Θαλασσινά

13 Ιαν 2017

Τρίτη βράδυ (3/1/2017) γύρω στις 21.00 και να πω την αλήθεια βαριόμουν μετά το διάβασμα για την προσεχή εξεταστική να βγω έξω αλλά βαριόμουν να καθίσω και μέσα. Η καλύτερη επιλογή στην τηλεόραση ήταν ένας αγώνας για το Copa del Rey μεταξύ Λας Πάλμας-Ατλέτικο Μαδρίτης.2 φίλες χαντμπολίστριες θα πήγαιναν να φάνε κάπου χαλαρά και οικονομικά, η απόσταση ήταν κοντά και έτσι πήρα την απόφαση να τις ακολουθήσω.

Στιγμές λοιπόν λεγόταν το μαγαζί που ακολουθεί το ρεύμα της εποχής. Θαλασσινά (και εσχάτως κρεατικά) στα 13 ευρώ με το ποτό. Κάποια πιάτα χρεώνονται εξτρά αλλά με τόσες επιλογές νομίζω ο πελάτης δεν χρειάζεται αυτή την επιλογή. Και η επόμενη σκέψη είναι η κλασική. Πόση κατάψυξη θα έχει πέσει;Ο προμηθευτής θα είναι τουλάχιστον τίμιος;

Το μαγαζί βρίσκεται σε κάτι στενά μεταξύ Πειραιά και Παλιάς Κοκκινιάς. Θα πάρετε τη Θηβών με πορεία προς Αιγάλεω και μετά τις σιδηροδρομικές γραμμές μετά τη Λεύκα στον Πειραιά, στο επόμενο φανάρι θα κάνετε διαγώνια αριστερά. Όλο ευθεία και μετά από 300-400 μέτρα θα δείτε το επόμενο φανάρι και μια μεγάλη εκκλησία. Εκεί θα κάνετε αριστερά και μόλις στα 50 μέτρα θα δείτε το μαγαζί. Τοπικό, καρατοπικό θα έλεγα και τις βραδυνές ώρες δεν θα δυσκολευθείτε να παρκάρετε μιάς και δεν πρόκειται για πολυσύχναστη περιοχή.

Σαν χώρο μην περιμένετε καμία πολυτέλεια, είναι από τις κλασικές ψαροταβέρνες, χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Περιβάλλον νορμάλ, θα πρέπει να κοιτάξουν λίγο τη θέρμανση γιατί κάποιες στιγμές κρυώναμε αν και στο τέλος της βραδιάς μάλλον φρόντισαν να αποκαταστήσουν την τάξη.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα του μαγαζιού αρκετά ευχάριστη και ευγενική αν και κουρασμένη μετά από 12ωρη βάρδια. Η επιχείρηση είναι δική της ή των γονιών της. Πάντως ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το μαγαζί τους και παρά την τεράστια παραγγελία δεν μας περιόρισε ούτε στο ελάχιστο, είτε στα ποτά είτε στα φαγητά αν και έμειναν κάμποσα. Ρώτησα την κοπέλα γιατί πήρε την ονομασία του το μαγαζί και μου λέει από το τραγούδι του Ρέμου "Είναι στιγμές"... άβυσσος η ψυχή του ιδιοκτήτη! Κατά τα άλλα ένα cd έπαιζε κατά τη διάρκεια της βραδιάς με τα ίδια τραγούδια. Δεν μας πείραξε, απλώς το αναφέρω!

Αρκετές επιλογές από θαλασσινά, ορεκτικά, μόλις 2 από κρεατικά για τους αμετανόητους (πανσέτα και λουκάνικο) και χύμα ούζο, τσίπουρο, κρασί, αναψυκτικά και νερό. Χρεώνονται τα συσκευασμένα ούζα στα 6.5 ευρώ και οι μπύρες στα 2.5.

Επιλέξαμε... Βασικά αν μπορούσαμε θα κατεβάζαμε τον κατάλογο όλο αλλά η παρέα ήταν μόλις 3 άτομα... τα εξής:

- Ψωμί που δεν δοκιμάζω!

- Πατάτες τηγανιτές. Φάνηκαν φρέσκιες και σε καλή ποσότητα αλλά δεν ξετρελάθηκα. Έχω φάει καλύτερες και αν τις παραγγείλετε, καλύτερα να είναι σε λογική ποσότητα. Δοκιμάστε και άλλα ορεκτικά.

- Τυροκαυτερή. Απολαυστική, αρκούντως καυτερή και μου φάνηκε σπιτικότατη. Αν όντως ισχύει τους δίνω συγχαρητήρια για το τιμιότατο εγχείρημα τους.

- Γαύρος μαρινάτος. Σκορδάτος, όχι πολύ γευστικός για τα γούστα μου λόγω αρκετού ξιδιού. Μου φάνηκε όχι και φρεσκότατος, ούτε κρουστός. Να πω την αλήθεια, ακριβώς τη ίδια γεύση δοκίμασα και στην Ψαροκασέλα πριν 2-3 μήνες οπότε ίσως ως εκεί φτάνει το επίπεδο του. Εκτιμώ όμως πως αν ήταν πιάτο που θα πλήρωνα εξτρά θα ήταν πιο περιποιημένο. Υποκειμενικό όμως αυτό.

- Τυροπιτάκια.4 τεμάχια, καυτά και μπορώ να πω νόστιμα με σωστή γέμιση. Απλώς, δεν πας σε μαγαζί με θαλασσινά για... τυροπιτάκια.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά. Ελαφροτηγανισμένα, σε μορφή χοντρούτσικων στικς και πολύ γλυκά και ζουμερά. Προτείνονται σίγουρα!

- Τυρί σαγανάκι. Να το φάτε ζεστό. Είναι νόστιμο αλλά αν κρυώσει γίνεται λάστιχο. Αλμυρούτσικο.

- Καβουροσαλάτα. Κατά 99.9% είναι σουρίμι αλλά παρ΄όλα αυτά ήταν γευστικότατη και έγινε μάχη. Άξιζε και δεύτερο πιάτο.

- Χωριάτικη σαλάτα. Πλούσια σε υλικά, αρκετή ποσότητα από όλα τα υλικά όπως πιπεριά, κρεμμύδι, αγγούρι αλλά και φέτα. Δεν δοκίμασα αρκετή αλλά φάνηκε επαρκής.

- Γαύρος τηγανιτός. Φρεσκότατος, σε πολύ καλή ποσότητα και καλοτηγανισμένος. Καλύτερος ακόμα και από μαγαζιά υψηλότερων προσδοκιών.

- Σαρδέλα ψητή. Καλούτσικη, όχι κορυφαίου επιπέδου σαν του Ταξιδεύοντας αλλά επαρκής. Το αλατάκι ξέχασαν και το λεμονάκι.

- Καλαμαράκια τηγανιτά. Αναφέρονται ως κατεψυγμένα. Οι φίλες που τα έφαγαν είπαν πως ήταν μαλακά και ελαφριά. Λογικά είναι στανταράκι.

- Γαριδάκι ψιλό. Νομίζαμε πως είναι τύπου Συμιακού, τελικά όμως ήταν αρκετά μεγαλύτερο. Εμφανίστηκε στο τέλος και φάνηκε πολύ βαρύ και όχι γευστικό. Ίσως έπαιξαν ρόλο οι...

- Τηγανιτές γαρίδες. Αναφέρονται ως κατεψυγμένες,4 στον αριθμό αλλά οι φίλες τις κατάπιαν. Σε επόμενη επίσκεψη θα παραγγείλω μια μερίδα μόνος μου για να κρίνω καλύτερα.

- Πανσέτα. Έτσι για την αλλαγή! Υπερβολή ήταν τελικά, κρίνοντας την όμως ήταν καλοψημένη και καλής ποιότητας σε 2 τεμάχια. Κάποιο κοκκαλάκι βρέθηκε αλλά οκ, σιγά τα ωα. Συνοδευόταν από αρκετές πατάτες τηγανιτές, ίδιες όπως στην αρχή της παραγγελίας μας.

- Χύμα ούζο, μάλλον αξιοπρεπές.
- Κρασί, ευχάριστο και χωρίς να βαράει.
- Αναψυκτικά, τουλάχιστον 3-4 χωρίς να μας περιορίσουν στην παραγγελία μας.

* Κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος αν θυμάμαι καλά, πολύ ευχάριστος για την αλλαγή και με έντονη την παρουσία του πορτοκαλιού.

Σύνολο,3 επι 13 ευρώ=39 ευρώ.

Συμπερασματικά λοιπόν και με τέτοια παραγγελία η συνολική αποτίμηση μας βγάζει με αρκετά θετικό πρόσημο. Για Τρίτη βράδυ υπήρξε σχετική πελατεία, οι μερίδες ήταν πλούσιες και απεριόριστες σε σημείο που προσωπικα αισθάνθηκα αρκετά άσχημα που περίσσεψε φαγητό ικανό να ταϊσει άλλο ένα άτομο και επιβαρύνθηκε η επιχείρηση. Αν ήμουν λίγο πιο λάρτζ στη βαθμολογία μου θα μπορούσα να δώσω και 4 στην ποιότητα αναλογιζόμενος το είδος του μαγαζιού.

Θα δώσω λοιπόν συγχαρητήρια πρώτα απ'όλους στην επιχείρηση για την αντιμετώπιση προς τον πελάτη και μπορώ να πω πως θα το προτείνω και σε γνωστούς μου. Δεν μπορώ να μη δώσω τα συγχαρητήρια μου όμως και στις φίλες για την επιλογή. Κάποια στιγμή θα ξανακάνω την επίσκεψη μου πάλι στις Στιγμές με την προσμονή να ξαναφάω το ίδιο καλά!

22 Μάρ 2017

Μέρες νοσοκομείου part three and, finally, final.

Ακόμα κι αυτά που θεωρούμε αξεπέραστα, κάποτε τελειώνουν, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, αλλά, τελειώνουν. Μπορεί να είναι δύσκολες καταστάσεις, μπορεί, ακόμα, κι ένας θάνατος, ένας έρωτας, ένα crush, μία σχέση οποιουδήποτε είδους, με εξαίρεση των φιλικών από καρδιάς, οι οποίες ανήκουν, de facto, σε άλλη μη συζητήσιμη κατηγορία.

Κάπως έτσι έφτασα, αισίως, στο τέλος της ενότητας που εγώ ονόμασα μέρες νοσοκομείου με τη διάθεση να έχει πάρει την ανιούσα, να είναι Κυριακή, να έχει μια υπέροχη χειμωνιάτικη λιακάδα, να έχει έρθει φίλη για επίσκεψη με την οποία μας συνδέουν κοινές σπουδές, διεστραμμένη αίσθηση χιούμορ και αγάπη στις βαριές ψυχαναλυτικές συζητήσεις ενώ αναμένουμε τον καλό μου και την κόρη να μας μαζέψουν και να συναντήσουμε τη μικρή μουσίτσα της παρέας για φαγητό στο μαγαζί που είχε προτείνει.

Το οποίο μαγαζί δεν υπήρχε περίπτωση να έχω ανακαλύψει εγώ ούτε σε χίλια χρόνια ομιλώντας για τον παρόντα χωρόχρονο και το συγκεκριμένο σύμπαν…. σε κάποιο άλλο, παράλληλο, μπορεί.

Οι Στιγμές βρίσκονται στη Νίκαια και εδώ τελειώνουν οι οδηγίες προς ναυτιλλομένους. Ο καλός μου είχε, κλασσικά εικονογραφημένα, αργήσει, είχαμε στήσει το κορίτσι πράγμα που απεχθάνομαι όσο τίποτα άλλο και παρόλο που την είχαμε σε ζωντανή σύνδεση να δίνει οδηγίες, δε θυμάμαι τίποτα παραπάνω από μία εκκλησία που βρίσκεται κοντά κι έναν Βασιλόπουλο! Εσείς, φυσικά, μην πτοηθείτε. Δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί.

Παρκάραμε πολύ εύκολα με εμένα να πετάγομαι από το αυτοκίνητο, σχεδόν, ακόμα εν κινήσει και να μπαίνω αλλόφρων μέσα. Το κορίτσι μας περίμενε υπομονετικά, είχε παραγγείλει το ουζάκι της, είχε και τα τυχερά της, οπότε αφού δικαιολόγησα τα αδικαιολόγητα, στρώθηκα και κοίταξα γύρω μου.

Καθίσαμε στον, φαντάζομαι, εξωτερικό χώρο ο οποίος είναι κάτι σα σκεπαστή βεράντα κλεισμένη με νάιλον. Χτιστά καναπεδάκια με μαξιλάρια περιμετρικά, κλασσικά τραπέζια ταβέρνας, ψάθινες άσπρες και μπλε καρέκλες, απουσία κάποιας ιδιαίτερης διακόσμησης αλλά μία αίσθηση νησιώτικη τη βγάζει. Μέσα δεν πήγα καθόλου οπότε δε μπορώ να σας διαφωτίσω.

Το μαγαζί κινείται στη λογική της κατανάλωσης απεριόριστης ποσότητας φαγητού και ποτού στα 13 ευρώ, κάτι που βλέπω να παίζει δυνατά τον τελευταίο καιρό. Οι επιλογές που προσφέρει το συγκεκριμένο μενού είναι αρκετές και περιλαμβάνουν όλα τα standard πιάτα που, προσωπικά, θα επέλεγα σε ψαρομάγαζο. Τι πήραμε? Σχεδόν τα πάντα. Σε τι ποσότητες? Δε θέλετε να ξέρετε.

Αν έπρεπε να δώσω έναν τίτλο σ’ αυτό το παραλήρημα παραγγελίας αυτός θα ήταν…. μύδια, μύδια, μύδια! Αχνιστά, ψωμωμένα, με σαλτσούλα λεμονάτη και σκορδάτη αποτέλεσαν hit, παραγγέλθηκαν τουλάχιστον 6-7 φορές, έκαναν τους καλούς μου τρόπους να πάνε περίπατο με αποτέλεσμα να επιδοθώ σε ατελείωτες βούτες, η μικρή μουσίτσα δεν έχασε την ευκαιρία να αποθανατίσει τη στιγμή και φοβάμαι ότι θα με εκβιάζει για πάντα.

Καβουροσαλάτα με σουρίμι φυσικά αλλά νόστιμη ελαφριά και λεμονάτη παρόλη τη μαγιονέζα.
Σαλάτα Στιγμές με μαρούλι, λάχανο, καρότο, ντομάτα, αγγούρι, μπαλσάμικο φρεσκοκομμένη.
Τυροκαφτερή σπιτική, ήπιου καψίματος η οποία επίσης μας άρεσε πολύ.
Γαύρος μαρινάτος σκορδάτος και ξιδάτος. Σαν στίχος ποιήματος δεν ακούγεται?
Καλαμαράκια τηγανητά. Εντάξει δεν περιμέναμε φρέσκα αλλά και πάλι ήταν καλής ποιότητας και γευστικά.
Γαρίδες τηγανητές μεγάλες και γαριδάκι ψιλό. Τραγανά και ταυτόχρονα ζουμερά και τα δύο πιάτα με προσωπική προτίμηση στις μεγάλες.
Γίγαντες για τον καλό μου ο οποίος αν δεν τους παραγγείλλει, όπου τους βρει, θα σκάσει. Δεν ασχολήθηκα αλλά άκουσα καλά λόγια.
Γαύρο τηγανητό φρέσκο ίσως ένα τσακ περισσότερο τηγανισμένο από ότι έπρεπε. Η κόρη βέβαια είχε άλλη άποψη αφού τον καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες.
Λιθρινάκια φρεσκότατα που μύριζαν θάλασσα. Με 13 ευρώ και να τρως φρέσκο ψάρι δεν το έχω συναντήσει.
Σαγανάκι αλμυρούτσικο που σήκωνε πολύ ποτό.
Μπακαλιάρο σκορδαλιά. Ωραίο το ψάρι, συμπαθέστατη η σκορδαλιά χωρίς να διεκδικεί δάφνες.

Έχετε φρικάρει, το κατανοώ, οπότε σταματώ εδώ αν και ομολογώ ότι έπαιξαν κάνα δυο πιάτα ακόμα. Δε θυμάμαι αν το μαγαζί προσφέρει γλυκό διότι είχα φέρει σιροπιαστά από το αγαπημένο μου μαγαζί τα οποία μπορεί να μην το πιστεύετε αλλά τα φάγαμε κι αυτά! Επίσης έχω να δηλώσω ότι αφήσαμε στη θέση τους τραπεζομάντηλα, καρέκλες, τραπέζια.

Ψωμάκι φρέσκο, λεμόνια σε αφθονία, κρασάκι λευκό χωρίς παρενέργειες, ούζο αξιοπρεπές, αναψυκτικά συμπλήρωσαν την Άρτα και τα Γιάννενα που φάγαμε οι αθεόφοβοι. Σημειώστε ότι όλα τα τηγανιτά τα οποία δεν τα λες και λίγα ήταν ελαφρά, με καλό λάδι, στεγνά και δε μας βάρυναν καθόλου.

Εξυπηρέτηση γρήγορη παρόλο τον κόσμο. Μια μικρή παρεξήγηση υπήρξε κάποια στιγμή που παραγγείλαμε μύδια για πολλοστή φορά και ο κύριος που μας εξυπηρετούσε είπε με απότομο ύφος…. μην τα λέτε ένα ένα! Βέβαια μας εξήγησε μετά ότι το είπε για να μην καθυστερεί η κουζίνα την παραγγελία μας οπότε όλα καλά.

Ήταν μια όμορφη Κυριακή. Κεφάτη, απροσποίητη, χαλαρή, δροσερή σαν τα κορίτσια που μας έκαναν παρέα. Ότι, ακριβώς, χρειαζόμουν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή για να κλείσει ένας δύσκολος κύκλος. Αν θα επιστρέψω? Μα φυσικά! Μαθαίνω ότι απέχει 5 λεπτά απ το γραφείο άρα το μόνο που μένει είναι να συμπέσουν τα προγράμματα και να βρεθεί η κατάλληλη μέρα. Πληροφορήθηκα, όμως, ότι άνοιξε αδελφάκι στην Αργυρούπολη η οποία μας πέφτει πιο κοντά, άρα μια επίσκεψη μπαίνει στα άμεσα πλάνα διότι Σαρακοστή και νηστεύουμε. Βοήθειά μας!

25 Ιουν 2016

Μεσημέρι Κυριακής και έχοντας καλή παρέα και διάθεση για κατανάλωση θαλασσινών, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε τις στιγμές στην Νίκαια, έχοντας ακούσει για την προσφορά των 13 ευρώ σε ότι φας και πιεις...

Έτσι λοιπόν πήραμε για έξι άτομα κρασί, απ' όλα τα ορεκτικά και όλα τα κυρίως πίάτα... Κάθε φορά που τελείωνε κάτι ζητούσαμε να μας το ανανεώνουν μέχρι να χορτάσουμε... Η αλήθεια είναι ότι αργούν τα κυρίως ώστε να μπουκώσεις με τα ορεκτικά... Το μαγαζί μπορεί να σου βάζει αυτή τη προσφορά αλλά σκοπεύει να χορτάσεις νωρίς... Το μόνο που αξίζει η καβουροσαλάτα του και ο γαύρος μαρινάτος... Τα υπόλοιπα απλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο στη γεύση...

Γενικά, χώρος μέτριος σε ένα στενάκι της Νίκαιας, γεύση μέτρια και ως εξυπηρέτηση πάλι μέτρια γιατί αν ζητήσεις τρίτη φορά το ίδιο πράγμα δεν στο φέρνουν, σαν να μη σε βλέπουν... Δεν το συνιστώ, υπάρχουν καλύτερες επιλογές για θαλασσινά...

01 Ιούλ 2016

Μετριο καταστημα που προσφερει διαφορα πιατα και στηριζεται αποκλειστικα στην προσφορα των 13 ευρω το ατομο (οσο φας).

Ο καταλογος της προσφορας συνηθως ειναι με ελειψεις.. οσες φορες εχω παει τουλαχιστον ποτε δεν τα ειχε ολα. Στον δευτερο γυρο επαναληπτικων παραγγελιων μπορει να κανουν και 45 λεπτα να φερουν τα πιατα.. Γιαυτο καλο ειναι να τα παραγελνετε δυο δυο.

Σαν τοποθεσια δεν εχει να προσφερει απολυτως τιποτα.. σε στενακι και πολυ στριμογμενα μιας και ειναι μικρο το μαγαζι.

Το προσωπικο τουλαχιστον η σερβιτορα που μας σερβιρε και τις 2 φορες αγενες το ιδιο ισχυει και για τον ιδιοκτητη οταν τον ρωτησαμε για τις ελειψεις στον καταλογο. Ετυχε μας ειπε.. ο καιρος.. κλπ.

Συνοψιζοντας, μετριο καταστημα, με καποια καλα πιατα.. που ομως χωρις την προσφορα δεν θα αξιζε την επισκεψη.

17 Ιαν 2016

Άξιο μαγαζάκι, πάντα γεμάτο με κόσμο. (Ειδικά προς το βράδυ)
Πολύ εξυπηρετικό, ήρεμο και χορταστικό (+)

Φαγητά του καταλόγου και πιώμα στα 13 ευρώ μαζί με αναψυκτικά, (+ πιάτα που μπορείς να επιλέξεις έναντι επιπλέον χρέωσης αν θέλεις)
ΓΕΥΣΤΙΚΑ ΦΑΓΗΤΑ! ΚΑΛΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ (+-)

Είναι το μικρό μας μυστικό των Πειραιωτών, που το χαιρόμαστε μαζί με την παρέα μας.

Βαλαωρίτου 12, Παλιά Κοκκινιά

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι