CINECITTA

Beer Restaurants

Πίνδου 50, Ανω Πεύκη [Χάρτης]

Beer Restaurants - Πεύκη, Αθήνα

Μονο για λιγο καιρο ξαποσταινει, και ξανα προς τη γκρινια τραβα. Το ξερω, χαθηκα λιγουλακι τελευταια και ειμαι καταπτυστη -μην κανετε κανα αστειο, μεταφορικο ηταν.

Η αληθεια ειναι οτι οι δυο τελευταιοι μηνες μονο ευκολοι δεν ηταν, αφου με επληξε το διπλο χτυπημα ανεργιας και πνευμονιας. Οποτε οι ατελειωτες εξοδοι για φαγητο μειωθηκαν στο ελαχιστο, γιατι εκει καπου μειωθηκαν και τα λεφτα στο πορτοφολι μου. Ευτυχως σταδιακα τα πραματα βρισκουν μια ισορροπια, οποτε ειπα να ξαναρχισω τις γυροβολιες σε νεα στεκια.

Πριν αρχισω, ομως, την κριτικη επισημα, επειδη ειμαι διεθνους φημης γκρινιαρα και ο αυθορμητισμος μου με εμποδιζει να καταπιω την απογοητευση μου που δεν ημουν αναμεσα στους υπολοιπους χρηστες στη συναντηση στα Φουρνομαγειρεματα, θα μουρμουρησω γι αυτο. Υποθετω βεβαια πως υπηρχαν μοναχα ενας αριθμος θεσεων και η παλαιοτητα στη σελιδα παιζει καποιο ρολο, αλλα να μην το πω οτι εσκασα απ τη ζηλεια μου? Θα το πω!! Οχι επειδη δεν δειπνησα εκει, αλλα επειδη μαραζι το χω να γνωρισω τα προσωπα πισω απ τα ψευδωνυμα. Ας ειναι.

Cinecitta λοιπον. Η αλλιως, το μαγαζι που δεν το παιρνει το ματι σου. Εχοντας διαβασει τις ενθουσιωδεις κριτικες, περιμενα και γω κατι εξαιρετικο. Δεν ηταν. Ηταν ομως μια αξιοπρεπεστατη επιλογη για ενα χαλαρο μεσημερι με καλη συντροφια. Ισως εφταιξαν οι προσδοκιες που μου δημιουργησαν οι αλλες κριτικες, παντως οταν παρκαραμε με τη μηχανη ακριβως απεναντι του, δεν πολυπιστεψα οτι αυτο ειναι το μαγαζι για το οποια γραφτηκαν τετοιοι διθυραμβοι.

Και συγνωμη, δηλαδη, που να το πιστεψω? Αυθεντικη παμπ διαβασα, σε ροκαμπιλαδικο καφενειο μπηκα. Μερικα μικρα στρογγυλα τραπεζακια εκατερωθεν της εισοδου, η οποια οδηγει σε ενα μικρο, θεοσκοτεινο μαγαζακι που μου θυμισε σκονισμενο κελαρι. Και το ξαναλεω, πηγαμε μερα μεσημερι. Ολος ο διακοσμος ειναι σκουροχρωμος, παραθυρα δεν παιζουν, πατωμα σκακιερα, ενα επαγγελματικο ψυγειο στο βαθος, εχει και ενα παλιο ξυλινο μπαρ θαμμενο κατω απο μπυρες... Σε καποιο πιο κυριολεκτικο συμπαν, θα λεγοταν "σκονισμενο τσουκαλι" και θα συχναζαν χρυσορυχοι του Γιουκον.

Προς θεου, μην νομισετε οτι ηταν και σκηνικο του χιτσκοκ. Απλως σιγουρα δεν ειναι κατι παραπανω απο μια παναπλη καφερία της γειτονιας, με ανυπαρκτη διακοσμηση. Δεν ξερετε τι ειναι η καφερια? Απολυτως δοκιμος ορος που συνδυαζει το καφενειο με τη μπυραρια. Μου αρεσε πολυ ο ξυλινος διακοσμος και η απολυτα ταιριαστη ροκ μουσικη. Δεν μου αρεσε καθολου η τουαλετα, σε μεγεθος ντουλαπας χωμενη σε μια εσοχη του τοιχου.
Να χεις δυο τρια κιλα παραπανω και να προσπαθεις να τα παλατζαρεις για να χωρεσεις ολοκληρος, δηλαδη.

Η εξυπηρετηση μας εγινε αποκλειστικα απο ενα παλικαρι, που ηταν ευγενικος και γρηγορος, αλλα λιγομιλητος και σχεδον ανυπαρκτος σαν παρουσια. Δεν εχω να του προσαψω κατι αρνητικο, εκανε τη δουλεια του χωρις πολλα πολλα. Αλλα... Εμενα τα πολλα πολλα μ αρεσουν. Το θελω το κατιτις παραπανω για να δωσω το 4αρι μου. Οι χρονοι ηταν σβελτοι, αλλα περαν απο την προσγειωση πραγματων μπροστα μας, αλλη επαφη δεν υπηρξε.

Απ οτι φαινεται ομως, αυτο λιγη σημασια εχει, αφου παρατηρησαν πως τα γυρω τραπεζια ηταν κατειλημμενα απο ανθρωπους της γειτονιας, κατα βαση γεροντακια. Μονοι με τις εφημεριδες και τους καζαμιες τους, ή σε χαριτωμενες δυαδες, να τρωνε μεζεδακια, να πινουν το καφεδακι τους και να νιωθουν οτι η ζωη συνεχιζεται. Μου αρεσε παρα πολυ αυτο το νοσταλγικο θεαμα με παππουδια, που ειναι τακτικοι θαμωνες στο μαγαζακι. Ειναι σημαντικο να εχουν και αυτοι μια δικη τους γωνια να νιωθουν καλοδεχουμενοι.

Με οσα ειπα, σιγουρα πλεον αναρωτιεστε: " και γιατι ρε κοπελια να παω ως εκει?". Για το φαγητο αδερφε, για το φαγητο να πας. Το μαγαζι προσφερει μια αρκετα πληθωρικη καρτα με επιλογες σε κρεατικα, σαλατικα, ορεκτικα και μπεργκερ. Εμεις με συνοπτικες διαβουλευσεις καταληξαμε σε:

-Σαλατα Caesar's. (5€) Με μαρούλι, κοτόπουλο φιλέτο, κρουτόν, μπέικον, παρμεζάνα & dressing Caesar`s. Τα υλικα σε μπολικη ποσοτητα και καλοδεμενα μεταξυ τους, σε μια σαλατα επαρκη για 2 ατομα. Ηταν νοστιμη και ακριβως αυτο που περιμενα. Δε δρεπει δαφνες, αλλα ποσο συχνα συναντα κανεις δαφνοδρεπουσα σαλατα αραγε?

-Ομελέτα ρολό με ζαμπόν & γκούντα (5€). Δυο ρολα πολυ ζουμεροαφρατης ομελετας με γεμιση την προαναφερθεισα και συνοδεια τηγανοπατατας. Πληθωρικο για ορεκτικο και πατησε στην αγαπη μου για πατατες και αυγα. Αν ειχε και ενα αλφαμπλοκ φετας, το κατεξοχην συνοδευτικο της πατατας, θα ηταν πιατο βγαλμενο απο τις ονειρωξεις μου.

Cinecitta burger (5€) για την αφεντια μου. Με μπιφτέκι μοσχαρίσιο, ντομάτα, μαρούλι, cheddar, μπέικον, αυγό μάτι & κρεμμύδι πανέ. Μεσα σε καλαθακι ντυμενο με λαδοκολλα μου ρθε ενα μετριου μεγεθους μπεργκερ πανω σε τηγανιτες πατατες. Οσο δε μου γεμισε το ματι, μου γεμισε ζουμια και αρωματα το στομα. Ηταν τοσο ζουμερο το μπιφτεκι, που μονο εκπληξη μπορεσα να νιωσω οταν βυθισα τα δοντια μου και, εκει που χαμογελαω σα γκαϊντούμπαλο*, τσουπ, σπαει και ο κροκος του αυγου και απολαλησα. Μιλαμε ευτυχια κατα κυματα. Παρτε το, άλλα δεν λεω.

- Chicken burger (5€) Με κοτόπουλο φιλέτο μπούτι, ντομάτα, μαρούλι, μπέικον, cheddar & πίκλες. Απο τη μπουκια που εκλεψα εχω να δηλωσω οτι ηταν σαφως κατωτερο απ το δικο μου, αλλα εξισου ζουμιαρικο και καλοψημενο. Συνοδευτηκε απο ενα μπολακι μαγιονεζα (0.50€) στο οποιο το τσαλαβουτουσε ο φιλος για εξτρα υγρασια. Λες και υπολειποταν.

Κατεβηκαν γρηγορα με τη βοηθεια της μαυρης αφριζουσας αμερικανιδας φιλης μας, σε κανονικη και light εκδοχη (2 χ 2€)

Συνολικα εχω να πω το προφανες. Η Cinecitta δεν ειναι κανενα αρχιτεκτονικο διαμαντι, δεν θα σας συγκινησει με την ομορφια της. Στη στενη της ομως κουζινουλα ετοιμαζει νοστιμιες που αξιζουν μια γνωριμια με τον ουρανισκο σας, ειδικα αν συνυπολογισουμε το συνολικο κοστος των 24.5€. Δεν ειναι η Hytra, αλλα δεν προσπαθει και να σας πεισει οτι ειναι. Και ως συνοικιακο μπυροφαγαδικο, ειναι χαριτωμενο, αξιοπρεπες και κυριως... Λουκουμιαρικο.

Αν βρισκεστε στην περιοχη και ψωμολυσσατε, θυμηθειτε το.

*γκαϊντούμπαλο: εχω ενα εφταχρονο γλυκα ξαδερφο που αντιμετωπιζει με κεφι τον αυτισμο του, με μια ταση να δημιουργει δικο του φρασεολογιο. Η εν λογω λεξη σημαινει, αν το χουμε πιασει καλα, τον αγαθιαρη, το χαζουλιακα.

Την ιδια συνηθεια εχω και γω, και ας μην πασχω απο κατι αντιστοιχο. Διαβαζοντας την κριτικη ισως αναρωτηθειτε αν εχω περιορισμενο λεξιλογιο. Δεν εχω. Εχω ομως δημιουργικη διαθεση.

Υγ. Ελπιζω η συναντηση στα Φουρνομαγειρεματα να ηταν τοσο φανταστρουμφικη οσο την φανταζομαι. Τα φιλια μου στην παρεα!

Ιούλ

Μετά από πρόσκληση δύο φίλων που κατοικούν στην περιοχή της Άνω Πεύκης, ένα καλοκαιρινό βραδάκι, επισκέφθηκα το Cinecitta. Mε είχαν ήδη ενημερώσει ότι το μαγαζί διαθέτει καταπληκτικά burgers...
Μόνο burgers ? 'Ο, τι δοκίμασα ήταν π ε ν τ α ν ό σ τ ι μ ο. 'Αλλα τα καλύτερα τα αφήνω για το τέλος...

Πρόκειται για ένα κλασικό στέκι των κατοίκων της Α. Πεύκης ( local pub, since 1956, the oldest in the neighborhood, όπως γράφει και η πινακίδα του καταστήματος). Όπως άλλωστε φαίνεται, με γυμνό μάτι, αποτελεί σημείο αναφοράς των κατοίκων της περιοχής.

Στις μέρες μας, λειτουργεί ως ένας αναβαθμισμέμος all day χώρος. Θα έλεγα ότι αποτελεί καφέ, μπυραρία, μοντέρνο μεζεδοπωλείο - εστιατόριο ή ποτάδικο.

Το '' σκηνικό ", κυρίως στον εξωτερικό χώρο, θυμίζει καφενείο αλλά έχει γούστο, γραφικότητα και....... αρκετή δροσιά.
Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, στο απέναντι πεζοδρόμιο. Εκεί υπάρχουν 7-8 στρογγυλά τραπεζάκια με αναπαυτικά, αλλά αρκετά ταλαιπωρημένα θα έλεγα, καθίσματα.

Ο εσωτερικός χώρος, είναι σκοτεινός και πιό πολύ θυμίζει μπυραρία. Μπαίνοντας στο μαγαζί, στο βάθος, φαίνεται κάποιο τμήμα τής κουζίνας η οποία φαινόταν αρκετά καθαρή, σε αντίθεση με άλλους εσωτερικούς χώρους που χρειάζονται περισσότερη φροντίδα.

Δοκιμάσαμε:
Πράσινη σαλάτα με πορτοκάλι, μπέικον, κουκουνάρι και μπαλσάμικο.
Βρήκαμε όλα τα υλικά μέσα στη σαλάτα, σε αφθονία, αλλά ήταν λίγο άτσαλα κομμένη. Μέτρια γεύση. ΕΥΡΩ 5,00

Φλογέρα - ομελέτα με ζαμπόν και τυρί.
Κατέφθασαν δύο τεμάχια ομελέτες - κρέπες, εκπληκτικές!! Τα αυγά φρεσκότατα. Το πιάτο συνόδευαν πατάτες τηγανιτές, προφανώς, όπως διαπιστώσαμε και στα υπόλοιπα πιάτα, προτηγανισμένες!
ΕΥΡΩ 5,00

Αυγά μάτια με πατάτες τηγανιτές.
Πρόκειται για δύο φρέσκα αυγά μάτια που έμοιαζαν με σαγανάκι. Εκτός από τις πατάτες, υπήρχε και σάλτσα φρέσκιας ντομάτας. Πολύ νόστιμο πιάτο!!
ΕΥΡΩ 5,00

Cinecitta burger, με τυρί cheddar, bacon, αυγό, κρεμμύδι, μαρούλι και ντομάτα.
Μέσα σε ένα καλαθάκι ήρθε ένα μεγάλο και ζουμερό burger. Από τα νοστιμότερα burgers που έχω συναντήσει....!!!! Ποιός το περίμενε τώρα εκεί, σε ένα πρώην καφενείο, να συναντήσουμε τέτοια γεύση (μου θύμισε το γνωστό άσμα της Χαρούλας " στα υπόγεια είναι η θέα.... " ). Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές. ΕΥΡΩ 5,00

Jack Daniels Burger, με ντομάτα, μαρούλι, τυρί cheddar και Jack Daniels σος.
Tο ίδιο νόστιμο με το παραπάνω!!!! Ο ίδιος τρόπος σερβιρίσματος, επίσης. Συνοδευόταν και αυτό από πατάτες τηγανιτές. ΕΥΡΩ 5,00

Ο μαύρος κατάλογος - σουπλά ( η χαρά των ask4food.... ) είναι πλούσιος και τώρα που γράφω τον έχω μπροστά μου, και μου τρέχουν τα σάλια......
Eπιπλέον, υπάρχουν κάμποσα πιάτα ημέρας ( αρνάκι, ρεβύθια κ. ό. κ. ) τα οποία αναγράφονται σε μια ταμπέλα-πίνακα έξω από το μαγαζί. Οι φίλοι μου, υποστηρίζουν ότι είναι και αυτά νόστιμα και αρκετά δημοφιλή αλλά το συγκεκριμένο μέρος δεν με εμπνέει για τέτοια φαγητά, προς το παρόν τουλάχιστον.

Ήπιαμε δύο μπύρες Weihenstephaner. Φρουτώδης, ξανθιά και θολή μπύρα. Πολύ καλή, συνόδευσε επάξια τα πιάτα μας. Σερβιρίστηκε σε δύο ψηλά - παγωμένα - ποτήρια μπύρας. Μάλιστα, ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε μας έδωσε τις κατάλληλες οδηγίες έτσι ώστε να απολαύσουμε την μπύρα μας στο έπακρο. ΕΥΡΩ 5,00
Υπάρχει κάποια ποικιλία από μπύρες, εξαιρετικές και όλων των γούστων.

Στον μικρό κατάλογο με τά ποτα αναφέρονταν και άλλα ποτά όπως κρασί, ρακή, τσίπουρο, ρακόμελο κ. ά

Οι τιμές των πιάτων - με εξαίρεση δύο ποικιλίες κρεάτων - δεν ξεπερνούν τα ΕΥΡΩ 5,00 το πιάτο!!!

Η ποιότητα ανταμοίβει και το μακρινό επισκέπτη....!
Ευτυχώς, σταθήκαμε τυχεροί στο σέρβις διότι μας εξυπηρέτησε κάποιος ευγενικός, πρόσχαρος και αρκετά ενημερωμένος νεαρός. Σε άλλη βάρδια έμαθα ότι τα πράγματα είναι λίγο κάπως στο σέρβις. Κρίμα..

Το μέρος συτό βρίσκεται, σχεδόν, ένα στενό μετά το Δημοτικό Στάδιο της Α. Πεύκης. Αφού ανεβείτε αρκετά την οδό Περικλέους, που ξεκινάει από το Μαρούσι (βλ. σινεμά "Διάνα " ), θα συνεχίσετε όλο ευθεία προς την Πεύκη και θα στρίψετε σε κάποιο σημείο δεξιά. Υπάρχουν πινακίδες που σας κατευθύνουν προς το παραπάνω Στάδιο. Η οδός Πίνδου, όπου βρίσκεται το cinecitta είναι και ο μόνος εμπορικός δρόμος μιας σχετικά απόμερης περιοχής όπως η Α. Πεύκη.

Το μέρος είναι μόλις 5' οδήγησης από τον σταθμό ΗΣΑΠ Αμαρουσίου και ξαφνικά βρίσκεσαι στην εξοχή..... τρώγοντας σε ποιότητα - και τιμές - μικρού χωριού!!!

Ενδείκνυται για δροσερές, όμορφες καλοκαιρινές βραδιές, φιλικές συζητήσεις και χαλαρές στιγμές!!

ΥΓ Ανοίξτε το site του Cineccita και δείτε το φιλμάκι....!!!

Beer Restaurants - Πεύκη, Αθήνα

Το Cinecitta το θυμαμαι απο τις παλιες του εποχες, πριν ρίξει τα πάντα στα 5 ευρω. Και τοτε είχε πολύ κόσμο για φαγητό αλλα σίγουρα δεν ηταν πάντα ετσι γεμάτο όπως είναι πλεον. Καθημερινες και μη δημιουργείται πάντα ένα περιβάλλον υπεροχο με ένα μαγαζι γεματο νέους ανθρώπους απο τις γύρω περιοχές, με την κουζίνα να κλείνει στις 12:30, φαγητό μεχρι 5 ευρώ το πιάτο και πιάτα ημέρας εκπληξη είναι μια καλή και "τιμια" επιλογή για να πας για μια μπυρα και να τσιμπίσεις και ενα μπεργερ!

Εξυπηρέτηση: (4/4)
Τα ίδια παιδιά τόσα χρόνια, σχεδόν τίποτα δεν έχει αλλάξει (εκτός απο τις ταινιες που παιζανε παλιότερα που πλέον ευτυχώς σταμάτησαν να παίζουν!! ), το σέρβις ειναι άμμεσο, γρήγορο και ευχάριστο.

Χώρος: (4/4)
Άνετο και ζεστό μαγαζί, κυρίως για χειμώνα, χωρίς βεβαια αυτο να σε αποτρεπει και για καλοκαιρινή επιστεψη, χαμηλά τραπέζια και καναπέδες για όσους τρώνε και το μεγάλο μπαρ για αυτους που πίνουν. (Ευτυχως!!! Ξανα τονίζω σταματησαν να παίζουν οι ταινίες - οπότε ο χόρος και το κλίμα του μαγαζιου βαθμολογείται με άριστα! )

Γεύση: (3/4)
Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα απο τα πιάτα:
Τα μπέργκερς είναι εξαιρετικα και σε τιμή, και ποσότητα, και ποιότητα αλλα και γεύση. Προτείνονται πραγματικά ανεπιφύλακτα!!! Ο καταλογος αν θυμαμαι έχει 5 ή 6 επιλογες για burger, οχι και άσχημα!

Απο αλλα κυρίως πιάτα:
Μπουτάκια κοτοπουλο μαριναρισμένα με BBQ sauce και σουσάμι (1/4) - 5e
ΚΑΚΟ! Περιμενα κατι αλλο ήρθε κάτι εντελως διαφορετικό. Δεν ηρθαν μπουτακια, ήρθε φιλετο μπούτι με "πεταμένη" bbq sauce ετοιματζίδικη απω πάνω και σουσάμι. Δεν ήταν μαριναρισμένο. ΟΧΙ. Οποτε αν θελετε να το δοκιμασετε, καλυτερα να ζητησετε μονο το σουσαμι απο πανω: P Λυπαμαι Cinecitta.
Τηχανιά χοιρινό με πιπεριές και κρασί (3/3) - 5e
"Τίμια" και πεντανόστιμη. Οτι πρέπει για να συνοδεύσει την μπυρίτσα.

Απο σαλάτες η ταμπουλε ηταν ωραία, και κάποτε η Ceasar's που είχα φάει στο Cinecitta, η καλυτερη που είχα φάει στην ζωή μου. Όχι όμως πια.

Πατατόφλουδες με καρέ ντομάτάς, φρέσκο κρεμμυδάκι και σως γιαουρτιού. (4/4) - 4e
Πάντα στο τραπέζι μας αυτο το ορεκτικό, νόστιμο, δροσερό και τεράστιο. Μια τέλεια αρχή πρίν τα μπέργκερς!!: P

Οσο για τα γλυκα μόνο Banoffie είχα δοκιμάσει παλιότερα το οποίο ήταν taste-gam και το προτείνω ανεπιφύλατκτα αν το πετύχετε να λανσαρει σαν γλυκό ημέρας.

Value For Money: (4/4)
Εξυπακούεται το VFM fact δεν το συζητάμε καν!! Και οχι επειδη ειναι φθηνό. Γιατι η φθήνια ως γνωστόν, τρώει τον παρα! Τα μπεργερ του όμως είναι όλα όχι απλα αξιοπρεπή, αλλα πεντανόστημα, σπιτικά, καθάρα και φρέσκα!
οι μπύρες βαρελι στα 2,5 - 3,5e 500ml. Το περιβάλλον ζεστό και νεανικό χωρίς να γίνεται όμως αφιλόξενο για ανθρώπους μεγαλύτερων ηλικιών.

Δεν είναι εστιατόριο, είναι παμπ. Και σαν παμπ έχει και φαγητο. Τι αλλο μπορει να χρειαζεται καποιος απο ενα νόστημο μπέργκερ, ωραια μουσική και φθηνή κρύα μπύρα σε μια χαλαρή καθημερινή έξοδο? Νομίζω τίποτα.
Σπευσατε καλοφαγάδες!: )

Beer Restaurants - Πεύκη, Αθήνα

Αν και μένω κοντά στην Πεύκη, ομολογώ ότι εάν δεν υπήρχε το ask4food, δεν θα είχα ανακαλύψει ποτέ το CINECITTA.

Με έπεισαν, οι 2 καλογραμμένες κριτικές που έχει το κατάστημα, και χθές 13/9 αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε, μετά τετραμελής παρέας, και πολύ καλά κάναμε
Στην παρακάτω κριτική δεν θα ακολουθήσω την τυπική ανάλυση, αλλά θα προσπαθήσω να σας δείξω το κλίμα που επικρατεί στο CINECITTA

Ένα μαγαζί που σου θυμίζει παλιά χρόνια, φοιτητικά, τότε που προσπαθούσες, λόγω πολύ περιορισμένων χρημάτων, να ανακαλύψεις φτηνά μαγαζιά, όχι μόνο για να φας, και να πιείς μπύρα, αλλά να κάτσεις και με τις ώρες να μιλάς.
Τέτοιο είναι και το CINECITTA. Καρέκλες απλές σιδερένιες, το ίδιο και τα τραπέζια, σε ένα ψιλοσκοτεινό, απλό πεζοδρόμιο, που σε προδιαθέτει να κάτσεις με την παρέα σου, και να μιλάτε για ιστορίες παλιές, για ταινίες, για διακοπές, χωρίς το άγχος της καθημερινότητας να σε πνίγει.
Και μέσα σε όλα αυτό το σκηνικό, το φαγητό ήταν η ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς (για την παρέα μου, εχώ είχα ήδη διαβάσει το ask4food).

Πήραμε
Πατατόφλουδες (φλούδες από πατάτες τηγανιτές μαζί με γιαούρτι, ντομάτα ψιλοκομμένη, κρεμμύδια ) πάρα πολύ καλό

Πατάτες με cheddar και bacon(κλασική αξία)πολύ καλό
και 4 Burgers τα οποία τα αναφέρω περιγραφικα (2cheese burger, bbq, jack daniels, )ψημένα όπως πρέπει, με φρέσκο ψωμάκι, και σωστή αναλογία υλικών για το καθένα. Οι γεύσειςσε όλα τέλεια. Μας τα σερβίρανε σε καλαθάκια, μαζί με πατάτες. Ήπιαμε και 4 μπύρες Alpha βαρελίσιες

Πληρώσαμε 39 ευρώ με απόδειξη κανονικότατα.
Σημειώσεις
Τα σουπλά που φέρνει είναι και ο κατάλογος
Το νεράκι έρχεται σε ποτήρια
Οι αποδείξεις κόβονται αμέσως

Τα περισσότερα πιάτα έχουν 5 ευρώ
Η εξυπηρέτηση γρήγορη
Ο εσωτερικός χώρος, για τον χειμώνα φαίνεται φιλικός(θα πάμε και και θα σας πούμε αναλυτικότερα ).

Πέράσαμε υπέροχα, φάγαμε μια χαρά, πληρώσαμε λίγα, και θα ξαναπάμε σίγουρα.
Το συνιστώ για βράδια χαλαρά, τα οποία θα συνοδευτούν από μπυρίτσα, και ωραίο φαγητό, και το πιο βασικό, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ

Beer Restaurants - Πεύκη, Αθήνα

Ο χώρος είναι όμορφος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο σε γειτονιά της Πεύκης. Πρόκειται για συνοικιακό μαγαζί δηλαδή. Συχνάζουν άνθρωποι όλων των ηλικιών. Σε αυτό το πλαίσιο είναι μια χαρά.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Ευγενικοί όλοι τους και στο τέλος απόδειξη.

Δοκίμασα μπέργκερ. Ήταν εξαιρετικό, με φρέσκες πατάτες συνοδευμένο. Υπάρχει ποικιλία από σαλάτες, ζυμαρικά, πίτσες κλπ. Όλα φαίνονταν ωραία, αλλά δεν δοκίμασα. Θα επανέλθω όμως μια και είναι κοντα μου και θα δοκιμάσω από όλα. Μπορείς να πάρεις μπύρες (draft 400ml 2,70€), κρασί, ποτά κλπ. Έχει πραγματάκια διάφορα. Μην περιμένετε όλες τις ετικέτες, ποικιλίες κλπ. Αλλά έχει για όλα τα γούστα επιλογές.

Οι τιμές εξαιρετικές(5-7€). Τρως καλά, πίνεις καθαρά και δεν αισθάνεσαι ότι σε έχουν γδύσει. Το συστήνω ανεπιφύλαχτα.

Beer Restaurants - Πεύκη, Αθήνα

Το CINECITTA είναι απ τα μαγαζιά που αν πας μια φορά, δεν ξεκολλάς (αν είσαι από κοντινή περιοχή φυσικά! ) Πρώτη φορά πήγαμε πριν από περίπου 3 χρόνια μετά από παρότρυνση φίλου - κάτοικου Πεύκης, και από τότε έγινε στέκι κι ας είμαστε από αρκετά μακρινή περιοχή). Υπάρχουν διαστήματα που πηγαίνουμε κάθε Παρασκευή - Σάββατο!

-Ο χώρος:
Ο μέσα χώρος είναι πολύ ζεστός με μαύρες και μπορντό αποχρώσεις, τέλειο για χειμώνα. Είναι και φαίνεται μία συνοικιακή PUB. "Η PUB της γειτονιάς".
Ο έξω χώρος (του καλοκαιριού) περιλαμβάνει τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο του μαγαζιού και στο απέναντι πεζοδρόμιο.

-Το φαγητό:
Διαλέγεις ανάμεσα σε μία μεγάλη ποικιλία, Burgers, ορεκτικών, σαλατών, και κάτι λίγα από μερίδες κρατικών. Αρκετά νόστιμο το φαγητό, με μεγάλες χορταστικές μερίδες, με ένα μειονέκτημα στα τηγανιτά, που είναι αρκετά λαδωμένα και βαριά.

-Οι μπύρες:
Έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία από μπύρες όλων των ειδών. Η βαρελίσια του είναι Alpha.

-Το σέρβις:
Από ικανοποιητικό μέχρι άψογο, ανάλογα το σερβιτόρο. Γενικά όμως αρκετά γρήγορο.

-Οι τιμές:
Από την αρχή τις κρίσης, το μαγαζί προσάρμοσε τις τιμές του στο... πεντάευρο!
Όσα πιάτα του δηλαδή είχαν πάνω από 5 ευρώ, έπεσαν στα 5. Τα οικονομικότερα έμειναν όπως είχαν.
Οπότε το μενού στο 80% των πιάτων του είναι στα 5 ευρώ, πέρα από κάποια ορεκτικά στα 4, και καμιά δυο ποικιλίες που είναι ακριβότερες (δε θυμάμαι τιμή ακριβώς)

H πεντακοσάρα βαρελίσια μπύρα είναι στα 2,50, και γενικά οι τιμές τους στις μπύρες είναι αρκετά οικονομικές (Kaizer & Heineken μπουκάλι 500ml 3 ευρώ).

Συνοπτικά, είναι ένα πολύ ζεστό και "οικογενειακό" μαγαζάκι, με τέλειο Value For Money!!!
Πάω συνέχεια και θα ξαναπάω, και θα ξαναπάω, και θα ξαναπάω, και θα ξαναπάω, και θα ξαναπάω, και θα ξαναπάω............

Beer Restaurants - Πεύκη, Αθήνα

Ευχάριστος χώρος μέσα, για να πεταχτείς και καθημερινές για καμιά μπύρα. Καλή μουσική, σχετικά δυνατή, αλλά μιλάς άνετα. Πολύ καλά μπέργκερ, καλές μερίδες, καλό σέρβις και άριστες τιμές.

Το αρνητικό: η κάπνα από τα τσιγάρα, ντουμάνι κανονικό. Έχουν ένα σύστημα εξαερισμού, αλλά είτε δεν δούλευε, είτε δεν το άνοιξαν. Αν δεν καπνίζετε, μέσα θα υποφέρετε.