ο πρώτο ethnic street food με πρώτες ύλες που θα έβρισκε κανείς σε ένα καλό εστιατόριο. Burritos, Chimichanga, Falafel, Quesadillas, κορεάτική σαλάτα και δροσερή margarita έιναι μόνο μερικά από όσα σας περιμένουν στο ETNICO Alternative street cuisine.
Taste the world!

The first multi-ethnic street food (Mexican, Indian, Arabic ) with high quality ingredients that somebody would find in a fine restaurant.
Burritos, Chimichangas, Falafels, Quesadillas, Korean Salad, Margaritas, Sangria and more....

TASTE the WORLD

Δευτέρα - Πέμπτη: 11:00 το πρωί με 05:00 τα ξημερώματα. Παρασκευή-Σάββατο: 11:00 το πρωί με 07:00 τα ξημερώματα. Κυριακή: 14:00 μέχρι 05:00 τα ξημερώματα.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Επιτρέπονται κατοικίδια

12 Οκτ 2017

Τελευταίο Σ/Κ του Σεπτεμβρίου, κάθε χρόνο αφιερωμένο στις Ευρωπαικές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς, και μας βρίσκει να ψηνόμαστε κάτω από έναν γλυκό ήλιο, σε μια τεράστια αλλά ευτυχώς γρήγορα κινούμενη ουρά, χαρούμενων ανθρώπων, έξω από το Μουσείο της Ακρόπολης.
Έπαιξε έναν ρόλο βέβαια και η περιοδική αφηγηματική έκθεση "Emotions, ένας κόσμος συναισθημάτων", με μερικά υπέροχα και σπάνια εκθέματα από το ίδρυμα Ωνάση που παρουσιάστηκαν πριν καιρό και στη Νέα Υόρκη. Αμφιβάλλω όμως εδώ, πόσοι τα εντόπισαν για να τα δουν, εκεί που τα είχαν κρύψει στο ισόγειο, γωνία βεστιάριου και wc.

Το μουσείο της Ακρόπολης υπέροχο, δώρο γνώσης, γεμάτο φως, υπερηφάνεια, διψασμένα μάτια, κόσμο, πολύ κόσμο, εκθέματα θησαυρούς... και σκέψου και πόσα μας έχουν κλέψει... Οι πολυφωτογραφημένες Καρυάτιδες σε περίοπτη θέαση να καθηλώνουν τα βλέμματα, ο τελευταίος όροφος αφιερωμένος στις Τιτανομαχίες και μια ξεχωριστή αίθουσα προβολής όλης της ιστορικής αλήθειας περί των Ελγίνειων Μαρμάρων, με τους τουρίστες να κοιτούν αποχαυνωμένοι με κρεμασμένο το σαγόνι.
Χρειάζεται ένα 2ωρο στο fast forward και ένα 4ωρο στο ρελαντί για να πεις ότι το είδες σωστά και να φύγεις εκστασιασμένος.
Δεν λέω, η τροφή του πνεύματος, άλλο επίπεδο. Αλλά τώρα που τα είδαμε, να μην φάμε και κάτι;

Τα πέριξ τουριστικά αποκηρύχθηκαν από κοινού και μετά βδελυγμίας, κάποιο που είχα κατά νου έκλεινε νωρίς, τα ινδικά προς Συγγρού μεριά "απαπά έχει ζέστη για ινδικό", το frozen yogurt φτωχό ως επιλογή αλλά και το περπάτημα all the way μέχρι το Θησείο μακρινός ορίζοντας. Μα δεν ξέρω κάτι άλλο εδώ κοντά που να αξίζει. Πορτοκαλάδα δε θέτε. Λεμονάδα δε θέτε. Τελωσπάντων τί θέτε;
Η πυξίδα γύρισε προς Σύνταγμα, αφήνοντας στο φλου την επιλογή (το μυαλό γύρισε προς την chimichanga και άναψε το φωτάκι! ).

'Ετσι γίνεται άμα έχεις σχέδιο. Βάζεις τον άλλο (που ήθελε βόλτα) να ξεθεωθεί στο περπάτημα και να σε παρακαλάει για την chimichanga που εσύ ήθελες ευθύς εξαρχής να περιδρομιάσεις, αλλά να φαίνεται σαν δική του επιλογή. Ύπουλο;;

Κυριακή λοιπόν 24/9 και ώρα 7.30 απογευματινή στρογγυλοκαθόμαστε στην εξωτερική μπάρα του Etnico με τα μάτια προς την πολυσυλλεκτική κουζίνα του, μετά του αντίστοιχου πολύχρωμου προσωπικού της.
-Τί είναι πάλι αυτό που με έφερες; - Θα σε πήγαινα λες πουθενά τυχαία; Σε λίγο θα με παρακαλάς να ξαναέρθουμε.
-Τί λες να δοκιμάσουμε; ινδικό, μεξικάνικο, ασιατικό, αραβικό/λιβανέζικο, τί προτιμάς; (βραχυκύκλωσε) Άσε γατάκι, θα το αναλάβω εγώ.

Το Etnico είναι ζήτημα αν κοιμάται 3 ώρες μέσα στο 24ωρο. Τα τηλέφωνά του χτυπάνε ανά δευτερόλεπτο για παραγγελίες delivery, πιο συχνά κι από εκείνα τα υπέροχα παιχνίδια λέξεων που η γιαγιά βρήκε τη λέξη αλλά δεν την βγάζουν ποτέ στον αέρα. Γιαγιά, εδώ πάρε τηλέφωνο, να βγεις αμέσως. Μα τί χαρούμενο μαγαζί; όλοι (σου) χαμογελάνε, η διάθεση πάει σετ με το φαγητό τους. Mην είσαι στρίντζος, κοίτα γύρω.

Ο χώρος είναι γωνία, στριμωχτός, αλλά εκμεταλλεύεται όπως και όσο μπορεί το πεζοδρόμιο και κανείς δεν γκρινιάζει. Με το άδειασμα των τραπεζιών υπάρχουν μικρές ολιγωρίες αλλά εδώ δεν γίνεται να είσαι εξαντλητικά αυστηρός, street μαγαζί είναι, όχι αστεράτο michelin.

Αν έμενα στο κέντρο, με το ωράριο και το μενού που έχουν, θα το είχα χρυσώσει το μαγαζί τους. Ευτυχώς όμως η πρόσφατη νωπή εμπειρία στο μεξικάνικο στην Κηφισιά ήρθε και το έσωσε το τριπλό εγκεφαλικό.

Μωυσής speaking. Εντολή 1η.

Μην πας στο Etnico αν δεν σκοπεύεις να πάρεις την μεγάλη chimichanga de pollo. Μην φύγεις από εκεί αν δεν φας την chimichanga αυτή. Είναι εντολή. Μην την αγνοήσεις, κάτι κακό θα συμβεί. Στείλε το μήνυμα σε 20 φίλους σου μέχρι το βράδυ, για να έχεις καλή τύχη. ( ψητή ή τηγανιτή ήταν; σίγουρα ήταν στεγνή και απόλυτα τραγανή έξω, μαλακιά και ζουμερή μέσα, τιγκαρισμένη με ζουμερό κοτόπουλο που το μαρινάρουν σε τεκίλα και πορτοκάλι, κίτρινο τυρί, ντομάτα, sour cream, *frijoles refritos, jalapenos σως, στα 5,20 ευρώ vfm 1000% ). Μην τολμήσεις να πάρεις τη μικρή. Θα το μετανιώσεις.

Εντολή 2η.

Μη τυχόν και αφήσεις στην απέξω τα nachos sabroso, θα πέσει πέλεκυς. 2 κοπέλες που κάθονταν στη μπάρα και δεν έστειλαν το μήνυμα εγκαίρως ( εμείς ) παράγγειλαν τη μικρή μερίδα και τιμωρήθηκαν. Βγήκε ένας υπάλληλος Ινδός(;) από την κουζίνα σαν τον ποντικό με ένα τεράστιο κουτί nachos στα χέρια του και ήρθε ψιθυριστά: " Πάρε γρήγορα μεγάλο κουτί τρώγε κρυφά γρήγορα... Μη δει μεγάλο αφεντικό ταμείο εμείς κουζίνα λάθος βάλαμε όχι μικρή μεγάλη μερίδα φάε φάε δώρο"!!! ( τραγανότατα καλαμποκένια τσιπς με άφθονη cheddar σως, άφθονο κιμά, άφθονη guacamole, άφθονη sour cream και πατέ ελιάς που ευτυχώς δεν το βρήκα ή δε το κατάλαβα ή ήμουν πολύ απασχολημένη με το λάθος των 5,90 ευρώ που το πληρώσαμε 4,30 και αμαρτία ουκ έχω). Κατάλαβες.

Εντολή 3η - τέλος μηνύματος.

Φαλάφελ μεγάλο 3,30 ευρώ. Όχι με την λεπτή αραβική πίτα που ξέρεις, αυτή είναι άλλη, πιο παχουλοαφράτη και πιο νόστιμη, με τα ρεβυθοκεφτεδάκια της, το μαρουλοαγγουράκι της, τις μελιτζάνες με τζίντζερ και τις πίκλες της, την *μπαμπαγκανούζ και την *ταρατόρ της. Εδώ θα σου πω ότι ήταν τυφλή γευσιγνωσία γιατί το αδέρφι δεν το μοιράζεται το φαλάφελ της και έχει φάει φαλάφελ σε πολλές μη εμπόλεμες περιοχές ανά την Αττική και έχει γνώμη και απλά δεν το μοιράζεται. 'Ηταν καταπληκτικό λέει. Μέχρι να την πάω βέβαια στο επόμενο.

Οι δύο φρεσκότατοι χυμοί που διαλέξαμε από το vitamin bar ήταν α) ανανάς, πεπόνι, μάνγκο β) μάνγκο, πορτοκάλι, cranberry στα 2,90 έκαστος. Ευτυχώς δεν νερώθηκαν με παγάκια, δυστυχώς ήρθαν εντελώς ζεστοί γιατί τα φρούτα ήταν εκτός ψυγείου. Λόγω ζεστής ημέρας θα τους ήθελα πιο δροσερούς.
Επίσης η τιμή τους είναι τσιμπημένη για τόσο λίγη ποσότητα.
Από τα χειροποίητα γλυκά τους θέλαμε και δεν προλάβαμε την mexicana και έτσι κάναμε 2 άτυχες επιλογές, με μικρή μεν τιμή (2,70 το κάθε ένα) αλλά και πολύ μικρή αντίστοιχα ποσότητα. Το cheesecake ήταν αδιάφορο γευστικά και η Jamaica δεν ήταν ανάλαφρη και πίκριζε ( το μαύρο ρούμι τους είχε πέσει πολύ παραπάνω από όσο έπρεπε ). Αχ αχ καλοκαιρινή Jamaica στο νησί... πού θα σε ξαναβρώ;

Το Etnico, μου άρεσε τόσο πολύ, που κατοχυρώνεται μαζί με την τούρκικη kumpir πατάτα πιο κάτω, στις τοπ επιλογές μου όταν σκέφτομαι street στην Κολοκοτρώνη. Nachos και falafel προτείνονται με κλειστά μάτια και η θεϊκή chimichanga του, απλά δεν υπάρχει. Σε επόμενη επίσκεψη θα δοκιμάσω και την quesadilla του και το burrito που το έχουν σε 5 παραλλαγές, αν και τώρα που το σκέφτομαι, δύσκολα με βλέπω να κάνω απιστία στην chimichanga.
Συνολικά πληρώσαμε 24 ευρώ. Για street food ακούγονται και μάλλον είναι πολλά. Πολύ καλό το vfm στα αλμυρά, όχι καλό στους χυμούς και τα γλυκά. Ο Μωυσής με ακούει;;

Ευτυχώς που το Etnico θα παραμείνει στη θέση του και θα ξαναπάμε. Γιατί μπορεί το Altamira να είναι στη γειτονιά μου και να μην το έχω επισκεφθεί ποτέ, ούτε στις καλές του τις εποχές παλαιότερα, αλλά στο αδέρφι Etnico θα τη δώσω την ψήφο μου και θα είναι και δαγκωτή. Και προειδοποιώ. Όπου εντοπίζεται chimichanga να κινείται, θα εκτελείται.

*** ταρατόρ= ελαφριά δροσερή σάλτσα, φέρνει σε γιαουρτοσώς, φτιαγμένη με ταχίνι, σκόρδο, λεμόνι και κάποια μυριστικά.
μπαμπαγκανούς(ζ)= καπνιστή μελιτζανοσαλάτα, λεία και λευκή σαν ανάλαφρος πουρές, με σκορδάκι, λεμόνι, ίσως μια ιδέα μπούκοβο και σουσαμόπαστα ( ταχίνι ). Λέγε με και καλομαθημένο μπαμπά.
frijoles refritos= χυλωμένη πάστα μαγειρεμένων φασολιών, με σκορδοκρεμμύδι, κύμινο, λάδι και πιπεριά χαλαπένιο.

03 Οκτ 2017

Το Etnico, αδερφακι... δρομου του Altamira αποτελει μια αξιολογη προταση της αθηναϊκης εθνικ ταχυφαγειας.
Εδω, στο ask4food, εχει περιγραφει λεπτομερως, οποτε απαντες πια -εχουν περασει και δυο χρονια- γνωριζετε για το μικρο γωνιακο μαγαζι της Κολοκοτρωνη με τα σταντς, την πολυεθνικη (Μεξικο, Ινδια, Μεση Ανατολη) κουζινα, την... ολοημερη λειτουργια (κλεινει κανα 3ωρο το πρωι), την ομορφη και πολυχρωμη διακοσμηση, την καθαροτητα του χωρου και τη γρηγορη, παρα το διαρκη χαμο, εξυπηρετηση.
Ο, τι πρεπει για γρηγορο και σχεδον χορταστικο φαγητο, σε διαλειμμα απο δουλεια, για ανασες μετα απο καποια βολτα ή μετα απο ξενυχτι.
Αν εισαι τυχερος και βρεις θεση, δε θα συναντησεις αλλο προβλημα.
Δυο ατομα, βραδακι καθημερινης, δοκιμασαμε:
- Μια σαλατα κορασον, πρασινη με λαχανο σελερι ροκα σταρι σταφιδες λιαστη ντοματα και ντρεσινγκ πορτοκαλι ροδι και φυστικι, πλουσια μεριδα αρκετα νοστιμη αν και ελαφρως υπερβολικη σε γλυκυτητα.
- Μια κεσαντιγια, γεματη γεμιση, επισης νοστιμη, οχι ομως ιδιαιτερα χορταστικη για ενα ατομο.
- Μια τσιμιτσανγκα με κοτοπουλο (εχει μικρη και μεγαλη), ισως ο, τι καλυτερο δοκιμασαμε. Δυστυχως επιλεξαμε τη μικρη, την οποια και μοιραστηκαμε, επομενως δε την ευχαριστηθηκαμε..
- Δυο γλυκα, 1 τζαμαϊκα -μπιτερ σοκολατα με μαυρο ρουμι-, φανταστικη αλλα μικρη ποσοτητα (και ενω επιλεξαμε τη μεγαλη! ) και 1 πανακοτα καρυδας, με σιροπι αγαυης, δροσερη και απαλη αλλα εξισου μικρη ποσοτητα.
Ο λογαριασμος ηρθε περιπου 9 ευρω στον καθενα οπου τα χρηματα θα ηταν πολυ καλα αν οι ποσοτητες ηταν μεγαλυτερες (κεσαντιγια και γλυκα μικρα, τσιμιτσανγκα πολυ μικρη), ακριβες vfm θα ηταν 2,5/4.
Συνοπτικα, ενδιαφερουσα προταση απο τις τοσες πια που υπαρχουν για street food στο κεντρο, με σιγουρα ποιοτικο αλλα οχι αντιστοιχα ποσοτικο φαγητο.

11 Νοε 2017

Είναι αλήθεια ότι είναι δύσκολο να βρεις να καθίσεις σε αυτό το μαγαζί αλλά και όταν βρεις, τα καθίσματα είναι τόσο άβολα που δεν ευχαριστιέσαι και πολύ το φαγητό σου. Από την άλλη ταχυφαγείο είναι άρα παίρνεις κάτι, το τρως, φεύγεις. Άσε που και να θέλεις να καθίσεις λίγο περισσότερο, βλέπεις αυτούς που περιμένουν και τι να κάνεις; φεύγεις για να καθίσουν να φάνε και αυτοί. Κάπως έτσι βρήκαμε και εμείς κάπου έξω να καθίσουμε, χωρίς ευτυχώς να περιμένουμε πολύ, και να παραγγείλουμε. Μεξικάνικο θέλαμε και αρκετά διαβασμένος από τις κριτικές των φίλων στο ask πήραμε μία τσιμιτσάνγκα για εμένα και ένα μπουρίτο λαχανικών για τη γυναίκα μου.

Η τσιμιτσάνγκα ήταν πολύ καλή, αρκετά καυτερή όπως την είχα ζητήσει, γεμάτη με υλικά και πολύ χορταστική. Η γυναίκα μου μου είπε ότι αυτό που έφαγε ήταν πολύ ωραίο και νόστιμο. Πήραμε και δύο μπύρες βαρέλι για να σβήσουμε την καυτεράδα και δώσαμε τις θέσεις μας στο επόμενο ζευγάρι που περίμενε.
Όλα καλά λοιπόν και την επόμενη φορά θα διαλέξω κάτι διαφορετικό από άλλη κουζίνα, ίσως τη μεσανατολική, με τις καλές κριτικές για το φαλάφελ. Οι τιμές του φυσιολογικές και ο χώρος αρκετά καθαρός για τόσο κόσμο που έχει.

19 Μαι 2017

Κυριακάτικη βόλτα στη ζεστή (πια) Αθήνα και στην αναζήτηση μας για κάτι πρόχειρο σκεφτήκαμε το Etnico όπου προλάβαμε το τελευταίο πάσο.

Ο χώρος είναι μέτριος. Δεν ενοχλεί η βαβούρα του δρόμου αλλά δεν έχει και κάτι που να το ομορφαίνει ώστε να του δώσει πόντους.

Το Service του ήταν φιλικό και σχετικά γρήγορο παρόλο το χαμό που γινόταν. Μια παρατήρηση μόνο: ο κύριος που ήρθε με το μηχανάκι μετά από delivery, άδειασε τους κάδους των σκουπιδιών, έβαλε σαλάτες σε κάτι πλαστικά μπολ και αμέσως μετά ανεβοκατέβαζε δοχεία με κομμένα λαχανικά από το υπόγειο. Όλα αυτά μπροστά μας μιας και ο χώρος που παρασκευάζονται τα φαγητά είναι σε κοινή θέα. Δεν ξέρω αν πρόλαβε να πλύνει τα χέρια του τα λίγα δευτερόλεπτα μεταξύ σκουπιδιών και σαλάτας, εγώ πάντως δεν είδα κάτι τέτοιο.

Οι γεύσεις ήταν καλές. Το burito με τα λαχανικά ήταν γεμάτο με υλικά και τα nachos με το τυρί ήταν τραγανά και γευστικά. Το ίδιο καλό ήταν και το wrap με το κοτόπουλο όπως ενημερώθηκα από τον φίλο μου.

Για δυο buritos, ένα πιάτο nachos και 2 μαργαρίτες (μικρές) δώσαμε λίγο πάνω από 20 ευρώ. Είναι μια καλούτσικη επιλογή αν θες να φας κάτι πρόχειρο χωρίς μεγάλες προσδοκίες.

04 Ιαν 2017

Καλημερα και χρονια πολλα σε όλους!

Αυτη θα ειναι η πρωτη μου κριτική για το 2017, αφορά βεβαια επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε τις τελευταίες μερες του 2016, και θα ακολουθήσω τις συμβουλές του μπαμπά fratello για το μέγεθος της. Αν και πιστευω οτι δεν ειμαι λάτρης των μακρόσυρτων κριτικών.

Επισκεφτηκα το Etnico με μια φίλη μετα απο βόλτα στην ευρυτερη περιοχή. Καλες κριτικες είχε, η φίλη το είχε ξαναεπισκεφτει, και είπα γιατι οχι;

Ο χωρος εχει περιγραφτεί εκτενώς, εγώ να προσθέσω οτι κατα την παραμονή μου εκει, ο χωρος ηταν πολυ καθαρός και περιποιημένος, καθώς και οι τουαλέτες κυριολεκτικά έλαμπαν. Μου άρεσαν τα καφάσια με τα φρούτα στην εξωτερική πλευρα, καθώς και ο τοίχος που ηταν στις αποχρώσεις του απαλού μωβ.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο δυο άτομα στην υποδοχή και την παραγγελία και μια κοπέλα κάτω στην κουζίνα. Δεν ειναι για μαθήματα εξυπηρέτησης αλλα ουτε και αγενείς.

Δυο άτομα δοκιμάσαμε ένα μπουριτο με κοτόπουλο, αρκετα μεγάλο, με πλούσια υλικα, ζουμερο και χορταστικό, που δε σου βάραινε το στομαχι. Διαλέξαμε μια σαλάτα ταμπουλε, η οποια είχε πολυ ντομάτα μεσα και ηταν διαφορετική εκτέλεση απο οτι την έχω συνηθίσει. Η αληθεια ειναι οτι δε με τρέλανε, και δεν θα την ξαναεπέλεγα. Τελος πηραμε ένα τσιμιτσανγκα κοτόπουλο, το οποίο ηταν και αυτο πολυ χορταστικό και αρκετα πλούσιο ως προς τα υλικα. Μαζι με ένα μπουκαλάκι νερό, πληρώσαμε περίπου 14 ευρω. Δεν δοκιμάσαμε μαργαρίτες, αλλα μια ποικιλια υπαρχει, σχετική.

Όσον αφορά το value for money, το 2,5/4 θα ηταν πιο αντιπροσωπευτικό. Δεν το συγκρίνω με ένα σουβλάκι στο χέρι που ειναι χορταστικό και πληρώνεις 2 ευρω. Χωρις σαλάτα θα πληρώσεις 4 και θα χορτάσεις το ιδιο. Τουλάχιστον μιλώντας για μενα. Γενικά πάντως μια δοκιμή αξιζει τον κόπο, για αυτο που προορίζεται και αυτοσυστήνεται, νομιζω ειναι μια χαρα.

30 Αυγ 2016

Επισκέφθηκα και εγώ το ETNICO, το έθνικ street food-άδικο και δίδυμο αδερφάκι του γνωστού εστιατορίου Altamira, για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό για γρήγορο φαγητό. Και η αλήθεια είναι ότι οι τελικές εντυπώσεις ήταν αρκετά καλές.
Το ETNICO βρίσκεται επί της οδού Κολοκοτρώνη γωνία με την Χαβρίου. Ο χώρος, για δεδομένα street food, περιποιημένος και ζωντανός, με ορισμένα stands πάνω στο πεζοδρόμιο για να απολαύσεις κάπως πιο άνετα την επιλογή σου. Γενικά χαρούμενη ατμόσφαιρα, την οποία βοηθάει και η μουσική που ακούγεται από τα ηχεία. Η εξυπηρέτηση από το αλλοδαπό προσωπικό μια χαρά. Ευγενικοί και χαμογελαστοί, πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν με τα σπαστά ελληνικά τους. Κανένα παράπονο.
Το μενού προσφέρει επιλογές από το Μεξικό κυρίως και ορισμένες από Ινδία και Αραβία, οι οποίες πάνω κάτω είναι οι εξής: samosas λαχανικών (2,90 €), φαλάφελ (2,80 €), quesadilla (4,10 €), burrito με λαχανικά, κιμά ή κοτόπουλο, το οποίο σερβίρεται και σε καυτερή έκδοση (4,30 €), chimichanga de pollo (3,20 € η μικρή – 4,90 € η μεγάλη). Επιπλέον προσφέρονται nachos σε διάφορες εκδοχές και guacamole chips, 3 σαλάτες (ταμπουλέ, corazon και μεσογειακή, στα 3,80 €) και 2 – 3 γλυκάκια. Σε αυτά πρέπει να προστεθεί μια ικανοποιητική επιλογή από μπύρες, μαργαρίτα, sangria, αναψυκτικά και φρέσκους χυμούς.
Με τη γυναίκα μου παραγγείλαμε chimichanga de pollo (μεγάλη για μένα μικρή για αυτήν), δηλαδή σταρένια τορτίγια με κοτόπουλο, ντομάτα, κίτρινο τυρί, sour cream, frijoles και jalapenos sauce. Ειδήμων στο μεξικάνικο σε καμία περίπτωση δεν θα το παίξω, οπότε μην περιμένετε σχόλια για τα επιμέρους ιδιαίτερα συστατικά του γεύματός μου. Αυτό που μπορώ να πώ με σιγουριά ήταν ότι ήταν χορταστικότατο και νόστιμο και πολύ ελαφρώς καυτερό, θα το ξαναπροτιμούσα. Επιπλέον παραγγείλαμε nachos sabroso (μικρό μέγεθος στα 3,90 €), δηλαδή τσιπς καλαμποκιού με cheddar, κιμά, πατέ ελιάς, guacamole και soul cream, ψιλοαχρείαστη επιλογή, όπως αποδείχτηκε, καθώς οι chimichangas ήταν άκρως χορταστικές. Τέλος πάντων, νόστιμα ήταν, από την λαιμαργία μας, τα φάγαμε και αυτό. Επιπλέον, πήραμε και δυο μπύρες βαρέλι fischer (3 € τα 500 ml, 2 € τα 500 ml), όλα καλά.
Οι τιμές θεωρώ θα μπορούσαν να είναι κάπως χαμηλότερες, δεν νομίζω ότι το αμφισβητεί κανείς, αλλά ΟΚ πάντα οι ξενόφερτες και διαφορετικές γεύσεις αφήνουν μεγαλύτερη ευχέρεια για πιο αυξημένες τιμές. Μια μικρή μείωση ωστόσο των τιμών κρίνεται αναγκαία.
Συμπερασματικά, θα ξαναπάω, να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις, γιατί όχι και καμιά μαργαρίτα.

05 Μαι 2016

Η Ελλάδα έγινε Ευρώπη ή η Ευρώπη ήρθε στην Αθήνα; Ιδού ο προβληματισμός. Διότι ναι, είμαστε οι πρώτοι διδάξαντες στο street food, βλέπε σουβλατζίδικα τα οποία εξευρωπαΐστηκαν και ονομάστηκαν σουβλακερί και όλα τα παράγωγα της λέξης σουβλα-, αλλά και καντίνες 7/24, που υπήρχαν πάντοτε έξω από τα κάθε τύπου ξενυχτάδικα και πουλούσαν το κλασσικό ‘’βρώμικο’’ σε όλες τις παραλλαγές.
Αλλά, διότι πάντα υπάρχει και η άλλη άποψη, όλα αυτά τα multi streetfoodαδικα κυρίως των Αθηνών, είναι προϊόν των μεγάλων πόλεων της αλλοδαπής. Εκεί όπου ο ξένος θέλει κάτι γρήγορο, σχετικά φθηνό και σε μικρή ποσότητα για να κατευνάσει την πείνα του και να συνεχίσει την δουλειά του.

Ο Έλλην με τη σειρά του, το έκανε μόδα διότι δεν μπορεί να είναι πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη, αλλά και λόγω κρίσης –διότι η άνθηση ξεκίνησε από το 2013 και μετά- με την διαφορά ότι δεν τρώει και φεύγει αλλά κάθεται και κανένα 2ωρο να απολαύσει την περατζάδα, να σχολιάσει το πολιτικό γίγνεσθαι και να φλερτάρει.
Και εδώ δένει η συζήτηση στον κήπο μεταξύ του Τάκη Μόσχου και της Δώρας Μασκλαβάνου από το film noir του Νικολαΐδη ‘’Γλυκιά Συμμορία’’.

- Που πας;
- Κάπου έτσι γενικά να την πέσω.
Και αφού περάσουμε τα ‘’μαθήματα ανατομίας’’ φτάνουμε στο κλείσιμο.
- Δεν με παίρνει για παραπάνω….
Κάπως έτσι η Κολοκοτρώνη και οι πέριξ δρόμοι άλλαξαν τα τελευταία χρόνια και από σκοτεινά και βρώμικα δρομάκια του παρελθόντος έχουν φωταγωγηθεί, έχουν σουλουπωθεί και έχουν γίνει πόλος έλξης των ηλικιών 18- 50.
Από το παιγνίδι του street food δεν μπορούσε να λείψει το Altamira. Άλλωστε ήταν από τους βασικούς συντελεστές της παρουσίασης στο κοινό της Αθήνας, της ethnic κουζίνας. Αφού λοιπόν έχασε τα τελευταία χρόνια σημαντικό μερίδιο στην αγορά, αποφάσισε να κερδίσει τον κόσμο πίσω, με την street food παραλλαγή του, το Etnico.

Μαγαζί γωνία οπότε κερδίζει περισσότερο κόσμο καθημένων αφού στο πεζοδρόμιο χωράνε πολλά τραπεζάκια τύπου stand και πιο πολλά σκαμπό. Η διακόσμηση πολύχρωμη όπως άλλωστε και ο μπαμπάς Αltamira με πολύχρωμα πλακάκια που ντύνουν τους semi τοίχους, ράφια με βάζα με μπαχαρικά, όσπρια και λογής- λογής υλικά που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή των wraps και των χυμών. Συμπλήρωμα οι 2-3 κατάλογοι που περιγράφουν την πραμάτια του μαγαζιού, ο πολύχρωμος χωρίς τιμές και ο μαυροπίνακας πίσω από τον ψήστη. Για τον σταθερό κατάλογο που υπάρχει στα stands χρειάζεται ιδιαίτερη μνεία μιας και είναι αρκετά βαρύς και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως ακόμα και σαν πολεμικό εργαλείο μιας και αν τον φέρεις σε κανένα κεφάλι, ο παθών πρέπει να ψάχνει για εφημερεύων νοσοκομείο. Και αν μπλέξεις με τα εφημερεύοντα της Αθήνας, άστα να πάνε.

Πίσω από την μπάρα κάθονται συμπαθέστατοι αλλοδαποί υπεύθυνοι για την παρασκευή των εδεσμάτων, υπό την επίβλεψη Έλληνα αρμόδιου. Τα σχόλια δικά σας. Η άποψη μου παραπέμπει σε άλλες εποχές.
Η εξυπηρέτηση δεν χρειάζεται μεγάλη ανάλυση. Χαμογελαστοί οι τύποι για την παραγγελία, σπαστά ελληνικά αλλά το χαμόγελο, χαμόγελο. Όταν ετοιμαστεί η παραγγελία σου ακούγεται το νούμερο που σου έχουν δώσει, παίρνεις τον δίσκο σου και πιάνεις, αν βρεις πάγκο. Αν δεν βρεις στα όρθια μπροστά στο μαγαζί ή περπατώντας να χωνεύεις κιόλας.

Για την παραγγελία δεν χρειάστηκε και πολύ σκέψη, μιας και ο μεγάλος μου γιός είναι σταθερός ‘’παίχτης’’ της περιοχής οπότε αφέθηκα στα χέρια του. Αρκετές σχετικά επιλογές από Μεξικό, Ινδία και Μέση Ανατολή σε street πάντα έκδοση.
Το falafel (2,8 ευρώ) που δοκίμασα ήταν αρκετά γευστικό. Οι ρεβυδοκεφτέδες άψογοι, τραγανοί, με το εσωτερικό τους σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα υλικά να βγάζει αρκετά αρώματα. Το ζήτησα ελαφρά καυτερό. Τα κομμάτια αγγουριού δρόσιζαν το περιεχόμενο το οποίο έδενε ευχάριστα με το tarator (κάτι ανάμεσα σε sauce και τζατζίκι), τη baba ganoush (Αιγυπτιακή μελιτζανοσαλάτα) και τις μελιτζάνες κάτι σαν τις δικές μας πίκλες. Το ginger που υποτίθεται ήταν περασμένη η μελιτζάνα πέρασε και δεν ακούμπησε. Η πίτα που κάλυπτε το περιεχόμενο ήταν αρκετά ξεροψημένη για τα δεδομένα μου στα όρια καμένης και δεν θύμιζε σε τίποτα αραβική πίτα.

Η επόμενη επιλογή ήταν πολύ καλύτερη και δικαιώνει την φήμη που είχε παλιά το Altamira για τα καλύτερα burritos. Burrito verdura (4,3 ευρώ) λοιπόν, λόγω νηστείας με την σταρένια tortilla να δίνει ρέστα και να περικλείει ερωτικά τα λαχανικά, το κίτρινο τυρί, τα φασόλια και το ρύζι. Ξεχώριζε η guacamole χωρίς να καλύπτει γευστικά την sour cream.

Για να δροσιστούμε αποφύγαμε τους πολλούς χυμούς που διαθέτει το μαγαζί και προτιμήσαμε μαργαρίτες (3,5 ευρώ). Παρότι ήταν frozen margarita κοινώς μηχανής, είχε γενναία δόση τεκίλας και έσωζε την κατάσταση. Βέβαια σε αυτή με γεύση λεμόνι έμεινε αρκετός αρωματικός πάγος στο τέλος οπότε προσπάθησα πολύ για να την καταναλώσω, σε αντίθεση με αυτή με γεύση φράουλα που ήταν πιο πόσιμη.
Το vfm έχει πολλές απόψεις. Αν σκεφτείς ότι ένα πιτόγυρο το τρως βαριά με 2,2 ευρώ, τότε θεωρείται ακριβό. Αλλά έχω ξαναπεί ότι στην Ελλάδα του σήμερα αλλά και του χθες, κάθε τι ξενόφερτο είναι υπερτιμημένο οπότε είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός αν θα το πληρώσει ή όχι. Θεωρώ όμως ότι και οι πιο απαιτητικοί στο φαγητό με 10 ευρώ χορταίνουν και πλέον έγκειται στον καθένα τι προτιμάει να φάει.

Με αυτά και με αυτά περάσαμε τουλάχιστον 1 ώρα – διότι ήμασταν από τους τυχερούς και βρήκαμε stand να καθίσουμε- στο συμπαθητικό etnico. H πιάτσα του κέντρου θεωρώ ότι έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια και με τις πολλές επιλογές που διαθέτει από άποψη φαγητού ή ποτού, θυμίζει αρκετά τα ιστορικά κέντρα των μεγάλων Ευρωπαϊκών πόλεων αλλά και έχει πάρει σημαντικό μερίδιο από τα κλασικά τουριστικά στέκια του Μπαϊρακτάρη και του Θανάση που πλέον δεν έχουν κάτι καινούριο να δώσουν.

19 Φεβ 2016

Η κότα έκανε το αβγό (κατά Μπαμπινιώτη με βήτα) ή το αβγό την κότα; Μπορεί το αίτιο να είναι και αιτιατό; Στο έθνικ φαγητό μας αρέσει η διαφορετικότητα. Είμαστε όμως επαρκώς προετοιμασμένοι να την αποδεχτούμε ως έχει; Αποδεχόμαστε το ξένο ως έχει ή το θέλουμε στα μέτρα μας;

Η πλειοψηφία της γαστρονομίας διδάσκει το δεύτερο. Για να συμβαίνει αυτό -η προσαρμογή του ξένου στο ντόπιο- κάτι θα ξέρουν οι εστιάτορες και έμποροι και γι' αυτό τον λόγο θα προσαρμόζουν τα έθνικ φαγητά στις ιδιαιτερότητες του εθνικού κοινού (βλ. greek souvlaki πχ στις Βρυξέλλες ή στο Τορόντο) προκειμένου να κάνουν βιώσιμες πωλήσεις. Κυρίως όταν είναι έμπειροι...

Το Etnico, προερχόμενο από το Altamira που δίδαξε στα χρόνια της ακμής στο εθνικό κοινό τις έθνικ κουζίνες, υπάρχει εδώ και μια περίπου διετία (μπορεί και να σφάλω) και είναι σίγουρα μια έξυπνη και ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Έχει έναν ενδιαφέροντα-πάνω στον δρόμο-χώρο, νεαρά, φιλικά πρόσωπα στο service, δεν είναι πανάκριβο και σερβίρει έθνικ φαγητό δρόμου. Επιχειρηματικά είναι μια άριστη ιδέα. Αισθητικά είναι κάτι ευχάριστο. Έχει και την καλλίτερη ποικιλία μπύρας streetfoodάδικου.

Γευστικά; Ε, μμ, ξέρεις τώρα... Νομίζω ότι δεν είναι θέμα εύρους καταλόγου αλλά θέμα εύρους στοχευόμενου κοινού (τάργετ γρουπ)... Δεν μπορείς να ικανοποιήσεις τους πάντες. Αυτό μόνο ο Τσιτσάνης κι η Μπελούτσι το καταφέρνουν.

Εκ του υπάρχοντος μενού έχω δοκιμάσει το φαλάφελ στα 2,80 (υπάρχει στο μενού για να κλέψει το ζεστό κοινό των φαλαφελαδοφάγων*). Θυμίζει λίγο τους πολιτικούς που στην προσπάθειά τους να μην προσβάλουν κανέναν και να τους ικανοποιήσουν όλους δεν λένε τίποτα ουσιαστικό. Έχει μέσα φρέσκο φαλάφελ. Το οποίο δεν είναι κακό. Το σύνολο είναι άνευρο. Ούτε καυτερό-πικάντικο, ούτε σκορδάτο, ούτε πολύ τραγανό. Είναι λίγο ισιάδα.

Επίσης, το μπουρίτο με κιμά στα 4,30 (πρώτα πρώτα παρατηρούμε ότι με το που δεν έχουμε ανταγωνισμό τσιμπάμε τις τιμές). Πολύ ισιάδα. Νομίζω ότι κυριαρχεί γευστικά το ρύζι που όσο κι αν είσαι φίλος είναι σαν να λες ότι σε ένα παραδοσιακό πιτόγυρο κυριαρχεί η πατάτα.

Τέλος, chimichanga de pollo στα 3,20 η μικρή στα 4,90 η μεγάλη. Η ποσότητα είναι τίμια και δεν σε κοροϊδεύουν. Η μικρή είναι άριστη για ένα κοριτσάκι/κυρία ή για έναν νεαρό/κύριο που δεν θέλει να νιώσει κόνδορας. Η μεγάλη είναι χορταστική, αντικειμενικά.
Κατά τα λοιπά θα το περιέγραφα ως ένα γαστρονομικό flop. Κυριαρχεί η sour cream που δεν είναι πολύ sour αλλά μια λιπαρή-συνδετική των υλικών-ουσία αγνώστων λοιπών στοιχείων, η jalapenos sauce και να υπάρχει είναι πιο αθώα και από την Ερέντιρα του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες, τα frijoles παλεύουν να θυμίσουν κάτι αλλά είναι πολύ μόνα.

Είναι κλασική προσέγγιση multi culti street food: λίγο για όλους, πολύ για κανέναν. Αξίζει να υπάρχει (ίσως λίγο πιο φθηνό), αξίζει να το δοκιμάσετε, αμφιβάλλω αν θα το αγαπήσετε. Το πολύ στρογγύλεμα αφήνει τον τίτλο Etnico να θυμίζει αποκλειστικά marketίστικο όρο και λιγότερο γαστρονομικό στόχο, ποσώ δε μάλλον, αποτέλεσμα.

* Ασχέτως οιασδήποτε κριτικής για το falafellas, οφείλουμε να δεχτούμε ότι δημιούργησε ένα κοινό και αντίστοιχα μια αγορά street food. Σεβασμός στον θαρραλέο πρωτοπόρο.

04 Ιαν 2016

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!
Χριστουγεννιατικη βολτα με ολοκληρη την οικογενεια στο κεντρο της Αθηνας ψαχναμε κατι να τσιμπησουμε και θελαμε να αποφυγουμε το κρεας, ειχα στο μυαλο μου το ETNICO και αποφασισαμε να το δοκιμασουμε.
Ενας μικρος χωρος περιποιημενος καθαρος με καποια σταντ νομιζω καταλληλος για αυτο που πρεσβευουν. Εμεις προτιμησαμε να τα παρουμε στο χερι και να συνεχισουμε τη βολτα μας.

Πηραμε φαλαφελ σε πιτα το οποιο ηταν πολυ νοστιμο απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει. Ζουμερο γευστικοτατο και ανυπομονω να δοκιμασω και τα υπολοιπα προιοντα τους, νομιζω οτι το ειναι ο ορισμος του εθνικ street food. Εξαιρετικη ιδεα του altamira να φτιαξουν κατι τετοιο!

Ο νεαρος που μας εξυπηρετησε ηταν ευγενεστατος γρηγορος και πολυ εξηπυρετικος με ενα τεραστιο χαμογελο. (Πολυ σημαντικο οτι τηρουσε ευλαβικα τους κανονες υγιεινης)

Η τιμη κοντα στα 3 ευρω νομιζω σε πολυ καλο επιπεδο! Επιφυλασσομαι στη βαθμολογια αν και εμεινα πολυ ικανοποιημενη διοτι θελω να δοκιμασω και τα υπολοιπα για αυτο και θα επιστρεψουμε συντομα!

15 Ιαν 2016

Καθημερινή μεσημέρι είμαι στην περιοχή για δουλειά και ανασύρω απο την μνήμη μου το Etnico ένα πολυεθνικό street food του γνωστού altamira.

Το μαγαζί κλασσικά μικρό όπως τόσα άλλα στο ίδιο ύφος που έχουν ξεφυτρώσει στην Αθήνα στο κέντρο κυρίως. Πάγκους ψηλούς έξω και μέσα στο μαγαζί. Ανοιχτή κουζίνα στριμωγμένη στον μικρό χώρο του μαγαζιού που πραγματικά δεν είχε καμμία σχεδόν διακοσμητική πινελιά,

Παρήγγειλα ένα burrito με κοτόπουλο, μεξικάνικο ρύζι, τομάτα και πουρέ απο φασόλια και τυρί. Η γέμιση ήταν έτοιμη και την βάλανε απλά σε ένα ανοιχτό φουρνάκι που τα ζέστανε και τα πρόσθεσαν στην μαλακή πίτα καλαμποκιού την οποία μετά την έβαλαν σε μια τοστιέρα και την ζέσταναν. Μετά το απαραίτητο χάρτινο περιτύλιγμα κατέληξε στον πλαστικό δίσκο με την λαδόκολα.

Πήρα επίσης μια τσιμιτσάνγκα κοτόπουλου, τηγανιτή σταρένια πίττα, τομάτα, κίτρινο τυρί, jalapeños sauce, frijjilos κτλ. Μικρή σχετικά σε μέγεθος αλλά πολύ νόστιμη. Για την ακρίβεια και τα 2 τα βρήκα αρκετά νόστιμα. Δέν είχα και πολλές επιλογές καθώς το μενού είναι πολύ μικρό.

Το κόστος 3.20 ευρώ για το τσιμιτσάνγκα και 4.30 ευρώ για το burrito δεν είναι ακριβά γενικά αλλά ειδικά μπορώ να το χαρακτηρίσω ελάχιστα τσιμπημένο.

Η εξυπηρέτηση καλή και ευγενική χωρίς να είναι κάτι άξιο λόγου. Οι 2 κοπέλες στην κουζίνα, ένας κύριος στο ταμείο και ένας τουλάχιστον που είδα στο delivery είναι αρκετοί ώστε να υπάρχει μια ροή και μια μικρή λογική εξυπηρέτηση!!

Καλή και αξιόλογη προσπάθεια, αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε!

Κολοκοτρώνη 22 & Χαβρίου, Αθήνα

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι