24 Δεκ 2016

Αυτή η κριτική κατά τα φαινόμενα θα είναι η τελευταία μου για το ηρωικό 2016, που στο τελευταίο του 4μηνο υπήρξε για εμένα τόσο γενναιόδωρο σε χαρούμενα πράγματα και άλλο τόσο παραγωγικό σε κριτικές, που και στη γυάλινη σφαίρα της να μου το έδειχνε η κυρία με το χάρισμα της ενόρασης....... (καλά δεν θα πω το όνομά της καλέ) ούτε που θα το πίστευα!!

Τώρα που θα με διαβάζετε, εγώ θα είμαι κάπου στην κεντρική Ευρώπη, σε ένα από τα διαμάντια του Δούναβη και θα σουλατσάρω έξω στους -5, αλλά εμείς δεν μασάμε από τέτοια. Συμβουλή 1η, όποτε μας δίνεται η ευκαιρία να κάνουμε κάτι που θέλουμε πολύ, την αρπάζουμε από τα μαλλιά, γιατί αυτά δεν επαναλαμβάνονται.

Κάτι οι πρόσφατες φόλες που φάγαμε κυριολεκτικά και μεταφορικά, κάτι τα ψώνια του last minute, κάτι το εορταστικό κλίμα του Santa Claus is coming to town, δεν ήθελα να κλείσει η χρονιά με αρνητική κριτική και δυσάρεστες εντυπώσεις. Θέλοντας να βαδίσω στα σίγουρα και χωρίς ρίσκο αυτή τη φορά, ξαναδιάβασα την κριτική του φίλου VAGELI, και το είχα κατά νου, ξέροντας ότι στο PENNY LANE θα περάσω όμορφα, όπως και έγινε. Ο inspector ωστόσο, ξέχασε να ρωτήσει για την καταπακτή, αλλά ας όψεται που είναι ξεχασιάρης τώρα τελευταία, θα ρωτήσει άμα επιστρέψει οσονούπω για το brunch, που σερβίρεται καθημερινά μέχρι τις 18.00 το απόγευμα παρακαλώ.

Θα προσπεράσω γρήγορα την αναφορά στο ομώνυμο των Beatles και δεν θα κουράσω με διεξοδική αναφορά στα του χώρου, αφού μπορείτε να τα διαβάσετε ωραιότατα στις προηγούμενες κριτικές και θα σταθώ μόνο στην ατμόσφαιρα, που ήταν τόσο ζεστή και χουχουλιάρικη και στην PENNY, εορταστικά στολισμένη, γλυκιά, σκέτη χαλάρωση και χάρμα αισθήσεων, ακριβώς αυτό που ήθελα και περίμενα.
Η επίσκεψή μας έγινε Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου, μετά τα ψώνια στο Χαλάνδρι, γύρω στις 20.00, με λίγο σχετικά κόσμο στο μαγαζί. Τσιγάρο δεν άναψε μέχρι να φύγουμε, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά μπράβο τους.

Εξυπηρέτηση από δύο ευγενέστατα νεαρά παιδιά, πρόθυμα να μας λύσουν τις απορίες μας ( τί είναι το εσκαρόλ, το αυγό mollet, οι πατάτες εκραζέ, οέο ;; ) που γενικά κινούνταν εποπτεύοντες το χώρο, χωρίς να γίνονται ενοχλητικοί ή φορτικοί, μεγάλο μπράβο για το χαλαρό στυλ, σε αυτό το είδος μαγαζιού. Συμβουλή 2η, άμα είσαι ευγενικός και καλοδιάθετος, το σύμπαν αυτά σου τα επιστρέφει.

Η καρτέλα τους είναι μοιρασμένη σε ορεκτικά, σαλάτες ( μικρό και μεγάλο μέγεθος, πανέξυπνη ιδέα ), comfort food και κάποια έξτρα πιάτα, λίγο πιο πειραγμένα ( π. χ. Tennessee ριζότο, Yukon Salmon, μοσχαρίσιο διάφραγμα, Flank steak κ. ά. )
Εμείς, 3 πιάτα δοκιμάσαμε, το ένα το λιγουρεύτηκα από την κριτική του VAGELI και τα άλλα 2 τα πήρα από ένστικτο. Συμβουλή 3η, αν έχετε ισχυρό ένστικτο να το εμπιστεύεστε, εμένα ποτέ δεν με έχει προδώσει.

Επιλέξαμε λοιπόν τα εξής:

- Stanford salad ( την μικρή, η οποία ειλικρινά είναι κάτι παραπάνω από χορταστική για 2 άτομα, κι ας λέει 1+ ). Υλικά: εσκαρόλ ( σγουρό λαχανικό που οπτικά και γευστικά μοιάζει με τα αντίδια κι έχει μια ελαφριά πικράδα σαν της ρόκας, εδώ είμαστε...... πρώτη φορά δοκίμασα και μου άρεσε τρελά ), μπισκότο παρμεζάνας ( το έσπασα μέσα στη σαλάτα, άλλη γεύση... ), κυβάκια τραγανού μπέικον, κρουτόν, αυγό mollet ( ουσιαστικά βραστό, αλλά με τον κρόκο ημίρρευστο για να σπάσει μέσα στη σαλάτα αλλά να μην την πλημμυρίσει ) και σως μουστάρδας dijon.
Εξαιρετική ισορροπία στις γεύσεις, ωραίο food styling, όλα τα υλικά άφθονα και όμορφα ανακατεμένα, για μην νιώθεις ότι το κάτω μέρος της σαλάτας αδικήθηκε, πολύ πολύ νόστιμη ( 5,50 ευρώ ).
Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε συνοδευτικό ψωμί, και μας έφεραν σε χάρτινη σακουλίτσα 4 ζεστά χειροποίητα ψωμάκια, μαλακά και νόστιμα, 2 λευκά και 2 πολύσπορα που μου άρεσαν πιο πολύ, κι ένα ροζ βουτυράτο ντιπάκι. ( 2 χ 1 ευρώ ).

- Fried chicken burger με κοτόπουλο πανέ ( τραγανό απέξω, ζουμερό από μέσα, πολύ νόστιμο για κοτόπουλο, μιας και το δοκίμασα ), παλαιωμένο cheddar ( ιδιαίτερη καπνιστή γεύση ), ψητή ντομάτα και καπνιστή μουστάρδα με μπέικον, σε αφράτο ψωμάκι brioche.
Καθόλου στεγνό ή μπουχτιστικό, όπως συνήθως συμβαίνει με τα μπέργκερ κοτόπουλου, πανηγυρικά στέφθηκε ως ο 1ος άξιος ανταγωνιστής του λατρεμένου των Μελισσίων. Οι συνοδευτικές πατάτες, αν και φρέσκες, δεν ενθουσίασαν γιατί ήταν με τη φλούδα και ο... ευαίσθητος ουρανίσκος της.... μικρής, δεν τις προτιμά έτσι, φαγώθηκαν μόνο οι μισές. Αντιθέτως, συμπαθητική και εμφανώς χειροποίητη ήταν η bbq σως που τις συνόδευε. ( 9,80 ευρώ )

- Rack of back ribs ( 500 γρ., 13 ευρώ ), δηλαδή χοιρινή στηθοπλευρά, αργοψημένη σε bbq σως και bourbon σως ( αν θυμάμαι σωστά ), όπου ουσιαστικά έρχονται 6 ψωμωμένα παϊδάκια ενωμένα μεταξύ τους σε ένα τεράστιο ξύλινο πλατώ.
Τα εκατέρωθεν συνοδευτικά ( αξιοπρεπέστατα και γευστικότατα ) είναι οι πατάτες εκραζέ ( βραστές πατάτες, σπασμένες με το πιρούνι αλλά όχι εντελώς πουρές, ανακατεμένες με βούτυρο, λίγο λάδι και ψιλοκομμένο τραγανό μπέικον και μια υποψία από το πράσινο του φρέσκου κρεμμυδιού, πολύ γλυκιά και απαλή γεύση, σαν σπιτική, σε ωραίο contrast με το καπνισμένο κρέας ) και μια γενναιόδωρη ποσότητα σαλάτας coleslaw, από τις πιο καλές που έχω φάει έξω.

Το χοιρινό ήταν όπως έπρεπε, καλοψημένο, μαλακό από μέσα, με το λιπάκι του όπως μου αρέσει, και το μαρινάρισμα το ένιωθα έντονα στο στόμα. Αφού ξεψάχνισα όσο μπορούσα με το μαχαίρι, κάπου εκεί θυμήθηκα τον αγαπημένο ΙΩΓΙΑΝΝΗ.... κοίταξα γύρω μου διακριτικά, ξεφύσηξα, πήρα θάρρος.... και άρχισα το ξεψάχνισμα με τα χεράκια μου, γιατί αν δεν κάνεις έτσι, χάνεις τον καλύτερο μεζέ ( η PENNY συμφώνησε ). Συμβουλή 4η, αφήνουμε τις ντροπές κατά μέρος, και όχι μόνο στο φαί, γιατί όποιος ντρέπεται, δεν ζει καλά.

- Ήπιαμε νερό σε μποτίλια ( αφού πρώτα ερωτηθήκαμε για εμφιαλωμένο ) και μια παγωμένη Franziskaner Weiss ( που είναι πολύ αγαπημένη μου, μετά την Βεργίνα weiss ) στα 5 ευρώ. Κέρασμα δεν υπήρξε, αλλά δεν μας έλειψε κιόλας. Λογαριασμός με απόδειξη στα 35 ευρώ, με πολύ καλό συνολικό vfm για το περιβάλλον, το φαγητό, την εξυπηρέτηση, την ατμόσφαιρα, την εμπειρία.
Σκάσαμε στο φαί βέβαια, αλλά από την άλλη, αν σκεφτώ τις ποσότητες που τρώνε μερικοί... μερικοί.... φίλοι μας αθλητές και αθλήτριες..... μάλλον τσιμπήσαμε τελικά πάλι..... χαχαχα!!

To PENNY LANE συστήνεται λοιπόν, για καφέ και brunch από νωρίς το πρωί, για γεύμα ή δείπνο, για ωραία ποτάκια και κοκτέιλς, συστήνεται γενικώς.....

Στις ανασκοπήσεις της χρονιάς δεν είμαι καλή, αλλά μερικά σπουδαία και αλησμόνητα highlights, όσο να το πεις, υπήρξαν. Εμείς τα φτιάξαμε αυτά. Υπήρξαν και τρανταχτά fails και παταγώδεις αναποδιές, γι'αυτά μάλλον φταίνε οι άλλοι ( θέλω να πιστεύω ). Όμως είναι κι ένας στίχος - κλισέ, που μου κολλάει εδώ: " Κι είμαστε ακόμα ζωντανοί, σαν ροκ συγκρότημα, κι αν μας αντέξει το σκοινί, θα φανεί στο χειροκρότημα ".

Συμβουλές 5η, 6η, 7η. Φάτε, πιείτε, απολαύστε, διασκεδάστε με την ψυχή σας. Κάντε γλέντια και ξενύχτια, τολμήστε εκείνο που φοβάστε. Κάντε ασυνήθιστα τρελά πράγματα, δεν θα σας παρεξηγήσει κανείς.

Συμβουλές 8η, 9η, 10η, προς ναυτιλλομένους - ξέρουν αυτοί. Εμείς δεν θα αλλάξουμε ποτέ, γιατί αν δεν είμαστε "κακή " επιρροή, έχουμε αποτύχει ως φίλοι ( δεν το θέλουμε αυτό ). Φοράτε και μια ζώνη ασφαλείας, η νέα χρονιά θα έχει αναταράξεις. Επίσης, αν κάποια από όλες αυτές τις φιλοσοφίες που γράφω δεν βγάζει νόημα, δεν πειράζει, γιατί βγάζει συναίσθημα... Και τέλος.... επιλέξτε με προσοχή τους συνεπιβάτες... Κάνουν όλη τη διαφορά.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!

20 Μάρ 2017

Γευση 2/4 διοτι στην εμφανιση τα πιατα σκιζουν σε εμφανιση και σε διαστασεις... αλλα μεχρι εκει.

Πηραμε μπριτζολακια που ηταν καραμελομενα σε καποια σως και ξαπλωμενα πανω σε πατατες. Ηταν ψημενα οπως επρεπε καραμελωμενα όπως έπρεπε αλλα γευση... σαν να μην υπηρχε πραγμα που ειναι δυσκολο οταν εχεις χοιρινο με λιπακι.

Πηραμε πίτσα, καλη! Χωρις αλλα σχολια.

Πήραμε μια άλλη μπριζολα που είχε και αυγο απο πάνω.. το αυγο δεν την εσωσε την γευση.

Γενικα απο τα πιατα που βλεπαμε να πηγαινουν περα δώδε το αυγο επαιζε πολυ.

Μπεργκερ με κοτοπουλο πανε, καλο!

Σαλατες καλές, δοκιμασαμε αυτην με το κοτοπουλο και απο πριν αναμεναμε κατι σαν τις σαλατες του fridays οποτε δεν απογοητευτηκαμε.

Ο χώρος ανετος, φωτεινος ηλιολουστος δινει πολλα συν στο μαγαζι. 4/4

Τιμες, για χαλανδρι ειναι οκ, γενικα ειναι τσιμπιμενες κατι σαν fridays να εχετε στον νου σας.

Καρεκλες ανετες, διακοσμηση, σερβιτσια παραπεμπουν σε αμερικαν τυπου μπεργεραδικα.

Το σερβις ειναι ταχυτατο.

Ο κοσμος παραγγελνει οτι θελει, αλλοι τρώνε μπριζολες, αλλοι πινουν καφε, αλλοι ποτά αλλοι αυγα ματια με τοστ, ειναι ρελαξ μερος, τσιγαρο δεν παιζει μεσα στο μαγαζι ενω η τοποθεσια του ειναι στο κεντρο Χαλανδριου πανω σε πεζοδρομο.

Γενικα μια μικρη αδυναμια γευστικα αλλα και οι ποσοτητες ειναι καλες και πραγματικα κανεις βρισκει διαφορετικα πραγματα μεσα απο ενα φαινομενικα μικρο μενου ενω υπαρχει μια χαλαρή ατμοσφαιρα και ενισχυεται η διαθεση για κουβεντουλα.

08 Φεβ 2017

Ειναι η 2η απόπειρα που κάναμε μήπως εχει αλλάξει κατι αλλα δεν... Το μαγαζί ειναι όμορφο, τα πιάτα ειναι για post στο Instagram αλλα το φαγητό ειναι γευστικά πολύ κατω του μετρίου.

Πήρα ενα fried chicken burger το οποίο δεν τρωγόταν. Η κρουστα έφευγε απο το κοτοπουλο κ δεν ήταν καν τραγανή κ μεσα το κοτοπουλο ήταν άνοστο, σχεδον βρασμένο κ δεν ταίριαζε καθόλου με την γλυκιά σάλτσα που είχαν βάλει. Τα ψωμάκια ειναι brioche και παπάριαζουν μέχρι να στο φέρουν.

Δεν παίζει να το σηκώσεις να το φας. Το Mississippi ήταν μέτριο γτ το χοιρινό κρέας μύριζε κ ήταν σκληρό ενω δεν θα έπρεπε μετα απο 4 ωρες ψήσιμο. Το steak sandwich που πήραμε δεν φαγώθηκε καν, Η μουστάρδα παλι σκότωσε το κρέας. Ενα steak που ζητήςαμε rare ήρθε μέτριο αλλα στην Ελλάδα αυτο ειναι συνηθισμένο..

Πήραμε μια σαλάτα η οποία έγραφε οτι είχε παντζάρια, μανούρι κ ανθότυρο και πραγματικά ήταν απλα όμορφη κ τα τυριά πουθενά εκτός αν ήταν μεσα στη sauce που δεν καταλάβαινες τπτ, πολυ άνοστο πιάτο.. Το μονο ωραίο πιάτο που φάγαμε ειναι οι dirty potatoes με τον κιμά και το τηγανητό αυγό. Οι sauces ειναι όλες χάλια.
Η BBQ sauce δεν θα γινει ποτε BBQ sauce και η καπνιστή bearnaise δεν τρώγεται με τπτ ομως, και δεν πλησιάζει καν σε bearnaise.

Τπτ αυθεντικό, πρεπει να αλλάξουν chef και συνταγές επιτόπου. Και το καλυτερο ; ενω είδαν τα πιάτα μας αφαγωτα (και τα 4ατομα) κ μας ρώτησαν τι πρόβλημα υπήρχε, και τους είπαμε, δεν είπαν να κεράσουν καν τις κοκα κόλες.. κρίμα..

28 Δεκ 2016

Είχα καιρό να γράψω τη γνώμη μου για ένα μαγαζί και ενώ θα ήθελα να γράψω κάτι καλό, η επίσκεψη στο συγκεκριμένο μαγαζί δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. το επιλέξαμε μπορώ να πω σαν λύση ανάγκης, αφού στις πρώτες μας επιλογές δεν καταφέραμε να βρούμε τραπέζι. Το είχα ακουστά σαν μαγαζί, το είχα δει απέξω, είχα διαβάσει και έτσι είπαμε να πάρουμε το ρίσκο.

Να πω προτού προχωρήσω στις εντυπώσεις μου ότι ο τίτλος comfort food εμένα προσωπικά με παραπέμπει σε κάτι μαμαδίστικο ή έστω κάτι που σε κάνει να νιώθεις όμορφα ή και νοσταλγικά όταν το τρως και το απολαμβάνεις μέχρι τελευταίας μπουκιάς. Ας κλείσω την παρένθεση κι ας συνεχίσω.

Ήμασταν τρία άτομα.

Ο χώρος καλός αλλά όχι κάτι το εντυπωσιακό. Προσπαθεί να δημιουργήσει μια ευχάριστη και παρεΐστικη ατμόσφαιρα. Φιλότιμη προσπάθεια.

Το προσωπικό ευγενικό και γρήγορο.

Ο κατάλογος λιτός αλλά οι τιμές σε προϊδεάζουν να μαζευτείς γιατί είναι τσιμπημένες.

Αυτό που με εκνευρίζει παντα και όχι μόνο στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι οι αστρονομικές τιμές των σαλατών! Καλύτερα να παραγγέλνεις μπον φιλέ που λέει ο λόγος παρά μια σαλάτα!

Θα μπω κατευθείαν στο ψητό για να μην μακρυγορώ αφού προηγούμενοι επισκέπτες έχουν αναλύσει περισσότερο το χώρο.

Τι πήραμε:
-Χοτ ντογκ. Δύο κομμάτια με χωριάτικο λουκάνικο. Αν το φας όλο παρόλο που το έχουν στα ορεκτικά είναι σαν κύριο πιάτο. Παρόλα αυτά λιγωτικό! Βαρύ για τα γούστα μου.

-Μπέργκερ κλασικό με πατάτες. Ίσως το καλύτερο εκ των τριών πιάτων. Συμπαθητικό μπιφτέκι αλλά και πάλι πολύ πηγμένο με διάφορα παρελκόμενα. Οι πατάτες ψιλοαδιάφορες. Η ποσότητα ικανοποιητική αλλά σημασία έχει πάντα η ποιότητα και η γεύση.

-Και τέλος χοιρινά κομματάκια σερβιρισμένα σαν μπέργκερ επίσης με πατάτες. Με σος που σε λίγωνε και ταυτόχρονα σου άφηνε μια καυτερή επίγευση.

Πήραμε ένα ποτήρι μπίρα, ένα ποτήρι κρασί και ένα αναψυκτικό.

Το σύνολο περίπου 37 ευρώ.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται με όλα τα παραπάνω να πω αν θα το ξαναεπισκεφτόμουν.
Μια φορά ήταν υπέραρκετή.
Χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια στην κουζίνα.
Περισσότερα πιάτα και καλύτερες τιμές.