Ταξινόμηση:

14 Ιουν 2016

Η μοδα με τα νεοσουβλατζιδικα-κεμπαπτζιδικα συνεχιζεται!! Για τον προεδρο ειχα ακουσει πολλα και κυριως θετικα οποτε μια καθημερινη που βρεθηκα στην περιοχη ειπα να το δοκιμασω!

Πηγαμε δυο ατομα και καθίσαμε σε ενα απο τα ελευθερα τραπεζακια που υπηρχαν, μπορω να πω οτι το μαγαζι ηταν μισογεματο.

Για τον χωρο δεν εχω να πω πολλα η γνωστη διακοσμηση με τα κρεμασμενα σουτζουκια τα λευκα τραπεζοκαθισματα κλπ., δε ξερω αν ο προεδρος ειναι απο τους πρωτους στο ειδος, αλλα δυστυχως εμενα με εχει κουρασει. Βεβαια αν υποθεσουμε οτι κανεις βγαινει για να φαει ενα σουβλακι ειναι μια χαρα.
Η εξυπηρετηση ειχε αστοχιες, οχι στην ταχυτητα ή στην εκτελεση της παραγγελιας αλλα κατι αστειακια παραπανω, που δεν εγιναν την καταλληλη στιγμη, πιθανον σε αυτες τις περιπτωσεις να προτιμω μια πιο τυπικη συμπεριφορα, απο την κακως εννοουμενη οικειοτητα. Επισης θα το προτιμουσα σε ενα πιο ηρεμο σημειο και οχι σε τοσο κεντρικο σημειο.

Η γευση ηταν πολυ καλη για τα επιπεδα του μαγαζιου, βεβαια. Δοκιμασα κεμπαπ, κεμπαπ με κασερι (το καλυτερο γευστικα) και καλαμακι χοιρινο. Το ενα τυλιχτο το πηρα με γιαουρτι μυρωδικων που ηταν ευγευστο αλλα τελικα προτιμω το πιο παραδοσιακο σουβλακι. Ο φιλος που με συνοδευε δοκιμασε κεμπαπ κοτοπουλο σε μεριδα το οποιο ηταν ικανοποιητικο και γευστικα και ποσοτικα. Συνοψιζοντας τα κρεατικα ηταν γευστικα ζουμερα και καλοψημενα. Βεβαια εγω "αγαπω" ενα συγκεκριμενο κεμπαπ που εχω σχολιασει σε αλλη κριτικη.

Το vfm ειναι σχετικα καλο, για τα προσφερομενα. Οι μεριδες κοστιζουν απο 7,50-8 ευρω, εκτος απο το αρνι και το μοσχαρι που κοστιζουν 11,00 ευρω. Εχει επισης, αρκετες σαλατες και πολλα ενδιαφεροντα ορεκτικα (το ακριβοτερο στα 6 ευρω).
Εν ολιγοις ενα αρκετα συμπαθητικο μαγαζι που αξιζει μια δοκιμη αν ειστε εκει κοντα, εαν παλι οχι θα υπαρχει σιγουρα κατι αντιστοιχω γυρω σας.

17 Ιαν 2016

Κεμπαμπτζίδικα. Η «νέα» μανία στην Αθήνα. Προσωπικά θεωρώ τουλάχιστον υπερβολή τον αριθμό κεμπαμπτζίδικων που έχουν ανοίξει τα τελευταία χρόνια καθώς το κεμπάπ δεν νομίζω ότι έχει την ισχύ να υποστηρίξει αυτόν το αριθμό καταστημάτων.
Όπως και να έχει ο Πρόεδρος, αν δεν κάνω λάθος, είναι από τις πρώτες αλυσίδες αυτού του είδους και μάλλον από τις καλύτερες.
Από το κατάστημα Αλίμου έχω παραγγείλει 2-3 φορές και επίσης το έχω επισκεφθεί μια.

Πάμε:

Χώρος/Ατμόσφαιρα:

Μέσα η κλασσική διακόσμηση. Retro κονσέρβες, βαζάκια με τουρσιά και διαφορά προϊόντα κρεμασμένα. Τραπεζάκια έχει πολλά αλλά δυστυχώς με μικρή απόσταση μεταξύ τους.
Παρόλο που είναι στον Άλιμο νομίζω ότι βρίσκεται σε κακό σημείο. Μπορεί η αυλή του να είναι ωραία αλλά βρίσκεται πάνω ακριβώς στην λεωφόρο Καλαμακίου που είναι ένας πολυσύχναστος δρόμος. Για τον ίδιο λόγο βέβαια η πρόσβαση είναι εύκολη.
Εννοείται, δυστυχώς, ότι επιτρέπεται το κάπνισμα.

Εξυπηρέτηση:

Τυπική, ευγενική και βιαστική καθώς συνήθως είναι γεμάτο. Δεν σε ενοχλεί αλλά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο. Νερό ήρθε εμφιαλωμένο χωρίς ερώτηση. Τα πιάτα πάντως έρχονται σχετικά γρήγορα..

Γεύση:

Για μαγαζί του είδους έχει ότι θα περίμενε κάποιος. Όλα τα είδη κεμπάπ (σις, γιαουρτλου κασερλι κτλ) μεζέδες (όπως παστουρμάδες, σουτζούκια, λαχματζουν ) και σαλάτες.
Φαίνονται καλής ποιότητας και υποστηρίζουν ότι όλα ψήνονται εκείνη την στιγμή.
Κατά την γνώμη μου η καλύτερη επιλογή είναι οι ποικιλίες καθώς δοκιμάζεις απ’ όλα χορταίνουν όλοι και σου βγαίνει και φθηνότερα.
Γενικά δεν έχω παράπονο ότι έχουμε πάρει μας έχει ικανοποιήσει αν και προσωπικά μου πέφτουν λίγο βαριά (σε άλλους όχι).
Κέρασμα είχα δει ότι κάνουν (νομίζω τσίπουρο) αλλά εμάς δεν μας έφεραν. Δεν μάθαμε το γιατί.

Value for Money:

Νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του ειδικά προτιμώντας τις ποικιλίες. Για παράδειγμα μια ποικιλία «Αντιπροέδρου» (1 κεμπάπ, 1 κασερλί κεμπάπ, 1 κοτόπουλο κεμπάπ, 1 σις κοτόπουλο, 1 σις χοιρινό, 1 σις μοσχάρι, σουτζούκι, παστουρμά και διάφορα λαχανικά) κοστίζει περίπου 20€ και μαζί με κάποιο μεζέ τρώνε (οριακά) 3 άτομα ενώ με μια ποικιλία «προεδρική» - περίπου 24€ ( 3 κεμπάπ, 3 κασερλί κεμπάπ, 3 κοτόπουλο κεμπάπ, 1 σις κοτόπουλο, 1 σις χοιρινό, 2 καλαμάκια σουτζούκι) και αντίστοιχα κάτι extra, 4 άτομα χορταίνουν άνετα. Οπότε όπως καταλαβαίνετε με περίπου 10€/άτομο θα είστε μια χαρά.

Γενικά αν είστε από τον Άλιμο ή απο κοντινή περιοχή είναι μια καλή επιλογή για κεμπάπ. Αν είστε πιο μακριά σίγουρα θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο κοντά σας

17 Νοε 2015

Δυστυχως η δικη μου κριτικη δεν θα ειναι σαν ολες τις αλλες, λυπαμαι.....

Πηγα με ενα φιλο μου να φαμε κατι και δεν μπορω να πω πως εφυγα με τις καλυτερες εντυπωσεις..

Ο χωρος καλος, βρηκαμε ενα τραπεζακι για 2 ατομα, μας φερνουν τους καταλογους και μετα απο 1' ερχεται ενας σερβιτορος να μας ρωτησει αν ειμαστε ετοιμοι! Του λεμε πως οχι, κοιταξαμε στα γρηγορα και μετα απο 2' ερχεται ξανα κ περιμενει να παραγγελουμε! Anyway, του λεμε καποια πραγματα και μια Coca Cola αλλα μαζι με το φαγητο.

Ειχαμε παραγγειλει τζατζικι, πατατες, φετα ψητη με κρουστα καλαμποκιου, μιση μεριδα κεμπαπ γιαουρτλου και 3 καλαμακια (στο καταλογο τα ελεγε σουβλες αλλα ο ανυπομονος σερβιτορος μας ειπε πως η μονη διαφορα τους ειναι πως ειναι οχι σε καλαμακι αλλα σε σουβλα και σερβιριζεται ετσι).

Σε λιγοτερο απο 2' μας εφεραν την ψητη φετα και το τζατζικι και σε λιγοτερο απο 10' μας εφεραν και τα κυριως, μετα ηρθαν οι πατατες. Η Coca Cola, εκτος του οτι ηταν λαθος και αντι για κανονικη ηταν Zero, ειχε ερθει πριν τα φαγητα!

Τελοσπαντων, το τυρι δεν ηταν ασχημο, το τζατζικι ηταν αδιανοητα μετριο με τεραστια κομματια αγγουριου μεσα και οι μεριδες μετριες. Τα σουβλιστα ηρθαν χωρις τη σουβλα οπως μας ειχε πει ο σερβιτορος..

Τα τρωμε και λεμε να παραγγειλουμε ενα γλυκακι, πηραμε μια σοκολατοπιτα και ενα καζαν ντιπι. Η σοκολατοπιτα φαινοταν κανονικη αλλα το καζαν ντιπι ηταν σ ενα πλαστικο κουτακι και σιγουρα καμια σχεση δεν ειχε με το κανονικο (αν καποιος το εχει δοκιμασει στην Πολη, θα καταλαβει τη διαφορα).

ΟΙ τιμες μου φανηκαν υπερβολικες, για ολα αυτα μαζι πληρωσαμε 40,00 κοντα χωρις να εχουμε παρει ουτε μια μπυρα! Και δυστυχως δεν κρατησα τις αποδειξεις αλλα δεν νομιζω πως ηταν κανονικες αλλα καποια χαρτια απο pda......

Ο χωρος του ειναι καλος αλλα θα μπορουσε στα υπολοιπα να τα εχει παει καλυτερα....

ΥΓ: ξεχασα να σας πω, πως οταν ηρθε ο σερβιτορος στην αρχη μας αφησε και ενα εμφιαλωμενο νερο, φανταστηκα πως απο τη στιγμη που δεν το ειχαμε ζητησει δεν θα το πληρωναμε αλλα δυστυχως εκανε 1 eu! Και δεν ειναι η τιμη αλλα η κοροϊδία σ αυτους τους καιρους..!

Λεωφόρος Καλαμακίου 26, Άλιμος

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ