13 Μάρ 2017

Πως από παιδί του Πειραιά γίνεσαι τακτικός θαμώνας βορείων προαστίων... Οι επισκέψεις συνεχίζονται με γοργούς ρυθμούς και νομίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα γράφω για μαγαζιά των τριγύρω περιοχών. Coupepe ήθελα καιρό να δοκιμάσω, χρόνια αρκετά πλέον αλλά θεώρησα πως ίσως είναι καλύτερα να το κάνω με μεγαλύτερη παρέα και με περισσότερο κέφι. Για να μην ξεχαστώ, σημειώστε πως πρέπει να πάτε οπωσδήποτε για παγωτό στο πολύ κοντινό Morris Brown! Και ένας λόγος της επίσκεψης μας (2 άτομα) ήταν και αυτό. Πραγματικά πολύ καλό παγωτό!

Λοιπόοοον... Την περιοχή δεν την ξέρω καν, αν με βάλεις μόνο μου μπορεί και να χαθώ ακόμα και με χρήση του GPS. Όσο ζεις μαθαίνεις όμως και ανακαλύπτεις και τελικά η πίτσα ή μακαρονάδα έγινε ψητοπωλείο. Οικονομική κρίση και Τρόϊκα αλλά ο έλληνας δεν πτοείται και δεν υπάρχει περίπτωση να κλειστεί στο σπίτι του ειδικά αν η μέρα είναι Σάββατο (4/3/2017). Στην Πεντέλη μου φάνηκαν όλα γεμάτα, όπως και στο Dadas που παρκάραμε απ'έξω. Την ύπαρξη του μαγαζιού φυσικά δεν την γνώριζα, είχε τύχει μόνο να διαβάσω μια σχετικά πρόσφατη κριτική της. Δεν είχα στοχεύσει αποκλειστική επίσκεψη εκεί αλλά να που προέκυψε.

Ψητοπωλεία υπάρχουν πολλά με παρόμοιο κόνσεπτ, άλλος μπορεί να το λέει Καλαμάκι Αβάνα, άλλος Souvlakerie και άλλος Πράσινο Πιπέρι. Η όλη ουσία του πράγματος είναι όμως να απολαύσεις αυτό που επιθυμείς, είτε τυλιχτό είτε μερίδα με ψητά. Και το Πράσινο Πιπέρι νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά.

Θα ξεκινήσω από την εξυπηρέτηση που είναι αυτοματοποιημένη και ευγενική, "παίζει" με τον πελάτη ώστε να δημιουργηθούν σχέσεις που θα επαναλάβουν επίσκεψη. Παρατήρησα αρκετούς πελάτες να χαιρετούν το προσωπικό σα να γνωρίζονται. Κατά τα άλλα, η εμφάνιση των πιάτων γίνεται με ρυθμούς σχεδόν πολυβόλου και σε λιγότερο από 15 λεπτά είχε έρθει το σύνολο της παραγγελίας μας. Λίγο μεγαλύτερα διαστήματα τα χρειαζόμασταν καθώς κάναμε αγώνα δρόμου να τα φάμε όλα πριν κρυώσουν. Η αποδειξούλα κανονικότατη αλλά κέρασμα μηδέν. Δεν γνωρίζω τι κάνουν με πιο τακτικούς πελάτες αλλά παρατήρησα πως ακριβώς πίσω μας έφεραν ένα καραφάκι ρακί (ή μαστίχα), δεν άκουσα τη στιχομυθία.

Ο χώρος αρκετά περιορισμένος και με μικρή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών. Καθίσαμε σε πάγκους (όπως μπαίνεις δεξιά) που μάλλον χρησιμοποιούν τα παιδιά του delivery, ενώ όταν άνοιγε η πόρτα με χτύπαγε στην πλάτη. Υπάρχει ένα καναπεδάκι με κόκκινα μαξιλάρια που μπορεί να βολέψει 3+3 άτομα, τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα και γενικότερα με λίγα χρήματα έχουν κάνει αξιοπρεπή δουλειά για να καθίσεις να φας σαν άνθρωπος. Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενες κριτικές, λόγω ονομασίας και του καταστήματος, το χρώμα που κυριαρχεί είναι το λαδοπράσινο.

O κατάλογος με αρκετές επιλογές, χωρίς όμως να είναι κουραστικός! Αν είμασταν περισσότερα άτομα θα δοκιμάζαμε περισσότερες γεύσεις, που πιθανότατα είναι και αυτές ικανοποιητικές. Η παραγγελία μας:

- 2 Πιτούλες συνοδευτικές για τα καλαμάκια που πήραμε, στα 0.80 ευρώ.

- Τυροκαυτερή σπιτική στα 4.2 ευρώ. Όντως δικής τους παραγωγής με το τυρί να υπερέχει σε γεύση, αρκετό λαδάκι από πάνω αλλά δεν μπορώ να πω πως ήταν αμιγώς τυροκαυτερή. Είχε εμφανή κομμάτια κόκκινης πιπεριάς αλλά δεν έκαιγε σχεδόν καθόλου. Σε όσους αρέσουν οι λάιτ καταστάσεις όμως να την παραγγείλουν!
- Ταλαγάνι σχάρας με θρούμπι και λεμόνι στα 4.5 ευρώ. Καλοψημένο και νόστιμο, πολύ καλό συνοδευτικό... όσο είναι ζεστό.

- Σαλάτα Πράσινη πανδαισία με φρούτα εποχής & τριμμένη γραβιέρα στα 7.5 ευρώ. Αρκετή ποσότητα πρασινάδας, φρέσκα λαχανικά αλλά θα έπρεπε να είναι κομμένα σε μικρότερα κομμάτια. Από φρούτα, το μήλο είχε την τιμητική του ενώ και η σως μουσταρδόμελου ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, "χρωμάτιζε" το πιάτο αρκετά.

- Καλαμάκι χοιρινό χειροποίητο στο 1.6 ευρώ και καλαμάκι κοτόπουλο χειροποίητο στο 1.7 ευρώ. Αμφότερα εξαιρετικά και καθόλου βιομηχανικά. Συνοδεύονται από ελαφρώς ψημένο ψωμάκι και λεμόνι. Κανείς δεν μπορεί να χορτάσει μόνο με ένα. Πολύ καλού επιπέδου και αρκετά ζουμερά ώστε να τα απολαύσεις!

- Φιλετάκια χοιρινά (λαιμού) "μερακλίδικα" στα 7.8 ευρώ. Ζουμερά, καλής ποιότητος και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ χωρίς να χρειαστείς καν το μαχαίρι για να τα κόψεις.3 τεμάχια με ψητή τομάτα στην κορυφή για να "γλυκίζει" και αρκετές ριγανάτες πατάτες τηγανιτές ώστε να συνθέσουν ένα πλήρες πιάτο που κανένα υλικό του δεν υστερούσε.

- Μπύρα Βεργίνα στα 2.8 ευρώ και νερό βρύσης.

Σύνολο στα 30.9 ευρώ, τιμή αξιοπρεπής αλλά με κάποιους ενδοιασμούς.

Πιθανότατα έχουν αρκετή πελατεία γιατί μέσα στο μαγαζί έκαναν αγώνα δρόμου για να προλάβουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα πιάτα να έρχονται ταχύτατα και να τρέχουμε και μεις να προλάβουμε για να μην κρυώσουν. Αν συνεχίσουν με αυτούς τους ρυθμούς θα χρειαστεί να επεκταθούν σε μεγαλύτερο χώρο ώστε να εξυπηρετούν σωστά. Θετικό σημάδι που σε χαιρετούν όταν φεύγεις με περισσή ευγένεια, όμως θα πρέπει να τηρούν την ίδια στάση ακόμα και σε πελάτες της μιας επίσκεψης. Παράπονο δεν έχω, όμως κάθε επιχείρηση πρέπει να έχει όραμα ώστε να ξεφεύγει από τη μάζα του ανταγωνισμού.

Αξίζει για όσους βρίσκονται στην περιοχή!

22 Σεπ 2016

Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι κάτι που έλειπε (με αυτή τη μορφή τουλάχιστον) από τη Νέα Πεντέλη και ήρθε να συμπληρώσει αυτό το κενό. Σίγουρα ήρθε για να μείνει. Βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο, πάνω στην πλατεία, γεγονός που ενισχύει τη θέση του.

Ο χώρος όμορφος, περιποιημένος και τακτοποιημένος. Κυριαρχεί το λαδοπράσινο χρώμα (εξ ου και η επωνυμία "πράσινο πιπέρι") με κάποιες πινελιές κόκκινου για αντίθεση και έχει μοντέρνα διακόσμηση η οποία είναι αρμονικά συνδυασμένη με τα μοντέρνα, τύπου βιομηχανικού στυλ τραπεζοκαθίσματα, τα οποία όμως δεν ξενίζουν με το υπόλοιπο περιβάλλον. Θεωρώ ότι δένουν αρμονικά με το χώρο.

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική, γρήγορη και πολύ φιλική. Το μαγαζί δουλεύει πολύ και με delivery.

Ως προς το μενού έχει τα κλασικά εδέσματα που έχουν τα αντίστοιχα μαγαζιά του είδους του. Από τα ορεκτικά ξεχωρίζουν το ταλαγάνι σχάρας με θρούμπι και λεμόνι, οι τηγανητές πατάτες κομμένες στο χέρι και η σπιτική μελιτζανοσαλάτα. Αυτές οι τελευταίες σε συνδυασμό με σως;και τριμμένη γραβιέρα πραγματικά σε απογειώνουν. Από σαλάτες αποτελεί μια καλή επιλογή η ταμπουλέ ή η πράσινη πανδαισία με φρούτα εποχής και τριμμένη γραβιέρα ως κάτι διαφορετικό και λίγο πιο εναλλακτικό και gourme, ενώ τα ψητά λαχανικά ή τα μανιτάρια πλευρώτους είναι μια ασφαλής λύση. Ως προς τις μερίδες το ανατολίτικο κεμπάμπ με ψητή ντομάτα κάνει τη διαφορά ενώ τα μερακλίδιακα χοιρινά φιλετάκια αποτελούν μια αξιοπρεπή γευστική επιλογή με τη νοστιμιά τους και τους χυμούς τους. Είναι ζουμερά, καλοψημένα, όλα τα λεφτά. Στα συν επίσης, το χωριάτικο λουκάνικο, γεμιστό με ντομάτα κια φέτα το οποίο πρωτοτυπεί σε γεύση αλλά και φαντασία. Αξίζει να σημειώσω ότι στα καλαμάκια διαθέτει (για όποιον του αρέσουν τέτοιου είδους γεύσεις) καλαμάκι προβατίνα. Άφησα τελευταίο το highlight -κατά τη γνώμη μου- του μαγαζιού που είναι το χωριάτικο χοιρινό κοντοσούβλι, χωρίς ωσόσο να υστερεί και το κοτόπουλο κοντοσούβλι. Είναι πραγματικά πεντανόστιμο, λιώνει στο στόμα και συνοδεύεται από τις προαναφερεθείσες κομμένες στο χέρι τηγανητές πατάτες. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Αυτά είναι διαθέσιμα τα σαββατοκύριακα συνήθως ή τις αργίες μαζί με το κοκορέτσι και το φρυγαδέλι. Νομίζω ότι από το μενού είναι εμφανές ότι το ψητοπωλείο αυτό βρίσκεται στην Πεντέλη που στα κρεατικά κρατάει ακόμη δυνατά τα σκήπτρα (χωρίς βέβαια να θέλω να αδικήσω άλλες περιοχές γνωστές σε αυτό το είδος). Στα τυλιχτά του η πίτα είναι αλάδωτη, ενώ στα must είναι η δική του σως "πράσινο πιπέρι" που κάνει τη διαφορά και προσθέτει το κάτι άλλο. Επίσης, σερβίρει μπουριά (που είναι αραβικές πίτες) με χοιρινά φιλετίνια ή φιλετίνια κοτόπουλο ως κάτι διαφορετικό που ξεφεύγει λίγο από τα συνηθισμένα.

Οι τιμές στις μερίδες θεωρώ ότι είναι αρκετά τσιμπημένες (π. χ το γεμιστό λουκάνικο στα 8.40) ενώ στα υπόλοιπα είναι πάνω κάτω παρόμοιες με άλλα ομοειδή μαγαζιά. Γενικά θα μείνετε ικανοποιημένοι.

07 Δεκ 2016

Και γιατί το ονομάσατε "Πράσινο Πιπέρι" ;; Ήταν η πρώτη μου ερώτηση προς τον ευγενικό κύριο που μας υποδέχτηκε. Απομακρύνθηκε για λίγα δευτερόλεπτα και επέστρεψε με τον μύλο του πράσινου πιπεριού ανά χείρας και κάπως έτσι μάθαμε ότι εκτός από το λευκό, το κόκκινο και το μαύρο, υπάρχει και το πράσινο, που είναι μάλιστα και ιδιαίτερα αρωματικό. Το Pepper Ελένη, με κυνηγάει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...

Αν δεν μας πήγαινε ένας καλός μας φίλος στο Πράσινο Πιπέρι, εγώ αγνοούσα την ύπαρξή του και κακώς δηλαδή, γιατί θα έχανα ένα πολύ καλό ψητοπωλείο σε απόσταση 15 λεπτών από το σπίτι μου, σε μια περιοχή που πραγματικά το χρειαζόταν κάτι τέτοιο.

Βρίσκεται στην πλατεία της Νέας Πεντέλης, που δεν την έχω εξερευνήσει ακόμη πολύ καλά, καθώς συνήθως πηγαίνω στην Παλαιά Πεντέλη, όπου ωστόσο τα καλά φαγάδικα μάλλον... δεν υπάρχουν πια, ή τα σημάδια της παρακμής τους είναι πια ανεξίτηλα.

Η επίσκεψή μας έγινε μέσα στο Νοέμβρη, εν είδει ενός πρόωρου εορτασμού γενεθλίων, στο πολύ χαλαρό, καθώς δεν θέλαμε κάτι κυριλέ αλλά κάτι πιο προσιτό και παρείστικο. Ήταν τελικά άψογη επιλογή, σε θέμα χώρου, εξυπηρέτησης αλλά και φαγητού, και το ευχαριστηθήκαμε πολύ.

Διακοσμητικά δεν διαφέρει σε κάτι από τα παρόμοια μαγαζιά του είδους, είναι καλαίσθητο, με ένα απαλό λαδοπράσινο χρώμα στις περισσότερες επιφάνειες, ξύλο, και μερικές μεταλλικές πινελιές σε στυλ βιομηχανικό.
Είναι καθαρό, τακτοποιημένο, με άνετη διάταξη τραπεζιών και με ένα διπλό καναπεδάκι με κόκκινες μαξιλάρες και φτιαγμένο από ξύλινες παλέτες. Μάλιστα ενώ θα καθόμασταν αλλού, μας προέτρεψαν να καθήσουμε εκεί για να είμαστε πιο άνετα.

Ο κατάλογος τους υπάρχει στην ιστοσελίδα τους, μαζί με τις τιμές, για μια πρώτη εικόνα. Στο μαγαζί υπήρχαν κάποιες παρέες, μετά ήρθαν κι άλλες και επίσης δουλεύει και με ντελίβερι, ωστόσο η εξυπηρέτησή τους αν και είχαν δουλίτσα εκείνο το βράδυ, ήταν υποδειγματική και κανένα παράπονο δεν είχαμε.
Θέλαμε να δοκιμάσουμε το περίφημο κοντοσούβλι τους, αλλά το βάζουν μόνο Σ/Κ, οπότε την οργάνωση της παραγγελίας την πήρα εξ ολοκλήρου επάνω μου, με τάσεις γουρουνιάσματος ξανά, γιατί όταν στην παρέα βρίσκεται και η Τρίαινα του Ποσειδώνα, δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα κι απλά. Στο δια ταύτα λοιπόν:

- Τυροκαυτερή, που ποτέ δεν λείπει από το τραπέζι μας. Από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει πρόσφατα, εντελώς χειροποίητη, λευκή, όχι με μπούκοβο φτιαγμένη αλλά με την καυτερή πιπερίτσα, με μεγάλα κομμάτια φέτας και μικρότερα πιπεριάς και άφθονο ελαιόλαδο από πάνω, όχι σε σημείο να βγάζεις φλόγες, πάρα πολύ ωραία και στα γούστα μας. ( 4,20 ευρώ )

- 2 κομμένες πίτες, αλάδωτες, ξεροψημένες, με μπόλικη ρίγανη, πάπρικα και αλατοπίπερο ( 2 χ 0,40 ευρώ )

- Ταλαγάνι στη σχάρα, με θρούμπι και λεμόνι. Μαεστρικά ψημένο, νοστιμότατο αλλά θα το ήθελα σε μεγαλύτερη ποσότητα, γιατί μέχρι να πω πράσινο πιπέρι... εξαφανίστηκε ( 4,50 ευρώ )

- Πατάτες τηγανιτές, χεράτες και φρέσκιες, με τριμμένη γραβιέρα και σως πράσινο πιπέρι. Ωμμμμ.....
"Και γιατί ονομάσατε τη σως πράσινο πιπέρι, από τί είναι δηλαδή φτιαγμένη ;;"
Και κάπου εκεί, με την πειθώ μου, κατάφερα να μου ψιθυρίσει ο κύριος στο αυτί τα 4 συστατικά της, γιατί σας μιλώ για μια σως που όμοια δεν έχω ξαναδοκιμάσει πουθενά και θα έσκαγα αν δεν μάθαινα το μυστικό της συστατικό.
Οι πατάτες ήταν καυτές, τραγανές, η σως άφθονη μέχρι την τελευταία πατάτα και το τυρί αληθινή γραβιέρα και όχι κάτι τύπου γκούντα. Πήραμε και 2η μερίδα και την αφανίσαμε κυριολεκτικά ( 2 χ 4,10 ευρώ )

- Μερίδα φιλετάκια χοιρινά μερακλίδικα. Ήρθαν 3 μεγαλούτσικα μπριζολάκια, χωρίς κόκκαλο φυσικά, καλοψημένα και πολύ νόστιμα, το καθένα με μια μεγάλη ροδέλα ψητής ντομάτας από πάνω και με μπόλικες τηγανιτές πατάτες δίπλα ( 7,80 ευρώ )

- Μερίδα συκώτι μοσχαρίσιο. Εδώ έπαιξα επιτέλους μόνη μου ( τους κράτησα απασχολημένους με τα υπόλοιπα, για να πάρω μια ρεβάνς που έπρεπε ). Ήρθε ένα μεγάλο και ολόκληρο κομμάτι συκώτι με ριγανολαδολέμονο και με μπόλικες τηγανιτές πατάτες, νόστιμο και αυτό, ίσως λίγο πιο στεγνό από όσο έπρεπε, αλλά ευθύνομαι εγώ γιατί το ζήτησα καλοψημένο. Δεν έμεινε ίχνος ούτε κι από αυτό. ( 7,50 ευρώ )

- 3 καλαμάκια χοιρινά, με το ψωμάκι τους και το λεμονάκι τους. Όχι πολύ μεγάλα σαν συνολική εικόνα, αλλά τα κομμάτια του κρέατος ήταν μεγάλα. Άρεσαν πολύ και ήταν διαβολικά μαλακά και νόστιμα. Άκουσα επευφημίες και μουγκρητά. ( 3 χ 1,60 ευρώ )

- Μπουρί κοτόπουλο, δηλαδή μια μεγάλη αραβική πίτα με φιλετάκια κοτόπουλο, ζουμερό και αυτό και καλοψημένο, με μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, πατάτες και σως.
Το βρήκα αρκετά νόστιμο γενικά, αν και δεν μου ταίριαξε τόσο πολύ το αγγούρι, νομίζω ότι θα του ταίριαζε καλύτερα το τριμμένο καρότο και λίγο κρεμμύδι, αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά. Πάντως φαγώθηκε και αυτό, μάλιστα έρχεται κομμένο στη μέση για να το μοιραστούν 2 άτομα ( 4,30 ευρώ )

- Νεράκι σε κανάτα, χωρίς πίεση για εμφιαλωμένο, και κρασάκι κόκκινο χύμα, μισό κιλό στα 4 ευρώ. Επίσης, όταν τελειώσαμε το φαγητό μας και μας μάζεψαν το τραπέζι, μας ρώτησαν αν θα θέλαμε να μας κεράσουν κάτι.
Και έφεραν ένα ολόκληρο καραφάκι παγωμένη μαστίχα, κάτι το οποίο έχω συναντήσει μόνο σε κάποια μεζεδοπωλεία και οπωσδήποτε όχι σε ψητοπωλεία, οπότε ένα μπράβο από εμένα για το κέρασμα αυτό. Σύνολο λογαριασμού με απόδειξη 46 ευρώ, δηλαδή 15 ευρώ το άτομο, αλλά ήταν κερασμένα από την εορτάζουσα.

Το Πράσινο Πιπέρι το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους κινούνται στα βόρεια και από εμάς έπεται προσεχώς επαναληπτική επίσκεψη για να δοκιμάσουμε και το κοντοσούβλι και το φρυγαδέλι αυτή τη φορά. Και μια μερίδα πατάτες με τη σως, μόνο δική μου.

Υ. Γ. Παίρνοντας αφορμή από πρόσφατη κριτική της φίλης PP TINA, όπου σωστά επεσήμανε την μεγάλη καθυστέρηση αναφορικά με την καταχώρηση των καταστημάτων που στέλνουμε, θέλω να επιβεβαιώσω ότι συνέβη και σε μένα κάτι ανάλογο με μαγαζιά που έχω στείλει εδώ και καιρό.

Υ. Γ. 2. Η ανήσυχη εξερευνητική φύση μου, μάλλον δεν έχει περάσει απαρατήρητη... Ευχαριστώ πολύ το Χρυσανθεμάκι και την Julie05 για την αναφορά τους σε πρόσφατες κριτικές τους, όπως και τον Aeternion για την εμπιστοσύνη!!

Πλατεία Ηρώων πολυτεχνείου 15, Νέα Πεντέλη