ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΙΠΕΡΙ

Σουβλάκι & Σχάρα

Πλατεία Ηρώων πολυτεχνείου 15, Νέα Πεντέλη [Χάρτης]

Σουβλάκι & Σχάρα - Πεντέλη, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι κάτι που έλειπε (με αυτή τη μορφή τουλάχιστον) από τη Νέα Πεντέλη και ήρθε να συμπληρώσει αυτό το κενό. Σίγουρα ήρθε για να μείνει. Βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο, πάνω στην πλατεία, γεγονός που ενισχύει τη θέση του.

Ο χώρος όμορφος, περιποιημένος και τακτοποιημένος. Κυριαρχεί το λαδοπράσινο χρώμα (εξ ου και η επωνυμία "πράσινο πιπέρι") με κάποιες πινελιές κόκκινου για αντίθεση και έχει μοντέρνα διακόσμηση η οποία είναι αρμονικά συνδυασμένη με τα μοντέρνα, τύπου βιομηχανικού στυλ τραπεζοκαθίσματα, τα οποία όμως δεν ξενίζουν με το υπόλοιπο περιβάλλον. Θεωρώ ότι δένουν αρμονικά με το χώρο.

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική, γρήγορη και πολύ φιλική. Το μαγαζί δουλεύει πολύ και με delivery.

Ως προς το μενού έχει τα κλασικά εδέσματα που έχουν τα αντίστοιχα μαγαζιά του είδους του. Από τα ορεκτικά ξεχωρίζουν το ταλαγάνι σχάρας με θρούμπι και λεμόνι, οι τηγανητές πατάτες κομμένες στο χέρι και η σπιτική μελιτζανοσαλάτα. Αυτές οι τελευταίες σε συνδυασμό με σως;και τριμμένη γραβιέρα πραγματικά σε απογειώνουν. Από σαλάτες αποτελεί μια καλή επιλογή η ταμπουλέ ή η πράσινη πανδαισία με φρούτα εποχής και τριμμένη γραβιέρα ως κάτι διαφορετικό και λίγο πιο εναλλακτικό και gourme, ενώ τα ψητά λαχανικά ή τα μανιτάρια πλευρώτους είναι μια ασφαλής λύση. Ως προς τις μερίδες το ανατολίτικο κεμπάμπ με ψητή ντομάτα κάνει τη διαφορά ενώ τα μερακλίδιακα χοιρινά φιλετάκια αποτελούν μια αξιοπρεπή γευστική επιλογή με τη νοστιμιά τους και τους χυμούς τους. Είναι ζουμερά, καλοψημένα, όλα τα λεφτά. Στα συν επίσης, το χωριάτικο λουκάνικο, γεμιστό με ντομάτα κια φέτα το οποίο πρωτοτυπεί σε γεύση αλλά και φαντασία. Αξίζει να σημειώσω ότι στα καλαμάκια διαθέτει (για όποιον του αρέσουν τέτοιου είδους γεύσεις) καλαμάκι προβατίνα. Άφησα τελευταίο το highlight -κατά τη γνώμη μου- του μαγαζιού που είναι το χωριάτικο χοιρινό κοντοσούβλι, χωρίς ωσόσο να υστερεί και το κοτόπουλο κοντοσούβλι. Είναι πραγματικά πεντανόστιμο, λιώνει στο στόμα και συνοδεύεται από τις προαναφερεθείσες κομμένες στο χέρι τηγανητές πατάτες. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Αυτά είναι διαθέσιμα τα σαββατοκύριακα συνήθως ή τις αργίες μαζί με το κοκορέτσι και το φρυγαδέλι. Νομίζω ότι από το μενού είναι εμφανές ότι το ψητοπωλείο αυτό βρίσκεται στην Πεντέλη που στα κρεατικά κρατάει ακόμη δυνατά τα σκήπτρα (χωρίς βέβαια να θέλω να αδικήσω άλλες περιοχές γνωστές σε αυτό το είδος). Στα τυλιχτά του η πίτα είναι αλάδωτη, ενώ στα must είναι η δική του σως "πράσινο πιπέρι" που κάνει τη διαφορά και προσθέτει το κάτι άλλο. Επίσης, σερβίρει μπουριά (που είναι αραβικές πίτες) με χοιρινά φιλετίνια ή φιλετίνια κοτόπουλο ως κάτι διαφορετικό που ξεφεύγει λίγο από τα συνηθισμένα.

Οι τιμές στις μερίδες θεωρώ ότι είναι αρκετά τσιμπημένες (π. χ το γεμιστό λουκάνικο στα 8.40) ενώ στα υπόλοιπα είναι πάνω κάτω παρόμοιες με άλλα ομοειδή μαγαζιά. Γενικά θα μείνετε ικανοποιημένοι.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πεντέλη, Αθήνα

Και γιατί το ονομάσατε "Πράσινο Πιπέρι" ;; Ήταν η πρώτη μου ερώτηση προς τον ευγενικό κύριο που μας υποδέχτηκε. Απομακρύνθηκε για λίγα δευτερόλεπτα και επέστρεψε με τον μύλο του πράσινου πιπεριού ανά χείρας και κάπως έτσι μάθαμε ότι εκτός από το λευκό, το κόκκινο και το μαύρο, υπάρχει και το πράσινο, που είναι μάλιστα και ιδιαίτερα αρωματικό. Το Pepper Ελένη, με κυνηγάει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...

Αν δεν μας πήγαινε ένας καλός μας φίλος στο Πράσινο Πιπέρι, εγώ αγνοούσα την ύπαρξή του και κακώς δηλαδή, γιατί θα έχανα ένα πολύ καλό ψητοπωλείο σε απόσταση 15 λεπτών από το σπίτι μου, σε μια περιοχή που πραγματικά το χρειαζόταν κάτι τέτοιο.

Βρίσκεται στην πλατεία της Νέας Πεντέλης, που δεν την έχω εξερευνήσει ακόμη πολύ καλά, καθώς συνήθως πηγαίνω στην Παλαιά Πεντέλη, όπου ωστόσο τα καλά φαγάδικα μάλλον... δεν υπάρχουν πια, ή τα σημάδια της παρακμής τους είναι πια ανεξίτηλα.

Η επίσκεψή μας έγινε μέσα στο Νοέμβρη, εν είδει ενός πρόωρου εορτασμού γενεθλίων, στο πολύ χαλαρό, καθώς δεν θέλαμε κάτι κυριλέ αλλά κάτι πιο προσιτό και παρείστικο. Ήταν τελικά άψογη επιλογή, σε θέμα χώρου, εξυπηρέτησης αλλά και φαγητού, και το ευχαριστηθήκαμε πολύ.

Διακοσμητικά δεν διαφέρει σε κάτι από τα παρόμοια μαγαζιά του είδους, είναι καλαίσθητο, με ένα απαλό λαδοπράσινο χρώμα στις περισσότερες επιφάνειες, ξύλο, και μερικές μεταλλικές πινελιές σε στυλ βιομηχανικό.
Είναι καθαρό, τακτοποιημένο, με άνετη διάταξη τραπεζιών και με ένα διπλό καναπεδάκι με κόκκινες μαξιλάρες και φτιαγμένο από ξύλινες παλέτες. Μάλιστα ενώ θα καθόμασταν αλλού, μας προέτρεψαν να καθήσουμε εκεί για να είμαστε πιο άνετα.

Ο κατάλογος τους υπάρχει στην ιστοσελίδα τους, μαζί με τις τιμές, για μια πρώτη εικόνα. Στο μαγαζί υπήρχαν κάποιες παρέες, μετά ήρθαν κι άλλες και επίσης δουλεύει και με ντελίβερι, ωστόσο η εξυπηρέτησή τους αν και είχαν δουλίτσα εκείνο το βράδυ, ήταν υποδειγματική και κανένα παράπονο δεν είχαμε.
Θέλαμε να δοκιμάσουμε το περίφημο κοντοσούβλι τους, αλλά το βάζουν μόνο Σ/Κ, οπότε την οργάνωση της παραγγελίας την πήρα εξ ολοκλήρου επάνω μου, με τάσεις γουρουνιάσματος ξανά, γιατί όταν στην παρέα βρίσκεται και η Τρίαινα του Ποσειδώνα, δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα κι απλά. Στο δια ταύτα λοιπόν:

- Τυροκαυτερή, που ποτέ δεν λείπει από το τραπέζι μας. Από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει πρόσφατα, εντελώς χειροποίητη, λευκή, όχι με μπούκοβο φτιαγμένη αλλά με την καυτερή πιπερίτσα, με μεγάλα κομμάτια φέτας και μικρότερα πιπεριάς και άφθονο ελαιόλαδο από πάνω, όχι σε σημείο να βγάζεις φλόγες, πάρα πολύ ωραία και στα γούστα μας. ( 4,20 ευρώ )

- 2 κομμένες πίτες, αλάδωτες, ξεροψημένες, με μπόλικη ρίγανη, πάπρικα και αλατοπίπερο ( 2 χ 0,40 ευρώ )

- Ταλαγάνι στη σχάρα, με θρούμπι και λεμόνι. Μαεστρικά ψημένο, νοστιμότατο αλλά θα το ήθελα σε μεγαλύτερη ποσότητα, γιατί μέχρι να πω πράσινο πιπέρι... εξαφανίστηκε ( 4,50 ευρώ )

- Πατάτες τηγανιτές, χεράτες και φρέσκιες, με τριμμένη γραβιέρα και σως πράσινο πιπέρι. Ωμμμμ.....
"Και γιατί ονομάσατε τη σως πράσινο πιπέρι, από τί είναι δηλαδή φτιαγμένη ;;"
Και κάπου εκεί, με την πειθώ μου, κατάφερα να μου ψιθυρίσει ο κύριος στο αυτί τα 4 συστατικά της, γιατί σας μιλώ για μια σως που όμοια δεν έχω ξαναδοκιμάσει πουθενά και θα έσκαγα αν δεν μάθαινα το μυστικό της συστατικό.
Οι πατάτες ήταν καυτές, τραγανές, η σως άφθονη μέχρι την τελευταία πατάτα και το τυρί αληθινή γραβιέρα και όχι κάτι τύπου γκούντα. Πήραμε και 2η μερίδα και την αφανίσαμε κυριολεκτικά ( 2 χ 4,10 ευρώ )

- Μερίδα φιλετάκια χοιρινά μερακλίδικα. Ήρθαν 3 μεγαλούτσικα μπριζολάκια, χωρίς κόκκαλο φυσικά, καλοψημένα και πολύ νόστιμα, το καθένα με μια μεγάλη ροδέλα ψητής ντομάτας από πάνω και με μπόλικες τηγανιτές πατάτες δίπλα ( 7,80 ευρώ )

- Μερίδα συκώτι μοσχαρίσιο. Εδώ έπαιξα επιτέλους μόνη μου ( τους κράτησα απασχολημένους με τα υπόλοιπα, για να πάρω μια ρεβάνς που έπρεπε ). Ήρθε ένα μεγάλο και ολόκληρο κομμάτι συκώτι με ριγανολαδολέμονο και με μπόλικες τηγανιτές πατάτες, νόστιμο και αυτό, ίσως λίγο πιο στεγνό από όσο έπρεπε, αλλά ευθύνομαι εγώ γιατί το ζήτησα καλοψημένο. Δεν έμεινε ίχνος ούτε κι από αυτό. ( 7,50 ευρώ )

- 3 καλαμάκια χοιρινά, με το ψωμάκι τους και το λεμονάκι τους. Όχι πολύ μεγάλα σαν συνολική εικόνα, αλλά τα κομμάτια του κρέατος ήταν μεγάλα. Άρεσαν πολύ και ήταν διαβολικά μαλακά και νόστιμα. Άκουσα επευφημίες και μουγκρητά. ( 3 χ 1,60 ευρώ )

- Μπουρί κοτόπουλο, δηλαδή μια μεγάλη αραβική πίτα με φιλετάκια κοτόπουλο, ζουμερό και αυτό και καλοψημένο, με μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, πατάτες και σως.
Το βρήκα αρκετά νόστιμο γενικά, αν και δεν μου ταίριαξε τόσο πολύ το αγγούρι, νομίζω ότι θα του ταίριαζε καλύτερα το τριμμένο καρότο και λίγο κρεμμύδι, αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά. Πάντως φαγώθηκε και αυτό, μάλιστα έρχεται κομμένο στη μέση για να το μοιραστούν 2 άτομα ( 4,30 ευρώ )

- Νεράκι σε κανάτα, χωρίς πίεση για εμφιαλωμένο, και κρασάκι κόκκινο χύμα, μισό κιλό στα 4 ευρώ. Επίσης, όταν τελειώσαμε το φαγητό μας και μας μάζεψαν το τραπέζι, μας ρώτησαν αν θα θέλαμε να μας κεράσουν κάτι.
Και έφεραν ένα ολόκληρο καραφάκι παγωμένη μαστίχα, κάτι το οποίο έχω συναντήσει μόνο σε κάποια μεζεδοπωλεία και οπωσδήποτε όχι σε ψητοπωλεία, οπότε ένα μπράβο από εμένα για το κέρασμα αυτό. Σύνολο λογαριασμού με απόδειξη 46 ευρώ, δηλαδή 15 ευρώ το άτομο, αλλά ήταν κερασμένα από την εορτάζουσα.

Το Πράσινο Πιπέρι το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους κινούνται στα βόρεια και από εμάς έπεται προσεχώς επαναληπτική επίσκεψη για να δοκιμάσουμε και το κοντοσούβλι και το φρυγαδέλι αυτή τη φορά. Και μια μερίδα πατάτες με τη σως, μόνο δική μου.

Υ. Γ. Παίρνοντας αφορμή από πρόσφατη κριτική της φίλης PP TINA, όπου σωστά επεσήμανε την μεγάλη καθυστέρηση αναφορικά με την καταχώρηση των καταστημάτων που στέλνουμε, θέλω να επιβεβαιώσω ότι συνέβη και σε μένα κάτι ανάλογο με μαγαζιά που έχω στείλει εδώ και καιρό.

Υ. Γ. 2. Η ανήσυχη εξερευνητική φύση μου, μάλλον δεν έχει περάσει απαρατήρητη... Ευχαριστώ πολύ το Χρυσανθεμάκι και την Julie05 για την αναφορά τους σε πρόσφατες κριτικές τους, όπως και τον Aeternion για την εμπιστοσύνη!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Πεντέλη, Αθήνα

Έχουμε πάει 3 φορές και όλο θέλαμε να ξαναπάμε αλλά μας ενοχλούσε η απόσταση μιας και που θες λιγουλάκι χρόνο να φτάσεις. Όμως εχθές παρά την κούραση μας και φυσικά τα χιλιόμετρα, πήγαμε και φυσικά δεν το μετανιώσαμε γιατί τούτο το μαγαζάκι είναι ένα κρυφό διαμαντάκι.

Είναι ένα μικρό μαγαζί αλλά αρκετά άνετο και φυσικά το Καλοκαίρι βγάζει και τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Εχθές εμείς καθίσαμε μέσα αλλά είχαν ανοιχτές τις τζαμαρίες, οπότε είχε δροσούλα.

Παραγγείλαμε 2 μερίδες μπριζολάκια τα οποία ήραν με πατατούλες και ντοματούλα ψητή σαν βάση από ότι θυμάμαι, 1 μερίδα κεμπάπ με πιτούλες και 1 μερίδα μπιφτέκι κοτόπουλο με πατατούλες και σαλάτα κρεμμύδι, ντομάτα και μαρούλι. Εγώ έφαγα το πουλερικό και οφείλω να πω ότι εκτός από μαλακό ήταν και πεντανόστιμο. Και οι υπόλοιποι μου είπαν ότι το κύριο πιάτο ήταν πολύ καλό. Όμως πήραμε και έξτρα πατάτες με σάλτσα και τυρί που έτρωγες και μεταφερόσουν στον Παράδεισο γιατί η σαλτσούλα που λέγεται Πράσινο Πιπέρι ήταν απίστευτα γευστική. Επίσης πήραμε φετούλα και σπιτική τυροκαυτερή.. α και ψημένα πιτάκια..

Πληρώσαμε 40 ευρώ και θα ξαναπάμε γιατί δυστυχώς εχθές δεν είχε τα φρυγαδέλια και το κοντοσούβλι που τα φτιάχνουν τέλεια!!!!