ΜΕΖΕΡΑΚΗ

Μεζεδοπωλεία

Καραϊσκάκη 90, Χαϊδάρι [Χάρτης]

Μεζεδοπωλείο με επιρροές από Κρητική κουζίνα και όχι μόνο.
Δευτέρα κλειστά.

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Επιστροφή από πρόσφατο ταξίδι στην Μπρατισλάβα (με το όμορφο κάστρο της) και μετά από καιρό ξανακάναμε την έξοδο μας, Παρασκευή 2/10/2015 γύρω στις 22:00. Χωρίς κάποιο συγκεκριμένο πλάνο και με την προθυμία συμμετοχής και του φίλου από τη Σαλαμίνα (Μπούτση) αρχίζω να επεξεργάζομαι σχετικά κοντινά μαγαζιά για να μην τον ταλαιπωρήσω περαιτέρω. Η πρώτη επιλογή ήταν η Ζωοδόχος Πήγη αλλά τελικά το μάτι μου έπεσε στην κριτική του φίλου ΙΩΓΙΑΝΝΗ για το ΜΕΖΕΡΑΚΗ που ξεκίνησε να υπάρχει από το 2013 (διαβάζοντας το Facebook).

Παίρνω τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι αλλά χρειάστηκε κάποιος χρόνος για να συνεννοηθούμε αφού είχαν προβληματική συσκευή (?) και υπήρχε θόρυβος, κάτι σαν παλαιότερη επίσκεψη που είχα κάνει στη Μυκηνών Γωνία και είχε συμβεί και στην πολύ αξιόπιστη φίλη PONTIKI.

Tο πάρκινγκ τέτοιες μέρες είναι δράμα στην περιοχή αφού είναι στο πιο πολυσύχναστο μέρος. Επειδή πιθανότατα δεν θα το δείτε με την πρώτη το μαγαζί, σας λεώ πως είναι απέναντι από τις καφετέριες, δίπλα ακριβώς από το (μικρό) σαντουιτσάδικο Hippo. Αφού παρκάρουμε λοιπόν (σταθήκαμε τυχεροί αφού βρήκαμε πολύ κοντά), μπαίνουμε μέσα και μας υποδέχεται χαμογελαστά ένα νεαρό παιδί. Καθόμαστε δίπλα στην ανοιχτή πόρτα, όπως και ένα μέρος της τζαμαρίας ήταν ανοιχτό για να υπάρχει ομοιομορφία. Λίγο κρύο το έκανε, είχαμε και άρρωστη την κοπέλα. Μας έδωσαν τη δυνατότητα να καθήσουμε λίγο πιο μέσα και πιο άνετα.

Στα υπόλοιπα του χώρου θα συμφωνήσω με τον ΙΩΓΙΑΝΝΗ. Στον τοίχο σκαλισμένη η μορφή του Ψαραντώνη και όντως το μαγαζί είναι σε απόσταση αναπνοής από τον δρόμο. Ο εσωτερικός χώρος με λίγες πινελιές και με μικρή μπάρα. Λειτουργικός πάντως και καθαρός όπως και οι τουαλέτες. Αν ήταν καλοκαιράκι η βαθμολόγηση θα ήταν λίγο μεγαλύτερη αφού υπάρχουν και ίχνη πράσινου, ενώ η όλη αίσθηση είναι ότι βρίσκεσαι σε μια μικρή αυλή. Σε χωρητικότητα κρίνεται μικρό προς (με λίγη καλή θέληση) μεσαίο. Οι μουσικές επιλογές είναι κυρίως παλαιότερων ετών με τάση στο έντεχνο (περίπου) και στο λαϊκό, ΟΧΙ όμως σε σκυλάδικα.

Ο κατάλογος παιχνιδιάρικος, χωρίς να κουράζει και σίγουρα με καλές επιλογές που δύσκολα δεν θα ικανοποιηθείτε. Αναφέρουν πως έχουν πιάτα από όλη την Ελλάδα, ενώ το ψωμί το προετοιμάζουν μόνοι τους. Tα πιάτα είναι προσανατολισμένα στα κρεατικά. Βλέποντας τις φωτό τους είχαν παλαιότερα κατάλογο με κατηγορίες τιμών. Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο, όχι ότι με χάλασε όμως.

Η παραγγελία μας για 3 άτομα ήταν η εξής:

- Στην αρχή έρχεται παγωμένο μπουκάλι με νερό βρύσης προς τιμήν τους αλλά και ψωμάκια στα 0.8 ευρώ το άτομο.

- Σαλάτα Έγκλημα στα 5 ευρώ. Περιέχει ρόκα-τοματίνια, σάλτσα από φρέσκιες φράουλες, βασιλικό και γιαούρτι. Αρκετά καλή ποσότητα, πολύ δροσιστική λόγω αρκετού γιαουρτιού και με τη σως σε ποσότητα τόση ώστε να σπάει η μονοτονία. Δε νομίζω πως κάποιο άλλο υλικό θα ταίριαζε στη σύνθεση της.

- Κολοκυθοκεφτέδες με φέτα στα 4 ευρώ. Ήρθαν 4 τσουπωτά τεμάχια που τα περισσότερα τα καταβρόχθισα εγώ. Τραγανοί και κρατσανιστοί εξωτερικά, πλούσιοι σε γέμιση κολοκυθιού εσωτερικά, δεν μπορούσα να σταματήσω. Σε αυτό βοήθησε και η φέτα που προσέδιδε κατιτίς στη γεύση. Το συνοδευτικό μπολάκι σαν μαγιονέζα θεωρώ πως ήταν περιττό. Αν ήταν γιαουρτάκι τότε ναι. Από τους καλύτερους που έχω δοκιμάσει!

- Αυγά με στάκα και απάκι στα 6.5 ευρώ. Ο Μπούτσης είπε πως ήταν με διαφορά το καλύτερο πιάτο. Θεωρώ όμως πως αυτό το είπε λόγω αυγού που παραπέμπει σε μανούλα. Δεν ήταν το κλασικό πιάτο που έχω δοκιμάσει στα Χανιά, εδώ είναι πιο λάιτ εκδοχή και όχι θερμιδοβόμβα. Αυτό που δεν μου πολυάρεσε ήταν η στάκα που ήταν σε σβόλους και έπρεπε να γευτείς πολύ διεξοδικά κάθε μπουκιά για να βρεις κάτι υποτυπώδες που να παραπέμπει στην αυθεντική.

- Τηγανιά μανιταριών στα 6 ευρώ (ή 6.5). Ήρθε σε μικρό τηγανάκι αλλά νομίζω πως ήταν αρκετά αδύναμη, ούτε το μπαλσάμικο προσέδωσε κάτι παραπάνω. Περιείχε σίγουρα λευκά μανιτάρια και πλευρώτους (συν κάποια ακόμα) όμως δεν την ευχαριστηθήκαμε, ήταν άνευρη και επιπλέον πάγωσε γρήγορα καθώς κατέφθασε κυριολεκτικά μαζί με τα ακριβώς παραπάνω πιάτα οπότε μοιραία δεν ξέραμε από ποιό να πρωτοξεκινήσουμε.

- Φωλιά κοτόπουλου με καραμελωμένα κρεμμύδια και γλυκιά μουστάρδα στα 8 ευρώ. Στο μυαλό μου είχα κάτι περεμφερές με αυτό του Δραμιού (κακώς). Τελικά μας ήρθε κάτι σαν αποδομημένο σουβλάκι. Η βάση ήταν από τραγανή πίτα που δύσκολα τρωγόταν, από πάνω τηγανιτές πατάτες με μπόλικη ποσότητα από κομματάκια νόστιμου κοτόπουλου (κάποιους θα τους παραπέμψει και σε γύρο κοτόπουλου) με μπόλικη ποσότητα γλυκιάς μουστάρδας. Πλούσιο πιάτο από όλες τις απόψεις, καλύτερο για χειμώνα.

- Χοιρινό (αν θυμάμαι καλά) φασκιωμένο στα 8 ευρώ. Αν θυμάμαι την περιγραφή περιείχε πιπεριές Φλωρίνης, μπέικον και τυριά. Μας ήρθε τυλιγμένο σε λαδόκολλα και ξεχωριστά πατάτες τηγανιτές. Είχαμε ήδη σκάσει και το πακετάραμε για το σπίτι του Μπούτση ώστε να το φάει την επόμενη μέρα, όπως και ένα μέρος από το κοτόπουλο. Οπτικά ήταν λίγο καμμένο από πάνω, καλούτσικο σε γεύση όπως μας είπε αλλά σίγουρα δεν μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα μια μέρα μετά.

- Κόκα Κόλα στο 1.5 ευρώ και όχι πολύ κρύα όπως τη ζητήσαμε.

- Κόκκινο ημίγλυκο κρασί στα 4 ευρώ τα 500 μλ, πολύ καλό και όχι βαρύ που να σε ζαλίζει.

Τιμή στα 45 ευρώ.

Άφησα για το τέλος την εξυπηρέτηση γιατί έμεινα λιγάκι προβληματισμένος. Ασπάζομαι την άποψη του φίλου ΙΩΓΙΑΝΝΗ αλλά από την άλλη 2-3 σημεία δεν μου άρεσαν.

Κατ'αρχάς τα παιδιά είναι ευγενικά και με χαμόγελο, δεν θα εκπλαγώ αν μάθω ότι η επιχείρηση είναι δική τους. Φαινόντουσαν καλοκουρδισμένα, με συνεργασία μεταξύ τους και αλληλεγγύη. Ειδικά από το πρώτο παιδί που μας υποδέχτηκε μου είπε η κοπέλα μου να μην τους βάλω έστω κάτω από 3 γιατί πραγματικά ήταν πολύ πρόσχαρος και ευγενικός. Όμως το πρώτο λάθος ήταν με τα πιάτα όλα μαζεμένα όπου μας έβαλαν σε ένα ρυθμό ράλυ αφού προηγουμένως περιμέναμε στα όρια του στυλ "άντε που είναι τα πρώτα, πεινάμε".

Το δεύτερο πιο σημαντικό αλλά μάλλον από αμέλεια ήταν πως είχαμε απόδειξη στο τραπέζι μας στα 30.5 ευρώ. Ορθώς το ποσό ήταν μικρότερο από της παραγγελίας μας και το γνωρίζαμε. Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε μας ανακοινώθηκε προφορικά. Επισημαίνω εδώ πως το μαγαζί κόβει αποδείξεις καθώς το ταμείο ήταν ακριβώς απέναντι μας και υπήρχε μια σύσκεψη για το ποια αντιστοιχεί που (βλέποντας τις κινήσεις τους).

Τρίτο, ίσως όχι τόσο σημαντικό αλλά σίγουρα θα μετρούσε θετικά ειδικά αν αναλογιστούμε και το ύψος του λογαριασμού, ενώ στο πίσω τραπέζι έπιναν σε όλη την παραμονή μας μόνο λίγο κρασί... κέρασμα.... ΤΙΠΟΤΙΣ... Και δεν υπήρχε η επιλογή έστω του γλυκού στον κατάλογο.

Κλείνοντας θα πω πως...

Πρόκειται για καλό μαγαζί που δεν αν δεν υπήρχε η προηγούμενη κριτική δεν θα το γνώριζα για να το επισκεφθώ. Το vfm δεν μπορεί να κριθεί απόλυτο όμως σίγουρα τα λεφτά που θα δώσετε θα πιάσουν τόπο.

Το μαγαζί ήταν γεμάτο από κόσμο, νεολαία και με ωραίες παρουσίες και αν συνεχίσει έτσι θα πιάσει. Νομίζω πως μέσω του σάιτ θα μπορέσει να πάρει κάποιο μερίδιο επισκεπτών που δεν το γνωρίζουν.

Είμαι αυστηρός προς τα κακώς κείμενα μου, με διάθεση όμως να βοηθήσω και όχι να χαντακώσω τα παιδιά. Όλα αυτά είναι (σαν) φιλική συμβούλη για να βελτιωθούν και να προσφέρουν υψηλότερες υπηρεσίες.

ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

Υ. Γ ΜΕΖΕΡΑΚΗ από Μεζές-Ρακή...

Ιούλ

Δεν είναι και λίγες οι φορές που έχω διαβάσει εδώ μέσα τους όρους «διαμάντι» και «διαμαντάκι». Ε λοιπόν, το ΜΕΖΕΡΑΚΗ είναι «διαμαντάρα!!! ». Καιρό έχω να ενθουσιαστώ τόσο με ένα νέο μέρος που ανακαλύπτω.
Νοιώθω μεγάλη ικανοποίηση που είμαι εγώ που το έβαλα πρώτος στους «χάρτες» του Ask4food, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα να το γνωρίσουν κι άλλοι αναγνώστες.

Τελικά, αυτή η πόλη δεν σταματάει ποτέ να μας εκπλήσσει με τα καλά κρυμμένα μυστικά της!
Μας το είχαν προτείνει εδώ και καιρό αλλά δεν μας είχε δοθεί η ευκαιρία να το επισκεφτούμε.

Σε πρόσφατη βόλτα στο Χαϊδάρι (αν δεν γνωρίζετε αυτή τη περιοχή και πάτε πρώτη φορά, είναι αδύνατο να μη σχολιάσετε πόσο ζωντανή είναι και πόσα μεγάλα και προσεγμένα καφέ, μπαρ και μεζεδοπωλεία έχει), τσεκάραμε 2-3 ακόμα μεζεδοπωλεία που μας είχαν προτείνει αλλά για κάποιον λόγο, μας τράβηξε το ΜΕΖΕΡΑΚΗ. Μας ευνόησε η τύχη! Όταν πήγαμε (κατά τις 9:15) είχε 2 ακόμα παρέες. Γρήγορα γέμισε κι έμεινε έτσι γεμάτο μέχρι και την ώρα που φύγαμε (περασμένες 11), αφού συνέχιζαν να έρχονται συνεχώς νέες παρέες. Αυτό σημαίνει ότι ο κόσμος έχει ήδη αναγνωρίσει την αξία αυτού του μεζεδοπωλείου και στηρίζει αυτή τη προσπάθεια.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Με το που περάσαμε την είσοδό του, ήρθε και μας καλοδέχτηκε χαμογελαστά ένας νεαρός. Στην πορεία μας δόθηκε η ευκαιρία να τον γνωρίσουμε καλύτερα. Το παιδί είναι «μπαταρία»! Εξυπηρετούσε και ταυτόχρονα είχε το νου του να ελέγχει όλο τον χώρο. Με το που κάναμε νεύμα για να ζητήσουμε κάτι, έπιανε με την μία την κίνησή μας κι ερχότανε με χαμόγελο στο τραπέζι μας. Γρήγορα του δώσαμε το «πράσινο φως» για περισσότερη οικειότητα και απολαύσαμε τις ατάκες και το χιούμορ του. Είναι κάτι που μου αρέσει να κάνω γιατί θεωρώ ότι η σχέση πελάτη-service είναι αμφίδρομη. Ιδέες του στυλ «ο πελάτης έχει πάντα δίκιο» είναι άλλων εποχών και δεν έχουν εφαρμογή. Το service είναι εκεί για να μας εξυπηρετήσει κι όχι για να μας υπηρετήσει. Υπάρχει ειδοποιός διαφορά! Δεν ξέρω αν τον πιάσαμε σε καλή μέρα, αλλά ήταν μονίμως ευδιάθετος, δροσερός και ακούραστος. Αν απλά δεν σταθήκαμε τυχεροί, τότε το παιδί είναι ταλαντούχο! Ή όπως απλά λέμε «το’ χει!!! ».

Στον χώρο έβαλα 3 όχι γιατί βρήκα κάποιο ψεγάδι (αν το site μου έδινε την δυνατότητα θα έβαζα 3,5 στα 4 που για εμένα θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό). Ίσα ίσα, ήταν έναν πεντακάθαρος και προσεγμένος χώρος. Τα τραπέζια ωραία στρωμένα. Περιμετρικά υπήρχαν φυτά που γλύκαιναν τον χώρο και τον έκαναν πιο φιλόξενο. Στον τοίχο «σκαλισμένη» η μορφή του Ξυλούρη. Το μόνο –μικρό- αρνητικό του είναι ότι είναι πολύ κοντά στον δρόμο κι ότι η αυλή του είναι σχετικά μικρή (μπορεί να εξυπηρετήσει γύρω στις 13-15 παρέες). Αν ήταν πιο απομονωμένο ή πάνω σε κάποια πλατεία, θα είχα βάλει δαγκωτό 4. Ευτυχώς η μουσική από παλιά λαϊκά, εξαφάνιζαν τον θόρυβο από τον δρόμο και έκαναν την παραμονή μας ακόμα πιο ευχάριστη.

Όσα πιάτα πήραμε, είχαν μια ευφάνταστη παρουσίαση και ξεχωριστό τρόπο σερβιρίσματος. Ακόμα και το ψωμί τους (το οποίο παρασκευάζουν οι ίδιοι καθημερινά, σύμφωνα με αναφορά στον κατάλογό τους), έρχεται μέσα σε ένα υφασμάτινο καπελάκι, συνοδευόμενο με νερό σε κανάτα. Αν θυμάμαι καλά, μας ρώτησαν εάν θέλουμε ψωμί με το γεύμα μας. Όταν σας ρωτήσουν επίσης, απαντήστε θετικά γιατί είναι πολύ καλό!

Επίσης σε ότι δοκιμάσαμε, κρίναμε ότι η ποιότητα ήταν προσεγμένη και η ποσότητα κάτι παραπάνω από ικανοποιητική!
Παραγγείλαμε:

• Φάβα με τηγανιτή (επίσης αν θυμάμαι καλά) κάπαρη και μικρά κρεμμυδάκια με κόκκινη σάλτσα, σε μορφή στιφάδου. Προφανώς είχαν χρησιμοποιήσει κάποιο είδος φόρμας για να σχηματίσουν την φάβα και στη συνέχεια στεφανώσουν με φύλο από δάφνη. Ένα τόσο απλό πιάτο, που με μερικές έξυπνες λεπτομέρειες, είχαν κάνει ξεχωριστό.

• Κολοκυθοκεφτέδες με φέτα. Ήμουν εγώ που επέμεινα σε αυτό το ορεκτικό γιατί και λατρεύω τα κολοκυθάκια και είναι στην εποχή τους. Επιβραβεύτηκα γιατί μας προσφέρθηκαν 4 μεγάλοι, ζουμεροί, κολοκυθοκεφτέδες που μόλις είχαν ετοιμαστεί και έκαιγαν. Τους είχαν πασπαλίσει με κόκκινο πιπέρι (όπως και τα περισσότερα πιάτα τους) και συνοδεύσει με μία ντιπ γιαουρτιού που τους δρόσιζαν και τους έκαναν ακόμα πιο ευχάριστους.

• Έρωτας του Σεφ. Σε ένα βαθύ τηγανάκι, υπήρχαν κομματάκια από φιλέτο κοτόπουλου και φρέσκα μανιτάρια, μαγειρεμένα σε πλούσια κρέμα γάλακτος. Επίσης πασπαλισμένα με κόκκινο πιπέρι. Εντάξει, όλοι ξέρουμε πως μπορεί να νοστιμίσει η κρέμα γάλακτος ένα τέτοιο πιάτο…

• Κλείνω με το πιάτο αποκάλυψη της βραδιάς. Μοσχάρι μπρούσκο. Ήρθε στο τραπέζι μας μέσα σε μία κατσαρόλα (αν θυμάμαι καλά, κόκκινη), κανονικά με το καπάκι της. Αυτό βοήθησε να μείνει το πιάτο ζεστό για όσο χρειάστηκε. Μια ονειρική, κόκκινη, καλοδεμένη σάλτσα και φιλετάκια μοσχαρίσου κρέατος. Το σύνολο- που ήταν πραγματικά εξαιρετικό- συμπληρώνονταν με λιωμένο τυρί, μεγάλα κομμάτια από φρέσκα μανιτάρια, ψημένες μικρές κόκκινες ντοματούλες (πυροτεχνήματα γεύσης! ), μπαχάρια κι αν κρίνω από το όνομα, κρασί!! Και σαν να μην έφτανε αυτό, πάνω από το μοσχαράκι υπήρχαν σπιτικά, ξεροψημένα τσιπς πατάτας. Κατέληξα να τρώω την υπεραρκετή, πλούσια, μαμαδίστικη, πεντανόστιμη σάλτσα με το κουτάλι!!!!!!! Τα συγχαρητήριά μου γι αυτό το πιάτο.

Στον κατάλογο θα δείτε και πολλά πιάτα εμπνευσμένα από την Κρητική κουζίνα. Το απάκι και η στάκα κάνουν συχνά-πυκνά την εμφάνισή τους!!!!!

Προσφέρθηκαν να μας κεράσουν ένα ουζάκι, αλλά με φόβο να τους προσβάλουμε την καλή τους διάθεση (και επαγγελματισμό) ζητήσαμε να το αφήσουμε στην άκρη για επόμενη επίσκεψή μας. Μας είπαν ότι θα το κρατήσουν «κάβα» για την πάρτη μας!!!!! Να ναι καλά τα παιδιά!!!!!!!

Για να καταλήξω, το ΜΕΖΕΡΑΚΗ είναι μια όχι απλώς τίμια, αλλά μία εξαιρετική προσπάθεια. Έχουν προσέξει την κάθε λεπτομέρεια κι ότι κάνουν, το κάνουν με απίστευτο μεράκι. Στα μεγάλα συν τους, η σεμνότητα με την οποία με αντιμετώπισαν όταν τους ευχαρίστησα για την ωραία βραδιά που μας χάρισαν.

Αν είχα να τους ευχηθώ κάτι, είναι να μείνουν πάντα έτσι ωραίοι και να σέβονται τους πελάτες που τους τιμάνε με την παρουσία τους. Οι πελάτες αυτό το εκτιμούν κι έτσι αγαπάνε κάποιο μέρος και το κάνουν στέκι τους!!
Αν υπήρχε η δυνατότητα, δεν θα έβαζα 4 στο Value 4 Money, θα τους έβαζα 10!

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Έχοντας προτίμηση γενικά σε ταβερνάκια, μεζεδοπωλεία και στα ποικίλα μαγαζιά ελληνικής κουζίνας, δεν ήταν δυνατό να περάσω στο ντούκου το ΜΕΖΕΡΑΚΗ, που πήρε το όνομά του από τα εδέσματα που μας προσφέρει, δηλαδή μεζέ και ρακή, όπως μας θύμισε στην κριτική του ο φίλος VAGELIS. Τόσο αυτός όσο και ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, μας το περιέγραψαν με κάθε λεπτομέρεια και με επηρέασαν στο να το επισκεφθώ.

Το μαγαζί βρίσκεται στο Χαϊδάρι, στην κεντρική πιάτσα που είναι η οδός Καραϊσκάκη, κάθετη στη Λεωφόρο Αθηνών πριν το Παλατάκι και περίπου 6 τετράγωνα κάτω από αυτή. Εμείς (συνολικά τρία άτομα) πήγαμε πριν από 10 μέρες. Τα βράδια, το παρκάρισμα είναι κάπως προβληματικό και θέλει λίγη υπομονή ή ανέλπιστη τύχη. Εναλλακτικά, αν πάτε με το Μετρό και κατεβείτε στο τέρμα, στην Αγία Μαρίνα, είναι ένα ευχάριστο περπάτημα περί τα 12-15 λεπτά!

Το ΜΕΖΕΡΑΚΗ άνοιξε στις αρχές του 2014 και στα 2 αυτά χρόνια χαλάει κόσμο, χάρη στην εξαιρετική κουζίνα του, με σαφείς Κρητικές επιρροές, αλλά όχι μόνο, καθώς και το άψογο σέρβις. Είναι ανοιχτό καθημερινά, η κουζίνα από 20.00-01.30, ενώ τις Κυριακές ανοίγουν από τις 2 το μεσημέρι, πάλι μέχρι αργά το βράδυ. Υπάρχει συνήθως ζωντανή λαϊκή μουσική τις Κυριακές τα μεσημέρια και τις Τετάρτες τα βράδια. Επειδή το μαγαζί δεν είναι πολύ μεγάλο, μας είπαν ότι είναι καλύτερα να προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση, ειδικά τις Τετάρτες και τα Σαββατοκύριακα.

Εξωτερικά υπάρχει όμορφη αυλίτσα για τους καλοκαιρινούς μήνες και για τον χειμώνα υπάρχει ο εσωτερικός χώρος, που είναι λιτός αλλά ζεστός, έχει μικρή μπάρα και γωνίτσες με φυτά, συνδυάζοντας το παραδοσιακό με το μοντέρνο. Η ατμόσφαιρα τα βράδια είναι πολύ όμορφη και φυσικά επικρατεί κυρίως νεολαία, υποθέτω από παρέες φοιτητών, κατοίκους των γειτονικών δυτικών προαστίων, αλλά -κρίνοντας από το σάιτ μας- και από κάθε γωνιά της Αθήνας.

Τα πρόθυμα παιδιά δεν άργησαν να μας εξυπηρετήσουν, φέρνοντάς μας τα ψωμάκια στο καπέλο και την κανάτα με το νερό. Ήπιαμε μισό λίτρο από το θαυμάσιο ημίγλυκο κόκκινο κρασί τους, και καταλήξαμε στα εξής φαγητά.

Μία μερίδα σκιουφιχτά (Κρητικά) μακαρόνια με απάκι, μια εξαιρετική κολοκυθοκεφτέδες με φέτα, μια πρωτότυπη σαλάτα έγκλημα, με φράουλες, ντοματίνια και ρόκα, και 2 μερίδες Κρητικό μοσχάρι μπρούσκο, (εμπνευσμένο άραγε από την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά;;), που ήρθε μέσα στην κόκκινη κατσαρόλα τους, και ήτανε έξοχα φιλετάκια μοσχαρίσιου κρέατος, με κατακόκκινη βέβαια πηχτή σάλτσα, λιωμένο τυρί, μανιτάρια και φοβερές πατάτες τους!

Πληρώσαμε για όλα αυτά το ποσό των 49 € (κανονικός λογαριασμός με απόδειξη), οπότε χωρίς το κρασί μας ήρθε 45 €, δηλαδή από 15 € στο κεφάλι, τιμή πολύ λογική για όλα αυτά τα χορταστικά αλλά και ποιοτικά πιάτα!

Μας κεράσανε ωραίο γλυκό, κορμό σοκολάτας, που ήταν ό, τι έπρεπε για την τελική μας γεύση.

Το μενού περιλαμβάνει και διάφορα άλλα μεζεδάκια και κυρίως πιάτα, όπως π. χ., στάκα με αβγά και απάκι, τον έρωτα του σεφ, που είναι κοτόπουλο α λα κρεμ με μανιτάρια, τηγανιά μανιταριών, φωλιά κοτόπουλου, χοιρινό φασκιωμένο, κοντοσούβλι, μαριναρισμένες πανσέτες, αρνάκι τσιγαριστό, και άλλα πολλά. Τα περισσότερα πιάτα στοιχίζουν από 5 έως 10 € και για τον λόγο αυτό βάζω 4 στο vfm, που νομίζω πως το δικαιούνται απόλυτα, για την όλη προσπάθειά τους και το τελικό γαστρονομικό αποτέλεσμα!

Θα προσθέσω κλείνοντας πως και τα άλλα ποτά (αναψυκτικά, μπύρες, κρασιά, ρακή κ. λπ. αποστάγματα) είναι όλα κοστολογημένα σε χαμηλά επίπεδα, οπότε πίνετε και τρώτε άφοβα!

Δεν θέλει και ρώτημα ότι το συστήνω σαν μέρος που αξίζει τον κόπο να το τιμήσετε με φιλικές σας παρέες, για μια ενδιαφέρουσα βραδινή σας έξοδο, με ποτάκι, έστω κι αν για πολλούς ξεφεύγει από τα καθιερωμένα στέκια του αθηναϊκού κέντρου ή των βορειο-νοτίων προαστίων!!

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Να πω την αλήθεια, υποσχέθηκα στον εαυτό μου να κάνω μία παύση από το φαγητό, καθώς μέσα στις γιορτές έφαγα! Και έφαγα πολύ! Αλλά για μία ακόμα φορά την υπόσχεση που έδωσα δε μπόρεσα βρε παιδί μου να την κρατήσω. Και για αυτό φταίει το ΜΕΖΕΡΑΚΗ, που το τίμησα μέσα στο 2015 δύο φορές.
Και τώρα, 2016, η τρίτη επίσκεψη στο Μεζεράκη κι αφού τρίτωσε η καλή γνώμη που απέκτησα γι αυτό είπα να γράψω και μία κριτική.

Ως γέννημα-θρέμμα Χαιδαριώτης, 39 χρόνια τώρα στο Χαϊδάρι, μου αρέσει να προτιμώ τα εστιατόρια της περιοχής μου. Όχι μόνο για να υποστηρίξω την γειτονιά μου αλλά και γιατί έχει πραγματικά πολύ καλές προτάσεις για φαγητό. Δεν είναι τυχαίο που αν κάνεις μία βόλτα σου δίνει την εντύπωση ότι η κρίση δεν έχει αγγίξει το Χαϊδάρι αφού όλα τα εστιατόρια και οι καφετέρες είναι γεμάτα και δεν υπάρχει ανοίκιαστο κατάστημα ούτε για δείγμα! Ή τέλος πάντως, σχεδόν. Γιατί η κρίση είναι κρίση. Αλλά σίγουρα σε σχέση με άλλες περιοχές η Στρατάρχου Καραϊσκάκη παραμένει ένας εκτός κρίσης, ζωντανός δρόμος. Βέβαια η Καραϊσκάκη έχει και ωραία πεύκα και πολλούς ωραίους δημότες και έναν ωραίο δήμαρχο, που επιτρέπει τα ωραία τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια τους να κάνουν βόλτα στον πεζόδρομο και να παρκάρουν στις ράμπες για αναπήρους... Μα τι ωραίος κόσμος βρε παιδί μου...

Τέλος πάντων! Είπα τον πόνο μου και συνεχίζω για το Μεζεράκη. Τις δύο πρώτες φορές που είχα πάει ήταν καλοκαίρι και είχα κάτσει στην αυλή τους. Τον μέσα χώρο τον θυμόμουν μικρό κι έτσι όταν μου είπαν να μαζευτούμε εκεί μια παρέα τεσσάρων ατόμων είχα τις αμφιβολίες μου.

Ευτυχώς όταν φτάσαμε κατάλαβα ότι ο εσωτερικός του χώρος ήταν ευρύχωρος αν και όταν λίγο αργότερα γέμισε με πελάτες σου έδινε λίγο την αίσθηση ότι είχε υπερβολικά πολύ κόσμο. Ή μάλλον δεν σου έδινε απλά την αίσθηση, γέμισε ασφυκτικά και κυρίως με κόσμο ηλικίας 20-30 ετών. Αλλά και πάλι δεν επικρατούσε βαβούρα και μια χαρά μπορούσαμε να συζητήσουμε με την παρέα, χωρίς να χρειάζεται να φωνάζουμε για να μας ακούσει ο συνδαιτυμόνας.

Η εξυπηρέτηση γινόταν κυρίως από δύο άτομα που δεν είχα ξαναδεί παλιότερα. Ο ιδιοκτήτης που έπαιρνε μέρος στην εξυπηρέτηση τώρα έχει αποτραβηχτεί πίσω από τον πάγκο τους και έχει αναλάβει καθήκοντα DJ. Ευτυχώς δεν πειραματίζεται και συνεχίζουν να έχουν ελληνικά λαϊκά. Εκείνα τα καλά τα λαϊκά και όχι τα σκυλοτραγουδοπόπ που ακούμε κάθε μέρα.

Όπως κάθε άλλη φορά το ψωμί ήρθε μέσα σε ένα καπέλο, που το βρίσκω εξαιρετική ιδεά. Και ήταν αρκετό για να φάμε οι τέσσερίς μας!

Πήραμε στάκα με αβγά και απάκι. Ήταν πρόταση του μαγαζιού που από ότι μας είπαν είναι από τα δυνατά τους χαρτιά. Εμένα μου φάνηκε λίγο λιπαρό και αρκετά βαρύ σαν γεύση γιατί δεν συμπαθώ πολύ τα βούτυρα. Έχουμε κι ένα κορμί να βγάλουμε στην παραλία, λέμε τώρα. Οι υπόλοιποι της παρέας του άλλαξαν τα φώτα βέβαια και σε λίγο το πιάτο είχε γυαλίσει. Οπότε ευτυχώς εγώ δεν έφαγα παρά ελάχιστο κι έτσι διατήρησα το six-pack μου... (Και πάλι, λέμε τώρα..... )

Εκτός της στάκας πήραμε και κολοκυθοκεφτέδες x 2 που είναι ειλικρινά από τα πιο πετυχημένα πιάτα τους. Όταν μας τους έφεραν μόλις είχαν βγει από τη φριτέζα και άχνιζαν. Τους φέρνουν με μία σος που έχει βάση το γιαούρτι. Κάποιο μυστικό έχουν και τους κάνουν τόσο ζουμερούς. Μάλλον τους βάζουν με τη μία σε πολύ δυνατή θερμοκρασία κι ενώ από έξω ξεροψήνονται από μέσα είναι μαλακοί και διατηρούν τόσο υγρασία όση χρειάζεται να για να γευτείς το λεπτό άρωμα του κολοκυθιού και των μπαχαρικών του αλλά και των μυρωδικών, ειδικώς του δυόσμου και του μαϊντανού που προσωπικώς λατρεύω.

Και βεβαίως πήραμε και μία πράσινη σαλάτα με φράουλες. Ίσως την σαλάτα θα την ήθελα με λίγο περισσότερα υλικά αλλά και που πάλι ήταν πολύ γευστική και η φράουλα έδινε αφορμή για ένα δροσερό διάλειμμα ειδικώς αν ακολουθούσε την έντονη και πλούσια γεύση της στάκας.

Αλλά το τελειότερο πιάτο, ήταν το μοσχάρι μπρούσκο, που από ό, τι έχω καταλάβει έχει ενθουσιάσει όποιον το έχει δοκιμάσει, ανάμεσά τους κι εμάς, βεβαίως-βεβαίως. Ποιος ξέρει πόσες ώρες το μαγείρευαν και έλιωνε στο στόμα. Είχε γίνει ένα με τη κόκκινη σάλτσα το τυρί και τα χοντροκομμένα μανιτάρια. Το σερβίρουν με πατατάκια σπιτικά και πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που θα του πήγαινε περισσότερο. Και μάλιστα σερβίρεται μέσα σε μία κόκκινη κατσαρόλα, που σε προδιαθέτει θετικότατα! Απλώς όταν σας έρθει στο τραπέζι, βγάλτε το καπάκι για να μην «παπαριάσουν» οι πατάτες!

Πήραμε επίσης κάτι σαν φαχίτας που μου έκανε εντύπωση ότι υπήρχε στον κατάλογό τους γιατί θεωρείται μεξικάνικη κουζίνα. Νόστιμο και αρκετά πικάντικο, κάτι για το οποίο μας είχαν προειδοποιήσει όταν δίναμε την παραγγελία. Αλλά καθώς εμείς πίναμε ούζο, ήταν ό, τι έπρεπε για μεζές συνοδευτικός....

Για τις τιμές θα σας πω αγαπητοί μου λάτρεις του καλού φαγητού ότι οι τιμές όπως και τις άλλες φορές έτσι και τώρα είναι απόλυτα λογικές και προσιτές γι αυτό και έχει πιάσει τόσο πολύ το μαγαζί.

Το προτείνω ανεπιφύλαχτα αλλά καλύτερα πριν έρθετε να κάνετε κράτηση για να είστε σίγουροι ότι θα βρείτε τραπέζι. Εκτός αυτού να ξέρετε ότι θα βρείτε λίγο δύσκολα χώρο να σταθμεύσετε το αυτοκίνητό σας, εάν ανήκετε στην κατηγορία που θέλετε να παρκάρετε σε πολύ κοντινή απόσταση. Όμως, σας προτείνω να έρθετε με το μετρό. Την μπλε γραμμή και θα κατέβετε στο τέρμα του, Αγία Μαρίνα. Από εκεί χρειάζεστε ένα 15λεπτο περπάτημα και «τσουπ» να ‘στε στο Μεζεράκη!

Σας φιλώ και σύντομα με νέες γευστικές κριτικές, ο zacou σας!
: -): -): -): -*: -*

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Παραμονή Χριστουγέννων παρεα 7 ατόμων, κλεισαμε τραπεζι στο Μεζεράκη.
Γενικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο αρκετα μαγαζια στο Χαιδαρι, για εμενα ειναι πλεον εγγυηση η περιοχη αυτη για μεζεδοπωλεια.

Φθάσαμε περιπου 9:30, αμεσως ο σερβιτορος μας υποδεχθηκε και μας υπεδειξε το τραπέζι μας. Φυσικα εδω να τονισω οτι διαβασα τις κριτικες του vaggelis και ιωαννης οι οποιοι πραγματικα ειχαν απολυτο δικιο, στα περισσότερα απο αυτα που έγραψαν.

Ο καταλογος περιεκτικος οπως πρεπει να ειναι κατα τη γνωμη μου αλλα ταυτοχρονα και ευχαριστος, ειχε αρκετα μεζεδακια, ορεκτικα, διαφορετικές σαλατες απο τα κλασικα και με πολυ καλες τιμες.

Παραγγειλαμε:
Σαλάτα έγκλημα η οποια ειχε μεσα φραουλες, απιθανη!, κολοκυθοκεφτεδες οι οποιοι ηταν φρεσκότατοι-πεντανοστιμοι και ειχαν και μια απιστευτη σως, ονειρο! Φετα με μελι (ειναι στανταρ πλεον για εμενα) απο τις καλυτερες που εχω δοκιμάσει, σκιουφιχτά με απακι, ειναι μακαρονια, κρητικα μαλλον, τα οποια καταβροχθιστήκαν αμεσως, ο ερωτας του σεφ αυτο με επηρεασε η κριτικη του ιωαγιαννη και ηταν οντως τελειο, φωλια κοτόπουλου που ηταν σερβιρισμένη μεσα σε φωλια τραγανιστη και πεντανοστιμή, και καποια ακομη πιατα τα οποια δεν θυαμαι τα ονομα τα τους, Φυσικα σχεδον ολα απο δυο φορες!

Για ποτο παραγγειλαμε 1 κιλο ημίγλυκο, και μαλιστα ζητησα αν ειχαν και οινομελο, ο σερβιτορος μου απαντησε προς μεγάλη μου έκλπηξη οτι δεν εχω, αλλα θα φτιαξω (δεν ειναι τιποτα δυσκολο, αν ξερεις), αλλα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση, γιατι δυστυχως τις τελευταιες φορες που εχω βγει ειναι αδυνατον να βρω οινομελο, με κοιτανε περιεργα και νομιζουν οτι θελω ρακομελο.

Πληρώσαμε συνολο 110 ευρω δηλαδη 15 ευρω το ατομο, αλλα σκάσαμε ειλικρινα απο το φαγητό.

Συνοψίζοντας θα ήθελα να σας πω οτι αξιζει, οχι μια αλλα πολλες φορες να επισκεφθειτε το συγκεκριμένο μαγαζι γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα ενθουσιαστείτε τοσο απο τις γευσεις οσο και απο την εξυπηρέτηση.

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Έχοντας ηδη γράψε μια κριτική επανέρχομαι έχοντας κάνει μια ακόμη επίσκεψη
Όντας καλεσμένοι σε φιλικό τραπέζι γενεθλίων.
Με αλλαγές ριζικές στον κατάλογο τους τίποτα δε θύμιζει το φαγητό που είχαμε στο μυαλό μας
Ποικιλία κρεατικων σε συρρίκνωση κ με αυξημένη τιμή
Ενα μοσχαράκι παρά μαγειρεμένο
Ενας αδιάφορος ντακος
Το ψωμι που ολοι περιμέναμε απογοητευτικο
Κ γενικά τπτ αξιόλογο
Στην μεταξύ μας συζήτηση ολοι σχημάτισαν την ιφια γνώμη.
Η καθυστέρηση ηταν απαράδεκτη με τα τραπέζια που ήδη υπήρχαν
Σε ερώτηση στην κοπέλα που μας σερβίρει αν υπάρχει κάποιο απο τα προηγούμενα φαγητα η απάντηση ηταν φανερα εκνευριστικη κ αρνητικη
Κριμα όπως ολοι θα θυμάστε το αρνακι, υον ερωτα, την μελιτζάνα στο χειροποίητο φύλλο κ τους πιο τέλειους κολοκυθοκεφτεδες

Δεν μπορω να καταλάβω τι συνέβη κ άλλαξαν τα τοπ πιάτα του μαγαζιού κ η ποιότητα. Χωρίς να παρεξηγηθώ δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να δώσω ακομη μια ευκαιρία. κριμα γτ θα μπορούσε να είναι το καλύτερο μεζεδοπωλείο της ευρύτερης περιοχής
Να ξεκαθαρίσω ότι αυτό είναι η προσωπική μου εμπειρία κ μακάρι να το διαβάσει κάποιος υπεύθυνος για να γίνει ξανά αυτό που ολοι έχουμε γνωρίσει ξανά

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη κουτουκι.

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Εϊπα μετα τις κριτικές που είδα να πάω να δοκιμάσω την κουζίνα του μιας και είμαι και κοντά στο μαγαζί. Σαν πρώτη εικόνα για το σημείο που είναι φάνηκε ζεστό και παρείστικο μαγαζί. Το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο. Αυτό που με χάλασε ήταν οτι ενώ ειπαμε να παραγγείλουμε η κοπέλα μας είπε ευγενικά οτι η κουζίνα είναι γεμάτη και θα πρέπει να περιμένουμε λιγο. Τελικά μετα απο 40 λεπτα σχεδόν ήρθαν τα πιάτια.
Γενικά πήραμε 3 μεζέδες και μία σαλάτα. Κολοκυθακια γεμιστά-απάκι και μοσχαράκι τηγανιά. Απο σαλάτα σπανάκι με διάφορα μέσα.
Η Σαλάτα αν και φρέσκια δεν ήταν αυτο που περιμενα απο τον τίτλο.
Τα κολοκυθάκια ήταν υπέροχα όπως έγραψαν παραπάνω χρηστες.
Το απάκι τίποτα το ιδιαίτερο και γενικά καμία σχέση με κρητική κουζίνα μιας και είμαι κρητικός και γνωρίζω.
Η μεγάλη απογοήτευση ήταν η τηγανια η οποία δεν είχε καμία σχέση με τηγανιά.
Το μοσχαράκι ήταν λιώμα και το σύνολο ήταν σε κατσαρόλα βραστό παρά τηγανητό.
Με χάλασε απίστευτα.
Το κερασάκι στην Τούρτα ήταν ότι με τον λογαριασμό δεν κέρασαν κάποιο ρακί η κάποιο φρουτο-γλυκό όπως άλλα αντίστοιχα μαγαζιά. Οχι οτι θα τα έτρωγα απλά έτσι για την φιλοξενεία.
Γενικά δεν γράφω αξιολογησεις απλά με χάλασε που έιδα τις παραπάνω αξιολογίσεις απο έμπειρους χρήστες.

υσ. πολλά απο τα φαγητά που έγραψαν παραπάνω τα αλλα παιδιά δεν υπήρχαν πλέον στον κατάλογο.

Ευχαριστώ