Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Δεκ 2017

Λίγες πληροφορίες είχα για τον Μπαρμπαλέξη της Κηφισιάς να πω την αλήθεια. Προηγήθηκε θετική επίσκεψη φιλικής μου οικογένειας και έτσι πήρα κι εγώ το πράσινο φως να κλείσω τραπέζι ( αν και δεν χρειαζόταν τελικά ) μέσα στον Νοέμβρη. Εύκολος ο εντοπισμός του στη Νέα Κηφισιά, σε ήσυχη δεντρόφυτη γειτονιά, δίπλα σε γνωστό σούπερ μάρκετ, και με εύκολο παρκάρισμα ακριβώς απέξω.
Ουσιαστικά μιλάμε για ένα διώροφο συγκρότημα διαμερισμάτων, που όλο τον ισόγειο χώρο του καταλαμβάνει το κατάστημα Μπαρμπαλέξης. Δεν πρόλαβα να δω πολύ καλά την αυλή του, καθώς έβρεχε αρκετά και μπήκαμε πολύ γρήγορα στο μαγαζί.

Η υποδοχή μας - και όλη η μετέπειτα εξυπηρέτηση - έγινε από έναν νέο σερβιτόρο, ενώ ο ιδιοκτήτης - υπεύθυνος επόπτευε τη σάλα από το βάθος της αίθουσας όπου βρισκόταν, χαιρετώντας κατά τη διάρκεια της βραδιάς μόνο μια γνωστή του παρέα. 2-3 παρέες ήμασταν όλες κι όλες εκείνο το βράδυ. Με την εξυπηρέτηση δεν τρελάθηκα, χωρίς να έχω βασικά παράπονα δεν έχω και καμιά βασική ευχαρίστηση. Αρκετά τυπική, χωρίς κάποια ίσως ζεστασιά προς τον πελάτη, επαγγελματική μεν, αλλά μέσα στα όρια του "τόσο-όσο".

Ήμασταν 4 άτομα και ζήτησα την επιλογή της ροτόντας για να είμαστε πιο άνετα, να απλωθούμε και να μην καταπιεστούμε με τα πιάτα. Δεν πέταξε και τη σκούφια του από χαρά, ενώ εγώ έμεινα με την απορία πόσο κόσμο άραγε θα περίμεναν Δευτέρα βράδυ.

Για τον χώρο, σας παραπέμπω σε προηγούμενους φίλους χρήστες. Μια γενική εικόνα και από εμένα: προσεγμένος, μεγάλος, αρκετά φινετσάτος, μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, με κυρίαρχο στοιχείο που εντυπωσιάζει το μπαρ στο βάθος της σάλας ( που πίσω του κρύβει την κουζίνα ) και που με το χρυσό του χρώμα και τα φωτιστικά δίνει το μοναδικό διακοσμητικό στίγμα ότι είσαι σε ανατολίτικο εστιατόριο. Κατά τα λοιπά, δεν εντυπωσιάστηκα. Τί δεν μου άρεσε; ο υποτονικός φωτισμός του ( για ατμόσφαιρα υποθέτω ) μαζί με τις βαριές σκουρόχρωμες κουρτίνες, σου δημιουργεί μια καφετίλα.... μια μουντάδα, κάτι βαρετό. Βάλε και τις μαύρες καρέκλες και το ξύλο... κατάλαβες νομίζω.

Επίσης, δε λέω, ωραία και αρχοντική η λευκή μαρμάρινη επιφάνεια στα τραπέζια, όμως παγωμένη. Ντύσε την με λευκά υφασμάτινα τραπεζομάντηλα να ζεσταθεί ο χώρος. Τα ασπρόμαυρα χάρτινα σουπλά, δεν προσφέρουν κάτι.
Τέλος, λείπει ο σαφής διαχωρισμός μεταξύ καπνιζόντων και μη. Υποτίθεται ήμασταν στους μη καπνίζοντες...

Ξεκινάμε. Νερό εμφιαλωμένο με το καλησπέρα, έδειχνε παγωμένο και οι 3 στους 4 ήμασταν με ξερόβηχα, οπότε και ζήτησα να αποσυρθεί με ζεστό βρύσης. Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι είναι ζεστό - εκτός ψυγείου. Φυσικά δεν επέμεινα, δεν ήθελα να νευριάσω την ημέρα των γενεθλίων μου, ούτε να χαλάσω και τη διάθεση των άλλων, όμως ειλικρινά αυτά τα τερτίπια με το νερό παντού, έχουν πια καταντήσει τόοοσο κουραστικά, κάθε φορά και άλλη δικαιολογία για να ντραπείς και να μην επιμείνεις.

Αρχικά μας ήρθε η λαγάνα, δική τους χειροποίητη αντί ψωμιού. Είμαστε φαν του καλού ψωμιού, την θέλαμε και την κρατήσαμε, είναι όντως νόστιμη, τραγανή και πρωτότυπη ως ιδέα, βέβαια 1 ευρώ/ άτομο, είναι ένα ποσό με το καλησπέρα, πάντως αξίζει. Θα ήθελα σε αυτή την τιμή, να συνοδεύεται με κάτι, ίσως λίγο χαιντάρι ή εσμέ;;

Μου άρεσε που στον κατάλογο υπήρχαν όλες οι εικόνες στο καθετί, ώστε να ξέρεις τί να περιμένεις, ζητήσαμε κι εμείς κάποιες διευκρινίσεις και γενικά οι τιμές που είδα είναι καλές, πολύ καλές στα ορεκτικά, λίγο ανεβασμένες στα κυρίως.
Tην παραγγελία την έφτιαξα εγώ ( έχοντας σκονάκι στην τσέπη ) και ήταν large λόγω γενεθλίων, ενώ έγιναν και κάποιες προσθήκες της τελευταίας στιγμής.
Από ορεκτικά δοκιμάσαμε το χούμους ( 4 e ), με ρεβύθι, ταχίνι και τουρσί σε μεγάλα μακρόστενα μπαστουνάκια, με ωραίο ελαιόλαδο και μαιντανό ψιλοκομμένο. Αρκετά καλό, άρεσε γενικώς αλλά εγώ το βρήκα σφιχτό και τραχύ στην υφή. Προσωπικά το προτιμώ πιο αφράτο, αρωματικό, λείο και καλοδουλεμένο, να, ας πούμε σαν αυτό το θεικό χούμους που έφαγα προχθές ( βλ. προσεχή κριτική ).
Τα ντολμαδάκια μας άρεσαν επίσης (είναι όντως χειροποίητα και έχω τρόπους να το εντοπίζω αυτό), γενναιόδωρη η μερίδα με 10 ντολμαδάκια και γιαουρτάκι δίπλα. Αρωματικά, όχι λασπωμένα και με τρυφερό αραχνούφαντο κληματόφυλλο ( 5 e ).
Πολύ καλό και το αλί ναζίκ με τον πουρέ μελιτζάνας ( αρκετά διαφορετική γεύση από το αντίστοιχο που έχω φάει στον Αγοραστό στο Χαλάνδρι ), ετούτη η εκδοχή του είναι δροσερή λόγω γιαουρτιού, και έντονα σκορδάτη. Μικρή ποσότητα όμως, κι ακόμα πιο λίγο το κοκκινιστό μοσχαράκι από πάνω, ίσα ίσα για τη μυρωδιά, για 4 άτομα μία κουταλιά έκαστος οριακά (5 e ).
To λαχματζούν εννοείται δεν θα μπορούσε να λείψει και είναι από τα μεγαλύτερα που έχω βρει στην Ελλάδα, χορταστική μερίδα σε μέγεθος... φρίσμπυ, με ωραία αρώματα, χειροποίητη τραγανή πίτα στον ξυλόφουρνο και ανατολίτικα αρώματα. Το μόνο που με χάλασε εδώ ήταν το κρεμμύδι που ήταν χοντροκομμένο και δεν είχε ψηθεί. Και ο μαιντανός που είχε ψηθεί ενώ πρέπει να μπει ωμός για να αρωματίσει. Και λίγο λεμόνι το ήθελε. Πάντως μας άρεσε και αυτό ( όμως 8 e ).

To κεφάλαιο πίτες, για μένα αποδείχτηκε ο λόγος για τον οποίο θα ξαναπάω. Οι επιλογές μας ήταν παστουρμαλί και τυροπιτάκια ( έτσι αναγράφεται στο μενού, όμως πρόκειται για μια εκπληκτική τυρόπιτα ).
2 τεράστιες πίτες στην κάθε μερίδα, από τον ξυλόφουρνο, με απίθανη ζύμη και ακόμη πιο απίθανα γεμίσματα, ειδικά η τυρόπιτα με ένα απίστευτο μιξ τυριών αλλά και η παστουρμαδόπιτα πληθωρική και νοστιμότατη. Ενθουσιασμός πανηγυρικός αυτές οι πίτες!! (7 e και 4 e αντίστοιχα).

Η τηγανιά Σωτήρης άρεσε στους άλλους, σε εμένα έτσι κι έτσι. Μπουκιές κοτόπουλο και μανιτάρια είχαν "πνιγεί" μέσα στη σάλτσα μουστάρδας και λαδιού κάνοντας το σαγανάκι πολύ βαρύ και λιγωτικό για το δικό μου γούστο. Μετά τις 2 μπουκιές το άφησα γιατί μου άφηνε έντονη λαδίλα στο στόμα που ήταν ορατή και στο ίδιο το σκεύος. Επίσης η ποσότητα μάλλον δεν δικαιολογεί θεωρώ τα 8 e.

To κεμπάπ τους το δοκιμάσαμε μέσα σε πίτα, γιατί το φοβήθηκα λίγο ως γιαουρτλού. Πήραμε το μπειτί κεμπάπ ( καμία σχέση με το μπειτί της Μικράς Ασίας ), όπου έρχονται 2 μεγάλες πίτες ( με τη ζύμη που αναφέρω πιο πάνω) τυλιγμένες σαν μπουρίτο και μέσα τους κρύβουν το κεμπάπ μαζί με ντομάτα, τυρί και τηγανιτές πατάτες. Σαν εναλλακτικό σουβλάκι μου φάνηκε. Δεν θα το επέλεγα ξανά, δεν του ταιριάζουν οι πατάτες γιατί η πίτα είναι ήδη χοντρή - πολύ άμυλο - και το κεμπάπ αν και νόστιμο, χανόταν. Μου έλειψε κάποιο αρωματικό, λίγο γιαούρτι ή λίγη πικάντικη σάλτσα ντομάτας έστω. Η τιμή αυτής της μερίδας 10 e, κι αυτή ακούγεται σαν εναλλακτικό αστείο, την βρήκα πολύ ακριβή.

Τέλος, το πιάτο που δεν αγγίξαμε σχεδόν καθόλου και επέστρεψε άκλαυτο στην κουζίνα. Ίσως το λάθος ήταν δικό μας, γιατί στην ερώτηση "πόσο καυτερό το θέλετε" απαντήσαμε μέτριο. Πρόκειται για το κούσμπασι, που είναι πικάντικες μπουκιές χοιρινού με πίτες, κρεμμύδι και ντομάτα. Το κρέας είχε αρπάξει εμφανώς και σε πολλά σημεία, από τις φωτο που ξανακοιτάζω τώρα. Η μερίδα ήταν μεσαία για κυρίως πιάτο, η τιμή καλή στα 7 e, αλλά δυστυχώς έκαιγε σαν τον διάολο και δεν τρωγόταν. 2 γενναίοι το δοκιμάσαμε και τέλος, δεν.
Δεν βρήκα το θάρρος να ζητήσω αντικατάστασή του, δεν βρέθηκε το ενδιαφέρον να με ρωτήσουν γιατί δεν φαγώθηκε.

Για τα γλυκά που κερνάνε, είχα τις πληροφορίες μου από έμπιστη φίλη αλλά και ζήτησα να συμπεριληφθεί το κιουνεφέ για το οποίο είχα ακούσει καλά λόγια. Έ, ήταν σαν να είπα, φέρτε μισή μπουκιά κιουνεφέ.
Μας έφεραν: 4 μπουκίτσες μπακλαβά ( αρκετά καλός και φρέσκος ), ένα μεγάλο κομμάτι καζάν ντιπί ( πανηγυρικά το καλύτερο όλων ) και ένα τριγωνάκι κιουνεφέ που έπρεπε να κόψω χειρουργικά στα 4. Επιπλέον ήταν κρύο, πολύ λεπτό και μέτριο σε γεύση. Θεωρώ ότι φτιάχνεται σε μεγάλες λαμαρίνες και μοιραία σερβίρεται κρύο, πιθανολογώ ότι σε άλλο υποκατάστημα Μπαρμπαλέξη ίσως κάτι να γίνεται διαφορετικά. Λίγο απογοητεύτηκα γιατί είχα άλλες προσδοκίες. Βέβαια μας κέρασαν και τσάι. Ας μην γκρινιάζω ωστόσο, το κέρασμα ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπές. Αλλού, δεν κερνάνε ούτε τσιχλόφουσκα.

Όλα τα παραπάνω ( μαζί με το νερό 1 e και λίγο λευκό - αδιάφορο - χύμα κρασί στα 3,50 e ) ανέβασαν το σύνολο στα 66,50, με δελτίο αρχικά και απόδειξη στη συνέχεια. Ποσό που θεωρώ καλό vfm για όλα αυτά τα πιάτα, που χόρτασαν ικανοποιητικά 4 άτομα και πήραμε το ένα μπειτί και λίγο λαχματζούν πακέτο.

Γενικά μιλώντας, είναι ένα αξιόλογο πολίτικο εστιατόριο, με καλές προδιαγραφές, και χορταστικές μερίδες σε κάποια πιάτα που ξεχωρίζουν. Θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα επιστρέψω σε μετέπειτα χρόνο, για να δοκιμάσω κι άλλα από την κουζίνα τους. Και σίγουρα για τις υπέροχες πίτες τους.

11 Απρ 2018

Επισκεφτηκα τον Μπαρμαλεξη σαββατο βραδυ χωρις κρατηση με τη συζυγο. Πηγαμε 20.30 και το μαγαζι ειχε μια μονο παρεα, σχεδον ολο με κρατηση και αυτο γιατι μετα τις 2200 ειχε ζωντανη μουσικη. Το μαγαζι μεσα ειναι παρα πολυ ωραιο με ακριβα υλικα. Τα τραπεζια σωστα τοποθετημενα δεν βοηθαει και πολυ ο χωρος ομως μιας και ειναι γωνιακο. Απο καθαριοτητα αψογο.

Πηραμε πιατα καθαρα μικρασιατικα πολυ ωραια μην περιμενετε βεβαια αυθεντκη μικρασιατικη κουζινα αλλα προσαρμοσμενη στις συγχρονες γευσεις. Αυτο σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω μειονεκτημα αλλα προτερημα καθως μετα τα στομαχια μπορει να μην αντεχαν.. Τα κρεατα βεβαια ηταν σχεδον συγχρονα με ελαχιστα μπαχαρικα. Για το κρασι τους συνιστω προσοχη!!!

Μεγαλο μειονεκτημα το καπνισμα εντος πραγμα που αδυνατο να το καταλαβω γι αυτο αν και ο χωρος που κανονικα θα επαιρνε 4 στα 4 χανει αρκετα.

Το σερβις απο νεα παιδια που ειναι και αρκετα για το μεγεθος του μαγαζιου. Δεν γνωριζουν τα πιατα καλα και θα επρεπε λογω της ιδιαιτεροτητας της κουζινας.

Η τιμη ηταν μια εκπληξη γυρω στα 30 ευρω 2 ατομα με νορμαλ φαγητο και ποτο και με ζωντανη μουσικη στην Κηφισια ειναι θαυμα!
Θα ξαναπαω σιγουρα πιο αργα βεβαια.
Για παιδια δεν το συζητω αφηστε τα σπιτι.