07 Ιούλ 2016

Με την παρέα μου έχουμε καθιερώσει κάθε παρασκευή να πηγαίνουμε για ουζοκαταστάσεις. Δεδομένου ότι μένουμε στο Χαλάνδρι και στις γύρω περιοχές έχουμε βρεί 2-3 μεζεδοπωλεία στην περιοχή και τα έχουμε κάνει στέκια αλλά παράλληλα επισκεφτόμαστε κατά καιρούς και μαγαζιά που είτε ακούσαμε είτε διαβάσαμε για αυτά.

Το συγκεκριμένο μαγαζί έτυχε να το δώ τυχαία περνώντας από την λεωφόρο εθνικής αντιστάσεως που είναι προέκταση της καποδιστρίου. Διάβασα τις λιγοστές κριτικές στο ask4food που σε γενικές γραμμές ήταν θετικές και αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε.

Ο χώρος όχι κάτι ιδιαίτερο, τραπεζοκαθίσματα στον σκεπαστό εξωτερικό χώρο του μαγαζιού, που τον χειμώνα ίσως κλείνει, αλλά και πέραν αυτού. Ο εσωτερικός άδειος λόγω ζέστης. Η απουσία έστω και ενός ανεμιστήρα οροφής έκανε την ζέστη ανυπόφορη, φαντασθείτε με την συνοδεία ούζου. Δεύερο αρνητικό η φασαρία από την κίνηση που ευτυχώς όσο περνούσε η ώρα μειωνωταν.

Τώρα πάμε στις γεύσεις που προσφέρει το μαγαζί. Ομολογώ ότι υπήρξαν ανώτερες των προσδοκιών όλων μας. Ημασταν παρέα 10 ατόμων και όλοι μόνο καλά λόγια είχαν να πουν. Δεν θα αναφερθώ σε όλα όσα παραγγείλαμε που ήταν αρκετά αλλά θα κάνω ειδική μνεία στο μυδοπίλαφο που ήταν εξαιρετικό, στις σουπιές, στις σαρδέλες και στο καλαμάρι. Τα υπόλοιπα πιάτα που πήραμε χωρίς να είναι άσχημα δεν ξέφευγαν από τα καθιερωμένα.

Πληρώσαμε 165 € ήτοι 16,5 έκαστος. Στη τιμή συμπερλαμβάνονται 5 καραφάκια 1 lt κρασί ατομικά τσίπουρα αναψυκτικά και νερά αφού το νερό δεν έρχεται σε κανάτα. Στο τέλος και γλυκάκι για να στρώσει η γεύση στο στόμα. Στη τιμή έβαλα 17-25 γιατι ήμασταν πολλά άτομα οπότε πέφτει ο μέσος όρος.
Θεωρώ κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα ξαναπάμε

13 Μαι 2016

Δευτέρα βράδυ επισκέφθηκα λίγο αυτοσχέδια το συγκεκριμένο τσιπουράδικο ψάχνοντας να βρω κάτι συνοικιακό και ταυτόχρονα ποιοτικό.

Προερχόμενος από το Βόλο συνήθως με απογοητεύουν προσπάθειες που δεν ανταποκρίνονται στο ύφος και ποιότητα που βρίσκω εκεί και θα προτιμούσα να μη λένε ότι ακολουθούν τη βολιώτικη παράδοση. Το συγκεκριμένο ωστόσο με κάλυψε σε σχέση με αυτά που ζητούσαμε. Πήραμε μόνο τσίπουρα με συνοδευτικό μεζέ και πρέπει να πω ότι ο μεζές πραγματικά ήταν καλός και σε μέγεθος και σε ποικιλία. Με 3,50 ευρώ το τσίπουρο νομίζω ότι είναι εξαιρετικό value for money. Πολύ εξυπηρετικοί οι ιδιοκτήτες που παρά την ώρα που πήγαμε (11.00 το βράδυ) μας σέρβιραν κανονικά και δε μας έκαναν να φύγουμε πριν της ώρας μας. Σε μετακίνησή μας από έξω μέσα επίσης ήταν πολύ εξυπηρετικοί.

Είχε αρκετό κόσμο πράγμα όχι συνηθισμένο για καθημερινή βράδυ. Το (3/4) στη γεύση πάει γιατί έχει ακόμα περιθώριο βελτίωσης στη γεύση. Προτείνεται ανεπιφύλακτα για χαλαρή κουβεντούλα, ηρεμία μετά από δύσκολες μέρες δουλειάς με συνδυασμό καλού τσίπουρου (και την επόμενη μέρα παρά την ποσότητα ήμαστε εντάξει) και καλού φαγητού.

Ομορφοκκλησιας 1 & Εθνικης Αντιστασεως, Νέα Ιωνία

ΜΕΖΕΔΟΠΟΙΕΙΟ ΣΚ...
Τα Κούλουμα
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Ν. Ψυχικό
OROSCOPO
Μενού δύο ατόμων για τ...
Ιταλία
Ιλίσια - Χίλτον