30 Σεπ 2016

Στο κοτέτσι πήγα τυχαία, λόγω επίσκεψης σε σπίτι που βρίσκεται κοντά του. Ο χώρος είναι ωραία διακοσμημένος και τα τραπεζοκαθίσματα είναι παλαιάς κοπής που ταιριάζουν στο χύμα (με την καλή έννοια) του μαγαζιού.

Νομίζω πως καλύτερα είναι να κάθεσαι προς τα έξω για να γλυτώσεις την βαβούρα και ζέστη που δημιουργείται όταν γεμίζει το μαγαζί.

Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και το σέρβις σχετικά γρήγορο. Πήραμε:

-2 μερίδες πατάτες τηγανιτές: χεράτες κομμένες σε παχιές λωρίδες που από πάνω είχαν ντομάτα ψιλοκομμένη και μία μπάλα τυρί που θυμίζει sour cream.

-1 μερίδα καφεδάκια: 5-6 κεφτέδες καθισμένοι πάνω σε κομμένο λάχανο. Ήθελαν παραπάνω ψήσιμο. Η γεύση τους αρκετά καλή.

-2 μερίδες μπριζολάκια: λωρίδες χοιρινού καλοψημένες δίπλα σε ψιλές λωρίδες κρεμμυδιού. Καλή επιλογή.

-1 πράσινη σαλάτα: λόλες με τυρί και 2 φέτες αλλαντικού που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω, περιχυμένα από μία σως, η οποία θα χρειαζόταν να ήταν λιγότερο ρευστή. Ήταν αρκετά δροσερή.

-1 μανιτάρια με σύγκλινο: τα μανιτάρια ήταν αρκετά γευστικά, τα κομμάτια του σύγκλινου όμως θα μπορούσαν να ήταν είτε περισσότερα από τις 5 φλούδες που ήρθαν, είτε πιο παχιά.

-1 μερίδα φασόλια με τριμμένο τυρί: αν και λίγο σκληρά τα φασόλια, ήταν μια ωραία πρόταση.

-1 συκωτάκια: καλή μερίδα και ποσότητα.

-1 κιλό κρασί και 5 μικρά ποτήρια μπύρες.

Όλα αυτά στοίχισαν 90 ευρώ
Περίπου 15 ευρώ το άτομο, σίγουρα αρκετά καλή τιμή και ποιότητα, με την προϋπόθεση ότι πας σε μεζεδοπωλείο και όχι για να φας με σκοπό να χορτάσεις. Αυτό προφανώς το έχει κάνει πετυχημένο και καθώς πέρναγε η ώρα μαζευόταν όλο και περισσότερος κόσμος και υπήρχαν και αναμονές.

08 Νοε 2017

Επισκεφτήκαμε με τρεις φίλους το εν λόγο μαγαζί την Παρασκευή 27/10. Πολύ ωραίος χώρος, θυμίζει παλιά ταβέρνα, έχοντας όμως πολλά μοντέρνα στοιχεία! Στα μείον ότι το κάπνισμα επιτρέπεται εντός. Το σέρβις ευγενικό και γρήγορο, παρόλο τον κόσμο.
Η ποικιλία στα πιάτα μεγάλη και υπάρχει επιλογή και από πιάτα ημέρα!
Επιλέξαμε:
Tην πράσινη σαλάτα με φρέσκια μυζήθρα και μέλι, πολύ νόστιμη και δροσερή.
Κασέρι σαγανάκι, επονομαζόμενο ως "κασερόμπατζος". Όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Παστουρμαδοπιτάκια, με πολύ τραγανά και - απ'ο, τι κατάλαβα - με χειροποίητο φύλλο, χωρίς να έχει λάδια και βαριά μυρωδιά.
Τηγανιτές πατάτες, πολύ λεπτά κομμένες με μυζήθρα φρέσκια. Θα τις ήθελα πιο τραγανές γιατί η αλήθεια είναι ότι είχαν πανιάσει αρκετά.
Συκώτι σε μπουκίτσες με κουρκούτι, πραγματικά φοβερό, μαλακό αλλά ταυτόχρονα και τραγανό.
Τρυφερό μοσχάρι με πατάτες τηγανιτές, κλασσική γεύση.
Κοντοσούβλι χοιρινό, πολύ νόστιμο και τρυφερό ( αυτό ήταν από τα πιάτα ημέρας).
Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με 2 μεγάλα καραφάκια χύμα τσίπουρο με γλυκάνισο και 2 μικρά καραφάκια τσίπουρο χωρίς.
Μας κέρασαν κλασσικό μωσαϊκό με σοκολάτα, πολύ νόστιμο!
Για τα παραπάνω, πληρώσαμε 75€.
Σίγουρα θα ξαναπάω, είναι μία σίγουρη πρόταση!!!

04 Ιαν 2017

Στο κοτέτσι πήγαμε τετάρτη βράδυ μια παρέα 6 ατόμων κυριώς επειδή είχε ζωντανή μουσική. Δυστυχώς η μέρα ήταν πολύ κρύα (0 βαθμους) με αποτέλεσμα να έχει πάρα πολύ κρύο μέσα στο μαγαζί. Τα καλοριφέρ που είχε υπολειτουργούσαν και όταν τον ρωτήσαμε αν μπορούσαμε να μεταφερθούμε σε πιο μέσα τραπέζι πήραμε την απάντηση οτι είναι 8αρι και δεν μπορεί να το σπάσει.

Ο αρχικός λόγος που πήγαμε ήταν η ζωντανή μουσική που ήταν πολύ ερασιτεχνική και μετά απο μια ώρα που έπαιξαν έκαναν διάλλειμα τουλάχιστον μισή ώρα, μετά λόγω του πολύ κρύου αναγκαστήκαμε να φύγουμε.

Πάμε τώρα στα του φαγητού:

- Σαλάτα μάυρες φακές-Αρκετά νόστιμή και διαφορετική απο αυτά που έχουμε συνηθίσει.

-Σουτζουκάκια- Μέτριο πιάτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

-Λαχανοντολμάδες-Επειδή δεν είμαι φαν δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Οι υπόλοιποι είπαν οτι ήταν καλοί.

-2 Πατάτες τηγανητές με μυζήθρα- Αρκετά καλές.

-1 πράσινη σαλάτα με απάκι νομίζω.

- 1 μερίδα χοιρινά μπριζολάκια - Πολύ νόστιμα και σωστά ψημένα. Η μερίδα ήταν σχετικά μικρή για την τιμή της και χωρίς κάποιο συνοδευτικό.

-1 μερίδα πικάντικα φιλετάκια κοτόπουλο- Νομίζω το καλύτερο πιάτο που φάγαμε αλλά και εδώ η μερίδα ήταν σχετικά μικρή για την τιμή της και χωρίς κάποιο συνοδευτικό.

- 2 καραφάκια ρακόμελο( είχαν πάρα πολύ γαρύφαλλο) και 2 καραφάκια ρακί. Και τα 2 μου φάνηκαν οτι ήταν νερομένα γιατί ήταν πολύ ελαφριά.

Δώσαμε 80 ευρώ αλλά σε καμία περίπτωση δεν σκάσαμε στο φαγητό. Δυστυχώς λόγω του κρύου δεν περάσαμε καλά, και είναι αντικειμενικό οτι είχε πολύ κρύο διότι και οι 6 το λέγαμε. Μάλλον δεν θα ξαναπάμε.

Πηγαίνουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα στο Κοτέτσι και ο κυριότερος λόγος είναι γιατί μας αρέσει πολυ η κουζίνα του. Ωραίος χωρος διακοσμημένος με ρετρό στοιχεία ιδανικός για να τον κάνεις στέκι.
Σπιτικα καλομαγειρεμένα φαγητά, αλλά και γεύσεις ιδιαίτερες που δε συναντάς εύκολα στις μέρες μας. Δοκιμάσαμε το τηγανητό του συκωτι μεζέδακι που παραγγέλνουμε καθε φορά.
Τα κεφτεδάκια με μοσχαρίσιο κιμά και σως γιαουρτιού συνοδεύουν καθε φορά το κρασάκι μας, φάβα με συγκλινο θεωρω οτι ειναι ενας πολυ ωραιος συνδυασμός αλλά και χρόνια πολλα ειχαμε να δοκιμάσουμε τοσο νόστιμο και πικάντικο πηλιορητεικο λουκάνικο.
Απο το πιο αγαπημένα μας πιάτα δε, είναι η παστουρμαδοπιτα του και να φανταστείς ότι μέχρι να τη δοκιμάσουμε δεν τρωγαμε καν παστουρμά. Πολλες φορές με το ούζο μας παίρνουμε και χταπόδι στιφάδο με ιδιαίτερα μυρωδικά μέσα. Πολλά μπράβο στο Μάγειρα!
Αξιζει να το επισκεφθεί κάποιος που αγαπάει την αυθεντική ελληνική κουζίνα και θέλει να πιει τα ουζάκια του με την παρέα του καθώς και η εξυπηρέτηση του μαγαζιού είναι πολύ Καλή. Θα συνεχίσουμε να το επισκεπτόμαστε.

15 Ιουν 2016

Εξαιρετικό μεζεδοπωλείο. Έχω πάει δύο φορές. Και τις δύο φορές το ευχαριστήθηκα.

Όλα τα πιάτα προσεγμένα. Κατσικάκι, μπριζολάκια, παστουρμάς, λουκάνικο, σαλάτα, φάβα, πατάτες όλα ωραία. Θαλασσινά δεν έχω δοκιμάσει, αλλά έχω δει σε άλλα τραπέζια ρέγγα, μύδια και μαριδάκι και έχω ζηλέψει. Ό, τι έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικό. Πολύ ωραία φτιαγμένο και νόστιμο. Στο τέλος γλυκό κέρασμα.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Όλοι ευγενικοί και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν. Τις καθημερινές σου τα φέρνουν λίγο πιο γρήγορα, αλλά γενικά είναι ταχείς.

Ο χώρος είναι ωραίος. Περιποιημένος ο κύριος χώρος του μαγαζιού. Όταν είναι καλός ο καιρός χρησιμοποιούν και τον χώρο δίπλα από το ταχυδρομείο της Πεύκης ο οποίος δεν είναι σκεπαστός.

Μαζεύει άτομα όλων των ηλικιών αλλά κυρίως νεολαία.

Εν ολίγοις απορώ γιατί έχει τόσο λίγες κριτικές γιατί πραγματικά αξίζει. Ειδικά όσοι μένουν βόρεια προάστια αξίζει να το δοκιμάσουν. Το προτείνω ανεπιφύλαχτα.

14 Ιαν 2016

Επισκεφθήκαμε το κοτέτσι στις αρχές Δεκέμβρη. Είναι ενα από τα ωραιότερα μαγαζιά της Αθήνας. Στο χώρο κυριαρχεί το ανοιχτό πράσινο και είναι χαρούμενος και διακοσμημένος με φυσικά και ανακυκλωμένα υλικά. Το προσωπικό ιδιαίτερα φιλικό και εξυπηρετικό χωρίς να είναι στημένο.

Πολύ νόστιμοι μεζέδες με ιδιαίτερη γεύση (ξεχωρίζει ο καβουρμάς και η φάβα με σύγκλινο Μάνης και καραμελωμένα κρεμύδια) που συνοδεύονται με εξαιρετική ρακή

Οι τιμές πολύ λογικές. Θα ξαναπάμε σίγουρα, το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του καλού μεζε.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη