Το Gusto Divino δινει στην περιοχη των βριλησσιων εναν Ιταλικο αερα... Ο λογος απλος, Ιταλικη αυθεντικη κουζινα. Πιτσα σε ξυλοφουρνο του οικου Morello Forni που ψηνονται συμφωνα με τον Ρωμαικο τροπο ψησιματος. Φρεσκα χειροποιοητα ζυμαρικα που φτιαχνονται απο φρεσκα υλικα σε διαφορες παραλλαγες και γευσεις για ολα τα γουστα.. απο τον CHEF ADONELLO

ΔΕΥΤΕΡΑ,ΤΡΙΤΗ,ΤΕΤΑΡΤΗ,ΠΕΜΠΤΗ,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΣΑΒΒΤΟ,ΚΥΡΙΑΚΗ(12:00 ΜΕ 00:00)

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

08 Μαι 2018

Τι κάνουμε όταν βλέπουμε μαγαζιά σε εκπτωτικά σάιτ;Γινόμαστε επιφυλακτικοί (στην καλύτερη των περιπτώσεων). Εντάξει, οι περισσότεροι δε νομίζω πως έχουμε ιδιαίτερη ανάγκη μια έκπτωση της τάξης των 10-15% (εκτός και αν παραγγέλνουμε 2 πιάτα ίσα ίσα για να πούμε πως βγήκαμε και... γράψαμε με την έξοδο μας). Πιο πολύ λειτουργούμε για λόγους γοήτρου παρά για να γλιτώσουμε 5 ευρώ.

Τι κάνουμε όταν βλέπουμε μια έκπτωση της τάξης άνω του 30%... ειδικά όταν αυτή δεν είναι γνωριμίας και παίζει για μεγάλο χρονικό διάστημα;Σκεφτόμαστε πως κάτι δεν πάει καλά. Λίγη πελατεία, κακή ποιότητα στις περισσότερες των περιπτώσεων. Ή ακόμη ακόμη... υπερβολική τιμολόγηση. Γιατί δε νομίζω πως υπάρχει μαγαζάτορας που επιθυμεί να συρρικνωθεί το κέρδος του. Δε νομίζω πχ η Φυσαρμόνικα ή το Byράκι να έχουν τέτοια ανάγκη. Μπορεί να έχουν λίγη καλή τύχη, όμως και αυτή... κάποια στιγμή ίσως σου γυρίσει την πλάτη. Χρειάζεται στρατηγική και πλάνο. Και εδώ φτάνω στο Gusto Divino.

Δευτέρα 30/4/2018 το βραδάκι, θα ανεβαίναμε στα ΒΠ. Λόγω του ότι δεν είχαμε διάθεση για σούπερ έξοδο, έψαξα να βρω κάτι τίμιο και οικονομικό. Σε πολύ κοντινή απόσταση, βρισκόταν το Gusto Divino. Οι κριτικές όχι πολύ ενθαρρυντικές είναι η αλήθεια, αλλά ακόμη και η πίτσα πόσο χάλια να ήταν;Η έκπτωση του 25% παρείχε μια ασφάλεια ότι δεν θα κλαίγαμε τα λεφτά μας.

Πριν βγω, λέω σε δραστήριο φίλο χρήστη του σάιτ ότι θα πάω. Έχει ενθουσιαστεί περισσότερο και από μένα! Το περίμενε σα να πήγαινε αυτός. Εγώ πάλι, σα να πήγαινα με αυτόματο πιλότο. Δεν περίμενα κάτι τρομερό. Οι λόγοι είναι 2, και αν παρατηρήσατε στη βαθμολογία μου, μάλλον καταλάβατε γιατί.

Αφού παρκάρουμε έξω από το μαγαζί, όχι ότι θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα, μπαίνουμε μέσα. Αμηχανία. Ψάχνουμε κάποιον να μιλήσουμε, λόγω κράτησης από e-table, αλλά τίποτα. Καθόμαστε όπου θέλουμε, μιας και μόνο 2 τραπέζια ήταν κατειλλημένα. Μετά από αρκετά δευτερόλεπτα έρχεται ο γενικών καθηκόντων σερβιτόρος, σχεδόν απαθής. Του λέμε για την κράτηση, δεν μας λέει τίποτα ιδιαίτερο και μας δίνει καταλόγους. Τρεις για τέσσερα άτομα. Αυτό είναι το λιγότερο. Οι αντιδράσεις του ήταν περίπου σαν τον Χόλις Τομπσον στον πάγκο του Ολυμπιακού. Σαν αδιάφορος να ήταν, σαν στον κόσμο του να πω καλύτερα. Αργός, δυσκίνητος, αλλά το βασικότερο ήταν πως μάλλον δεν έκανε για τη δουλειά. Όχι ότι είναι κακό αυτό. Θεωρώ πολύ δύσκολη τη δουλειά του σερβιτόρου. Αυτός δεν το είχε. Ένα χαμόγελο ρε αδερφέ όμως;Εντελώς μηχανικές οι κινήσεις του. Όπως και να έχει, αυτό διορθώνεται.

Τελικώς, παρατηρήσαμε με την πάροδο του χρόνου πως στον χώρο δειπνούσαν άλλες 4 μικρές παρέες. Όπου χώρος τώρα, βάλτε μια σάλα 15-18 τραπεζιών, με ΟΚ απόσταση μεταξύ τους. Προσπαθούν με τα καρώ τραπεζομάντηλα να δώσουν την αίσθηση τρατορίας αλλά δεν το καταφέρνουν. Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση, αν και η εικόνα του πιτσαϊόλο στο βάθος δίνει μια αίσθηση ιταλικότητας. Από κει και πέρα, ζεστασιά δεν βγάζει, αν και ο ξυλόφουρνος με το ζωγραφισμένο σπιτάκι αυτό προσπαθεί. Λάθος επιλογή χώρου θα έλεγα, αδικούν τους εαυτούς τους. Συνορεύουν με έναν παιδότοπο, σε μια κεντρική λεωφόρο. Δεν βγάζει την αίσθηση της χαλάρωσης. Οι τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο, πολύ καθαρές. Για τον πίσω χώρο δεν έχω άποψη, έχω δει φωτογραφίες αλλά δεν θα μπω σε διαδικασία να σχολιάσω (δεν μιλάω κακοπροαίρετα).

Κρίμα γιατί, από ποιότητα πάνε πολύ καλά. Θα πρέπει να κοιτάξουν να μετακομίσουν σε άλλον χώρο, σε καλύτερη πιάτσα. Γιατί; Γιατί μπορούν! Γιατί πρέπει να τολμήσουν.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, χωρίς να μπορέσω να καταμετρήσω αυτή τη στιγμή αν έχει 12.7 ορεκτικά ή 18.5 μακαρονάδες. Θα βαρεθώ και θα βαρεθείτε. Σε πιο ουσιαστικά νέα, ότι δοκιμάσαμε μας άφησε ικανοποιημένους. Ο φίλος είχε σωστό προαίσθημα! Θα σας πρότεινα να πάτε αρκετά άτομα για να δοκιμάσετε πολλές και διαφορετικές γεύσεις. Εμείς όσο τρώγαμε, τόσο περισσότερο μας άνοιγε η όρεξη.

- Στην αρχή μας φέρνουν ψωμάκια από τον ξυλόφουρνο τους. Φρέσκα και γευστικά χωρίς να θυμάμαι κάποιο ντιπάκι. Χρεώθηκαν 1 ευρώ/άτομο. Τελικά φαγώθηκαν στην...

- Σαλάτα caprese di buffalo, στα 9.5 ευρώ.5 φέτες φρέσκιας βουβαλίσιας μοτσαρέλας, κάλυπταν 4 φέτες φρέσκιας τομάτας. Το πέστο βασιλικού, έδινε έξτρα γεύση και όσο έμεινε στο πιάτο, είτε βουτήχτηκε με ψωμάκι, είτε με το στεφάνι της πίτσας. Δροσερή, φρεσκότατη. Τελικά αισθάνομαι τυχερός που μου άφησαν το μερίδιο μου, μιας και μέχρι να πλύνω τα χέρια μου, όλη η υπόλοιπη σαλάτα είχε εξαφανιστεί.

- Focaccia tartufo, στα 5.5 ευρώ. Παρουσιάστηκε σαν μίνι πίτσα και όχι σε τετράγωνα κομμάτια όπως την έχω συνηθίσει. Αρωματική, λεπτή ζύμη, με τόση όση χρειάζεται κρέμα τρούφας. Γκοργκοντζόλα και παρμεζάνα τα υπόλοιπα υλικά, δεν έδωσαν το κάτι έξτρα, δεν χαλούσαν και τη γεύση του πιάτου. Θυμάμαι τη focaccia γενικότερα σαν τραγανολαδερή παρασκευή, εδώ η ζύμη ήταν υποδειγματική.

- Ποικιλία τυριών (2 ατόμων), στα 9.5 ευρώ. Βάση ρόκας όπου είναι τοποθετημένα αρκετές ορθογώνιες μπουκιές από σκαρμότσα, προβολόνε, παρμεζάνα και πεκορίνο. Καλή ποσοτικώς, αρκετά γευστική και ευχάριστη για να βρίσκεται στο τραπέζι!

ΦΡΕΣΚΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ

- Ραβιόλια Gusto Divino, στα 11 ευρώ. Φρέσκα, χοντρα κομμάτια από ραβιόλια, βουτηγμένα σε μια πορτοκαλί σάλτσα, ευτυχώς όχι μπουχτιστική. Τα άγρια μανιτάρια διατηρούνται αρκετά ζουμερά στη γέμιση, ενώ και οι φέτες από προσούτο είναι τόσο όσο πρέπει διακριτικές και γευστικές ώστε να προσθέτουν στο πιάτο. Τα μανιτάρια πλευρώτους επίσης βρίσκονται στα συστατικά του πιάτου. Ζουμερά.

- Τορτελίνια 4 τυριά, στα 10.5 ευρώ. Το τελευταίο πιάτο που πήραμε μιας και ακόμη δεν είχαμε χορτάσει και θέλαμε να συνοδεύσουμε με κάτι την μπύρα μας. Λίγο πιο σφιχτά από όσο περίμενα, ευτυχώς για τα γούστα μου δεν υπήρξε blue cheese ή ροκφόρ. Τα τυριά της γέμισης είχαν λιώσει και είχαν μαστιχωτή υφή. Η κρέμα μαύρη τρούφας, γευστική. Μπόλικη σάλτσα, χωρίς να και αυτή να είναι μπουχτιστική.

- Pizza Bresaola, σε grande μέγεθος (35 εκατοστά). Ότι και να πω είναι λίγο. Εξαιρετική ζύμη, όπως σε όλες τις παρασκευές τους. Ούτε τσιγαρόχαρτο, ούτε χοντρή ώστε να σε φουσκώνει. Η γέμιση περιελάμβανε σάλτσα τομάτας, μανιτάρια, γκοργκοντζόλα, μπρεζαόλα και φρέσκια μοτσαρέλα που μάλλον αυτή "δένει" το όλο γευστικό αποτέλεσμα. Τόσες μέρες μετά που γράφω την κριτική και ακόμη δεν μπορώ να την βγάλω από το μυαλό μου. Ένας λόγος για να ξαναπάω. Ένας λόγος για να πάτε και εσείς.

- Νερό 1 λίτρου, στα 0.8 ευρώ, χωρίς να ζητηθεί αλλά οκ.
- Νερό San Pellegrino 750 μλ, στα 3.2 ευρώ.
- 2 500άρες Fix,3 ευρώ έκαστη.

- Τιραμισού, στα 4 ευρώ. Δεν ήταν αξιομνημόνευτο, δεν ήταν και κακό. Σίγουρα όχι αέρινο, αρκετά γλυκό. Καλή κρέμα, όχι όμως τραγανά σαβαγιάρ.

- Καλτσόνε σοκολάτα-μπανάνα, στα 7 ευρώ. Η γέμιση περιλαμβάνει και μασκαρπόνε. Αναφέρω πάλι την πολύ καλή ζύμη, την αρκετή γέμιση ώστε να μην τρως μόνο το ζυμάρι. Χορταστική ποσότητα, καλύπτει 2-3 άτομα. Πρωταγωνίστησε σε βάρος του τιραμισού.

Σύνολο στα 78.5 ευρώ, με την έκπτωση πέσαμε στα 58.85 ευρώ, τιμή σούπερ για όσα δοκιμάσαμε.

Κλείνοντας θα σας πρότεινα μια επίσκεψη. Εύχομαι πως με αυτή την κριτική θα βοηθήσω την επιχείρηση να βελτιώσει τις αδυναμίες της και να δώσω τροφή για σκέψη. Και μιας και μου δίνεται η ευκαιρία, διάβασα ότι το Vino Etcetera κατεβάζει ρολά και η απορία μου δημιουργήθηκε, μιας και άλλοι φίλοι χρήστες το επισκέφθηκαν και έμειναν πολύ ικανοποιημένοι. Ας ελπίσω πως το Gusto Divino, θα αναρριχηθεί στην κατάταξη του Ask4food, ελπίζοντας να αντέξει τον ανταγωνισμό και τη λάθος στρατηγική που ακολουθεί ως τώρα. Τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με το κομμάτι του dine-in.

Υ. Γ Ο Μπαρμπαδήμος της Δραπετσώνας έχει αλλάξει εδώ και πολύ καιρό ονομασία και λέγεται Τραπεζών. Το γιατί, θα μας το πει ο φίλος χρήστης με νέα κριτική του όταν θα έχει δουλειές στα μέρη μας!

27 Δεκ 2016

Τρατορία-πιτσαρία πάνω στη λεωφόρο Πεντέλης, στο ύψος των Βριλησσίων. Ο χώρος θα έλεγα ότι είναι αρκετά μεγάλος, ευρύχωρος, τα τραπεζοκαθίσματα απλωμένα και όχι στριμωγμένα με κλασικά καρό τραπεζομάντηλα που επιβεβαιώνουν κατά κάποιο τρόπο σε τι είδους μαγαζί μπαίνεις. Ο ξυλόφουρνος κάνει αμέσως αισθητή την παρουσία του. Το μαγαζί είναι λίγο κρύο με την έννοια της ατμόσφαιρας που αποπνέει ο χώρος και όχι της θερμοκρασίας. Στο πίσω μέρος έχει εξωτερικό χώρο εν είδει αυλής, που όταν έχει καλοκαιρία είναι πραγματικά ό, τι πρέπει: ήσυχα, με λιγότερα τραπέζια, πιο ωραία για να απολαύσει κανείς το φαγητό του.

Η εξυπηρέτηση είναι πραγματικά άψογη σε όλα τα επίπεδα. Αμεσότητα, ευγένεια, φιλικότητα όσο πρέπει, χαμογελαστή διάθεση, προθυμία. Γενικά θεωρώ ότι αποτελεί δυνατό σημείο του μαγαζιού. Τα σαββατοκύριακα το προτιμούν οικογένειες.

Στην αρχή καταφτάνει ολόζεστο, φρεσκοψημένο από τον ξυλόφουρνο ψωμάκι το οποίο μπορείς να το φας και σκέτο. Παρόλ΄ αυτά όμως θα μπορούσε να συνοδεύεται από βουτυράκι ή κάποιο ντιπ ή ελίτσες με λαδάκι γιατί πραγματικά θα του ταίριαζε πολύ και θα αποτελούσε ένα ωραιότατο καλωσόρισμα. Ο κατάλογος του μαγαζιού έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις, θα τολμούσα να πω και κάποια πιάτα λίγο "ανατρεπτικά" που δεν τα περιμένεις σε τέτοιο μαγαζί.
Αναλυτικότερα: έχει ποικιλία σε φοκάτσια και μπρουσκέτα, πολύ ενδιαφέρουσα και αρκετά μεγάλη ποικιλία σε σαλάτες (η Gusto Divino που είναι ανάμεικτη πράσινη σαλάτα με αβοκάντο, μανιτάρια, τρίχρωμες πιπεριές, ντοματίνια και βινεγκρέτ λεμονιού ή η ανάμεικτη σαλάτα με ρόκα, φλύδες παρμεζάνας, μοσχαρίσιο φιλέτο και βαλσάμικο ή η σαλάτα με λάχανο, καρότο, σταφίδες, καρύδια, μήλο, βινεγκρέτ εσπεριδοειδών συστήνονται ως κάτι ιδιαίτερο και αρκετά γκουρμέ) και ορεκτικά (πουγκιά καπνιστού σολωμού με κρέμα τυριών και βινεγκρέτ εσπεριδοειδών, μελιτζάνα με φρέσκια σάλτσα ντομάτας, παρμεζάνα και φρέσκο βασιλικό στο ξυλόφουρνο, καρπάτσιο μοσχαρίσιο με ρόκα, μανιτάρια, φλύδες παρμεζάνας και λαδολέμονο είναι κάποια που προτείνονται ανεπιφύλακτα). Εκτός από ζυμαρικά, ριζότο, ζυμαρικά φούρνου, καλτσόνε, πίτσες (επιλογή ανάμεσα σε κανονικό ή μεγάλο μέγεθος) και πεϊνιρλί όπου δίνει ρεσιτάλ στην ποικιλία και δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις, έχει κάποια πιάτα με κρεατικά, αρκετά ενδιαφέροντα όπως φιλετάκια ή φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό με ντοματίνια και ρύζι με λαχανικά, ψαρονέφρι με ψητή πατάτα, φιλέτο μοσχαρίσιο με σάλτσα μανιταριών πορτσίνι και ψητά λαχανικά, ταλιάτα και άλλα. Αποφασίσαμε λοιπόν να κάνουμε την ανατροπή στην τρατορία (αρκετά παρακινδυνευμένη) και να παραγγείλουμε κότσι χοιρινό, σιγοψημένο στον ξυλόφουρνο με ψητή πατάτα για 2 άτομα. Η αλήθεια είναι ότι δεν απογοητευτήκαμε: το κότσι ήταν τεράστιο και αρκούντως χορταστικό και έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα. Θεωρώ παρ΄ όλ΄ αυτά ότι ήταν ατυχής η ψητή πατάτα (μέσα στο αλουνινόχαρτο ως συνοδευτικό). Θα ήταν προτιμότερες τηγανητές ή πατάτες φούρνου. Αυτό το κυρίως πιάτο το συνοδεύσαμε με ψητά λαχανικά (πιπεριές τρίχρωμες, κολοκυθάκια, μανιτάρια πλευρώτους, ανθότυρο, κρέμα βαλσάμικο και κατσικίσιο τυρί) που πραγματικά ήταν εξαιρετικά σε ποικιλία αλλά και πολύ ωραία παρουσίαση πιάτου.
Το νερό κατέφτασε εμφιαλωμένο.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 24.50 ευρώ. Νομίζω ότι αξίζει μια ευκαιρία γιατί δεν θα απογοητευτείτε ούτε από την ποιότητα ούτε από την ποσότητα, κυρίως όμως ούτε από την ποικιλία η οποία ικανοποιεί όλα τα γούστα.

18 Δεκ 2017

Καλησπερα στην κοινοτητα του Ask4food κι απο εμενα. Ειναι η πρωτη κριτικη που αποφασισα να γραψω αν και παρακολουθω το σαιτ αρκετο καιρο με ενδιαφερον, συχνα ψηφιζω κιολας κριτικες που βρισκω χρησιμες.
Βεβαια καποιες φορες γελαω κιολας, με παρουσιασεις τυπου ¨μια κολοκυθακια κι ενα μπιφτεκι¨, αφου κατι τετοιο πιστευω δεν αρκει για να σχηματισει καποιος σωστη αποψη για το επιπεδο του φαγητου σε ενα εστιατοριο. Αλλα δεν βαριεσαι.. πολυφωνια ας υπαρχει.

Επισκεφθηκαμε 2 ατομα το Gusto Divino τον Νοεμβριο και οι εντυπωσεις μας ηταν μετριες.
Συμπαθητικο μαγαζι με καλη διακοσμηση μεσα, αλλα το τζαμι γυρω γυρω το κανει καπως ψυχρο και γι αυτο κρυωναμε καθως εμπαζε κρυο αερα.
Η εξυπηρετηση ηταν οκ, το μενου αρκετα μεγαλο με ποικιλια και τιμες σχετικως καλες οχι του σωρου αλλα ουτε και πανακριβες.
Για αρχη μας εφεραν νερο εμφιαλωμενο 0,80 € και μικρες μπρουσκετες, χωρις συνοδεια απο κατι, που δεν χρεωθηκαν. Κρασι λευκο χυμα μισο λιτρο, συμπαθητικο αλλα 5 € ; ακριβο.
Απο τον καταλογο διαλεξαμε τη σαλατα caprese fior di latte στα 6,5 € ωραια και καλη ως ποσοτητα και παρουσιαση, την φαγαμε ευχάριστα.
Σπαγγετι putanesca, χωρις ελιες το ζητησαμε, δυστυχως ηταν κακο πιατο, 7,2 €. Λασπωμενα τα σπαγγετι, κολυμπουσαν στη κοκκινη σαλτσα και τα υλικα γευστικος αχταρμας. Η αντζουγια πχ, δεν υπηρχε πουθενα στο πιατο. Και σαν εικονα πιατου απαραδεκτη. Μια μαζα που σε απωθουσε μονο και που την εβλεπες.
Λιγο καλυτερα τα πραγματα στις φρεσκιες παπαρδελες με το κοτοπουλο, αλλα μονο στη γευση, γιατι κι εδω η εικονα του πιατου ηταν οπως πιο πανω. Αμφιβαλλω αρκετα και για το φρεσκο ζυμαρικο, εννοω δεν καταλαβα διαφορα απο το τυποποιημενο, ισως μονο στο σχημα που ηταν πιο μικρο. Ωραιο και γευστικο το κοτοπουλο αλλα η κρεμα γαλακτος επνιγε ολο το πιατο και ηταν υπερβολικά λιπαρο, η τιμη του 10,8 €.

Τελος, πηραμε και μια πιτσα Speciale, που εκανε 9,5 € ευτυχως ηταν πολυ καλη, αλλα η μιση μπηκε σε πακετο για το σπιτι. Ta υλικα ηταν φρεσκα και η ζυμη της λεπτη και τραγανη.
Το συνολο για τα παραπανω ηταν 40 € και δεν μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος απολυτα. Στα ζυμαρικα θελουν πολλη προσπαθεια για να μιλαμε για καλο επιπεδο οπτικο και γευστικο. Δεν ξερω μηπως και οι επιλογες μας ηταν λαθος. Κερασαν ν και δυο σφηνακια λιμοντσελο, χαλια γευση δυστυχως, δεν πινοταν. Θυμιζε γευση απορυπαντικου πιατων.
Ισως το ξαναεπιλεξουμε καποια στιγμη, αλλα μονο για την πιτσα του και για καποια σαλατα.

09 Σεπ 2016

Το συγκεκριμένο εστιατόριο ξεκίνησα να το επισκέπτομαι καταρχήν μέσω των προσφορών (κουπόνι) που προσφέρει. Ομολογώ ότι οι πρώτες φορές έπιασα τον εαυτό μου να είναι ιδιαίτερα καχύποπτος, ειδικά για την φρεσκάδα των υλικών αλλά και γενικότερα για τη ποιότητα του φαγητού.

Ξεκινώντας από τον χώρο, το εστιατόριο βρίσκεται σε ένα αρκετά πολυσύχναστο σημείο της Λ. Πεντέλης, στο ύψος των Βριλησσίων, σε ένα συγκρότημα θα έλεγε κανείς μαγαζιών εστίασης, γεγονός που του αφαιρεί κάτι από την εικόνα μιας κλασσικής ιταλικής τρατορίας που θα μπορούσε να έχει, εάν βρισκόταν σε κάποιο άλλο σημείο. Θέμα parking δεν υφίσταται, καθώς μπορείτε να κάνετε χρήση του χώρου στάθμευσης παρακείμενου supermarket. Το εσωτερικό του μαγαζιού: μεγάλος χώρος με ένα group τραπεζιών μπροστά στην είσοδο αρκετά αραιά μεταξύ τους (θετικό σημείο που δεν το βρίσκεις εύκολα) και στη συνέχεια ένας μεγάλος και κενός χώρος όπου στο βάθος διακρίνεται ο ξυλόφουρνος. Προσωπικά, η αρκετά λιτή διακόσμηση και το «κενό» στο χώρο, μου δημιουργεί την αίσθηση ενός ψυχρού μάλλον μαγαζιού, που σίγουρα δεν παραπέμπει σε μια ζεστή γωνιά όπου μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί το φαγητό του, ικανοποιώντας όλες του τις αισθήσεις. Δυστυχώς οι μέτριες εντυπώσεις του εσωτερικού, δεν αλλάζουν ιδιαίτερα, εάν κάποιος επιλέξει την αυλή του εστιατορίου, καθώς ή μηδενική διακόσμηση και η φασαρία των διπλανών μαγαζιών σε συνδυασμό με τα μπαλκόνια που βλέπεις εάν σηκώσεις το κεφάλι σου προς τα πάνω, μάλλον απογοητεύουν.
Περνώντας στα του φαγητού, αρχίζουν οι ευχάριστες εκπλήξεις, καθώς ξεφυλλίζοντας τον κατάλογο υπάρχουν αρκετές επιλογές. Πρώτη έκπληξη η εξαιρετική πίτσα ή αντίστοιχα οι επιλογές σε φοκάτσια, που θα λατρέψουν όσοι αναζητούν γεύση αυθεντικής ιταλικής πίτσας. Εξαιρετικά λεπτή ζύμη, ποσότητα υλικών ακριβώς όση χρειάζεται και όχι τα τυριά και η σάλτσα να πλημυρίζουν τη ζύμη, φρέσκα λοιπά υλικά με το τελικό αποτέλεσμα να είναι απολύτως ικανοποιητικό.
Πλούσια επιλογή σε ζυμαρικά (διαθέτει και φρέσκα), επίσης εξαιρετικά αφού σε όσα πιάτα κατά καιρούς δοκιμάσαμε διέκρινες ξεκάθαρα το σωστό βράσιμο, τα φρέσκα υλικά (επαναλαμβάνεται συνέχεια αλλά δυστυχώς δεν είναι δεδομένο) και το δέσιμο με την κάθε σάλτσα. Ορεκτικά και σαλάτες αλλά και πολλά από τα secondi που έχω δοκιμάσει δεν απογοητεύουν, αλλά μάλλον ενθουσιάζουν τους λάτρεις της αυθεντικής ιταλικής κουζίνας.
Εάν κάποιος συνδυάσει την ποιότητα με τις τιμές, οι οποίες είναι σε λογικά για την εποχή πλαίσια, θα μπορούσε να αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή για ιταλικό φαγητό, ειδικά για τους κατοίκους των Βορείων Προαστίων.
@Μία μικρή αλλά σημαντική υπόδειξη για τους υπευθύνους του καταστήματος για να μη χαλάμε τις καρδιές μας: το κουπόνι που προσφέρεται στο internet έχει κάποια τιμή για την οποία, σύμφωνα με τους όρους των deals sites οφείλετε να εκδώσετε απόδειξη. Όταν λοιπόν κάποιος υπερβαίνει το ποσό που δικαιούται, λογικά αναμένει απόδειξη και για το ποσό που έχει πληρώσει στο site και όχι μόνο για την υπέρβαση.
Τέλος, το κέρασμα στο τέλος δεν θα πρέπει να είναι επιλεκτικό ανάλογα το ύψος του λογαριασμού.

10 Ιουν 2016

Προλογος:
Για να ειμαι ειλικρινης μαζι σας, εχω ενα θεμα με τα εκπτωτικα site, με τα κουπονια και με τις προσφορες. Ισως οντας εμπορος ο ιδιος, συνηθως ειμαι λιγο καχυποπτος σχετικα με το τι προσφερουν. Ειμαι γενικως της αποψης οτι πουλανε κατι υπερτιμημενο και σου κανουν εκπτωση ως τρικ κατεβαζοντας ετσι τις τιμες τους στα φυσιολογικα επιπεδα. Αποφασισα λοιπον να ρισκαρω μια εξοδο μου στο εν λογω εστιατορειο και να δοκιμασω την διαδυκτικακη εκπτωτικη πλατφορμα που προμοταρει το a4f αφου αλλωστε ειδα καλα σχολια απο τους φιλους "κριτικους" και κινηθηκα εκ του ασφαλους κρατωντας ομως μικροτερο τροπο τινα καλαθι και φυσικα την πατησα με τον καλυτερο και γευστικοτερο τροπο...

Οπερ και εγεννετο λοιπον, επισκεφθηκα το Σαββατο 04/06 το Gusto Divino ωστε να γιορτασω με την γυναικα μου την επετειο μας. Ηρθανε τα 7 χρονια φαγουρας οποτε επρεπε να ειναι κατι πολυ περιποιημενο και επειδη ξερω οτι της αρεσουν αυτου του στυλ ειπα να το δοκιμασω.

Το parking στην περιοχη ανετοτατο. Βοηθαει πολυ το παρακειμενο super market αλλα απ οτι ειδα ειχε θεσεις και στον παραδρομο της Πεντελης σχεδον απ εξω απο το μαγαζι. Κατηφορισαμε λοιπον λιγακι και ειδαμε τον φοινικα που φιγουραρει απ εξω και μπηκαμε μεσα. Μας υποδεχτηκε με χαμογελο ενας σερβιτορος που σερβιρε εκεινη την ωρα (σημαντικο να εισαι επαγγελματιας ακομα και οταν κανεις κατι αλλο), δωσαμε τα στοιχεια μας στον παγκο απεναντι απο τον ανοιχτο ξυλοφουρνο και προχωρησαμε ευθεια προς την αυλη του.

Ο χωρος μαγευτικος!
Μια αυλη χωρισμενη στα 3 με φυλλωσιες ωστε να μην υπαρχει η παραπανω βαβουρα, πολυ προσεγμενη και δροσερη. Ο φωτισμος εδινε πολυ ομορφες πινελιες στον ηδη ομορφο χωρο και τον ανεδυκνειε και φυσικα τα τραπεζια σε ασφαλη αποσταση μεταξυ τους ωστε να μπορει ανετα να συνυπαρξει μια τετραμελης οικογενεια με ενα ρομαντικο δειπνο στον ιδιο χωρο.
Ζητησαμε να κατσουμε σε ενα τραπεζι των 4ων ατομων (καθοτι ειμαστε και λιγο θρεφταρακια) και δεχτηκαν με χαμογελο. Μας εδωσαν τον καταλογο ο οποιος ηταν πλουσιοτατος και λιγο πριν παρουνε την παραγγελια ανακαλυψαμε οτι υπαρχει και δευτερος, αυτος με τα φρεσκα ζυμαρικα. Αδειασαμε τον σερβιτορο κανονικα και μετα απο 5 λεπτα τον φωναξαμε για να του πουμε τις επιλογες μας.

Στο εικοσαλεπτο ειχαν σερβιριστει τα παντα

Σαλατα ceasar's: Εδω κινηθηκα εκ του ασφαλους καθ οτι ειχα ηδη διαβασει απο παλαιοτερα posts οτι ηταν ενα απο τα δυνατα πιατα του και απλα πιστοποιω και εγω το ιδιο. Μεγαλη ποσοτητα με φρεσκα υλικα, πολυ σωστες ποσοτητες στο καθενα. Ισως να ηθελε (ή να το εχω συνηθισει εγω ετσι) λιγα παραπανω κρουτον. Αλλα φυσικα αυτα ουτε στα ψιλα γραμματα δεν μπαινουν.

Πιτσα σπεσιαλ: Ηταν υπερβολη αλλα επρεπε να δοκιμασω την pizza στον ξυλοφουρνο. Ηταν η κλασσικη ιταλικη pizza με λεπτο ζυμαρακι, ολοφρεσκα υλικα (ναι οταν κατι ειναι φρεσκο θα το λεω και θα το ξαναλεω και ας κουραζω) βγαλμενη στην ωρα της. Δεν φαγωθηκε επειδη πηραμε απλα πολλα αλλα ηταν νοστιμοτατη και καλοψημενη.

Πενες alla cremme στον ξυλοφουρνο για μενα. Εδω λιιιγο μου τα χαλασε. Η πρωτη στρωση ειχε παραψηθει με αποτελεσμα να ηταν πολυ σκληρο για να φαγωθει, η δευτερη στρωση ομως απο κατω ηταν απιστευτη. Δεν ξερω και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορουσε να αποφευχθει αυτο με τις θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στον ξυλοφουρνο, αλλα ηταν καπως αντιφατικο και οφειλω να το γραψω.

Η γυναικα μου πηρε ενα απο τα καλυτερα πιατα pasta που εχω δοκιμασει. Το ονομα αυτου παπαρδελλες con pollo (με κοτοπουλο ελληνηστι). Υπαγεται στα φρεσκα ζυμαρικα και οπως καταλαβαινετε -Ω! ναι- φρεσκοτατα τα υλικα. Ακομα το σκεφτομαι και γουργουριζει η κοιλια μου.

Ολες οι μεριδες ηταν μεσαιες προς μεγαλες.

Στο τελος ζητησαμε τον λογαριασμο και απο μονος του ο σερβιτορος ειδε την Pizza αφαγωτη και προσφερθηκε να μας την βαλει σε κουτακι, να την παρουμε μαζι μας.
Χαλαλι οι πενες μου, ειλικρινα θεωρω οτι αμα βαλω λιγοτερο απο 4εις ντοματες, θα το αδικησω στη γευση και δεν το θελω

Εδω να κανω μια μικρη παρενθεση για να κανω την αυτοκριτικη μου. Η καχυποψια σαν κλασσικος Ελληνας δεν ειχε φυγει και επειδη οτι δεν ξερουμε το φοβομαστε συνεκρινα τις τιμες για να δω αν ειχε γινει οντως η εκπτωση που εδινε το εν λογω site. Συγκρινοντας τις τιμες λοιπον ειδα οτι οι τιμες συμπιπτανε με αυτες του καταλογου. Ετσι πηγα μεσα (με καλη διαθεση φυσικα) να μου δωσουνε τις απαραιτητες εξηγησεις. Εκεινοι με τον πιο επαγγελματικο τροπο που εχω δει, χαμογελαστοι, μου εξηγησαν το αυτονοητο. Οτι η εκπτωση μπαινει στο τελος. Το αγγελακι στο δεξι ωμο με σκουνταει και μου λεει "και συ ετσι δεν κανεις στο μαγαζι σου?". Το διαβολακι στον αριστερο πρεπει να πνιγηκε απο τα γελια. Καπως ετσι ενοιωσα τελοσπαντων. Κατι μεταξυ σουρεαλ και cartoon (ξερετε αυτο που βλεπαμε στα παλια tom & jerry που μεταμορφωνοτανε ο tom σε γλυφειντζουρι και εγραφε πανω "sucker"? Αυτο! ) αλλα η ουσια (και ο λογος που το περιγραφω αλλωστε) ειναι οτι δεν το κανανε σε καμμια περιπτωση αβολο.

Στο δια ταυτα ο λογαριασμος ανηρθε στα 40 ευρω μαζι με μια μπυρα και 2 μπουκαλια νερο, για τα οποια στο v4m θα του εβαζα 4 για αυτα που (μου) προσφερε, οποτε τωρα που ειχα και εκπτωση απο το site και ηρθε 32 τι να βαλω? Αφησα ενα ειλικρινες μπουρμπουαρ γιατι το αξιζανε, ισως και για να νιωσω και εγω καλα και αφησα πισω μου την στιγμη. Στο price range εβαλα λιγοτερο γιατι μπορεις ανετα να χορτασεις με 2 πιατα και μια σαλατα οποτε θα μπορουσε να μας ερθει ανετα γυρω στα 14-16 ευρω το ατομο.

Στο τελος κερασανε ενα γευστικοτατο σφηνακι λεμοντσελλο, και αφου τσουγκρισαμε με την γυναικα μου στο ερωτα μας, το ηπιαμε σαν σφηνακι δινοντας μια υποσχεση για την επομενη μερα! Να ξαναρθουμε στο Gusto Divino πολυ πριν απο την επομενη επετειο μας!!

Επιλογος:
Η τραττορια σαν εννοια, οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον, ειναι κατι μεταξυ ενος κυριλε εστιατορειου -πλην φθηνου- και μιας πιτσαριας της γειτονιας. Εγω αυτο που εισεπραξα απο το εν λογω εστιατορειο, ηταν οτι πηρε τα καλυτερα στοιχεια απο τα 2 παραπανω και τα ενωσε με εναν εκπληκτικο τροπο. Δεν μπορω να περιαυτολογησω οτι εχω και τον πιο απαιτητικο ουρανισκο, ουτε φυσικα μπορω να καταλαβω τις γευσεις σε τετοιο βαθμο ωστε να κανω την αναλυση που κανουν καποιοι αλλοι συνομιλητες μου εδω μεσα, αλλα μπορω να αναγνωρισω το φρεσκο και το καλο. Ειλικρινα, λοιπον, το GD ανερχεται σε ενα απο τα κορυφαια ιταλικα εστιατορεια για τα δεδομενα μου και το προτεινω ανεπιφυλακτα για οποιαδηποτε περισταση. Αν και ειμαι κατα στο να βαζω 4αρια σε ολα πραγματικα με ευχαριστησε οσο δεν πηγαινε και θεωρω οτι τα αξιζε με το παραπανω για οσο αξιζει αυτη η κριτικη.

Έκπτωση μέχρι 25%

Λεωφορος Πεντελης 112-114, Βριλησσια