Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

14 Ιουν 2016

Η μοδα με τα νεοσουβλατζιδικα-κεμπαπτζιδικα συνεχιζεται!! Για τον προεδρο ειχα ακουσει πολλα και κυριως θετικα οποτε μια καθημερινη που βρεθηκα στην περιοχη ειπα να το δοκιμασω!

Πηγαμε δυο ατομα και καθίσαμε σε ενα απο τα ελευθερα τραπεζακια που υπηρχαν, μπορω να πω οτι το μαγαζι ηταν μισογεματο.

Για τον χωρο δεν εχω να πω πολλα η γνωστη διακοσμηση με τα κρεμασμενα σουτζουκια τα λευκα τραπεζοκαθισματα κλπ., δε ξερω αν ο προεδρος ειναι απο τους πρωτους στο ειδος, αλλα δυστυχως εμενα με εχει κουρασει. Βεβαια αν υποθεσουμε οτι κανεις βγαινει για να φαει ενα σουβλακι ειναι μια χαρα.
Η εξυπηρετηση ειχε αστοχιες, οχι στην ταχυτητα ή στην εκτελεση της παραγγελιας αλλα κατι αστειακια παραπανω, που δεν εγιναν την καταλληλη στιγμη, πιθανον σε αυτες τις περιπτωσεις να προτιμω μια πιο τυπικη συμπεριφορα, απο την κακως εννοουμενη οικειοτητα. Επισης θα το προτιμουσα σε ενα πιο ηρεμο σημειο και οχι σε τοσο κεντρικο σημειο.

Η γευση ηταν πολυ καλη για τα επιπεδα του μαγαζιου, βεβαια. Δοκιμασα κεμπαπ, κεμπαπ με κασερι (το καλυτερο γευστικα) και καλαμακι χοιρινο. Το ενα τυλιχτο το πηρα με γιαουρτι μυρωδικων που ηταν ευγευστο αλλα τελικα προτιμω το πιο παραδοσιακο σουβλακι. Ο φιλος που με συνοδευε δοκιμασε κεμπαπ κοτοπουλο σε μεριδα το οποιο ηταν ικανοποιητικο και γευστικα και ποσοτικα. Συνοψιζοντας τα κρεατικα ηταν γευστικα ζουμερα και καλοψημενα. Βεβαια εγω "αγαπω" ενα συγκεκριμενο κεμπαπ που εχω σχολιασει σε αλλη κριτικη.

Το vfm ειναι σχετικα καλο, για τα προσφερομενα. Οι μεριδες κοστιζουν απο 7,50-8 ευρω, εκτος απο το αρνι και το μοσχαρι που κοστιζουν 11,00 ευρω. Εχει επισης, αρκετες σαλατες και πολλα ενδιαφεροντα ορεκτικα (το ακριβοτερο στα 6 ευρω).
Εν ολιγοις ενα αρκετα συμπαθητικο μαγαζι που αξιζει μια δοκιμη αν ειστε εκει κοντα, εαν παλι οχι θα υπαρχει σιγουρα κατι αντιστοιχω γυρω σας.

17 Οκτ 2017

Βράδυ καθημερινής, λίγες μέρες πριν τον Δεκαπενταύγουστο, είχαμε κανονίσει με έναν φίλο να πάμε να πιούμε καμιά μπύρα. Η προσπάθειά μας να επισκεφθούμε την «O canto pub» στέφθηκε με αποτυχία, καθώς - όπως και τα περισσότερε μαγαζιά εκείνες τις ημέρες - ήταν κλειστή λόγω διακοπών. Έτσι για να μην περιπλανηθούμε άλλο καταλήξαμε στον Πρόεδρο για κεμπάπ, ο οποίος βρίσκεται πολύ κοντά, επί της Λεωφόρου Καλαμακίου.

Η ώρα ήταν σχεδόν 10.00 όταν φθάσαμε και η αλήθεια είναι ότι λίγα μόνο τραπέζια ήταν άδεια εκείνη τη στιγμή. Καθίσαμε σε ένα από αυτά στον εξωτερικό χώρο. Τα τραπέζια ήταν ευρύχωρα και η διακόσμηση στον εσωτερικό χώρο καλή, όμως έξω επικρατούσε μια σχετική βαβούρα και σε συνδυασμό με το θόρυβο από τα αυτοκίνητα της Καλαμακίου δημιουργούν μια όχι και τόσο καλή ατμόσφαιρα.

Η εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη. Το μαγαζί διέθετε ένα σερβιτόρο και 2-3 βοηθούς. Στην αρχή μας έφεραν χωρίς να μας ρωτήσουν νερό εμφιαλωμένο το οποίο χρεώθηκε 1 €. Στο τέλος όμως του είπαμε να το αφαιρέσει από το λογαριασμό, αφού όπως επισημάναμε δεν το είχαμε παραγγείλει και δεν το είχαμε ανοίξει. Το δέχθηκε χωρίς αντίρρηση.

Από ορεκτικά παραγγείλαμε μία τυροκαυτερή και μία παστουρμαδόπιτα. Η τυροκαυτερή φαινόταν χειροποίητη και ήταν εύγεστη, σε καμία όμως περίπτωση δεν ήταν καυτερή. Επειδή δεν φέρνουν ψωμί τους ζητήσαμε και μας έφεραν μία πίτα, γιατί θεωρώ πως δεν νοείται τυροκαυτερή χωρίς ένα ψωμάκι να τη συνοδεύσεις. Η παστουρμαδόπιτα ήταν νόστιμα, αν και λίγο λαδωμένη από το τηγάνι. Το θέμα της όμως ήταν η ποσότητα. Μόνο μία «φλογέρα» η οποία για δύο άτομα έφθανε μόνο για «μυρωδιά».

Παραγγείλαμε επίσης και μία ποικιλία του «Αντιπροέδρου», η οποία για δύο άτομα νομίζω ότι ήταν χορταστική. Περιείχε Κεμπάπ, καλαμάκια χοιρινά και κοτόπουλου, παστουρμά και σουτζούκι, ενώ συνοδευόταν από ψητή ντομάτα, πατάτες, κρεμμύδι και πιτούλες ψημένες. Όλα ήταν νόστιμα, αρκεί να μην τα άφηνες να κρυώσουν, γιατί ένα κομμάτι χοιρινό που είχα αφήσει για το τέλος κατέληξε να είναι αρκετά σκληρό.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με τέσσερις μπύρες βαρελίσιες (των 400ml η καθεμία αν δεν απατώμαι) ο λογαριασμός ανήλθε στα 43 περίπου ευρώ. Τα θεωρώ πολλά για γεύμα δύο ατόμων. Αλλά και χωρίς τις μπύρες, μόνο για το φαγητό, ο λογαριασμός άγγιξε τα 30 €, αφού μόνο η ποικιλία κόστιζε πάνω από 20 €. Συμπερασματικά, οι γεύσεις του Προέδρου είναι καλές, όμως το θεωρώ υπερτιμημένο.