ΙΣΙΔΩΡΑ

Ψαροταβέρνες

Πεζόδρομος Περικλέους, Παραλία Μαραθώνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Μαραθώνας, Αθήνα
2017

Στην Ισιδώρα πήγαμε ένα βραδάκι, όταν θέλαμε φαγητό δίπλα στη θάλασσα.
Η πρόσβαση είναι εύκολη μέσω της οδού Φειδιππίδου όπου υπάρχουν ταμπέλες που οδηγούν στο ιδιωτικό πάρκινγκ της ταβέρνας.
Ουσιαστικά το πάρκινγκ είναι η αυλή του ίδιου του σπιτιού του ιδιοκτήτη της ταβέρνας και εκεί δεσπόζουν δύο σημαίες.
Μία σημαία της Ελλάδος και μία σημαία ομάδος ποδοσφαίρου Άλφα Εθνικής κατηγορίας καθώς και μία νέον επιγραφή που γράφει Ισιδώρα.

Αφού παρκάραμε κατευθυνθήκαμε προς το εσωτερικό της ταβέρνας όπου σταθήκαμε λίγο να παρατηρήσουμε το χώρο.

Στους τοίχους είναι κρεμασμένα κάποια σχέδια ψαριών από ποικίλα υλικά ενώ σε μία άκρη βρίσκεται μία ξύλινη βάρκα φρεσκοβαμμένη, που στο εσωτερικό της έχει πολλά γυάλινα μπουκάλια με κρασί.

Στο κέντρο του μαγαζιού υπάρχει μία κατασκευή με τρεχούμενα νερά, βραχάκια, καταρράκτες και λοιπά.

Δεν είδαμε κάποιον υπάλληλο του μαγαζιού και αποφασίσαμε μόνοι μας να κατευθυνθούμε προς το εξωτερικό μέρος και βρήκαμε ένα τραπέζι δίπλα στη θάλασσα.

Σε λίγο ήρθε ο σερβιτόρος και μας έφερε ψωμί( 2 ευρώ ), ένα πλαστικό μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2 ευρώ) και χαρτοπετσέτες τυλιγμένες μέσα σε ένα άδειο ποτήρι μπύρας (! )
Πατηρήσαμε επίσης ότι τα ποτήρια του νερού ήταν κολωνατα με χρυσές λεπτομέρειες και μαύρα γράμματα ενώ τα μαχαιροπίρουνα ήταν παλιά και λίγο ταλαιπωρημένα.
Ο κατάλογος έχει κυρίως θαλασσινά, αλλά και λιγα κρεατικά.

Αποφασίσαμε, λόγω κόστους, να μην πάρουμε μεγάλα ψάρια τα οποία ήταν στα 49 ευρώ το κιλό.
Οι γαρίδες στα 55 ευρώ, οι καραβίδες στα 65 ευρώ και το καλαμάρι στα 40 ευρώ το κιλό.

Ετσι ξεκινήσαμε με ένα ορεκτικό, τους κολοκυθοκεφτέδες (6 ευρώ) οι οποίοι ήταν αρκετά γευστικοί, με λίγο έντονη τη γεύση λαδίλας όμως.

Πήραμε και τηγανιτές πατάτες (3 ευρώ )οι οποίες ήταν αληθινές και σωστά τηγανισμένες.
Η χωριάτικη σαλάτα (6,9 ευρώ )που πήραμε, είχε σαν πρόσθετα υλικά πιπεριές τουρσί και μαϊντανό κατι που δεν μας πολυαρεσε.

Συνεχίσαμε με σαρδέλες σχάρας (9 ευρώ )οι οποίες ήταν πεντανόστιμες, αρκετά μεγάλες, ωραία διακοσμημένες και με μία ελαφριά σάλτσα λαδολέμονου.

Αλλά και τα καλαμαράκια τηγανιτά (9,5 ευρώ )ήταν πολύ σωστά τηγανισμένα, εδειχναν φρέσκα και δεν είχαν την αίσθηση του υπερβολικού λαδιού.

Εκεί που μας τα χάλασαν λίγο ήταν στο χταπόδι ψητό (11 ευρώ) που είχε ένα έντονο κόκκινο χρώμα, ήταν πολύ μαλακό σαν αφρός και σαν γεύση ήταν άνοστο.

Όταν ρώτησα τον σερβιτόρο γιατί βγήκε έτσι το χταπόδι μου είπε πως έτσι το θέλουν οι περισσότεροι πελάτες, να είναι μαλακό δηλαδή και δεν κάνουν κάτι ιδιαίτερο, απλά δεν το λιάζουν, όπως κάνουν οι περισσότερες ταβέρνες.

Αυτό βέβαια είναι εντελώς λάθος.
Δεν ισχύει, αφού το χταπόδι που αγοράζουμε από τον ψαρά και το ψήνουμε σπίτι μας, στα κάρβουνα ή στην ηλεκτρική ψηστιέρα, θα πάρει μία γκρι-ροζ απόχρωση και βέβαια θα είναι αρκετά σκληρό, αλλά πολύ πιο γευστικό βεβαίως.

Αποφασίσαμε να πάρουμε ένα μπουκάλι κρασί παραγωγής τους, το οποίο το εμφιαλώνουν οι ίδιοι και κοστίζει 7,9 ευρώ.
Είναι λευκό ξηρό και να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε.
Στο τελείωμα αφήνε μία βαριά γεύση.
Τουλάχιστον ήταν οικονομικό.

Ζητήσαμε γλυκό και μας κέρασαν 2 μπωλάκια παγωτό χύμα, δικό τους.
Καθίσαμε λίγο ακόμη και δεν θέλαμε να φύγουμε από αυτό το πανέμορφο μέρος με την υπέροχη θέα και το κύμα λίγα εκατοστά από εμάς.

Ο λογαριασμός στο τέλος ήρθε στα 58 ευρώ, τα οποία τα θεωρώ λιγάκι υπερβολικά για αυτά που πήραμε.
Αν υπολογίσουμε όμως σε αυτή την τιμή και την εξαιρετική θέα, τότε, ας πούμε πως το αξίζει το επιπλέον κόστος...

Ψαροταβέρνες - Μαραθώνας, Αθήνα

Η Ισιδώρα βρίσκεται προς το τέλος του πεζοδρόμου που ενώνει τη Νέα Μάκρη με τον Μαραθώνα, προς τη μερικά της πλατείας του Μαραθώνα, που σημαίνει ότι μπορεί να πάει κανείς είτε με τα πόδια, αν έχει όρεξη για βόλτα ακριβώς πάνω στη θάλασσα, είτε και με το αυτοκίνητο, παρκάροντας ακριβώς από πίσω σε ιδιωτικό parking του καταστήματος.

Η τοποθεσία είναι μάλλον το μεγαλύτερο προτέρημα, πάνω ακριβώς στην παραλία και χωρίς να μεσολαβούν αυτοκίνητα και βαβούρα, αφού είναι πάνω στον πεζόδρομο. Αλλά και ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ περιποιημένος, λαμβάνοντας κιόλας υπόψη ότι για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο, οι κλασικές ψαροταβέρνες έχουν συνήθως νοσοκομειακή διακόσμηση. Εδώ είναι όλα πολύ φροντισμένα και καλαίσθητα. Συγκαταλέγεται μάλλον στις κυριλέ ψαροταβέρνες της περιοχής, και γειτονεύει με άλλα δύο εστιατόρια παρόμοιου ύφους.

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι μετά από κράτηση και καθίσαμε στον ωραιότατο εξωτερικό χώρο.

Παραγγείλαμε διάφορα κλασικά μεζεδοειδή: χωριάτικη (ωραιότατη με πλούσια τη φέτα), τηγανητές πατάτες (χειροποίητες και τραγανές), τζατζίκι (καλό), γαύρο μαρινάτο (πολύ καλός), χταπόδι “καλογερίστικο” (κοκκινιστό ουσιαστικά- ωραία η σάλτσα, αλλά το χταπόδι σαν να μην είχε δέσει ιδιαίτερα με τη σάλτσα), κολοκυθοκεφτέδες (μέτριοι), καλαμαράκια (τραγανά και ζουμερά μαζί, γι' αυτό και παραγγέλθηκαν δις), καβουροσαλάτα (συμπαθητική).

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, μας ρώτησαν 2 φορές αν είναι όλα οκ και αν μείναμε ευχαριστημένοι. Στο τέλος μας έφεραν ραβανί κέρασμα. Οι τιμές του μάλλον τσιμπημένες (80 ευρώ για τα παραπάνω συν ένα ούζο και δύο αναψυκτικά) και σίγουρα θα ανεβαίνουν κατά πολύ αν πάρει κανείς ψάρι, αλλά το δικαιολογώ λόγω της πολύ καλής τοποθεσίας. Θα ξαναπήγαινα.