18 Σεπ 2016

Επισκεφθηκαμε 3 ατομα το καταστημα, το σαββατο 10/08 το μεσημερι, μετα τη δουλεια.
Ευκολο να το βρεις, το να παρκαρεις ειναι λιγο σχετικο. Αν πας σε ωρες καταστηματων η κοντινη του πιατσα σε αποτρεπει να βρεις κοντινη θεση. Σε ωρες μη εργασιμες ομως, ο βαθμος δυσκολιας κατεβαινει αισθητα.

Το καταστημα απο θεμα διακοσμησης εχει κανει αρκετα καλη δουλεια, ιδιως απο την προσπαθεια που κατεβαλε στο να μας θυμισει χωρους αλλης δεκαετιας. Κατι μεταξυ καφενειου και ψησταριας των 80s ηταν αυτο που θα χαρακτηριζε τον χωρο, πλην ομως οτι φαινοτανε οτι ειχε πεσει χρημα και μερακι για την κατασκευη του. Τα τραπεζοκαθισματα ανετα ιδιως μετα την προσθηκη στις βασεις των καρεκλων, βαμβακερων πολυχρωμων κιλιμιων, τα οποια δινανε πιο χαρουμενη πινελια στον χωρο. Σιγουρα βοηθαει και η παρακειμενη πλατεια, δινοντας εναν τονο πρασινου στην ολοτητα του. Στα συν του χωρου, θα προσθεσω και την πολυ καλη δουλεια που εχει γινει με τις τεντες, καθως ηταν εκεινο το σαββατο που εβρεχε, ή μαλλον, που εριχνε ο θεος κουβαδες με νερο και παρα την κοσμοπλυμμηρα και το γεγονος οτι καθησαμε στον εξωτερικο χωρο, δεν επεσε πανω μας ουτε σταγονα.

Απο θεμα εξυπηρετησης, παλι δεν ειχαμε κανενα παραπονο, τουλαχιστον απο τον νεαρο σερβιτορο. Η ντοματουλα εφυγε για το -ανεπιτρεπτο για μενα- γεγονος οτι το νερο ηρθε εμφιαλωμενο. Για το ειδος του μαγαζιου, αυτη την πολιτικη την θεωρω λαθος.

Στα του φαγητου τωρα πηραμε 3 κυριως και 2 ορεκτικα. Ολα τα πιατα του ηρθανε μαζι στο 20αλεπτο. Περα απο το τζατζικι που μας αρεσε και δεν χριζει ιδιαιτερης μνειας, πηραμε μια πατατες με παστουρμα και σουτζουκι, ενα κασερλι κεμπαπ, ενα κοτοπουλο κεμπαπ και ενα "Για να δοκιμασεις απ ολα".
Τα εβαλα ολα μαζι για τον πολυ απλο λογο οτι τα κρεατα του δεν ηταν καλα. Ως επι το πλειστον ανοστα και το κοτοπουλο εβγαζε και μια ασχημη μυρωδια οταν περνουσε ξυστα απο την μυτη σου. Ο παστουρμας επισης ανοστος και οτι γενικως παρεπεμπε σε κεμπαπτζιδικο, δεν ανταποκρινοτανε ουτε πανω απο τον μεσο ορο μιας κανονικης ταβερνας.

Οι μεριδες κανονικες προς μεγαλες αλλα και οι τιμες του αρκετα τσιμπημενες για το ειδος, την περιοχη και εν τελει την ποιοτητα των εδεσματων του.

Η εξοδος δεν θεωρηθηκε αποτυχημενη στο συνολο της αλλα σιγουρα μπορω να φαω καλυτερα σε αρκετα αλλα μερη, οπότε μαλλον δεν θα το ξαναπροτιμησω.

09 Ιουν 2016

Ακόμα δεν το πιστεύω πόσο καλά φάγαμε στου Μπαρμπαλιά. Πήγαμε την προηγούμενη Κυριακή το μεσημέρι και τα πάντα εξελίχτηκαν απρόσμενα καλά.

Ο χώρος είναι πανέμορφος ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι βρίσκεται σε σουβλατζίδικο. Η διακόσμηση θυμίζει κυριλέ μεζεδοπωλείο με καταφανή την παρέμβαση διακοσμητή.

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και επαγγελματική.

Μας έφεραν με το που φτάσαμε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό το οποίο αρνηθήκαμε και αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό.

Παραγγείλαμε για 2 άτομα:
Πατάτες τηγανιτές στα 3,10. Ήρθε σε ένα τσίγκινο σουρωτήρι, μια γενναία μερίδα φρεσκοκομμένες και καλοτηγανισμένες πατάτες. Μούρλια

Γιαούρτι με μυρώδικα στα 2,8 ευρώ. Το παραγγείλαμε αντί για τζατζίκι. Απαλή γεύση, γι’ αυτούς που απεχθάνονται το σκόρδο. Θα το ήθελα κάπως πιο έντονο. Έλειπε η προσθήκη κύμινου.

Ψητές ντομάτες στα 3,4 ευρώ. Και δω μεγάλη μερίδα. 3 μεσαίες προς μεγάλες ντομάτες, ιδανικές για να συνοδεύσουν τα κρεατικά

Ποικιλία «για να δοκιμάσεις απ’ όλα» στα 9 ευρώ. Η ποικιλία περιλάμβανε 2 πίτες αφράτες και καλοψημένες, 1 αδιάφορη ψητή πιπεριά, μια ψητή ντομάτα, και

Σουτζούκι: πικάντικο για τους λάτρεις του είδους

Καλαμάκι κοτόπουλο: ζουμερότατο φιλέτο μπούτι, από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Παρήγγειλα και 1 ακόμα στο 1,6 το καλαμάκι.

Καλαμάκι χοιρινό: Το καλύτερο που έχω φάει ποτέ. Χωρίς ίχνος λίπους, χειροποίητο και πολύ τρυφερό. Παρήγγειλα και 1 ακόμα στο 1,5 ευρώ
Κεμπάπ: Επίσης πολύ νόστιμο και αφράτο

Κασερλί κεμπάπ: Κεμπάπ με τυρί. Πολύ ενδιαφέρουσα γεύση

Κεμπάπ κοτόπουλο: Όχι κάτι το ιδιαίτερο, έχω φάει και πολύ καλύτερα, μάλλον αδιάφορο

Συνοδεύσαμε το φαί μας με το γευστικότατα χύμα ροζέ κρασί Ζίτσα στα 4 ευρώ το ½ κιλό, στα 7 ευρώ το κιλό.

Πληρώσαμε 21,4 χωρίς το κρασί και σκάσαμε αλλά πάνω απ’ όλα ευχαριστηθήκαμε απρόσμενα.

14 Μάρ 2016

Ειχα επισκεφθεί 2-3 φορες το μαγαζί οταν αυτό άνοιξε. Πάντα έμενα αρκετά ικανοποιημενος με τα σουβλάκια του.

Το ξαναεπισκεφθηκα σήμερα για να παρω πάλι 2 σουβλάκια πακέτο, αλλά όταν εδωσα την παραγγελία στο ταμείο αλλαξα γνωμη κ προτιμησα να τα φάω εκει. "Πολύ ωραία μου" λέει ο ταμίας "κάθισε και θα ερθουν να σου πάρουν παραγγελία κανονικά".

Έρχεται ο σερβιτόρος μου φέρνει κατάλογο του λέω ξέρω τι θέλω του δινω την παραγγελιά μου για 2 σουβλάκια κ του τονίζω 3 φορές οτι τα κρεατα τα θελω πολυ ξεροψημενα βεβαίως μου λέει οτι θέλεις. Τίποτα άλλο μου λέει"?
"Οχι αυτά, σε ευχαριστώ"
"Θα πιεις κάτι"?
"Οχι ευχαριστώ"
Κάνει ενα μορφασμο...
Μου φέρνει πρωτα την απόδειξη 5,60 ευρώ. Κοιτάω, ειχε χρεωσει εμφιαλωμένο νερό 1.20. Έρχεται πάλι φέρνει κ το εμφιαλωμένο νερό. "Του λέω δεν το θέλω" το παίρνει πισω.
Έρχονται τα σουβλάκια... η ωρα τς αληθειας.
Άψητα το κρέατα... ή στην καλύτερη μισοψημενα.
Δεν τα τρώω, πληρώνω και φευγω.

Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω 2 πραματα, 1ον την πολιτική του μαγαζιού που νομίζει οτι εχει σκουφο Michelin. Eισαι σουβλατζιδικο σε λαϊκή γειτονιά (Νεα Ιωνία) που είναι το κακό ενας πελάτης σου να θέλει να φαει το σουβλάκι του εκεί χωρις να προσπαθήσεις να του χρεώσεις και άλλα 100 πραματα, την στιγμή που δεν είναι ώρα αιχμής κ εχεις 30 τραπεζια άδεια.

2ον το θέμα ψησίματος των κρεάτων, κατι το οποίο παρατηρώ κυρίως σε αθηναϊκά σουβλατζιδικα απο το οποίο βγάζω το συμπέρασμα οτι λόγω κόσμου βιάζονται να τα ξεπεταξουν. Τοσο δύσκολο ειναι να ικανοποιήσεις τον πελάτη σου? Θα σου παρει 3 λεπτα παραπάνω. Ε και? Αλλος δεν θέλει κρεμμύδι άλλος ντομάτα, εγω τα θέλω ξεροψημενα. Αλλά όχι θα πρέπει να σε ξεπεταξω γιατί δεν εισαι πελάτης που αφήνει 20 ευρώ....

Ελευθερίου Βενιζέλου 146, Νέα Ιωνία

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη