25 Νοε 2015

Πήγαμε χθες Σάββατο. Ήμασταν οι πρώτοι στις 21.00. Συμπαθητικός μικρός χώρος. Ευγενέστατο το προσωπικό, η ιδιοκτήτρια περισσότερο.
Γέμισε γρήγορα. Λόγο του μικρού χώρου στριμωγμένοι όλοι και πολύ φασαρία. Ίσως δεν είναι για Σάββατο.

Ευτυχώς δεν κάπνιζε κανείς. Θα το απαγορεύουν και χίλια μπράβο τους.
Μας πρότειναν το δικό τους εμφιαλωμένο κρασί, για την τιμή του καλό.
Η μπύρα μικροζυθοποιϊας ζεστή όπως την σερβίρουν στο Λονδίνο. Είπαμε η δεύτερη να είναι πιο κρύα, το ίδιο. Μας είπαν ότι το ψυγείο έδειχνε στου +3, ίσως θα πρέπει να τις αφήνουν περισσότερο για να προλαβαινουν να κρυώσουν.

Στην αρχή έφεραν ένα πιάτο με λίγο πελτέ, λίγα ψητά σκόρδα, λίγες ελιές καλαμών και φρεσκοψημένα ψωμάκια με σκορδέλαιο. Ήταν και το καλύτερο από ότι έφεραν.
Οι σαλάτες δεν είχαν τίποτα το ιδιαίτερο με απλό λαδολέμονο. Δυο ρολάκια με προσούτο τυρί κρέμα και ξερό σύκο που είχε μια και μόνον άξιζαν από τις δυο σαλάτες που πήραμε.

Κρέας με ζυμαρικά που ήταν στο μενού ημέρας, το κρέας ήταν τόσο στεγνό, μα τόσο στεγνό και άνοστο που δεν μπορούσες να το καταπιείς. Το αφήσαμε.
Μια βάση τηγανιτή με χορταρικά επάνω, καλή στο μάτι, αλλά η βαριά τηγανίλα σε τάκωνε τόσο που δεν μπορούσες να φας πάνω από μισό κομμάτι.

Τα χάμπουργκερ εντυπωσιακά σερβιρισμένα σε υπερυψωμένους δίσκους.
Οι πατάτες καλές, το χάμπουργκερ χοντρό άψητο, κόκκινο μέσα, άνοστο και στεγνό τελείως (αυτό το στεγνό πρέπει να το προσέξουν), κάπου κόλλησαν στα δόντια μου και δυό μικρά κοκαλάκια.

Γλυκό δεν πήραμε. Δυο σαλάτες, δυο χάμπουργκερς, το πιάτο με τα ζυμαρικά, ένα μπουκάλι κρασί δικό τους, δυο μπύρες, ένα αναψυκτικό, 90 ευρώ, πολλά για την ποιότητα του φαγητού και του χώρου, αν και στον κατάλογο φαίνονταν λογικές οι τιμές.
Δεν θα ξαναπάμε.

09 Νοε 2015

Πολύ συμπαθητικός χώρος, σε ένα ήσυχο στενό της Νέας Ερυθραίας. Η εξυπηρέτηση άψογη, με πολλή ευγένεια και διάθεση να μας βοηθήσει να διαλέξουμε.

Πήραμε ένα τέλειο chili con carne στα πρώτα και έναν συμπαθητικο γκιουζλεμέ. Για κυρίως δοκιμάσαμε τα φαχίτας και ένα πολυ ωραίο κοτόπουλο. Οι μερίδες πολύ χορταστικές- τόσο πολύ που δεν χώρεσε κανένα γλυκό...

Τα φαχίτας πολύ καλά, όλα ήταν φτιαγμένα εκείνη την ώρα. Ήπιαμε μπύρα - πολλες επιλογές ελληνικής μπύρας. Ο λογαριασμός πολύ λογικός, 50 ευρώ για 2 άτομα ( χωρίς κρασί βέβαια αλλά και πάλι φθηνά).

Και πολύ σημαντικό: από τα μαγαζια που σέβονται τους πελάτες τους και τηρούν τον αντικαπνιστικό νόμο!
Θα ξαναπάμε σίγουρα!

23 Οκτ 2015

Σάββατο βράδυ ψάχνοντας για νέα entries των βορείων προαστίων διάβασα κάποιες κριτικές για το εν λόγω εστιατόριο και είπαμε να το επισκεφτούμε.

Η αλήθεια ειναι οτι εαν δεν ξερεις την περιοχη μπερδευεσαι καπως μεχρι να το βρεις αλλα εμείς το βρήκαμε σχετικα ευκολα.

Το περιβάλλον ειναι πολυ γλυκο και η ατμόσφαιρα ζεστη φιλικη οπως και η εξυπηρέτηση τοσο απο την αδελφη της Κας Τσανακλιδη οπως και απο την Ιδια!!

Το μενού ηταν με λιγα πιατα αλλά απο οτι αποδειχτηκε αρκετα καλα!!

τα πρώτα και οι σαλάτες ειχαν πολυ ωραιες γευσεις οπως και τα χαμπουγκερ σαν δεύτερο

εγω πηρα τα μπιφτεκακια τα οποια δεν ηταν οσο ζουμερα θα τα ηθελα αλλα δεν θα το ελεγα κακο πιατο

ολα τα ποτα-αναψυκτικα ειναι ελληνικης προελευσης το οποιο ειναι αρκετα ενδιαφερον και διαφορετικο....

επισης αν και καπνιζω το μαγαζι ανήκει στα λιγα που τηρούν τον κανονα και Μπραβο τους!!!!

Το προτεινω για μικρες παρεες ή για Love Dinner!!!

29 Νοε 2015

Μπράβο σας παιδια για την προσπάθεια πραγματικα ενθουσιάστηκα με την ποιότητα του φαγητού και την εξυπηρέτηση του προσωπικού.

Πηγαμε αρχικά τέσσερα ατομα και στην συνεχεια οι φίλοι που έμαθαν την παρουσία μας στον χώρο ήθελαν και εκείνοι παρόλο που το μαγαζί ηταν γεμάτο η οικοδέσποινα αμεσως φρόντισε και έφτιαξε χώρο ακριβώς διπλα μας, η αντιμετώπιση της άμεση και φιλική, αμεσως μας έκανε να νιώθουμε σαν το σπίτι μας και ο χώρος ειναι ετσι ακριβώς διαμορφωμένος σαν σαλόνι σπιτιού πολυ οικείος και ζεστός οχι μονο απο την ατμόσφαιρα αλλα και απο το προσωπικο.

Επιλέξαμε το κρασί του μαγαζιού αθηρι Μαλαγουζιά απο τον παραγωγό Λύκο απο την Εύβοια 11,50 η φιάλη, πολυ ωραιο κρασί και εξαιρετική τιμή για εμφιαλωμένο ετσι πήραμε καθόλη την διάρκεια τέσσερις φιάλες και δυο μπυρες, μας έκανε εντύπωση διότι ο κατάλογος με αναψυκτικά μπυρες και κρασιά εχει μονο ελληνικές εταιρείες ενα μπραβο και για αυτο διότι τον κάνουν ελάχιστοι και μονο γιατι εμεις θα ξαναπηγαίναμε.

Ξεκινήσαμε με σαλατα πράσινη με καρύδια κρανμπερις και ρολλακια προσούτο γεμισμένα με γκοργκοντζόλα και σύκα μαριναρισμένα σε μαυροδάφνη πραγματικα εξαιρετική πήραμε ενα καλομαγειρεμένο chilly con carne το οποίο μοσχομυρίζει κύμινο και ηταν οσο ακριβώς πικάντικο έπρεπε δοκιμάσαμε τα συκωτακια με καραμελωμένα κρεμμύδια απίστευτη γεύση απο αυτο καταλήξαμε να παρουμε και δεύτερη μερίδα επισης σολομός ψητός με μια σαλτσα με σόγια αβοκάντο και το ντομάτα η φιλη μου έμεινε πολυ ικανοποιημένη η οικοδέσποινα μου πρότεινε να δοκιμάσω το μπούτι κοτόπουλο με κρεμμυδάκια στιφάδο χαρισα και πουρέ πατάτας με μοσχοκάρυδο γλυκο πικάντικο και ο πουρές μοσχομυρίζε ειχε δικιο για την επιλογή, λόγο του οτι ειμασταν μεγαλη παρεα δοκιμάσαμε πολλα πιάτα του μαγαζιού ενα απο αυτα και το captain America ζουμερός κιμάς και οσο έπρεπε ψημένος καθαρά αμερικανική ποσότητα μεγαλο και ζουμερό.

Αυτα για την επίσκεψη μας στο Locamente σιγουρα θα ξαναπάμε!!!

Σμύρνης 3, Νέα Ερυθραία