O' CANTO PUB

Beer Restaurants

Αριστοτέλους 31, Άλιμος [Χάρτης]

11:00 - 15:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Support Your Local Pub - O' Canto Pub

Το O' Canto Pub βρίσκεται σ' ένα κήπο ενός παλιού αρχοντικού στον Άλιμο, περιτριγυρισμένο από δέντρα και κήπο. Ανοιχτό από τις 11:00 κάθε μέρα, προσφέρει στον πελάτη του καφέ ή τσάι, σοκολάτα ή χυμό ενώ από τη 13:00 ανοίγει και η κουζίνα και ξεκινούν τα burger καθώς και οι ποικιλίες να πέρνουν θέση στο χώρο!

Σας περιμένουμε!

Αυγ

με αφορμη τις καλες κριτικες, αποφασισαμε να το επισκεφτουμε και η αληθεια ειναι οτι δεν απογοητευτηκαμε.. ο χωρος πολυ ομορφος, ειδικα αμα κατσεις και στο πλαι, με ωραια αυλιτσα, πολυ καλοκαιρινο..

πηραμε απο μια μπυρα και μια ποικιλια, καθως και κατι μπουρεκακια με σαλαμι, και ηταν ολα συμπαθεστατα.. το φαγητο αρκετα καλο, αν και δεν ηταν και κατι ιδιαιτερο με εξαιρεση τα μπουρεκακια που ηταν εξαιρετικα... οι τιμες του φυσιολογικες..

η εξυπηρετηση ηταν λιγο αργη αλλα εκεινη την ωρα ειχε λιγο κοσμο.

ο χωρος μεσα ηταν εξισου ομορφος.,

το μονο που με χαλασε ηταν οτι δεν ακουγοταν μουσικη.. μεσα κουγοταν αλλα πολυ λιγο..

κατα τα αλλα θα το συνηστουσα για ενα ηρεμο χαλαρο βραδακι για μπυρα με φιλους..

Ιούλ

O’Canto Pub. Ιρλανδική pub/ μπυραρία; Στον Άλιμο; Με τόσες καλές κριτικές; Γίνεται να μην πάω; Όχι! Γί αυτό και πήγα. Τρεις φορές.

Χώρος:
Το μαγαζί βρίσκεται σε ήσυχη γειτονιά, με κήπο και περιποιημένα τραπεζάκια/πάγκους και φυσικά κοντά στην θάλασσα. Ότι πρέπει μετά για μια βόλτα στο παραλιακό μέτωπο του Αλίμου. Ο εσωτερικός χώρος επίσης πολύ καλοφτιαγμένος και ζεστός οπότε και για το χειμώνα είμαστε καλυμμένοι. Θετικό το γεγονός ότι υπάρχει χώρος μη καπνιζόντων που μπορεί να είναι μικρός αλλά τουλάχιστον δεν «συνυπάρχει» με τους καπνίζοντες.

Εξυπηρέτηση:
Μια χαρά. Νεανικό και ευγενικό προσωπικό. Κέρασμα σφηνάκι μαστίχα στο τελος(εκτός από την 3η φορά αλλά νομίζω φύγαμε γρηγορά) και απόδειξη από την πρώτη στιγμή. Μόνο, ίσως, «αρνητικό» ότι δεν μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Γεύση:
Πάμε στο ζουμί.
Από μπύρες έχει 5-6 βαρελίσιες και πολύ περισσότερες ετικέτες. Το καλό είναι ότι έχουν και κρασιά και ποτά. Δύσκολα κάποιος να μην ικανοποιηθεί λοιπόν.
Από φαγητό, αν θυμάμαι καλά, έχει διαφορά ορεκτικά, σαλάτες, burger και φυσικά ποικιλίες.
Τις 2 πρώτες φορές υποτίθεται ότι θα πηγαίναμε για μπύρα μόνο αλλά τελικά καταλήξαμε με extra chicken fingers και τορτιγιες με κιμά και jalapenos. Είχα όμως άχτι τα burger. Έτσι την 3η φορά πήγα αποφασισμένος, έκανα δικό μου το O’Canto burger και είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό. Μεγάλο, πολύ νόστιμο(Black angus μπιφτέκι, μπέικον, λουκάνικο, ντομάτα, σώς και ενδεχομένως και άλλα που δεν θυμάμαι) και με πολλές πατάτες (village type, ξέρετε…με την φλούδα). Επόμενο άχτι η ποικιλία! (Τις είδα να περνάνε και μου μίλησαν: ) )
Όλα τα παραπάνω είναι και ωραία σερβιρισμένα κάτι που φυσικά δίνει εξτρά πόντους.

Value for Money:
Οκ δεν είναι το πιο φθηνό που έχετε πάει, σίγουρα όμως δεν είναι ακριβό. Μέχρι στιγμής παραπάνω από 15€ δεν έχω δώσει και αν βάλουμε μέσα την ποιότητα, την ποσότητα και τον χώρο τότε μιλάμε ευκολά για 3,5…το οποίο θα κάνω 4 έτσι για το καλό.

Συμπερασματικά:
Αν θέλετε ησυχία, ωραίο χώρο, ποτό, καλό φαΐ και βόλτα διπλά στην θάλασσα τότε μην το ρωτάτε και ελάτε. Τώρα που άνοιξε και το (καλοκαιρινό) Cine Alimos μπορείτε να το συνδυάσετε και με καμία ταινιούλα! Προσωπικά, μιας και είμαι από τα μέρη, σκοπεύω να το κάνω στέκι.
Προφανώς και το προτείνω: )

Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Την O'Canto από καιρό την είχα βάλει στο μάτι και ήταν στην πρώτη θέση της Wish list μου, ύστερα από την πληθώρα καλών κριτικών στο φόρουμ.

Η ιδέα μιας Pub με είχε εξιτάρει καθώς είχα να επισκεφτώ κάτι ανάλογο από τα τέλη του '80, εποχή που ήταν πολύ της μόδας. Θυμάμαι εκεί γύρω από το Πεδίο του Άρεως προς την πλευρά του Μουσείου που λειτουργούσαν 2-3 χαρακτηριστικές του είδους, να μαζεύονται οι Άγγλοι τα βράδια πίνοντας μπύρες στα ψηλά μακρόστενα ποτήρια και να παίζουν darts με τις ώρες. Έβλεπαν ποδόσφαιρο στην μεγάλη οθόνη και στο τέλος όλοι τύφλα στο μεθύσι, αγκαλιασμένοι και κατακόκκινοι, πιάναν τα τραγούδια της πατρίδας τους. Επικά τα περισσότερα, σαν στρατιωτικά εμβατήρια. Ωραίες στιγμές, ουδεμία σχέση με τα χάλια των συμπατριωτών τους στα Μάλια και στον Λαγανά. Ωραίες στιγμές ακόμα και τότε: Το καλοκαίρι εκείνο του 1986 που “ο Θεός έβαλε το χέρι του” και τους απέκλεισε στα προημιτελικά, κάνοντάς τους να κλαίνε σαν μικρά παιδιά...

Μαζί μ' αυτούς σκάγαν πυκνά-συχνά και μερικοί Ιρλανδοί. Άλλοι τύποι αυτοί, πιο ζεστοί και πιο κοντά στην Ελληνική κουλτούρα. Κοκκινοτρίχιδες με φακίδες, φανατικοί ροκάδες και μεγάλοι πότες.

Rory Gallagher, Thin Lizzy, Van Morrison, Gary Moore, U2, Bob Geldof, Sinead O'Connor, Pogues. Τόσο μικρή χώρα, τόσο μεγάλοι μουσικοί...

Η O' Canto είναι μια Ιρλανδικού τύπου Pub. Εννοώ σε διάκοσμο και φιλοσοφία και όχι στην κουζίνα γιατί ούτε Irish stew θα βρείτε εδώ, ούτε ψωμί σόδας, ούτε μπλού κάσελ.

Το κτίριο είναι μία όμορφη παλιά μονοκατοικία με αυλή περιμετρικά. Τώρα που καλοκαιριάζει ο κόσμος σιγά-σιγά μετεφέρεται έξω. Στο εσωτερικό το Ιρλανδικό εθνικό χρώμα κυριαρχεί παντού. Τα “βαριά” σκούρα τραπέζια, οι καρέκλες με την δερμάτινη επένδυση, ο κρυφός φωτισμός και τα κεριά, δημιουργούν μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα άλλης εποχής. Ο κυρίως χώρος δεν είναι ενιαίος, χωρίζεται σε 2-3 αίθουσες διαφορετικές μεταξύ τους χωρίς όμως να χάνεται το κυρίαρχο στυλ. Εάν δεν καπνίζετε και θέλετε κάτι ρομαντικό, ζητήστε τραπέζι στον πίσω χώρο δίπλα στην τζαμαρία. Πολύ όμορφο σημείο...

Την μουσική θα την ήθελα λίγο πιο blues – rock. Ο Tom Waits που περίμενα ποτέ δεν ήρθε...

Η ποικιλία σε μπύρες καλή και καλύπτει όλα τα γούστα. Duvel, Paulander, Guiness, McFarland, Murphys μερικά από τα Brands. Εάν είστε τίποτα περίεργοι της μπύρας και ψάχνετε κάτι εξεζητημένες, μοναστηριακές, απ'αυτές που τις ανακατεύεις κάθε τρεις και λίγο ή απ' αυτές τις πεντάλιτρες με τα βρυσάκια που τις βάζουν στο κέντρο του τραπεζιού, ξεχάστε το δεν νομίζω να ικανοποιηθείτε. Αυτά στη Ρηνανία-Βεστφαλία και σύντομα σε όλη την Ελλάδα αφού οι Γερμανοί μετά την οικονομία και υγεία, τώρα αναλαμβάνουν και τον πολιτισμό - παιδεία μας...

Πολύ καλός και ο κατάλογος με τα κοκτέιλ που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αυτά των cocktail bars. Στο κλείσιμο της βραδυάς δοκιμάσαμε ένα frozen daquiri και ένα pornstar Martini και τα δύο εξαιρετικά σε γεύση και εμφάνιση. Τέλος, πολύ καλός και ο κατάλογος με τα κρασιά από την Μονεμβάσια.

Όπως είπα παραπάνω η κουζίνα δεν είναι η τυπική Ιρλανδική. Δηλαδή δεν θα βρείτε τις απίθανες συνταγές με βάση την πατάτα της Ιρλανδικής κουζίνας. Ναι, γιατί οι Ιρλανδοί αγαπούν την πατάτα και την έχουν κάτι σαν “Εθνικό” φαγητό. Η πατάτα τους έζησε στα χρόνια της πείνας του 19ου αιώνα και η πατάτα (οποία ειρωνεία) τους αποδεκάτισε στον μεγάλο λοιμό του 1845...

Στον λιτό κατάλογο μπορείτε να επιλέξετε από ποικιλίες κρεατικών, αλλαντικών και λουκάνικων, μπέργκερ, σαλάτες και κανά-δυό ορεκτικά. Τα χαρακτηριστικά πιάτα μιας μπυραρίας δηλαδή. Δοκιμάστε οπωσδήποτε το American Burger και έαν θέλετε κάτι πιο πικάντικο το Mexican. Τριώροφης κατασκευής και τα δύο, ζουμερά και πεντανόστιμα, με μοσχαρίσιο μπιφτέκι και τσένταρ αρίστης ποιότητας, θα έλεγα χωρίς δισταγμό ότι είναι εφάμιλα σε γεύση και μέγεθος με αυτά του Μπαρ-Μπε-Κιου.

-Τον λογαριασμό παρακαλώ...
Δύο μπέργκερ, δύο μπύρες (500ml), δύο κοκτέιλς και μία σαλάτα, 53 ευρώ με απόδειξη. Χωρίς κουβέρ και εμφιαλωμένα, χωρίς ψευτο-χρεώσεις και κουτοπονηριές.

Όσο για τα γελαστά και ευγενέστατα παιδιά του σέρβις τι να πει κανείς;

Επί του πιεστηρίου: Μόλις έμαθα ότι κατά διαστήματα γίνονται κάποια όμορφα live και βραδυές με Ιρλανδική κουζίνα. Θα είμαι σε επιφυλακή...

Να περνάτε όμορφα καλοφαγάδες και καλοφαγούδες μου, Καλό Πάσχα να έχουμε...

Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Δεν λενε οτι η περιεργεια σκοτωσε τη γατα? Σε αυτη τη περιπτωση δεν μου βγηκε σε κακο! Εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα γι’αυτο το μαγαζι και ειπα να παω γιατι μου κινησε την περιεργεια! Και πηγα.. Και ολα ειναι ακριβως ετσι!

Σαββατο με τρελο κοσμο και χωρις κρατηση μπαινω κατα τις 10 σ ενα μαγαζι γεματο, η κοπελα στο σερβις μας καλοσωριζει πανω στο πανικο που επικρατουσε και μας ρωταει ποσα ατομα ειμαστε, δηλαδη 4, κανει μια γυρα το μαγαζι και μας λεει αν μπορουμε να περιμενουμε λιγο στη μπαρα γιατι ενα τραπεζι εχει πληρωσει και περιμενουν να αδειασει. Και περιμεναμε, ηπιαμε το νερο που μας εφεραν και σε λιγο ημασταν στο τραπεζι μας.

Ο χωρος τεραστιος, με μεγαλα τραπεζια και κυριαρχει το πρασινο. Με το που μπαινεις αντιλαμβανεσαι οτι καποτε ηταν σπιτι, το οποιο εχει μετατραπει σε μια καθαροαιμη ιρλανδικη παμπ. Ο δρομος της εισοδου περναει μεσα απο ενα ξυλογλυπτο κιοσκι, εξαιρετικης τεχνοτροπιας, το οποιο ειναι μεσα στο κηπο της φατσας του μαγαζιου. Με το που μπαινεις δεσποζει στο τοιχο ενα χαλκινο, πνευστο οργανο, το οποιο ειναι τεραστιο, υστερα ειναι ο χωρος του μπαρ οπου εκει βρισκεται και ενα τζακι που με το που μπηκαμε μας ζεστανε. Συνεχιζει με ενα μικροτερο δωματιο που εχει τη βιτρινα με τη ποικιλια των κρασιων (η οποια ειναι πλουσια), μετα ενα πιο μεγαλο δωματιο με μια μεγαλη τηλεοραση που δειχνει απ οτι μας ειπαν αποκλειστικα και μονο αθλητικα (ευτυχως χωρις ηχο) και μετα το τελευταιο δωματιο με τη τζαμαρια που βλεπει στην αυλη. Πολυ ωραια φτιαγμενο και διακοσμημενο.
Κατσαμε στο μεγαλο δωματιο με τη τηλεοραση, το τραπεζι ηταν αρκετο για 6 ατομα αλλα μας ειπαν οτι εδω βαζουν εως και 5 για να μπορουν να κατσουν και να φανε ανετα, ξετρελαθηκα γιατι σ αλλα σε χωνουν και δεν μπορεις να κουνηθεις!

Λοιπον, παραγγειλαμε:

Σαλατα εποχης και Cobb (την ειχα διαβασει και ηθελα οπωςδηποτε να τη δοκιμασω), ποικιλια λουκανικων, εναν Αμερικανο μπεργκερ για να τον δοκιμασουμε ολοι, φιλετο κοτοπουλο, ενα χαλουμι απο ορεκτικα και μανιταρια Portobello.

Στους καταλογους που μας εφεραν, ειχε και μια λιστα απο κρασια, εκ των οποιων δεν γνωριζαμε καποιο αλλα ο σερβιτορος μας εξηγησε πως ειναι ολα απο ενα μικρο παραγωγο της Μονεμβασιας γιατι και απο κει καταγεται ο ιδιοκτητης, και οσοι τα εχουν δοκιμασει εμειναν ικανοποιημενοι. Οι γυναικες πηραμε ενα μπουκαλι Μοσχοφιλερο λευκο, το Λαλουδι και οι αντρες απο μια μαυρη μεγαλη μπυρα βαρελι και μια θολη μπυρα βαρελι παλι, ονομασιες δεν συγκρατησα, μου ειναι αδιαφορες..

Τα φαγητα που ηρθαν (και ειχε γινει τοσος ντορος εδω μεσα) ηταν οντως παρα πολυ καλα! Οι σαλατες εκπληκτικες, το χαλουμι και τα μανιταρια το ιδιο, αλλα οταν ηρθαν τα λουκανικα και το μπεργκερ ξετρελαθηκαμε. Ο Αμερικανος παααααααρα πολυ καλος και τεραστιος, ρωτησαμε για το μπιφτεκι και μας ειπε οτι ηταν 100% black angus, η ποικιλια ηταν πολυ καλα ψημενη και συνοδευοταν απο πιτακια καλαμποκιου και country πατατες, οι πατατες ηταν και στον Αμερικανο και απ οτι ειδα και τριγυρω, δεν παιζουν αλλες πατατες στο μαγαζι. Οποτε στο φαγητο παμε 4/4!!

Το σερβις ηταν επισης παρα πολυ καλο.
Γινοταν ενας πανικος στο χωρο, τα παιδια, 2 ατομα κυριως αλλα ειδα και μια αλλη κοπελα στο τελος, ετρεχαν σαν τρελα αλλα ολα τα προιοντα ερχοντουσαν στην ωρα τους και ηταν ευγενεστατοι και ετοιμοι να εξηγησουν τα παντα για ολα τα προιοντα. Οποτε και αυτοι 4/4 γιατι πραγματικα το αξιζαν.

Παμε στο VFM. Πηραμε τα φαγητα, ενα κρασι και 2 μεγαλες βαρελισιες για αρχη. Μεχρι εκει ημασταν στα 79 ευρω, υστερα τα αγορια πηραν απο 2 μπυρες ακομα ο καθενας (λογω του οτι εβλεπαν και διαφορα στη τηλεοραση) και εμεις 2 ατομικα κρασια λευκα (και αυτα εμφιαλωμενα παρακαλω! ). Ειχαμε ακομα αλλα 20 ευρω, ημασταν ευχαριστημενοι με το λογαριασμο, ειχαμε φαει και ειχαμε πιει πολυ καλα.

Καποια στιγμη ερχεται ο σερβιτορος και αφηνει 2 ακομα μεγαλες μπυρες για τους αντρες, κερασμα απο το μαγαζι, εμεις δεν καταφεραμε τα μικρα κρασακια οποτε το δικο μας κερασμα το γυρισαμε πισω. Σε πολυ λιγα μαγαζια που εχω παει το κανουν.. Το ηπιαμε στην υγεια του ιδιοκτητη και οταν ζητησαμε λογαριασμο μας εφεραν και σφηνακια μαστιχας και κορμο σοκολατας και πανακοτες σαν το απωτερο κερασμα! Οποτε αν μπορουσα να βαλω 10/4 θα το εκανα!

Στο μονο που εγω θα εβαζα 3/4 ειναι στο χωρο γιατι αν και ειναι παρα πολυ ομορφο το μαγαζι, ολα καλα και ωραια αλλα ο χωρος των καπνιζοντων ηταν μονο το τελευταιο δωματιο, ο σερβιτορος μας ειπε την επομενη φορα να παρουμε ενα τλφ να κλεισουμε για να ειμαστε σιγουροι, και αυτο θα κανουμε. Θα μπορουσε ομως, εφοσον το μαγαζι ειναι αρκετα μεγαλο να δωσει και στους μη καπνιζοντες την ιδια βαρυτητα με τους καπνιστες. Παντως ο εξαερισμος τους ειναι καλος.

Εννοειται οτι το προτεινω και μαλλον εμας θα γινει το στεκι μας γιατι μας κερδισε με την αμεσοτητα του, το πως αντιμετωπιζουν το πελατη (οχι απλα σαν ενα πορτοφολι) τις τιμες και την αναλογη ποιοτητα στα φαγητα του.

Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Και να μαστε σ αυτο το μαγαζι, το πως βρεθηκαμε μεγαλη ιστορια!

Το αγορι μου Πειραιωτης και πηγαμε για ποτακι σ ενα μπαρακι Πασαλιμανι, το O'Canto, φοβερο περιβαλλον αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας...

Καποια στιγμη, κουβεντα στη κουβεντα με το παιδι μεσα απο το bar, μας ειπε πως εχει ανοιξει απο το καλοκαιρι 2ο O' Canto αλλα PUB με φαγητο, κανονικες μεριδες δηλαδη στον Αλιμο, πισω απο το Frangelico. Ανεβηκαμε στη μηχανη και φυγαμε καμια ωρα μετα!

Μπηκαμε λοιπον μεσα και ο χωρος του ειναι εντυπωσιακος. Τα χρωματα φοβερα, το μαγαζι πεντακαθαρο, τα τραπεζια μεγαλα και ανετα, το μπαρ γεματο αλκοολ και ενας τοιχος ειναι αφιερωμενος στις μπυρες, τι να λεμε τωρα, φοβερη δουλεια εκαναν! Μεχρι και πισω εχει πολλα δεντρα, μπορεις να παρατησεις τα παιδια σου κ εσυ να φας με την ησυχια σου.

Καθησαμε και αμεσως ηρθε ο σερβιτορος με καταλογους φαγητου, ποτου και κοκτειλ. Παραγγειλαμε μια σαλατα εποχης, spring rolls με σαλαμι μπυρας, μανιταρια Portobello, ενα burger Αμερικανου και μια ποικιλια κρεατικων για 2 ατομα. Μας ειπε και ο σερβιτορος πως ειναι πολλα αλλα πεινουσαμε αρκετα και ηθελα να δω τι γευσεις παιζουν. Πηραμε και 2 μαυρες μπυρες βαρελι και ξεκινησαμε!

Σαλατα Εποχης πολυ καλη! Με λαχανο, ραντιτσιο, καροτο, τοματινια, και γραβιερα, για αρχη ηταν οτι επρεπε,

Μανιταρια Portobello.. Ενα ονειρο...,

Spring Rolls: Σαλαμι μπυρας και τυρια, πολυ καλη επιλογη,

Και μαζι ηρθε το burger και η ποικιλια.. Μονο με τα ματια, ειχαμε ηδη σκασει! Το Burger ηταν τεραστιο, με 2 μπιφτεκια 100% Black Angus, πικλες, τυρια, onion rings, και στο πλαι ειχε πολλες country πατατες! Ακομα και το ψωμι του burger ειναι χειροποιητο, φοβερο φαγητο!

Η ποικιλια επισης τεραστια, χοιρινα μπριζολακια, μπιφτεκια, λουκανικα, κοτοπουλο, πατατες, πιτακια και ψητα λαχανικα! Εννοειται οτι δε τα φαγαμε ολα, ειχαμε ηδη ψιλοχορτασει με τα ορεκτικα και τη σαλατα αλλα επρεπε να δοκιμασουμε οποτε τα πηραμε μαζι μας!

Το σερβις αψογο, πραγματικα μπραβο στα παιδια, οι μπυρες σε καλη θερμοκρασια και η γευση ατοφια, τα πιατα στην ωρα τους, ο σερβιτορος εξυπηρετικοτατος, ολα πολυ καλα!

Και παμε και στο κυριως θεμα, το οικονομικο! Στο συνολο πληρωσαμε καπου 50ε (γιατι ηπιαμε και κατι τις παραπανω) αλλα πραγματικα αξιζαν το κοπο, γιατι και το φαγητο τους πολυ καλο, και η ποσοτητα και η ποιοτητα τα αξιζαν. Μας κερασαν μια γυρα μπυρες, (πιθανοτατα επειδη ειπαμε πως μας εστειλαν τα παιδια απο το μαγαζι στο Πασαλιμανι) και γλυκα κ κατι σφηνακια μαστιχας - ακομα κ τα γλυκα τους ειναι χειροποιητα!

Γενικοτερα δεν χαριζομαι αλλα αυτο αξιζει τη βαθμολογια μου και θα το δοκιμασω και για καφε το πρωι!!

Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Σαββατο απογευμα εμαθα μεσω fb για τη λειτουργια του O' Canto Pub, το οποιο ειναι το αδερφακι του O' Canto Bar στο Πασαλιμανι, στο οποιο παλαιοτερα υπηρξα θαμωνας αλλα τωρα πλεον λογω κρισης πηγαινω πιο αραια... Κανονισα και πηγαμε δυο ζευγαρια να δουμε το νεο μαγαζι. Παρκινγκ βρηκαμε ευκολα.

Με το που φτασαμε στο μαγαζι, συνειδητοποιησα πως ειχα ερθει πριν απο περιπου 1,5 χρονο για μπανιο και υστερα αραξαμε για φαγητο στον ιδιο χωρο που τοτε το ελεγαν Villa Marietta. Το ονομα αυτο δεν ξεχνιεται καθως ηταν και ο λογος που εμαθα για το ask4food. Το φαγητο ηταν χαλια και ο χωρος παρατημενος. Σε μια συζητηση μετα αναφερθηκε οτι στο ask4food θα μπορουσα να δω σχολια για φαγητο και μαγαζια.

Μπαινοντας στο site πεφτω σε μια ευστοχη κριτικη του χρηστη vagelis για το Villa Marietta που ηταν ολα τα λεφτα. Τα λεφτα που πεταξαμε εκεινο το απογευμα!

Τελος ομως η ιστορικη αναδρομη, παμε στο ψητο! Το μαγαζι ειναι απο τα ομορφοτερα που εχω επισκεφτει. Ειναι ενα παλιο αρχοντικο που πνιγεται απο τα δεντρα που βρισκονται στην αυλη του. Και στο πισω μερος εχει αυλη με γκαζον που ειναι οτι πρεπει για πιτσιρικια!

Το μαγαζι ειναι μεγαλο αλλα δεν ειναι ενιαιο, χωριζεται σε μεγαλες αιθουσες, διακοσμημενες με διαφορετικα θεματα απ οτι προσεξα. Πηγαμε Σαββατο βραδυ και εκεινη την ωρα δεν ειχε τραπεζι στους μη καπνιζοντες, επομενως κατσαμε στο μπαρ για μια μπυρα στα ορθια μεχρι να αδειασει καποιο και χαζευαμε το τζακι.

Ηρθε η ωρα να φαμε, οι επιλογες ειναι σχετικα λιγες στο καταλογο, ετσι παραγγειλαμε μια ποικιλια κρεατικων για 2, ψητα μανιταρια Portobello, nachos με πικαντικο κιμα και λιωμενο Cheddar, μια σαλατα Cobb και 2 burger για τα αγορακια, ενα Μexican πικαντικο και ενα American, κλασικο με 2 μπιφτεκια για μενα! Πηραμε και διαφορες μπυρες οπου υπαρχει και μεγαλη ποικιλια, και σε βαρελια και φιαλες! Ο σερβιτορος που μας εξυπηρετησε ηταν πολυ καλος στη δουλεια του και μας βοηθησε στις επιλογες μας.

Οι μεριδες ηταν μεγαλες και οτι δοκιμασαμε ηταν γευστικοτατο, αυτο ομως που ξεχωριζει και θελω να μεινω ειναι τα burger! Ντροπη μου, ισως να ειναι και ιεροσυλια αλλα προσωπικα θα τα συνεκρινα με του Μπαρ Μπεε Κιου! Φοβερο μπιφτεκι, το ψωμι του τελειο και η ποσοτητα αναλογα μεγαλη! Η μονη διαφορα ειναι πως οι πατατες ειναι country.

Η τιμη που πληρωσαμε για τα πραγματα που πηραμε ηταν VFM 4/4, στο τελος μας κερασαν μαζι με το λογαριασμο κορμο σοκολατας και σφηνακια μαστιχας. Το μονο μου παραπονο ειναι πως ο καταλογος δεν εχει γλυκα και ετσι περιοριστηκαμε στο κερασμα του κορμου ο οποιος ειναι φανταστικος αλλα δε μπορουσα να ζητησω και αλλο γιατι ντρεπομουν! Ας το σκεφτουν σαν προταση..

Απο τα μαγαζια που θα ξαναπαω και το συστηνω!

Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

O' Canto pub λοιπόν, το αδελφάκι του διάσημου, για εμάς τους Πειραιαώτες, μπαρ στον Πειραιά!

Το Ο Canto pub βρίσκεται στον ανανεωμένο χώρο της πρώην Villa Marrieta, στον Άλιμο και ως λάτρεις της μπύρας, πήγαμε να το επισκευτούμε!
Ο χώρος είναι επιβλητικός, με τραπέζια έξω στην όμορφη αυλή και τραπέζια μέσα στον τεράστιο χώρο, με το μπαρ του μαγαζιού να δεσπόζει ακριβώς στην μέση!
Πολύ μεγάλη γκάμα από μπύρες αφού και οι 6 διαφορετικοί φίλοι που το επισκεφτήκαμε, επιλέξαμε βαρελίσιες αλλά και μπουκάλια!

Παρατήρησα ότι υπήρχε και μεγάλη τηλεόραση που έπαιζε αθλητικά άρα υποθέτω ότι θα παίζει και αγώνες εαν έχει κάποιο σημαντικό ματς! Στο φαγητό τα πράγματα βρίσκονται σε πολύ καλά επίπεδα αφού πήραμε σχεδόν τα πάντα από τον κατάλογο, αλλά θα τονίσω τα καλύτερα, κατά την ταπεινή μου άποψη...

Σπρινγκ ρολς με λουκάνικο και τυριά, πήραμε και τα τρία μπέργκερ που είχε ήταν όλα φοβερά, επιλέξαμε χοιρινά μπριζολάκια λαιμού, χαλούμι με πιτάκια και ψητά τοματίνια, σαλάτες εξαιρετικές και πήραμε 2 μεγάλες ποικιλίες οι οποίες είναι υπερχορταστικές!

Φάγαμε, ήπιαμε, σκάσαμε και δώσαμε περίπου 15 ευρώ το άτομο!
Εξαιρετική προσπάθεια, αφού και ο χώρος, η ατμόσφαιρα, το φαγητό και η εξυπηρέτηση αξίζουν για τα χρήματα που δίνεις!
Εμείς θα το ξανατιμήσουμε σίγουρα!

Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Έξοδος προς τα νότια αυτή τη φορά, καθώς μετά από ένα κυκεώνα αποτυχημένων απόπειρων για κράτηση τραπεζιού, σε αυτή τη πάμπ καταφέραμε να κλείσουμε.

Φτάσαμε στην αχαρτογράφητη -για τον υπογράφοντα- περιοχη του εστιατορίου, όπου μία αυτοκρατορική θέση με έσοχη με περίμενε για να παρκάρω, αλλά γενικά δεν νομίζω η στάθμευση να είναι τόσο δύσκολη. Δεν είναι σε πολύ κεντρικό σημείο, οπότε όσοι απεχθάνονται τη βαβούρα θα το εκτιμήσουν. Ο χώρος είναι προσεγμένος, όχι πολύ πηγμένος από τραπέζια και με συμπαθητική χαλαρωτική αυλή.

Ο χώρος είναι αρκετά προσεγμένος οπότε οι πάσης φύσεως τρέντυδες, ραντεβουδάκηδες και παντοφλοχτυπημένοι σύντροφοι θα το εκτιμήσουν δεόντως καθώς δύσκολα θα φάνε γκρίνια για το χώρο. Ούτε για το σέρβις αναμένεται να υπάρξουν παράπονα καθώς, καθώς όντας νεανικό και ευγενικό θα ικανοποιήσει.

Περνώντας στον κατάλογο, υπάρχουν πολλές όντως πολλές μπύρες αλλά δυστυχώς σε τσιμπημένες τιμές. Τα εγγλεζάκια όταν πάνε στην πάμπ πίνουν μπύρες με τις οκάδες και όχι μόνο επειδή κάνει κρύο, όχι μόνο επειδή θέλουν να γίνουν ντίρλα, αλλά και επειδή η μπύρα κάνει 2-3 λίρες. Όταν κάνει η πολυαγαπημένη βιομηχανική μου Άλφα 5 ευρώ και μάλιστα στο ίδιο μαγαζί που το ουίσκι χρεώνεται 6 ευρώ, καταλήγουν όλοι να παίρνουν μία μπύρα με όνομα που δεν μπορούν να προφέρουν και ούτε θα μάθουν ποτέ καθώς μένουν στη μία μπύρα μόνο, προσέχοντας την κατανάλωση περίσσοτερο και από τέως επιτυχημένο έμπορο ξυλείας για θέρμανση που ξέμεινε με το Καγιέν τούρμπο αμανάτι. Στα μείον επίσης η απουσία μεγάλων συσκευασιών που ακόμα στις ακριβές ελληνικές μπυραρίες μειώνουν την τιμή ανά λίτρο.

Στα φαγητά υπήρχαν αρκετές επιλογές αλλά όντας κουρασμένος άφησα να αποφασίσω τους συνδαιτυμόνες να αποφασίσουν τι σύστημα θα παίξουμε, ατομικές μερίδες ή μεζεδάκια στο κέντρο. Η τύχη μου χαμογέλασε όταν τα αγόρια πήραμε ατομικά και οι κοπέλες μία ποικιλία. Ναι, η χορταστική καβάντζα μου χαμογελούσε ήδη σε περίπτωση που το μπέργκερ μου αποτύγχανε να καλύψει τις ανάγκες μου.

Οι μπύρες ήρθαν όχι πολύ κρύες, αλλά μη έχοντας πάρει κλασσική lager δεν απογοητεύτηκα. Η κλασσική τρεντοσαλάτα με τις σάλτσες, τα τυριά και τα ζαμπόνια ταίριαξε ευχάριστα με τις μπύρες. Για μπέργκερ είπα να βουτηχτώ στα βάθη της αμερικανιάς και προφανώς πήρα το αμερικάνικο. Ήταν τίμιοτατο με όλα τα μυρωδικά του και τις ροδέλες κρεμμυδιού που το νοστιμίζουν αν και ίσως σήκωνε λίγα παραπάνω ακόμα προκειμένου να αντισταθμίσει την ουδετερότητα του διπλού μπιφτεκιού, ενώ οπωσδήποτε πρέπει το μπέηκον να γίνει λίγο πιο πρόστυχο με περισσότερο ψήσιμο και να φαίνεται περισσότερο η καπνίλα του. Δεν μπορώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα μεγάλο, αν και η τσαχπίνα σερβιτόρα εντυπωσιάστηκε τόσο που το παράγγειλα, και περισσότερο που και το έφαγα, αγνοώντας προφανώς τη βαριά φανέλα του Πειναλέοντα και τα κοπάδια ζώων που κατά καιρούς έχω καταναλώσει παρέα με γενναίους κρεάτοφαγους συντρόφους. Προσπαθώντας να καλύψω τα υπόλοιπα μικρά κενά στο στομάχι μου, συνέχισα στην ποικιλία των κοριτσιών, αλλά είχαν αφήσει λίγα ενδιαφέροντα πράγματα, οπότε δεν μπορώ να την αξιολογήσω πλήρως καθώς αποτέλειωσα κάτι ζαμπονάκια και τυράκια μόνο. Και εδώ πάντως όπως σε όλες της ποικιλίες ελληνικής μπυραρίας υπάρχει ένα παχύ υπόστρωμα τηγανητής πατάτας χωρίς όμως πατατοσαλάτα που ταιριάζει καλά με τις μπύρες. Η βραδιά έκλεισε με ένα κέρασμα λικέρ μαστίχας.

Βαθμολογώντας...

Γεύση 3/4
Το μπέργκερ που ήταν το βασικό μου φαγητό ήταν από τα καλά και θα το ξαναπάραγγελνα ευχαρίστως παρά το ότι θα μπορούσε να είναι λιγότερο ουδέτερο. Η ποικιλία χρήζει βελτίωσης, αν και δύο νορμάλ άτομα θα χορτάσουν με αυτή.

Εξυπηρέτηση 4/4
Κανένα παράπονο από το σέρβις, ευγενικό και υπέρ του δέοντος... φιλικό.

Χώρος 4/4
Ακόμα και εάν εσάς δεν σας πολυαπασχολεί ο χώρος, μπορεί να απασχολεί τη συντροφιά σας την οποία θα την ικανοποίησει δεόντως.

VFM 3/4
Για ένα καλό μπέργκερ και μία πιο εκλεπτυσμένη μπύρα είναι τίμιο. Αλλά για το πολυπόθητο 4άρι πρέπει να έχει φτηνότερο κατάλογο στις μπύρες έστω στις πιο mainstream μπύρες, καθώς έτσι απλά αυτοακυρώνει το χαρακτήρα της πάμπ.

Θα ξαναπήγαινα...
... για καλό μπέργκερ και χαλαρές διαθέσεις στην κατανάλωση μπύρας. Θα το χαρακτήριζα clean cut μαγαζί, δύσκολα θα απογοητευτεί κανείς.

Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Το Σαββατο που μας περασε ενας φιλος μας προτεινε να βγουμε για φαγητο σε ενα μαγαζι στον Αλιμο που καποτε πηγαινε συχνα με τους δικους του... Με το που φτασαμε εκει ανακαλυψε ο φιλος μου οτι το μαγαζι ειχε αλλαξει ονομα κ ιδιοκτητες απο τον Ιουλιο που μας περασε οπως μας ειπαν αν θυμαμαι καλα... Μπροστα στην εισοδο ειχε ενα υπεροχο κιοσκι με δυο τρια τραπεζακια κ με το που εμπαινες μεσα εβλεπες ενα πανεμορφο χωρο με 2 αιθουσες τουλαχιστον ετσι νομιζα γιατι οταν μας πλησιασε αμεσως μια κοπελιτσα και μας καλοσωρισε ρωτοντας εν συνεχεια αν εχουμε κρατηση κι ειπαμε οχι σχεδον μας ξεναγησε σε ολο το μαγαζι να δουμε που θα κατσουμε στα διαθεσιμα τραπεζια που υπηρχαν κ ετσι ανακαλυψα οτι ειχε 5 αιθουσες... Εκει απαντησε και η κοπελα στην ερωτηση του φιλου μου ποτε αλλαξε ονομασια το μαγαζι και αν αλλαξε και ιδιοκτητες...

Κατσαμε στην πιο μικρη αιθουσα του μαγαζιου στην μεση σε ενα παρα βολικο τραπεζι για 4 ατομα που ημασταν... Με την μια η ιδια κοπελα μας εφερε καταλογους φαγητου ποτου και κανατα νερο με ποτηρια... Αφου ριξαμε την ματια μας και αποφασισαμε ηρθε για παραγγελια ο σερβιτορος ο οποιος καλα να ναι το παιδι πολυ ευγενικος και παρα πολυ γελιο απο το καλησπερα σας μεχρι το καληνυχτα σας... Εδω θα βαλω και την τριτη κοπελα που ειδα η οποια μας εφερνε τα φαγητα η οποια ηταν εξισου χαμογελαστη και ευγενικοτατη... Απο τα τρια παιδια που μας εξυπηρετησαν που δεν ειδα και αλλους στο σερβις ευγενεια και ειδικα τετοιο χαμογελο ολη την ωρα βγηκε ο βαθμος μου για την εξυπηρετηση μαζι με τους χρονους της παραγγελιας μας απο οταν την δωσαμε μεχρι την ωρα που φαγαμε... Ευκολα και με κλειστα ματια 4/4

Στο μενου τωρα, παραγγειλαμε 1 σαλατα Cobb πλουσια σε υλικα με ωραια παντρεματα αλλαντικων τυριων και λαχανικων 1 spring rolls με διαφορα τυρια σαλαμι μπυρας και ντοματα 1 ποικιιλια μπυρας με παρα πολλα ορεκτικα και 3 σως για πρωτα και απο κυριως 2 american burger φοβερα με 2πλο μπιφτεκι angus μαγιονεζα barbeque σως 2πλο τυρι 2πλο μπεικον onion rings ντοματα μαρουλι απλα τελεια για τους αντρες και μια μεριδα μπουτακια κοτοπουλο με πατατες κ μια μεριδα μπριζολακια με ρυζι για τα κοριτσια, Βαθμος 4/4 ευκολα... Απο ποτακια παρολο που ειχε μεγαλο καταλογο απο κρασια κ μπυρες 2 μεγαλα ποτηρια και 2 μικρα fisher συνοδευσαν το φαγητο μας...

Το συνολο ηρθε στα 75-85ε δηλαδη 20ε περιπου το ατομο αλλα αυτο βγηκε απο την υπερβολη που εκανα για αλλη μια φορα στα ορεκτικα καθως πιστεψε τε μονο με την σαλατα και τα κυριως θα ημασταν ικανοποιημενοι απολυτως καθως αφησαμε πολυ φαγητο...

Ζητωντας τον λογαριασμο, μας ηρθαν σφηνακια μαστιχας πανακοτες και κορμος σοκολατας κ βεβαια το παληκαρι που εδωσε το οριστικο του ρεσιταλ και μας αποτελειωσε πολυ γελιο... Τελος παντων. Υστερογραφο ενα απιστευτο μαγαζι σε ολα 10' θα το επισκεφτω ξανα σιγουρα παρα πολλες φορες τωρα που μου το μαθε ο φιλος μου εστω και τυχαια...

Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Πηγαμε με τη παρεα μου να φαμε στο O' canto που ειχαμε δει στο ιντερνετ και ειπαμε να το δοκιμασουμε. Φτασαμε Παρασκευη βραδυ και το μαγαζι ηταν στολισμενο με τα τριφυλλια να κρεμονται απο το ταβανι, μαθαμε οτι γιορταζαν τον Αγιο Πατρικιο.

Το μαγαζι γεματο, μας εβαλε η σερβιτορα να κατσουμε σε ενα τραπεζι να βλεπουμε και το λαιβ που ειχε (αν και δεν ειχαμε κλεισει τραπεζι), πηραμε Murphys, και μια κοπελα μας εδωσε και αναμνηστικη μπλουζα λογω της ημερας. Παρατηρησα πως οι υπολοιπες μπυρες εβγαιναν πρασινες.

Πηραμε Αμερικαν, η παρεα μου πηρε μια ποικιλια κρεατικων, μια σαλατα εποχης και μια ποικιλια μπυρας. Ημασταν 5 ατομα και η σερβιτορα μας ειπε οτι ειναι πολλα. Επισης μας ενημερωσε πως λογω της ημερας ειχε και κοτσι ιρλανδεζικα φτιαγμενο αλλα δεν ειχαμε ορεξη. Ειχε δικιο παντως για τις μεριδες γιατι απο τις ποικιλιες δεν δοκιμασα γιατι το μπεργκερ ηταν μεγαλο αλλα η παρεα μου, μου ειπε τα καλυτερα.

Ο σερβιτορος μας κερασε και απο μια γυρα μπυρες και γλυκα στο τελος του φαγητου.

Πληρωσαμε καπου 16/ατομο, πολυ καλα.

Θα ξαναπαω σιγουρα για να δοκιμασω και τα υπολοιπα πιατα.