ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Μοντέρνες ταβέρνες

Καραολη Δημητρίου 21, Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο ολη μερα ανοιχτο (13:00 μεχρι τις 12:00).Κυριακη μονο μεσημερι(12:00-19:00).Δευτερα κλειστα.
Παροχές:
Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σε μια κρυφή χωριάτικη αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου, μαγειρεύονται σε ανοιχτή κουζίνα προς το κοινό ιδιαίτεροι μεζέδες με εκλεκτές πρώτες ύλες, στηρίζοντας τους μικρόπαραγωγούς της Ελληνικής γης.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Όπως πάνε τα πράγματα, με βλέπω να ανακηρύσσομαι επίτιμος δημότης Βορείων Προαστίων. Σάββατο βράδυ βρέθηκα στο ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ στο Χαλάνδρι, ούτε διακόσια μέτρα απόσταση από το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, το οποίο είχα επισκεφθεί πριν δύο ακριβώς εβδομάδες. Είχα σημειώσει τότε ότι το Χαλάνδρι είναι TO hot spot της διασκέδασης στα Β. Π., τώρα ήρθε απλά η επιβεβαίωση.

Εννοείται πως ακολούθησα την ίδια διαδρομή, κατευθείαν στο πάρκινγκ και μετά λίγος ποδαρόδρομος που σου ανοίγει και την όρεξη, χαλάλι τα 5 ευρώ. Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ βρίσκεται στην οδό Καραολή – Δημητρίου, λίγα μέτρα από τη διασταύρωση με τον τρελό πεζόδρομο της Θουκυδίδου (όποιος τον έχει περπατήσει ξέρει! ). Προθάλαμος δεν υπάρχει, μπαίνεις αμέσως στο χώρο που προορίζεται για τους μη καπνιστές (ο νόμος φαίνεται να τηρείται, καλό αυτό).

Ακολουθεί ο χώρος με την ανοικτή κουζίνα και τις επίσης σχεδόν μυστικές τουαλέτες (εκεί που είναι κρυμμένες ο συνειρμός προκύπτει αβίαστα, είναι πάντως μικρές αλλά καθαρές), που τον προσπερνάτε και βγαίνετε στο «μυστικό» κήπο. Πώς έγραφαν παλιά οι πινακίδες στην πόρτα της εισόδου «Στο βάθος κήπος»; Αυτό ακριβώς έχουμε και εδώ, έναν αρκετά μεγάλο και αρκετά πράσινο κήπο με άσπρο «νησιώτικο» τοίχο γύρω γύρω, στη διάθεση των καπνιστών βεβαίως βεβαίως. Η παρέα μας προτίμησε να καθίσει στον κλειστό χώρο, είμασταν τέσσερις και είχαμε ένα ωραιότατο τραπέζι στη διάθεσή μας που χαλαρά θα επαρκούσε για έξι. Κάνοντας θέλοντας και μη τη σύγκριση με το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, όπου υπέστημεν το στρίμωγμα της σαρδέλας, θα έδινα γι’ αυτό και μόνο το λόγο ένα καθαρό 4. Συντρέχουν όμως και άλλοι λόγοι:

Γενικά ξεκούραστα για το μάτι παλ χρώματα σε τοίχους και επίπλωση, βολικότατα τραπεζοκαθίσματα, ένας πολύ φωτεινός ζωγραφικός πίνακας στα αριστερά, απέναντι ένας μεγάλος καθρέφτης με πλαίσιο από κλαδιά δέντρου, μια πολύ πρωτότυπα μασκαρεμένη σαν δέντρο κολώνα στο κέντρο, ο αναπόφευκτος μαυροπίνακας στον πίσω τοίχο (παιδιά, έτσι είναι άχρηστος, βάλτε του χρώμα! ), και βέβαια το γειτόνεμα με την open kitchen που δεν ενοχλεί καθόλου με μυρουδιές ή τσίκνα, αντίθετα εντυπωσιάζει κάθε τόσο με τις φωτιές που πετάγονται από τα τηγάνια.

Άριστα θα βάλω και στο σέρβις. Τρία άτομα στον τομέα μας, ο καθένας με συγκεκριμένα καθήκοντα αλλά και πνεύμα συνεργασίας, έτσι ώστε ο πελάτης να μη χρειάζεται να προβεί σε αναζήτηση του σερβιτόρου μέσω του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Τα πάντα ήρθαν στο τραπέζι μας όπως τα έβγαζε η κουζίνα, στοιχείο θετικό, γιατί στο ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ δεν λέει να πάρεις ατομική μερίδα, όλα στη μέση κι όποιος αντέξει. Επανειλημμένες ερωτήσεις με πραγματικό ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό, με αποκορύφωμα προς το τέλος της βραδιάς που έσκασε μύτη ο ένας εκ των τριών σεφ της κουζίνας και έπιασε κανονική κουβέντας μαζί μας, το εκτίμησα ιδιαίτερα ως κίνηση.
Η κουζίνα αρίστευσε. Μολονότι περιοριστήκαμε, τρόπος του λέγειν, σε κρεατικά και συναφείς μεζέδες, είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω ποικιλία εδεσμάτων, σχεδόν όλα πολύ κοντά στο άριστα. Κυριολεκτικά αφρός τα κανταϊφάκια με κρέμα και ολίγη από παστουρμά, λίαν πρωτότυποι οι τηγανιτοί σε κουρκούτι γίγαντες πάνω σε light σκορδαλιά με χρώμα και επίγευση ντομάτας, άριστα δέκα οι σκορδάτες πατάτες σε μικρά κυβάκια με σκόνη πάπρικας από πάνω. Οφείλω επίσης να επαινέσω τη λεγόμενη «βλαχομπριζόλα», η οποία έφθασε πάνω σε μαύρη πέτρα κομμένη σε λεπτές φέτες. εξαιρετική ιδέα που δείχνει ότι ο σεφ σκέφτεται την άνεση του πελάτη. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν ιδιαίτερα και οι βώλοι από τυρί γκερεμέζι με τις δύο σάλτσες που τους συνόδευαν, η μία γλυκιά και η άλλη turbo, περιείχε προφανώς wasabi. Ξέρετε ότι κατά κανόνα περιορίζομαι στην αναφορά των highlights, αν κράτησα σημείωση για την επόμενη φορά είναι η γαβάθα με τον ντάκο και το πιάτο με τον καβουρμά, σε αντικατάσταση της κάπως άνευρης πράσινης σαλάτας και της καπαροσαλάτας (ή μάλλον στιφαδοσαλάτας με πολύ κρεμμύδι και ολίγη κάπαρη).

Το νέο σε σχέση με προηγούμενες κριτικές: Υπάρχουν πλέον γλυκά στον κατάλογο! Μοιραστήκαμε μια καλή μους με γεύση πραλίνας, και μας προσέφεραν λίγο χαλβά, ο οποίος στη διάρκεια της Σαρακοστής θεωρείται πια παντού must, είμαι βέβαιος ότι και στη ΣΠΟΝΔΗ χαλβά πειραγμένο θα έχει στο τέλος του μενού. Τέλος πάντων, ήταν πραγματικά νόστιμος και … δωρεάν. Νερό κρύο μάρκας Βρυσούλεν, που ανανεωνόταν διαρκώς, ψωμί φρυγανισμένο, που δεν έλειψε επίσης. Για το δείπνο μας προτιμήσαμε ένα ροζέ Αβαντίς (Εύβοια, 17 €), ταίριαξε όντως πολύ καλά με το φαγητό.
Χωρίς ποτά ο λογαριασμός δεν θα ξεπερνούσε τα 60 ευρώ, θεωρώ συνεπώς σωστό να βάλω και εδώ 4. Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ μπορεί λοιπόν να πάρει με το σπαθί του θέση στη wish list σας.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Νομίζω ότι δεν θα συμμεριστώ τις ενθουσιώδεις κριτικές άλλων χρηστών σχετικά με τη συγκεκριμένη μοντέρνα ταβέρνα την οποία είχα βάλει στο μάτι εδώ και αρκετό καιρό. Βρίσκεται χωμένη κυριολεκτικά σε έναν στενό δρόμο, κάθετο στη βασική κεντρική λεωφόρο του Χαλανδρίου και γι΄ αυτό -ακόμη και για τους μη γνωρίζοντες το Χαλάνδρι- δεν είναι δύσκολο να εντοπιστεί. Η επωνυμία του μαγαζιού είναι πραγματικά ευρηματική και ακριβής: απέξω δεν φαίνεται καν ότι στο εσωτερικό "κρύβεται" ένας μυστικός κήπος, μια εσωτερική αυλή, σαν αίθριο. Είναι από τα στοιχεία που κάνουν την ταβέρνα ξεχωριστή και ιδιαίτερη.

Κυριακή μεσημέρι, μια μέρα σχετικά ζεστή και μετά από τηλεφωνική κράτηση κατά τη διάρκεια της οποίας η ευγένεια του υπαλλήλου ξεπέρασε την προσδοκία, φτάνουμε 4 άτομα και καθόμαστε στον "κήπο" σε μια γωνιά. Καταρχάς να διευκρινίσω ότι, για να φτάσει κανείς στον κήπο, περνάει από το εσωτερικό της ταβέρνας το οποίο είναι σχετικά μικρό, αλλά φροντισμένο, όμορφο και περιποιημένο και εναλλακτικά μπορείς να καθίσεις και εκεί. Ως προς τα λοιπά ο κήπος σίγουρα δεν είναι κήπος: θα μπορούσε να παραπέμπει όμως σε κήπο με περισσότερη πρασινάδα, λουλούδια κλπ.

Αν και μικρός ο χώρος, διαθέτει αρκετά τραπέζια. Την ημέρα που πήγαμε ήταν ασφυκτικά γεμάτο το μαγαζί με αρκετή βαβούρα και έναν σχετικό πανικό. Οι σερβιτόροι έτρεχαν σαν παλαβοί να εξυπηρετήσουν τις ορδές που κατέφταναν, ενώ αρκετοί που δεν είχαν κάνει κράτηση έφευγαν απογοητευμένοι. Η εξυπηρέτηση λοιπόν όπως ήταν αναμενόμενο ήταν λίγο προβληματική αλλά με τόσο κόσμο πώς να μην είναι; Άργησαν να μας πάρουν παραγγελία, χρειάστηκε να ζητήσουμε 2 φορές να έρθει και επαναλήφθηκε το ίδιο όταν μας τελείωσε το νερό κλπ. Αναμενόμενο και φυσιολογικό με τόσο κόσμο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δεν με χάλασε ιδιαίτερα. Η βαθμολογία μου όμως σε αυτόν τον τομέα είναι 2 ντοματούλες, γιατί διαφορετικά θα αδικούσα άλλους χώρους εστίασης που ακόμα και με τόσο κόσμο αντεπεξέρχονται επαρκέστερα.

Ως προς το φαγητό ο κατάλογος είναι αρκετά ενδιαφέρων με ποικιλία πιάτων και μάλιστα κάποια από αυτά είναι αρκετά πρωτότυπα με γευστικούς συνδυασμούς λίγο πιο ασυνήθιστους. Επίσης είχε αρκετά πιάτα με θαλασσινά γεγονός που δεν περίμενα. Γενικά ο κατάλογος είχε 1-2 αντιπροσωπευτικά και χαρακτηριστικά πιάτα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας (Κρήτη, Νάξος, Σέρρες κλπ).

Στην αρχή για κλαωσόρισμα καταφτάνει μια μικρή ξύλινη τάβλα με παξιμαδάκια και ψωμάκια και 2 ντιπ εκ των οποίων το ένα ήταν κάτι σαν πικάντικη κόκκινη σάλτσα και το άλλο σως γιαουρτιού ή κάτι τέτοιο με μαστίχα όσο κι αν ακούγεται παράξενο (! ). Στη συνέχεια άρχισαν να καταφτάνουν αυτά που παραγγείλαμε. Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι τα ορεκτικά ήρθαν ένα-ένα και όχι όλα μαζί και από τα κυρίως πιάτα, ήρθαν αρχικά τα 2, ενώ το τρίτο κατέφτασε, αφού είχαν φάει οι άλλοι 2 και είχαν τελειώσει.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:

-τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας που κατέφτασε ζεστή και αχνιστή σε ένα τηγανάκι και μας μάγεψε με την εξαιρετική γεύση της

-χαλούμι σχάρας με ψητή ντομάτα και μανιτάρια πλευρώτους, επίσης εξαιρετικό πιάτο (εδώ να επισημάνω κάτι που το συνηθίζουν κι άλλοι: βλέπεις ότι είμαστε 4 άτομα και φέρνεις 3 κομμάτια: θα χάσεις κάτι αν φέρεις 4; Δε λέω να το κάνεις όταν στο τραπέζι υπάρχουν 6 ή 16 άτομα και να φέρεις 6 ή 16 κομμάτια αλλά κατά περίπτωση μπορείς να κάνεις μια εξαίρεση)

-πατάτες Νάξου σκορδάτες με τη φλοίδα τους και με αρκετά έντονη τη μυρωδιά του σκόρδου που κατέφτασαν σε μπολάκι και ήταν πασπαλισμένες με τριμμένο τυράκι (αρσενικό Νάξου νομίζω) και μαϊντανό (;)

-γαμοπίλαφο, το κλασικό κρητικό πιάτο σε αρκετά μεγάλη μερίδα ικανοποίησε με τη γεύση του και το άρωμά του

-μπιφτέκια μοσχαρίσια με βλήτα και σως που πραγματικά μας ενθουσίασαν. Ήταν ζουμερά και η σως ήταν εξαιρετική.

-χοιρινό κότσι για 2 άτομα με πουρέ πατάτας: πολύ χορταστικό πιάτο, το κότσι έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα, νομίζω όμς ότι ο πουρές δεν του πάει για συνοδευτικό παρότι ήταν άψογος γευστικά (ίσως να φταίει το γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς αυτό το πιάτο το έχουμε συνδέσει με μπιραρίες και γερμανική κουζίνα και γι΄ αυτό το έχουμε συνηθίσει με ξινολάχανο). Θα μπορούσαν να το συνοδεύσουν ωστόσο με baby πατατούλες φούρνου με τη φλοίδα τους

-2 πανεράκι ψωμί το οποίο ήταν ζυμωτό και είχε φετούλες και από μαύρο και από λευκό ψωμί

-1/2 ροζέ κρασί χύμα

Το νερό ήρθε σε κανάτα. Από γλυκά δεν παραγγείλαμε αν και είχε 2-3.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 63.50 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό, μείναμε όμως ικανοποιημένοι και από τις γεύσεις των πιάτων, την ποιότητα και τη νοστιμιά τους. Γενικότερα είναι προτιμότερο να πάει κάποιος καθημερινή που υποθέτω ότι τα πράγματα θα είναι πιο ήρεμα για να ευχαριστηθεί το φαγητό του.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αγαπητοί χρήστες του a4f που με τις αναρτήσεις των κριτικών σας, με τις γλαφυρές περιγραφές πιάτων, γεύσεων και επιγεύσεων, χώρων και ανθρώπων που εξυπηρετούν προκαλείτε το ενδιαφέρον μου να επισκεφτώ τόσους και άλλους τόσους χώρους που τελικά ή πρέπει να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μου κάνει σημαντική αύξηση και αλλαγή ωραρίου για να εξασφαλίσω τα απαραίτητα (χρόνο και χρήμα) ώστε να αυξήσω τη δυναμική επσικεψιμότητάς μου ή να προσγειωθώ και να -συνεχίσω να συμβουλεύομαι το site ιεραρχώντας ότι και όσο μπορώ... ΔΕ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!
Για να μην παρεξηγηθώ, εσείς καλά κάνετε.... και σας παρακαλώ συνεχίστε!!

Και μετά την παραπάνω εισαγωγή για τον τρόπο που με "σκανδαλίζετε" η οποία αφορά και στο Μυστικό Κήπο, τον οποίο επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ έχοντας διαβάσει πολύ προσεκτικά τα σχόλιά σας- και σοφά κάνοντας κράτηση για 4 άτομα- προσθέτω και το δικό μου σχολιασμό.

Καταρχήν να σας πω ότι το Χαλάνδρι και οι γύρω περιοχές δε μας είναι άγνωστες, από τα νιάτα μας κυκλοφορούμε εκεί και φυσικά γνωρίζοντας τη δυσκολία στο parking επιλέξαμε να κινηθούμε με τη moto (ευτυχώς το καλοκαίρι συνεχίζεται) απολαμβάνοντας το προνόμιο να αφήσουμε το μεταφορικό μας μέσο ακριβώς έξω από την πόρτα του Μυστικού Κήπου, σε αντίθεση με τους άλλους 2 οι οποίοι ταλαιπωρήθηκαν λιγάκι....
Πολύ ευχάριστη έκπληξη οι ευγενικές καλησπέρες όλου του προσωπικού κατά τη διέλευσή μας από τον εσωτερικό χώρο προς την αυλή τους.
Μικρή απογοήτευση ο περιορισμένος χώρος και η πληθώρα των τραπεζοκαθισμάτων που μου έδωσαν την αίσθηση του απόλυτου στριμώγματος.
Ερωτηματικά μου προκάλεσε η απορία στα πρόσωπα των ανθρώπων που τους ανέφερα την κράτησή μας, απορία που μοιράστηκαν και μεταξύ τους ψάχνοντας να βρουν που θα μας τοποθετήσουν στο χώρο-ευτυχώς μετά από 2-3 λεπτά μας έδειξαν το τραπέζι μας.
Η δεύτερη και τελευταία απογοήτευση ήταν το μέγεθος του τραπεζιού μας -όπως και όλα τα υπόλοιπα του ΜΚ- πολύ μικρό είχε ήδη γεμίσει με τα ποτήρια, την κανάτα το νερό και τα πιάτα/μαχαιροπήρουνα και αναρωτιόμασταν που θα χωρέσουν τα φαγητά.
Τα παιδιά στο service ευγενικά προσπαθώντας να μας εξυπηρετήσουν όλους με χαμόγελο -παρά το μόνιμο τρέξιμό τους στην προσπάθεια να προλάβουν τα πάντα, παρόλα αυτά παρατηρήθηκε στην αρχή τουλάχιστον καθυστέρηση να μας φέρουν καταλόγους και το κρασί που παραγγείλαμε (το υπενθυμίσαμε 2-3 φορές) οπότε βάζω 3/4 (για το λόγο που αναφέρει και η evi-μην αδικούμε άλλους χώρους με καλύτερη οργάνωση στο service).

Επιλέξαμε να πιούμε λευκό κρασί (ροδίτης) πολύ καλό.
Έφτασε στο τραπέζι μας το πανεράκι με ψωμάκι συν παξιμαδάκια με 2 αλοιφές.
Παραγγείλαμε τα μανιτάρια τηγανιά με λάδι τρούφας, εξαιρετικό ορεκτικό
1 σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο και ντοματίνια πολύ φρέσκα υλικά, δροσιστική και απολαυστική.
Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια που σερβίρονται με πληγούρι, πραγματικά πεντανόστιμο πιάτο και ψητό φιλέτο κοτόπουλο που -και αυτό- συνοδεύονταν από πληγούρι, εξίσου καταπληκτικό.
Η αλήθεια είναι ότι ο ΜΚ όσον αφορά στην παρουσίαση, γεύση και ποιότητα των πιάτων του παίρνει άριστα (εξ ού και οι 4 ντοματούλες). Ενθουσιάστηκα από το προσφερόμενο φαγητό και κρασί, με χάλασε όμως πάρα πολύ το πολύ μικρό μέγεθος τραπεζιού μας -φανταστείτε ότι ο ένας εκ των 4 είχε στα γόνατά του το καλαθάκι με το ψωμάκι! - και η απουσία βοηθητικού τραπεζιού, το οποίο ρωτήσαμε εάν είχαν για να εισπράξουμε αρνητική απάντηση, ούτε κάν ελεύθερη καρέκλα δεν υπήρχε για να ακουμπίσουμε τα όσα δε χωρούσαν στο τραπέζι μας.
Και ναι, ο ένας εκ των σεφ προς το τέλος της βραδιάς πέρασε από το τραπέζι μας και του παινέψαμε τα πιάτα μεν, του εκφράσαμε τη δυσκολία που προκαλεί το στρίμωγμα δε, καταλάβαμε την αμηχανία που του προκάλεσε το σχόλιό μας, αλλά είναι η αλήθεια!

Κατανοώ ότι η κάθε επιχείρηση έχει στόχο την καλύτερη απόδοση, αλλά βρε παιδί μου και να "χτυπάει" ο σερβιτόρος συνεχώς στην καρέκλα μου κατά τη διεύλευσή του στο χώρο δεν είναι και το καλύτερο.

Να σημειώσω ότι μας έστειλαν 1/2 kgr κρασί κέρασμα- και τους ευχαριστούμε για αυτό.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μια μικρή αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου δυστυχώς με λίγα τραπέζια. Σάββατο βράδυ γεμίζει ασφικτικά. Το μεγαλύτερο ατού του μαγαζιού είναι το προσωπικό που είναι ευγενέστατο, γρήγορο και εξυπηρετικό.

Ενδιαφέρον κουζίνα καθώς σχεδόν όλα τα πιάτα έχουν το κάτι διαφορετικό με εξαίρεση τα μπιφτέκια που ηταν απλά αλλα καταπληκτικά. Η εξαιρετική ποιότητα του κρέατος συνέβαλε σε αυτό. Τά μόσχαρίσια μάγουλα επίσης θεσπέσια καθώς το κρεάς έλιωνε στο στόμα. Ωραία ζεστή πατατοσαλάτα. Μόνο οι πανσέτες δεν ηταν του γούστου μου, στεγνές αλλα χωρίς λίπος, όμως σερβίροντε σε πουρέ σελινόριζας που είναι πολύ νόστιμο,

Τα περισσοτερα πιάτα κρεατικών σερβίρονται με κάποιο τυρί καί παρ'οτι φίλος συνήθως δεν το τρώει, μέχρι και το γιδοτύρι του άρεσε.

Οι σαλάτες και κάποια πρώτα πιάτα θα μπορούσαν να είναι μεγαλήτερες μερίδες.

Αξίζει κανείς να επισκεφτεί το εστιατόριο αν θέλει να διευρύνει τους γαστρονομικούς του ορίζοντες καλύτερα όμως καθημερινή γιατι Σαββατοκύριακα έχει πολύ βαβούρα.

Θα ξαναπάμε γιατί το μενού θαλασσινών που φαινόταν πολύ καλό.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Οι συμπτώσεις είναι κάτι το συγκλονιστικό στη ζωή μας. Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου στις 13.15 επισκέπτομαι τον ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ στο Χαλάνδρι (ΜΚ), λόγω των θαυμάσιων κριτικών στο site μας, ενώ τ η ν ί δ ι α σ τ ι γ μ ή ο VAGELIS κάνει κριτική για το VINO ETCETERA (Αργυρούπολη), και μάλιστα το δικαιώνει απόλυτα, ενώ σ τ η δ ι κ ή τ ο υ λ ί σ τ α τ ο π ε ρ ι λ α μ β ά ν ε ι μ α ζ ί μ ε τ ο ν ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ!! Πράγματι, φίλε VAGELI, με τη συνεχή ανακάλυψη και ανάδειξη νέων χώρων από όλους μας, αυξάνουμε σημαντικά την επισκεψιμότητα και το κύρος του site μας!!

Και όχι μόνο αυτό. Κάποια απ’ τα αξιόλογα μαγαζιά, χάρη στο site, αποκτούν άμεσα ρεκόρ βεβαιότητας και αξιολόγησης. Έτσι, για παράδειγμα, ο ΜΚ, σε διόμισυ μήνες λειτουργίας (από τον 6ο του 2015) έφτασε βεβαιότητα σχεδόν 70% και αξιολόγηση 85%!!

Στο ίδιο τρίμηνο ο ΑΚΑΚΙΟΣ, στο Φάληρο, έφτασε βεβαιότητα 70% και αξιολόγηση 87%, ενώ το SIXTIE’S DINNER στον Κεραμεικό, μέσα σε 9 μήνες, έφτασε αντίστοιχα ποσοστά 70% & 94%, όπως άλλωστε και ΟΙ ΜΕΝΗΤΕΣ, στην Καλλιθέα, καθώς και δεκάδες άλλα μαγαζιά, χάρη σε όλους εμάς, τους άοκνους χρήστες του ask4food, παρά τον αναμφισβήτητο ανθρώπινο υποκειμενικό παράγοντα κ. α. τυχόν θέματα που υπεισέρχονται!!

Και τώρα στον ΜΚ: βρίσκεται στην Καραολή & Δημητρίου που είναι κάθετη στην κεντρική Λεωφόρο Ανδρέα Παπανδρέου, στο κέντρο του Χαλανδρίου. Ανερχόμενο, νέο μαγαζί (μοντέρνο μεζεδοπωλείο-ταβέρνα) που οφείλει τα πάντα στους δύο συνιδιοκτήτες και σεφ του: τον Δημήτρη απ’ την Κομοτηνή, με πολυετή προϋπηρεσία στο ΕΛΙΑ (ELIA BEACH) της Μυκόνου και τον Σείριο απ’ τον Πύργο, με θητεία στο ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ, στην Οία της Σαντορίνης. Δύο πανάξια, συμπαθέστατα και ταλαντούχα παιδιά, ηλικίας γύρω στα 30 (από έφηβοι γαρ στο κουρμπέτι!! ) που δουλεύουν άοκνα στην ανοιχτή κουζίνα του χώρου, με τη βοήθεια τριών ακόμη ατόμων, τα οποία ελπίζω να αποκτήσουν τη δέουσα ετοιμότητα και κατάρτιση για τις βραδινές κυρίως ώρες αιχμής.

Μπαίνεις στον εσωτερικό χώρο, με ανοιχτές αποχρώσεις του κρεμ σε τραπέζια και καθίσματα, όπως και στους τοίχους, ένας απ’ τους οποίους έχει επένδυση πέτρας. Υπάρχουν περί τα 10 τραπέζια (40 άτομα) και ο χώρος κλιματίζεται, οπότε και ήταν ιδανικός για τη μεσημεριανή μου επίσκεψη. Διέκρινα τον μεγάλο μαυροπίνακα με τους μεζέδες ημέρας, καθώς και τον ωραίο ζωγραφικό πίνακα του Γιώργου Λάβδα, με το νεαρό ζευγάρι που επιστρέφει εξουθενωμένο απ’ τη Λαϊκή!

Σημειωτέον ότι το μενού αλλάζει κάθε 1-2 μέρες, δηλ. περίπου 4 φορές την εβδομάδα, και επειδή τα πιάτα είναι νοστιμότατα, οι των Βορείων Προαστίων ειδικά θα έχετε κάθε λόγο για να το επισκέπτεσθε, ανανεώνοντας γαστρονομικές προτιμήσεις και συνήθειες.

Στο πίσω μέρος βρίσκεται ο ΚΗΠΟΣ (γι’ αυτό ΜΥΣΤΙΚΟΣ), μια ήσυχη, μικρή αυλή με λεμονιές κ. λπ. αρωματικά φυτά) που έχει καμιά 15αριά πράσινα τραπέζια (~ 60 άτομα), ιδανικός για τα βράδια, αφού τα καλοκαιρινά μεσημέρια παραμένει ζεστός, εφόσον προς το παρόν στερείται σκίασης ή υδρόψυκτων ανεμιστήρων.

Ο ΜΚ λειτουργεί Τρίτη-Σάββατο από 13.00-24.00, Κυριακή από 12.00-19.00, ενώ Δευτέρα αργούν.

Με κέρασαν (ήμουν μόνος αυτή τη φορά) δύο νόστιμες αλοιφές από τσοπανοτύρι και πελτέ ντομάτας με φρυγανισμένες φέτες ψωμιού, καθώς και κατσικίσιο τυρί Μαλτέζου με μαρμελάδα φινόκιο. Το πλούσιο εναλλασσόμενο μενού περιλαμβάνει μεζέδες με πρώτες ύλες από όλη την Ελλάδα. Παράγγειλα τα εξής πιάτα:

-Μαστέλο Χίου με νιφάδες δημητριακών, μέλι ανθέων και μαστίχα Χίου. Ήρθε παναρισμένο και ήταν μπουκιά και συχώριο!! (6.20 €).
-Κανταΐφάκια με παστουρμά Κομοτηνής, γέμιση τυριών και sauce πρόβειου γιαουρτιού (5.50 €). Αν είχε λίγο ακόμη παστουρμά θα ήταν σωστή αμβροσία!!
- Κριθαρότο γαρίδας, ό, τι νοστιμότερο και άρτια χυλωμένο δοκίμασα για πολύ καιρό!! (11 €).

Ήπια μια μαύρη μπύρα ΦΙΞ 330 ml. (3.50 €). Συνολικός λογαριασμός 27 €, που περιλαμβάνει το ψωμί (φέτες μαύρου και λευκού / 0.70 €), επάξιο τίμημα μιας γαστρονομικής απόλαυσης. Νερό κρύο σε κανάτα.

Και στο σημείο αυτό θα σας δώσω μια εικόνα απ’ τα άλλα πιάτα, για τα οποία επιφυλάσσομαι προσεχώς:
•Λαχανομεζέδες (τηγανιά μανιταριών, ρεβυθοσαλάτα-λιαστή ντομάτα-φέτα-απάκι κοτόπουλο, κινόα-μπρόκολο-ελιές-ντοματίνια,. κ. α. / 5-6.40 €).
•Τυρομεζέδες (γκρεμέζι πικάντικο με μαρμελάδα μελιτζάνας. / 5.50-6.20 €).
•Κρεατομεζέδες (καβουρμάς Κομοτηνής σαγανάκι με ντομάτα-φέτα (6.50 €).
•Ψαρομεζέδες (γαύρος μαρινάτος με λευκό ταραμά, φάβα Φενεού με καπνιστό χέλι Άρτας / 5-6.80 €).
•Πιάτα ημέρας από στεριά (πανσέτα με πουρέ σελινόριζας, μπούτι κοτόπουλο με σταμναγκάθι, μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα 600 γρ. για 2, αρνίσια σπάλα με κρέμα ξινόγαλου και μαρμελάδα, μοσχ. ουρά ή συκώτι, και ψαρονέφρι με πιπεριές (8.50-16 €).
•Πιάτα ημέρας από θάλασσα (θράψαλο σχάρας, καπνιστό χέλι, σαρδέλα, μελανούρι σχάρας, μπακαλιαράκι-σπαράγγια, μαριναρισμένο λαυράκι και το κριθαρότο γαρίδας που τίμησα (6.50-11 €).
•Αναψυκτικά (1.70-3.20 €), μπύρες (από 2.70€: Βεργίνα, Μύθος, Φιξ, μέχρι 6.50 € για την top Κερκυραϊκή μπύρα, Red Ale, 500 ml).
•Ούζο Πλωμαρίου & τσίπουρο Μπαρμπατζίμ 200 ml. (7.80-9.50 €).
•Κρασί Τριλογία, Ελληνικά Κελάρια 12 €, ενώ τα χύμα ποτά σαφώς φθηνότερα (τσίπουρο & ρακί, 200 ml (5 €), και 1 λίτρο λευκού ροδίτη, ροζέ συράχ ή κόκκινου καμπερνέ, (8 €).

Θεωρώ ότι μια υποψία κατεβάσματος κάποιων τιμών, ποτών κυρίως, θα είναι σαφώς καλοδεχούμενη. Αυτό βέβαια που επιβάλλεται είναι η άμεση δημιουργία μιας στοιχειώδους κάβας κρασιών, με ρεαλιστική αξιολόγηση ως προς το vfm που μας καίει όλους μας!!

Φεύγοντας ένιωσα μια διάθεση γλυκιάς μελαγχολίας, καθώς σκεφτόμουνα πως αν στους δύσκολους καιρούς της χώρας μας υπήρχαν, σε κάθε τομέα και παραγωγική δραστηριότητα, υπεύθυνοι επιχειρηματίες και εργαζόμενοι, όπως εν προκειμένω πολλοί λειτουργοί της εστίασης, θα ήταν όλα πιο ελπιδοφόρα..

Αν οι πολιτικοί μας, για παράδειγμα, παλιοί και νέοι, κατάφερναν να υπηρετήσουν τον τόπο με την αγάπη και την αφοσίωση που υπηρετούν τους χώρους εστίασης: ο Δημήτρης και ο Σείριος τον ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ, η Χρύσα και ο Βλάσσης τους ομώνυμους χώρους, ο Ρενάτο τον ΒΑΣΙΛΑΙΝΑ, ο Σάββας και ο Νίκος την PIZZERIA DEI FRATELLI, ο Νίκος και ο Γιάννης τη ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, ο Κώστας και ο Αλέξης το ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ, ο Ηλίας το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ, και χιλιάδες άλλοι, θα μας έδιναν ασφαλώς ένα καλό παράδειγμα διαχείρισης των κοινών και ουσιαστική προτροπή για παραγωγική δουλειά και προκοπή!!

Αγαπητοί φίλοι χρήστες, οι αυριανές εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου, ανήμερα του Αγίου Ευσταθίου, θα σηματοδοτήσουν, άραγε, στοιχειώδη ευστάθεια για τη χώρα μας;; Από όλους εμάς εξαρτάται, είτε κρίνουμε ακριβοδίκαια εστιατόρια, είτε πολιτικά προγράμματα και πάσης φύσεως ρεπερτόρια....

Τέρμα όμως οι πολιτικοί αυτοί συνειρμοί, αναπόφευκτοι λόγω επικαιρότητας...

Η περισυλλογή θέλει τώρα λίγη χαλάρωση, με κάποιο ποτάκι, μέχρι να αναζητήσουμε -και μέσα από το δικό μας site-το επόμενο εστιατόριο!!

Αυγ

Είναι καλοκαίρι και όλοι μας έχουμε μια μόνιμη διάθεση να βγούμε έξω, να χαλαρώσουμε και να περάσουμε καλά με φίλους. Έτσι συμβαίνει και με μας οπότε αυτή την εβδομάδα, πράγμα σχετικά ασυνήθιστο, υπήρξε πρόσθετη επίσκεψη σε εστιατόριο. Δεν συνηθίζω να γράφω δεύτερη κριτική για εστιατόριο που έχω ήδη επισκεφτεί, κυρίως γιατί βάσει της πρώτης εμπειρίας είτε αποφασίζω ότι μου κάνει και γίνομαι πιο τακτικός πελάτης, είτε πως όχι και δεν ξαναπηγαίνω ποτέ (θα βρείτε τέτοια στις κριτικές μου).

Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω αυτή τη κριτική είναι το γεγονός πως ήμουν αναποφάσιστος κατά την πρώτη μου επίσκεψη, κυρίως όμως γιατί στη δεύτερη αυτή επίσκεψη πολλά είχαν αλλάξει τόσο στον χώρο όσο και στον κατάλογο. Θα τολμούσα να πώ ότι μιλάμε για ένα διαφορετικό μαγαζί οπότε δικαιούται επαναπροσδιορισμού αναφορικά με τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Ο χώρος χωρίς να έχει συγκλονιστικές αλλαγές, ίσως επειδή ήταν πιο γεμάτος, μοιάζει καλύτερος και πιο προσεγμένος. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για μια απλή αυλή χωρίς ιδιαίτερο ντεκόρ ή ατμόσφαιρα. Το σέρβις επίσης έχει βελτιωθεί αισθητά καθώς δεν παρουσιάστηκε εκ νέου φαινόμενου να έχω παραγγείλει κάτι και είτε να αργήσει χαρακτηριστικά, είτε να μην έρθει καθόλου. Συνεπώς η αλλαγή αυτή χρεώνεται στα συν της βραδιάς.

Αναφορικά με τον κατάλογο υπήρξαν ενδιαφέρουσες προσθήκες αλλά και αφαιρέσεις, με μεγαλύτερη απώλεια το αρνάκι με τη σως αλμυρής καραμέλας που ήταν γευστικότατο. Τα παστουρμαδοπιτάκια ήταν βελτιωμένα αλλά και πάλι δεν μπορώ να πώ ότι αξίζουν ιδιαίτερης μνείας. Ίσως γιατί η προτεινόμενη παραλλαγή, το εσωτερικό είναι κρεμώδες σε ροζ απόχρωση, δεν είναι του γούστου μου και χάνεται η ουσία του βασικού υλικού. Σταθερή αξία οι σκορδάτες πατάτες τις οποίες τιμήσαμε δεόντως.

Στις νέες πρσοθήκες ανήκουν τα μοσχαρίσια μπιφτέκια που αν και δεν συνιστούν καμία ιδιαίτερη γαστριμαργική δημιουργία ήταν πολύ νόστιμα και αφράτα. Εξίσου νόστιμη, καλοψημένη και ζουμερή ήταν η βλαχομπριζόλα (χοιρινό) με ικανή ποσότητα για τρία άτομα. Το μαριναρισμένο μπούτι κοτόπουλο ήταν αδιάφορο, όχι κακό αλλά σίγουρα τίποτα το ιδιαίτερο. Η σαλάτα ρόκας ήταν καλή όπως και η ρακί που ήταν ευκολόπιοτη και όχι μαζούτ όπως σε πολλές περιπτώσεις. Το χαλούμι δεν χρήζει καν κριτικής ως ένα απλό ψητό τυράκι.

Το πιάτο όμως που έκλεψε τις εντυπώσεις ήταν οι τηγανιτοί γίγαντες με σκορδαλιά ντομάτας. Εξαιρετικό στο σύνολό του. Οι γίγαντες ήταν καταπληκτικοί, καθόλου βαρύ ως πιάτο παρότι το παραγγείλαμε στις 23.30, ενώ και η σκορδαλιά είχε άψογη υφή και πολύ πιο εκλεπτυσμένη γεύση (από τη συνηθισμένη). Είναι αυτό που τονίζω πάντα για κάθε εστιατόριο, πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα φαγητό που θα σου αποτυπωθεί. Και το συγκεκριμένο πιάτο θα έχω να το λέω σε φίλους, ήταν πραγματικά εξαίσιο ως σύλληψη και ως εκτέλεση. Βλαχομπριζόλα σίγουρα θα ξαναέπαιρνα, ήταν πολύ καλή όπως και τα μπιφτέκια, αλλά αυτό το πιάτο ήταν κορυφή.

Για τέλος όπως πάντα τα γλυκά. Μους με φυστικοβούτυρο και βάση από OREO και lemon pie. Η μους ήταν πάρα πολύ καλή, γεμάτη γεύση που ικανοποιούσε την ανάγκη για κάτι γλυκό. Δεν θα σταθώ στο ότι ήταν εύκολη στην παρασκευή της. Στη μαγειρική ακόμα και τα πιο απλά είναι εξαιρετικά δύσκολα για κάποιον που δεν το έχει ή για ένα μαγαζί με προκάτ φαγητό. Πήραμε δυο βαζάκια, γεγονός που δείχνει ότι το γλυκό ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό. Η lemon pie δεν ήταν καλή. Η μαρένγκα ήταν ανάλαφρη, όπως και το σύνολο τους γλυκίσματος, αλλά η κρέμα ήθελε παραπάνω ένταση, λιγότερη οξύτητα και κυρίως πιο πυκνή-δεμένη υφή.

Σε γενικές γραμμές πέρασα όμορφα και μπορώ να πώ ότι ευχαριστήθηκα το φαγητό. Το τελικό ποσό τω 100 ευρώ που φάνηκε λίγο τσιμπημένο αλλά ενδεχομένως οφείλεται στη ρακί (περίπου 500ml). Θα έλεγα πως η πρόσφατη εμπειρία ήταν καλύτερη της προηγούμενης, γεγονός που αξίζει να αναφερθεί καθώς τα εστιατόρια συνήθως φθίνουν σε ποιότητα αντί να βελτιώνονται. Μάλλον θα ξαναπάω αλλά αυτή τη φορά για να γευτώ τους ψαρομεζέδες. Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι τόσο εντυπωσιακό ώστε να σκεφτώ τη πιθανότητα και τρίτης κριτικής.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη MrGD.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αυτός που δεν βλέπει το σκοτάδι, δεν ψάχνει το φως

Τον μυστικό κήπο μου τον πρότεινε φίλος πριν περίπου ένα χρόνο. Τον είχα βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού μου και έψαχνα την μέρα που θα μπορούσα με την σύζυγο να τον επισκεφτώ.

Μες στο χειμώνα έτυχε να βρεθώ στην ίδια έκθεση με τους ιδιοκτήτες και εκεί κατάλαβα ότι όντως τα παιδιά παλεύουν να βρουν καλές ύλες για το κατάστημα τους

Αρχές Μαΐου έτυχε να βρισκόμαστε μαζί με την σύζυγο στο Χαλάνδρι και έτσι έπεσε η ιδέα για επίσκεψη στον κήπο τους

Ήταν μεσημέρι καθημερινής και είμασταν απ τους πρώτους που πέρασαν το κατώφλι τους-το οποίο δεν σε προϊδεαζει καθόλου για τον κήπο στην πίσω πλευρά του χώρου. Μπαίνοντας στο κατάστημα υπήρχε μια χαλάρωση από ιδιοκτήτες και υπαλλήλους που μας πάγωσε λίγο την διάθεση. Το ίδιο συνέβη και σε αυτούς, αφού το καλωσόρισμα τους έδειχνε ξαφνιασμα. Πάντως δεν ήταν η ώρα που είχαν ανοίξει και τους πετύχαμε απροετοίμαστους. Αφου περάσαμε γρήγορα στον κήπο δεν πρόσεξα καθόλου τον εσωτερικο χώρο. Ο εξωτερικός χώρος όμως, ενώ είναι τόσο όμορφος και σε γυρνάει νοσταλγικα σε άλλοτινές εποχές δεν έχει φτιάχτει με την ίδια διάθεση που σου προκαλεί η αύρα του. Περισσότερο πρόχειρο δουλειά σου προκαλεί το όλο σκηνικό, από τραπέζια και καρέκλες, μέχρι το σκεπαστρο, ακόμα και η έλλειψη πολλών λουλουδιών σου αφήνουν την εντύπωση ότι ο κήπος δεν περιποιείται όπως του αρμόζει. Με λίγα λόγια δεν σου βγάζει καθαρότητα ο χώρος (χωρίς να συμβαίνει το αντίθετο) και αυτό οφείλεται και στο προσωπικό. Όταν ο σερβιτόρος φοράει μπλούζα που αφού την είχε κάνει πατσαβουρα για να την ρίξει στα απλυτα, τελικά το μετανιωνει και τη φοράει για ακόμα μια μέρα. Όταν ο μάγειρας κυκλοφορεί μέσα στην σαλα με λερωμενη στολή και καπνίζει στην ανοιχτή κουζίνα του, έχεις την αίσθηση ότι τα παιδιά δεν ενδιαφέρονται για την δημόσια εικόνα τους. Αυτή την αδιαφορία όμως την αντιλαμβανεσαι και στην διακόσμηση του χώρου. Βάλαμε ότι είχαμε ή ότι βρήκαμε και αφού μπορούμε να δουλέψουμε έτσι δεν μας απασχολεί να το καλυτερέψουμε.

Στα υλικά και στις γεύσεις δεν μπορώ να πω όμως το ίδιο
Εδώ φαίνεται ότι προσπαθούν να καλυτερέψουν την κουζίνα τους αναζητώντας την καλή πρώτη ύλη, χωρίς όμως αυτό να δημιουργεί πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό διακρίνεται και στο καλωσόρισμα
Μαζί με το ψωμί έρχονται και δύο διαφορετικα αλείμματα
Ένα σταμνοτυρι (αλειφωδες τυρί) του Καϊδαντζη με άρωμα μαστίχας και ένα με πελτε (μάλλον κυκνος). Απ την μια κάτι ξεχωριστό και διαφορετικό κι από την άλλη πελτες....
Η αναζήτηση των προϊόντων φαίνεται και στον κατάλογο τους. Μικροί παραγωγοί από διάφορα μέρη της Ελλάδος.
Εμείς παράγγειλαμε μια πράσινη σαλάτα με σάλτσα μηλου η οποία ήταν αγευστη και ανευρη. Πατάτες σκορδατες (ωραίες), γκερεμεζι (προβειο τυρί τύπου chevre) το οποίο συνδυάζεται με μια καυτερή σάλτσα και μια μαρμελάδα μελιτζανας.
- Γενικά στον κατάλογο υπάρχουν διαφόρων ειδών χειροποίητες μαρμελάδες!!!
Ωραίο το τυρί, ωραία η σάλτσα και η μαρμελάδα, αλλά αυτούσια. Προσωπικά το πάντρεμα αυτό δεν το θεώρησα ιδανικό. Πολύ καυτερή η σάλτσα αρκετά γλυκιά η μελιτσανα έκαναν την παχεια και υπόξινη γεύση του τυριού να χάνεται.
Καβουρμας Ξάνθης με ντομάτα και κρέμα τυριού.
Λόγω καταγωγής έχω φάει πολύ καλύτερο καβουρμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν καλός. Εδώ το λάθος ήταν στο πιάτο. Ξύλινο φλατ που δεν μπορούσε να κρατήσει ζουμιά από κρέας και ντομάτα.
Σαν κυρίως για την μέση πήραμε σιγομαγειρεμενη πανσετα με πουρέ σελινοριζας. Πολύ μαλακή η πανσετα αφού είχε πέρασει από φούρνο αλλά δεν ήταν γευστική. Καλός κι ο πουρές αλλά με υφή νοσοκομείου.

Γενικά ότι φάγαμε ήταν καλό, θα μπορούσε να είναι καλύτερο αν προσεχαν λίγο περισσότερο την μαγειρική τους. Καλή η προσπάθεια με τις μαρμελάδες αλλά η μαγειρική δεν πρόσφερει μόνο γλυκές γεύσεις.

Επειδή η σύζυγος μου τα χωσε για τον τρόπο με τον οποίο γράφω, προσπαθώ να μαζευτω λίγο. Αισθάνομαι ότι είμαι αιχμηρος σε αυτά που λέω και όχι αλαζόνας.
Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Διακρίνω λάθη και προσπαθώ να τα τονίσω με τον δικό μου τρόπο

Αυτό που έχω να πω στα παιδιά απ το μυστικό κήπο ως συμβουλή είναι τι ύφος θέλουν να δώσουν στον χώρο τους.
Προτιμούν το καφενειακο στιλ με καλές ύλες και υψηλές τιμές ή θέλουν να έχουν ένα μοντερνο μεζεδοπωλείο με εξεζητημένες πρώτες ύλες, καλές τεχνικές με το ανάλογο αντίτιμο.
Αν θέλουν το πρώτο είναι πολύ κοντά, αν θέλουν όμως το δεύτερο πρέπει να αλλάξουν γρήγορα το ύφος και την εικόνα τους...

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από δύο επισκέψεις σε διάστημα ενός μηνός, πιστεύω ότι έχω πλέον μάλλον ασφαλή άποψη.

Για τους χώρους έχει γίνει περιγραφή από άλλους φίλους, οπότε θα περιοριστώ στα του φαγητού, μια που η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και στις δύο επισκέψεις μου.

Την πρώτη φορά αποφασίσαμε να μείνουμε σε θαλασσινές γεύσεις, και τα πράγματα ήταν απλά ικανοποιητικά, με κορυφαία την φάβα με την πέστροφα. Το λάδι τρούφας έθαβε το χταποδάκι με ζυμαρικά (νόστιμο μεν αλλά έτσι κλέβεις εκκλησία), τα χόρτα αδιάφορα, αλλά τουλάχιστον όχι λαπάς όπως συνήθως.

Στην δεύτερη επίσκεψη, η επιλογή ήταν κρέας και η εμπειρία σαφώς καλύτερη, με έναν ενδιαφέροντα γεμιστό κόκορα, άψογα παρουσιασμένο, και μια πικάνια θεϊκή (συγκρινόμενη ακόμα και με τα κορυφαία steak houses της Αθήνας). Η σαλάτα με την οποία συνοδεύσαμε τα κύρια πιάτα μας, αδιάφορη.

Άξια μνείας η προσοχή των ιδιοκτητών σε κάποιες παρατηρήσεις μας. Γνήσια και όχι προσποιητή.

Το κόστος λογικό σε σύγκριση με αντίστοιχες προσπάθειες, αλλά σίγουρα τσιμπημένο όπως τα πάντα στην Αθήνα.

Θα ξαναπάμε; Σίγουρα ναι.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από απουσία διαρκείας μέσα στο πολύπαθο αυτό καλοκαίρι που όλοι μαζί υποστήκαμε, επιστρέφω δριμύτερη με πολλές ευχές προς όλους τους ask4foodίτες για μια καλή σεζόν! Επιλέγω να καταπιαστώ σήμερα με μία από τις καινούργιες αφίξεις στο οριακά κορεσμένο Χαλάνδρι, το Μυστικό Κήπο, τον οποίο επισκεφτήκαμε κοριτσοπαρέα μια φορά τον Ιούλιο και μία ακόμη χθες, βράδυ Σαββάτου, με μαμά κι αδερφή.

Ο Μυστικός Κήπος βρίσκεται χωμένος σε ένα από τα κάθετα της Ανδρέα Παπανδρέου δρομάκια (παράλληλο στο δρόμο του ταχυδρομείου) και αν δεν ξέρετε τις καβάτζες, το πιο πιθανό είναι να ταλαιπωρηθείτε μέχρι να βρείτε να παρκάρετε. Εμείς, ως λόκαλ Χαλανδριώτισσες, καταφθάσαμε και τις δύο φορές με περισσή άνεση, την πρώτη όμως φορά, επειδή δεν είχαμε κάνει κράτηση (βράδυ καθημερινής γαρ), περιμέναμε ώρα πολλή μέχρι να μας τακτοποιήσουν σε κάποιο τραπέζι. Είχε ενδιαφέρον ότι υπήρξε πραγματικά η πρόθεση να μας ευχαριστήσουν και να μας βολέψουν, αλλά στην πράξη καταλήξαμε να περιμένουμε πολύ περισσότερο απ’ ότι μας είχαν πει στην αρχή και εν τέλει κάτσαμε σ’ ένα τελείως άβολο για τέσσερα άτομα τραπέζι.

Και η ταλαιπωρία είχε συνεχιστεί, καθώς υπήρξε απίστευτη αργοπορία στο να μας φέρουν την παραγγελία μας, ξέχασαν κάποια πιάτα και γενικά είχαμε παρατηρήσει μεγάλο αποσυντονισμό. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι παρακολουθήσαμε τη σερβιτόρα να τη λέει επί πόσην ώρα σ’ έναν από τους άλλους σερβιτόρους και δε λέω, μπορεί χίλια δίκια να είχε η κοπέλα, αλλά θα μπορούσε α) να είναι πιο διακριτική ή/και β) να περίμενε στο κλείσιμο να κάνει το πόιντ της. Όπως και νά ‘χει, εμείς παραμείναμε απτόητες και σ’ αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε ότι γενικά είχαν επίγνωση των ζητημάτων που είχαν προκληθεί και προσπάθησαν να επανορθώσουν απολογούμενοι κι ερχόμενοι πολλές φορές στο τραπέζι μας με κεράσματα. Εγώ αυτές τις κινήσεις πολύ τις εκτιμώ και μιας κι είχαμε μείνει αρκετά ικανοποιημένες από τα πιάτα που είχαμε δοκιμάσει και δεδομένου ότι είναι πολύ καινούργιο μαγαζί, είπαμε χθες να το ξανατιμήσουμε- κάνοντας πρώτα βέβαια κράτηση αυτή τη φορά.

Ομολογουμένως, η κατάσταση δείχνει βελτιωμένη, αν και κάποια θεματάκια υπήρξαν και πάλι. Το προσωπικό φαίνεται περισσότερο συντονισμένο και οι χρόνοι εξυπηρέτησης έχουν βελτιωθεί κατά πολύ, γενικά δεν είχαμε σοβαρές αναμονές. Εντυπωσιακή είναι η προσέλευση του κόσμου που παρατηρείται κι ίσως αναπόφευκτα να αναγκάστηκαν να βρουν τους ρυθμούς τους, όταν έχουν να εξυπηρετήσουν τόσο κόσμο. Βέβαια, τα φάουλ σημειώθηκαν ακριβώς στην προσπάθεια αυτή να εξυπηρετηθεί ο κόσμος όλος. Έτσι, χθες που είχαμε τελειώσει με το φαγητό μας κι αράζαμε, καταβλήθηκε προσπάθεια για να την κάνουμε άμεσα και να δοθεί το τραπέζι μας, με την καταπληκτική ατάκα από τη σερβιτόρα αν μας άκουσε καλά ότι ζητήσαμε το λογαριασμό (όχι, δεν τον είχαμε ζητήσει, ούτε το παραμικρό νεύμα είχαμε κάνει) κι ότι α, μόλις είμαστε έτοιμες να της πούμε (της είπαμε επιτόπου, αφού ήταν πια έντονη η πίεση που νιώθαμε ν’ αδειάσουμε το τραπέζι).

Ο χώρος είναι αρκετά θελκτικός για ένα καλοκαιρινό βραδάκι, χωρίς όμως να είναι κάτι το πραγματικά ξεχωριστό. Μια ήσυχη και περιποιημένη αυλή, με μερικά δεντράκια, η οποία νομίζω θα μπορούσε να αναδειχθεί και να ξεχωρίσει με την προσθήκη περισσότερων φυτών και φώτων. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει μόλις μπουν τα κρύα, καθώς ο εσωτερικός χώρος, μέσα από τον οποίο περνάς για να οδηγηθείς στην πίσω αυλή, δεν έχει κανέναν απολύτως χαρακτήρα. Τα τραπέζια επίσης θα μπορούσαν νομίζω να είναι ένα κλικ πιο απομακρυσμένα το ένα από το άλλο, αλλά είπαμε, είναι μεγάλη η προσέλευση και πολύς ο κόσμος που καλούνται να εξυπηρετήσουν.

Οι γεύσεις τώρα. Είναι ενδιαφέρουσες κι είναι κυρίως αυτές που μας έκαναν να επιστρέψουμε. Εμπνευσμένοι συνδυασμοί και καλά εκτελεσμένοι στην πλειονότητά τους, χωρίς όμως να λείπουν και οι απογοητεύσεις. Χθες, λοιπόν, εμείς δοκιμάσαμε τα βλήτα με τα κολοκυθάκια και το πέστο αρωματικών με μπόλικο ανθότυρο και κουκουνάρι. Πολύ αρωματικό και δροσερό πιάτο, πολύ ταιριαστές οι γεύσεις, σαφώς επιτυχημένο και ξεχωριστό. Συνεχίσαμε με τη ρεβυθοσάλατα, που είχαμε δοκιμάσει και στην προηγούμενη επίσκεψή μας, επίσης εξαιρετικά δροσιστική, συνδυάζει ρεβύθια με λιαστή ντομάτα, θυμάρι, φέτα κι απάκι κοτόπουλο. Προτείνεται.

Δυστυχώς, δεν μπορώ να πω το ίδιο για το τηγανιτό μαστέλο Χίου με νιφάδες δημητριακών, μέλι και μαστίχα Χίου. Προσωπικά το βρήκα απαράδεκτο, στην αδερφή μου όμως για κάποιον ανεξήγητο σε μένα λόγο, άρεσε. Είπαμε χθες να το δοκιμάσουμε, καθώς την προηγούμενη φορά είχαμε διαλέξει από τυριά το γκερεμέζι, το οποίο είναι πεντανόστιμο και σερβίρεται εξαιρετικά, αλλά είναι τόσο μικρή η μερίδα, που μας απέτρεψε από το να το ξαναπάρουμε.
Συνεχίσαμε με πεντανόστιμο γαύρο μαρινάτο που σερβίρεται πάνω σε τραγανά ψωμάκια με λευκό ταραμά ευωδιαστό με τέλεια υφή. Κάθε μπουκιά απ’ αυτό το πιάτο, σου αφήνει μια απίστευτη αίσθηση, εξαιρετικό.

Πολύ ωραίες και οι σκορδάτες πατάτες με το μαϊντανό και το αρσενικό Νάξου, ειδικά αν είστε φαν του σκόρδου, καθώς είναι έντονη η σκορδο-αίσθηση που σου αφήνει. Προσωπικά δεν θά λεγα ότι μου θύμισαν τις καταλανικές patatas bravas, αν και η επιρροή είναι σαφής.
Ωραία και η τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας και θυμάρι, αρωματική και γευστική, την προτείνω κι αυτή.

Τέλος, επιλέξαμε χθες για το κυρίως της μέσης τη μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα, η οποία έρχεται κομμένη σε κομματάκια. Και οι τρεις μας θεωρήσαμε ότι ήταν μια απογοήτευση. Καθόλου ζουμερή, αντίθετα θα τη χαρακτήριζα στεγνή και άνοστη, αδιάφορη προς το κακή θα έλεγα γεύση- παρόλο που να το πω, την έφαγα εγώ κατά βάση όλη.

Στα συν το κέρασμα που έσπευσαν να μας φέρουν στο τέλος, τιραμισού σε σφηνακοπότηρο, εμένα μου άρεσε, στις άλλες όχι, καθώς και το ότι στην αρχή μας ρώτησαν αν θέλουμε νερό σε κανάτα ή εμφιαλωμένο (θέλαμε κανάτα). Ενδιαφέρουσα σημείωση: Χθες προφανώς ξέχασαν να μας προσφέρουν κέρασμα καλωσορίσματος, το οποίο μας είχε προσφερθεί την πρώτη φορά κι απ’ ότι είδαμε και χθες πηγαινοέρχονταν κεράσματα στα γύρω τραπέζια.

Το φαγητό μας συνοδεύσαμε με μια μπύρα κερκυραϊκή μεγάλη (η μοναδική draft που έχουν) και ένα κατοσταράκι ρακή σητείας (δυνατή, αλλά όχι πολύ ιδιαίτερη). Για όλα αυτά πληρώσαμε 55,10 ευρώ (ενδιαφέρον ότι η απόδειξη έλεγε 50,9- το αφήσαμε ασχολίαστο, ήδη είχαμε βγάλει έτσι κι αλλιώς 56 ευρώ να πληρώσουμε). Καλές θα έλεγα οι τιμές, αλλά έχετε υπόψιν ότι οι μερίδες είναι μικρές ως επί το πλείστον.

Μετά λοιπόν κι απ’ τη δεύτερη επίσκεψή μου αναρωτιέμαι αν θα ξαναπήγαινα. Καθόλου σίγουρη δεν είμαι, δεν έχω καταλήξει. Πρόκειται για μια φιλότιμη προσπάθεια, με αρκετά θετικά στοιχεία, αλλά είναι αρκετά τα θεματάκια που χρήζουν βελτίωσης, ώστε να μην είναι τελικά τόσο άνισο το αποτέλεσμα.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Θέλοντας να ανακαλύψω νέους χώρους και νέες γεύσεις αποφάσισα να επισκεφτώ τον "Μυστικό Κήπο" για τον οποίο μόνο καλά πράγματα είχα διαβάσει και ακούσει.

Το περασμένο χειμωνιάτικο σάββατο λοιπόν πήρα την καλή μου και πήγαμε αφού προηγουμένως είχα φροντίσει να κάνω κράτηση.

Τον κήπο δεν τον είδα γιατί το τραπέζι μας ήταν στην κύρια αίθουσα ένα συμπαθητικό χωρίς κατι ιδιαίτερο χώρο. Με ενημέρωσαν όμως ότι παρόλο το κρύο χρησιμοποιόταν και ο κήπος καθώς τον είχαν κλείσει.

Θετικό το κέρασμα στην αρχή με φρυγανισμένο ψωμί και 2 αλοιφές, θετικό και ότι μας ρώτησαν αν θέλαμε νερό της βρύσης η εμφιαλωμένο. Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ρόκα ντομάτα και μυζήθρα αρκετά καλή σε γεύση ποσότητα και τιμή{5€}, μανιτάρια σωταρισμένα σε καλή ποσότητα, κανταϊφάκια με παστουρμά.

Προσωπική μου άποψη στην γέμιση θα ήθελα περισσότερο παστουρμά. Οι πατάτες σε καλη ποσότητα αλλά αν δεν σου αρέσει η σε ενοχλεί το σκόρδο ζήτησε τις σκέτες. Απο κυρίως αφού δεν είχε παντσέτες με πουρέ σελινόριζας, πιάτο για το οποίο τόσα καλά είχα διαβάσει. πήραμε ψαρονέφρι με πιπεριές. Πάρα πολύ καλό σε γεύση αλλά θα ήθελα στην τιμή των 10€ ολόκληρο κομμάτι και όχι ψιλές λωρίδες γεγονός που με κάνει να πιστεύω οτι από ενα ψαρονέφρι ετοιμάζουν 2-3 μερίδες.

Πήραμε και 1,5 λιτρο ροζε κρασί πολύ καλό. Γιατί ρε παιδιά όμως αν πάρω 2 φορές απο μισό λίτρο θα πληρώσω 2χ4.5€=9€ ενώ αν πάρω 1λίτρο θα πληρώσω 8€?θέλω να το παίρνω λίγο-λίγο για να διατηρείται δροσερό. Ας είναι.

Ζητησαμε λογαριασμό.43,70€ δεν τα λέω ούτε πολλά ούτε λιγα. Δώσαμε 45 και είπαμε στην σερβιτόρα ότι δεν περιμένουμε ρέστα. Περιμέναμε όμως το κέρασμα που σε όλες τις κριτικές αναφέρεται και σε όλα τα τραπέζια βλέπαμε να σερβίρεται στο τέλος. Συγκεκριμένα βλέπαμε ατομικές μους σε μικρά πλαστικά αυτές των ζαχαροπλαστείων. Βλέποντας ότι κανείς δεν μας δίνει σημασία περισσότερο για την στάση τους και όχι για το κέρασμα ρώτησα τη κοπέλα αν υπάρχει γλυκό και για μας. Βεβαίως μους σοκολάτα και μους λεμόνι αποκρίθηκε. Ζητήσαμε 2 σοκολάτας, ήλθαν, τα φάγαμε και ετοιμαστήκαμε να φύγουμε. Αμ δε.... Εκείνη την ώρα μας ήλθε απόδειξη 4,60{2χ2,30}. Καλά μας χρεώνετε τα γλυκά που δεν υπάρχουν στον κατάλογο είναι ατομικά παστάκια ζαχαροπλαστείου και έχετε κεράσει όλο το μαγαζί?

Εδωσα 5€ και φύγαμε γιατί θεώρησα χαμένο χρόνο να ασχοληθώ περαιτέρω όταν η απάντηση της σερβιτόρας ήταν ότι με χρεώνει γιατί την χρεώνει και αυτήν το ζαχαροπλαστείο.