06 Ιαν 2016

Θα το χαρακτήριζα μεζεδοκαφενείο από εκείνα που υπήρχαν σε πληθώρα παλαιότερα σε συνοικίες και γειτονιές της Αθήνας και είχαν ως θαμώνες τους κατοίκους της περιοχής που συγκεντρώνονταν στο στέκι για μεζέ, κρασάκι, κουβεντούλα, παρέα.

Βρίσκεται πολύ κοντά στην Πανόρμου, σε ένα σημείο όμως που θα το χαρακτήριζα λίγο κέντρο-απόκεντρο, δηλαδή ένα σημείο αρκετά ήσυχο.

Ο χώρος απλός, καθαρός, περιποιημένος αλλά παροικμιακός. Δεν πας όμως γι΄ αυτό. Πας για όλα τα υπόλοιπα. Τραπέζια, καρέκλες, "διακόσμηση" παλιά και όχι ρετρό ή παλιακή που είναι όμορφη, γραφική και αρκούντως ελκυστική. Βεβαίως η επωνυμία του μαγαζιού αυτού "Μοντέρνοι καιροί" μετά την ανωτέρω περιγραφή είναι απλώς χιουμοριστική ή γραφική. Ενδεχομένως βέβαια κατά την εποχή στην οποία πρωτολειτούργησε αυτός ο μεζεδοκαφενές να ήταν όντως μοντέρνος και προχωρημένης αισθητικής ο χώρος (! )... (μεταξύ μας πολύ αμφιβάλλω αλλά... όπως τόνισα και παραπάνω... δεν πας γι΄ αυτό).

Εξυπηρέτηση: απλοί, καθημερινοί άνθρωποι της γειτονιάς με μεράκι γι΄ αυτό που κάνουν, ζεστασιά και απλότητα.

Ο κατάλογός του έχει ικανοποιητική ποικιλία μεζέδων αλλά και πιάτων κρεατικών και θαλασσινών, της ώρας αλλά και κάποια ψαράκια τηγανητά όπως γαύρος, σαρδέλα αλλά και καλαμαράκι ή σουπιά με σπανάκι. Για να είμαι ειλικρινής, δεν το περίμενα. Από κρεατικά έχει και κεμπάμπ.

Ένα βραδάκι καθημερινής λοιπόν, κατά τη διάρκεια των εορτών βρέθηκα να παραγγέλνω:

- άγρια χόρτα που ήταν πραγματικά ό, τι καλύτερο σε σαλατικό (στον ουρανό το γύρευα στη γη το βρήκα). Τα τσακίσαμε στην κυριολεξία!
- πατάτες τηγανιτές, οι κλασικές αλλά χορταστικές
- παντσέτα που συνοδευόταν από πατάτες. Εδώ τα χαλάσαμε λίγο: ήταν ζουμερή, μαλακή αλλά μου φάνηκε αρκετά λιπαρή για τα δικά μου γούστα.
- μπιφτέκια μοσχαρίσια εξαιρετικά, ζουμερά και πεντανόστιμα
- 1/4 κόκκινο κρασί χύμα
- 1 φέτα
- ψωμί
- νερό σε κανάτα

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 11 ευρώ έκαστος και μπορώ να πω ότι ικανοποιηθήκαμε. Θα ήθελα να το ξαναεπισκεφτώ, για να δοκιμάσω και θαλασσινά. Πολύ τίμια, απλή και φιλότιμη προσπάθεια. Αν βρεθείτε στην περιοχή, αξίζει να το προτιμήσετε ως μια εναλλακτική λύση στην πληθώρα των σουβλατζίδικων της περιοχής όπου θα πληρώσετε πάνω κάτω τα ίδια.

07 Οκτ 2016

Η επίσκεψη στο μαγαζί έγινε την 28/9/2016, παρέα οκτώ ατόμων συνάδελφοι από δουλειά. Για μένα η δεύτερη επίσκεψη.
Το παρκάρισμα δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στην περιοχή (Πανόρμου), όμως το μετρό είναι πολύ κοντά και εξυπηρετεί.
Δεν είναι εστιατόριο με την κλασική έννοια. Σωστά έχει χαρακτηριστεί από άλλον χρήστη ως μεζεδοκαφενείο. Ο χώρος σε καμιά περίπτωση δεν είναι από τα δυνατά σημεία. Αξίζει τον κόπο όμως να το παραβλέψετε και θα αποζημιωθείτε.
Στην εξυπηρέτηση βασικά ένας κύριος, θα χαρακτηριζόταν μασκότ του καταστήματος. Είναι ένας από τους λόγους που πρέπει να επισκεφτεί κάποιος το μαγαζί αυτό. Ο βασικός λόγος είναι το φαγητό. Πολλές επιλογές από μεζεδάκια και πιάτα τόσο κρεατικών όσο και θαλασσινών.
Η παρέα έχει μια αδυναμία σε κρεατομεζέδες. Πήραμε λοιπόν πέντε μερίδες πανσέτα, πολύ καλά ψημένες και πεντανόστιμες χωρίς πολύ λίπος ή χόνδρους. Δυο μοσχαρίσια κεφτεδάκια, αφρός έλιωναν στο στόμα. Ένα συκώτι, άψογα ψημένο και μαλακό. Ένα λουκάνικο, καλά ψημένο αλλά περισσότερο λιπαρό. Το μοναδικό πιάτο που μειονεκτούσε σε σχέση με τα υπόλοιπα. Προσφέρονται κι άλλες επιλογές όπως καλαμάκι χοιρινό και κοτόπουλο, κεμπαπ και μπιφτέκια. Πήραμε επίσης πατάτες τηγανητές κομμένες στο χέρι τέσσερις μερίδες. Δεν έχω λόγια. Ένα σαγανάκι, νοστιμότατο λίγο αλμυρό για τα δικά μου γούστα, για τους περισσότερους όχι. Έναν καβουρμά σαγανάκι με πιπεριές πράσινες και κόκκινες και τυράκι, πολύ δυνατός μεζές αρκετά πικάντικος ιδανική συντροφιά για τσιπουράκι. Παραγγέλθηκε και δεύτερη φορά. Στην αρχή και όσο οι πρώτοι περιμέναμε τους άλλους μισούς μας προτάθηκε και πήραμε με το ψωμάκι που ήρθε στο τραπέζι ένα πιάτο τριχρωμία μελιτζανοσαλάτα, παντζαροσλάτα με δροσερό γιαούρτι και τυροκαυτερή. Μας άρεσε περισσότερο η τυροκαυτερή και την παραγγείλαμε και μόνη της. Ψωμάκι ήρθε αρκετό, τρεις φορές συνολικά. Νερό σε κανάτα. Από ποτά, εννέα μπύρες, τέσσερα ατομικά τσίπουρα και τρεις κόκα κόλες.
Ο λογαριασμός έφτασε τα 118 ευρώ, το οποίο από όλους θεωρήθηκε αρκετά ικανοποιητικό για το συνδυασμό ποιότητα - ποσότητα - τιμή.
Προσωπικά μου έχει αρέσει και θα το επισκεφτώ ξανά να δοκιμάσω κατ' αρχήν την μπριζόλα (για γενναίους) που είδαμε σε διπλανό τραπέζι, αλλά και τα θαλασσινά του.

18 Αυγ 2016

Μετα απο ενα αφιέρωμα σε ιστοσελιδα ειπαμε με ενα φιλο να επισκεφτουμε το μαγαζι. Ο χώρος του μαγαζιού είναι ικανοποιητικός για το δεδομένο οτι είναι ενα παραδοσιακό καφενείο-ουζερί του κέντρου.

Αρκετά δροσερός ο χώρος το καλοκαίρι. Δοκιμάσαμε ποικιλία με διάφορα κρεατικά, κεφτεδάκια, τζατζίκι και πατάτες. Το τζατζίκι ήταν πολύ light με απαλή γεύση για τα δεδομένα μου όπου το θέλω με πιο έντονη γεύση σκόρδου. Ήταν πιο πολύ σαν σώς γιαουρτιού. Οι πατάτες ήταν καταπληκτικές καθώς ήταν χειροποιήτες και φρέσκες. Το ψωμί που μας έφερε φρεσκό και αρκετό σε ποσοτήτα. Η ποικιλία αποτελουταν από καλαμάκια χοιρινά, πανσετες χοιρινές, λουκανικά και κεμπαπ. Πανσέτα και χοιρινά ήταν γευστικά αλλά όχι τιποτά το ιδιαίτερο.

Τα άλλα απλά αδιάφορα. Τα κεφτεδάκια ήταν καταπληκτίκα και ιδιαίτερα εύγευστα. Τις τιμές θα τις χαρακτήριζα λογικές και σωστά κοστολογημένες, ελαφρώς πιο πάνω από οτι θα έπρεπε ισως. Ίσως να το επισκεφτώ στο μέλλον παίρνωντας την μπριζολά χοιρινή γίγας που έχει και μπάνισα

Νικολάου Γεννηματά 17, Αμπελόκηποι