ΜΑΪΣΤΡΑΛΙ

Ελληνική κουζίνα

Ποσειδώνος 83, Λουτράκι [Χάρτης]

Ιούλ

Λουτράκι... Κοντινός προορισμός για να χαλαρώσεις αλλά και να δεις λίγη θάλασσα. Πιο γνωστό για το καζίνο του ή τα ιαματικά λουτρά του. Άνετα μπορείτε να κάνετε μια επίσκεψη στο υδρομασάζ του ενώ προσφέρει και άλλες υπηρεσίες. Την Παρασκευή 24/6/2016 βέβαια είδα πολλές γιαγιάδες αλλά για να χαλαρώσω πήγα, όχι για οφθαλμόλουτρο. Και από φαγητό τι;

Πολλές προτάσεις από το tripadvisor, στο ask4food όμως μόλις το Μαϊστράλι. Νομίζω πως πρέπει να προστεθούν κι άλλα, εξ'ίσου αξιόλογα. Χρόνια πριν που λέτε, ο Γιάννης ήταν κορυφή, στις εποχές του 2006. Καλή ποιότητα και ποσότητα. Με τα χρόνια όμως με "πείραζε" το φαγητό του, οπότε πριν 1-2 χρόνια τον ξέκοψα και αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία στο Μαϊστράλι. Και δεν μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα. Έτσι οδήγησα εκ του ασφαλούς τα υπόλοιπα 5 άτομα εκεί κατά τις 22.00 το βράδυ.

Μέχρι να παρκάρω βέβαια και να βρω τους υπολοιπους, αφήστε το καλύτερα. Τέτοια παγωμάρα στα βλέμματα είχα πολύ καιρό να δω. Περίπου σαν κηδεία. Σαν άλλος Σπύρος Παπαδόπουλος από τους Απαράδεκτους τους κοιτάω και τους λέω "Τι έγινε ρε παιδιά;". Ανοίγω τον κατάλογο και παρατηρώ τις τιμές. Καλά θυμόμουν! Με μια πρώτη ανάγνωση θα τις χαρακτήριζα εξωφρενικές για το όλο πακέτο. Σκέφτομαι, θα τη βγάλουμε με μπόλικο ψωμί και πατάτες. Και ξεκινάμε την (προσεκτική) παραγγελία. Τους είχα επισημάνει πως οι μερίδες ήταν αρκετά πληθωρικές. Και πάλι θυμόμουν καλά!

Ξεκινάμε την παραγγελία προσεκτικά. Να αναφέρω εδώ πως στη νόμιμη απόδειξη δεν αναφέρονται οι ονομασίες των πιάτων παρά μόνο ως φαγητό ή μπύρα.

- Για αρχή ψωμί (και ζυμωτό) με ντιπ βούτυρο-ροκφορ και άφθονο κρύο νερό σε κανάτα. Χρεώθηκαν στα 5.4 ευρώ.

- Βλήτα στα 5 ευρώ. Ικανοποιητικότατη μερίδα για να φάνε 6 άτομα, καλομαγειρεμένα, ούτε σκληρά ούτα λιώμα. Με αρκετό ξυδάκι ήταν ένα καλό συνοδευτικό. Τα τίμησα αρκετά.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3.5 ευρώ. Μια μερίδα επίσης αρκετή για την παρέα. Φρεσκότατες και καλοτηγανισμένες, αληθινές και πεντανόστιμες. Σίγουρα προτείνονται.

- Καβουροκεφτέδες στα 8.5 ευρώ.8 καλά τεμάχια που με την πρώτη ματιά φαίνονται κάπως προκάτ. Γευστικά ήταν καλοί, καλοψημμένοι και με νορμάλ αίσθηση καβουριού. Σε άλλους άρεσαν περισσότερο, σε άλλους λιγότερο. Αξιοπρεπείς.

- Γαρίδες σαγανάκι στα 15.5 ευρώ. Μια ζαλάδα την πήραμε όταν διαβάσαμε τον κατάλογο. Ρισκάραμε λόγω ποσότητας αλλά δικαιωθήκαμε. Μια τεράστια πιατέλα με καθαρισμένες γαρίδες και μπόλικη σαλτσούλα που την τίμησα λόγω της γλυκύτητας της. Καθαρίσαμε το πιάτο. Εκτός από τα μεγάλα κομμάτια φέτας, νομίζω ότι έχουν βάλει και κεφαλοτύρι. Σίγουρα πάντως κάποιο τυρί ακόμα!

- Σαρδέλες ψητές στα 8.5 ευρώ. Ζουμερότατες και ιδανικά συνδυασμένες με το αλάτι. Συναγωνίζονται αυτές του Ταξιδεύοντας. Αρκετές και απολαυστικές.

- Αθερίνα στα 8.5 ευρώ. Καλοτηγανισμένη, τρωγόταν σαν τσιπς. Λόγω των άλλων πιάτων έμεινε στις τελευταίες επιλογές, χωρίς να σημαίνει πως δεν άρεσε. Είχε και ωραίο χρώμα.

- Μακαρονάδα με πετροσωλήνες στα 15.5 ευρώ. Όσο και να κόστιζε ήταν το πρώτο πιάτο που είχαμε σταμπάρει. Μέχρι και οι πιο δύσπιστοι δοκίμασαν, καλοβρασμένα μακαρόνια χωρίς να έχουν λασπώσει. Αρκετοί πετροσωλήνες που δεν έμεινε τίποτα από την παρουσία τους. Παραλίγο να φάνε και τα κελυφη. Τυράκι και πιπεράκι απαραίτητα.

- 3 ποτήρια μπύρα βαρελίσια στα 3.2 ευρώ. Ζήτησα το μεγάλο μέγεθος αλλά μας είπαν πως έχουν ένα. Όπως καταλαβαίνετε προσφέρουν το μικρό για περισσότερη κατανάλωση.

-2 μπύρες Carlsberg στα 3.8 ευρώ έκαστη.
-1 μπύρα Καϊζερ στα 3.8 ευρώ. Ευτυχώς όλες ήταν 500άρες.
-4 αναψυκτικά στα 2 ευρώ έκαστο.

* Κέρασμα καρπούζι και σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια σε αξιοπρεπέστατα επίπεδα για να αλλάξεις τη γεύση σου. Μη σας πω ότι θα ζητούσα και δεύτερη μερίδα.

Σύνολο στα 93.4 ευρώ με νομιμότατη απόδειξη.

Η εξυπηρέτηση αξιοπρεπής με αρκετό προσωπικό (ως επί το πλείστον αλλοδαποί) που γυρίζει από τραπέζι σε τραπέζι για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις, όλοι ντυμένοι με μαύρο παντελόνι και λευκό πουκάμισο. Δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο από την επιχείρηση, το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να προσαρμόσουν τιμή και μερίδες σε πιο λογικά πλαίσια για να υπάρχει περισσότερη ποικιλία στην παραγγελία. Και πιστέψτε με, ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος!

Υπάρχουν 2 χώροι, εσωτερικά που όταν μπήκα για να πάω τουαλέτα μύριζε κουζινίλα. Επίσης θα έπρεπε να έχουν φροντίσει λίγο παραπάνω την τουαλέτα παρά την πολυκοσμία που έχουν σε κάθε επίσκεψη που έχω κάνει. Όχι να ψάχνω σαπούνι στις γυναικείες τουαλέτες. Προτιμήστε τον εξωτερικό χώρο (που είναι μάλλον παράνομος, αλλά αυτό δεν είναι στη δικαιοδοσία μου), να έχετε κατά νου όμως πως το Λουτράκι "υποφέρει" από δυνατούς ανέμους. Ακριβώς απέναντι σας είναι η θάλασσα. Όπως και να έχει, νοερά σε μεταφέρει σε ένα σκηνικό διακοπών.

Στο δια ταύτα. Πρόκειται για μια αξιοπρεπέστατη πρόταση στο Λουτράκι που δεν πρόκειται να απογοητεύσει. Τα κακώς κείμενα αναφέρθηκαν παραπάνω, βελτιώνονται. Αυτό που θα μπορούσαν να αλλάξουν θα ήταν ο κατάλογος. Υπάρχουν και αρκετά κρεατικά στον κατάλογο, μάλιστα με μια ματιά στο διπλανό τραπέζι μου φάνηκαν μια χαρά. Τουλάχιστον στις μερίδες τους δεν "κλέβουν" όπως σε άλλο μαγαζί της περιοχής που παρ'ότι είχε πολύ ωραίο και άνετο χώρο, η δική μου μερίδα ήταν "κοροϊδία".3 σουτζουκάκια και 3 κιλά πατάτες τηγανιτές.

Αν βρεθείτε στην περιοχή δώστε του μια ευκαιρία, υπάρχουν και άλλες επιχειρήσεις βέβαια που θα ήταν καλό να μπουν στο σάιτ μας. Μια από αυτές είναι ο Άγιος Ευφρόσυνος αν και λειτουργεί μόνο μεσημέρι (δείτε και παλαιότερη εκπομπή του Βασίλη Καλλίδη στο Mega). Παράδοξο αλλά με 15.6 ευρώ φάγαμε και ήπιαμε πολύ καλά!

Ελληνική κουζίνα - Μέγαρα - Νέα Πέραμος, Αθήνα

Με πολυ χαρά ειδα οτι το συγκεκριμενο μαγαζι εχει μπει στη λιστα του site, παροτι είναι εκτος οριων Αττικης.
Πολυ συχνα βρισκομαστε στην περιοχη ειτε οικογενειακως ειτε με φιλους, το μαϊστράλι αποτελει την πρωτη μας επιλογη.

Κατ'αρχας η τοποθεσια του ειναι καλη καθως βρισκεται μπροστα στη θαλασσα οποτε οπως ειναι λογικο η πλειονοτητα των τραπεζιων εχει ομορφη θεα, επισης αρκετα βολικο ειναι το γεγονος οτι εχει δικο του χωρο σταθμευσης. Οσον αφορα τον χωρο ειναι παντα καθαρος και προσεγμενος, ακομη εχω την αισθηση οτι βαφεται αρκετα συχνα γεγονος που προσδιδει μια φρεσκαδα. Σημαντικο ειναι οτι ειναι μεγαλος και φωτεινος. Παρεπιπτοντως μια κρατηση σε μερες και ωρες αιχμης νομιζω επιβαλλεται.

Η εξυπηρετηση γινεται απο εμπειρους σερβιτορους ξερουν λοιπον με τον καλυτερο τροπο πως να συμπεριφερθουν, εχουν ταχυτητα, χαμογελο και δινουν και ενα κυρος στο εστιατοριο.
Το φαγητο ειναι παντα αψογο ειτε μιλαμε για θαλασσινα ειτε για κρεατικα, πολυ δυσκολο να το κατορθωσει μια κουζινα αυτο. Σας προτεινω το μπιφτεκι το γεμιστο(ζουμερο και απιστευτα νοστιμο, συνοδευεται απο πατατες και ρυζι), το χταποδι το ψητο(παντα μαλακο και σωστα ψημενο) γενικα παντως τα παντα ειναι νοστιμα, καλομαγειρεμενα και σε μεγαλες μεριδες.

Οσον αφορα το οικονομικο, με 15 ευρω το ατομο κανεις τρωει αρκετα καλα, στα θαλασσινα. ισως ανεβαινει ελαχιστα το κοστος. Αν αναλογιστει κανεις οτι βρισκεται μπροστα στη θαλασσα και την ποιοτητα ειναι αρκετα καλα.
Το απολυτο τεσσαρι στη βαθμολογια ειναι, δυσκολο να διατηρηθει, παντως το μαϊστραλι το θεωρω "στανταρακι" και σας το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Ελληνική κουζίνα - Μέγαρα - Νέα Πέραμος, Αθήνα

Ξαφνιάστηκα όταν είδα ότι το ask4food διαθέτει στην βάση του και εστιατόρια απο το Λουτράκι. Σε μια κριτική λοιπόν που εμφανίστηκε του George G διάβασα για το συγκεκριμένο μαγαζί. Θυμήθηκα λοιπόν τις τόσες πολλές φορές που έχουμε φάει στο συγκεκριμένο εστιατόριο επί πολλά συναπτά έτη και για αυτό αποφάσισα να γράψω και εγώ μια κριτική.

Χώρος (3/4):

Ο χώρος τον χειμώνα δεν είναι κάτι το σπουδαίο αλλά ένας κλασσικός καλοκαιρινός χώρος σε ένα θερινό θέρετρο, δίπλα στην θάλασσα που ντύνεται κάπως πιο χειμωνιάτικα. Πιο αναλυτικά μακρόστενος χώρος μπροστά απο το μαγαζί κλεισμένος με μουσαμάδες και με διαφορά θερμαντικά σώματα επιδαπέδια ή κρεμασμένα στην οροφή. Ο εσωτερικός χώρος επίσης άδειος, άοσμος, άνοστος απλά διεκπαιρεωτικός (κάτσε και φάε).

Το καλοκαίρι τα πράγματα βελτιώνονται καθώς η ευχάριστη ατμόσφαιρα σου επιτρέπει να καθίσεις με άνεση έξω, χωρίς μουσαμάδες κτλ με θέα την θάλασσα και την περατζάδα του κόσμου που περνάει απο μπροστά.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος μεγάλος και αποτελείται ισομερώς απο ψαρικά και κρεατικά. Έιναι μια απο τις λίγες περιπτώσεις που εξυπηρετεί το ίδιο καλά και τις 2 αυτές κουζίνες. Θα αναφέρω δίαφορα απο τα πιάτα που έχω πάρει πάρει στις τελευταίες μας επισκέψεις,

Τυρόπιτα ταψιού (μεγάλη μερίδα, πλούσια σε γέμιση, καλή σε γεύση, βαθμολογία 7/10)

Σαλάτα χωριάτικη (μεγάλη, δροσερή ντομάτα, βαθμολογία 7/10)

Σουβλάκι χοιρινό (αρκετά μεγάλο, νόστιμο και ωραία σερβιρισμένο σε μια βέργα μεταλλική κρεμασμένη σε ένα τσιγκέλι, βαθμολογία 7.5/10)

Σουβλάκι κοτόπουλο (συνήθως φιλέτο, ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και εντυπώσεις με αυτές του χοιρινού, βαθμολογία 7.5/10)

Χοιρινή τηγανιά με πίτες για σουβλάκια (μεγάλη μερίδα, λίγο πικάντικη και δυστυχώς όχι πάντα το ίδιο νόστιμη. βαθμολογία 6/10)

Ψαρονέφρι (χοιρινό φιλέτο) με πατάτες και ρύζι σαν συνοδευτικό (πολύ καλή μερίδα, η γεύση με αστοχίες κάποιες φορές, βαθμολογία 6.5/10)

Αυτά είναι τα βασικά πιάτα που έχουμε δοκιμάσει στις τελευταιές μας επισκέψεις κυρίως. Έχουμε δοκιμάσει και ψαρικά και δίαφορα άλλα πιάτα αλλά έχει περάσει πολύς καιρός οπότε δεν υπάρχει ουσία να αναφερθώ σε αυτά.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Τα Σαββατοκύριακα του χειμώνα καθώς και όλες τις ημέρες του καλοκαιριού έχει αρκετό προσωπικό και μια πολύ οργανωμένη κουζίνα. Αυτό σημαίνει ότι καταφέρνει αρκετά καλά να σερβίρει τις ορδές των Αθηναίων που εκδράμουν στην περιοχή. Παρ´ολα αυτά τον τελευταίο καιρό αρχίζουν να εμφανίζονται σημάδια μιας γενικής παρακμής του εστιατορίου αυτού και στο κομμάτι του σέρβις. Τελευταία φορά το καλοκαίρι αυτό είχαμε θέματα με καθυστερήσεις και λάθη στα πιάτα που ήρθαν.

Value for money (2/4):

Ίσως αποτελεί έκπληξη η βαθμολογία 2/4 μετά τις καλές αναφορές μου στους υπόλοιπους επιμέρους τομείς. Ο λόγος είναι ότι οι τιμές του παραμένουν ακόμα ακριβές λόγω του ότι ακόμα σερβίρει μεγάλες ποσότητες, αλλά όταν ο κόσμος δεν αναζητά αναγκαστικά πλέον ποσότητα την οποία δεν μπορεί να την φάει, ούτε μπορεί να πληρώσει τα ίδια λεφτά που πλήρωνε και προϊόν για το φαγητό του. Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχουν ρίξει τις τιμές τους (σε αντίθεση με την ποιότητα που κάποιες φορές πλέον δεν είναι η ίδια) κρατώντας την ίδια ποιότητα και απλά χαμηλώνοντας την ποσότητα και προφανώς τα λοιπά περιφερειακά έξοδα όπως ενοίκιο, μισθούς σερβιτόρων κτλ (είμαι σίγουρος οτι αυτά θα έχουν γίνει ήδη).

Υπολογίστε για ένα γεύμα 2 ατόμων με ένα ορεκτικό, μια σαλάτα,2 κυρίως κρεατικών, μισό κιλό κρασί (νερό που σερβίρουν σε κανάτα) κάτι λιγότερο απο 50 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Καλό εστιατόριο με μεγάλη ποικιλία. Οι πρόσφατες εμπειρίες μας έδειξαν μια παρακμή στην γεύση και στην αθρόα προσέλευση κόσμου σε αντίθεση με τις τιμές που εμείς τουλάχιστον δεν διαπιστώσαμε καμία πτώση. Ελπίζω να είναι όλα τα αρνητικά παροδικά.

Ελληνική κουζίνα - Μέγαρα - Νέα Πέραμος, Αθήνα

Το "ΜΑΪΣΤΡΑΛΙ" είναι μια από τις πιο γνωστές -ίσως η γνωστότερη- ταβέρνα στην περιοχή του Λουτρακίου. Βρίσκεται στον παραλιακό δρόμο και πολύ συχνά θα τη δείτε γεμάτη πελάτες. Στα πλεονεκτήματά της συγκαταλέγονται οι δύο αρκετά μεγάλοι χώροι για πάρκιν, εκατέρωθεν του εστιατορίου.

Είχα χρόνια να πάω, πολύ πρόσφατα όμως, Παρασκευή βράδυ, μια υποχρέωση στην ευρύτερη περιοχή μας έφερε στο Λουτράκι, μαζί με δυο φίλες. Είχε βραδιάσει, πεινάσαμε και πρότεινα το "ΜΑΪΣΤΡΑΛΙ". Με δεδομένο μάλιστα ότι η μία από τις δύο φίλες είχε πάει σχετικά πρόσφατα και της άρεσε πολύ το φαγητό, αποφασίσαμε να πάμε.

Στο πάρκιν υπήρχαν άδειες θέσεις και χωρίς να ταλαιπωρηθούμε φτάσαμε στην είσοδο του καταστήματος, όπου ένας ευγενέστατος σερβιτόρος μας πρότεινε τραπέζι να καθίσουμε. Οι κυρίες της παρέας αρχικά επέλεξαν τραπέζι στον μη στεγασμένο χώρο, αλλά πολύ σύντομα ο δροσερός αέρας της φθινοπωρινής βραδιάς τις οδήγησε να επιλέξουν τον στεγασμένο ημιυπαίθριο χώρο. Να σημειώσω και την ύπαρξη μιας όμορφα διακοσμημένης σάλας, ενώ πολύ ωραία σκέψη είναι η διακόσμηση με παλιές φωτογραφίες από το Λουτράκι και τον Ισθμό. Στα θετικά του χώρου να προστεθεί και η άνεση, τα τραπεζοκαθίσματα απέχουν αρκετά μεταξύ τους, ώστε οι πελάτες να συζητούν, χωρίς να καλύπτονται από τις φωνές των διπλανών, αλλά και να κινούνται στο χώρο με ευκολία.

Ένα από τα δυνατά σημεία του εστιατορίου είναι σίγουρα η εξυπηρέτηση: Σερβιτόροι έμπειροι και ευγενικοί, δίνουν όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες, φέρνουν αμέσως κατάλογο και νερό από τη βρύση (αλίμονο αν και στο Λουτράκι έφερναν εμφιαλωμένο... ) πριν καν πάρουν παραγγελία φέρνουν λευκό ψωμί με ένα πολύ εύγευστο ντιπ τυριών που σίγουρα περιέχει και ροκφόρ αφήνοντας ευχάριστη γεύση.

Ο κατάλογος είναι αρκετά μεγάλος, σερβίρουν κρεατικά και θαλασσινά. Παραγγείλαμε μια σαλάτα, δυο ορεκτικά και τρία κυρίως πιάτα. Οφείλω να προσθέσω ότι παρότι το μαγαζί ήταν γεμάτο, η παραγγελία εκτελέστηκε στο σωστό χρόνο, χωρίς καθυστερήσεις και με τη σωστή σειρά, τα ορεκτικά και η σαλάτα ήρθαν πρώτα και λίγο μετά, φρεσκοψημένα και ζεστά τα κυρίως πιάτα.

Αναλυτικότερα πήραμε:
- Χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, φρεσκοκομμένες και μεστές στη γεύση οι ντομάτες, τέλεια και σε μεγάλη ποσότητα η φέτα, μόνο ψεγάδι το κάπως βαρύ -για τα γούστα μου, τουλάχιστον- ελαιόλαδο.

- Μελιτζάνες με φέτα: Τέλειο πιάτο, κυριολεκτικά το αφανίσαμε. Σωστά μαγειρεμένες και καθόλου λαδερές οι μελιτζάνες, έδενε αρμονικά γευστικά μαζί τους η αλμυρή φέτα.

- Τυρόπιτα ταψιού: Πλούσια μερίδα κι' αυτή, καλή η γέμιση, όμως το φύλλο είχε "αρπάξει" λίγο.

- Μπιφτέκια με ροκφόρ: Καλό πιάτο, αλλά αρκετά βαρύ. Ρίχνουν το ροκφόρ πάνω στα μπιφτέκια και αυτό αφήνει μια επίγευση κάπως δυνατή. Συνοδεύεται από πατάτες τηγανιτές.

- Σουβλάκι κοτόπουλο: Άριστο! Ψημένο τέλεια, τόσο, ώστε το κοτόπουλο να έχει ψηθεί, για να αποφεύγονται οι κίνδυνοι, αλλά να παραμένει και ζουμερό. Σερβίρεται σε τσιγκέλι, τεράστια μερίδα και συνοδεύεται από πατάτες τηγανιτές (να σημειώσω όχι ετοιματζίδικες και τηγανισμένες όπως πρέπει, χωρίς να σου μένει η λαδίλα στο στόμα) και ρύζι.

- Καλαμάρι γεμιστό: Κι αυτό το πιάτο μας άρεσε πολύ! Η πλούσια γέμισή του με τυριά σίγουρα δεν το συγκαταλέγει στις ελαφριές γεύσεις, αξίζει πάντως να το δοκιμάσετε!

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό μας έφεραν για κέρασμα ραβανί με παγωτό καϊμάκι και σιρόπι. Το παγωτό ήταν πολύ καλό, το ραβανί όχι τίποτα σπουδαίο.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 18-19 ευρώ το άτομο. Σίγουρα δεν είναι λίγα, εκτιμώ ότι θα μπορούσαν να είχαν κάπως χαμηλότερες τιμές, αλλά αν σκεφτείς τις τεράστιες μερίδες και το ότι είσαι δυο βήματα από τη θάλασσα, τότε ΟΚ!

Συμπέρασμα: Ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στο "ΜΑΪΣΤΡΑΛΙ", αν βρισκόμουν στο Λουτράκι! Είναι μια αξιόπιστη πρόταση για φαγητό, η εξυπηρέτηση είναι άριστη και ο χώρος όμορφος. Μακάρι να μειώσουν λίγο τις τιμές, γιατί σίγουρα ένας Αθηναίος δεν θα ξεκινήσει επί τούτου να πάει εκεί για φαγητό, έχοντας τόσα έξοδα για βενζίνη και διόδια...

Ελληνική κουζίνα - Μέγαρα - Νέα Πέραμος, Αθήνα

Κατ'αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω το ask4food που έχει συμπεριλάβει το Μαϊστράλι στα εστιατόρια του, μιας και βρίσκεται εκτός των ορίων της Αττικής, στο Λουτράκι....!!!

Έπειτα θα αναφέρω πως για κάποιον περίεργο λόγο όποιο μαγαζί επισκέπτομαι τώρα τελευταία συνήθως δεν έχει καμία κριτική και είμαι εγώ η πρώτη που γράφω... Καλό αυτό αν σκεφτεί κανείς πως ολοένα και περισσότερα εστιατόρια προστίθενται σε αυτό το site για να μπορεί ο κόσμος να βγάζει τα συμπεράσματα του για οποιοδήποτε κατάστημα....

Αυτό βέβαια προϋποθέτει να είμαστε προσεκτικες/οι σε αυτά που γράφουμε και να εκφράζουμε την γνώμη χωρίς αυτό να γίνεται με κάποια ιδιοτέλεια.... Τα λέω όλα αυτά διότι τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει πολλές κριτικές οι οποίες να είναι αρκετά περίεργες και απορώ πως έχουν διαφύγει της προσοχής του ask4food.....
ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν σε όλους και όλες να μην χαλάσουμε αυτό που με τόσο κόπο εμείς οι ίδιοι οι χρήστες έχουμε φτιάξει...!!!

Και αφού κλείσω την παρένθεση μου, θα προχωρήσω στην κριτική μου.... \

Το Μαϊστράλι είναι μια ταβέρνα που βρίσκεται ακριβώς μπροστά στην παραλία του Λουτρακίου και είναι ιδιαίτερη φημισμένη για τις πολύ μεγάλες μερίδες που σερβίρει...

Παρέα 4 ατόμων αυτήν την φορά μετά από μια παγωμένη βουτιά στην θάλασσα αποφασίζουμε να ικανοποιήσουμε την επιθυμία των καλών μας και να φάμε κρεατικά... Μπροστά στην θάλασσα κρέας δεν το συνηθίζω αλλά ας όψεται η επιθυμία των αντρών...!!!

Ο χώρος του καταστήματος είναι αρκετά μεγάλος και τις καλοκαιρινές μέρες έχει πολλά τραπέζια και στο πεζοδρόμιο, συγκεκριμένα θυμάμαι πιο παλιά Σαββατοκύριακο να μην βρίσκεις ούτε καρέκλα να καθισεις... Εμείς το επισκεφτήκαμε καθημερινή απογευματάκι οπότε τα πράγματα ήταν πολύ πιο χαλαρά...

Η εξυπηρέτηση γίνεται από έμπειρους σερβιτόρους άνω των 50 μπορώ να πω και μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά ικανοποιητική.... Μας ενημέρωσαν πως οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες και να μην πάρουμε πολλά πρώτα....

Έτσι λοιπόν παραγγείλαμε μία σαλάτα Γεράνεια με λόλα, ρόκα, αγγούρι, ντοματίνια,
λιαστή ντομάτα, κάπαρη, μανούρι και σος που ήταν κυριολεκτικά τεράστια και αρκετά νόστιμη....

Μία μερίδα κολοκυθάκια τηγανητά τηγανισμένα με κουρκούτι, όχι τόσο καλά καθώς είχαν πολύ λαδίλα που αλλοίωνε εντελώς την γεύση τους...

Μία μερίδα τζατζίκι πολύ καλό και με τη σωστή δοσολογία στο σκόρδο, έτσι ώστε να μην μυρίζεις 2 μέρες μετά...!!!

Μία μερίδα πατάτες τηγανητές φρέσκες αλλά πάλι κακοτηγανισμένες...

Για κυρίως παραγγείλαμε μία μερίδα καλαμάκι κοτόπουλο το οποίο σερβίρεται κρεμάμενο σε ένα ωραίο πρωτότυπο τσιγκέλι με ρυζάκι και πατατούλες....

Μία μερίδα σνίτσελ χοιρινό το οποίο ήταν πολύ καλό και επίσης τεράστια μερίδα όπως και όλα τα υπόλοιπα...

Μία μπριζόλα χοιρινή απλά καλή και τίποτα το ιδιαίτερο...

Μία μερίδα ρολό κοτόπουλο με πατάτες και ρύζι αρκετά αδιάφορο σαν πιάτο... Για την ακρίβεια έμοιαζε σαν ξαναζεσταμένο...

Ήπιαμε και 3 μπύρες και στο τέλος μας κέρασαν ραβανί με παγωτό το οποίο δεν άρεσε σε κανέναν, αλλά όπως και να το κάνεις σαν κίνηση μετράει...!!!

Για όλα αυτά λοιπόν μας ήρθε κανονικά σε απόδειξη ο λογαριασμός στα 75 ευρώ....

Επειδή οι μερίδες του είναι τεράστιες δεν καταφέραμε να τα φάμε και πολλά περίσσεψαν.... Δεν μπορώ να πω όμως ότι μας ενθουσίασε και σίγουρα θα προτιμούσα μικρότερες μερίδες, χαμηλότερες τιμές και καλύτερη ποιότητα....

Νομίζω ότι αν θα το ξαναεπισκεφτώ θα είναι μόνο για να δοκιμάσω ψαρικά, αν φυσικά το αντέχει η τσέπη μου γιατί από ότι πρόσεξα στον κατάλογο όλες οι τιμές του είναι υπερβολικά υψηλές...!!!