24 Απρ 2018

Ανοιξιάτικο Σάββατο βράδυ, ο καιρός είναι πολύ καλός, νιώθουμε σαν να έχει έρθει το καλοκαίρι και παρέα τεσσάρων ατόμων, μετά από προτροπή φίλης που λατρεύει τα νότια προάστια, κατηφορίζουμε προς Γλυφάδα. Άλλος φίλος, μέλος της παρέας που είχε πρόσφατα επισκεφτεί το Ark για καφέ, κάνει την πρόταση να πάμε για φαγητό εκεί, επισημαίνοντας την παρουσία του βραβευμένου σεφ Γιάννη Μπαξεβάνη. Η πρότασή του έγινε ομόφωνα δεκτή και μετά από λίγη ώρα βρεθήκαμε στον όμορφο χώρο του Ark (στα "Αστέρια" της Γλυφάδας για εμάς τους παλαιότερους).

Μας υποδέχτηκε μία πολύ ευγενική υπεύθυνη, η οποία μας κατεύθυνε σε ένα τραπέζι για τέσσερα άτομα στον όμορφο εξωτερικό χώρο, δίπλα στη θάλασσα. Ο καιρός, όπως προανέφερα, ήταν εξαιρετικός και καθόρισε την επιλογή του χώρου. Πολύ όμορφα και προσεκτικά διακοσμημένος είναι και ο εσωτερικός χώρος, όπου δεσπόζει, αριστερά της εισόδου, ένα μεγάλο μοναστηριακό τραπέζι. Επίσης, πριν μπει κάποιος στο εσωτερικό του εστιατορίου, υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος υπαίθριος χώρος, όπου οι πελάτες έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν τον καφέ ή το σνακ τους. Να σημειώσω ότι τα τραπέζια είναι τοποθετημένα σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους, ώστε οι παρέες να κάθονται άνετα και να μην ενοχλούνται από τις συνομιλίες των άλλων. Μοναδικό μειονέκτημα του τραπεζιού μας (και των άλλων γύρω του) ο ελλιπής φωτισμός. Μόνο ένα κεράκι πάνω στο τραπέζι, αναγκαστήκαμε να επιστρατεύσουμε τους φακούς των κινητών μας, για να μπορέσουμε να βλέπουμε τι περιέχουν τα πιάτα μας...

Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική, επαγγελματική, με μικρά κενά διαστήματα, όμως, που πιθανότατα οφείλονταν στην πολυκοσμία του Σαββατόβραδου. Ο ευγενικός σερβιτόρος που έφερε τους καταλόγους άνοιξε κατευθείαν, χωρίς ερώτηση, ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και επανέλαβε την ίδια κίνηση άλλες δύο φορές, όταν αυτός έκρινε ότι έπρεπε να σερβίρει νερό στα ποτήρια μας, χωρίς να του ζητήσουμε εμείς κάτι. Αυτό το γεγονός και η καθυστέρηση στην έκδοση του λογαριασμού ήταν και οι μοναδικές αστοχίες του σέρβις.

Από τον εκτενή και με αρκετές επιλογές κατάλογο παραγγείλαμε:
- Σαλάτα νησιώτικη (χωριάτικη) με ντομάτα, αγγούρι, πιπεριά, κρεμμύδι, ελιές, κρίταμο,
κάπαρη, ντάκο και ξινομυζήθρα (στα 14,20 ευρώ). Φρεσκοκομμένη, δροσερή, θα περίμενα να έχει λίγο καλύτερης ποιότητας ελαιόλαδο. Άρεσε πάντως σε όλους μας.

- Πατάτες τηγανιτές με ντομάτα και τυρί (στα 5,80 ευρώ). Νόστιμες, σωστά τηγανισμένες, αλλά φουλ στο αλάτι! Πραγματικά, ο υπεύθυνος είχε ρίξει πάρα πολύ αλάτι και αυτό σε συνδυασμό με τη φέτα έκανε τις πατάτες υπερβολικά αλμυρές.

- Φίνο γιουβετσάκι θαλασσινών (στα 23,10 ευρώ). Στον φίλο που το παρήγγειλε άρεσε πολύ, μας ανέφερε ότι το κριθαράκι ήταν τέλειο και οι γαρίδες σωστά ψημένες.

- Μπριζολάκι χοιρινού από τη Σχοινούσα με πράσο σχάρας, πιτάκι από ξυνόχοντρο και σάλτσα από κυδώνια (στα 19,50 ευρώ). Σερβιρίστηκε μια κανονικότατη σε μέγεθος, σωστά ψημένη χοιρινή μπριζόλα με μια νοστιμότατη σάλτσα κυδωνιού. Η φίλη μας που το πήρε δεν ενθουσιάστηκε από το πιτάκι από ξυνόχοντρο.

- Φιλέτο μόσχου σχάρας βιολογικό σε φωλιά από καταΐφι με λεμονάτο πουρέ πατάτας
και σάλτσα από βασιλομανίταρα (στα 38,00 ευρώ). Ο φίλος μας το ζήτησε καλά ψημένο και έτσι σερβιρίστηκε, ήταν πολύ νόστιμο και αρμονικά γευστικός ο συνδυασμός με το φύλλο καταΐφι, τον λεμονάτο πουρέ πατάτας και τη σάλτσα από τα βασιλομανίταρα.

- Κοτόπουλο μπούτι στη σχάρα χωρίς κόκκαλο με μυρωδικά, σαλάτα σπανάκι και οφτή πατάτα (στα 17,00 ευρώ). Το πιάτο αυτό ήταν η προσωπική μου επιλογή. Πολύ νόστιμο και άψογα ψημένο το κοτόπουλο, πολύ καλή η σαλάτα σπανάκι, νόστιμη και η ψητή πατάτα. Μόνο "φάουλ" ότι σε μερικά σημεία το κοτόπουλο είχε αλατιστεί υπερβολικά.

- Στην αρχή μας έφεραν φρεσκοψημένα διαφορετικά είδη ψωμιού (τα ψήνουν καθημερινά στον ξυλόφουρνό τους). Συγκεκριμένα υπήρχε ψωμί με χαρούπι, κρίθινο, φοκάτσια με λιαστή ντομάτα και ελιά και λεπτή αραβική πίτα. Συνοδεύονταν με αρωματικό ελαιόλαδο και θαλασσινό αλάτι και χρεώθηκαν 3 ευρώ το άτομο.

- Από την παρέα δεν υπήρχε ιδιαίτερη διάθεση για γλυκό, μόνο ένας φίλος επέλεξε να δοκιμάσει την ελαφριά μπουγάτσα με κρέμα λεμόνι και σαντιγύ λάιμ (στα 9,00 ευρώ). Είχε απαλή υφή και ενδιαφέρουσα γλυκόξινη γεύση, έμεινε ικανοποιημένος γευστικά.

Συνολικά, ο λογαριασμός, χωρίς τα ποτά, έφτασε τα 35 ευρώ το άτομο, (και με τα ποτά -νερά και αναψυκτικά, όχι κρασί- υπερέβη τα 40 ευρώ) ποσό διόλου ευκαταφρόνητο. Βέβαια, ας μου επιτραπεί η έκφραση: "πληρώνεις και τη θάλασσα", καθώς το εστιατόριο βρίσκεται σε ένα πανέμορφο σημείο της Γλυφάδας...

Γενική αποτίμηση: Αξίζει κάποιος να επισκεφτεί το Ark. Κατ' αρχήν ο χώρος είναι πανέμορφος, καλόγουστα διακοσμημένος και τώρα που μπαίνει το καλοκαιράκι, το να καθίσετε στα τραπέζια δίπλα στη θάλασσα θα είναι σκέτη απόλαυση. Ως προς το φαγητό, οι γευστικές προτάσεις ελληνικής κουζίνας του σεφ Γιάννη Μπαξεβάνη είναι πολύ ενδιαφέρουσες και οι συνδυασμοί ελληνικών προϊόντων επιτυχημένοι. Επίσης, η εξυπηρέτηση είναι ευγενική από το πρόθυμο προσωπικό. Μόνο μειονέκτημα οι αρκετά υψηλές τιμές. Βέβαια, οι περισσότεροι πελάτες επισκέπτονται αυτόν τον all-day χώρο του Ark κατά κύριο λόγο για καφέ, αναψυκτικό, σνακ ή παγωτό. Εκτιμώ όμως, ότι το value for money θα μπορούσε να βελτιωθεί π. χ. με την ύπαρξη ενός μενού προσφοράς για τις καθημερινές. Σε κάθε περίπτωση, αν ο δρόμος σας φέρει στη Γλυφάδα, επισκεφτείτε τον όμορφο χώρο του Ark, προκειμένου να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!

13 Μάρ 2018

Ένας χώρος all day τεράστιος με πολλά τραπέζια αλλά από ότι είδα χρειάζεται απαραίτητα κράτηση για φαι. Αρκετοί σερβιτόροι οργώνουν το μαγαζί και όχι άσκοπα αφού το σέρβις είναι σε υψηλά στάνταρ. Κάτσαμε σε ενα καταπληκτικό τραπέζι με θέα την θάλασσα. Κατάλογοι, νερό εμφιαλωμένο, κέρασμα του σεφ 3 νόστιμοι κολοκυθοκεφτέδες με ταραμοσαλάτα και η παραγγελία μας.

Καλάθι με διαφόρων ειδών ψωμιού και πίτα συνοδείας ελαιόλαδου και θαλασσινό αλάτι.

Σαλάτα ρόκα με ψητό κοτόπουλο μυρωδικά, φουντούκι σύκα κύμης γραβιέρα νάξου και βινεγκρετ μέλι -μπέικον.
Ωραία σαλάτα λίγο πιό γλυκιά απο τοι θα ήθελα απο μιά σαλάτα αλλα με συνδιασμό μελιού και σύκων τι άλλο θα μπορούσε να γίνει.

Ρεβυθάδα με λουκάνικο ολονυκτής στον ξυλόφουρνο με φρέσκο λουκάνικο (σαν σπετσοφάι) και αυγό μελάτο σε τραγανό χωριάτικο ψωμί.
Τέλεια χυλομένα ρεβίθια πολύ γευστικό λουκάνικο και σε συνδυασμό με τον κρόκο του αυγού το αποτέλεσμα είναι θεϊκό.

Χταπόδι στη σχάρα με φάβα και σαλάτα με αρωματικά
Μαλακό χταπόδι, φάβα γευστική ως εκεί.

Ριζότο με κατσικάκι μπρεζέ δεμένο με το τυρί του και στάκα.
Κοτόπουλο στήθος γεμιστό με γλυκά κρεμμυδάκια καρύδια και σταφίδες, με πουρέ ρίζας αγριομαιντανου και σάλτσα μανιταριών.
Κάτι σαν γιουβέτσι, νοστιμότατο.

Ταλιάτα από διάφραγμα στη σχάρα με αρώματα τις ανατολής σαλάτα σπανάκι και οφτή πατάτα.
Είμαι φάν του διαφράγματος όπου το βρίσκω το παραγγέλνω κατά την γνώμη μου πάντα αυτό εδώ είναι ισάξιο του διαφράγματος που σερβίρουν στο food màfia που το θεωρούσα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Τα αρώματα ανατολής είναι ένα μείγμα μπαχαρικών που δίνουν στο κρέας μια επίγευση καταπληκτική.

Απο γλυκά πήραμε
Μπάρα σοκολάτας με ψημένη κρέμα αρωματισμένη με σπόρους τόνγκα και παγωτό παρφέ σοκολάτας.
Δεν πρόλαβα ούτε εγώ ούτε η σύζυγος μου να δοκιμάσουμε την εξαφάνισε όλη ο μικρός.

Ζεστό γαλακτομπούρεκο με παγωτό γιαούρτη.
Ήρθε σε ένα μεταλλικό σκεύος καυτό γαλακτομπούρεκο ξεχωριστό μπρικάκι το σιρόπι και σε ξεχωριστό κουπάκι το παγωτό. Ωραίο, με αρκετό φύλλο, κρέμα γευστική άλλα έχω φάει πολύ καλύτερη, ελαφρύ χωρίς αρκετό ίσως και καθόλου βούτυρο τουλάχιστων δεν φαινόταν στην γεύση, αλλά το όλο σύνολο ήταν οκ.

Ήπιαμε στο σύνολο 3 κοκτέιλ και 2 εσπρέσο.

Πληρώσαμε 180 ευρώ

Τον μπαξεβάνη δεν το είχα σε εκτίμηση αν και δεν είχα φάει ποτέ σε κάποιο από τα εστιατόρια που έχει δουλέψει κατά καιρούς, κρίνοντας μόνο από τις τηλεοπτικές του εμφανίσεις και ομολογώ έκανα λάθος. Πιάτα σωστά εκτελεσμένα, νόστιμα, ποιοτικές πρώτες ύλες και ευπαρουσίαστα σε συνδυασμό με την τοποθεσία του μαγαζιού κάνουν το ark σημείο αναφοράς στον χώρο της εστίασης, που αξίζει να επισκεφτείτε.

18 Ιουν 2016

Έχω παρακολουθήσει από την αρχή την ανακαίνιση του χώρου, που μετονομάστηκε σε “Ark”, στην ευρύτερη περιοχή των πρώην «Αστεριών» και, έχοντας την επιθυμία να το επισκεφτώ, αποφασίσαμε, με άλλο ένα ζευγάρι, να περάσουμε εκεί τη βραδυνή σαββατιάκη έξοδο της 11/6/2016, και έκλεισα από το μεσημέρι τραπέζι στο στεγασμένο χώρο και κοντά στο μεγάλο και επίμηκες παράθυρο που βλέπει στη θάλασσα.

Ο χώρος έχει δύο εισόδους, μια (κύρια) από το χώρο του parking, μέσα στην περιφραγμένη έκταση των «Αστεριών» και άλλη προς τον ελεύθερο χώρο μπροστά από τον αρχαιολογικό, όπου επιτρέπεται το ελεύθερο parking. Η πρώτη είσοδος οδηγεί στο χώρο του εστιατορίου και η δεύτερη, αρχικά, στο χώρο για καφέ-ποτό (πρωί-απόγευμα-βράδυ) και, στη συνέχεια, στο εστιατόριο. Ο χώρος του κυρίως κτίσματος είναι μόνιμα στεγασμένος ενώ το τμήμα από το κτίσμα μέχρι τη θάλασσα αφενός προφυλάσσεται με το μεγάλο παράθυρο αφετέρου καλύπτεται με κινητό στέγαστρο που ανοίγει, όταν το επιτρέπει ο καιρός, όπως το συγκεκριμένο βράδυ. Το τραπέζι μας ήταν στη δεύτερη σειρά από το ανοικτό παράθυρο, μπροστά από το άσπρο πιάνο, και είχε θέα προς τον «κόλπο» των «Αστεριών», προς τον Πειραιά και τα διερχόμενα επιβατηγά πλοία. Η θέα είναι ευχάριστη και ιδιαίτερα όταν άνοιξε το στέγαστρο και φάνηκε το φεγγάρι, έστω και αν δεν ήταν σε φάση πανσέληνου. Τα τραπέζια και, κυρίως, τα καθίσματα είναι άνετα, σε στυλ πολυθρόνας με ακουμπιστήρια για τα χέρια. Ο DJ είχε επιλέξει πολύ ωραία μουσική σε σωστή ένταση που επέτρεπε την άνετη συζήτηση των θαμώνων.

Και αυτό το εστιατόριο έχει σαν κανόνα να γεμίζει τα ποτήρια με νερό ακόμη και όταν έχεις παραγγείλει και πίνεις κάποιο ποτό (κρασί ή μπύρα) που το βρίσκω πολύ ενοχλητικό (έτσι χρεώθηκαν με 5,60€ 2 μπουκάλες εμφιαλωμένο Αύρα). Γενικά, οι τιμές του καταλόγου είναι ακριβές για την περίοδο που διανύουμε αλλά, χωρία να το περιμένουμε, το μαγαζί ήταν γεμάτο στις 22.00 (!!! ), όχι μόνο στον στεγασμένο χώρο αλλά και σε όλα τα τραπέζια στους εξωτερικούς χώρους, δίπλα στη θάλασσα.

Παραγγείλαμε τη σαλάτα Ark (12€), 2 μερίδες κοτόπουλο μπούτι ξεκοκκαλισμένο στη σχάρα με σπανάκι και πατάτα οφτή (2*16,50€), 1 μερίδα γαριδάκι με ταραμά (10€) και 1 πατάτες τηγανιτές (5,50€), για την κυρία που έπρεπε να πάρει χάπι αντιβίωσης και είχε φάει νωρίτερα. Ήπιαμε 2 μπύρες Kaiser draft 500ml (2*6,80€). Μετά την παραγγελία, ήρθε το ψωμί (12€) και προσφέρθηκε ένα πιάτο με 4 κεφτέδες και τη γνωστή αλοιφή ελιάς και αλάτι. Η σαλάτα (πράσινη με ντομάτα, ελιές, κάπαρη κλπ) και τα πιάτα ήρθαν σε σωστούς χρόνους. Το ανοιγμένο μπούτι κοτόπουλου σερβιρίστηκε πάνω στη σχάρα που ψήθηκε και πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο και σωστά ψημένο, χωρίς ίχνος κόκκαλου. Και οι υπόλοιποι έμειναν ικανοποιημένοι με τις επιλογές τους. Με το παγωτό Μάνγκο (3€) που επέλεξε μια κυρία, μας πρόσφεραν και 4 σφηνάκια μαστίχας και ο λογαριασμός ήταν 94,70€ με τα ποτά (23,68€/άτομο) και 80,90€ χωρίς τα ποτά (20,23€/άτομο).

Το προσωπικό ήταν νεανικό, ομοιόμορφα ντυμένο με καλόγουστο design, ευγενικό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει. Ο σερβιτόρος που πήρε την παραγγελία και το όνομά του αναφέρεται στις 3 επί μέρους αποδείξεις, που αποτελούσαν το λογαριασμό, πήρε την παραγγελία και έφερε τα κυρίως πιάτα αλλά όλα τα υπόλοιπα σερβιρίστηκαν από τους πολύ εξυπηρετικούς βοηθούς.

Γενικά, οι εντυπώσεις μας είναι θετικές από το μαγαζί αλλά, νομίζω ότι, οι υψηλές τιμές των καταλόγων των φαγητών και ποτών δεν επιτρέπουν τη συχνή επίσκεψη σε πολύ κόσμο που θα ήθελε να απολαύσει τη θέα συνδυάζοντας και φαγητό στην πολύ ήσυχη αυτή περιοχή της Γλυφάδας

18 Αυγ 2016

Θυμάμαι ακόμα την πρώτη φορά που πήγα στο Ark! Ήταν πριν από περίπου ένα χρόνο στα εγκαίνια. Θυμάμαι την έκπληξη μου καθώς έμπαινα.. Κι αν είχα πάει σε εστιατόρια σε Ελλαδα και εξωτερικό! Εντυπωσιακός και ιδιαίτερα καλαίσθητος χώρος με ωραία αυλή στο πίσω μέρος και μαγευτική θέα στη θάλασσα στο μπροστινό μέρος. Ιδανικό μαγαζί για καλοκαίρι αλλά και για χειμώνα καθώς διαθέτει και τζάκι!

Ας περάσουμε όμως τώρα στο φαγητό! Καθώς έχω επισκεφτεί το εστιατόριο αρκετές φορές από τότε που άνοιξε πιστεύω πως έχω μια ολοκληρωμένη πλέον εικόνα για αυτό. Θα έλεγα λοιπόν πως είναι αρκούντως γευστικό και πως συνδυάζει πολλές πρωτότυπες γεύσεις. Δεν έχω ξεχωρισει κάποιο πιάτο συγκεκριμένα αλλά πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να βρει στον κατάλογό του πολλά πιάτα που θα του κινήσουν το ενδιαφέρον!

Τωρα θα μου πείτε -και με το δίκιο σας- αρνητικά δεν έχει αυτό το εστιατόριο; Αυτό που θα σας απαντούσα είναι πως ενώ το εντυπωσιακό αυτό μαγαζί, με τις εκτυφλωτικά χρυσές τουαλέτες του -συγγνώμη αλλά μου ήταν αδύνατον να μην το αναφέρω! - μπορεί να ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό πελάτη ωστόσο είναι στιγμές που κουράζει με την ηρεμία του και τη χαμηλή μουσική του.

Επίσης, έχουν υπάρξει φορές όπου το προσωπικό είναι λίγο πιο αργό απ' ότι θα επιθυμούσα και οι τιμές σε ορισμένες περιπτώσεις λίγο πιο υψηλές από αυτές που θα περίμενα.
Σε γενικές γραμμές όμως το Ark είναι ένα εστιατόριο που αξίζει κανεις να επισκεφθεί!

Έκπτωση μέχρι 15%

Γρηγορίου Λαμπράκη 2, Αστέρια Γλυφάδας