Το μενού είναι μέσης ανατολής με πινελιές πολιτικής κουζίνας

24 Αυγ 2017

Το Πίτα Κεμπάπ έχει λάθος όνομα.

Όπως εκείνος ο Κωνσταντίνος που γνώρισες και θα του ταίριαζε πιο πολύ να λέγεται Μπάμπης ή Τάσος. Ή η κυρία Αγγελική, η γειτόνισσα που σου έφερνε μπισκότα παλιά και θα ήταν καλύτερα να λέγεται Πόπη, Ματούλα ή Χαρά.

Έτσι είναι και το Πίτα Κεμπάπ για μένα. Είναι ξεκάθαρο ότι θα έπρεπε να λέγεται σκέτο "Πίτα". Ή "Ψωμί". Ή μάλλον, "Ζύμη". Καλύτερα "Χρυσή Ζύμη", βασικά. Οκ, το βρήκαμε.

Γιατί? Θα το πούμε λίγο πιο μετά αυτό.

Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά, όμως. Αρχικά οφείλω να πω ότι δεν θα επισκεπτόμουν από μόνος μου ποτέ ένα μαγαζί σαν τη Χρυσή Ζύμη. Η περιοχή στην οποία βρίσκεται, δυστυχώς, είναι πολύ στα κάτω της. Μάλιστα, με μια γρήγορη ματιά περνώντας απ' έξω, η εμφάνιση του σε προδιαθέτει για κάτι τουλάχιστον κακό, τριτοκοσμικό κλπ. Είμαι «κάποιος», βλέπετε, και θέλω μόνο μεταξωτά βρακιά, τρομάρα μου.

Τα καλά σχόλια της Julie05 για τις ελαφριές "συνέπειες" μετά από βαριές συνταγές και τις υπέροχες γεύσεις δεν με άφησαν ασυγκίνητο, ωστόσο και πάλι δεν θα το επισκεπτόμουν εύκολα. Ώσπου βλέποντας τη διεύθυνση του, συνειδητοποιώ ότι βρίσκεται σε απόσταση 26 δευτερολέπτων (με τα πόδια και αργό περπάτημα) από το σπίτι της γιαγιάς μου. Ε, αφού ήταν τόσο καρμικό να υπάρχει μαγαζί με καλά σχόλια στο ask4food τόσο κοντά μου, έπρεπε να πάω. Δεν πας κόντρα στη φύση, αν δεν θες να σε σκίσει.

Ο χώρος είναι ενοχλητικά απλός, αλλά και σχολαστικά καθαρός και προσεγμένος. Ασπριδερά χρώματα παντού, σε τραπέζια, τοίχους, καρέκλες. Μια γυναίκα μπορεί να τα έλεγε ζαχαρί, κοκκαλί, εκρού ή «το χρώμα της σκόνης 2 ημερών». Διακόσμηση μηδέν. Η εμφάνιση του είναι για 1/4, ωστόσο για να τιμήσω την καλή καθαριότητα, τον ικανοποιητικό κλιματισμό και το ότι όταν μπήκα ένιωσα ότι είναι πιο προσεγμένος χώρος σε σχέση με όσα πίστευα-φοβόμουν πριν μπω, πάμε στις 2 ντοματούλες.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιείται από μια νεαρή κοπέλα η οποία συχνά δέχεται υποδείξεις από τον (μάλλον) ιδιοκτήτη που βρίσκεται στα πέριξ και επιτηρεί. Στις δύο επισκέψεις που πραγματοποίησα, τα πάντα έρχονταν γρήγορα και έτυχα ικανοποιητικής αντιμετώπισης. Λίγο κρύα και μαγκωμένη η νεαρή κοπέλα. Ιδιαίτερα εξυπηρετικός, ευγενής και καλοσυνάτος ήταν και ο μάγειρας που είχα συναντήσει στην πρώτη μου επίσκεψη, ίσως ο ίδιος που περιέγραψε η Julie. Ο μάγειρας που συνάντησα στη πιο πρόσφατη επίσκεψή μου, ήταν και αυτός συμπαθής, όμως όχι το 4/4 του πρώτου.

Γεύσεις:

- Και στις δύο επισκέψεις, με το που έκατσα ήρθε νεράκι σε μπουκάλι-κανάτα στο τραπέζι. Στην πρώτη, που ήμασταν δύο άτομα, ήρθε και κέρασμα ψωμάκι-πίτα λαγανοειδούς εμφάνισης, φρεσκοψημένο, με μαύρο σουσάμι από πάνω και χωρίς λάδια. Ήταν υπερπεντανόστιμο, με το μαύρο σουσάμι να του δίνει άλλη διάσταση.

- Ταμπουλέ (4€): υπέροχο. Το καλύτερο από τα 4-5 διαφορειτκά ταμπουλέ που δοκίμασα φέτος. Δροσερό, με όμορφη παρουσίαση, πιο ντοματέ στη γεύση (3,5/4).

- Πεϊνιρλί με κιμά (5€): κτηνώδες. Κομμένο σε λωρίδες. Με πιπεράκι. Με μαϊντανό. Με τζατζικάκι στην άκρη. Με εξαιρετική ζύμη και ελάχιστη λαδίλα. Πράγματι ελαφρύ. Με καλή γεύση στον κιμά, αλλά όχι συνταρακτική (3/4).

- Σουβλάκι (ή αλλιώς τυλιχτό) με γύρο από μοσχάρι γάλακτος (ντονέρ δηλαδή, στα 2,5€). Στο μενού έδινε τις επιλογές με αραβική ή κυπριακή πίτα. Δεν ερωτήθηκα τι προτιμώ και ήρθε ένα υπέροχο ψωμάκι, που παρέπεμπε σε κυπριακή πίτα, τέλειας γεύσης, σαν φρεσκοζυμωμένο ήταν. Το τυλιχτό ήταν εξαιρετικού μεγέθους και ιδιαίτερα χορταστικό. Γευστικά, καλό. Βέβαια, πίτα με γύρο στην Αθήνα δεν ξέρω αν θα πάρει ποτέ 4 ντοματούλες από μένα που ανδρώθηκα στην πόλη του «χαλαρά» (3/4).

Πέρα από τα ψητά και τις σαλάτες του καταλόγου, υπάρχουν και διάφορα πιάτα και πίτες ημέρας. Δοκιμάστηκαν:

- Πίτα με αυγό και τυρί (2,5€). Είχε το μέγεθος και την εμφάνιση ατομικής πίτσας, ωστόσο το αυγό δεν έδενε πολύ καλά γευστικά με το τυρί και έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν μέτριο. Από την άλλη πλευρά, η ζύμη, εξαιρετική. Από τις φορές που τρως το στεφάνι και πετάς το κύριο τμήμα της... πίτ(σ)σας (2/4).

- Μεξικάνικο κοτόπουλο. Δηλαδή κοτόπουλο με πιπεριές και ρύζι (5€). Πολύ ουδέτερες γεύσεις χωρίς καμία κατεύθυνση και ένταση. Άστοχη η επιλογή (από εμένα) τόσο διαφορετικών συνταγών από το ύφος του μαγαζιού. Άστοχη και η δική τους επιλογή να τις επιχειρήσουν (2/4).

Όλα όσα δοκίμασα ήταν εντυπωσιακά χορταστικά και ποιοτικά άνω του μετρίου. Παρά την αίσθηση ότι μπαίνεις να φας σε κάτι «δεύτερο», η διάψευση έρχεται άμεσα. Είναι μια χαρά ποιοτικά και είναι και σούπερ vfm.

Λυπητερή: η Julie05 σχολίασε ότι έδωσε 12€ το άτομο για ένα υπερχορταστικό γεύμα που περίσσεψε και πακέτο. Πράγματι, τα 10-12€ είναι μάλλον το ταβάνι οικονομικά για τους πεινασμένους. Στη δική μου περίπτωση, την πρώτη φορά δύο άτομα χορτάσαμε στα γρήγορα δίνοντας 11,5€ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ενώ στη δεύτερη μου επίσκεψη, παραγγέλνοντας το τυλιχτό και το πεϊνιρλί, και πληρώνοντας 7,5€ για αυτά, ζήτησα για πρώτη φορά στη ζωή μου πακέτο έχοντας πάει να φάω μόνος.

Τελικά αυτές οι επισκέψεις επιβεβαίωσαν το μεγαλύτερο φόβο μου. Τα πιστεύω μου μπάζουν από παντού. Σκεφτείτε το λίγο και εσείς. Πόσες φορές φοβόμαστε να κάνουμε κάτι και τελικά είναι πολύ πιο εύκολο-ασφαλές-καλό από ότι περιμένουμε? Πόσες φορές, από την άλλη, έχουμε ενθουσιασμό για κάτι και προσγειωνόμαστε απότομα στην πραγματικότητα? Ακόμη και οι πιο λογικοί, πόσες φορές τα υπεραναλύουμε τέλεια, τα υπολογίζουμε στην ακρίβεια και πέφτουμε έστω και για λίγο έξω?

Έτσι είναι και η Χρυσή Ζύμη. Δεν σου γεμίζει το μάτι, μα θα φας οικονομικά και ποιοτικά αν βρεθείς στα πέριξ και πεινάς. Μην τη φοβηθείς.

Και το λάθος όνομα της... Φταίει ο ξυλόφουρνος? Φταίει το μαγικό μίγμα ζύμης τους? Οι πίτες-ψωμιά-ζύμες σε αυτό το μαγαζί είναι μούρλια. Είναι ελαφριές, χωρίς σχεδόν καθόλου λάδια (πέρα από τη ζύμη του πεϊνιρλί, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν υπήρχε ούτε ίχνος λαδιού), αφράτες, γευστικές. Πραγματικά αν το γυρίσουν σε πιτσαρία θα κάνουν θραύση!

Συμπέρασμα? Εμφάνιση που δεν εμπνέει, γειτονιά που δεν εμπνέει. Σούπερ vfm, σούπερ ψωμοπιτοζυμάρια, και όλα καθαρά και προσεγμένα.

• Bonus συμβουλή: Απέχει 3-5 λεπτά περπάτημα από το Σταθμό Λαρίσης (400 μέτρα), οπότε αντί για τα πανάκριβα Everest του σταθμού, υπάρχει μια ποιοτική εναλλακτική, για πριν ή μετά το ταξίδι σας.

08 Νοε 2017

Για το "Πίτα Κεμπάπ" διάβασα σε κάποιο άρθρο που πρότεινε ανατολίτικα εστιατόρια στο διαδίκτυο.

Καθόλου πρωτότυπο όνομα σκέφτηκα... Η περιγραφή των εδεσμάτων, όμως με συγκίνησε και ήρθε η μέρα που πήγα με τον καλό μου, ο οποίος αδιαμαρτύρητα με συνοδεύει στις γευστικές αναζητήσεις μου.

Γωνιακό, φωτεινό μαγαζί, όλο τζαμαρίες. Έξω πρασινάδες, περιποιημένες κι αληθινές. Μέσα καθαριότητα και... ουδετερότητα. Απουσία διακόσμησης. Συνήθως τα έθνικ εστιατόρια υπερβάλλουν στη χρήση εξωτικών αντικειμένων και φωτογραφιών με αξιοθέατα από την πατρίδα. Η νοσταλγία βλέπεις... Εδώ τίποτα. Μόνο ένα ξύλινο παραβάν διπλωμένο σε μία γωνία βρίσκεται εκεί για χρηστικούς λόγους.

Τετράγωνα τραπέζια και καρέκλες ψάθινες. Βιτρίνα με μαγειρευτά και φούρνος σε κοινή θέα.
Τουαλέτες πεντακάθαρες και περιποιημένες με σπιραλ ντους για πλύσιμο μετά τη χρήση τους...

Ένας κύριος ανατολίτικης καταγωγής μας καλωσόρισε και μαζί με μία κοπέλα ανέλαβαν να μας εξυπηρετήσουν και τα κατάφεραν με ευγένεια και αληθινό ενδιαφέρον. Ο κύριος -ιδιοκτήτης ή υπεύθυνος δε γνωρίζω, ήρθε στο τραπέζι να ζητήσει συγγνώμη για μία μικρή καθυστέρηση.
Την ώρα που πήγαμε, μεσοβδόμαδα, κατά τις 8 το βράδυ, ο χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος από κόσμο. Παρέες, οικογένειες κι αντροπαρέες από διάφορα μέρη της Μέσης Ανατολής συνέτρωγαν μαζί.
Ήρθε νεράκι σε καράφα και μία πίτα τύπου λαγάνας, που ψήνεται επί τόπου.
Κάποια από τα πιάτα που ζητήσαμε είχαν τελειώσει.
Πήραμε
-Μία μερίδα ντονερ μοσχάρι γάλακτος (6€)
-Μία μερίδα κεμπάπ με αρνίσιο κιμά (7€)
Ερωτηθήκαμε αν τα θέλαμε με ρύζι ή πατάτες τηγανιτές. Εγώ επέλεξα ρύζι κι έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στο σκέτο και σε εκείνο με φασολάκια και κοτόπουλο.
Τα "πιάτα" έφτασαν στο τραπέζι μας και μείναμε με ανοιχτό το στόμα. Δεν προκειται περί πιάτων, αλλά για δίσκους μπακιρένιους, οβάλ, περίπου 30 εκ. μήκος.

Η παρουσίαση, ειδικά του δικού μου, χάρμα οφθαλμών! Κίτρινο το ρύζι, πάνω στο μοσχάρι ξύσματα τυριού, μία ελαφριά λευκή σος, και η σαλάτα με ένα τριαντάφυλλο από κόκκινο λάχανο στη μέση!
Από γεύση όλα καταπληκτικά. Το μοσχάρι τρυφερό, ζουμερό, καλοψημένο. Το ρύζι αέρινο και γευστικό. Τα κεμπάπ πεντανόστιμο. Μόνο οι πατάτες από το άλλο πιάτο μου φάνηκαν προκάτ.
Εγώ ήταν αδύνατο να το φάω όλο και πήραμε το μισό πακέτο.
Παραγγείλαμε και 2 λαχματζούν (2,5€/τεμ) για το σπίτι, τη βερσιόν χωρίς πολλά καυτερά μπαχαρικά. Μας έδωσαν μαζί κι ένα σκαφάκι με σαλάτα. Νόστιμα, ελαφρώς πικάντικα, με ωραία λεπτή ζύμη.
Όση ώρα τρώγαμε βλέπαμε τον ψήστη να ανοίγει με μαεστρία το φύλλο σε διαφόρων μεγεθών πίτες και να το φουρνίζει.
Για επιδόρπιο πήραμε ένα θεϊκό κιουνεφε με τυρί (5€)! Σε περίπτωση που θέλετε να το δοκιμάσετε, θυμηθείτε να το παραγγείλετε από την αρχή, γιατί είναι της ώρας και θέλει 15΄να ετοιμαστεί. Έρχεται ζεστό με μπόλικο φιστίκι και το ειδικό τυρί και είναι υπεραρκετό για 2 άτομα.
Ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν είναι όλα εντάξει και μας κέρασε τσάι.

Τέλος, ο ψήστης ήρθε στο τραπέζι και μας ρώτησε αν θα θέλαμε να δοκιμάσουμε τον μπακλαβά που βλέπαμε έτοιμο σε ένα τεράστιο στρογγυλό μπακιρένιο ταψί. Εννοείται δεχτήκαμε κι απολαύσαμε έναν μπακλαβά εφάμιλλο της Κωνσταντινούπολης!
Επίσης, εννοείται ότι θα πάω και θα ξαναπάω στο συγκεκριμένο μαγαζί, δε χωρά αμφιβολία περί αυτού!

14 Απρ 2017

Το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι στο κέντρο, σε μια περιοχή, η οποια κατακλύζεται έντονα απο το μεταναστευτικό στοιχείο. Λόγω αυτού του γεγονότος, υπάρχουν παρά πολλα μέρη εστιασης που μπορει κάποιος να γευτεί ντόπιες αυθεντικές κουζίνες, χωρις να πληρώσει μια περιουσία. Το πολύπαθο κέντρο της Αθήνας, μπορει για μερικούς να αποτελεί μια επικίνδυνη ζώνη, αλλα δεν παει να ειναι το κέντρο, με την όποια γοητεία του και την επικινδυνότητα του. Άνετα θα μπορούσε να παρομοιαστεί με μια σαγηνευτική γυναίκα, που στην προσπάθεια του καποιος να εξερευνήσει τον ψυχισμό της, δεν ξέρει απαραίτητα τί θα συναντήσει. Γιατι ως γνωστόν, οι σαγηνευτικές γυναίκες, εγκυμονούν κινδύνους!

Κατεβαίνοντας τη Λ. Αλεξάνδρας και φτάνοντας στην Πατησίων, στρίβοντας δεξιά στην Ιουλιανού, στο ύψος της οδου Μιχάηλ Βόδα, θα δείτε ένα ανακαινισμένο ψητοπωλείο με τον τίτλο Πίτα Κεμπαπ- Χαλάλ. Στο ιδιο σημείο παλαιότερα υπήρχε παλι ψητοπωλείο, αλλα απο οτι πληροφορήθηκα, άλλαξε το ιδιοκτησιακό καθεστώς και ο νέος ιδιοκτήτης, καταγόμενος απο την Περσία, έκανε ολική ανακαίνιση του χωρου.

Θεωρώ σκόπιμο να αναφέρω κάποια στοιχεία του χωρου, καθώς ειναι η πρωτη κριτική. Μπαίνοντας στο μαγαζι, η αίθουσα ειναι αρκετά μεγάλη με άνετα τραπέζια και καρέκλες. Το στοιχείο της καθαριοτητας ειναι έντονο, ενω η διακοσμηση δεν ειναι κατι ιδιαίτερο. Οι τοιχοι ειναι βαμμένοι σε εκρού αποχρωσεις, προφανως για να προσδίδει ένα βάθος στο χωρο. Τα ψυγεία ειναι καθαρά, και ειναι τοποθετημένα σε ειδικές προθήκες μεσα στον τοιχο, ετσι ώστε να μην προεξέχουν. Η κουζίνα ειναι ημιανοιχτή και στα δεξιά εχει ένα φούρνο, τύπου ξυλοφουρνου. Η αληθεια ειναι οτι ξεφεύγει εντελώς απο τα παραδοσιακα ψητοπωλεία με κεμπαπ και ανατολίτικη κουζίνα που θα συναντήσετε στην ευρυτερη περιοχή.

Το μενού ειναι σε πολίτικες γευσεις με πινελιές ανατολίτικες. Συνήθως Συριακες, κουρδικές και τουρκικές γεύσεις κάπου λιγο αναμιγνύονται ή κάποιες φορές μπερδεύονται. Εμείς για παράδειγμα δοκιμάσαμε ταμπουλε, που συνήθως θεωρείται ναυαρχίδα στη Συριακή κουζίνα. Το καλο ειναι οτι εχει ωραίο φαγητο, καθαρά ανατολίτικο.

Ήμασταν δυο άτομα κ δοκιμάσαμε τα εξής

Μια μερίδα κεμπάπ, που μαλλον προοριζόταν για δυο άτομα. Τα κεμπαπ αρνίσια με τα ανάλογα μπαχαρικά τους, καλοψημένα, 2 τεράστιου μεγέθους με ρύζι, και απαραίτητη σαλάτα για συνοδευτικά. Πολυ ωραια γευση φαγώθηκε ευχάριστα.

Μια μερίδα κίμπε με καρύδι, κιμά αρνίσιο, κουκουνάρι και πλιγούρι. Το βρηκα εξαιρετικό, αν και λιγο στεγνό, αλλα ηταν πολυ ωραίο γευστικά. Η μερίδα είχε πέντε μεγάλα κίμπε, και τα τιμήσαμε με την παρέα μου δεόντως. Σε επόμενη επίσκεψη θα αποτελέσει επιλογή.

Μια μερίδα λαχματζουν ήπια καυτερή και με αρκετή γέμιση, απο ψιλοκομμενεσ Τομάτες, κρεμμύδια και αρνίσιο κιμά, ίσως απο τα πιο ωραια που έχω γευτεί τελευταία.

Μια μερίδα πεϊνιρλί, μεγάλη ποςοτητα και εξαιρετική ποιότητα. Περιείχε κιμά απο αρνί και τυρι. Αν και εκ πρώτης όψεως προδίκαζε μια νύχτα με καούρα και βαρύ στομαχι, η πραγματικότητα ηταν εντελώς διαφορετική. Τιμήθηκε μέχρι τελευταιο ψίχουλο.

Μια μερίδα ταμπουλε, δροσιστικό και γευστικό, σε Ιρανή έκδοση χωρις πολυ τομάτα, αλλα με πολυ αγγούρι, κρεμμύδι και μαϊντανό. Μας άρεσε γευστικά και το γευτήκαμε μέχρι τέλους.

Στο τελος μας ζύμωσαν μπροστα μας ψωμάκι δικό τους, το οποίο εμφανισιακά μοιάζει με την αντίστοιχη λαγάνα. Ωραίο στη γευση και πασπαλισμένο με μαύρο σουσάμι. Μας το κέρασαν λόγω του οτι πηραμε το μισό κατάλογο!

Για ολα αυτα μαζι με μια κοκακολες α πληρώσαμε 25 ευρω και οχι απλα χορτάσαμε, αλλα κρατήσαμε Μαι για την επόμενη!! Στομαχικές διαταραχές δεν υπήρχαν, ουτε βάρος νιώσαμε, παρόλο που φάγαμε αργά το βραδυ! Θεωρώ οτι το value for money ειναι πολυ καλο, γιατι ακομα και με λιγότερα απο 10 ευρω το άτομο, μπορεις να γευτείς ανατολίτικη κουζίνα, και πραγματικά να χορτάσεις.

Η εξυπηρέτηση γινεται απο έναν Ιρανό, ο οποίος ειναι νέος και ειναι ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης. Αυτο που μας έκανε εντύπωση ειναι οτι χρησιμοποιούσε γάντια, κατα την προετοιμασία των γευμάτων, τοσο αυτός ´οσο και οι υπόλοιποι υπάλληλοι. Σε γενικές γραμμές, ηταν εξαιρετικός στη συμπεριφορά του και ευγενέστατος.

Κλείνοντας, τολμώ να γράψω οτι το κέντρο της Αθήνας δε θα πάψει ποτε να ειναι το κέντρο. Και ´οσο και αν υποβαθμίζεται, η αξία του, η γοητεία του και πάνω απο ολα η ιστορία του, δε θα διαγραφεί ποτε και απο κανέναν. Παντα θα συναρπάζει και παντα θα αποπνέει έναν αέρα αλλιώτικο, βγαλμένο απο ένα παρελθόν γεμάτο αναμνήσεις.

Υ. Γ. Για όλους εκείνους που πιστεύουν οτι τα τριάρια και τα τεσσάρια μπαίνουν αφιλοκερδώς σε διαφορα μέρη εστιασης έχω να τοποθετηθώ ως εξής: οι βαθμολογίες αφορούν αποκλειςτικα την επίσκεψη και την εμπειρια του καθενός, οπως τη βίωσε και δεν μπορει κανεις να την αμφισβητήσει. Σαφώς και δε σημαινει οτι ισχύει παντα, γιατι σε κάθε μέρος εστιασης δουλεύουν άνθρωποι, που έχουν και αυτοί τις δύσκολες μερες τους, που δεν θα τους ειναι ολα ρόδινα. Εδω δε γράφουμε για να αναδείξουμε ή να ρίξουμε στα τάρταρα μια επιχείρηση. Εδω απλα παραθέτουμε τις εμπειρίες μας. Ας μην ξεχνάμε οτι ο, τιδηποτε σε αυτόν τον κόσμο καταξιώνεται ή απαξιώνεται, υπεύθυνοι είμαστε πάνω απο ολα εμείς και κανένας αλλος.

05 Οκτ 2017

Επίσκεψη στο συγκεκριμένο εστιατόριο δυο φορές μεσημέρι, μια φορά Κυριακή και μια καθημερινή. Πάρκινγκ πανεύκολο επί της Ιουλιανού
Ο χώρος απλός και καθαρός, με τζαμαρία γύρω.

Προσωπικά μου αρέσει η φωτεινότητα στο μαγαζί και όχι η βαριά διακόσμηση. Το wc καθαρό. Η αλήθεια είναι πως και τις δυο φορές που πήγαμε δεν είχε σχεδόν καθόλου κόσμο, παρά μόνο delivery & take away.

H κοπελίτσα που μας πήρε παραγγελία ήταν ευγενέστατη και μάλιστα τη 2η φορά θυμόταν τι μπύρα είχα πάρει την προηγούμενη.
Τα φαγητά που δοκίμασα συνολικά ήταν τα παρακάτω:

- Λαχματζούν πολύ λεπτό και στα όρια του αδιάφορου για τα γούστα μου. Τιμή δεν θυμάμαι

- Πεϊνιρλί με κιμά, γευστικά νόστιμο, αλλά την επόμενη φορά θα πάρω χωρίς πιπεριά φλωρίνης μέσα, επειδή «καπελώνει» τη γεύση του.5€

- Πεϊνιρλί με κοτόπουλο, πολύ ωραία ζύμη και αρκετά καλή γεύση, ωστόσο ήταν φουλ στα μπαχαρικά και κατά συνέπεια βαρύ.5€

- Μερίδα κεμπάπ τα οποία ήταν πολύ ωραία γευστικά αν και μόνο δυο στη μερίδα των 7€ που κρίνεται ως ακριβή. Η γαρνιτούρα της πλάκας

- Σάντουιτς ντονέρ. Το ντονέρ είναι γενικά η αδυναμία μου και μπορώ να πω ότι το βρήκα πάρα πολύ καλό για το γούστο μου, αφού δεν ήταν ούτε πολύ πικάντικο, αλλά ούτε με πολύ λίπος. Το ψωμάκι πολύ νόστιμο στα 2,5€/τεμάχιο

Στην αρχή ήρθε νερό βρύσης και καλαμποκοπιτάκια αρκετά νόστιμα, προφανώς συνοδευτικά της μερίδας κεμπάπ δεν συνοδεύεται από κάτι ανάλογο.
Ο ψήστης τηρεί κάποιες αρχές υγιεινής, αν και κάποια στιγμή μπήκε από μέσα κάποιος ο οποίος ετοίμασε πράγματα με γυμνά χέρια, αλλά για μια παρέα δική τους.
Ευγενέστατα τα κορίτσια στο σέρβις και το ταμείο. Σίγουρα θα ξαναπάω

Ιουλιανού και Μιχαήλ βοδα, Αθήνα