THE CLUMSIES

Cafe - Restaurants

Πραξιτέλους 30, Αθήνα [Χάρτης]

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μετά από σύσταση φίλης κανονίσαμε 3 ζευγάρια να επισκεφτούμε το The Clumsies Κυριακή μεσημέρι για brunch. Επειδή το μαγαζί είναι trendy έκανα κράτηση από Πέμπτη για να είμαι σίγουρος ότι θα βρούμε τραπέζι.

Κυριακή λοιπόν φτάσαμε τη μία το μεσημέρι και αφού δώσαμε τα στοιχεία της κράτησης στον υπεύθυνο, αυτός μας ενημέρωσε ότι η λίστα κρατήσεων δεν περιελάμβανε το όνομα μου. Αμέσως μετά με ρώτησε με ποιόν είχα μιλήσει και εγώ φυσικά του απάντησα ότι όταν κάνεις μια κράτηση δεν ζητάς και το όνομα του ανθρώπου που συνομίλησες. Μας ζήτησε λοιπόν να περιμένουμε και μετά από λίγα λεπτά επέστρεψε λέγοντας μας ότι η κράτηση μπήκε από λάθος του υπαλλήλου στο μπαρ και όχι στο εστιατόριο. Το "μόνο" που μπορούσε να κάνει ήταν να μας βάλει σε ένα πάσο στο τέλος του διαδρόμου της εισόδου.

Εκεί οι άντρες, που τελικά καθίσαμε με την πλάτη στην είσοδο κρυώναμε και οι γυναίκες έβλεπαν την πόρτα. Κάνοντας μια παρένθεση εδώ, θέλω να πω ότι κρίμα σε ένα τόσο ωραίο χώρο να κάθεσαι φάτσα στην πόρτα και επίσης κρίμα σε ένα τόσο ωραίο μαγαζί, που κάποιος έχει ξοδέψει ένα κάρο λεφτά, ο "υπεύθυνος" να μην έχει αντίστοιχους τρόπους. Όταν συνειδητοποίησε τη γκάφα τους θα μπορούσε να ζητήσει καταρχάς συγγνώμη και μετά να βρει τον τρόπο να μας ευχαριστήσει και εμπράκτως. Συνεχίζοντας λοιπόν, το φαγητό/brunch ήταν πολύ καλό, το καλύτερο brunch που έχω φάει στην Ελλάδα. Ακριβό αλλά σούπερ. Τα ποτά που παραγγείλαμε, Bloody Mary, εκτός μενού φυσικά, ήταν εξαιρετικά. Ακριβά μεν αλλά αντίστοιχα της ποιότητας του φαγητού. Συγχαρητήρια λοιπόν στο chef και στους bartenders. Η μουσική ήταν επίσης και καλή, jazz και στη σωστή ένταση. Τέλος, για να τα λέμε όλα και οι κοπέλες του service ήταν καλές.

Μόλις λοιπόν τελειώσαμε και το γλυκό και ετοιμαζόμασταν να παραγγείλουμε ένα τελευταίο ποτό, ήρθε ο "υπεύθυνος" και μας ζήτησε να σηκωθούμε γιατί λέει ήρθε το επόμενο γκρουπ. Απίστευτο και όμως Ελληνικό. Αφού μας έκαναν λάθος με την κράτηση, μας έβαλαν σε κακιά θέση, τους κάναμε 273€ λογαριασμό μας ζητούν να φύγουμε. ΗΜΑΡΤΟΝ. Εκεί τα πράγματα παραλίγο να εκτροχιαστούν και με παρέμβαση των ψυχραιμότερων από εμάς έπεσαν οι τόνοι και αφού ο φερόμενος ως "υπεύθυνος" πήγε να μιλήσει με κάποιον πιο υπεύθυνο, ήρθε να μας ανακοινώσει ότι μπορούσαμε να κάτσουμε κι'άλλο. Κάποιοι από την παρέα είχαν ξενερώσει τόσο πολύ που αποφασίσαμε τελικά να φύγουμε.

Όλοι στη δουλειά μας αντιμετωπίζουμε κατά καιρούς προβλήματα και όλοι έχουμε κάνει λάθη. Το θέμα είναι πως διαχειρίζεται κανείς τα λάθη του με γνώμονα την καλή εξυπηρέτηση του πελάτη. Στην Αμερική customer is king, στην Ιαπωνία customer is god, στην Ελλάδα ο πελάτης είναι....... Κρίμα, τι άλλο να πω. Ωραίο το μαγαζί αλλά τι να το κάνεις.

Σε όλα τα μαγαζιά πρέπει η εξυπηρέτηση του πελάτη να έρχεται πρώτη αλλά όσα περισσότερα χρήματα πληρώνει κανείς, ειδικά τη σήμερον ημέρα, περιμένει και την ανάλογη συμπεριφορά.
Ελπίζω όλοι μας να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα σ'αυτή τη χώρα, στο συγκεκριμένα μαγαζί, clumsy είναι ο "υπεύθυνος".

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή νωρίς το μεσημεράκι και περιπλανιόμαστε σε Συνταγμα και Καπνικαρέας με διάθεση για street food, λίγο πριν συνεχίσουμε προς Πλάκα και Ακρόπολη.
Επειδή πολλά είχα ακούσει για τη νέα άφιξη του Βραζιλιάνικου Los Loros είπαμε να περάσουμε από Ξενοκράτους για να το δοκιμάσουμε. Δυστυχώς κλειστό τις Κυριακές. Στη συνέχεια πρότεινα το Big Mouth επηρεασμένη βασικά απο την κριτική της χρήστριας Evi, αλλά και του Τρώγων που το συνέκρινε σε μία πρόσφατη κριτική του με άλλο μπεργκεράδικο. Κατεβαίνουμε λοιπόν στην Πραξιτέλους όμως και αυτό κλειστό τις Κυριακές. Έπρεπε να κοιτάξουμε στο διαδίκτυο πριν έρθουμε, μονολόγησε ο σύζυγός μου.
Τόσο κοντά στο περίφημο και ξακουστό The Clumsies ωστόσο οπότε και πρότεινα να μπούμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας για ένα brunch χωρίς να έχουμε κάνει κάποια κράτηση.
Η είσοδος σκοτεινή που αμέσως όμως βλέπεις στο βάθος μπάρα με ψηλές καρέκλες, πιο πέρα σιδερένια μικρά στρογγυλά τραπέζια και πολλά φυτά με ένα μπαλκονάκι σε άλλο επίπεδο με 2 τραπεζάκια. Δεξιά η αίθουσα με το μπαρ και αμέσως δίπλα μία μεγαλύτερη σχετικά αίθουσα με ένα μεγάλο μοναστηριακού τύπου ξύλινο τραπέζι για πολλές παρέες, ένα βαρέλι τραπέζι και μία ροτόντα πιο πέρα. Αραιά πολύ με μόνη εξαίρεση ο εξωτερικός χώρος της αυλής, όπου 2-3 τραπεζάκια ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο.
Μία πολύ γλυκιά και ευγενική κοπέλα μας ρώτησε έαν είχαμε κάνει κράτηση και στην απάντηση όχι, μας ρώτησε πόσα άτομα ήμασταν γιατί υπήρχε ελεύθερο μόνο ένα τραπέζι κοντά στο μπαρ για 3 άτομα, που τελικά ήταν μικρό για εμάς γιατί ναι μεν ήμασταν 3 ενήλικες, όμως είχαμε και ένα διπλό καρότσι μαζί μας. Μας ρώτησε εάν θα θέλαμε να περιμένουμε όσο θα ρωτούσε τους σερβιτόρους εάν περιμένουν λογαριασμό σε κάποιο τραπέζι. Για καλή μας τύχη, στο λεπτό επάνω έφυγε μία μεγάλη παρέα από την μπάρα στην αρχή της αυλής, οπότε και ρώτησα έαν μπορούσαμε να κάτσουμε. Μας είπαν αμέσως ναι και εμείς χαρήκαμε που αν και 15:00, καταφέραμε να κάτσουμε στο The Clumsies, που τόσα είχαμε ακούσει για αυτό. Ρωτήσαμε εάν διαθέτουν και παιδικά καθισματάκια για να μας εξυπηρετήσουν, και ευτυχώς ήρθαν άμεσα 2. Αμέσως μας σέρβιραν μία καράφα με νερό και ρώτησαν εάν θα θέλαμε κάτι να παραγγείλουμε πρώτα για τα μικρά. Περάσαμε όμως αμέσως στον κατάλογο με το Brunch ως λάτρεις αυτού του είδους.
Μικρή ποικιλία σε πιάτα, τσιμπημένες οι τιμές θα έλεγα αρκετά σε 2 πιάτα και περιμένα να δούμε το αποτέλεσμα με αγωνία.
Παραγγείλαμε:

1) Μία μερίδα πατάτες σε τσιπς μορφή με λάδι τρούφας και φλοίδες γραβιέρας. Πολύ νόστιμες, με το λάδι τρούφας να αφήνει ωραία γεύση και σε τόση μικρή ποσότητα όσο πρέπει καθώς έχει βαριά και ιδιαίτερη γεύση. Κόστος 5.50 ευρώ και άρεσαν τόσο πολύ, σε μικρούς και μεγάλους, που πήραμε και 2η μερίδα αμέσως.
2) Ένα τοστ με 2πλο τυρί για τα μικρά, στα 4.50 ευρώ. Ήρθε πάνω σε ξύλο, ένα μεγάλο διπλό ψωμί σικάλεως με ένα πολύ γλυκό τυρί και επιπλέον βούτυρο με κάποιο όμως αρωματικό που του έδινε πολύ ιδιαίτερη γεύση.
3) Δύο μπέργκερ με τηγανιτό ψωμί, μοσχαρίσιο κιμά και πίκλες, στα 14.00 Ευρώ έκαστο. Ήρθε μέσα σε ένα ξύλινο κλειστό κουτί, που μόλις το άνοιγες έβλεπες ουσιαστικά ένα στρογγυλό τραγανό τηγανόφωμο με 3 σταγόνες μαγιονέζας επάνω, που συνειδητοποιούσες ότι ήταν γεμιστό με το μπέργκερ που είχες παραγγείλει. Σε μέγεθος δεν το έλεγες και μεγάλο, νόστιμο με το τυρί να λιώνει και η σάλτσα ντομάτας να είναι τόσο όσο πρέπει χωρίς να σου αφήνει πικρή γεύση η τηγανιτή ζύμη. Ωστόσο, η τιμή του θεωρήσαμε όλοι ότι ήταν υψηλή. Οκ, νόστιμο και πρωτότυπο πιάτο, όμως και τα 14 Ευρώ είναι πολλά, κατά τη γνώμη μου καθώς δεν ήταν και το σούπερ ουάου πιάτο που θα σε απογειώσει.
4) Και τέλος προσωπικά πήρα Γαλλικό μπριός με pork belly, καραμελωμένα κρεμμύδια και τηγανητό αυγό στα 9.50 Ευρώ. Ήρθε πάνω σε ξύλο, ένα 2ώροφο τετράγωνο μπέργκερ σε μεγάλο μέγεθος, μπριός, με το χοιρινό να έχει όντως σιγοβράσει σε κρασί όπως έγραφαν και στον κατάλογο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ για τα δικά μου δεδομένα, που άξιζε και την τιμή του. Τα μικρά ξετρελάθηκαν επίσης.
Για όλα αυτά μαζί με 2 ποτήρια ροζέ κρασί Μπουτάρι (5.00 Ευρώ, με φινετσάτο άρωμα) και ένα ποτήρι Λευκό κρασί στην ίδια τιμή, πληρώσαμε 62.00 Ευρώ.
Πέρα από το μπέργκερ με μοσχαρίσιο κιμά, τα υπόλοιπα πιάτα μπορούν άνετα να αντιπροσωπεύσουν το vfm.
Ένα από τα καλύτερα brunch που έχουμε φάει στην Ελλάδα, με πολύ ωραία μουσική στο χώρο, ευγενικά νεαρά παιδιά στην εξυπηρέτηση και παρά το γεγονός ότι ο μέσος όρος ηλικίας των παρευρισκομένων ήταν μικρός, δεν υπήρχε καθόλου οχλαγωγία.
Σϊγουρα το προτείνω για κάποιον που θέλει μια πιο μοντέρνα νότα για Κυριακή μεσημέρι, με τη γεύση να τον αποζημιώνει.