29 Μάρ 2017

Ούτε Taj Mahal, ούτε Mumbai, ούτε θέατρο Katakali, ούτε mango μιας και το 40% της παγκόσμιας παραγωγής είναι από Ινδία, φυσικά ούτε για πλάκα Bollywood. Μια ευκαιρία θα δώσω μόνο στο Mirch, λόγω της καλής μου φίλης που λατρεύει το Ινδικό φαγητό και απογοητεύτηκε μαζί μου από το Baba.

Καταφέραμε, αν και το σύμπαν συνωμοτούσε για το αντίθετο και παρά τις πολλές δυσκολίες, να βρεθούμε μετά από πολύ καιρό στο ιστορικό κέντρο των Αθηνών. Ξανά στο αριστερό κομμάτι της Ερμού πηγαίνοντας προς Πλάκα, εκεί που όπως έχω ξαναπεί, βρίσκονται όλα τα multi, ethnic μαγαζιά της πόλης. Βαδίζεις τη Νίκης και τσουπ το μικρούλι Ινδικό.

Χώρος μικρός, χαριτωμένος, γήινα χρώματα, σκουρόχρωμο πάτωμα, ωραία βιτρίνα με πολλές και ενδιαφέρουσες μπύρες μπαίνοντας στα δεξιά, ωραία φωτιστικά, αρκετά φωτεινό μαγαζί. Δεν μ’ άρεσαν τα μικρούλια τραπέζια που δεν χωρούσαν τα πιάτα μας, η βοηθός μάγειρα που ανά 5λεπο έβγαινε να ανάψει ένα slim τσιγάρο, οι καρέκλες που ήταν άβολες.

Από το service δεν έχω παράπονα μιας και η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν χαμογελαστή, εξυπηρετικότατη και παιχνιδιάρα, αφού ήταν αρκετά διαχυτική με τον νεαρό που καθόταν πίσω μας. Θα ήθελα βέβαια να μας ρωτούσε αν έχουμε ξαναδοκιμάσει Ινδικό φαγητό και να μας προτείνει κάτι και όχι να το θεωρήσει δεδομένο αλλά δεν. Ευτυχώς είχαμε.
Στην αρχή ήρθε νεράκι σε κανάτα και Mango Lassi που παραγγείλαμε. Η περιεκτικότητα σε mango αρκετά καλή, αρκετά δροσιστικό, θύμιζε smoothie, κομμάτι mango στην κορυφή, αλλά το γιαούρτι πολύ αραιωμένο, μα πάρα πολύ.
Από πίτες, δοκιμάσαμε την pesawari naan με καρύδα και σταφίδες. Ήταν το μόνο που ξεχώριζε γευστικά από ότι πήραμε. Τραγανή, μυρωδάτη πίτα, με σωστό contrast γλυκού - αλμυρού. Φαγώθηκε άμεσα.
Meat samosa για τη συνέχεια. 2 πιττάκια μεσαίου μεγέθους με κιμά. Η ζύμη δεν ήταν crispy, με ότι φαντάζεται ο καθένας. Μέσα υπήρχε στουμπωμένος αρκετός κιμάς, πικάντικος όσο έπρεπε, σωστά μπαχαριασμένος, αλλά στεγνός όσο δεν έπαιρνε άλλο. Όχι κακό αλλά μέτριο το συνολικό αποτέλεσμα. Ευτυχώς συνοδεύονταν από μια πολύ καλή sauce γιαουρτιού που εκτός των άλλων, περιείχε και μέντα και έδινε μια άλλη αίσθηση στο πιάτο.
Στα κυρίως δοκίμασα lamb karahi. Ήρθε μέσα σε σιδερένιο σκεύος σαν τηγάνι (karahi), και ήταν κομμάτια αρνιού, μαριναρισμένα με ινδικά καρυκεύματα, σάλτσα ντομάτας και ψιλοκομμένα κρεμμύδια και πιπεριές. Ελαφρά πικάντικο. Το αρνί μαλακό αλλά διαλυμένο όσο δεν έπαιρνε άλλο και μπερδεμένο αρκετά με την υπόλοιπη παρέα του πιάτου. Η σιωπή των αμνών.
Η φίλη μου δοκίμασε το αρκετά καυτερό chicken madras. Καυτερό plus, λόγω των μπαχαρικών της πόλης Madras, σάλτσα curry και γάλα καρύδας που δεν μετρίαζε την κάψα. Μια από τα ίδια και αυτό το πιάτο, με τα κομμάτια κοτόπουλου πιο ευδιάκριτα από του αρνιού στο προηγούμενο πιάτο.

Ρύζι δεν πήραμε, γιατί έρχεται συνοδεία σε όλα τα πιάτα ένα μεγάλο bowl λευκό αρωματικό ρύζι. Αρώματα, μάρτυς μου ο Θεός, δεν κατάλαβα. Απλό ρυζάκι σπυρωτό, γευστικό σαν απλό ρύζι.

Φάγαμε όσο φάγαμε, σχολιάσαμε ποικιλοτρόπως την όλη κατάσταση των πιάτων, αφήσαμε αρκετή ποσότητα φαγητού και κανένας δεν μας ρώτησε γιατί δεν αδειάσαμε τα πιάτα μας, παρά μόνο αν θέλουμε να πάρουμε πακέτο ότι είχαμε αφήσει.

Δώσαμε μαζί με το tip 30 ευρώ, νορμάλ τιμή θεωρώ για θεματική κουζίνα.
Το θέμα είναι ότι δεν μας κέρδισε και λυπάμαι, μα έχω διαφορετική άποψη από τους υπόλοιπους χρήστες που βλέπω ότι έχουν επισκεφτεί τον σεβάσμιο πνευματικό πατέρα Babaji. Δεν ήταν καλή ως εμπειρία, δεν γνωρίζω αν ο μάγειρας είχε ή δεν είχε τα κέφια του την μέρα της επίσκεψής μας, αλλά σίγουρα ακόμη και στην Αθήνα έχω φάει χωρίς να ξετρελαθώ βέβαια, καλύτερο Ινδικό.
Θεματικά είμαι αλλού, -viva Mexico- και θα συνεχίσω να είμαι όσο δεν βρίσκω το ‘’κάτι’’ στο τόπο μου να μου αλλάξει γνώμη.

Υ. Γ. Ώρες – ώρες κολάζομαι surfάροντας στο ask. Γράφουμε –και βάζω και τον εαυτό μου μέσα– ξεχνώντας ότι αναφερόμαστε σε site γευσιγνωσίας ή απλά φαγητού και τι θέλουν να διαβάσουν οι χρήστες από τις κριτικές μας.
Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τα ξεκατινιάσματα και τα ψυχολογικά μας και ας επικεντρωθούμε στο φαγητό. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν γραμμές στήριξης, ψυχολόγοι αλλά και περιοδικά κουτσομπολίστικου περιεχομένου. Μην τους παίρνουμε τη δουλειά!!!!!!

27 Νοε 2016

Το μικρούλι BABA JI ήταν η επόμενη έθνικ στάση, που είχα στοχεύσει μετά το Los Loros, καθώς, η καθιερωμένη μηνιαία πλέον επίσκεψη στο κέντρο της Αθήνας, συνοδεύεται κι από μια μικρή γευστική δοκιμή, σε κάτι διαφορετικό κάθε φορά.

Απόγευμα Πέμπτης 10 Νοεμβρίου λοιπόν, και η πρώτη προσπάθεια να κάτσουμε, αποτυχία, καθώς στις 17.30 το βρήκαμε φουλ γεμάτο. Δεν ήθελα και να τα παρατήσω, κι έτσι με λίγη πονηριά, βρήκα αφορμή να καθυστερήσω και να ξαναδοκιμάσω πιο μετά, πίνοντας πρώτα ένα καφεδάκι στην πολύβουη Ερμού.
Και σοφά έπραξα γιατί στις 19.30 επιτέλους διαβήκαμε την πόρτα του και βρήκαμε άδειο το καναπεδάκι στα δεξιά, κάτω ακριβώς από την εντυπωσιακή βιτρίνα με τις μπύρες. Ήταν όμως ζήτημα timing των 15 λεπτών, το μαγαζί να φουλάρει ξανά και να έρχονται κάποιοι οι οποίοι έφευγαν απογοητευμένοι.

Οι μυρωδιές από τα μπαχάρια και κυρίως από το κάρυ, σε αρπάζουν από τη μύτη μόλις μπεις και σε ναρκώνουν γλυκά. Το ίδιο όμως δεν συνέβη και με την αδερφή μου, η οποία δεν είναι καθόλου φαν αυτών των γεύσεων και ήξερα ότι το μόνο που θα της άρεσε, θα ήταν το mango lassi, όπερ και συνέβη τελικά.

Η κοπέλα στο σέρβις ήταν αρκετά ευγενική, χωρίς πολλά πολλά, αλλά οκ. Μας έστρωσε το τραπέζι, μας έφερε ποτήρια και δροσερό νερό σε κανάτα και μας διευκρίνισε και κάποιες απορίες που είχαμε, δίνοντάς μας τους καταλόγους και σε 3 μόλις λεπτά παραγγείλαμε τα εξής:

- Ένα indian σουβλάκι, το γνωστό πλέον στους περισσότερους, το οποίο έρχεται κομμένο στη μέση σε 2 κομμάτια για να το μοιραστούν 2 άτομα ή ένας πολύ πεινασμένος.
Εδώ έκανα και μια ωραιότατη σύγκριση με το αντίστοιχο του Μirch που είχα δοκιμάσει λίγο παλαιότερα και μου άρεσε τότε, μπορώ να πω λοιπόν ότι του BABA JI μου άρεσε σαφέστατα πιο πολύ.
Η πίτα naan ήταν σαφώς πιο ωραία ανοιγμένη από τον Ινδό μάγειρα, πιο λεπτή και πολύ πιο καλά ψημένη στον βαθύ φούρνο tandoori ( τον οποίο χάζεψα λίγο φεύγοντας ) σε αντίθεση με του Mirch που την θυμάμαι λίγο άψητη και λαστιχωτή.
Επίσης το κοτόπουλο tikka, το βρήκα πιο ζουμερό και όχι στεγνό, πιο αρωματικό και πιο εύγευστο, ήπια καυτερό για μένα.
Το ίδιο και με τα λαχανικά που ήταν πιο ωραία τοποθετημένα μέσα στην πίτα και με την δροσερή γιαουρτένια σως που έσβηνε την κάψα και ήταν άφθονη. Και τέλος, το ίδιο το σουβλάκι ως σύνολο, το βρήκα πιο ζουμερό και ισορροπημένο σε γεύση. ( έφαγε ίσα ίσα 2 μπουκιές από το μισό, και το υπόλοιπο, μαντεύετε ποιός το έφαγε... )

- Μια chicken tikka salad, όπου έρχεται σε ένα βαθύ μπώλ μια μεγάλη και χορταστική σε ποσότητα σαλάτα, με τόσο ζωντανά χρώματα σαν να βλέπεις παιδική ζωγραφιά. Υλικά: μεγάλα κομμάτια μαριναρισμένου, μέτρια πικάντικου, κοτόπουλου με διάφορα μπαχαρικά ( υποθέτω κάρυ, κόλιανδρο, τζίντζερ, πιπέρι καγιέν, κανέλλα, σκόρδο, κύμινο ) και με ένα βαθυκόκκινο ολοζώντανο χρώμα, ντοματίνια τσέρυ, μαρούλι, αγγούρι μπόλικο για δροσιά, κρεμμύδι και από πάνω ένα πλούσιο στρώμα γιαουρτένιας σως. Πολύ ωραία και νόστιμη!! ( έφαγε ίσα ίσα 2 μπουκιές, κυρίως από τα λαχανικά και τη σως, και το υπόλοιπο, μαντεύετε ποιός το έφαγε... )

- 2 mango lassi, δηλαδή το παραδοσιακό τους ινδικό ποτό, που φτιάχνεται από πολτό μάνγκο, ζάχαρη και γιαούρτι, έρχεται σε ένα τεράστιο πραγματικά ποτήρι, με ένα ολόκληρο κομμάτι μάνγκο για διακόσμηση - το φάγαμε και αυτό, σιγά μην το αφήναμε.
Πολύ ιδιαίτερη γεύση, δεν μοιάζει καθόλου ούτε με το ξινόγαλα ούτε με το ayran, είναι πιο κοντά στα smoothies που φτιάχνουμε το καλοκαίρι και άνετα θα έπινα μια κανάτα από αυτό. Για μένα ήταν το τέλειο συνοδευτικό μετά από κάθε καυτερή μπουκιά που έτρωγα. ( το ήπιε όλο και ναι... της άρεσε!! )

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδική επί του ινδικού, δεν έχω πάει σε πολλά, αλλά εγώ με αυτά που δοκίμασα ξετρελάθηκα. Λογαριασμός με απόδειξη στα 16,50 ευρώ ( 4 το σουβλάκι, 6,50 η σαλάτα και 6 ευρώ τα 2 ποτά ).

Εννοείται ότι το συστήνω, σε όσους θέλουν να δοκιμάσουν τα παραπάνω ή και τα ακόμα πιο καυτερά πιάτα τους, μπορείτε μάλιστα να συμβουλευτείτε και το μενού αναλυτικά με τις τιμές, στην ιστοσελίδα τους, και να περάσετε μια βόλτα από εκεί. Ίσως να είμαι κι εγώ κάπου εκεί, μόνη μου ή με κάποιον άλλο τολμηρό που του αρέσουν τα πικάντικα... Προτείνεται!!!

22 Απρ 2017

Το είχα βάλει στο μάτι από καιρό λόγω των καλών κριτικών πού έχει και επειδή είμαι λάτρης των καυτερών γεύσεων. Ευκαιρία λοιπόν δόθηκε τη Μ. Τετάρτη που δεν είχε πολύ κόσμο. Το μαγαζί είναι πολύ μικρό και δεν έχει παραπάνω από δέκα τραπέζια. Έχει όμως αρκετή ησυχία σε σύγκριση με το MIRCH με το οποίο μοιραία γίνεται η σύγκριση αφού και τα δύο είναι περίπου στο ίδιο στυλ.

Ο χώρος λοιπόν μικρός, τίποτα το ιδιαίτερο από πλευράς διακόσμησης αλλά δεν αισθάνεσαι ιδιαίτερα στριμωγμένος. Ίσως γιατί έχεις θέα στην οδό Νίκης όπου μπορείς να βλέπεις τους περαστικούς. Ο χώρος είναι καθαρός όπως και οι τουαλέτες.

Όλα γίνονται σε κοινή θέα, όπως συνηθίζεται σε κάθε ινδικό εστιατόριο. Η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια από μία κοπέλα που μας καθοδήγησε στις επιλογές μας, τόσο για την καυτεράδα των φαγητών, όσο και για το ρύζι που θα παίρναμε.

Τρία άτομα πήραμε ένα ινδικό σουβλάκι και ένα για φυτοφάγους αρκετά νόστιμα και τα δύο. Μία σαλάτα raita πολύ δροσιστική για το καυτερό chicken vindaloo που παρήγγειλα εγώ το οποίο συνοδεύτηκε με ένα απλό μπολ με ρύζι και επιπλέον ρύζι sweet pulao που εμένα δεν με εντυπωσίασε.

Συνοδεύσαμε το φαγητό με ένα κρασάκι εμφιαλωμένο μοσχοφίλερο Μπουτάρη 187 ml σε αξιοπρεπέστατη τιμή. Σύνολο 22.5 ευρώ χωρίς το κρασί, πολύ καλή τιμή για αυτά που φάγαμε. Το θεωρώ μία φτηνή και καλή επιλογή για το κέντρο, αρκεί να σου αρέσει η ινδική κουζίνα.

22 Μάρ 2017

Επίσκεψη Μεσημέρι Κυριακής 19/2 από παρέα 7 ατόμων (3 παιδιά) μετά από σύσταση φίλων.

Ενας χώρος μικρός αλλά καταλαβαίνεις τί σημαίνει ινδική κουζίνα παρακολουθώντας όλες τις κινήσεις των μαγείρων.

Άμεση εξυπηρέτηση και πολύ καθαρές ινδικές γεύσεις και για κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά.

Ορεκτικά αρκετά καυτερά onion bhaji και aloo tikki. Για κυρίως ταλαιπώρια... chicken korma και beef korma μοναδικά με γευστικότατη σάλτσα και πάρα πολύ δεμένη. Το rise ρύζι δεν θα μπορούσε να μήν είναι απλά μοναδικό και το chicken biryani πολύ γευστικό (με το κοτόπουλο πάρα πολύ καλά ψημένο).

Ολα τα υπόλοιπα θα τα δοκιμάσετε μόνοι σας. Να πάτε...