Παραδοσιακό ζαχαροπλαστείο-γαλακτοπωλείο

Ταξινόμηση:

24 Ιούλ 2017

Πολλά χρόνια πριν, ήμουν μικρό παιδί, θυμάμαι την οδό Μαρίκας Κοτοπούλη στην περιοχή της Ομόνοιας να σφύζει από ζωή. Το ζαχαροπλαστείο "Λαύριον" δέσποζε στην περιοχή, το ξενοδοχείο Capitol θεωρείτο από τα καλά της εποχής, υπήρχαν ένα- δυο καλά εστιατόρια και ένα ταπεινό γαλακτοπωλείο, η "Στάνη". Θυμάμαι τους γονείς μου να αγοράζουν από 'κει γιαούρτι, κρέμα, ρυζόγαλο και μου έχει αποτυπωθεί η πλούσια γεύση της κρέμας.

Τα χρόνια πέρασαν... Η περιοχή δεν ζει πια τις δόξες του παρελθόντος. Το "Λαύριον" έκλεισε και στη θέση του άνοιξε "Απολλώνιον", τα ξενοδοχεία της περιοχής είναι κλειστά ή έχουν γίνει γραφεία, τα εστιατόρια "έσβησαν" με την παροδο του χρόνου και το ταπεινό γαλακτοπωλείο... Ε, λοιπόν το ταπεινό γαλακτοπωλείο ζει και βασιλεύει!

Η "Στάνη" που ιδρύθηκε από τον Νικόλαο Καραγεώργο, τον "μπάρμπα Νίκο", όπως τον ήξεραν όλοι, στέκει εκεί από το 1949 (η επιχείρηση ιδρύθηκε το 1931 και αρχικά βρισκόταν στον Πειραιά) και ανακαινίστηκε το 2005. Ο χώρος σίγουρα δεν είναι το δυνατό της σημείο. Στον εσωτερικό χώρο λίγα στριμωγμένα τραπεζοκαθίσματα. Στον εξωτερικό, ανάμεσα σε πλαστικά πετάσματα, τραπέζια που δεν σε ελκύουν να καθίσεις εξαιτίας της γενικότερης υποβάθμισης της περιοχής.

Το δυνατό σημείο είναι τα προϊόντα της! Τέλειο πρόβειο γιαούρτι (ειδικά όταν σερβίρεται με μέλι), πεντανόστιμα ρυζόγαλα και κρέμες, πολύ καλά γλυκά, εξαιρετικό γαλακτομπούρεκο, νόστιμοι λουκουμάδες!

Στις δύο πιο πρόσφατες επισκέψεις μου βρέθηκα εκεί:

- Την πρώτη, Σάββατο νωρίς το πρωί, παρέα με έναν καλό φίλο. Ήπιαμε ελληνικό καφέ και τον συνοδεύσαμε με τον απίθανο γευστικό συνδυασμό ψωμάκι- βούτυρο- μέλι. Το βούτυρο, άριστης ποιότητας, πολύ καλό και το μέλι, τα αλείψαμε στο ψωμάκι και ανασύραμε από τη μνήμη μας αγαπημένες γεύσεις πρωινού των παιδικών μας χρόνων.

- Τη δεύτερη, Παρασκευή βραδάκι, με καλή φίλη, παραγγείλαμε το εξαιρετικό γαλακτομπούρεκο. Πλούσια, αλλά όχι βαριά κρέμα, φύλλο μελωμένο, όσο χρειάζεται, συνδυασμός που το κατατάσσει στο top της Αθήνας (μαζί με αυτά του "Κοσμικόν", του "Ασημακόπουλου", του "Γαλυφιανάκη", του "Μαστρονικόλα" στον Πειραιά, του "Βάρσου" στην Κηφισιά, σίγουρα αδικώ κάποια ζαχαροπλαστεία που δεν έχει τύχει να επισκεφτώ π. χ. τον "Κούτρα" στη Νέα Σμύρνη κ. ά. )
Φεύγοντας αγοράσαμε κρέμα και ρυζόγαλο για το σπίτι. Περιττό να αναφέρω ότι και τα δύο ήταν πολύ νόστιμα.

Από φίλους έχω ακούσει (αλλά κι εδώ στο ask4food έχω διαβάσει στις κριτικές των nemo και ZERBERA) ότι είναι πολύ νόστιμα τα γλυκά, ειδικά η πάστα ποντικάκι και το μιλφέιγ, καθώς και οι λουκουμάδες, δεν έχει τύχει να δοκιμάσω όμως.

Η εξυπηρέτηση, όπως ακριβώς αναφέρει η αγαπητή nemo, είναι παλαιάς κοπής (και μόνο το ντύσιμο των σερβιτόρων σε προδιαθέτει γι' αυτό), ωστόσο οι άνθρωποι είναι ευγενέστατοι, πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν και γρήγοροι, ακόμα κι όταν έρχονται πολλοί πελάτες μαζί, συνήθως για να αγοράσουν "πακέτο" για το σπίτι.

Για τη σχέση ποιότητας-τιμής θα αναφέρω ενδεικτικά ότι το γαλακτομπούρεκο κοστίζει 2,40 ευρώ, η κρέμα και το ρυζόγαλο 1.20. Εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό.

Αγαπητοί χρήστες του ask4food, σας προτρέπω ανεπιφύλακτα να επισκεφτείτε το γαλακτοπωλείο "Στάνη" στην Ομόνοια και να δοκιμάσετε τα άριστης ποιότητας γαλακτοκομικά του. Μια επιχείρηση που αντέχει 86 χρόνια και προσφέρει τόσο προσεγμένα προϊόντα το αξίζει!

16 Οκτ 2016

Η Στάνη είναι μια μικρή όαση στο πολύ κέντρο της Αθήνας για να θυμηθούμε γεύσεις μιας άλλης εποχής... Βρίσκεται στο στενό της Κοτοπούλη πολύ κοντά στο Αστυνομικό τμήμα της Ομόνοιας, σε μια περιοχή που σίγουρα δεν διεκδικεί εύσημα καλαισθησίας αλλά η Στάνη παραμένει εκεί αγέρωχη όλα αυτά τα χρόνια για να μας γλυκαίνει με γεύσεις που απολαμβάναμε στα μικράτα μας...

Λοιπόν, η Στάνη είναι εκεί και σε περιμένει σαν να λέμε από πάντα... Θυμάμαι ότι πηγαίναμε εκεί στα φοιτητικά μας χρόνια όταν θέλαμε κάτι πιο κλασικό και όταν η Ομόνοια είχε αρκετούς λόγους να την επισκεπτείς (φαντάζομαι πόσο παλιά θα ακούγομαι... )... Στην πορεία της ζωής, εγώ και η Στάνη κάναμε πολλά χρόνια να ξαναβρεθούμε αλλά όταν πάλι η ζωή τα έφερε να την συναντήσω εκ νέου (σε ένα σαφως πιο εχθρικό, δυστυχώς, περιβάλλοντα χώρο) ήταν σαν να είχε μπει σε χρονοκάψουλα και να μην είχε αλλάξει τίποτα, σε αντίθεση με εμένα (καλώς ή κακώς)...

Δεν είχα ανεβάσει, όμως, κριτική μέχρι που είδα την κριτική του καλοφαγά Zerbera και είπα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου... Ο χώρος της είναι το μόνο μείον, όχι γιατί δεν είναι καθαρός, αλλά λόγω της θέσης του δεν σε προιδεάζει ιδιαίτερα για να απολαύσεις το γλυκό σου... Αν, όμως, το παραβλέψεις θα έχεις μια εμπειρία από τα παλιά (εμένα μο θυμίζει το μικρό ζαχαροπλαστείο στο χωριό της μαμάς μου που κάθε απόγευμα στις διακοπές μας στην γιαγιά επιβάλλονταν να "χτυπήσουμε" μια σεράνο). Σεράνο, εδώ δεν έχει, αλλά έχει ποντικάκι, αμυγδάλου, σοκολατίνα, γαλακτομπούρεκο, μιλφέιγ, κανταϊφι και κρέμες καθώς και καϊμάκι και γιαούρτι...

Εμείς έχουμε δοκιμάσει, όπως καταλαβαίνετε, τα πάντα, με πολύ αγαπημένα για μένα το μιλφέιγ (τόσο αέρινο, τόσο μη λιγωτικό, τόσο φρέσκο και τόσο μεγάλο) καθώς και η αμυγδάλου... Οι τιμές του είναι πολύ καλές, αν δεν κάνω λάθος είναι στα 2,5 ευρώ. Φτιάχνουν και ωραίο καφέ οπότε το απολαμβάνεις ακόμα περισσότερο... Ο καλός μου ενθουσιάζεται και για το καϊμάκι με μέλι αλλά εγώ δεν το έχω δοκιμάσει. Έχει και λουκουμάδες αλλά αυτό δεν το έχει δοκιμάσει κανείς μας...

Η εξυπηρέτηση είναι παλαιάς κοπής (ακόμα και από τους νεότερους σερβιτόρους) αλλά πολύ ευγενική και με ενδιαφέρον για τον πελάτη.

Αν σας αρέσουν οι παλιές, τίμιες γεύσεις και βρεθείτε στην περιοχή μην χάσετε την ευκαιρία να δοκιμάσετε την Στάνη... Ακόμα και αν δεν καθίσετε εκεί πάρτε το πακέτο και θα με θυμηθείτε...

02 Οκτ 2016

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια..... Όσοι είναι λάτρεις της πάστας ποντικάκι των παιδικών μας χρόνων θα βρουν το χαμένο γευστικό τους παράδεισο!!!!! Η Στάνη φτιάχνει όλα τα γλυκά της ακολουθώντας απαράλλακτες συνταγές δεκαετιών.
Εμείς προσωπικά την επισκεπτόμαστε για την πάστα ποντικάκι (1.70€ νομίζω) η οποία κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα και ο συνδυασμός γεύσης - ποιότητας μας γυρίζει 30+ χρόνια πίσω.........
Επιπλέον διαθέτει δικής του παραγωγής γιαουρτάκια και κρέμες οι οποίες είναι πολύ γευστικές και οικονομικές.
Ότι έχουμε δοκιμάσει είναι φρεσκότατο καθώς ουσιαστικά μέχρι το απόγευμα έχει εξαντληθεί σχεδόν ότι παράγει.
Το μόνο μείον είναι η τοποθεσία ( πεζόδρομος Κοτοπούλη - Ομόνοια ) που δεν ενδείκνυται στο κάτσει κάποιος στα εξωτερικά τραπεζάκια του καταστήματος ώστε να ευχαριστηθεί το έδεσμα του.

Μ. Κοτοπούλη 10, Ομόνοια

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ