Σε μια κρυφή χωριάτικη αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου, μαγειρεύονται σε ανοιχτή κουζίνα προς το κοινό ιδιαίτεροι μεζέδες με εκλεκτές πρώτες ύλες, στηρίζοντας τους μικρόπαραγωγούς της Ελληνικής γης.

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο ολη μερα ανοιχτο (13:00 μεχρι τις 12:00).Κυριακη μονο μεσημερι(12:00-19:00).Δευτερα κλειστα.

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

13 Φεβ 2018

Σάββατο μεσημέρι 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε τον Μυστικό κήπο τον οποίο είχαμε στην Wish list μας εδώ και καιρό.

Χώρος (2/4):

Ένας σχετικά μικρός χώρος μπροστά και ένας εξίσου σχετικά μικρός χώρος στο πίσω μέρος (μην φαντάζεστε κάνα κήπο). Το είχαμε προσπαθήσει να τον καλυτερευσουν καθώς και μια κολώνα που είναι στην μέση την είχαν ζωγραφίσει σαν δέντρο.

Γενικά όμως ήταν μικρός, στενός και σχεδόν αδιάφορος χώρος.

Γεύση (3/4):

Οι γνώμες ήταν μοιρασμένες ανάμεσα στο 4/4 Και στο 3/4 αλλά τελικά αποφάσισα να βάλω την βαθμολογία της πλειοψηφίας.

Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα με κινοα (6/10)

Σαλάτα Ντακος (8/10)

Χαλούμι στην σχάρα (6.5/10)

Πράσινη σαλάτα με αποξηραμένα φρούτα (6/10)

Πατάτες με πικάντικο κασέρι και σκόρδο (7/10)

3 μπιφτέκια σχάρας με σως τυριού (8.5/10)

Μπριζόλα μεγάλη χοιρινή Βλαχομπριζολα (9/10)

Ρολό κοτόπουλου γεμιστό τυλιγμένο με αμπελόφυλλα (8/10)

Μακαρουνες με μοσχαρίσια ουρά (8.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικά και αρκετά τα παιδιά στο σέρβις αλλά υπήρχαν καθυστερήσεις από την μικρή σχετικά κουζίνα και ένα φάουλ για εμένα όταν έρχεται ένα-ενα το κυρίως και όχι όλα μαζί.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με το υπέροχο ψωμί, το τραγανό παξιμαδακι με τα 2 ντιπ και γύρω στις 6 κόκα κόλες κόστισαν 100ευρω. Ποσό πολύ καλό θεωρώ για τον όγκο των πιάτων και να προσθέσω ότι είχαν κόψει και απόδειξη.

Συμπέρασμα:

Οι κριτικές των έμπειρων χρηστών επιβεβαιώθηκαν και συμφωνώ σχεδόν με όλες. Ενα καλο μαγαζί με δημιουργική αλλά και οικονομική Ελληνική κουζίνα.

01 Νοε 2017

Τα μυστικά είναι για τους δειλούς, όπως έχει πει, κάποτε, ένας σοφός άνθρωπος (κλεμμένη ατάκα από τον κ. Τύριον - ποια είναι όμως η κλεμμένη ατάκα?).

Οπότε ας αποκαλύψουμε τα μυστικά του εν λόγω μεζεδοπωλείου.

1ο μυστικό: Δεν είναι Μυστικός. Ήταν γεμάτος κόσμο, να ξέρετε.

2ο: Δεν είναι Κήπος. Είναι κάτι σαν, παλιού τύπου, αυλή. Ίσως, κάποτε, να ήταν κήπος. Κάποτε, όχι τώρα. Είναι προσεγμένη αυλή, πάντως.

3ο: Αν έχετε αιμορροΐδες ή αν, απλώς, έχετε βαρεθεί τις κλασικές ταβερνιάρικες ψάθινες καρέκλες, τότε I’ve got news for you: οι πιο πολλές έχουν μαξιλάρια!

4ο: Αν παρατηρείτε και δίνετε σημασία σε κάθε λεπτομέρεια που αφορά στο σέρβις, από το αν θα ερωτηθείτε για το νερό, έως την ύπαρξη κεράσματος στην αρχή και το τέλος, τότε, μην το κάνετε αν βρεθείτε στον ΜΚ. Τα κάνουν όλα “σωστά”.

5ο: Θα σας λείψει η αίσθηση της απροσποίητης ευγένειας από τους σερβιτόρους. Όμως δεν θα σας λείψει η ευγένεια. Ούτε η γρήγορη εξυπηρέτηση.

6ο: Αν έχετε ιδιαίτερες απορίες για την παρασκευή του φαγητού μην τις θίξετε στους σερβιτόρους, είναι πιθανόν να μην ξέρουν να σας απαντήσουν. Σε εμάς, τουλάχιστον, δεν ήξεραν αν η “κρούστα” στο κοτόπουλο σήμαινε ότι ήταν “πανέ”.

7ο: Ο χώρος μπορεί να σας θυμίσει ταβερνοκουτούκι, η παρουσίαση των πιάτων, όμως, θα σας θυμίσει εκλεπτυσμένο ρεστοράν.

8ο: Προσέξτε την παγίδα με τα δύο φύλλα μενού. Τα σταθερά πιάτα του καταλόγου είναι φθηνά (3,5-7€), ενώ, τα πιάτα ημέρας, που είναι πιο πολλά σε αριθμό (15 τα σταθερά, 24 τα ημέρας, στην επίσκεψή μου), είναι ακριβότερα (5,5-20€).

9ο: Το ψωμί σας, ίσως δεν είναι φρέσκο σε απόλυτο βαθμό. Όμως για να επανορθώσουν για αυτό, και για τα 0,7€ που χρεώνεται ανά άτομο, κάνουν την έξυπνη κίνηση να το φρυγανίζουν όταν μπαγιατέψει κι άλλο σερβίροντάς το ως καλωσόρισμα μαζί με δύο ντιπ (σταμνοτύρι με μαστίχα και τοματοπελτέ). Οπότε δύο φορές ψωμί. Καλό?

10ο: Αν έχετε κάνει απονεύρωση-σεις ή αν κάποιο δόντι σας κουνιέται, καλύτερα να αποφύγετε το φρυγανισμένο ψωμί, διότι η φρυγανιέρα τους δεν αστειεύεται. Εκτός αν συνεργάζονται με κάποιον γναθοχειρουργό που τους ζητάει πελάτες με σπασμένα δόντια. Τότε υπάρχει εξήγηση.

11ο: Το φαγητό. Το μόνο κομμάτι σχετικά με τον ΜΚ που δεν κρύβει μυστικά. Ούτε θετικά, ούτε αρνητικά. Τα πιάτα είναι πειραγμένα, είναι προσεγμένα, έχουν έντονες ελληνικές πινελιές (όπως προστάζει η μόδα της εποχής), ενώ, τουλάχιστον, όσα δοκιμάσαμε, δεν προκαλούν απογοητεύσεις. Ταυτόχρονα, δεν προσφέρονται και για υπερβάσεις.

Ενδεικτικά, δύο άτομα, δοκιμάσαμε:

- Τηγανιά μανιταριών με θυμάρι και λάδι τρούφας (5,8€).
- Γκερεμέζι με (πραγματικά) πικάντικη σάλτσα και μαρμελάδα μελιτζάνας (5,5€).
- Αλμυρά κανταϊφάκια με παστουρμά Κομοτηνής, γέμιση τυριών και σάλτσα πρόβειου γιαουρτιού (5,5€).
- Κοτόπουλο σε τραγανή κρουστά με σάλτσα μελιού (10€).

Όλα, εύγευστα και προσεγμένα. Έλειψε, όμως, το πιάτο που θα σε έκανε σε κάθε μπουκιά να λες “Ω, ρε μάνα μου, για την πάρτη σου θα επιστρέψω σύντομα”.

12ο: Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Έτσι, η ελπίδα για τη γευστική έκπληξη δεν πρέπει να πάψει να υπάρχει, τουλάχιστον όχι πριν φύγετε από το εστιατόριο. Σε μας η ξαφνική γευστική… κορύφωση ήρθε με τα σφηνάκια λικέρ με γεύση πεπόνι-μαστίχα, τα οποία μας προσφέρθηκαν ως κέρασμα στο τέλος. Ήταν πρωτότυπα και ιδιαίτερα γευστικά!

13ο: Τα μπικικίνια. Διαβάστε το μυστικό Νο8. Ξανά. Αν παίξετε, κυρίως, με πιάτα του κανονικού μενού δύσκολα θα δώσετε 20άρικο (όπως εμείς που δώσαμε 16€ και κάτι ψιλά για μετριοσυμπαθή κορεσμό). Αν ασχοληθείτε περισσότερο με τα ημέρας θα το αγγίξετε, και σε περιπτώσεις, ξεπεράσετε. Όλα αυτά, αν, φυσικά, δεν πιείτε ένα καφάσι μπύρες ο καθένας.

14ο: Μυστικό-χάρη στους προληπτικούς (γιατί δεν θα θέλατε η κριτική να τελειώσει στα 13 μυστικά - κάποιος πρέπει να σας σεβαστεί και εσάς).

Προτείνεται για όλους, εκτός από τους πολύ απαιτητικούς και τους λάτρεις του ανικανοποίητου.

17 Ιαν 2018

Ο Μυστικός Κήπος δεν είναι καθόλου μυστικός, όπως λέει και ο αγαπητός Vaggg.
Για την ακρίβεια, εκεί κατευθύνεσαι, αναγκαστικά, αφού ο κυρίως χώρος είναι μικρός και γεμάτος.

Ο κατάλογος λιτός, με ποικιλία όμως, από κρεατικά, μανιτάρια και θαλασσινά.

Εντύπωση μας έκανε που έχουν 3-4 πιάτα με χέλι.
Σε σχετική ερώτησή μας, μας ανέφεραν πως το χέλι προέρχεται από τον Αμβρακικό, από γνωστή ελληνική εταιρεία.

Το καλωσόρισμα που μας έφεραν ήταν κανάτα νερού, φρυγανισμένο ψωμί και δύο ντιπ, το ένα τοματοπελτέ και το άλλο κρέμας τυριού.

Μας έφεραν και ζυμωτό ψωμί, το οποίο το βρήκαμε εξαιρετικό και ήταν και ο λόγος που το κρατήσαμε, αφού σπανίως τρώμε ψωμί που δεν είναι, ή τουλάχιστον που δεν θυμίζει σπιτικό.

Μας περιέγραψαν αρκετά καλά τα πιάτα που ζητήσαμε και έτσι πήραμε τα εξής...

Ντακάκια παζαριού με γέμιση σως ελληνικού ροκφόρ.

Πρωτότυπη ιδέα, πλούσια η γέμιση, αλλά και πολύ αλμυρή.

Καταϊφάκια με γέμιση τυριού και παστουρμά.

Αρκετά καλά, δεν είχαμε παράπονο.

Πατάτες Νάξου σκορδάτες, με τη φλούδα τους.
Εκπληκτικό πιάτο για όσους αγαπούν το σκόρδο!
Οι πατάτες σωστά ψημένες, με αρσενικό τυρί και λίγο μαϊντανό για γαρνιτούρα.

Μοσχαρίσιο συκώτι.

Ήρθε λεπτοκομμενο, χωρίς κάποια συνοδεία ή κάποια σάλτσα για επιπλέον γεύση.
Τουλάχιστον ήταν καλοψημμένο.

Ριζότο με παρμεζάνα, απάκι κοτόπουλο και μανιτάρια.

Άλλο ένα πρωτότυπο πιάτο.
Ενώ ήταν γευστικό, μας φάνηκε αρκετά αλμυρό και το απάκι θα έπρεπε να είχε μαγειρευτεί έστω και ελάχιστα, αφού ήταν σχεδόν ωμό..

Μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασί πληρώσαμε 42€, τα οποία θεωρώ καλή τιμή για αυτά που φάγαμε.
Κέρασμα στο τέλος, δεν μας έφεραν κάτι.

Θεωρώ τον Μ. Κ ένα μεζεδοπωλείο που διαφέρει από τον μεσο όρο, ως προς την ποικιλία των πιάτων που προσφέρει.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφτούμε ξανά, για να δοκιμάσουμε και τα θαλασσινά του.

17 Μαι 2017

Επισκεφθήκαμε το Μυστικό Κήπο βράδυ Πέμπτης παρέα τεσσάρων ατόμων που συνηθίζουμε τις... τσιπουροκατανύξεις. Καθώς η παρέα είχε ήδη φτάσει προσπέρασα βιαστικά τον εσωτερικό χώρο και δεν είμαι σε θέση να τον σχολιάσω.

Βρέθηκα λοιπόν στο "μυστικό" κήπο του καταστήματος, μια αυλή με ασπρισμένους τοίχους και πολύχρωμες καρέκλες που σε συνδυασμό με τα λουλούδια σου δημιουργούν αμέσως μια χαρούμενη αίσθηση. Πολύ όμορφος χώρος.

Προχωρώ αμέσως στα φαγητά που παραγγείλαμε, όχι όλα μαζί καθώς η λογική μας είναι τσίπουρα και μεζέδες.

Καταϊφάκια με παστουρμά (αρκετά νόστιμα)
Σαλάτα ντάκο (όχι κάτι ιδιαίτερο)
Πατάτες σκορδάτες (νόστιμες αν και προσωπικά θα ήθελα λιγότερο σκόρδο)
Χαλούμι με μανιτάρια (πολύ καλό)
Λουκάνικο με μαρμελάδα ντομάτα - αν θυμάμαι καλά - (καλό)
(γενικά υπάρχουν πολλές μαρμελάδες λαχανικών στα πιάτα)
Τηγανιά συκώτι (καλή)
Πατατοσαλάτα (δεν μου άρεσε αλλά περιποιημένη)

Μπορεί να ξεχνάω κάτι αλλά προχωράω σε δύο πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πιάτα.

Ουρά μοσχαριού με ζυμαρικά
(Θεϊκό πιάτο - ίσως ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε μεζεδοπωλείο)

Τηγανητοί γίγαντες πάνω σε μία ελαφριά σκορδαλιά με ντομάτα
(Πολύ πρωτότυπο και γευστικό πιάτο με ένα τόσο κοινό προϊόν - Δεν θα καταλαβαίναμε ότι είναι γίγαντες αν δεν το ξέραμε ήδη)

Η ώρα πέρασε αλλά συνεχίζαμε τα τσίπουρα και κατά τα μεσάνυχτα ζητήσαμε ένα ακόμη πιάτο για μεζέ. Ο σερβιτόρος μας εξήγησε ευγενικά ότι η κουζίνα έχει κλείσει από ώρα, ωστόσο μας έφερε ένα επίσης εξαιρετικό πιάτο με πρόβειο τυρί και κάποια μαρμελάδα.

Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Γρήγορο σέρβις ευγενικό και ευδιάθετο προσωπικό.

Ήπιαμε αρκετά καραφάκια τσίπουρο, δύο εκ των οποίων κερασμένα και μάλιστα όχι ζητώντας το λογαριασμό αλλά σε σημείο που συνεχίζαμε να παραγγέλνουμε. Επίσης στα συν του μαγαζιού.

Λογαριασμός για τα παραπάνω -ίσως μου διαφεύγει κάτι- μαζί με αρκετά τσίπουρα 100 ευρώ. Δίκαιη τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα φαγητού και ποτού.

Προφανώς το ακριβώς 100 ευρώ είναι αποτέλεσμα στρογγυλοποίησης το οποίο καταγράφω επίσης ως πολύ θετικό και ένδειξη σεβασμού στον πελάτη.

Γενικά δεν ενθουσιάζομαι εύκολα αλλά ο Μυστικός Κήπος ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Σίγουρα θα ξαναπάω και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αγαπητοί χρήστες του a4f που με τις αναρτήσεις των κριτικών σας, με τις γλαφυρές περιγραφές πιάτων, γεύσεων και επιγεύσεων, χώρων και ανθρώπων που εξυπηρετούν προκαλείτε το ενδιαφέρον μου να επισκεφτώ τόσους και άλλους τόσους χώρους που τελικά ή πρέπει να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μου κάνει σημαντική αύξηση και αλλαγή ωραρίου για να εξασφαλίσω τα απαραίτητα (χρόνο και χρήμα) ώστε να αυξήσω τη δυναμική επσικεψιμότητάς μου ή να προσγειωθώ και να -συνεχίσω να συμβουλεύομαι το site ιεραρχώντας ότι και όσο μπορώ... ΔΕ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!
Για να μην παρεξηγηθώ, εσείς καλά κάνετε.... και σας παρακαλώ συνεχίστε!!

Και μετά την παραπάνω εισαγωγή για τον τρόπο που με "σκανδαλίζετε" η οποία αφορά και στο Μυστικό Κήπο, τον οποίο επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ έχοντας διαβάσει πολύ προσεκτικά τα σχόλιά σας- και σοφά κάνοντας κράτηση για 4 άτομα- προσθέτω και το δικό μου σχολιασμό.

Καταρχήν να σας πω ότι το Χαλάνδρι και οι γύρω περιοχές δε μας είναι άγνωστες, από τα νιάτα μας κυκλοφορούμε εκεί και φυσικά γνωρίζοντας τη δυσκολία στο parking επιλέξαμε να κινηθούμε με τη moto (ευτυχώς το καλοκαίρι συνεχίζεται) απολαμβάνοντας το προνόμιο να αφήσουμε το μεταφορικό μας μέσο ακριβώς έξω από την πόρτα του Μυστικού Κήπου, σε αντίθεση με τους άλλους 2 οι οποίοι ταλαιπωρήθηκαν λιγάκι....
Πολύ ευχάριστη έκπληξη οι ευγενικές καλησπέρες όλου του προσωπικού κατά τη διέλευσή μας από τον εσωτερικό χώρο προς την αυλή τους.
Μικρή απογοήτευση ο περιορισμένος χώρος και η πληθώρα των τραπεζοκαθισμάτων που μου έδωσαν την αίσθηση του απόλυτου στριμώγματος.
Ερωτηματικά μου προκάλεσε η απορία στα πρόσωπα των ανθρώπων που τους ανέφερα την κράτησή μας, απορία που μοιράστηκαν και μεταξύ τους ψάχνοντας να βρουν που θα μας τοποθετήσουν στο χώρο-ευτυχώς μετά από 2-3 λεπτά μας έδειξαν το τραπέζι μας.
Η δεύτερη και τελευταία απογοήτευση ήταν το μέγεθος του τραπεζιού μας -όπως και όλα τα υπόλοιπα του ΜΚ- πολύ μικρό είχε ήδη γεμίσει με τα ποτήρια, την κανάτα το νερό και τα πιάτα/μαχαιροπήρουνα και αναρωτιόμασταν που θα χωρέσουν τα φαγητά.
Τα παιδιά στο service ευγενικά προσπαθώντας να μας εξυπηρετήσουν όλους με χαμόγελο -παρά το μόνιμο τρέξιμό τους στην προσπάθεια να προλάβουν τα πάντα, παρόλα αυτά παρατηρήθηκε στην αρχή τουλάχιστον καθυστέρηση να μας φέρουν καταλόγους και το κρασί που παραγγείλαμε (το υπενθυμίσαμε 2-3 φορές) οπότε βάζω 3/4 (για το λόγο που αναφέρει και η evi-μην αδικούμε άλλους χώρους με καλύτερη οργάνωση στο service).

Επιλέξαμε να πιούμε λευκό κρασί (ροδίτης) πολύ καλό.
Έφτασε στο τραπέζι μας το πανεράκι με ψωμάκι συν παξιμαδάκια με 2 αλοιφές.
Παραγγείλαμε τα μανιτάρια τηγανιά με λάδι τρούφας, εξαιρετικό ορεκτικό
1 σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο και ντοματίνια πολύ φρέσκα υλικά, δροσιστική και απολαυστική.
Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια που σερβίρονται με πληγούρι, πραγματικά πεντανόστιμο πιάτο και ψητό φιλέτο κοτόπουλο που -και αυτό- συνοδεύονταν από πληγούρι, εξίσου καταπληκτικό.
Η αλήθεια είναι ότι ο ΜΚ όσον αφορά στην παρουσίαση, γεύση και ποιότητα των πιάτων του παίρνει άριστα (εξ ού και οι 4 ντοματούλες). Ενθουσιάστηκα από το προσφερόμενο φαγητό και κρασί, με χάλασε όμως πάρα πολύ το πολύ μικρό μέγεθος τραπεζιού μας -φανταστείτε ότι ο ένας εκ των 4 είχε στα γόνατά του το καλαθάκι με το ψωμάκι! - και η απουσία βοηθητικού τραπεζιού, το οποίο ρωτήσαμε εάν είχαν για να εισπράξουμε αρνητική απάντηση, ούτε κάν ελεύθερη καρέκλα δεν υπήρχε για να ακουμπίσουμε τα όσα δε χωρούσαν στο τραπέζι μας.
Και ναι, ο ένας εκ των σεφ προς το τέλος της βραδιάς πέρασε από το τραπέζι μας και του παινέψαμε τα πιάτα μεν, του εκφράσαμε τη δυσκολία που προκαλεί το στρίμωγμα δε, καταλάβαμε την αμηχανία που του προκάλεσε το σχόλιό μας, αλλά είναι η αλήθεια!

Κατανοώ ότι η κάθε επιχείρηση έχει στόχο την καλύτερη απόδοση, αλλά βρε παιδί μου και να "χτυπάει" ο σερβιτόρος συνεχώς στην καρέκλα μου κατά τη διεύλευσή του στο χώρο δεν είναι και το καλύτερο.

Να σημειώσω ότι μας έστειλαν 1/2 kgr κρασί κέρασμα- και τους ευχαριστούμε για αυτό.

27 Ιαν 2018

Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε κι εμείς τον Μυστικό Κήπο για να σχηματίσουμε δική μας άποψη για το μαγαζί. Σάββατο βράδυ λοιπόν κράτηση για 4 άτομα σε χώρο μη καπνιζόντων όπου μας ενημέρωσε τηλεφωνικά το e-table οτι δεν είχε σε μη καπνιζόντων τελικά και θα καθόμασταν στην αυλή με σόμπες. Φτάσαμε και το τραπέζι μας περίμενε.

Ο χώρος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και η αυλή ήταν ευτυχώς κλειστή με νάιλον. Είχε πολύ κόσμο με αποτέλεσμα να αργήσουμε να δώσουμε παραγγελία.

Πήραμε μια σαλάτα με ροκα και σύκο η οποία ηταν αρκετά μικρή για την τιμή της. Είχε την ατυχία ο σερβιτόρος την ώρα που μας την άφησε να πέσει λίγη έξω και την πήρε να την αλλάξει με πρωτοβουλία δική του γεγονός που εκτιμήθηκε. Οταν δώσαμε παραγγελία μας ενημέρωσε η κοπέλα οτι δεν θα έρθουν μαζί τα πιάτα οποτε δεν θα τρώμε όλοι μαζί γιατί εξαρτιόταν απο την ώρα που ετοιμάζονταν.

Πήραμε σκορδατες πατάτες με τυρί που ηταν εξαιρετικές και τραγανές. Επόμενο πιάτο παπαρδελες με λαδι τρουφας και μανιτάρια-αρκετά καλό. Παραγγείλαμε κοτόπουλο γεμιστό με συνοδεια πουρε και σαφραν αρκετά καλό και μπιφτέκι ψητό περιχυμενο με κρεμα γάλακτος το οποίο ήταν καλοψημένο αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Το τελευταίο πιάτο ηταν πανσετα με καπνιστες πατάτες με τη φλούδα, όπου οι πατάτες ήταν σκληρουτσικες και η πανσετα κομμένη σε φετες με μια βαριά γεύση. Τέλος πήραμε πανακοτα και banofee όπου η σαντιγί του ηταν σίγουρα από την ετοιμη σε μπουκάλι που βάζουμε στα ροφήματα. Τέλος το λικέρ πεπόνι ηταν ιδιαίτερο και δροσιστικο.

Δεν πιστεύω οτι θα ξαναπηγαινα και λόγω χώρου και λόγω γεύσεων και λόγω τιμών, γιατί οι μερίδες ήταν μικρές(παπαρδελες, πανσετα) και ακριβές.

10 Ιαν 2018

Μια πολύ μέτρια κατάσταση:

- Το φαγητό μέτριο σε γενικές γραμμές, πατάτες με σκόρδο απλά υποφερτές, ρεβυθάδα αρκετά καλή όπως και η σαλάτα, χοιρινή βλαχομπριζόλα ενδιαφέρουσα (αλλά δεν κατάλαβα γιατί σου την φέρνουνε κομμένη σε κομμάτια, και το κόκκαλο συνοδεία), και τέλος το συκώτι μόσχου το ζητήσαμε τηγανιτό, σκέτη απογοήτευση. Αμφιβάλλω αν πέρασε από τηγάνι, ήρθε ντίγκα στη σάλτσα σαν βραστο,... και ναί, κι αυτό κομμένο σε μικρά κομματάκια, σαν μερίδα γύρος (γιατί ρε παιδιά, δεν μπορούμε να το κόψουμε μόνοι μας?)

- χώρος (μη καπνιστών) μικρός, και πολύ θορυβώδης

- το προσωπικό ευγενικό και συμπαθητικό

- οι τιμές του είναι σχετικά καλές, πληρώσαμε 60 ευρώ τα 4 άτομα, με ένα μπουκάλι κρασί (10 ευρώ), 2 κύρια πιατα, 2 ορεκτικά, μια σαλάτα

15 Φεβ 2017

Ο Μυστικός Κήπος είναι όντως μυστικός αλλά πολύ καλός! Λίγο δύσκολο το παρκάρισμα εκτός αν μπορείτε να παρκάρετε 3-4 στενά μακριά προς Παπανικολή δηλ. Ο χώρος είναι λίγο μικρός (καθίσαμε μπροστά αλλά υπάρχει και κήπος στο βάθος πολύ ωραίος).

Ήμασταν 6 άτομα. Πήραμε τη βλαχομπριζόλα (εξαιρετική και κομμένη ήδη, βολεύει αν βάλεις όλα τα φαγητά στη μέση όπως εμείς), τα μανιτάρια (πολύ καλά), μια πράσινη σαλάτα (μέτρια), κοτόπουλο μπούτι ψητό (πολύ ωραίο), μακαρούνες με λαχανικά (πολύ καλές), και μπιφτέκια (επίσης ωραίο πιάτο). Γενικά τα φαγητά όλα ποιοτικά και με γρήγορη και ευγενική εξυπηρέτηση. Ίσως ένα θέμα να είναι τα τραπέζια σε σχέση με το χώρο αλλά υπάρχει καλή θέληση γενικά. Θα έλεγα υπάρχουν και πιο στριμωγμένα μαγαζιά.

Η τιμή ήταν περίπου 15 ευρώ το άτομο, αρκετά καλή για την ποιότητα.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα για το φαγητό!

Τετάρτη βράδυ αποφασίσαμε 5 φίλοι να επισκεφτούμε τον ΜΚ επιρρεασμένοι από κάποια καλά λόγια που είχαμε ακούσει από φίλους και αφού συμβουλευτήκαμε τις κριτικές του site αυτού.
Χώρος. Τίποτα το ιδιαίτερο. Απλός με ανοιχτά χρώματα και υποτυπώδη διακόσμηση(τουλάχιστον ο εσωτερικός χώρος που καθήσαμε εμεις).
Service. Αφού περιμέναμε 20 λεπτά να μας δώσει κάποιος σημασία, επιτέλους ήρθε ο σερβιτόρος ευγενικός μεν αλλα σε καμμιά επικοινωνία με κάποιον που είχε προηγηθεί, στον οποίο με πίεση δική μας είχαμε ήδη παραγγείλει 3 πρώτα, τα οποία όμως δεν είχαν φανεί.
Εκνευρισμένοι παραγγείλαμε ζητώντας να δοκιμάσουμε το χύμα κρασί τους. Ο ενας σερβιτόρος μας έλεγε ότι είναι μοσχοφίλερο ο άλλος ότι είναι μοσχάτο.
Πλήρης ασυνεννοησία.
Τελικά 1 ώρα μετά επιτέλους ξεκινήσαμε να τρώμε.
-πατατές τηγανιτές. νόστιμες
-αχινοσαλάτα. ε΄χουμε φάει πολύ καλύτερη
-ριζότο σε μελάνι σουπιάς. πολύ νόστιμο αν και τσιμπημενο στη τιμή(16 ευρω)
-χταπόδι με ζυμαρικά. τελείως άνοστο με το χταπόδι να το ψάχνεις με τον φακό
-βλήτα. χωρίς λαδι και χωρις λεμόνι.
-αγγιναρες τηγανητές. το μόνο αξιοπρόσεκτο πιάτο μαζί με το ριζότο
-μύδια αχνιστά. καλομαγειρεμένα αλλα με μικρό περιεχόμενο.
-1 κιλό κρασί λευκό χύμα
-2 καραφάκια τσίπουρο
2 μπύρες από τις οποίες την μια μας την κέρασαν γιατί πρόσεξαν ότι υπήρχε μια γενική δυσαρέσκεια στο τραπέζι
-1 νερό 1 λίτρο(1,70 ευρώ)
Στο τέλος μας κέρασαν ενα σφινάκι λικέρ
Συνολικός λογαριασμός 82 ευρω
Συμπέρασμα. Υπερεκτιμημένο μαγαζί στο οποιο ούτε ο χ΄ρος, ούτε το σέρβις αλλά ούτε και το φαγητό δικαιολογούν τις κριτικές που είχαμε διαβάσει.
Με τα ίδια χρήματα σε άλλα μεγεδοπωλεία τρώς πρισσότερο και με γεύσεις σαφώς ανώτερες.

12 Μάρ 2017

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, υπάρχει και εσωτερικός μη καπνιζοντων και αυλή με σόμπες που μπορείς να καπνίσεις. Παραγγείλαμε πατάτες σκορδάτες με αρσενικό Νάξου, μανιτάρια σωτέ, χύμα κρασί λευκό και τέσσερα κυρίως πιάτα: μπιφτέκι με σος καπνιστού τυριού, μακαρούνες με κολοκύθι και ξύγαλα, σπαγκέτι με όστρακα και λαυράκι με σος πορτοκαλιού. Όμορφες γεύσεις, θα ήθελα ελάχιστα μεγαλύτερες μερίδες.

Η σπαγκέτι με τα όστρακα ήταν νόστιμη αλλά τα όστρακα λίγα, το μπιφτέκι ελαφρώς πιο αρμυρό απ ότι θα ήθελα και το λαυράκι πολύ μικρή μερίδα άνευ συνοδευτικού. Στο τέλος πήραμε και τρια γλυκά, τσιζ κεικ λεμόνι απλά συμπαθητικό, μους σοκολάτας πολύ καλή και μους φυστικοβούτυρου η οποία ήταν όνειρο, αν πάτε μην τη χάσετε με τίποτα! Λογαριασμός για 4 άτομα 78 ευρώ.

Το προσωπικό ευγενέστατο και το σέρβις γρήγορο. Θα ξαναπήγαινα.