ο πρώτο ethnic street food με πρώτες ύλες που θα έβρισκε κανείς σε ένα καλό εστιατόριο. Burritos, Chimichanga, Falafel, Quesadillas, κορεάτική σαλάτα και δροσερή margarita έιναι μόνο μερικά από όσα σας περιμένουν στο ETNICO Alternative street cuisine.
Taste the world!

The first multi-ethnic street food (Mexican, Indian, Arabic ) with high quality ingredients that somebody would find in a fine restaurant.
Burritos, Chimichangas, Falafels, Quesadillas, Korean Salad, Margaritas, Sangria and more....

TASTE the WORLD

Δευτέρα - Πέμπτη: 11:00 το πρωί με 05:00 τα ξημερώματα. Παρασκευή-Σάββατο: 11:00 το πρωί με 07:00 τα ξημερώματα. Κυριακή: 14:00 μέχρι 05:00 τα ξημερώματα.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Επιτρέπονται κατοικίδια

01 Δεκ 2017

Μετά την τελευταία εβδομάδα καλοφαγάδων και την επίσκεψή μας στο ALTAMIRA, σειρά έχει τώρα το μικροσκοπικό αδελφάκι του στο κέντρο της Αθήνας, το γνωστό μας πολυεθνικό ξενυχτάδικο ETNICO (Ε) στη διασταύρωση Κολοκοτρώνη & Χαβρίου, που με την καθοδήγηση των ιθυνόντων του μητρικού καταστήματος, προσφέρει επίσης επιλεγμένα καλούδια από Μεξικό, Ινδία και Αραβία, και λειτουργεί ήδη απ’ τον Ιούνη του 2015, οπότε και μας το παρουσίασε πρώτη η PP_TINA!

Το μαγαζί λειτουργεί Παρασκευές και Σάββατα μέχρι τις 7 το πρωί και τις υπόλοιπες μέρες, μέχρι τις 5!!
Εκτός αυτού, δίνουν καθ’ όλο το ωράριό τους φαγητά σε πακέτα, γεγονός που συνιστά άριστη λύση για τους ξενύχτηδες, αλλά έχουν και οργανωμένη υπηρεσία delivery για το ευρύτερο κέντρο, από το μεσημέρι μέχρι τις 02.00 το πρωί!!

Το Ε αυτοχαρακτηρίζεται ως «Alternative Street Cuisine», δηλ. ως εναλλακτική κουζίνα δρόμου, όπου κάποιος μπορεί να γευθεί γαστρονομία του κόσμου: taste the world, όπως χαρακτηριστικά το διαφημίζουν…

Το επισκέφθηκα με ένα φίλο μου την Παρασκευή 24/11, αργά το μεσημέρι, ενώ στο κέντρο γινόταν χαμός λόγω ‘Black Friday’, κατά τα πρόσφατα Αγγλοσαξονικά ήθη και έθιμα που είναι του συρμού και ήδη μας κατακλύζουν ανεπιστρεπτί!! Περιττό να προσθέσω ότι και στο Ε γινόταν χαμός, οι θέσεις μέσα και έξω ήταν όλες πιασμένες και χρειαζόταν αρκετή υπομονή και τύχη, που ευτυχώς είχαμε, για να εξασφαλίσουμε σύντομα δύο θέσεις στον τελευταίο εσωτερικό πάγκο με δύο σκαμπό.

Μου έκανε αμέσως εντύπωση η οργάνωσή τους. Οι παραγγελίες αριθμούνταν και εκτελούνταν σε 10 λεπτά το πολύ! Γύρω στις 4 μ. μ. η δική μας είχε το νούμερο 95, ενώ λίγο αργότερα είχαν ξεπεράσει το 110 και πληροφορήθηκα ότι οι ξενύχτηδες του Σ/Κ, τις πρωινές ώρες παίρνουνε νούμερο 300 και βάλε!! Με βάση την προσωπική μου εμπειρία σε μέρα και ώρα αιχμής, βαθμολογώ το σέρβις με 4!

Στον εσωτερικό χώρο δεσπόζει η ανοιχτή κουζίνα, με 3-4 μαγείρους και βοηθούς (ημεδαπούς και αλλοδαπούς) που εργάζονται ακατάπαυστα, εντυπωσιάζει δε η πολυχρωμία και το όλο ύφος του πολυεθνικού ταχυφαγείου. Το δάπεδο είναι στρωμένο με χειροποίητα ισπανικά πλακάκια, ενώ οι τοίχοι είναι επενδεδυμένοι με Μαροκινά κλωστρά, το αραβικό παραδοσιακό ‘τζαμιλίκι’, συνδεδεμένο άλλοτε με γύψο ενισχυμένο με φυτικές ίνες, άλλοτε δε με τερακότα, πέτρα ή πολυμερή υλικά. Στα ράφια ψηλά, λίγο πιο κάτω απ’ την οροφή, βλέπουμε μπαχαρικά και πρώτες ύλες που χρησιμοποιούν για τα εδέσματά τους.

Μέσα λοιπόν υπάρχουν δύο πάγκοι, που είναι διπλοί, δηλ. εξυπηρετούν αντικριστά τους μέσα και τους έξω θαμώνες, ενώ εξωτερικά παίζεται το κυρίως παιχνίδι, με 7-8 πάγκους, ψηλά τραπέζια και σκαμπό, τόσο στο πεζοδρόμιο της οδού Κολοκοτρώνη όσο και της Χαβρίου. Συνολικά υπολογίζω δυναμικότητα περίπου 30 ατόμων, χωρίς να μετράμε όσους τη βρίσκουν τρώγοντας όρθιοι!!

Μουσική δεν ακουγόταν, όμως μάθαμε απ’ τους τακτικούς πελάτες ότι το βράδυ αρχίζει το σχετικό νταβαντούρι με τη λάτιν που σταδιακά δυναμώνει. Άσε που διοργανώνονται κατά καιρούς ειδικές μουσικές βραδιές, ενώ παράλληλα αναλαμβάνονται εκδηλώσεις και catering.

Όσον αφορά το WC, αυτό υπάρχει κατεβαίνοντας στο υπόγειο δεξιά, και είναι μια κοινή τουαλέτα ανδρών / γυναικών, που παρά τον συνωστισμό, εγώ τη βρήκα πολύ καθαρή!

Ήρθε η ώρα να αναφερθώ στο μενού. Αυτό λοιπόν περιλαμβάνει καμιά 12αριά τυλιχτά και των τριών χωρών, όπως Samosas, Falafel, Quesadillas, Burritos, τη θρυλική σπεσιαλιτέ τους chimichanga με κοτόπουλο και θαλασσινά, κοτόπουλα tandoori & curry, κ. λπ. σε τιμές από 3.50-6.50 €. Σερβίρουν ακόμη Nachos & Tortilla chips, ~4-6 €, 4 σαλάτες, περί τα 5 €, τυλιχτά λίγων θερμίδων, και 4 γλυκά στα 2.90 €.
Υπάρχουν ακόμη φυσικοί χυμοί, αναψυκτικά, μπύρες, sangria, margarita και συνοδευτικά πιάτα.

Έχοντας διαβάσει προσεκτικά τις προηγούμενες κριτικές στο σάιτ και βλέποντας τις τωρινές τιμές του καταλόγου του Ε, διαπίστωσα ότι τόσο στο 2016 όσο και φέτος έχουν προβεί σε αυξήσεις των τιμών τουλάχιστον κατά 10% κάθε χρόνο! Βέβαια, είναι γεγονός ότι το Ε παραμένει πάντα ιδιαίτερα δημοφιλές στέκι, και οι τιμές είναι συνάρτηση προσφοράς και ζήτησης.
Ωστόσο, σε εποχή κρίσης, θεωρώ ότι καλό θα ήταν οι τιμές να παραμένουν πλέον σταθερές για αρκετά μεγαλύτερο διάστημα!
Ως παλιός χρήστης του σάιτ μας, ευελπιστώ ότι το αίτημά μου θα εισακουστεί!!

Φάγαμε τελικά τα εξής:

• Από μια μικρή chimichanga με κοτόπουλο, δηλαδή σταρένια τορτίγια με κοτόπουλο, ντομάτα, κίτρινο τυρί, σος πιπεριάς jalapenos, φασόλια χυλωμένα και εξαιρετική sour cream, που μας πληροφόρησαν ότι δεν την προσθέτουν εντέλει εξωτερικά στην τορτίγια, όπως τη δοκιμάσαμε στο ALTAMIRA, αλλά γεμίζουν την τορτίγια με sour cream χρησιμοποιώντας έναν ειδικό γεμιστήρα, που της προσδίδει παντού μια γεύση καταπληκτική. Όντως, το κάτι άλλο!! Τιμή 2Χ3.90=7.80 €.

• Ο φίλος μου πήρε ένα burrito, δηλ. τορτίγια με κιμά, ντομάτα, μεξικάνικο ρύζι, τυρί και φασόλια χυλωμένα. Το δοκίμασα και εγώ και ήταν νοστιμότατο! Τιμή στα 5.10 €.

• Ο φίλος μου ήπιε απ’ τους φυσικούς χυμούς φρούτων και λαχανικών, ένα vampiro, με βάση το παντζάρι, καρώτο, μήλο και τζίντζερ. Επίσης καταπληκτικός χυμός! Τιμή στα 2.70 €.

• Εγώ για τελική επίγευση δοκίμασα απ’ τα γλυκά την κλασική τους Jamaica, που με είχε ενθουσιάσει στο ALTAMIRA, και είναι μια πάστα από μαύρη σοκολάτα bitter, με μαύρο ρούμι Καραϊβικής. Εξίσου τέλεια, αν και κάπως μικρότερη σε ποσότητα. Υποθέτω ότι έρχεται έτοιμη απ’ το ALTAMIRA. Τιμή 2.90 €.

Πληρώσαμε συνολικά 18.50 € (1/9 € το άτομο), απολαμβάνοντας το γεύμα μας εις το ακέραιο, και βέβαιοι ότι θα το επαναλάβουμε για τα υπόλοιπα καλούδια τους!

Μας κέρασαν σούπα γλυκιάς κολοκύθας, με τζίντζερ και κρέμα γάλακτος, που ήρθε σε μικρό πλαστικό ποτήρι για τη δοκιμή μας. Εξίσου νόστιμη με τα υπόλοιπα, και πολύ ευγενική σαν χειρονομία.

Συμπερασματικά λοιπόν, θεωρώ ότι το ETNICO, με τις ποικίλες νοστιμιές του, διαδραματίζει πρωταγωνιστικό ρόλο σ’ αυτή την εκκολαπτόμενη νέα κουλτούρα της παγκοσμιοποιημένης, πολυεθνικής γαστρονομίας, η οποία τείνει να εξαπλωθεί λίγο-πολύ σε κάθε γωνιά του Πλανήτη μας.
Αυτό το fusion υλικών και γεύσεων καλά κρατεί, και το ξενυχτάδικο ETNICO, οιονεί σε 24ωρη βάση, εξελίσσεται με το σπαθί του σε στέκι ψαγμένων καλοφαγάδων.

Οι αμύητοι έχετε την ευκαιρία να ταξιδέψετε στις γεύσεις του, είτε ξενυχτάτε είτε όχι. Αλλιώς κινδυνεύετε να χαρακτηριστείτε σαν βαθιά νυχτωμένοι…
Εσείς εντέλει επιλέγετε!!

12 Οκτ 2017

Τελευταίο Σ/Κ του Σεπτεμβρίου, κάθε χρόνο αφιερωμένο στις Ευρωπαικές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς, και μας βρίσκει να ψηνόμαστε κάτω από έναν γλυκό ήλιο, σε μια τεράστια αλλά ευτυχώς γρήγορα κινούμενη ουρά, χαρούμενων ανθρώπων, έξω από το Μουσείο της Ακρόπολης.
Έπαιξε έναν ρόλο βέβαια και η περιοδική αφηγηματική έκθεση "Emotions, ένας κόσμος συναισθημάτων", με μερικά υπέροχα και σπάνια εκθέματα από το ίδρυμα Ωνάση που παρουσιάστηκαν πριν καιρό και στη Νέα Υόρκη. Αμφιβάλλω όμως εδώ, πόσοι τα εντόπισαν για να τα δουν, εκεί που τα είχαν κρύψει στο ισόγειο, γωνία βεστιάριου και wc.

Το μουσείο της Ακρόπολης υπέροχο, δώρο γνώσης, γεμάτο φως, υπερηφάνεια, διψασμένα μάτια, κόσμο, πολύ κόσμο, εκθέματα θησαυρούς... και σκέψου και πόσα μας έχουν κλέψει... Οι πολυφωτογραφημένες Καρυάτιδες σε περίοπτη θέαση να καθηλώνουν τα βλέμματα, ο τελευταίος όροφος αφιερωμένος στις Τιτανομαχίες και μια ξεχωριστή αίθουσα προβολής όλης της ιστορικής αλήθειας περί των Ελγίνειων Μαρμάρων, με τους τουρίστες να κοιτούν αποχαυνωμένοι με κρεμασμένο το σαγόνι.
Χρειάζεται ένα 2ωρο στο fast forward και ένα 4ωρο στο ρελαντί για να πεις ότι το είδες σωστά και να φύγεις εκστασιασμένος.
Δεν λέω, η τροφή του πνεύματος, άλλο επίπεδο. Αλλά τώρα που τα είδαμε, να μην φάμε και κάτι;

Τα πέριξ τουριστικά αποκηρύχθηκαν από κοινού και μετά βδελυγμίας, κάποιο που είχα κατά νου έκλεινε νωρίς, τα ινδικά προς Συγγρού μεριά "απαπά έχει ζέστη για ινδικό", το frozen yogurt φτωχό ως επιλογή αλλά και το περπάτημα all the way μέχρι το Θησείο μακρινός ορίζοντας. Μα δεν ξέρω κάτι άλλο εδώ κοντά που να αξίζει. Πορτοκαλάδα δε θέτε. Λεμονάδα δε θέτε. Τελωσπάντων τί θέτε;
Η πυξίδα γύρισε προς Σύνταγμα, αφήνοντας στο φλου την επιλογή (το μυαλό γύρισε προς την chimichanga και άναψε το φωτάκι! ).

'Ετσι γίνεται άμα έχεις σχέδιο. Βάζεις τον άλλο (που ήθελε βόλτα) να ξεθεωθεί στο περπάτημα και να σε παρακαλάει για την chimichanga που εσύ ήθελες ευθύς εξαρχής να περιδρομιάσεις, αλλά να φαίνεται σαν δική του επιλογή. Ύπουλο;;

Κυριακή λοιπόν 24/9 και ώρα 7.30 απογευματινή στρογγυλοκαθόμαστε στην εξωτερική μπάρα του Etnico με τα μάτια προς την πολυσυλλεκτική κουζίνα του, μετά του αντίστοιχου πολύχρωμου προσωπικού της.
-Τί είναι πάλι αυτό που με έφερες; - Θα σε πήγαινα λες πουθενά τυχαία; Σε λίγο θα με παρακαλάς να ξαναέρθουμε.
-Τί λες να δοκιμάσουμε; ινδικό, μεξικάνικο, ασιατικό, αραβικό/λιβανέζικο, τί προτιμάς; (βραχυκύκλωσε) Άσε γατάκι, θα το αναλάβω εγώ.

Το Etnico είναι ζήτημα αν κοιμάται 3 ώρες μέσα στο 24ωρο. Τα τηλέφωνά του χτυπάνε ανά δευτερόλεπτο για παραγγελίες delivery, πιο συχνά κι από εκείνα τα υπέροχα παιχνίδια λέξεων που η γιαγιά βρήκε τη λέξη αλλά δεν την βγάζουν ποτέ στον αέρα. Γιαγιά, εδώ πάρε τηλέφωνο, να βγεις αμέσως. Μα τί χαρούμενο μαγαζί; όλοι (σου) χαμογελάνε, η διάθεση πάει σετ με το φαγητό τους. Mην είσαι στρίντζος, κοίτα γύρω.

Ο χώρος είναι γωνία, στριμωχτός, αλλά εκμεταλλεύεται όπως και όσο μπορεί το πεζοδρόμιο και κανείς δεν γκρινιάζει. Με το άδειασμα των τραπεζιών υπάρχουν μικρές ολιγωρίες αλλά εδώ δεν γίνεται να είσαι εξαντλητικά αυστηρός, street μαγαζί είναι, όχι αστεράτο michelin.

Αν έμενα στο κέντρο, με το ωράριο και το μενού που έχουν, θα το είχα χρυσώσει το μαγαζί τους. Ευτυχώς όμως η πρόσφατη νωπή εμπειρία στο μεξικάνικο στην Κηφισιά ήρθε και το έσωσε το τριπλό εγκεφαλικό.

Μωυσής speaking. Εντολή 1η.

Μην πας στο Etnico αν δεν σκοπεύεις να πάρεις την μεγάλη chimichanga de pollo. Μην φύγεις από εκεί αν δεν φας την chimichanga αυτή. Είναι εντολή. Μην την αγνοήσεις, κάτι κακό θα συμβεί. Στείλε το μήνυμα σε 20 φίλους σου μέχρι το βράδυ, για να έχεις καλή τύχη. ( ψητή ή τηγανιτή ήταν; σίγουρα ήταν στεγνή και απόλυτα τραγανή έξω, μαλακιά και ζουμερή μέσα, τιγκαρισμένη με ζουμερό κοτόπουλο που το μαρινάρουν σε τεκίλα και πορτοκάλι, κίτρινο τυρί, ντομάτα, sour cream, *frijoles refritos, jalapenos σως, στα 5,20 ευρώ vfm 1000% ). Μην τολμήσεις να πάρεις τη μικρή. Θα το μετανιώσεις.

Εντολή 2η.

Μη τυχόν και αφήσεις στην απέξω τα nachos sabroso, θα πέσει πέλεκυς. 2 κοπέλες που κάθονταν στη μπάρα και δεν έστειλαν το μήνυμα εγκαίρως ( εμείς ) παράγγειλαν τη μικρή μερίδα και τιμωρήθηκαν. Βγήκε ένας υπάλληλος Ινδός(;) από την κουζίνα σαν τον ποντικό με ένα τεράστιο κουτί nachos στα χέρια του και ήρθε ψιθυριστά: " Πάρε γρήγορα μεγάλο κουτί τρώγε κρυφά γρήγορα... Μη δει μεγάλο αφεντικό ταμείο εμείς κουζίνα λάθος βάλαμε όχι μικρή μεγάλη μερίδα φάε φάε δώρο"!!! ( τραγανότατα καλαμποκένια τσιπς με άφθονη cheddar σως, άφθονο κιμά, άφθονη guacamole, άφθονη sour cream και πατέ ελιάς που ευτυχώς δεν το βρήκα ή δε το κατάλαβα ή ήμουν πολύ απασχολημένη με το λάθος των 5,90 ευρώ που το πληρώσαμε 4,30 και αμαρτία ουκ έχω). Κατάλαβες.

Εντολή 3η - τέλος μηνύματος.

Φαλάφελ μεγάλο 3,30 ευρώ. Όχι με την λεπτή αραβική πίτα που ξέρεις, αυτή είναι άλλη, πιο παχουλοαφράτη και πιο νόστιμη, με τα ρεβυθοκεφτεδάκια της, το μαρουλοαγγουράκι της, τις μελιτζάνες με τζίντζερ και τις πίκλες της, την *μπαμπαγκανούζ και την *ταρατόρ της. Εδώ θα σου πω ότι ήταν τυφλή γευσιγνωσία γιατί το αδέρφι δεν το μοιράζεται το φαλάφελ της και έχει φάει φαλάφελ σε πολλές μη εμπόλεμες περιοχές ανά την Αττική και έχει γνώμη και απλά δεν το μοιράζεται. 'Ηταν καταπληκτικό λέει. Μέχρι να την πάω βέβαια στο επόμενο.

Οι δύο φρεσκότατοι χυμοί που διαλέξαμε από το vitamin bar ήταν α) ανανάς, πεπόνι, μάνγκο β) μάνγκο, πορτοκάλι, cranberry στα 2,90 έκαστος. Ευτυχώς δεν νερώθηκαν με παγάκια, δυστυχώς ήρθαν εντελώς ζεστοί γιατί τα φρούτα ήταν εκτός ψυγείου. Λόγω ζεστής ημέρας θα τους ήθελα πιο δροσερούς.
Επίσης η τιμή τους είναι τσιμπημένη για τόσο λίγη ποσότητα.
Από τα χειροποίητα γλυκά τους θέλαμε και δεν προλάβαμε την mexicana και έτσι κάναμε 2 άτυχες επιλογές, με μικρή μεν τιμή (2,70 το κάθε ένα) αλλά και πολύ μικρή αντίστοιχα ποσότητα. Το cheesecake ήταν αδιάφορο γευστικά και η Jamaica δεν ήταν ανάλαφρη και πίκριζε ( το μαύρο ρούμι τους είχε πέσει πολύ παραπάνω από όσο έπρεπε ). Αχ αχ καλοκαιρινή Jamaica στο νησί... πού θα σε ξαναβρώ;

Το Etnico, μου άρεσε τόσο πολύ, που κατοχυρώνεται μαζί με την τούρκικη kumpir πατάτα πιο κάτω, στις τοπ επιλογές μου όταν σκέφτομαι street στην Κολοκοτρώνη. Nachos και falafel προτείνονται με κλειστά μάτια και η θεϊκή chimichanga του, απλά δεν υπάρχει. Σε επόμενη επίσκεψη θα δοκιμάσω και την quesadilla του και το burrito που το έχουν σε 5 παραλλαγές, αν και τώρα που το σκέφτομαι, δύσκολα με βλέπω να κάνω απιστία στην chimichanga.
Συνολικά πληρώσαμε 24 ευρώ. Για street food ακούγονται και μάλλον είναι πολλά. Πολύ καλό το vfm στα αλμυρά, όχι καλό στους χυμούς και τα γλυκά. Ο Μωυσής με ακούει;;

Ευτυχώς που το Etnico θα παραμείνει στη θέση του και θα ξαναπάμε. Γιατί μπορεί το Altamira να είναι στη γειτονιά μου και να μην το έχω επισκεφθεί ποτέ, ούτε στις καλές του τις εποχές παλαιότερα, αλλά στο αδέρφι Etnico θα τη δώσω την ψήφο μου και θα είναι και δαγκωτή. Και προειδοποιώ. Όπου εντοπίζεται chimichanga να κινείται, θα εκτελείται.

*** ταρατόρ= ελαφριά δροσερή σάλτσα, φέρνει σε γιαουρτοσώς, φτιαγμένη με ταχίνι, σκόρδο, λεμόνι και κάποια μυριστικά.
μπαμπαγκανούς(ζ)= καπνιστή μελιτζανοσαλάτα, λεία και λευκή σαν ανάλαφρος πουρές, με σκορδάκι, λεμόνι, ίσως μια ιδέα μπούκοβο και σουσαμόπαστα ( ταχίνι ). Λέγε με και καλομαθημένο μπαμπά.
frijoles refritos= χυλωμένη πάστα μαγειρεμένων φασολιών, με σκορδοκρεμμύδι, κύμινο, λάδι και πιπεριά χαλαπένιο.

11 Νοε 2017

Είναι αλήθεια ότι είναι δύσκολο να βρεις να καθίσεις σε αυτό το μαγαζί αλλά και όταν βρεις, τα καθίσματα είναι τόσο άβολα που δεν ευχαριστιέσαι και πολύ το φαγητό σου. Από την άλλη ταχυφαγείο είναι άρα παίρνεις κάτι, το τρως, φεύγεις. Άσε που και να θέλεις να καθίσεις λίγο περισσότερο, βλέπεις αυτούς που περιμένουν και τι να κάνεις; φεύγεις για να καθίσουν να φάνε και αυτοί. Κάπως έτσι βρήκαμε και εμείς κάπου έξω να καθίσουμε, χωρίς ευτυχώς να περιμένουμε πολύ, και να παραγγείλουμε. Μεξικάνικο θέλαμε και αρκετά διαβασμένος από τις κριτικές των φίλων στο ask πήραμε μία τσιμιτσάνγκα για εμένα και ένα μπουρίτο λαχανικών για τη γυναίκα μου.

Η τσιμιτσάνγκα ήταν πολύ καλή, αρκετά καυτερή όπως την είχα ζητήσει, γεμάτη με υλικά και πολύ χορταστική. Η γυναίκα μου μου είπε ότι αυτό που έφαγε ήταν πολύ ωραίο και νόστιμο. Πήραμε και δύο μπύρες βαρέλι για να σβήσουμε την καυτεράδα και δώσαμε τις θέσεις μας στο επόμενο ζευγάρι που περίμενε.
Όλα καλά λοιπόν και την επόμενη φορά θα διαλέξω κάτι διαφορετικό από άλλη κουζίνα, ίσως τη μεσανατολική, με τις καλές κριτικές για το φαλάφελ. Οι τιμές του φυσιολογικές και ο χώρος αρκετά καθαρός για τόσο κόσμο που έχει.

03 Οκτ 2017

Το Etnico, αδερφακι... δρομου του Altamira αποτελει μια αξιολογη προταση της αθηναϊκης εθνικ ταχυφαγειας.
Εδω, στο ask4food, εχει περιγραφει λεπτομερως, οποτε απαντες πια -εχουν περασει και δυο χρονια- γνωριζετε για το μικρο γωνιακο μαγαζι της Κολοκοτρωνη με τα σταντς, την πολυεθνικη (Μεξικο, Ινδια, Μεση Ανατολη) κουζινα, την... ολοημερη λειτουργια (κλεινει κανα 3ωρο το πρωι), την ομορφη και πολυχρωμη διακοσμηση, την καθαροτητα του χωρου και τη γρηγορη, παρα το διαρκη χαμο, εξυπηρετηση.
Ο, τι πρεπει για γρηγορο και σχεδον χορταστικο φαγητο, σε διαλειμμα απο δουλεια, για ανασες μετα απο καποια βολτα ή μετα απο ξενυχτι.
Αν εισαι τυχερος και βρεις θεση, δε θα συναντησεις αλλο προβλημα.
Δυο ατομα, βραδακι καθημερινης, δοκιμασαμε:
- Μια σαλατα κορασον, πρασινη με λαχανο σελερι ροκα σταρι σταφιδες λιαστη ντοματα και ντρεσινγκ πορτοκαλι ροδι και φυστικι, πλουσια μεριδα αρκετα νοστιμη αν και ελαφρως υπερβολικη σε γλυκυτητα.
- Μια κεσαντιγια, γεματη γεμιση, επισης νοστιμη, οχι ομως ιδιαιτερα χορταστικη για ενα ατομο.
- Μια τσιμιτσανγκα με κοτοπουλο (εχει μικρη και μεγαλη), ισως ο, τι καλυτερο δοκιμασαμε. Δυστυχως επιλεξαμε τη μικρη, την οποια και μοιραστηκαμε, επομενως δε την ευχαριστηθηκαμε..
- Δυο γλυκα, 1 τζαμαϊκα -μπιτερ σοκολατα με μαυρο ρουμι-, φανταστικη αλλα μικρη ποσοτητα (και ενω επιλεξαμε τη μεγαλη! ) και 1 πανακοτα καρυδας, με σιροπι αγαυης, δροσερη και απαλη αλλα εξισου μικρη ποσοτητα.
Ο λογαριασμος ηρθε περιπου 9 ευρω στον καθενα οπου τα χρηματα θα ηταν πολυ καλα αν οι ποσοτητες ηταν μεγαλυτερες (κεσαντιγια και γλυκα μικρα, τσιμιτσανγκα πολυ μικρη), ακριβες vfm θα ηταν 2,5/4.
Συνοπτικα, ενδιαφερουσα προταση απο τις τοσες πια που υπαρχουν για street food στο κεντρο, με σιγουρα ποιοτικο αλλα οχι αντιστοιχα ποσοτικο φαγητο.

19 Μαι 2017

Κυριακάτικη βόλτα στη ζεστή (πια) Αθήνα και στην αναζήτηση μας για κάτι πρόχειρο σκεφτήκαμε το Etnico όπου προλάβαμε το τελευταίο πάσο.

Ο χώρος είναι μέτριος. Δεν ενοχλεί η βαβούρα του δρόμου αλλά δεν έχει και κάτι που να το ομορφαίνει ώστε να του δώσει πόντους.

Το Service του ήταν φιλικό και σχετικά γρήγορο παρόλο το χαμό που γινόταν. Μια παρατήρηση μόνο: ο κύριος που ήρθε με το μηχανάκι μετά από delivery, άδειασε τους κάδους των σκουπιδιών, έβαλε σαλάτες σε κάτι πλαστικά μπολ και αμέσως μετά ανεβοκατέβαζε δοχεία με κομμένα λαχανικά από το υπόγειο. Όλα αυτά μπροστά μας μιας και ο χώρος που παρασκευάζονται τα φαγητά είναι σε κοινή θέα. Δεν ξέρω αν πρόλαβε να πλύνει τα χέρια του τα λίγα δευτερόλεπτα μεταξύ σκουπιδιών και σαλάτας, εγώ πάντως δεν είδα κάτι τέτοιο.

Οι γεύσεις ήταν καλές. Το burito με τα λαχανικά ήταν γεμάτο με υλικά και τα nachos με το τυρί ήταν τραγανά και γευστικά. Το ίδιο καλό ήταν και το wrap με το κοτόπουλο όπως ενημερώθηκα από τον φίλο μου.

Για δυο buritos, ένα πιάτο nachos και 2 μαργαρίτες (μικρές) δώσαμε λίγο πάνω από 20 ευρώ. Είναι μια καλούτσικη επιλογή αν θες να φας κάτι πρόχειρο χωρίς μεγάλες προσδοκίες.

04 Ιαν 2017

Καλημερα και χρονια πολλα σε όλους!

Αυτη θα ειναι η πρωτη μου κριτική για το 2017, αφορά βεβαια επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε τις τελευταίες μερες του 2016, και θα ακολουθήσω τις συμβουλές του μπαμπά fratello για το μέγεθος της. Αν και πιστευω οτι δεν ειμαι λάτρης των μακρόσυρτων κριτικών.

Επισκεφτηκα το Etnico με μια φίλη μετα απο βόλτα στην ευρυτερη περιοχή. Καλες κριτικες είχε, η φίλη το είχε ξαναεπισκεφτει, και είπα γιατι οχι;

Ο χωρος εχει περιγραφτεί εκτενώς, εγώ να προσθέσω οτι κατα την παραμονή μου εκει, ο χωρος ηταν πολυ καθαρός και περιποιημένος, καθώς και οι τουαλέτες κυριολεκτικά έλαμπαν. Μου άρεσαν τα καφάσια με τα φρούτα στην εξωτερική πλευρα, καθώς και ο τοίχος που ηταν στις αποχρώσεις του απαλού μωβ.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο δυο άτομα στην υποδοχή και την παραγγελία και μια κοπέλα κάτω στην κουζίνα. Δεν ειναι για μαθήματα εξυπηρέτησης αλλα ουτε και αγενείς.

Δυο άτομα δοκιμάσαμε ένα μπουριτο με κοτόπουλο, αρκετα μεγάλο, με πλούσια υλικα, ζουμερο και χορταστικό, που δε σου βάραινε το στομαχι. Διαλέξαμε μια σαλάτα ταμπουλε, η οποια είχε πολυ ντομάτα μεσα και ηταν διαφορετική εκτέλεση απο οτι την έχω συνηθίσει. Η αληθεια ειναι οτι δε με τρέλανε, και δεν θα την ξαναεπέλεγα. Τελος πηραμε ένα τσιμιτσανγκα κοτόπουλο, το οποίο ηταν και αυτο πολυ χορταστικό και αρκετα πλούσιο ως προς τα υλικα. Μαζι με ένα μπουκαλάκι νερό, πληρώσαμε περίπου 14 ευρω. Δεν δοκιμάσαμε μαργαρίτες, αλλα μια ποικιλια υπαρχει, σχετική.

Όσον αφορά το value for money, το 2,5/4 θα ηταν πιο αντιπροσωπευτικό. Δεν το συγκρίνω με ένα σουβλάκι στο χέρι που ειναι χορταστικό και πληρώνεις 2 ευρω. Χωρις σαλάτα θα πληρώσεις 4 και θα χορτάσεις το ιδιο. Τουλάχιστον μιλώντας για μενα. Γενικά πάντως μια δοκιμή αξιζει τον κόπο, για αυτο που προορίζεται και αυτοσυστήνεται, νομιζω ειναι μια χαρα.

29 Αυγ 2017

Πολύ καλό για την επιλογή του ξενύχτη αλλά υποθέτω και για όσους θέλουν κάτι εναλλακτικό σε μορφή fast food στην συγκεκριμένη περιοχή του κέντρου, ασχέτως ώρας.

Δοκιμάσαμε falafel και chimchanga με κοτόπουλο. Γευστικότατα ομολογουμένως με μόνη ένσταση ότι η τιμή τους είναι λίγο τσιμπημένη. Όχι του falafel όσο των υπόλοιπων wraps. Με την λογική ότι με το 5ευρο μέσο όρο στα wraps του μπορείς να φας πολύ περισσότερο φαγητό με άλλες επιλογές. Από ποιότητα όμως είναι πάνω από την βάση!

Ο χώρος είναι ουσιαστικά το πεζοδρόμιο, έξω από το μαγαζί για τους καλοκαιρινούς μήνες (χειμώνα δεν έχω πάει) και δεν και ο πλέον βολικός τρόπος για να φας τα stands χωρίς να είναι όμως και κάνα σοβαρό μειονέκτημα.

29 Δεκ 2016

ΟΙ περισσότερες επισκέψεις μου για καφέ και ποτό γίνονται αρκετά συχνά στο κέντρο της Αθήνας.. διότι μπορείς να βρείς οτιδήποτε θέλεις.. το συγκεκριμένο μαγαζί κάθε φορά που ανέβαινα την κολοκοτρώνη έβλεπα πάντα κόσμο.. η αλήθεια είναι οτι είναι ένα πολύ αξιόλογο street food.. το παιδιά που εργάζονται και ο ιδιοκτήτης αρκετά φιλικοί και ευδιάθετοι με τους πελάτες.. τα μοναδικά μείον στο etnico είναι ο λίγο ακατάστατος και στενός κάτω χώρος όπου βρίσκεται και η τουαλέτα και οι τιμές που πιστεύω σε μερικά είδη είναι κάπως τσιμπημένες...
περί ορέξεως - φοβερή σούπα κόκκινης γλυκιάς πιπεριάς με τζίντζερ!!!
- falafel όχι κάτι το ιδιαίτερο...
- burrito chili con carne πάρα πολύ σωστό προσοχή στις πιπερίτσες!!
- chimichanca με κοτόπουλο ωραία γεύση αλλά αρκετό λάδι
- quesadilla με κοτόπουλο πολύ δυνατή και τίμια!
- manok subo αν προτιμάτε τις γλυκιές γεύσεις αξίζει...
- κορεατική σαλάτα πολύ ωραία και ιδιαίτερη σαλάτα.!
- ταμπουλέ οχι κάτι το τρελό.
Αυτές είναι οι γεύσεις που έχω δοκιμάσει και μπορώ να πώ την γνώμη μου και τα πιστεύω μου... καλή συνέχεια και καλές μασαμπούκιες...