17 Οκτ 2016

Για την "Αθερίνα" έχουν αναρτηθεί πολύ θετικές κριτικές από έμπιστους, δοκιμασμένους στον χρόνο καλοφαγάδες, οι οποίες με βρίσκουν αρκετά σύμφωνη, με μόνη εξαίρεση την πολιτική του σέρβις: έλλειψη αξιοπρεπούς καλoσωρίσματος, το επί σχεδόν διετία κέρασμα στο τέλος γρανίτας λεμόνι ( φανταστείτε ότι το γιαούρτι με βύσσινο πρέπει να το παραγγείλει κάποιος..... ) που υποδεικνύει στασιμότητα ιδεών τουλάχιστον, και τελικά η απουσία ξεπροβοδίσματος από το προσωπικό, την στιγμή που ήμασταν όλες κι όλες 2-3 παρέες μεσημέρι καθημερινής!!
Το φαγητό είναι συμπαθητικό χωρίς όμως να λες ότι μέσα στις όσες επιλογές που προσφέρονται στην πόλη μας θα ξαναπάς σώνει και καλά.

Ο τεράστιος χώρος που στεγάζεται το εστιατόριο είναι εξ ολοκλήρου ντυμένος στα λευκά με όμορφα λευκά παραθυράκια και παραθυρόφυλλα τριγύρω.
Βασικά, το εστιατόριο χωρίζεται σε τρεις χώρους όπου, για να μην πολυλογώ, καθώς υπάρχει υπέρ-πλήρης περιγραφή από τους προηγούμενους χρήστες, κυριαρχεί το νησιωτικό στυλ με διάφορα ναυτικά αντικείμενα σκορπισμένα εδώ κι εκεί..
Οι εξωτερικοί χώροι είναι δύο, ο πρώτος βρίσκεται στην είσοδο, επί της Χαριλάου Τρικούπη και ο δεύτερος στο πίσω μέρος του εστιατορίου με έντονο πράσινο και όμορφη αυλή.
Το τραπέζι που διαλέξαμε ήταν στον πρώτο εξωτερικό χώρο με θέα στον κεντρικό δρόμο. Περιεργαζόμουν με θαυμασμό την τάξη, την μαεστρία και τον εκλεπτυσμό με τον οποίο έχουν τοποθετηθεί τα διάφορα αντικείμενα στους τοίχους και στο ταβάνι, βλέπεις μικρές άγκυρες, τιμόνι πλοίου, πυροφάνια, ναυτικούς κόμπους ψαροκόκαλα κ. α.

Τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα με λευκό χαρτί με μικρά ψαράκια και την επωνυμία του εστιατορίου. Το καλαθάκι που βρίσκεται πάνω στο τραπέζι περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα μαγειρικά υλικά της ψαροφαγίας. Εξάλλου και η μουσική τους ήταν στη σωστή χαμηλή ένταση.

Ο νεαρός που είχε αναλάβει το τραπέζι μας ήταν αρκετά περιποιητικός.

Στην αρχή σερβίρονται, μέσα σε μεταλλικό σκεύος, φέτες φρυγανισμένου ψωμιού τις οποίες βέβαια αν δεν τις καταναλώσεις άμεσα μετά από λίγο έχουν γίνει κόκαλο..... Χρεώνονται ΕΥΡΩ 1,60. Καμία σος ή κάποιο σχετικό καλωσόρισμα δεν υπάρχει.
Το δε εμφιαλωμένο νερό έρχεται στο πι και φι (1,40)!

Το μενού είναι αρκετά μεγάλο και περιλαμβάνει όλες τις γνωστές επιλογές σε τσιμπημένες τιμές αν σκεφθούμε την αδύναμη πολιτική του σέρβις. Πέρα από το κανονικό μενού υπήρχαν και δύο πιάτα ημέρας, μαγιάτικο ψητό προς 55,00/κιλό και μπαρμπούνι ψητό 38,00/κιλό.

Επιλέξαμε:

Φασόλια μαυρομάτικα (3,50), νόστιμη και μεγάλη μερίδα, με πρόσθετο κρεμμυδάκι και σέλινο.

Μύδια αχνιστά (7,90) σε λευκό κρασί και σκόρδο (πλούσιο και πολύ νόστιμο ζουμάκι ), όσα κατορθώσαμε να φάμε ( γιατί αρκετά ήταν "άψυχα") μας ικανοποίησαν γευστικά. Μέσα στο πιάτο με τα μύδια διακρίνονταν επιπλέον, με μαεστρία, λεπτές λωρίδες κρεμμυδιού και πράσινα αρωματικά φύλλα.

Επειδή ήμασταν σε μουντ πάστας παραγγείλαμε ως κυρίως:

Κριθαρότο πεσκανδρίτσας (9,80), με ντομάτα, κρεμμύδι και σκόρδο. Πρόκειται για σωστά βρασμένο πιάτο με πολύ μικρά κομμάτια ψαριού και καλής νοστιμάδας.

Λιγκουίνι με φρέσκο σολομό και άνηθο ( 12,90 ), βαρύ πιάτο κυρίως λόγω της μεγάλης ποσότητας του ψαριού αλλά, κατά τα άλλα, άψογο!

Από τα γλυκά, δοκιμάσαμε την μους λεμόνι (4,00), σερβιρισμένη μέσα σε ένα μεγάλο ποτήρι, με μπισκότο στη βάση. Μέτριο γλυκό.

Στο τέλος, μας κέρασαν γρανίτα λεμόνι που ίσα-ίσα κατάφερνες δυο ρουφιξιές!!
Σε εστιατόριο ψαροφαγίας ή ψαροταβέρνα, δεν νομίζω σε ψαροταβέρνα να έχω ξανασυναντήσει τέτοια ξεπέτα....

Αφού δεν υπάρχει κάτι για να συνοδεύει το μέτριο ψωμάκι μας στην αρχή, τουλάχιστον στο τέλος, ας μας προσφέρατε κάτι αξιοπρεπέστερο, ξεφεύγοντας πλέον από την επί δύο χρόνια πεπατημένη της γρανίτας λεμόνι...... Έστω μια γρανίτα φράουλα!!
Επιπλέον, δεν προσφέρονται αρωματικά χαρτομάνδηλα ή ζεστές πετσέτες στο τέλος.

Για την χάρη μου, η ψαροφαγία στη χώρα μας είναι άμεσα συνδεδεμένη με την πατροπαράδοτη φιλοξενία και λόγω του ότι εδώ αυτό δεν συμβαίνει, δεν νομίζω ότι θα ξαναπάω στο συγκεκριμένο εστιατόριο!

02 Απρ 2016

Νομίζω ότι 2 λέξεις είναι αρκετές για να συνοψίσουν τη συγκεκριμένη ψαροταβέρνα: απλότητα και τιμιότητα. Η απλότητα ξεκινάει ακόμη και από την επωνυμία της: Αθερίνα: ένα απλό, καθημερινό, φθηνό και ταπεινό ψαράκι που απευθύνεται σε όλα τα βαλάντια, παρά το γεγονός ότι βρίσκεται στα βόρεια προάστια και συγκεκριμένα στη Ν. Ερυθραία. Βρίσκεται στον πιο κεντρικό δρόμο, στη Χαρ. Τρικούπη και είναι ανοιχτό μεσημέρι-βράδυ. Γενικά κάθε φορά που περνάω, ακόμη και καθημερινές, έχει πάρα πολύ κόσμο, γεγονός που μου επιτρέπει να υποθέσω ότι έχει φρέσκα προϊόντα και ότι ο κόσμος το τιμάει με την εμπιστοσύνη του για τις γεύσεις και την ποιότητά του.

Ο χώρος εξωτερικά φαίνεται μικρός αλλά δεν είναι, ξεγελάει αρκετά. Έχει βάθος και γενικά είναι αρκετά μεγάλος με τα τραπέζια στη σωστή διάταξη και απλωμένα. Κυριαρχεί το λευκό, κατάλευκο χρώμα παντού, ακριβώς για να δώσει τον νησιώτικο αέρα και να σε μεταφέρει στις Κυκλάδες και κατ΄ επέκταση στην καλοκαιρινή αύρα και διάθεση. Ακόμη και τα απλά διακοσμητικά αντικείμενα προσθέτουν με την παρουσία τους προς αυτή την κατεύθυνση.
Το προσωπικό είναι πάντα σε "θέση μάχης": οργάνωση, συντονισμός, ετοιμότητα, αμεσότητα, οικειότητα και χαμόγελο. Γενικά είναι πολύ γρήγοροι παρά τον πολύ κόσμο που έχουν να εξυπηρετήσουν και με μεγάλη προθυμία.

Ο κατάλογος είναι αρκετά μεγάλος, αντιπροσωπευτικός και χαρακτηριστικός όλων των θαλασσινών εδεσμάτων που μπορεί να υπάρχουν: φρέσκα ψάρια, θαλασσινά και όστρακα σε όλους τους συνδυασμούς: εννοώ από απλές καταστάσεις (π. χ. καλαμαράκι τηγανητό) μέχρι πιο gourme πιάτα όπως κριθαρώτο με πεσκανδρίτσα. Μάλιστα καθημερινά και ανάλογα με την ψαριά που καταφτάνει, έχουν εκτός καταλόγου κάποια extra πιάτα.

Τα πιάτα που παραγγείλαμε και τιμήσαμε ήταν:

- γαριδάκι ψιλό (τύπου συμιακό) το οποίο κατέφτασε φρεσκότατο και τραγανό σε μερίδα θυμωνιά (όπως άλλωστε ήταν και όλες οι μερίδες του)

- καλαμαράκι τηγανητό το οποίο ήταν πραγματικά άπαιχτο ως προς το τηγάνι. Αυτός που τα μαγειρεύει πρέπει να είναι μάστορας του είδους: δεν είχε κάθολου τη γεύση ή τη μυρωδιά της τηγανίλας-λαδίλας

- χταπόδι ξιδάτο το οποίο ήρθε με το λαδάκι του εν είδει ορεκτικού, ίσως θα έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα

- πατάτες τηγανιτές οι οποίες κατέφτασαν τραγανές σε ένα σκεύος-μικρό τηγάνι και ήταν και αυτές ολόκληρη θυμωνιά

- κολοκυθάκι τηγανητό σε μορφή sticks το οποίο επίσης κατέφτασε ένα βουνό, ήταν τραγανό και εύγεστο, δεν ξεχείλιζε από τηγανητό λάδι και το κυριότερο δεν ήταν χυλωμένο-αλευρωμένο σε μεγάλο βαθμό όπως συνηθίζεται σε άλλες ταβέρνες, ώστε να καλύπτεται η γεύση του

- μυδοπίλαφο με ρύζι σωστά χυλωμένο και με τα μύδια μαζί με το κέλυφός τους να στολίζουν το πιάτο

- μελιτζανοσαλάτα χειροποίητη καπνιστή και άπαικτη, δροσερή και πεντανόστιμη

- 1 ποτηράκι ούζο με πάγο

νερό εμφιαλωμένο και ψωμί ζυμωτό το οποίο κατέφτασε ψημένο

Στο τέλος μας κέρασαν σορμπέ λεμόνι για να αλλάξει η γεύση.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 46 ευρώ. Εξαιρετική τιμή για όσα φάγαμε τα οποία ήταν και πολλά και τα πιάτα χορταστικά. Σκάσμαε από το φαγητό αλλά αποζημιωθήκαμε και από την ποιότητα των υλικών, από τις γεύσεις αλλά και από το περιβάλλον και από το πρόθυμο και χαμογελαστό προσωπικό. Το συστήνω!