MAMA GOOSE

Μεζεδοπωλεία

Πλατεία Κωνσταντινουπόλεως 1, Νέα Φιλαδέλφεια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δημιουργικο μεζεδοπωλείο
Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Για το Mama Goose είχα ακούσει τα καλύτερα και μάλιστα από άτομα που εμπιστεύομαι τυφλά. Το είχα σταμπάρει εδώ και πολύ καιρό και έψαχνα ευκαιρία για να το επισκεφτώ. Επειδή όμως η Νέα Φιλαδέλφεια δεν είναι από τις περιοχές που σουλατσάρω συχνά, η ευκαιρία αυτή που έψαχνα είχε αραχνιάσει για τα καλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Μετά από αλλεπάλληλες αντιπροτάσεις για έξοδο με λατρεμένο παρεάκι (εδώ μπαίνει σαν μουσική υπόκρουση το απολύτως ταιριαστό «Κάπου θα συναντηθούμε» των Γλυκερία-Μηλιώκας), καταφέρνουμε να μας κάτσει μέρα για συνάντηση. Κι εκεί ακολουθεί το εξής παράδοξο! Ενώ και οι τέσσερις μας έχουμε φάει τους χώρους εστίασης της Αθήνας με το κουτάλι ή μάλλον με το μαχαιροπίρουνο, δεν μπορούμε να αποφασίσουμε ποιο μέρος θα μας φιλοξενήσει. Να δοκιμάσουμε κάτι που δεν έχει ξαναπάει κάποιος από εμάς ή κάποιο εντελώς παρθένο από επίσκεψή μας? Επειδή όμως δεν θέλαμε να τζογάρουμε και να διακινδυνέψουμε, επικράτησε η λογική και η πρώτη εκ των δύο εκδοχές.
Όταν άκουσα την πρόταση για το M. G. δεν μπορούσα παρά να είμαι σύμφωνος.
Σαββάτο βράδυ, έχοντας κάνει προηγουμένως την κράτησή μας, μας βρήκε να κυκλοφορούμε στα στενά της Νέας Φιλαδέλφειας έχοντας για φανοστάτη μας το GPS του κινητού μας. Οφείλω να πω πως δεν το ήξερα και ούτε το περίμενα ότι η περιοχή έχει τόσα πολλά μπαράκια/καφέ/εστιατόρια. Όμως στεναχωρήθηκα που είδα πως αγαπημένο Κινέζικο εστιατόριο επί της Δεκελείας έχει κατεβάσει πλέον ρολά. Έχω την εντύπωση πως η μόδα των Κινέζικων εστιατορίων έχει πλέον για τα καλά ξεθωριάσει και έχει δώσει τα ηνία της σε αυτή των Γιαπωνέζικων. Μέχρι να ξεπεραστούν κι αυτά με τη σειρά τους και να ανακαλύψουμε ξαφνικά την παλέτα των γαστρονομικών συνηθειών της μέχρι τώρα άγνωστης φυλής Koukou Foukou του Αμαζονίου και το πόσο σημαντική είναι αυτή για την διατροφή μας. Πως ήταν η με Λατινοαμερικάνικες ρίζες καταγωγής κινόα που η κάθε κυρία Τούλα και κύριος Επαμεινώνδας είχαν εντάξει στην διατροφή τους λέγοντας σε όλους το πόσο υγιεινή είναι, ενώ από μέσα τους καταταράσσονταν την ώρα και την στιγμή που άρχισαν να την καλλιεργούν, αρκετούς αιώνες πριν, αυτοί οι παλιάνθρωποι οι ιθαγενείς που όλη μέρα άλλη δουλειά δεν είχαν από το να κάνουν θυσίες στους Θεούς τους, να τρυπάνε με χαλκάδες τις μύτες τους και να βάφουν άτσαλα με νερομπογιές τα πρόσωπα και σώματά τους.
Η βραδιά ξεκινούσε με τους καλύτερους οιωνούς. Την καλή παρέα! Αυτό για εμένα αφορά σε πάνω του 70% μιας επιτυχημένης εξόδου. Έμενε λοιπόν να καλυφθεί και το υπόλοιπο ποσοστό.
Περνάμε το κατώφλι τους, αναφέρουμε το όνομα της κράτησης και μας συνοδεύουν σε γωνιακό τραπέζι του εσωτερικού τους χώρου. Βολικό και αρκετά μεγάλο τραπέζι. Οι μισοί από εμάς έκατσαν στον καναπέ τους που εφάπτεται στον τοίχο τους και οι άλλοι μισοί σε καρέκλες.
Για κάποιον λόγο, μου είχε καρφωθεί η εντύπωση πως ο χώρος θα είναι μικρότερος. Όμως ήταν μεγάλος, χωρίς ευτυχώς να γίνεται απρόσωπος. Μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά και ένοιωσα πολύ άνετα σε αυτόν. Κατά κύριο λόγο σε τόνους του λευκού και του μαύρου. Τον έκαναν πιο γήινο τα υφασμάτινα μέρη του καναπέ και των μαξιλαριών του που έπαιζαν σε αποχρώσεις του καφέ. Σε κάποια σημεία ο τοίχος ήταν «σπασμένος» οπότε από μέσα ξεπρόβαλαν οι πέτρες τους, τονισμένες με φωτισμό ώστε να κάνουν τα γνωστά σε όλους μας παιχνιδίσματα σκιών.
Το τραπέζι μας ήταν λιτό αλλά όμορφα στρωμένο με μαύρα πιάτα και χάρτινα σουπλά με χήνες του ιδίου χρώματος. Σχεδόν αμέσως κατέφθασε νερό σε κανάτα.
Η μουσική. Καταφέραμε να την ακούσουμε μόνο για το πρώτο τέταρτο. Μετά πλάκωσε ο κόσμος και η φασαρία που έκανε κάλυπτε και την παραμικρή της νότα. Και Judas Priest να έπαιζε και πάλι δεν θα έπαιρνα χαμπάρι. Για όσο την ακούγαμε, προσανατολιζότανε σε ελληνικό ρεπερτόριο αλλά όχι σε συγκεκριμένο ύφος και στυλ. Τι θέλω να πως με αυτό? Από το ένα τραγούδι που ήταν μέσα στο τσακίρ κέφι, το επόμενο ήταν αργόσυρτο με στίχους που σε έκαναν ένα με το πάτωμα. Η εναλλαγή σε κρατάει σε ενδιαφέρον, οπότε και δεν με χάλασε.
Για να μείνω λίγο ακόμα στον χώρο και να δικαιολογήσω το «3» που έχω βάλει σε αυτόν, θα αναφερθώ στο μεγαλύτερο για εμένα ντισαβαντάζ του. Το τσιγάρο. Από κάποιο σημείο και μετά ξέφυγε από κάθε έλεγχο η κατάσταση και η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική. Τσιγάρα (ηλεκτρονικά και μη) και πουράκια, έδιναν κι έπαιρναν. Όπως θα δείτε και παρακάτω, μείναμε κάτι παραπάνω από ικανοποιημένοι με τα όσα γευτήκαμε. Όμως θα το σκεφτώ σοβαρά να ξαναπάω λόγω αυτού του θέματος. Αν το καλοκαιράκι βγάζουν τραπέζι στην πλατεία ή ανοίγουν τον εξωτερικό τους χώρο, θα είμαι σίγουρα ένας από τους πελάτες τους.
Κι ερχόμαστε τώρα στην παραγγελία. Δεν θα αντέξω και θα το πω!!! Φοβήθηκε το μάτι μας τις ωραιότατες υπάρξεις που συνοδεύαμε!!! Εμείς στις εξόδους μας είμαστε συνήθως πιο συντηρητικοί. Στα δύο άτομα μια σαλάτα, ένα ορεκτικό, δύο κυρίως κι έξω από την πόρτα! Ένα θα σας πω! Ο σερβιτόρος έπαθε ντουβρουτζά!!! Κάποια στιγμή έφυγε κακήν κακώς γιατί η κατάσταση της παραγγελίας είχε ξεφύγει από κάθε έλεγχο!!! Φυσικά αυτό και πάλι δεν με χάλασε καθόλου γιατί είδα πολλές προτάσεις στον κατάλογό τους που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Αφήστε που στην τελική τα γυαλίσαμε τα πιάτα μας και δεν έμεινε ψίχουλο!
Ευτυχώς στο να θυμηθώ τι παραγγείλαμε με βοήθησε πολύ το φύλλο παραγγελίας που ζητήσαμε να πάρουμε μαζί μας φεύγοντας ώστε να με ξεσκονίσει την μνήμη μου, αν και αυτό απ ότι κατάλαβα τους ενόχλησε και προβλημάτισε. Που να ξέρουν πως είμαι ένας από τους θεότρελους και εξαρτημένος του Ask4food.
Πήραμε:

• Σαλάτα κοτόπουλο. Σε βαθύ, αρκετά ψηλό σκεύος, καλυμμένη ολόκληρη από κοτόπουλο. Από τις πιο πλούσιες σαλάτες που έχω δει. Και ευτυχώς δεν υστερούσε καθόλου σε γεύση! Εκτός από το πράσινο μέρος της, είχε αρσενικό Νάξου, σουσάμι και πράσινο κρουτόν μυρωδικών. Πολύ μου άρεσε αυτή η σαλάτα και θα την ξανάπαιρνα για σιγουράκι. Υπάρχει σε δύο μεγέθη. Σε μικρό (4,5€) και σε μεγαλύτερο (7,5€). Επειδή ήμασταν 4 πήραμε το δεύτερο και κάλυψε μια χαρά τις ανάγκες μας.
• Ζεστή παπατοσαλάτα με αφυδατωμένες ντομάτες, μανιτάρια πλευρώτους και λάδι τρούφας. Πλούσιο σε γεύσεις πιάτο που έμεινε το ίδιο ελκυστικό και όταν έχασε την αρχική του θερμοκρασία. Στα 5€.
• Κρεμμυδόπιτα. Από τις must επιλογές τους! Εκτός από την γλυκιά γεύση του κρεμμυδιού, το σύνολο απογειώνονταν με την βουβαλίσια κρέμα Σερρών. Το φύλο έδειχνε να είναι χειροποίητο κάτι που για εμένα της έδωσε έξτρα πόντους. Απλά θεϊκή. Λάθος μας που δεν πήραμε και 2η μερίδα. Η τιμή της στα 4€. Μην τα ξαναλέω! Πρέπει να την δοκιμάσετε οπωσδήποτε!
• Κελέμια Γαλαξιδίου. Κρεμμύδια (είχε την τιμητική του εκείνο το βράδυ) γεμιστά με ρύζι και μυρωδικά. Πετυχημένο ορεκτικό που κόλλησε επίσης απόλυτα στις γεύσεις μου (όχι πως έχω και ιδιαίτερες παραξενιές… δοκιμάζω και – αν είναι καλομαγειρεμένα- μου αρέσουν τα πάντα)! Τιμή στα 4€.
• Δύο μερίδες από πατάτες περιχυμένες από στακοβούτυρο με μπόλικο απάκι. Υπάρχει περίπτωση πιάτο με αυτά τα υλικά να μην είναι νόστιμο. Εντάξει… οι αρτηρίες μας γκρίνιαξαν λίγο αλλά ποιος να τις ακούσει εκείνη τη στιγμή… Ζητήσαμε και 2η μερίδα και αυτό τα λέει όλα. Μας σερβιρίστηκε σε μπολάκι. Τιμή στα 4,5€.
• Τηγανιά με κοτόπουλο και χωριάτικο λουκάνικο. Χυλωμένη με σάλτσα τυριών. Ένα απόλυτα δεμένο (αν και επίσης λίγο βαρύ) αποτέλεσμα. Η χαρά της βούτας! Τσάκισα όλη τη σάλτσα όταν οι υπόλοιποι ήταν απορροφημένοι από την συζήτηση είχαν την προσοχή τους στραμμένη αλλού. Καρφώνομαι τώρα, αλλά ελπίζω να μου το συγχωρήσουν. Επίσης παρέχεται σε δύο μεγέθη (5€ & 7,5€). Μα τι ρωτάτε τώρα, φυσικά και πήραμε την μεγάλη.
Τι, σκάσατε ήδη? Υπάρχει και συνέχεια! Ευτυχώς όλοι μας είχαμε καλά εκπαιδευμένα στομάχια που ήταν έτοιμα να δεχτούν και τα υπόλοιπα!
• Ποικιλία από λουκάνικα. Η μοναδική αστοχία ή παράλειψη, πείτε το όπως θέλετε, ήταν πως θα μου άρεσε να μου τα συνοδέψουν με κάποια σάλτσα ή ιδιαίτερη μουστάρδα. Είχε διαφορετικά είδη από λουκάνικα, όλα διαλεγμένα ένα κι ένα. Το καθένα ξεχωριστό και ψαγμένο! Μπράβο τους!!!! Ένα ακόμα στανταράκι για την επόμενη επίσκεψή μου. Από λουκάνικα είχε: Χειροποίητο Δράμας, Ξυδάτο Κρήτης, Αγριογούρουνου Καρδίτσας και spicy κοτόπουλου. H τιμή της στα 9€ που για εμένα η ποιότητα και το μέγεθος δικαιολογούσε και με το παραπάνω μέχρι και το τελευταίο cent.
• Ξαρονέφρι με πουρέ σερινόριζας και σάλτσα από άγρια κεράσια Καβάλας. Εντάξει… δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά πως τα κεράσια δάγκωναν και τα μαζέψανε με κίνδυνο μεγάλο στην αγαπημένη Καβάλα. Όμως πραγματικά δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα αφού το σύνολο ήταν και πάλι εξαιρετικό. Κάποιοι από την παρέα δήλωσαν πως δεν πολυενθουσιάστηκαν από το πιάτο. Εγώ είχα εντελώς άλλη άποψη… Επίσης σε δύο μεγέθη και τιμές, 6€ και 10€. Ναι, καλά καταλάβατε. Εμείς δώσαμε 10€…

Είχε μείνει ένα τετραγωνικό εκατοστό στο πάνω δεξί μέρος του στομαχιού μας. Εκεί καταφέραμε (σιγά μη δεν τα καταφέρναμε…) να στριμώξουμε το κέρασμα τους σε γλυκό που ήρθε σε ατομικό ποτηράκι και παρέπεμπε σε cheese cake.
Επειδή δεν αναφέρθηκα στο service τους, απλά να πω πως δεν έμεινα και απόλυτα ικανοποιημένος. Ήταν ευγενέστατοι και γρήγοροι αλλά θα τους ήθελα λίγο πιο άμεσους. Όμως επειδή νοιώθω πως θα τους αδικούσα αν τους έβαζα «3» αφού γινότανε κακός χαμός από κόσμο και έτρεχαν συνεχόμενα, θα βάλω κι εκεί «4». Αυτό γιατί παρόλο που είχαν τόσο κόσμο, δεν παρέλειπαν να έρχονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα κοντά στο τραπέζι μας, ελέγχοντας διακριτικά αν είναι όλα εντάξει ή αν χρειαζόμαστε κάτι ακόμα.
Μαζί με ότι ήπιαμε (που παραδόξως δεν αδειάσαμε τον Βόσπορο εκείνο το βράδυ) πληρώσαμε γύρω στα 17€ το άτομο, τα οποία τα θεωρώ μία απόλυτα καλή τιμή!! Οπότε από την σήμανση 17-25 € που τους έχω κατατάξει, τους αντιπροσωπεύει το κατώτατο κόστος αυτού.
Για να καταλήξω.
Πέρασα καταπληκτικά με το παρεάκι μας!
Έφαγα φανταστικά και ίσως είναι από τις λίγες φορές που είδα όλα τα πιάτα κάποιου εστιατορίου σε τόσο ψηλό επίπεδο.
Το μόνο μελανό σημείο ήταν η ατμόσφαιρα που γινότανε πολύ βαριά από το τσιγάρο και την οχλαγωγία.
Φαντάζομαι πως αν ξαναπάω καθημερινή θα επιβεβαιώσω το «4» που τους έβαλα στο service αλλά και θα χαρώ περισσότερο και την παραμονή μου εκεί.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω νομίζω ότι έχετε μπροστά σας τον επόμενο αρχηγό των σωμάτων Στρατού, Ναυτικού και Αεροπορίας μη σας πω και του ΝΑΤΟ.

Διότι για να κατορθώσουμε να βγούμε οι τρεις, όχι αδερφές του Τσέχωφ, αλλά φιλενάδες, απαιτήθηκε η εκπόνηση επιτελικού σχεδίου άσκησης μεγάλης κλίμακας η οποία περιλάμβανε τη μεταφορά παιδιών προς και από πάρτι, την τακτοποίηση συζύγων, τα μεταφορικά μέσα που θα χρησιμοποιούνταν, το ποιος θα περάσει να πάρει ποιον, την εύρεση βολικής περιοχής συνάντησης, ένας κυκεώνας τέλος πάντων, με ευτυχή όμως κατάληξη.

Η περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας προκρίθηκε ως η πλέον κατάλληλη χωροταξικά, η εύρεση μαγαζιού ανατέθηκε, κλασσικά, σε μένα κι εγώ με τη σειρά μου συμβουλεύτηκα την ειδικό της περιοχής σκεπτόμενη, πονηρά, ότι, ίσως, θα μπορούσε να μας κάνει παρέα. Το κορίτσι, όμως, είναι δημοφιλές και είχε ήδη κανονίσει αλλά μας έδωσε τα φώτα της μαζί με τα sos της παραγγελίας και έτσι αποφασίστηκε το Mama Goose με συνοπτικές διαδικασίες.

Η εύρεσή του δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα αφού πηγαίναμε με ταξί, η συμπαθής οδηγός του οποίου, χρησιμοποίησε μεν gps, ήταν άσχετη με την περιοχή δε, όπως και εμείς, αφήστε που δεν έβαλε γλώσσα μέσα με αποτέλεσμα να μας κάνει το κεφάλι καζάνι. Με τα πολλά φτάσαμε στην πλατεία Κωνσταντινουπόλεως που βρίσκεται, δεν το εντοπίσαμε με την πρώτη, ρωτήσαμε όμως σε κοντινό μαγαζί στο οποίο μάλιστα βρήκαμε και γνωστούς με αποτέλεσμα να διατρανωθεί η άποψή μου ότι δε μπορείς να κρυφτείς πουθενά σ’αυτήν την πόλη και, τελικά, καταφέραμε να περάσουμε την πόρτα του.

Ευτυχώς που είχα προνοήσει για κράτηση αφού, ήδη, το μαγαζί κατά τις 9.30 που φτάσαμε ήταν κατά τα ¾ γεμάτο ενώ, αργότερα, η πληρότητά του έφτασε το 100%. Το τραπέζι μας, όμως, μας περίμενε οπότε καθίσαμε, έριξα μια ματιά γύρω μου για να έχω κάτι να πω και αφοσιώθηκα στην κουβέντα.

Μετά από τόσα χρόνια έχετε καταλάβει, πιστεύω, ότι η περιγραφή του χώρου δεν είναι το δυνατό μου σημείο. Απλό μαγαζί, τα τραπέζια, αρκετά έως πολύ, στριμωγμένα σε σημείο που κάποια στιγμή, χάιδεψα το χέρι του διπλανού μου, τόνοι του γκρι, πέτρα, χαριτωμένες υπενθυμίσεις του ονόματος με τη μαμά χήνα, αυτά….! Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε σε άλλες κριτικές που δίνουν μια πληρέστερη και ακριβέστερη περιγραφή. Θα σημειώσω, όμως, τα όμορφα σερβίτσια που χρησιμοποιήθηκαν τα οποία πολύ μου ήρεσαν και έκαναν την εικόνα του τραπεζιού και των φαγητών πολύ ελκυστική.

Η κάρτα φαγητού δίνει πολλές επιλογές έτσι ώστε να μη μείνει κανένας παραπονεμένος. Είτε πάτε για μεζεδάκια στη μέση, είτε προτιμάτε ένα κλασσικά δομημένο δείπνο θεωρώ βέβαιο ότι θα σας καλύψει ενώ η δυνατότητα παραγγελίας αρκετών πιάτων σε μικρότερη μερίδα είναι εξαιρετική αφού επιτρέπει τη δοκιμή περισσότερων εκ των προσφερόμενων εδεσμάτων. Εμείς, παρόλο που δεν είχαμε φάει όλη μέρα, θέλαμε περισσότερο να τσιμπολογήσουμε και να επικεντρωθούμε στα θέματα ημερησίας διατάξεως που είχαν προκύψει και έτσι ξεκινήσαμε με:

Σαλάτα με cranberries, λιναρόσπορο, ξυνόμηλο, αποξηραμένα σύκα και ψητό ανθότυρο, διότι πάνω από όλα είμεθα κορίτσια της υγιεινής διατροφής και των super foods. Ενώ η μία φιλενάς η οποία είναι των παραδοσιακών γεύσεων, όταν είδε τα υλικά στραβομουτσούνιασε, κατέληξε, εντούτοις, να φάει την περισσότερη. Νόστιμη, φρέσκια, τραγανή, ισορροπημένη, με τα υλικά να δένουν, μας άρεσε πολύ.

Κρεμμυδόπιτα με χειροποίητο φύλλο και βουβαλίσια κρέμα Σερρών που ήταν και το πρώτο sos πιάτο που είχε υποδείξει η ιθαγενής φιλενάδα. Όντως δεν πρόκειται για ένα κομμάτι πίτας αλλά για μικρότερα και βλέπω ότι ο αριθμός τους ποικίλλει, ανά κριτική, πάντως σε εμάς ήρθαν 6 μεγαλούτσικα τρίγωνα. Το φύλλο ήταν καταπληκτικό, στεγνό και κριτσανιστό ενώ η γέμιση… αχ αυτή η γέμιση.. ένα ποίημα. Το κρεμμύδι έδινε τη γλύκα του ενώ προσέθετε και μία σπιρτάδα και η κρέμα, που ήταν αναπάντεχα ελαφριά και χωρίς βαριά μυρωδιά, έκανε το σύνολο απλά ακαταμάχητο. Εννοείται ότι τα τσακίσαμε και η επανάληψή τους κρίθηκε απαραίτητη στην πορεία της βραδιάς.

Μαστέλο σε κρούστα φουντουκιού με πετιμέζι και σύκο. Αλμυρόγλυκη γεύση που αγαπώ πολύ. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι, μάλλον, δεν υπάρχει κρούστα στην πραγματικότητα αλλά τρίμα φουντουκιού πασπαλισμένο. Μας ήρθε καυτό και μαστιχωτό ενώ το πετιμέζι και το σύκο αναδείκνυαν ένα, κατ’ εμέ, αδιάφορο τυρί όταν σερβίρεται μόνο του.

Πατάτες τηγανιτές. Φρέσκιες, για το χεράτες δεν παίρνω όρκο, τραγανές απέξω, λουκουμαδένιες μέσα, χωρίς λαδίλα, με θρούμπι που τους έδινε το κάτι διαφορετικό αποτέλεσαν το μεγάλο hit της βραδιάς αφού τα αγόρια που ήρθαν να μας κάνουν παρέα στο υπόλοιπο της βραδιάς ζήτησαν, τουλάχιστον, 4 επαναλήψεις για να συνοδέψουν τις μπύρες τους.

Ποικιλία με λουκάνικα ήτοι χειροποίητο Δράμας, ξιδάτο Κρήτης, αγριογούρουνο Καρδίτσας και ένα καυτερό για το οποίο δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες καταγωγής. Το μόνο που έχω να προσάψω είναι ότι σερβίρονται σκέτα χωρίς το κατιτίς τους δίπλα, διότι κατά τ’ άλλα πρόκειται για εξαιρετικά δείγματα του είδους που θα έβαζαν τα γυαλιά σε πολλές μπυραρίες οι οποίες, υποτίθεται ότι, ειδικεύονται στο θέμα. Πιάτο που συστήσαμε, θερμώς, στα αγόρια και επαναλήφθηκε μαζί με τις πατάτες που ανέφερα πιο πάνω.

Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας και σάλτσα από άγρια κεράσια Καβάλας. Το δεύτερο must have πιάτο σύμφωνα με τη φιλενάδα. Ειλικρινά, δεν περίμενα να βρω κάτι τέτοιο σε ένα μαγαζί αυτού του ύφους και στυλ και ομολογώ ότι διατηρούσα επιφυλάξεις σχετικά με την εκτέλεση και το τελικό αποτέλεσμα. Φυσικά διαψεύστηκα και δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα γι αυτό. Το κρέας, παρόλο που απορροφημένες από την κουβέντα, αφήσαμε να κρυώσει, ήταν ψημένο όσο έπρεπε και παρέμεινε μαλακό, ο πουρές νόστιμος και διαφορετικός και η γλυκίζουσα σάλτσα με ολόκληρα κεράσια ήταν όλα τα λεφτά.

Την εξυπηρέτηση έχουν αναλάβει νέα παιδιά που ήταν ταχύτατα, ευγενέστατα και, παρόλο τον κόσμο, δε χρειάστηκε, ούτε μία στιγμή, να τους ψάξουμε.

Τα κορίτσια ήπιαμε, ούτε που θυμάμαι πόσες καράφες από ένα αξιοπρεπέστατο ροζέ κρασί, το οποίο δεν είχε δυσάρεστες συνέπειες την επόμενη μέρα και τα αγόρια μπύρες …. πολλές μπύρες και ο λογαριασμός, με κανονική απόδειξη, έφτασε τα 87 ευρώ. Κεράστηκε κρασί, νομίζω και μία γύρα μπύρες plus των mousses λεμονιού στο τέλος που μας άφησε με μία γλυκιά, δροσερή γεύση και την επιθυμία να επιστρέψουμε.

Ο τίτλος των φωτογραφιών που ανέβηκαν και αφορούσαν στη συγκεκριμένη βραδιά ήταν "γελώντας" και, πραγματικά, αν μπορούσατε να τις δείτε, θα συμφωνούσατε μαζί μου. Σ’ αυτό, βέβαια, συνέβαλαν, εκτός της καλής διάθεσης, των εξομολογήσεων και των εκμυστηρεύσεων, το φαγητό και η εξυπηρέτηση. Σύμφωνα με την κλίμακα Fratello νομίζω ότι αξίζει να κάνετε μερικά χιλιόμετρα παραπάνω και να το επισκεφτείτε.

Θυμάστε που σας έλεγα ότι αρνούμαι να μπω σε φθινοπωρινό mood? Ε λοιπόν το πλήρωσα μετά το τριήμερο της 28ης που πήρα τα βουνά και τα λαγκάδια με καλοκαιρινά. Τσίμπησα το πρώτο κρύωμα του επερχόμενου χειμώνα, είμαι υπό την επήρεια νόμιμων ναρκωτικών που ονομάζονται cold & flu, οπότε, παρακαλώ για την κατανόησή σας σε, τυχόν, ασάφειες της παραπάνω κριτικής, και…. καλό χειμώνα!

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Σάββατο βραδάκι κλείσιμο τραπεζιού στη Μαμά Χήνα μέσω etable.
Παρότι αργήσαμε δε διαμαρτυρήθηκε κανείς και το τραπεζάκι μας περίμενε.

Πάμε να δούμε ένα προς ένα τα σημεία.

Industrial στησιμο με πέτρα ξύλο σωλήνες αν και θεωρώ λίγο υποφωτισμένο.
Ζεστός χώρος και πολύ άνετα με αρνητικό μόνο το κάπνισμα.
Πεντακάθαρες τουαλέτες μπράβο και μόνο για αυτό.

Φαγητό

Τυροκαυτερή
Κρεμμυδόπιτα
Πατάτες με στακοβούτυρο και απάκι επί δύο
Σαλάτα με cranberies
Χοιρινά φιλετάκια με ντομάτα κονφί
Ρακόμελο με γεύση μανταρίνι και τζίτζερ επί 4

Πάμε επιμέρους

Τυροκαυτέρη με μπούκοβο και φρέσκο κρεμμυδάκι
Άριστη εκτέλεση έκαιγε όσο έπρεπε και επιτελούς τυρένια γεύση

ΚΡεμμυδόπιτα με φύλλο χωριατικό κατά τη γυναίκα κατ εμέ κουρού
με τυράκι και κρεμμυδάκι που έλιωνε στο στόμα
σαλάτα με κρανμπερίς λιναρόσπορο σγουρη σαλάτα αποξηραμένο σύκο μανούρι και βινεγκετ μελιού από τις πιο ανάλαφρες και δροσερές που έχουμε φάει.

Χορινά φιλετάκια για 2 μικρή μερίδα μεν αλλά λουκουμάκι με σως μουστάρδας εξαφανίστηκαν σε χρόνο μηδέν

Πατάτες χοντροκομμένες με φλύδα στακόβουτυρο και απάκι τι να πω
αφού πήραμε και δεύτερη για να δούμε αν κάναμε λάθος όχι δεν κάναμε
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ

το ρακομέλο με το μανταρίνι με πολύ καλή ρακί και ελαφριά γύρω στα 14 γράδα εκτιμώ ήταν όνειρο πήραμε 3 μας κέρασαν άλλο ένα.

Λογαριασμός 46 μείον 10 από εξαργύρωση πόντων etable τρελό vfm

Το μαγαζί αν είχε λίγο μεγαλύτερες μερίδες ( το 3 στη γεύση πάει μόνο για το μεγέθος των μερίδων ) θα έσκιζε ποικιλοτρόπως και παντοιοτρόπως.

Εξυπερέτηση παρότι το μαγαζί γεμάτο κόσμο σωστή και γρήγορη.

Αν θα ξαναπάμε αυτό είναι δεδομένο έχουμε πολλά να δοκιμάσουμε ακόμα.

Αυγ

"Εσοι να πας γεια παειδακοια στον χρειστω ρυγαλο" ήταν η πρόταση μιας φίλης...

Επειδή μάλλον θα χρειαστείτε διερμηνΕα, θα σας πω πως μάλλον επηρεάστηκε από την κριτική της φίλης evispir για το μαγαζί του Χρήστου Ρήγαλου και μου έκανε την πρόταση της.

Το σκεφτόμουν να πω την αλήθεια αλλά είχα σταμπάρει από καιρό τη Μαμά Χήνα λόγω PONTIKIOU κυρίως και έτσι Δευτέρα 17/8/2015 πήρα μια απόφαση της στιγμής και στις 9 το βράδυ βρέθηκα με την κοπέλα μου στο εν λόγω μαγαζί αφού κλείσαμε τραπέζι μισή ώρα νωρίτερα.

H περιοχή που βρίσκεται είναι πριν την Τρυπιά απέναντι από μια πλατεϊτσα και πολύ κοντά από τον Μίστερ Λουκιδέλαρο που θα ήθελα να επισκεφθώ. Ήσυχη και χωρίς κίνηση, ότι πρέπει για μια καλοκαιρινή βραδιά. Θα ξαναπώ πόσο μου αρέσει αυτή η προσφυγική περιοχή αφού έχει πολλά κοινά με την περιοχή που μένω εγώ πλην της θάλασσας!

Παρκάραμε πανεύκολα έξω από το κατάστημα, άλλοι πελάτες εκείνη την ώρα δεν βρίσκονταν παρά μόνο ένα παλικάρι που έψαχνε τα Μπινελίκια για να παραδώσει κάποιες μπουκάλες. Όντως ο ιδιοκτήτης της Χήνας έχει και τα Μπινελίκια.

Eμείς καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που ήταν χαλαρός, με επαρκή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών. Δεν έχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς αλλά επειδή είναι σε πλατεία μου άρεσε αρκετά. Yπάρχει πέτρινη επένδυση, η ζωγραφισμένη μαμά Χήνα είναι μια ωραία πινελιά αλλά εμένα προσωπικά δεν με τρελαίνει ο εσωτερικός χώρος. Νομίζω πως σε όλα τα μαγαζιά της περιοχής αυτού του ύφους το μπάτζετ είναι περιορισμένο όποτε όλοι προσπαθούν να κάνουν "έξυπνες κινήσεις" χωρίς μεγάλο κόστος. Σχετικά άδειος μου φάνηκε εσωτερικά. Υπάρχει ακόμα στα αριστερά μια μπάρα και ακόμα πιο αριστερά είναι η κουζίνα.

Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα και καινούργια, πεντακάθαρα. Υπάρχουν και καδράκια με χήνες όπως είδα, ενώ και οι τουαλέτες είναι καθαρές και καινούργιες. Το μικρό κελάρι δεν μου έκανε εντύπωση γιατί εκείνη τη στιγμή ήταν τοποθετημένα κάποια πλαστικά καφάσια μπύρας...

Στα του σέρβις, η κοπέλα πολύ συμπαθητική και χαμογελαστή με προθυμία να εξυπηρετήσει. Στα συν ότι μας πρότεινε να πάρουμε τη σαλάτα στο μικρό μέγεθος που και πάλι για 2 άτομα ήταν αρκετή. Το παλικάρι στο τέλος που ζήτησα τον λογαριασμό ήταν ευγενικός αλλά η προσφώνηση στον ενικό δεν μου άρεσε, από τη στιγμή που εγώ απευθύνθηκα στον πληθυντικό. Και δεν το λέω γιατί είμαι ψώνιο ή ότι έχω υπηρέτες αλλά γιατί θεωρώ πως είναι μορφή ευγένειας, από τη στιγμή που δεν γνωριζόμαστε κιόλας. Απόδειξη νόμιμη, κρύο νερό σε κανάτα και κέρασμα παγωτό. Να σημειώσω εδώ πως η τελική τιμή που κληθήκαμε να πληρώσουμε ήταν 23 ευρώ, με την έκπτωση 20.7 αλλά όταν έδωσα 25, μας επέστρεψαν τα 5. Μικρολεπτομέρειες που όμως κάνουν τη διαφορά.

Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος, παίζει με μεζέδες και κυρίως πιάτα. Είναι επαρκής αλλά νομίζω πως ανά τακτά διαστήματα πρέπει να αλλάζει. Αν ξανακάνω επίσκεψη θα ήθελα να διαπιστώσω και το ποτό τους που κυμαίνεται γιατί αναγράφει "Mama Goose Φαγητό-Ποτό"...

Μια παρατήρηση είναι πως στις μπύρες οι τιμές στα 500 μλ είναι 3-3.5 ευρώ και στα αναψυκτικά 1.5 τα 250 μλ. Μισό ευρώ λιγότερο στις μπύρες ίσως αύξανε την κατανάλωση (προσωπική άποψη).

Αρκεστήκαμε σε μεζέδες:

- Πράσινη σαλάτα με κράνμπερι, ξηρούς καρπούς, στικς από ξυνόμηλο, λιναρόσπορο και βινεγκρέτ από φρούτα του δάσους στα 6.5 η κανονική, στα 3.5 η μισή. Αρκετή και δροσερή, με μπόλικο κράνμπερι. Η βινεγκρέτ αρκετά λεμονάτη και ξινή, θα την ήθελα πιο γλυκιά.

- Κρεμμυδόπιτα στο χέρι με βουβαλίσια κρέμα Σερρών στα 4 ευρώ. Ήρθαν 4 τεμάχια τραγανά στις άκρες πιο ζυμαρένια στο κέντρο. Όντως δεν καταλαβαίνεις γεύση κρεμμυδιού. Νόστιμη γεύση και "γλυκιά". Για να πω την αλήθεια, περίμενα τη βουβαλίσια κρέμα στην άκρη του πιάτου, εξωτερικά από την πίτα. Τα κρεμμυδοπιτάκια θύμιζαν φλογέρες στο σχήμα. Προτείνονται!

- Λαχανικά σχάρας σε τάρτα κανταϊφι με μανούρι στα 6 ευρώ. Για τους λάτρεις είναι πολύ καλή επιλογή. Η βάση είναι από κανταϊφι και τα λαχανικά είναι απλωμένα το ένα πάνω στο άλλο. Μπόλικη ποσότητα από κολοκυθάκι, μελιτζάνα, τομάτα, μανιτάρι και πιπεριά και στην κορυφή μανούρι. Καλοψημένα λαχανικά, σε 1-2 μπουκιές βγήκε μια πικράδα να πω την αλήθεια αλλά δεν μπορεί να επηρεάσει το όλο αποτέλεσμα.

- Στραπατσάδα σε σύγκλινο Μάνης και ταλαγάνι στα 6 ευρώ. Ίσως το πιο αδύναμο πιάτο. Θα ήθελα πιο αέρινο το αυγό και όχι τόσο συμπαγές, το ταλαγάνι ήταν σε μικρά κυβάκια που δεν γινόταν αισθητό ενώ το σύγκλινο ήταν ξεροψημένο σαν μπέικον. Αρκετά πιπεράτη. Αρκετή ποσότητα, οκ για να το μοιραστούν 4 άτομα αλλά όχι για να το πάρει "εργολαβία" κάποιος μόνος του, χωρίς να μας ξετρελάνει.

- Μπουκαλάκι Κόκα Κόλα 250 μλ στο 1.5 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια 330 μλ Άλφα στα 2 ευρώ παγωμένη!

- Για αρχή μας προσέφεραν μαύρο ψωμάκι που δεν δοκιμάσαμε, νερό κρύο και κέρασμα παγωτό βανίλια στο ποτηράκι με σιρόπι φράουλας.

ΣΥΝΟΛΟ:23 ευρώ, με την έκπτωση 20.

Συμπερασματικά θα αναφέρω πως πρόκειται για ΤΙΜΙΟ παίκτη της ΑΕΚτζίδικης πολιτείας και με καλές προϋποθέσεις για να παραμείνει στις βασικές επιλογές και όχι μεταξύ πάγκου και εξέδρας. Οι επιλογές του είναι θελκτικές, το χειμώνα νομίζω πως θα τιμηθεί από τον κόσμο και θα βάλει και αυτό ένα λιθαράκι για να ανέβει ακόμα περισσότερο η περιοχή.

Αν φτιαχτεί επιτέλους και το γήπεδο της ΑΕΚ (τους το εύχομαι ολόψυχα) θα μιλάμε για αναγέννηση της περιοχής και με πολλούς υποψήφιους επισκέπτες.

Η συμβουλή μου είναι να το επισκεφθείτε με παρέα γιατί πάλι τα έφαγα όλα σχεδόν μόνος μου και ναρκώθηκα σαν τον όφι. Αν είστε ζευγάρι το πολύ 3-4 πιατάκια θα σας ικανοποιήσουν γευστικά και ποσοτικά. Για να χωνεύσετε καθίστε στην απέναντι πλατεία στα παγκάκια. Θα ξανανιώσετε παιδί...

Υ. Γ 1 Τώρα που ξαναδιαβάζω την κριτική του PONTIKIOU, νομίζω πως τη διάβασαν και οι ιδιοκτήτες αν κρίνω από τα σχόλια για την κρεμμυδόπιτα (3 τεμάχια ενώ στη δική μου περίπτωση 4), όπως και στην στραπατσάδα (με αρκετό πιπέρι, αν και σε εμένα δεν άρεσε). Αν ισχύει, τα συγχαρητήρια μου για τις ανησυχίες τους!

Υ. Γ 2 Τους θερμούς χαιρετισμούς μου στην κυρία Μπαμπινιώτη!

Ιούλ

Δηλώνω μεγάλο ενθουσιασμό για την “μαμά χήνα” και αυτός είναι ο λόγος που παρακάμπτω τις κριτικές μου για εστιατόρια που προηγήθηκαν της επίσκεψής αυτής και δίνω προτεραιότητα.

Επανέρχομαι λοιπόν στην αγαπημένη Φιλαδέλφεια η οποία όπως έχω αναφέρει ξανά, μέχρι πριν δυο τρία χρόνια δεν είχε, παρά ως- επί τω πλείστον- καφετέριες, σουβλατζίδικα και τράπεζες. Τώρα το σκηνικό έχει αλλάξει ραγδαία, με πολύ ενδιαφέρουσες νέες προτάσεις στον χώρο της εστίασης, με αναβαθμισμένα προφίλ ακόμα και των πιο παλαιών εστιατορίων-σουβλατζίδικων, καθώς επίσης και του τομέα café-bar.

Και αυτή νομίζω ότι είναι η θετική πλευρά του ανταγωνισμού…η πίτα μοιράζεται ώστε να πάρουν όλοι και η ποιότητα είναι το αναγκαίο προσόν ώστε να επιβιώσει η εκάστοτε επιχείρηση, με τελικό αποδέκτη και κερδισμένο, όχι μόνο τον καταναλωτή που θα ανταμείψει ξανά και ξανά την επιχείρηση, αλλά και τον επιχειρηματία που ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα ανεβάζει τον ποιοτικό πήχη κι έτσι θα έχει όλο και περισσότερες απολαβές.

Έτσι λοιπόν, το MAMA GOOSE ήρθε για να κάνει την διαφορά, με ιδιοκτήτες τρία νέα άτομα που έχουν και άλλη μια επιχείρηση στην Φιλαδέλφεια (τουλάχιστον οι δύο εκ των τριών, για τον τρίτο δεν γνωρίζω) τα Μπινελίκια, που κατ’ εμέ δεν έχουν καταφέρει να ενθουσιάσουν τόσο, όπως έχω περιγράψει και στην αντίστοιχη κριτική μου. Για το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο όμως θα συμφωνήσω απόλυτα με την φίλη tetti σε όλα.

Για να τα πάρω με τη σειρά το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στην περιβόητη Ν. Τρυπιά μιας κι ο δρόμος που βρίσκεται είναι παράλληλος και ενώνεται με αυτήν στο ύψος του μεζεδοπωλείου Μέλισσες (και οι δύο δρόμοι είναι μονόδρομοι). Αν βάζαμε μια νοητή γραμμή από το μεζεδοπωλείο Γυμνάσιο και διασχίζαμε το ομόνυμο σχολείο που βρίσκεται εκεί, τότε είναι ακριβώς απέναντι, στο ίδιο ύψος. Επάνω στην πλατεία Κωνσταντινουπόλεως, σε περίοπτη θέση, στην μια άκρη βρίσκεται ο Λουκιδέλης και στην άλλη, εκεί που για χρόνια βρισκόταν η ψαροταβέρνα του Λάζαρου, σε σύντομο χρονικό διάστημα στήθηκε αυτό το συμπαθέστατο μαγαζί.

Πριν 15-20 μέρες που πέρασα και το είδα να φτιάχνεται, σκέφτηκα ότι είναι σε πολύ καλή θέση και φαίνεται ότι θα το φτιάξουν ωραίο.
Μέχρι να το σκεφτώ και να ξαναπεράσω την επόμενη φορά είχε κι όλας ανοίξει.

Η επίσκεψή μας (τρία άτομα) έγινε την Παρασκευή 26/6/15 μετά το σχόλασμα από την δουλειά. Η μία εκ των κολλητών πήρε το επίδομα αδείας και το μηνιάτικο (βλέπετε τ’ αφεντικά την είχαν ψυλλιαστεί τη δουλειά με τις πολιτικές εξελίξεις και τα κατέθεσαν νωρίς-νωρίς), κι έτσι βάλθηκε να τα καταναλώσει πριν τις διακοπές... και καλά έκανε εδώ που τα λέμε γιατί δεν μας βλέπω να κάνουμε διακοπές φέτος παρά μόνο στο φαί…θα μας το κόψουν κι αυτό. Ίσως μέχρι να δημοσιευτεί αυτή η κριτική να μας το έχουν ήδη κόψει. Έτσι λοιπόν μας ανακοίνωσε ότι κερνάει. Που να πάμε; Πάμε στο mama goose να δούμε και τι λέει;; Πάμε.

Η ώρα εφτά παρά δεν υπήρχε κανείς στο μαγαζί. Ρωτήσαμε αν έχει ανοίξει η κουζίνα και μας είπαν να καθίσουμε, ότι ανοίγει σε λίγα λεπτά, στις 7.

Ο χώρος έξω αρκετά μεγάλος, με ωραία ανοιγόμενη οροφή αντί για τέντα, που σίγουρα τον χειμώνα εκτιμώ ότι θα την εκμεταλλευτούν κλείνοντάς το και περιμετρικά, επεκτείνοντας έτσι ακόμα περισσότερο μαζί με τον εσωτερικό χώρο.

Ο εσωτερικός χώρος επίσης αρκετά μεγάλος, με πολύ άνετη την διάταξη των τραπεζιών που αριθμούν γύρω στα 15 σίγουρα, τα περισσότερα μεγάλα. Το ξύλο και ανοιχτόχρωμη πέτρα κυριαρχούν, κι έρχονται σε αντίθεση με τις μαύρες τζαμαρίες-πόρτες, και την τριχρωμία στις καρέκλες, με τα μαξιλαράκια να είναι ντυμένα με ύφασμα από κουρελούδες. Η μεγάλη ομώνυμη ζωγραφισμένη “μαμά” χήνα μπαίνοντας ακριβώς απέναντι, είναι μια πολύ ωραία πινελιά.

Επίσης μου άρεσε πολύ το χαμηλό πορτάκι με την μαύρη σιδερένια πόρτα που οδηγεί σε ένα μικρό φωτισμένο κελάρι, που φιλοξενεί τις φιάλες ποτών καθώς και η πέτρινη καμάρα που ενώνει τον υπόλοιπο χώρο με τα τραπέζια. Δεξιά καθώς μπαίνουμε υπάρχει χτιστός καναπές απ’ άκρη σ’ άκρη με μαξιλάρες και υπάρχει κι ένα χαμηλό πάσο με σκαμπουδάκια στο σημείο του ταμείου.

Με λίγα λόγια ο χώρος είναι πολύ ζεστός, όμορφος και ευχάριστος για τώρα το καλοκαίρι αλλά και για τον χειμώνα. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και καινούριες, ελπίζω να διατηρηθούν έτσι και τις ώρες αιχμής.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, χρειάζεται όμως οπωσδήποτε χαμόγελο ειδικά από το ένα εκ των δυο παιδιών που ανέλαβαν το τραπέζι μας. Νομίζω ότι ίσως πρόκειται για τον έναν από τους ιδιοκτήτες χωρίς να το λέω με σιγουριά κι αν ισχύει, είναι ένας παραπάνω λόγος…! Τα δύο κορίτσια που έπιασαν βάρδια αργότερα ήταν εμφανώς πιο πρόσχαρα. Προς το τέλος μας πλησίασε ο ένας εκ των ιδιοκτητών-σεφ που έχει επιμεληθεί και το μενού απ’ ότι μας είπε, πρόσχαρος κι αυτός, και μας ρώτησε πως μας φάνηκαν τα πιάτα. Πολύ καλή κίνηση.

Η play list με πολύ ωραίες έντεχνες επιλογές. Ο κατάλογος έχει αρκετές κι ενδιαφέρουσες επιλογές από πέντε σαλάτες, δύο αλοιφές, δώδεκα ζεστά ορεκτικά και δέκα πιάτα κρεατικών, με τις τιμές να κυμαίνονται από 3,50€ - 14€ την ποικιλία θαλασσινών. Οι μερίδες είναι σε γενικές γραμμές καλές και δεν ακολουθούν την γραμμή των υπόλοιπων μεζεδοπωλείων με τους μικρούς μεζέδες και αντίστοιχες τιμές. Στα κρεατικά οι τιμές ξεκινούν από τα 8€

Παραγγείλαμε:

- Φάβα Φενεού με πουρέ λιαστής ντομάτας, αρκετά καλή σερβιρισμένη σε ένα μπολ που σίγουρα θα μπορούσε να είναι σε λίγο μεγαλύτερη μερίδα, δεν έχει δα και τόσο μεγάλο κόστος. 3,00€

- Πατατοσαλάτα ζεστή με αφυδατωμένη ντομάτα, μανιτάρια πλευρώτους, τραγανές πατατόφλουδες και λάδι τρούφας…ένα ορεκτικό γευστικότατο, πρωτότυπο και ψαγμένο παρά την απλότητα των υλικών του, που δεν πρέπει να παραλείψετε! Το λάδι τρούφας σε εμάς δεν ήταν εντελώς ανύπαρκτο όπως ανέφερε η tetti (προφανώς τα παιδιά “ακούν” και παράλληλα διορθώνουν, πράγμα που θα τους βγει σε καλό), παρόλα αυτά κι εγώ μπορώ να πω ότι ήταν στο όριο, θα μπορούσε να προστεθεί και μια με δύο σταγόνες παραπάνω. Συγκαταλέγεται κατά την γνώμη μου στα must …(βγάλτε μολύβι και χαρτί γιατί έχει αρκετά)!!! 5,00€

- Κρεμμυδόπιτα με χειροποίητο φύλλο και βουβαλίσια κρέμα Σερρών, πιάτο έκπληξη για όλους μας και ιδίως για μένα που ήμουν πολύ επιφυλακτική, παρά τις διαβεβαιώσεις του παιδιού που μας πήρε παραγγελία ότι παίρνει άριστα σχόλια απ’ όλους. Δεν έχω λόγια, η νοστιμιά είναι απίστευτη…δεύτερο must!!!. Τρία τεμάχια σε σχήμα φλογέρας. Όσοι έχουν ενδοιασμούς για την μυρωδιά της βουβαλίσιας κρέμας, ας τους ξεχάσουν…δεν βγάζει καθόλου βαρβατίλα, ούτε κρεμμυδίλα. Μικρό παράπονο…βάλτε ένα τεμάχιο παραπάνω! 4,00€

- Στραπατσάδα με σύγκλινο Μάνης και ταλαγάνι…εξαιρετική!!! Σερβιρισμένη σε σκεύος σαγανάκι, χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουμε μόνο λίγο τον μύλο αλατοπίπερου και την εξαφανίσαμε σε λίγα λεπτά 6,00€

- Πατάτες τηγανιτές με στακοβούτυρο και τραγανό απάκι…λαχταριστές! Κομμένες μεγάλες κυδωνάτες, παράλληλα όμως τραγανές και ταυτόχρονα
μυρωδάτες. 4,50€

- Κόκορας κρασάτος με σκιουφιχτά και ξηρό ανθότυρο από τα κυρίως για την σέντρα, πολύ καλή μερίδα με δύο μπούτια ικανοποιητικότατου μεγέθους, νόστιμος και σωστά ψημένος ο κόκορας και τα σκιουφιχτά. 8€

- Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας και σάλτσα από άγρια κεράσια Καβάλας…άλλο ένα must!!! E ξ α ι ρ ε τ ι κ ό πιάτο, με οκτώ στρογγυλά κομμάτια ψαρονέφρι, επάνω σε έναν υπέροχο πουρέ σελινόριζας, λουσμένα με την σάλτσα κερασιών που τόσο πολύ έδενε και για γαρνιτούρα κεράσια. Επιβάλλεται 10€

Ήπιαμε 4 κόκα κόλες, νεράκι βρύσης σε μια ωραία γυάλινη μποτίλια και μας κέρασαν μια πολύ γευστική πανακότα σε ποτηράκι (από ένα στον καθένα) με σάλτσα βατόμουρου ή cranberry αν θυμάμαι καλά, καθώς και ένα πολύ ωραίο ζεστό ποτό (τύπου ρακόμελο) με μανταρίνι και ρακί, αλλά και το ρακάκι που μας κέρασαν στην αρχή ως καλωσόρισμα. Άριστη περιποίηση, μπράβο! Απλά, καλό θα ήταν η ρακή στην αρχή να συνοδεύεται κι από καμιά ελίτσα ή λίγο αγγουράκι, γιατί δεν πίνεται ξεροσφύρι. Η φίλη πλήρωσε 46,50€ ήτοι 15,33€ αναλογία κατά άτομο που είναι πολύ καλή.

Αργά το βράδυ μετά το μάθημα αυτοάμυνας, πέρασα επί τούτου από εκεί για να δω αν έχει κόσμο, δεδομένου ότι εμείς φύγαμε κατά τις 9:15 και είχε λίγα τραπέζια…δεν έπεφτε καρφίτσα! Που σημαίνει ότι το έχουν επικοινωνήσει σωστά, και απ’ ότι διάβασα μετά από παρότρυνση φίλου (ονόματα δεν λέμε γιατί πέφτουν περικοπές) στο Αθηνόραμα υπάρχει σχετικό άρθρο. Επιπλέον τα καλά νέα μαθαίνονται γρήγορα και τα καλά εστιατόρια αμείβονται.

Έχω πολύ καλό feeling γι’ αυτό το μαγαζί ότι θα πάει καλά κι έχω μεγάλη επιθυμία όπως και η παρέα μου να ξαναπάμε σύντομα για πολλές επαναλήψεις αλλά και για extra πιάτα που έχω σταμπάρει από τον κατάλογο. Τα γεμιστά κελέμια (κρεμμύδια) για παράδειγμα, θα είναι η επόμενη δοκιμή σίγουρα, πιάτο που δεν θα επέλεγα ποτέ αν δεν είχε προηγηθεί η τεράστια επιτυχία της κρεμμυδόπιτας. Επίσης τα λαχανικά σχάρας σε τάρτα κανταΐφι με μανούρι, τα αυτά μάτια με παστουρμά Θράκης σε πούδρα, το μαστέλο Χίου με πετιμέζι και σύκα, η τριλογία χειροποίητων λουκάνικων…είναι τόσα πολλά που σκέφτομαι και λιγουρεύομαι, οπότε σταματάω εδώ.

Το ΜΑΜΑ GOOSE έκανε λοιπόν μια πάρα πολύ καλή αρχή, κι εύχομαι να διατηρηθεί έτσι και να εξελιχθεί και καλύτερα στο μέλλον!

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ με κλειστά μάτια!!!!

ΥΓ.: Ψυχραιμία και καλή δύναμη γι' αυτά που περιμένουν την Ελλαδίτσα μας κι εμάς! Εύχομαι να μην μας βρουν τα χειρότερα.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Ακολουθώντας τις συμβούλευες των πολύ έμπιστων φίλων Pontiki και Vaggelis "παρέσυρα" άλλα 3 άτομα στο Mama Goose Κυριακή βράδυ.

Χώρος (2/4):

Δεν έχω να πώ πολλά καθώς έχουν κάνει ήδη πλήρη περιγραφή οι άλλοι φίλοι. Θα πώ γενικά ότι ο χώρος δεν λέει τίποτα, απλά έχει έναν σχετικά μεγάλο εξωτερικό χώρο όπου είναι δροσερά τα καλοκαιρινά βράδια. Τον εσωτερικό δεν το επισκέφθηκα οπότε δεν έχω κάποια σχόλια να κάνω.

Ποιότητα Φαγητού (3/4):

Δοκιμάσαμε μια σαλάτα πράσινη φρεσκοκομμένη, νόστιμη (βαθμολογία 6/10)

Ντάκος με ντομάτα και φέτα (καλό, όχι κάτι σπουδαίο, βαθμολογία 5/10)

Ψητά λαχανικά σε τάρτα κανταίφι με μανούρι (δεν άρεσε καθόλου στις κυρίες που το διαλέξανε κιόλας, βαθμολογίες 5/10)

Κεφτεδάκια τηγανιτά (νοστιμότατα, βαθμολογία 7.5/10)

Χοιρινή τηγανιά με πορτοκαλί και πατάτα (καλό αλλά πίκριζε αρκετά, βαθμολογία 6/10)

Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας και κεράσι (νοστιμότατο, ζουμερό, βαθμολογία 8/10)

Πατάτες τηγανιτές (με την φλούδα τους, πολύ νόστιμες, βαθμολογία 7/10)

Ίσως μου ξεφεύγει κανά πιάτο επιπλεόν. Γενικά ο κατάλογος ήταν αρκετά μικρός με δύσκολη ποικιλία για να βρούμε αρκετά πιατα που πιθανόν θα μας άρεσε σε όλους. Πήγα με πολύ μεγάλες προσδοκίες και προσγειώθηκα άσχημα και ακόμα περισσότερο και στο άλλο ζευγάρι που πήρα μαζί μου.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Μείναμε ευχαριστημένοι απο το σέρβις. Τα παιδιά τρέχανε αρκετά, νερό σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο, τασάκια αλλάζανε συχνά και πάντα ρωτούσαν έαν είμασταν ευχαριστημένοι απο το φαγητό. Να τονίσω ότι εκείνη την νύχτα το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Value for money (3/4):

Δεν θα το έλεγα φθηνό αλλά ούτε ακριβό.4 άτομα με κρασί, αναψυκτικά και πληρώσαμε περίπου στα 85 ευρώ.
Εάν είχαμε ευχαριστηθεί απο το φαγητό θα έλεγα ότι είναι τρελό value for money.

Συμπέρασμα:

Μοντέρνο μεζεδοπωλείο που σίγουρα έχει ψαγμένες γεύσεις κάτι που μου αρέσει πολύ απλά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Απο την άλλη 2 τουλάχιστον έμπιστοι χρήστες δεν μπορεί να έκανα λάθος, οπότε φαντάζομαι ότι δεν έτυχε απλά εκείνη την βραδιά.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Ειχαμε την ατυχη εμνπνευση να επισκεφτουμε ενα "stockhouse" οικου επιπλων κυριακατικα, για να διαπιστωσουμε πως ο, τι και να θελαμε να αγορασουμε, θα το πληρωναμε στην ιδια ή και καλυτερη τιμη σε κανονικο καταστημα! Τελος παντων.

Ξενερωμενοι, κατευθυνθηκαμε προς νεα Φιλαδελφεια, καφε (επιεικως ανεκτο) στο χερι απο τα υπερεκτιμημεναν Μικελ και βολτα στο αλσος, διοτι φαγητο απο τις 13:30 για μενα ειναι too much.
Λοιπον, αυτο το αλσος πρεπει να ειναι μεγαλο πραμα για την περιοχη, Βγαζει τον κοσμο απο τα σπιτια του ρε παιδι μου, οικογενειες, νεοι, γεροντακια, ολοι βολτουλα.

Καμια ωρα μετα, καθομασταν στον mama goose. Η πρωτη και μονη ασχημη εντυπωση, αρκετες οικογενειες με μικρα παιδια. Στο αλσος δεν με νοιαζει, παω και καθομαι παραμερα, αλλα σε μαγαζι, να εχεις τα πιτσιρικια να κοβουν βολτες γυρω απο το τραπεζι σου, χωρις πολλες φωνες ευτυχως, δεν ειναι και οτι πιο καλο.

Με το που φτασαμε, μας υποδεχτηκε μια σερβιτορα, ευγενεστατη και οσο χρειαζεται φιλικη, αμεσα εφερε κανατα (πολυ ομορφη, ισως θα επρεπε να κανουν κατι αντιστοιχο με τα ποτηρια) νερο στο τραπεζι, ακολουθησε ψωμακια λευκο και σικαλεως.
Κατα την παραγγελια μας, μας απετρεψε απο το να παρουμε αλλα πιατα, και πολυ καλως, και για την μπριζολα μας συμβουλεψε να μην υπερβουμε το medium ψησιμο, επισης ορθως.

Ο χωρος εξω ειναι ευχαριστος, αφηνει μια απλα στο ματι με το αρκετο πρασινο απο πρασσιες και το παρακειμενο παρκο, εσωτερικα με μια φευγαλεα ματια κατα την επισκεψη μου στο μπανιο, μου δημιουργηθηκε η αισθηση οτι θα ηθελα χειμωνα να κατσω εκει. Οι τουαλετες καθαρες.

Στο φαγητο τωρα, πηραμε:

-την σαλατα του μαγαζιου με πρασιναδες, φλοιδες γραβιερα, ντοματινια και κρουτον, και μια οντως ξινουτσικη vinaigrette, η οποια εμενα μου αρεσε πολυ παντως, ειναι του γουστου μου τα αλμυροξινα. Μου αρεσε η επιλογη σε καποια πιατα και ορεκτικα οτι μπορουσες να παρεις μικροτερη μεριδα, η οποια στην περιπτωση της σαλατας ηταν επαρκεστατη για δυο ατομα.

-πατατες τηγανητες με θρουμπι, απλα καλες

-κεφτεδακια με δυοσμο πανω σε σως γιαουρτιου με παπρικα, ισως το πιο αδυναμο πιατο, δυοσμο δεν πολυκαταλαβαμε, και κακως αρκετα ψωμενιοι οι κεφτεδες.

-κρεμμυδοπιτα, σαν φλογερες, ωραιοτατο ξεροψημενο χωριατικο φυλλο, εξαιρετικα γλυκια γεμιση, μας αρεσε παρα πολυ. 6 τεμαχια

-βουβαλισια σπαλομπριζολα, την μοιραστηκαμε, κι αυτη πολυ νοστιμη, το medium ομως νομιζω ειναι ενα μικρο κλικ λιγοτερο ψημενη, παντως ειχε κρατησει τα ζουμια της, μαλακη, την ευχαριστηθηκαμε

Κερασμα στο τελος τυπου cheese cake στο ποτηρι, αν απουσιζε το αρωμα πορτοκαλιου απο την κρεμα, θα ηταν τελειο.

Μεχρι εδω 30,5 ευρω, τα 14 αυτων η μπριζολα.
Αλλα 10,50 με τρεις μπυρες, συνολο λογαριασμου 41 ευρω.

Ε, προφανως δεν χρειαζεται να προσθεσω άλλα, φυγαμε χορτασμενοι και μακαριοι, εννοειται πως το συστηνω ανεπιφυλακτα.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Mama goοse λοιπόν και για μένα..

Το μαγαζί το είχα ακούσει καιρό, από τον πρώτο καιρό που άνοιξε. Μου είχαν πει γι' αυτό, είχα ρίξει μια ματιά στις φωτογραφίες κάποιων πιάτων του στην σελίδα του στο facebook, όμως δεν προέκυψε η επίσκεψη.

Μετά διάβασα κάποιες πολύ καλές κριτικές εδώ, πλην όμως παρέμενα δύσπιστη.
Τις τελευταίες δε εβδομάδες, ο Γ. το πρότεινε σταθερά όποτε ψάχναμε μαγαζί για έξοδο και ήμουν εγώ που πάντα αντιπρότεινα κάτι άλλο. Πλέον δεν έχω αμφιβολίες, το απέφευγα. Επειδή το φοβόμουν; Ίσως.. Το σίγουρο είναι ότι δεν είμαι φίλη των μεζεδοπωλείων, δεν τα προτιμώ, ιδίως όταν είμαστε 2 άτομα θεωρώ πως δεν αξίζει, γιατί πόσα πιάτα να πάρεις? Άλλο τα μοντέρνα καφενεία που έχουν και τους μεζέδες τους, αυτά τα αγαπώ, ειδικά τα συνοικιακά. Τα καθαρόαιμα μεζεδοπωλεία όμως, γενικώς δεν....

Ε μετά την επίσκεψή μας θα πρέπει να το παραδεχτώ! Είχα άδικο!
Τετάρτη 06.01.2016 => Ανήμερα των Φώτων μεσημέρι, το στομάχι γουργούριζε και ποιος είχε όρεξη για μαγείρεμα? Υποβάλλω τις προτάσεις μου, ο Γ. τις δέχεται και αρχίζω τα τηλ. Όλα κλεισμένα (ρεζερβέ), τραπέζι για 2 άτομα πουθενά, απογοήτευση.. Ψάχνω, ψάχνω και τίποτα δεν βρίσκω.. Ο Γ. λέει πάμε mama goose και πάνω που αρχίζω τα "χμ.. " και τα "λες να ναι καλά?", έχει ήδη πιάσει το τηλέφωνο και βρίσκει τραπέζι. Και κάπως έτσι το πήρα απόφαση!

Φύγαμε για Φιλαδέλφεια. Η περιοχή μ΄αρέσει πολύ. Κάτι οι μονοκατοικίες, κάτι οι γειτονιές, εκεί νιώθω σαν στο σπίτι μου. Είναι από τις περιοχές που θα μου άρεσε πολύ να ζω. Τα τελευταία χρόνια όλο και ανοίγουν νέα μαγαζιά, χαμός στην Φιλαδέλφεια. Και εγώ έχω επισκεφτεί ελάχιστα, οπότε όπως καταλαβαίνετε να ένας ακόμη στόχος για το 2016!

Ο χώρος: Είναι αρκετά μεγάλο το μαγαζί. Αποτελείται από τον εξωτερικό χώρο, κλεισμένο γύρω γύρω με τζαμαρία, τίποτα το ιδιαίτερο. Ο εσωτερικός χώρος - όπου και κάτσαμε - αποτελείται από δύο υπο-χώρους που ενώνονται με μία καμάρα. Η πέτρα κυριαρχεί στους τοίχους, αλλά ο χώρος, αν και είχε κάποιες ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες και ήταν και στολισμένος λόγω εορτών, εμένα μου φάνηκε κάπως "γυμνός" και "άδειος".. Μου άρεσε πολύ το κελάρι με τις μπύρες, μου άρεσαν επίσης οι περιποιημένες τουαλέτες, όπως επίσης και το γεγονός ότι τα τραπέζια είχαν τον αέρα τους, δεν ήταν το ένα πάνω στο άλλο. Πάντως δεν θα έλεγα ότι ο χώρος είναι το δυνατό σημείο της χήνας.

Η εξυπηρέτηση: εδώ τα χαλάσαμε.. Πολύ! Τα δύο παιδιά (μία κοπέλα και ένα παλικάρι) που ήταν επιφορτισμένα με το σέρβις ήταν χαμογελαστά και δεν σταμάτησαν λεπτό να τρέχουν. Όμως, για τον κόσμο που υπήρχε στο μαγαζί (γεμάτο) όταν τουλ το επισκεφθήκαμε εμείς, τα δύο άτομα σε καμία περίπτωση δεν ήταν αρκετά. Είχαμε καθυστερήσεις σε πολλά πράγματα. Στην παραγγελία, στην άφιξη του νερού, στην άφιξη ενός πιάτου (παραλίγο να φάμε τηγανητές πατάτες για επιδόρπιο) κλπ.
Να σημειώσω πόσο άσχημη εντύπωση μας έκανε που ο υπεύθυνος του μαγαζιού (ένας εκ των ιδιοκτητών?) καθόταν όοοοολη την ώρα πίσω από τον πάγκο με την ταμειακή μηχανή και δεν έκανε το παραμικρό ώστε να βοηθήσει λίγο, ακόμη και όταν έβλεπε τα κενά στην εξυπηρέτηση. Ούτε το νερό που λέει ο λόγος δεν έφερνε. Είναι και αυτό άποψη/επιλογή, δεν λέω, αλλά όχι όταν βλέπεις από πρώτο χέρι πως το σέρβις σου έχει θέματα, τότε τρέχεις και βοηθάς και εσύ ή έστω προσεγγίζεις τους πελάτες ζητώντας κάποια συγνώμη για τις καθυστερήσεις και δικαιολογώντας την κατάσταση.

Φαγητό: ο κατάλογος μου άρεσε, τον βρήκα αρκετά πλήρη και ευφάνταστο. Είχε ενδιαφέροντα πιάτα, δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλέξουμε. Μου άρεσε που είχε επιλογή σε κάποια πιάτα ως προς την ποσότητα, μικρή μερίδα (για δύο άτομα) και μεγάλη για περισσότερα. Αυτό δίνει και την δυνατότητα σε μικρότερες παρέες (2-3 ατόμων) να δοκιμάσουν περισσότερες γεύσεις.

Η παραγγελία μας:

-Σαλάτα με κράνμπερις, λιναρόσπορο, ξινόμηλο, σύκα ξερά και ψητό ανθότυρο σε μικρή μερίδα (δηλ. για δύο άτομα) => καλή ποσότητα, ό, τι έπρεπε για δύο, ωραίος συνδυασμός υλικών. Μόνη ένσταση η ποσότητα και η οξύτητα της σως (βινεγκρέτ ουσιαστικά). Δηλ. προς τα τελειώματα του πιάτου, η σαλάτα μας κολυμπούσε κανονικότατα.

-Αυγά μάτια με πούδρα παστουρμά Θράκης => επίσης καλό πιάτο. Παίζει βέβαια πολύ τελευταία σχεδόν σε όλα τα μεζεδοπωλεία, αλλά εδώ η εκτέλεση ήταν απλή και ωραία. Ο παστουρμάς δεν ακουγόταν πολύ, αλλά είπαμε "πούδρα". 3 αυγά ήταν σύνολο, σερβιρίστηκαν μέσα σε τηγανάκι.

-Μαστέλο Χίου σε κρούστα φουντουκιού με πετιμέζι και σύκα => νόστιμο πιάτο, βέβαια η κρούστα φουντουκιού δεν ήταν ακριβώς "κρούστα", το φουντούκι ήταν τριμμένο πάνω στην μία άκρη του τυριού. Και πάλι όμως, πεντανόστιμο πιάτο!

-Φάβα φενεού με πουρέ λιαστής ντομάτας => μας άρεσε!! καλή η ποσότητα. Ταίριαζε πολύ η φάβα με τη λιαστή και χάρηκα που επιτέλους δεν είδα πάλι την φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια αλλά με άλλο συνδυασμό.

-Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας και σάλτσα κεράσι στην μεγάλη μερίδα=> ωραία παρουσίαση, λουκούμι το ψαρονέφρι, η σάλτσα ήταν αρκετά γλυκιά αλλά "ιδιαίτερη".. Είχε και ολόκληρα κεράσια από πάνω. Ο πουρές ήταν ελαφρώς πιο αραιός απ' ότι έπρεπε αλλά σαν γεύση πολύ δυνατός. Η ποσότητα παραπάνω από ικανοποιητική!

-Πατάτες τηγανητές με στακοβούτυρο και απάκι => ήρθαν τελευταίες και ενώ ήδη είχαμε ρωτήσε/σχολιάσει/ειρωνευτεί επανειλημμένως για την τύχη τους. Εννοείται μετά και από το κυρίως (συγκεκριμένα είχαμε φάει το μισό ήδη), έτοιμη ήμουν να τις ακυρώσω. Η πλάκα είναι ότι βασικά τις είχαμε ζητήσει για να τις φάμε με τα αυγά.. χαχα! Όταν ήρθαν οι πατάτες τα αυγά είχαν εξαφανιστεί προ πολλού. Πολύ πολύ νόστιμες, αλλά δεν νοείται να έχεις ορεκτικό στο μενού σου και να το σερβίρεις μετά το κυρίως.

-Mισό κιλό ροζέ κρασί

-Στην αρχή μας έφεραν ψωμάκι μαύρο και λευκό μαζί με νερό βρύσης και στο τέλος μας κέρασαν γλυκό σε ατομικά ποτηράκια τύπου τσιζκέικ.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 35,5 ευρώ και εμείς σκάσαμε.

VFM => Πολύ καλό! Καλές τιμές, καλές ποσότητες, ενδιαφέροντα πιάτα!

Συμπέρασμα=> Η μαμά χήνα μας άρεσε, εγώ είχα άδικο που την φοβόμουν (την αμαρτία μου θα την πω) και θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου, κάτι κρεμμυδάκια - που κάπως αλλιώς τα έλεγε ο κατάλογος- γεμιστά με ρύζι μου χουν μείνει απωθημένο!

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Το μαγαζί έχει μια ωραιότατη αυλή, σαν να βρίσκεσαι σε αγροτόσπιτο.
Είναι πάνω στο δρόμο και εμείς, που το επισκεφθήκαμε Σαββατόβραδο, δυσκολευτήκαμε να βρούμε να παρκάρουμε..

Πάντως, ολα τα τραπέζια, μεσα και έξω ήταν γεμάτα..

Ο σερβιτόρος μας έφερε μια κανάτα νερό και ένα πανεράκι με μερικά κομμάτια ψωμί..

Δώσαμε την παραγγελία μας..

Σαλάτα mama goose, με μαρούλι, τοματίνια, παρμεζάνα κλπ...

Πολύ καλή, την προτείνω ανεπιφύλακτα..

Τηγανιά mix κρεατικών..

Το πιάτο είχε κομματάκια απο μοσχάρι, κοτόπουλο, χοιρινό και μικρά λουκάνικα..

Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, ίσως γιατί το πιάτο είχε ήταν "πνιγμένο" στη σάλτσα και τα λουκάνικα δεν είχαν τόσο καλή γεύση..

Γουρουνάκι ψητό, με πατάτες φούρνου και πορτοκάλι..

Μας τι σέρβιραν σε πήλινο και στην ουσία είναι σαν τηγανιά απο χοιρινό, με πορτοκάλι και αρκετό κύμινο..

Η γεύση του ήταν πολύ καλή, μόνο που οι πατάτες ήταν απο κάτω απο το κρέας και έπρεπε να κάνεις... ανασκαφή για να τις βρεις..
Καλύτερα να έβαζαν το φαγητό σε μεγαλύτερο πιάτο και τις πατάτες δίπλα απο το κρέας..

Κρεμμυδόπιτα...

Πολύ καλή.. Και αυτή την προτείνω..

Μαστέλο ψητό με αποξηραμένο σύκο..

Εξαιρετικό πιατο... Δεν έχω κάτι αρνητικό να γράψω

Πατάτες τηγανητές με τη φλούδα και με απάκι..

Ωραίο το απάκι, μόνο που ήταν 3 μικρά κομμάτια, ενώ ήμασταν 4..
Οι πατάτες, ήταν τόσο ψιλοκομμένες, που έμοιαζαν με τρίμμα..
Αν ήταν πιο χοντρά κομμένες, θα ήταν εξαιρετικές..

Συνοδεύσαμε το φαγητό με 1 λίτρο ροζέ κρασί.
Στο τέλος μας κέρασαν παγωμένο παγωτό καϊμάκι με αρκετό βύσσινο..

Πληρώσαμε για όλα αυτά, 42€, αρκετά οικονομικά θα έλεγα..

Συμπέρασμα, ένα αρκετά καλό εστιατόριο, με ωραίο εξωτερικό χώρο, για καλοκαίρι και πολύ καλό φαγητό...

Αυγ

Τελικά ο καλυτερος τρόπος για να φας καλά σε αυτή τη πόλη ειναι να ακολουθήσεις τους καλοφαγάδες του ask4food, αποτελούν εγγύηση.
Μέσα στο κατακαλόκαιρο λοιπόν επισκεφτήκαμε 2 άτομα το mama goose, στη νέα φιλαδέλφεια, δεν είχε καθόλου κίνηση για να πάμε και το βρήκαμε με τη χρήση φυσικά του gps. Παρκάραμε ευκολότατα σχεδόν απέξω.

Πρόκειται για ένα πολύ όμορφο μαγαζί σε μια πλατεία. Μου άρεσε τόσο ο εξωτερικός χώρος που καθίσαμε, όσο και μέσα που ήταν πέτρινο.

Παραγγείλαμε:
Μανιτάρια πλευρώτους με ντομάτα και φέτα, ήταν νοστιμότατα.

Αυγά με σκόνη παστουρμά, ήταν 3 αυγουλάκια φρεσκότατα με λίγο τρίμμα παστουρμά από πάνω, πολύ νόστιμα.

Κρεμμυδοπιτάκια, καλούτσικα.

Γουρουνόπουλο με πορτοκάλι, ήταν στην ουσία σαν χοιρινή τηγανία με πατατούλες από κάτω, λίγο στεγνό αλλά γενικά εγώ δεν είμαι φαν του χοιρινού γιατί 9 στις 10 φορές γίνεται στεγνό ακόμα κι όταν το μαγειρεύεις στο σπίτι.

Ήπιαμε 2 μπύρες και μια σόδα και πληρώσαμε 30 ευρώ. Τίμια και ποιοτικά όλα.

Προσεγμένα τα τραπέζια, ακόμα και η καράφα που σου φέρνουν το νερό ήταν στυλάτη. Το προσωπικο γρήγορο και ευγενέστατο. Οπωσδήποτε θα ξαναπάω και σύντομα.