Ελληνικη κουζινα

22 Ιαν 2017

Στο be twins είχα καθήσει για καφέ αλλά ποτέ για φαγητό. Έχοντας δει όμως ότι είχε καρμπονάρα, ήταν ζήτημα συγκυρίας το πότε θα ενέδιδα. Όντως λοιπόν μαζί με κάτι ψώνια των εκπτώσεων είπα να φάμε στο μαγαζί.

Στην υποδοχή υπήρχε μια όμορφη κοπελίτσα που μας έβαλε σε ένα τραπεζάκι σχετικά μικρό (υπήρχαν και άλλα μεγαλύτερα, άδεια). Να κάνω μια παρατήρηση/ερώτηση που δεν αφορά μόνο αυτό το κατάστημα στο Mall. Γιατί θα πρέπει οι κοπέλες στην κάθε υποδοχή να ντύνονται εξεζητημένα; Μέρα μεσημέρι, δεν υπάρχει λόγος να είναι ντυμένες σαν να είναι υποδοχή σε μπαρ/κλαμπ βραδινής διασκέδασης. Ας έχουν ένα πιο κάζουαλ προφίλ. Τέλος πάντων, προσωπικές απόψεις, ίσως και να παραμεγάλωσα.

Μας ρώτησαν για κουβέρ (2 μεγαλούτσικα ψωμάκια, με σως "διακριτικού" τζατζικιού και με ψιλοκομμένες ελίτσες) και για το νερό.

Ο κατάλογος περιέχει αρκετά πιάτα (ρυζότο, μακαρόνια, burger, κρεατικά, σαλάτες, ορεκτικά), σε μάλλον ακριβούτσικες τιμές (γενικά στο mall τον τελευταίο καιρό οι τιμές ανέβηκαν σε σχεδόν όλα τα καταστήματα καφέ και φαγητού). Η παραγγελία περιλάμβανε 2 πιάτα:

Σπαγγέτι Καρμπονάρα. Ως μερίδα πλούσια σε ποσότητα, σε συνοδεία τυριού. Ως γεύση θα έλεγα ότι είναι μια καλή πρόταση ακόμα και σε σχέση με κάποια ιταλικά. Τα μακαρόνια είχαν ίσως βράσει λίγο παραπάνω, αλλά τουλάχιστον είχαν "ρουφήξει" από τη σάλτσα και είχαν πάρει από το μπέικον, οπότε ήταν εύγεστα. Το μπέικον θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Αυτό που σίγουρα θα ανέβαζε τη βαθμολογία θα ήταν ο περιορισμός του βουτύρου. Καιρό είχα να φάω μακαρόνια με τόοοοοοσο βούτυρο. Ειλικρινά, με κρέμα γάλακτος και μπέικον ποιος ο λόγος να βάζεις τοσο βούτυρο; Η βελτίωση της γεύσης ελάχιστη, το βάρος στο στομάχι μέγιστο.

Burger κοτόπουλο η σύζυγος. Μεγάλη μερίδα, με πατατούλες τηγανητές και συνοδεία σως. Το κρέας γευστικό.

Ήπιαμε 2 zero (250 ml) προς 3.6 έκαστη(! ).

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα και πληρώσαμε με κάρτα.

Εξυπηρέτηση:
Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ευγενικός και γρήγορος. Μας εξήγησε τι δεν έχει το μενού και προχωρήσαμε στην παραγγελία. Υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση στην άφιξη των πιάτων (για να ψηθεί καλά το κοτόπουλο όπως μας ενημέρωσαν).

Χώρος: Συμπαθητικός, με το μπαρ να δεσπόζει. Οι καρέκλες και τραπεζάκια θα μπορούσαν να είναι ποιο άνετα.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Δεν υπήρξε ίχνος καπνού

Τιμές: Για "όλα" τα ανωτέρω 28,3 ευρώ. Αν έπαιρνα και ορεκτικό/σαλάτα θα φτάναμε σχεδόν 40. Μάλλον τσιμπημένη τιμή.

29 Δεκ 2017

Σάββατο απομεσήμερο πριν τα Χριστούγεννα βρέθηκα με τη γυναίκα μου στο The Mall ψάχνοντας στον επάνω όροφο να βρούμε κάπου να φάμε (τέτοια μέρα γινόταν χαμός με ουρές και λίστες αναμονής).

Στο Be Twins μπήκαμε για τον μοναδικό λόγο ότι βρήκαμε επιτέλους τραπέζι μετά από 20 λεπτά περιπλάνησης στα διάφορα εστιατόρια του ορόφου. Το ότι αυτός ο συμπαθητικός χώρος είχε δύο ελεύθερα τραπέζια και μάλιστα μπροστά (στην περατζάδα) το απέδωσα αρχικά στην καλή μας τύχη. Η αλήθεια όμως ήταν μάλλον διαφορετική αν κρίνω από 2-3 περιστατικά. Και εξηγούμαι.

Τηρουμένων των αναλογιών για τέτοια "δύσκολη" για τα εστιατόρια μέρα, οι σερβιτόροι/ες δούλευαν γρήγορα και η παραγγελία μας (μπολωναίζ, club σάντουιτς και zero κόκα κόλες) δόθηκε επίσης γρήγορα, όπως σχετικά γρήγορα ήρθε αρχικά η κανάτα με το νερό και τα ποτήρια και λίγο αργότερα στη συνέχεια τα μαχαιροπήρουνα και τα σουπλά.

Το φαγητό και τα ποτά ήρθαν κι αυτά χωρίς μεγάλη αργοπορία (πάντα λαμβανομένου υπ'όψιν του χαμού τη συγκεκριμένη μέρα). Το club παντελώς αδιάφορο, τα μακαρόνια με κιμά (μπολωναίζ) ήταν μάλλον κιμάς με μακαρόνια. Μικρό σαν μερίδα, όμως ένα νόστιμο πιάτο. Οι κόκα κόλες ήταν σε μπουκαλάκι των 250 ml έναντι 3,6 ευρώ κάθε μία!

Πάμε τώρα στα περιστατικά που λέγαμε.

Περιστατικό 1ο: Η κοπέλα που έφερε τα σουπλά, για να τα τοποθετήσει έβαλε στην άκρη τα ποτήρια μας πιάνοντάς τα από πάνω (επαναλαμβάνω από πάνω) με τα δάχτυλά της να πιάνουν τα χείλη των ποτηριών!!! Ενστικτωδώς κοίταξα απορημένος τη γυναίκα μου η οποία με κοίταζε κι αυτή με γουρλωμένα μάτια και χωρίς να σχολιάσουμε πιάσαμε αμέσως να καθαρίζουμε τα ποτήρια μας με τις χαρτοπετσέτες.

Περιστατικό 2ο: Η μπολωναίζ ήρθε χωρίς συνοδεία τυριού, χωρίς κουτάλι και χωρίς ψωμί.
Ζήτησα από τον σερβιτόρο και τα τρία. Μου είπε "το ψωμί χρεώνεται έξτρα". Του είπα "εντάξει, χρεωσέ το". Το κουτάλι ήρθε σχεδόν αμέσως, ακολούθησε το τυρί σε 10 λεπτά (όταν είχε αρχίσει να παγώνει η μακαρονάδα) και το ψωμί δεν ήρθε ποτέ. Όταν στο τέλος φεύγοντας ρώτησα τον σερβιτόρο τι απέγινε το ψωμί, μου είπε "είχε κάποιο πρόβλημα η κουζίνα με το ψωμί και γι'αυτό τον λόγο δεν το έφεραν... αλλά δεν θα σας το χρεώσουμε πάντως... " το οποίο εξέλαβα ότι τελικά έπρεπε να είμαι και ικανοποιημένος.

Περιστατικό 3ο: Κάποια στιγμή γύρισα προς ένα μεταλλικό ήχο που ακούστηκε και είδα την κοπέλα που μας είχε φέρει τα σουπλά να σκύβει να μαζεύει ένα πηρούνι που μόλις της είχε πέσει και να... συνεχίζει απτόητη το δρόμο της προς το τραπέζι που θα εξυπηρετούσε!!!

Για να το κλείσω εδώ, να πω ότι ναι, υπάρχουν ελαφρυντικά ένεκα της ημέρας. Αλλά υπάρχουν κάποια "μικρά" πράγματα που κάνουν τη διαφορά και τα οποία πολύ απλά δεν δικαιολογούνται κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Προσωπικά με τα ανάμικτα συναισθήματα που μου δημιούργησε αυτό το εστιατόριο, θα το σκεφτώ διπλά να ξαναπάω.

Ανδρεα Παπανδρεου 35, Μαρουσι (mall athens)

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ
Shashlikara έχεις φάει;