Ελληνική Παραδοσιακή κουζίνα

14 Ιαν 2017

Το Greco's Project αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση στο κέντρο της Αθήνας και ενδείκνυται εκτός των άλλων και για επαγγελματικές συναντήσεις. Γι' αυτό άλλωστε, όπως διαπίστωσα, προτιμάται ιδιαιτέρως από στελέχη και εργαζόμενους που δραστηριοποιούνται στην πέριξ περιοχή αργά τα μεσημέρια προς απόγευμα. Επίσης λόγω της καίριας θέσης του αποτελεί επιλογή και αρκετών τουριστών.

Ο χώρος είναι διακριτικά πολυτελής χωρίς όμως να είναι "φορτωμένος" ή υπερβολικός ως προς τη διακόσμηση. Ο κάτω χώρος έχει σχετικά λίγα τραπέζια κυρίως γιατί η κουζίνα καταλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος. Είναι ανοιχτή και έχει την πρωτοτυπία να συνδυάζει μοντέρνο ψητοπωλείο και εστιατόριο μαζί.
Ο πάνω όροφος είναι πολύ ωραίος: άνετος, ευρύχωρος, πολύ όμορφος, με μεγάλη τζαμαρία. Ωραία τραπεζοκαθίσματα, ζεστή ατμόσφαιρα. Γενικά είναι ένας χώρος που σε προκαλεί να καθίσεις και να απολαύσεις το φαγητό σου.

Η εξυπηρέτηση ήταν επίσης άψογη σε όλα τα επίπεδα: ταχύτητα, προθυμία, φιλικότητα, χαμόγελο.

Ως προς το φαγητό ο κατάλογος περιλαμβάνει μεγάλη ποικιλία πιάτων, κατά βάση αντιπροσωπευτικών της ελληνικής κουζίνας με κάποια από αυτά να έχουν δημιουργικές ή πιο γκουρμέ πινελιές, λίγο πιο μοντέρνας διάθεσης. Πιο συγκεκριμένα έχει κρύα και ζεστά ορεκτικά, μεγάλη ποικιλία από σαλάτες, τυλιχτά σουβλάκια, μερίδες αλλά και ενδιαφέροντα πιάτα φούρνου κατά βάση πιάτα με κρεατικά.

Παρά τη δυκολία στο τι θα επιλέξουμε, τελικά προτιμήσαμε τα εξής:

- 3 τηγανητά αυγά σε φωλιά πατάτας που κατέφτασε σε παραδοσιακό σκεύος και ήταν κανονική κύρια μερίδα και όψχι ορεκτικό, χορταστική. Ευτυχώς η πατάτα δεν είχε καθόλου έντονο το τηγανητό λάδι, ήταν αρκετά ψιλοκομμένη και γενικά ενθουσίαζε ως γεύση

- κεφτεδάκια τηγανητά (12 στον αριθμό) που συνοδεύονταν από ντομάτα, γιαούρτι και πιτούλες. κατέφτασαν σε μια χορταστική μερίδα και ήταν περασμένα σε καλαμάκι σαν σουβλάκι. Νόστιμα και αρωματικά, ζουμερά και όχι στεγνά

- σαλάτα του περιβολάρη που περιελάμβανε μια ποικιλία χορταρικών-κηπευτικών όπως ρόκα και ντομάτα και ήταν περιχυμένη με μπαλσάμικο, επίσης χορταστική και με ωραία παρουσίαση

Αντί ψωμιού κατέφτασε πιατάκι με ολόζεστες πιτούλες καλαμποκιού.

Στα μείον το εμφιαλωμένο νερό. Στα συν το κέρασμα στο τέλος σπιτικό ραβανί.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 23 ευρώ. Ικανοποιητικά αλλά και ελαφρώς τσιμπήμενα, ίσως και λόγω περιοχής. Κακά τα ψέμματα, όμως, το αξίζει. Αποτελεί μια πολύ καλή και αξιοπρεπή επιλογή στο κέντρο της Αθήνας και βασικό κίνητρο είναι ότι συνδυάζει και το σουβλάκι αλλά και το προσεγμένο καλό φαγητό.

21 Νοε 2016

Για μία ακόμα φορά μας βρήκε να τριγυρίζουμε πεινασμένοι στο κέντρο στο καπάκι μετά τις δουλειές μας, ψάχνοντας κάποιο μέρος να καλύψουμε τα ένστικτα της πείνας μας χωρίς όμως ταυτόχρονα να πληρώσουμε και πάνω από 15€ το άτομο.
Εκεί έρχεσαι αντιμέτωπος με τις συμπληγάδες πέτρες του να αποφύγεις το τουριστικό και υπερεκτιμημένο φαγητό και των χώρων εστιάσεως με ακραία πρόχειρο φαγητό και service.
Το Grecos Project το είχα παρατηρήσει εδώ και καιρό και μου είχε κάνει εντύπωση ο προσεγμένος χώρος του. Είναι στην «πιάτσα» που έχει δημιουργηθεί επί της Μητροπόλεως, ακριβώς απέναντι από τα ΕΛ. ΤΑ. Ένα σημείο στο οποίο έχουν συσσωρευτεί από ταχυφαγεία μέχρι ζαχαροπλαστεία και καφέ. Φυσικά όλο αυτό έχει την έντονη οσμή των «τουριστάδικων» λόγω του ότι το μέρος βρίθει από επισκέπτες που επέλεξαν την χώρα μας για τις διακοπές τους. Τιμή μας! Μερικά από αυτά, όπως το MEATROPOLEOS καταβάλουν προσπάθειες να αποτινάξουν από πάνω τους αυτή την ρετσινιά.
Όταν περάσαμε στα εσωτερικά του, αρχικά μας έκανε πολύ θετική εντύπωση το ότι είχαν μια γλυκύτατη νεαρή στην υποδοχή που μας καλωσόρισε με χαμόγελο. Στην συνέχεια, από όποιο άτομο του service του κι αν περνούσαμε από δίπλα, μας χαμογελούσε επίσης και μας έκανε να νοιώθουμε ακόμα πιο ευπρόσδεκτοι. Έχουν επιλέξει να επενδύσουν αρκετά στην πληθώρα των ατόμων που στελεχώνουν την εξυπηρέτησή τους και αυτό βοηθάει πολύ στην εύρυθμη λειτουργία και ταχύτητα. Η δεύτερη πολύ θετική μας εντύπωση είχε να κάνει με τον χώρο. Πολύ μοντέρνος, περιποιημένος, τακτικός και πεντακάθαρος. Ξεφεύγει κατά πολύ από τους συνήθεις χώρους αντίστοιχου ύφους εστιατορίων. Τα χρώματα, η έντονη παρουσία του ξύλου, τα κρεμαστά φωτιστικά, τα προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα, τα σερβίτσια τους ακόμα και οι στολές του προσωπικού τους, συνέβαλαν κατά πολύ στην γενική ατμόσφαιρα.
Για να μη μακρηγορώ, σε αυτούς τους δύο τομείς ( Service & χώρο), για τα δικά μου γούστα είναι καραμπινάτο και δαγκωτό «4άρι».
Φυσικά πολύ σημαντικό αυτό αλλά υπάρχουν και πιο ουσιώδη. Η ποιότητα και η γεύση του φαγητού.
Ξεκινάμε λοιπόν.
Αρχικά μας έφεραν και χωρίς να μας ρωτήσουν εμφιαλωμένο νερό το οποίο ζητήσαμε να μας αντικαταστήσουν με νερό βρύσης. Μας έκανε εντύπωση που ο σερβιτόρος μαζί με το μπουκάλι του νερού πηρέ και τα ποτήρια μας. Απλά μετά από λίγο γύρισε πάλι με τα ίδια (μάλλον) ποτήρια τα οποία είχε πλέον γεμίσει με νερό. Δηλαδή τόσο δύσκολο θα ήταν να μας φέρουν μία κανάτα με νερό βρύσης οπότε να γλιτώσουμε τα πήγαινε-έλα κάθε φορά που θα ζητούσαμε κι άλλο? Καμιά φορά θα πρέπει να κοιτάμε και το πρακτικό του θέματος.
Η παραγγελία δόθηκε απλά και γρήγορα.
• Μια τζατζίκι. Μετά το πέρας της εργασιακής ημέρας, μπορούσαμε να απολαύσουμε το γιαουρτοσκόρδιον χωρίς ενοχές και δεύτερες σκέψεις. Η μερίδα ήταν αξιοπρεπέστατη σε μέγεθος αλλά και σε ποιότητα. Καλοετοιμασμένο, μέτρια δυνατό και στεφανωμένο με μία ελίτσα. Απλά πράγματα. Η τιμή του στα 3,8€.
• Μια σαλάτα του περιβολάρι. Υπήρχε διαθέσιμη σε δύο μεγέθη. Όταν ρωτήσαμε για το μέγεθος της μικρής ήταν ίσως η πρώτη και μοναδική φορά που μας απάντησαν με μία δόση βαριεστιμάρας, δίνοντάς μας διευκρινήσεις αλλά χωρίς διάθεση και λεπτομέρειες. Φαντάζομαι ότι θα έχουν ξανακούσει την ίδια ερώτηση εκατοντάδες φορές αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει να το δείχνουν. Εξάλλου δεν είχαν να διαχειριστούν κάποια δυσαρέσκειά μας αλλά μια απλή ερώτηση. Σύμφωνα με την περιγραφή είχε διάφορα λαχανικά και βότανα με βινεγκρέτ μήλου. Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα αν υπήρχαν βότανα ή οποίου άλλου είδους ματζούνια. Η βάση της ήταν από διάφορα είδη σαλάτας (πράσινης & κόκκινης), baby ρόκας λωρίδες κόκκινης και κίτρινης πιπεριάς. Η σος που είχε χρησιμοποιηθεί ταίριαζε απόλυτα στο σύνολο και μπορώ να πω ότι την απόλαυσα αυτή τη σαλάτα. Η τιμή του κανονικού μεγέθους που τελικά επιλέξαμε ήταν στα 6,3€.
• Χοιρινά καλαμάκια. Μας ήρθαν με πιτούλες που δεν κατάλαβα αν μας χρεώθηκαν ή αν συμπεριλαμβάνονταν στην τιμή των 1,7€ ανά τεμάχιο. Τα καλαμάκια ήταν καλά σε ποιότητα και χωρίς λίπος αλλά μου φάνηκαν μικρά σε μέγεθος. Τουλάχιστον από αυτά που πλέον μπορούμε να βρούμε οπουδήποτε αλλού και μάλιστα σε χαμηλότερη τιμή. Τα κομμάτια κρέατος ήταν λίγο αραιά περασμένα στο ξυλάκι οπότε κέρδιζαν σε μπόι αλλά έχαναν σε πάχος … Μία ακόμα αστοχία ήταν ότι τα κομμάτια κρέατος δεν είχαν το ίδιο μέγεθος οπότε ενώ τα μεγαλύτερα ήταν σωστά ψημένα, τα μικρότερα είχαν καεί και στεγνώσει. Μα επιτέλους, μόνο εγώ βλέπω το «Η μαμά μου μαγειρεύει καλύτερα από τη δική σου» όπου ο γνωστός σεφ γκρινιάζει κάθε φορά για άνισο μέγεθος που κόβουν οι περισσότεροι το κρέας με αποτέλεσμα να μη ψήνεται ομοιόμορφα? Για να κλείσω και το κεφάλαιο «καλαμάκι» ή «σουβλάκι» ή όπως αλλιώς τραβάει ο οργανισμός ή η καταγωγή σας, δεν με ξετρέλανε αλλά ούτε και με απογοήτευσε. Αντίθετα μου έκανα εντύπωση οι χοιρινές μπριζόλες που είδα σε διπλανό μου τραπέζι, συνοδευόμενες από καλοψημένες πατάτες σε ροδέλες, στην μορφή χοντρών chips. Ίσως τελικά να έπρεπε να ανοιχτούμε λίγο παραπάνω στην παραγγελία μας και να μη κινηθούμε σε κοινότυπα μονοπάτια…
Στο τέλος μας κέρασαν μικρά κομμάτια από, νομίζω, ραβανί. Και λέω «νομίζω» γιατί δεν το δοκίμασα οπότε δεν έχω και άποψη αν ήταν καλό. Το δεύτερο άτομο της παρέας μου είπε πως το γλυκάκι ήταν μια χαρά.
Εντύπωση μου έκανε το ότι είχαν πολλά reserve σε τραπέζια τους. Αυτό άραγε για να ελέγχουν την ροή και ποιότητα των πελατών τους ή όντως κάποιοι επόμενοι επισκέπτες τους (που για όσο ήμασταν εκεί δεν εμφανίστηκαν) στάθηκαν τόσο προνοητικοί ώστε να κάνουν κράτηση… Μυστήριο!
Πιάνοντας τον κατάλογο στο χέρι σας θα δείτε ότι «χτυπάνε» λίγο παραπάνω τις τιμές στα τυλιχτά τους, τα οποία όπως μου είπε καλή μου φίλη που το είχε ήδη επισκεφτεί, δεν θα τα χαρακτήριζες και μπαμπάτσικα. Από την άλλη, φαντάζομαι ότι ο τουρίστας που περνάει το κατώφλι τους κι έχει μάθει να δίνει π. χ. 4-5 λίρες Αγγλίας για ένα ψωροσάντουιτς, να μην τους φανούν υπερβολικά τα 2,7€ που ζητάνε για τα τυλιχτά τους. Για τους Έλληνες όμως που δεν διάγουν και την καλύτερη οικονομική τους περίοδο, η τιμή είναι τσιμπημένη.
Στα επίσης θετικά ότι σου παρέχουν την δυνατότητα να πληρώσεις με κάρτα.
Αν θα ξαναπήγαινα? Ναι, γιατί όχι. Αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τον χώρο, το service και την υποψία μου για το ότι αν είχα παραγγείλει μπριζολίτσα ή συκώτι (που υπεραγαπώ) μάλλον και κρίνοντας από την εικόνα που είδα, θα μου άρεσαν.
Κλείνοντας, θεωρώ το Grecos Project από τις πιο αξιοπρεπείς σε σύνολο προτάσεις που σου παρέχει η περιοχή του Συντάγματος σε αυτό το είδος του φαγητού. Λίγο τσιμπημένο αλλά τουλάχιστον σου ανταποδίδουν μέρος του τιμήματος με τις υπηρεσίες που σου παρέχουν.

27 Μαι 2016

Το GRECOS PROJECT στεγάζεται σε έναν μεγάλο χώρο επί της οδού Μητροπόλεως στο ύψος της οδού Νίκης, με μενού που κυρίως παραπέμπει σε σουβλατζίδικο (γύρος, σουβλάκια κλπ. ), προσφέρει ωστόσο και αρκετές άλλες επιλογές, αλλά και μαγειρευτά (π. χ. μουσακάς), με προφανή στόχο να προσελκύσει και αρκετούς ξένους τουρίστες. Και τον στόχο του αυτό φαίνεται να τον πετυχαίνει σε μεγάλο βαθμό, καθώς Πέμπτη βραδάκι που το επισκέφθηκα, κατά τις 7.30 με 8.00, αρχές Απριλίου, το GRECOS PROJECT είχε κίνηση, με αρκετές παρέες τουριστών να κάνουν έντονη την παρουσία τους. Λοιπόν, αναλυτικότερα:

Στο GRECOS PROJECT δεν θα πίστευα ότι θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία να το επισκεφθώ, καθώς είναι προσανατολισμένο σε ένα στυλ που δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθές. Ωστόσο, έχοντας ακούσει αρκετά θετικά σχόλια από δυο – τρεις γνωστούς μου που το επισκέφθηκαν, με την πείνα να έχει χτυπήσει κόκκινο, είπα να του δώσω μια ευκαιρία.

ΧΩΡΟΣ (3):
Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθητικός με το μαύρο χρώμα να κυριαρχεί και χωρίζεται σε τρία, κατά κάποιο τρόπο, μέρη.
Εσωτερικά, μπαίνοντας συναντάς τον χώρο προετοιμασίας του φαγητού, με τους γύρους, τις ψησταριές κλπ., ενώ απέναντι υπάρχουν αρκετά τραπεζάκια.
Προχωρώντας δεξιά, συναντάς έναν δεύτερο ενιαίο χώρο, που βρίσκεται επί της οδού Νίκης, ο οποίος υποθέτω ότι τους ζεστούς μήνες διαμορφώνεται αναλόγως και γίνεται ανοιχτός. Αρχές Απρίλη που πήγαμε εμείς ήταν κλειστός με μεγάλες τζαμαρίες που σου επέτρεπαν την άμεση οπτική πρόσβαση προς τα έξω, ενώ αρκετές θερμάστρες οροφής πρόσφεραν αρκετή ζέστη, για κάποιους ίσως σε υπερβολικό βαθμό.

Ανεβαίνοντας μερικά σκαλιά, συναντάς τον πάνω όροφο, ο οποίος είναι αρκετά μεγάλος και με πολλά τραπεζάκια, ενώ οι μεγάλες τζαμαρίες και εδώ επιτρέπουν την οπτική πρόσβαση προς τα έξω. Δεδομένου ότι μου φάνηκε ο πιο άνετος και χαλαρός χώρος, μάλλον θα τον επέλεγα, ωστόσο εκείνη την μέρα υπήρχε και ένα μουσικό σχήμα που έπαιζε live μουσική, όχι βέβαια σε ιδιαίτερα υψηλή ένταση, οπότε τον αποφύγαμε τελικά, καθώς το όλο σκηνικό μου φαινόταν αρκετά παράταιρο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ (3):
Η εξυπηρέτηση από το πολυπληθές σχετικά προσωπικό, αν και αρκετά διεκπεραιωτική, δεν μας δημιούργησε προβλήματα. Αν εξαιρέσεις το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε χωρίς να ερωτηθούμε, τα υπόλοιπα κίνησαν φυσιολογικά. Αποδειξούλα μαζί με τα πιάτα που παραγγείλαμε, κερασμένο γλυκό στο τέλος ραβανί και σιμιγδαλένιος χαλβάς, όχι ιδιαίτερα νόστιμα, σε κάθε περίπτωση ωστόσο, κέρασμα είναι, οπότε αυτό που μετράει είναι περισσότερο η κίνηση.

ΓΕΥΣΗ (2):
Στο θέμα του φαγητού η αλήθεια είναι ότι έμεινα με ανάμεικτες εντυπώσεις, καθώς υπήρχαν πράγματα που μου άρεσαν αρκετά και κάποια με τα οποία δεν έμεινα ικανοποιημένος. Ίσως το (2) είναι κάπως άδικο, οπότε λάβετέ το υπόψη σας. Επομένως, έχουμε και λέμε:

Ο κατάλογος του GRECOS PROJECT είναι πραγματικά εκτενέστατος, με αμέτρητες επιλογές, οι οποίες ωστόσο δεν εντάσσονται σε κάποια κοινή λογική: καμιά δεκαριά μαγειρευτά πιάτα ημέρας (από πέρκα φούρνου μέχρι μουσακά και φασολάδα), 6 – 7 κρύα ορεκτικά, περίπου 15 ζεστά ορεκτικά, άλλες τόσες σαλάτες (από την κλασσική χωριάτικη που φέρει τον τίτλο ελληνική, μέχρι σταμναγκάθι με απάκι ή ρεβίθια με κινόα!! ), τυλιχτά που επιπλέον προσφέρονται και σε τεμάχια ή μερίδα, ανάλογα με το κρέας (γύρος χοιρινός ή κοτόπουλο, καλαμάκι χοιρινό, κοτόπουλο ή κοτομπέικον, κεμπάπ και κεμπάπ κοτόπουλο, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, ψητά λαχανικά σε πίτα ή μεξικάνικη τορτίγια με κοτόπουλο και λαχανικά! ), 7 -8 κρεατικά στο φούρνο (burger, πικάνια, σπαλομπριζόλα, μπούτι κοτόπουλο κλπ. ) και 5 – 6 γλυκά.

Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε ένα πανεράκι με πιτάκια (1,00 €), χωρίς κάποιο ντιπ για συνοδευτικό, ενώ «προσγειώθηκε» και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,50 €).
- 1 παντζαροσαλάτα με γιαούρτι (4,50 €). Ικανοποιητική μερίδα, με το παντζάρι σωστά βρασμένο, αν και ελαφρώς ανάλατο, προσθέσαμε εμείς αλάτι, οπότε ΟΚ. Το μοναδικό θέμα του πιάτου ήταν ότι είχε μείνει στο ψυγείο λίγη ώρα ή είχε μείνει εκτός ψυγείου αρκετά, οπότε το γιαουρτάκι δεν ήταν και τόσο δροσερό όσο θα έπρεπε.
- 1 ηφαίστειο, το οποίο στο κατάλογο περιγραφόταν ως κόκκινες πιπεριές γεμιστές με τυρί. Το αποτέλεσμα... κόκκινες πιπεριές υπήρχαν και τυρί υπήρχε και μάλιστα μπόλικο, το οποίο, ωστόσο είχε λιώσει και ρευστοποιηθεί, και είχε απλωθεί σε όλο το πιάτο, με αποτέλεσμα όσο ήταν ζεστό το πιάτο, να μπορείς μόνο με κουτάλι ή με το ψωμί να δοκιμάσεις το τυρί. Όταν το πιάτο κρύωσε, τα πράγματα έγιναν κάπως καλύτερα, αλλά τι να το κάνεις. Τέλος πάντων, το αστείο ήταν ότι το πιάτο γενικά νόστιμο ήταν, απλώς ήταν πολύ λανθασμένη η εκτέλεσή του. Και η τιμή του, τσιμπημένη, στο 5,50 €.

- Για τη σύζυγο μπιφτέκια μοσχαρίσια με ψητά λαχανικά και πατάτες (8,90 €). Τρία ικανοποιητικού μεγέθους μπιφτεκάκια, πολύ χορταστικά, μπορώ να πω ότι ήταν πολύ νόστιμα, από τη δοκιμή που έκανα. Ζουμερά με ωραία μπαχαρικά, ωραία ψημένα, η γυναίκα μου τα καταευχαριστήθηκε. Στα συνοδευτικά δεν τα πήγαν ωστόσο τόσο καλά. Οι πατάτες φρεσκοκομμένες και επαρκείς σε ποσότητα, θα μπορούσαν να είναι πολύ νόστιμες, εάν το λάδι τους είχε αλλαχθεί εγκαίρως. Τα ψητά λαχανικά από την άλλη είχαν αρπάξει σε κάποια σημεία.

- Για μένα γύρος χοιρινός σε μερίδα (9,40 €). Προσωπικά τον βρήκα πολύ νόστιμο, σωστό στα μπαχαρικά του και καλοψημένο – ξεροψημένο, όπως προτιμώ. Τα συνοδευτικά ωστόσο εδώ ήταν αρκετά φτωχά: πιτούλες ίδιες με αυτές που είχαν έρθει στην αρχή, λίγο τζατζίκι και ψιλοκομμένο κρεμμύδι με ντομάτα. Θα μπορούσαν σίγουρα να προστεθούν και λίγες πατάτες, δεδομένης και της τιμής του πιάτου, που άγγιζε τα 10 €, και του γεγονότος ότι και η ποσότητα του γύρου ήταν νορμάλ, δεν επρόκειτο δηλαδή για ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα.
- Επιπλέον παραγγείλαμε και δύο μπύρες alfa σε ποτήρι 500 ml, σε ψιλοτσιμπημένη τιμή, στα 4,00 € έκαστη.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ/ΤΙΜΗΣ (2):
Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός έφθασε στα 38,80 €, τιμή που προσωπικά την βρίσκω αρκετά τσιμπημένη συνολικά, αλλά και ειδικότερα, σύμφωνα με όσα προανέφερα για κάθε πιάτο και τις μπύρες χωριστά. Σίγουρα, πληρώνεις και την τοποθεσία και το κεντρικό σημείο, η μείωση ωστόσο των τιμών είναι αναγκαία.

Ανακεφαλαιώνοντας, επίσκεψη στο GRECOS PROJECT, με κυρίως πιάτα, ορεκτικά, σαλάτες κλπ. και κόστος κοντά στα 40,00 € δεν πρόκειται να ξανακάνω. Από την άλλη, δεδομένου ότι βρήκα τα κρεατικά αρκετά νόστιμα, δεν αποκλείω κάποια στιγμή να το ξαναεπισκεπτώ, για να δοκιμάσω τα τυλιχτά του. Γιατί εξάλλου να μην κάνεις ένα γρήγορο γεύμα, σε ένα πιο άνετο και προσεγμένο περιβάλλον, και με κόστος που θα κινηθεί σε πιο λογικά επίπεδα. Το ίδιο θα πρότεινα και σε εσάς...

04 Φεβ 2016

Θα προτιμούσαμε να πάμε σε διπλανό ταχυφαγείο αν ξέραμε τι μας περίμενε.

Μετά από ψώνια λοιπόν, είπαμε να φάμε κάτι πρόχειρο και σκεφτήκαμε σουβλάκι, greek food...

Πήραμε 2 καλαμάκια χοιρινά και 2 κεμπάπ κοτόπουλο μαζί με μία σαλάτα με αβοκάντο, κινόα, ρεβύθι και πιπεριές.

Με το που ήρθε η σαλάτα πάθαμε σοκ! Είχαμε παραγγείλει την μεγάλη μερίδα και ήρθε στο πιάτο μας μία για παιδάκια 7 ευρώ και.. το ρεβύθι άβραστο σαν στραγάλι. Το χοιρινό ήταν νόστιμο αλλά το κεμπάπ βαρύ! Και ο λογαριασμός βαρύς επίσης για 2 πράγματα... 17 ευρώ!!!

Α και περιμέναμε και 50 ώρες να μας φέρει λογαριασμό ο σερβιτόρος.
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

16 Ιαν 2016

Την Κυριακή στις 10 Ιανουαρίου ήμασταν τρεις φίλοι στο Σύνταγμα και σκεφθήκαμε να δοκιμάσουμε το νέο εστιατόριο-ψητοπωλείο The Greco’s project, που βρίσκεται απέναντι από τα ΕΛΤΑ, στη γωνία Μητροπόλεως και Νίκης, οπότε να το παρουσιάσω εγώ πρώτος στο Ask4food! Όταν πέρναγα από το σημείο αυτό, το έβλεπα πάντα γεμάτο από Έλληνες και ξένους τουρίστες, κι έτσι πρότεινα στα φιλαράκια μου να μπούμε άφοβα και να παραγγείλουμε.

Το μαγαζί άνοιξε πέρσι το καλοκαίρι, λειτουργεί καθημερινά από τις 11.00 μέχρι τη 01.00 τη νύχτα, ενώ Παρασκευή και Σάββατο μέχρι τις 02.00 και επίσης πραγματοποιεί delivery, στη ζώνη μεταξύ Συντάγματος και Πλάκας, από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα. Ο χώρος είναι πολύ φωτεινός, γιατί υπάρχουν παντού τεράστιες τζαμαρίες. Στο βάθος φαίνονται οι βιτρίνες με τα φαγητά, τις σαλάτες και τους γύρους, καθώς και οι δραστήριοι μάγειροι που τα ετοιμάζουν πυρετωδώς, ενώ οι θαμώνες μπορούν να κάτσουν σε 2 επίπεδα, είτε στην αίθουσα του ισογείου που σας περιγράφω, είτε σ’ αυτή του 1ου ορόφου, που είναι πιο ήσυχη, εξίσου μεγάλη και κατάλληλη για τους καπνιστές, κοντά στους εξώστες. Εμείς προτιμήσαμε το ισόγειο, που ήταν όλο ζωντάνια, και όπου επίσης βρίσκονται οι καθαρές τουαλέτες τους.

Ο κατάλογος τους έχει πάνω από πενήντα επιλογές των κλασσικών ελληνικών φαγητών: υπάρχουνε λαδερά, μελιτζάνες ιμάμ, ψαρόσουπα, μουσακάς, παστίτσιο και καλαμαράκια με κοφτό μακαρονάκι στα 6-10 €, καμιά 15αριά ορεκτικά ζεστά, 4-8 €, 10 σαλάτες, 6-8 €, όλα τα καλαμάκια και τα τυλιχτά, 1.70-3.20 €, κρέατα στη σούβλα και ποικιλίες, 8-18 €, κρατικά σε φούρνο Josper που φτάνουν τα 16.50 € (για πικάνια ή σπαλομπριζόλα 500 γρ. ). Υπάρχουν επίσης 2-3 γλυκά (μους γιαουρτιού, χαλβάς, ραβανί, 3-4 €) και τα γνωστά αναψυκτικά και οι ελληνικές μπύρες.

Εμείς πήραμε μια ποικιλία κρεάτων, ένα παστίτσιο, ένα σπετζοφάι στο πήλινο, ένα ταλαγάνι ψητό, μία αυγά μάτια με σουτζούκι, μία σαλάτα του Καίσαρα, δύο γλυκά και τρεις μπύρες. Πληρώσαμε για το σύνολο, € 68. (κατ’ άτομο, κατηγορία τιμών είναι στα 17/25 €! ).

Ομολογώ ότι χορτάσαμε, αφού όλοι μας είμαστε ιδιαίτερα φαγανοί, αλλά πάντως για ένα τουριστικό μαγαζί, τα λεφτά αυτά δεν τα λες και λίγα!! Τα φαγητά τους είναι νόστιμα, οι μερίδες κανονικές, αλλά νομίζω ότι πρέπει να ρίξουν τις τιμές τους, ειδικά αν λάβουν υπόψη τους και τον ανηλεή ανταγωνισμό που υπάρχει τριγύρω.

Αν τυχόν βρεθείτε προς το Σύνταγμα, μπορείτε, φίλοι χρήστες, να το δοκιμάσετε και σεις και να με συμπληρώσετε με τη δική σας γνώμη!