BABA JI

Ινδία

Νίκης 11, Σύνταγμα [Χάρτης]

Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το μικρούλι BABA JI ήταν η επόμενη έθνικ στάση, που είχα στοχεύσει μετά το Los Loros, καθώς, η καθιερωμένη μηνιαία πλέον επίσκεψη στο κέντρο της Αθήνας, συνοδεύεται κι από μια μικρή γευστική δοκιμή, σε κάτι διαφορετικό κάθε φορά.

Απόγευμα Πέμπτης 10 Νοεμβρίου λοιπόν, και η πρώτη προσπάθεια να κάτσουμε, αποτυχία, καθώς στις 17.30 το βρήκαμε φουλ γεμάτο. Δεν ήθελα και να τα παρατήσω, κι έτσι με λίγη πονηριά, βρήκα αφορμή να καθυστερήσω και να ξαναδοκιμάσω πιο μετά, πίνοντας πρώτα ένα καφεδάκι στην πολύβουη Ερμού.
Και σοφά έπραξα γιατί στις 19.30 επιτέλους διαβήκαμε την πόρτα του και βρήκαμε άδειο το καναπεδάκι στα δεξιά, κάτω ακριβώς από την εντυπωσιακή βιτρίνα με τις μπύρες. Ήταν όμως ζήτημα timing των 15 λεπτών, το μαγαζί να φουλάρει ξανά και να έρχονται κάποιοι οι οποίοι έφευγαν απογοητευμένοι.

Οι μυρωδιές από τα μπαχάρια και κυρίως από το κάρυ, σε αρπάζουν από τη μύτη μόλις μπεις και σε ναρκώνουν γλυκά. Το ίδιο όμως δεν συνέβη και με την αδερφή μου, η οποία δεν είναι καθόλου φαν αυτών των γεύσεων και ήξερα ότι το μόνο που θα της άρεσε, θα ήταν το mango lassi, όπερ και συνέβη τελικά.

Η κοπέλα στο σέρβις ήταν αρκετά ευγενική, χωρίς πολλά πολλά, αλλά οκ. Μας έστρωσε το τραπέζι, μας έφερε ποτήρια και δροσερό νερό σε κανάτα και μας διευκρίνισε και κάποιες απορίες που είχαμε, δίνοντάς μας τους καταλόγους και σε 3 μόλις λεπτά παραγγείλαμε τα εξής:

- Ένα indian σουβλάκι, το γνωστό πλέον στους περισσότερους, το οποίο έρχεται κομμένο στη μέση σε 2 κομμάτια για να το μοιραστούν 2 άτομα ή ένας πολύ πεινασμένος.
Εδώ έκανα και μια ωραιότατη σύγκριση με το αντίστοιχο του Μirch που είχα δοκιμάσει λίγο παλαιότερα και μου άρεσε τότε, μπορώ να πω λοιπόν ότι του BABA JI μου άρεσε σαφέστατα πιο πολύ.
Η πίτα naan ήταν σαφώς πιο ωραία ανοιγμένη από τον Ινδό μάγειρα, πιο λεπτή και πολύ πιο καλά ψημένη στον βαθύ φούρνο tandoori ( τον οποίο χάζεψα λίγο φεύγοντας ) σε αντίθεση με του Mirch που την θυμάμαι λίγο άψητη και λαστιχωτή.
Επίσης το κοτόπουλο tikka, το βρήκα πιο ζουμερό και όχι στεγνό, πιο αρωματικό και πιο εύγευστο, ήπια καυτερό για μένα.
Το ίδιο και με τα λαχανικά που ήταν πιο ωραία τοποθετημένα μέσα στην πίτα και με την δροσερή γιαουρτένια σως που έσβηνε την κάψα και ήταν άφθονη. Και τέλος, το ίδιο το σουβλάκι ως σύνολο, το βρήκα πιο ζουμερό και ισορροπημένο σε γεύση. ( έφαγε ίσα ίσα 2 μπουκιές από το μισό, και το υπόλοιπο, μαντεύετε ποιός το έφαγε... )

- Μια chicken tikka salad, όπου έρχεται σε ένα βαθύ μπώλ μια μεγάλη και χορταστική σε ποσότητα σαλάτα, με τόσο ζωντανά χρώματα σαν να βλέπεις παιδική ζωγραφιά. Υλικά: μεγάλα κομμάτια μαριναρισμένου, μέτρια πικάντικου, κοτόπουλου με διάφορα μπαχαρικά ( υποθέτω κάρυ, κόλιανδρο, τζίντζερ, πιπέρι καγιέν, κανέλλα, σκόρδο, κύμινο ) και με ένα βαθυκόκκινο ολοζώντανο χρώμα, ντοματίνια τσέρυ, μαρούλι, αγγούρι μπόλικο για δροσιά, κρεμμύδι και από πάνω ένα πλούσιο στρώμα γιαουρτένιας σως. Πολύ ωραία και νόστιμη!! ( έφαγε ίσα ίσα 2 μπουκιές, κυρίως από τα λαχανικά και τη σως, και το υπόλοιπο, μαντεύετε ποιός το έφαγε... )

- 2 mango lassi, δηλαδή το παραδοσιακό τους ινδικό ποτό, που φτιάχνεται από πολτό μάνγκο, ζάχαρη και γιαούρτι, έρχεται σε ένα τεράστιο πραγματικά ποτήρι, με ένα ολόκληρο κομμάτι μάνγκο για διακόσμηση - το φάγαμε και αυτό, σιγά μην το αφήναμε.
Πολύ ιδιαίτερη γεύση, δεν μοιάζει καθόλου ούτε με το ξινόγαλα ούτε με το ayran, είναι πιο κοντά στα smoothies που φτιάχνουμε το καλοκαίρι και άνετα θα έπινα μια κανάτα από αυτό. Για μένα ήταν το τέλειο συνοδευτικό μετά από κάθε καυτερή μπουκιά που έτρωγα. ( το ήπιε όλο και ναι... της άρεσε!! )

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδική επί του ινδικού, δεν έχω πάει σε πολλά, αλλά εγώ με αυτά που δοκίμασα ξετρελάθηκα. Λογαριασμός με απόδειξη στα 16,50 ευρώ ( 4 το σουβλάκι, 6,50 η σαλάτα και 6 ευρώ τα 2 ποτά ).

Εννοείται ότι το συστήνω, σε όσους θέλουν να δοκιμάσουν τα παραπάνω ή και τα ακόμα πιο καυτερά πιάτα τους, μπορείτε μάλιστα να συμβουλευτείτε και το μενού αναλυτικά με τις τιμές, στην ιστοσελίδα τους, και να περάσετε μια βόλτα από εκεί. Ίσως να είμαι κι εγώ κάπου εκεί, μόνη μου ή με κάποιον άλλο τολμηρό που του αρέσουν τα πικάντικα... Προτείνεται!!!

Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Τρίτη 1η Σεπτεμβρίου, ευρισκόμενοι στο κέντρο της Αθήνας, επισκεφθήκαμε (δύο άτομα) το ινδικό εστιατόριο BABA JI στην οδό Νίκης στο Σύνταγμα.

Ένα ακόμη ινδικό εστιατόριο στην πρωτεύουσα άνοιξε τις πύλες του φέτος τον Απρίλη και λειτουργεί τις καθημερινές και το Σάββατο από 11.00-23.00, ενώ τις Κυριακές από 16.00-23.00.

Ο εσωτερικός κλιματιζόμενος χώρος είναι μάλλον περιορισμένος και λιτός. Αποτελείται από 7-8 τραπέζια και πάγκους, με ψηλές καρέκλες, ανοιχτόχρωμου ξύλου - όπου δοκιμάζοντας τα ινδικά εδέσματα παρατηρεί κανείς την παρασκευή τους στην ανοιχτή κουζίνα, που βρίσκεται στον ίδιο χώρο. Επικρατούν αποχρώσεις του γκρι, με καποιες πινελιές λευκού και μαύρου.

Τα φαγητά τους παρασκευάζονται από τον πακιστανό σεφ που μας έχει έρθει από το μακρινό Ισλαμαμπάντ, καθώς και απ' τη νεαρή ελληνίδα βοηθό του.

Ωστόσο, η ονομασία του μαγαζιού, BABA JI, παραπέμπει στην καρδιά της Βόρειας Ινδίας όπου έζησε και έδρασε ο BABA JI, ο διάσημος Ινδός γιόγκι και άγιος, ο Mahavatar Babaji, ο σεβάσμιος πνευματικός πατέρας του δεκατουένατου και εικοστού αιώνα. Σύμφωνα με τον θρύλο μάλιστα, έζησε για πολλούς αιώνες ανάμεσα στις χιονισμένες βουνοκορφές των Ιμαλαϊων. Η μορφή του, θα λέγαμε ότι, παρουσιάζει κάποιες αναλογίες με τον δικό μας αρχαίο κρητικό σοφό, μάντη, πνευματικό και θρησκευτικό δάσκαλο Επιμενίδη (7ος-6ος π. Χ. αι. ), που κατά τον Ξενοφάνη έζησε 154 χρόνια, ενώ κατά την κρητική παράδοση έφτασε σχεδόν σχεδόν τους τρεις αιώνες!!

Στο μαγαζί αυτό δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής πιάτα:

-Ένα ινδικό σουβλάκι (2 τεμ. ) με μια μεγάλη πίτα και με γέμιση λαχανικών και κομματιών κοτόπουλου tikka (4 €). Ήταν μια γεύση ουδέτερη και μέτρια, ειδικά όταν κάποιος έχει ήδη δοκιμάσει το αντίστοιχο απογειωτικό σουβλάκι στο MIRCH της οδού Ερμού στο Μοναστηράκι.
- Μια παχύρρευστη ινδική σούπα Dall Mash που βασίζεται σε άσπρες ινδικές φακές, μαγειρεμένες με ελαφρά μπαχαρικά (6.80 €). Είναι μακράν η νοστιμότερη Dall της Αθήνας, σε σύγκριση με το γειτονικό AVOCADO κ. α. χώρους.
-Ένα Seekh kebab, ανμτιπροσωπευτικό ινδικό πιάτο με βάση το αρνίσιο κρέας. Πρόκειται για 6 κακρόστενα κομμάτια σουτζουκιού, μαγειρεμένα με μπαχαρικά και κόλιανδρο (7 €). Γευστικό πιάτο με γαρνιτούρα ροδέλες κρεμμυδιού και δύο μικρές καυτερές πράσινες πιπερίτσες, που μάλιστα συνοδεύεται από μια εξαιρετική sauce γιαουρτιού με μέντα!
-΄Ενα σουβλάκι λαχανικών (2 τεμ. ), με ρεβυθοκεφτέδες (τα γνωστά μας φαλάφελ), τυλιχτά μέσα σε μια ολόφρεσκη, λεπτή πίτα (2.50 €). Η προηγούμενη sauce, που με πρωτοβουλία μου άλειψα στο σουβλάκι, το έκανε ακόμα πιο γευστικό! Το προτιμώ άπό το πιο πάνω ινδικό σουβλάκι που προηγήθηκε.

Υπάρχουν ακόμη στο μενού: πιτάκια λαχανικών (4 €), κοτόπουλο Pakora με κάρυ (6 €), ποικιλία ρυζιών και σαλατικών, καθώς και διάφορα κοτόπουλα (Tikka, Tandoori, Curry & Masala (7.50 - 9 €).

Δροσιστήκαμε με ωραιότατα ινδικά ροφήματα Mango Lassi (3 €). Το Lassi παρασκευάζεται με παγωμένο γιαούρτι, γάλα και προσθήκη ζάχαρης, κάρδαμου, κ. α. μπαχαρικών. Το Mango Lassi έχει φυσικά και πολτό Μάνγκο και είναι ένα ξεχωριστό ρόφημα! Το Αριάνι (το δικό μας ξινόγαλα) είναι το παρεμφερές ρόφημα, δημοφιλές στη Βόρειο Ελλάδα και την Τουρκία, ενώ στο Ιράν επικρατεί το Ντουγκ, το οποίο περιέχει και μέντα! Από τη χώρα μας μέχρι τα βάθη της Ανατολής υπάρχουν κοινές προτιμήσεις και συνήθειες, κάποιες από τις οποίες έχουν τις ρίζες τους στην εποχή του Μεγαλέξανδρου!!

Αυτό όμως που πραγματικά εντυπωσιάζει, όπως άλλωστε και στο MIRCH είναι τα ψυγεία τους με τη μεγάλη ποικιλία από μπύρες. Ανάμεσά τους η COBRA (4), INDIA PALE ALE (5), ALFA & FIX (2.50), PAULANER (4), KOZEL DARK (4), BALTIKA NO. 7, 1 L. (5), GINGER BEARD (6), ESTRELLA DAMM, 750 ml (7): μια τεράστια ποικιλία για όλα τα γούστα!!

Υπάρχουν επίσης τα βασικά αναψυκτικά (~ 2 €), όπως και ποτήρι κρασί, το Μοσχοφίλερο Μπουτάρη (3 €).

Ο λογαριασμός έφτασε τα 26.50 €, η απόδειξη ήρθε κανονικά, καθώς και η κανάτα με το παγωμένο νερό βρύσης, ευθύς εξαρχής. Η καθαρή τουαλέτα τους (κοινή: ανδρών-γυναικών) βρίσκεται στο υπόγειο. Προσοχή στα σκαλάκια!

Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα ενδιαφέρον αν και μικροσκοπικό ινδικό στέκι στην καρδιά της Αθήνας. Μια ωραία λύση για μια casual indian fast food κατάσταση, ανάμεσα σε πληθώρα άλλων εκεί τριγύρω. Εσείς θα κρίνετε τελικά, συμπληρώνοντας με τις δικές σας κριτικές τη βαθμολογία του μαγαζιού αυτού!!

Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Είχα διαβάσει για το συγκεκριμένο μαγαζάκι κι είπα να το δοκιμάσω! Πήγαμε σήμερα παρέα 3 ανθρώπων μιας και βρεθήκαμε στο κέντρο για δουλειές. Παραλίγο να χάσουμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε γιατί αρχικά διστάζαμε να μπούμε μέσα, κάτι μας χάλαγε στον χώρο. Εντάξει γεγονός είναι πως ο χώρος είναι αρκετά άβολος, έχει 2 ψηλά τραπέζια που δεν μου ταιριάζουν σε ινδικό και οι καρέκλες του γενικά είναι κάπως άβολες. Πιστεύω ότι πρέπει να φύγουν όλα και να πάρουν καινούρια ώστε να χωράνε περισσότεροι και πιο άνετα.

Στα του φαγητού όμως παίρνει άριστα! Δοκιμάσαμε κοτόπουλο όλοι, καράχι, μάντρας και κασμίρ. Το μάντρας ήταν πραγματικά καυτερό κάτι που μου έκανε εντύπωση αφού σε άλλα μαγαζιά είναι ιδιαίτερα ελληνοποιημένο. Μου άφησε πολύ καλή εντύπωση. Το κασμιρ αν και δεν είναι στα γούστα μου άρεσε στην παρέα και σε μένα που δοκίμασα, όχι ότι θα το προτιμούσα βέβαια. Το καράχι στο παραδοσιακό του σκεύος αρκετά καλό, όπως και τα ναν,

Ο βασικός λόγος που γίναμε αμέσως φαν όμως είναι ένας! Οι μερίδες συνοδεύονται από χωριστό μπολάκι με ρύζι! Οι περισσότεροι τα χρεώνουν και θες σε παρόμοια μαγαζία 14 ευρώ τελικά, με το ρυζάκι η μερίδα έβγαινε 8-9 ευρώ πράγμα άψογο και πολύ οικονομικό, πας πολύ εύκολα χωρίς να σκέφτεσαι ότι με μια μπύρα θες μια περιουσία. 3 μερίδες, 2 νααν, 1 μπύρα πληρώσαμε σύνολο 31 ευρώ αρκετά καλά!

Εντάξει δεν λέω υπάρχουν καλύτερα στην Αθηνα στο είδος του αλλά για την τιμή του ήταν άψογο. Θα ξαναπάμε σίγουρα!

Προσωπικά θα το θελα λίγο πιο παραδοσιακό σαν χώρο και σαν μουσική και με περισσότερη μυρωδιά κολιανδρου..... Αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί

Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

χτες Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016, μετά από βροχερό καφεδάκι στο Σύνταγμα, το στομάχι χτύπησε το γνωστό καμπανάκι. Ιδέα δεν είχαμε για το τι θέλαμε να μασουλήσουμε, όμως σκεφτόμασταν να κατηφορήσουμε προς μοναστηράκι για να πάρουμε "σουβλάκι" από το Mirch. Εκεί που χαζολογούσαμε μητροπόλεως, παίρνει το μάτι μου ένα "india" πεταγόμαστε απέναντι, και ωπ! ινδικό φαγητό! κοιτάω κατάλογο που είχε απέξω, τιμές πάνω κάτω τα ίδια, οπότε αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε εκεί τα ινδικά "σουβλάκια".

Ο χώρος είναι πολύ μικρός... στο βάθος αριστερά (τι βάθος, στα 3 μέτρα) η κουζίνα, με 2 μάγειρες, εκ των οποίων ο ένας έφερνε σε ινδία ο άλλος ήταν ασιάτης, και 2 κορίτσια στην παρασκευή των πιάτων. Στα δεξιά μόλις μπεις, ψηλό ψυγείο-βιτρίνα με πολλές πολλές ετικέτες μπύρας! οι λάτρεις του είδους επομένως θα καλύψουν την όποια προτιμησή τους.

Στο σέρβις υπήρχαν άλλα δύο κορίτσια που εξυπηρετούσαν τα τραπεζάκια. Μου έκανε εντύπωση το πολύ προσωπικό, για 20 τετραγωνικά μαγαζί! (8-10 τραπέζια 2άρια και 4άρια)

Γενικά, επειδή πάμε συχνά στο mirch για σουβλάκι όπου γίνεται χαμός από κόσμο και αναμονή, μόλις μπήκαμε στο babaji, νοιώσαμε τρομερή ανακούφιση με τον χώρο... ησυχία.... φωτεινό.... ήρεμο.... ο ένας (σχετικά) μακριά από τον άλλον και όχι... πάνω στον άλλον.... δεν υπήρχε οχλαγωγία, το κεφάλι σου ήταν ήρεμο και δεν σου προκαλούσε επιθυμία να σηκωθείς να φύγεις αμέσως, όταν φας. Καθίσαμε και μας πήραν παραγγελία, δε περιμέναμε όρθιοι σε ουρά, γενικά ήταν πιο "εστιατόριο".

Ηρθε η μια κοπελίτσα και αφού μας έφερε κανάτα με νερό, της παραγγείλαμε, 2 "σουβλάκια" ινδικά και 1 με ρεβύθια και 1 chicken pakora

Εχουμε και λεμε:
όοοολλλα νοστιμότατα... πραγματικά πολύ ωραίες γεύσεις!!
Το ινδικό σουβλάκι, ίδια υλικα (σαλάτα και μαριναρισμένο πικάντικο κοτοπουλάκι, μέτρια πικάντικό ώστε να μη βγάλεις καπνούς, ευμεγεθές όπως του mirch, (μια ιδέα μικρότερο) στα 4 ευρώ, αξίζει φουλ!

Το σουβλάκι με το ρεβυθοκεφτέδες, μάλλον το κλασσικό φαλάφελ, πάρα πολύ νόστιμο, μικρότερο σε μέγεθος αλλά μεγάλο και ευτραφές επίσης, στα 2.5 ευρώ, νομίζω δε θα ξαναφάω "σουβλάκι"ελληνικό άν βρεθώ κέντρο. Το ερωτεύτηκα! μοσχομύριζε και κύμινο-κόλιανδρο, ωραία τα υλικά γενικά μέσα. Δεν έχει καμιά σχέση με άλλα "φαλάφελ" που έχω φάει.

Το chicken pakora τώρα, έχουμε τις εξής επισημάνσεις, πρώτον ήταν πολύ πιο νόστιμο από mirch, πιο εμφανίσιμο (στου mirch φαίνεται παρατηγανισμένο... ) και συνοδευόταν από 2 σαλτσούλες (αχ... γευστικότατες ειδικά αυτή που είναι σα μαρμελάδα) αλλά ήταν... τραγικά μικρότερη η ποσότητα. Οπότε θεωρώ ότι στα 6 ευρώ, δε συμφέρει ιδιαίτερα. Ηταν καμιά 10αριά μακριές λωριδίτσες κοτόπουλου παναρισμένες. Εξαφανίστηκαν αμέσως, μιας και ήταν το πρώτο που μας έφεραν.

Οι τουαλέτες χρησιμοποιήθηκαν από την παρέα, καθαρές και στο υπόγειο, όχι δίπλα στο τραπέζι που τρώς. Γενικά σαν χώρος είναι καθαρός και αξιοπρεπής και δε μαζέυει πιτσιρίκια να φωνάζουν. Είχε οικογένειες, τουρίστες, φίλες, κάθεσαι ανθρώπινα να πεις και δυο κουβέντες!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην ανάγνωση του καταλόγου, ότι τα κυρίως πιάτα, συνοδεύονται από ρύζι!! δε χρειάζεται να πληρώσεις δλδ έξτρα μερίδα!
Δυο κοπέλες δίπλα μας που είχαν παραγγείλει κυρίως (αυτά στα κεραμικά μπωλ_φουλ γεμάτα) τους έφερε μια πιατέλα με ρύζι μπασμάτι. Ηταν μεγάλη η ποσότητα δηλαδή, όχι να πληρώσεις 3 ευρώ ο καθένας έξτρα, για να φας ρύζι.

Επίσης, είδα ότι είχαν πάρει πίτα νααν με τυρί, που μου φάνηκαν τα 4 κομμάτια, τεράστια! γεύση φυσικά δε ξέρω, αλλά στο μέγεθος, κάθε "Τριγωνάκι" χώραγε στο καλαθάκι μόνο του.

Αποδειξούλα κανονικά αναλυτική στο τέλος χωρίς κουβέρ, χωρίς καθυστερήσεις.

Σε τιμές ήταν ίσως μια ιδέα (μισό ευρώ) πάνω, και όχι όλα, από του mirch, εκτός από το σουβλάκι που ήταν ίδια τιμή στα 4, σε γενικές γραμμές το προτείνω στο σύνολό του, αξίζει γευστικά, δεν είχε καμιά επίδραση στην κοιλιά το καυτερό του θέματος, το περιβάλλον αξίζει περισσότερο επίσης (Εκτός αν πετύχεις καλοκαίρι, να κάτσεις στο μπαλκονάκι στου mirch! ) είναι πιο "κυριλέ" σαν χώρος.

Με τόσο ινδικό σουβλάκι που έχω φάει, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο υγειινό από τα "ελληνικά". Να το έχετε στο μυαλό σας αν έχετε όρεξη για ινδικό, είναι στο πλάι της μητροπόλεως, στη Νίκης. Μετρό σύνταγμα ή άλλο μέσο, και έφτασες!

και φυσικά.....

να έχετε όλοι μια καλή χρονιά! να τρώτε πολλές λιχουδιές, να ανακαλύπτετε νέα μαγαζάκια και όλοι μαζί να αλληλοβοηθιόμαστε για να τρώμε όμορφα και γευστικά!!

Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι 6 άτομα βρεθήκαμε στο κέντρο με διάθεση για "κάτι διαφορετικό". Έτσι είπαμε να δοκιμάσουμε το Baba Ji, για το οποίο υπήρχαν σχετικά καλές κριτικές.

Ομολογώ οτι είμαι λάτρης της κουζίνας. Τα καρυκεύματα που χρισιμοποιούν και το καυτερό των γεύσεων αυτών μ'αρέσει πολύ (άσχετα αν το στομάχι δυσανασχετεί πολλές φορες).

Η παρέα δεν είχε στο παρελθόν επαφή με την κουζίνα αλλά ήταν γενικά θετικά διακείμενη.

------------
Μικρός, λίγα τραπέζια, με την ανοιχτή κουζίνα στο πλάι, με κάμποση φασαρία απο την προετοιμασία των πιάτων αλλα ευτυχώς φύγαμε χωρίς να μυρίζουν τα ρούχα (άν δεν χάλασε η όσφρηση μου μετά τα καυτερά)

------------
Μία κοπέλα προσταθούσε να εξυπηρετήση όλα τα τραπέζια, ευγενική, αλλά ίσως και λόγω του οτι έπρεπε να τα κάνει όλα ξεχνούσε. Μας έφερε κανάτα νερό, αλλά όχι ποτήρια, ένα κυρίως λάθος, αναγκαζόμασταν να ζητήσουμε 2-3 φορές διάφορα πραγματάκια, όπως το συνοδευτικό ρύζι ενός πιάτου, κουτάλια για να σερβίρουμε τα σαλτσερά πιάτα κλπ. Θέλει λίγο μεγαλύτερη οργάνωση, ίσως και μια χείρα βοηθείας αλλά τουλάχιστον ήταν ευγενική και πρόσχαρη η κοπέλα.

------------
Πήραμε θεωρώ πολλά (ναι ακόμα και σ' εμένα φάνηκαν πολλά). Φαγώθηκαν όλα. Η παραγγελία λοιπόν:
-Ινδικό σουβλάκι λαχανικών (έμοιαζε με φαλάφελ) δε δοκίμασα αλλά αυτοί που το φαγαν τους άρεσε αρκετά

- 2 Naan (1 με σκόρδο και λενα με καρύδα και σταφίδες) ωραία και τα δύο αλλά σταφίδες δε συνάντησα να πω την αλήθεια μου.

- 1 Ρύζι με μανιτάρια (πολύ ακριβο για αυτό που μας ήρθε. Απο την περιγραφή περιμέναμε κάτι απο μόνο του γευστικό. Αυτό ήταν απλό Basmati με μανιτάρια.

- Κοτόπουλο pakora (αν θυμάμαι σωστά το όνομα) που ήταν λωρίδες ελαφρά παναρισμένου κοτόπουλου συνοδεία μιας σάλτσα και ήταν αρκετά καλό.

- Samosas λαχανικών, 2 ευμεγέθη πιτάκια με λαχανικά και συνοδεία της ίδις σάλτσας με πριν. Εξίσου ωραία.

- Ενα πιάτο με ρεβύθια που δε θυμάμαι την ονομασία του και το οποίο είχε πολύ ωραία σάλτσα αλλα το ρεβύθι ήθελε λίγο βράσιμο ακόμα οπότε συνολικά ήταω μέτριο

- 2 chicken tikka masala. Πολύ καλό

- 1 beef chili (το λάθος πιάτο, Vindaloo έπρεπε να είναι αλλά το κρατήσαμε για να μην περιμένουμε να ξαναφτιάξουν άλλο όσο οι υπόλοιπι θα τρώμε) το οποία ήταν καλό

- 1 chicken madras. ΚΑΥΤΕΡΟ. Πολύ καλό

- 1 chicken butter. Πολύ ωραία γεύση αλλά λίγο βαριά.

Όλες οι μερίδες συνοδεύονταν με basmati. Σαν πιάτα, λόγω της σάλτσας που περιείχαν ήταν χορταστικά, όμως η περιεκτικότητα σε τσι-τσι (aka κρεατάκι) δεν ήταν πολύ. Γι' αυτό έχουμε και τα naan βέβαια.

VfM
------------
Τα παραπάνω μαζί με 2 αναψυκτικά (ε δε μας πήγαινε να πάρουμε κρασί με αυτές τις γεύσεις και είχε αρκετή δροσιά για μπύρα) κόστισαν 76 euro. Μια χαρά πιστέυω σε γενικές γραμμές.

Οι μόνες παρατηρήσεις που έχω αφορούν το service που θέλει μια βοήθεια και το κρεατάκι στις μερίδες. Βάλτε λίγο κοτοπουλάκι ακόμα. Αν και αυτό ισχύει για όλα τα αντίστοιχα μαγαζιά που έχω επισκεφθεί.

Θα ξαναπάω, όταν θα είμαι στη γειτονιά, αλλά θέλω πρώτα να δοκιμάσω και τους πιο υψηλόβαθμους (στο ask4food) συγγενείς του Baba Ji.

Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μετά από τις πολύ καλές κριτικές και σε αναζήτηση ενός ωραίου, ιδιαίτερου και όχι ακριβού μαγαζιού για φαγητό στο κέντρο πήγαμε στο baba ji! Γύρω στις 7, απόγευμα παρασκευης πήγαμε με τον φίλο μου, όχι ιδιαίτερα πεινασμένοι αλλά με το που μπήκαμε μας άνοιξε η όρεξη!

Χωρος απλός, μινιμαλ, χωρίς τη βαβουρα του mirch! Εντυπωσιακή η ποικιλία από μπύρες! Παραγγειλαμε πίτες νααν, σουβλάκι ινδικό και παναρισμενο στήθος κοτόπουλο, το οποίο συνοδευοταν με δύο σος! Πάρα πολύ γευστικό, ζουμερό, φρέσκα υλικά, χαιροσουν να το τρως!

Απολαυστικό, αλλά θα μπορούσε να είναι λίγο πιο καυτερό, ειδικα το σουβλάκι! Πολύ ευγενικο προσωπικό, νερό σε κανάτα και καθαρές τουαλέτες! Και για τα παραπάνω 13 ευρώ, vfm για τόσο νόστιμο και χορταστικό φαγητό και μάλιστα δίπλα στο σύνταγμα, μια περιοχή με μάλλον ανοδική τάση στις τιμές που θα τις έλεγα εν γένει υπερτιμημένες! Πολύ τιμια επιλογή, γευστική και κάτι διαφορετικό! Συστήνεται!

Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή απόγευμα πριν από τη βόλτα μας στο κέντρο, βρεθήκαμε για πρώτη φορά στο Babaji. Ο χώρος μικρός, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση, το μενού σε μια απλή κόλλα χαρτί, ενώ τα πιο ενδιαφέροντα από τα πιάτα δεν αναγράφονταν σε αυτό, αλλά μας τα ανέφερε η σερβιτόρα.

Πήραμε ένα από τα μη αναγραφόμενα ορεκτικά (κάτι σαν κρεμμυδοκεφτέδες λάιτ, πολύ καλό η μια από τις δυο συνοδευτικές ντιπ φανταστική), μια εξαιρετική σαλάτα τίκα με πολύ γενναιόδωρη ποσότητα κοτόπουλου και γενικώς μεγάλη μερίδα ικανότατη για δυο άτομα, και σε ό, τι αφορά τα κυρίως, ο ένας tandoori κοτόπουλο (καλούτσικη γεύση, θηριώδης μερίδα) κι ο άλλος τις φακές (καλούτσικες, έχουμε φάει και καλύτερες). Αυτά συν ένα πολύ καλό λάσι από μάνγκο και μια μπύρα, το σύνολον 31,50€.

Το σέρβις αρκετά καλό, αλλά χαρακτηριστική η καθυστέρηση στην (πάντα ευπρόσδεκτη) κανάτα με νερό βρύσης και ακόμη πιο χαρακτηριστική στο λογαριασμό (έπιασαν την κουβέντα στο ταμείο κι έκαναν κανένα εικοσάλεπτο να τη φέρουν)΄.

Γενικώς για τα λεφτά του πολύ τίμιο. Έχουμε φάει σε καλύτερα Ινδικά στην Ελλάδα (και σε απείρως καλύτερα στην Ινδία), αλλά είναι τίμιοι, απλοί και τέλος πάντων από deliverάδικο-cum-τρύπα στο κέντρο όπου κάθεσαι κιόλας, δεν είχα πολύ περισσότερες απαιτήσεις. Γι' αυτά που πληρώσαμε ήταν λίγο παραπάνω από ΟΚ, με τη σαλάτα τίκα να ξεχωρίζει.

Ιούλ

Ως τώρα έχω φάει τρεις φορές εκεί.

Την πρώτη φορά πήρα πακέτο ένα κοτόπουλο τίκκα μασάλα και νααν κι ήταν πάρα πολύ καλό. Ικανοποιητική μερίδα, καυτερό και πεντανόστιμο.

Τις επόμενες δυο φορές πήγα με παρέα, παραγγείλαμε σαμόσα λαχανικών, ινδικό σουβλάκι αλλά και χορτοφαγικό -το οποίο, οποία έκπληξη, πρέπει να είναι φαλάφελ- και καθίσαμε σε ένα από τα 3-4 τραπεζάκια που έχει όλα κι όλα, ενώ κόσμος μπαινόβγαινε κι έπαιρνε φαγητό σε πακέτο. Πεντανόστιμα και χορταστικά κι αυτά. Φανταστείτε ότι το χορτοφαγικό είναι διπλό, σαν το ινδικό σουβλάκι με κοτόπουλο, αλλά κοστίζει μόλις 2,50 ευρώ! Κατά τα άλλα έχει και τα πιάτα που βρίσκεις σε άλλα ινδικά ταχυφαγεία και μη, αν θες να δώσεις πιο πολλά λεφτά.

Το ωραίο είναι ότι δεν υπάρχει κουβέρ αν καθίσεις να φας, τα παιδιά είναι εξυπηρετικότατα και αν δεν πιεις κάτι, μπορείς να επιλέξεις μεταξύ νερού βρύσης και εμφιαλωμένου. Τα τραπεζάκια είναι πολύ βολικά και διαθέτει ωραία ποικιλία μπυρών, αλλά κι αναψυκτικών!! (Σαν βελτιωμένη εκδοχή του Mirch δε σας ακούγεται;)

Παραγγέλνεις, έρχεται το φαγητό, τρως και στο τέλος πληρώνεις το λογ/σμό δίχως εξτρά χρεώσεις κι αυτό ήταν.

Ελπίζω να παραμείνουν λογικές οι τιμές του γιατί είναι υπέροχο να έχεις ένα τέτοιο στέκι σε τόσο κεντρικό σημείο.