Μονο για λιγο καιρο ξαποσταινει, και ξανα προς τη γκρινια τραβα. Το ξερω, χαθηκα λιγουλακι τελευταια και ειμαι καταπτυστη -μην κανετε κανα αστειο, μεταφορικο ηταν.

Η αληθεια ειναι οτι οι δυο τελευταιοι μηνες μονο ευκολοι δεν ηταν, αφου με επληξε το διπλο χτυπημα ανεργιας και πνευμονιας. Οποτε οι ατελειωτες εξοδοι για φαγητο μειωθηκαν στο ελαχιστο, γιατι εκει καπου μειωθηκαν και τα λεφτα στο πορτοφολι μου. Ευτυχως σταδιακα τα πραματα βρισκουν μια ισορροπια, οποτε ειπα να ξαναρχισω τις γυροβολιες σε νεα στεκια.

Πριν αρχισω, ομως, την κριτικη επισημα, επειδη ειμαι διεθνους φημης γκρινιαρα και ο αυθορμητισμος μου με εμποδιζει να καταπιω την απογοητευση μου που δεν ημουν αναμεσα στους υπολοιπους χρηστες στη συναντηση στα Φουρνομαγειρεματα, θα μουρμουρησω γι αυτο. Υποθετω βεβαια πως υπηρχαν μοναχα ενας αριθμος θεσεων και η παλαιοτητα στη σελιδα παιζει καποιο ρολο, αλλα να μην το πω οτι εσκασα απ τη ζηλεια μου? Θα το πω!! Οχι επειδη δεν δειπνησα εκει, αλλα επειδη μαραζι το χω να γνωρισω τα προσωπα πισω απ τα ψευδωνυμα. Ας ειναι.

Cinecitta λοιπον. Η αλλιως, το μαγαζι που δεν το παιρνει το ματι σου. Εχοντας διαβασει τις ενθουσιωδεις κριτικες, περιμενα και γω κατι εξαιρετικο. Δεν ηταν. Ηταν ομως μια αξιοπρεπεστατη επιλογη για ενα χαλαρο μεσημερι με καλη συντροφια. Ισως εφταιξαν οι προσδοκιες που μου δημιουργησαν οι αλλες κριτικες, παντως οταν παρκαραμε με τη μηχανη ακριβως απεναντι του, δεν πολυπιστεψα οτι αυτο ειναι το μαγαζι για το οποια γραφτηκαν τετοιοι διθυραμβοι.

Και συγνωμη, δηλαδη, που να το πιστεψω? Αυθεντικη παμπ διαβασα, σε ροκαμπιλαδικο καφενειο μπηκα. Μερικα μικρα στρογγυλα τραπεζακια εκατερωθεν της εισοδου, η οποια οδηγει σε ενα μικρο, θεοσκοτεινο μαγαζακι που μου θυμισε σκονισμενο κελαρι. Και το ξαναλεω, πηγαμε μερα μεσημερι. Ολος ο διακοσμος ειναι σκουροχρωμος, παραθυρα δεν παιζουν, πατωμα σκακιερα, ενα επαγγελματικο ψυγειο στο βαθος, εχει και ενα παλιο ξυλινο μπαρ θαμμενο κατω απο μπυρες... Σε καποιο πιο κυριολεκτικο συμπαν, θα λεγοταν "σκονισμενο τσουκαλι" και θα συχναζαν χρυσορυχοι του Γιουκον.

Προς θεου, μην νομισετε οτι ηταν και σκηνικο του χιτσκοκ. Απλως σιγουρα δεν ειναι κατι παραπανω απο μια παναπλη καφερία της γειτονιας, με ανυπαρκτη διακοσμηση. Δεν ξερετε τι ειναι η καφερια? Απολυτως δοκιμος ορος που συνδυαζει το καφενειο με τη μπυραρια. Μου αρεσε πολυ ο ξυλινος διακοσμος και η απολυτα ταιριαστη ροκ μουσικη. Δεν μου αρεσε καθολου η τουαλετα, σε μεγεθος ντουλαπας χωμενη σε μια εσοχη του τοιχου.
Να χεις δυο τρια κιλα παραπανω και να προσπαθεις να τα παλατζαρεις για να χωρεσεις ολοκληρος, δηλαδη.

Η εξυπηρετηση μας εγινε αποκλειστικα απο ενα παλικαρι, που ηταν ευγενικος και γρηγορος, αλλα λιγομιλητος και σχεδον ανυπαρκτος σαν παρουσια. Δεν εχω να του προσαψω κατι αρνητικο, εκανε τη δουλεια του χωρις πολλα πολλα. Αλλα... Εμενα τα πολλα πολλα μ αρεσουν. Το θελω το κατιτις παραπανω για να δωσω το 4αρι μου. Οι χρονοι ηταν σβελτοι, αλλα περαν απο την προσγειωση πραγματων μπροστα μας, αλλη επαφη δεν υπηρξε.

Απ οτι φαινεται ομως, αυτο λιγη σημασια εχει, αφου παρατηρησαν πως τα γυρω τραπεζια ηταν κατειλημμενα απο ανθρωπους της γειτονιας, κατα βαση γεροντακια. Μονοι με τις εφημεριδες και τους καζαμιες τους, ή σε χαριτωμενες δυαδες, να τρωνε μεζεδακια, να πινουν το καφεδακι τους και να νιωθουν οτι η ζωη συνεχιζεται. Μου αρεσε παρα πολυ αυτο το νοσταλγικο θεαμα με παππουδια, που ειναι τακτικοι θαμωνες στο μαγαζακι. Ειναι σημαντικο να εχουν και αυτοι μια δικη τους γωνια να νιωθουν καλοδεχουμενοι.

Με οσα ειπα, σιγουρα πλεον αναρωτιεστε: " και γιατι ρε κοπελια να παω ως εκει?". Για το φαγητο αδερφε, για το φαγητο να πας. Το μαγαζι προσφερει μια αρκετα πληθωρικη καρτα με επιλογες σε κρεατικα, σαλατικα, ορεκτικα και μπεργκερ. Εμεις με συνοπτικες διαβουλευσεις καταληξαμε σε:

-Σαλατα Caesar's. (5€) Με μαρούλι, κοτόπουλο φιλέτο, κρουτόν, μπέικον, παρμεζάνα & dressing Caesar`s. Τα υλικα σε μπολικη ποσοτητα και καλοδεμενα μεταξυ τους, σε μια σαλατα επαρκη για 2 ατομα. Ηταν νοστιμη και ακριβως αυτο που περιμενα. Δε δρεπει δαφνες, αλλα ποσο συχνα συναντα κανεις δαφνοδρεπουσα σαλατα αραγε?

-Ομελέτα ρολό με ζαμπόν & γκούντα (5€). Δυο ρολα πολυ ζουμεροαφρατης ομελετας με γεμιση την προαναφερθεισα και συνοδεια τηγανοπατατας. Πληθωρικο για ορεκτικο και πατησε στην αγαπη μου για πατατες και αυγα. Αν ειχε και ενα αλφαμπλοκ φετας, το κατεξοχην συνοδευτικο της πατατας, θα ηταν πιατο βγαλμενο απο τις ονειρωξεις μου.

Cinecitta burger (5€) για την αφεντια μου. Με μπιφτέκι μοσχαρίσιο, ντομάτα, μαρούλι, cheddar, μπέικον, αυγό μάτι & κρεμμύδι πανέ. Μεσα σε καλαθακι ντυμενο με λαδοκολλα μου ρθε ενα μετριου μεγεθους μπεργκερ πανω σε τηγανιτες πατατες. Οσο δε μου γεμισε το ματι, μου γεμισε ζουμια και αρωματα το στομα. Ηταν τοσο ζουμερο το μπιφτεκι, που μονο εκπληξη μπορεσα να νιωσω οταν βυθισα τα δοντια μου και, εκει που χαμογελαω σα γκαϊντούμπαλο*, τσουπ, σπαει και ο κροκος του αυγου και απολαλησα. Μιλαμε ευτυχια κατα κυματα. Παρτε το, άλλα δεν λεω.

- Chicken burger (5€) Με κοτόπουλο φιλέτο μπούτι, ντομάτα, μαρούλι, μπέικον, cheddar & πίκλες. Απο τη μπουκια που εκλεψα εχω να δηλωσω οτι ηταν σαφως κατωτερο απ το δικο μου, αλλα εξισου ζουμιαρικο και καλοψημενο. Συνοδευτηκε απο ενα μπολακι μαγιονεζα (0.50€) στο οποιο το τσαλαβουτουσε ο φιλος για εξτρα υγρασια. Λες και υπολειποταν.

Κατεβηκαν γρηγορα με τη βοηθεια της μαυρης αφριζουσας αμερικανιδας φιλης μας, σε κανονικη και light εκδοχη (2 χ 2€)

Συνολικα εχω να πω το προφανες. Η Cinecitta δεν ειναι κανενα αρχιτεκτονικο διαμαντι, δεν θα σας συγκινησει με την ομορφια της. Στη στενη της ομως κουζινουλα ετοιμαζει νοστιμιες που αξιζουν μια γνωριμια με τον ουρανισκο σας, ειδικα αν συνυπολογισουμε το συνολικο κοστος των 24.5€. Δεν ειναι η Hytra, αλλα δεν προσπαθει και να σας πεισει οτι ειναι. Και ως συνοικιακο μπυροφαγαδικο, ειναι χαριτωμενο, αξιοπρεπες και κυριως... Λουκουμιαρικο.

Αν βρισκεστε στην περιοχη και ψωμολυσσατε, θυμηθειτε το.

*γκαϊντούμπαλο: εχω ενα εφταχρονο γλυκα ξαδερφο που αντιμετωπιζει με κεφι τον αυτισμο του, με μια ταση να δημιουργει δικο του φρασεολογιο. Η εν λογω λεξη σημαινει, αν το χουμε πιασει καλα, τον αγαθιαρη, το χαζουλιακα.

Την ιδια συνηθεια εχω και γω, και ας μην πασχω απο κατι αντιστοιχο. Διαβαζοντας την κριτικη ισως αναρωτηθειτε αν εχω περιορισμενο λεξιλογιο. Δεν εχω. Εχω ομως δημιουργικη διαθεση.

Υγ. Ελπιζω η συναντηση στα Φουρνομαγειρεματα να ηταν τοσο φανταστρουμφικη οσο την φανταζομαι. Τα φιλια μου στην παρεα!

04 Οκτ 2016

Ο χώρος είναι όμορφος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο σε γειτονιά της Πεύκης. Πρόκειται για συνοικιακό μαγαζί δηλαδή. Συχνάζουν άνθρωποι όλων των ηλικιών. Σε αυτό το πλαίσιο είναι μια χαρά.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Ευγενικοί όλοι τους και στο τέλος απόδειξη.

Δοκίμασα μπέργκερ. Ήταν εξαιρετικό, με φρέσκες πατάτες συνοδευμένο. Υπάρχει ποικιλία από σαλάτες, ζυμαρικά, πίτσες κλπ. Όλα φαίνονταν ωραία, αλλά δεν δοκίμασα. Θα επανέλθω όμως μια και είναι κοντα μου και θα δοκιμάσω από όλα. Μπορείς να πάρεις μπύρες (draft 400ml 2,70€), κρασί, ποτά κλπ. Έχει πραγματάκια διάφορα. Μην περιμένετε όλες τις ετικέτες, ποικιλίες κλπ. Αλλά έχει για όλα τα γούστα επιλογές.

Οι τιμές εξαιρετικές(5-7€). Τρως καλά, πίνεις καθαρά και δεν αισθάνεσαι ότι σε έχουν γδύσει. Το συστήνω ανεπιφύλαχτα.