Ελληνικη κουζινα

22 Ιαν 2017

Στο be twins είχα καθήσει για καφέ αλλά ποτέ για φαγητό. Έχοντας δει όμως ότι είχε καρμπονάρα, ήταν ζήτημα συγκυρίας το πότε θα ενέδιδα. Όντως λοιπόν μαζί με κάτι ψώνια των εκπτώσεων είπα να φάμε στο μαγαζί.

Στην υποδοχή υπήρχε μια όμορφη κοπελίτσα που μας έβαλε σε ένα τραπεζάκι σχετικά μικρό (υπήρχαν και άλλα μεγαλύτερα, άδεια). Να κάνω μια παρατήρηση/ερώτηση που δεν αφορά μόνο αυτό το κατάστημα στο Mall. Γιατί θα πρέπει οι κοπέλες στην κάθε υποδοχή να ντύνονται εξεζητημένα; Μέρα μεσημέρι, δεν υπάρχει λόγος να είναι ντυμένες σαν να είναι υποδοχή σε μπαρ/κλαμπ βραδινής διασκέδασης. Ας έχουν ένα πιο κάζουαλ προφίλ. Τέλος πάντων, προσωπικές απόψεις, ίσως και να παραμεγάλωσα.

Μας ρώτησαν για κουβέρ (2 μεγαλούτσικα ψωμάκια, με σως "διακριτικού" τζατζικιού και με ψιλοκομμένες ελίτσες) και για το νερό.

Ο κατάλογος περιέχει αρκετά πιάτα (ρυζότο, μακαρόνια, burger, κρεατικά, σαλάτες, ορεκτικά), σε μάλλον ακριβούτσικες τιμές (γενικά στο mall τον τελευταίο καιρό οι τιμές ανέβηκαν σε σχεδόν όλα τα καταστήματα καφέ και φαγητού). Η παραγγελία περιλάμβανε 2 πιάτα:

Σπαγγέτι Καρμπονάρα. Ως μερίδα πλούσια σε ποσότητα, σε συνοδεία τυριού. Ως γεύση θα έλεγα ότι είναι μια καλή πρόταση ακόμα και σε σχέση με κάποια ιταλικά. Τα μακαρόνια είχαν ίσως βράσει λίγο παραπάνω, αλλά τουλάχιστον είχαν "ρουφήξει" από τη σάλτσα και είχαν πάρει από το μπέικον, οπότε ήταν εύγεστα. Το μπέικον θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Αυτό που σίγουρα θα ανέβαζε τη βαθμολογία θα ήταν ο περιορισμός του βουτύρου. Καιρό είχα να φάω μακαρόνια με τόοοοοοσο βούτυρο. Ειλικρινά, με κρέμα γάλακτος και μπέικον ποιος ο λόγος να βάζεις τοσο βούτυρο; Η βελτίωση της γεύσης ελάχιστη, το βάρος στο στομάχι μέγιστο.

Burger κοτόπουλο η σύζυγος. Μεγάλη μερίδα, με πατατούλες τηγανητές και συνοδεία σως. Το κρέας γευστικό.

Ήπιαμε 2 zero (250 ml) προς 3.6 έκαστη(! ).

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα και πληρώσαμε με κάρτα.

Εξυπηρέτηση:
Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ευγενικός και γρήγορος. Μας εξήγησε τι δεν έχει το μενού και προχωρήσαμε στην παραγγελία. Υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση στην άφιξη των πιάτων (για να ψηθεί καλά το κοτόπουλο όπως μας ενημέρωσαν).

Χώρος: Συμπαθητικός, με το μπαρ να δεσπόζει. Οι καρέκλες και τραπεζάκια θα μπορούσαν να είναι ποιο άνετα.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Δεν υπήρξε ίχνος καπνού

Τιμές: Για "όλα" τα ανωτέρω 28,3 ευρώ. Αν έπαιρνα και ορεκτικό/σαλάτα θα φτάναμε σχεδόν 40. Μάλλον τσιμπημένη τιμή.

Ανδρεα Παπανδρεου 35, Μαρουσι (mall athens)

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη