Οι Ψαρομεζεδες ειναι ενα μαγαζι που αφιχθει το 2011 στην πολη του μοσχατου με πρωταρχικο στοχο να φερει τις γευσεις της θαλασσας στο πιατο σας!! Με σεβασμο στο πελατη βαδιζουμε στον πεμπτο πετυχημενο χρονο λειτουργιας! Σας περιμενουμε καθε μερα απο τις 12 το πρωι εως τις 12 το βραδυ

Δευτερα εως Κυριακη 12.00πμ-24.00 το βραδυ

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

09 Ιουν 2017

Σαββατο βραδυ παλι λοιπον και σκεφτηκαμε να απομακρυνθουμε λιγο απο τα κοινα και κλασσικα που ειχαμε συνηθισει και να ξενιτευτουμε σε αλλες περιοχες μπας και ανακαλυψουμε κατι αξιολογο.

Η αληθεια ειναι οτι δεν πειναγαμε και παρα πολυ οποτε ειχαμε ολο τον χρονο να επιλεξουμε περιοχες και να τις γυρισουμε σιγα σιγα προς αναζητηση του καλου μεζεδοπωλειου που θα πιναμε το ουζακι μας.

Αφου γυρισαμε και γυρισαμε καταληξαμε στο Μοσχατο που τελευταια εχει γινει περιοχη διασκεδασης και εχει γεμισει μεζεδοπωλεια μπαρακια καφε και διαφορα αλλα.

Η αληθεια ειναι οτι για να βρεις ομως κατι αξιολογο κα οχι να πας να κατσεις στο πρωτο μαγαζι που θα βρεις θελει ενα καποιο ψαξιμο. Πηραμε λοιπον κι εμεις τα στενα καθετα κανοντας ενα ατελειωτο ζιγκ ζαγκ ψαχνοντας να βρουμε αυτο που θα μας εκανε κλικ για να κατσουμε. ( ενεκα οχι πολυ πεινασμενοι ημασταν και επιλεκτικοι )

Ολα τα μαγαζια σχεδον αδεια κατι που μας ξενισε για Σαββατο βραδυ κατι που αμεσως μετα περνοντας απο ενα καφε καταλαβα οτι ηταν πολυ φυσιολογικο γιατι πεσαμε σε βραδυα τελικου τσαμπινς λινκ.

Το μονο μαγαζι που ειδαμε με κοσμο, γεματο για την ακριβεια, ηταν οι ΨΑΡΟΜΕΖΕΔΕΣ.

Ετσι αποφασισαμε να κατσουμε κι εμεις εκει παρ ολο που το μαγαζι δεν ειχε τιποτα να σε τραβηξει απο θεμα εμφανισης. Ενα πολυ απλο μαγαζι που θα μπορουσε να δεν ειχε το κλασσικο ασπρο χρωμα του θαλασσινου να ειναι μεζεδοπωλειο ψητοπωλειο η σουβλατζιδικο. Ο μεσα χωροις μια τετραγωνη αιθουσα συναιστιασεων και το εξω μερος το κλασικο της αυλης που ειναι κλεισμενο με τζαμαρια τους χειμερινους μηνες και ανοικτο το καλοκαιρι.
Σαφως βεβαια μιλαμε για ενα μαγαζι που δεν ειναι σε κανενα κηπο η καμια πλατεια για να εντυπωσιαστεις απο τον περιγυρο αλλα για ενα μαγαζι που βρισκεται πανω στον κεντρικο δρομο του Μοσχατου λιγο πριν βγεις στην παραλιακη Λεοφωρο.

Υπηρχε ομως και κατι αλλο που μου εκανε φοβερη εντυπωση και με ωθησε να κατσω στο συγκεκριμενο μαγαζι. Δεν ηταν μονο οτι ηταν το μοναδικο που ειχε κοσμο αλλα και οτι ο κοσμος που ειχε ηταν μεταξυ 65 και 90 χρονων. Για τους γαστρονομους γνωστες αυτο σημαινει καλο φαγητο. Αυτες οι ηλικιες δεν πανε ποτε καπου για τεσταρισμα παρα μνονο σε μαγαζια που γνωριζουν οτι θα φανε καλα και φθηνα.

Μπαινοντας στο μαγαζι η υποδοχη πολυ καλη αφηνοντας μας να επιλεξουμε το οποιο τραπεζι προτιμουσαμε για να κατσουμε και η ταχυτητα εξυπηρετησης πολυ καλη. Σε καθε περιπτωση δεν περιμενεις πανω απο 30 δευτερα για να πεσει το ματι καποιου υπαλληλου του μαγαζιου πανω σου και να παραγγειλεις να συμπληρωσεις η να ενημερωθεις για οτιδηποτε.

Απο θεμα τωρα γευσης.

Πριν αναλυσω το καθε πιατο ξεχωριστα ηθελα να πω οτι οι γευσεις του μαγαζιου ειναι απλες τιμιες και σπιτικες. Εκει σαφως δεν θα ικανοποιηθει κανεις fun του gourmet αλλα θα ενθουσιαστουν οι παρεες που πανε καποιο βραδακι για ουζακι πλακιτσα και απλο καθαρο φαγητο..

Πρωτο πιατο που πηραμε ηταν μια σκορδαλια που σαφως ηταν φιαγμενη στο οριο του ανεκτου και του απαλου γιατι οι δεδομενες ηλικιες του μαγαζιου δεν θα αντεχαν κατι πιο spicy. Παρ ολα αυτα ηταν αξιοπρε[πεστατη σαν σκορδαλια και η μεριδα υπερ αρκετη.3/4

Δευτερο πιατο ενα παστουρμας θαλασσης που ειναι ενα πιατο που τωρα τελευταια ανακαλυψαν τα διαφορα καταστηματα εστιασης και εννοουν καποια λακερδα η καποιο σκουμπρι καπνιστο. Τιποτα ιδιατερο κι αυτο αλλα πολυ γευστικο.2/4 στον παστουρμα

Τριτο πιατο μια καβουροσαλατα σαφως με σουριμι και οχι καβουρι, μπορει και εμποιου απο καποιο τεραστειο ταπερ. ΔΕν ειχε ασχημη γευση και τρωγοταν ευχαριστα αλλα δεν ειναι και το πιατο που θα ξαναπαραγγειλεις 2/4 κι εδω

Μια φετα ψητη το λεγομενο μπουγιουρτνι με την πιπερια της και με την αναλογη πικαντικη γευση της ηταν ενα πιατο που οντως αξιζε τον κοπο. Τελειο ψησιμο η φετα ουτε να γινει νιανια ουτε να κραταει παρα πολυ. Αρκετα καυτερο πιατο ιοδανικο για ουζομεζες.4/4 Στην φετα μιας και ηταν το πιο ιδιαιτερο πιατο.

Επομενο πιατο ηταν ενα καλαμαρακι τηγανητο που δεν θα το σχολιασω ιδιατερα γιατι ηταν.... ενα καλαμαρακι τηγανητο. Γενικα μιλαμε για ενα πιατο που μονο το κακο μπορεις να σχολιασεις ( κακο τηγανισμα μαλακο και παπαριασμενο καλαμαρι ) και οχι το καλο και το πρεπων., Αυτο ηταν αξιοπρεπεστατο οποτε εχει κι αυτο ενα 3/4

Τελευταιο πιατο ενα σαγανακι του ψαρα που ηταν το κλασσικο σαγανακι γαριδα που ξερουμε ολοι αλλα μαζι με μυδια καλαμαρια και καποια μυρωδικα πολυ ευχαριστα. Οι γευσεις των περιεχωμενων περιοπτες και μπορω να πω οτι πιο ωραια μεγειρεμενο καλαμαρι δεν εχω φαει ποτε. Η ιδια αποψη επικρατησε και για τις γαριδες που εγω δεν δοκιμασα. Η σαλτσα επισης ηταν φανταστικη και εδινε νοημα στο ψωμι που ειχε περισσεψει. Σαφωβς εδω αξιζει το 4/4

Ολα αυτα μαζι με δυο καραφακια ( 200 ml ) ουζο που πηραμε μας κοστισαν 50 ευρω που νομιζω οτι για μαγαζι αυτου του ειδους με ψαρικα και θαλασσινα ειναι ενα πολυ λογικο ποσον.

Εγω σιγουρα θα ηθελα να ξαναπαω στο μαγαζι να δοκιμασω και καποια αλλα πιατα που ειδα στον καταλογο και μου κανανε κατι αλλα εχω παντα σαν αρχη σε ενα καινουριο μαγαζι να τεσταρω πρωτα τα δεδομενα και μετα να βουταω στα πιο βαθια.

Προτεινετε σε οποιον θελει να περασει μια ομορφη ησυχη και πολυ ηρεμη βραδυα.

06 Φεβ 2017

Έχω περάσει πολλές φορές μπροστά απο το μαγαζί στο Μοσχάτο αλλά δεν το είχα επισκεφθεί μέχρι που μας κάλεσε ένας φίλος να μας κάνει το τραπέζι.

Χώρος (3/4):

Μετά την ανακαίνιση που έκανε ο χώρος είναι πλεόν αξιοπρεπής. Μεγάλες τζαμαρίες, καθαρός χώρος με το άσπρο να κυριαρχεί. Υπήρχε οπτική επαφή με την κουζίνα κάτι που το θεωρώ θετικό.

Γεύση (3/4):

Όντας μια μεγάλη παρέα δοκιμάσαμε πάρα πολλά πιάτα.

Ψαρόσουπα (όσοι δοκίμασαν τους άρεσε πολύ 7.5/10)

Καλαμαράκια τηγανιτά (6.5/10)

Χταπόδι στην σχάρα (7.5/10)

Πατάτες φρέσκιες τηγανιτές (7.5/10)

Σαλάτα χωριάτικη (8/10)

Γαρίδες σαγανάκι (8/10)

Γαριδομακαρονάδα (7.5/10)

Γαρίδες ψητές (7.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί μέν αλλά ενώ δεν είχε και πολύ κόσμο το μαγαζί δεν μπορώ να πώ ότι ήταν ιδιαίτερα γρήγοροι.
Στο τέλος όμως ότι έμεινε προσφέρθηκαν να μας το κάνουν πακέτο για το σπίτι.

Value for money (3/4):

Ένα μαγαζί με ένα λογικό value for money δηλαδή ούτε διπλά στην θάλασσα είναι ούτε κανένα πολυτελές απο διακόσμηση κτλ είναι.

Οι τιμές λοιπόν ειναι φυσιολογικές τις οποίες συναντάς και σε μαγαζιά στην Πειραική. Δεν το θεωρώ λοιπόν τρελό vfm καθώς και η ποιότητα ήταν καλή αλλά όχι απογειωτική.

Συμπέρασμα:

Μια καλή πρόταση για αυτούς που μένουν στην περιοχή και θέλουν να φάνε θαλασσινά.

14 Φεβ 2016

Καταπληκτικό μαγαζί γι αυτόν που θέλει να γευτεί πραγματικά φρέσκο ψάρι σε τιμές απίστευτα προσιτές. το σέρβις ειναι πολύ καλό και ευγενικό.

Μεγάλο προσόν του εστιατορίου ειναι η εμφανής κουζίνα του που σου επιτρέπει να βλέπεις το κυριότερο πράγμα στα μαγαζία εστιάσεις που ειναι η καθαριότητα τους. Σταρ του μενού εκτός από τους νόστιμους μεζέδες ειναι η ψαρόσουπα!!!

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night