι το τέλος όπου μας κέρασαν ρακόμελο κ λουκουμάδες. Συνολικά μαζι με νερό και κουβέρ δώσαμε 45.60ε. Θα μπορούσαν ίσως τα πιάτα να κοστίζουν 1 ευρώ λιγότερο οπότε έτσι δικαιολογώ κ το 3 στο vfm.

Πρόκεται για έναν πολύ συμπαθητικό χώρο στη Γλυφάδα περίπου στο κέντρο της τοπικής νυχτερινής ζωής. Ωραία πιάτα και άνθρωποι συνθέτουν μια ζεστή ατμόσφαιρα για όλες τις εποχές και για καλοφαγάδες.

Σχετικά εύκολα βρίσκει κάποιος πάρκινγκ, όπως και σχετικά εύκολα μπορεί να βρει κάτι ταιριαστό με τους γευστικούς του κάλυκες.

Πήγαμε 8 άτομα και βάζοντας διάφορα πιάτα στο τραπέζι πήραμε μια καθαρή εικόνα των γευστικών προτάεων του μαγαζιού.

Πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσει κάποιος το σαγανάκι του (είναι σχεδόν υγρό αλλά είναι καταπληκτικό), σίγουρα τα μπιφτέκια του, το μοσχαράκι του κι αν δεν φοβάται για την σιλουέτα του τις πατάτες με στάκα.

Δεν θα χρειαζόταν να δοκιμάσει τις ποικιλίες του αφού είναι σχετικά μετριες.

Κρασί συμπαθητικό ενώ αν φέρνετε και γυναίκες στη παρέα θα χορτάσετε με λιγότερο από 20 ευρώ το άτομο.

Το προσωπικό αρκετά ευγενικό, μπορεί να σας κάνει λίγο εντύπωση διάφοροι μαυροντυμένοι που περιφέρονται επιδεικνύοντας κρητική φιγούρα χωρίς να προσφέρουν στο σερβίρισμα (!! )

07 Αυγ 2015

Βρεθήκαμε Δευτέρα βράδυ στη Πασιφάη στη Γλυφάδα μετά από προτροπή φίλων που την είχαν επισκεφθεί 2 φορές μέσα σε μια εβδομάδα. Το εστιατόριο έχει αλλάξει αρκετές διευθύνσεις και κουζίνες και τώρα φιλοξενεί μια αρκετά καλή παρουσίαση Κρητικής κουζίνας.

Για να είμαι ειλικρινής η κρίση και περισσότερο η σύγκριση που ακολουθεί ίσως είναι αυστηρή, όταν υπάρχει αντίστοιχη γευστική εμπειρία αρκετών ετών στη συγκεκριμένη κουζίνα.

Το μαγαζί είναι διακοσμημένο με Κρητικά αντικείμενα χωρίς να είναι κουραστικό ή "βαρύ". Τα τραπέζια είναι σε σωστές αποστάσεις και δεν είναι αποπνικτικά. Εξωτερικά στο μπαλκόνι υπάρχουν αρκετά τραπέζια που ειδικά το καλοκαίρι είναι όμορφα και δροσερά.

Η σαλάτα πρόταση του μαγαζιού αν και από άποψη υλικών ήταν καλή, ήταν ασύνδετα μεταξύ τους και όχι καλά αρτυσμένα.

Τα πιττάκια με μυζήθρα ήταν γευστικά, καλοτηγανισμένα δεν κράταγαν το λάδι και είχαν υπέροχο άρωμα. Η μαραθόπιττα στο ίδιο καλό επίπεδο.

Το απάκι δεν ήταν και το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Ήταν λεπτοκομμένο με αποτέλεσμα να αρπάξει λίγο παραπάνω στο ψήσιμο.

Το τυρί γραβιέρα στο φούρνο ήταν ένα από τα πιάτα που μας κέρδισαν!

Τα μακαρόνια με τον ανθότυρο δεν ήταν σωστά μαγειρεμένα. Ήταν απλά μακαρόνια με ανθότυρο. Η σωστή απόδοση προϋποθέτει βράσιμο σε ζωμό από κρέας και τη συνέχεια σερβίρισμα σε βαθύ πιάτο ώστε να κρατάει ζωμό και να λειώνει σε αυτό το τριμμένο τυρί (ανθότυρο).

Το γαμοπίλαφο που μας σέρβιραν ήταν αρκετά καλό, γευστικό, αρωματικό και καλά χυλωμένο. Σημαντικό είναι ότι το συγκριμένο πιάτο έφτασε στο τραπέζι μας κατευθείαν από το τσουκάλι, και όπως μας ενημέρωσαν, το φτιάνουν μερίδα - μερίδα και όχι έτοιμο από πριν.

Το προσωπικό ήταν ευγενικό, γρήγορο με γνώση των πιάτων που σερβίρουν. Ο ιδιοκτήτης του εστιατορίου με κρητική ενδυμασία, επισκεπτόταν όλα τα τραπέζια και καλωσόριζε τους πελάτες και σε δεύτερη και τρίτη φορά ρωτούσε για την εξυπηρέτηση και για την ποιότητα του φαγητού.

Ήπιαμε τσικουδιά (καλής ποιότητας) και μπύρες πολύ καλά παγωμένες. Στο τέλος απολαύσαμε πίττα Σφακίων με μέλι, λουκουμάδες και ζεστό ρακόμελο.

εχω επισκεφτει πανω απο δεκα φορες το συγκεκριμενο μαγαζι.. Στην αρχη οι εντυπωσεις ηταν οι καλυτερες. Με τον καιρο διαπιστωσα αυτο που διαπιστωνω σε καποια μαγαζια οταν "πιασουν" την καλη. Την ημερα του Αγ. Δημητριου ειχαμε κλεισει τραπεζι ζευγαρι το βραδακι στις 21.30. Ημασταν στην ωρα μας κ μας δινουν τραπεζι διπλα σε μια μεγαλη παρεα αλλα επειδη εκαναν φασαρια ζητησαμε να καθισουμε αλλου.. Μας ειπαν να περιμενουμε ναδειασει ενα τραπεζι κ μας εβαλαν στο μπαρ λεγοντας καθειστε να σας προσφερουμε μια τσικουδια μεχρι να αδειασει τραπεζι.. Ετσι κ εγινε μονο που απο την αρχη τα πραγματα δεν ηταν τοσο καλα.. Χωρια οτι περιμεναμε κοντα εικοσι λεπτα, χωρια του οτι η τσικουδια της αναμονης ηρθε μετα απο 15 λεπτα, ζητησαμε μετα απο αγανακτηση να καθισουμε σε να απομερο τραπεζι που βρηκαμε εμεις.. Δεν μπορω να πω η παραγγελια ηρθε αμεσως. Ομως το φαγητο ηταν αθλιο αυτη τη φορα. Η μπριζολα με τις υποτιθεμενες οφτες πατατες που μαλλον για βραστες τις εκανα κ μεσα στο αλατι, η μπριζολα ηταν βρωμερη κ τρισαθλια μαλλον σητεμενη η ψημενη πανω σε σχαρα με αλλα κρεατα που σημαινει οτι η σχαρα ουτε καν καθαριστηκε. Οταν το ειπα στο γκαρσονι ο οποιος μονο πνευμα πουλησε, μου ειπε "και τωρα τι θελετε να κανουμε?" Δυστηχως θαπρεπε να απαντησω αλλιως αλλα δεν μου το επιτρεπει η ανατροφη μου.. Το αφεντικο ελειπε εκεινη τη μερα κ δυστηχως για εκεινον δεν εχω να πω τα καλυτερα για το προσωπικο, Ο δηθεν υπευθυνος του μαγαζιου, αδιαφορος παντελως αφου ουτε καν σημασια δεν μας εδωσε.. Λυπαμαι πραγματικα αλλα μετα απο αυτο δεν προκειτε ποτε να ξαναεπισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι. Ειμαι ατομο πολυ των γευσεων κ της ποιοτητας κ αυτο που συνεβει ηταν ακρως απαραδεκτο..

19 Αυγ 2015

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί βράδυ Παρασκευής. Την ώρα που πήγαμε ήταν σχεδόν άδειο (8:30)Στην επόμενη μία ώρα είχε γεμίσει.
Χώρος: Ο χώρος όμορφος, με προσοχή στις λεπτομέρειες. Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που είναι σα μπαλκονάκι.

Γευση: Δύο άτομα (φαγανά!! ) πήραμε μία σαλάτα του μερακλή που θύμιζε ντάκο με ανθότυρο (φρεσκοκομένη και μεγάλη σαν μερίδα), μία μερίδα χορτοπιτάκια με ανθότυρο (καλοτηγανισμένα χωρίς λάδια)ένα γαμοπίλαφο (φτιάχνεται εκείνη την ώρα, έρχεται χυλωμένο και πεντανόστιμο)κολοκυθοανθούς με ρύζι και μυρωδικα (εξαιρετικά)και ρίφι με στακα και πατάτες φούρνου(λιώμα). Τα συνοδευσαμε με ρακή καλής ποιότητας(φάνηκε την επόμενη μέρα)

Service: Για καλωσόρισμα φέρνουν ρακή και στο τέλος λουκουμάδες. Για όλα αυτά πληρώσαμε 50€, ποσό που μου φάνηκε λογικο γιατί οι μερίδες είναι μεγάλες και με τα μισά απ´ αυτά θα χορταίναμε.

Value for money: Πολύ φιλικό σέρβις και πολύ φιλικός ο ιδιοκτήτης οπού ντυμένος με παραδοσιακή στολή ήρθε να μιλήσει στο κόσμο. Σίγουρα θα γίνει στέκι μας, το φαγητό δε περιορίζεται μόνο στις κρητικές γευσεις αλλά έχει και πολλές άλλες επιλογές όπως διάφορα ψητά για όσους βρίσκουν βαριά τη κουζίνα. Μείναμε ενθουσιασμένοι, μπράβο τους.