Δημιουργικο μεζεδοπωλείο

29 Νοε 2016

Για το Mama Goose είχα ακούσει τα καλύτερα και μάλιστα από άτομα που εμπιστεύομαι τυφλά. Το είχα σταμπάρει εδώ και πολύ καιρό και έψαχνα ευκαιρία για να το επισκεφτώ. Επειδή όμως η Νέα Φιλαδέλφεια δεν είναι από τις περιοχές που σουλατσάρω συχνά, η ευκαιρία αυτή που έψαχνα είχε αραχνιάσει για τα καλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Μετά από αλλεπάλληλες αντιπροτάσεις για έξοδο με λατρεμένο παρεάκι (εδώ μπαίνει σαν μουσική υπόκρουση το απολύτως ταιριαστό «Κάπου θα συναντηθούμε» των Γλυκερία-Μηλιώκας), καταφέρνουμε να μας κάτσει μέρα για συνάντηση. Κι εκεί ακολουθεί το εξής παράδοξο! Ενώ και οι τέσσερις μας έχουμε φάει τους χώρους εστίασης της Αθήνας με το κουτάλι ή μάλλον με το μαχαιροπίρουνο, δεν μπορούμε να αποφασίσουμε ποιο μέρος θα μας φιλοξενήσει. Να δοκιμάσουμε κάτι που δεν έχει ξαναπάει κάποιος από εμάς ή κάποιο εντελώς παρθένο από επίσκεψή μας? Επειδή όμως δεν θέλαμε να τζογάρουμε και να διακινδυνέψουμε, επικράτησε η λογική και η πρώτη εκ των δύο εκδοχές.
Όταν άκουσα την πρόταση για το M. G. δεν μπορούσα παρά να είμαι σύμφωνος.
Σαββάτο βράδυ, έχοντας κάνει προηγουμένως την κράτησή μας, μας βρήκε να κυκλοφορούμε στα στενά της Νέας Φιλαδέλφειας έχοντας για φανοστάτη μας το GPS του κινητού μας. Οφείλω να πω πως δεν το ήξερα και ούτε το περίμενα ότι η περιοχή έχει τόσα πολλά μπαράκια/καφέ/εστιατόρια. Όμως στεναχωρήθηκα που είδα πως αγαπημένο Κινέζικο εστιατόριο επί της Δεκελείας έχει κατεβάσει πλέον ρολά. Έχω την εντύπωση πως η μόδα των Κινέζικων εστιατορίων έχει πλέον για τα καλά ξεθωριάσει και έχει δώσει τα ηνία της σε αυτή των Γιαπωνέζικων. Μέχρι να ξεπεραστούν κι αυτά με τη σειρά τους και να ανακαλύψουμε ξαφνικά την παλέτα των γαστρονομικών συνηθειών της μέχρι τώρα άγνωστης φυλής Koukou Foukou του Αμαζονίου και το πόσο σημαντική είναι αυτή για την διατροφή μας. Πως ήταν η με Λατινοαμερικάνικες ρίζες καταγωγής κινόα που η κάθε κυρία Τούλα και κύριος Επαμεινώνδας είχαν εντάξει στην διατροφή τους λέγοντας σε όλους το πόσο υγιεινή είναι, ενώ από μέσα τους καταταράσσονταν την ώρα και την στιγμή που άρχισαν να την καλλιεργούν, αρκετούς αιώνες πριν, αυτοί οι παλιάνθρωποι οι ιθαγενείς που όλη μέρα άλλη δουλειά δεν είχαν από το να κάνουν θυσίες στους Θεούς τους, να τρυπάνε με χαλκάδες τις μύτες τους και να βάφουν άτσαλα με νερομπογιές τα πρόσωπα και σώματά τους.
Η βραδιά ξεκινούσε με τους καλύτερους οιωνούς. Την καλή παρέα! Αυτό για εμένα αφορά σε πάνω του 70% μιας επιτυχημένης εξόδου. Έμενε λοιπόν να καλυφθεί και το υπόλοιπο ποσοστό.
Περνάμε το κατώφλι τους, αναφέρουμε το όνομα της κράτησης και μας συνοδεύουν σε γωνιακό τραπέζι του εσωτερικού τους χώρου. Βολικό και αρκετά μεγάλο τραπέζι. Οι μισοί από εμάς έκατσαν στον καναπέ τους που εφάπτεται στον τοίχο τους και οι άλλοι μισοί σε καρέκλες.
Για κάποιον λόγο, μου είχε καρφωθεί η εντύπωση πως ο χώρος θα είναι μικρότερος. Όμως ήταν μεγάλος, χωρίς ευτυχώς να γίνεται απρόσωπος. Μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά και ένοιωσα πολύ άνετα σε αυτόν. Κατά κύριο λόγο σε τόνους του λευκού και του μαύρου. Τον έκαναν πιο γήινο τα υφασμάτινα μέρη του καναπέ και των μαξιλαριών του που έπαιζαν σε αποχρώσεις του καφέ. Σε κάποια σημεία ο τοίχος ήταν «σπασμένος» οπότε από μέσα ξεπρόβαλαν οι πέτρες τους, τονισμένες με φωτισμό ώστε να κάνουν τα γνωστά σε όλους μας παιχνιδίσματα σκιών.
Το τραπέζι μας ήταν λιτό αλλά όμορφα στρωμένο με μαύρα πιάτα και χάρτινα σουπλά με χήνες του ιδίου χρώματος. Σχεδόν αμέσως κατέφθασε νερό σε κανάτα.
Η μουσική. Καταφέραμε να την ακούσουμε μόνο για το πρώτο τέταρτο. Μετά πλάκωσε ο κόσμος και η φασαρία που έκανε κάλυπτε και την παραμικρή της νότα. Και Judas Priest να έπαιζε και πάλι δεν θα έπαιρνα χαμπάρι. Για όσο την ακούγαμε, προσανατολιζότανε σε ελληνικό ρεπερτόριο αλλά όχι σε συγκεκριμένο ύφος και στυλ. Τι θέλω να πως με αυτό? Από το ένα τραγούδι που ήταν μέσα στο τσακίρ κέφι, το επόμενο ήταν αργόσυρτο με στίχους που σε έκαναν ένα με το πάτωμα. Η εναλλαγή σε κρατάει σε ενδιαφέρον, οπότε και δεν με χάλασε.
Για να μείνω λίγο ακόμα στον χώρο και να δικαιολογήσω το «3» που έχω βάλει σε αυτόν, θα αναφερθώ στο μεγαλύτερο για εμένα ντισαβαντάζ του. Το τσιγάρο. Από κάποιο σημείο και μετά ξέφυγε από κάθε έλεγχο η κατάσταση και η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική. Τσιγάρα (ηλεκτρονικά και μη) και πουράκια, έδιναν κι έπαιρναν. Όπως θα δείτε και παρακάτω, μείναμε κάτι παραπάνω από ικανοποιημένοι με τα όσα γευτήκαμε. Όμως θα το σκεφτώ σοβαρά να ξαναπάω λόγω αυτού του θέματος. Αν το καλοκαιράκι βγάζουν τραπέζι στην πλατεία ή ανοίγουν τον εξωτερικό τους χώρο, θα είμαι σίγουρα ένας από τους πελάτες τους.
Κι ερχόμαστε τώρα στην παραγγελία. Δεν θα αντέξω και θα το πω!!! Φοβήθηκε το μάτι μας τις ωραιότατες υπάρξεις που συνοδεύαμε!!! Εμείς στις εξόδους μας είμαστε συνήθως πιο συντηρητικοί. Στα δύο άτομα μια σαλάτα, ένα ορεκτικό, δύο κυρίως κι έξω από την πόρτα! Ένα θα σας πω! Ο σερβιτόρος έπαθε ντουβρουτζά!!! Κάποια στιγμή έφυγε κακήν κακώς γιατί η κατάσταση της παραγγελίας είχε ξεφύγει από κάθε έλεγχο!!! Φυσικά αυτό και πάλι δεν με χάλασε καθόλου γιατί είδα πολλές προτάσεις στον κατάλογό τους που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Αφήστε που στην τελική τα γυαλίσαμε τα πιάτα μας και δεν έμεινε ψίχουλο!
Ευτυχώς στο να θυμηθώ τι παραγγείλαμε με βοήθησε πολύ το φύλλο παραγγελίας που ζητήσαμε να πάρουμε μαζί μας φεύγοντας ώστε να με ξεσκονίσει την μνήμη μου, αν και αυτό απ ότι κατάλαβα τους ενόχλησε και προβλημάτισε. Που να ξέρουν πως είμαι ένας από τους θεότρελους και εξαρτημένος του Ask4food.
Πήραμε:
• Σαλάτα κοτόπουλο. Σε βαθύ, αρκετά ψηλό σκεύος, καλυμμένη ολόκληρη από κοτόπουλο. Από τις πιο πλούσιες σαλάτες που έχω δει. Και ευτυχώς δεν υστερούσε καθόλου σε γεύση! Εκτός από το πράσινο μέρος της, είχε αρσενικό Νάξου, σουσάμι και πράσινο κρουτόν μυρωδικών. Πολύ μου άρεσε αυτή η σαλάτα και θα την ξανάπαιρνα για σιγουράκι. Υπάρχει σε δύο μεγέθη. Σε μικρό (4,5€) και σε μεγαλύτερο (7,5€). Επειδή ήμασταν 4 πήραμε το δεύτερο και κάλυψε μια χαρά τις ανάγκες μας.
• Ζεστή παπατοσαλάτα με αφυδατωμένες ντομάτες, μανιτάρια πλευρώτους και λάδι τρούφας. Πλούσιο σε γεύσεις πιάτο που έμεινε το ίδιο ελκυστικό και όταν έχασε την αρχική του θερμοκρασία. Στα 5€.
• Κρεμμυδόπιτα. Από τις must επιλογές τους! Εκτός από την γλυκιά γεύση του κρεμμυδιού, το σύνολο απογειώνονταν με την βουβαλίσια κρέμα Σερρών. Το φύλο έδειχνε να είναι χειροποίητο κάτι που για εμένα της έδωσε έξτρα πόντους. Απλά θεϊκή. Λάθος μας που δεν πήραμε και 2η μερίδα. Η τιμή της στα 4€. Μην τα ξαναλέω! Πρέπει να την δοκιμάσετε οπωσδήποτε!
• Κελέμια Γαλαξιδίου. Κρεμμύδια (είχε την τιμητική του εκείνο το βράδυ) γεμιστά με ρύζι και μυρωδικά. Πετυχημένο ορεκτικό που κόλλησε επίσης απόλυτα στις γεύσεις μου (όχι πως έχω και ιδιαίτερες παραξενιές… δοκιμάζω και – αν είναι καλομαγειρεμένα- μου αρέσουν τα πάντα)! Τιμή στα 4€.
• Δύο μερίδες από πατάτες περιχυμένες από στακοβούτυρο με μπόλικο απάκι. Υπάρχει περίπτωση πιάτο με αυτά τα υλικά να μην είναι νόστιμο. Εντάξει… οι αρτηρίες μας γκρίνιαξαν λίγο αλλά ποιος να τις ακούσει εκείνη τη στιγμή… Ζητήσαμε και 2η μερίδα και αυτό τα λέει όλα. Μας σερβιρίστηκε σε μπολάκι. Τιμή στα 4,5€.
• Τηγανιά με κοτόπουλο και χωριάτικο λουκάνικο. Χυλωμένη με σάλτσα τυριών. Ένα απόλυτα δεμένο (αν και επίσης λίγο βαρύ) αποτέλεσμα. Η χαρά της βούτας! Τσάκισα όλη τη σάλτσα όταν οι υπόλοιποι ήταν απορροφημένοι από την συζήτηση είχαν την προσοχή τους στραμμένη αλλού. Καρφώνομαι τώρα, αλλά ελπίζω να μου το συγχωρήσουν. Επίσης παρέχεται σε δύο μεγέθη (5€ & 7,5€). Μα τι ρωτάτε τώρα, φυσικά και πήραμε την μεγάλη.
Τι, σκάσατε ήδη? Υπάρχει και συνέχεια! Ευτυχώς όλοι μας είχαμε καλά εκπαιδευμένα στομάχια που ήταν έτοιμα να δεχτούν και τα υπόλοιπα!
• Ποικιλία από λουκάνικα. Η μοναδική αστοχία ή παράλειψη, πείτε το όπως θέλετε, ήταν πως θα μου άρεσε να μου τα συνοδέψουν με κάποια σάλτσα ή ιδιαίτερη μουστάρδα. Είχε διαφορετικά είδη από λουκάνικα, όλα διαλεγμένα ένα κι ένα. Το καθένα ξεχωριστό και ψαγμένο! Μπράβο τους!!!! Ένα ακόμα στανταράκι για την επόμενη επίσκεψή μου. Από λουκάνικα είχε: Χειροποίητο Δράμας, Ξυδάτο Κρήτης, Αγριογούρουνου Καρδίτσας και spicy κοτόπουλου. H τιμή της στα 9€ που για εμένα η ποιότητα και το μέγεθος δικαιολογούσε και με το παραπάνω μέχρι και το τελευταίο cent.
• Ξαρονέφρι με πουρέ σερινόριζας και σάλτσα από άγρια κεράσια Καβάλας. Εντάξει… δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά πως τα κεράσια δάγκωναν και τα μαζέψανε με κίνδυνο μεγάλο στην αγαπημένη Καβάλα. Όμως πραγματικά δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα αφού το σύνολο ήταν και πάλι εξαιρετικό. Κάποιοι από την παρέα δήλωσαν πως δεν πολυενθουσιάστηκαν από το πιάτο. Εγώ είχα εντελώς άλλη άποψη… Επίσης σε δύο μεγέθη και τιμές, 6€ και 10€. Ναι, καλά καταλάβατε. Εμείς δώσαμε 10€…
Είχε μείνει ένα τετραγωνικό εκατοστό στο πάνω δεξί μέρος του στομαχιού μας. Εκεί καταφέραμε (σιγά μη δεν τα καταφέρναμε…) να στριμώξουμε το κέρασμα τους σε γλυκό που ήρθε σε ατομικό ποτηράκι και παρέπεμπε σε cheese cake.
Επειδή δεν αναφέρθηκα στο service τους, απλά να πω πως δεν έμεινα και απόλυτα ικανοποιημένος. Ήταν ευγενέστατοι και γρήγοροι αλλά θα τους ήθελα λίγο πιο άμεσους. Όμως επειδή νοιώθω πως θα τους αδικούσα αν τους έβαζα «3» αφού γινότανε κακός χαμός από κόσμο και έτρεχαν συνεχόμενα, θα βάλω κι εκεί «4». Αυτό γιατί παρόλο που είχαν τόσο κόσμο, δεν παρέλειπαν να έρχονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα κοντά στο τραπέζι μας, ελέγχοντας διακριτικά αν είναι όλα εντάξει ή αν χρειαζόμαστε κάτι ακόμα.
Μαζί με ότι ήπιαμε (που παραδόξως δεν αδειάσαμε τον Βόσπορο εκείνο το βράδυ) πληρώσαμε γύρω στα 17€ το άτομο, τα οποία τα θεωρώ μία απόλυτα καλή τιμή!! Οπότε από την σήμανση 17-25 € που τους έχω κατατάξει, τους αντιπροσωπεύει το κατώτατο κόστος αυτού.
Για να καταλήξω.
Πέρασα καταπληκτικά με το παρεάκι μας!
Έφαγα φανταστικά και ίσως είναι από τις λίγες φορές που είδα όλα τα πιάτα κάποιου εστιατορίου σε τόσο ψηλό επίπεδο.
Το μόνο μελανό σημείο ήταν η ατμόσφαιρα που γινότανε πολύ βαριά από το τσιγάρο και την οχλαγωγία.
Φαντάζομαι πως αν ξαναπάω καθημερινή θα επιβεβαιώσω το «4» που τους έβαλα στο service αλλά και θα χαρώ περισσότερο και την παραμονή μου εκεί.

27 Σεπ 2017

Η Νέα Φιλαδέλφεια, η προσφυγική γειτονιά, είναι περιοχή διασκέδασης και φαγητού από παλιά.
Τα τελευταία χρόνια έχουν ανοίξει πολλά καταστήματα εστίασης κι έχουν κλείσει βεβαίως κι αρκετά. Διότι ο πελάτης αν πάει και δεν ικανοποιηθεί, δεν ξαναπάει κι ενημερώνει και τους φίλους του... Αλλωστε οι επιλογές στην πιάτσα είναι πολλές.
Μεζεδοπωλεία, μπαράκια, ουζερί και σουβλατζίδικα -κάθε είδους και ποιότητας- υπάρχουν στα γραφικά δρομάκια με τα παραδοσιακά σπίτια.
Η Μαμά Χήνα άνοιξε σε μία πλατεία, στη θέση μιας ψαροταβέρνας, αν θυμάμαι καλά.
Έχει δύο χρόνια που σερβίρει κι ήθελα πολύ να την επισκεφτώ. Μία καλαίσθητη πινακίδα με μια κουτάλα-χήνα μού είχε τραβήξει την προσοχή.
Ο εξωτερικός χώρος είναι μεγάλος και το Σαββατόβραδο που την επισκεφτήκαμε ήταν γεμάτος με στρωμένα τραπέζια. Η παρέα μου, 5 άτομα, δεν ήθελε πειραματισμούς κι είδα κι έπαθα να τους πείσω να πάμε.
Τελικά, με εμπιστεύτηκαν και καθήσαμε μέσα, αφού είχα ξεχάσει να κάνω κράτηση.
Ο χώρος είναι προσεγμένος. Πρόκειται για πέτρινο κτήριο, όπως είναι εμφανές σε κάποιους εσωτερικούς τοίχους. Πολύ μου άρεσε ένα γκραφιτι, σε στιλ doodles, με μία χήνα. Γενικά οι εικαστικές δημιουργίες, όταν είναι πετυχημένες, δίνουν ζεστασιά στο περιβάλλον και γίνονται σήμα κατατεθέν.
Η μουσική, με παλιά λαϊκά, σε πολύ καλή ένταση για συζήτηση.
Το προσωπικό αποτελείται από νέα παιδιά, σβέλτα, με κέφι για δουλειά.
Από τον κατάλογο διαλέξαμε:
-Σαλάτα χωριάτικη mama, με παξιμάδι και νομίζω ξινομυζήθρα. Εξαιρετική, ωραία αρτυμένη και δροσερή.
-Φάβα Φενεού με κονφί ντομάτας. Λίγο αραιή. Νόστιμη, όμως. Θα την προτιμούσαμε χωρίς τη ντομάτα. Δεν τη χρειάζεται.
-Πατατοσαλάτα με αποξηραμένη ντομάτα. Γευστική, με μία κρατσανιστή νότα, χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό.
-Αρνίσιο κότσι σιγοψημένο με σάλτσα, με πατάτες με τη φλούδα. Πεντανόστιμο! Προτείνεται! Η μερίδα φτάνει για 2 άτομα.
-Χοιρινά μπριζολάκια με ντομάτα και μουστάρδα. Επίσης πολύ γευστικά! Πήραμε 1 κανονική και μία μισή μερίδα.
Νερό σε καράφα και κρασάκι λευκό, βιολογικό, ένα κιλό.
Κέρασμα ένα ωραίο, ελαφρύ, γλυκό σε ποτήρι τύπου cheese cake.
Ο λογαριασμός 51€ ήταν οκ.
Στα συν η ύπαρξη μικρής μερίδας, για όσους δεν πεινούν πολύ και η πλατεία στην οποία μπορούν να παίξουν τα παιδιά σας, αν βαρεθούν να κάθονται.
Αποτέλεσμα: Άρεσε στην παρέα και θα ξαναπάμε. Καλά έκανα κι επέμεινα, είπαν! Να με ακούνε άλλη φορά. Εχω μελετήσει πιο πριν!

02 Αυγ 2017

Αρχές της εβδομάδας και έχοντας κανονίσει να βγούμε για φαγητό Τετάρτη βράδυ, αρχίζω στην ιστοσελίδα μας να μπαίνω για προτάσεις κοντά στην περιοχή μας. Τυχαία, μέσω των κριτικών του Foodzilla, άρχισα να διαβάζω όλες τις κριτικές για το εν λόγω εστιατόριο και δεδομένου ότι είχαμε πάρα πολύ καιρό να πάμε στην περιοχή της Φιλαδέλφειας, χρόνια βασικά, συν το γεγονός ότι έστειλα μνμ και μου απάντησαν άμεσα και θετικά στη ζήτηση για παιδικό καθισματάκι, αποφασίσαμε να πάμε.

Εύκολη πρόσβαση, ακριβώς απέναντι από παιδική χαρά, εύκολο πάρκινγκ, παράλληλα στη λεωφόρο Δεκελείας.

Ο προθάλαμος, που λειτουργεί και σαν αυλή αφού ανοίγουν τόσο την οροφή όσο και τις πλαϊνές πόρτες έχει μεν αρκετά τραπέζια όμως ευρύχωρα.
Εμείς λόγω των μικρών προτιμήσαμε να καθίσουμε εσωτερικά, που ήταν και πιο δροσερά και πιο ήσυχα.

Η διακόσμηση απλή, σαν μεταμοντέρνο τσιπουράδικο. Το σέρβις απαρτιζόταν από μία νεαρή κοπέλα και ένα αγόρι, ευγενικά και χαμογελαστά παιδιά και τα δύο.
Μόλις μας είδαν, μας έφεραν αμέσως παιδικό καθισματάκι και μας ρώτησαν εάν θα θέλαμε εμφιαλωμένο νερό.

Στη συνέχεια μας ρώτησαν και για το ψωμί, το οποίο ήρθε σε ένα τσίγκινο πανεράκι συνοδείας μίας μους. Ευχάριστη μους με βάση το βούτυρο και το σχοινόπρασο.
Μία παρέα 5 ενηλίκων και δύο μικρών παιδιών πήραμε τα εξής:

- Λαχανικά σχάρας σε τάρτα καταΐφι με μανούρι (6 ευρώ). Al dente λαχανικά, νόστιμα και με το καταΐφι να είναι τραγανό και καθόλου στεγνό.

- Φάβα Φενεού με πουρέ λιαστής ντομάτας (3.5 Ευρώ). Νόστιμος συνδυασμός που η οξύτητα της κάπαρης ήρθε και έδενε όλα τα υλικά.

- Τη δική τους σαλάτα (7.50 Ευρώ) με φρέσκα λαχανικά, ντοματίνια, κομμάτια γραβιέρας, κρουτόν, φλέικς καρότου και βαλσάμικου. Δροσερή σαλάτα, άνετα στέκεται και σαν κυρίως πιάτο, με ιδανική ισορροπία ξυδιού και λαδιού.

- Τηγανιά μανιταριών με τοματίνια κονφί, φέτα και λάδι τρούφας. Απολαυστικότατο πιάτο. Το λάδι τρούφας έντονο, όμως δεν υπερκάλυπτε τη γεύση των μανιταριών ή της φέτας. Λίγο άχρωμα ωστόσο τα τοματίνια. (6.50 Ευρώ).

- Μαστέλο Χίου σε κρούστα φουντουκιού με πετιμέζι και σύκα (5.00 Ευρώ). Πολύ τραγανό και γλυκό για τις δικές μου γεύσεις ορεκτικό με την κρούστα λίγο πιο σκληρή από ότι έπρεπε. Στη μητέρα μου ωστόσο άρεσε δεόντως.

- Σφακιανή πίτα με μέλι και μαυροκούκι (5.50 Ευρώ). Καταπληκτική απλά. Όπως την τρώγαμε σε διακοπές μας στην Κρήτη. Λεπτή πίτα με το σουσάμι να δίνει άλλη νότα στο πιάτο. Καθόλου αίσθηση λαδίλας με το μέλι να είναι τόσο όσο πρέπει.

- Κρεμμυδόπιτα με μοτσαρέλλα (5.50 Ευρώ). Δυστυχώς όχι και τόσο πετυχημένο πιάτο. Το κρεμμύδι πιο πολύ βρασμένο από ότι έπρεπε και η πίτα γενικά κάπως καμμένη. Δεν άρεσε ιδιαίτερα σε κανέναν μας.

- Κεφτεδάκια με σως γιαουρτιού, για τα μικρά, αλλά και μεγάλα παιδιά της παρέας μας. Ήρθαν σε πιάτο γόνδολα, μεγάλη μερίδα, γευστικά, τραγανά εξωτερικά και μαλακά εσωτερικά. Πολύ νόστιμα, πραγματικά μαμαδίστικα (6.00 Ευρώ).

- Δύο μερίδες πατάτες τηγανιτές με θρούμπι (3.00 Ευρώ). Πατάτες κομμένες στο χέρι, τραγανές, χωρίς επίγευση λαδιού. Σπιτικές πατάτες.

- Χοιρινή τηγανιά με πολύχρωμες πιπεριές και κασέρι (6.50 Ευρώ). Καλό πιάτο, ίσως λίγο βαρύ από το λάδι που έβγαλε και το τυρί, νόστιμο ωστόσο και μαλακό το κρέας.

- Ζεστή πατατοσαλάτα, με πλευρώτους και μυρωδικά (5.50 Ευρώ). Πολύ νόστιμη, η πατάτα βρασμένη όσο πρέπει, και τα μανιτάρια να δίνουν γλυκιά γεύση.

- Βουβαλίσια σπαλομπριζόλα (14.00 Ευρώ), η οποία και ήρθε πάνω σε ξύλο κοπής. Mία γενναία μερίδα, με χοντρό αλάτι και θυμάρι. Μέτρια όπως ζητήθηκε ψημένη, χωρίς λίπος, λίγο πιο σκληρή από ότι θα έπρεπε και αυτό λόγω του κρέατος και όχι του ψησίματος. Πολύ νόστιμη ωστόσο.

- Μπουτάκια κοτόπουλου τυλιγμένα με προσούτο και σαλάτα πληγούρι (9.00 Ευρώ). Πολύ ωραίο πιάτο. Δροσερή η σαλάτα πληγούρι, με τα μπουτάκια κοτόπουλου να είναι ζουμερά εσωτερικά και τραγανά λόγω του προσούτου εξωτερικά. Μικροί και μεγάλοι το απολαύσαμε.
- Τυροκαυτερή σε χωριάτικη μπρουσκέτα (3.50 Ευρώ). Μέτριας έντασης για εμένα, ιδανικής για όλους τους υπόλοιπους, αποτέλεσε το ορεκτικό που πήραμε 2 φορές καθότι έγινε αμέσως ανάρπαστο.

Για όλα αυτά μαζί με 1.5 λίτρο λευκό κρασί, 2 μπουκάλια νερό και 2 αναψυκτικά, πληρώσαμε 108,00 Ευρώ. Δυστυχώς δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα στο τέλος, αρνητικό καθότι η Φιλαδέλφεια φημίζεται για τη φιλοξενία της. Δεν πέρασε απαρατήρητο ούτε όμως και μας ενόχλησε καθώς το αποτέλεσμα της βραδιάς όχι μόνο μας ικανοποίησε, αλλά μας παρακίνησε φεύγοντας να κάνουμε μία βόλτα και στα παρακείμενα μαγαζιά και να ανακαλύψουμε, με καθυστέρηση θα έλεγα, πόσες τελικά ωραίες και ιδιαίτερες επιλογές έχει αυτή η περιοχή.

06 Μάρ 2017

Η συγκεκριμένη κριτική χωρίζεται στο γενικό και στο ειδικό μέρος. Το γενικό αφορά το χώρο, τις γεύσεις και το vfm, ενώ το ειδικό την εξυπηρέτηση και το κόστος δεδομένων των ειδικών συνθηκών της εμπειρίας μου.

ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ

Ανακάλυψα το Mama Goose μέσω του διαδικτύου ψάχνοντας ένα μαγαζί με νόστιμο φαγητό και ωραίο περιβάλλον για να βγάλω την παρέα μου να γιορτάσουμε τα γενέθλια μου. Έγιναν και 1-2 τηλεφωνάκια σε φίλους που το είχαν δοκιμάσει και έτσι μια Κυριακή που έχει και ζωντανή μουσική έκλεισα τραπέζι αφού πρώτα σχεδιάσαμε το μενού με τον υπεύθυνο. Πρόκειται για κλασσική νέο-ταβέρνα/μεζεδοπωλείο με σχετικά πειραγμένα πιάτα.

Ως χώρος, το Mama Goose, είναι ότι πρέπει για ένα ευχάριστο γεύμα. Είναι όμορφο και καθαρό, έχει πέτρινους τοίχους σε μοντέρνο στυλ και αρκετά συμπαθές και σβέλτο προσωπικό. Έχει σχετική βαβούρα βέβαια από τον κόσμο, οπότε ένα κλικ δυνατότερη μουσική (για να ακούγεται και λίγο) δεν θα έβλαπτε.

Για τις ανάγκες της ημέρας επιλέχθηκαν συγκεκριμένα πιάτα τα οποία ήρθαν στο τραπέζι μας για κάθε πέντε άτομα στην παρέα, έπειτα από πρόταση του υπεύθυνου του μαγαζιού, και ήταν τα εξής:

- Αρχικά νερό σε κανάτα το οποίο ανανεωνόταν χωρίς να το ζητήσουμε. Επίσης ήρθε άσπρο ψωμάκι, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Τυροκαυτερή (3,5€): πολύ νόστιμη και όσο πρέπει καυτερή, σε πολύ καλή ποσότητα, ότι πρέπει για να συντροφεύει το ψωμάκι ή τις πατάτες.

- Πατάτες τηγανητές με θρούμπι (3€): πατάτες ιδιαίτερες, τραγανές και πεντανόστιμες, μέτριες σε ποσότητα, θα μπορούσαμε να πάρουμε άλλες τόσες, από τις καλύτερες που έχω φάει.

- Σαλάτα με φιλέτο κοτόπουλο, ντοματίνια, γραβιέρα, σουσάμι, κρουτόν μυρωδικών και σος μαγιονέζας (7,5€): ήταν σε συμπαθητική ποσότητα, σε αρκετό κόσμο άρεσε όμως προσωπικά τη βρήκα εντυπωσιακά αδιάφορη. Σαν μια προσπάθεια για μια λίγο διαφορετική Caesars που όμως είχε πολύ μέτριο αποτέλεσμα.

- Τηγανιά κοτόπουλο με λουκάνικο, ντομάτα και φέτα (6,5€): θα τη χώριζα γευστικά στα δύο. Από τη μια, η γεύση του κοτόπουλου ήταν εξαιρετική, το ίδιο και του λουκάνικου, γενικά το όλο εγχείρημα ήταν μια παραλλαγή του μπεκρή μεζέ. Από την άλλη, η κόκκινη σάλτσα με τη θρυμματισμένη φέτα ήταν εξαιρετική για την αγαπημένη σε όλους παπάρα. Ωστόσο ο βαθμός με τον οποίο έδενε με το κοτόπουλο δεν ήταν το ίδιο εκθαμβωτικός. Φυσικά δεν έμεινε ίχνος από το πιάτο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και για τον ένα ή τον άλλο λόγο. Ποσότητα σχετικά μικρή.

- Χοιρινά μπριζολάκια με ντομάτα (9€): πιο πολύ σε μπριζολάΚΙ κομμένο σε φιλετάΚΙΑ μου έμοιαζαν παρά σε μπριζολάΚΙΑ. Είχαν μια πολύ ωραία σάλτσα με λάδι και ξύδι αν κατάλαβα καλά. Το λίπος δε, ελάχιστο. Πολύ νόστιμα. Ωστόσο, για το κόστος του πιάτου, θα έπρεπε το κρέας να είναι περισσότερο ή έστω να συνοδεύεται με πουρέ, ρύζι ή κάτι άλλο και όχι μόνο με λίγη ντομάτα.

- Ήπιαμε χύμα ξηρό κρασί και ήταν αρκετά συμπαθές με μηδενικά αρνητικά συμπτώματα την επόμενη μέρα (δοκιμάσαμε λευκό και ροζέ, 8,5€ το λίτρο)

- Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια τσίζκεικ. Μέτρια θα τα χαρακτήριζα, μάλιστα κάποιοι τα άφησαν.

Η ΛΥΠΗΤΕΡΗ: ένα γεύμα 2 ατόμων που θέλουν να χορτάσουν, λόγω των σχετικά μικρών μερίδων, μάλλον θα περιελάμβανε 1 σαλάτα, 1-2 ορεκτικά και 2 κυρίως πιάτα. Για τα παραπάνω, το κόστος κατ’ άτομο, χωρίς το ποτό, ανέρχεται στα 15-19€, όχι και πολύ φθηνά δηλαδή.. Αρκετά γευστικά βέβαια, από την άλλη, εξ ου και το υψηλό σκορ στο vfm.

ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ

Και περνάμε στα αρνητικά, τα οποία στην προκειμένη περιλαμβάνουν τους τομείς "εξυπηρέτηση" και "κόστος". Η διοργανωτική εμπειρία μου δεν ήταν καλή. Σχεδιάστηκε ένα μενού για περίπου 20 άτομα με 6 πιάτα ανά 5 άτομα, δηλαδή αυτά τα 6 πιάτα να έρθουν στο τραπέζι 4 φορές και να τοποθετηθούν ανάμεσα σε 5 διαφορετικά άτομα κάθε φορά. Το κόστος θα ήταν 13 ευρώ/άτομο με απεριόριστο ξηρό κρασί. Αυτά τα πιάτα περιελάμβαναν 1 σαλάτα, 4 ορεκτικά και 1 κυρίως πιάτο. Συνολικά τα πιάτα κόστιζαν 35x4=140 ευρώ και με βάση τον αριθμό των ατόμων στο τραπέζι (19) είχαμε ακόμη 100 και κάτι ευρώ περίσσευμα για κρασί (8,5€ το λίτρο, δηλαδή πχ 25 μισόλιτρες κανάτες). Όταν παρακάλεσα τον υπεύθυνο εάν μπορούμε να παραγγείλουμε και λίγο ημίγλυκο κρασί (12€ το λίτρο), αντί ξηρού ή κάποιες βαρελίσιες μπύρες (7,5€ το λίτρο), χωρίς να αλλάξει το κατά κεφαλήν κόστος, εισέπραξα αρνητική απάντηση. Φάουλ νο1, δεδομένου ότι ήταν αρκετά πιθανό πως δεν θα φτάναμε τα 100 ευρώ κατανάλωση σε αλκοόλ και ίσως είχε και κέρδος, έχοντας ταυτόχρονα έναν ικανοποιημένο πελάτη. Κοιτώντας λίγες μέρες πριν την επίσκεψη το νέο μενού, παρατήρησα βέβαια πως από το Δεκέμβριο έχουν ανέβει οι τιμές σε αρκετά πιάτα.

Σε κάποια η αύξηση φτάνει το 25%, π. χ. παλιά η κρεμμυδόπιτα είχε 4€, τώρα 5€. Με μικροπαραλλαγές πάντα για να δικαιολογείται η νέα τιμή, ωστόσο είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για πιο αυστηρή οικονομική πολιτική που επιβεβαιώθηκε και από τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίστηκε ο πελάτης με το μεγαλύτερο τραπέζι της ημέρας.

Επειδή όλα αυτά δεν είναι συνταρακτικά και ίσως δεν δικαιολογούν μια τόσο μεγάλη παράγραφο για τον τομέα "εξυπηρέτηση-κόστος" περνάω στο ψητό σε αυτή τη δεύτερη παράγραφο. Από τη συμφωνία των 6 πιάτων ανά 5 άτομα, περάσαμε χωρίς να ενημερωθώ ποτέ, ούτε την ώρα που πλήρωνα ή έστω αφότου έφυγα, στο 5 πιάτα ανά 5 άτομα. Κοινώς, 1 πιάτο δεν σερβιρίστηκε ποτέ (επί 4 φορές που θα έβγαινε). Κάτι το κρασάκι, κάτι η καλή παρέα, δεν το παρατήρησα και φεύγοντας τους πλήρωσα κανονικά χωρίς κανείς ποτέ να μου πει τίποτα. Ακολούθησε τηλεφώνημα, όταν το συνειδητοποίησα, και ο υπεύθυνος παραδέχθηκε το λάθος και προσφέρθηκε να μου πληρώσει τη διαφορά. Αναρωτιέμαι βέβαια, αν δεν τους έπαιρνα εγώ, θα έπαιρνα ποτέ τα λεφτά μου πίσω? Μεγάλο φάουλ λοιπόν να γίνει συμφωνία μενού και να μην βγει ποτέ κάποιο από τα προκαθορισμένα πιάτα. Και όταν πρόκειται για τραπέζι που έχει κλείσει μέρες πριν νομίζω δεν χωράνε δικαιολογίες.

Οκ, τον είπα τον πόνο μου. Πάμε στο προκείμενο. Αξίζει ή όχι τελικά το Mama Goose?

Η απάντηση είναι ναι. Είναι ένα ποιοτικό μεζεδοπωλείο, με πιάτα φτιαγμένα με μεράκι. Χάνει πλέον σοβαρά στον τομέα κόστος μιας και με τις νέες τιμές, θα πληρώσετε κοντά στα 20€ το άτομο προκειμένου να χορτάσετε μαζί με το ποτό. Ωστόσο θα φάτε γευστικά και ποιοτικά πιάτα. Η κακή μου εμπειρία στον διοργανωτικό-οικονομικό τομέα σίγουρα δεν είναι ο κανόνας, ωστόσο αφού συνέβη όφειλα να την παρουσιάσω. Να πω ότι ο χώρος και το φαγητό άρεσε πολύ και στα υπόλοιπα άτομα της παρέας!

ΥΓ: το 3/4 στη γεύση είναι οριακό. Χωρίς τη μέτρια σαλάτα θα το είχε πάρει και το δεύτερο τεσσαράκι…

08 Νοε 2016

Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω νομίζω ότι έχετε μπροστά σας τον επόμενο αρχηγό των σωμάτων Στρατού, Ναυτικού και Αεροπορίας μη σας πω και του ΝΑΤΟ.

Διότι για να κατορθώσουμε να βγούμε οι τρεις, όχι αδερφές του Τσέχωφ, αλλά φιλενάδες, απαιτήθηκε η εκπόνηση επιτελικού σχεδίου άσκησης μεγάλης κλίμακας η οποία περιλάμβανε τη μεταφορά παιδιών προς και από πάρτι, την τακτοποίηση συζύγων, τα μεταφορικά μέσα που θα χρησιμοποιούνταν, το ποιος θα περάσει να πάρει ποιον, την εύρεση βολικής περιοχής συνάντησης, ένας κυκεώνας τέλος πάντων, με ευτυχή όμως κατάληξη.

Η περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας προκρίθηκε ως η πλέον κατάλληλη χωροταξικά, η εύρεση μαγαζιού ανατέθηκε, κλασσικά, σε μένα κι εγώ με τη σειρά μου συμβουλεύτηκα την ειδικό της περιοχής σκεπτόμενη, πονηρά, ότι, ίσως, θα μπορούσε να μας κάνει παρέα. Το κορίτσι, όμως, είναι δημοφιλές και είχε ήδη κανονίσει αλλά μας έδωσε τα φώτα της μαζί με τα sos της παραγγελίας και έτσι αποφασίστηκε το Mama Goose με συνοπτικές διαδικασίες.

Η εύρεσή του δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα αφού πηγαίναμε με ταξί, η συμπαθής οδηγός του οποίου, χρησιμοποίησε μεν gps, ήταν άσχετη με την περιοχή δε, όπως και εμείς, αφήστε που δεν έβαλε γλώσσα μέσα με αποτέλεσμα να μας κάνει το κεφάλι καζάνι. Με τα πολλά φτάσαμε στην πλατεία Κωνσταντινουπόλεως που βρίσκεται, δεν το εντοπίσαμε με την πρώτη, ρωτήσαμε όμως σε κοντινό μαγαζί στο οποίο μάλιστα βρήκαμε και γνωστούς με αποτέλεσμα να διατρανωθεί η άποψή μου ότι δε μπορείς να κρυφτείς πουθενά σ’αυτήν την πόλη και, τελικά, καταφέραμε να περάσουμε την πόρτα του.

Ευτυχώς που είχα προνοήσει για κράτηση αφού, ήδη, το μαγαζί κατά τις 9.30 που φτάσαμε ήταν κατά τα ¾ γεμάτο ενώ, αργότερα, η πληρότητά του έφτασε το 100%. Το τραπέζι μας, όμως, μας περίμενε οπότε καθίσαμε, έριξα μια ματιά γύρω μου για να έχω κάτι να πω και αφοσιώθηκα στην κουβέντα.

Μετά από τόσα χρόνια έχετε καταλάβει, πιστεύω, ότι η περιγραφή του χώρου δεν είναι το δυνατό μου σημείο. Απλό μαγαζί, τα τραπέζια, αρκετά έως πολύ, στριμωγμένα σε σημείο που κάποια στιγμή, χάιδεψα το χέρι του διπλανού μου, τόνοι του γκρι, πέτρα, χαριτωμένες υπενθυμίσεις του ονόματος με τη μαμά χήνα, αυτά….! Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε σε άλλες κριτικές που δίνουν μια πληρέστερη και ακριβέστερη περιγραφή. Θα σημειώσω, όμως, τα όμορφα σερβίτσια που χρησιμοποιήθηκαν τα οποία πολύ μου ήρεσαν και έκαναν την εικόνα του τραπεζιού και των φαγητών πολύ ελκυστική.

Η κάρτα φαγητού δίνει πολλές επιλογές έτσι ώστε να μη μείνει κανένας παραπονεμένος. Είτε πάτε για μεζεδάκια στη μέση, είτε προτιμάτε ένα κλασσικά δομημένο δείπνο θεωρώ βέβαιο ότι θα σας καλύψει ενώ η δυνατότητα παραγγελίας αρκετών πιάτων σε μικρότερη μερίδα είναι εξαιρετική αφού επιτρέπει τη δοκιμή περισσότερων εκ των προσφερόμενων εδεσμάτων. Εμείς, παρόλο που δεν είχαμε φάει όλη μέρα, θέλαμε περισσότερο να τσιμπολογήσουμε και να επικεντρωθούμε στα θέματα ημερησίας διατάξεως που είχαν προκύψει και έτσι ξεκινήσαμε με:

Σαλάτα με cranberries, λιναρόσπορο, ξυνόμηλο, αποξηραμένα σύκα και ψητό ανθότυρο, διότι πάνω από όλα είμεθα κορίτσια της υγιεινής διατροφής και των super foods. Ενώ η μία φιλενάς η οποία είναι των παραδοσιακών γεύσεων, όταν είδε τα υλικά στραβομουτσούνιασε, κατέληξε, εντούτοις, να φάει την περισσότερη. Νόστιμη, φρέσκια, τραγανή, ισορροπημένη, με τα υλικά να δένουν, μας άρεσε πολύ.

Κρεμμυδόπιτα με χειροποίητο φύλλο και βουβαλίσια κρέμα Σερρών που ήταν και το πρώτο sos πιάτο που είχε υποδείξει η ιθαγενής φιλενάδα. Όντως δεν πρόκειται για ένα κομμάτι πίτας αλλά για μικρότερα και βλέπω ότι ο αριθμός τους ποικίλλει, ανά κριτική, πάντως σε εμάς ήρθαν 6 μεγαλούτσικα τρίγωνα. Το φύλλο ήταν καταπληκτικό, στεγνό και κριτσανιστό ενώ η γέμιση… αχ αυτή η γέμιση.. ένα ποίημα. Το κρεμμύδι έδινε τη γλύκα του ενώ προσέθετε και μία σπιρτάδα και η κρέμα, που ήταν αναπάντεχα ελαφριά και χωρίς βαριά μυρωδιά, έκανε το σύνολο απλά ακαταμάχητο. Εννοείται ότι τα τσακίσαμε και η επανάληψή τους κρίθηκε απαραίτητη στην πορεία της βραδιάς.

Μαστέλο σε κρούστα φουντουκιού με πετιμέζι και σύκο. Αλμυρόγλυκη γεύση που αγαπώ πολύ. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι, μάλλον, δεν υπάρχει κρούστα στην πραγματικότητα αλλά τρίμα φουντουκιού πασπαλισμένο. Μας ήρθε καυτό και μαστιχωτό ενώ το πετιμέζι και το σύκο αναδείκνυαν ένα, κατ’ εμέ, αδιάφορο τυρί όταν σερβίρεται μόνο του.

Πατάτες τηγανιτές. Φρέσκιες, για το χεράτες δεν παίρνω όρκο, τραγανές απέξω, λουκουμαδένιες μέσα, χωρίς λαδίλα, με θρούμπι που τους έδινε το κάτι διαφορετικό αποτέλεσαν το μεγάλο hit της βραδιάς αφού τα αγόρια που ήρθαν να μας κάνουν παρέα στο υπόλοιπο της βραδιάς ζήτησαν, τουλάχιστον, 4 επαναλήψεις για να συνοδέψουν τις μπύρες τους.

Ποικιλία με λουκάνικα ήτοι χειροποίητο Δράμας, ξιδάτο Κρήτης, αγριογούρουνο Καρδίτσας και ένα καυτερό για το οποίο δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες καταγωγής. Το μόνο που έχω να προσάψω είναι ότι σερβίρονται σκέτα χωρίς το κατιτίς τους δίπλα, διότι κατά τ’ άλλα πρόκειται για εξαιρετικά δείγματα του είδους που θα έβαζαν τα γυαλιά σε πολλές μπυραρίες οι οποίες, υποτίθεται ότι, ειδικεύονται στο θέμα. Πιάτο που συστήσαμε, θερμώς, στα αγόρια και επαναλήφθηκε μαζί με τις πατάτες που ανέφερα πιο πάνω.

Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας και σάλτσα από άγρια κεράσια Καβάλας. Το δεύτερο must have πιάτο σύμφωνα με τη φιλενάδα. Ειλικρινά, δεν περίμενα να βρω κάτι τέτοιο σε ένα μαγαζί αυτού του ύφους και στυλ και ομολογώ ότι διατηρούσα επιφυλάξεις σχετικά με την εκτέλεση και το τελικό αποτέλεσμα. Φυσικά διαψεύστηκα και δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα γι αυτό. Το κρέας, παρόλο που απορροφημένες από την κουβέντα, αφήσαμε να κρυώσει, ήταν ψημένο όσο έπρεπε και παρέμεινε μαλακό, ο πουρές νόστιμος και διαφορετικός και η γλυκίζουσα σάλτσα με ολόκληρα κεράσια ήταν όλα τα λεφτά.

Την εξυπηρέτηση έχουν αναλάβει νέα παιδιά που ήταν ταχύτατα, ευγενέστατα και, παρόλο τον κόσμο, δε χρειάστηκε, ούτε μία στιγμή, να τους ψάξουμε.

Τα κορίτσια ήπιαμε, ούτε που θυμάμαι πόσες καράφες από ένα αξιοπρεπέστατο ροζέ κρασί, το οποίο δεν είχε δυσάρεστες συνέπειες την επόμενη μέρα και τα αγόρια μπύρες …. πολλές μπύρες και ο λογαριασμός, με κανονική απόδειξη, έφτασε τα 87 ευρώ. Κεράστηκε κρασί, νομίζω και μία γύρα μπύρες plus των mousses λεμονιού στο τέλος που μας άφησε με μία γλυκιά, δροσερή γεύση και την επιθυμία να επιστρέψουμε.

Ο τίτλος των φωτογραφιών που ανέβηκαν και αφορούσαν στη συγκεκριμένη βραδιά ήταν "γελώντας" και, πραγματικά, αν μπορούσατε να τις δείτε, θα συμφωνούσατε μαζί μου. Σ’ αυτό, βέβαια, συνέβαλαν, εκτός της καλής διάθεσης, των εξομολογήσεων και των εκμυστηρεύσεων, το φαγητό και η εξυπηρέτηση. Σύμφωνα με την κλίμακα Fratello νομίζω ότι αξίζει να κάνετε μερικά χιλιόμετρα παραπάνω και να το επισκεφτείτε.

Θυμάστε που σας έλεγα ότι αρνούμαι να μπω σε φθινοπωρινό mood? Ε λοιπόν το πλήρωσα μετά το τριήμερο της 28ης που πήρα τα βουνά και τα λαγκάδια με καλοκαιρινά. Τσίμπησα το πρώτο κρύωμα του επερχόμενου χειμώνα, είμαι υπό την επήρεια νόμιμων ναρκωτικών που ονομάζονται cold & flu, οπότε, παρακαλώ για την κατανόησή σας σε, τυχόν, ασάφειες της παραπάνω κριτικής, και…. καλό χειμώνα!

14 Ιαν 2017

Mama goose ή απλα ελληνικά μαμά χήνα, και μολις φας και επεκταθεις και στα πιάτα των συνδαιτυμόνων σου, κανεις την πάπια!!!!! Ακριβως αυτο έκανα και γω την παραμονή των Χριστουγέννων, όπου δέχτηκα πρόταση απο την παρέα μου, να πάμε για φαγητο, πριν το καθιερωμένο ξενύχτι!!!!

Η αληθεια ειναι οτι δεν έχω να προσθέσω πολλα, ειναι ήδη πολυ καλα τεκμηριωμένο και εχει περιγραφτεί εκτενώς πριν απο μενα, απλώς εγω θα σας μεταφέρω τη γευστική μου εμπειρια, που το κανει αξιόπιστο καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς.

Η πρόταση έπεσε απο φίλη, να μαζευτούμε για παραμονή στο mama goose. Η φίλη το είχε δοκιμάσει, καθώς και το μισό ask4food, όποτε δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας οτι δε θα φάμε καλα. Το μενού συγκεκριμενο, στα πλαίσια της εποχής, μας άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις και πιο γεμάτα στομάχια!!!! Και μετα απορείς γιατι ο Γενάρης ειναι ο καλύτερος εργασιακός μήνας των Διαιτολόγων!!!!!

Ο χωρος ειναι σε βιομηχανικό στυλ, καθαρός, περιποιημένος, θα τον χαρακτήριζα ως μοντέρνο αισθητικά μεζεδοπωλείο. Ο ημιυπαίθριος χωρος προορίζεται για τους καπνίζοντες, ενω ο εσωτερικός, για τους μη. Ωραια ατμόσφαιρα, ευχάριστο, περιβάλλον, όποτε 3/4 νομιζω οτι ειναι δίκαιο.

Η εξυπηρετηςη πολυ καλή, ολοι στο τρεξιμο, άμεσοι, σωστοί στους χρόνους τους, και επειδη χρειαστηκε να φύγω λιγο νωρίτερα, απο μόνοι τους έφεραν το γλυκο, επειδη ούτως ή άλλως ηταν μεσα στο μενού. Αξίζουν δικαιωματικά το 4/4, γιατι δεν πρεπει να ξεχνάμε οτι δουλεύουν σε αργία και εμείς πάμε για διασκέδαση. Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν!

Το μενού ηταν χριστουγεννιάτικο αλλα πολυ ωραια παρουσιασμένο με έναν ευφάνταστο τροπο.

Δοκιμάσαμε σούπα γλυκιάς Κολοκύθας με σχοινοπρασο. Αρκετα καλή για εναρκτήριο. Τη βρηκα λιγο πιο γλυκιά για τα γούστα μου. Πολύχρωμη σαλάτα με ρόδι, μανούρι και ηλιόσπορο. Πολυ πλουσια, χορταστική και φρεσκοκομμένη. Απο μόνη της ένα γεύμα.

Δοκιμάσαμε επισης πίτα γεμιστή με κοτόπουλο, συκωτακια, κουκουνάρι και σταφίδες. Ουσιαστικά ειναι σαν να τρως τη γέμιση της γαλοπούλας αλλα τυλιγμένη σε φυλλο. Ηταν τοσο άρτια εκτελεσμένο σαν πιατο, που επεκτάθηκα και σε διπλανό φιλικό πιατο....

Ακομα γευτήκαμε πατατοσαλάτα με κάπαρη και αγγουράκι, που ηταν πολυ καλή και θυμάμαι οτι στο τελος δεν έμεινε τίποτα. Για κυριως δοκιμάσαμε την παραδοσιακή γαλοπούλα, με αποξηραμένα φρούτα απο πάνω και πουρέ γλυκοπατατας. Το πιατο περιείχε πέντε ευμεγέθη κομματια γαλοπούλας, ζουμερά και ωραια μαριναρισμένα, πάνω σε βάση πουρέ. Το πιατο ηταν εξαιρετικό, φαγώθηκε ολο ευχάριστα. Για το τελος, μας σερβιριστηκε παγωτο μελομακάρονο με καραμελωμένο τς ξηρούς καρπούς. Ομολογώ οτι δεν είχα ξαναδοκιμασει και μου άρεσε πολυ. Το κοκκινο κρασι τους αξιοπρεπέστατο, χωρις παρενέργειες και νερό βρύσης.

Για ολα αυτα που δοκιμάσαμε, και για τη χρονική περιοδο, θεωρώ οτι το value for money, ειναι πολυ καλο. Για το αν το προτεινω, νομιζω οτι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, αποτελεί μια αξιόπιστη λύση για φαγητο με παρέα μικρή ή μεγάλη, χωρις παρατράγουδα. Δε διεκδικώ δάφνες για την κριτική μου, δεν ανακάλυψα την πυρίτιδα, απλα προσθέτω και γω ένα λιθαράκι, για να τιμήσω μια προσπάθεια επαγγελματιών στο χωρο εστιασης.

18 Μάρ 2017

Το μεζεδοπωλείο Mama Goose το έχω επισκεφτεί δύο τρείς φορές και έχω δοκιμάσει αρκετά από τα πιάτα του. Η τελευταία μας επίσκεψη έγινε το βράδυ του Σαββάτου και ευτυχώς βρήκαμε τραπέζι παρόλο που ήταν γεμάτο κόσμο.

Ο χώρος απλός και όμορφος. Οι τοίχοι με πέτρα, το πάτωμα με τσιμέντο, ξύλο και μέταλλο. Σκίτσα με χήνες κυριαρχούν και στους τοίχους και στα χάρτινα σουπλά που υπάρχουν στα τραπέζια. Όλα αυτά δημιουργούν ένα ευχάριστο σύνολο που σε κάνει να νοιώθεις άνετα.

Μόλις καθίσαμε στο τραπέζι ήρθε αμέσως το ψωμί και νερό σε κανάτα μαζί με τους καταλόγους. Η ποικιλία των μεζέδων ακριβώς όση χρειάζεται για να διαλέξεις χωρίς να μπερδευτείς και τα κυρίως κινούνται σε επιλογές γύρω από το κρέας.

Παραγγείλαμε σαλάτα mama goose με τοματίνια, γραβιέρα, καρότο, κρουτόν και βινεγκρέτ μπαλσάμικου Καλαμάτας. Πολύ φρέσκα λαχανικά και η βινεγκρέτ σε σωστή ισορροπία και ποσότητα.

Από τα ζεστά ορεκτικά διαλέξαμε τηγανιά μανιταριών με τοματίνια, φέτα και λάδι τρούφας, ορεκτικό τόσο πολύ νόστιμο, που βουτήξαμε το ψωμί μας για να μη χάσουμε τίποτα από το περιεχόμενο του πιάτου. Επίσης λαχανικά σχάρας σε τάρτα κανταΐφι με μανούρι. Έξυπνος και πρωτότυπος συνδυασμός, με τα υλικά να δένουν πολύ καλά μεταξύ τους.

Για κυρίως μοιραστήκαμε μοσχαρίσια μπριζολάκια με πατάτες σωτέ και βινεγκρέτ λεμόνι. Νόστιμο πιάτο, πολύ καλά ψημένο το κρέας με ταιριαστά τα συνοδευτικά μόνο που μου φάνηκε λίγο μικρή η ποσότητα.

Από ποτά ο κατάλογος έχει πολλές επιλογές σε τσίπουρο, ούζο, ρακί και μπύρες. Επίσης έχει αναψυκτικά, ρούμι, βότκα και ουίσκι. Αρχικά επιλέξαμε το χύμα λευκό κρασί που αν και βιολογικό δεν μας άρεσε καθόλου, έτσι αλλάξαμε κατεύθυνση και διαλέξαμε ούζο Μπαμπατζίμ που θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα. Αυτό το θέμα με το κρασί θα πρέπει λίγο να το προσέξουν.

Στο τέλος μας κέρασαν μαστίχα και cheesecake σε ποτήρι.

Καταλήγοντας πιστεύω ότι το Mama Goose είναι μία πολύ καλή επιλογή για να περάσεις ένα ευχάριστο βράδυ με την παρέα σου με συνοδεία πολύ καλά επιλεγμένου και μαγειρεμένου φαγητού, χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψεις μία περιουσία.

24 Νοε 2016

Σάββατο βραδάκι κλείσιμο τραπεζιού στη Μαμά Χήνα μέσω etable.
Παρότι αργήσαμε δε διαμαρτυρήθηκε κανείς και το τραπεζάκι μας περίμενε.

Πάμε να δούμε ένα προς ένα τα σημεία.

Industrial στησιμο με πέτρα ξύλο σωλήνες αν και θεωρώ λίγο υποφωτισμένο.
Ζεστός χώρος και πολύ άνετα με αρνητικό μόνο το κάπνισμα.
Πεντακάθαρες τουαλέτες μπράβο και μόνο για αυτό.

Φαγητό

Τυροκαυτερή
Κρεμμυδόπιτα
Πατάτες με στακοβούτυρο και απάκι επί δύο
Σαλάτα με cranberies
Χοιρινά φιλετάκια με ντομάτα κονφί
Ρακόμελο με γεύση μανταρίνι και τζίτζερ επί 4

Πάμε επιμέρους

Τυροκαυτέρη με μπούκοβο και φρέσκο κρεμμυδάκι
Άριστη εκτέλεση έκαιγε όσο έπρεπε και επιτελούς τυρένια γεύση

ΚΡεμμυδόπιτα με φύλλο χωριατικό κατά τη γυναίκα κατ εμέ κουρού
με τυράκι και κρεμμυδάκι που έλιωνε στο στόμα
σαλάτα με κρανμπερίς λιναρόσπορο σγουρη σαλάτα αποξηραμένο σύκο μανούρι και βινεγκετ μελιού από τις πιο ανάλαφρες και δροσερές που έχουμε φάει.

Χορινά φιλετάκια για 2 μικρή μερίδα μεν αλλά λουκουμάκι με σως μουστάρδας εξαφανίστηκαν σε χρόνο μηδέν

Πατάτες χοντροκομμένες με φλύδα στακόβουτυρο και απάκι τι να πω
αφού πήραμε και δεύτερη για να δούμε αν κάναμε λάθος όχι δεν κάναμε
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ

το ρακομέλο με το μανταρίνι με πολύ καλή ρακί και ελαφριά γύρω στα 14 γράδα εκτιμώ ήταν όνειρο πήραμε 3 μας κέρασαν άλλο ένα.

Λογαριασμός 46 μείον 10 από εξαργύρωση πόντων etable τρελό vfm

Το μαγαζί αν είχε λίγο μεγαλύτερες μερίδες ( το 3 στη γεύση πάει μόνο για το μεγέθος των μερίδων ) θα έσκιζε ποικιλοτρόπως και παντοιοτρόπως.

Εξυπερέτηση παρότι το μαγαζί γεμάτο κόσμο σωστή και γρήγορη.

Αν θα ξαναπάμε αυτό είναι δεδομένο έχουμε πολλά να δοκιμάσουμε ακόμα.

21 Απρ 2016

Ειχαμε την ατυχη εμνπνευση να επισκεφτουμε ενα "stockhouse" οικου επιπλων κυριακατικα, για να διαπιστωσουμε πως ο, τι και να θελαμε να αγορασουμε, θα το πληρωναμε στην ιδια ή και καλυτερη τιμη σε κανονικο καταστημα! Τελος παντων.

Ξενερωμενοι, κατευθυνθηκαμε προς νεα Φιλαδελφεια, καφε (επιεικως ανεκτο) στο χερι απο τα υπερεκτιμημεναν Μικελ και βολτα στο αλσος, διοτι φαγητο απο τις 13:30 για μενα ειναι too much.
Λοιπον, αυτο το αλσος πρεπει να ειναι μεγαλο πραμα για την περιοχη, Βγαζει τον κοσμο απο τα σπιτια του ρε παιδι μου, οικογενειες, νεοι, γεροντακια, ολοι βολτουλα.

Καμια ωρα μετα, καθομασταν στον mama goose. Η πρωτη και μονη ασχημη εντυπωση, αρκετες οικογενειες με μικρα παιδια. Στο αλσος δεν με νοιαζει, παω και καθομαι παραμερα, αλλα σε μαγαζι, να εχεις τα πιτσιρικια να κοβουν βολτες γυρω απο το τραπεζι σου, χωρις πολλες φωνες ευτυχως, δεν ειναι και οτι πιο καλο.

Με το που φτασαμε, μας υποδεχτηκε μια σερβιτορα, ευγενεστατη και οσο χρειαζεται φιλικη, αμεσα εφερε κανατα (πολυ ομορφη, ισως θα επρεπε να κανουν κατι αντιστοιχο με τα ποτηρια) νερο στο τραπεζι, ακολουθησε ψωμακια λευκο και σικαλεως.
Κατα την παραγγελια μας, μας απετρεψε απο το να παρουμε αλλα πιατα, και πολυ καλως, και για την μπριζολα μας συμβουλεψε να μην υπερβουμε το medium ψησιμο, επισης ορθως.

Ο χωρος εξω ειναι ευχαριστος, αφηνει μια απλα στο ματι με το αρκετο πρασινο απο πρασσιες και το παρακειμενο παρκο, εσωτερικα με μια φευγαλεα ματια κατα την επισκεψη μου στο μπανιο, μου δημιουργηθηκε η αισθηση οτι θα ηθελα χειμωνα να κατσω εκει. Οι τουαλετες καθαρες.

Στο φαγητο τωρα, πηραμε:

-την σαλατα του μαγαζιου με πρασιναδες, φλοιδες γραβιερα, ντοματινια και κρουτον, και μια οντως ξινουτσικη vinaigrette, η οποια εμενα μου αρεσε πολυ παντως, ειναι του γουστου μου τα αλμυροξινα. Μου αρεσε η επιλογη σε καποια πιατα και ορεκτικα οτι μπορουσες να παρεις μικροτερη μεριδα, η οποια στην περιπτωση της σαλατας ηταν επαρκεστατη για δυο ατομα.

-πατατες τηγανητες με θρουμπι, απλα καλες

-κεφτεδακια με δυοσμο πανω σε σως γιαουρτιου με παπρικα, ισως το πιο αδυναμο πιατο, δυοσμο δεν πολυκαταλαβαμε, και κακως αρκετα ψωμενιοι οι κεφτεδες.

-κρεμμυδοπιτα, σαν φλογερες, ωραιοτατο ξεροψημενο χωριατικο φυλλο, εξαιρετικα γλυκια γεμιση, μας αρεσε παρα πολυ. 6 τεμαχια

-βουβαλισια σπαλομπριζολα, την μοιραστηκαμε, κι αυτη πολυ νοστιμη, το medium ομως νομιζω ειναι ενα μικρο κλικ λιγοτερο ψημενη, παντως ειχε κρατησει τα ζουμια της, μαλακη, την ευχαριστηθηκαμε

Κερασμα στο τελος τυπου cheese cake στο ποτηρι, αν απουσιζε το αρωμα πορτοκαλιου απο την κρεμα, θα ηταν τελειο.

Μεχρι εδω 30,5 ευρω, τα 14 αυτων η μπριζολα.
Αλλα 10,50 με τρεις μπυρες, συνολο λογαριασμου 41 ευρω.

Ε, προφανως δεν χρειαζεται να προσθεσω άλλα, φυγαμε χορτασμενοι και μακαριοι, εννοειται πως το συστηνω ανεπιφυλακτα.

19 Φεβ 2017

Συνοπτικά:

Ο χώρος καλός άνετος πάρκινγκ σχετικά εύκολο πήγαμε Κυριακή κατα τη μία και μισή το μεσημέρι. Το προσωπκό πολύ ευχάριστο και ευγενικό σε όλη τη διάρκεια της παραμονής μας.
Παραγγείλαμε:
Δύο σαλάτες πολυ πλούσιες και γευστικές
Μια φάβα πολύ αραιή και άγευστη
Μία πατατοσαλάτα που η πατάτες ήταν ταλαιπωρημένες και ξαναζεσταμένες
Μια μερίδες πατάτες με αυγά που ήταν πολυ ωραία μερίδα και νόστιμη

Βουβαλίσια σπαλομπριζόλα φανταστική σε ψήσιμο όπως τη ζητήσαμε
Κότσι αρνήσιο μικρή μερίδα που είχε μαγειρευτεί από πολύ ώρα ήρθε κρύο και η σάλτσα που το συνόδευε ήταν κακή

Τυροκαυτερή πολύ νοστιμη πλόυσια σε τυρί και αρκετά καυτερή

Μπουτάκια κοτόπουλου δυστυχώς και αυτά στεγνά μαγειρεμένα από ώρα

Κεφτεδάκια που μάλλον έμοιαζαν με μπιφτεκάκια και αυτά μας έδωσαν την
εντύπωση οτι είχαν τηγανιστεί από ώρα και μας τα είχαν ξαναζεστάνει και εκτός αυτού μας τα έφεραν σε μια πιατέλα με φρέσκο λάδι κάτι που δε του πήγαινε καθόλου

Μια τηγανιά χοιρινή που ήταν αρκετα καλή και νόστιμη
Μία ποκιλία λουκανικων που ήταν πολύ νόστιμα και προσεκτικά διαλεγμένα σε ποιότητα.

Πληρώσαμε δέκα άτομα 200 ευρώ με κρασί και μπύρες ενώ στο τέλος μας κέρασαν ωραίο ρακόμελο και γλυκό
Θα ξαναπάω και θα παραγγείλω πολύ συγκεκριμένα πράγματα και θα πάω ξανά για το άψογο σέρβις.

Πλατεία Κωνσταντινουπόλεως 1, Νέα Φιλαδέλφεια