Ένας φιλόξενος χώρος όπου μπορείτε να ανακαλύψετε γεύσεις και αρώματα από Ελλάδα. Να γευματίσετε μεσημέρι και βράδυ δοκιμάζοντας χειροποίητους μεζέδες ή να απολαύσετε ελληνικό καφέ στη χόβολη και άλλα παραδοσιακά ροφήματα. Ο εσωτερικός χώρος είναι βασισμένος στην ελληνική λαογραφική παράδοση ενώ τους καλοκαιρινούς μήνες μπορείτε να καθίσετε σε μία από τις τρεις αυλές. Η Ονειρία αποτυπώνει την παραδοσιακή Ελληνική κουλτούρα στο τραπέζι σας.

Κάθε μέρα 10.00 με 02.00

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Επιτρέπονται κατοικίδια

16 Οκτ 2017

Γράφω κριτική για το μεζεδοπωλείο "Ονειρία", στο Χαλάνδρι.
Είναι ένα νέο μαγαζί, μόλις 2 μηνών, που άνοιξε στη θέση της μπυραρίας "Ζύθος"

Δεν ξέρω σε τι στυλ κουζίνας να το κατατάξω.
Κατ'αρχην λειτουργεί από πολύ πρωί σερβίροντας καφέδες και πρωϊνό.
Έχει μια τεράστια μπάρα που μπορείς να κάτσεις για ποτό.
Πουλάει όμως και παραδοσιακά προϊόντα όπως χειροποίητα ζυμαρικά, πελτέ, όσπρια, γλυκά κ. α.
Από το μεσημέρι και μετά ανοίγει η κουζίνα για φαγητό.
Οι μερίδες του είναι μικρές και οικονομικές, ενώ ο κατάλογος είναι αρκετά λιτός σε αυτά που προσφέρει.

Ο χώρος του είναι εντυπωσιακός.
Αρκετά μεγάλος, με σωστό φωτισμό και λίγα τραπέζια ώστε να μην υπάρχει στρίμωγμα.
Δυστυχώς, δεν μπορούσαμε να κάτσουμε στην πολύ φροντισμένη αυλή του, γιατί έκανε κρύο.

Αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε λίγο απ'ολα, καθώς οι τιμές ήταν χαμηλές και οι μερίδες μικρές.
Έτσι, ούτε θα σκαγαμε απ'το φαΐ, ούτε θα πληρώναμε πολλά.

Πήραμε σαλάτα με μαρούλι, κοτόπουλο, μανούρι και πιπεριά. (5,7€).

Συκωτακια ψιλοκομμένα με σάλτσα λεμονιού και θυμαριού (5,5€).
Νομίζω πως ήταν τα καλύτερα που έχω φάει!

Μπιφτεκάκια με κατικι Δομοκού (4,8€).

Μανιτάρια γεμιστά με αλλαντικά (4,5€).

Τηγανιά κοτόπουλο με πράσο (4,8€).

Εδώ λίγο μου φάνηκε πως ήθελε περισσότερο μαγείρεμα το κοτόπουλο για να στεγνώσει λίγο η σάλτσα.
Και θα το ήθελα ελαφρώς πιο πικάντικο.

Φέτα τηγανιτή με μέλι (4,5€).

Ο λογαριασμός, μαζί με δύο μπύρες ήρθε στα 26€.
Στο τέλος μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό κουταλιού.

Θεωρώ την "Ονειρία" ένα μαγαζί που τα έχει όλα και μπορείς να κάτσεις εκεί όλη μέρα.

Ότι φάγαμε ήταν σχεδόν άριστο και η εξυπηρέτηση πολύ φιλική.

Είναι από τα καλύτερα μεζεδοπωλεία που έχω επισκεφτεί.
Πολλά μπράβο και μακάρι να συνεχίσουν το ίδιο καλά..

14 Ιουν 2016

Λοιπον λοιπον, ηρθε η ωρα να γραψω τη νεα μου κριτικη. Ητανε σαββατοβραδο οταν πηγα στο εν λογω μαγαζι παρολο που δεν ειχα κανονισει κατι συγκεκριμενο για την εξοδο μου τελικα τελευταια στιγμη ειπα να ξεπορτισω.

Εφτασα Πανορμου περι τις 9μιση και εισηρθα στο μαγαζι περι τις 10 παρα. Το μαγαζι ειναι στον 1ο και στον 2ο οροφο αλλα οι μουσικοι παιζουν στον 1. Ο εσωτερικος διακοσμος ομορφος, λιτος και φαινονταν και ηταν καθαρος και οργανωμενος με τους, τις σερβιτορους να ηξεραν καλα τη δουλεια τους. Ημασταν λοιπον 3 ατομα και κατσαμε σε ενα τραπεζι 4 ατομων μπροστα σχεδον απο τους μουσικους. Το μαγαζι εκεινη την ωρα ητανε αδειο αλλα λιγο πριν τις 11 ειχε γεμισει. Οι μουσικοι ητανε δυο, μια κοπελα που επαιζε κιθαρα και τραγουδουσε κι'ενα παλικαρι που επαιζε βιολι.

Αρτοι μουσικοι και οι δυο με ρεπερτοριο για ηλικιες απο 20 εως 30 που εμενα μου αρεσε πολυ. Απο εντεχνο λαικο μεχρι κλασσικα ροκ διασκευασμενα πολυ ομορφα για να παιχτουν με μια κιθαρα κι'ενα βιολι. Η κοπελα πολυ ωραια φωνη μπορουσε να ανταπεξελθει σε ολες τις απαιτησεις των κομματιων. Ας παμε λοιπον στα εδεσματα και στα ποτα. Παραγγειλαμε ρακομελο 7/10, κρασι 7/10, σαγανακι 5/10 οχι ομως τελειως αδιαφορο ηταν'ενα σαγανακι που το παιρνεις απο το μαρκετ και το ψηνεις στο τηγανι, απλα το συγκεκριμενο ειχε λιγο την αισθηση της τσιχλας στο μασημα και ητανε λιγο αγευστο, τυροπιτακια 7/10, μπουγιουρντι 7/10 και οσο καφτερο χρειαζετε, ποικιλια κρεατων με λουκανικο 7/10, μπριζολακια 8/10 (και οχι πανσετες) πατατες 8/10, κοτοπουλο φιλετο 8/10, ποσοτητα και ποιοτητα ποικιλιας 7,5/10.

Δηλαδη αρκετα καλη για ενα μαγαζι που στοχευει πιο πολυ στο κεφι παρα στα εδεσματα. Εν κατακλειδι θα ελεγα πως ειναι ενα μαγαζι που σιγουρα θα περασεις καλα και δεν θα το μετανιωσεις. Συνδυαζει τα παντα σε καλο επιπεδο και τις εποχες που ζουμε θα επρεπε να υπαρχουν και αλλα τετοια μαγαζια που συνδυαζουν ποιοτητα καλη, καλες τιμες και ωραιο κεφι με αρτιους μουσικους. Θα ξαναπαω σιγουρα! Επιτυχια του μαγαζιου το οτι μ'εκανε να ξεχασω, εστω για ενα 3ωρο τι χρωσταω στην εφορια!