06 Μάρ 2018

Να' μαστε λοιπόν και στη σικ γειτονιά του Ψυχικού, 17/2, τελευταίο Σάββατο της Αποκριάς, καθώς τον τελευταίο καιρό κυριολεκτικά οργώνουμε όλη την Αθήνα με περισσή διάθεση. Μεγάλη προσμονή και επιθυμία με είχε κυριεύσει από καιρό για το Parlo, από τις κριτικές έμπιστων φίλων, και με δεδομένη την αγάπη μου για την συγκεκριμένη κουζίνα.

Η πολιτική της μη κράτησης τραπεζιού στο Parlo ( first come first served ) και η ημέρα, μας έκαναν να ξεκινήσουμε νωρίς από το Μαρούσι για να είμαστε on time στο ραντεβού μας με τους φίλους μας, ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε στο παρκάρισμα και οπωσδήποτε για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο με το τραπέζι. Εν τέλει, και σφαίρα κατεβήκαμε, και πιο πάνω από την ΠΙΠΕΡΙΑ παρκάραμε και το άνετο 4άρι τραπέζι που εξαρχής είχαμε κοζάρει, δίπλα στη σκάλα με τις αφίσες, το βρήκαμε και μας φιλοξένησε για 5 ολόκληρες ώρες εκείνο το βράδυ.

Να ξεκινήσω με ένα update για το χώρο: επισήμως πλέον το κάπνισμα έχει απαγορευτεί και στον επάνω όροφο, καθώς στον κάτω ήδη απαγορευόταν έτσι κι αλλιώς. Επομένως μιλάμε για μια απολύτως smoke free ατμόσφαιρα σε όλο το κατάστημα, πράγμα που με χαροποίησε ιδιαίτερα, το απόλαυσα και θερμά το επικροτώ.

Επιπλέον, σε μια πολύ κρύα βραδιά σαν τη συγκεκριμένη, είδαμε να έχουν λύσει και το θέμα της θέρμανσης, με επιδαπέδια σώματα που πραγματικά... ζεμάταγαν, μέχρι τη 1 που φύγαμε ( ίσως φυσικό αέριο; ) και είχαν δημιουργήσει μια νωχελική ζεστασιά σε όλο το χώρο, ώστε ακόμη κι εγώ που κάθισα σύριζα με την τζαμαρία, να μην αισθανθώ ούτε ψήγμα κρύου αέρα να με διαπερνά. Αυτά δεν είναι λεπτομέρειες.
Είναι καίρια σημεία, που αν τα συνδυάσεις με το όλο περιβάλλον που είναι καλαίσθητο, αστραφτερής καθαριότητας, αεράτο, καλόγουστο και με φινέτσα αλλά και με την παρέα που είναι πολύ αξιόλογη και ήρθε επίσης πολύ κεφάτη, ιδού η συνταγή μιας επιτυχημένης βραδιάς. Ναι, λείπει ένα υλικό, οι γεύσεις. Αλλά γι'αυτό δεν ανησυχούσα καθόλου, ήταν κερδισμένο το λαχείο.

Σαν καλή μαθήτρια πήγα διαβασμένη, μπορείτε το ίδιο κι εσείς, βρίσκοντας το μενού τους, με τις τιμές του παρακαλώ, στη σελίδα τους στο μουτροκατάστιχο. Ας γίνει αυτό κάποτε ένα μάθημα, για όλες εκείνες τις επιχειρήσεις που αναρτούν το δικό τους μενού άνευ τιμολόγησης ή και καθόλου - τί φοβούνται άραγε και γιατί μας ταλαιπωρούν στο ψάξιμο;

Επανέρχομαι. Οι μετρημένες επιλογές είναι σοφές για να μην χάνεσαι. Αλλά και έχουν τον κίνδυνο να τις εξαντλήσεις πολύ γρήγορα. Γι' αυτό ας πούμε θα ήθελα 2-3 επιλογές παραπάνω σε ορεκτικά και σαλάτες ( είναι μόνο 3-4 σε κάθε είδος ) και το ίδιο για πίτσες και ζυμαρικά ( καμιά 10αριά σε κάθε είδος ). Επίσης, θα ήταν καλοδεχούμενη και μια σχετική ευελιξία στο να φτιάξεις την pizza σου μισή μισή, όπως και στο να αλλάξεις τύπο ζυμαρικού σε ένα πιάτο π. χ. μπορεί να μην σου αρέσει η μαύρη ταλιατέλα και να θέλεις μια αρπαχθείσα παπαρδέλα. Υπήρξε μια ακαμψία ως προς αυτό. Αλλά μάλλον ήταν για καλό.

Ας κάνουμε λοιπόν κλικ στο τραπέζι μας.
Όμορφη η art de la table, με τα πάντα προσεγμένα, με τα λουλούδια στο βάζο, με τα φρεσκότατα ατομικά ψωμάκια στο καλαθάκι τους ( 5 τμχ για 4 άτομα, χρέωση 0,99 χ 4 ), σωστή η ερώτηση περί επιλογής εμφιαλωμένου ή κανάτας (που ανανεώθηκε πολλάκις), ίσως η απουσία ενός συνοδευτικού ντιπ για αρχή είναι ένα θεματάκι, αλλά και γι' αυτό βρήκαμε ωραιότατη λύση παρακάτω.
Το προσωπικό στο σέρβις τηρεί άψογα την αναλογία ευγένειας - επαγγελματισμού - διακριτικότητας και είναι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο χωρίς η παρουσία του να γίνεται φορτική. Μας καλωσόρισαν / καληνύχτισαν, μας επεξήγησαν ό, τι χρειάστηκε, η ροή των πιάτων ήταν άψογη από την αθόρυβη πραγματικά κουζίνα, όλα ήταν προσεγμένα και στην υπηρεσία της άνεσης του πελάτη.

Συμφωνήσαμε καταρχάς σε μια σαλάτα και μια pizza για την μέση. Οι επιλογές ήταν: η πράσινη ανάμεικτη σαλάτα ( η φθηνότερη του καταλόγου, 4,90 e ) σε επαρκέστατη ποσότητα για 4 άτομα.
Φρέσκιες οι πρασινάδες και γλυκά τα ντοματίνια, με μια καλοδουλεμένη βινεγκρέτ που είχε ποτίσει ιδανικά το σύνολο και άφηνε φρεσκάδα, δροσιά και μια ωραία οξύτητα. Στην κορυφή υπήρχαν και 2-3 τραγανά παξιμαδάκια. Τόσο απλή και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, σκέφτομαι πόσο προσεγμένες θα είναι και οι άλλες 3 του καταλόγου.

Η Mobster Mama μου τράβηξε την προσοχή, και δεν μου χάλασαν χατήρι ευτυχώς! Η ζύμη της αρκετά λεπτή και τραγανή, ίσως ελάχιστα μικρότερη των 30cm αλλά και πάλι βγήκαν από 2 χορταστικά κομμάτια για τον καθένα - εξάλλου σαν ορεκτικό την πήραμε. Πεπερόνι, τυρί ταλέτζιο, φρέσκα αυγά μάτια και διακριτικό λάδι τρούφας, με ωραίες ισορροπίες και νοστιμιά, άρεσε και στους 4.
Στο κόψιμο, μοιραία τα αυγά έσπασαν ποτίζοντας με τον ρευστό κρόκο και το ζυμαράκι και το σκεύος... θεικό. Φέρε παιδί μου τώρα τα ψωμάκια που λέγαμε πριν και σταμάτα επιτέλους να τραβάς φωτογραφίες τους καλοφαγάδες, κάποτε, ακόμα κι αυτοί, ακόμα και στο Parlo, τις κάνουν τις παπάρες τους χαχαχα!!!

Επόμενο κεφάλαιο. Παπαρδέλες. Με μανιτάρια portobello. Και κοτόπουλο. Και κρέμα μαύρης τρούφας. Και τί να πεις εδώ τώρα. Ιερό ευαγγέλιο. Παρά λίγο και οι 4 μερίδες θα ήταν ίδιες και τί κριτική θα σας έγραφα, ένας Θεός ξέρει...
Mάλλον είναι το signature και μάλλον κανείς δεν προτίθεται να το διαπραγματευτεί αυτό το πιάτο. -Θα το πάρεις κι εσύ; - Μα το θέλω κι εγώ. - Ναι αλλά εγώ γι'αυτό ήρθα. - Τί λέτε βρε παιδιά; Εμένα την άλλη φορά μου το άρπαξαν, όλοι το ίδιο θα φάμε;

Όπως σωστά καταλάβατε, έγινε της παπαρδέλας ( 3 χ 11,90 e ). Ο σεφ βγάζει al dente το ζυμαρικό και με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου μαεστρικά ψημμένου ώστε να διατηρείται ζουμερό. Άψογα και τα μανιτάρια, άψογο δέσιμο και η κρέμα, με την τρούφα τόσο όσο, και μπόλικη τριμμένη παρμεζάνα στο τραπέζι. Αρπαγές δεν σημειώθηκαν. Η παπαρδέλα προσγειώθηκε κανονικά.
Το 4ο πιάτο διαφοροποιήθηκε, έτσι μας ήρθαν και οι πένες καρμπονάρα ( pasta fresca, the italian way ) με κρόκο αυγού, guanciale και παρμεζάνα ( 9,90 e ). Εξίσου λαχταριστό πιάτο για όσους το αγαπούν με αυγό, η φίλη το απόλαυσε, αν και θα ομολογήσω ότι σε εμένα προσωπικά η ποσότητά του φάνηκε λίγο υποδεέστερη από τις παπαρδέλες.

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με 2 μισόλιτρες καράφες από το χύμα κρασί τους, που είναι πολύ αξιόλογο. Επιλέξαμε το κόκκινο Merlot ( 2 x 4,90 e ), πανάλαφρο κεφάλι το επόμενο πρωί.
Επίσης μας έφεραν κέρασμα και σφηνάκια limoncello και grappa ( 2+2 ) νομίζω καταλαβαίνετε ποιός ήπιε τί. Αν όχι δεν πειράζει.

Δεν θα φεύγαμε φυσικά χωρίς γλυκό από το Parlo. Και η Pavlova και το Affogato στο τραπέζι ( αν και δεν είχε τριμμένο φυστίκι, ανθό αλατιού και μπισκοτάκι ). H Pavlova όμως, ινσταγκραμική οπτασία. Και σε γεύση επίσης, αυτή η κρέμα τυριού με την όξινη μαρμελάδα, πολύ ταιριαστό ζευγάρι. Μου άρεσε πάρα πολύ. Παγωτό εγώ την επόμενη φορά, γιατί ο λαιμός γρατζούναγε ( τιμές 5,90 και 6,70 e αντίστοιχα ).

Ο λογαριασμός μας με αναλυτική απόδειξη και πληρωμή με κάρτα ( ενσύρματο POS ) στα 90 e, δηλαδή 22,50 e/ άτομο, και ναι ήταν μια απόλυτα ολοκληρωμένη γευστική εμπειρία, με όλα τα στοιχεία της επιτυχημένης εξόδου από όλες τις απόψεις.

Κατέληξα ότι:
Όσες φορές το τελευταίο διάστημα έχω εμπιστευτεί κάποιους πολύ συγκεκριμένους μου έμπιστους χρήστες, που είναι και φίλοι, οι επιλογές μου βγήκαν στο ακέραιο.
Έχω γίνει βέβαια κι εγώ all around σε αυτά που δοκιμάζω αλλά πάντα << η αναζήτηση ενός αξιόλογου Ιταλικού στην εποχή της κρίσης, όπου θα φας αξιοπρεπώς χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κατάθεση το μισό μηνιάτικο >> είναι ένα ζητούμενο.
Το Parlo ως συνολική εμπειρία, ήταν πολύ καθησυχαστικό και επειδή μου εγγυήθηκε ότι θα υπάρξουν many happy returns, το προτείνω και σε εσάς ανεπιφύλακτα!!

14 Φεβ 2018

Το Parlo είναι ένα μαγαζί σχεδόν στην γειτονιά μου το οποίο πρόσεξα μετά τις θετικές κριτικές που είχα διαβάσει εδώ. Βρίσκοντας μια αφορμή να το δοκιμάσω, πήρα τηλέφωνο για κράτηση για να ενημερωθώ ότι δεν κάνουν κρατήσεις. Δεν με ενοχλεί αυτό, απλά το αναφέρω ως χρήσιμη πληροφορία. Πήγαμε μεσημεράκι Κυριακής νωρίς και δεν είχαμε θέμα να κάτσουμε (αν και μέχρι να φύγουμε τα πράγματα είχαν δυσκολέψει).

Ο χώρος είναι αρκετά όμορφος, με μεγάλα τραπέζια και άνετες γενικά αποστάσεις. Εκτός από το ισόγειο, διαθέτει ένα πατάρι το οποίο είναι πολύ φωτεινό καθώς και εξωτερικό χώρο ο οποίος με καλό καιρό είναι πολύ ευχάριστος.

Ο κατάλογος είναι στο σωστό μέγεθος. Περιέχει κυρίως πίτσες και ζυμαρικά, καθώς και ορεκτικά/σαλάτες και λίγες επιλογές σε κρέας. Στο τραπέζι δοκιμάσαμε μία σαλάτα με προσούτο ή οποία μας άρεσε πάρα πολύ και ήταν σε ικανοποιητική ποσότητα για τα τέσσερα άτομα που ήμαστε. Δοκιμάσαμε και ζυμαρικά και πίτσα, μένοντας από όλα ευχαριστημένοι. Προσωπικά, τα φρέσκα ζυμαρικά με μανιτάρια που δοκίμασα τα βρήκα εξαιρετικά, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα. Συνοδέψαμε το γεύμα μας με χύμα λευκό κρασί το οποίο βρήκα πολύ καλό και απόλυτα ταιριαστό με τα πιάτα μας.

Όταν δώσαμε την παραγγελία μας, ρωτηθήκαμε αν ήταν όλα για κυρίως. Δεν ξέρω αν προσφέρονται και μικρότερες μερίδες για δοκιμή, ίσως αξίζει να ρωτήσετε. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν καλή και ευγενική.

Νομίζω με κάτω από €20/άτομο, θα φάτε και θα πιείτε ικανοποιητικότατα.

Συνολικά μας άρεσε πολύ το μαγαζί και σίγουρα θα το τιμήσουμε ξανά.

20 Μάρ 2018

Έχουμε επισκεφτεί το Parlo αρκετές φορές, και μεσημέρι και βράδυ, άρα πιστεύω ότι η εικόνα που σχηματίσαμε είναι αντιπροσωπευτική. Συμπαθέστατος, περιποιημένος χώρος με εξαιρετικό προσωπικό: ευγενέστατο, ενημερωμένο, εξυπηρετικότατο.

Κατάλογος που πιάνει πολύ καλά τα ζυμαρικά, την πίτσα και τις σαλάτες, ενώ προσφέρει και 4 επιλογές κρέατος, όλες εξαιρετικές. Ποικιλία σε μπύρες, αλλά υστερεί στο κρασί (προσφέρει ένα λευκό και ένα κόκκινο χύμα, ωραία μεν, αλλά αυτό είναι όλο). Επίσης 2 επιλογές σε γλυκά, συμπαθητικές.

Στο τέλος, κέρασμα λιμοντσέλο ή γκράπα. Στην πολιτική τους είναι να μην κλείνουν τραπέζι.
Μία άριστη επιλογή τουλάχιστον για όσους μένουν στην ευρύτερη περιοχή.

13 Οκτ 2016

To Parlo είναι ένα μοντέρνο ιταλικό εστιατόριο σε μια σχετικά ήσυχη (τις Κυριακές) περιοχή του Ν. Ψυχικού. Το παρκάρισμα είναι σχετικά εύκολο τριγύρω.

Ο χώρος είναι μοντέρνος και γενικά σε προδιαθέτει θετικά. Καθαρός και προσεγμένος. Στο διαταύτα το φαγητό του είναι πολύ καλό.
Πήραμε κοτόπουλο φιλέτο (σερβιρισμένο όπως το σουβλάκι) και επίσης ριζότο με μανιτάρια, πένες με κόκκινη σάλτσα και τσιπς με τρούφα και μια σαλάτα με ντομάτα και μοτσαρέλα. Όλα ήταν εύγευστα, και το σέρβις τα έφερε γρήγορα και ευγενικά.

Γενικά μείναμε ευχαριστημένοι. Για τα παραπάνω για 3 άτομα και 2 παιδιά δώσαμε 58 ευρώ, όχι λίγα αλλά όχι και υπερβολικά για την περιοχή. Στο τέλος κέρασαν λιμοντsέλο στους μεγάλους και μους σοκολάτα στα παιδιά (η καλύτερή τους).

Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα καθώς και το περιβάλλον είναι πολύ καλό (τα τραπέζια μακριά το ένα από το άλλο) και σε όλα το μαγαζί παίρνει πολύ καλό βαθμό.