23 Φεβ 2016

Η εμπειρία μου από το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πλήρως απογοητευτική και λυπάμαι που θα διαφωνήσω κάθετα με την προηγούμενη κριτική, από την φίλη evi.

Βρέθηκα πρόσφατα στην περιοχή για κάποια δουλειά, και είπα να το δοκιμάσω, μιας και είχε βρεθεί στα χέρια μου και το φυλλάδιο τους πριν κάποιες εβδομάδες. Θυμόμουν επίσης ότι η evi στην δική της επίσκεψη είχε μείνει ευχαριστημένη.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός, μίζερος και καταθλιπτικός, χωρίς να φταίει καθόλου το ότι είναι σε υπόγειο. Υπάρχει ακαταστασία παντού και επιπλέον είδα μια νωθρότητα και μια έλλειψη ενδιαφέροντος για την εικόνα του μαγαζιού και για την καθαριότητα.

Διάφορα άσχετα αντικείμενα βρίσκονταν αφημένα γύρω γύρω σε κοινή θέα, καταλαμβάνοντας και το ένα εκ των δύο μοναδικών τραπεζιών του μαγαζιού, δείχνοντας μια πρόχειρη εικόνα όχι ευχάριστη για αυτόν που θέλει να καθίσει, εκτός κι αν το μαγαζί είναι μόνο για ντελίβερι και δεν το κατάλαβα εγώ.

Αλλά ακόμα και έτσι, οφείλεις πιστεύω να τηρείς κάποιους εντελώς βασικούς κανόνες.

Παρατήρησα και την κουζίνα του μιας και ήταν στο οπτικό μου πεδίο και βρέθηκα στο δίλημμα αν πραγματικά ήθελα να καθίσω, αλλά εκείνη τη στιγμή ήρθε ο νεαρός να πάρει παραγγελία και ήταν ήδη αργά για να φύγω.

Πήρα μια σαλάτα σίζαρς και άφησα σχεδόν τη μισή, έχοντας χαλαστεί από κάποια θεματάκια που έπεσαν στην αντίληψή μου. Το ψητό κοτόπουλο που είχε η σαλάτα ήταν πολύ νόστιμο, αλλά τί να το κάνεις...

Πήρα και ένα burger που λεγόταν The Guacamole, με τσένταρ, το οποίο τσένταρ να πω την αλήθεια δεν το εντόπισα, μπέικον, ντομάτα, κρεμμύδι, καυτερές πιπεριές jalapenos και guacamole, το οποίο δεν ήταν σε καμία περίπτωση τίποτε άλλο από σκέτο, λιωμένο με το πιρούνι, ανάλατο αβοκάντο.

Ήταν πολύ κακό και παίρνει μία θέση ανάμεσα στα χειρότερα burger που έχω δοκιμάσει ποτέ.

Άψητο σε πολλά σημεία το μπιφτέκι, ανάλατο και χωρίς την παραμικρή γεύση, και σκληρό σαν σόλα στα σημεία που ήταν ψημένο. Βασικά ήταν σκέτος κιμάς όπως τον αγοράζουμε στο κρεοπωλείο, ριγμένος πάνω στο πλατό. Το ψωμάκι δεν ήταν φρέσκο ούτε αφράτο, αν και είχε ψηθεί λίγο στο φούρνο, δεν έσωσε ούτε και αυτό την κατάσταση. Με δυσκολία έφαγα το μισό.

Ακόμα και να μπορούσα να παραβλέψω όλα τα παραπάνω, οι γεύσεις από τα άλλα υλικά απλά δεν έδεναν μεταξύ τους. Καμία νοστιμιά. Οι λίγες τηγανιτές πατάτες που το συνόδευαν ήταν ξανατηγανισμένες και οι περισσότερες από αυτές μαυρισμένες και ξεραμένες.

Αν έτσι είναι το burger στο... Αμέρικα, όπως διαφημίζεται στη σελίδα και στο φυλλαδιάκι του καταστήματος, τότε λυπάμαι, αλλά αυτό που έφαγα εγώ (το μισό το παράτησα) πραγματικά δεν αξίζει ούτε έναν επιεική βαθμό και αν υπήρχε 0, αυτό το βαθμό θα έβαζα.

Και στο χώρο ισχύει ακριβώς το ίδιο, αν υπήρχε 0 αυτό το βαθμό θα έβαζα

Έχει και άλλες παραδοσιακές αμερικάνικες λιχουδιές, αν κάποιος θελήσει να το δοκιμάσει και να μας πει τη γνώμη του. Εγώ πάντως δεν του δίνω δεύτερη ευκαιρία και δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση. Για τη σαλάτα και το burger έδωσα 10 ευρώ και τα κλαίω ακόμη.

Οι τιμές του είναι πολύ χαμηλές, κάτι που είναι ανάλογο με την ποιότητά του δυστυχώς, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία. Η κανάτα με τον δωρεάν καφέ ήταν πολύ ταλαιπωρημένη, ο καφές πρέπει να ήταν ξεχασμένος ώρες ατελείωτες εκεί μέσα. Ευτυχώς δεν μου πρόσφεραν, θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση.

Δεν πίστευα ποτέ, κάνοντας τώρα μια πρόχειρη σύγκριση στο μυαλό μου, ότι η πασίγνωστη αλυσίδα φαστφούντ που τιμήσαμε όλοι στα παιδικά μας χρόνια, φαντάζει όαση μπροστά του.

Αγίου Κωνσταντίνου 40, Μαρούσι