Παραδοσιακό Βολιώτικο πεϊνιρλί!
Αν και είναι γνωστό σε όλη την Ελλάδα... σίγουρα αξίζει να το αναφέρουμε!
Αν βρεθείτε στον πανέμορφο Βόλο πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσετε παραδοσιακό πεϊνιρλί. Πλέον υπάρχει και στην Αθήνα. Σε ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο στην καρδιά της φοιτητοπεριοχής. Πού αλλού; Στου Ζωγράφου!
Ζητήσετε τη γνωστή πατούγκα!!!
Το πεϊνιρλί αυτό είναι κλειστού τύπου και μέσα βάζουν πατάτες και Ουγγαρέζα πέρα από τα κλασσικά που έχει μέσα ένα πεινιρλί. Δηλαδή το ανοίγουν στη μέση με ένα μαχαιράκι και πετούν μέσα τα έξτρα. Οι γαστρονομικές προτάσεις των έξτρα έχουν διευρυνθεί και έτσι πλέον το πεϊνιρλί σου μπορείς να το ζητήσεις με ότι θέλεις εσύ. Π. χ με μπιφτέκι, κοτομπουκιές, λουκάνικο, τυροκαυτερή, μανιτάρια και... καλαμπόκι... ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Ανοικτό Δευτέρα έως Σάββατο 10:00-01:00. Κυριακή κλειστά.

Έχει parking
Κάνει delivery
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

03 Ιούλ 2016

Αν και δεν παρασκευάζει το κλασικό πεϊνιρλί που έχουμε κατά νου, αποφάσισα να συμπεριλάβω το «Ζύμη & Γεύσεις» στις κριτικές μου για το συγκεκριμένο έδεσμα, γιατί θεωρώ ότι παρέχει μια διαφορετική γευστική πρόταση που αξίζει κανείς να δοκιμάσει. Το εν λόγω μαγαζί λοιπόν το γνώρισα μέσω του Ask4food το περασμένο καλοκαίρι και έκτοτε το έχω επισκεφθεί τρεις φορές. Παρασκευάζει το λεγόμενο «βολιώτικο πεϊνιρλί» (ή αλλιώς πατούγκα), το οποίο μοιάζει με «καλτσόνε». Αφράτη ζύμη, η οποία περιέχει ζαμπόν, τυρί και σάλτσα ντομάτας και εσύ μπορείς είτε να το φας σκέτο, είτε να ζητήσεις να στο ανοίξουν και να προσθέσεις μέσα πατάτες και κάποια σως (ρώσικη, ουγγαρέζα κλπ).

Στην πρώτη μου επίσκεψή στάθηκα άτυχος στο θέμα της εξυπηρέτησης, γιατί αν και ήταν σχετικά νορμάλ η ώρα που πήγα (γύρω στη 1.00 το μεσημέρι) και αφού περίμενα αρκετή ώρα καθώς δεν είχε έτοιμο κάποιο πεϊνιρλί, αναγκάστηκα να επιτρέψω μετά από μία ώρα για να εξυπηρετηθώ. Ευτυχώς τις επόμενες φορές η εξυπηρέτηση ήταν άμεση από την υπάλληλο, ενώ αξίζει να σημειώσω ότι πάντα δίνει απόδειξη.

Ο χώρος είναι απλός και διαθέτει αρκετά τραπεζάκια για να καθίσεις στ πεζοδρόμιο. Υπάρχει βέβαια μια σχετική φασαρία από τα διερχόμενα αυτοκίνητα, καθώς βρίσκεται επί της Ούλωφ Πάλμε.

Όλες τις φορές λοιπόν έχω επιλέξει να μου βάλουν μέσα στην πατούγκα πατάτες και ρώσικη ή ουγγαρέζα. Το αποτέλεσμα είναι αρκετά νόστιμο και άκρως χορταστικό. Το τυρί στη γέμιση είναι λίγο αλμυρό, εξισορροπείται όμως με την προσθήκη κάποιας σως. Το μόνο που με χάλασε και με οδηγεί στο να βαθμολογήσω με 3 τη γεύση είναι η υπερβολική ποσότητα του ψωμιού, το οποίο ωστόσο σε χορταίνει.

Η πατούγκα λοιπόν γεμισμένη με πατάτες και ρώσικη ή ουγγαρέζα κοστίζει 3 €, είναι άκρως χορταστική και σίγουρα αξίζει τα λεφτά της. Αν περάσετε από τη γειτονιά του Ζωγράφου, νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσετε και δεν θα απογοητευθείτε.

Ούλωφ Πάλμε 29-31, Ζωγράφου

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη