Ανατολίτικες μοναδικές μυρωδιές και γεύσεις!

Παροχές για ΑμεΑ
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Νοε 2016

Με φίλο με αγορά προσφοράς απο το internet επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό της Γλυφάδας.

Το μενού καθώς και η διακόσμηση ήταν ίδια με την αλυσίδα Μπαρμπαδήμος, όταν λέω ίδια κυριολεκτώ. Σε ερώτηση μου στην κοπέλα που μας εξυπηρέτησε μου αρνήθηκε την οποιαδήποτε σχέση. Τέλος πάντων μικρή σημασία έχει!

Το μαγαζί καινούργιο, τεράστιο με ωραία διακόσμηση εάν και την ώρα που πήγαμε είχε άλλο ένα τραπέζι.

Πήραμε ένα ταμπουλέ, μια σαλάτα χωριάτικη, πατάτες τηγανιτές για αρχή. Για κυρίως πήραμε ένα απίθανο κοτόπουλο μπαμπάκι δηλαδή μαριναρισμένο σουβλάκι κοτόπουλο στήθος φιλέτο και μια μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού.

Σαν μερίδες καλές σε ποσότητα η γεύση όμως δεν μας ενθουσιάσε. Οι τιμές λογικές ούτε φθηνές ούτε ακριβές. Με την προσφορά που είχε όμως έκπτωση περίπου 50% απο την τιμή καταλόγου δοκιμάσαμε κάτι που δεν το μετανιώσαμε αλλά δεν ξέρω εάν θα ξαναπήγαινα.

25 Ιαν 2016

Η σκέψη για να δοκιμάσω το Bahaar ήρθε στα... ξαφνικά όταν ακυρώθηκαν κάποια άλλα σχέδια που είχαμε και βρεθήκαμε Σάββατο βράδυ να συμβουλευτούμε το αγαπημένο μας site για πολίτικη κουζίνα για επιλογές στα Νότια Προάστια.
Χωρίς πολλή σκέψη και λαμβάνοντας υπ όψιν το σχετικά προχωρημένο της ώρας και διαβάζοντας τις τελευταίες κριτικές φίλων χρηστών του site, έκλεισα τραπέζι για 6 άτομα, 1 ώρα σχεδόν πριν την άφιξή μας

Φθάσαμε σχετικά εύκολα και γενικότερα ο καταλληλότερος τρόπος να προσεγγίσεις το εστιατόριο είναι μέσω της Λεωφ Βουλιαγμένης (με κατεύθυνση προς Γλυφάδα-Βούλα, όπου στρίβετε στο εκκλησάκι του Αγ. Νικολάου).

Μετά από περίπου 200 μέτρα από τη συμβολή με τη Λεωφ Βουλιαγμένης, θα βρείτε το εστιατόριο στο αριστερό σας χέρι.

Parking σχετικά εύκολο στην περιοχή, μια και υπάρχει μια σχετική απόσταση από την Πλατεία Εσπερίδων στη Γλυφάδα, όπου εκεί τα πράγματα είναι αρκετά... δύσκολα.

Αφιξη γύρω στις 21:00, σχεδόν όλοι ταυτόχρονα.
Μας υποδέχθηκε μια γλυκιά σερβιτόρα (όπου αφού μας αντιλήφθηκε μας άνοιξε εκείνη των πόρτα) και μετά το καλωσόρισμα, μας οδήγησε στο κρατημένο τραπέζι μας, στον κυρίως χώρο του εστιατορίου, όπου και είχαμε ζητήσει να κάτσουμε για να αποφύγουμε τυχόν έκθεσή μας σε χώρο καπνιζόντων, πράγμα που μας επιβεβαίωσε και η υπεύθυνη κατά την άφιξή μας.

Βαθμολογία Χώρου (3/4) αν και θα άξιζε 4/4, αλλά θα εξηγήσω παρακάτω τι του στέρησε την τέταρτη ντοματούλα.

Το εστιατόριο είναι όμορφο, ψηλοτάβανο με πίνακες και δυο μεγάλους πολυέλαιους που "δένουν" αρμονικά με τα υπόλοιπα, χωρίς να γίνεται υπερφόρτωση της διακόσμησης. Ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος είναι επαρκής έως μεγάλος με αρκετά τραπεζοκαθίσματα που έχουν πολύ καλή απόσταση μεταξύ τους.

Υπάρχει και ο προθάλαμος του καταστήματος που εκτείνεται τόσο μπροστά επί της Αρτέμιδος όσο και στο πλάι, ο οποίος έχει και αυτός πολλά τραπεζοκαθίσματα που αναπτύσσονται σε χώρο κλειστής πρασιάς του ακινήτου, αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην είναι καθόλου πρόχειρο το αποτέλεσμα, αλλά αντίθετα να σου δίνεται η εντύπωση ότι το εστιατόριο είναι ενιαίο (και ο μέσα και ο έξω χώρος)

Τραπεζοκαθίσματα υπάρχουν και στο πατάρι που ανεβαίνεις από την ίδια σκάλα που πας στις ομολογουμένως πολύ καθαρές τουαλέτες.

Οι κατάλογοι μας ήρθαν άμεσα, όπως επίσης προσγειώθηκε και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, χωρίς καλά καλά να το καταλάβουμε.

Οι κατάλογοι, έχουν επαρκή ποικιλία φαγητων και ορεκτικών, όλα δε τα είδη απεικονίζονται με αντίστοιχες φωτογραφίες, γεγονός που ενώ εκ πρώτης όψεως ακούγεται καλό, εμένα δεν με ενθουσίασε, αλλά αντίθετα με παρέπεμψε στην κατηγορία τουριστικών εστιατορίων της περιοχής της Πλάκας, όπου για να δελεάσεις τον τουρίστα, τον βομβαρδίζουν με φωτογραφίες όλου του μενού για να ικανοποιήσουν όλες τις αισθήσεις... Με άλλα λόγια, οι πολλές φωτογραφίες στον κατάλογο, μάλον "φτηναίνουν" το concept του εστιατορίου και του χώρου

Πήραμε:

Μια μερίδα τηγανητές πατάτες (3,4 ευρώ), καλές, λεπτές, με ριγανη, αλλά λίγο περισσότερο απ ότι έπρεπε τηγανισμένες

Μια σαλάτα ταμπουλέ (4,5 ευρώ), πολύ ωραία σερβιρισμένη, καλή σε γεύση, αλλά έχω φάει και καλύτερη σε άλλο πολίτικο εστιατόριο.
Μια ψητή πατάτα (3,8 ευρώ), επαρκής, χωρίς όμως να πω ότι ηταν το εξαιρετικό ορεκτικό γιατί ήρθε σε "χλιαρή" θερμοκρασία
Extra δύο πίτες (1,2 ευρώ)

Από κυρίως: Δύο γιαουρτλού κεμπάπ (10,4 έκαστο), καλή γεύση, επαρκής ποσότητα και καλοσερβιρισμένο
Μια μερίδα σμυρνέικα κεμπάπ (9,9 ευρώ), μοσχαρίσια, καλή γεύση και αρκούντως ζουμερά, ικανοποιητική ποσότητα. Τα κεμπάπ όμως που έχω φάει στο

Κεμπαμπτζίδικο το Γνήσιο είναι πολύ καλύτερα και υπεράνω σύγκρισης
Μια μερίδα κοτόπουλο κεμπάπ (10,9 ευρώ), καλή μερίδα και καλή γεύση

Μια μερίδα ανάμεικτο κεμπάπ (10,9 ευρώ), όπου εκτός από τα μοσχαρίσια υπήρχε και ένα χοιρινό, με καλή γεύση και αυτό, αλλά το πιάτο ήρθε και αυτό σε χλιαρή θερμοκρασία, θα το περίμενα πιο "ζεστό".

Οι μερίδες κεμπάπ, σερβίρονται πάνω σε πίτες και συνοδεύονται και με ψητή πιπεριά, μισή ντομάτα και κρεμμύδι. Θα περίμενα όμως να συνοδεύονται και με κάτι άλλο χωρίς να είναι τόσο στεγνά
Τα φαγητά ήρθαν στην ώρα που έπρεπε, χωρίς καθυστερήσεις

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά την παραγγελία μας και πριν την άφιξη των ορεκτικών, μας κέρασαν ψαρόσουπα, αρκετά εύγεστη και αρκούντως αναγκαία λόγω.... καιρού

Με βάση τα ανωτέρω, η βαθμολογία στη γεύση παίζει για μένα στο 2,5/4, αλλά υπερίσχυσε το κοντινότερο στο 2 αντί στο 3...

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, από πολυάριθμους σερβιτόρους και σερβιτόρες, όλα νέα παιδιά, με στολές του εστιατορίου, με ευγένεια, χαμόγελο και έγκαιρη αντιμετώπιση κάθε θέματος που τυχόν ανέκυπτε, για αυτό και το 3,5/4 με έκανε να δώσω στην περίπτωση αυτή το 4άρι

Στο τέλος του γεύματος, μας ρώτησαν εάν θέλαμε κάποιο επιδόρπιο, αλλά επειδή δεν θέλαμε κάτι, μας προσφέρθηκε ως κέρασμα χαλβάς με κυδώνι

Η τέταρτη ντοματούλα στο χώρο, θυσιάστηκε πάλι για το γνωστό... λόγο δηλ για τη συμπεριφορά του χώρου σε σχέση με τους καπνίζοντες. Με άλλα λόγια, ενώ το εστιατόριο διαφημίζει τους ξεχωριστούς χώρους καπνιζόντων και μη, ο τρόπος που έχει αναπτυχθεί το κατάστημα, στην ουσία γειτνιάζει τους δύο χώρους, χωρίς διαχωρισμό, οπότε μετά από κάποια ώρα που το εστιατόριο ήταν γεμάτο, ο χώρος της πλαινης πρασιάς που ήταν και αυτός "κύριος χώρος" του εσωτερικού καταστήματος, άρχισε να χρησιμοποιείται ως χώρος καπνιζόντων και αυτός, ενώ εγώ θα ανέμενα ο χώρος των καπνιστών να είναι μόνο ο χώρος της μπροστινής πρασιάς του εστιατορίου.

Από ένα σημείο δε και έπειτα, ο καπνός ήταν ιδαίτερα αισθητός σε όλο τον κυρίως χώρο. Κερασάκι σε όλο αυτό, ήταν το γεγονός ότι στο εστιατόριο υπήρχε ζωντανή μουσική (ένα αρμόνιο και μια τραγουδίστρια), με πολύ όμορφα ελληνικά και ξένα τραγούδια, αλλά εκεί που ήταν στημένοι οι καλλιτέχνες, οπτική επαφή είχαν μόνο τα τραπέζια της μπροστινής πρασιάς που ήταν και χώρος καπνιζόντων, ενώ ο κύριος χώρος του εστιατορίου απλά άκουγε όσο μπορούσε να φανταστεί τι τραγούδια έπαιζαν στον μπροστινό τμήμα, χωρίς στην ουσία να μπορεί να συμμετέχει.

Αντιλαμβάνομαι ότι η διεύθυνση του καταστήματος τοποθετεί τους καλλιτέχνες σε σημείο που να φαίνονται από τους περαστικούς στο δρόμο προς προσέλκυση πελατείας, αλλά κατά τη γνώμη μου, οι καλλιτέχνες θα έπρεπε να είναι στον κυρίως χώρο, ώστε να συμμετέχει το μεγαλύτερο κομμάτι των θαμώνων και όχι μόνο το μικρότερο μέρος και δη των καπνιζόντων.

Για άλλη μία φορά, συνειδητοποιώ αυτό που έχω γράψει και σε άλλες μου κριτικές, ότι δηλ τους περισσότερους συμβιβασμούς στα εστιατόρια στην Ελλάδα, πρέπει τελικά να τους κάνουν μονίμως οι μη καπνιστές, ενώ στο εξωτερικό είναι εντελώς το αντίθετο.

Σύνολο λογαριασμού στα 69 ευρώ (μαζί με τη χρέωση των δύο εμφιαλωμένων 3,8 ευρώ συνολικά), σε λογικό value for money, θα πρέπει όμως να σημειωθεί ότι πήραμε 5 κυρίως πιάτα πλέον τα ορεκτικά, σε σύνολο 6 ατόμων

Γενικά η βραδιά ήταν καλή, η συνολική αποτίμηση θετική, με τις παρατηρήσεις που ανέφερα στα συγκεκριμένα θέματα που αν τις λάβουν υπ όψιν τους (πράγμα που θα ήθελα πραγματικά να συμβεί) θα επανέλθω στο μέλλον με νεότερη κριτική για να τις αποκαταστήσω

07 Οκτ 2016

Ο χωρος εκ πρωτης οψεως ειναι εντυπωσιακος και διακοσμηται με "βαρεις" πολυελαιους, μπρουτζινα φωτιστικα και γενικοτερα δινει την αισθηση μια αναμονης για πολυτελεια.
Η προσβαση ειναι ιδιατερα ευκολη-μεσω οδου Βουλιαγμενης στριβεις προς παραλια στο εκκλησακι που συναντας και στο αριστερο σου χερι βλεπεις το μαγαζι.
Το παρκινγκ στους γυρω δρομους ειναι εφικτο αν και οχι ευκολο τις "δυσκολες" ημερες και ωρες.
Λογω της συνηθους υπαρξης εκδηλωσεων (βαφτισεις κλπ) στο χωρο ενδεχεται να ειναι πιο σοφρων να εχει υπαρξει κρατηση ωστε να ειναι εξασφαλισμενη η ανευρεση τραπεζιου.
Τα τραπεζια ειναι γενικα ευρυχωρα, οι καρεκλες λιγο στενες στο πανω μερος τους και το σετ των ποτηριων δινει την αισθηση "κρυσταλινης" περιποιησης
Ο σερβιτορος για την παραγγελια ερχεται γρηγορα ωστοσο αν και ζητηθηκε μας δοθηκαν 2 καταλογοι για 4 ατομα.
Ο καταλογος περιεχει φωτογραφιες και συνοπτικη περιγραφη των προσφερομενων φαγητων. Περιλαμβανονται ανατολιτικα φαγητα (δεν μπορω να τα πω πολιτικα γιατι ουτε σχεση εχουν με το τι σερβιρται στην Κωνσταντινουπολη ουτε καν στα αντιστοιχα εστιατορια του Παλ. Φαληρου) ωστοσ κρινονται "δηθεν" αφου στην πραγματικοτητα ειναι ενας εμπλουτιμενος με ορισμενα "μεζεκλιδικα" καταλογος ενος καλου σουβαλτζιδικου, αώστε το μαγαζι παρα την επιφαση πολυτελειας δεν παυει να αναφερει και να σερβιρει στις τελευταιες 2-3 σελιδες του καταλογου "τυλιχτα" πιττα με σουβλακια διαφορων ειδων, παστριρμα, σουτζουκι κλπ
Παραγγελοντας θα πρεπει να λαμβανεται υπ οψη το σχετικα σπαρτιατικο μεγεθος των μεριδων.
Οι αλοιφες ειναι σε μικρα πιατακια του μεζε, τα ορεκτικα επισης και παρεες 4 και ανω ατομων πρακτικα μπορουν να δοκιμασουν οριακα μια μπουκια αν δεν παραγγελθουν περισσοτερες της μιας μεριδες,
Ο ευγενικος παραγγελιοληπτης σερβιτορος μας ρωτησε αν επιθυμουμε νερο φυσικο ή εμφιαλωμενο ωστοσ αν και του επεσημαθηκε εντονα οτι επιθυμουμε νερο φυσικο του δικτυου μας σερβιριστηκε βιαστηκα εμφιαλωμενο σε μπουκαλι των 750ml επαρκες ισα για να βρεξουν τα χειλη τους 4 ατομα-ευχαριστοη εκπληξη οτι δεν χρεωθηκε τελικα. Δεν μας ενημερωσε ωστοσο οτι δεν σερβιρεται με το κουβερ ψωμι ή κατι αλλο αν δεν το παραγγειλεις (δεν το ειχαμε κανει γιατι δεν το γνωριζαμε ως οφειλαμε οπως προεκυπτε) και ετσι μεχρι να διαπιστωσουμε οτι επρεπε να παραγγειλουμε εμεις τα πιττακια (ψιλοκομμενες πιττες τυλιχτου ουσιαστικα) ψιλοτσιμπουσαμε χωρις ψωμι ή αλλο αρτιδιο. Για καποιο Dip ή καποια αλλη αλοιφη ή κατι τετοιο ουτε λογος.
Σε χρονο ρεκορ ουτε 5 λεπτων απο την παραγγελια μας ηρθε στο τραπεζι (πριν οτιδηποτε αλλο μια μεριδα "πατατουλες με σαλτσουλα" Στην φωτογραφια του καταλογου παρουσιαζοταν φρεσκες πατατες ενω αυτο που ηρθε ηταν ψιλες προτηγαισμενες -πανιασμενες λογω της σαλτσουλας ντοματας πατατες (3,90 ευρω) Στη συνεχεια με διαιτερο αγχος και δικαιολογουμενοι οτι υπαρχει βαφτιση "και καταλαβαινετε... " οι σερβιτοροι πηγαιναν και ερχοταν αλοτε φερνοντας τις μικρες οπως προαναφερθηκε μεριδες των "ορεκτικων" και αλοτε παιρνοντας και ξαναφερνοντας την αλατοπιπεριερα που περιειχε και χαρτοπετσετες και γλυκο και καυτερο κοκκινο πιπερι μαζι με το αλατι. Διαπιστωσαμε στη συνεχεια οτι το αγχος τους ως προς την αλατοπιπεριερα ηταν να υπαρχει εκει η σειρα των αποδειξεων -ισως λογω εφοριας οποτε μαλλον καλα εκαναν.
Απο τα πρωτα ιδιαιτερα νοστιμες ηταν οι μελι-μελιτζανες (4,60 ευρω) αν και ααρκετα αλατισμενες με χοντρο αλατι) και δευτερευοντως το παστουρμαλι (6,80 ευρω)-κατι σαν αυτο που αλλου λενε Πιττα Καισαριας. Τα Ντολμαδακια γιαλαντζι (5,80ευρο) λιγα (5 μικρα ) με μια κουταλια του γλυκου σως τζατζικι διπλα αδιαφορα και αν ειδικα καποιος ηθελε να παρει και λιγη σως μετα το 3ο δεν υπηρχε λογω μικρης ποσοτητας.
Απο τα κυρια που οπως απεδειχθη εκ των υστερων παραγγειλαμε 3 μεριδες για 4 ατομα συνηθισμενοι στις μεγαλες μεριδες των αντιστοιχων μαγαζιων ηταν αντιστοιχου μεγεθους πρακτικα μεριδες σουβλατζιδικου. Τα κεμπαπ 4 τεμ (9,90 ευρω) αν και νοστιμα και καλοψημενα ηταν μια πιττα ψιλοκομενη και 4 σχετικα μικρα κεμπαπ απο πανω, ΠΟΛΥ ωμο ψιλοκομμενο κρεμμυδι για μπουγιο και μια μετρια ακαυστη ψητη πρασινη πιπερια μαζι με μια ψητη μικρη ντοματα ξεφλουσισμενη, Το κασαπ κιορφτε (11,90ευρω) ηταν 5-6 μικρα πλακε μπιφτεκακια με ΠΟΛΛΕΣ προτηγανισμενες πατατες παλι για μπουγιο και η κλασσικη ψητη ξεφλουδισμενη ντοματουλα. Το ψητο κοτοπουλο (10,90 ευρω) καλα μαριναρισμενο και νοστιμο ηταν το αντιστοιχο σε γευση Σις κοτοπουλο αλλων αντιστοιχων μαγαζιων ωστοσο πρακτικα ηταν 2 μεγαλουτσικα σουβλακια κοτοπουλου με το αντιστοιχο των πιο πανω πιατων σερβιρισμα.
Το ροζε κρασι σωστα παγωμενο τυπου εμφιαλωμενο αν και πρακτικα αντιστοιχο αυτων που αλλου προσφερονται ως χυμα ηταν ευγευστο, ευκολοπιοτο και κυριως δεν δημιουργησε καμμια παρενεργεια ουτε καν το επομενο πρωινο. Ταιριαζει ιδιατερα με το συγκεκριμενο ειδων των εδεσματων.
Ζητωντας τον λογαριασμο το μαγαζι ΔΕΝ προσφερει τιποτε ως επιδορπιο πραγμα οχι ευχαριστο για εναν λογαριασμο 70+ ευρω ενω παραγγελνοντας (για να πανε κατω τα ψητα βρε αδελφε... ) παγωτο αυτο ερχεται σε ενα μικροσκοπικοτατο ποτηρακι λικερ, ειναι παγωτο μαστιχα σχεδον μια κουταλια της σουπας συνολικα, ενω χρεωθηκε 3 ευρω.
Δεν θα ξαναπαμε αφου θεωρω οτι ειναι ενα ακομη μαγαζι ΔΗΘΕΝ τυπου σουβλατζιδικου πολυτελειας με εξαιρετικο χωρο αλλα μετριοτατο ως προς την ποσοτητα των μεριδων αν και νοστιμες καποιες εξ αυτων αλλα και υπερτιμημενο ως προς το υψος του λογαριασμου σε σχεση με το γενικοτερο τελικο αποτελεσμα.