ΜΠΑΡΜΠΑΛΕΞΗΣ

Πολίτικη κουζίνα

Ιλισίων 13, Ν. Κηφισιά [Χάρτης]

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Πολίτικη κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκέφθηκα τον "Μπαρμπαλέξη" έχοντας μεγάλες γαστρονομικές προσδοκίες. Όμως, τόσο ο φαγητό όσο και το σέρβις με διέψευσαν. Όλα τα φαγητά ήταν μετριότατα γευστικά και παρά το γεγονός ότι ήμασταν μόνο μία παρέα, απόγευμα καθημερινής, το σέρβις εκτός από ανεπρκές, ήταν και εκτός "ανατολίτικης" φιλοξενίας!

Ο μεγάλος εσωτερικός χώρος, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, είναι προσεγμένος με σκούρα ξύλινα πατώματα, λευκά τραπέζια και ασπρόμαυρα καθίσματα, όμορφες γωνίες δίπλα σε ηλιόλουστα σημεία του χώρου, όμορφες μπρούτζινες λεπτομέρειες δίπλα στα μοντέρνα φωτιστικά της οροφής, τοίχους σε ζεστά χρώματα βαμμένους και όμορφα παράθυρα. Οι τουαλέτες στο υπόγειο είναι λουσάτες και ατμοσφαιρικές!

Ο εξωτερικός χώρος είναι εξίσου φροντισμένος με όμορφο ντεκ κι σιδερένια ασπρόμαυρα τραπεζοκαθίσματα. Όμορφες ομπρέλες προστατεύουν τους θαμώνες τις ηλιόλουστες μέρες, ενώ ταυτόχρονα προσδίδουν το εξοχικό ύφος που ταιριάζει με τον περιβάλλοντα χώρο!!

Βασικά πήγαμε τρία άτομα, αλλά το ένα άτομο απλώς μας ακολούθησε χωρίς να πολυπεινάει..... οπότε η παραγγελία μας δεν ήταν μεγάλη.

Με το που καθίσαμε πέρα από τους εμφανώς φθαρμένους καταλόγους με το πλούσιο και εικονογραφημένο μενού, προσγειώθηκε και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, το οποίο ζητήσαμε να αποσυρθεί. Με κάτι μεταξύ δυσφορίας και θυμού αποσύρθηκε τελικά...

Αφού δόθηκε η παραγγελία μας, η οποία δεν περιελάμβανε καμία αλοιφή αλλά ούτε και κάτι άλλο το οποίο θα μπορούσε να συνοδευτεί όμορφα από κάποιο είδος ψωμιού, ήρθε μετά από λίγο μια όμορφη πιατέλα με ψωμί (1,00) σε στρογγυλό σχήμα χωρίς καν να ερωτηθούμε... Οι παραγγελίες " ρομπότ " είναι αρκετά εκνευριστικές και ψυχρές. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μια τόσο φιλόξενη κουζίνα όπως είναι η πολίτικη!!
Παράλληλα, όταν βλέπεις από την παραγγελία μου ότι έχω "πήξει" από φαγητά, στα οποία δεν ταιριάζει το ψωμί, γιατί δε με ρωτάς σχετικά, ή το ψωμί, όταν το σερβίρεις, φρόντισε να το συνοδεύεις με κάποιο ντιπάκι τουλάχιστον... Μίλα λίγο με τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου, βάλε λίγη ζεστασιά στο τραπέζι σαν εκείνη που έχουν τα μπαχάρια και οι μυρωδιές της κουζίνας που υποτίθεται ότι εκπροσωπείς... Ατυχώς, όλα αυτά είναι λεπτομέρειες σε μας!!
Μάλιστα, το τεράστιο αυτό ψωμί, μας έκοψε την όρεξη, η οποία βέβαια, με τα πιάτα που δοκιμάσαμε, δεν νομίζω ότι άνοιξε καν ποτέ!! Μην πω ότι στο τέλος, ευγνωμονούσα το νόστιμο αυτό ψωμί γιατί αλλιώς μπορεί και να έμενα νηστική!!

Γενικά, είμαι της άποψης ότι όταν δεν υπάρχουν αλοιφές ή σαλάτες στο τραπέζι, το πολύ ψωμί επιβαρύνει ακόμη περισσότερο τις ήδη βαριές αυτές γεύσεις, έτσι ώστε και εκεί που υπάρχει καλό φαγητό, να μην υπάρχει περιθώριο για δοκιμή αρκετών πιάτων, κυρίως όταν πρόκειται για μικρές παρέες.

Αφού τελειώσαμε το γεύμα μας, πριν από τα γλυκάκια που μας προσφέρθηκαν, τα σουπλά μας, που είχαν γεμίσει από σάλτσες, δεν αποσύρθηκαν..... Και το τονίζω: ήμασταν η μοναδική παρέα!!

Το χειρότερο όλων για μένα ήταν η απαράδεκτη χλιαρή θερμοκρασία του Γιαουρτλού Κεμπάμπ!!!! Κεραυνός εν αιθρία!! Προσωπικά, μόνο που το δοκίμασα και το άφησα.... Όταν το συζήτησα με τον σερβιτόρο, μου είπε ότι προσπαθούν να εξηγήσουν σε όλους..... ότι αυτό οφείλεται στη δροσερή σάλτσα γιαουρτιού που κρυώνει το δύστυχο το κεμπάπ..... Δηλαδή προσπαθούσε να με πείσει ότι -από την κουζίνα στο τραπέζι μας- το γιαούρτι πρόλαβε να κάνει αυτό το θαύμα, σάμπως εγώ να δοκίμαζα για πρώτη φορά αυτό το εξωτικό πιάτο...
Επειδή, τουλάχιστον στην Ελλάδα, υπάρχει το ιδανικό μέτρο σύγκρισης σε παρόμοιες γεύσεις μην υποτιμάς, φίλτατε, τη νοημοσύνη μας!!!
Ο δε κατάλογος μάλιστα γράφει: "Κεμπάπ στα κ ά ρ β ο υ ν α...... '!

Παρακάτω θα αναφέρω τα πιάτα που δοκιμάσαμε, έτσι για την όλη ιστορία...!

Χειροβομβίδες, πρόκειται για τρία κομμάτια με κρούστα από πλιγούρι και κιμά στη μέση, γεμιστά με μοσχαρίσιο κρέας (7,00). Αδιάφορη γεύση, εξωτερικά η κρούστα ήταν ζεστή αλλά η γέμιση χλιαρή. Ίσως έτσι να είναι η συνταγή, εμένα πάντως με άφησαν αδιάφορη! Στο κέντρο υπάρχει μικρή ποσότητα λευκής σος γιαουρτιού.

Τηγανιά Μενεμένης πικάντικη με ντομάτα, πιπεριά, κρεμμύδι και τυρί (7,00), Το πιάτο αυτό μοιάζει πολύ στη γεύση με τον καγιανά και σερβίρεται σε στρογγυλό σχήμα με μπόλικο κίτρινο τριμμένο τυρί στη επιφάνεια. Δεν ήταν κακό αλλά δεν γεύτηκα και κάτι το ξεχωριστό!!

Γιαουρτλού Κεμπάπ ( το κεμπάπ που σας σχολίασα παραπάνω). Κλασικό πιάτο, που εδώ πρόκειται για δύο κομμάτια κρέατος με πιτούλες τριγύρω, γιαούρτι επάνω και στο κέντρο κόκκινη πικάντικη σος (8,00). Όπως έγραψα και πιο πριν, σχεδόν κρύο και εντελώς έξω από τα καθιερωμένα!!!

Στο τέλος προσφέρονται γλυκάκια.
Δοκιμάσαμε ένα καζάν ντιπί, σαραγλί και κιουνεφέ. Μόνο το καζάν ντιπί ήταν νόστιμο. Το κιουνεφέ ζεστό μεν, απαράδεκτο δε!

Στην αρχή του καταλόγου το εστιατόριο εξιστορεί την ιστορία του αείμνηστου Μπαρμπαλέξη από την Αντιόχεια..... Λυπάμαι....

Για όλα αυτά, περιόρισα το vfm του στις 2 ντοματούλες...

Εάν κρίνω από τις υπόλοιπες δοξαστικές κριτικές έμπιστων φίλων για το συγκεκριμένο εστιατόριο, ξέρω ότι τα δικά μου σχόλια θα φανούν σαν τη μύγα μες το γάλα.... Δεν ξέρω τι μπορεί τελικά να έφταιξε, ίσως η φθορά του χρόνου...!

-Πεινάω.

-Το ξέρω και εγώ ψιλοπεινάω.

-Άνοιξε το κινητό σου και δες αυτή πως την λες short list, wish list, to go list τέλος πάντων κατάλαβες τι εννοώ, να δούμε που θα φάμε κάπου εδώ κοντά.

-Τζίφος, εδώ κοντά μόνο το Mezzaluna είναι στην λίστα μου, αλλά παραφάγαμε ‘’Ιταλικά’’ το τελευταίο διάστημα. Θέλω κάτι διαφορετικό. Υπομονή γυναίκα, δώσε μου δύο λεπτά καιρό και όλο και κάποια ιδέα θα κατέβει.

Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2015, ώρα 18:30.

Είχαμε μόλις απολαύσει παρέα με φιλικό μας ζευγάρι, τον καφέ μας στην Πλατεία Ελαιών στην Νέα Κηφισιά. Τρείς ώρες αργότερα, είχαμε ραντεβού για φαγητό στο Χαλάνδρι με άλλο φιλικό μας ζευγάρι, με το οποίο είχαμε καιρό να βρεθούμε. Δυστυχώς όμως ‘’επενέβει’’ ο νόμος του Murphy και αυτοί έκαναν μια last minute ακύρωση, γεγονός που μας στενοχώρησε και μάλλον επιτάχυνε ραγδαία το αίσθημα πείνας. Ότι δεν κάνει η τεχνολογία καμιά φορά το κάνει το ένστικτο. Κοίταξα τριγύρω να δω τις διαθέσιμες επιλογές της περιοχής, τις οποίες προτιμώ να μην τις κατονομάσω, αλλά να αφήσω την φαντασία σας να οργιάσει. Τις δυο από αυτές τις έχω τεστάρει και απορρίψει σε παλιότερες κριτικές μου. Οι άλλες δυο που δεν έχω τεστάρει (νεοσουβλατζίδικο και νεοψαρομεζεδοπωλείο), απορρίφθηκαν λόγω σοβαρών αμφιβολιών.

-Δεν θες ‘’μπλεξίματα’’ αλλά δεν θες και να ρισκάρεις, μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;

Έκανα μια πλήρη περιστροφή κατά 360 μοίρες και τότε ξαφνικά είδα την επιγραφή του, δίπλα στο supermarket του Θανόπουλου, 50 μέτρα από την πλατεία.

-Το έχω, ακολούθησε με, δεν θα χρειαστεί καν να μετακινήσουμε το αυτοκίνητο.

Μπαρμπαλέξης ανατολίτικες γεύσεις η επιλογή μας, μετά τα προαναφερθέντα που συνέβησαν. Η αλήθεια να λέγεται, δεν ρίσκαρα και σε υπερβολικό βαθμό. Πρόσφατα είχα διαβάσει σχετικά (μάλλον θετικά) αφιερώματα και ρεπορτάζ σε άλλο διαδικτυακό χώρο. Επιπλέον ο Μπαρμπαλέξης N. Χαλκηδόνας, ήταν ήδη στην short list μου σε σχετικά καλή θέση.

Τι σας έρχεται αμέσως στο μυαλό όταν ακούτε πολίτικη κουζίνα και ανατολίτικες γεύσεις; Βαρύ και δυσκολοχώνευτο φαγητό είναι το πρώτο. Το δεύτερο μάλλον έχει σχέση με το χώρο, συνήθως είναι βαρύς, παραφορτωμένος και ενίοτε και λίγο kitsch. Για το φαγητό δύσκολο θα ισχυριστεί κάποιος το αντίθετο. Για τον χώρο του Μπαρμπαλέξη έχω να πω τα καλύτερα, καθώς ο interior designer φαίνεται ότι έκανε εξαιρετική δουλειά. Υπάρχει μια αρμονική ισορροπία ανατολίτικων-οριένταλ στοιχείων, μαζί με μοντέρνες, σοβαρές και πολυτελείς πινελιές. Τα στοιχεία που θα αποσπάσουν την προσοχή σας, είναι σίγουρα ο πολυσύνθετος χρυσοποίκιλτος ‘’τοίχος’’ στο βάθος της ευρύχωρης αίθουσας, τα εντυπωσιακά φωτιστικά οροφής και τα πολύ προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα, μεταξύ αυτών και τα δυο σεπαρέ με λευκούς δερμάτινους καναπέδες. Το εξωτερικό ντεκ προσεγμένο, περιποιημένο και άνετο, φαίνεται ιδανικό για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Το service ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και δεν είχε να επιτελέσει κάποιο δύσκολο έργο. Καλά το υποψιάζεστε, ήμασταν σχεδόν ολομόναχοι στο δίωρο που καθίσαμε εκεί. Μας υποδέχθηκαν πολύ ευγενικά με χαμόγελο και βλέποντας ότι ήμασταν ολομόναχοι, πιστεύαμε ότι ανάλογα θα εξελιχθεί και η υπόλοιπη παραμονή μας. Δυστυχώς όμως, πλην της ροής των πιάτων που κυμάνθηκε σε φυσιολογικά επίπεδα, οι σερβιτόροι δεν ασχολήθηκαν σχεδόν καθόλου μαζί μας, θα τους χαρακτήριζα μάλλον ‘’αποστασιοποιημένους’’. Βρίσκονταν εντός οπτικού βεληνεκούς στο βάθος της αίθουσας, αλλά φαίνονταν περισσότερο απασχολημένοι στην μεταξύ τους συζήτηση, τον ανεφοδιασμό της κουζίνας σε τρόφιμα και την συζήτηση με κάποιους άλλους (πελάτες ποιος ξέρει;) για την διοργάνωση ενός μελλοντικού event. Δεν ερωτηθήκαμε για τις εντυπώσεις μας, δεν μας ρώτησαν αν θέλουμε κάποιο επιδόρπιο (εμείς ρωτήσαμε για επιδόρπιο ή αν κερνάνε κάτι), ούτε καν ξεπροβόδισαν τους μοναδικούς επί δίωρο πελάτες τους (αρκέστηκαν σε ένα τυπικό χαιρετισμό από μακριά). Κρίμα θα πω, διότι υπό άλλες συνθήκες θα είχαν εύκολα τέσσερις ντοματούλες στο service, ενώ τώρα θα βάλω με το ζόρι μόλις δυο. Ας πρόσεχαν όμως!!

Η κάρτα του menu περιέχει τα αναμενόμενα και σε λογική έκταση. Θετική εντύπωση προκαλεί η αναγραφή των πιάτων στην αριστερή σελίδα και αμέσως στην δεξιά συνοδεύεται από τις ανάλογες φωτογραφίες τους. Μην βιαστείτε να χαρακτηρίσετε το concept ‘’τουριστικό’’, θυμηθείτε ότι η πολίτικη κουζίνα περιέχει και πολλά πιάτα που μάλλον μας είναι άγνωστα, οπότε βοηθάει το ‘’μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις’’. Εμείς πάλι επιλέξαμε τα γνωστά σιγουράκια.

Στο τραπέζι μας παρέλασαν με την εξής σειρά:
-Μεγάλη, αχνιστή, καλοψημένη και αφράτη σουσαμένια πίτα, που μοιάζει πολύ με λαγάνα. Εξαιρετική, πολύ ανώτερη της τυπικής λαγάνας, σίγουρα θα σας χρειαστεί, ειδικά αν επιλέξετε πιάτα που θέλουν ‘’βούτες’’ (δείτε παρακάτω).

-Καυτερή μαιντανο-πλιγουροσαλάτα ταμπούλι, η οποία μάλλον είναι μεγέθους ορεκτικού. Πολύ καλή, αν και διαφορετικής τεχνοτροπίας από την κλασική εκδοχή, την οποία και προτιμώ.

-Λαχματζούν στην κλασική του εκδοχή. Μεγαλούτσικο σαν μέγεθος, όμορφα παρουσιασμένο, ποιοτικές ύλες και μια πολύ ντελικάτη ελαφριά αψάδα, οι εντυπώσεις από αυτό το περιποιημένο πιάτο.

-Τηγανιά ‘’Μπαρμπαλέξης’’ με φωλιά τηγανητής πατάτας, γενναιόδωρη δόση παστουρμά, σουτζουκιού και τρία (εξαιρετικά) μελάτα αυγά στην κορυφή. Εδώ αγαπητοί μου αναγνώστες θέλω την προσοχή σας. ΚΟΛΑΣΗ, μην διανοηθείτε και δεν παραγγείλετε αυτό το πιάτο. Θα σας πω μονάχα το εξής. Η γυναίκα μου ένα λιτοδίαιτο άτομο, που δεν πολυσυμπαθεί υλικά όπως τον παστουρμά και το σουτζούκι, εκστασιάστηκε. Έβαλε κάτω το πιρούνι, το τσάκισε σας λέω και στο τέλος μου είπε με νόημα ‘’πω πω τι πράγμα ήταν αυτό;’’. Χαμογέλασα και μέσα μου είπα, Μπαρμπαλέξη έγραψες. Η πίτα που λέγαμε στην αρχή για τις βούτες, ε ναι έβγαλε τα λεφτά της με το παραπάνω.

-Άδανα κεμπάπ. Τρία κομμάτια με μια πιτούλα, ντοματούλα και κρεμμύδι πασπαλισμένο με σουμάκ. Μικρή και μάλλον οπτικά ‘’φτωχή’’ μερίδα, αλλά με πλούσια και ήπια καυτερή γεύση. Ήταν ζουμερό, τέλεια ψημένο, θα το χαρακτήριζα μέχρι και medium well, η δε ποιότητα του κρέατος μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

-Ένα λίτρο χύμα ροζέ κρασί, πολύ ευχάριστο και αξιοπρεπές, χωρίς την παραμικρή παρενέργεια στο κεφάλι μας.

-Το κέρασμα όπως προανέφερα το ζητήσαμε περίπου μόνοι μας, αλλά ομολογουμένως ήταν εξαιρετικό και πλουσιοπάροχο. Μια μικρή πιατέλα με καζάν ντιπί, μπακλαβά και κιουνεφέ, ήταν ικανά να μας κάνουν να παραβλέψουμε τις ατέλειες του service.

Check please
Με απόδειξη στα 37€. Not bad.

Κατέληξα ότι:
Έχουμε γεμίσει μπαρμπάδες. Βάλτε την λέξη μπάρμπας στην μηχανή αναζήτησης εστιατορίων του site και χαζέψτε τα αποτελέσματα. Ένας απ’ τους μπαρμπάδες που θα εμφανιστούν είναι και ο Μπαρμπαλέξης, η δε επιτυχία και το όνομα που έχει χτίσει η επιχείρηση δεν φαίνεται να είναι τυχαία. Πήγαμε περίπου κατά λάθος, αλλά επειδή τα λάθη είναι αναπόσπαστο συστατικό της ζωής, αυτό καμιά φορά έχει και την γοητεία του. Στο κομμάτι του χώρου και του φαγητού μείναμε ενθουσιασμένοι, ενώ στο service η κατάσταση επιδέχεται βελτίωση. Θα ξαναγυρίσω σύντομα, διότι έχω αφήσει πολλούς ανοικτούς λογαριασμούς με την σαλάτα τσομπάν, την μελιτζανοσαλάτα, το εσμέ, τις ‘’χειροβομβίδες’’ και το τσοπ κεμπάπ προβατίνας. Ε ρε γλέντια λέμε!!

Υ. Γ Ο Θωμάς με ‘’λαμβάνει’’; Χάθηκες βρε ψυχή. Πολίτικο έψαχνες, πολίτικο σου βρήκα. Το ζήτημα είναι πότε θα βολέψει να το επισκεφθούμε παρέα. Α και δεν θέλω αντιρρήσεις, η τηγανιά ‘’Μπαρμπαλέξης’’ είναι must!!

Πολίτικη κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Κάποιες κριτικές αργούν να γραφτούν! Δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι γίνεται! Ίσως επειδή πρέπει πρώτα να κατασταλάξουν τα συναισθήματα! Ίσως πάλι επειδή πρέπει να γραφτούν σωστά ώστε να αποδίδουν την αλήθεια χωρίς παρερμηνείες ή ωραιοποιήσεις! Σε αυτή την κατηγορία ανήκει και το "Μπαρμπαλέξης"!

Ήταν το Σάββατο 13/2 όταν αποφασίσαμε ότι έπρεπε έστω και με ολιγοήμερη καθυστέρηση να κόψουμε την τούρτα των γενεθλίων του μικρού μας! Ναι, το αντράκι μας έγινε κιόλας 2 ετών και ναι όπως καταλαβαίνεται το γνωστό τρίο ξαναχτύπησε γευστικά, αυτή τη φορά επιλέγοντας πολίτικες γεύσεις!

Ας ξεκινήσουμε από τα δύσκολα! Μα γιατί βάζεις 2άρι για το χώρο σε ένα εστιατόριο αισθητικά άρτιο που σε ταξιδεύει με ένα ονειρικό σχεδόν μαγικό τρόπο στην Κωνσταντινούπολη, αποφεύγοντας με μαεστρία το κιτς που συχνά υπάρχει σε εστιατόρια του είδους; Και έχετε δίκαιο! Ο χώρος είναι για μεγαλύτερη βαθμολογία! Δυστυχώς όμως η ατμόσφαιρα μας τα χάλασε! Έχουμε λοιπόν και λέμε:

1) Χάρτινα σουπλά! Και μάλιστα ασπρόμαυρα! Κάτι που παρέπεμπε σε φωτοτυπία! Εντάξει μπορεί να είναι ακραίο αυτό που λέω αλλά δεν μπορεί ένα εστιατόριο που δεν εκπροσωπεί την μοντέρνα κουζίνα και ταυτόχρονα σέβεται τον εαυτό του να μην έχει υφασμάτινα τραπεζομάντηλα! Ιδιαίτερα όταν αυτά υπάρχουν ακόμα και στις πιο μέτριες ταβέρνες! Πείτε το παραξενιά αλλά τι να κάνουμε έχουμε και εμείς τις δικές μας!

2) Τσιγάρο! Φτάνοντας στο εστιατόριο και μιας και ήμασταν από τους πρώτους ζητήσαμε το τραπέζι μας να είναι σε χώρο που δεν καπνίζουν! Μας απάντησαν ότι σε όλο το εστιατόριο απαγορεύεται το κάπνισμα! Και εμείς βέβαια χαρήκαμε..!!! Μέχρι τις 23:00... οπότε βγήκαν τα τασάκια! Και η ατμόσφαιρα έγινε ντουμάνι!

3) Ζωντανή μουσική! Θα μου πείτε τώρα και δικαίως, βρε παιδί μου σε πείραξε η ζωντανή μουσική! Όχι βέβαια! Το αντίθετο μάλιστα! Την απολαύσαμε δεόντως! Και ωραίες φωνές είχαν τα παιδιά και σε σωστή ένταση ήταν! Εντάξει το πρόγραμμα είχε λίγο Νταλάρα παραπάνω, σε σημείο που νομίζαμε ότι ο εν λόγω τραγουδιστής είχε την καλλιτεχνική επιμέλεια το προγράμματος!!! Αλλά ήταν πολύ καλά! Το πρόβλημα ξεκίνησε λίγο μετά τις 23:00 οπότε έκαναν την εμφάνισή τους πάνω στα τραπέζια μας πανεράκια με γαρύφαλλα κερασμένα από το μαγαζί για να πετάξουμε! Και δεν ήταν μόνο στο δικό μας τραπέζι! Ήταν σε όλα! Όταν ένα εστιατόριο αξιώσεων μετατρέπεται σε μπουζουκλερί ενοχλεί και έχει επίπτωση στη βαθμολογία του!

Πάμε τώρα στο θέμα που μας αφορά! Τη γεύση! Εννοείται βέβαια ότι για ακόμα μία φορά η παραγγελία υπήρξε κτηνώδης! Έχουμε λοιπόν και λέμε αναλυτικά!
1) Πίτα! Τί να πει κανείς που τα έχουν πει όλοι! Υπέροχη! Αέρινη και τραγανή ταυτόχρονα! Ό, τι ξέραται για τις λαγάνες μέχρι τώρα απλά ξεχάστε το!

2) Πατάτες τηγανιτές! Χεράτες και ωραία τηγανισμένες χωρίς καθόλου λαδίλα!

3) Τεμπούλι! Κατά την άποψή μου μία αποτυχημένη απομίμηση της γνωστής λιβανέζικης σαλάτας! Μέτρια, ελαφρώς καυτερή και άνοστη! Σαφώς και προτιμώ την κλασική εκδοχή της!

4) Αλί Ναζίκ! Υπέροχο! Πουρές μελιτζάνας με γιαούρτι και μυρωδικά! Και από πάνω κοκκινιστός κιμάς! Τέλειο!

5) Χειροβομβίδες! Τί να πει κανείς! Τραγανή κρούστα από πλιγούρι γεμισμένη με αρνίσιο κιμά και μυρωδικά! Από τα καλύτερα πιάτα και ένας πολύ καλός λόγος για να ξαναπάμε!

6) Λαχματζούν! Λεπτή τραγανή πίτα και από πάνω νόστιμος κιμάς με μια ελαφρά αψάδα! Αρκετά νόστιμο και, αντίθετα με ότι φαντάζεται κανείς, ελαφρύ!

7)Σις Κεμπάπ! Αρνίσιος κιμάς άψογα ψημένος με όσο λίπος χρειάζεται για να είναι νόστιμο χωρίς να γίνεται βαρύ και μπουχτιστικό!

8) Γιαουρτλού κεμπάπ! Ότι ξέρατε μέχρι τώρα για το γιαουρτλού απλά ξεχάστε το! Υπέροχη σάλτσα γιαουρτιού με μυρωδικά! Ανάλαφρη, έδινε τέλεια ισορροπία στο λιπαρό κεμπάπ!

9) Τηγανιά του "Μπαρμπαλέξη"! Εδώ λίγο τα χαλάσαμε! Δεν ξέρω τί ήταν αυτό που έφταιξε περισσότερο. Το ότι έφτασε τελευταία ίσως και να έπαιξε τον πιο καταλυτικό ρόλο! Παρόλα αυτά αν και ήταν πολύ νόστιμη κατά τη γνώμη μου ήταν αρκετά βαριά! Το γεγονός ότι περιείχε σουτζούκι και παστουρμά, ενώ η τηγανίτα πατάτας ήταν τηγανισμένη σε βούτυρο, σίγουρα δε βοηθούσε. Ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει εξοικείωση με αυτά τα αλλαντικά που κακά τα ψέματα ή τα λατρεύεις ή τα μισείς!

Ήπιαμε 1/2 κιλό λευκό κρασί, 1/2 κιλό ροζέ και 3 αναψυκτικά!
Στο τέλος μας κέρασαν τα γλυκά! Πολύ καλό το κιουνεφέ, νόστιμο καζάν ντιπί και μία καρυδόπιτα που δεν μας άρεσε καθώς υπερίσχυαν τα μπαχαρικά σε τέτοιο βαθμό που κούραζαν!

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο, επαγγελματικό και πολύ ευγενικό! Εκτιμήσαμε μάλιστα το γεγονός ότι ενώ έγινε ένα λάθος στην παραγγελία μας καθώς μας έφεραν άλλη τηγανιά από αυτή που παραγγείλαμε εντούτοις αυτό αποκαταστάθηκε άμεσα και πολύ γρήγορα είχαμε το πιάτο που θέλαμε! Στα συν η ύπαρξη ασύρματου POS για όσους θέλουν να πληρώσουν με κάρτα καθώς δεν αναγκάζει τον κάτοχό της να σηκωθεί από το τραπέζι!

Ιδιαίτερη αναφορά χρειάζεται στο άψογο value for money! Εμείς για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 65 ευρώ! Ποσό που μάλλον θεωρείται μικρό για το μέγεθος της παραγγελίας μας!
Αν θα ξαναπάμε! Φυσικά και ναι!
Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

Πολίτικη κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Πάρα πολύ καλή επιλογή στην Κηφισιά, "αδελφάκι" του ΜΠΑΡΜΠΑΛΕΞΗ στην Νέα Φιλαδέλφια και στου Ρέντη. Ιδιαίτερα προσεγμένη πολίτικη κουζίνα, με γεύσεις για όλα τα γούστα -από τελειώς ελαφρά μέχρι πικάντικα.

Ο χώρος ζεστός, καθαρός, φωτεινός και με πολύ όμορφη διακόσμηση. Οι τουαλέτες καθαρότατες, κάτι που εκτιμάμε πολύ, λόγω μικρών παιδιών. Φάγαμε ψωμί/πίτα, μια σαλάτα χωριάτικη, μια τυρόπιτα, μια πίτα με παστουρμά, ντολμαδάκια και χούμους. Ήταν το ένα καλυτερο απ' το άλλο. Η τυρόπιτα και τα ντολμαδάκια ήταν καλύτερα από σπιτικά. Μας κέρασαν διαφορετικά επιδόρπια, όλα νόστιμα, το μπακλαβαδάκι ήταν εκπληκτικό. Πληρώσαμε 32 Ευρώ. Για αυτή την ποιότητα, το χώρο και την εξυπηρέτηση το ποσό είναι απόλυτα λογικό.

Ένα μειονέκτημα είναι ότι άφησαν πελάτη να ανάψει τσιγάρο, το οποίο όμως λόγω εξαερισμού δεν μύρισε καθόλου. Πάντως σε αυτό το χώρο το τσιγάρο περιττεύει.

Η εξυπηρέτηση είναι 5 αστέρων, από τις καλύτερες που έχω δει στο λεκανοπέδιο: γρήγοροι, ευγενικοί και πάντα με χαμόγελο. Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

Πολίτικη κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Επίσκεψη μεσημέρι Κυριακής 7/6, παρέα τεσσάρων ενηλίκων και ενός παιδιού. Φρέσκος χώρος, ωραία διακόσμηση και ο εξωτερικός χώρος μεγάλος (αν και δεν καθόταν κανείς λόγω καιρού).

Οντως είναι κάτι διαφορετικό στην περιοχή και πάρα πολύ αξιόλογο.

1) Φάγαμε σαλάτα Μπαρμπααλέξη (πολύ φρέσκια), 2) χειροβομβίδες ρολλάκια τηγανητά με κρούστα και μοσχαρίσια γέμιση (τραγανά και αφράτα), 3) γιαουρλού (κλασσική γεύση), πίτα (για ψωμί, δική τους, 4) χούμους (με κάπως στεγνή υφή), 5) τηγανιά με συκωταριά και νεφράκια αρνίσια (αρναουζλιού ή κάπως έτσι) για πολλές τοξίνες,6) κεμπάπ σε σφολιατένια φωλιά γεμισμένο με τυρί και πατάτα (διαφορετικό πιάτο) και πολύ καλό λευκό κρασί.

Κερασμένα όλα τα γλυκά τους, πραγματικά άπαικτα: καζάν ντιπί, μπακλαβάς (μοναδικός), κιουνεφέ και καρυδόπιτα.

Κι όλα αυτά ίσως να ξεχνάω και κάτι 62,00€.

Καλές δουλειές...

Πολίτικη κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση, 4 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά.
Βρίσκεται πλησίον της πλατείας της Ν. Κηφισιάς δίπλα στον Θανόπουλο.
Το παρκάρισμα στην περιοχή δεν θα σας δυσκολέψει.
Είναι ένας σχετικά μεγάλος ενιαίος χώρος όμορφα διακοσμημένος.

Το προσωπικό ήταν φιλικό και η εξυπηρέτηση καλή παρόλο που ήταν γεμάτο κόσμο. Επιπλέον δεν είχε καθόλου καπνό, κάτι σημαντικό για όσους θέλουν να το επισκεφθούν με μικρά παιδιά.

Πήραμε:
-μια σαλάτα ψιλοκομμένη (πολύ καλή).
-μια μεγάλη σουσαμένια πίτα (φανταστική)
-ένα ορεκτικό με μελιτζάνα, γιαούρτι και ψιλοκομμένο μοσχάρι (γευστικό και πολύ δροσερό)

-Τηγανιτές πατάτες (φρέσκες εννοείται)
- τηγανιά Μπαρμπαλέξης με σουτζούκι, παστουρμά και τηγανητό αυγό, αρκετά ιδιαίτερη.
- 4 διαφορετικά πιάτα με κεμπάπ και κρέατα, όλα πολύ καλά
- χύμα κρασί (καλό)
-και 2 νερά

και στο τέλος μας κέρασαν γλυκά (καζάν ντιπί, κιουνεφέ)
Πληρώσαμε με απόδειξη 63,50.
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και θα το επισκεφθούμε ξανά.

Πολίτικη κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Το φαγητό εξαιρετικό. Πικάντικα πιάτα, όλα προσεγμένα, καλομαγειρεμένα, με πολύ ποιοτικά υλικά. Μεγάλη ποικιλία, ποσότητες γενικά κανονικές, ούτε μεγάλες ούτε μικρές.

Το σέρβις γρήγορο και οι υπάλληλοι ευγενικοί κι εξυπηρετικοί. Τιμές νορμάλ, πάντως όχι ακριβές, δώσαμε από 15 ευρώ το άτομο, παρέα των 7 με κρασί και σκάσαμε στο φαγητό. Αυτά ήταν τα υπέρ.

Τα κατά τώρα: ο χώρος πολύ όμορφος και άνετος, αλλά όλος ενιαίος, που σημαίνει τρομερή βαβούρα από τους θαμώνες όταν γέμισε και με τη ζωντανή μουσική (Σάββατο βράδυ) γρήγορα δεν αντεχόταν. Και δεύτερον αφόρητη κάπνα, μετά από 2 ώρες που μείναμε βγήκαμε άρρωστοι, καθότι μη καπνιστές (από τους λίγους! ).

Πολίτικο στη Νέα Κηφισιά; Δίπλα απ΄το Θανόπουλο;
Καλό και φτηνό;
Έλα τώρα, υπερβάλεις...

Λοιπόν όχι, δεν υπερβάλω καθόλου!

Σήμερα το μεσημέρι (Σάββατο 14/11/15) πήγα με την οικογένεια και τις πεθερές (5 ενήλικες & 2 παιδιά) πρώτη φορά και ενθουσιάστηκα.

Παρά τον εξαίσιο καιρό και τη συμπαθέστατη μπροστινή αυλή στο ντέκ με τα τραπέζια, κάτσαμε μέσα στη σάλα.
Ο χώρος μεγάλος, καλαίσθητος και καθαρός, τα WC πεντακάθαρα.
Έχει ένα μικρό parking (χωράει 3-4 οχήματα) πίσω, μη μπείτε αν έχετε μεγάλο αυτοκίνητο.
Για όσους είναι της γειτονιάς είναι η παλιά "Μονεμβασιά"

Βολευτήκαμε σ' ένα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι με καναπέ και παραγγείλαμε:

Πράσινη σαλάτα "τσομπάν¨" Μέτριου μεγέθους αλλά φρεσκότατη και δροσερή. Στα 6,00€
Πατάτες τηγανητές, Χωρίς να είναι κακές, το χειρότερο πιάτο του: 2,50€
Κολοκυθάκια τηγανητά - μπόλικα και νόστιμα. 3,00€
Για ψωμί μας έφερε μια τεράστια πίτα - σαν λαγάνα, μας έφερε και δεύτερο μετά.
Συνολική χρέωση στην απόδειξη 7,00
Δροσερό εσμέ (προσοχή, πολύ καυτερή πιπεριά) στα 4,00€
Αλί Ναζίκ (μελιτζάνα με μοσχαράκι κοκκινιστό) - Θεικό: 5,00€
Παστουρμαλί - πίτα με τυρί, παστουρμά, ντομάτα, πιπεριές κτλ - Απίθανο - μεγάλη μερίδα στα 7,00€

Το αποκορύφωμα ήταν η τηγανιά του Μπαρμπαλέξη, τη περιγραφή την είδα σε προηγούμενη κριτική φίλου και δεν υπήρχε περίπτωση να μην τη δοκιμάσω.
Παστουρμάς και σουτζούκι πάνω σε ομελέτα με 3 μελάτα τηγανητά αυγά τα οποία σπας και βουτάς με το κεφάλι.
Δεν περιγράφω άλλο, αποθέωση..
8,00€

Από κύρια πήραμε:
2 Άδανα κεμπάπ. Από 3 κεμπάπ νοστιμότατα, πολύ καλά ψημένα, συνοδεύονται με τα σχετικά (πίτες κρεμύδια ντοματούλες)
Προσοχή προσοχή!! Πολύ καυτερά!! Για τα γούστα μου απίθανα: 2 Χ 7,00€

Κούσμπασι. Χοιρινό, λαιμός νομίζω, μαριναρισμένος και ψημένος με κόκκινη πικάντικη σάλτσα με πίτα και κρεμύδια.
Σχετικά καυτερό, νόστιμότατο: 7,00€

Γιαουρτλού κεμπάπ. Δοκίμασα λίγο, μεγάλη μερίδα, ήταν εξαιρετικό κι αυτό. 8,00€

Κοτόπουλο κεμπάπ. Για όσους δεν είναι φίλοι με τις κλασσικές πολίτικες γεύσεις.
Όχι του γούστου μου σαν επιλογή, δοκίμασα. Καλοψημένο, μαλακό και ελαφρύ, μου άρεσε. 8,00€

Λευκό κρασί χύμα 1,5λίτρο Χ 7,00€ το κιλό, καλό.
2 πορτοκαλάδες 2 Χ 1,50€.
Aιράνι 0,5lit, δεν το δοκίμασα, δεν είμαι φίλος. Νεράκι 2 X 1,00€

Σύνολο 100.00€ με απόδειξη, επιδόρπιο παρακέρασε...

Από ένα γλυκό για κάθε ένα από μας και βάλε, 8 στο σύνολο και 5 σφηνάκια μαστίχα για τους μεγάλους.
2 κιουνεφέ (δεν δοκίμασα) 2 καζάν ντιπί (απίθανα) 2 σαραγλάκια (πολύ καλά) και 2 μπακλαβαδάκια (από τα καλύτερα που έχω φάει ever)

Τo φαγητό εξαιρετικό, το σέρβις ευγενέστατο και γρήγορο, το περιβάλλον σούπερ, δεν έχω κανένα παράπονο.
100% value for money

Μακάρι να συνεχίσει έτσι, εννοείται πως θα ξαναπάω.