Πολλοί γνώστες της χασαποταβέρνας των παλιότερων χρόνων θα θυμάστε ή θα έχει τύχει να φάτε στις τότε Κουκουβάουνες με τις ξακουστές ταβέρνες. Μια από αυτές ήκμαζε από το 1945 στην κεντρική πλατεία της περιοχής Η ΤΑΒΈΡΝΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΝΑΣ γνωστή και ως 'Χήρες' επανέρχεται "ανανεωμένη"αφού το μικρόβιο του ψησίματος είναι οικογενειακή υπόθεση.
Εμείς απευθυνόμαστε σε όλους εσάς που αγαπάτε τις απλές, ελληνικές, παραδοσιακές γεύσεις με κυρίαρχο σύμμαχο τα κάρβουνα και φυσικά τα μυστικά που μας δίδαξαν οι προκάτοχοι μας.

Καθημερινά από τις 5μ.μ. Κυριακές μεσημέρι ανοιχτά από τις 12:00. Κυριακές βράδυ κλειστά.

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Σεπ 2017

Στο συγκεκριμένο στέκι πήγα πριν λίγες μέρες με παρέα που συχνάζει εκεί χρόνια. Βρίσκεται κοντά στο κέντρο της Μεταμόρφωσης και είναι πολύ παλιά.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Σχηματίζει μία γωνία που δεν επιτρέπει την οπτική επαφή με όλη τη σάλα. Μουσική με λαϊκά τραγούδια ακούγεται και στους τοίχους υπάρχουν φωτογραφίες από την παλιά εποχή.
Οι τουαλέτες είναι έξω στο υπόγειο κι είναι πολύ καθαρές.
Στο καλό σέρβις είναι η κόρη της οικογένειας και μάνα είναι στο τέλειο ψήσιμο.
Δοκιμάσαμε:
-συκώτι μοσχαρίσιο: άψογο
-μπιφτέκι: ζουμερό και νόστιμο
-χοιρινή μπριζόλα: εξίσου καλή, κατά τη γνώμη της παρέας
-ανάμεικτη σαλάτα: φρεσκοκομμένη και δροσερή
-πατάτες τηγανιτές: υπέροχες, κομμένες στρογγυλές και τηγανισμένες με μαστοριά.
Κρασάκι χύμα, πολύ καλό.
Από μεζεδάκια υπάρχουν τυροκαφτερή, κολοκυθάκια τηγανιτά, φέτα κλπ.
Η ένταση της μουσικής επιτρέπει την κουβέντα και η ώρα περνάει ευχάριστα.
Στα πλην το ότι το κάπνισμα επιτρέπεται...
Ο λογαριασμός στα 10€ το άτομο περίπου.
Αν θέλετε να φάτε καλοψημένα φαγητά της ώρας και να νιώσετε ατμόσφαιρα παλιάς ταβέρνας-καπηλειού, είστε στο σωστό μέρος. Αν δεν είστε του κλασικού και σας ταιριάζουν οι μοντέρνοι χώροι και οι πειραματισμοί, το μέρος δεν είναι για σας.
Εγώ θα ξαναπάω σίγουρα!

08 Νοε 2015

Με την παρέα μου (4 άτομα) αποφασίσαμε να επισκεφτούμε ένα νέο ταβερνάκι που επαναλειτούργησε στη Μεταμόρφωση. Φεύγοντας από το σπίτι είμασταν πολύ συγκρατημένοι για το τι θα παραγγείλουμε (λίγα για να μας έρθει οικονομικά).
Φτάνοντας αντικρίζεις ένα μικρό χώρο με λίγα τραπεζάκια, ασυνήθιστα χτισμένο, παραδοσιακά διακοσμημένο που έλαμπε από καθαριότητα.

Η σερβιτόρα πρόσχαρη ήρθε για παραγγελία. Παραγγείλαμε 1 κιλό πα'ι΄δάκια αρνίσια, 1 χωριάτικη, 1 πατάτες ( χειροποίητες σαν να τρως τηγανίτες), 1 κολοκυθοκεφτέδες, 1 τζατζίκι, ψωμάκι ψημένο στα κάρβουνα και 1 κιλό κρασί ροζέ.
Ο λογαριασμός?? 48 ευρώ. δηλαδή 12 ευρώ το άτομο. Πολύ οικονομικά και από γεύση τέλεια.

Το κρέας νοστιμότατο, σκέτο πα΄ι'δάκι, το ψήσιμο τέλειο, ζουμερό και δεν μύριζε καθόλου.
Η σαλάτα πλούσια σε λαδάκι, η φέτα ήταν αρκετή και το τζατζίκι ''μπόμπα''.
Οι κολυθοκεφτέδες αφράτοι και μυρωδάτοι.
Μας κέρασαν 1/2 κιλό κρασί ακόμα και με τον λογαριασμό και γλυκό. ( ραβανί και γιαούρτι με γλυκό κουταλιού ρόδι). Φανταστικό!

Το μαγαζί είναι οικογενειακό και αυτό φάνηκε από την εξυπηρέτηση που ήταν άμεση.
Μπορεί ο χώρος να είναι περιορισμένος αλλά σίγουρα θα ξαναπάω για όλα τα άλλα!

Γ.Παπανδρέου 54, Μεταμόρφωση (Κεντρική Πλατεία)