ΤΟ ΜΠΟΥΚΟΒΟ

Μεζεδοπωλεία

Αγγελου Σικελιανού 26, Νέα Ιωνία [Χάρτης]
  210 2798175 6948520562
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τρίτη με Πέμπτη από της 7:00 το απόγευμα έως αργά το βράδυ Παρασκευή με Κυριακή από το πρωί στις 11:00 έως αργά το βράδυ Δευτέρα κλειστά
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ένα νέο μεζεδοπωλείο ξεκίνησε τις γευστικές του διαδρομές στη Νέα Ιωνία στην συνοικία της Νεάπολης, στον δρόμο για την εκκλησία του Αγίου Ευσταθίου (2 λεπτά από την Βεϊκου - Κύμης).
Σ'ένα φιλόξενο χώρο που συνδυάζει το μοντέρνο στυλ με το γνήσιο παραδοσιακό ελληνικό φαγητό. θα δοκιμάσετε υπέροχες σπεσιαλιτέ, που ξεχωρίζουν για την ποιότητα τους. Οι πιο «κλασικοί» από εσάς σίγουρα θα απολαύσουν το φημισμένο για τη νοστιμιά του γιαουρτλού κεμπάπ, το σπετσοφάι, τα σμυρναίικα σουτζουκάκια αλλά και οι οπαδοί των νέων γεύσεων θα ενθουσιασθούν με τα κοτοκριτσίνια, το χοιρινό κότσι με καυτερή σαλτσούλα, τη ψητή σφέλλα και πολλά άλλα που θα σας ικανοποιήσουν. Οι γεύσεις συμπληρώνονται από εξαιρετικά ελληνικά κρασιά, τσίπουρο και κρητική ρακί. Το γλυκάκι στο τέλος μιά έκπληξη!

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Μια από τις σπάνιες καθημερινές που τρώμε έξω ήταν κι αυτή που αποφασίσαμε να πάμε στο Μπούκοβο.

Μια κρύα και βροχερή Τρίτη λοιπόν του Φεβρουαρίου, με αφορμή κάποια ψώνια που θέλαμε να κάνουμε στην περιοχή της Ν. Ιωνίας κι επειδή θα μας έπαιρνε η ώρα, το μαγείρεμα θα ήταν σκότωμα όταν θα επιστρέφαμε σπίτι. Έτσι σκεφτήκαμε να τσιμπήσουμε κάτι έξω. Η αρχική σκέψη βέβαια ήταν να πάμε λίγο πιο μακριά και να επισκεφτούμε τον Μαύρο γάτο, όμως η φρικτή κίνηση στους δρόμους μας έκανε να καθυστερήσουμε και να κουραστούμε, οπότε θέλαμε κάτι πιο κοντινό αλλά και νέο. Έτσι βρεθήκαμε σχετικά γρήγορα περί ώρα 20:15 έξω από το Μπούκοβο το οποίο ήταν άδειο, πλην ενός τραπεζιού που κάθονταν οι ιδιοκτήτες.

Ο χώρος καθαρός, συμπαθητικός, χωρίς ιδιαίτερες πρωτοτυπίες από πλευράς διακόσμησης. Θα θέλαμε να είναι πιο ζεστός, γιατί παρά την διαβεβαίωση της ευγενικής ιδιοκτήτριας ότι έχει καλή απόδοση ο κλιματισμός τους, αναγκαστήκαμε να βάλουμε τα μπουφάν μας για να φάμε.

Η Εξυπηρέτηση όπως είπα και παραπάνω πολύ ευγενική και φιλότιμη από την ιδιοκτήτρια. Ο σύζυγός της απ’ ότι μας είπε είναι ο ψήστης. Η πρώτη ευγενική κίνηση ήρθε στην αρχή με δυο σφηνάκια ζεστού ρακόμελου, για να ζεσταθούμε όπως μας είπε.

Παραγγείλαμε:

- Μπουρεκάκια μελιτζάνας, νόστιμα αλλά όχι ημέρας! Σερβιρίστηκαν κρύα πράγμα που δεν μας άρεσε.

- Κοτοκριτσίνια…! Τα εκθείασε η ιδιοκτήτρια και μας έπεισε ότι θα ενθουσιαζόμασταν. Ήταν συμπαθητικά, αλλά όχι απογειωτικά. Παναρισμένα με πολύ σουσάμι το οποίο σκέπαζε τη γεύση του κοτόπουλου που έτσι κι αλλιώς δεν ήταν σε αρκετή ποσότητα. Δεν φαγώθηκαν όλα. Συνοδεύτηκαν με ένα αδιάφορο ροζ ντιπάκι, μάλλον το γνωστό με βάση την μαγιονέζα και την κέτσαπ.

O ενθουσιασμός μας λοιπόν δεν ήταν τόσο μεγάλος δοκιμάζοντάς τα. Επιπλέον, όταν ανέφερα σε καλή και έμπιστη φίλη το συγκεκριμένο “πρωτότυπο ορεκτικό” μου έκανε την ερώτηση: “είχαν σουσάμι”; κι εγώ έκπληκτη: “ναι, που το ξέρεις; Το έχεις ξανασυναντήσει σε μεζεδοπωλείο”; Και η πλήρης απογοήτευση ήρθε στην επόμενη απάντησή της: “Όχι…κυκλοφορούν πολύ τώρα τελευταία στην αγορά…τα έχω βρει και στα maκro…”!!!

- Κότσι χοιρινό με μαι πικάντικη κόκκινη σάλτσα. Συμπαθητικό αν είστε από τους ανθρώπους που σας αρέσει το χοιρινό κοκκινιστό. Αν έχετε στο μυαλό σας το κότσι με την πετσούλα (ή χωρίς αυτή) σιγομαγειρεμένο σε φούρνο κτλ…ξεχάστε το. Κι εμάς σε κάτι τέτοιο πήγε το μυαλό μας, με κάποια σάλτσα συνοδευτική στο πλάι τύπου μπάρμπεκιου. Όμως καμία σχέση. Η σάλτσα ήταν συμπαθητική και αρκετά πικάντικη. Το έφαγα μόνη μου καθώς η φίλη μου δεν ενθουσιάστηκε. Κι εγώ όχι γιατί μου άρεσε τόσο, αλλά γιατί πεινούσα. Ήταν καλή μερίδα με δύο κομμάτια ικανοποιητικού μεγέθους.

Εδώ να αναφέρω ότι μας είπε η κυρία που μας εξυπηρετούσε ότι θα ρωτούσε στην κουζίνα να δει αν έχουν ετοιμάσει κότσι, δεδομένου ότι την προηγούμενη μέρα (Δευτέρα) ήταν κλειστά. Στην συνέχεια ήρθε και μας είπε ότι υπάρχει μια μερίδα. Όπως υποψιάζομαι…μάλλον ήταν Κυριακάτικο περίσσευμα. Θεωρώ λίγο απίθανο να ετοίμασαν καθημερινή -με τέτοια επισκεψημότητα- αυτό το πιάτο. Ο χρόνος δε που χρειάστηκε για να έρθει στο τραπέζι μας, ήταν αδικαιολόγητα γρήγορος. Βέβαια, αν μαγειρεύτηκε στην κατσαρόλα θα μπορούσε να δικαιολογηθεί.

- Συκώτι τηγανιτό αρκετά νόστιμο γευστικά, μου θύμισε όμως περισσότερο τηγανιτή συκωταριά που ενίοτε έφτιαχνε η μαμά μου, καθώς ήταν κομμένο σε κομματάκια, κι όχι ολόκληρο φιλέτο όπως περιμέναμε. Η φίλη μου ούτε με αυτό ενθουσιάστηκε. Συνοδεύτηκε με πατάτες τηγανιτές παρότι μας είπαν ότι σερβίρεται σκέτο.

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες, τις οποίες παραγγείλαμε γιατί μας είχαν πει ότι το συκώτι σερβίρεται σκέτο, οι οποίες όμως δεν χρεώθηκαν απ’ όσο είδαμε μετά στην απόδειξη.

Ήπιαμε νεράκι βρύσης και μας κέρασαν ένα γλυκό που ήταν σαν κορμός σοκολάτας με μπανάνα μέσα. Μας είπε η ιδιοκτήτρια ότι το έχει φτιάξει η ίδια χωρίς βέβαια να μας διευκρινίσει ποια μέρα…! Πολύ ωραία κίνηση αλλά το γλυκάκι επιβάλλεται ν’ αποσυρθεί και δεν το λέω γιατί δεν συμπαθώ την μπανάνα στα γλυκά, αλλά γιατί το αποτέλεσμα ήταν πολύ ερασιτεχνικό και εμφανισιακά και γευστικά. Νομίζω ότι ένας (φρέσκος) κλασικός κορμός ή ένας απλός χαλβάς σιμιγδαλένιος, ίσως είχε περισσότερη επιτυχία.
Ο λογαριασμός μας ήρθε στα 30€, ποσό ικανοποιητικό για τον αριθμό των πιάτων που πήραμε.

Διαβάζοντας της προηγούμενες κριτικές για το Μπούκοβο, κατέληξα ότι κάποιοι φίλοι τα 4άρια τα δίνουν πολύ απλόχερα και σε μεγάλη συχνότητα. Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι 4άρι αξίζουν μόνο τα πρωτοκλασάτα εστιατόρια και δεν μπορεί να τα κερδίσει μια ταβέρνα, ένα μεζεδοπωλείο ή ένα ταχυφαγείο. Άλλωστε κι εγώ έχω δώσει αντίστοιχη βαθμολογία, σε τέτοιες κατηγορίες εστίασης.

Η προσπάθεια σίγουρα μετράει και σαφώς πρέπει να αμείβεται. Με το να δώσω όμως μια άριστη βαθμολογία σε ένα μέτριο εστιατόριο, δεν πιστεύω ότι του δίνει το κίνητρο να βελτιωθεί. Έτσι αργά ή γρήγορα θα καταλήξει αναπόφευκτα στην κατηφόρα! Έτσι λοιπόν προσωπικά δεν θεωρώ τίμιο να βάλω μεγαλύτερη βαθμολογία από αυτήν που έδωσα στο Μπούκοβο, γιατί δεν αποκόμισα μια εμπειρία ικανή να με ωθήσει να επιστρέψω. Δεν μου άφησε κάτι ιδιαίτερο να θυμάμαι. Εύχομαι να ήταν μια εξαίρεση η συγκεκριμένη εμπειρία, όπως εύχομαι η κριτική μου να σταθεί αφορμή για βελτίωση.

Σε τούτη την εποχή τα έτοιμα φαγητά έχουν την τιμητική τους. Πατάτες προτηγανισμένες, λαχανικά προβρασμένα, μέχρι και σαλάτες κομμένες και πλυμένες υπάρχουν πια στην αγορά για τις πολυάσχολες νοικοκυρές και τους εργένηδες, που υποτίθεται ότι δεν έχουν καθόλου χρόνο, παρόλα αυτά τα like και τα σχόλια στο facebook παίρνουν φωτιά καθημερινά επί ώρες. Οσονούπω θα κάνουν την εμφάνισή τους εξ’ Αμερικής και τα κατεψυγμένα τηγανιτά αυγά (αυτοί οι Αμερικάνοι πια…πόσο μπροστά είναι οι άνθρωποι; Για μας δουλεύουν καθημερινά, για να μας δώσουν την ευκαιρία της ζωή μας…να γίνουμε φυτά)!

Σ’ αυτή την εποχή λοιπόν, έχουμε ανάγκη όλοι να επιστρέψουμε στην ζωή και τις διατροφικές συνήθειες και γεύσεις των μαμάδων και των γιαγιάδων μας! Δεν έχουμε ανάγκη από μια ακόμα έτοιμη και γρήγορη λύση! Αλλά από φρέσκες και χειροποίητες ιδέες. Αν αυτό το φιλοσοφήσουν λίγο περισσότερο οι ιδιοκτήτες των καταστημάτων εστίασης, νομίζω ότι θα έχουν το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας στο τσεπάκι τους.

Έως τότε δεν θα πρότεινα το Μπούκοβο, δεδομένου ότι στην περιοχή υπάρχουν λίγοι…όμως πιο αξιόλογοι ανταγωνιστές!

Αυγ

Μπούκοβο είναι ένα μπαχαρικό από σπόρους κόκκινης καυτερής πιπεριάς το οποίο συνηθίζεται πολύ στη Μακεδονία. Όπως διαπίστωσα από το μεζεδοπωλείο αυτό της Νέας Ιωνίας, η ιδιοκτήτρια κατάγεται από εκεί.

Βρίσκεται σε μια ήσυχη γειτονιά της Νέας Ιωνίας στην οποία υπάρχουν και άλλα παρόμοια μαγαζάκια. Τώρα το καλοκαίρι είναι αρκετά όμορφα στον εξωτερικό του χώρο.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει μεγάλη ποικιλία από μεζέδες που ωστόσο ως προς το μέγεθος έχουν διαστάσεις κανονικού πιάτου. Επειδή πήγαμε παρέα, είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε μια αρκετά μεγάλη γκάμα. Από όλα τα πιάτα μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε κολοκυθοκεφτέδες, μπουρεκάκια μελιτζάνας, παστουρμαδοπιτάκια, μπουγιουρντί καυτερό με μπούκοβο (κλασική παραδοσιακή μακεδονίτικη συνταγή), πατατούλες (που έρχονται σερβιρισμένες σε μικρό σουρωτήρι) με σως και τυρί κίτρινο τριμμένο, κεφτεδάκια μπούκοβο (όλα τα λεφτά! ), σαλάτα χωριάτικη, πατατοσαλάτα,
κεμπάπ με πιτούλες, ντόματα και κρεμμύδι (τρία μεγάλα κομμάτια) και κεμπάπ γεμιστό με τυριά (πραγματική αποθέωση). Τα δύο τελευταία πιάτα ήταν τεράστια και πολύ χορταστικά!

Από αλκοόλ: κόκκινο κρασί χύμα ημίγλυκο, λευκό κρασί, τσίπουρο. Επίσης κόκα κόλες.

Για την επόμενη φορά στα υπόψη προς δοκιμή με στόχο τη «γευστική απογείωση»: ψητά λουκάνικα, μεθυσμένη χοιρινή τηγανιά, χοιρινά μπριζολάκια με χαλούμι, κορτεσίνα χοιρινά παϊδάκια με σάλτσα barbeque, κότσι χοιρινό με καυτερή σάλτσα, φιλετάκια κοτόπουλου με μανιτάρια, σαλάτα μπούκοβο.

Ενδιαφέρουσες είναι και οι ποικιλίες που έχει (μεγάλη και μικρή) με όλα τα είδη των κρεατικών.

Στα συν του μαγαζιού:

-το χαμόγελο, η ανεπιτήδευτη ευγένεια και η προθυμία στην εξυπηρέτηση

-το χειροποίητο μπανόφι, που το φτιάχνει η ιδιοκτήτρια και αποτελεί την έκπληξη στο τέλος ως κέρασμα του μαγαζιού. Ήταν εξαιρετικό!

-τα πολύ ωραία τραγούδια (τα περισσότερα ελληνικές διαχρονικές επιτυχίες από όλο το βασικό φάσμα του ελληνικού ρεπερτορίου)

-το ήσυχο σημείο στο οποίο βρίσκεται το μαγαζί

-οι χορταστικές πεντανόστιμες μερίδες

-νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν συνεχώς

-οι πολύ καλές τιμές
Το συστήνω. Να πάτε! Θα φάτε πολύ καλά και θα περάσετε ωραία!

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πριν ξεκινησω την κριτικη ετουτη, εχω να καταγγειλω κατι: φιλτατη Pontiki, τι timing ασυναγωνιστο είναι αυτό? Τι τρομερος συγχρονισμος? Γυριζω πρωι Παρασκευης μετα την Τσικνοπεμπτη, παγκοσμια ημερα των απανταχου σαρκοβορων, και τι να δω? Η κριτικη της εν λογω γκουρου του χωρου του μεζε, που καθως τη διαβαζω παθαινω απανωτα déjà vu. Αφου ψαχνομουν μηπως την ειχαμε στην παρεα μας και δε την πηρα χαμπαρι, αφου το συμπαθες τρωκτικο αποτυπωνει τις ακριβεις σκεψεις που εκανα και εγω εκεινη τη νυχτα μετα την επισκεψη μου στο Μπουκοβο.

Θα μπορουσα, προς χαριν συντομιας, να παραθεσω με περηφανη λογοκλοπη παραγραφους της δικης της κριτικης, αφου είναι σαν να βουτηξε στο μυαλο μου και να κατεγραψε τα συμπερασματα μου. ((σημειωση προς το Pontiki: να ξερεις ότι νιωθω υπερτατο σεβασμο για την ευστοχια σου, και εντονη αισθηση σα να μου εκλεψες το γλειφιτζούρι από το χερι. Τι θα γραψω τωρα εγω?)

Θα προσπαθησω, τελος παντων, να δωσω μια ολοκληρωμενη εικονα της εμπειριας μου στο Μπουκοβο, και να προσθεσω μικρολεπτομερειες που ισως ξεφυγαν απ το εκπαιδευμενο ματι της προκατοχου μου, μιας που βασικα καλυψε σχεδον οσα ειχα να πω.

Το Μπουκοβο αποτελει Οικογενειακη υποθεση. Η μαμα Βασω στην επιβλεψη και γενικων καθηκοντων, ο μπαμπας ψηστης, η κορη Χριστινα, φοιτητρια στο Τει Αισθητικης στο σερβις και ο δεκαεπταχρονος γιος μαγειρας. Μπορω να το ξαναπω αυτό: το πληθος μεζεδων που βγαινουν από την κουζινα περνα από τον ανηλικο σεφ. Το μαγαζι βρισκεται πολύ κοντα στη Βεικου, και αν το ηξερα δεν θα ειχα αφησει το GPS να μου κανει ξεναγηση στο μισο νομο Αττικης ωσπου να το βρω.

Επελεξα το συγκεκριμενο μεζεδοπωλειο μετα από βεβιασμενη ερευνα για καταλυμα την Τσικνοπεμπτη, με κριτηριο το καλο απλο φαγητο, τις καλες τιμες και απαραιτητως την υπαρξη ζωντανης μουσικης. Η αναζητηση μου με οδηγησε σε αυτό, για το οποιο ως τοτε δεν ηξερα τιποτα. Να σημειωσω εδώ ότι μια μερα πριν να ειχα ανακαλυψει την κριτικη που εκανε το Pontiki, δεν νομιζω να το γνωριζα από κοντα.

Κατι που απογοητευσε όχι μονο εμενα, αλλα και τους υπολοιπους στην παρεα που εμπιστευτηκαν το, ως τωρα, ευτυχως, αλαθητο ρουθουνι μου, στην επιλογη μαγαζιου, ήταν η παρεξηγηση που δημιουργηθηκε με το κλεισιμο του τραπεζιου. Εκλεισα τραπεζι από το e-table, εν μερει επειδη μας εδινε την εκπτωση 15%. Θα μου πεις, σιγα και την τρομερη εκπτωση, αλλα θα ανταπαντησω ότι η παρεα μου τρωει σαν πεινασμενα καρχαριοειδη και πινει σαν τον Ορεστη Μακρη, ηξερα εκ των προτερων ότι ο λογαριασμος θα είναι μεγαλος. Και οσο πιο μεγαλος ο λογαριασμος, τοσο πιο αξιολογο το ταπεινο 15%. Το site, όμως, απετυχε να αναφερει ότι η εκπτωση δεν ισχυει τη συγκεκριμενη μερα, ως αργια όπως μου ειπαν όταν μου εδωσαν την αποδειξη χωρις εκπτωση. Τωρα, αν καποιος εχει γνωση τι σοι αργια είναι η Τσικνοπεμπτη, ας ενημερωσει και μενα που δεν εχω ακουστα την Παναγια την Σχαροτσικνιζουσα.

Η κρατηση ηταν για τις 8 το βραδυ, εντουτοις, καθοτι χαθηκαμε ολοι στο δρομο και χαρτογραφησαμε πληρως τις περιοχες από Ηρακλειο ως Νεα Φιλαδελφια, φτασαμε στο μαγαζακι μια ωρα αργοτερα, και οι ανθρωποι μας περιμεναν χωρις παραπονα. Να τους το δωσουμε αυτό, ηταν εξαιρετικοι στην υποδοχη τους. Μας ειχαν ετοιμασει ένα τραπεζι- σιδηροδρομο, στο οποιο χωρεσαμε ανετα και μεις και τα αναριθμητα πιατα που καταναλωσαμε.

Στα του χωρου, μια μεγαλη τζαμαρια στην προσοψη, υπερελαχιστα στοιχεια διακοσμησης, μια βιβλιοθηκη στον ένα τοιχο, ενας παγκος που χωριζει το ταμειο και μια θαλασσα τραπεζια. Επειδη ο χωρος είναι μικρος, τα τραπεζια είναι τοσο στριμωχτα που επρεπε να κανω παρκουρ πανω από 4 ανθρωπους κάθε φορα που ηθελα να σηκωθω. Διπλα από την εισοδο μια τριμελης μπαντα, με μια αοιδο με ένα λαρυγγι… Θα αναλυσω παρακατω.

Οι τουαλετες καθαρες, αν και καπως παλιομοδιτικες, αλλα αυτό δεν πειραζει από τη στιγμη που ηταν απολυτως αξιοπρεπεις. Το καπνισμα επιτρεπεται αλλα δεν ενοχλει, εχει καλο συστημα εξαερισμου, μη σου πω και γενικου αερισμου, αφου το μαγαζι θα μπορουσε να είναι πρωην ψυγειο χασαπικου. Ανεβαστε, καλε, λιγο τη θερμοκρασια, γιναμε κασσατοι οσο τρωγαμε. Μια φιλη μου εβαλε μπουφαν και το κρατησε πανω της ολη νυχτα.

Η παραγγελια ολοκληρωθηκε συνοπτικα, και θυμιζε καπως τη λιστα του Σιντλερ σε μηκος. Και καπου εδώ ξεκινουν τα παραδοξα του σερβις. Ενώ ηταν ευγενικο και ταχυ, και η Χριστινα συμπαθεστατη αν και εξαιρετικα λιγομιλητη, δεν ειχε αυτό το «ολοι μια παρεα ειμαστε και γω ο κολλητος σου» που εχουν συχνα οι σερβιτοροι σε τετοιου ειδους χωρους εστιασης, αυτό δεν μας κακοφανηκε καθολου. Θα τη θελαμε πιο εντονη σαν παρουσια, αλλα δεν μας ενοχλησε καθολου η διακριτικοτητα της. Αυτό που μας ενοχλησε, κυριως τους μεγαλυτερους ηλικιακα συνδαιτημονες μου, που ξερουν και πεντε πραγματα παραπανω και εχουν λιγοτερες ανοχες από μενα που τα βλεπω και λιγο πιο ζεν, ηταν η σειρα αφιξης των πραγματων στο τραπεζι.

Ακολουθει, λοιπον, η πομπη οσων εφτασαν στο τραπεζι μας, ακριβως με τη σειρα που ηρθαν.

> Ψωμι σε 2 πανερακια, το κλασσικο λευκο σφουγγαρενιο του φουρνου, αδιαφορο και κρασι, λευκο και κοκκινο. Το λευκο ηταν μετριο (4€ το μισο κιλο), το κοκκινο ημιγλυκο μακραν καλυτερο (4.5€ το μισοκιλο)

> Πατατες τηγανιτες, φρεσκιες, 2 τσιγκινα σε καλη ποσοτητα, πολύ καλοτηγανισμενες, δεν αφηναν λαδια. Ειμαι μανιωδης πατατοφαγος, οποτε ειμαι και αυστηρη στο θεμα, αλλα αυτές ηταν πολύ καλες. (3.5€ εκαστο)

>Μπουκαλια, δικα τους, νερο.

>Σαλατα μπουκοβο, με ντοματα, αγγουρι, κρεμμυδι, πιπερια, παξιμαδι, ελιες και γραβιερα, καλη, όχι κατι ιδιαιτερο, αλλα δροσερη και αρκετα φρεσκια. Σε ποσοτητα ηταν αρκετα καλη, αλλα δεδομενου ότι ημαστε 9 ατομα, μια πηρουνια στον καθενα αντιστοιχουσε. Σε αυτό φυσικα δε φερει ευθυνη το καταστημα, ποσους να ταισει με μια σαλατα? (5.5€)

>Σαλατα ταμπουλε με πλιγουρι, ντοματα, κρεμμυδι, μαιντανο, αγγουρι και τοματινια. Αποτυχια με Α κεφαλαιο. Ισως η χειροτερη που εχω ματασυναντησει, απαιτει επειγουσα επεμβαση από τις αρμοδιες αρχες. Τι να πρωτοσχολιασω? Το πλιγουρι παραβρασμενο και ανοστο, και χοντροκομμενο, θυμιζε πιο πολύ χοντρο τραχανα. Τα λαχανικα καλα ψιλοκομμενα, με το μαιντανο να τα πνιγει λογω κατοχης των περισσοτερων εδρων του πιατου, ενώ ηταν τελειως στεγνη. Στεγνη σε σημειο να καταπινεται με δυσκολια, σαν να κατηφοριζει τον οισοφαγο μου αμμοχαλικο ηταν. Όχι, όχι, όχι. (4.5€)

>Πιατα. Ναι, κι όμως, μας ειχαν ερθει ένα καρο πραγματα, αλλα τα πιατα αφαντα. Κοιτουσαμε τις πατατιτσες να παιρνουν τον αερα τους και ξερογλυφομασταν για ένα δεκαλεπτο ωσπου να δουμε χαρα στο πιατο μας.

>Κοντοσουβλι (x2) Γενικα δεν ειμαι και φαν του συγκεκριμενου εδεσματος, οποτε δεν θα ειμαι και ιδιαιτερα αντικειμενικη, αλλα το κρεας του δεν ηταν και ο, τι καλυτερο εχω γευτει. Ειχε πολλα σημεια με λιπη, και αλλα τοσα σκληρα και αμασητα, ενώ καποιος ειχε την εμπνευση να τα αλατοπιπερωσει σε τετοιο βαθμο, που ηταν μπουκια και δακρυ.

>Αντιθετα οι 3 μεριδες κοκορετσι, ζωη να εχουν, ηταν λουκουμι. Αψογα εκτελεσμενο, πολύ καλοψημενο, γιαμι και παλι γιαμι. Εχω φαει και καλυτερα, αλλα αυτό δεν υποτιμα την πολύ καλη προσπαθεια του ψηστη. Ευγε από μενα.

>Ρολακια μελιτζανας με γραβιερα. Ηρθαν κρυα, σε μικρη μεριδα, και αρκετα πικαντικα. Η μελιτζανα ηταν καλα ψημενη, χωρις καμια πικριλα, αλλα το πιατο περασε στα ψιλα, δεν ενθουσιασε κανεναν. Αν ηταν ζεστο, θα ηταν σιγουρα κλασεις ανωτερο. (5.4€)

>Σφελα ψητη. Πεντανοστιμο από τη φυση του μεσσηνιακο τυρι, σε τετραγωνακια, ηρθε επισης σχετικα κρυο. Αυτό μειωσε καπως την υπεροχα θριβουλομαστιχωτη υφη του και θα προτεινα στο καταστημα να το σερβιρει καυτο, θα είναι ενας πρωτης ταξεως μεζες για το κρασακι. (6€)

> Σατζικι σπιτικο(x2) (εκαστο 3,5€) πολύ σκορδατο και δυνατο, εμενα μου αρεσε πολύ, στους υπολοιπους φανηκε σαν οπλο κατά των βρυκολακων. Αν αγαπατε το σκορδο, ξερετε τι πρεπει να κανετε αν βρεθειτε στο Μπουκοβο.

>Τυροκαυτερη, (3.5€) με τραχια υφη, υπερβολικα καυτερη λογω πιπεριου. Δε μπορω να πω ότι μου αρεσε, ουτε και ότι τη βρηκα κακη. Μαλλον μετριοτητα θα ελεγα πως τη χαρακτηριζει. Ως εκει.

Και εδώ να κανω μια διακοπη, και να πω αυτό που μουρμουραγαν ολοι στο τραπεζι περιμενοντας τις αλοιφες: Με ποια λογικη σερβιρεις κρεατα πριν σερβιρεις τα απαραιτητα συνοδευτικα τους? Για να μην παγωσουν όλα περιμενοντας, αναγκαστηκαμε να φαμε την πρωτη γυρα κρεατα θεοστεγνα. Αυτό, φυσικα, αποτελεσε πηγη μουρμουρας για ένα ολοκληρο μισαωρο, οσο πηρε δηλαδη να ερθουν οι αλοιφες από την ωρα που ξεκινησαν να καταφθανουν πιατα.

>Μεγαλη ποικιλια κρεατικων (x2) καθεμια από τις οποιες (24€ εκαστη) περιλαμβανε, σε μεγαλο πιατο τα εξης:

- 2 κεμπαπακια, που βασικα ηταν μπιφτεκακια στο μεγεθος του αντιχειρα μου, νοστιμα.

-λουκανικο χωριατικο σε ροδελιτσες, σιγουρα ένα στον αριθμο, ηθελε λεμονακι αλλα ηταν μια χαρα.

-κομματια από τηγανισμενο (?) κοτοπουλο σε μπουκιες, ηρθε πανιασμενο αλλα δεν μπορω να πω ότι δεν ειχε καλη γευση

- 4 κεφτεδακια, καλα, μου θυμισαν εντονα αυτά του ΙΚΕΑ στα καρυκευματα.

-2 κολοκυθοκεφτεδες τιγκα στο λαδι, και με πληγωσε αυτο, διοτι ειμαι ενθερμη υποστηρικτρια οποιουδηποτε κολοκυθομεζε. Μιλαμε ηταν πνιγμενο στο λαδι. Στομαχι εχουμε όχι μηχανες εσωτερικης καυσης

-Μια πιτα σε λωριδες.

-μερικες ακομα από τις νοστιμες πατατες.

Και εδώ θα κανω διακοπη γιατι με ειδοποιουν από το κοντρολ ότι πρεπει να τονισω κατι: Όλα ηταν πολύ μετρημενα ποσοτικα στο πιατο, και πολύ φτωχα αν θες τη γνωμη μου. Όταν δινεις 28 ευρω (θα το εξηγησω αυτό με την διαφορετικη τιμη) για ένα πιατο, περιμενεις να σου κανει αποσβεση της τιμης αυτης. Ποσοτικα αλλα και ποιοτικα δεν αξιζε σε καμια περιπτωση πανω από 18 ευρω, και δυστυχως, χωρις να το θελω μπηκα σε mode συγκρισης με αντιστοιχα μεζεδοπωλεια και, λυπαμαι που θα το πω, αλλα εφαγε τη σκονη τους. Αρκει απλως να πω ότι ολοκληρη τη μια ποικιλια την καταχεριασε φιλος μονος του, και ειχε ηδη φαει και από οοοολα τα αλλα. Αν αυτή είναι η μεγαλη, τρεμω ποια είναι η μικρη.

-Μια μεριδα κοτσι χοιρινο σε καυτερη σαλτσα, (15€) για το οποιο σας παραπεμπω στην κριτικη που εκανε το Pontiki, με την οποια συμφωνω αυτολεξει. Καμια σχεση με την κλασσικη συνταγη με την σουπερ τραγανιστη πετσουλα, αυτό ερχεται κατσαρολατο, σε μια εκτρα καυτερη σαλτσα. Ηταν καλοψημενο και μαλακο το κρεας, αλλα βασικα, αλλα περιμενα, και δεν το εκτιμησα όπως επρεπε.

Γενικα το σερβις ηταν καμποσο αποσυντονισμενο, εφερνε τα πραγματα σε παλαβη σειρα, ορεκτικα και κυριως ανακατα, αλλα σε καλους χρονους, αν συνυπολογισουμε ότι το καταστημα δεν ειχε ουτε σκαμπο αδειο.

Τελος, όσον αφορα το φαγητο, εχω να πω κατι που με ταλανιζει μερες τωρα: αν ηταν παρτιδα ποκερ, θα ειχε φουλ του αλατιου. Τα παντα ηταν υπερ του δεοντος αλατισμενα, ειδικα αυτό το ερμο το κοκορετσι πιεση ανεβασε, με συνεπεια σε κάθε πηρουνια να καιει η γλωσσα και τα χειλη μας. To αλατι σε μικρες ποσοτητες δινει γευση και νοστιμια, σε μεγαλες μοιραζει καρδιαγγειακα και πιεση. Και σε κάθε πηρουνια ειχα την αισθηση ότι το γευμα ηταν ευγενικη χορηγια του Καλας.

Ο δεκαεπταετης σεφ, όπως είναι αναμενομενο, λογω ηλικιας και απειριας, πεφτει σε λαθη και αστοχιες στις γευσεις του, πραγμα στο οποιο συναινουν όχι μονο οι δικοι μου συνδαιτημονες, 9 στον αριθμο, αλλα και του διπλα τραπεζιού, 8 εξαιρετικα παιδια που γνωρισα το βραδυ αυτό. Γνωμη μου είναι ότι οι γευσεις, με τις οποιες ατελειες τους, αξιζουν ένα 2.5, αλλα το διπλα τραπεζι δινει χαριστικα ένα 2 και μου ασκησαν βετο στη βαθμολογηση. Φωνη λαου, οργη θεου, οποτε μεταφερω με το 2ρι μου τη συμφωνη γνωμη 17 ανθρωπων.

Αξιεπαινη είναι η αντιμετωπιση της ιδιοκτητριας, κυριας Βασως, στα αρνητικα σχολια, τα οποια όχι μονο δε την αναστατωνουν, αλλα μαλλον τα αντιμετωπιζει σαν ευκαιρια βελτιωσης. Για παραδειγμα, το γλυκο που το Pontiki βρηκε αποσυρσιμο, λιγες μολις μερες μετα που βρεθηκαμε εκει, το ειχε φαει το μαυρο χωμα. Σε εμας κεραστηκε αγοραστο από ζαχαροπλαστειο γλυκο, σαν σοκολατοπιτα, με βαση κεηκ σοκολατας, κρεμα και επικαλυψη γλασσου. Δε το λες και αριστουργημα α λα Παρλιαρος, αλλα ηταν σιγουρα πολύ αξιοπρεπες κερασμα.

Παμε τωρα στη λυπητερη, να εξηγησω και αυτό που ειπα παραπανω για τις διπλες τιμες. Τις νυχτες με ζωντανη μουσικη, οι τιμες καταλογου παιρνουν την ανιουσα ένα 15% πανω περιπου, πραγμα που δεν γνωριζαμε εξαρχης επισης. Οι τιμες που αναφερω παραπανω είναι οι τιμες καταλογου, τον οποιο πολύ ευγενικα μου εστειλε η κυρια Βασω επειδη εχασα την αποδειξη και δε μπορουσα να ειμαι ακριβης στην κριτικη μου, και όχι αυτές που κληθηκαμε να πληρωσουμε εμεις. Για το φαγητο δωσαμε 161,4 ευρω, περι τα 20 ευρουδακια ανα ατομο, τα οποια αυξηθηκαν οσο προχωρουσε η βραδια λογω κρασοκατανειξης. Ακριβουτσικο για μεζεδοπωλειο, αφου τα κυριως δεν πεφτουν κατω από 8 ευρω στις τιμες καταλογου, ειδικα αν συνυπολογισουμε ότι μιλαμε για Φαγητο απλα φαγωσιμο.

Καπου εδώ θα επρεπε να κλεισω την κριτικη μου, γιατι υποπτευομαι ότι κανεις δε συνεχιζει την αναγνωση, πρεπει να σας επιασε υπνηλια από την ακατασχετη φλυαρια μου. Για εσας τους λιγους που δεν σας πιανουν ουτε τα ταβορ, συνεχιζω στο αγαπημενο μου στοιχειο, στον λογο που θα πηγαινα, και θα ξαναπηγαινα, και θα ξαναπηγαινα: Η διασκεδαση.

Αυτό το μαγαζι είναι κατεξοχην διασκεδαστηριο, και δη πολύ επιτυχημενο. Η φωναρα της κοπελας δεν υπαρχει, και ο εταιρος τραγουδιστης συνεχιζει με αμειωτο κεφι ένα αυθεντικα ρεμπετικο προγραμμα, με μπριο, κεφι και ασυγκριτο ταλεντο. Δε το συζητω, αν θελετε να περασετε καλα με κρασακι και παρεα, μη το σκεφτειτε καν, είναι ο ιδανικος προορισμος. Χορεψαμε σαν να μην υπαρχει αυριο, ενώ το προγραμμα κρατησε αδιακοπα ως τις 4 το πρωι. Το χαρηκαμε με την καρδια μας, και αυτό νομιζω είναι ανεκτιμητο.

Κατι που με εκνευρισε και πρεπει να σταθω, γιατι μου ζητηθηκε από πολύ κοσμο, είναι ότι, για να χωρεσουν οσο το δυνατον περισσοτερα τραπεζοκαθισματα, ο χωρος που μενει για χωρο είναι σαν το τερραριουμ του κουνελιου μου. Όταν σηκωθηκαμε 6 ατομα για χωρο, περιττο να πω ότι τα τακουνια μου γνωριστηκαν με τα αρβυλα του διπλανου μου και αρχισαν τις τακτικες επισκεψεις μεταξυ τους. Δεν μας πτοησε, αλλα δεν μπορω να πω ότι δε σχολιαστηκε.

Συμπερασματικα, θεωρω πως το Μπουκοβο εχει τις προοπτικες να γινει στεκι, αν επιληφθει των προβληματων που απαριθμησα τοσο εγω, οσο και το Pontiki. Και αυτό γιατι πιστευω ειλικρινα και ανενδοιαστα στις καλες προθεσεις της κυριας Βασως, που αγαπα το μαγαζι της και δειχνει πραγματικη διαθεση να το αναδειξει μεσα από αλλαγες. Δεν είναι τυχαιο ότι αλλαζει το μενου κάθε 3 μηνες περιπου.

Θα επιστρεψω στο Μπουκοβο, εν ευθετω χρονω, για να εποπτευσω αν τα, από καρδιας καλοπροαιρετα, λογια μου επιασαν τοπο και, κυριως, για να ακουσω τη μουσικη αυτων των τοσο ταλαντουχων ανθρωπων. Απλως θα παρω και ένα μπουφανακι μαζι, ετσι, να βρισκεται.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι 10/1/16 αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το μπούκοβο. Περιβάλλον απλό και πεντακάθαρο. Τραπέζια με αρκετή απόσταση μεταξύ τους.

Προσωπικό δύο άτομα η κυρία Βάσω και ο κύριος Σπύρος οι οποίοι είναι και ιδιοκτήτες. Ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί. Για την ταχύτητα του σερβιρίσματος δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί είμαστε δυστυχώς η μόνη παρέα (δύο ζευγάρια)οπότε σερβιριστήκαμε άμεσα. Αν το μαγαζί είναι γεμάτο ίσως απασχολείται και επιπλέον προσωπικό. Αργότερα ήρθε και μια οικογένεια.

Όσον αφορά τα πιάτα, παραγγείλαμε ¨
Σαλάτα μαρούλι ρόκα ντοματίνια με μπαλσάμικο. Αρκετά καλή όχι κάτι ιδιαίτερο. 4.00 Ε
Μπουρεκάκια μελιτζάνας πολύ νόστιμα 4.50 Ε

Παστουρμαδοπιτάκια νόστιμα μεν όχι όμως όπως τα περίμενα. Συγκεκριμένα ήταν σε μια μικρή πιατελίτσα τοποθετημένα εν’αλάξ κομμάτια πίττα από σουβλάκι τυρί ντομάτα παστουρμάς και όλα αυτά ψημένα(ίσως στα μικροκύματα). Το μείον ήταν η πίττα από σουβλάκι. Όπου αλλού τα έχω φάει (όπως και η σύζυγός μου) τα φτιάχνουν με φύλλο 4.00 Ε.

Μπακαλιάρο σκορδαλιά μεγάλη μερίδα δεν δοκίμασα ο φίλος μου το τίμησε δεόντος 8.00 Ε

Συκώτι τηγανητό νόστιμο χωρίς να μυρίζει 7.00 Ε.

Κολοκυθοκεφτέδες αρκετά νόστιμοι αν και δεν είχαν μέσα τυρί 4.00 Ε.

Πατάτες τηγανητές καθαρισμένες και κομμένες στο χέρι 3.00 Ε.

Κορτεσίνα (κάτι σαν χοιρινά παϊδάκια. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι κρέατος λέγεται και σιδηρόδρομος επειδή τα κόκαλα είναι το ένα δίπλα στο άλλο και θυμίζουν σιδηροδρομικές γραμμές) με μια σάλτσα μπάρμπεκιου Υπέροχο πιάτο νοστιμότατο αλλά νομίζω τσιμπιμένο στην τιμή 13.00 Ε.

Κεμπάπ πολύ καλό φτιαγμένο από τους ίδιους, χωρίς να μυρίζει καθόλου ο αρνίσιος κιμάς που περιείχε και που χωρίς αυτόν δεν υπάρχει κεμπάπ αλλά μπιφτέκι.6.50 Ε.

Μύδια τηγανιτά το μόνο πιάτο αποτυχία. Από αδιάφορο έως κακό.6.00 Ε.

Τέλος 100 μλ τσίπουρο 1 κιλό κρασί ημίγλυκο υπέροχο και δύο σόδες 13.00 Ε.
Σύνολο 75 Ε. Πολύ καλή τιμή για τα όσα παραγγείλαμε. Σίγουρα θα ξαναπάμε.

Καινούριο τίμιο μαγαζί εύχομαι και ελπίζω να πάει καλά.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Επισκέπτομαι το Μπούκοβο για δεύτερη φορά. Την πρώτη έκλεισα τραπέζι για 2 άτομα από το ask4food ενώ την δεύτερη πήγα με παρέα 6 ατόμων με τηλεφωνική κράτηση αφού είχα κρατήσει την κάρτα του μαγαζιού που με είχε ενθουσιάσει.
Η παρέα μου, καλοφαγάδες όλοι, αλλά όχι του πολύ gourmet. Φτάσαμε γύρω στις 10:00 και μας είχαν κρατήσει ένα τραπέζι πολύ άνετο (χωρούσε τουλάχιστον 8 άτομα).

Ο κατάλογος ήταν μεγαλύτερος από την προηγούμενη φορά, είχαν προσθέσει νέα πιάτα, κυρίως παραδοσιακά. Εγώ πρότεινα τα πιάτα που με είχαν συγκλονίσει την προηγούμενη φορά: κοτοκριτσίνια με υπέροχη σως, μπουρεκάκια μελιτζάνας (ένα μεζεδάκι που μένει αξέχαστο ) και φυσικά γιαουρτλού κεμπάπ (γλύψαμε και το πιάτο).

Οι άντρες της παρέας επέλεξαν να πάρουν μια μεγάλη ποικιλία λέγοντας ότι ήθελαν απλώς να τρώνε κάτι με το κρασί τους και όχι να χορτάσουν. Δεν ξέρανε τι τους περίμενε. Μια τεράστια πιατέλα που είχε κεμπάπ, λουκάνικο, κοτόπουλο (φιλέτο!!!! ) κεφτεδάκια Μπούκοβο, πατάτες, πίττες, κολοκυθοκεφτέδες. Μεγάλη εντύπωση μας έκαναν τα κεμπάπ που δεν είναι όπως συνήθως, φαίνονται καθαρά ότι τα φτιάχνουν μόνοι τους και είναι πεντανόστιμα.

Ζητήσαμε μπεκρή μεζέ που δεν υπήρχε στον κατάλογο και το είχα διαβάσει σε μια κριτική στο ask4food και μας είπαν ότι δεν φτιάχνουν αλλά μας έφεραν μεθυσμένη χοιρινή τηγανιά (χωρίς να την χρεώσουν) και μας είπαν ότι αυτή ήταν που δοκίμασε ο πελάτης.

Ήπιαμε κρασάκι ροζέ που ήταν εξαιρετικό (έτσι είπαν οι άντρες της παρέας ως ειδικοί) κι εγώ νεράκι καθώς δεν πίνω ούτε αλκοόλ ούτε αναψυκτικά. Το νεράκι ήταν σε παγωμένα γυάλινα μπουκάλια (όχι εμφιαλωμένο) που φρόντιζαν να το ανανεώνουν πριν καν τελειώσει.

Στο τέλος γλυκάκι κέρασμα (την προηγούμενη φορά είχαν σερβίρει banofee - υπέροχο) ήταν σοκολατόπιτα με παγωτό και τριμμένη σοκολάτα.

Για όλα τα παραπάνω με 4 μισόκιλα κρασί πληρώσαμε μόνο 52 ευρώ!!!!
Το μαγαζί λάμπει από καθαριότητα, έχει στοιχεία vintage αλλά και μοντέρνα. Γενικά νιώθεις ευχάριστα.

Όπως έμαθα σύντομα θα βάλουν και ζωντανή μουσική, οπότε θα το παρακολουθώ για να ξαναπάω.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πηγαμε 2 άτομα να δειπνίσουμε την Πέμπτη 5 Νοέμβρη. Φτάσαμε κατά τις 9μιση και το μαγαζί ήταν άδειο οπότε μας πηραν με την μία παραγγελιά.

Το μαγαζί ωραίο μέσα, χωρίς κάτι ιδιαίτερο όμως. Τα τραπεζάκια αρκετά κοντά το ένα στο άλλο οπότε σε περίπτωση πολυκοσμίας μάλλον δεν θα υπήρχε μεγάλη άνεση.

Είχα διαβάσει τις κριτικές οπότε θεώρησα ότι είναι ένα οικονομικό μαγαζί με μεγάλες ποσότητες και πολύ καλή γεύση. -Τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά όμως.

Πηραμε για ορεκτικά: Φέτα, η οποία ήταν 2 σχετικά μικρά κομμάτια θα έλεγα, με νορμάλ γεύση φέτας, τηγανητές πατάτες, ίδιες όπως θα τις φτιάξει κάποιος σπίτι, μέτρια ποσότητα και ένα σαγανάκι, όχι ιδιαίτερης γεύσης και πολύ μικρή ποσότητα.

Πηραμε ένα μπεκρή μεζέ πριν τα ορέκτικα το οποίο μπορώ να πω ότι ήταν το μόνο με αρκετά καλή γεύση, αλλά πάρα πολύ μικρή ποσότητα.

Η φίλη μου πηρε μπιφτέκια με πατάτες, το οποίο πιάτο ήταν το μόνο ικανοποιητικό σε ποσότητα από όλη τη βραδιά και εγώ πείρα λουκάνικα, τα οποία πληροφορήθηκα από την σερβιτόρα ότι είναι χορταστικά. Με μεγάλη μου έκπληξη ήταν απλά 2 μέτρια προς μικρό μέγεθος λουκάνικα, ανοιγμένα στη μέση χωρίς τίποτα να τα συνοδεύει.

Πηραμε κρασί ημίγλυκο, το οποίο άφηνε μία παράξενη γεύση στο τέλος.

Πληρώσαμε για όλα 34€ (4€ έκανε το κρασί) - και έφυγα πεινασμένος.

Πολύ μικρές ποσότητες και τιμές ίδιες με τα άλλα μαγαζιά του είδους. Γεύση απλούστατη που μπορεί να πετύχει ο καθένας σπίτι του.

Ιούλ

Υπέροχο σπιτικό φαγητό (ειδικά τα μπουρεκακια μελιτζάνας ήταν απαιχτα), πάντα με φρέσκα υλικά. Οι ποικιλίες κρεατικων ήταν οτι πιο καλοψημενο εχω δοκιμάσει. Το παραδοσιακο σπετζοφάι ηταν οσο πικαντικο επρεπε για να απολαυσεις το κρασακι σου.

Εκτος απο τα παραδοσιακα πιατα βρηκαμε και καποια που αρεσαν παρα πολυ ειδικα στα παιδια οπως π. χ. τα κοτοστικακια και οι κολοκυθοκεφτεδες. Με ενθουσιασε ο τροπος που σερβιριστηκαν οι τηγανιτες πατατες. Η δροσερη πατατοσαλατα ηταν σαν αυτη της μαμας μου.... εξαιρετικη!!!!

Καθαριοτητα φανερη σε ολους τους χωρους. Το σερβις ηταν απο αυτο που παρακαλας να βρεις οταν πας σε ενα νεο μερος: ευγενικοτατο, χαμογελαστο, γλυκομιλητο και εξυπηρετικοτατο.

Ο,τι χρειαστηκαμε το ειχαμε αμεσως. Φιλοξενοι ανθρωποι με χαμογελαστά πρόσωπα. Οι τιμες λογικες για την ποιοτητα των πιατων. Έλειπαν τετοια μαγαζια απο την περιοχη...