GUSTO DIVINO TRATTORIA-PIZZERIA

Λεωφορος Πεντελης 112-114, Βριλησσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ΔΕΥΤΕΡΑ,ΤΡΙΤΗ,ΤΕΤΑΡΤΗ,ΠΕΜΠΤΗ,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΣΑΒΒΤΟ,ΚΥΡΙΑΚΗ(12:00 ΜΕ 00:00)
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Κάνει delivery Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το Gusto Divino δινει στην περιοχη των βριλησσιων εναν Ιταλικο αερα... Ο λογος απλος, Ιταλικη αυθεντικη κουζινα. Πιτσα σε ξυλοφουρνο του οικου Morello Forni που ψηνονται συμφωνα με τον Ρωμαικο τροπο ψησιματος. Φρεσκα χειροποιοητα ζυμαρικα που φτιαχνονται απο φρεσκα υλικα σε διαφορες παραλλαγες και γευσεις για ολα τα γουστα.. απο τον CHEF ADONELLO

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Βριλήσσια, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο ξεκίνησα να το επισκέπτομαι καταρχήν μέσω των προσφορών (κουπόνι) που προσφέρει. Ομολογώ ότι οι πρώτες φορές έπιασα τον εαυτό μου να είναι ιδιαίτερα καχύποπτος, ειδικά για την φρεσκάδα των υλικών αλλά και γενικότερα για τη ποιότητα του φαγητού.

Ξεκινώντας από τον χώρο, το εστιατόριο βρίσκεται σε ένα αρκετά πολυσύχναστο σημείο της Λ. Πεντέλης, στο ύψος των Βριλησσίων, σε ένα συγκρότημα θα έλεγε κανείς μαγαζιών εστίασης, γεγονός που του αφαιρεί κάτι από την εικόνα μιας κλασσικής ιταλικής τρατορίας που θα μπορούσε να έχει, εάν βρισκόταν σε κάποιο άλλο σημείο. Θέμα parking δεν υφίσταται, καθώς μπορείτε να κάνετε χρήση του χώρου στάθμευσης παρακείμενου supermarket. Το εσωτερικό του μαγαζιού: μεγάλος χώρος με ένα group τραπεζιών μπροστά στην είσοδο αρκετά αραιά μεταξύ τους (θετικό σημείο που δεν το βρίσκεις εύκολα) και στη συνέχεια ένας μεγάλος και κενός χώρος όπου στο βάθος διακρίνεται ο ξυλόφουρνος. Προσωπικά, η αρκετά λιτή διακόσμηση και το «κενό» στο χώρο, μου δημιουργεί την αίσθηση ενός ψυχρού μάλλον μαγαζιού, που σίγουρα δεν παραπέμπει σε μια ζεστή γωνιά όπου μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί το φαγητό του, ικανοποιώντας όλες του τις αισθήσεις. Δυστυχώς οι μέτριες εντυπώσεις του εσωτερικού, δεν αλλάζουν ιδιαίτερα, εάν κάποιος επιλέξει την αυλή του εστιατορίου, καθώς ή μηδενική διακόσμηση και η φασαρία των διπλανών μαγαζιών σε συνδυασμό με τα μπαλκόνια που βλέπεις εάν σηκώσεις το κεφάλι σου προς τα πάνω, μάλλον απογοητεύουν.
Περνώντας στα του φαγητού, αρχίζουν οι ευχάριστες εκπλήξεις, καθώς ξεφυλλίζοντας τον κατάλογο υπάρχουν αρκετές επιλογές. Πρώτη έκπληξη η εξαιρετική πίτσα ή αντίστοιχα οι επιλογές σε φοκάτσια, που θα λατρέψουν όσοι αναζητούν γεύση αυθεντικής ιταλικής πίτσας. Εξαιρετικά λεπτή ζύμη, ποσότητα υλικών ακριβώς όση χρειάζεται και όχι τα τυριά και η σάλτσα να πλημυρίζουν τη ζύμη, φρέσκα λοιπά υλικά με το τελικό αποτέλεσμα να είναι απολύτως ικανοποιητικό.
Πλούσια επιλογή σε ζυμαρικά (διαθέτει και φρέσκα), επίσης εξαιρετικά αφού σε όσα πιάτα κατά καιρούς δοκιμάσαμε διέκρινες ξεκάθαρα το σωστό βράσιμο, τα φρέσκα υλικά (επαναλαμβάνεται συνέχεια αλλά δυστυχώς δεν είναι δεδομένο) και το δέσιμο με την κάθε σάλτσα. Ορεκτικά και σαλάτες αλλά και πολλά από τα secondi που έχω δοκιμάσει δεν απογοητεύουν, αλλά μάλλον ενθουσιάζουν τους λάτρεις της αυθεντικής ιταλικής κουζίνας.
Εάν κάποιος συνδυάσει την ποιότητα με τις τιμές, οι οποίες είναι σε λογικά για την εποχή πλαίσια, θα μπορούσε να αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή για ιταλικό φαγητό, ειδικά για τους κατοίκους των Βορείων Προαστίων.
@Μία μικρή αλλά σημαντική υπόδειξη για τους υπευθύνους του καταστήματος για να μη χαλάμε τις καρδιές μας: το κουπόνι που προσφέρεται στο internet έχει κάποια τιμή για την οποία, σύμφωνα με τους όρους των deals sites οφείλετε να εκδώσετε απόδειξη. Όταν λοιπόν κάποιος υπερβαίνει το ποσό που δικαιούται, λογικά αναμένει απόδειξη και για το ποσό που έχει πληρώσει στο site και όχι μόνο για την υπέρβαση.
Τέλος, το κέρασμα στο τέλος δεν θα πρέπει να είναι επιλεκτικό ανάλογα το ύψος του λογαριασμού.

Προλογος:
Για να ειμαι ειλικρινης μαζι σας, εχω ενα θεμα με τα εκπτωτικα site, με τα κουπονια και με τις προσφορες. Ισως οντας εμπορος ο ιδιος, συνηθως ειμαι λιγο καχυποπτος σχετικα με το τι προσφερουν. Ειμαι γενικως της αποψης οτι πουλανε κατι υπερτιμημενο και σου κανουν εκπτωση ως τρικ κατεβαζοντας ετσι τις τιμες τους στα φυσιολογικα επιπεδα. Αποφασισα λοιπον να ρισκαρω μια εξοδο μου στο εν λογω εστιατορειο και να δοκιμασω την διαδυκτικακη εκπτωτικη πλατφορμα που προμοταρει το a4f αφου αλλωστε ειδα καλα σχολια απο τους φιλους "κριτικους" και κινηθηκα εκ του ασφαλους κρατωντας ομως μικροτερο τροπο τινα καλαθι και φυσικα την πατησα με τον καλυτερο και γευστικοτερο τροπο...

Οπερ και εγεννετο λοιπον, επισκεφθηκα το Σαββατο 04/06 το Gusto Divino ωστε να γιορτασω με την γυναικα μου την επετειο μας. Ηρθανε τα 7 χρονια φαγουρας οποτε επρεπε να ειναι κατι πολυ περιποιημενο και επειδη ξερω οτι της αρεσουν αυτου του στυλ ειπα να το δοκιμασω.

Το parking στην περιοχη ανετοτατο. Βοηθαει πολυ το παρακειμενο super market αλλα απ οτι ειδα ειχε θεσεις και στον παραδρομο της Πεντελης σχεδον απ εξω απο το μαγαζι. Κατηφορισαμε λοιπον λιγακι και ειδαμε τον φοινικα που φιγουραρει απ εξω και μπηκαμε μεσα. Μας υποδεχτηκε με χαμογελο ενας σερβιτορος που σερβιρε εκεινη την ωρα (σημαντικο να εισαι επαγγελματιας ακομα και οταν κανεις κατι αλλο), δωσαμε τα στοιχεια μας στον παγκο απεναντι απο τον ανοιχτο ξυλοφουρνο και προχωρησαμε ευθεια προς την αυλη του.

Ο χωρος μαγευτικος!
Μια αυλη χωρισμενη στα 3 με φυλλωσιες ωστε να μην υπαρχει η παραπανω βαβουρα, πολυ προσεγμενη και δροσερη. Ο φωτισμος εδινε πολυ ομορφες πινελιες στον ηδη ομορφο χωρο και τον ανεδυκνειε και φυσικα τα τραπεζια σε ασφαλη αποσταση μεταξυ τους ωστε να μπορει ανετα να συνυπαρξει μια τετραμελης οικογενεια με ενα ρομαντικο δειπνο στον ιδιο χωρο.
Ζητησαμε να κατσουμε σε ενα τραπεζι των 4ων ατομων (καθοτι ειμαστε και λιγο θρεφταρακια) και δεχτηκαν με χαμογελο. Μας εδωσαν τον καταλογο ο οποιος ηταν πλουσιοτατος και λιγο πριν παρουνε την παραγγελια ανακαλυψαμε οτι υπαρχει και δευτερος, αυτος με τα φρεσκα ζυμαρικα. Αδειασαμε τον σερβιτορο κανονικα και μετα απο 5 λεπτα τον φωναξαμε για να του πουμε τις επιλογες μας.

Στο εικοσαλεπτο ειχαν σερβιριστει τα παντα

Σαλατα ceasar's: Εδω κινηθηκα εκ του ασφαλους καθ οτι ειχα ηδη διαβασει απο παλαιοτερα posts οτι ηταν ενα απο τα δυνατα πιατα του και απλα πιστοποιω και εγω το ιδιο. Μεγαλη ποσοτητα με φρεσκα υλικα, πολυ σωστες ποσοτητες στο καθενα. Ισως να ηθελε (ή να το εχω συνηθισει εγω ετσι) λιγα παραπανω κρουτον. Αλλα φυσικα αυτα ουτε στα ψιλα γραμματα δεν μπαινουν.

Πιτσα σπεσιαλ: Ηταν υπερβολη αλλα επρεπε να δοκιμασω την pizza στον ξυλοφουρνο. Ηταν η κλασσικη ιταλικη pizza με λεπτο ζυμαρακι, ολοφρεσκα υλικα (ναι οταν κατι ειναι φρεσκο θα το λεω και θα το ξαναλεω και ας κουραζω) βγαλμενη στην ωρα της. Δεν φαγωθηκε επειδη πηραμε απλα πολλα αλλα ηταν νοστιμοτατη και καλοψημενη.

Πενες alla cremme στον ξυλοφουρνο για μενα. Εδω λιιιγο μου τα χαλασε. Η πρωτη στρωση ειχε παραψηθει με αποτελεσμα να ηταν πολυ σκληρο για να φαγωθει, η δευτερη στρωση ομως απο κατω ηταν απιστευτη. Δεν ξερω και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορουσε να αποφευχθει αυτο με τις θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στον ξυλοφουρνο, αλλα ηταν καπως αντιφατικο και οφειλω να το γραψω.

Η γυναικα μου πηρε ενα απο τα καλυτερα πιατα pasta που εχω δοκιμασει. Το ονομα αυτου παπαρδελλες con pollo (με κοτοπουλο ελληνηστι). Υπαγεται στα φρεσκα ζυμαρικα και οπως καταλαβαινετε -Ω! ναι- φρεσκοτατα τα υλικα. Ακομα το σκεφτομαι και γουργουριζει η κοιλια μου.

Ολες οι μεριδες ηταν μεσαιες προς μεγαλες.

Στο τελος ζητησαμε τον λογαριασμο και απο μονος του ο σερβιτορος ειδε την Pizza αφαγωτη και προσφερθηκε να μας την βαλει σε κουτακι, να την παρουμε μαζι μας.
Χαλαλι οι πενες μου, ειλικρινα θεωρω οτι αμα βαλω λιγοτερο απο 4εις ντοματες, θα το αδικησω στη γευση και δεν το θελω

Εδω να κανω μια μικρη παρενθεση για να κανω την αυτοκριτικη μου. Η καχυποψια σαν κλασσικος Ελληνας δεν ειχε φυγει και επειδη οτι δεν ξερουμε το φοβομαστε συνεκρινα τις τιμες για να δω αν ειχε γινει οντως η εκπτωση που εδινε το εν λογω site. Συγκρινοντας τις τιμες λοιπον ειδα οτι οι τιμες συμπιπτανε με αυτες του καταλογου. Ετσι πηγα μεσα (με καλη διαθεση φυσικα) να μου δωσουνε τις απαραιτητες εξηγησεις. Εκεινοι με τον πιο επαγγελματικο τροπο που εχω δει, χαμογελαστοι, μου εξηγησαν το αυτονοητο. Οτι η εκπτωση μπαινει στο τελος. Το αγγελακι στο δεξι ωμο με σκουνταει και μου λεει "και συ ετσι δεν κανεις στο μαγαζι σου?". Το διαβολακι στον αριστερο πρεπει να πνιγηκε απο τα γελια. Καπως ετσι ενοιωσα τελοσπαντων. Κατι μεταξυ σουρεαλ και cartoon (ξερετε αυτο που βλεπαμε στα παλια tom & jerry που μεταμορφωνοτανε ο tom σε γλυφειντζουρι και εγραφε πανω "sucker"? Αυτο! ) αλλα η ουσια (και ο λογος που το περιγραφω αλλωστε) ειναι οτι δεν το κανανε σε καμμια περιπτωση αβολο.

Στο δια ταυτα ο λογαριασμος ανηρθε στα 40 ευρω μαζι με μια μπυρα και 2 μπουκαλια νερο, για τα οποια στο v4m θα του εβαζα 4 για αυτα που (μου) προσφερε, οποτε τωρα που ειχα και εκπτωση απο το site και ηρθε 32 τι να βαλω? Αφησα ενα ειλικρινες μπουρμπουαρ γιατι το αξιζανε, ισως και για να νιωσω και εγω καλα και αφησα πισω μου την στιγμη. Στο price range εβαλα λιγοτερο γιατι μπορεις ανετα να χορτασεις με 2 πιατα και μια σαλατα οποτε θα μπορουσε να μας ερθει ανετα γυρω στα 14-16 ευρω το ατομο.

Στο τελος κερασανε ενα γευστικοτατο σφηνακι λεμοντσελλο, και αφου τσουγκρισαμε με την γυναικα μου στο ερωτα μας, το ηπιαμε σαν σφηνακι δινοντας μια υποσχεση για την επομενη μερα! Να ξαναρθουμε στο Gusto Divino πολυ πριν απο την επομενη επετειο μας!!

Επιλογος:
Η τραττορια σαν εννοια, οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον, ειναι κατι μεταξυ ενος κυριλε εστιατορειου -πλην φθηνου- και μιας πιτσαριας της γειτονιας. Εγω αυτο που εισεπραξα απο το εν λογω εστιατορειο, ηταν οτι πηρε τα καλυτερα στοιχεια απο τα 2 παραπανω και τα ενωσε με εναν εκπληκτικο τροπο. Δεν μπορω να περιαυτολογησω οτι εχω και τον πιο απαιτητικο ουρανισκο, ουτε φυσικα μπορω να καταλαβω τις γευσεις σε τετοιο βαθμο ωστε να κανω την αναλυση που κανουν καποιοι αλλοι συνομιλητες μου εδω μεσα, αλλα μπορω να αναγνωρισω το φρεσκο και το καλο. Ειλικρινα, λοιπον, το GD ανερχεται σε ενα απο τα κορυφαια ιταλικα εστιατορεια για τα δεδομενα μου και το προτεινω ανεπιφυλακτα για οποιαδηποτε περισταση. Αν και ειμαι κατα στο να βαζω 4αρια σε ολα πραγματικα με ευχαριστησε οσο δεν πηγαινε και θεωρω οτι τα αξιζε με το παραπανω για οσο αξιζει αυτη η κριτικη.

Ιταλία - Βριλήσσια, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ με έναν φίλο βγήκαμε για φαγητό στα Βόρεια Προάστεια, στην Λεωφόρο Πεντέλης στα Βριλήσσια εκεί που είναι μαζεμένα τα διάφορα καφέ και εστιατόρια της περιοχής. Η κίνηση στους δρόμους μεγάλη, το πάρκινγκ δύσκολο για την περιοχή και την ημέρα αλλά τα μαγαζιά όλα πρός το άδεια.

Το μαγαζί πάνω στον παράδρομο, αρκετά μεγάλο, με μια μεγάλη τζαμαρία στην είσοδο και κάπως μακρόστενο σαν χώρος. Ωραία τραπεζάκια αραιά βαλμένα, στο βάθος αριστερά ο ξυλόφουρνος και ακριβώς δίπλα η κουζίνα κλειστή με ένα άνοιγμα που επικοινωνούσε με τους λοιπούς χώρους. Στο βάθος νομίζω ότι είχε και άλλο χώρο ίσως κάποια αυλή. Χρώματα που κυριαρχούσαν ήταν κοκκινωπά, δηλαδή τα κλασσικά χρώματα ενός ιταλικού εστιατορίου.

Το μενού διαθέτει σαλάτες, antipasti, πίτσες, ζυμαρικά, φρέσκα ζυμαρικά και πιάτα με κρέας. Όλο το μενού είναι γνήσιο Ιταλικό και δεν έμπλεκε με πιάτα άσχετα με την Ιταλική κουζίνα. Πήραμε:

Μια σαλάτα του Καίσαρα (πλούσια, φρεσκότατη, νοστιμότατη με φιλέτο κοτόπουλο)

Μια πίτσα με τυρί μοτσαρέλα, φρέσκια σάλτσα ντομάτας, σαλάμι Νάπολης σε μια λεπτή ζύμη.

Απο τα φρέσκα ζυμαρικά λαζάνια μπολωνέζ στον ξυλόφουρνο

Από τα φρέσκα ζυμαρικά πάλι, τορτελίνια χειροποίητα γεμιστά με σολομό και κρέμα γάλακτος.

Στο τέλος κέρασμα λεμοντσέλο σφηνάκι.

Όλα τα πιάτα ήταν πολύ καλά, νοστιμότατα και σωστά σε ποσότητα.

Η εξυπηρέτηση ήταν επισης άψογη. Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ευγενέστατος με την ωραία του στολή, επεξηγηματικός και επικουρικά απο την κοπέλα σερβιτόρο που ήρθε μετά φρόντιζαν να αλλάξουν το τασάκι, να ανανεώσουν το νερό κτλ. Η κουζίνα άψογη, χωρίς λάθη ή καθυστερήσεις.

Το εστιατόριο έχει λογικές τιμές (για ιταλικό εστιατόριο, καθώς δεν πρόκειται για την πιτσαρία της γειτονιάς) απλά εμείς πήγαμε με κουπόνι απο deal site και για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 ποτήρια κρασί και 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, πληρώσαμε 28 ευρώ απο 62 ευρώ που θα κόστιζε κανονικά, που όπως καταλαβαίνετε ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία λαμβάνοντας υπόψιν την πολύ καλή ποιότητα.

Γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και απο τον χώρο, το service, το φαγητό και τον λογαριασμό με το κουπόνι. Το συστήνω γενικά αλλά ακόμα και για delivery για την πολύ ωραία πίτσα του.

Ιταλία - Βριλήσσια, Αθήνα

χαλαρο μεσημερακι κυριακης αποφασισαμε να παμε βορια για να φαμε σε ιταλικο εστιατοριο. επειδη το μαγαζι ειναι επανω στον κεντρικο δρομο δε ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο το παρκινγκ τις αλλες μερες, εμεις παντως σταθηκαμε τυχεροι παρκαροντας σε παρακειμενο παρκινγκ σουπερ μαρκετ που ηταν κλειστο.

το μαγαζι συμπαθεστατο με μεγαλη τζαμαρια μπροστα και σχετικο βαθος εσωτερικα, και με ιταλικα τραγουδια που επαιζαν στη σωστη ενταση ωστε να μην ενοχλουν κατα τη διαρκεια του φαγητου.

το προσωπικο ευγενεστατο και προθυμο να εξυπηρετησει. στον πισω χωρο δεσποζε ο ιταλικος ξυλοφουρνος με τον ιταλο σεφ που εφτιαχνε τις πιτσες και ο οποιος ανοιγε τη ζυμη πετώντας την στον αερα. εξαιρετικο το βρηκα, φαγητο με attraction!!!!

παραγγειλαμε 2 ποτηρια λευκο κρασι, 1 σαλατα με λαχανο, καρυδια, σταφιδες, μηλο και vinegraite η οποια ηταν καλη γευστικα, 1 πιτσα gusto divino, η οποια ηταν με λεπτη ζυμη, προσουτο και τυρι, γευστικοτατη και ειδικα εμενα που μου αρεσει το λαδι τρουφας, το οποιο της εδινε εξαιρετικη γευση, την βρηκα φανταστικη.

απο ζυμαρικα προτιμησαμε 2 πιατα με ζυμαρικα φουρνου, δλδ 4 τυρια και ριγκατονε προβολονε. επισης πολυ ωραια πιατα, αν και θα προτιμουσα τελικα να δοκιμαζα τα φρεσκα ζυμαρικα τους.

τα παραπανω καθοτι ηταν προσφορα μεσω ιντερνετ στοιχισαν 28 ευρω με το μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο και το ψωμακι που και αυτο ηταν ψημενο στο φουρνο. θεωρητικα η κανονικη τιμη για τα παραπανω ηταν στα 61 ευρω.
το συστηνω σα μαγαζι. εμεις περασαμε ενα πολυ ωραιο χαλαρο μεσημερι με ωραια φαγητα με ειδικη μνεια στην πιτσα του.

στα συν δεν επιτρεπεται το καπνισμα εντος του καταστηματος.

Ιταλία - Βριλήσσια, Αθήνα

αφορμη για την επισκεψη μας στο συγκεκριμενο μαγαζι, σταθηκε μια προσφορα απο το ιντερνετ, και σε συνδυασμο με καποιες πολυ καλες κριτικες απο δω, αποφασισαμε να παμε.

η εμπειρια στο συνολο της ηταν πολυ καλη. το προσωπικο πολυ εξυπηρετικο και ευγενικο. το μαγαζι βρισκετε σε πολυσυχναστο δρομο, παρολα αυτα δεν ηταν δυσκολο το παρκιν. ο χωρος του μαγαζιου θα μπορουσε να ειναι λιγακι πιο ζεστος. η αληθεια ειναι οτι δεν θυμιζε τοσο εστιατοριο, αλλα ισως κατι πιο προχειρο, παρολα αυτα ηταν πεντακαθαρος και πολυ προσεγμενος στο συνολο του.

το φαγητο ηταν ιδιαιτερα καλο, τουλαχιστον τα περισσοτερα που δοκιμασαμε. πηραμε μια σαλατα με μοσχαρι και αναμεικτα λαχανικα, που ηταν εξαιρετικο.
η πιτσα του ηταν επισης παρα πολυ καλη, κινουμενη στα προτυπα της γνησιας ιταλικης πιτσας με λεπτο ζυμαρι και λιγα υλικα πανω. παρολα αυτα ηταν νοστιμοτατη και πολυ ελαφρια. για κυριως πηραμε τα φρεσκα ζυμαρικα, γεμιστα με σολομο και κρεμα ανηθου, που ηταν φανταστικα, και τις ταλιατελες με γαριδες που ηταν ισως και το λιγοτερο καλο πιατο του μαγαζιου. ολα χορταστικοτατα σε μεγεθος και πολυ καλα σε ποιοτητα υλικων.

μας κερασανε και σφηνακι λιμοντσελο.
οπως ειπα πηγαμε με κουπονι, και η αληθεια ειναι οτι οι τιμες του ειναι λιγο τσιμπημενες στο κανονικο τους. σαν κουπονι παντως ηταν το απολυτο value for money.

το συνιστώ ανεπιφυλακτα, ειδικα με το κουπονι.

Ιούλ

Από πιτσαρίες μπόλικες στην ευρύτερη περιοχή Βριλησσίων, Μελισσίων. Από ένα καλό Ιταλικό εστιατόριο όμως υστερούμε.

Τα πιό κοντινά σε Χαλάνδρι ή Κηφισιά έχουν δυσκολία παρκαρίσματος και θέλουν προγραμματισμό.

Λοιπόν, το Gusto Divino είναι στην πιάτσα των Άνω Βριλησσίων, επί της Πεντέλης κοντά σε Ψαρομαγία, Πέτρα πυρά, Goodys, και αρκετά cafe. Μιά πιάτσα που τα τελευταία χρόνια έχει πολλές διακυμάνσεις με άλλα μαγαζιά να κλείνουν και αλλά νέα να εμφανίζονται.

Το επισκεφτήκαμε Παρασκευή μεσημέρι προ του δημοψηφίσματος.
Χωρίς να το πολυσκεφτούμε εν μέσω πλυντήριου αυτοκινήτου και κομμωτηρίου βρήκαμε τον χρόνο για μια μακαρονάδα στα γρήγορα.

Πολύ εύκολο το πάρκινγκ και μπροστά, αλλά και στο παρακείμενο S/M.
Απλός αλλά λειτουργικός χώρος με άνετα τραπέζια σε αποχρώσεις του λευκού, ο ξυλόφουρνος κυριαρχεί στον εσωτερικό χώρο, και υπάρχει και κήπος που όμως δεν επισκέφτηκα.

Καθίσαμε σε ένα τεσσάρι τραπέζι μετά από παρότρυνση του σερβιτόρου αφού το μαγαζί όταν πήγαμε ήταν άδειο. Η θέα που εγώ έβλεπα ήταν το καταπράσινο φυτόριο απέναντι.

Φτωχή σχετικά η art de la table, μας προσφέρθηκε όμως μετά και μύλος πιπεριού.
Το εμφιαλωμένο νερό ήρθε και ανοίχτηκε αμέσως. Χαλάλι όμως τα 0,80€ για το πολυτελές μπουκάλι του Νερά Κρήτης gold.

Παραγγείλαμε απλά και κλασσικά πιάτα γιατί μετά είχαμε ταξίδι, αλλά και για να δούμε το προφίλ του μαγαζιού σε πολυφορεμένα ίσως πιάτα.
Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα, με μόνο κορφές και baby ρόκα, χωρίς χονδρά κοτσάνια αλλά την είχαν πνίξει στο μπαλσάμικο.

Η σύζυγος πήρε ένα πιάτο που το έχουμε αδυναμία και το έχουμε δοκιμάσει σε άπειρες παραλλαγές. Πέννες με πέστο βασιλικού, πνιγμένο στο λάδι, δεν το έχω ξαναδεί με τόση σάλτσα ξανά αυτό το πιάτο, χρειάστηκε αρκετό τυρί για να συνέλθει.

Εγώ διάλεξα το ριζότο σαφράν με φλέικς παρμεζάνας.
Νόστιμο πιάτο που του πήγαινε το πιπέρι που πρόσθεσα. Θα το ήθελα πιό χυλωμένο για να φέρνει προς το Milanese και όχι προς ένα απλό πιλάφι.
Ο κατάλογος δυστυχώς έχει περιορισμένες επιλογές σε κρασιά ή μπύρες. Εμείς πήραμε μόνο μια μπύρα Φιξ που σερβιρίστηκε παγωμένη στο ποτήρι της.

Πάντα με ελκύουν μαγαζιά με καλό κατάλογο στα ποτά. Δεν μπορώ να κατανοήσω την αδυναμία αυτή ορισμένων καταστημάτων εστίασης.
Και ενώ ζητάμε τον λογαριασμό έρχεται το κέρασμα, πανακότα με μιά όξινη σάλτσα φράουλας, που τρέλανε τους ουρανίσκους μας. Φρεσκότατη και ίσως η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Αυτό το κέρασμα άλλαξε τις μέτριες εντυπώσεις μας και οδήγησε την γεύση στο 3αρι.

Συνολικά πληρώσαμε 27,60€. Θα μπορούσαν να ήταν και λίγο φθηνότερα.
Σίγουρα θα το ξανα επισκεφτούμε για πίτσα, φρέσκα ζυμαρικά που έχει μεγάλη ποικιλία αλλά και τα ραβιόλια του.

Το καλοσωρίζω στο site, και τους εύχομαι καλή συνέχεια και μακροημέρευση.
Αξίζει να μπεί στον χάρτη, τουλάχιστον για εμάς τους κοντινούς.

Ιταλία - Βριλήσσια, Αθήνα

Έχουμε επισκεφθεί πολλές φορές το Gusto Divino.
Ο χώρος συμπαθέστατος, με χρωματικές πινελιές που παραπέμπουν σε αυθεντικό Ιταλικό εστιατόριο. Η μουσική φυσικά Ιταλική με ποτ-πουρί κλασσικών επιτυχιών. Εντυπωσιακός ο θόλος της οροφής καθώς και ο ξυλόφουρνος με εικαστικό ντεκόρ γειτονιάς. Στο βάθος κήπος που ανοίγει μετά το Μάϊο.

Η κουζίνα περιλαμβάνει ευρεία γκάμα πίτσας, ζυμαρικών(χειροποίητων και μη) ορεκτικών-antipasti καθώς και πλήθος δροσερών σαλατών.
Από σαλάτες ξεχωρίσαμε την ομώνυμη σαλάτα Divino(με αβοκάντο και πλήθος λαχανικών) και την Caprese με βουβαλίσια μοτσαρέλα(διατίθεται με δύο τύπους μοτσαρέλας και αντίστοιχες τιμές).

Στα antipasti θα πρότεινα μπρουσκέτα φοκάτσιας (με ζουμερές τομάτες) και φοκάτσια ταρτούφο που είναι εξαιρετικό πιάτο: φίνα λεπτή τραγανή ζύμη με τυρί γκοργκοτζόλα και μανιτάρια, εμποτισμένο με λάδι τρούφας σε ισορροπημένη αναλογία.

Όποια πίτσα κι αν έχουμε δοκιμάσει, είναι εξαιρετική και παρασκευασμένη με μαεστρία. Προσωπική αδυναμία η "Μαργαρίτα", φίνα γεύση και ελαφριά.
Άφησα για το τέλος τα χειροποίητα ζυμαρικά(υπάρχει ξεχωριστός κατάλογος) που νομίζω πως είναι η επιτομή της κουζίνας του!

Το σέρβις εξαιρετικό, πολύ φιλικό, διακριτικό και ευγενικό.
Οι τιμές λογικές και με προσφορά έκπτωσης 20% μέσω του e-table.

Αυγ

Επισκευθηκαμε το εστιατόριο Gusto Divino Κυριακή μεσημέρι. Καθησαμε στον κήπο που διαθέτει το εστιατόριο μαζί με τη γυναίκα μου.
Ο σερβιτόρος μας πρότεινε να Καθησουμε σε ένα τραπέζι άνετο και όχι σε μικρό (πολύ ευγενικό εκ μέρους του)

Για πρώτο είχαμε μια σάλατα ceasars, η οποία ήταν μια από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει τώρα τελευταία (τα λαχανικά φρεσκοκομενα)
Ο σερβιτόρος μας είπε να δοκιμάσουμε τα φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά που φτιάχνει ο Σεφ, και έτσι πραξαμε.

Εγώ πηρα το ραβιολι με Πορτσινι και η γυναίκα μου φρέσκες ταλιατελες με μοσχαράκι, και τα δύο πιάτα ήταν εξεραιτικα. για να πιούμε πείραμα 500ml λευκό κρασί.

Στο τέλος μας πρεσφερανε λιμοντσελο και τιραμισου που μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, και νομίζω αυτή ήταν η αφορμή για να κάνω την κριτική αυτή
στο σύνολο πληρώσαμε γύρω στα 35 ευρώ η σχέση τιμής ποιότητας και ποσότητας πολύ καλή... ενοειτε πως θα ξαναπάμε αξίζει... Τέλος μας ενημέρωσαν ότι κάνουν και διανομή....