Σε μια κρυφή χωριάτικη αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου, μαγειρεύονται σε ανοιχτή κουζίνα προς το κοινό ιδιαίτεροι μεζέδες με εκλεκτές πρώτες ύλες, στηρίζοντας τους μικρόπαραγωγούς της Ελληνικής γης.

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο ολη μερα ανοιχτο (13:00 μεχρι τις 12:00).Κυριακη μονο μεσημερι(12:00-19:00).Δευτερα κλειστα.

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

10 Αυγ 2019

Η επίσκεψή μου στην Μυστική αυλή έγινε πίσω στις αρχές Ιουλίου και θα είχα γράψει νωρίτερα αυτή την κριτική αν δεν ένιωθα μια γενικευμένη & παρατεταμένη έλλειψη ενδιαφέροντος για το site εδώ και καιρό. Ωστόσο 1-2 κριτικές έχω ακόμη που "οφείλω", και θα τις γράψω, και μετά... ποιός ξέρει τί και πώς και πότε.

Περίεργη λοιπόν περίπτωση ο Μυστικός Κήπος, που δεν είναι ούτε κήπος ούτε μυστικός, άρα μοιραία συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Η κράτηση είναι απαραίτητη για κάθε ημέρα / ώρα, ακόμη και για την πιο άκυρη, χωρίς να σου εξασφαλίζει μια άνετη ή ευχάριστη θέση στην στριμωγμένη πίσω αυλή. Πιο στριμωγμένη από την Α΄σειρά ομπρελοξαπλώστρες που φέτος μάλιστα κόστιζαν Μύκονος στον Άγιο Προκόπιο στη Νάξο κατά τα λεγόμενα φίλων.
Κοντολογίς, δυσαρεστηθήκαμε και αγανακτήσαμε στο κεντρικό μικρό τραπεζάκι που μας έριξαν, από τα σκουντήγματα, τις τσιρίδες και τα πεσίματα πιάτων και ποτών (των διπλανών), από την απόλυτη έλλειψη ιδιωτικότητας και χώρου για να φάμε σε συνθήκες ανθρώπου και όχι σαρδέλας σε κονσέρβα. Τα πιάτα ίσα που χώρεσαν στο τραπέζι μόνο και μόνο επειδή αργούσαν από την κουζίνα να βγουν, σε άτακτη κιόλας σειρά, πρώτα τα κυρίως, τελευταία τα ορεκτικά.

Το προσωπικό είναι αρκετό σε αριθμό, εκπαιδευμένο σε υπέρτατη πελατοκεντρική ευγένεια τόσο που να του συγχωρείς πολλά λαθάκια και αβλεψίες, γρήγορο & φιλικό. Όμως δεν έχουν κανέναν συντονισμό μεταξύ τους, πράγμα που δημιουργεί προβλήματα. Στα 5 πρώτα λεπτά που καθήσαμε, μας έφεραν το λογαριασμό άλλου τραπεζιού. Μετά από 15 λεπτά δικής τους απραξίας (και αναμονής του τραπεζιού που επί ματαίω περίμενε να πληρώσει) αναγκάστηκα να τους υποδείξω το λάθος και έδειξαν να ξαφνιάζονται καθώς εμείς δεν είχαμε ακόμη παραγγείλει καν.
Κατά τη διάρκεια, μας έφεραν 2 λάθος πιάτα που προορίζονταν για άλλα τραπέζια και εννοείται τα πήραν πίσω ψάχνοντας. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνουν αυτά, ίσως φταίει η κουζίνα; Πάντως 2-3 φορές ήρθαμε σε άβολη θέση, ενώ τα παιδιά ήταν γενικώς ευγενικά...

Στο χώρο θα έβαζα 1, αλλά μου φαίνεται πολύ αυστηρό. Η γενική μας αίσθηση ήταν ότι έπρεπε να φάμε γρήγορα και να φύγουμε (με πονοκέφαλο). Ο κόσμος που συρρέει δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί σωστά και νιώσαμε αυτό που δεν πρέπει να νιώθει κάποιος όταν βγαίνει έξω για φαγητό. Ασφυξία και καταπίεση. Κρίμα γιατί το φαγητό ήταν πραγματικά πολύ καλό.

Αρχικά ερωτηθήκαμε για το νερό (+) ενώ δεν ερωτηθήκαμε για το ψωμί (-). Ναι μεν χειροποίητο αλλά μπαγιάτικο και τόσο σκληρό που δεν μασιόταν, ομοίως και το καλωσόρισμα (φρυγανισμένα μπρουσκετάκια επίσης πολύ ξερά, μαστιχάτο σταμνοτύρι & χειροποίητος ντοματοπελτές). 0,70 ευρώ το άτομο.

Το μενού τους, που μοιράζεται σε στεριανούς & θαλασσινούς μεζέδες, είναι αυτό που λέμε ελληνικό, δημιουργικό, με πρωτότυπη ματιά αλλά προσγειωμένα πειραγμένη. Και είδα τόσα πράγματα που μου τράβηξαν την προσοχή, που τώρα θα ήθελα να ξαναπάω κι ας δυσαρεστήθηκα.
Δοκιμάσαμε τα εξής (που ήταν πάρα πολλά για τους 2 μας, και πήραμε αναγκαστικά και πακέτο):

- Tηγανιτούς γίγαντες με σκορδαλιά ντομάτας. Εξαιρετική ιδέα. Οι γίγαντες μελωμένοι και τραγανοί, το ντιπ στη βάση του πιάτου ανεπαίσθητα σκορδάτο και με πιο έντονη τη βελούδινη και ξινούτσικη ντομάτα που τους πήγε πολύ. Άνετα το ξαναπαράγγελνα (5,5 ευρώ).
- Σκορδάτες πατάτες σε μεγάλους κύβους, με μαιντανό & πικάντικη γραβιέρα. Πολύ καλές, χωρίς επιπλέοντα λάδια, με πιο έντονο το σκόρδο εδώ. Η επιτυχία στη γεύση ήταν ότι τα δεύτερα υλικά δεν είχαν απλώς ριχθεί από πάνω αλλά ανακατευθεί μαζί τους ώστε η γεύση τους είχε απλωθεί ομοιόμορφα παντού. Και μεγάλη μερίδα! (3,5 ευρώ).
- Καβουρμάς Κομοτηνής σαγανάκι, με ντομάτα, φέτα & σάλτσα καυτερής πιπεριάς (ένα πράσινο πράγμα στην μια άκρη του πιάτου που κατέστρεψε όλο το πιάτο). Μεταφέρω τα λόγια του φίλου με τα οποία συμφώνησα κατά γράμμα: Bαρύ πιάτο ακόμη και για το χειμώνα με ασύνδετα υλικά που δεν έδεσαν μεταξύ τους. Καλή η πρώτη ύλη, αλλά χαραμίστηκε. (6,5 ευρώ).

- Πιάτο ημέρας πανσέτα καραμελωμένη με πουρέ σελινόριζας. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Έρχεται μια γενναία μερίδα με 6 ξεκοκαλισμένα κομμάτια χοιρινής πανσέτας με άψογο (ξερο)ψήσιμο & γλυκοπικάντικη σάλτσα πάνω σε βελούδινο πουρέ σελινόριζας (πρώτη φορά που δοκίμαζα). Μείναμε άφωνοι με αυτό το πιάτο. (νομίζω 10,5 ευρώ. δεν υπήρχε στο σταθερό μενού).

- Τέλος οι αθεόφοβοι πήραμε και τη βλαχομπριζόλα, που μάλλον θεωρείται hit του μαγαζιού. Και όντως είναι. Σίγουρα για sharing 2+ ατόμων (γύρω στα 600 γρ.,14 ευρώ). Ατυχώς έρχεται σκέτη με λίγα κρεμμύδια & 2-3 ντομάτες για κομπάρσους. Ευτυχώς έρχεται κομμένη σε φιλετάκια και με το κεντρικό κόκκαλο και το παχάκι του να δεσπόζει πάνω πάνω στο ξύλινο πλατό (αυτό θα το πάρω εγώ που δεν βασανίζομαι από ντροπές ευχαριστώ).
Λίγη προσοχή μόνο στο χρόνο που μεσολαβεί από τη θράκα στο τεμάχισμα στο πάσο στο τραπέζι, γιατί 2,6 λεπτά καθυστέρησης παραπάνω θα την προσγειώσουν κρύα στον πελάτη. Εξαιρετικό πιάτο και αυτό.

Ήπιαμε μια μπύρα κόκκινη Κερκυραϊκή 500 ml (5,5 ευρώ) που ήταν φρουτώδης & καπνιστή και μας άρεσε πολύ, ενώ στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια λικέρ πεπόνι, πολύ ιδιαίτερο & δροσιστικό. Ο λογαριασμός πρέπει να ήταν γύρω στα 47 ευρώ (δεν τον είδα, τον ανέλαβε ο συνοδός μου).
Πάντως ως τελική εντύπωση, η ποιότητα και οι γεύσεις γενικότερα συνάδουν σε μεγάλο βαθμό με τις τιμές, τις οποίες βρήκα σε λογικά πλαίσια. Μάλιστα τα ορεκτικά εύκολα παίζουν και ως κυρίως μερίδες, όντας και σε πιο χαμηλές τιμές και με μεγάλη ποικιλία.

Ο Μυστικός Κήπος είναι αυτό που εγώ λέω "περίεργο τρένο". Ναι μεν σε αφήνει με ανάμεικτα μπερδεμένα αισθήματα, αλλά για κάποιο λόγο σκέφτεσαι κιόλας να δώσεις κι άλλη ευκαιρία, κυρίως για το φαγητό του που είναι τέτοιου επιπέδου που ξεφεύγει από ένα κλασικό μεζεδοπωλείο. Πρέπει απλά να βρεις τη μέρα και την ώρα που θα είναι λίγο πιο ήσυχο... δηλαδή άντε καλή τύχη!!

13 Φεβ 2018

Σάββατο μεσημέρι 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε τον Μυστικό κήπο τον οποίο είχαμε στην Wish list μας εδώ και καιρό.

Χώρος (2/4):

Ένας σχετικά μικρός χώρος μπροστά και ένας εξίσου σχετικά μικρός χώρος στο πίσω μέρος (μην φαντάζεστε κάνα κήπο). Το είχαμε προσπαθήσει να τον καλυτερευσουν καθώς και μια κολώνα που είναι στην μέση την είχαν ζωγραφίσει σαν δέντρο.

Γενικά όμως ήταν μικρός, στενός και σχεδόν αδιάφορος χώρος.

Γεύση (3/4):

Οι γνώμες ήταν μοιρασμένες ανάμεσα στο 4/4 Και στο 3/4 αλλά τελικά αποφάσισα να βάλω την βαθμολογία της πλειοψηφίας.

Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα με κινοα (6/10)

Σαλάτα Ντακος (8/10)

Χαλούμι στην σχάρα (6.5/10)

Πράσινη σαλάτα με αποξηραμένα φρούτα (6/10)

Πατάτες με πικάντικο κασέρι και σκόρδο (7/10)

3 μπιφτέκια σχάρας με σως τυριού (8.5/10)

Μπριζόλα μεγάλη χοιρινή Βλαχομπριζολα (9/10)

Ρολό κοτόπουλου γεμιστό τυλιγμένο με αμπελόφυλλα (8/10)

Μακαρουνες με μοσχαρίσια ουρά (8.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικά και αρκετά τα παιδιά στο σέρβις αλλά υπήρχαν καθυστερήσεις από την μικρή σχετικά κουζίνα και ένα φάουλ για εμένα όταν έρχεται ένα-ενα το κυρίως και όχι όλα μαζί.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με το υπέροχο ψωμί, το τραγανό παξιμαδακι με τα 2 ντιπ και γύρω στις 6 κόκα κόλες κόστισαν 100ευρω. Ποσό πολύ καλό θεωρώ για τον όγκο των πιάτων και να προσθέσω ότι είχαν κόψει και απόδειξη.

Συμπέρασμα:

Οι κριτικές των έμπειρων χρηστών επιβεβαιώθηκαν και συμφωνώ σχεδόν με όλες. Ενα καλο μαγαζί με δημιουργική αλλά και οικονομική Ελληνική κουζίνα.

14 Δεκ 2018

Μετά από αρκετό καιρό επανηλθαμε στον Μυστικό Κήπο για βραδινό μετά τη δουλειά. Καθησαμε στον κήπο όπου η ατμόσφαιρα ήταν καλή με τις σόμπες μανιτάρια.
Μιας και ήμασταν δύο άτομα δεν είχαμε τη δυνατότητα να παραγγείλουμε πολλά πιάτα. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι στο σύνολο των πιάτων υπήρχε ειτε πολλη ξύδι βαλσαμικο είτε γλυκιες σως. Ο ντάκος για παράδειγμα ήταν πηγμένος στο βαλσαμικο.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν μέτριο. Η εξυπηρέτηση καλή όπως πάντα. Θέλει σίγουρα δουλειά στη κουζίνα και επαναπροσδιορισμό πιάτων.

01 Νοε 2017

Τα μυστικά είναι για τους δειλούς, όπως έχει πει, κάποτε, ένας σοφός άνθρωπος (κλεμμένη ατάκα από τον κ. Τύριον - ποια είναι όμως η κλεμμένη ατάκα?).

Οπότε ας αποκαλύψουμε τα μυστικά του εν λόγω μεζεδοπωλείου.

1ο μυστικό: Δεν είναι Μυστικός. Ήταν γεμάτος κόσμο, να ξέρετε.

2ο: Δεν είναι Κήπος. Είναι κάτι σαν, παλιού τύπου, αυλή. Ίσως, κάποτε, να ήταν κήπος. Κάποτε, όχι τώρα. Είναι προσεγμένη αυλή, πάντως.

3ο: Αν έχετε αιμορροΐδες ή αν, απλώς, έχετε βαρεθεί τις κλασικές ταβερνιάρικες ψάθινες καρέκλες, τότε I’ve got news for you: οι πιο πολλές έχουν μαξιλάρια!

4ο: Αν παρατηρείτε και δίνετε σημασία σε κάθε λεπτομέρεια που αφορά στο σέρβις, από το αν θα ερωτηθείτε για το νερό, έως την ύπαρξη κεράσματος στην αρχή και το τέλος, τότε, μην το κάνετε αν βρεθείτε στον ΜΚ. Τα κάνουν όλα “σωστά”.

5ο: Θα σας λείψει η αίσθηση της απροσποίητης ευγένειας από τους σερβιτόρους. Όμως δεν θα σας λείψει η ευγένεια. Ούτε η γρήγορη εξυπηρέτηση.

6ο: Αν έχετε ιδιαίτερες απορίες για την παρασκευή του φαγητού μην τις θίξετε στους σερβιτόρους, είναι πιθανόν να μην ξέρουν να σας απαντήσουν. Σε εμάς, τουλάχιστον, δεν ήξεραν αν η “κρούστα” στο κοτόπουλο σήμαινε ότι ήταν “πανέ”.

7ο: Ο χώρος μπορεί να σας θυμίσει ταβερνοκουτούκι, η παρουσίαση των πιάτων, όμως, θα σας θυμίσει εκλεπτυσμένο ρεστοράν.

8ο: Προσέξτε την παγίδα με τα δύο φύλλα μενού. Τα σταθερά πιάτα του καταλόγου είναι φθηνά (3,5-7€), ενώ, τα πιάτα ημέρας, που είναι πιο πολλά σε αριθμό (15 τα σταθερά, 24 τα ημέρας, στην επίσκεψή μου), είναι ακριβότερα (5,5-20€).

9ο: Το ψωμί σας, ίσως δεν είναι φρέσκο σε απόλυτο βαθμό. Όμως για να επανορθώσουν για αυτό, και για τα 0,7€ που χρεώνεται ανά άτομο, κάνουν την έξυπνη κίνηση να το φρυγανίζουν όταν μπαγιατέψει κι άλλο σερβίροντάς το ως καλωσόρισμα μαζί με δύο ντιπ (σταμνοτύρι με μαστίχα και τοματοπελτέ). Οπότε δύο φορές ψωμί. Καλό?

10ο: Αν έχετε κάνει απονεύρωση-σεις ή αν κάποιο δόντι σας κουνιέται, καλύτερα να αποφύγετε το φρυγανισμένο ψωμί, διότι η φρυγανιέρα τους δεν αστειεύεται. Εκτός αν συνεργάζονται με κάποιον γναθοχειρουργό που τους ζητάει πελάτες με σπασμένα δόντια. Τότε υπάρχει εξήγηση.

11ο: Το φαγητό. Το μόνο κομμάτι σχετικά με τον ΜΚ που δεν κρύβει μυστικά. Ούτε θετικά, ούτε αρνητικά. Τα πιάτα είναι πειραγμένα, είναι προσεγμένα, έχουν έντονες ελληνικές πινελιές (όπως προστάζει η μόδα της εποχής), ενώ, τουλάχιστον, όσα δοκιμάσαμε, δεν προκαλούν απογοητεύσεις. Ταυτόχρονα, δεν προσφέρονται και για υπερβάσεις.

Ενδεικτικά, δύο άτομα, δοκιμάσαμε:

- Τηγανιά μανιταριών με θυμάρι και λάδι τρούφας (5,8€).
- Γκερεμέζι με (πραγματικά) πικάντικη σάλτσα και μαρμελάδα μελιτζάνας (5,5€).
- Αλμυρά κανταϊφάκια με παστουρμά Κομοτηνής, γέμιση τυριών και σάλτσα πρόβειου γιαουρτιού (5,5€).
- Κοτόπουλο σε τραγανή κρουστά με σάλτσα μελιού (10€).

Όλα, εύγευστα και προσεγμένα. Έλειψε, όμως, το πιάτο που θα σε έκανε σε κάθε μπουκιά να λες “Ω, ρε μάνα μου, για την πάρτη σου θα επιστρέψω σύντομα”.

12ο: Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Έτσι, η ελπίδα για τη γευστική έκπληξη δεν πρέπει να πάψει να υπάρχει, τουλάχιστον όχι πριν φύγετε από το εστιατόριο. Σε μας η ξαφνική γευστική… κορύφωση ήρθε με τα σφηνάκια λικέρ με γεύση πεπόνι-μαστίχα, τα οποία μας προσφέρθηκαν ως κέρασμα στο τέλος. Ήταν πρωτότυπα και ιδιαίτερα γευστικά!

13ο: Τα μπικικίνια. Διαβάστε το μυστικό Νο8. Ξανά. Αν παίξετε, κυρίως, με πιάτα του κανονικού μενού δύσκολα θα δώσετε 20άρικο (όπως εμείς που δώσαμε 16€ και κάτι ψιλά για μετριοσυμπαθή κορεσμό). Αν ασχοληθείτε περισσότερο με τα ημέρας θα το αγγίξετε, και σε περιπτώσεις, ξεπεράσετε. Όλα αυτά, αν, φυσικά, δεν πιείτε ένα καφάσι μπύρες ο καθένας.

14ο: Μυστικό-χάρη στους προληπτικούς (γιατί δεν θα θέλατε η κριτική να τελειώσει στα 13 μυστικά - κάποιος πρέπει να σας σεβαστεί και εσάς).

Προτείνεται για όλους, εκτός από τους πολύ απαιτητικούς και τους λάτρεις του ανικανοποίητου.

17 Ιαν 2018

Ο Μυστικός Κήπος δεν είναι καθόλου μυστικός, όπως λέει και ο αγαπητός Vaggg.
Για την ακρίβεια, εκεί κατευθύνεσαι, αναγκαστικά, αφού ο κυρίως χώρος είναι μικρός και γεμάτος.

Ο κατάλογος λιτός, με ποικιλία όμως, από κρεατικά, μανιτάρια και θαλασσινά.

Εντύπωση μας έκανε που έχουν 3-4 πιάτα με χέλι.
Σε σχετική ερώτησή μας, μας ανέφεραν πως το χέλι προέρχεται από τον Αμβρακικό, από γνωστή ελληνική εταιρεία.

Το καλωσόρισμα που μας έφεραν ήταν κανάτα νερού, φρυγανισμένο ψωμί και δύο ντιπ, το ένα τοματοπελτέ και το άλλο κρέμας τυριού.

Μας έφεραν και ζυμωτό ψωμί, το οποίο το βρήκαμε εξαιρετικό και ήταν και ο λόγος που το κρατήσαμε, αφού σπανίως τρώμε ψωμί που δεν είναι, ή τουλάχιστον που δεν θυμίζει σπιτικό.

Μας περιέγραψαν αρκετά καλά τα πιάτα που ζητήσαμε και έτσι πήραμε τα εξής...

Ντακάκια παζαριού με γέμιση σως ελληνικού ροκφόρ.

Πρωτότυπη ιδέα, πλούσια η γέμιση, αλλά και πολύ αλμυρή.

Καταϊφάκια με γέμιση τυριού και παστουρμά.

Αρκετά καλά, δεν είχαμε παράπονο.

Πατάτες Νάξου σκορδάτες, με τη φλούδα τους.
Εκπληκτικό πιάτο για όσους αγαπούν το σκόρδο!
Οι πατάτες σωστά ψημένες, με αρσενικό τυρί και λίγο μαϊντανό για γαρνιτούρα.

Μοσχαρίσιο συκώτι.

Ήρθε λεπτοκομμενο, χωρίς κάποια συνοδεία ή κάποια σάλτσα για επιπλέον γεύση.
Τουλάχιστον ήταν καλοψημμένο.

Ριζότο με παρμεζάνα, απάκι κοτόπουλο και μανιτάρια.

Άλλο ένα πρωτότυπο πιάτο.
Ενώ ήταν γευστικό, μας φάνηκε αρκετά αλμυρό και το απάκι θα έπρεπε να είχε μαγειρευτεί έστω και ελάχιστα, αφού ήταν σχεδόν ωμό..

Μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασί πληρώσαμε 42€, τα οποία θεωρώ καλή τιμή για αυτά που φάγαμε.
Κέρασμα στο τέλος, δεν μας έφεραν κάτι.

Θεωρώ τον Μ. Κ ένα μεζεδοπωλείο που διαφέρει από τον μεσο όρο, ως προς την ποικιλία των πιάτων που προσφέρει.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφτούμε ξανά, για να δοκιμάσουμε και τα θαλασσινά του.

27 Ιαν 2018

Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε κι εμείς τον Μυστικό Κήπο για να σχηματίσουμε δική μας άποψη για το μαγαζί. Σάββατο βράδυ λοιπόν κράτηση για 4 άτομα σε χώρο μη καπνιζόντων όπου μας ενημέρωσε τηλεφωνικά το e-table οτι δεν είχε σε μη καπνιζόντων τελικά και θα καθόμασταν στην αυλή με σόμπες. Φτάσαμε και το τραπέζι μας περίμενε.

Ο χώρος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και η αυλή ήταν ευτυχώς κλειστή με νάιλον. Είχε πολύ κόσμο με αποτέλεσμα να αργήσουμε να δώσουμε παραγγελία.

Πήραμε μια σαλάτα με ροκα και σύκο η οποία ηταν αρκετά μικρή για την τιμή της. Είχε την ατυχία ο σερβιτόρος την ώρα που μας την άφησε να πέσει λίγη έξω και την πήρε να την αλλάξει με πρωτοβουλία δική του γεγονός που εκτιμήθηκε. Οταν δώσαμε παραγγελία μας ενημέρωσε η κοπέλα οτι δεν θα έρθουν μαζί τα πιάτα οποτε δεν θα τρώμε όλοι μαζί γιατί εξαρτιόταν απο την ώρα που ετοιμάζονταν.

Πήραμε σκορδατες πατάτες με τυρί που ηταν εξαιρετικές και τραγανές. Επόμενο πιάτο παπαρδελες με λαδι τρουφας και μανιτάρια-αρκετά καλό. Παραγγείλαμε κοτόπουλο γεμιστό με συνοδεια πουρε και σαφραν αρκετά καλό και μπιφτέκι ψητό περιχυμενο με κρεμα γάλακτος το οποίο ήταν καλοψημένο αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Το τελευταίο πιάτο ηταν πανσετα με καπνιστες πατάτες με τη φλούδα, όπου οι πατάτες ήταν σκληρουτσικες και η πανσετα κομμένη σε φετες με μια βαριά γεύση. Τέλος πήραμε πανακοτα και banofee όπου η σαντιγί του ηταν σίγουρα από την ετοιμη σε μπουκάλι που βάζουμε στα ροφήματα. Τέλος το λικέρ πεπόνι ηταν ιδιαίτερο και δροσιστικο.

Δεν πιστεύω οτι θα ξαναπηγαινα και λόγω χώρου και λόγω γεύσεων και λόγω τιμών, γιατί οι μερίδες ήταν μικρές(παπαρδελες, πανσετα) και ακριβές.

10 Ιαν 2018

Μια πολύ μέτρια κατάσταση:

- Το φαγητό μέτριο σε γενικές γραμμές, πατάτες με σκόρδο απλά υποφερτές, ρεβυθάδα αρκετά καλή όπως και η σαλάτα, χοιρινή βλαχομπριζόλα ενδιαφέρουσα (αλλά δεν κατάλαβα γιατί σου την φέρνουνε κομμένη σε κομμάτια, και το κόκκαλο συνοδεία), και τέλος το συκώτι μόσχου το ζητήσαμε τηγανιτό, σκέτη απογοήτευση. Αμφιβάλλω αν πέρασε από τηγάνι, ήρθε ντίγκα στη σάλτσα σαν βραστο,... και ναί, κι αυτό κομμένο σε μικρά κομματάκια, σαν μερίδα γύρος (γιατί ρε παιδιά, δεν μπορούμε να το κόψουμε μόνοι μας?)

- χώρος (μη καπνιστών) μικρός, και πολύ θορυβώδης

- το προσωπικό ευγενικό και συμπαθητικό

- οι τιμές του είναι σχετικά καλές, πληρώσαμε 60 ευρώ τα 4 άτομα, με ένα μπουκάλι κρασί (10 ευρώ), 2 κύρια πιατα, 2 ορεκτικά, μια σαλάτα