BAHAAR

Πολίτικη κουζίνα

Αρτέμιδος 22 Γλυφαδα [Χάρτης]

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Παροχές για ΑμεΑ Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ανατολίτικες μοναδικές μυρωδιές και γεύσεις!

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Με φίλο με αγορά προσφοράς απο το internet επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό της Γλυφάδας.

Το μενού καθώς και η διακόσμηση ήταν ίδια με την αλυσίδα Μπαρμπαδήμος, όταν λέω ίδια κυριολεκτώ. Σε ερώτηση μου στην κοπέλα που μας εξυπηρέτησε μου αρνήθηκε την οποιαδήποτε σχέση. Τέλος πάντων μικρή σημασία έχει!

Το μαγαζί καινούργιο, τεράστιο με ωραία διακόσμηση εάν και την ώρα που πήγαμε είχε άλλο ένα τραπέζι.

Πήραμε ένα ταμπουλέ, μια σαλάτα χωριάτικη, πατάτες τηγανιτές για αρχή. Για κυρίως πήραμε ένα απίθανο κοτόπουλο μπαμπάκι δηλαδή μαριναρισμένο σουβλάκι κοτόπουλο στήθος φιλέτο και μια μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού.

Σαν μερίδες καλές σε ποσότητα η γεύση όμως δεν μας ενθουσιάσε. Οι τιμές λογικές ούτε φθηνές ούτε ακριβές. Με την προσφορά που είχε όμως έκπτωση περίπου 50% απο την τιμή καταλόγου δοκιμάσαμε κάτι που δεν το μετανιώσαμε αλλά δεν ξέρω εάν θα ξαναπήγαινα.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Έφτασε λοιπόν η στιγμή να επισκεφθώ κι εγώ το Bahaar που βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή μου και όλο περνούσα απ'έξω και το κοίταζα, αλλά δεν είχα πάει ως τώρα.

Επειδή πάντως έβλεπα κόσμο ό, τι ώρα κι αν περνούσα, πίστευα ότι είναι παραδοσιακό καφενείο ή πολίτικο καφέ- ζαχαροπλαστείο (όπως είναι π. χ. το Mαλεμπί στην Άνω Γλυφάδα. Παρεμπιπτόντως αν δεν έχετε πάει, να πάτε και θα με θυμηθείτε).

Σάββατο βράδυ λοιπόν,12 Δεκεμβρίου, με πολύ κρύο και παγωνιά, θεώρησα καλή ευκαιρία να ξεσηκώσω την παρέα και να πάμε στο bahaar, 6 άτομα. Βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της Γλυφάδας, τον κάθετο που ξεκινά απ τον Άγιο Νικόλα και πέφτει πάνω στην πλατεία Εσπερίδων. Αρτέμιδος λέγεται. Δεν θα δυσκολευτείτε ούτε στον εντοπισμό του, ούτε στο πάρκιγκ, τις βραδινές ώρες.

Στο θέμα της εξυπηρέτησης, να πω εξαρχής ότι η ευγένεια των παιδιών που εργάζονται εκεί, από την τηλεφωνική κράτηση μέχρι τον αποχαιρετισμό ήταν υποδειγματική. H δε κίνηση μιας νεαρής σερβιτόρας να μας ανοίξει με χαμόγελο την πόρτα και να μας καλησπερίσει, ήταν πραγματικά σαν να μας καλωσόριζε σπίτι τους (εξηγώ παρακάτω τα περί σπιτιού). Προς το παρόν βάζω 3/ 4. Το 4/4 θα μπει αν διορθώσουν κάποιες αβλεψίες στο σέρβις και δείχνουν μεγαλύτερη προσοχή όταν κάποιος τους καλεί.

Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από άλλους χρήστες, παρολ'αυτά δε μπορώ να μην κάνω κι εγώ μια αναφορά, γιατί είναι στ΄αλήθεια αρχοντικός, εντυπωσιακός και φινετσάτος. Νομίζεις ότι γευματίζεις στη σάλα ενός αριστοκρατικού σπιτιού. Κι αυτό το αντιλαμβάνεσαι ειδικά αν καθεσαι στον εσωτερικό χώρο, όπου καθίσαμε εμείς.

Καθώς μπαίνεις λοιπόν στον κυρίως χώρο, στη σάλα, εντυπωσιάζουν δύο μεγάλοι κρυστάλλινοι πολυέλαιοι. Τα ταβάνια είναι λευκά, ζωγραφισμένα με χρυσό, διακριτικό σχέδιο (καθόλου κιτς) και φέρουν γύψινη διακόσμηση, ενώ όλοι οι εσωτερικοί τοίχοι είναι καλυμμένοι με μια όμορφη ταπετσαρία. Ο κεντρικός τοίχος έχει τρία μεγάλα ανοίγματα, σαν περβάζια μέσα στα οποία υπάρχουν τρεις ωραίοι πίνακες.

Τα έπιπλα, σε σκούρο ξύλο, μεγάλοι μπουφέδες τοποθετημένοι σε κεντρικά σημεία, όλα απόλυτα ταιριαστά με την διακόσμηση. Και μέσα σε όλα αυτά η πρωτοτυπία: Οι καρέκλες έχουν όλες αναγραμμένα γυναικεία και αντρικά ονόματα στην πλάτη, με χρυσά, καλλιγραφικά γράμματα. Διασκεδαστικό μεν το παιχνίδισμα, από την άλλη, λίγο χαζό να βλέπεις έναν κύριο 2 μέτρα να κάθεται σε μια καρέκλα που πίσω γράφει "Κούλα". Για να μην πω για την καρέκλα της φίλης μου που έγραφε "Ἑυφορία". Όλοι κάναμε τους γνωστούς συνειρμούς, όπως καταλαβαίνετε, και γελούσαμε!

Ο υπόλοιπος χώρος τώρα, αυτός που είναι περιμετρικά της σάλας, όχι ακριβώς εξωτερικός, ας τον πούμε προθάλαμο, έχει πιο χαμηλό φωτισμό και θέα στο σάλατ-μπαρ, όπου κόβονται φρέσκιες οι σαλάτες. Επειδή εμείς καθίσαμε μέσα, δεν είχα την ευκαιρία να παρατηρήσω καλά αυτή την γωνιά, αλλά την πρόσεξα καθώς έβγαινα. Όλο το εστιατόριο κλείνεται από τζαμαρία.

Επίσης την βραδιά που πήγαμε, στον έξω αυτόν χώρο, υπήρχε μουσική με αρμόνιο και τραγούδι. Έντυνε πολύ ωραία τη σαββατιάτικη βραδιά. Δυστυχώς εκεί που καθόμασταν εμείς δεν ακουγόταν καθαρά.

Κατά τ αλλα, και για να κλείσω με τα του χώρου, το εστιατόριο είναι μεγάλο και ευρύχωρο. Έχει πολλά τραπέζια, και μάλιστα όχι μόνο στον ισόγειο χώρο, αλλά και στον πρώτο όροφο όπου βρίσκονται και οι τουαλέτες. Το βρίσκω πολύ φιλόδοξο για την εποχή μας, μακάρι να πάει καλά.

Στο φαγητό τώρα, που είναι το ζητούμενο, δεν θα πω ότι δεν έφαγα καλά, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα κι όλας. Προσωπκά, μάλλον είχα άλλες προσδοκίες, ίσως παρεξήγησα και την έννοια "πολίτικο". Νομίζω όμως ότι το bahaar πιο πολύ προς κεμπαπτζίδικο ή πολυτελές ψητοπωλείο κλίνει, παρά προς πολίτικο εστιατόριο.

Διάβασα κάπου ότι προοριζόταν για Μπαρμπαδήμος αλλά στην πορεία άλλαξαν τα σχέδια. Λοιπόν, ο Μπαρμπαδήμος έφυγε αλλά η μπογιά του μένει. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο εξωτερικό κόκκινο της διακόσμησης αλλά και στο φαγητό. Ο κατάλογος, από το στήσιμο έως το περιεχόμενο θυμίζει πολύ το γνωστό κεμπαπτζίδικο.

Το δε μενού περιλαμβάνει κυρίως επιλογές από κεμπάπ και σούβλες. Λίγες σαλάτες και λίγα ορεκτικά. Λείπουν εντελώς τα πολίτικα μαγειρευτά (εκτός από τα σουτζουκάκια) και κάποια πιο ιδιαίτερα ορεκτικά που θα περίμενα να δω σε ένα πολίτικο εστιατόριο. Και το κερασάκι; Στις τελευταίες σελίδες μπορείς να βρεις τα κλασικά τυλιχτά σουβλάκια και καλαμάκια κοτόπουλου και χοιρινού... Τώρα, τι να πω, να τρως σουβλάκι υπό το φως του πολυέλαιου; Είναι μια άποψη κι αυτό...

Δεν ξέρω, ίσως εγώ κάνω λάθος, αλλά με όλη αυτή την ανατολικο-έθνικ τάση και την μόδα των κεμπαπτζίδικων, μάλλον έχουμε χάσει το νόημα του τι είναι πολίτικη κουζίνα, τι σμυρναϊικη, τι είναι παραδοσιακό και τι είναι απλά φαγητό σουβλατζίδικου. Όλα έχουν γίνει ένας αχταρμάς (όπως ονομάζεται και ένα "αναποφάσιστο" πιάτο του Bahaar).

Παραγγείλαμε λοιπόν:

-μια πατατοσαλάτα: ήρθε υπερβολικά μικρή ποσότητα, σαν αλοιφή, μοιράστηκε καθένας μια κουταλιά. 5,80. Νόστιμη αλλά λίγη.

-λαχματζούν: ήταν σκεπαστό και γεμισμένο με κιμά και μυρωδικά. Μου άρεσε. Θα μπορούσα να το είχα πάρει και για κυρίως 6.90.

- Κυρίως πήραμε τρεις μερίδες ανάμεικτες (δυο κεμπάπ, 1 σούβλα κοτόπουλου)

- μια μερίδα κοτόπουλο (10.90 η κάθε μερίδα)

- ένα τυλιχτό με κοτόπουλο (2.30)

-3-4 καλαμάκια για τη μέση.

το κρέας ήταν καλοψημένο, νόστιμο και μαλακό. Οι μερίδες συνοδεύονταν από πίτα ψιλοκομμένη, ντομάτα και μπόλικο κρεμμύδι.

Για το τέλος πήραμε μπακλαβά πολίτικο (τούρκικο τον λέω εγώ, γιατί τον ίδιο θα βρείτε σε όλη την Τουρκία. Είναι αυτός με το παχύ βούτυρο και το φιστίκι Αιγίνης και λιγότερο σιρόπι από τον δικό μας. Ο συγκεκριμένος ήταν καλός, αλλά το κομμάτι μικρό ακόμα και για 2, πόσο μάλλον για 6) και το εκμέκ παγωτό-καταϊφι, το οποίο ήταν λίγο σκληρό επειδή ήταν παγωμένο. Τίποτα το ιδιαίτερο γευστικά, χρεώθηκε 5.80.

Συνολικά, μαζί με νερά, ένα κιλό κρασί και 2 μικρές μπύρες, πληρώσαμε 95 ευρώ, δηλαδή 16 ευρώ το άτομο.

Η τιμή στο σύνολό της συμφέρουσα, η βραδιά κύλησε ωραία, η παρέα το ευχαριστήθηκε, αλλά εγώ έμεινα με ένα ανικανοποίητο. Κάπως αλλιώς περίμενα τα πιάτα. Με μεγαλύτερη ποικιλία και πιο πολίτικες γεύσεις. Κατανοώ ότι η πολίτικη κουζίνα περιλαμβάνει πολύ ψητό κρέας, αλλά έχει και πολλές ακόμα γεύσεις που δεν είδα και δεν γεύτηκα στο Bahaar ούτε κατά διάνοια.

Το κεμπάπ, τα σουτζούκια και τα σουβλάκια, μπορούν πάντα να υπάρχουν ως επιλογή αλλά δεν είναι δυνατό να είναι οι μόνες επιλογές, γιατί αλλιώς αναιρούν τον χαρακτηρισμό του εστιατορίου ως πολίτικο.

Βάζω λοιπόν 2 αστεράκια στη γεύση, λόγω των παραπάνω και περιμένω να δω μια ανανέωση στον κατάλογο. Στο μεταξύ, αν βρεθείτε στη Γλυφάδα, επισκεφθείτε το Bahaar για το καλό κεμπάπ του και φυσικά για τον υπέροχο χώρο του.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Η σκέψη για να δοκιμάσω το Bahaar ήρθε στα... ξαφνικά όταν ακυρώθηκαν κάποια άλλα σχέδια που είχαμε και βρεθήκαμε Σάββατο βράδυ να συμβουλευτούμε το αγαπημένο μας site για πολίτικη κουζίνα για επιλογές στα Νότια Προάστια.
Χωρίς πολλή σκέψη και λαμβάνοντας υπ όψιν το σχετικά προχωρημένο της ώρας και διαβάζοντας τις τελευταίες κριτικές φίλων χρηστών του site, έκλεισα τραπέζι για 6 άτομα, 1 ώρα σχεδόν πριν την άφιξή μας

Φθάσαμε σχετικά εύκολα και γενικότερα ο καταλληλότερος τρόπος να προσεγγίσεις το εστιατόριο είναι μέσω της Λεωφ Βουλιαγμένης (με κατεύθυνση προς Γλυφάδα-Βούλα, όπου στρίβετε στο εκκλησάκι του Αγ. Νικολάου).

Μετά από περίπου 200 μέτρα από τη συμβολή με τη Λεωφ Βουλιαγμένης, θα βρείτε το εστιατόριο στο αριστερό σας χέρι.

Parking σχετικά εύκολο στην περιοχή, μια και υπάρχει μια σχετική απόσταση από την Πλατεία Εσπερίδων στη Γλυφάδα, όπου εκεί τα πράγματα είναι αρκετά... δύσκολα.

Αφιξη γύρω στις 21:00, σχεδόν όλοι ταυτόχρονα.
Μας υποδέχθηκε μια γλυκιά σερβιτόρα (όπου αφού μας αντιλήφθηκε μας άνοιξε εκείνη των πόρτα) και μετά το καλωσόρισμα, μας οδήγησε στο κρατημένο τραπέζι μας, στον κυρίως χώρο του εστιατορίου, όπου και είχαμε ζητήσει να κάτσουμε για να αποφύγουμε τυχόν έκθεσή μας σε χώρο καπνιζόντων, πράγμα που μας επιβεβαίωσε και η υπεύθυνη κατά την άφιξή μας.

Βαθμολογία Χώρου (3/4) αν και θα άξιζε 4/4, αλλά θα εξηγήσω παρακάτω τι του στέρησε την τέταρτη ντοματούλα.

Το εστιατόριο είναι όμορφο, ψηλοτάβανο με πίνακες και δυο μεγάλους πολυέλαιους που "δένουν" αρμονικά με τα υπόλοιπα, χωρίς να γίνεται υπερφόρτωση της διακόσμησης. Ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος είναι επαρκής έως μεγάλος με αρκετά τραπεζοκαθίσματα που έχουν πολύ καλή απόσταση μεταξύ τους.

Υπάρχει και ο προθάλαμος του καταστήματος που εκτείνεται τόσο μπροστά επί της Αρτέμιδος όσο και στο πλάι, ο οποίος έχει και αυτός πολλά τραπεζοκαθίσματα που αναπτύσσονται σε χώρο κλειστής πρασιάς του ακινήτου, αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην είναι καθόλου πρόχειρο το αποτέλεσμα, αλλά αντίθετα να σου δίνεται η εντύπωση ότι το εστιατόριο είναι ενιαίο (και ο μέσα και ο έξω χώρος)

Τραπεζοκαθίσματα υπάρχουν και στο πατάρι που ανεβαίνεις από την ίδια σκάλα που πας στις ομολογουμένως πολύ καθαρές τουαλέτες.

Οι κατάλογοι μας ήρθαν άμεσα, όπως επίσης προσγειώθηκε και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, χωρίς καλά καλά να το καταλάβουμε.

Οι κατάλογοι, έχουν επαρκή ποικιλία φαγητων και ορεκτικών, όλα δε τα είδη απεικονίζονται με αντίστοιχες φωτογραφίες, γεγονός που ενώ εκ πρώτης όψεως ακούγεται καλό, εμένα δεν με ενθουσίασε, αλλά αντίθετα με παρέπεμψε στην κατηγορία τουριστικών εστιατορίων της περιοχής της Πλάκας, όπου για να δελεάσεις τον τουρίστα, τον βομβαρδίζουν με φωτογραφίες όλου του μενού για να ικανοποιήσουν όλες τις αισθήσεις... Με άλλα λόγια, οι πολλές φωτογραφίες στον κατάλογο, μάλον "φτηναίνουν" το concept του εστιατορίου και του χώρου

Πήραμε:

Μια μερίδα τηγανητές πατάτες (3,4 ευρώ), καλές, λεπτές, με ριγανη, αλλά λίγο περισσότερο απ ότι έπρεπε τηγανισμένες

Μια σαλάτα ταμπουλέ (4,5 ευρώ), πολύ ωραία σερβιρισμένη, καλή σε γεύση, αλλά έχω φάει και καλύτερη σε άλλο πολίτικο εστιατόριο.
Μια ψητή πατάτα (3,8 ευρώ), επαρκής, χωρίς όμως να πω ότι ηταν το εξαιρετικό ορεκτικό γιατί ήρθε σε "χλιαρή" θερμοκρασία
Extra δύο πίτες (1,2 ευρώ)

Από κυρίως: Δύο γιαουρτλού κεμπάπ (10,4 έκαστο), καλή γεύση, επαρκής ποσότητα και καλοσερβιρισμένο
Μια μερίδα σμυρνέικα κεμπάπ (9,9 ευρώ), μοσχαρίσια, καλή γεύση και αρκούντως ζουμερά, ικανοποιητική ποσότητα. Τα κεμπάπ όμως που έχω φάει στο

Κεμπαμπτζίδικο το Γνήσιο είναι πολύ καλύτερα και υπεράνω σύγκρισης
Μια μερίδα κοτόπουλο κεμπάπ (10,9 ευρώ), καλή μερίδα και καλή γεύση

Μια μερίδα ανάμεικτο κεμπάπ (10,9 ευρώ), όπου εκτός από τα μοσχαρίσια υπήρχε και ένα χοιρινό, με καλή γεύση και αυτό, αλλά το πιάτο ήρθε και αυτό σε χλιαρή θερμοκρασία, θα το περίμενα πιο "ζεστό".

Οι μερίδες κεμπάπ, σερβίρονται πάνω σε πίτες και συνοδεύονται και με ψητή πιπεριά, μισή ντομάτα και κρεμμύδι. Θα περίμενα όμως να συνοδεύονται και με κάτι άλλο χωρίς να είναι τόσο στεγνά
Τα φαγητά ήρθαν στην ώρα που έπρεπε, χωρίς καθυστερήσεις

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά την παραγγελία μας και πριν την άφιξη των ορεκτικών, μας κέρασαν ψαρόσουπα, αρκετά εύγεστη και αρκούντως αναγκαία λόγω.... καιρού

Με βάση τα ανωτέρω, η βαθμολογία στη γεύση παίζει για μένα στο 2,5/4, αλλά υπερίσχυσε το κοντινότερο στο 2 αντί στο 3...

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, από πολυάριθμους σερβιτόρους και σερβιτόρες, όλα νέα παιδιά, με στολές του εστιατορίου, με ευγένεια, χαμόγελο και έγκαιρη αντιμετώπιση κάθε θέματος που τυχόν ανέκυπτε, για αυτό και το 3,5/4 με έκανε να δώσω στην περίπτωση αυτή το 4άρι

Στο τέλος του γεύματος, μας ρώτησαν εάν θέλαμε κάποιο επιδόρπιο, αλλά επειδή δεν θέλαμε κάτι, μας προσφέρθηκε ως κέρασμα χαλβάς με κυδώνι

Η τέταρτη ντοματούλα στο χώρο, θυσιάστηκε πάλι για το γνωστό... λόγο δηλ για τη συμπεριφορά του χώρου σε σχέση με τους καπνίζοντες. Με άλλα λόγια, ενώ το εστιατόριο διαφημίζει τους ξεχωριστούς χώρους καπνιζόντων και μη, ο τρόπος που έχει αναπτυχθεί το κατάστημα, στην ουσία γειτνιάζει τους δύο χώρους, χωρίς διαχωρισμό, οπότε μετά από κάποια ώρα που το εστιατόριο ήταν γεμάτο, ο χώρος της πλαινης πρασιάς που ήταν και αυτός "κύριος χώρος" του εσωτερικού καταστήματος, άρχισε να χρησιμοποιείται ως χώρος καπνιζόντων και αυτός, ενώ εγώ θα ανέμενα ο χώρος των καπνιστών να είναι μόνο ο χώρος της μπροστινής πρασιάς του εστιατορίου.

Από ένα σημείο δε και έπειτα, ο καπνός ήταν ιδαίτερα αισθητός σε όλο τον κυρίως χώρο. Κερασάκι σε όλο αυτό, ήταν το γεγονός ότι στο εστιατόριο υπήρχε ζωντανή μουσική (ένα αρμόνιο και μια τραγουδίστρια), με πολύ όμορφα ελληνικά και ξένα τραγούδια, αλλά εκεί που ήταν στημένοι οι καλλιτέχνες, οπτική επαφή είχαν μόνο τα τραπέζια της μπροστινής πρασιάς που ήταν και χώρος καπνιζόντων, ενώ ο κύριος χώρος του εστιατορίου απλά άκουγε όσο μπορούσε να φανταστεί τι τραγούδια έπαιζαν στον μπροστινό τμήμα, χωρίς στην ουσία να μπορεί να συμμετέχει.

Αντιλαμβάνομαι ότι η διεύθυνση του καταστήματος τοποθετεί τους καλλιτέχνες σε σημείο που να φαίνονται από τους περαστικούς στο δρόμο προς προσέλκυση πελατείας, αλλά κατά τη γνώμη μου, οι καλλιτέχνες θα έπρεπε να είναι στον κυρίως χώρο, ώστε να συμμετέχει το μεγαλύτερο κομμάτι των θαμώνων και όχι μόνο το μικρότερο μέρος και δη των καπνιζόντων.

Για άλλη μία φορά, συνειδητοποιώ αυτό που έχω γράψει και σε άλλες μου κριτικές, ότι δηλ τους περισσότερους συμβιβασμούς στα εστιατόρια στην Ελλάδα, πρέπει τελικά να τους κάνουν μονίμως οι μη καπνιστές, ενώ στο εξωτερικό είναι εντελώς το αντίθετο.

Σύνολο λογαριασμού στα 69 ευρώ (μαζί με τη χρέωση των δύο εμφιαλωμένων 3,8 ευρώ συνολικά), σε λογικό value for money, θα πρέπει όμως να σημειωθεί ότι πήραμε 5 κυρίως πιάτα πλέον τα ορεκτικά, σε σύνολο 6 ατόμων

Γενικά η βραδιά ήταν καλή, η συνολική αποτίμηση θετική, με τις παρατηρήσεις που ανέφερα στα συγκεκριμένα θέματα που αν τις λάβουν υπ όψιν τους (πράγμα που θα ήθελα πραγματικά να συμβεί) θα επανέλθω στο μέλλον με νεότερη κριτική για να τις αποκαταστήσω

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Πάντα με προσέλκυε η Πολίτικη κουζίνα, κάτι που κατά την γνώμη μου λείπει από τα Νότια Προάστια σε μεγάλο βαθμό... Μέχρις ότου εμφανίστηκε το bahaar.
Το bahaar βρίσκεται στην οδό Αρτέμιδος, δίπλα ακριβώς από την εκκλησία του αγίου Νικολάου. Στην αρχή όταν το πρόσεξα εξωτερικά πιο πολύ μου θύμιζε πολίτικο ζαχαροπλαστείο παρά εστιατόριο, ώσπου αντίκρισα και τον εσωτερικό του χώρο ο οποίος ήταν τόσο εκλεπτυσμένος και κομψός που νόμιζες ότι μπήκες σε σαλόνι της παλιάς αριστοκρατίας της Πόλης... Κυριαρχεί το ξύλο και το κρύσταλλο καθώς και δεν λείπει και το artistique στοιχεί με το "κορίτσι με το σκουλαρίκι" του Γιοχάνες Βερμέερ να δεσπόζει στην σάλα...

Άν και κατάμεστο το εστιατόριο Σάββατο βράδυ, μετά από εύκολο παρκάρισμα στον Άγιο Νικόλαο, η maitre κατάφερε να μας βρει τραπέζι για δύο στον εξωτερικό χώρο του πεζοδρομίου κάτι που το χαρήκαμε λόγω της βαβούρας που υπήρχε στον εσωτερικό...

Ο κατάλογος είναι περιορισμένος κατ'εμέ για πολίτικη κουζίνα αλλά η ποιότητα του φαγητού μας αποζημίωσε. Η παραγγελία ήταν:

-Σουτζούκι πολίτικο (Μερίδα λεπτοκομμένου σουτζουκιού με κρεμμύδι ντομάτα και πιτούλες)

-Ντολμαδάκια με γιαούρτι (4 ντολμαδάκια με σως γιαουρτιού πολύ νόστιμα, θεωρώ πως η μερίδα θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη)

-Μερίδα κεμπάπ (Στην αρχή για γιαουρτλού το πήγαμε αλλά μας ήρθε σκέτο κάτι το οποίο το δικαιολογήσαμε, το εστιατόριο είναι ολοκαίνουργιο και το σέρβις αρκετά τρακαρισμένο ακόμα, παρόλα αυτά το πιάτο ήταν νοστιμότατο). Η μερίδα αποτελούνταν από τέσσερις βέργες κεμπαπ, κρεμμυδάκι, πιτούλα και ντομάτα.

-Τζατζίκι (Το highlight του γεύματος, με χοντροκομμένο το αγγουράκι και όσο σκόρδο χρειάζεται)

-Πατάτες τηγανιτές χειροποίητες αρκετά καλή μερίδα και λεπτοκομμένες.

-Μία μπύρα και ένα ποτήρι λευκό κρασί.
Άν εξαιρέσουμε την ατυχή στιγμή του γιαουρτλού (βλέπετε πέσαμε και σε δυο βαφτίσεις επάνω! ), όλα ήταν νοστιμότατα και το σέρβις ευγενέστατο.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 31 Ευρώ, τιμή αρκετά πολύ καλή για δύο άτομα.

Μεγάλο μειονέκτημα η έλλειψη κεράσματος στο τέλος (ο πολιτικός χαλβάς θεωρώ οτι είναι και εύκολος και δεν κοστίζει).

Θεωρώ ότι αν το σέρβις βελτιωθεί με την πάροδο του χρόνου καθώς και κάποιες από τις μερίδες αυξηθούν, το εστιατόριο θα πηγαίνει ακόμα καλύτερα. Το συνιστώ στους λάτρεις της Πολίτικης κουζίνας.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Στο χώρο επί της οδού Αρτέμιδος 22 στη Γλυφάδα λειτουργούσε από τη δεκαετία του ’70 (τότε την είχα γνωρίσει για πρώτη φορά) κλασική ταβέρνα για μπριζόλες και μαγειρευτά, όπως απαιτούσε η τότε εποχή. Επισκεπτόμουν την ταβέρνα και στις δεκαετίες του ’80 και ’90 αλλά όχι στη συνέχεια, δεδομένου ότι η ευρύτερη περιοχή της Γλυφάδας κατακλύστηκε, από τις αρχές της δεκαετίες του 2000, με πλήθος νέων επιχειρήσεων εστίασης που επιδιώκουν να προσελκύσουν πελάτες προσφέροντας είτε διαφορετικές γεύσεις σε γνωστές παραδοσιακές ελληνικές συνταγές είτε γεύσεις από διαφορετικές περιοχές του πλανήτη.

Την Κυριακή 31/5/2015 αποφασίσαμε, με συγγενικό ζευγάρι που είχε επισκεφθεί το μαγαζί, με τη νέα επιχείρηση, να δοκιμάσουμε τις γεύσεις της ανατολίτικης (πολίτικης) κουζίνας που διαφημίζει. Η πρώτη εντύπωση είναι θετική, πολύ περισσότερο συγκρίνοντας το χώρο με εκείνον που θυμόμουνα από παλιά. Είναι βέβαιο ότι δαπανήθηκαν σημαντικά ποσά για να ανακαινιστεί ο παλιός χώρος στη σημερινή καλαίσθητη μορφή. Τα τραπέζια είναι μαύρα λακαρισμένα σε διάφορα μεγέθη και οι καρέκλες άνετες με ένα ανδρικό ή γυναικείο όνομα στην πλάτη.

Προκαλεί ευχάριστα και η τοποθέτηση του χώρου παρασκευής της σαλάτας, στη δεξιά πλευρά της εισόδου, στον οποίο η χαμογελαστή υπάλληλος ετοιμάζει όλες τις παραγγελίες σαλατικών, με τα υλικά που βρίσκονται αραδιασμένα στους πάγκους. Όλο το προσωπικό, κυρίως νεαρά άτομα, είναι ομοιόμορφα και καλαίσθητα ντυμένο, άνετο, εξυπηρετικό και ευγενικό στις συζητήσεις με τους πελάτες, κάτω από την άγρυπνη επίβλεψη της ιδιοκτήτριας κ. Λίνας.

Καθίσαμε στον πρώτο χώρο, στεγασμένο με κινητό στέγαστρο την ημέρα εκείνη, σε ευρύχωρο τραπέζι των 6, μιας και η ώρα και η ημέρα το επέτρεπαν. Ο κατάλογος είχε τον τίτλο Bahaar αλλά δεν μπόρεσα να το βρω στο forum. Βρήκα, όμως, μια καταχώρηση για τον ίδιο χώρο, με την επωνυμία της γνωστής αλυσίδας «Μπαρμπαδήμος», με μια κριτική (Απριλίου 2015) και τη σημείωση ότι «το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό».

Το μυστήριο λύθηκε στη 2η επίσκεψη στο κατάστημα (ΠΑ 12/6/2015), όταν η ευγενέστατη κ. Λίνα μου εξήγησε ότι η πρώτη μας επίσκεψη έγινε λίγες μέρες μετά τη διακοπή της συνεργασίας με την αλυσίδα και τη λειτουργία της επιχείρησης με την επωνυμία Bahaar. Επίσης ότι, προ ολίγων καταχώρησε στο forum το εστιατόριο και έτσι που δίνεται η ευκαιρία να γράψω τις εντυπώσεις μου από τις δύο επισκέψεις.

Στην πρώτη επίσκεψη (ΚΥ 31/5/2015), παραγγείλαμε τη σαλάτα της σουλτάνας (7,90€), με κρατσανιστό λάχανο, ψιλοκομμένο καρότο, ξηρούς καρπούς, ρόδι και σταφίδες, σαν πρώτα ένα παστουρμαλί (6€) και ένα λαχματζούν (3,80€), τα οποία, δεν περιλαμβάνονταν στον κατάλογο αλλά μας προτάθηκαν από το σερβιτόρο και δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες μας.

Για κύριο πιάτο επιλέξαμε τον αχταρμά (14,50€), δηλαδή 3 σούβλες σμυρνέικο κεμπάπ, μια χοιρινό και μια κοτόπουλο, πάνω σε κομμένες πίτες και ψητή ντομάτα, ενισχυμένο με μια σούβλα μοσχάρι (5,50€). Τα κρεατικά ήταν σωστά ψημένα και το φαγητό συνοδεύτηκε από 5 ποτήρια μπύρας draft των 330ml (5Χ3,20€). Για επιδόρπιο διαλέξαμε δύο εκμέκ πολίτικα με παγωτό (2Χ4,90€) και ένα ντομ ντουρμα (2,80€). Ο λογαριασμός με τα ποτά έφτασε τα 67,90€, δηλαδή 17/ άτομο περίπου και χωρίς τα ποτά 13/ άτομο περίπου.

Η εξυπηρέτηση από το νεαρό και ευγενικό προσωπικό ήταν αρκετά καλή, αν και δεν υπήρχαν πολλοί πελάτες ώστε να υπάρχει σχετικό πρόβλημα. Όλες οι αίθουσες είναι καλαίσθητα διακοσμημένες και το περιβάλλον είναι ευχάριστο και καλόγουστο, και η παραμονή στο εστιατόριο συνοδεύεται από διακριτική ελληνική μουσική.

Στη 2η επίσκεψη (ΠΑ 12/6/2015), με φιλικό ζευγάρι, ήταν γεμάτα όλα τα τραπέζια που ήταν στον ανοικτό χώρο και καθίσαμε σε τραπέζι του πρώτου χώρου αλλά αυτή τη φορά η οροφή ήταν ανοικτή. Ακολουθήσαμε τη σίγουρη συνταγή των βασικών επιλογών της πρώτης επίσκεψης με αλλαγή στη σαλάτα.

Συγκεκριμένα, παραγγείλαμε την πράσινη σαλάτα του πασά (8,90€), μια πίτα (0,40€) που αποδείχτηκε μάλλον περιττή αφού τα κυρίως πιάτα είχαν μπόλικες, τον αχταρμά (14,90€), χωρίς την ενίσχυση, και την πρόταση της κ. Λίνας Κασάπ Κιοφτέ (8,90€), που ήταν 7 κεφτέδες στα κάρβουνα πάνω σε κομμένες πίτες και ψητή ντομάτα. Και αυτή τη φορά τα κρεατικά ήταν σωστά ψημένα.

Το φαγητό συνοδεύτηκε από 3 μπύρες Alfa (3*2,80€) και ¼ κρασί (μάλλον μοσχοφίλερο), που χρεώθηκε 2,20€. Επιδόρπιο ήθελε ένας από την παρέα και παράγγειλε εκμέκ πολίτικο με παγωτό (4,90€), αλλά η ευγενική κ. Λίνα επέμεινε να μας προσφέρει να δοκιμάσουμε το καζάν ντιπί που μόλις είχε ετοιμαστεί. Ο λογαριασμός με τα ποτά έφτασε τα 50€, δηλαδή 12,50€/άτομο και χωρίς τα ποτά 39,40€, δηλαδή 9,85€/άτομο.

Σε ερώτησή μου για delivery στην περιοχή της Γλυφάδας, η κ. Λίνα είπε ότι ήδη έχει αρχίσει να μοιράζει φυλλάδια και γρήγορα θα καλυφθεί η μεγάλη έκταση που καλύπτει ο δήμος. Το φυλλάδιο είναι αρκετά καλαίσθητο αν και δεν περιλαμβάνει το συνολικό μενού του κύριου καταλόγου του εστιατορίου.

Για τους λάτρεις της πολίτικης κουζίνας συνιστάται ανεπιφύλακτα και η παρέα δήλωσε ότι θα το επισκεφθούμε σύντομα (απόδειξη η 2η επίσκεψη σε μικρό χρονικό διάστημα).

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε Κυριακή μεσημέρι αυτο το σχετικά καινούργιο πολιτικο εστιατοριο στην περιοχή της Γλυφαδας (μας είπανε οτι άνοιξε φέτος τον Φεβρουάριο 2015) Γενικά μας αρέσει η πολιτικη κουζινα και δεν υπάρχουν καλα πολιτικά εστιατορια στα νότια προάστια. Εκτός του Suzanna στο Φάληρο που ειναι εξαιρετικό!
πήγαμε λοιπόν στο Νεο Bahaar

Ο χωρος ηταν πολυ όμορφος και η τοποθεσία στην οποία βρισκόταν, Ησυχη γειτονιά της Γλυφαδας. ωραία διακοσμηση, ξύλινα πάτωματα και μια αίσθηση οτι είσαι σε ένα πολιτικο όμορφο σαλόνι με ωραία τραπέζια. Το σέρβις εκπληκτικό! δεν προλαβαμε να παραγγειλουνμε και τα πιάτα σερβιριζοντουσαν άμεσα! εκπληκτικό και είχε και πολυ κόσμο... Αυτο το οτι είχε πολυ κόσμο ειναι απο τα μείον του γιατί φαίνεται οτι κλείνουν το εστιατοριο ( τον εσωτερικο χωρο) πολυ συχνά για βαφτίσια και έτσι η βαβουρα τη κόσμου ηταν ενοχλητική. δίπλα ειναι και η εκκλησια του Αγίου Νικολαου...

Παντως εχει πολυ προσωπικό και ειναι όλα τα παιδια ευγενεστατα!
Οι γευσεις ηταν καλές αλλα δεν ξετρελαθηκα ιδιαίτερα με κάτι...
πήραμε λαχματζουν - μέτριο, ντολαμαδακια καλα αλλα μικρη μερίδα, σαλατα της σουλτάνος λαχανο καροτο σταφίδες αρκετά απλή, παστουρμαλι αυτο ηταν καλύτερο αλλα αρκετά λαδερο, τζατζίκι και κεμπαπ το οποίο ηταν πολυ μέτριο και των υστέρων και λίγο βαρύ στη χωνεψη.
κέρασμα γλυκού δεν εχει και πήραμε τσουρεκι παγωτό το οποίο ηταν ιδιαίτερα μικρο αλλα νόστιμο.

Ισως ξανάπαμε αλλα όχι κάτι ιδιατερο. θα έλεγα τα δυνατά του σημεία ειναι η διακοσμηση και το σέρβις!

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Ο χωρος εκ πρωτης οψεως ειναι εντυπωσιακος και διακοσμηται με "βαρεις" πολυελαιους, μπρουτζινα φωτιστικα και γενικοτερα δινει την αισθηση μια αναμονης για πολυτελεια.
Η προσβαση ειναι ιδιατερα ευκολη-μεσω οδου Βουλιαγμενης στριβεις προς παραλια στο εκκλησακι που συναντας και στο αριστερο σου χερι βλεπεις το μαγαζι.
Το παρκινγκ στους γυρω δρομους ειναι εφικτο αν και οχι ευκολο τις "δυσκολες" ημερες και ωρες.
Λογω της συνηθους υπαρξης εκδηλωσεων (βαφτισεις κλπ) στο χωρο ενδεχεται να ειναι πιο σοφρων να εχει υπαρξει κρατηση ωστε να ειναι εξασφαλισμενη η ανευρεση τραπεζιου.
Τα τραπεζια ειναι γενικα ευρυχωρα, οι καρεκλες λιγο στενες στο πανω μερος τους και το σετ των ποτηριων δινει την αισθηση "κρυσταλινης" περιποιησης
Ο σερβιτορος για την παραγγελια ερχεται γρηγορα ωστοσο αν και ζητηθηκε μας δοθηκαν 2 καταλογοι για 4 ατομα.
Ο καταλογος περιεχει φωτογραφιες και συνοπτικη περιγραφη των προσφερομενων φαγητων. Περιλαμβανονται ανατολιτικα φαγητα (δεν μπορω να τα πω πολιτικα γιατι ουτε σχεση εχουν με το τι σερβιρται στην Κωνσταντινουπολη ουτε καν στα αντιστοιχα εστιατορια του Παλ. Φαληρου) ωστοσ κρινονται "δηθεν" αφου στην πραγματικοτητα ειναι ενας εμπλουτιμενος με ορισμενα "μεζεκλιδικα" καταλογος ενος καλου σουβαλτζιδικου, αώστε το μαγαζι παρα την επιφαση πολυτελειας δεν παυει να αναφερει και να σερβιρει στις τελευταιες 2-3 σελιδες του καταλογου "τυλιχτα" πιττα με σουβλακια διαφορων ειδων, παστριρμα, σουτζουκι κλπ
Παραγγελοντας θα πρεπει να λαμβανεται υπ οψη το σχετικα σπαρτιατικο μεγεθος των μεριδων.
Οι αλοιφες ειναι σε μικρα πιατακια του μεζε, τα ορεκτικα επισης και παρεες 4 και ανω ατομων πρακτικα μπορουν να δοκιμασουν οριακα μια μπουκια αν δεν παραγγελθουν περισσοτερες της μιας μεριδες,
Ο ευγενικος παραγγελιοληπτης σερβιτορος μας ρωτησε αν επιθυμουμε νερο φυσικο ή εμφιαλωμενο ωστοσ αν και του επεσημαθηκε εντονα οτι επιθυμουμε νερο φυσικο του δικτυου μας σερβιριστηκε βιαστηκα εμφιαλωμενο σε μπουκαλι των 750ml επαρκες ισα για να βρεξουν τα χειλη τους 4 ατομα-ευχαριστοη εκπληξη οτι δεν χρεωθηκε τελικα. Δεν μας ενημερωσε ωστοσο οτι δεν σερβιρεται με το κουβερ ψωμι ή κατι αλλο αν δεν το παραγγειλεις (δεν το ειχαμε κανει γιατι δεν το γνωριζαμε ως οφειλαμε οπως προεκυπτε) και ετσι μεχρι να διαπιστωσουμε οτι επρεπε να παραγγειλουμε εμεις τα πιττακια (ψιλοκομμενες πιττες τυλιχτου ουσιαστικα) ψιλοτσιμπουσαμε χωρις ψωμι ή αλλο αρτιδιο. Για καποιο Dip ή καποια αλλη αλοιφη ή κατι τετοιο ουτε λογος.
Σε χρονο ρεκορ ουτε 5 λεπτων απο την παραγγελια μας ηρθε στο τραπεζι (πριν οτιδηποτε αλλο μια μεριδα "πατατουλες με σαλτσουλα" Στην φωτογραφια του καταλογου παρουσιαζοταν φρεσκες πατατες ενω αυτο που ηρθε ηταν ψιλες προτηγαισμενες -πανιασμενες λογω της σαλτσουλας ντοματας πατατες (3,90 ευρω) Στη συνεχεια με διαιτερο αγχος και δικαιολογουμενοι οτι υπαρχει βαφτιση "και καταλαβαινετε... " οι σερβιτοροι πηγαιναν και ερχοταν αλοτε φερνοντας τις μικρες οπως προαναφερθηκε μεριδες των "ορεκτικων" και αλοτε παιρνοντας και ξαναφερνοντας την αλατοπιπεριερα που περιειχε και χαρτοπετσετες και γλυκο και καυτερο κοκκινο πιπερι μαζι με το αλατι. Διαπιστωσαμε στη συνεχεια οτι το αγχος τους ως προς την αλατοπιπεριερα ηταν να υπαρχει εκει η σειρα των αποδειξεων -ισως λογω εφοριας οποτε μαλλον καλα εκαναν.
Απο τα πρωτα ιδιαιτερα νοστιμες ηταν οι μελι-μελιτζανες (4,60 ευρω) αν και ααρκετα αλατισμενες με χοντρο αλατι) και δευτερευοντως το παστουρμαλι (6,80 ευρω)-κατι σαν αυτο που αλλου λενε Πιττα Καισαριας. Τα Ντολμαδακια γιαλαντζι (5,80ευρο) λιγα (5 μικρα ) με μια κουταλια του γλυκου σως τζατζικι διπλα αδιαφορα και αν ειδικα καποιος ηθελε να παρει και λιγη σως μετα το 3ο δεν υπηρχε λογω μικρης ποσοτητας.
Απο τα κυρια που οπως απεδειχθη εκ των υστερων παραγγειλαμε 3 μεριδες για 4 ατομα συνηθισμενοι στις μεγαλες μεριδες των αντιστοιχων μαγαζιων ηταν αντιστοιχου μεγεθους πρακτικα μεριδες σουβλατζιδικου. Τα κεμπαπ 4 τεμ (9,90 ευρω) αν και νοστιμα και καλοψημενα ηταν μια πιττα ψιλοκομενη και 4 σχετικα μικρα κεμπαπ απο πανω, ΠΟΛΥ ωμο ψιλοκομμενο κρεμμυδι για μπουγιο και μια μετρια ακαυστη ψητη πρασινη πιπερια μαζι με μια ψητη μικρη ντοματα ξεφλουσισμενη, Το κασαπ κιορφτε (11,90ευρω) ηταν 5-6 μικρα πλακε μπιφτεκακια με ΠΟΛΛΕΣ προτηγανισμενες πατατες παλι για μπουγιο και η κλασσικη ψητη ξεφλουδισμενη ντοματουλα. Το ψητο κοτοπουλο (10,90 ευρω) καλα μαριναρισμενο και νοστιμο ηταν το αντιστοιχο σε γευση Σις κοτοπουλο αλλων αντιστοιχων μαγαζιων ωστοσο πρακτικα ηταν 2 μεγαλουτσικα σουβλακια κοτοπουλου με το αντιστοιχο των πιο πανω πιατων σερβιρισμα.
Το ροζε κρασι σωστα παγωμενο τυπου εμφιαλωμενο αν και πρακτικα αντιστοιχο αυτων που αλλου προσφερονται ως χυμα ηταν ευγευστο, ευκολοπιοτο και κυριως δεν δημιουργησε καμμια παρενεργεια ουτε καν το επομενο πρωινο. Ταιριαζει ιδιατερα με το συγκεκριμενο ειδων των εδεσματων.
Ζητωντας τον λογαριασμο το μαγαζι ΔΕΝ προσφερει τιποτε ως επιδορπιο πραγμα οχι ευχαριστο για εναν λογαριασμο 70+ ευρω ενω παραγγελνοντας (για να πανε κατω τα ψητα βρε αδελφε... ) παγωτο αυτο ερχεται σε ενα μικροσκοπικοτατο ποτηρακι λικερ, ειναι παγωτο μαστιχα σχεδον μια κουταλια της σουπας συνολικα, ενω χρεωθηκε 3 ευρω.
Δεν θα ξαναπαμε αφου θεωρω οτι ειναι ενα ακομη μαγαζι ΔΗΘΕΝ τυπου σουβλατζιδικου πολυτελειας με εξαιρετικο χωρο αλλα μετριοτατο ως προς την ποσοτητα των μεριδων αν και νοστιμες καποιες εξ αυτων αλλα και υπερτιμημενο ως προς το υψος του λογαριασμου σε σχεση με το γενικοτερο τελικο αποτελεσμα.

Αυγ

Ως λάτρεις της πολιτικής κουζίνας αποφάσισα να επισκεφτώ με φίλους ένα καινούργιο εστιατόριο στην Γλυφάδα το bahaar όπου μου πρότειναν κάποιοι έμπιστοι φίλοι μετά από την επίσκεψη τους εκεί!

καθως μπαίνεις στον χώρο σε καλωσορίζει η πολυ θερμή ιδιοκτήτρια κ. Λιανα, αμέσως νιώθεις την ζεστή ατμόσφαιρα και τις απίστευτες μυρωδιες που σε δελεάζουν να δοκιμάσεις όλα τα πιάτα τις κουζίνας.. Το εστιατόριο έχει μια ατμόσφαιρα αριστοκρατική και ταυτόχρονα σε πηγαίνει πίσω στον χρόνο με τους φανταχτερους πολυελαίους και τους μοναδικούς πίνακες!

Εμείς κάτσαμε σε ένα πολυ ομορφο τραπέζι στην γωνία του μαγαζιού και αξιοσημείωτο ειναι οτι πίσω από τις καρέκλες γράφει ελληνικά ονόματα με χρυσά γράμματα πράγμα που πραγματικά εντυπωσιάζει! Αμεσως ένας πολυ ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε νερο και ένα μικρό μεζεδάκι μαζί με τους καταλόγους!

Τα φαγητά μόνο από τις εικόνες σε καλούσαν να τα δοκιμάσεις.. έτσι πήραμε την σαλάτα της σουλτάνας(αξίζει να την δοκιμάσετε πραγματικά) ένα τζατζίκι με σκόρδο τηγανίτες πατάτες, γιαουρτουλου με τέσσερα κεμπάπ και μια μερίδα αχταρμά(1 σούβλα κοτόπουλο 1 σούβλα χοιρινό και 3 κεμπάπ )

Σχεδόν μετά από 10 λεπτά ήρθε η σαλάτα και πατάτες και το τζατζίκι! η σαλάτα μοναδική με ξηρούς καρπούς, ολόφρεσκες τηγανίτες πατάτες και ένα πραγματικά δυνατό τζατζίκι με σκόρδο! Μαγευτικες γεύσεις.. βέβαια σταθήκαμε πολυ τυχεροί καθώς υπήρχε και πιάτο ημέρας "σμυρνέικα σουτζουκάκια" όπου φυσικά παραγγείλαμε!

Μετά από λίγη ώρα τα κυρίως ήταν σερβιριστεί στο τραπέζι μας! η γιαουρτουλου μοναδική με λαχταριστά πιτάκια, η μερίδα αχταρμά με υπέροχα κρέατα και στο πλαυ ψητές ντομάτες και κρεμμύδια και φυσικά τα σουτζουκάκια που ήταν απλά μοναδικά!

Τέλος πήραμε μπακλαβά με παγωτό που ήταν το κερασάκι στην τούρτα! ολα εξαιρετικά από τότε έχω ξαναπάει στο συγκεκριμένο εστιατόριο αμέτρητες φορές δοκιμάζοντας πάντα κάτι διαφορετικό(όπως τα τυλιχτά κυρίως με σουτζούκι που αξίζει να δοκιμάσετε) ο χώρος σε ταξιδεύει, η εξυπηρέτηση σε υπέρ ικανοποιεί και η γεύση σε αποζημιώνει!