Δημιουργικο μεζεδοπωλείο

17 Απρ 2018

Το mama goose μάλλον είναι η καλύτερη πρόταση για φαί στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο χώρος είναι που όμορφος, προσεγμένος και περιποιημένος.

Η εξυπηρέτηση εγκάρδια και γρήγορη.

Για 4 άτομα πήραμε:

Κοτοσαλάτα με μαγιονέζα, πράσινο μήλο, κάρυ και δυόσμο στα 4 ευρώ. Ο δυόσμος δεν ακουγόταν καθόλου, παρόλα αυτά η σαλάτα ήταν εξαιρετική. Δροσερή και γλυκιά, ιδιαίτερη γεύση.

Κρεμμυδόπιτα με μοτσαρέλα στα 5,5 ευρώ. Και δω δεν ακουγόταν η μοτσαρέλα. Δεν ενθουσιάστηκα. Περίμενα τα κρεμμύδια να είναι καραμελωμένα για να μην βγάζουν τη γνωστή κρεμμυδίλα.

Μαραθόπιτα στα 5,5 ευρώ. Κλασσική, όπως πρέπει. Καμία έκπληξη.

Πατάτες τηγανιτές με τη φλούδα τους στα 3 ευρώ. Νόστιμες και καλοτηγανισμένες.

Κανταΐφι με ψητά λαχανικά και μανούρι στα 6 ευρώ. Δεν με ενθουσίασε. Το κανταΐφι τελικά είναι στεγνό αν δεν συνοδεύεται από κάποια σάλτσα.

Ανάμεικτη σαλάτα στα 7,5 ευρώ. Συμπαθητική αλλά τη βινεγκρέτ φράουλας ούτε που την κατάλαβα συν του ότι η σαλάτα ήταν αρκετά στεγνή.

Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας και ντοματίνια στα 6,5 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο, πλούσια γεύση, η καλύτερη εκτέλεση μανιταριών ever.

Βουβαλίσιες σπαλομπριζόλες στα 14 ευρώ έκαστη. Ήρθαν λίγο περισσότερο ψημένες από αυτό που ζητήσαμε αλλά ήταν ζουμερές, μαλακές και εύγευστες.

Μοσχαρίσια μπριζολάκια με πράσινη σαλάτα στα 12 ευρώ. Και δω λίγο παραπάνω ψημένα αλλά πολύ νόστιμα.

Ήπιαμε εξαιρετικό χύμα κόκκινο κρασί στα 4,5 ευρώ το ½ λίτρο και δώσαμε γύρω στα 25 ευρώ το άτομο. Παρά τις κάποιες αστοχίες μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

27 Σεπ 2017

Η Νέα Φιλαδέλφεια, η προσφυγική γειτονιά, είναι περιοχή διασκέδασης και φαγητού από παλιά.
Τα τελευταία χρόνια έχουν ανοίξει πολλά καταστήματα εστίασης κι έχουν κλείσει βεβαίως κι αρκετά. Διότι ο πελάτης αν πάει και δεν ικανοποιηθεί, δεν ξαναπάει κι ενημερώνει και τους φίλους του... Αλλωστε οι επιλογές στην πιάτσα είναι πολλές.
Μεζεδοπωλεία, μπαράκια, ουζερί και σουβλατζίδικα -κάθε είδους και ποιότητας- υπάρχουν στα γραφικά δρομάκια με τα παραδοσιακά σπίτια.
Η Μαμά Χήνα άνοιξε σε μία πλατεία, στη θέση μιας ψαροταβέρνας, αν θυμάμαι καλά.
Έχει δύο χρόνια που σερβίρει κι ήθελα πολύ να την επισκεφτώ. Μία καλαίσθητη πινακίδα με μια κουτάλα-χήνα μού είχε τραβήξει την προσοχή.
Ο εξωτερικός χώρος είναι μεγάλος και το Σαββατόβραδο που την επισκεφτήκαμε ήταν γεμάτος με στρωμένα τραπέζια. Η παρέα μου, 5 άτομα, δεν ήθελε πειραματισμούς κι είδα κι έπαθα να τους πείσω να πάμε.
Τελικά, με εμπιστεύτηκαν και καθήσαμε μέσα, αφού είχα ξεχάσει να κάνω κράτηση.
Ο χώρος είναι προσεγμένος. Πρόκειται για πέτρινο κτήριο, όπως είναι εμφανές σε κάποιους εσωτερικούς τοίχους. Πολύ μου άρεσε ένα γκραφιτι, σε στιλ doodles, με μία χήνα. Γενικά οι εικαστικές δημιουργίες, όταν είναι πετυχημένες, δίνουν ζεστασιά στο περιβάλλον και γίνονται σήμα κατατεθέν.
Η μουσική, με παλιά λαϊκά, σε πολύ καλή ένταση για συζήτηση.
Το προσωπικό αποτελείται από νέα παιδιά, σβέλτα, με κέφι για δουλειά.
Από τον κατάλογο διαλέξαμε:
-Σαλάτα χωριάτικη mama, με παξιμάδι και νομίζω ξινομυζήθρα. Εξαιρετική, ωραία αρτυμένη και δροσερή.
-Φάβα Φενεού με κονφί ντομάτας. Λίγο αραιή. Νόστιμη, όμως. Θα την προτιμούσαμε χωρίς τη ντομάτα. Δεν τη χρειάζεται.
-Πατατοσαλάτα με αποξηραμένη ντομάτα. Γευστική, με μία κρατσανιστή νότα, χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό.
-Αρνίσιο κότσι σιγοψημένο με σάλτσα, με πατάτες με τη φλούδα. Πεντανόστιμο! Προτείνεται! Η μερίδα φτάνει για 2 άτομα.
-Χοιρινά μπριζολάκια με ντομάτα και μουστάρδα. Επίσης πολύ γευστικά! Πήραμε 1 κανονική και μία μισή μερίδα.
Νερό σε καράφα και κρασάκι λευκό, βιολογικό, ένα κιλό.
Κέρασμα ένα ωραίο, ελαφρύ, γλυκό σε ποτήρι τύπου cheese cake.
Ο λογαριασμός 51€ ήταν οκ.
Στα συν η ύπαρξη μικρής μερίδας, για όσους δεν πεινούν πολύ και η πλατεία στην οποία μπορούν να παίξουν τα παιδιά σας, αν βαρεθούν να κάθονται.
Αποτέλεσμα: Άρεσε στην παρέα και θα ξαναπάμε. Καλά έκανα κι επέμεινα, είπαν! Να με ακούνε άλλη φορά. Εχω μελετήσει πιο πριν!

02 Αυγ 2017

Αρχές της εβδομάδας και έχοντας κανονίσει να βγούμε για φαγητό Τετάρτη βράδυ, αρχίζω στην ιστοσελίδα μας να μπαίνω για προτάσεις κοντά στην περιοχή μας. Τυχαία, μέσω των κριτικών του Foodzilla, άρχισα να διαβάζω όλες τις κριτικές για το εν λόγω εστιατόριο και δεδομένου ότι είχαμε πάρα πολύ καιρό να πάμε στην περιοχή της Φιλαδέλφειας, χρόνια βασικά, συν το γεγονός ότι έστειλα μνμ και μου απάντησαν άμεσα και θετικά στη ζήτηση για παιδικό καθισματάκι, αποφασίσαμε να πάμε.

Εύκολη πρόσβαση, ακριβώς απέναντι από παιδική χαρά, εύκολο πάρκινγκ, παράλληλα στη λεωφόρο Δεκελείας.

Ο προθάλαμος, που λειτουργεί και σαν αυλή αφού ανοίγουν τόσο την οροφή όσο και τις πλαϊνές πόρτες έχει μεν αρκετά τραπέζια όμως ευρύχωρα.
Εμείς λόγω των μικρών προτιμήσαμε να καθίσουμε εσωτερικά, που ήταν και πιο δροσερά και πιο ήσυχα.

Η διακόσμηση απλή, σαν μεταμοντέρνο τσιπουράδικο. Το σέρβις απαρτιζόταν από μία νεαρή κοπέλα και ένα αγόρι, ευγενικά και χαμογελαστά παιδιά και τα δύο.
Μόλις μας είδαν, μας έφεραν αμέσως παιδικό καθισματάκι και μας ρώτησαν εάν θα θέλαμε εμφιαλωμένο νερό.

Στη συνέχεια μας ρώτησαν και για το ψωμί, το οποίο ήρθε σε ένα τσίγκινο πανεράκι συνοδείας μίας μους. Ευχάριστη μους με βάση το βούτυρο και το σχοινόπρασο.
Μία παρέα 5 ενηλίκων και δύο μικρών παιδιών πήραμε τα εξής:

- Λαχανικά σχάρας σε τάρτα καταΐφι με μανούρι (6 ευρώ). Al dente λαχανικά, νόστιμα και με το καταΐφι να είναι τραγανό και καθόλου στεγνό.

- Φάβα Φενεού με πουρέ λιαστής ντομάτας (3.5 Ευρώ). Νόστιμος συνδυασμός που η οξύτητα της κάπαρης ήρθε και έδενε όλα τα υλικά.

- Τη δική τους σαλάτα (7.50 Ευρώ) με φρέσκα λαχανικά, ντοματίνια, κομμάτια γραβιέρας, κρουτόν, φλέικς καρότου και βαλσάμικου. Δροσερή σαλάτα, άνετα στέκεται και σαν κυρίως πιάτο, με ιδανική ισορροπία ξυδιού και λαδιού.

- Τηγανιά μανιταριών με τοματίνια κονφί, φέτα και λάδι τρούφας. Απολαυστικότατο πιάτο. Το λάδι τρούφας έντονο, όμως δεν υπερκάλυπτε τη γεύση των μανιταριών ή της φέτας. Λίγο άχρωμα ωστόσο τα τοματίνια. (6.50 Ευρώ).

- Μαστέλο Χίου σε κρούστα φουντουκιού με πετιμέζι και σύκα (5.00 Ευρώ). Πολύ τραγανό και γλυκό για τις δικές μου γεύσεις ορεκτικό με την κρούστα λίγο πιο σκληρή από ότι έπρεπε. Στη μητέρα μου ωστόσο άρεσε δεόντως.

- Σφακιανή πίτα με μέλι και μαυροκούκι (5.50 Ευρώ). Καταπληκτική απλά. Όπως την τρώγαμε σε διακοπές μας στην Κρήτη. Λεπτή πίτα με το σουσάμι να δίνει άλλη νότα στο πιάτο. Καθόλου αίσθηση λαδίλας με το μέλι να είναι τόσο όσο πρέπει.

- Κρεμμυδόπιτα με μοτσαρέλλα (5.50 Ευρώ). Δυστυχώς όχι και τόσο πετυχημένο πιάτο. Το κρεμμύδι πιο πολύ βρασμένο από ότι έπρεπε και η πίτα γενικά κάπως καμμένη. Δεν άρεσε ιδιαίτερα σε κανέναν μας.

- Κεφτεδάκια με σως γιαουρτιού, για τα μικρά, αλλά και μεγάλα παιδιά της παρέας μας. Ήρθαν σε πιάτο γόνδολα, μεγάλη μερίδα, γευστικά, τραγανά εξωτερικά και μαλακά εσωτερικά. Πολύ νόστιμα, πραγματικά μαμαδίστικα (6.00 Ευρώ).

- Δύο μερίδες πατάτες τηγανιτές με θρούμπι (3.00 Ευρώ). Πατάτες κομμένες στο χέρι, τραγανές, χωρίς επίγευση λαδιού. Σπιτικές πατάτες.

- Χοιρινή τηγανιά με πολύχρωμες πιπεριές και κασέρι (6.50 Ευρώ). Καλό πιάτο, ίσως λίγο βαρύ από το λάδι που έβγαλε και το τυρί, νόστιμο ωστόσο και μαλακό το κρέας.

- Ζεστή πατατοσαλάτα, με πλευρώτους και μυρωδικά (5.50 Ευρώ). Πολύ νόστιμη, η πατάτα βρασμένη όσο πρέπει, και τα μανιτάρια να δίνουν γλυκιά γεύση.

- Βουβαλίσια σπαλομπριζόλα (14.00 Ευρώ), η οποία και ήρθε πάνω σε ξύλο κοπής. Mία γενναία μερίδα, με χοντρό αλάτι και θυμάρι. Μέτρια όπως ζητήθηκε ψημένη, χωρίς λίπος, λίγο πιο σκληρή από ότι θα έπρεπε και αυτό λόγω του κρέατος και όχι του ψησίματος. Πολύ νόστιμη ωστόσο.

- Μπουτάκια κοτόπουλου τυλιγμένα με προσούτο και σαλάτα πληγούρι (9.00 Ευρώ). Πολύ ωραίο πιάτο. Δροσερή η σαλάτα πληγούρι, με τα μπουτάκια κοτόπουλου να είναι ζουμερά εσωτερικά και τραγανά λόγω του προσούτου εξωτερικά. Μικροί και μεγάλοι το απολαύσαμε.
- Τυροκαυτερή σε χωριάτικη μπρουσκέτα (3.50 Ευρώ). Μέτριας έντασης για εμένα, ιδανικής για όλους τους υπόλοιπους, αποτέλεσε το ορεκτικό που πήραμε 2 φορές καθότι έγινε αμέσως ανάρπαστο.

Για όλα αυτά μαζί με 1.5 λίτρο λευκό κρασί, 2 μπουκάλια νερό και 2 αναψυκτικά, πληρώσαμε 108,00 Ευρώ. Δυστυχώς δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα στο τέλος, αρνητικό καθότι η Φιλαδέλφεια φημίζεται για τη φιλοξενία της. Δεν πέρασε απαρατήρητο ούτε όμως και μας ενόχλησε καθώς το αποτέλεσμα της βραδιάς όχι μόνο μας ικανοποίησε, αλλά μας παρακίνησε φεύγοντας να κάνουμε μία βόλτα και στα παρακείμενα μαγαζιά και να ανακαλύψουμε, με καθυστέρηση θα έλεγα, πόσες τελικά ωραίες και ιδιαίτερες επιλογές έχει αυτή η περιοχή.

24 Μάρ 2018

Το μαγαζί είναι πολύ καλό όσον αφορά στο φαγητό, την εξυπηρέτηση και τις τιμές του. Για το φαγητό του δε θα επεκταθώ γιατί είναι θέμα γούστου τι θα επιλέξει να φάει κάποιος και όλα όσα πήραμε ήταν από αρκετά έως πολύ καλά.

Ένα θέμα που δε μου άρεσε καθόλου είναι ότι επιτρέπουν το κάπνισμα παντού και πάντα, οπότε δεν μπορείς να κάτσεις κάπου που θα γλυτώσεις από το μανιακό καπνιστή που μπορεί να κάτσει δίπλα σου.

Παρόλο που το μαγαζί είναι χωρισμένο σε δύο χώρους (υπάρχει "εξωτερικός" χώρος κλειστός και θερμαινόμενος) και υπάρχει η δυνατότητα να υπάρχει χώρος καπνιστών, παρόλα αυτά το δικαίωμά σας να μην αναπνέετε τον καπνό κάποιον που δε σέβονται ούτε ότι σας ενοχλεί ούτε ότι τρώτε, δεν το σέβεται ούτε το κατάστημα.

Κάτι άλλο επίσης ενοχλητικό για εμένα ήταν η πολύ δυνατή μουσική. Κάθε Τετάρτη και νομίζω και Κυριακές μεσημέρι υπάρχει ζωντανή μουσική και το μαγαζί είναι γεμάτο ηχεία μέσα που αναπαράγουν πολύ δυνατά σε σημείο που δε μπορούσαμε να μιλήσουμε μεταξύ μας.

Αν δεν είστε μόνος και δε θέλετε απλά να φάτε με συνοδεία μουσικής αλλά θέλετε να επικοινωνήσετε ως παρέα μην πάτε αυτές τις μέρες και ώρες ή καθίστε στον εξωτερικό χώρο όπου νομίζω ότι δεν έχει ηχεία