08.30-00.30

28 Δεκ 2017

Σας ιντριγκάρουν τα άρθρα με στομφώδεις τίτλους?

Θα ακολουθούσατε τις προτάσεις ενός άρθρου όπως «Το καλύτερο πιτόγυρο του κόσμου» ή «Τα 28+1 πιο ποιοτικά στέκια για μερακλήδες όπως εσύ» ή «Που να φας τώρα που ο Κρόνος έχει μπει στον Σκορπιό»?

Αν ναι, τότε, δεν αποκλείεται να έχετε διαβάσει, σε αντίστοιχα άρθρα, και για μία εκ των κορυφαίων -αν όχι την καλύτερη- πιτσών της Αθήνας, που συναντάται στο Πίτσα Λουλούδι.

Αν δεν το πιστέψατε με την πρώτη και το ψάξατε, λίγο, παραπάνω, τότε σίγουρα θα πέσατε στις λίγες αλλά πολύ δυνατές κριτικές που υπάρχουν στο παρόν site.

- Είναι η Πίτσα Λουλούδι η καλύτερη πίτσα της Αθήνας?

- Όχι.

- Και ποια είναι τότε?

- Δεν ξέρω…

- Τότε πως λες Όχι?

- Το νιώθω. Ή, μάλλον, δεν το νιώθω.

- Μήπως δεν νιώθεις το αριστερό σου χέρι? Γιατί μάλλον τα έχεις χαμένα… Μήπως παθαίνεις εγκεφαλικό?

- Εννοώ ότι όταν θα φας την καλύτερη πίτσα της πόλης σου θα το καταλάβεις με τη μία.

Είναι σαν τον έρωτα με την πρώτη ματιά. Θα την κοιτάς και θα λιώνεις. Και θα λιώνει κι εκείνη για σένα (η μοτσαρέλα). Στο στόμα σου. Θα είναι νόστιμη με όποιον συνδυασμό υλικών και να της κάνεις, τουλάχιστον, όσον αφορά στους αγαπημένους σου συνδυασμούς. Θα ευχαριστιέσαι ακόμα και τη Μαργαρίτα, γιατί είναι η σάλτσα της που σε κάνει να είσαι, πραγματικά, ερωτευμένος μαζί της. Το να μη φας την άκρη από το στεφάνι της θα σου φαίνεται ιεροσυλία. Διότι εννοείται πως το στεφάνι της θα είναι τόσο νόστιμο που θα τρώγεται και μόνο του. Θα σε χορταίνει τρώγοντας μία και δεν θα δίνεις 20€ για την πάρτη της, γιατί ξέρεις ότι στην πραγματικότητα είναι ένα φαγητό με φθηνό κόστος παρασκευής. Είναι η πίτσα που, με τη μαγκιά της, ακόμα κι αν είσαι σε επαγγελματικό δείπνο με το επόμενο, υποψήφιο, αφεντικό σου, για να γνωριστείτε και να τον εντυπωσιάσεις, μόλις τη νιώσεις, θα ζητήσεις από τον σερβιτόρο να πάρει τα μαχαιροπίρουνα όσο πιο μακριά μπορεί, να σου σηκώσει τα μανίκια, και, είτε φοράς κοστούμι, ταγιέρ, ή οτιδήποτε άλλο, εσύ, απλώς, θα χωθείς μέσα της και θα ξεχάσεις το επαγγελματικό σου δείπνο μέχρι να τελειώσει ολόκληρη.

- Παραληρείς?

- Όχι... Απλώς θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ότι η Πίτσα Λουλούδι δεν είναι η καλύτερη πίτσα. Δεν έχει, ακριβώς, αυτό το κάτι που θέλω. Πρέπει να αναγνωρίσω, όμως, ότι είναι αρκετά καλή. Η λεπτή της ζύμη είναι εύγευστη και ποιοτική. Τα υλικά που περιέχει η εκάστοτε πίτσα είναι πλούσιας ποσότητας, δημιουργώντας ωραίο αποτέλεσμα. Μάλιστα, οφείλω να πω ότι, για τους φαν της λεπτής ζύμης, ίσως είναι από τις καλύτερες. Αλλά μόνο γι’ αυτούς. Το μέγεθος της, βέβαια, πάσχει λίγο. Για τα 8-10€ που κοστίζουν οι περισσότερες πίτσες του καταλόγου, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο. Πάντως αν αποφασίσεις να τη δοκιμάσεις και θες να γευτείς τα καλύτερά τους δημιουργήματα, ιδανικά σου προτείνω να επιλέξεις την Tartufata (σάλτσα tartufata, καπνιστό τυρί Μετσόβου, μοτσαρέλα, λάδι τρούφας, στα 11,1€) ή την Pancetta (σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, καπνιστή πανσέτα, καραμελωμένα κρεμμύδια, τοματίνια, στα 9,1€). Είναι αρκετά καλοφτιαγμένες.

- Συνέχισε τον τρελό μονόλογό σου, μη χάσεις τον ειρμό σου...

- Θα σου πω και για τον χώρο της. Θα μπορούσε να την κάνει πιο ερωτεύσιμη. Αν ήταν πάντα άνομβρη άνοιξη.

- Ορίστε? Τι λες άνθρωπε?

- Στεγάζεται, σχεδόν, αποκλειστικά σε εξωτερικό χώρο. Κηπώδη, στο στυλ, με πολύ πράσινο τριγύρω και θέα στο σιντριβάνι της πλατείας Μαβίλη. Υπέροχη αίσθηση ελευθερίας (σαν να μιλάμε για σερβιετάκι), αν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για το κέντρο της Αθήνας. Όσες σόμπες και να μπουν, όμως, τον χειμώνα, το πολύ κρύο κι η βροχή, σίγουρα, καθιστούν τον χώρο πιο δύσκολα προσβάσιμο και ευχαριστήσιμο τις παγερές εποχές του χρόνου.

- Οπότε, ωραίος χώρος αλλά... εποχιακός?

- Ακριβώς. Θα σου πω και για την εξυπηρέτησή τους όμως. Άλλο κεφάλαιο που θα μπορούσε να κάνει περισσότερο ερωτεύσιμη την Πίτσα Λουλούδι. Νερό σε κανάτα, αλλαγή σερβίτσιων, επαρκής αριθμός σερβιτόρων και ικανοποιητική ευγένεια. Υπάρχει, όμως, ένα «αλλά». Για ποιο λόγο να μη μπορώ να βάλω κάποιο έξτρα υλικό στην πίτσα μου? Μήπως έχεις πατεντάρει τις υπερπρωτότυπες συνταγές -που δεν έχεις- και θες να πουλάς μόνο αυτές κύριε σεφ του μαγαζιού? Ή είσαι σίγουρος πως, αν βάλω πεπερόνι στην πίτσα μου, θα χαλάσει το αποτέλεσμα της συνταγής σου? Εγώ βάζω πεπερόνι και στο τοστ (καλή ιδέα by the way). Μάλιστα, το ότι οι σερβιτόροι δεν με πείθουν για αυτή σου την επιλογή, και σφίγγονται όταν τους ζητάω μια λογική εξήγηση, σου στερεί τη μία ντομάτα στο σέρβις.

- Έλα μωρέ, άσε τις στριντζιές. Τι άλλο πουλάνε εκεί?

- Αν κάπου "το έχουν" αρκετά, εκεί, στην πιτσαρία Λουλούδι, είναι στο συνδυασμό ζύμης-τυριού. Πέρα από πίτσες, λίγα ζυμαρικά φούρνου (μέτρια, κατά κύριο λόγο), σαλάτες και κάμποσα σάντουιτς που φτιάχνουν, είναι καλοί και στις πίτες. Πλην της τυρόπιτας, οι υπόλοιπες πίτες περιέχουν μοτσαρέλα στα συστατικά τους και έχουν πολύ δυνατή γεύση. Ακόμη και η πιο απλή, η Mozzarella (2,2€), με μοτσαρέλα, ντομάτα και βασιλικό, είναι πραγματικά νόστιμη (οι πίτες σερβίρονται από το πρωί ως το απόγευμα).

Συνδυάζουν, όμως, επιτυχημένα, και στο γλυκό τα δύο παραπάνω (ζύμη και τυρί). Πέρα από τη γλυκιά πίτσα τους, αξίζει να δοκιμάσει κανείς το Calzone Nutella (6,1€) για την ιδιαίτερη γεύση που δημιουργεί. Το συγκεκριμένο καλτσόνε είναι αρκετά ικανού μεγέθους (σούπερ επιδόρπιο για δύο άτομα, από άποψη κορεσμού). Έρχεται γεμισμένο με πραλίνα φουντουκιού και τυρί mascarpone, ενώ είναι πασπαλισμένο με άχνη. Ο συνδυασμός τυριού-σοκολάτας ίσως σε μπερδέψει στην αρχή, ωστόσο, μέχρι να αναρωτηθείς και να αποφασίσεις αν, και πόσο, σου αρέσει αυτό το καλτσόνε, θα έχει προλάβει να αναπαυθεί στο στομάχι σου. Έχει κάτι το εθιστικό.

- Οπότε, αξίζει ή δεν αξίζει η Πίτσα Λουλούδι? Δεν έχω καταλάβει ακόμη…

- Αξίζει. Απλώς δεν της ταιριάζουν ατάκες θριαμβολογίας. Έχει έναν υπέροχο εξωτερικό χώρο, που όταν έχει καλό καιρό, αποτελεί μια μικρή όαση στο κέντρο της Αθήνας. Είναι σούπερ για καφέ, για πρωινό και για μεσημεριανό ή δείπνο. Έχει αρκετά καλή εξυπηρέτηση, ενώ το δυνατό της σημείο είναι η καλή αξιοποίηση της ντελικάτης ζύμης που φτιάχνουν. Οι τιμές της είναι νορμάλ σαν νούμερα, αλλά, ειδικά στις πίτσες, ίσως, φανούν λίγο τσιμπημένες, καθώς η ποσότητα στο πιάτο είναι μικρή-προς-μεσαία. Δεν είναι το μαγαζί που προτείνεται για ένα γεύμα το οποίο θα σε κάνει να φύγεις με χαλαρωμένη τη ζώνη από το πολύ φαγητό. Ωστόσο με ένα 17-20άρι (για το φαγητό) γίνεται κι αυτό.

Καιρού επιτρέποντος, η Πίτσα Λουλούδι προτείνεται για:
• Πρωινό καφεδάκι και μια πίτα για... δεκατιανό.
• Ελαφρύ δείπνο με 2 πίτσες και ένα δυνατό γλυκό (καλτσόνε ή γλυκιά πίτσα) στη μέση.

01 Νοε 2016

Η αλήθεια είναι ότι χρωστώ ακόμη αρκετές κριτικές για μέρη που επισκέφθηκα το τελευταίο δίμηνο, η μικρή ωστόσο παρουσία του FLOWER στο αγαπημένο μας site, καθιστά απολύτως αναγκαία μια άμεση αποτύπωση της γευστικής εμπειρίας μου. Γιατί, πραγματικά είναι κρίμα για το συγκεκριμένο μαγαζί να υπάρχουν μόλις 2 κριτικές, και αυτές μάλιστα σχεδόν ένα χρόνο πριν. Όπως και να χει, το μόνο σίγουρο είναι ότι η γνωστή και μη εξαιρετέα Πλατεία Μαβίλη απέκτησε, πέρα από το θρυλικό Μπρίκι και το σήμα κατατεθέν «βρώμικο», ένα επιπλέον σημείο αναφοράς, το FLOWER PIZZA.

Βρισκόμαστε, λοιπόν, δύο άτομα στην πλατεία Μαβίλη ένα απογευματάκι καθημερινής, ψάχνοντας κάτι να τσιμπήσουμε. Το μάτι μου έπεσε στα τραπεζάκια εντός της πλατείας, στα οποία μπορούσες να διακρίνεις πίτσες που έδειχναν, σε πρώτη τουλάχιστον όψη, ενδιαφέρουσες. Γρήγορη λοιπόν ματιά στο ask4food, δυστυχώς 2 μόνο κριτικές, όπως προανέφερα, η μία ωστόσο, άκρως εγκωμιαστική, από το φίλο world, οπότε δεν υπήρχε καμία αμφιβολία ότι είχαμε να κάνουμε με ένα ακόμη «διαμαντάκι».

Ο εσωτερικός χώρος ανύπαρκτος και η αλήθεια όχι ιδιαίτερα θελκτικός, ένας μόνο παλιός πάγκος με 2-3 σκαμπό, προσφέρεται πιθανότατα ως χώρος αναμονής, μέχρι να ετοιμαστεί η παραγγελία σου. Αντίθετα, στην πλατεία απέναντι υπάρχουν πολλά τραπέζια, αρκετά κάτω από τα δέντρα, ενώ για ορισμένα έχει διαμορφωθεί ένας ελαφρώς προφυλαγμένος χώρος περιμετρικά, εντός του οποίου λειτουργούν και κάποιες θερμάστρες. Σίγουρα, η έλλειψη εσωτερικού χώρου περιορίζει τις επιλογές σου, σε κάθε περίπτωση πάντως, η πλατεία Μαβίλη διατηρεί τη γοητεία της, οπότε αποτελεί μια χαρά επιλογή. Απλώς, λάβετε υπόψη σας, ότι σε περίπτωση χαμηλών θερμοκρασιών, η παραμονή δεν θα είναι τόσο άνετη.

Η εξυπηρέτηση, επίσης, χωρίς προβλήματα από νέα παιδιά, χαμογελαστά και ευγενικά., με μοναδική παραφωνία μια μικρή καθυστέρηση στη λήψη της παραγγελίας και την πληρωμή, σε λογικά ωστόσο πλαίσια. Κατά τα λοιπά, κανατούλα με νερό, απόδειξη κομμένη με την παραγγελία.

Πάμε τώρα στα του φαγητού. Στο FLOWER προσφέρονται και άλλα πιάτα, (όπως σαλάτες, πεϊνιρλί, σάντουιτς, πίτες και γλυκά) η πίτσα ωστόσο θεωρώ ότι αποτελεί τον κύριο λόγο για να επισκεφθείς το FLOWER. Αρκετές ενδιαφέρουσες και ιδιαίτερες επιλογές, με τιμές που ξεκινούν 6,90 € (η απλή μαργαρίτα) έως περίπου € (οι πιο ακριβές). Στα συν ότι προσφέρεται η δυνατότητα επιλογής ζύμης, μεταξύ της λεπτής και της αφράτης, με μια διαφορά στην τιμή της τάξεως των 0,50 €.
Εμείς παραγγείλαμε μία μαργαρίτα (σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα και φρέσκο βασιλικό) με λεπτή ζύμη και τιμή στα 6,90 € και μία pancetta (σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, καπνιστή πανσέτα, ντοματίνια και καραμελωμένα κρεμμύδια), επίσης με λεπτή ζύμη και τιμή στα 9,10 €. Οι εντυπώσεις, εξαιρετικές. Πολύ προσεγμένη η ζύμη, πλούσια η γέμιση με καλής ποιότητας υλικά. Η μαργαρίτα, κλασική επιλογή, με το φρέσκο βασιλικό να κάνει τη διαφορά, η pancetta, από την άλλη, πολύ γευστικός συνδυασμός με υλικά που έδεναν άψογα μεταξύ τους. Η ποσότητα, ικανοποιητική, (σίγουρα δεν πρόκειται για τη μεγαλύτερη πίτσα που θα συναντήσεις), πιστεύω, ωστόσο, ότι δύο πίτσες είναι υπεραρκετές για να χορτάσουν δύο πεινασμένοι ενήλικες. Τις πίτσες συνοδεύσαμε με δύο ποτήρια λευκό κρασί, στα 4,00 € έκαστο.
Να αναφέρω απλώς ότι στον κατάλογο υπάρχουν αρκετά «ελκυστικές» επιλογές, που σίγουρα θα τιμήσω σε μελλοντικές επισκέψεις μου. Ενδεικτικά αναφέρω την tartufata, με σάλτσα tartufata, καπνιστό τυρί Μετσόβου, λάδι τρούφας και μοτσαρέλα και την Americano, με σάλτσα cocktail, τσένταρ, κιμά, μπέικον, πίκλες, κέτσαπ και μουστάρδα.
Για δύο πίτσες λοιπόν και δύο ποτήρια κρασί ο λογαριασμός ήρθε στα 24,00 €. Η σχέση ποιότητας/τιμής κρίνεται εξαιρετικά συμφέρουσα, καθώς οι πίτσες αποτελούνται από πλούσια και προσεγμένα υλικά, που πιστεύω θα ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό πελάτη. Μοναδική μου ένσταση αφορά στις τιμές των ποτών, π. χ. το μικρό ποτήρι erdinger weiss στοίχιζε 5 € ή ένα μικρό ποτήρι κλασικής μπύρας lager ήταν στα 4 με 4,50 €. Σίγουρα, αντιλαμβάνομαι, ότι περά από μέρος για να τσιμπήσεις, το FLOWER αποτελεί και επιλογή για ποτό, καθώς λειτουργεί και ως καφέ, οπότε υπό αυτήν την οπτική οι ως άνω τιμές κινούνται σε λογικά πλαίσια, ωστόσο 4 ευρώ για μια μικρή μπυρίτσα για να συνοδεύσω την πίτσα μου, το θεωρώ αρκετά τσιμπημένη τιμή, οπότε για αυτό και μόνο το λόγο η βαθμολογία μου στη σχέση ποιότητας/τιμής θα πέσει στο «3»... τι να κάνουμε, «ξεροσφύρι» η πίτσα δεν κατεβαίνει. Τέλος πάντων, για λόγους πληρότητας, απλώς να αναφέρω ότι το FLOWER, εκτός από τις πεντανόστιμες γεύσεις του, σερβίρει μπύρες και ποτά, κοκτέιλ, καφέδες, σοκολάτες και σπιτικές λεμονάδες.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν το FLOWER με κέρδισε αναμφίβολα και ήδη το έχω στα υπόψη μου για επίσκεψη, σε περίπτωση που κινηθώ στην περιοχή. Οπότε, εάν ο δρόμος σας φέρει στην πλατεία Μαβίλη, μη διστάσετε...

25 Δεκ 2015

Μία χριστουγεννιάτικη κριτική αφιερωμένη στους φίλους χρήστες που μπορεί να με αναζήτησαν στον 1,5 χρόνο που έχω να εμφανιστώ στο site, είτε με κάποια αναφορά τους σε κριτική, είτε απλά διερωτώμενοι τι να απέγινε ο World..

Η Flower Pizza είναι μία πολύ ξεχωριστή πιτσαρία στην πλατεία Μαβίλη. Σκέφτηκα να της αφιερώσω αυτήν την τελευταία κριτική μου στο site, για να προβάλω το ιδιαίτερο που προσφέρει στις γεύσεις της, εξάλλου σκοπός μου στο site ήταν πάντα να βρίσκω και να προβάλλω περίεργα και ενδιαφέροντα μέρη, που ξεφεύγουν από τα καθιερωμένα της εστίασης..

Το ενδιαφέρον της Flower Pizza είναι η λεπτή ζύμη στις πίτσες της, και ο τρόπος που τις φτιάχνει. Είναι καθαρά ιταλικές.

Η καλύτερη πίτσα για μένα είναι η Tartufata, με τυρί Μετσοβόνε και λάδι τρούφας. Είναι πραγματικά από τα καλύτερα πράγματα που έχω δοκιμάσει. Θα έστελνα κάποιον μόνο και μόνο για να δοκιμάσει την πίτσα αυτή.

Άλλη ενδιαφέρουσα είναι σίγουρα η Prosciutto, όπου ο συνδυασμός προσούτο και ρόκας είναι αρκετά δυνατός. Υπάρχουν και άλλες στον κατάλογο, επέλεξα όμως να αναφέρω τις δύο καλύτερες κατά τη γνώμη μου.

Οι πίτσες κινούνται στα 8 με 10 ευρώ, δε θα τις θεωρήσω φθηνές, όταν όμως 8 και 10 ευρώ κοστίζει η οποιαδήποτε πίτσα της σειράς με γκούντα (ή ούτε καν αυτό) και ντοματοχυμό, τότε σίγουρα τα 20-25 ευρώ που θα δώσουν δύο άτομα για να φάνε και να χορτάσουν στο Flower δεν είναι μεγάλο ποσό.

Κλείνοντας, να γράψω δύο λόγια για όλους εσάς που για αρκετά χρόνια συνυπήρξαμε στον κόσμο των γεύσεων και μοιραστήκαμε τόσες απόψεις και σχόλια. Στα χρόνια αυτά αγάπησα πολύ το site, μιας και ήταν καθημερινή μου ενασχόληση. Οι δεκάδες φωτογραφίες εστιατορίων που τραβούσα και ανέβαζα, οι δεκάδες χάρτες που διόρθωνα και προσέθετα, αλλά κυρίως τα άγνωστα μαγαζάκια που τους έδωσα αξία μέσα από τις κριτικές μου, πιστεύω να είναι μία όμορφη προσφορά σε όσους αγαπούν τις εθνικές κουζίνες και τις αναζητούν.

Χαίρομαι που σας βλέπω να συνεχίζετε να προσφέρετε στο ταξίδι των γεύσεων με τις κριτικές σας. Φρατέλο, Βαγγέλη, ΙωΓιάννη, Εύη, Ποντίκι, Aboutspy, ΜαβΤάσο, Τζιμ, Εκατν, Rose_Tyler, Τιπιτέλη, Underwater, Τέττη, Πυρίχο, Μπισκότο, Πίγγο, ήσασταν όσοι γράφαμε μαζί εκείνα τα χρόνια, να είστε όλοι καλά!!

18 Νοε 2015

Πήγαμε το Σάββατο, 14/11/2015, 3 άτομα, μετά από σινεμά, με τα πόδια, χωρίς κράτηση, και καθίσαμε στα τραπεζάκια του επί της πλατείας Μαβίλη.

Πρόκειται για πιτσαρία αυστηρά, στην οποία προσφέρονται και κάποιες σαλάτες (βλ. παρακάτω), και κάποια πρώτα, για τα οποία ωστόσο δεν έχω άποψη, αφού δε δοκιμάσαμε.

Ο κύριος που μας περιποιήθηκε ήταν ευγενέστατος και πολύ περιποιητικός, η εξυπηρέτηση γρήγορη και συνεπής, χωρίς πολλά πολλά (εξ ού και 4/4), όπως πρέπει.

Ο χώρος επί της πλατείας είναι ωραίος, χωρίς να είναι ιδιαίτερος. Νομίζω ότι εάν αρέσει σε κάποιον εξαρτάται από το εάν του αρέσει η πλατεία Μαβίλη γενικώς ή όχι (για αυτό και 3/4, γιατί σε εμένα η πλατεία Μαβίλη άλλοτε μου αρέσει και άλλοτε όχι). Πάντως ο χώρος αυτός καθαυτός δημιουργεί ευχάριστη, θα έλεγα χαλαρή, διάθεση.

Πήραμε μία πίτσα με κοτόπουλο (εξαιρετική, χορταστική και καλοψημένη 9 ευρώ, 4/4), ό, τι πρέπει για τρία άτομα που δεν πεινούν πολύ, μία σαλάτα (εξαιρετική επίσης, ρόκα με παρμεζάνα, άψογη vinaigrette και ψητά κολοκύθια, 6 ευρώ) και ένα ποτήρι λευκό κρασί (4,5 ευρώ, το οποίο το πήρα ένα μέλος της παρέας χωρίς εγώ να το δοκιμάσω). Μας έφεραν ζεστά ψωμάκια, που ήταν υπέροχα, χωρίς χρέωση, και ένα μπουκάλι κρύο νερό βρύσης (επίσης χωρίς χρέωση).

Σύνολο λογαριασμού 19,5 ευρώ, το οποίο δεδομένων των ανωτέρω είναι απολύτως value for money (4/4).

Συμπερασματικά, δεν αποτελεί επιλογή για κύρια έξοδο, χωρίς ωστόσο αυτό να είναι απαραίτητα κακό. Άλλωστε νομίζω ότι το μαγαζί δεν έχει αυτή τη στόχευση. Αποτελεί, ωστόσο, πρώτης τάξης επιλογή για μία χαλαρή έξοδο, κατόπιν περιπάτου στα πέριξ, ύστερα από σινεμά (όπως πχ στη δική μας περίπτωση), μετά ή πριν από ποτό στα παρακείμενα της πλατείας Μαβίλη. Απαιτούμενο, ωστόσο, είναι να έχει καλό καιρό, αφού με κρύο ή βροχή δε μπορεί κανείς να κάτσει έξω.