ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Μοντέρνες ταβέρνες

Καραολη Δημητρίου 21, Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο ολη μερα ανοιχτο (13:00 μεχρι τις 12:00).Κυριακη μονο μεσημερι(12:00-19:00).Δευτερα κλειστα.
Παροχές:
Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σε μια κρυφή χωριάτικη αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου, μαγειρεύονται σε ανοιχτή κουζίνα προς το κοινό ιδιαίτεροι μεζέδες με εκλεκτές πρώτες ύλες, στηρίζοντας τους μικρόπαραγωγούς της Ελληνικής γης.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Όπως πάνε τα πράγματα, με βλέπω να ανακηρύσσομαι επίτιμος δημότης Βορείων Προαστίων. Σάββατο βράδυ βρέθηκα στο ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ στο Χαλάνδρι, ούτε διακόσια μέτρα απόσταση από το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, το οποίο είχα επισκεφθεί πριν δύο ακριβώς εβδομάδες. Είχα σημειώσει τότε ότι το Χαλάνδρι είναι TO hot spot της διασκέδασης στα Β. Π., τώρα ήρθε απλά η επιβεβαίωση.

Εννοείται πως ακολούθησα την ίδια διαδρομή, κατευθείαν στο πάρκινγκ και μετά λίγος ποδαρόδρομος που σου ανοίγει και την όρεξη, χαλάλι τα 5 ευρώ. Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ βρίσκεται στην οδό Καραολή – Δημητρίου, λίγα μέτρα από τη διασταύρωση με τον τρελό πεζόδρομο της Θουκυδίδου (όποιος τον έχει περπατήσει ξέρει! ). Προθάλαμος δεν υπάρχει, μπαίνεις αμέσως στο χώρο που προορίζεται για τους μη καπνιστές (ο νόμος φαίνεται να τηρείται, καλό αυτό).

Ακολουθεί ο χώρος με την ανοικτή κουζίνα και τις επίσης σχεδόν μυστικές τουαλέτες (εκεί που είναι κρυμμένες ο συνειρμός προκύπτει αβίαστα, είναι πάντως μικρές αλλά καθαρές), που τον προσπερνάτε και βγαίνετε στο «μυστικό» κήπο. Πώς έγραφαν παλιά οι πινακίδες στην πόρτα της εισόδου «Στο βάθος κήπος»; Αυτό ακριβώς έχουμε και εδώ, έναν αρκετά μεγάλο και αρκετά πράσινο κήπο με άσπρο «νησιώτικο» τοίχο γύρω γύρω, στη διάθεση των καπνιστών βεβαίως βεβαίως. Η παρέα μας προτίμησε να καθίσει στον κλειστό χώρο, είμασταν τέσσερις και είχαμε ένα ωραιότατο τραπέζι στη διάθεσή μας που χαλαρά θα επαρκούσε για έξι. Κάνοντας θέλοντας και μη τη σύγκριση με το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, όπου υπέστημεν το στρίμωγμα της σαρδέλας, θα έδινα γι’ αυτό και μόνο το λόγο ένα καθαρό 4. Συντρέχουν όμως και άλλοι λόγοι:

Γενικά ξεκούραστα για το μάτι παλ χρώματα σε τοίχους και επίπλωση, βολικότατα τραπεζοκαθίσματα, ένας πολύ φωτεινός ζωγραφικός πίνακας στα αριστερά, απέναντι ένας μεγάλος καθρέφτης με πλαίσιο από κλαδιά δέντρου, μια πολύ πρωτότυπα μασκαρεμένη σαν δέντρο κολώνα στο κέντρο, ο αναπόφευκτος μαυροπίνακας στον πίσω τοίχο (παιδιά, έτσι είναι άχρηστος, βάλτε του χρώμα! ), και βέβαια το γειτόνεμα με την open kitchen που δεν ενοχλεί καθόλου με μυρουδιές ή τσίκνα, αντίθετα εντυπωσιάζει κάθε τόσο με τις φωτιές που πετάγονται από τα τηγάνια.

Άριστα θα βάλω και στο σέρβις. Τρία άτομα στον τομέα μας, ο καθένας με συγκεκριμένα καθήκοντα αλλά και πνεύμα συνεργασίας, έτσι ώστε ο πελάτης να μη χρειάζεται να προβεί σε αναζήτηση του σερβιτόρου μέσω του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Τα πάντα ήρθαν στο τραπέζι μας όπως τα έβγαζε η κουζίνα, στοιχείο θετικό, γιατί στο ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ δεν λέει να πάρεις ατομική μερίδα, όλα στη μέση κι όποιος αντέξει. Επανειλημμένες ερωτήσεις με πραγματικό ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό, με αποκορύφωμα προς το τέλος της βραδιάς που έσκασε μύτη ο ένας εκ των τριών σεφ της κουζίνας και έπιασε κανονική κουβέντας μαζί μας, το εκτίμησα ιδιαίτερα ως κίνηση.
Η κουζίνα αρίστευσε. Μολονότι περιοριστήκαμε, τρόπος του λέγειν, σε κρεατικά και συναφείς μεζέδες, είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω ποικιλία εδεσμάτων, σχεδόν όλα πολύ κοντά στο άριστα. Κυριολεκτικά αφρός τα κανταϊφάκια με κρέμα και ολίγη από παστουρμά, λίαν πρωτότυποι οι τηγανιτοί σε κουρκούτι γίγαντες πάνω σε light σκορδαλιά με χρώμα και επίγευση ντομάτας, άριστα δέκα οι σκορδάτες πατάτες σε μικρά κυβάκια με σκόνη πάπρικας από πάνω. Οφείλω επίσης να επαινέσω τη λεγόμενη «βλαχομπριζόλα», η οποία έφθασε πάνω σε μαύρη πέτρα κομμένη σε λεπτές φέτες. εξαιρετική ιδέα που δείχνει ότι ο σεφ σκέφτεται την άνεση του πελάτη. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν ιδιαίτερα και οι βώλοι από τυρί γκερεμέζι με τις δύο σάλτσες που τους συνόδευαν, η μία γλυκιά και η άλλη turbo, περιείχε προφανώς wasabi. Ξέρετε ότι κατά κανόνα περιορίζομαι στην αναφορά των highlights, αν κράτησα σημείωση για την επόμενη φορά είναι η γαβάθα με τον ντάκο και το πιάτο με τον καβουρμά, σε αντικατάσταση της κάπως άνευρης πράσινης σαλάτας και της καπαροσαλάτας (ή μάλλον στιφαδοσαλάτας με πολύ κρεμμύδι και ολίγη κάπαρη).

Το νέο σε σχέση με προηγούμενες κριτικές: Υπάρχουν πλέον γλυκά στον κατάλογο! Μοιραστήκαμε μια καλή μους με γεύση πραλίνας, και μας προσέφεραν λίγο χαλβά, ο οποίος στη διάρκεια της Σαρακοστής θεωρείται πια παντού must, είμαι βέβαιος ότι και στη ΣΠΟΝΔΗ χαλβά πειραγμένο θα έχει στο τέλος του μενού. Τέλος πάντων, ήταν πραγματικά νόστιμος και … δωρεάν. Νερό κρύο μάρκας Βρυσούλεν, που ανανεωνόταν διαρκώς, ψωμί φρυγανισμένο, που δεν έλειψε επίσης. Για το δείπνο μας προτιμήσαμε ένα ροζέ Αβαντίς (Εύβοια, 17 €), ταίριαξε όντως πολύ καλά με το φαγητό.
Χωρίς ποτά ο λογαριασμός δεν θα ξεπερνούσε τα 60 ευρώ, θεωρώ συνεπώς σωστό να βάλω και εδώ 4. Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ μπορεί λοιπόν να πάρει με το σπαθί του θέση στη wish list σας.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Νομίζω ότι δεν θα συμμεριστώ τις ενθουσιώδεις κριτικές άλλων χρηστών σχετικά με τη συγκεκριμένη μοντέρνα ταβέρνα την οποία είχα βάλει στο μάτι εδώ και αρκετό καιρό. Βρίσκεται χωμένη κυριολεκτικά σε έναν στενό δρόμο, κάθετο στη βασική κεντρική λεωφόρο του Χαλανδρίου και γι΄ αυτό -ακόμη και για τους μη γνωρίζοντες το Χαλάνδρι- δεν είναι δύσκολο να εντοπιστεί. Η επωνυμία του μαγαζιού είναι πραγματικά ευρηματική και ακριβής: απέξω δεν φαίνεται καν ότι στο εσωτερικό "κρύβεται" ένας μυστικός κήπος, μια εσωτερική αυλή, σαν αίθριο. Είναι από τα στοιχεία που κάνουν την ταβέρνα ξεχωριστή και ιδιαίτερη.

Κυριακή μεσημέρι, μια μέρα σχετικά ζεστή και μετά από τηλεφωνική κράτηση κατά τη διάρκεια της οποίας η ευγένεια του υπαλλήλου ξεπέρασε την προσδοκία, φτάνουμε 4 άτομα και καθόμαστε στον "κήπο" σε μια γωνιά. Καταρχάς να διευκρινίσω ότι, για να φτάσει κανείς στον κήπο, περνάει από το εσωτερικό της ταβέρνας το οποίο είναι σχετικά μικρό, αλλά φροντισμένο, όμορφο και περιποιημένο και εναλλακτικά μπορείς να καθίσεις και εκεί. Ως προς τα λοιπά ο κήπος σίγουρα δεν είναι κήπος: θα μπορούσε να παραπέμπει όμως σε κήπο με περισσότερη πρασινάδα, λουλούδια κλπ.

Αν και μικρός ο χώρος, διαθέτει αρκετά τραπέζια. Την ημέρα που πήγαμε ήταν ασφυκτικά γεμάτο το μαγαζί με αρκετή βαβούρα και έναν σχετικό πανικό. Οι σερβιτόροι έτρεχαν σαν παλαβοί να εξυπηρετήσουν τις ορδές που κατέφταναν, ενώ αρκετοί που δεν είχαν κάνει κράτηση έφευγαν απογοητευμένοι. Η εξυπηρέτηση λοιπόν όπως ήταν αναμενόμενο ήταν λίγο προβληματική αλλά με τόσο κόσμο πώς να μην είναι; Άργησαν να μας πάρουν παραγγελία, χρειάστηκε να ζητήσουμε 2 φορές να έρθει και επαναλήφθηκε το ίδιο όταν μας τελείωσε το νερό κλπ. Αναμενόμενο και φυσιολογικό με τόσο κόσμο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δεν με χάλασε ιδιαίτερα. Η βαθμολογία μου όμως σε αυτόν τον τομέα είναι 2 ντοματούλες, γιατί διαφορετικά θα αδικούσα άλλους χώρους εστίασης που ακόμα και με τόσο κόσμο αντεπεξέρχονται επαρκέστερα.

Ως προς το φαγητό ο κατάλογος είναι αρκετά ενδιαφέρων με ποικιλία πιάτων και μάλιστα κάποια από αυτά είναι αρκετά πρωτότυπα με γευστικούς συνδυασμούς λίγο πιο ασυνήθιστους. Επίσης είχε αρκετά πιάτα με θαλασσινά γεγονός που δεν περίμενα. Γενικά ο κατάλογος είχε 1-2 αντιπροσωπευτικά και χαρακτηριστικά πιάτα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας (Κρήτη, Νάξος, Σέρρες κλπ).

Στην αρχή για κλαωσόρισμα καταφτάνει μια μικρή ξύλινη τάβλα με παξιμαδάκια και ψωμάκια και 2 ντιπ εκ των οποίων το ένα ήταν κάτι σαν πικάντικη κόκκινη σάλτσα και το άλλο σως γιαουρτιού ή κάτι τέτοιο με μαστίχα όσο κι αν ακούγεται παράξενο (! ). Στη συνέχεια άρχισαν να καταφτάνουν αυτά που παραγγείλαμε. Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι τα ορεκτικά ήρθαν ένα-ένα και όχι όλα μαζί και από τα κυρίως πιάτα, ήρθαν αρχικά τα 2, ενώ το τρίτο κατέφτασε, αφού είχαν φάει οι άλλοι 2 και είχαν τελειώσει.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:

-τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας που κατέφτασε ζεστή και αχνιστή σε ένα τηγανάκι και μας μάγεψε με την εξαιρετική γεύση της

-χαλούμι σχάρας με ψητή ντομάτα και μανιτάρια πλευρώτους, επίσης εξαιρετικό πιάτο (εδώ να επισημάνω κάτι που το συνηθίζουν κι άλλοι: βλέπεις ότι είμαστε 4 άτομα και φέρνεις 3 κομμάτια: θα χάσεις κάτι αν φέρεις 4; Δε λέω να το κάνεις όταν στο τραπέζι υπάρχουν 6 ή 16 άτομα και να φέρεις 6 ή 16 κομμάτια αλλά κατά περίπτωση μπορείς να κάνεις μια εξαίρεση)

-πατάτες Νάξου σκορδάτες με τη φλοίδα τους και με αρκετά έντονη τη μυρωδιά του σκόρδου που κατέφτασαν σε μπολάκι και ήταν πασπαλισμένες με τριμμένο τυράκι (αρσενικό Νάξου νομίζω) και μαϊντανό (;)

-γαμοπίλαφο, το κλασικό κρητικό πιάτο σε αρκετά μεγάλη μερίδα ικανοποίησε με τη γεύση του και το άρωμά του

-μπιφτέκια μοσχαρίσια με βλήτα και σως που πραγματικά μας ενθουσίασαν. Ήταν ζουμερά και η σως ήταν εξαιρετική.

-χοιρινό κότσι για 2 άτομα με πουρέ πατάτας: πολύ χορταστικό πιάτο, το κότσι έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα, νομίζω όμς ότι ο πουρές δεν του πάει για συνοδευτικό παρότι ήταν άψογος γευστικά (ίσως να φταίει το γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς αυτό το πιάτο το έχουμε συνδέσει με μπιραρίες και γερμανική κουζίνα και γι΄ αυτό το έχουμε συνηθίσει με ξινολάχανο). Θα μπορούσαν να το συνοδεύσουν ωστόσο με baby πατατούλες φούρνου με τη φλοίδα τους

-2 πανεράκι ψωμί το οποίο ήταν ζυμωτό και είχε φετούλες και από μαύρο και από λευκό ψωμί

-1/2 ροζέ κρασί χύμα

Το νερό ήρθε σε κανάτα. Από γλυκά δεν παραγγείλαμε αν και είχε 2-3.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 63.50 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό, μείναμε όμως ικανοποιημένοι και από τις γεύσεις των πιάτων, την ποιότητα και τη νοστιμιά τους. Γενικότερα είναι προτιμότερο να πάει κάποιος καθημερινή που υποθέτω ότι τα πράγματα θα είναι πιο ήρεμα για να ευχαριστηθεί το φαγητό του.

2017

Ο Μυστικός Κήπος είναι όντως μυστικός αλλά πολύ καλός! Λίγο δύσκολο το παρκάρισμα εκτός αν μπορείτε να παρκάρετε 3-4 στενά μακριά προς Παπανικολή δηλ. Ο χώρος είναι λίγο μικρός (καθίσαμε μπροστά αλλά υπάρχει και κήπος στο βάθος πολύ ωραίος).

Ήμασταν 6 άτομα. Πήραμε τη βλαχομπριζόλα (εξαιρετική και κομμένη ήδη, βολεύει αν βάλεις όλα τα φαγητά στη μέση όπως εμείς), τα μανιτάρια (πολύ καλά), μια πράσινη σαλάτα (μέτρια), κοτόπουλο μπούτι ψητό (πολύ ωραίο), μακαρούνες με λαχανικά (πολύ καλές), και μπιφτέκια (επίσης ωραίο πιάτο). Γενικά τα φαγητά όλα ποιοτικά και με γρήγορη και ευγενική εξυπηρέτηση. Ίσως ένα θέμα να είναι τα τραπέζια σε σχέση με το χώρο αλλά υπάρχει καλή θέληση γενικά. Θα έλεγα υπάρχουν και πιο στριμωγμένα μαγαζιά.

Η τιμή ήταν περίπου 15 ευρώ το άτομο, αρκετά καλή για την ποιότητα.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα για το φαγητό!

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αγαπητοί χρήστες του a4f που με τις αναρτήσεις των κριτικών σας, με τις γλαφυρές περιγραφές πιάτων, γεύσεων και επιγεύσεων, χώρων και ανθρώπων που εξυπηρετούν προκαλείτε το ενδιαφέρον μου να επισκεφτώ τόσους και άλλους τόσους χώρους που τελικά ή πρέπει να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μου κάνει σημαντική αύξηση και αλλαγή ωραρίου για να εξασφαλίσω τα απαραίτητα (χρόνο και χρήμα) ώστε να αυξήσω τη δυναμική επσικεψιμότητάς μου ή να προσγειωθώ και να -συνεχίσω να συμβουλεύομαι το site ιεραρχώντας ότι και όσο μπορώ... ΔΕ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!
Για να μην παρεξηγηθώ, εσείς καλά κάνετε.... και σας παρακαλώ συνεχίστε!!

Και μετά την παραπάνω εισαγωγή για τον τρόπο που με "σκανδαλίζετε" η οποία αφορά και στο Μυστικό Κήπο, τον οποίο επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ έχοντας διαβάσει πολύ προσεκτικά τα σχόλιά σας- και σοφά κάνοντας κράτηση για 4 άτομα- προσθέτω και το δικό μου σχολιασμό.

Καταρχήν να σας πω ότι το Χαλάνδρι και οι γύρω περιοχές δε μας είναι άγνωστες, από τα νιάτα μας κυκλοφορούμε εκεί και φυσικά γνωρίζοντας τη δυσκολία στο parking επιλέξαμε να κινηθούμε με τη moto (ευτυχώς το καλοκαίρι συνεχίζεται) απολαμβάνοντας το προνόμιο να αφήσουμε το μεταφορικό μας μέσο ακριβώς έξω από την πόρτα του Μυστικού Κήπου, σε αντίθεση με τους άλλους 2 οι οποίοι ταλαιπωρήθηκαν λιγάκι....
Πολύ ευχάριστη έκπληξη οι ευγενικές καλησπέρες όλου του προσωπικού κατά τη διέλευσή μας από τον εσωτερικό χώρο προς την αυλή τους.
Μικρή απογοήτευση ο περιορισμένος χώρος και η πληθώρα των τραπεζοκαθισμάτων που μου έδωσαν την αίσθηση του απόλυτου στριμώγματος.
Ερωτηματικά μου προκάλεσε η απορία στα πρόσωπα των ανθρώπων που τους ανέφερα την κράτησή μας, απορία που μοιράστηκαν και μεταξύ τους ψάχνοντας να βρουν που θα μας τοποθετήσουν στο χώρο-ευτυχώς μετά από 2-3 λεπτά μας έδειξαν το τραπέζι μας.
Η δεύτερη και τελευταία απογοήτευση ήταν το μέγεθος του τραπεζιού μας -όπως και όλα τα υπόλοιπα του ΜΚ- πολύ μικρό είχε ήδη γεμίσει με τα ποτήρια, την κανάτα το νερό και τα πιάτα/μαχαιροπήρουνα και αναρωτιόμασταν που θα χωρέσουν τα φαγητά.
Τα παιδιά στο service ευγενικά προσπαθώντας να μας εξυπηρετήσουν όλους με χαμόγελο -παρά το μόνιμο τρέξιμό τους στην προσπάθεια να προλάβουν τα πάντα, παρόλα αυτά παρατηρήθηκε στην αρχή τουλάχιστον καθυστέρηση να μας φέρουν καταλόγους και το κρασί που παραγγείλαμε (το υπενθυμίσαμε 2-3 φορές) οπότε βάζω 3/4 (για το λόγο που αναφέρει και η evi-μην αδικούμε άλλους χώρους με καλύτερη οργάνωση στο service).

Επιλέξαμε να πιούμε λευκό κρασί (ροδίτης) πολύ καλό.
Έφτασε στο τραπέζι μας το πανεράκι με ψωμάκι συν παξιμαδάκια με 2 αλοιφές.
Παραγγείλαμε τα μανιτάρια τηγανιά με λάδι τρούφας, εξαιρετικό ορεκτικό
1 σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο και ντοματίνια πολύ φρέσκα υλικά, δροσιστική και απολαυστική.
Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια που σερβίρονται με πληγούρι, πραγματικά πεντανόστιμο πιάτο και ψητό φιλέτο κοτόπουλο που -και αυτό- συνοδεύονταν από πληγούρι, εξίσου καταπληκτικό.
Η αλήθεια είναι ότι ο ΜΚ όσον αφορά στην παρουσίαση, γεύση και ποιότητα των πιάτων του παίρνει άριστα (εξ ού και οι 4 ντοματούλες). Ενθουσιάστηκα από το προσφερόμενο φαγητό και κρασί, με χάλασε όμως πάρα πολύ το πολύ μικρό μέγεθος τραπεζιού μας -φανταστείτε ότι ο ένας εκ των 4 είχε στα γόνατά του το καλαθάκι με το ψωμάκι! - και η απουσία βοηθητικού τραπεζιού, το οποίο ρωτήσαμε εάν είχαν για να εισπράξουμε αρνητική απάντηση, ούτε κάν ελεύθερη καρέκλα δεν υπήρχε για να ακουμπίσουμε τα όσα δε χωρούσαν στο τραπέζι μας.
Και ναι, ο ένας εκ των σεφ προς το τέλος της βραδιάς πέρασε από το τραπέζι μας και του παινέψαμε τα πιάτα μεν, του εκφράσαμε τη δυσκολία που προκαλεί το στρίμωγμα δε, καταλάβαμε την αμηχανία που του προκάλεσε το σχόλιό μας, αλλά είναι η αλήθεια!

Κατανοώ ότι η κάθε επιχείρηση έχει στόχο την καλύτερη απόδοση, αλλά βρε παιδί μου και να "χτυπάει" ο σερβιτόρος συνεχώς στην καρέκλα μου κατά τη διεύλευσή του στο χώρο δεν είναι και το καλύτερο.

Να σημειώσω ότι μας έστειλαν 1/2 kgr κρασί κέρασμα- και τους ευχαριστούμε για αυτό.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μια μικρή αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου δυστυχώς με λίγα τραπέζια. Σάββατο βράδυ γεμίζει ασφικτικά. Το μεγαλύτερο ατού του μαγαζιού είναι το προσωπικό που είναι ευγενέστατο, γρήγορο και εξυπηρετικό.

Ενδιαφέρον κουζίνα καθώς σχεδόν όλα τα πιάτα έχουν το κάτι διαφορετικό με εξαίρεση τα μπιφτέκια που ηταν απλά αλλα καταπληκτικά. Η εξαιρετική ποιότητα του κρέατος συνέβαλε σε αυτό. Τά μόσχαρίσια μάγουλα επίσης θεσπέσια καθώς το κρεάς έλιωνε στο στόμα. Ωραία ζεστή πατατοσαλάτα. Μόνο οι πανσέτες δεν ηταν του γούστου μου, στεγνές αλλα χωρίς λίπος, όμως σερβίροντε σε πουρέ σελινόριζας που είναι πολύ νόστιμο,

Τα περισσοτερα πιάτα κρεατικών σερβίρονται με κάποιο τυρί καί παρ'οτι φίλος συνήθως δεν το τρώει, μέχρι και το γιδοτύρι του άρεσε.

Οι σαλάτες και κάποια πρώτα πιάτα θα μπορούσαν να είναι μεγαλήτερες μερίδες.

Αξίζει κανείς να επισκεφτεί το εστιατόριο αν θέλει να διευρύνει τους γαστρονομικούς του ορίζοντες καλύτερα όμως καθημερινή γιατι Σαββατοκύριακα έχει πολύ βαβούρα.

Θα ξαναπάμε γιατί το μενού θαλασσινών που φαινόταν πολύ καλό.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Οι συμπτώσεις είναι κάτι το συγκλονιστικό στη ζωή μας. Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου στις 13.15 επισκέπτομαι τον ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ στο Χαλάνδρι (ΜΚ), λόγω των θαυμάσιων κριτικών στο site μας, ενώ τ η ν ί δ ι α σ τ ι γ μ ή ο VAGELIS κάνει κριτική για το VINO ETCETERA (Αργυρούπολη), και μάλιστα το δικαιώνει απόλυτα, ενώ σ τ η δ ι κ ή τ ο υ λ ί σ τ α τ ο π ε ρ ι λ α μ β ά ν ε ι μ α ζ ί μ ε τ ο ν ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ!! Πράγματι, φίλε VAGELI, με τη συνεχή ανακάλυψη και ανάδειξη νέων χώρων από όλους μας, αυξάνουμε σημαντικά την επισκεψιμότητα και το κύρος του site μας!!

Και όχι μόνο αυτό. Κάποια απ’ τα αξιόλογα μαγαζιά, χάρη στο site, αποκτούν άμεσα ρεκόρ βεβαιότητας και αξιολόγησης. Έτσι, για παράδειγμα, ο ΜΚ, σε διόμισυ μήνες λειτουργίας (από τον 6ο του 2015) έφτασε βεβαιότητα σχεδόν 70% και αξιολόγηση 85%!!

Στο ίδιο τρίμηνο ο ΑΚΑΚΙΟΣ, στο Φάληρο, έφτασε βεβαιότητα 70% και αξιολόγηση 87%, ενώ το SIXTIE’S DINNER στον Κεραμεικό, μέσα σε 9 μήνες, έφτασε αντίστοιχα ποσοστά 70% & 94%, όπως άλλωστε και ΟΙ ΜΕΝΗΤΕΣ, στην Καλλιθέα, καθώς και δεκάδες άλλα μαγαζιά, χάρη σε όλους εμάς, τους άοκνους χρήστες του ask4food, παρά τον αναμφισβήτητο ανθρώπινο υποκειμενικό παράγοντα κ. α. τυχόν θέματα που υπεισέρχονται!!

Και τώρα στον ΜΚ: βρίσκεται στην Καραολή & Δημητρίου που είναι κάθετη στην κεντρική Λεωφόρο Ανδρέα Παπανδρέου, στο κέντρο του Χαλανδρίου. Ανερχόμενο, νέο μαγαζί (μοντέρνο μεζεδοπωλείο-ταβέρνα) που οφείλει τα πάντα στους δύο συνιδιοκτήτες και σεφ του: τον Δημήτρη απ’ την Κομοτηνή, με πολυετή προϋπηρεσία στο ΕΛΙΑ (ELIA BEACH) της Μυκόνου και τον Σείριο απ’ τον Πύργο, με θητεία στο ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ, στην Οία της Σαντορίνης. Δύο πανάξια, συμπαθέστατα και ταλαντούχα παιδιά, ηλικίας γύρω στα 30 (από έφηβοι γαρ στο κουρμπέτι!! ) που δουλεύουν άοκνα στην ανοιχτή κουζίνα του χώρου, με τη βοήθεια τριών ακόμη ατόμων, τα οποία ελπίζω να αποκτήσουν τη δέουσα ετοιμότητα και κατάρτιση για τις βραδινές κυρίως ώρες αιχμής.

Μπαίνεις στον εσωτερικό χώρο, με ανοιχτές αποχρώσεις του κρεμ σε τραπέζια και καθίσματα, όπως και στους τοίχους, ένας απ’ τους οποίους έχει επένδυση πέτρας. Υπάρχουν περί τα 10 τραπέζια (40 άτομα) και ο χώρος κλιματίζεται, οπότε και ήταν ιδανικός για τη μεσημεριανή μου επίσκεψη. Διέκρινα τον μεγάλο μαυροπίνακα με τους μεζέδες ημέρας, καθώς και τον ωραίο ζωγραφικό πίνακα του Γιώργου Λάβδα, με το νεαρό ζευγάρι που επιστρέφει εξουθενωμένο απ’ τη Λαϊκή!

Σημειωτέον ότι το μενού αλλάζει κάθε 1-2 μέρες, δηλ. περίπου 4 φορές την εβδομάδα, και επειδή τα πιάτα είναι νοστιμότατα, οι των Βορείων Προαστίων ειδικά θα έχετε κάθε λόγο για να το επισκέπτεσθε, ανανεώνοντας γαστρονομικές προτιμήσεις και συνήθειες.

Στο πίσω μέρος βρίσκεται ο ΚΗΠΟΣ (γι’ αυτό ΜΥΣΤΙΚΟΣ), μια ήσυχη, μικρή αυλή με λεμονιές κ. λπ. αρωματικά φυτά) που έχει καμιά 15αριά πράσινα τραπέζια (~ 60 άτομα), ιδανικός για τα βράδια, αφού τα καλοκαιρινά μεσημέρια παραμένει ζεστός, εφόσον προς το παρόν στερείται σκίασης ή υδρόψυκτων ανεμιστήρων.

Ο ΜΚ λειτουργεί Τρίτη-Σάββατο από 13.00-24.00, Κυριακή από 12.00-19.00, ενώ Δευτέρα αργούν.

Με κέρασαν (ήμουν μόνος αυτή τη φορά) δύο νόστιμες αλοιφές από τσοπανοτύρι και πελτέ ντομάτας με φρυγανισμένες φέτες ψωμιού, καθώς και κατσικίσιο τυρί Μαλτέζου με μαρμελάδα φινόκιο. Το πλούσιο εναλλασσόμενο μενού περιλαμβάνει μεζέδες με πρώτες ύλες από όλη την Ελλάδα. Παράγγειλα τα εξής πιάτα:

-Μαστέλο Χίου με νιφάδες δημητριακών, μέλι ανθέων και μαστίχα Χίου. Ήρθε παναρισμένο και ήταν μπουκιά και συχώριο!! (6.20 €).
-Κανταΐφάκια με παστουρμά Κομοτηνής, γέμιση τυριών και sauce πρόβειου γιαουρτιού (5.50 €). Αν είχε λίγο ακόμη παστουρμά θα ήταν σωστή αμβροσία!!
- Κριθαρότο γαρίδας, ό, τι νοστιμότερο και άρτια χυλωμένο δοκίμασα για πολύ καιρό!! (11 €).

Ήπια μια μαύρη μπύρα ΦΙΞ 330 ml. (3.50 €). Συνολικός λογαριασμός 27 €, που περιλαμβάνει το ψωμί (φέτες μαύρου και λευκού / 0.70 €), επάξιο τίμημα μιας γαστρονομικής απόλαυσης. Νερό κρύο σε κανάτα.

Και στο σημείο αυτό θα σας δώσω μια εικόνα απ’ τα άλλα πιάτα, για τα οποία επιφυλάσσομαι προσεχώς:
•Λαχανομεζέδες (τηγανιά μανιταριών, ρεβυθοσαλάτα-λιαστή ντομάτα-φέτα-απάκι κοτόπουλο, κινόα-μπρόκολο-ελιές-ντοματίνια,. κ. α. / 5-6.40 €).
•Τυρομεζέδες (γκρεμέζι πικάντικο με μαρμελάδα μελιτζάνας. / 5.50-6.20 €).
•Κρεατομεζέδες (καβουρμάς Κομοτηνής σαγανάκι με ντομάτα-φέτα (6.50 €).
•Ψαρομεζέδες (γαύρος μαρινάτος με λευκό ταραμά, φάβα Φενεού με καπνιστό χέλι Άρτας / 5-6.80 €).
•Πιάτα ημέρας από στεριά (πανσέτα με πουρέ σελινόριζας, μπούτι κοτόπουλο με σταμναγκάθι, μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα 600 γρ. για 2, αρνίσια σπάλα με κρέμα ξινόγαλου και μαρμελάδα, μοσχ. ουρά ή συκώτι, και ψαρονέφρι με πιπεριές (8.50-16 €).
•Πιάτα ημέρας από θάλασσα (θράψαλο σχάρας, καπνιστό χέλι, σαρδέλα, μελανούρι σχάρας, μπακαλιαράκι-σπαράγγια, μαριναρισμένο λαυράκι και το κριθαρότο γαρίδας που τίμησα (6.50-11 €).
•Αναψυκτικά (1.70-3.20 €), μπύρες (από 2.70€: Βεργίνα, Μύθος, Φιξ, μέχρι 6.50 € για την top Κερκυραϊκή μπύρα, Red Ale, 500 ml).
•Ούζο Πλωμαρίου & τσίπουρο Μπαρμπατζίμ 200 ml. (7.80-9.50 €).
•Κρασί Τριλογία, Ελληνικά Κελάρια 12 €, ενώ τα χύμα ποτά σαφώς φθηνότερα (τσίπουρο & ρακί, 200 ml (5 €), και 1 λίτρο λευκού ροδίτη, ροζέ συράχ ή κόκκινου καμπερνέ, (8 €).

Θεωρώ ότι μια υποψία κατεβάσματος κάποιων τιμών, ποτών κυρίως, θα είναι σαφώς καλοδεχούμενη. Αυτό βέβαια που επιβάλλεται είναι η άμεση δημιουργία μιας στοιχειώδους κάβας κρασιών, με ρεαλιστική αξιολόγηση ως προς το vfm που μας καίει όλους μας!!

Φεύγοντας ένιωσα μια διάθεση γλυκιάς μελαγχολίας, καθώς σκεφτόμουνα πως αν στους δύσκολους καιρούς της χώρας μας υπήρχαν, σε κάθε τομέα και παραγωγική δραστηριότητα, υπεύθυνοι επιχειρηματίες και εργαζόμενοι, όπως εν προκειμένω πολλοί λειτουργοί της εστίασης, θα ήταν όλα πιο ελπιδοφόρα..

Αν οι πολιτικοί μας, για παράδειγμα, παλιοί και νέοι, κατάφερναν να υπηρετήσουν τον τόπο με την αγάπη και την αφοσίωση που υπηρετούν τους χώρους εστίασης: ο Δημήτρης και ο Σείριος τον ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ, η Χρύσα και ο Βλάσσης τους ομώνυμους χώρους, ο Ρενάτο τον ΒΑΣΙΛΑΙΝΑ, ο Σάββας και ο Νίκος την PIZZERIA DEI FRATELLI, ο Νίκος και ο Γιάννης τη ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, ο Κώστας και ο Αλέξης το ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ, ο Ηλίας το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ, και χιλιάδες άλλοι, θα μας έδιναν ασφαλώς ένα καλό παράδειγμα διαχείρισης των κοινών και ουσιαστική προτροπή για παραγωγική δουλειά και προκοπή!!

Αγαπητοί φίλοι χρήστες, οι αυριανές εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου, ανήμερα του Αγίου Ευσταθίου, θα σηματοδοτήσουν, άραγε, στοιχειώδη ευστάθεια για τη χώρα μας;; Από όλους εμάς εξαρτάται, είτε κρίνουμε ακριβοδίκαια εστιατόρια, είτε πολιτικά προγράμματα και πάσης φύσεως ρεπερτόρια....

Τέρμα όμως οι πολιτικοί αυτοί συνειρμοί, αναπόφευκτοι λόγω επικαιρότητας...

Η περισυλλογή θέλει τώρα λίγη χαλάρωση, με κάποιο ποτάκι, μέχρι να αναζητήσουμε -και μέσα από το δικό μας site-το επόμενο εστιατόριο!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αυτός που δεν βλέπει το σκοτάδι, δεν ψάχνει το φως

Τον μυστικό κήπο μου τον πρότεινε φίλος πριν περίπου ένα χρόνο. Τον είχα βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού μου και έψαχνα την μέρα που θα μπορούσα με την σύζυγο να τον επισκεφτώ.

Μες στο χειμώνα έτυχε να βρεθώ στην ίδια έκθεση με τους ιδιοκτήτες και εκεί κατάλαβα ότι όντως τα παιδιά παλεύουν να βρουν καλές ύλες για το κατάστημα τους

Αρχές Μαΐου έτυχε να βρισκόμαστε μαζί με την σύζυγο στο Χαλάνδρι και έτσι έπεσε η ιδέα για επίσκεψη στον κήπο τους

Ήταν μεσημέρι καθημερινής και είμασταν απ τους πρώτους που πέρασαν το κατώφλι τους-το οποίο δεν σε προϊδεαζει καθόλου για τον κήπο στην πίσω πλευρά του χώρου. Μπαίνοντας στο κατάστημα υπήρχε μια χαλάρωση από ιδιοκτήτες και υπαλλήλους που μας πάγωσε λίγο την διάθεση. Το ίδιο συνέβη και σε αυτούς, αφού το καλωσόρισμα τους έδειχνε ξαφνιασμα. Πάντως δεν ήταν η ώρα που είχαν ανοίξει και τους πετύχαμε απροετοίμαστους. Αφου περάσαμε γρήγορα στον κήπο δεν πρόσεξα καθόλου τον εσωτερικο χώρο. Ο εξωτερικός χώρος όμως, ενώ είναι τόσο όμορφος και σε γυρνάει νοσταλγικα σε άλλοτινές εποχές δεν έχει φτιάχτει με την ίδια διάθεση που σου προκαλεί η αύρα του. Περισσότερο πρόχειρο δουλειά σου προκαλεί το όλο σκηνικό, από τραπέζια και καρέκλες, μέχρι το σκεπαστρο, ακόμα και η έλλειψη πολλών λουλουδιών σου αφήνουν την εντύπωση ότι ο κήπος δεν περιποιείται όπως του αρμόζει. Με λίγα λόγια δεν σου βγάζει καθαρότητα ο χώρος (χωρίς να συμβαίνει το αντίθετο) και αυτό οφείλεται και στο προσωπικό. Όταν ο σερβιτόρος φοράει μπλούζα που αφού την είχε κάνει πατσαβουρα για να την ρίξει στα απλυτα, τελικά το μετανιωνει και τη φοράει για ακόμα μια μέρα. Όταν ο μάγειρας κυκλοφορεί μέσα στην σαλα με λερωμενη στολή και καπνίζει στην ανοιχτή κουζίνα του, έχεις την αίσθηση ότι τα παιδιά δεν ενδιαφέρονται για την δημόσια εικόνα τους. Αυτή την αδιαφορία όμως την αντιλαμβανεσαι και στην διακόσμηση του χώρου. Βάλαμε ότι είχαμε ή ότι βρήκαμε και αφού μπορούμε να δουλέψουμε έτσι δεν μας απασχολεί να το καλυτερέψουμε.

Στα υλικά και στις γεύσεις δεν μπορώ να πω όμως το ίδιο
Εδώ φαίνεται ότι προσπαθούν να καλυτερέψουν την κουζίνα τους αναζητώντας την καλή πρώτη ύλη, χωρίς όμως αυτό να δημιουργεί πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό διακρίνεται και στο καλωσόρισμα
Μαζί με το ψωμί έρχονται και δύο διαφορετικα αλείμματα
Ένα σταμνοτυρι (αλειφωδες τυρί) του Καϊδαντζη με άρωμα μαστίχας και ένα με πελτε (μάλλον κυκνος). Απ την μια κάτι ξεχωριστό και διαφορετικό κι από την άλλη πελτες....
Η αναζήτηση των προϊόντων φαίνεται και στον κατάλογο τους. Μικροί παραγωγοί από διάφορα μέρη της Ελλάδος.
Εμείς παράγγειλαμε μια πράσινη σαλάτα με σάλτσα μηλου η οποία ήταν αγευστη και ανευρη. Πατάτες σκορδατες (ωραίες), γκερεμεζι (προβειο τυρί τύπου chevre) το οποίο συνδυάζεται με μια καυτερή σάλτσα και μια μαρμελάδα μελιτζανας.
- Γενικά στον κατάλογο υπάρχουν διαφόρων ειδών χειροποίητες μαρμελάδες!!!
Ωραίο το τυρί, ωραία η σάλτσα και η μαρμελάδα, αλλά αυτούσια. Προσωπικά το πάντρεμα αυτό δεν το θεώρησα ιδανικό. Πολύ καυτερή η σάλτσα αρκετά γλυκιά η μελιτσανα έκαναν την παχεια και υπόξινη γεύση του τυριού να χάνεται.
Καβουρμας Ξάνθης με ντομάτα και κρέμα τυριού.
Λόγω καταγωγής έχω φάει πολύ καλύτερο καβουρμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν καλός. Εδώ το λάθος ήταν στο πιάτο. Ξύλινο φλατ που δεν μπορούσε να κρατήσει ζουμιά από κρέας και ντομάτα.
Σαν κυρίως για την μέση πήραμε σιγομαγειρεμενη πανσετα με πουρέ σελινοριζας. Πολύ μαλακή η πανσετα αφού είχε πέρασει από φούρνο αλλά δεν ήταν γευστική. Καλός κι ο πουρές αλλά με υφή νοσοκομείου.

Γενικά ότι φάγαμε ήταν καλό, θα μπορούσε να είναι καλύτερο αν προσεχαν λίγο περισσότερο την μαγειρική τους. Καλή η προσπάθεια με τις μαρμελάδες αλλά η μαγειρική δεν πρόσφερει μόνο γλυκές γεύσεις.

Επειδή η σύζυγος μου τα χωσε για τον τρόπο με τον οποίο γράφω, προσπαθώ να μαζευτω λίγο. Αισθάνομαι ότι είμαι αιχμηρος σε αυτά που λέω και όχι αλαζόνας.
Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Διακρίνω λάθη και προσπαθώ να τα τονίσω με τον δικό μου τρόπο

Αυτό που έχω να πω στα παιδιά απ το μυστικό κήπο ως συμβουλή είναι τι ύφος θέλουν να δώσουν στον χώρο τους.
Προτιμούν το καφενειακο στιλ με καλές ύλες και υψηλές τιμές ή θέλουν να έχουν ένα μοντερνο μεζεδοπωλείο με εξεζητημένες πρώτες ύλες, καλές τεχνικές με το ανάλογο αντίτιμο.
Αν θέλουν το πρώτο είναι πολύ κοντά, αν θέλουν όμως το δεύτερο πρέπει να αλλάξουν γρήγορα το ύφος και την εικόνα τους...

2017

Επισκεφθήκαμε το Μυστικό Κήπο βράδυ Πέμπτης παρέα τεσσάρων ατόμων που συνηθίζουμε τις... τσιπουροκατανύξεις. Καθώς η παρέα είχε ήδη φτάσει προσπέρασα βιαστικά τον εσωτερικό χώρο και δεν είμαι σε θέση να τον σχολιάσω.

Βρέθηκα λοιπόν στο "μυστικό" κήπο του καταστήματος, μια αυλή με ασπρισμένους τοίχους και πολύχρωμες καρέκλες που σε συνδυασμό με τα λουλούδια σου δημιουργούν αμέσως μια χαρούμενη αίσθηση. Πολύ όμορφος χώρος.

Προχωρώ αμέσως στα φαγητά που παραγγείλαμε, όχι όλα μαζί καθώς η λογική μας είναι τσίπουρα και μεζέδες.

Καταϊφάκια με παστουρμά (αρκετά νόστιμα)
Σαλάτα ντάκο (όχι κάτι ιδιαίτερο)
Πατάτες σκορδάτες (νόστιμες αν και προσωπικά θα ήθελα λιγότερο σκόρδο)
Χαλούμι με μανιτάρια (πολύ καλό)
Λουκάνικο με μαρμελάδα ντομάτα - αν θυμάμαι καλά - (καλό)
(γενικά υπάρχουν πολλές μαρμελάδες λαχανικών στα πιάτα)
Τηγανιά συκώτι (καλή)
Πατατοσαλάτα (δεν μου άρεσε αλλά περιποιημένη)

Μπορεί να ξεχνάω κάτι αλλά προχωράω σε δύο πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πιάτα.

Ουρά μοσχαριού με ζυμαρικά
(Θεϊκό πιάτο - ίσως ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε μεζεδοπωλείο)

Τηγανητοί γίγαντες πάνω σε μία ελαφριά σκορδαλιά με ντομάτα
(Πολύ πρωτότυπο και γευστικό πιάτο με ένα τόσο κοινό προϊόν - Δεν θα καταλαβαίναμε ότι είναι γίγαντες αν δεν το ξέραμε ήδη)

Η ώρα πέρασε αλλά συνεχίζαμε τα τσίπουρα και κατά τα μεσάνυχτα ζητήσαμε ένα ακόμη πιάτο για μεζέ. Ο σερβιτόρος μας εξήγησε ευγενικά ότι η κουζίνα έχει κλείσει από ώρα, ωστόσο μας έφερε ένα επίσης εξαιρετικό πιάτο με πρόβειο τυρί και κάποια μαρμελάδα.

Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Γρήγορο σέρβις ευγενικό και ευδιάθετο προσωπικό.

Ήπιαμε αρκετά καραφάκια τσίπουρο, δύο εκ των οποίων κερασμένα και μάλιστα όχι ζητώντας το λογαριασμό αλλά σε σημείο που συνεχίζαμε να παραγγέλνουμε. Επίσης στα συν του μαγαζιού.

Λογαριασμός για τα παραπάνω -ίσως μου διαφεύγει κάτι- μαζί με αρκετά τσίπουρα 100 ευρώ. Δίκαιη τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα φαγητού και ποτού.

Προφανώς το ακριβώς 100 ευρώ είναι αποτέλεσμα στρογγυλοποίησης το οποίο καταγράφω επίσης ως πολύ θετικό και ένδειξη σεβασμού στον πελάτη.

Γενικά δεν ενθουσιάζομαι εύκολα αλλά ο Μυστικός Κήπος ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Σίγουρα θα ξαναπάω και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από δύο επισκέψεις σε διάστημα ενός μηνός, πιστεύω ότι έχω πλέον μάλλον ασφαλή άποψη.

Για τους χώρους έχει γίνει περιγραφή από άλλους φίλους, οπότε θα περιοριστώ στα του φαγητού, μια που η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και στις δύο επισκέψεις μου.

Την πρώτη φορά αποφασίσαμε να μείνουμε σε θαλασσινές γεύσεις, και τα πράγματα ήταν απλά ικανοποιητικά, με κορυφαία την φάβα με την πέστροφα. Το λάδι τρούφας έθαβε το χταποδάκι με ζυμαρικά (νόστιμο μεν αλλά έτσι κλέβεις εκκλησία), τα χόρτα αδιάφορα, αλλά τουλάχιστον όχι λαπάς όπως συνήθως.

Στην δεύτερη επίσκεψη, η επιλογή ήταν κρέας και η εμπειρία σαφώς καλύτερη, με έναν ενδιαφέροντα γεμιστό κόκορα, άψογα παρουσιασμένο, και μια πικάνια θεϊκή (συγκρινόμενη ακόμα και με τα κορυφαία steak houses της Αθήνας). Η σαλάτα με την οποία συνοδεύσαμε τα κύρια πιάτα μας, αδιάφορη.

Άξια μνείας η προσοχή των ιδιοκτητών σε κάποιες παρατηρήσεις μας. Γνήσια και όχι προσποιητή.

Το κόστος λογικό σε σύγκριση με αντίστοιχες προσπάθειες, αλλά σίγουρα τσιμπημένο όπως τα πάντα στην Αθήνα.

Θα ξαναπάμε; Σίγουρα ναι.

2017

Τετάρτη βράδυ αποφασίσαμε 5 φίλοι να επισκεφτούμε τον ΜΚ επιρρεασμένοι από κάποια καλά λόγια που είχαμε ακούσει από φίλους και αφού συμβουλευτήκαμε τις κριτικές του site αυτού.
Χώρος. Τίποτα το ιδιαίτερο. Απλός με ανοιχτά χρώματα και υποτυπώδη διακόσμηση(τουλάχιστον ο εσωτερικός χώρος που καθήσαμε εμεις).
Service. Αφού περιμέναμε 20 λεπτά να μας δώσει κάποιος σημασία, επιτέλους ήρθε ο σερβιτόρος ευγενικός μεν αλλα σε καμμιά επικοινωνία με κάποιον που είχε προηγηθεί, στον οποίο με πίεση δική μας είχαμε ήδη παραγγείλει 3 πρώτα, τα οποία όμως δεν είχαν φανεί.
Εκνευρισμένοι παραγγείλαμε ζητώντας να δοκιμάσουμε το χύμα κρασί τους. Ο ενας σερβιτόρος μας έλεγε ότι είναι μοσχοφίλερο ο άλλος ότι είναι μοσχάτο.
Πλήρης ασυνεννοησία.
Τελικά 1 ώρα μετά επιτέλους ξεκινήσαμε να τρώμε.
-πατατές τηγανιτές. νόστιμες
-αχινοσαλάτα. ε΄χουμε φάει πολύ καλύτερη
-ριζότο σε μελάνι σουπιάς. πολύ νόστιμο αν και τσιμπημενο στη τιμή(16 ευρω)
-χταπόδι με ζυμαρικά. τελείως άνοστο με το χταπόδι να το ψάχνεις με τον φακό
-βλήτα. χωρίς λαδι και χωρις λεμόνι.
-αγγιναρες τηγανητές. το μόνο αξιοπρόσεκτο πιάτο μαζί με το ριζότο
-μύδια αχνιστά. καλομαγειρεμένα αλλα με μικρό περιεχόμενο.
-1 κιλό κρασί λευκό χύμα
-2 καραφάκια τσίπουρο
2 μπύρες από τις οποίες την μια μας την κέρασαν γιατί πρόσεξαν ότι υπήρχε μια γενική δυσαρέσκεια στο τραπέζι
-1 νερό 1 λίτρο(1,70 ευρώ)
Στο τέλος μας κέρασαν ενα σφινάκι λικέρ
Συνολικός λογαριασμός 82 ευρω
Συμπέρασμα. Υπερεκτιμημένο μαγαζί στο οποιο ούτε ο χ΄ρος, ούτε το σέρβις αλλά ούτε και το φαγητό δικαιολογούν τις κριτικές που είχαμε διαβάσει.
Με τα ίδια χρήματα σε άλλα μεγεδοπωλεία τρώς πρισσότερο και με γεύσεις σαφώς ανώτερες.