09 Νοε 2018

Στην περιοχή της Πανόρμου πηγαίνω πάρα πολύ σπάνια, σχεδόν ποτέ κι αυτό όχι μόνο γιατί αποτελεί φοιτητική πιάτσα με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά κυρίως γιατί τα περισσότερα μεζεδοπωλεία που έχω επισκεφτεί κατά καιρούς, ήταν επιεικώς άθλια.

Προκάτ γαριδομακαρονάδες με το pumaro κατευθείαν απ' το ψυγείο, κρεατικά της κακιάς ώρας και γενικά μία εικόνα αρπαχτής που συνάδει με το γεογονός ότι συχνάζει πολύ νέος κόσμος που κατά κύριο λόγο ενδιαφέρεται για την έξοδο-διασκέδαση και όχι τόσο για το ποιοτικό φαγητό. Βέβαια δεν έχω εντρυφήσει ούτε επισκεφτεί πολλά μαγαζιά, οπότε δεν θέλω να αδικήσω γενικά την περιοχή, αλλά όποτε το έπραξα είχα κάκιστη εμπειρία.

Εκτός από τους Μοντέρνους Καιρούς (ΜΚ), που μόνο Μοντέρνους δεν τους λες σαν σκηνικό, αλλά είναι πραγματικά μία όαση μέσα στη δήθεν μοντερνιά και κακογουστιά της εύκολης επιχειρηματικότητας του τρίπτυχου σουβλακάκι -κεμπαπάκι -παντσετάκι, που έχει κατακλύσει την περιοχή. Και πάλι για να μην παραξηγηθώ, μπορεί και σίγουρα υπάρχουν, αξιοπρεπείς χώροι εστίασης στην περιοχή (αν θυμάμαι o piperman πρόσφατα περιέγραψε γλαφυρά και διθυραμβικά το Λυχνίον λίγο παρακάτω βέβαια) αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά καμμιά φορά.

Τέλος πάντων τους ΜΚ τους ανακάλυψα τυχαία πριν κανά δύο χρόνια, ένα ζεστό μεσημέρι του Σεπτεμβρίου μετά από επίσκεψη σε κοντινό μαιευτήριο και αφού πριν είχα διαβάσει, αλλά δεν είχα δώσει σημασία, σε κάποια περιοδικά για αυτό το εκπληκτικό και πάμφθηνο
μεζεδοκαφενείο. Ετσι όταν χαμένη στα στενά και τις ανηφόρες της περιοχής, πέρασα από κει με την ελπίδα μίας θέσης πάρκινγκ, έπεσα σχεδόν πάνω στους ΜΚ και αποφασίσαμε μαζί με την παρέα μου να το τιμήσουμε μετά την επίσκεψη που είχαμε να κάνουμε.

Εκτοτε, έχω πάει άλλες δύο φορές και πρόσφατα το επισκέφτηκα ακόμα μία φορά, μεσημέρι προς το τέλος Οκτωβρίου, μιά πολύ καλή μέρα, όταν συνάδελφος που γιόρταζε, θέλησε να μας βγάλει έξω, για ένα χαλαρό μεσημεριανό κέρασμα, μετά τη δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι το πρότεινα με την επιφύλαξη του δύσκολου πάρκινγκ, αλλά επέμεινα στις ενστάσεις του οδηγού, απαριθμώντας τα ωραία και φτηνά ψαρικά και μεζεδάκια που είχα γευτεί όσες φορές το επισκέφθηκα. Η απόφαση λοιπόν ελήφθη και παίρνοντας μόνο ένα αυτοκίνητο 4 άτομα, για το φόβο των Ιουδαίων, καταφθάσαμε στους ΜΚ.

Βλέπονταςμετά την τελευταία μου επίσκεψη, ότι στο a4f οι ΜΚ έχουν να λάβουν κριτική πολύ καιρό, αποφάσισα ότι αξίζει τον κόπο να γράψω την συνολική εμπειρία από τις επισκέψεις μου μιας και οι θετικές εξαιρέσεις στους κανόνες (όπως στην περίπτωση Πανόρμου) αξίζουν τον κόπο. Λοιπόν οι ΜΚ δεν είναι τίποτα άλλο από ένα συνοικιακό καφενείο (τελευταία κάτι με τραβάει σε χώρους τέτοιους λέτε να είναι η οικονομική δυσπραγία των καιρών?) κρυμμένο από την κυρίως πιάτσα της περιοχής, που εκτελεί πολύ πετυχημένα χρέη άξιου μεζεδοπωλείου.

Μάλιστα θα έλεγα ότι μετά το μεσημέρι μέχρι το βράδυ ειδικά το καλοκαίρι πρέπει να υπερτερεί το μεζεδοπωλείο έναντι του καφενείου. Στα θετικά η ωραία και δροσερή πρασιά στο πεζοδρόμιο που είναι γεμάτο σκιερά δέντρα και το παρκάκι που είναι σχεδόν απέναντι λίγο πιό πάνω, κάτι που παρά την βαβούρα της περιοχής προσδίδει μιά σχετική ησυχία.
Λόγω του ότι ήταν καθημερινή βρήκαμε εύκολα τραπέζι και ευτυχώς δεν ταλαιπωρηθήκαμε ιδιαίτερα με το παρκάρισμα. Ετσι αφού ταχτοποιηθήκαμε, άρχισα το ψηστήρι για τα καλαμαράκια και τα ψαρικά και θα σας πω τι εννοώ...

Οσες φορές το επισκέφθηκα πριν την κριτική αυτή, είχα δοκιμάσει κυρίως ψαρικά και ειδικά κάποια πιάτα του όπως τα καλαμαράκια, τα τηγανητά ψαράκια και τις αλοιφές του και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένη. Θυμόμουνα ότι τηγανίζει πολύ καλά χωρίς λαδίλλες και μυρωδιές και ότι φτιάχνει άψογες πατάτες.

Μιας και είχα δοκιμάσει αρκετά από τον κατάλογο στις προηγούμενες επισκέψεις πρότεινα να κινηθούμε πάλι στα ψαρικά και ειδικά σε κάποια πιάτα που μου άρεσαν ιδιαίτερα και πρώτα και καλύτερα, τα άπαιχτα τηγανητά καλαμαράκια ή θράψαλα (ποτέ δε θα μάθω ποιό όνομα αντιστοιχεί σε τι), τις αλοιφές, το σκουμπρί κ. α. Ευτυχώς εισακούσθηκα!
Ετσι, μετά από ενημέρωση από την εξυπηρετική κυρία και τον κατάλογο, για το τι υπάρχει 4 άτομα πήραμε τα παρακάτω:

- 1 πατάτες τηγανητές χειροποίητες και αρκετά μεγάλη μερίδα Χ 3 ευρώ
- 1 χωριάτικη Χ 5 ευρώ καλή χωρίς εκπλήξεις
- 1 φάβα Χ 3,5 ευρώ αρκετά καλή και σε ικανοποιητική ποσότητα
- 1 τρίπτυχο αλοιφών πατζαροσαλάτα, τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα Χ 3,5 ευρώ
η πατζαροσαλάτα οκ η μελιτζανοσαλάτα πολύ ωραία η τυροκαυτερή ok.
- 2 τηγανητά καλαμαράκια Χ 6 ευρώ πραγματικά αφρός χωρίς λαδίλες σίγουρα το καλύτερο
πιάτο
- 1 σκουμπρί ψητό φρέσκο Χ 7 ευρώ πολύ καλό
- 1 μπακαλιάρο σκορδαλιά Χ 7 ευρώ (? εδώ θα σας γελάσω γιατί το παραγγείλαμε μετά οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή) Ο μαπακαλιάρος πολύ καλός η σκορδαλιά λίγο άνευρη για τα γούστα μου στους άλλους άρεσε όμως.
Ηπιαμε μπύρες, γιατί κάποιοι μετά συνεχίζαμε τη δουλειά και πήραμε μία Βεργίνα και 2 Alpha Weiss

Γιά όλα αυτά ο εορτάζων πρέπει να πλήρωσε γύρω στα 50-55 ευρώ με το φιλοδώρημα. Αν θυμάμαι μας είπε γύρω στα 50 και κάτι ψιλά, τιμή καθόλου ακριβή σε σχέση με την ποιότητα και την ποσότητα των όσων πήραμε. Γενικά άρεσε σε όλους μας και σε μένα ακόμη περισσότερο αφού βγήκα ασπροπρόσωπη σε σχέση με την πρόταση που έκανα.

Ομολογώ ότι έχω παραλείψει να δοκιμάσω τα κρεατικά του, αλλά δυστυχώς όταν μου αρέσουν κάποια πράγματα δύσκολα ξεκολάω και πειραματίζομαι με άλλα, ελπίζω όμως όταν χειμωνιάσει να ξαναπάω με άλλη διάθεση και να παρακάμψω τα καλαμαράκια προς όφελος κεφτεδακίων, λουκανικακίων και παντσετών ή τουλάχιστον να τα.... συνδυάσω.
Οπως καταλάβατε πάλι καλαμαράκια θα παραγγείλω.....

Νικολάου Γεννηματά 17, Αμπελόκηποι