18 Σεπ 2016

Η προσωπική μου εμπειρία διαφέρει πολύ από τις προηγούμενες.
Επισκέφθηκα για πρώτη φορά (και έκτοτε αρκετές ακόμη) το εν λόγω μαγαζί φέτος το καλοκαίρι έχοντας μία από τις καλύτερες εντυπώσεις σε σουβλατζίδικο.

Η αλήθεια είναι ότι το σουβλάκι ανήκει στην κατηγορία γρήγορου και φθηνού φαγητού οπότε δεν περιμένεις να φας ότι καλύτερο, ωστόσο το συγκεκριμένο με διέψευσε ευχάριστα!

Από μέγεθος θα έλεγα ότι είναι μεσαίο αλλά το κρεατάκι του είναι πεντανόστιμο και χωρίς τα πολλά ξύγκια και νεύρα που έχουν τα περισσότερα μαγαζιά. Η πίτα καλοψημένη και νόστιμη. Το σερβίρουν με ντομάτα και κρεμύδι (που έχει και ολίγο από μαϊντανό - το αντιλαμβάνεσαι αμυδρά αλλά χαρίζει στη γεύση). Επειδή πιάσαμε και λίγο την κουβέντα με το γκαρσόνι, μάθαμε ότι το κρέας είναι κατά κύριο λόγο σπαλομπριζόλα και το σουβλάκι σερβίρεται χωρίς τζατζίκι διότι αυτό είναι και το αυθεντικό.

Πήραμε επίσης με τους φίλους μου δύο μερίδες πατάτες, που ήταν εξαιρετικές και κομμένες στο χέρι (αυτό το διαπίστωσα περνώντας δίπλα από την κουζίνα στο δρόμο για την τουαλέτα) καθώς πήρε το μάτι μου τον υπάλληλο που τις έκοβε φέτες), καθώς και μπιφτέκια μερίδα με ψωμάκια. Το δε μπιφτέκι μου θύμησε πολίτικη κουζίνα από τα μπαχαρικά και τα αρώματα του αλλά δεν πρόλαβα να φάω και δεύτερο αφενός γιατί έγιναν ανάρπαστα από την παρέα και αφετέρου διότι ήθελα να αφήσω χώρο για το γλυκό.

Το οποίο γλυκό ήταν παγωτό μηχανής, κι αυτό παραγωγής του μαγαζιού. Παρόλο που δεν είμαι ιδιαίτερη φαν του παγωτού, το παγωτό μηχανής μου αρέσει αρκετά και έχω δοκιμάσει πολλά του είδους. Αυτουνού η κρέμα κιτρίνιζε κάπως (πως είναι η βανίλια μαδαγασκάρης), εύγεστο και σου αφήνει μια ανάλαφρη γεύση στον ουρανίσκο. Όποιος πάει πρέπει να το δοκιμάσει οπωσδήποτε.

Γενικά το περιβάλλον είναι πολύ ευχάριστο με το πράσινο του και την άπλα του, μια ωραία αυλή με λουλούδια και αψιδωτές πέργκολες.

Από οικονομική άποψη θα έλεγα ότι ήταν νορμάλ, άλλωστε ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις.

Στα αρνητικά το μόνο που θα έλεγα ότι θέλει βελτίωση είναι η ταχύτητα του σέρβις αφού σε ώρα αιχμής το μαγαζάκι κατακλύεται από κόσμο.

Εν κατακλείδι: Αν κάποιος θέλει καλό, ποιοτικό σουβλάκι, χωρίς ένα κάρο πράγματα μέσα, (σως, κλπ), πατάτα φρέσκια και ωραίο περιβάλλον, αυτό είναι από τα καλύτερα μαγαζιά.

05 Νοε 2015

Τουλάχιστον ρετρό μαγαζάκι, για καθησιό στο πλακόστρωτο τις καλές μέρες. Σχετικά νόστιμο και καθαρό το χοιρινό υποκαλαμάκι του, το οποίο είναι και το βασικό πιάτο του.

Το να σερβίρεις όμως -κυριολεκτικά- 2 μπουκιές κρέατος σε μία οδοντογλυφίδα, με τιμή στα τάρταρα και να είσαι και φίσκα σε εποχές σοκ, μόνο με έντολή Άνωθεν γίνετε..