ΕΝΤΕΛΑΜΑΓΚΕΝ

Ταβέρνες με τραγούδι

Αλ. Παπαναστασίου 27 & Ρ. Φεραίου 37, Αιγάλεω [Χάρτης]

Ταβέρνες με τραγούδι - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Είχα χρόνια να πάω σε ρεμπετάδικο και η πρόσκληση ενός φιλικού ζευγαριού σε μένα και τον καλό μου με ξάφνιασε ευχάριστα. Είχαν προσκλήσεις για 4 άτομα στο Εντελαμαγκέν με δωρεάν πλήρες γεύμα και ποτά για Σάββατο βράδυ 16/5.
Φτάσαμε στην περιοχή με το αμάξι μας και παρκάραμε μπροστά από το μαγαζί. Η περιοχή είναι οικιστική, κοντά στο μετρό του Αιγάλεω, λίγο πιο μέσα από την Ιερά οδό.

Μπαίνοντας βρεθήκαμε σε μια μακρόστενη αίθουσα, όχι πολύ μεγάλη. Στο κέντρο βρίσκεται η ορχήστρα. Όλα τα τραπέζια ήταν στρωμένα με λευκά τραπεζομάντιλα και είχαν πάνω τους σερβίτσια. Οι τοίχοι σε ροζ απαλή απόχρωση με μερικά κάδρα της φίρμας του μαγαζιού, του Γιώργου Λεμπέση. Τίποτε το ιδιαίτερο από πλευράς διακόσμησης.

Μέσα σε λίγη ώρα όλα τα τραπέζια γέμισαν από άτομα κυρίως μέσης ηλικίας, πράγμα αναμενόμενο, αφού το ρεπερτόριο περιλαμβάνει αυστηρά και μόνο ρεμπέτικα.
Το σερβίρισμα γίνεται από νεαρές κοπέλες που εκτελούν και χρέη λουλουδούς.
Μας υπέδειξαν για να καθήσουμε ένα τραπέζι σε μια γωνία της αίθουσας.
Η κοπέλα εξυπηρετούσε σβέλτα τα τραπέζια και φάνηκε να υπάρχουν πολλοί τακτικοί θαμώνες.

Στην αρχή μας έφερε κρασί -επιλέξαμε ροζέ- καράφα με νερό και ψωμί. Ακολούθησαν 4 μπουρεκάκια, ένα για τον καθένα μας, γαρνιρισμένα με μια σος που μάλλον ήταν κέτσαπ. Είχαν μια γεύση κάπως γλυκιά, αφού περιείχαν σταφίδες και κάποιο τυρί που δεν καταλάβαμε τι ακριβώς ήταν. Σε κάποιους άρεσαν, εμένα μου φάνηκαν αδιάφορα.
Μια πράσινη σαλάτα, σε ποσότητα μάλλον για δύο άτομα, έφτασε στο τραπέζι μας. Δροσερή, με ελάχιστο μπαλσάμικο, αλλά χωρίς ίχνος λαδιού ούτε για... ξεμάτιασμα.
Το κυρίως ήταν μια πιατέλα με ποικιλία κρεατικών, πάλι σε ποσότητα για δύο άτομα.
Από γεύση ήταν όλα καλά, νόστιμα και καλοψημένα.

Οι φωνές είναι πολύ καλές και δεν ταλαιπωρήθηκαν τ' αυτιά μας. Υπήρχε κέφι στις παρέες και πολλοί σηκώθηκαν για χορό, ανάμεσά τους κι εγώ.
Απ' ό, τι είδαμε στον κατάλογο υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση στα 20€/άτομο, λόγω μάλλον της ζωντανής ορχήστρας. Με 24€ υπάρχει πλήρες ατομικό μενού 5 πιάτων. Τα 750ml κρασί τιμώνται στα 12€.

Ευχαριστήσαμε και φύγαμε γύρω στη 1πμ. Δεν ενθουσιαστήκαμε. Μας ενόχλησε το γεγονός ότι το φαγητό ήταν με το σταγονόμετρο και φύγαμε πεινασμένοι. Όταν κάποιο μαγαζί κάνει μια προσφορά, καλό είναι να περιλαμβάνει ό, τι ακριβώς υπόσχεται, δηλαδή πλήρες μενού σε κανονική ποσότητα, αλλιώς δε γίνεται διαφήμιση, αφού ο πελάτης δε μένει ικανοποιημένος. Έτσι αντί να φύγει με μια καλή γνώμη είναι καχύποπτος απέναντι στην επιχείρηση και δεν ξαναπάει.