Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Δεκ 2017

Λίγες πληροφορίες είχα για τον Μπαρμπαλέξη της Κηφισιάς να πω την αλήθεια. Προηγήθηκε θετική επίσκεψη φιλικής μου οικογένειας και έτσι πήρα κι εγώ το πράσινο φως να κλείσω τραπέζι ( αν και δεν χρειαζόταν τελικά ) μέσα στον Νοέμβρη. Εύκολος ο εντοπισμός του στη Νέα Κηφισιά, σε ήσυχη δεντρόφυτη γειτονιά, δίπλα σε γνωστό σούπερ μάρκετ, και με εύκολο παρκάρισμα ακριβώς απέξω.
Ουσιαστικά μιλάμε για ένα διώροφο συγκρότημα διαμερισμάτων, που όλο τον ισόγειο χώρο του καταλαμβάνει το κατάστημα Μπαρμπαλέξης. Δεν πρόλαβα να δω πολύ καλά την αυλή του, καθώς έβρεχε αρκετά και μπήκαμε πολύ γρήγορα στο μαγαζί.

Η υποδοχή μας - και όλη η μετέπειτα εξυπηρέτηση - έγινε από έναν νέο σερβιτόρο, ενώ ο ιδιοκτήτης - υπεύθυνος επόπτευε τη σάλα από το βάθος της αίθουσας όπου βρισκόταν, χαιρετώντας κατά τη διάρκεια της βραδιάς μόνο μια γνωστή του παρέα. 2-3 παρέες ήμασταν όλες κι όλες εκείνο το βράδυ. Με την εξυπηρέτηση δεν τρελάθηκα, χωρίς να έχω βασικά παράπονα δεν έχω και καμιά βασική ευχαρίστηση. Αρκετά τυπική, χωρίς κάποια ίσως ζεστασιά προς τον πελάτη, επαγγελματική μεν, αλλά μέσα στα όρια του "τόσο-όσο".

Ήμασταν 4 άτομα και ζήτησα την επιλογή της ροτόντας για να είμαστε πιο άνετα, να απλωθούμε και να μην καταπιεστούμε με τα πιάτα. Δεν πέταξε και τη σκούφια του από χαρά, ενώ εγώ έμεινα με την απορία πόσο κόσμο άραγε θα περίμεναν Δευτέρα βράδυ.

Για τον χώρο, σας παραπέμπω σε προηγούμενους φίλους χρήστες. Μια γενική εικόνα και από εμένα: προσεγμένος, μεγάλος, αρκετά φινετσάτος, μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, με κυρίαρχο στοιχείο που εντυπωσιάζει το μπαρ στο βάθος της σάλας ( που πίσω του κρύβει την κουζίνα ) και που με το χρυσό του χρώμα και τα φωτιστικά δίνει το μοναδικό διακοσμητικό στίγμα ότι είσαι σε ανατολίτικο εστιατόριο. Κατά τα λοιπά, δεν εντυπωσιάστηκα. Τί δεν μου άρεσε; ο υποτονικός φωτισμός του ( για ατμόσφαιρα υποθέτω ) μαζί με τις βαριές σκουρόχρωμες κουρτίνες, σου δημιουργεί μια καφετίλα.... μια μουντάδα, κάτι βαρετό. Βάλε και τις μαύρες καρέκλες και το ξύλο... κατάλαβες νομίζω.

Επίσης, δε λέω, ωραία και αρχοντική η λευκή μαρμάρινη επιφάνεια στα τραπέζια, όμως παγωμένη. Ντύσε την με λευκά υφασμάτινα τραπεζομάντηλα να ζεσταθεί ο χώρος. Τα ασπρόμαυρα χάρτινα σουπλά, δεν προσφέρουν κάτι.
Τέλος, λείπει ο σαφής διαχωρισμός μεταξύ καπνιζόντων και μη. Υποτίθεται ήμασταν στους μη καπνίζοντες...

Ξεκινάμε. Νερό εμφιαλωμένο με το καλησπέρα, έδειχνε παγωμένο και οι 3 στους 4 ήμασταν με ξερόβηχα, οπότε και ζήτησα να αποσυρθεί με ζεστό βρύσης. Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι είναι ζεστό - εκτός ψυγείου. Φυσικά δεν επέμεινα, δεν ήθελα να νευριάσω την ημέρα των γενεθλίων μου, ούτε να χαλάσω και τη διάθεση των άλλων, όμως ειλικρινά αυτά τα τερτίπια με το νερό παντού, έχουν πια καταντήσει τόοοσο κουραστικά, κάθε φορά και άλλη δικαιολογία για να ντραπείς και να μην επιμείνεις.

Αρχικά μας ήρθε η λαγάνα, δική τους χειροποίητη αντί ψωμιού. Είμαστε φαν του καλού ψωμιού, την θέλαμε και την κρατήσαμε, είναι όντως νόστιμη, τραγανή και πρωτότυπη ως ιδέα, βέβαια 1 ευρώ/ άτομο, είναι ένα ποσό με το καλησπέρα, πάντως αξίζει. Θα ήθελα σε αυτή την τιμή, να συνοδεύεται με κάτι, ίσως λίγο χαιντάρι ή εσμέ;;

Μου άρεσε που στον κατάλογο υπήρχαν όλες οι εικόνες στο καθετί, ώστε να ξέρεις τί να περιμένεις, ζητήσαμε κι εμείς κάποιες διευκρινίσεις και γενικά οι τιμές που είδα είναι καλές, πολύ καλές στα ορεκτικά, λίγο ανεβασμένες στα κυρίως.
Tην παραγγελία την έφτιαξα εγώ ( έχοντας σκονάκι στην τσέπη ) και ήταν large λόγω γενεθλίων, ενώ έγιναν και κάποιες προσθήκες της τελευταίας στιγμής.
Από ορεκτικά δοκιμάσαμε το χούμους ( 4 e ), με ρεβύθι, ταχίνι και τουρσί σε μεγάλα μακρόστενα μπαστουνάκια, με ωραίο ελαιόλαδο και μαιντανό ψιλοκομμένο. Αρκετά καλό, άρεσε γενικώς αλλά εγώ το βρήκα σφιχτό και τραχύ στην υφή. Προσωπικά το προτιμώ πιο αφράτο, αρωματικό, λείο και καλοδουλεμένο, να, ας πούμε σαν αυτό το θεικό χούμους που έφαγα προχθές ( βλ. προσεχή κριτική ).
Τα ντολμαδάκια μας άρεσαν επίσης (είναι όντως χειροποίητα και έχω τρόπους να το εντοπίζω αυτό), γενναιόδωρη η μερίδα με 10 ντολμαδάκια και γιαουρτάκι δίπλα. Αρωματικά, όχι λασπωμένα και με τρυφερό αραχνούφαντο κληματόφυλλο ( 5 e ).
Πολύ καλό και το αλί ναζίκ με τον πουρέ μελιτζάνας ( αρκετά διαφορετική γεύση από το αντίστοιχο που έχω φάει στον Αγοραστό στο Χαλάνδρι ), ετούτη η εκδοχή του είναι δροσερή λόγω γιαουρτιού, και έντονα σκορδάτη. Μικρή ποσότητα όμως, κι ακόμα πιο λίγο το κοκκινιστό μοσχαράκι από πάνω, ίσα ίσα για τη μυρωδιά, για 4 άτομα μία κουταλιά έκαστος οριακά (5 e ).
To λαχματζούν εννοείται δεν θα μπορούσε να λείψει και είναι από τα μεγαλύτερα που έχω βρει στην Ελλάδα, χορταστική μερίδα σε μέγεθος... φρίσμπυ, με ωραία αρώματα, χειροποίητη τραγανή πίτα στον ξυλόφουρνο και ανατολίτικα αρώματα. Το μόνο που με χάλασε εδώ ήταν το κρεμμύδι που ήταν χοντροκομμένο και δεν είχε ψηθεί. Και ο μαιντανός που είχε ψηθεί ενώ πρέπει να μπει ωμός για να αρωματίσει. Και λίγο λεμόνι το ήθελε. Πάντως μας άρεσε και αυτό ( όμως 8 e ).

To κεφάλαιο πίτες, για μένα αποδείχτηκε ο λόγος για τον οποίο θα ξαναπάω. Οι επιλογές μας ήταν παστουρμαλί και τυροπιτάκια ( έτσι αναγράφεται στο μενού, όμως πρόκειται για μια εκπληκτική τυρόπιτα ).
2 τεράστιες πίτες στην κάθε μερίδα, από τον ξυλόφουρνο, με απίθανη ζύμη και ακόμη πιο απίθανα γεμίσματα, ειδικά η τυρόπιτα με ένα απίστευτο μιξ τυριών αλλά και η παστουρμαδόπιτα πληθωρική και νοστιμότατη. Ενθουσιασμός πανηγυρικός αυτές οι πίτες!! (7 e και 4 e αντίστοιχα).

Η τηγανιά Σωτήρης άρεσε στους άλλους, σε εμένα έτσι κι έτσι. Μπουκιές κοτόπουλο και μανιτάρια είχαν "πνιγεί" μέσα στη σάλτσα μουστάρδας και λαδιού κάνοντας το σαγανάκι πολύ βαρύ και λιγωτικό για το δικό μου γούστο. Μετά τις 2 μπουκιές το άφησα γιατί μου άφηνε έντονη λαδίλα στο στόμα που ήταν ορατή και στο ίδιο το σκεύος. Επίσης η ποσότητα μάλλον δεν δικαιολογεί θεωρώ τα 8 e.

To κεμπάπ τους το δοκιμάσαμε μέσα σε πίτα, γιατί το φοβήθηκα λίγο ως γιαουρτλού. Πήραμε το μπειτί κεμπάπ ( καμία σχέση με το μπειτί της Μικράς Ασίας ), όπου έρχονται 2 μεγάλες πίτες ( με τη ζύμη που αναφέρω πιο πάνω) τυλιγμένες σαν μπουρίτο και μέσα τους κρύβουν το κεμπάπ μαζί με ντομάτα, τυρί και τηγανιτές πατάτες. Σαν εναλλακτικό σουβλάκι μου φάνηκε. Δεν θα το επέλεγα ξανά, δεν του ταιριάζουν οι πατάτες γιατί η πίτα είναι ήδη χοντρή - πολύ άμυλο - και το κεμπάπ αν και νόστιμο, χανόταν. Μου έλειψε κάποιο αρωματικό, λίγο γιαούρτι ή λίγη πικάντικη σάλτσα ντομάτας έστω. Η τιμή αυτής της μερίδας 10 e, κι αυτή ακούγεται σαν εναλλακτικό αστείο, την βρήκα πολύ ακριβή.

Τέλος, το πιάτο που δεν αγγίξαμε σχεδόν καθόλου και επέστρεψε άκλαυτο στην κουζίνα. Ίσως το λάθος ήταν δικό μας, γιατί στην ερώτηση "πόσο καυτερό το θέλετε" απαντήσαμε μέτριο. Πρόκειται για το κούσμπασι, που είναι πικάντικες μπουκιές χοιρινού με πίτες, κρεμμύδι και ντομάτα. Το κρέας είχε αρπάξει εμφανώς και σε πολλά σημεία, από τις φωτο που ξανακοιτάζω τώρα. Η μερίδα ήταν μεσαία για κυρίως πιάτο, η τιμή καλή στα 7 e, αλλά δυστυχώς έκαιγε σαν τον διάολο και δεν τρωγόταν. 2 γενναίοι το δοκιμάσαμε και τέλος, δεν.
Δεν βρήκα το θάρρος να ζητήσω αντικατάστασή του, δεν βρέθηκε το ενδιαφέρον να με ρωτήσουν γιατί δεν φαγώθηκε.

Για τα γλυκά που κερνάνε, είχα τις πληροφορίες μου από έμπιστη φίλη αλλά και ζήτησα να συμπεριληφθεί το κιουνεφέ για το οποίο είχα ακούσει καλά λόγια. Έ, ήταν σαν να είπα, φέρτε μισή μπουκιά κιουνεφέ.
Μας έφεραν: 4 μπουκίτσες μπακλαβά ( αρκετά καλός και φρέσκος ), ένα μεγάλο κομμάτι καζάν ντιπί ( πανηγυρικά το καλύτερο όλων ) και ένα τριγωνάκι κιουνεφέ που έπρεπε να κόψω χειρουργικά στα 4. Επιπλέον ήταν κρύο, πολύ λεπτό και μέτριο σε γεύση. Θεωρώ ότι φτιάχνεται σε μεγάλες λαμαρίνες και μοιραία σερβίρεται κρύο, πιθανολογώ ότι σε άλλο υποκατάστημα Μπαρμπαλέξη ίσως κάτι να γίνεται διαφορετικά. Λίγο απογοητεύτηκα γιατί είχα άλλες προσδοκίες. Βέβαια μας κέρασαν και τσάι. Ας μην γκρινιάζω ωστόσο, το κέρασμα ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπές. Αλλού, δεν κερνάνε ούτε τσιχλόφουσκα.

Όλα τα παραπάνω ( μαζί με το νερό 1 e και λίγο λευκό - αδιάφορο - χύμα κρασί στα 3,50 e ) ανέβασαν το σύνολο στα 66,50, με δελτίο αρχικά και απόδειξη στη συνέχεια. Ποσό που θεωρώ καλό vfm για όλα αυτά τα πιάτα, που χόρτασαν ικανοποιητικά 4 άτομα και πήραμε το ένα μπειτί και λίγο λαχματζούν πακέτο.

Γενικά μιλώντας, είναι ένα αξιόλογο πολίτικο εστιατόριο, με καλές προδιαγραφές, και χορταστικές μερίδες σε κάποια πιάτα που ξεχωρίζουν. Θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα επιστρέψω σε μετέπειτα χρόνο, για να δοκιμάσω κι άλλα από την κουζίνα τους. Και σίγουρα για τις υπέροχες πίτες τους.

23 Μαι 2016

Επισκέφθηκα τον "Μπαρμπαλέξη" έχοντας μεγάλες γαστρονομικές προσδοκίες. Όμως, τόσο ο φαγητό όσο και το σέρβις με διέψευσαν. Όλα τα φαγητά ήταν μετριότατα γευστικά και παρά το γεγονός ότι ήμασταν μόνο μία παρέα, απόγευμα καθημερινής, το σέρβις εκτός από ανεπρκές, ήταν και εκτός "ανατολίτικης" φιλοξενίας!

Ο μεγάλος εσωτερικός χώρος, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, είναι προσεγμένος με σκούρα ξύλινα πατώματα, λευκά τραπέζια και ασπρόμαυρα καθίσματα, όμορφες γωνίες δίπλα σε ηλιόλουστα σημεία του χώρου, όμορφες μπρούτζινες λεπτομέρειες δίπλα στα μοντέρνα φωτιστικά της οροφής, τοίχους σε ζεστά χρώματα βαμμένους και όμορφα παράθυρα. Οι τουαλέτες στο υπόγειο είναι λουσάτες και ατμοσφαιρικές!

Ο εξωτερικός χώρος είναι εξίσου φροντισμένος με όμορφο ντεκ κι σιδερένια ασπρόμαυρα τραπεζοκαθίσματα. Όμορφες ομπρέλες προστατεύουν τους θαμώνες τις ηλιόλουστες μέρες, ενώ ταυτόχρονα προσδίδουν το εξοχικό ύφος που ταιριάζει με τον περιβάλλοντα χώρο!!

Βασικά πήγαμε τρία άτομα, αλλά το ένα άτομο απλώς μας ακολούθησε χωρίς να πολυπεινάει..... οπότε η παραγγελία μας δεν ήταν μεγάλη.

Με το που καθίσαμε πέρα από τους εμφανώς φθαρμένους καταλόγους με το πλούσιο και εικονογραφημένο μενού, προσγειώθηκε και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, το οποίο ζητήσαμε να αποσυρθεί. Με κάτι μεταξύ δυσφορίας και θυμού αποσύρθηκε τελικά...

Αφού δόθηκε η παραγγελία μας, η οποία δεν περιελάμβανε καμία αλοιφή αλλά ούτε και κάτι άλλο το οποίο θα μπορούσε να συνοδευτεί όμορφα από κάποιο είδος ψωμιού, ήρθε μετά από λίγο μια όμορφη πιατέλα με ψωμί (1,00) σε στρογγυλό σχήμα χωρίς καν να ερωτηθούμε... Οι παραγγελίες " ρομπότ " είναι αρκετά εκνευριστικές και ψυχρές. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μια τόσο φιλόξενη κουζίνα όπως είναι η πολίτικη!!
Παράλληλα, όταν βλέπεις από την παραγγελία μου ότι έχω "πήξει" από φαγητά, στα οποία δεν ταιριάζει το ψωμί, γιατί δε με ρωτάς σχετικά, ή το ψωμί, όταν το σερβίρεις, φρόντισε να το συνοδεύεις με κάποιο ντιπάκι τουλάχιστον... Μίλα λίγο με τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου, βάλε λίγη ζεστασιά στο τραπέζι σαν εκείνη που έχουν τα μπαχάρια και οι μυρωδιές της κουζίνας που υποτίθεται ότι εκπροσωπείς... Ατυχώς, όλα αυτά είναι λεπτομέρειες σε μας!!
Μάλιστα, το τεράστιο αυτό ψωμί, μας έκοψε την όρεξη, η οποία βέβαια, με τα πιάτα που δοκιμάσαμε, δεν νομίζω ότι άνοιξε καν ποτέ!! Μην πω ότι στο τέλος, ευγνωμονούσα το νόστιμο αυτό ψωμί γιατί αλλιώς μπορεί και να έμενα νηστική!!

Γενικά, είμαι της άποψης ότι όταν δεν υπάρχουν αλοιφές ή σαλάτες στο τραπέζι, το πολύ ψωμί επιβαρύνει ακόμη περισσότερο τις ήδη βαριές αυτές γεύσεις, έτσι ώστε και εκεί που υπάρχει καλό φαγητό, να μην υπάρχει περιθώριο για δοκιμή αρκετών πιάτων, κυρίως όταν πρόκειται για μικρές παρέες.

Αφού τελειώσαμε το γεύμα μας, πριν από τα γλυκάκια που μας προσφέρθηκαν, τα σουπλά μας, που είχαν γεμίσει από σάλτσες, δεν αποσύρθηκαν..... Και το τονίζω: ήμασταν η μοναδική παρέα!!

Το χειρότερο όλων για μένα ήταν η απαράδεκτη χλιαρή θερμοκρασία του Γιαουρτλού Κεμπάμπ!!!! Κεραυνός εν αιθρία!! Προσωπικά, μόνο που το δοκίμασα και το άφησα.... Όταν το συζήτησα με τον σερβιτόρο, μου είπε ότι προσπαθούν να εξηγήσουν σε όλους..... ότι αυτό οφείλεται στη δροσερή σάλτσα γιαουρτιού που κρυώνει το δύστυχο το κεμπάπ..... Δηλαδή προσπαθούσε να με πείσει ότι -από την κουζίνα στο τραπέζι μας- το γιαούρτι πρόλαβε να κάνει αυτό το θαύμα, σάμπως εγώ να δοκίμαζα για πρώτη φορά αυτό το εξωτικό πιάτο...
Επειδή, τουλάχιστον στην Ελλάδα, υπάρχει το ιδανικό μέτρο σύγκρισης σε παρόμοιες γεύσεις μην υποτιμάς, φίλτατε, τη νοημοσύνη μας!!!
Ο δε κατάλογος μάλιστα γράφει: "Κεμπάπ στα κ ά ρ β ο υ ν α...... '!

Παρακάτω θα αναφέρω τα πιάτα που δοκιμάσαμε, έτσι για την όλη ιστορία...!

Χειροβομβίδες, πρόκειται για τρία κομμάτια με κρούστα από πλιγούρι και κιμά στη μέση, γεμιστά με μοσχαρίσιο κρέας (7,00). Αδιάφορη γεύση, εξωτερικά η κρούστα ήταν ζεστή αλλά η γέμιση χλιαρή. Ίσως έτσι να είναι η συνταγή, εμένα πάντως με άφησαν αδιάφορη! Στο κέντρο υπάρχει μικρή ποσότητα λευκής σος γιαουρτιού.

Τηγανιά Μενεμένης πικάντικη με ντομάτα, πιπεριά, κρεμμύδι και τυρί (7,00), Το πιάτο αυτό μοιάζει πολύ στη γεύση με τον καγιανά και σερβίρεται σε στρογγυλό σχήμα με μπόλικο κίτρινο τριμμένο τυρί στη επιφάνεια. Δεν ήταν κακό αλλά δεν γεύτηκα και κάτι το ξεχωριστό!!

Γιαουρτλού Κεμπάπ ( το κεμπάπ που σας σχολίασα παραπάνω). Κλασικό πιάτο, που εδώ πρόκειται για δύο κομμάτια κρέατος με πιτούλες τριγύρω, γιαούρτι επάνω και στο κέντρο κόκκινη πικάντικη σος (8,00). Όπως έγραψα και πιο πριν, σχεδόν κρύο και εντελώς έξω από τα καθιερωμένα!!!

Στο τέλος προσφέρονται γλυκάκια.
Δοκιμάσαμε ένα καζάν ντιπί, σαραγλί και κιουνεφέ. Μόνο το καζάν ντιπί ήταν νόστιμο. Το κιουνεφέ ζεστό μεν, απαράδεκτο δε!

Στην αρχή του καταλόγου το εστιατόριο εξιστορεί την ιστορία του αείμνηστου Μπαρμπαλέξη από την Αντιόχεια..... Λυπάμαι....

Για όλα αυτά, περιόρισα το vfm του στις 2 ντοματούλες...

Εάν κρίνω από τις υπόλοιπες δοξαστικές κριτικές έμπιστων φίλων για το συγκεκριμένο εστιατόριο, ξέρω ότι τα δικά μου σχόλια θα φανούν σαν τη μύγα μες το γάλα.... Δεν ξέρω τι μπορεί τελικά να έφταιξε, ίσως η φθορά του χρόνου...!

25 Φεβ 2016

Κάποιες κριτικές αργούν να γραφτούν! Δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι γίνεται! Ίσως επειδή πρέπει πρώτα να κατασταλάξουν τα συναισθήματα! Ίσως πάλι επειδή πρέπει να γραφτούν σωστά ώστε να αποδίδουν την αλήθεια χωρίς παρερμηνείες ή ωραιοποιήσεις! Σε αυτή την κατηγορία ανήκει και το "Μπαρμπαλέξης"!

Ήταν το Σάββατο 13/2 όταν αποφασίσαμε ότι έπρεπε έστω και με ολιγοήμερη καθυστέρηση να κόψουμε την τούρτα των γενεθλίων του μικρού μας! Ναι, το αντράκι μας έγινε κιόλας 2 ετών και ναι όπως καταλαβαίνεται το γνωστό τρίο ξαναχτύπησε γευστικά, αυτή τη φορά επιλέγοντας πολίτικες γεύσεις!

Ας ξεκινήσουμε από τα δύσκολα! Μα γιατί βάζεις 2άρι για το χώρο σε ένα εστιατόριο αισθητικά άρτιο που σε ταξιδεύει με ένα ονειρικό σχεδόν μαγικό τρόπο στην Κωνσταντινούπολη, αποφεύγοντας με μαεστρία το κιτς που συχνά υπάρχει σε εστιατόρια του είδους; Και έχετε δίκαιο! Ο χώρος είναι για μεγαλύτερη βαθμολογία! Δυστυχώς όμως η ατμόσφαιρα μας τα χάλασε! Έχουμε λοιπόν και λέμε:

1) Χάρτινα σουπλά! Και μάλιστα ασπρόμαυρα! Κάτι που παρέπεμπε σε φωτοτυπία! Εντάξει μπορεί να είναι ακραίο αυτό που λέω αλλά δεν μπορεί ένα εστιατόριο που δεν εκπροσωπεί την μοντέρνα κουζίνα και ταυτόχρονα σέβεται τον εαυτό του να μην έχει υφασμάτινα τραπεζομάντηλα! Ιδιαίτερα όταν αυτά υπάρχουν ακόμα και στις πιο μέτριες ταβέρνες! Πείτε το παραξενιά αλλά τι να κάνουμε έχουμε και εμείς τις δικές μας!

2) Τσιγάρο! Φτάνοντας στο εστιατόριο και μιας και ήμασταν από τους πρώτους ζητήσαμε το τραπέζι μας να είναι σε χώρο που δεν καπνίζουν! Μας απάντησαν ότι σε όλο το εστιατόριο απαγορεύεται το κάπνισμα! Και εμείς βέβαια χαρήκαμε..!!! Μέχρι τις 23:00... οπότε βγήκαν τα τασάκια! Και η ατμόσφαιρα έγινε ντουμάνι!

3) Ζωντανή μουσική! Θα μου πείτε τώρα και δικαίως, βρε παιδί μου σε πείραξε η ζωντανή μουσική! Όχι βέβαια! Το αντίθετο μάλιστα! Την απολαύσαμε δεόντως! Και ωραίες φωνές είχαν τα παιδιά και σε σωστή ένταση ήταν! Εντάξει το πρόγραμμα είχε λίγο Νταλάρα παραπάνω, σε σημείο που νομίζαμε ότι ο εν λόγω τραγουδιστής είχε την καλλιτεχνική επιμέλεια το προγράμματος!!! Αλλά ήταν πολύ καλά! Το πρόβλημα ξεκίνησε λίγο μετά τις 23:00 οπότε έκαναν την εμφάνισή τους πάνω στα τραπέζια μας πανεράκια με γαρύφαλλα κερασμένα από το μαγαζί για να πετάξουμε! Και δεν ήταν μόνο στο δικό μας τραπέζι! Ήταν σε όλα! Όταν ένα εστιατόριο αξιώσεων μετατρέπεται σε μπουζουκλερί ενοχλεί και έχει επίπτωση στη βαθμολογία του!

Πάμε τώρα στο θέμα που μας αφορά! Τη γεύση! Εννοείται βέβαια ότι για ακόμα μία φορά η παραγγελία υπήρξε κτηνώδης! Έχουμε λοιπόν και λέμε αναλυτικά!
1) Πίτα! Τί να πει κανείς που τα έχουν πει όλοι! Υπέροχη! Αέρινη και τραγανή ταυτόχρονα! Ό, τι ξέραται για τις λαγάνες μέχρι τώρα απλά ξεχάστε το!

2) Πατάτες τηγανιτές! Χεράτες και ωραία τηγανισμένες χωρίς καθόλου λαδίλα!

3) Τεμπούλι! Κατά την άποψή μου μία αποτυχημένη απομίμηση της γνωστής λιβανέζικης σαλάτας! Μέτρια, ελαφρώς καυτερή και άνοστη! Σαφώς και προτιμώ την κλασική εκδοχή της!

4) Αλί Ναζίκ! Υπέροχο! Πουρές μελιτζάνας με γιαούρτι και μυρωδικά! Και από πάνω κοκκινιστός κιμάς! Τέλειο!

5) Χειροβομβίδες! Τί να πει κανείς! Τραγανή κρούστα από πλιγούρι γεμισμένη με αρνίσιο κιμά και μυρωδικά! Από τα καλύτερα πιάτα και ένας πολύ καλός λόγος για να ξαναπάμε!

6) Λαχματζούν! Λεπτή τραγανή πίτα και από πάνω νόστιμος κιμάς με μια ελαφρά αψάδα! Αρκετά νόστιμο και, αντίθετα με ότι φαντάζεται κανείς, ελαφρύ!

7)Σις Κεμπάπ! Αρνίσιος κιμάς άψογα ψημένος με όσο λίπος χρειάζεται για να είναι νόστιμο χωρίς να γίνεται βαρύ και μπουχτιστικό!

8) Γιαουρτλού κεμπάπ! Ότι ξέρατε μέχρι τώρα για το γιαουρτλού απλά ξεχάστε το! Υπέροχη σάλτσα γιαουρτιού με μυρωδικά! Ανάλαφρη, έδινε τέλεια ισορροπία στο λιπαρό κεμπάπ!

9) Τηγανιά του "Μπαρμπαλέξη"! Εδώ λίγο τα χαλάσαμε! Δεν ξέρω τί ήταν αυτό που έφταιξε περισσότερο. Το ότι έφτασε τελευταία ίσως και να έπαιξε τον πιο καταλυτικό ρόλο! Παρόλα αυτά αν και ήταν πολύ νόστιμη κατά τη γνώμη μου ήταν αρκετά βαριά! Το γεγονός ότι περιείχε σουτζούκι και παστουρμά, ενώ η τηγανίτα πατάτας ήταν τηγανισμένη σε βούτυρο, σίγουρα δε βοηθούσε. Ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει εξοικείωση με αυτά τα αλλαντικά που κακά τα ψέματα ή τα λατρεύεις ή τα μισείς!

Ήπιαμε 1/2 κιλό λευκό κρασί, 1/2 κιλό ροζέ και 3 αναψυκτικά!
Στο τέλος μας κέρασαν τα γλυκά! Πολύ καλό το κιουνεφέ, νόστιμο καζάν ντιπί και μία καρυδόπιτα που δεν μας άρεσε καθώς υπερίσχυαν τα μπαχαρικά σε τέτοιο βαθμό που κούραζαν!

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο, επαγγελματικό και πολύ ευγενικό! Εκτιμήσαμε μάλιστα το γεγονός ότι ενώ έγινε ένα λάθος στην παραγγελία μας καθώς μας έφεραν άλλη τηγανιά από αυτή που παραγγείλαμε εντούτοις αυτό αποκαταστάθηκε άμεσα και πολύ γρήγορα είχαμε το πιάτο που θέλαμε! Στα συν η ύπαρξη ασύρματου POS για όσους θέλουν να πληρώσουν με κάρτα καθώς δεν αναγκάζει τον κάτοχό της να σηκωθεί από το τραπέζι!

Ιδιαίτερη αναφορά χρειάζεται στο άψογο value for money! Εμείς για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 65 ευρώ! Ποσό που μάλλον θεωρείται μικρό για το μέγεθος της παραγγελίας μας!
Αν θα ξαναπάμε! Φυσικά και ναι!
Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

30 Ιαν 2016

Πάρα πολύ καλή επιλογή στην Κηφισιά, "αδελφάκι" του ΜΠΑΡΜΠΑΛΕΞΗ στην Νέα Φιλαδέλφια και στου Ρέντη. Ιδιαίτερα προσεγμένη πολίτικη κουζίνα, με γεύσεις για όλα τα γούστα -από τελειώς ελαφρά μέχρι πικάντικα.

Ο χώρος ζεστός, καθαρός, φωτεινός και με πολύ όμορφη διακόσμηση. Οι τουαλέτες καθαρότατες, κάτι που εκτιμάμε πολύ, λόγω μικρών παιδιών. Φάγαμε ψωμί/πίτα, μια σαλάτα χωριάτικη, μια τυρόπιτα, μια πίτα με παστουρμά, ντολμαδάκια και χούμους. Ήταν το ένα καλυτερο απ' το άλλο. Η τυρόπιτα και τα ντολμαδάκια ήταν καλύτερα από σπιτικά. Μας κέρασαν διαφορετικά επιδόρπια, όλα νόστιμα, το μπακλαβαδάκι ήταν εκπληκτικό. Πληρώσαμε 32 Ευρώ. Για αυτή την ποιότητα, το χώρο και την εξυπηρέτηση το ποσό είναι απόλυτα λογικό.

Ένα μειονέκτημα είναι ότι άφησαν πελάτη να ανάψει τσιγάρο, το οποίο όμως λόγω εξαερισμού δεν μύρισε καθόλου. Πάντως σε αυτό το χώρο το τσιγάρο περιττεύει.

Η εξυπηρέτηση είναι 5 αστέρων, από τις καλύτερες που έχω δει στο λεκανοπέδιο: γρήγοροι, ευγενικοί και πάντα με χαμόγελο. Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

03 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση, 4 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά.
Βρίσκεται πλησίον της πλατείας της Ν. Κηφισιάς δίπλα στον Θανόπουλο.
Το παρκάρισμα στην περιοχή δεν θα σας δυσκολέψει.
Είναι ένας σχετικά μεγάλος ενιαίος χώρος όμορφα διακοσμημένος.

Το προσωπικό ήταν φιλικό και η εξυπηρέτηση καλή παρόλο που ήταν γεμάτο κόσμο. Επιπλέον δεν είχε καθόλου καπνό, κάτι σημαντικό για όσους θέλουν να το επισκεφθούν με μικρά παιδιά.

Πήραμε:
-μια σαλάτα ψιλοκομμένη (πολύ καλή).
-μια μεγάλη σουσαμένια πίτα (φανταστική)
-ένα ορεκτικό με μελιτζάνα, γιαούρτι και ψιλοκομμένο μοσχάρι (γευστικό και πολύ δροσερό)

-Τηγανιτές πατάτες (φρέσκες εννοείται)
- τηγανιά Μπαρμπαλέξης με σουτζούκι, παστουρμά και τηγανητό αυγό, αρκετά ιδιαίτερη.
- 4 διαφορετικά πιάτα με κεμπάπ και κρέατα, όλα πολύ καλά
- χύμα κρασί (καλό)
-και 2 νερά

και στο τέλος μας κέρασαν γλυκά (καζάν ντιπί, κιουνεφέ)
Πληρώσαμε με απόδειξη 63,50.
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και θα το επισκεφθούμε ξανά.