Support Your Local Pub - O' Canto Pub

"Παμπ (pub ή public house) ονομάζονται δημόσιοι χώροι στην Αγγλία, αλλά και στην Ιρλανδία, την Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία, όπου καταναλώνονται αλκοολούχα ποτά, κυρίως μπύρες και κρασιά, αλλά προσφέρεται επίσης φαγητό και ελαφρά αναψυκτικά"

Απλά τώρα ονομάζεται και μία εδώ, στην Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα στον Άλιμο!

13:00 - 02:00

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

25 Ιαν 2019

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος, γιατί πράγματι δεν έχω πολλά να πω. Η ΒΙΛΛΑ ΜΑΡΙΕΤΤΑ λοιπόν, μια μονοκατοικία σ’ έναν ήσυχο δρόμο του Αλίμου, παράλληλο προς την παραλιακή, μετατράπηκε από μπυραρία σε παμπ, ουσιαστικά δηλαδή μάλλον μετονομάστηκε, γιατί μεγάλες αλλαγές δεν είδα, σε O’ CANTO PUB. Εύκολα θα το βρείτε, δύσκολα (6 στα 10) θα παρκάρετε, περνώντας όμως την πόρτα του κήπου θα φτιάξει αμέσως η διάθεσή σας. Σας υποδέχεται ένας μεγάλος καταπράσινος κήπος που αγκαλιάζει το οίκημα, με τα γνωστά βαριά ξύλινα τραπέζια και πάγκους με στηρίγματα για την πλάτη, δεν υπάρχει καλύτερη πρόταση για τις ζεστές νύχτες, που δεν είναι και λίγες στην πρωτεύουσα.
Και ο μέσα χώρος όμως δε θα σας αφήσει δυσαρεστημένους. Ίδια επίπλωση, με την προσθήκη καναπέδων περιμετρικά, ατμόσφαιρα ελληνικής παμπ (σε βεριτάμπλ ιρλανδέζικη δεν με αξίωσε ακόμα ο θεός να πιω τη μπύρα μου), αρκετή φασαρία, σε σημείο που μετά βίας ακούγεται η πολύ ωραία μουσική που παίζουν, και το κάπνισμα δυστυχώς να επιτρέπεται. Καλός ο εξαερισμός, δε λέω, όμως αυτή η διαιώνιση κακών συνηθειών δεν υποφέρεται. Το σέρβις πάντως εξαιρετικά φιλικό, γρήγορο, όπως πρέπει. Νεράκι κρύο σε μπουκάλι γυάλινο και στο τέλος κέρασμα γλυκό χειροποίητο ή και λικεράκι, πάρα πολύ ωραία.
Σε μέρη σαν το O’ CANTO PUB δεν έρχεσαι βέβαια να μελετήσεις εμβριθώς τον πολυσέλιδο κατάλογο, να ανταλλάξεις απόψεις με τον μετρ και να συμβουλευθείς τον σομελιέ πριν δώσεις την παραγγελία. Ο κατάλογος (υπάρχει και στο διαδίκτυο, αν θέλετε να πάτε διαβασμένοι) είναι τέσσερις σελίδες όλος κι όλος, δύο για το στομάχι και δύο για το λαρύγγι. Η ποικιλία στις μπύρες οριακά ικανοποιητική, δεν θα σκαλώσετε πουθενά, ούτε όμως θα μπείτε στον πειρασμό να παραγγείλετε μια άγνωστη μάρκα, γιατί απλά κι ωραία δεν υπάρχουν τέτοιες. Εγώ είμαι πιστός οπαδός της καπνιστής Schenkerla, που είναι πραγματικά κρίμα το ότι δεν προσφέρεται βαρελίσια, μιλάμε για σαφώς διαφορετική, θεϊκή γεύση.
Στα φαγητά, είτε ατομικά είτε στη μέση για όλους, χρειάζεται εγκράτεια, γιατί οι μερίδες, ειδικά οι ποικιλίες, είναι υπέρ-χορταστικές. Για το ξεκίνημα θα σας συστήσω οπωσδήποτε μια τραγανή σαλάτα cobb (εκτός αν απεχθάνεστε το blue cheese) με ντοματίνια, ψιλοκομμένη γαλοπούλα, μπέικον και αβοκάντο, τα spring beer rolls, φλογέρες δηλαδή, που παίρνουν όλοι, και μια πατάτες country (όχι χεράτες, αλλά καλής ποιότητας και καλοτηγανισμένες) με cheddar και μπέικον. Το O’ CANTO PUB έχει ωραία ντιπάκια! Αγαπημένα μου το bourbon, guacamole και το τόσο όσο καφτερό ranchera. Στη συνέχεια και ανάλογα με το μέγεθος της παρέας και της πείνας είτε θα πάρετε μια ποικιλία μπύρας, δηλαδή κρεάτων, είτε, ακόμα καλύτερα, μια ποικιλία λουκάνικων, και τα δύο στα 15 ευρώ. Αν πάλι δεν μπορείτε χωρίς αμερικανιά, βάλτε ένα διπλό american burger στη μέση και δώστε του να καταλάβει.
Ο λογαριασμός σ’ αυτά τα μαγαζιά είναι 50 – 50, όσο δίνεις δηλαδή για φαγητό τόσο, ή και λίγο περισσότερο, δίνεις για ποτό, γύρω στα 20 ευρώ το άτομο. Το O’ CANTO PUB έχει πάρει ήδη τόσες πολλές επαινετικές κριτικές και δεν έχει ανάγκη τη δική μου συνηγορία για να το επισκεφθείτε. Ωραία, χαλαρή ατμόσφαιρα, τίμιες γεύσεις, καλούτσικη ποικιλία σε μπύρες, τι άλλο να ζητήσεις. Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, ειδικά το καλοκαιράκι, δώστε του μια ευκαιρία.

05 Ιουν 2018

Σάββατο βράδυ 6 ενήλικες και 2 παιδιά κατόπιν κράτησης επισκεφθήκαμε το O canto ( άλλο ένα εστιατόριο απο την λίστα των about που δεν τελείωνε με τίποτα)

Χώρος (2/4):

Καθίσαμε στην αυλή που θεωρώ καλυτερο σαν χώρο απο τον εσωτερικό. Μακρόστενη αυλή με μηδαμινό φωτισμό που δεν σου επιτρέπει να δείς τι τρώς.

Θεωρώ οτι μπορούν με λίγη δουλίτσα να κανουν πιο ωραίο τον χώρο.

Γεύση (3/4):

Επειδή πηραμε ποικιλίες ορεκτικών και κρεατικών δεν μπορώ να βαλω αναλυτική βαθμολογία καθε πιάτου. Πήραμε λοιπόν τα παρακάτω:

Ποικιλία Μπύρας (χαλούμι, πατάτες τηγανιτές, πίτες για σουβλάκια κομμένες σε μικρά κομματάκια, τηγανιτές ροδέλες κρεμμυδιού, λουκάνικο, σαλάμι κτλ. Καλή ποικιλία γευστικά και ποσοτικά.

1 ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα με μπιφτέκια μοσχαρίσια, κομμάτια κοτόπουλου, χοιρινά μπριζολάκια, λουκάνικα, πίτες για σουβλάκια και πατάτες τηγανιτές

1 burger American με διπλό μπιφτέκι (7/10)

1 burger O Canto με μπιφτέκι μοσχαρίσιο (7/10)

1 σαλάτα του Καίσαρα (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Είχε τα θέματα της απο τις νέες και κάπως άπειρες κοπέλες το σέρβις. καθυστερηση στο να παρουν τις παραγγελίες, πηγαιναν στο δίπλα τραπέζι και δεν σήκωναν τα μάτια να κοιτάξουν και τα άλλα τραπέζια.

Απο την άλλη όμως όλα τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα, λες και τα ειχαν σχεδόν έτοιμα.

Ρωτώντας για γλυκά μας είπαν οτι δεν ειχαν ετοιμάσει εκείνη την ημέρα.

Value for money ( 3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 μπυρες Paulaner και 2 κοκτέιλ εμφιαλωμένα όπως μας εξήγησαν (δεν μας άρεσαν καθόλου) και μαστίχα λικέρ κέρασμα, πληρώσαμε 110 ευρώ. Πολύ καλά λεφτά θεωρήσαμε όλοι.

Συμπέρασμα:

Μια μπυραρία (απο τις λίγες με καλό φαγητό) με αυλή, πολυ δύσκολο πάρκινγκ, καλές ποικιλίες γευστικά και ποσοτικά.

24 Οκτ 2017

Επιστροφή μετά από χρόνια στον τόπο του "εγκλήματος"... Όπου τόπος εγκλήματος βάλτε την ίδια διεύθυνση αλλά με άλλη ονομασία τότε... λέγε με Villa Marietta. Τότε λοιπόν, μετά από μια άσχημη εμπειρία, είχα δεχθεί ενοχλήσεις. Για να μην πω τίποτα άλλο χειρότερο. Η "πλάκα" είναι πως αυτό εκτυλίχθηκε 8 μήνες μετά την επίσκεψη μου. Περασμένα όμως...

Το "στενάχωρο" της υπόθεσης ήταν πως τελικά μετά από όχι πάρα πολύ καιρό, η μπυραρία έκλεισε. Λες και είχαμε κάποιον λόγο να τους κακολογήσουμε. Πληροφοριακά, δραστηριοποιούμαι σε άλλο τομέα και γνωρίζω πως μια άσχημη κριτική μπορεί να σου κόψει τα φτερά. Αν σέβεσαι την επένδυση σου, οφείλεις να σέβεσαι και τους πελάτες σου.

Για να είμαι ειλικρινής, οι πολύ καλές βαθμολογίες που έχει το παρόν κατάστημα, με έβαλαν σε υποψίες. Κανείς 4σκουφος δεν έχει γράψει κριτική, από την άλλη πάλι... Μεγάλος ενθουσιασμός επικρατούσε.

Πρώτη επίσκεψη με παρέα τεσσάρων ατόμων το καλοκαιράκι. Μπύρες, μια ποικιλία κρεατικών, μια με λουκάνικα και μια με ορεκτικά. Δεν ενθουσιάστηκα είναι η αλήθεια. Κυρίως στων κρεατικών. Δοκίμασα και άλλων μπυραριών που πρέπει να αξιωθώ να γράψω κριτική (χαράς το κουράγιο σου piperman που γράφεις σχεδόν καθημερινά). Να πω την αλήθεια μου, κάποιες ήταν καλύτερες. Από την άλλη, επειδή μετά από καιρό ξεχνάω λεπτομέρειες, θεωρώ πως ίσως η κριτική δεν είναι αρκετά αντικειμενική. Αφήστε που για 2 πιάτα, τι κριτική να γράψεις. Θεωρώ πως γράφεις απλώς για... να γράψεις!

Θα αναφερθώ στην επίσκεψη 2 ατόμων, Πέμπτη 19/10/2017. Ώρα 21.50 και συνδυάσαμε το ποδόσφαιρο με το φαγητό. Σημειώνω εδώ πως σε βραδιές Champions αλλά και Europa League, υπάρχει προσφορά στις βαρελίσιες 1+1...

Το παρκάρισμα ακόμη και τέτοια ώρα δεν το λες εύκολο. Το κατάστημα βρίσκεται έναν δρόμο πίσω από την παραλιακή, στο ύψος του Frangelico. Πιθανότατα θα χρειαστεί να περπατήσετε για 3 λεπτάκια, η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη. Εμείς παρκάραμε έξω από ένα σουπερμάρκετ, απέναντι από ένα πιθανό διαμαντάκι. Φωτογράφησα την επιχείρηση και αμέσως προσφέρθηκε ο Βάγγος σαν καλό λαγωνικό του σάιτ να το επισκεφθούμε. Να δω πότε θα βρούμε χρόνο για όλα αυτά!

H O Canto συστήνεται ως Ιρλανδική pub. Όπως τονίζουν οι ιδιοκτήτες της, οι διαφορές με τις απλές μπυραρίες είναι πως οι pub ήταν παλιά σπίτια που είχαν τοποθετημένα τσιμέντα ή τούβλα στα παράθυρα για να μην μπαίνει φως. Είχαν εξασφαλίσει άδεια να πουλήσουν και αλκοόλ, όχι μόνο μπύρες.

Στόχος της επιχείρησης είναι να γίνει στέκι για όλες τις ώρες και όχι μόνο να πας για φαγητό. Ανοίγουν από τις 11 το πρωί και μπορείς να σερβιριστείς και καφέ. Μπορείς να γευτείς και κρασί... και κοκτέιλ.

Αναμφίβολα πρόκειται για ένα πολιτισμένο περιβάλλον, όχι φασαριόζικο σε όσες επισκέψεις έκανα. Πολύ καθαρό μέρος. Μπορεί να φιλοξενήσει αρκετούς πελάτες, πράγμα που κάνει ακόμη πιο δύσκολο το έργο τους. Ακόμη και τον Οκτώβρη μπορούσες να καθίσεις στην αυλή τους, άλλο που εμείς θέλαμε να δούμε το ποδόσφαιρο. To χρώμα που κυριαρχεί είναι το πράσινο (Ιρλανδία;), ξύλινα στιβαρά τραπέζια που μπορείς να δειπνήσεις χωρίς να κάνεις αλχημείες με τα πιάτα. Για να κλείσω τις εντυπώσεις μου, η επιχείρηση συνεργάζεται με το Χαμόγελο του Παιδιού και προσέφερε μέρος των εσόδων της. Συγχαρητήρια!

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα. Ειδικά το παλικάρι με τα γυαλιά, καταφέρνει και κουμαντάρει με πολλή ευγένεια και γνώση την επιχείρηση. Σοβαρός, συνεπής και έτοιμος να κάνει ότι περνάει από το χέρι του. Αν τυχόν αναζητήσετε wi-fi, είναι ο αριθμός τηλεφώνου του μαγαζιού, ενώ μπορείτε χωρίς πρόβλημα να πληρώσετε με χρεωστικές κάρτες (βάλαμε και αυτόν τον νταλκά στο κεφάλι μας).

O κατάλογος παίζει με σαλάτες, μπέργκερ, ποικιλίες κρεατικών, λουκάνικων, ορεκτικών. Να είναι καλά το σάιτ, μπορείτε με μια απλή ματιά στη σελίδα της επιχείρησης να δείτε το μενού. Μην "κουραζόμαστε" εμείς οι απλοί πλην τίμιοι χρήστες.

Η παραγγελία μας:

- Καλοκαιρινή σαλάτα στα 8 ευρώ. Καλαμπόκι, κοτόπουλο πανέ, cranberries, φράουλα, μήλο, σταφίδες, πράσινη λόλα και blue cheese. Δροσιστική, χωρίς να τσιγκουνεύονται τα υλικά. Ζητήσαμε σε ξεχωριστό μπολάκι το blue cheese και ο φίλος το κατάπιε. Ενώ η παρουσίαση ήταν όμορφη και η γλυκιά βινεγκρέτ έλουζε τη λόλα κυρίως, είχαμε θέμα. Τεράστια φύλλα λόλας, δυσκόλευαν την κατάποση μας.

- Spring Beer Rolls στα 5.6 ευρώ. Μιλάμε για 4 τραγανά ρολά, γεμισμένα με διάφορα τυριά και σαλάμι μπύρας. Όντως το φύλλο ήταν τραγανό και καθόλου πανιασμένο αλλά προσοχή! Έρχονται καυτά, μην τολμήσετε αμέσως να βουτήξετε στην κόκκινη σαλτσούλα στο μπολάκι. Είναι ranchera, καυτερή. Νόστιμα, καλή επιλογή. Θα τα επέλεγα ξανά.

- Μπουκιές από φιλέτο κοτόπουλο στα 6.5 ευρώ. Ήρθαν 5 πολύ ζουμερά τεμάχια, καλοψημένα και με τραγανή κρούστα. Συνοδευτικά 2 μπολάκια με μπάρμπεκιου σως και με αβοκάντο-μάνγκο. Αξιοπρεπέστατο ορεκτικό που καταναλώνεται εύκολα.

- Μπιφτέκια σχάρας στα 7.5 ευρώ. Εδώ έχουμε προβληματάκι. Ας ξεκινήσω να "ξεπετάξω" τις country πατάτες. Καυτές, αλατισμένες. Του εμπορίου αλλά αξιοπρεπείς. Τα 2 μεγάλα τεμάχια μπιφτέκια όμως παραήταν κρεατένια, χωρίς να αφήνουν κάποια ιδιαίτερη γεύση, ούτε ικανοποίηση ότι απολαμβάνεις κάτι. Σχετικά στεγνά, χωρίς κάποια συνοδευτική σως ή έστω κέτσαπ μπας και καλύψει τη "γύμνια" τους. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, έχω την εντύπωση πως ίδια ακριβώς αίσθηση μου είχαν αφήσει και στην καλοκαιρινή μου επίσκεψη, δοκιμάζοντας την ποικιλία κρεατικών τους.

- Erdinger weiss στα 5.5 ευρώ τα 500ml. Λόγω ποδοσφαίρου ίσχυε η προσφορα 1+1, οπότε ήπιαμε από 1 λίτρο ο καθένας μας.

Σύνολο στα 38.6 ευρώ.

Η εμπειρία μας συνολικά μας άφησε καλές εντυπώσεις. Οι πρώτες μου εντυπώσεις διαβάζοντας τις κριτικές, άφηναν την αίσθηση πως ο τόσος ενθουσιασμός των προηγούμενων χρηστών ήταν λιγάκι fake. Ο Βάγγος είχε ενθουσιαστεί όταν του είπα πως έκανα επίσκεψη. Είναι μεγάλος fan. Εγώ πάλι είμαι κάπου στη μέση...

Σίγουρα δεν ενθουσιάστηκα και σίγουρα δεν είναι από τα καλύτερα μέρη αν θες να βγεις ρομαντικό ραντεβού. Στον μέσα χώρο. Στον εξωτερικό χώρο είναι πιο ατμοσφαιρικά. Μετά βεβαιότητας θα πω όμως πως δεν απορρίπτω το μαγαζί και αν μου προταθεί επίσκεψη δεν θα αρνηθώ. Υπάρχουν όμως και άλλες αξιόλογες προτάσεις που με τον καιρό... πιθανότατα θα τις αποτυπώσω.

22 Σεπ 2017

---Άνοιγμα Παρένθεσης Αναμνήσεων (κάποιοι τις βαριέστε οπότε κάντε scroll)---

Από όταν ξεκίνησα να ξεστρατίζω με φίλους για βόλτες και φαγητό, εκεί στα 18, πέρα από τις γνωστές αλυσίδες (γκούδις, πίτσα χατ για unlimited κλπ), που δυστυχώς ως έφηβος επισκεπτόμουν συχνά πυκνά, ο συνδυασμός μπύρα+φαγητό=μπυραρία ήταν μάλλον ο πιο συχνός.

Θυμάμαι μερικές σπασμωδικές επισκέψεις σε Καισαριανή και Ηλιούπολη. Και θυμάμαι και τις πιο πολλές, στη… γενέτειρα, την Αγία Παρασκευή, στο Octoberfest. Το θυμάται κανείς?

Πριν αλλάξει και εξελληνίσει το μενού του είχε ορισμένα ενδιαφέροντα πιάτα με κορυφαίο, κατ’ εμέ, το καραμελωμένο λουκάνικο. Τεμαχισμένο λουκάνικο σε σάλτσα με μέλι και πορτοκάλι. Δεν θυμάμαι κάποιον που να το δοκίμασε και να μην του άρεσε. Όσοι το φάγατε (μάλλον ελάχιστοι, αν κρίνω από τις φρικτές κριτικές που είχε το μαγαζί), μάλλον θα το θυμάστε ακόμα…

---Κλείσιμο Παρένθεσης Αναμνήσεων---

Η O’Canto μου θύμισε, λίγο, εκείνες τις νεανικές μου μέρες. Στις μπυραρίες με τον όμορφο και προσεγμένο χώρο, που δίνουν έμφαση στο φαγητό και που ok, θα τις πληρώσεις ένα κλικ πιο πάνω από το μεζεδοπωλείο.

Την επισκέφθηκα για φαγητό και μπυροποσία μια ζεστή καλοκαιρινή νύχτα. Καθίσαμε στον υπέροχο εξωτερικό χώρο που θυμίζει κάτι από Γερμανοαυστριακή μπυραρία. Υπέροχος κήπος με πολύ χουχουλιάρικο και χαλαρωτικό κλίμα. Ναι, χουχουλιάρικο, ακόμα και το καλοκαίρι. Ο κήπος που θα κάνει το βράδυ σας να περάσει σαν νερό. Και απλώς θα τρώτε και θα πίνετε μπύρες!

Στον δρόμο για την (πολύ στενή) τουαλέτα τους έριξα μια κλεφτή ματιά στον εσωτερικό χώρο. Σχετικά απλός, χωρίς τη φορτωμένη διακόσμηση που έχουν συνήθως οι μπυραρίες, συμπαθής, μα όχι τόσο θελκτικός όσο ο κήπος. Η καθαριότητα ήταν παντού πολύ καλή.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιούνταν εκείνο το βράδυ από μια κοπέλα. Καθόμασταν σε σημείο με κακή ορατότητα και έτσι μερικές φορές είχαμε λίγη αναμονή μέχρι να περάσει για να της ζητήσουμε ότι θέλουμε. Η κοπέλα ήταν γρήγορη και όλα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, ενώ είχαμε και κέρασμα.

Η «άτυχη στιγμή» της βραδιάς ήταν όταν ζήτησα μια μπύρα που δεν την είχαν. Τότε, ρώτησα την κοπέλα να μου προτείνει μια ξανθιά μπύρα με φρουτώδη γεύση. Μου πρότεινε μια και για διευκρίνιση ρώτησα δεύτερη φορά αν είναι ξανθιά. Μου είπε ότι πρόκειται για σκουρόχρωμη ξανθιά και έδωσα το ok και την έφερε. Η μπύρα δυστυχώς ήταν καστανή ή μαύρη. Καθόλου κοντά σε ξανθιά πάντως. Αφού της το σχολίασα την πήρε πίσω χωρίς κανένα θέμα και επέλεξα μια εκ νέου.

Σχόλια επ΄αυτού: αφενός, είναι σημαντικό όταν ζητάς μια συμβουλή για κάτι συγκεκριμένο, να σου προτείνεται κάτι σχετικό με αυτό που ζήτησες. Αφετέρου η αναγνώριση του λάθους ήταν άμεση και η αντικατάσταση επίσης, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά. Απλώς ήταν άσχημο να χρειαστεί να έρθει ο πελάτης στην άβολη θέση να την επιστρέψει. Αλλά ok, αυτά συμβαίνουν.

Κατόπιν, παραγγείλαμε. Το μενού τους είναι σχετικά μικρό και αρκετά συγκεκριμένο. Μπορεί κάποιος να το δει και στην αναβαθμισμένη σελίδα του εστιατορίου στο Ask4food, οπότε δεν έχει νόημα να το υπεραναλύσω. 4 σαλάτες, 8 ορεκτικά, 4 της ώρας, 8 burger και μερικές ποικιλίες.

Για δύο άτομα, επιλέξαμε:

· Με τις μπύρες μας ήρθαν πατατάκια.

· Country Πατάτες με λιωμένο cheddar και καπνιστό bacon (4,5€). Πολύ καλή μερίδα σε ψηλό σκεύος. Η έξυπνη κίνηση είναι ότι υπήρχε τσένταρ και στη μέση του μπολ, όχι μόνο από πάνω. Η ποσότητα του λαχταριστού τυριού ήταν πλούσια. Το πιάτο είχε μια ελαφριά αίσθηση του ανάλατου, κάτι που του στέρησε το άριστα (3,5/4).

· Μπουκιές από φιλέτο κοτόπουλου (6,5€). Ήρθαν 4-5 μέτριου μεγέθους στικς σε όμορφη βάση και με όμορφη παρουσίαση. Συνοδεύονταν από 2 ντιπ, ένα με αβοκάντο (συμπαθές) και ένα πολύ καλό τύπου μπάρμπεκιου. Το κοτόπουλο ωραία παναρισμένο και νόστιμο (3,5/4).

· Mexican burger (9€) για μένα. Με Black Angus μπιφτέκι, guacamole, jalapenos, chilli con carne, cheddar, καλαμπόκι και μεξικάνικη sauce. Ήρθε με νάτσος από δίπλα και ντιπ αβοκάντο. Το μπιφτέκι τους ήταν από τα αρκετά νόστιμα μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει σε μπεργκεράδικο, όχι κορυφαίο όμως. Όλα τα υλικά ήταν σε καλή ποσότητα. Η συνολική γεύση του έτεινε στο καυτερό, λόγω χαλαπένιος. Μια πολύ καλή επιλογή που δεν θα απογοητεύσει όσους αρέσκονται στους Μεξικοφανείς συνδυασμούς γεύσεων (3/4).

· O' Canto Burger (10€) για τον φίλο μου, με μπιφτέκι Black Angus, καπνιστό bacon, λουκάνικο, onion rings, coleslaw, τυρί, bourbon sauce, τομάτα και iceberg. Ήρθε με αρκετές πατάτες τύπου country και σος μαγιονέζας. Πολύ νόστιμη επιλογή, με έναν πολύ πετυχημένο αχταρμά γεύσεων (3,5/4).

Και τα δύο μπέργκερ είχαν το μέγεθος και το κόστος που θα βρει κανείς στην πλειοψηφία των premium μπεργκεράδικων της αγοράς. Το μπιφτέκι τους ήταν περίπου στα 200 γραμμάρια. Τα υλικά τους ήταν σε καλή ποσότητα και το ψωμάκι τους αρκετά συμπαθητικό. Η εμφάνισή τους ήταν επίσης όμορφα δουλεμένη.

· Ήπια μια Weihenstephaner weiss στα 6€, αρκετά συνηθισμένη επιλογή, από τα σιγουράκια.

· Στο τέλος ήρθαν κερασμένα σφηνάκια με λικέρ μαστίχας. Τετριμμένο κέρασμα, μα πρωτότυπη κίνηση για μπυραρία καθώς δεν πολυσυνηθίζεται.

Λυπητερή: από το O’ Canto δύσκολα θα φύγει κάποιος πεινασμένος. Αυτός που θέλει να χορτάσει σε φυσιολογικά πλαίσια θα δώσει 11-13€ συν ό, τι πιεί. Οπότε ξεκινάει από τα 16€ και ανεβαίνει. Αυτός που θα φύγει σκασμένος θα έχει δώσει 14-18€ για το φαγητό (20+ συνολικά) και δεν θα κοιμηθεί εύκολα χωρίς Maalox ή Losec. Στη δική μας περίπτωση, με πολύ φαγητό και μια μπύρα έκαστος, δώσαμε 22€ ο καθένας. Δεν τα λες και λίγα.

Το μόνο παράπονό μου έχει να κάνει με την κοστολόγηση των ζύθων και δεν αναφέρεται μόνο την O’ Canto, αλλά γενικά στη νοοτροπία των περισσότερων μπυραριών. Επειδή πουλάνε κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα, «βαράνε» όσο δεν πάει στις τιμές. Έτσι, η έξοδος σε μπυραρία, καταλήγει να έχει συνήθως υψηλότερο κόστος από την έξοδο σε μεζεδοπωλείο/ταβέρνα/εστιατόριο, τη στιγμή που το αλκοόλ κατ’ άτομο είναι λιγότερο (σε μονάδες αλκοόλ, όχι σε ml απαραίτητα).

Η αντικειμενική βαθμολόγηση των βασικών κατηγοριών θα ήταν:
Γεύση: 3,5/4
Εξυπηρέτηση: 3,5/4
Χώρος: 3/4
Value for money: 2,5/4

Επειδή είμαι στρίντζος, στρογγυλοποίησα προς τα κάτω τη μισή μονάδα που περίσσευε και θα τους τη χρωστάω για το μέλλον.

Συμπερασματικά, αν εξαιρέσει κανείς το παραπάνω σχόλιο για το κόστος, η επίσκεψή μας στην O’ Canto Pub στέφθηκε με επιτυχία. Φάγαμε νόστιμα, ποιοτικά και μέχρι σκασμού, σε έναν υπέροχο κήπο, που σε ταξιδεύει εκτός Αθήνας, σε κάποιο μακρινό χωριουδάκι της Αυστρίας. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, με σεβασμό στον πελάτη, παρά το «λαθάκι» που συνέβη στην περίπτωσή μας και δεν θα γίνεται πάντα.

Θα επιστρέψουμε 100%, όσο έχει καλό καιρό, για τον υπέροχο κήπο τους, που σε ωθεί να κάτσεις με τις ώρες και να τα πεις με το παρεάκι σου. Θα επιστρέψουμε όμως και το χειμώνα, γιατί έχει και Champions League nights!