Σε μια κρυφή χωριάτικη αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου, μαγειρεύονται σε ανοιχτή κουζίνα προς το κοινό ιδιαίτεροι μεζέδες με εκλεκτές πρώτες ύλες, στηρίζοντας τους μικρόπαραγωγούς της Ελληνικής γης.

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο ολη μερα ανοιχτο (13:00 μεχρι τις 12:00).Κυριακη μονο μεσημερι(12:00-19:00).Δευτερα κλειστα.

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

13 Φεβ 2018

Σάββατο μεσημέρι 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε τον Μυστικό κήπο τον οποίο είχαμε στην Wish list μας εδώ και καιρό.

Χώρος (2/4):

Ένας σχετικά μικρός χώρος μπροστά και ένας εξίσου σχετικά μικρός χώρος στο πίσω μέρος (μην φαντάζεστε κάνα κήπο). Το είχαμε προσπαθήσει να τον καλυτερευσουν καθώς και μια κολώνα που είναι στην μέση την είχαν ζωγραφίσει σαν δέντρο.

Γενικά όμως ήταν μικρός, στενός και σχεδόν αδιάφορος χώρος.

Γεύση (3/4):

Οι γνώμες ήταν μοιρασμένες ανάμεσα στο 4/4 Και στο 3/4 αλλά τελικά αποφάσισα να βάλω την βαθμολογία της πλειοψηφίας.

Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα με κινοα (6/10)

Σαλάτα Ντακος (8/10)

Χαλούμι στην σχάρα (6.5/10)

Πράσινη σαλάτα με αποξηραμένα φρούτα (6/10)

Πατάτες με πικάντικο κασέρι και σκόρδο (7/10)

3 μπιφτέκια σχάρας με σως τυριού (8.5/10)

Μπριζόλα μεγάλη χοιρινή Βλαχομπριζολα (9/10)

Ρολό κοτόπουλου γεμιστό τυλιγμένο με αμπελόφυλλα (8/10)

Μακαρουνες με μοσχαρίσια ουρά (8.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικά και αρκετά τα παιδιά στο σέρβις αλλά υπήρχαν καθυστερήσεις από την μικρή σχετικά κουζίνα και ένα φάουλ για εμένα όταν έρχεται ένα-ενα το κυρίως και όχι όλα μαζί.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με το υπέροχο ψωμί, το τραγανό παξιμαδακι με τα 2 ντιπ και γύρω στις 6 κόκα κόλες κόστισαν 100ευρω. Ποσό πολύ καλό θεωρώ για τον όγκο των πιάτων και να προσθέσω ότι είχαν κόψει και απόδειξη.

Συμπέρασμα:

Οι κριτικές των έμπειρων χρηστών επιβεβαιώθηκαν και συμφωνώ σχεδόν με όλες. Ενα καλο μαγαζί με δημιουργική αλλά και οικονομική Ελληνική κουζίνα.

01 Νοε 2017

Τα μυστικά είναι για τους δειλούς, όπως έχει πει, κάποτε, ένας σοφός άνθρωπος (κλεμμένη ατάκα από τον κ. Τύριον - ποια είναι όμως η κλεμμένη ατάκα?).

Οπότε ας αποκαλύψουμε τα μυστικά του εν λόγω μεζεδοπωλείου.

1ο μυστικό: Δεν είναι Μυστικός. Ήταν γεμάτος κόσμο, να ξέρετε.

2ο: Δεν είναι Κήπος. Είναι κάτι σαν, παλιού τύπου, αυλή. Ίσως, κάποτε, να ήταν κήπος. Κάποτε, όχι τώρα. Είναι προσεγμένη αυλή, πάντως.

3ο: Αν έχετε αιμορροΐδες ή αν, απλώς, έχετε βαρεθεί τις κλασικές ταβερνιάρικες ψάθινες καρέκλες, τότε I’ve got news for you: οι πιο πολλές έχουν μαξιλάρια!

4ο: Αν παρατηρείτε και δίνετε σημασία σε κάθε λεπτομέρεια που αφορά στο σέρβις, από το αν θα ερωτηθείτε για το νερό, έως την ύπαρξη κεράσματος στην αρχή και το τέλος, τότε, μην το κάνετε αν βρεθείτε στον ΜΚ. Τα κάνουν όλα “σωστά”.

5ο: Θα σας λείψει η αίσθηση της απροσποίητης ευγένειας από τους σερβιτόρους. Όμως δεν θα σας λείψει η ευγένεια. Ούτε η γρήγορη εξυπηρέτηση.

6ο: Αν έχετε ιδιαίτερες απορίες για την παρασκευή του φαγητού μην τις θίξετε στους σερβιτόρους, είναι πιθανόν να μην ξέρουν να σας απαντήσουν. Σε εμάς, τουλάχιστον, δεν ήξεραν αν η “κρούστα” στο κοτόπουλο σήμαινε ότι ήταν “πανέ”.

7ο: Ο χώρος μπορεί να σας θυμίσει ταβερνοκουτούκι, η παρουσίαση των πιάτων, όμως, θα σας θυμίσει εκλεπτυσμένο ρεστοράν.

8ο: Προσέξτε την παγίδα με τα δύο φύλλα μενού. Τα σταθερά πιάτα του καταλόγου είναι φθηνά (3,5-7€), ενώ, τα πιάτα ημέρας, που είναι πιο πολλά σε αριθμό (15 τα σταθερά, 24 τα ημέρας, στην επίσκεψή μου), είναι ακριβότερα (5,5-20€).

9ο: Το ψωμί σας, ίσως δεν είναι φρέσκο σε απόλυτο βαθμό. Όμως για να επανορθώσουν για αυτό, και για τα 0,7€ που χρεώνεται ανά άτομο, κάνουν την έξυπνη κίνηση να το φρυγανίζουν όταν μπαγιατέψει κι άλλο σερβίροντάς το ως καλωσόρισμα μαζί με δύο ντιπ (σταμνοτύρι με μαστίχα και τοματοπελτέ). Οπότε δύο φορές ψωμί. Καλό?

10ο: Αν έχετε κάνει απονεύρωση-σεις ή αν κάποιο δόντι σας κουνιέται, καλύτερα να αποφύγετε το φρυγανισμένο ψωμί, διότι η φρυγανιέρα τους δεν αστειεύεται. Εκτός αν συνεργάζονται με κάποιον γναθοχειρουργό που τους ζητάει πελάτες με σπασμένα δόντια. Τότε υπάρχει εξήγηση.

11ο: Το φαγητό. Το μόνο κομμάτι σχετικά με τον ΜΚ που δεν κρύβει μυστικά. Ούτε θετικά, ούτε αρνητικά. Τα πιάτα είναι πειραγμένα, είναι προσεγμένα, έχουν έντονες ελληνικές πινελιές (όπως προστάζει η μόδα της εποχής), ενώ, τουλάχιστον, όσα δοκιμάσαμε, δεν προκαλούν απογοητεύσεις. Ταυτόχρονα, δεν προσφέρονται και για υπερβάσεις.

Ενδεικτικά, δύο άτομα, δοκιμάσαμε:

- Τηγανιά μανιταριών με θυμάρι και λάδι τρούφας (5,8€).
- Γκερεμέζι με (πραγματικά) πικάντικη σάλτσα και μαρμελάδα μελιτζάνας (5,5€).
- Αλμυρά κανταϊφάκια με παστουρμά Κομοτηνής, γέμιση τυριών και σάλτσα πρόβειου γιαουρτιού (5,5€).
- Κοτόπουλο σε τραγανή κρουστά με σάλτσα μελιού (10€).

Όλα, εύγευστα και προσεγμένα. Έλειψε, όμως, το πιάτο που θα σε έκανε σε κάθε μπουκιά να λες “Ω, ρε μάνα μου, για την πάρτη σου θα επιστρέψω σύντομα”.

12ο: Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Έτσι, η ελπίδα για τη γευστική έκπληξη δεν πρέπει να πάψει να υπάρχει, τουλάχιστον όχι πριν φύγετε από το εστιατόριο. Σε μας η ξαφνική γευστική… κορύφωση ήρθε με τα σφηνάκια λικέρ με γεύση πεπόνι-μαστίχα, τα οποία μας προσφέρθηκαν ως κέρασμα στο τέλος. Ήταν πρωτότυπα και ιδιαίτερα γευστικά!

13ο: Τα μπικικίνια. Διαβάστε το μυστικό Νο8. Ξανά. Αν παίξετε, κυρίως, με πιάτα του κανονικού μενού δύσκολα θα δώσετε 20άρικο (όπως εμείς που δώσαμε 16€ και κάτι ψιλά για μετριοσυμπαθή κορεσμό). Αν ασχοληθείτε περισσότερο με τα ημέρας θα το αγγίξετε, και σε περιπτώσεις, ξεπεράσετε. Όλα αυτά, αν, φυσικά, δεν πιείτε ένα καφάσι μπύρες ο καθένας.

14ο: Μυστικό-χάρη στους προληπτικούς (γιατί δεν θα θέλατε η κριτική να τελειώσει στα 13 μυστικά - κάποιος πρέπει να σας σεβαστεί και εσάς).

Προτείνεται για όλους, εκτός από τους πολύ απαιτητικούς και τους λάτρεις του ανικανοποίητου.

17 Ιαν 2018

Ο Μυστικός Κήπος δεν είναι καθόλου μυστικός, όπως λέει και ο αγαπητός Vaggg.
Για την ακρίβεια, εκεί κατευθύνεσαι, αναγκαστικά, αφού ο κυρίως χώρος είναι μικρός και γεμάτος.

Ο κατάλογος λιτός, με ποικιλία όμως, από κρεατικά, μανιτάρια και θαλασσινά.

Εντύπωση μας έκανε που έχουν 3-4 πιάτα με χέλι.
Σε σχετική ερώτησή μας, μας ανέφεραν πως το χέλι προέρχεται από τον Αμβρακικό, από γνωστή ελληνική εταιρεία.

Το καλωσόρισμα που μας έφεραν ήταν κανάτα νερού, φρυγανισμένο ψωμί και δύο ντιπ, το ένα τοματοπελτέ και το άλλο κρέμας τυριού.

Μας έφεραν και ζυμωτό ψωμί, το οποίο το βρήκαμε εξαιρετικό και ήταν και ο λόγος που το κρατήσαμε, αφού σπανίως τρώμε ψωμί που δεν είναι, ή τουλάχιστον που δεν θυμίζει σπιτικό.

Μας περιέγραψαν αρκετά καλά τα πιάτα που ζητήσαμε και έτσι πήραμε τα εξής...

Ντακάκια παζαριού με γέμιση σως ελληνικού ροκφόρ.

Πρωτότυπη ιδέα, πλούσια η γέμιση, αλλά και πολύ αλμυρή.

Καταϊφάκια με γέμιση τυριού και παστουρμά.

Αρκετά καλά, δεν είχαμε παράπονο.

Πατάτες Νάξου σκορδάτες, με τη φλούδα τους.
Εκπληκτικό πιάτο για όσους αγαπούν το σκόρδο!
Οι πατάτες σωστά ψημένες, με αρσενικό τυρί και λίγο μαϊντανό για γαρνιτούρα.

Μοσχαρίσιο συκώτι.

Ήρθε λεπτοκομμενο, χωρίς κάποια συνοδεία ή κάποια σάλτσα για επιπλέον γεύση.
Τουλάχιστον ήταν καλοψημμένο.

Ριζότο με παρμεζάνα, απάκι κοτόπουλο και μανιτάρια.

Άλλο ένα πρωτότυπο πιάτο.
Ενώ ήταν γευστικό, μας φάνηκε αρκετά αλμυρό και το απάκι θα έπρεπε να είχε μαγειρευτεί έστω και ελάχιστα, αφού ήταν σχεδόν ωμό..

Μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασί πληρώσαμε 42€, τα οποία θεωρώ καλή τιμή για αυτά που φάγαμε.
Κέρασμα στο τέλος, δεν μας έφεραν κάτι.

Θεωρώ τον Μ. Κ ένα μεζεδοπωλείο που διαφέρει από τον μεσο όρο, ως προς την ποικιλία των πιάτων που προσφέρει.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφτούμε ξανά, για να δοκιμάσουμε και τα θαλασσινά του.

17 Απρ 2016

Όπως πάνε τα πράγματα, με βλέπω να ανακηρύσσομαι επίτιμος δημότης Βορείων Προαστίων. Σάββατο βράδυ βρέθηκα στο ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ στο Χαλάνδρι, ούτε διακόσια μέτρα απόσταση από το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, το οποίο είχα επισκεφθεί πριν δύο ακριβώς εβδομάδες. Είχα σημειώσει τότε ότι το Χαλάνδρι είναι TO hot spot της διασκέδασης στα Β. Π., τώρα ήρθε απλά η επιβεβαίωση.

Εννοείται πως ακολούθησα την ίδια διαδρομή, κατευθείαν στο πάρκινγκ και μετά λίγος ποδαρόδρομος που σου ανοίγει και την όρεξη, χαλάλι τα 5 ευρώ. Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ βρίσκεται στην οδό Καραολή – Δημητρίου, λίγα μέτρα από τη διασταύρωση με τον τρελό πεζόδρομο της Θουκυδίδου (όποιος τον έχει περπατήσει ξέρει! ). Προθάλαμος δεν υπάρχει, μπαίνεις αμέσως στο χώρο που προορίζεται για τους μη καπνιστές (ο νόμος φαίνεται να τηρείται, καλό αυτό).

Ακολουθεί ο χώρος με την ανοικτή κουζίνα και τις επίσης σχεδόν μυστικές τουαλέτες (εκεί που είναι κρυμμένες ο συνειρμός προκύπτει αβίαστα, είναι πάντως μικρές αλλά καθαρές), που τον προσπερνάτε και βγαίνετε στο «μυστικό» κήπο. Πώς έγραφαν παλιά οι πινακίδες στην πόρτα της εισόδου «Στο βάθος κήπος»; Αυτό ακριβώς έχουμε και εδώ, έναν αρκετά μεγάλο και αρκετά πράσινο κήπο με άσπρο «νησιώτικο» τοίχο γύρω γύρω, στη διάθεση των καπνιστών βεβαίως βεβαίως. Η παρέα μας προτίμησε να καθίσει στον κλειστό χώρο, είμασταν τέσσερις και είχαμε ένα ωραιότατο τραπέζι στη διάθεσή μας που χαλαρά θα επαρκούσε για έξι. Κάνοντας θέλοντας και μη τη σύγκριση με το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, όπου υπέστημεν το στρίμωγμα της σαρδέλας, θα έδινα γι’ αυτό και μόνο το λόγο ένα καθαρό 4. Συντρέχουν όμως και άλλοι λόγοι:

Γενικά ξεκούραστα για το μάτι παλ χρώματα σε τοίχους και επίπλωση, βολικότατα τραπεζοκαθίσματα, ένας πολύ φωτεινός ζωγραφικός πίνακας στα αριστερά, απέναντι ένας μεγάλος καθρέφτης με πλαίσιο από κλαδιά δέντρου, μια πολύ πρωτότυπα μασκαρεμένη σαν δέντρο κολώνα στο κέντρο, ο αναπόφευκτος μαυροπίνακας στον πίσω τοίχο (παιδιά, έτσι είναι άχρηστος, βάλτε του χρώμα! ), και βέβαια το γειτόνεμα με την open kitchen που δεν ενοχλεί καθόλου με μυρουδιές ή τσίκνα, αντίθετα εντυπωσιάζει κάθε τόσο με τις φωτιές που πετάγονται από τα τηγάνια.

Άριστα θα βάλω και στο σέρβις. Τρία άτομα στον τομέα μας, ο καθένας με συγκεκριμένα καθήκοντα αλλά και πνεύμα συνεργασίας, έτσι ώστε ο πελάτης να μη χρειάζεται να προβεί σε αναζήτηση του σερβιτόρου μέσω του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Τα πάντα ήρθαν στο τραπέζι μας όπως τα έβγαζε η κουζίνα, στοιχείο θετικό, γιατί στο ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ δεν λέει να πάρεις ατομική μερίδα, όλα στη μέση κι όποιος αντέξει. Επανειλημμένες ερωτήσεις με πραγματικό ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό, με αποκορύφωμα προς το τέλος της βραδιάς που έσκασε μύτη ο ένας εκ των τριών σεφ της κουζίνας και έπιασε κανονική κουβέντας μαζί μας, το εκτίμησα ιδιαίτερα ως κίνηση.
Η κουζίνα αρίστευσε. Μολονότι περιοριστήκαμε, τρόπος του λέγειν, σε κρεατικά και συναφείς μεζέδες, είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω ποικιλία εδεσμάτων, σχεδόν όλα πολύ κοντά στο άριστα. Κυριολεκτικά αφρός τα κανταϊφάκια με κρέμα και ολίγη από παστουρμά, λίαν πρωτότυποι οι τηγανιτοί σε κουρκούτι γίγαντες πάνω σε light σκορδαλιά με χρώμα και επίγευση ντομάτας, άριστα δέκα οι σκορδάτες πατάτες σε μικρά κυβάκια με σκόνη πάπρικας από πάνω. Οφείλω επίσης να επαινέσω τη λεγόμενη «βλαχομπριζόλα», η οποία έφθασε πάνω σε μαύρη πέτρα κομμένη σε λεπτές φέτες. εξαιρετική ιδέα που δείχνει ότι ο σεφ σκέφτεται την άνεση του πελάτη. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν ιδιαίτερα και οι βώλοι από τυρί γκερεμέζι με τις δύο σάλτσες που τους συνόδευαν, η μία γλυκιά και η άλλη turbo, περιείχε προφανώς wasabi. Ξέρετε ότι κατά κανόνα περιορίζομαι στην αναφορά των highlights, αν κράτησα σημείωση για την επόμενη φορά είναι η γαβάθα με τον ντάκο και το πιάτο με τον καβουρμά, σε αντικατάσταση της κάπως άνευρης πράσινης σαλάτας και της καπαροσαλάτας (ή μάλλον στιφαδοσαλάτας με πολύ κρεμμύδι και ολίγη κάπαρη).

Το νέο σε σχέση με προηγούμενες κριτικές: Υπάρχουν πλέον γλυκά στον κατάλογο! Μοιραστήκαμε μια καλή μους με γεύση πραλίνας, και μας προσέφεραν λίγο χαλβά, ο οποίος στη διάρκεια της Σαρακοστής θεωρείται πια παντού must, είμαι βέβαιος ότι και στη ΣΠΟΝΔΗ χαλβά πειραγμένο θα έχει στο τέλος του μενού. Τέλος πάντων, ήταν πραγματικά νόστιμος και … δωρεάν. Νερό κρύο μάρκας Βρυσούλεν, που ανανεωνόταν διαρκώς, ψωμί φρυγανισμένο, που δεν έλειψε επίσης. Για το δείπνο μας προτιμήσαμε ένα ροζέ Αβαντίς (Εύβοια, 17 €), ταίριαξε όντως πολύ καλά με το φαγητό.
Χωρίς ποτά ο λογαριασμός δεν θα ξεπερνούσε τα 60 ευρώ, θεωρώ συνεπώς σωστό να βάλω και εδώ 4. Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ μπορεί λοιπόν να πάρει με το σπαθί του θέση στη wish list σας.

11 Μαι 2016

Νομίζω ότι δεν θα συμμεριστώ τις ενθουσιώδεις κριτικές άλλων χρηστών σχετικά με τη συγκεκριμένη μοντέρνα ταβέρνα την οποία είχα βάλει στο μάτι εδώ και αρκετό καιρό. Βρίσκεται χωμένη κυριολεκτικά σε έναν στενό δρόμο, κάθετο στη βασική κεντρική λεωφόρο του Χαλανδρίου και γι΄ αυτό -ακόμη και για τους μη γνωρίζοντες το Χαλάνδρι- δεν είναι δύσκολο να εντοπιστεί. Η επωνυμία του μαγαζιού είναι πραγματικά ευρηματική και ακριβής: απέξω δεν φαίνεται καν ότι στο εσωτερικό "κρύβεται" ένας μυστικός κήπος, μια εσωτερική αυλή, σαν αίθριο. Είναι από τα στοιχεία που κάνουν την ταβέρνα ξεχωριστή και ιδιαίτερη.

Κυριακή μεσημέρι, μια μέρα σχετικά ζεστή και μετά από τηλεφωνική κράτηση κατά τη διάρκεια της οποίας η ευγένεια του υπαλλήλου ξεπέρασε την προσδοκία, φτάνουμε 4 άτομα και καθόμαστε στον "κήπο" σε μια γωνιά. Καταρχάς να διευκρινίσω ότι, για να φτάσει κανείς στον κήπο, περνάει από το εσωτερικό της ταβέρνας το οποίο είναι σχετικά μικρό, αλλά φροντισμένο, όμορφο και περιποιημένο και εναλλακτικά μπορείς να καθίσεις και εκεί. Ως προς τα λοιπά ο κήπος σίγουρα δεν είναι κήπος: θα μπορούσε να παραπέμπει όμως σε κήπο με περισσότερη πρασινάδα, λουλούδια κλπ.

Αν και μικρός ο χώρος, διαθέτει αρκετά τραπέζια. Την ημέρα που πήγαμε ήταν ασφυκτικά γεμάτο το μαγαζί με αρκετή βαβούρα και έναν σχετικό πανικό. Οι σερβιτόροι έτρεχαν σαν παλαβοί να εξυπηρετήσουν τις ορδές που κατέφταναν, ενώ αρκετοί που δεν είχαν κάνει κράτηση έφευγαν απογοητευμένοι. Η εξυπηρέτηση λοιπόν όπως ήταν αναμενόμενο ήταν λίγο προβληματική αλλά με τόσο κόσμο πώς να μην είναι; Άργησαν να μας πάρουν παραγγελία, χρειάστηκε να ζητήσουμε 2 φορές να έρθει και επαναλήφθηκε το ίδιο όταν μας τελείωσε το νερό κλπ. Αναμενόμενο και φυσιολογικό με τόσο κόσμο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δεν με χάλασε ιδιαίτερα. Η βαθμολογία μου όμως σε αυτόν τον τομέα είναι 2 ντοματούλες, γιατί διαφορετικά θα αδικούσα άλλους χώρους εστίασης που ακόμα και με τόσο κόσμο αντεπεξέρχονται επαρκέστερα.

Ως προς το φαγητό ο κατάλογος είναι αρκετά ενδιαφέρων με ποικιλία πιάτων και μάλιστα κάποια από αυτά είναι αρκετά πρωτότυπα με γευστικούς συνδυασμούς λίγο πιο ασυνήθιστους. Επίσης είχε αρκετά πιάτα με θαλασσινά γεγονός που δεν περίμενα. Γενικά ο κατάλογος είχε 1-2 αντιπροσωπευτικά και χαρακτηριστικά πιάτα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας (Κρήτη, Νάξος, Σέρρες κλπ).

Στην αρχή για κλαωσόρισμα καταφτάνει μια μικρή ξύλινη τάβλα με παξιμαδάκια και ψωμάκια και 2 ντιπ εκ των οποίων το ένα ήταν κάτι σαν πικάντικη κόκκινη σάλτσα και το άλλο σως γιαουρτιού ή κάτι τέτοιο με μαστίχα όσο κι αν ακούγεται παράξενο (! ). Στη συνέχεια άρχισαν να καταφτάνουν αυτά που παραγγείλαμε. Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι τα ορεκτικά ήρθαν ένα-ένα και όχι όλα μαζί και από τα κυρίως πιάτα, ήρθαν αρχικά τα 2, ενώ το τρίτο κατέφτασε, αφού είχαν φάει οι άλλοι 2 και είχαν τελειώσει.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:

-τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας που κατέφτασε ζεστή και αχνιστή σε ένα τηγανάκι και μας μάγεψε με την εξαιρετική γεύση της

-χαλούμι σχάρας με ψητή ντομάτα και μανιτάρια πλευρώτους, επίσης εξαιρετικό πιάτο (εδώ να επισημάνω κάτι που το συνηθίζουν κι άλλοι: βλέπεις ότι είμαστε 4 άτομα και φέρνεις 3 κομμάτια: θα χάσεις κάτι αν φέρεις 4; Δε λέω να το κάνεις όταν στο τραπέζι υπάρχουν 6 ή 16 άτομα και να φέρεις 6 ή 16 κομμάτια αλλά κατά περίπτωση μπορείς να κάνεις μια εξαίρεση)

-πατάτες Νάξου σκορδάτες με τη φλοίδα τους και με αρκετά έντονη τη μυρωδιά του σκόρδου που κατέφτασαν σε μπολάκι και ήταν πασπαλισμένες με τριμμένο τυράκι (αρσενικό Νάξου νομίζω) και μαϊντανό (;)

-γαμοπίλαφο, το κλασικό κρητικό πιάτο σε αρκετά μεγάλη μερίδα ικανοποίησε με τη γεύση του και το άρωμά του

-μπιφτέκια μοσχαρίσια με βλήτα και σως που πραγματικά μας ενθουσίασαν. Ήταν ζουμερά και η σως ήταν εξαιρετική.

-χοιρινό κότσι για 2 άτομα με πουρέ πατάτας: πολύ χορταστικό πιάτο, το κότσι έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα, νομίζω όμς ότι ο πουρές δεν του πάει για συνοδευτικό παρότι ήταν άψογος γευστικά (ίσως να φταίει το γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς αυτό το πιάτο το έχουμε συνδέσει με μπιραρίες και γερμανική κουζίνα και γι΄ αυτό το έχουμε συνηθίσει με ξινολάχανο). Θα μπορούσαν να το συνοδεύσουν ωστόσο με baby πατατούλες φούρνου με τη φλοίδα τους

-2 πανεράκι ψωμί το οποίο ήταν ζυμωτό και είχε φετούλες και από μαύρο και από λευκό ψωμί

-1/2 ροζέ κρασί χύμα

Το νερό ήρθε σε κανάτα. Από γλυκά δεν παραγγείλαμε αν και είχε 2-3.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 63.50 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό, μείναμε όμως ικανοποιημένοι και από τις γεύσεις των πιάτων, την ποιότητα και τη νοστιμιά τους. Γενικότερα είναι προτιμότερο να πάει κάποιος καθημερινή που υποθέτω ότι τα πράγματα θα είναι πιο ήρεμα για να ευχαριστηθεί το φαγητό του.

Αγαπητοί χρήστες του a4f που με τις αναρτήσεις των κριτικών σας, με τις γλαφυρές περιγραφές πιάτων, γεύσεων και επιγεύσεων, χώρων και ανθρώπων που εξυπηρετούν προκαλείτε το ενδιαφέρον μου να επισκεφτώ τόσους και άλλους τόσους χώρους που τελικά ή πρέπει να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μου κάνει σημαντική αύξηση και αλλαγή ωραρίου για να εξασφαλίσω τα απαραίτητα (χρόνο και χρήμα) ώστε να αυξήσω τη δυναμική επσικεψιμότητάς μου ή να προσγειωθώ και να -συνεχίσω να συμβουλεύομαι το site ιεραρχώντας ότι και όσο μπορώ... ΔΕ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!
Για να μην παρεξηγηθώ, εσείς καλά κάνετε.... και σας παρακαλώ συνεχίστε!!

Και μετά την παραπάνω εισαγωγή για τον τρόπο που με "σκανδαλίζετε" η οποία αφορά και στο Μυστικό Κήπο, τον οποίο επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ έχοντας διαβάσει πολύ προσεκτικά τα σχόλιά σας- και σοφά κάνοντας κράτηση για 4 άτομα- προσθέτω και το δικό μου σχολιασμό.

Καταρχήν να σας πω ότι το Χαλάνδρι και οι γύρω περιοχές δε μας είναι άγνωστες, από τα νιάτα μας κυκλοφορούμε εκεί και φυσικά γνωρίζοντας τη δυσκολία στο parking επιλέξαμε να κινηθούμε με τη moto (ευτυχώς το καλοκαίρι συνεχίζεται) απολαμβάνοντας το προνόμιο να αφήσουμε το μεταφορικό μας μέσο ακριβώς έξω από την πόρτα του Μυστικού Κήπου, σε αντίθεση με τους άλλους 2 οι οποίοι ταλαιπωρήθηκαν λιγάκι....
Πολύ ευχάριστη έκπληξη οι ευγενικές καλησπέρες όλου του προσωπικού κατά τη διέλευσή μας από τον εσωτερικό χώρο προς την αυλή τους.
Μικρή απογοήτευση ο περιορισμένος χώρος και η πληθώρα των τραπεζοκαθισμάτων που μου έδωσαν την αίσθηση του απόλυτου στριμώγματος.
Ερωτηματικά μου προκάλεσε η απορία στα πρόσωπα των ανθρώπων που τους ανέφερα την κράτησή μας, απορία που μοιράστηκαν και μεταξύ τους ψάχνοντας να βρουν που θα μας τοποθετήσουν στο χώρο-ευτυχώς μετά από 2-3 λεπτά μας έδειξαν το τραπέζι μας.
Η δεύτερη και τελευταία απογοήτευση ήταν το μέγεθος του τραπεζιού μας -όπως και όλα τα υπόλοιπα του ΜΚ- πολύ μικρό είχε ήδη γεμίσει με τα ποτήρια, την κανάτα το νερό και τα πιάτα/μαχαιροπήρουνα και αναρωτιόμασταν που θα χωρέσουν τα φαγητά.
Τα παιδιά στο service ευγενικά προσπαθώντας να μας εξυπηρετήσουν όλους με χαμόγελο -παρά το μόνιμο τρέξιμό τους στην προσπάθεια να προλάβουν τα πάντα, παρόλα αυτά παρατηρήθηκε στην αρχή τουλάχιστον καθυστέρηση να μας φέρουν καταλόγους και το κρασί που παραγγείλαμε (το υπενθυμίσαμε 2-3 φορές) οπότε βάζω 3/4 (για το λόγο που αναφέρει και η evi-μην αδικούμε άλλους χώρους με καλύτερη οργάνωση στο service).

Επιλέξαμε να πιούμε λευκό κρασί (ροδίτης) πολύ καλό.
Έφτασε στο τραπέζι μας το πανεράκι με ψωμάκι συν παξιμαδάκια με 2 αλοιφές.
Παραγγείλαμε τα μανιτάρια τηγανιά με λάδι τρούφας, εξαιρετικό ορεκτικό
1 σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο και ντοματίνια πολύ φρέσκα υλικά, δροσιστική και απολαυστική.
Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια που σερβίρονται με πληγούρι, πραγματικά πεντανόστιμο πιάτο και ψητό φιλέτο κοτόπουλο που -και αυτό- συνοδεύονταν από πληγούρι, εξίσου καταπληκτικό.
Η αλήθεια είναι ότι ο ΜΚ όσον αφορά στην παρουσίαση, γεύση και ποιότητα των πιάτων του παίρνει άριστα (εξ ού και οι 4 ντοματούλες). Ενθουσιάστηκα από το προσφερόμενο φαγητό και κρασί, με χάλασε όμως πάρα πολύ το πολύ μικρό μέγεθος τραπεζιού μας -φανταστείτε ότι ο ένας εκ των 4 είχε στα γόνατά του το καλαθάκι με το ψωμάκι! - και η απουσία βοηθητικού τραπεζιού, το οποίο ρωτήσαμε εάν είχαν για να εισπράξουμε αρνητική απάντηση, ούτε κάν ελεύθερη καρέκλα δεν υπήρχε για να ακουμπίσουμε τα όσα δε χωρούσαν στο τραπέζι μας.
Και ναι, ο ένας εκ των σεφ προς το τέλος της βραδιάς πέρασε από το τραπέζι μας και του παινέψαμε τα πιάτα μεν, του εκφράσαμε τη δυσκολία που προκαλεί το στρίμωγμα δε, καταλάβαμε την αμηχανία που του προκάλεσε το σχόλιό μας, αλλά είναι η αλήθεια!

Κατανοώ ότι η κάθε επιχείρηση έχει στόχο την καλύτερη απόδοση, αλλά βρε παιδί μου και να "χτυπάει" ο σερβιτόρος συνεχώς στην καρέκλα μου κατά τη διεύλευσή του στο χώρο δεν είναι και το καλύτερο.

Να σημειώσω ότι μας έστειλαν 1/2 kgr κρασί κέρασμα- και τους ευχαριστούμε για αυτό.

15 Φεβ 2017

Ο Μυστικός Κήπος είναι όντως μυστικός αλλά πολύ καλός! Λίγο δύσκολο το παρκάρισμα εκτός αν μπορείτε να παρκάρετε 3-4 στενά μακριά προς Παπανικολή δηλ. Ο χώρος είναι λίγο μικρός (καθίσαμε μπροστά αλλά υπάρχει και κήπος στο βάθος πολύ ωραίος).

Ήμασταν 6 άτομα. Πήραμε τη βλαχομπριζόλα (εξαιρετική και κομμένη ήδη, βολεύει αν βάλεις όλα τα φαγητά στη μέση όπως εμείς), τα μανιτάρια (πολύ καλά), μια πράσινη σαλάτα (μέτρια), κοτόπουλο μπούτι ψητό (πολύ ωραίο), μακαρούνες με λαχανικά (πολύ καλές), και μπιφτέκια (επίσης ωραίο πιάτο). Γενικά τα φαγητά όλα ποιοτικά και με γρήγορη και ευγενική εξυπηρέτηση. Ίσως ένα θέμα να είναι τα τραπέζια σε σχέση με το χώρο αλλά υπάρχει καλή θέληση γενικά. Θα έλεγα υπάρχουν και πιο στριμωγμένα μαγαζιά.

Η τιμή ήταν περίπου 15 ευρώ το άτομο, αρκετά καλή για την ποιότητα.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα για το φαγητό!

27 Ιαν 2018

Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε κι εμείς τον Μυστικό Κήπο για να σχηματίσουμε δική μας άποψη για το μαγαζί. Σάββατο βράδυ λοιπόν κράτηση για 4 άτομα σε χώρο μη καπνιζόντων όπου μας ενημέρωσε τηλεφωνικά το e-table οτι δεν είχε σε μη καπνιζόντων τελικά και θα καθόμασταν στην αυλή με σόμπες. Φτάσαμε και το τραπέζι μας περίμενε.

Ο χώρος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και η αυλή ήταν ευτυχώς κλειστή με νάιλον. Είχε πολύ κόσμο με αποτέλεσμα να αργήσουμε να δώσουμε παραγγελία.

Πήραμε μια σαλάτα με ροκα και σύκο η οποία ηταν αρκετά μικρή για την τιμή της. Είχε την ατυχία ο σερβιτόρος την ώρα που μας την άφησε να πέσει λίγη έξω και την πήρε να την αλλάξει με πρωτοβουλία δική του γεγονός που εκτιμήθηκε. Οταν δώσαμε παραγγελία μας ενημέρωσε η κοπέλα οτι δεν θα έρθουν μαζί τα πιάτα οποτε δεν θα τρώμε όλοι μαζί γιατί εξαρτιόταν απο την ώρα που ετοιμάζονταν.

Πήραμε σκορδατες πατάτες με τυρί που ηταν εξαιρετικές και τραγανές. Επόμενο πιάτο παπαρδελες με λαδι τρουφας και μανιτάρια-αρκετά καλό. Παραγγείλαμε κοτόπουλο γεμιστό με συνοδεια πουρε και σαφραν αρκετά καλό και μπιφτέκι ψητό περιχυμενο με κρεμα γάλακτος το οποίο ήταν καλοψημένο αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Το τελευταίο πιάτο ηταν πανσετα με καπνιστες πατάτες με τη φλούδα, όπου οι πατάτες ήταν σκληρουτσικες και η πανσετα κομμένη σε φετες με μια βαριά γεύση. Τέλος πήραμε πανακοτα και banofee όπου η σαντιγί του ηταν σίγουρα από την ετοιμη σε μπουκάλι που βάζουμε στα ροφήματα. Τέλος το λικέρ πεπόνι ηταν ιδιαίτερο και δροσιστικο.

Δεν πιστεύω οτι θα ξαναπηγαινα και λόγω χώρου και λόγω γεύσεων και λόγω τιμών, γιατί οι μερίδες ήταν μικρές(παπαρδελες, πανσετα) και ακριβές.

10 Ιαν 2018

Μια πολύ μέτρια κατάσταση:

- Το φαγητό μέτριο σε γενικές γραμμές, πατάτες με σκόρδο απλά υποφερτές, ρεβυθάδα αρκετά καλή όπως και η σαλάτα, χοιρινή βλαχομπριζόλα ενδιαφέρουσα (αλλά δεν κατάλαβα γιατί σου την φέρνουνε κομμένη σε κομμάτια, και το κόκκαλο συνοδεία), και τέλος το συκώτι μόσχου το ζητήσαμε τηγανιτό, σκέτη απογοήτευση. Αμφιβάλλω αν πέρασε από τηγάνι, ήρθε ντίγκα στη σάλτσα σαν βραστο,... και ναί, κι αυτό κομμένο σε μικρά κομματάκια, σαν μερίδα γύρος (γιατί ρε παιδιά, δεν μπορούμε να το κόψουμε μόνοι μας?)

- χώρος (μη καπνιστών) μικρός, και πολύ θορυβώδης

- το προσωπικό ευγενικό και συμπαθητικό

- οι τιμές του είναι σχετικά καλές, πληρώσαμε 60 ευρώ τα 4 άτομα, με ένα μπουκάλι κρασί (10 ευρώ), 2 κύρια πιατα, 2 ορεκτικά, μια σαλάτα

28 Σεπ 2016

Μια μικρή αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου δυστυχώς με λίγα τραπέζια. Σάββατο βράδυ γεμίζει ασφικτικά. Το μεγαλύτερο ατού του μαγαζιού είναι το προσωπικό που είναι ευγενέστατο, γρήγορο και εξυπηρετικό.

Ενδιαφέρον κουζίνα καθώς σχεδόν όλα τα πιάτα έχουν το κάτι διαφορετικό με εξαίρεση τα μπιφτέκια που ηταν απλά αλλα καταπληκτικά. Η εξαιρετική ποιότητα του κρέατος συνέβαλε σε αυτό. Τά μόσχαρίσια μάγουλα επίσης θεσπέσια καθώς το κρεάς έλιωνε στο στόμα. Ωραία ζεστή πατατοσαλάτα. Μόνο οι πανσέτες δεν ηταν του γούστου μου, στεγνές αλλα χωρίς λίπος, όμως σερβίροντε σε πουρέ σελινόριζας που είναι πολύ νόστιμο,

Τα περισσοτερα πιάτα κρεατικών σερβίρονται με κάποιο τυρί καί παρ'οτι φίλος συνήθως δεν το τρώει, μέχρι και το γιδοτύρι του άρεσε.

Οι σαλάτες και κάποια πρώτα πιάτα θα μπορούσαν να είναι μεγαλήτερες μερίδες.

Αξίζει κανείς να επισκεφτεί το εστιατόριο αν θέλει να διευρύνει τους γαστρονομικούς του ορίζοντες καλύτερα όμως καθημερινή γιατι Σαββατοκύριακα έχει πολύ βαβούρα.

Θα ξαναπάμε γιατί το μενού θαλασσινών που φαινόταν πολύ καλό.