Ελληνική Παραδοσιακή κουζίνα

29 Ιαν 2018

Άχρωμες γεύσεις σε υπέροχο φόντο

Στην καρδιά της Αθήνας, μυρίζεσαι την τουριστικίλα που θα σου σερβίρουν από χιλιόμετρα... το "The Greco's Project" δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία. Αλλά είναι αυτό αρκετό;

- Φαγητό:
Σαλάτα Καίσαρα με φρέσκα υλικά, αλλά με λίγο κοτόπουλο και μονοτονία στη γεύση, ακόμα κι αν είχε την "αυθεντική σως" (αλήθεια, ποια ήταν αυτή ακριβώς και θύμιζε τόσο έντονα μια συνηθισμένη μαγιονέζα;). Κολοκυθάκια τηγανιτά στικς πολύ καλά, χωρίς περιττή λαδίλα, αλλά σερβίρονται με μια μαγιονεζοσως σκόρδου σχετικά αταίριαστη (αντί για κάτι πιο δροσερό, όπως π. χ. κάτι από γιαούρτι). Φέτα με μέλι και σουσάμι καλή, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Ποικιλία 2 ατόμων (όντως χορταίνουν 2) με "όλα τα κρεατικά" (αλήθεια - όλα τα βασικά) "από πολύ" (ψέμα - όλα από 1 τεμάχιο) με καλαμάκι χοιρινό, καλαμάκι κοτόπουλο, κεμπάπ, κεμπάμ κοτόπουλο, μπιφτέκι, λουκάνικο, γύρο χοιρινό, γύρο κοτόπουλο, πατάτες τηγανιτές (φρέσκιες, στρογγυλές, αλλά τηγανισμένες παντελώς τσιπς), πίτες... όλα άχρωμα, αλλά τουλάχιστον σωστά-καλά ψημένα και "καθαρά". Κανένα πιάτο/έδεσμα δεν είχε "χαρακτήρα" στη γεύση και στην παρουσίαση... Κρασί χύμα καλό. Κέρασμα ραβανί (σχετικά αδιάφορο γευστικά, αλλά μετράει σαν κίνηση).

- Εξυπηρέτηση:
Ζεστή, γρήγορη, επαγγελματική και καθόλου επιτηδευμένη. Το μεγάλο ατού.

- Χώρος:
Μοντέρνος, άνετος, καθαρός (μεγάλη σημασία έχει αυτό, ειδικά όταν μιλάμε για το κέντρο της Αθήνας), με γήινες αποχρώσεις και διάκοσμο που σε χαλαρώνει.

- Τιμές:
Αναλογικά με την ποιότητα του φαγητού, δυσανάλογα τσιμπημένες... αλλά μπορείς να φας και οικονομικά αν το επιλέξεις με τη λογική του ταχυφαγείου.

Συνοπτικά, μιλάμε για μια ασφαλή επιλογή ως προς κάποια από τα βασικά στοιχεία επιλογής ενός εστιατορίου (χώρος, εξυπηρέτηση, "ακίνδυνο" φαγητό), αλλά για το βασικότερο των βασικότερων (την ποιότητα του φαγητού δηλαδή), πιθανότατα δεν θα γευτείς τίποτα άλλο εκτός από συμβατικές γεύσεις καλομαγειρεμένων τυποποιημένων πρώτων υλών... το "The Greco's Project" μαθαίνει τα βασικά της ελληνικής κουζίνας στους τουρίστες (αποφεύγοντας τα χυδαία τουριστοτερτίπια), αλλά για τον Έλληνα καλοφαγά... δεν ολοκληρώνεται το "project".

14 Ιαν 2017

Το Greco's Project αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση στο κέντρο της Αθήνας και ενδείκνυται εκτός των άλλων και για επαγγελματικές συναντήσεις. Γι' αυτό άλλωστε, όπως διαπίστωσα, προτιμάται ιδιαιτέρως από στελέχη και εργαζόμενους που δραστηριοποιούνται στην πέριξ περιοχή αργά τα μεσημέρια προς απόγευμα. Επίσης λόγω της καίριας θέσης του αποτελεί επιλογή και αρκετών τουριστών.

Ο χώρος είναι διακριτικά πολυτελής χωρίς όμως να είναι "φορτωμένος" ή υπερβολικός ως προς τη διακόσμηση. Ο κάτω χώρος έχει σχετικά λίγα τραπέζια κυρίως γιατί η κουζίνα καταλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος. Είναι ανοιχτή και έχει την πρωτοτυπία να συνδυάζει μοντέρνο ψητοπωλείο και εστιατόριο μαζί.
Ο πάνω όροφος είναι πολύ ωραίος: άνετος, ευρύχωρος, πολύ όμορφος, με μεγάλη τζαμαρία. Ωραία τραπεζοκαθίσματα, ζεστή ατμόσφαιρα. Γενικά είναι ένας χώρος που σε προκαλεί να καθίσεις και να απολαύσεις το φαγητό σου.

Η εξυπηρέτηση ήταν επίσης άψογη σε όλα τα επίπεδα: ταχύτητα, προθυμία, φιλικότητα, χαμόγελο.

Ως προς το φαγητό ο κατάλογος περιλαμβάνει μεγάλη ποικιλία πιάτων, κατά βάση αντιπροσωπευτικών της ελληνικής κουζίνας με κάποια από αυτά να έχουν δημιουργικές ή πιο γκουρμέ πινελιές, λίγο πιο μοντέρνας διάθεσης. Πιο συγκεκριμένα έχει κρύα και ζεστά ορεκτικά, μεγάλη ποικιλία από σαλάτες, τυλιχτά σουβλάκια, μερίδες αλλά και ενδιαφέροντα πιάτα φούρνου κατά βάση πιάτα με κρεατικά.

Παρά τη δυκολία στο τι θα επιλέξουμε, τελικά προτιμήσαμε τα εξής:

- 3 τηγανητά αυγά σε φωλιά πατάτας που κατέφτασε σε παραδοσιακό σκεύος και ήταν κανονική κύρια μερίδα και όψχι ορεκτικό, χορταστική. Ευτυχώς η πατάτα δεν είχε καθόλου έντονο το τηγανητό λάδι, ήταν αρκετά ψιλοκομμένη και γενικά ενθουσίαζε ως γεύση

- κεφτεδάκια τηγανητά (12 στον αριθμό) που συνοδεύονταν από ντομάτα, γιαούρτι και πιτούλες. κατέφτασαν σε μια χορταστική μερίδα και ήταν περασμένα σε καλαμάκι σαν σουβλάκι. Νόστιμα και αρωματικά, ζουμερά και όχι στεγνά

- σαλάτα του περιβολάρη που περιελάμβανε μια ποικιλία χορταρικών-κηπευτικών όπως ρόκα και ντομάτα και ήταν περιχυμένη με μπαλσάμικο, επίσης χορταστική και με ωραία παρουσίαση

Αντί ψωμιού κατέφτασε πιατάκι με ολόζεστες πιτούλες καλαμποκιού.

Στα μείον το εμφιαλωμένο νερό. Στα συν το κέρασμα στο τέλος σπιτικό ραβανί.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 23 ευρώ. Ικανοποιητικά αλλά και ελαφρώς τσιμπήμενα, ίσως και λόγω περιοχής. Κακά τα ψέμματα, όμως, το αξίζει. Αποτελεί μια πολύ καλή και αξιοπρεπή επιλογή στο κέντρο της Αθήνας και βασικό κίνητρο είναι ότι συνδυάζει και το σουβλάκι αλλά και το προσεγμένο καλό φαγητό.

21 Νοε 2016

Για μία ακόμα φορά μας βρήκε να τριγυρίζουμε πεινασμένοι στο κέντρο στο καπάκι μετά τις δουλειές μας, ψάχνοντας κάποιο μέρος να καλύψουμε τα ένστικτα της πείνας μας χωρίς όμως ταυτόχρονα να πληρώσουμε και πάνω από 15€ το άτομο.
Εκεί έρχεσαι αντιμέτωπος με τις συμπληγάδες πέτρες του να αποφύγεις το τουριστικό και υπερεκτιμημένο φαγητό και των χώρων εστιάσεως με ακραία πρόχειρο φαγητό και service.
Το Grecos Project το είχα παρατηρήσει εδώ και καιρό και μου είχε κάνει εντύπωση ο προσεγμένος χώρος του. Είναι στην «πιάτσα» που έχει δημιουργηθεί επί της Μητροπόλεως, ακριβώς απέναντι από τα ΕΛ. ΤΑ. Ένα σημείο στο οποίο έχουν συσσωρευτεί από ταχυφαγεία μέχρι ζαχαροπλαστεία και καφέ. Φυσικά όλο αυτό έχει την έντονη οσμή των «τουριστάδικων» λόγω του ότι το μέρος βρίθει από επισκέπτες που επέλεξαν την χώρα μας για τις διακοπές τους. Τιμή μας! Μερικά από αυτά, όπως το MEATROPOLEOS καταβάλουν προσπάθειες να αποτινάξουν από πάνω τους αυτή την ρετσινιά.
Όταν περάσαμε στα εσωτερικά του, αρχικά μας έκανε πολύ θετική εντύπωση το ότι είχαν μια γλυκύτατη νεαρή στην υποδοχή που μας καλωσόρισε με χαμόγελο. Στην συνέχεια, από όποιο άτομο του service του κι αν περνούσαμε από δίπλα, μας χαμογελούσε επίσης και μας έκανε να νοιώθουμε ακόμα πιο ευπρόσδεκτοι. Έχουν επιλέξει να επενδύσουν αρκετά στην πληθώρα των ατόμων που στελεχώνουν την εξυπηρέτησή τους και αυτό βοηθάει πολύ στην εύρυθμη λειτουργία και ταχύτητα. Η δεύτερη πολύ θετική μας εντύπωση είχε να κάνει με τον χώρο. Πολύ μοντέρνος, περιποιημένος, τακτικός και πεντακάθαρος. Ξεφεύγει κατά πολύ από τους συνήθεις χώρους αντίστοιχου ύφους εστιατορίων. Τα χρώματα, η έντονη παρουσία του ξύλου, τα κρεμαστά φωτιστικά, τα προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα, τα σερβίτσια τους ακόμα και οι στολές του προσωπικού τους, συνέβαλαν κατά πολύ στην γενική ατμόσφαιρα.
Για να μη μακρηγορώ, σε αυτούς τους δύο τομείς ( Service & χώρο), για τα δικά μου γούστα είναι καραμπινάτο και δαγκωτό «4άρι».
Φυσικά πολύ σημαντικό αυτό αλλά υπάρχουν και πιο ουσιώδη. Η ποιότητα και η γεύση του φαγητού.
Ξεκινάμε λοιπόν.
Αρχικά μας έφεραν και χωρίς να μας ρωτήσουν εμφιαλωμένο νερό το οποίο ζητήσαμε να μας αντικαταστήσουν με νερό βρύσης. Μας έκανε εντύπωση που ο σερβιτόρος μαζί με το μπουκάλι του νερού πηρέ και τα ποτήρια μας. Απλά μετά από λίγο γύρισε πάλι με τα ίδια (μάλλον) ποτήρια τα οποία είχε πλέον γεμίσει με νερό. Δηλαδή τόσο δύσκολο θα ήταν να μας φέρουν μία κανάτα με νερό βρύσης οπότε να γλιτώσουμε τα πήγαινε-έλα κάθε φορά που θα ζητούσαμε κι άλλο? Καμιά φορά θα πρέπει να κοιτάμε και το πρακτικό του θέματος.
Η παραγγελία δόθηκε απλά και γρήγορα.
• Μια τζατζίκι. Μετά το πέρας της εργασιακής ημέρας, μπορούσαμε να απολαύσουμε το γιαουρτοσκόρδιον χωρίς ενοχές και δεύτερες σκέψεις. Η μερίδα ήταν αξιοπρεπέστατη σε μέγεθος αλλά και σε ποιότητα. Καλοετοιμασμένο, μέτρια δυνατό και στεφανωμένο με μία ελίτσα. Απλά πράγματα. Η τιμή του στα 3,8€.
• Μια σαλάτα του περιβολάρι. Υπήρχε διαθέσιμη σε δύο μεγέθη. Όταν ρωτήσαμε για το μέγεθος της μικρής ήταν ίσως η πρώτη και μοναδική φορά που μας απάντησαν με μία δόση βαριεστιμάρας, δίνοντάς μας διευκρινήσεις αλλά χωρίς διάθεση και λεπτομέρειες. Φαντάζομαι ότι θα έχουν ξανακούσει την ίδια ερώτηση εκατοντάδες φορές αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει να το δείχνουν. Εξάλλου δεν είχαν να διαχειριστούν κάποια δυσαρέσκειά μας αλλά μια απλή ερώτηση. Σύμφωνα με την περιγραφή είχε διάφορα λαχανικά και βότανα με βινεγκρέτ μήλου. Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα αν υπήρχαν βότανα ή οποίου άλλου είδους ματζούνια. Η βάση της ήταν από διάφορα είδη σαλάτας (πράσινης & κόκκινης), baby ρόκας λωρίδες κόκκινης και κίτρινης πιπεριάς. Η σος που είχε χρησιμοποιηθεί ταίριαζε απόλυτα στο σύνολο και μπορώ να πω ότι την απόλαυσα αυτή τη σαλάτα. Η τιμή του κανονικού μεγέθους που τελικά επιλέξαμε ήταν στα 6,3€.
• Χοιρινά καλαμάκια. Μας ήρθαν με πιτούλες που δεν κατάλαβα αν μας χρεώθηκαν ή αν συμπεριλαμβάνονταν στην τιμή των 1,7€ ανά τεμάχιο. Τα καλαμάκια ήταν καλά σε ποιότητα και χωρίς λίπος αλλά μου φάνηκαν μικρά σε μέγεθος. Τουλάχιστον από αυτά που πλέον μπορούμε να βρούμε οπουδήποτε αλλού και μάλιστα σε χαμηλότερη τιμή. Τα κομμάτια κρέατος ήταν λίγο αραιά περασμένα στο ξυλάκι οπότε κέρδιζαν σε μπόι αλλά έχαναν σε πάχος … Μία ακόμα αστοχία ήταν ότι τα κομμάτια κρέατος δεν είχαν το ίδιο μέγεθος οπότε ενώ τα μεγαλύτερα ήταν σωστά ψημένα, τα μικρότερα είχαν καεί και στεγνώσει. Μα επιτέλους, μόνο εγώ βλέπω το «Η μαμά μου μαγειρεύει καλύτερα από τη δική σου» όπου ο γνωστός σεφ γκρινιάζει κάθε φορά για άνισο μέγεθος που κόβουν οι περισσότεροι το κρέας με αποτέλεσμα να μη ψήνεται ομοιόμορφα? Για να κλείσω και το κεφάλαιο «καλαμάκι» ή «σουβλάκι» ή όπως αλλιώς τραβάει ο οργανισμός ή η καταγωγή σας, δεν με ξετρέλανε αλλά ούτε και με απογοήτευσε. Αντίθετα μου έκανα εντύπωση οι χοιρινές μπριζόλες που είδα σε διπλανό μου τραπέζι, συνοδευόμενες από καλοψημένες πατάτες σε ροδέλες, στην μορφή χοντρών chips. Ίσως τελικά να έπρεπε να ανοιχτούμε λίγο παραπάνω στην παραγγελία μας και να μη κινηθούμε σε κοινότυπα μονοπάτια…
Στο τέλος μας κέρασαν μικρά κομμάτια από, νομίζω, ραβανί. Και λέω «νομίζω» γιατί δεν το δοκίμασα οπότε δεν έχω και άποψη αν ήταν καλό. Το δεύτερο άτομο της παρέας μου είπε πως το γλυκάκι ήταν μια χαρά.
Εντύπωση μου έκανε το ότι είχαν πολλά reserve σε τραπέζια τους. Αυτό άραγε για να ελέγχουν την ροή και ποιότητα των πελατών τους ή όντως κάποιοι επόμενοι επισκέπτες τους (που για όσο ήμασταν εκεί δεν εμφανίστηκαν) στάθηκαν τόσο προνοητικοί ώστε να κάνουν κράτηση… Μυστήριο!
Πιάνοντας τον κατάλογο στο χέρι σας θα δείτε ότι «χτυπάνε» λίγο παραπάνω τις τιμές στα τυλιχτά τους, τα οποία όπως μου είπε καλή μου φίλη που το είχε ήδη επισκεφτεί, δεν θα τα χαρακτήριζες και μπαμπάτσικα. Από την άλλη, φαντάζομαι ότι ο τουρίστας που περνάει το κατώφλι τους κι έχει μάθει να δίνει π. χ. 4-5 λίρες Αγγλίας για ένα ψωροσάντουιτς, να μην τους φανούν υπερβολικά τα 2,7€ που ζητάνε για τα τυλιχτά τους. Για τους Έλληνες όμως που δεν διάγουν και την καλύτερη οικονομική τους περίοδο, η τιμή είναι τσιμπημένη.
Στα επίσης θετικά ότι σου παρέχουν την δυνατότητα να πληρώσεις με κάρτα.
Αν θα ξαναπήγαινα? Ναι, γιατί όχι. Αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τον χώρο, το service και την υποψία μου για το ότι αν είχα παραγγείλει μπριζολίτσα ή συκώτι (που υπεραγαπώ) μάλλον και κρίνοντας από την εικόνα που είδα, θα μου άρεσαν.
Κλείνοντας, θεωρώ το Grecos Project από τις πιο αξιοπρεπείς σε σύνολο προτάσεις που σου παρέχει η περιοχή του Συντάγματος σε αυτό το είδος του φαγητού. Λίγο τσιμπημένο αλλά τουλάχιστον σου ανταποδίδουν μέρος του τιμήματος με τις υπηρεσίες που σου παρέχουν.