Support Your Local Pub - O' Canto Pub

"Παμπ (pub ή public house) ονομάζονται δημόσιοι χώροι στην Αγγλία, αλλά και στην Ιρλανδία, την Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία, όπου καταναλώνονται αλκοολούχα ποτά, κυρίως μπύρες και κρασιά, αλλά προσφέρεται επίσης φαγητό και ελαφρά αναψυκτικά"

Απλά τώρα ονομάζεται και μία εδώ, στην Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα στον Άλιμο!

Δευτέρα

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

22 Σεπ 2017

---Άνοιγμα Παρένθεσης Αναμνήσεων (κάποιοι τις βαριέστε οπότε κάντε scroll)---

Από όταν ξεκίνησα να ξεστρατίζω με φίλους για βόλτες και φαγητό, εκεί στα 18, πέρα από τις γνωστές αλυσίδες (γκούδις, πίτσα χατ για unlimited κλπ), που δυστυχώς ως έφηβος επισκεπτόμουν συχνά πυκνά, ο συνδυασμός μπύρα+φαγητό=μπυραρία ήταν μάλλον ο πιο συχνός.

Θυμάμαι μερικές σπασμωδικές επισκέψεις σε Καισαριανή και Ηλιούπολη. Και θυμάμαι και τις πιο πολλές, στη… γενέτειρα, την Αγία Παρασκευή, στο Octoberfest. Το θυμάται κανείς?

Πριν αλλάξει και εξελληνίσει το μενού του είχε ορισμένα ενδιαφέροντα πιάτα με κορυφαίο, κατ’ εμέ, το καραμελωμένο λουκάνικο. Τεμαχισμένο λουκάνικο σε σάλτσα με μέλι και πορτοκάλι. Δεν θυμάμαι κάποιον που να το δοκίμασε και να μην του άρεσε. Όσοι το φάγατε (μάλλον ελάχιστοι, αν κρίνω από τις φρικτές κριτικές που είχε το μαγαζί), μάλλον θα το θυμάστε ακόμα…

---Κλείσιμο Παρένθεσης Αναμνήσεων---

Η O’Canto μου θύμισε, λίγο, εκείνες τις νεανικές μου μέρες. Στις μπυραρίες με τον όμορφο και προσεγμένο χώρο, που δίνουν έμφαση στο φαγητό και που ok, θα τις πληρώσεις ένα κλικ πιο πάνω από το μεζεδοπωλείο.

Την επισκέφθηκα για φαγητό και μπυροποσία μια ζεστή καλοκαιρινή νύχτα. Καθίσαμε στον υπέροχο εξωτερικό χώρο που θυμίζει κάτι από Γερμανοαυστριακή μπυραρία. Υπέροχος κήπος με πολύ χουχουλιάρικο και χαλαρωτικό κλίμα. Ναι, χουχουλιάρικο, ακόμα και το καλοκαίρι. Ο κήπος που θα κάνει το βράδυ σας να περάσει σαν νερό. Και απλώς θα τρώτε και θα πίνετε μπύρες!

Στον δρόμο για την (πολύ στενή) τουαλέτα τους έριξα μια κλεφτή ματιά στον εσωτερικό χώρο. Σχετικά απλός, χωρίς τη φορτωμένη διακόσμηση που έχουν συνήθως οι μπυραρίες, συμπαθής, μα όχι τόσο θελκτικός όσο ο κήπος. Η καθαριότητα ήταν παντού πολύ καλή.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιούνταν εκείνο το βράδυ από μια κοπέλα. Καθόμασταν σε σημείο με κακή ορατότητα και έτσι μερικές φορές είχαμε λίγη αναμονή μέχρι να περάσει για να της ζητήσουμε ότι θέλουμε. Η κοπέλα ήταν γρήγορη και όλα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, ενώ είχαμε και κέρασμα.

Η «άτυχη στιγμή» της βραδιάς ήταν όταν ζήτησα μια μπύρα που δεν την είχαν. Τότε, ρώτησα την κοπέλα να μου προτείνει μια ξανθιά μπύρα με φρουτώδη γεύση. Μου πρότεινε μια και για διευκρίνιση ρώτησα δεύτερη φορά αν είναι ξανθιά. Μου είπε ότι πρόκειται για σκουρόχρωμη ξανθιά και έδωσα το ok και την έφερε. Η μπύρα δυστυχώς ήταν καστανή ή μαύρη. Καθόλου κοντά σε ξανθιά πάντως. Αφού της το σχολίασα την πήρε πίσω χωρίς κανένα θέμα και επέλεξα μια εκ νέου.

Σχόλια επ΄αυτού: αφενός, είναι σημαντικό όταν ζητάς μια συμβουλή για κάτι συγκεκριμένο, να σου προτείνεται κάτι σχετικό με αυτό που ζήτησες. Αφετέρου η αναγνώριση του λάθους ήταν άμεση και η αντικατάσταση επίσης, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά. Απλώς ήταν άσχημο να χρειαστεί να έρθει ο πελάτης στην άβολη θέση να την επιστρέψει. Αλλά ok, αυτά συμβαίνουν.

Κατόπιν, παραγγείλαμε. Το μενού τους είναι σχετικά μικρό και αρκετά συγκεκριμένο. Μπορεί κάποιος να το δει και στην αναβαθμισμένη σελίδα του εστιατορίου στο Ask4food, οπότε δεν έχει νόημα να το υπεραναλύσω. 4 σαλάτες, 8 ορεκτικά, 4 της ώρας, 8 burger και μερικές ποικιλίες.

Για δύο άτομα, επιλέξαμε:

· Με τις μπύρες μας ήρθαν πατατάκια.

· Country Πατάτες με λιωμένο cheddar και καπνιστό bacon (4,5€). Πολύ καλή μερίδα σε ψηλό σκεύος. Η έξυπνη κίνηση είναι ότι υπήρχε τσένταρ και στη μέση του μπολ, όχι μόνο από πάνω. Η ποσότητα του λαχταριστού τυριού ήταν πλούσια. Το πιάτο είχε μια ελαφριά αίσθηση του ανάλατου, κάτι που του στέρησε το άριστα (3,5/4).

· Μπουκιές από φιλέτο κοτόπουλου (6,5€). Ήρθαν 4-5 μέτριου μεγέθους στικς σε όμορφη βάση και με όμορφη παρουσίαση. Συνοδεύονταν από 2 ντιπ, ένα με αβοκάντο (συμπαθές) και ένα πολύ καλό τύπου μπάρμπεκιου. Το κοτόπουλο ωραία παναρισμένο και νόστιμο (3,5/4).

· Mexican burger (9€) για μένα. Με Black Angus μπιφτέκι, guacamole, jalapenos, chilli con carne, cheddar, καλαμπόκι και μεξικάνικη sauce. Ήρθε με νάτσος από δίπλα και ντιπ αβοκάντο. Το μπιφτέκι τους ήταν από τα αρκετά νόστιμα μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει σε μπεργκεράδικο, όχι κορυφαίο όμως. Όλα τα υλικά ήταν σε καλή ποσότητα. Η συνολική γεύση του έτεινε στο καυτερό, λόγω χαλαπένιος. Μια πολύ καλή επιλογή που δεν θα απογοητεύσει όσους αρέσκονται στους Μεξικοφανείς συνδυασμούς γεύσεων (3/4).

· O' Canto Burger (10€) για τον φίλο μου, με μπιφτέκι Black Angus, καπνιστό bacon, λουκάνικο, onion rings, coleslaw, τυρί, bourbon sauce, τομάτα και iceberg. Ήρθε με αρκετές πατάτες τύπου country και σος μαγιονέζας. Πολύ νόστιμη επιλογή, με έναν πολύ πετυχημένο αχταρμά γεύσεων (3,5/4).

Και τα δύο μπέργκερ είχαν το μέγεθος και το κόστος που θα βρει κανείς στην πλειοψηφία των premium μπεργκεράδικων της αγοράς. Το μπιφτέκι τους ήταν περίπου στα 200 γραμμάρια. Τα υλικά τους ήταν σε καλή ποσότητα και το ψωμάκι τους αρκετά συμπαθητικό. Η εμφάνισή τους ήταν επίσης όμορφα δουλεμένη.

· Ήπια μια Weihenstephaner weiss στα 6€, αρκετά συνηθισμένη επιλογή, από τα σιγουράκια.

· Στο τέλος ήρθαν κερασμένα σφηνάκια με λικέρ μαστίχας. Τετριμμένο κέρασμα, μα πρωτότυπη κίνηση για μπυραρία καθώς δεν πολυσυνηθίζεται.

Λυπητερή: από το O’ Canto δύσκολα θα φύγει κάποιος πεινασμένος. Αυτός που θέλει να χορτάσει σε φυσιολογικά πλαίσια θα δώσει 11-13€ συν ό, τι πιεί. Οπότε ξεκινάει από τα 16€ και ανεβαίνει. Αυτός που θα φύγει σκασμένος θα έχει δώσει 14-18€ για το φαγητό (20+ συνολικά) και δεν θα κοιμηθεί εύκολα χωρίς Maalox ή Losec. Στη δική μας περίπτωση, με πολύ φαγητό και μια μπύρα έκαστος, δώσαμε 22€ ο καθένας. Δεν τα λες και λίγα.

Το μόνο παράπονό μου έχει να κάνει με την κοστολόγηση των ζύθων και δεν αναφέρεται μόνο την O’ Canto, αλλά γενικά στη νοοτροπία των περισσότερων μπυραριών. Επειδή πουλάνε κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα, «βαράνε» όσο δεν πάει στις τιμές. Έτσι, η έξοδος σε μπυραρία, καταλήγει να έχει συνήθως υψηλότερο κόστος από την έξοδο σε μεζεδοπωλείο/ταβέρνα/εστιατόριο, τη στιγμή που το αλκοόλ κατ’ άτομο είναι λιγότερο (σε μονάδες αλκοόλ, όχι σε ml απαραίτητα).

Η αντικειμενική βαθμολόγηση των βασικών κατηγοριών θα ήταν:
Γεύση: 3,5/4
Εξυπηρέτηση: 3,5/4
Χώρος: 3/4
Value for money: 2,5/4

Επειδή είμαι στρίντζος, στρογγυλοποίησα προς τα κάτω τη μισή μονάδα που περίσσευε και θα τους τη χρωστάω για το μέλλον.

Συμπερασματικά, αν εξαιρέσει κανείς το παραπάνω σχόλιο για το κόστος, η επίσκεψή μας στην O’ Canto Pub στέφθηκε με επιτυχία. Φάγαμε νόστιμα, ποιοτικά και μέχρι σκασμού, σε έναν υπέροχο κήπο, που σε ταξιδεύει εκτός Αθήνας, σε κάποιο μακρινό χωριουδάκι της Αυστρίας. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, με σεβασμό στον πελάτη, παρά το «λαθάκι» που συνέβη στην περίπτωσή μας και δεν θα γίνεται πάντα.

Θα επιστρέψουμε 100%, όσο έχει καλό καιρό, για τον υπέροχο κήπο τους, που σε ωθεί να κάτσεις με τις ώρες και να τα πεις με το παρεάκι σου. Θα επιστρέψουμε όμως και το χειμώνα, γιατί έχει και Champions League nights!

31 Μάρ 2017

Παιδια, αυτο ηταν ενα καταπληκτικο 4ημερο του Αγιου Πατρικιου!

Ειχαμε πει να ξαναπαμε σ αυτο το μαγαζι αμεσως μολις φυγαμε την πορτα του εκεινη τη μερα και το καναμε αρκετες φορες (δεν εγραψα κριτικη γιατι τιποτα δεν ειχε αλλαξει απο την πρωτη φορα.. ), οποτε ειπαμε να παμε και αυτο το Σαββατοκυριακο που θα γιορταζε τον Αγιο Πατρικιο, να δουμε και εμεις τι ειναι πια αυτος ο Αγιος που ολοι εχουν λυσσαξει στις μπυρες και στην υγεια του!

Παιδια παθαμε την πλακα μας μολις μπηκαμε μεσα στο μαγαζι! Απο το ταβανι κρεμοντουσαν κομμενα στο χερι τριφυλλια στα χρωματα της Ιρλανδιας! Πορτοκαλι, ασπρα και πρασινα! Καποια στιγμη πρεπει να μπορουμε να βαλουμε και φωτο εδω μεσα για να σας δειξω τα τριφυλλια αυτα! Πραγματικα δεν εβλεπες ταβανι!

Εμεις ειχαμε κλεισει και πηγαμε Παρασκευη οπου τραγουδουσε και μια μπαντα για να μπουμε και καλυτερα στο κλιμα.. Το μαγαζι ηταν φισκα, τα τραπεζια δεν χωρουσαν και απο το λιγο που χαζευα στην πορτα, ο κοσμος δεν σταματουσε να μπαινει και να περιμενει στην ουρα για να βρει τραπεζι.

Ενα απο τα πραγματα που εκαναν εντυπωση ειναι πως, ακομα και εκεινη τη μερα, οσοι καθομασταν ημασταν ανετα, δεν ειχαν βαλει σε 4αρι τραπεζι, 17 ατομα (που λεει ο λογος) οπως κανουν πολλοι και διαφοροι (ονοματα δεν λεμε, οικογενειες δεν θιγουμε! ), τα φαγητα δεν αργησαν καθολου να ερθουν και το σερβις αντι να ειναι αγχωμενο με το κοσμο που ειχε να εξυπηρετησει, ηταν και πιο χαμογελαστοι και φαινοντουσαν να περνουν και αυτοι καλα μαζι μας.

Περιληπτικα θα σας πω, το φαγητο ηταν πολυ καλο, ειχαν βαλει κ κοτσι μαριναρισμενο σε murphys (μαυρη μπυρα), οοοοοοολες οι μπυρες εβγαιναν πρασινες, εδωσαν σ ολους μπλουζακια με τη φωτο του Αγιου μπροστα και το ονομα του μαγαζιου απο πισω, το συγκροτημα ηταν φοβερο, πολυ καλη μουσικη - σιγα θα τους ακολουθησω και αλλου. Ειχαν ακομα και φωτογραφο που περνουσε απ ολα τα τραπεζια και ρωτουσε ευγενικα αν μπορουσε να μας βγαλει!

Αυτη τη φορα η O Canto Pub εσκισε για την ατμοσφαιρα που ειχε δημιουργησει και γιατι ενω κλεινει καπου 2 χρονια τωρα, δεν εχει αλλαξει ουτε το παραμικρο στην ποιοτητα της! Ειμαστε ολοι πολυ ενθουσιασμενοι μαζι της!

Ενα μεγαλο μπραβο!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη eleutheria86.

24 Ιαν 2017

ΠΦΦΦΦΦ ποσος καιρος εχει περασει απο την τελευταια κριτικη... Αρκετος για να εχεις γυρισει τα μισα μαγαζια της Αθηνας! Δεν τα γυρισα ομως..... Πηγα μονο σ ενα που μου ειχαν προτεινει κατι φιλοι και πραγματικα περασα καλα. Ξεκιναω την περιγραφη μου για να μην σας κουραζω αλλο λοιπον!

Δευτερα, μερα ησυχη, ειπαμε να παμε στην Pub του Καλαμακιου, ειχα ακουσει καποιες κουβεντες γι αυτο το μαγαζι, συγκεκριμενα για ενα Live που ειχε κανει το καλοκαιρι με την Παλτατζη (που την αγαπω! ) και το ειχα συγκρατησει στο κεφαλι μου καθως και για τα burger του.

Βρηκαμε σχετικα ευκολα τραπεζι, το μαγαζι ειναι μεγαλο, μην μπερδευτειτε, φαινεται σαν να εχει ενα μεγαλο καθρεφτη στο κεντρο αλλα δεν ειναι ετσι, αυτο που βλεπετε μεσα απο την κορνιζα ειναι το υπολοιπο του μαγαζιου!

Μια κοπελα μας εδειξε το μαγαζι αλλα κατσαμε τελικα μπροστα, μας αρεσε καλυτερα γιατι ειχε και τα φωτα απο το κιοσκι, ναι παιδια, εχει σκαλιστο κιοσκι! Παρα πολυ ομορφο, με φωτακια!

Μας εφεραν τους καταλογους, δερματοδετοι αλλα λυτοι, δεν ξερω πως το καταφεραν αυτο αλλα ετσι ειναι. Ημασταν 4 ατομα, 2 ζευγαρια για την ακριβεια και οι αντρες ειχαν διαθεση να παρουν το μισο καταλογο.

Ηρθε η κοπελα και ξεκινησαμε:

μια χειμωνιατικη σαλατα,

spring beer rolls,

μανιταρια portobello,

μια ποικιλια μπυρας,

μια ποικιλια κρεατικων,

και καπου εδω μας σταματησε η σερβιτορα γτ μας ειπε οτι ηταν καλα! Αν τυχον λεει πεινουσαμε παραπανω, η κουζινα θα μας εβγαζε οτι θελαμε, ηταν ομως λεει αρκετα!

Πηραμε και κατι μπυρες, ολες βαρελια, και εγω ενα κρασακι ποτηρι και περιμεναμε.

Το μερος πολυ καλο, η μουσικη του αξιολογη, μ αρεσε πολυ το οτι δεν ηταν δυνατα καθολου και μπορουσες να ακουσεις και να συζητησεις οχι μονο με τον διπλανο σου αλλα και με τον απεναντι σου.

Τα πιατα ηταν πολυ καλα, ηρθαν σχετικα γρηγορα αν και στο ενδιαμεσο ειχε ξεκινησει να μπαινει ο κοσμος και η σερβιτορα να τρεχει λιγο, σε τιποτα δεν ειχαμε καμια καθυστερηση! Αυτο να το πω!

Αυτο που εκανε εντυπωση κιολας ηταν και κατι αλλο: η σερβιτορα που μας ελεγε να μην παρουμε αλλα πιατα ηταν η ιδιοκτητρια του χωρου, απλη και χαλαρη.

Εχω να πω πως περασα πολυ καλα, τα πιατα ολα ηταν ευγεστα και αξιοπρεπη, οι μεριδες ειναι αρκετα καλες (σε καμια περιπτωση δεν τις λες μικρες! ), η εξυπηρετηση πολυ καλη, αυτο ομως που μ αρεσε παρα πολυ ηταν η ατμοσφαιρα στο χωρο. Χαλαρη, ανετη, καθολου επιτιδευμενη (οπως πας σε πολλα αλλα μαγαζια που το "παιζουν" κ λιγο), με ατομα τριγυρω σου φιλικα και το πιο σημαντικο, τα πηγαινουν και μεταξυ τους καλα. Ολο αυτο σε ηρεμει και σε ξεκουραζει!

27 Αυγ 2016

με αφορμη τις καλες κριτικες, αποφασισαμε να το επισκεφτουμε και η αληθεια ειναι οτι δεν απογοητευτηκαμε.. ο χωρος πολυ ομορφος, ειδικα αμα κατσεις και στο πλαι, με ωραια αυλιτσα, πολυ καλοκαιρινο..

πηραμε απο μια μπυρα και μια ποικιλια, καθως και κατι μπουρεκακια με σαλαμι, και ηταν ολα συμπαθεστατα.. το φαγητο αρκετα καλο, αν και δεν ηταν και κατι ιδιαιτερο με εξαιρεση τα μπουρεκακια που ηταν εξαιρετικα... οι τιμες του φυσιολογικες..

η εξυπηρετηση ηταν λιγο αργη αλλα εκεινη την ωρα ειχε λιγο κοσμο.

ο χωρος μεσα ηταν εξισου ομορφος.,

το μονο που με χαλασε ηταν οτι δεν ακουγοταν μουσικη.. μεσα κουγοταν αλλα πολυ λιγο..

κατα τα αλλα θα το συνηστουσα για ενα ηρεμο χαλαρο βραδακι για μπυρα με φιλους..

09 Οκτ 2016

Έξοδος προς τα νότια αυτή τη φορά, καθώς μετά από ένα κυκεώνα αποτυχημένων απόπειρων για κράτηση τραπεζιού, σε αυτή τη πάμπ καταφέραμε να κλείσουμε.

Φτάσαμε στην αχαρτογράφητη -για τον υπογράφοντα- περιοχη του εστιατορίου, όπου μία αυτοκρατορική θέση με έσοχη με περίμενε για να παρκάρω, αλλά γενικά δεν νομίζω η στάθμευση να είναι τόσο δύσκολη. Δεν είναι σε πολύ κεντρικό σημείο, οπότε όσοι απεχθάνονται τη βαβούρα θα το εκτιμήσουν. Ο χώρος είναι προσεγμένος, όχι πολύ πηγμένος από τραπέζια και με συμπαθητική χαλαρωτική αυλή.

Ο χώρος είναι αρκετά προσεγμένος οπότε οι πάσης φύσεως τρέντυδες, ραντεβουδάκηδες και παντοφλοχτυπημένοι σύντροφοι θα το εκτιμήσουν δεόντως καθώς δύσκολα θα φάνε γκρίνια για το χώρο. Ούτε για το σέρβις αναμένεται να υπάρξουν παράπονα καθώς, καθώς όντας νεανικό και ευγενικό θα ικανοποιήσει.

Περνώντας στον κατάλογο, υπάρχουν πολλές όντως πολλές μπύρες αλλά δυστυχώς σε τσιμπημένες τιμές. Τα εγγλεζάκια όταν πάνε στην πάμπ πίνουν μπύρες με τις οκάδες και όχι μόνο επειδή κάνει κρύο, όχι μόνο επειδή θέλουν να γίνουν ντίρλα, αλλά και επειδή η μπύρα κάνει 2-3 λίρες. Όταν κάνει η πολυαγαπημένη βιομηχανική μου Άλφα 5 ευρώ και μάλιστα στο ίδιο μαγαζί που το ουίσκι χρεώνεται 6 ευρώ, καταλήγουν όλοι να παίρνουν μία μπύρα με όνομα που δεν μπορούν να προφέρουν και ούτε θα μάθουν ποτέ καθώς μένουν στη μία μπύρα μόνο, προσέχοντας την κατανάλωση περίσσοτερο και από τέως επιτυχημένο έμπορο ξυλείας για θέρμανση που ξέμεινε με το Καγιέν τούρμπο αμανάτι. Στα μείον επίσης η απουσία μεγάλων συσκευασιών που ακόμα στις ακριβές ελληνικές μπυραρίες μειώνουν την τιμή ανά λίτρο.

Στα φαγητά υπήρχαν αρκετές επιλογές αλλά όντας κουρασμένος άφησα να αποφασίσω τους συνδαιτυμόνες να αποφασίσουν τι σύστημα θα παίξουμε, ατομικές μερίδες ή μεζεδάκια στο κέντρο. Η τύχη μου χαμογέλασε όταν τα αγόρια πήραμε ατομικά και οι κοπέλες μία ποικιλία. Ναι, η χορταστική καβάντζα μου χαμογελούσε ήδη σε περίπτωση που το μπέργκερ μου αποτύγχανε να καλύψει τις ανάγκες μου.

Οι μπύρες ήρθαν όχι πολύ κρύες, αλλά μη έχοντας πάρει κλασσική lager δεν απογοητεύτηκα. Η κλασσική τρεντοσαλάτα με τις σάλτσες, τα τυριά και τα ζαμπόνια ταίριαξε ευχάριστα με τις μπύρες. Για μπέργκερ είπα να βουτηχτώ στα βάθη της αμερικανιάς και προφανώς πήρα το αμερικάνικο. Ήταν τίμιοτατο με όλα τα μυρωδικά του και τις ροδέλες κρεμμυδιού που το νοστιμίζουν αν και ίσως σήκωνε λίγα παραπάνω ακόμα προκειμένου να αντισταθμίσει την ουδετερότητα του διπλού μπιφτεκιού, ενώ οπωσδήποτε πρέπει το μπέηκον να γίνει λίγο πιο πρόστυχο με περισσότερο ψήσιμο και να φαίνεται περισσότερο η καπνίλα του. Δεν μπορώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα μεγάλο, αν και η τσαχπίνα σερβιτόρα εντυπωσιάστηκε τόσο που το παράγγειλα, και περισσότερο που και το έφαγα, αγνοώντας προφανώς τη βαριά φανέλα του Πειναλέοντα και τα κοπάδια ζώων που κατά καιρούς έχω καταναλώσει παρέα με γενναίους κρεάτοφαγους συντρόφους. Προσπαθώντας να καλύψω τα υπόλοιπα μικρά κενά στο στομάχι μου, συνέχισα στην ποικιλία των κοριτσιών, αλλά είχαν αφήσει λίγα ενδιαφέροντα πράγματα, οπότε δεν μπορώ να την αξιολογήσω πλήρως καθώς αποτέλειωσα κάτι ζαμπονάκια και τυράκια μόνο. Και εδώ πάντως όπως σε όλες της ποικιλίες ελληνικής μπυραρίας υπάρχει ένα παχύ υπόστρωμα τηγανητής πατάτας χωρίς όμως πατατοσαλάτα που ταιριάζει καλά με τις μπύρες. Η βραδιά έκλεισε με ένα κέρασμα λικέρ μαστίχας.

Βαθμολογώντας...

Γεύση 3/4
Το μπέργκερ που ήταν το βασικό μου φαγητό ήταν από τα καλά και θα το ξαναπάραγγελνα ευχαρίστως παρά το ότι θα μπορούσε να είναι λιγότερο ουδέτερο. Η ποικιλία χρήζει βελτίωσης, αν και δύο νορμάλ άτομα θα χορτάσουν με αυτή.

Εξυπηρέτηση 4/4
Κανένα παράπονο από το σέρβις, ευγενικό και υπέρ του δέοντος... φιλικό.

Χώρος 4/4
Ακόμα και εάν εσάς δεν σας πολυαπασχολεί ο χώρος, μπορεί να απασχολεί τη συντροφιά σας την οποία θα την ικανοποίησει δεόντως.

VFM 3/4
Για ένα καλό μπέργκερ και μία πιο εκλεπτυσμένη μπύρα είναι τίμιο. Αλλά για το πολυπόθητο 4άρι πρέπει να έχει φτηνότερο κατάλογο στις μπύρες έστω στις πιο mainstream μπύρες, καθώς έτσι απλά αυτοακυρώνει το χαρακτήρα της πάμπ.

Θα ξαναπήγαινα...
... για καλό μπέργκερ και χαλαρές διαθέσεις στην κατανάλωση μπύρας. Θα το χαρακτήριζα clean cut μαγαζί, δύσκολα θα απογοητευτεί κανείς.

25 Ιούλ 2016

O’Canto Pub. Ιρλανδική pub/ μπυραρία; Στον Άλιμο; Με τόσες καλές κριτικές; Γίνεται να μην πάω; Όχι! Γί αυτό και πήγα. Τρεις φορές.

Χώρος:
Το μαγαζί βρίσκεται σε ήσυχη γειτονιά, με κήπο και περιποιημένα τραπεζάκια/πάγκους και φυσικά κοντά στην θάλασσα. Ότι πρέπει μετά για μια βόλτα στο παραλιακό μέτωπο του Αλίμου. Ο εσωτερικός χώρος επίσης πολύ καλοφτιαγμένος και ζεστός οπότε και για το χειμώνα είμαστε καλυμμένοι. Θετικό το γεγονός ότι υπάρχει χώρος μη καπνιζόντων που μπορεί να είναι μικρός αλλά τουλάχιστον δεν «συνυπάρχει» με τους καπνίζοντες.

Εξυπηρέτηση:
Μια χαρά. Νεανικό και ευγενικό προσωπικό. Κέρασμα σφηνάκι μαστίχα στο τελος(εκτός από την 3η φορά αλλά νομίζω φύγαμε γρηγορά) και απόδειξη από την πρώτη στιγμή. Μόνο, ίσως, «αρνητικό» ότι δεν μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Γεύση:
Πάμε στο ζουμί.
Από μπύρες έχει 5-6 βαρελίσιες και πολύ περισσότερες ετικέτες. Το καλό είναι ότι έχουν και κρασιά και ποτά. Δύσκολα κάποιος να μην ικανοποιηθεί λοιπόν.
Από φαγητό, αν θυμάμαι καλά, έχει διαφορά ορεκτικά, σαλάτες, burger και φυσικά ποικιλίες.
Τις 2 πρώτες φορές υποτίθεται ότι θα πηγαίναμε για μπύρα μόνο αλλά τελικά καταλήξαμε με extra chicken fingers και τορτιγιες με κιμά και jalapenos. Είχα όμως άχτι τα burger. Έτσι την 3η φορά πήγα αποφασισμένος, έκανα δικό μου το O’Canto burger και είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό. Μεγάλο, πολύ νόστιμο(Black angus μπιφτέκι, μπέικον, λουκάνικο, ντομάτα, σώς και ενδεχομένως και άλλα που δεν θυμάμαι) και με πολλές πατάτες (village type, ξέρετε…με την φλούδα). Επόμενο άχτι η ποικιλία! (Τις είδα να περνάνε και μου μίλησαν: ) )
Όλα τα παραπάνω είναι και ωραία σερβιρισμένα κάτι που φυσικά δίνει εξτρά πόντους.

Value for Money:
Οκ δεν είναι το πιο φθηνό που έχετε πάει, σίγουρα όμως δεν είναι ακριβό. Μέχρι στιγμής παραπάνω από 15€ δεν έχω δώσει και αν βάλουμε μέσα την ποιότητα, την ποσότητα και τον χώρο τότε μιλάμε ευκολά για 3,5…το οποίο θα κάνω 4 έτσι για το καλό.

Συμπερασματικά:
Αν θέλετε ησυχία, ωραίο χώρο, ποτό, καλό φαΐ και βόλτα διπλά στην θάλασσα τότε μην το ρωτάτε και ελάτε. Τώρα που άνοιξε και το (καλοκαιρινό) Cine Alimos μπορείτε να το συνδυάσετε και με καμία ταινιούλα! Προσωπικά, μιας και είμαι από τα μέρη, σκοπεύω να το κάνω στέκι.
Προφανώς και το προτείνω: )

16 Απρ 2016

Την O'Canto από καιρό την είχα βάλει στο μάτι και ήταν στην πρώτη θέση της Wish list μου, ύστερα από την πληθώρα καλών κριτικών στο φόρουμ.

Η ιδέα μιας Pub με είχε εξιτάρει καθώς είχα να επισκεφτώ κάτι ανάλογο από τα τέλη του '80, εποχή που ήταν πολύ της μόδας. Θυμάμαι εκεί γύρω από το Πεδίο του Άρεως προς την πλευρά του Μουσείου που λειτουργούσαν 2-3 χαρακτηριστικές του είδους, να μαζεύονται οι Άγγλοι τα βράδια πίνοντας μπύρες στα ψηλά μακρόστενα ποτήρια και να παίζουν darts με τις ώρες. Έβλεπαν ποδόσφαιρο στην μεγάλη οθόνη και στο τέλος όλοι τύφλα στο μεθύσι, αγκαλιασμένοι και κατακόκκινοι, πιάναν τα τραγούδια της πατρίδας τους. Επικά τα περισσότερα, σαν στρατιωτικά εμβατήρια. Ωραίες στιγμές, ουδεμία σχέση με τα χάλια των συμπατριωτών τους στα Μάλια και στον Λαγανά. Ωραίες στιγμές ακόμα και τότε: Το καλοκαίρι εκείνο του 1986 που “ο Θεός έβαλε το χέρι του” και τους απέκλεισε στα προημιτελικά, κάνοντάς τους να κλαίνε σαν μικρά παιδιά...

Μαζί μ' αυτούς σκάγαν πυκνά-συχνά και μερικοί Ιρλανδοί. Άλλοι τύποι αυτοί, πιο ζεστοί και πιο κοντά στην Ελληνική κουλτούρα. Κοκκινοτρίχιδες με φακίδες, φανατικοί ροκάδες και μεγάλοι πότες.

Rory Gallagher, Thin Lizzy, Van Morrison, Gary Moore, U2, Bob Geldof, Sinead O'Connor, Pogues. Τόσο μικρή χώρα, τόσο μεγάλοι μουσικοί...

Η O' Canto είναι μια Ιρλανδικού τύπου Pub. Εννοώ σε διάκοσμο και φιλοσοφία και όχι στην κουζίνα γιατί ούτε Irish stew θα βρείτε εδώ, ούτε ψωμί σόδας, ούτε μπλού κάσελ.

Το κτίριο είναι μία όμορφη παλιά μονοκατοικία με αυλή περιμετρικά. Τώρα που καλοκαιριάζει ο κόσμος σιγά-σιγά μετεφέρεται έξω. Στο εσωτερικό το Ιρλανδικό εθνικό χρώμα κυριαρχεί παντού. Τα “βαριά” σκούρα τραπέζια, οι καρέκλες με την δερμάτινη επένδυση, ο κρυφός φωτισμός και τα κεριά, δημιουργούν μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα άλλης εποχής. Ο κυρίως χώρος δεν είναι ενιαίος, χωρίζεται σε 2-3 αίθουσες διαφορετικές μεταξύ τους χωρίς όμως να χάνεται το κυρίαρχο στυλ. Εάν δεν καπνίζετε και θέλετε κάτι ρομαντικό, ζητήστε τραπέζι στον πίσω χώρο δίπλα στην τζαμαρία. Πολύ όμορφο σημείο...

Την μουσική θα την ήθελα λίγο πιο blues – rock. Ο Tom Waits που περίμενα ποτέ δεν ήρθε...

Η ποικιλία σε μπύρες καλή και καλύπτει όλα τα γούστα. Duvel, Paulander, Guiness, McFarland, Murphys μερικά από τα Brands. Εάν είστε τίποτα περίεργοι της μπύρας και ψάχνετε κάτι εξεζητημένες, μοναστηριακές, απ'αυτές που τις ανακατεύεις κάθε τρεις και λίγο ή απ' αυτές τις πεντάλιτρες με τα βρυσάκια που τις βάζουν στο κέντρο του τραπεζιού, ξεχάστε το δεν νομίζω να ικανοποιηθείτε. Αυτά στη Ρηνανία-Βεστφαλία και σύντομα σε όλη την Ελλάδα αφού οι Γερμανοί μετά την οικονομία και υγεία, τώρα αναλαμβάνουν και τον πολιτισμό - παιδεία μας...

Πολύ καλός και ο κατάλογος με τα κοκτέιλ που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αυτά των cocktail bars. Στο κλείσιμο της βραδυάς δοκιμάσαμε ένα frozen daquiri και ένα pornstar Martini και τα δύο εξαιρετικά σε γεύση και εμφάνιση. Τέλος, πολύ καλός και ο κατάλογος με τα κρασιά από την Μονεμβάσια.

Όπως είπα παραπάνω η κουζίνα δεν είναι η τυπική Ιρλανδική. Δηλαδή δεν θα βρείτε τις απίθανες συνταγές με βάση την πατάτα της Ιρλανδικής κουζίνας. Ναι, γιατί οι Ιρλανδοί αγαπούν την πατάτα και την έχουν κάτι σαν “Εθνικό” φαγητό. Η πατάτα τους έζησε στα χρόνια της πείνας του 19ου αιώνα και η πατάτα (οποία ειρωνεία) τους αποδεκάτισε στον μεγάλο λοιμό του 1845...

Στον λιτό κατάλογο μπορείτε να επιλέξετε από ποικιλίες κρεατικών, αλλαντικών και λουκάνικων, μπέργκερ, σαλάτες και κανά-δυό ορεκτικά. Τα χαρακτηριστικά πιάτα μιας μπυραρίας δηλαδή. Δοκιμάστε οπωσδήποτε το American Burger και έαν θέλετε κάτι πιο πικάντικο το Mexican. Τριώροφης κατασκευής και τα δύο, ζουμερά και πεντανόστιμα, με μοσχαρίσιο μπιφτέκι και τσένταρ αρίστης ποιότητας, θα έλεγα χωρίς δισταγμό ότι είναι εφάμιλα σε γεύση και μέγεθος με αυτά του Μπαρ-Μπε-Κιου.

-Τον λογαριασμό παρακαλώ...
Δύο μπέργκερ, δύο μπύρες (500ml), δύο κοκτέιλς και μία σαλάτα, 53 ευρώ με απόδειξη. Χωρίς κουβέρ και εμφιαλωμένα, χωρίς ψευτο-χρεώσεις και κουτοπονηριές.

Όσο για τα γελαστά και ευγενέστατα παιδιά του σέρβις τι να πει κανείς;

Επί του πιεστηρίου: Μόλις έμαθα ότι κατά διαστήματα γίνονται κάποια όμορφα live και βραδυές με Ιρλανδική κουζίνα. Θα είμαι σε επιφυλακή...

Να περνάτε όμορφα καλοφαγάδες και καλοφαγούδες μου, Καλό Πάσχα να έχουμε...

21 Ιαν 2016

Δεν λενε οτι η περιεργεια σκοτωσε τη γατα? Σε αυτη τη περιπτωση δεν μου βγηκε σε κακο! Εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα γι’αυτο το μαγαζι και ειπα να παω γιατι μου κινησε την περιεργεια! Και πηγα.. Και ολα ειναι ακριβως ετσι!

Σαββατο με τρελο κοσμο και χωρις κρατηση μπαινω κατα τις 10 σ ενα μαγαζι γεματο, η κοπελα στο σερβις μας καλοσωριζει πανω στο πανικο που επικρατουσε και μας ρωταει ποσα ατομα ειμαστε, δηλαδη 4, κανει μια γυρα το μαγαζι και μας λεει αν μπορουμε να περιμενουμε λιγο στη μπαρα γιατι ενα τραπεζι εχει πληρωσει και περιμενουν να αδειασει. Και περιμεναμε, ηπιαμε το νερο που μας εφεραν και σε λιγο ημασταν στο τραπεζι μας.

Ο χωρος τεραστιος, με μεγαλα τραπεζια και κυριαρχει το πρασινο. Με το που μπαινεις αντιλαμβανεσαι οτι καποτε ηταν σπιτι, το οποιο εχει μετατραπει σε μια καθαροαιμη ιρλανδικη παμπ. Ο δρομος της εισοδου περναει μεσα απο ενα ξυλογλυπτο κιοσκι, εξαιρετικης τεχνοτροπιας, το οποιο ειναι μεσα στο κηπο της φατσας του μαγαζιου. Με το που μπαινεις δεσποζει στο τοιχο ενα χαλκινο, πνευστο οργανο, το οποιο ειναι τεραστιο, υστερα ειναι ο χωρος του μπαρ οπου εκει βρισκεται και ενα τζακι που με το που μπηκαμε μας ζεστανε. Συνεχιζει με ενα μικροτερο δωματιο που εχει τη βιτρινα με τη ποικιλια των κρασιων (η οποια ειναι πλουσια), μετα ενα πιο μεγαλο δωματιο με μια μεγαλη τηλεοραση που δειχνει απ οτι μας ειπαν αποκλειστικα και μονο αθλητικα (ευτυχως χωρις ηχο) και μετα το τελευταιο δωματιο με τη τζαμαρια που βλεπει στην αυλη. Πολυ ωραια φτιαγμενο και διακοσμημενο.
Κατσαμε στο μεγαλο δωματιο με τη τηλεοραση, το τραπεζι ηταν αρκετο για 6 ατομα αλλα μας ειπαν οτι εδω βαζουν εως και 5 για να μπορουν να κατσουν και να φανε ανετα, ξετρελαθηκα γιατι σ αλλα σε χωνουν και δεν μπορεις να κουνηθεις!

Λοιπον, παραγγειλαμε:

Σαλατα εποχης και Cobb (την ειχα διαβασει και ηθελα οπωςδηποτε να τη δοκιμασω), ποικιλια λουκανικων, εναν Αμερικανο μπεργκερ για να τον δοκιμασουμε ολοι, φιλετο κοτοπουλο, ενα χαλουμι απο ορεκτικα και μανιταρια Portobello.

Στους καταλογους που μας εφεραν, ειχε και μια λιστα απο κρασια, εκ των οποιων δεν γνωριζαμε καποιο αλλα ο σερβιτορος μας εξηγησε πως ειναι ολα απο ενα μικρο παραγωγο της Μονεμβασιας γιατι και απο κει καταγεται ο ιδιοκτητης, και οσοι τα εχουν δοκιμασει εμειναν ικανοποιημενοι. Οι γυναικες πηραμε ενα μπουκαλι Μοσχοφιλερο λευκο, το Λαλουδι και οι αντρες απο μια μαυρη μεγαλη μπυρα βαρελι και μια θολη μπυρα βαρελι παλι, ονομασιες δεν συγκρατησα, μου ειναι αδιαφορες..

Τα φαγητα που ηρθαν (και ειχε γινει τοσος ντορος εδω μεσα) ηταν οντως παρα πολυ καλα! Οι σαλατες εκπληκτικες, το χαλουμι και τα μανιταρια το ιδιο, αλλα οταν ηρθαν τα λουκανικα και το μπεργκερ ξετρελαθηκαμε. Ο Αμερικανος παααααααρα πολυ καλος και τεραστιος, ρωτησαμε για το μπιφτεκι και μας ειπε οτι ηταν 100% black angus, η ποικιλια ηταν πολυ καλα ψημενη και συνοδευοταν απο πιτακια καλαμποκιου και country πατατες, οι πατατες ηταν και στον Αμερικανο και απ οτι ειδα και τριγυρω, δεν παιζουν αλλες πατατες στο μαγαζι. Οποτε στο φαγητο παμε 4/4!!

Το σερβις ηταν επισης παρα πολυ καλο.
Γινοταν ενας πανικος στο χωρο, τα παιδια, 2 ατομα κυριως αλλα ειδα και μια αλλη κοπελα στο τελος, ετρεχαν σαν τρελα αλλα ολα τα προιοντα ερχοντουσαν στην ωρα τους και ηταν ευγενεστατοι και ετοιμοι να εξηγησουν τα παντα για ολα τα προιοντα. Οποτε και αυτοι 4/4 γιατι πραγματικα το αξιζαν.

Παμε στο VFM. Πηραμε τα φαγητα, ενα κρασι και 2 μεγαλες βαρελισιες για αρχη. Μεχρι εκει ημασταν στα 79 ευρω, υστερα τα αγορια πηραν απο 2 μπυρες ακομα ο καθενας (λογω του οτι εβλεπαν και διαφορα στη τηλεοραση) και εμεις 2 ατομικα κρασια λευκα (και αυτα εμφιαλωμενα παρακαλω! ). Ειχαμε ακομα αλλα 20 ευρω, ημασταν ευχαριστημενοι με το λογαριασμο, ειχαμε φαει και ειχαμε πιει πολυ καλα.

Καποια στιγμη ερχεται ο σερβιτορος και αφηνει 2 ακομα μεγαλες μπυρες για τους αντρες, κερασμα απο το μαγαζι, εμεις δεν καταφεραμε τα μικρα κρασακια οποτε το δικο μας κερασμα το γυρισαμε πισω. Σε πολυ λιγα μαγαζια που εχω παει το κανουν.. Το ηπιαμε στην υγεια του ιδιοκτητη και οταν ζητησαμε λογαριασμο μας εφεραν και σφηνακια μαστιχας και κορμο σοκολατας και πανακοτες σαν το απωτερο κερασμα! Οποτε αν μπορουσα να βαλω 10/4 θα το εκανα!

Στο μονο που εγω θα εβαζα 3/4 ειναι στο χωρο γιατι αν και ειναι παρα πολυ ομορφο το μαγαζι, ολα καλα και ωραια αλλα ο χωρος των καπνιζοντων ηταν μονο το τελευταιο δωματιο, ο σερβιτορος μας ειπε την επομενη φορα να παρουμε ενα τλφ να κλεισουμε για να ειμαστε σιγουροι, και αυτο θα κανουμε. Θα μπορουσε ομως, εφοσον το μαγαζι ειναι αρκετα μεγαλο να δωσει και στους μη καπνιζοντες την ιδια βαρυτητα με τους καπνιστες. Παντως ο εξαερισμος τους ειναι καλος.

Εννοειται οτι το προτεινω και μαλλον εμας θα γινει το στεκι μας γιατι μας κερδισε με την αμεσοτητα του, το πως αντιμετωπιζουν το πελατη (οχι απλα σαν ενα πορτοφολι) τις τιμες και την αναλογη ποιοτητα στα φαγητα του.

12 Δεκ 2015

Σαββατο απογευμα εμαθα μεσω fb για τη λειτουργια του O' Canto Pub, το οποιο ειναι το αδερφακι του O' Canto Bar στο Πασαλιμανι, στο οποιο παλαιοτερα υπηρξα θαμωνας αλλα τωρα πλεον λογω κρισης πηγαινω πιο αραια... Κανονισα και πηγαμε δυο ζευγαρια να δουμε το νεο μαγαζι. Παρκινγκ βρηκαμε ευκολα.

Με το που φτασαμε στο μαγαζι, συνειδητοποιησα πως ειχα ερθει πριν απο περιπου 1,5 χρονο για μπανιο και υστερα αραξαμε για φαγητο στον ιδιο χωρο που τοτε το ελεγαν Villa Marietta. Το ονομα αυτο δεν ξεχνιεται καθως ηταν και ο λογος που εμαθα για το ask4food. Το φαγητο ηταν χαλια και ο χωρος παρατημενος. Σε μια συζητηση μετα αναφερθηκε οτι στο ask4food θα μπορουσα να δω σχολια για φαγητο και μαγαζια.

Μπαινοντας στο site πεφτω σε μια ευστοχη κριτικη του χρηστη vagelis για το Villa Marietta που ηταν ολα τα λεφτα. Τα λεφτα που πεταξαμε εκεινο το απογευμα!

Τελος ομως η ιστορικη αναδρομη, παμε στο ψητο! Το μαγαζι ειναι απο τα ομορφοτερα που εχω επισκεφτει. Ειναι ενα παλιο αρχοντικο που πνιγεται απο τα δεντρα που βρισκονται στην αυλη του. Και στο πισω μερος εχει αυλη με γκαζον που ειναι οτι πρεπει για πιτσιρικια!

Το μαγαζι ειναι μεγαλο αλλα δεν ειναι ενιαιο, χωριζεται σε μεγαλες αιθουσες, διακοσμημενες με διαφορετικα θεματα απ οτι προσεξα. Πηγαμε Σαββατο βραδυ και εκεινη την ωρα δεν ειχε τραπεζι στους μη καπνιζοντες, επομενως κατσαμε στο μπαρ για μια μπυρα στα ορθια μεχρι να αδειασει καποιο και χαζευαμε το τζακι.

Ηρθε η ωρα να φαμε, οι επιλογες ειναι σχετικα λιγες στο καταλογο, ετσι παραγγειλαμε μια ποικιλια κρεατικων για 2, ψητα μανιταρια Portobello, nachos με πικαντικο κιμα και λιωμενο Cheddar, μια σαλατα Cobb και 2 burger για τα αγορακια, ενα Μexican πικαντικο και ενα American, κλασικο με 2 μπιφτεκια για μενα! Πηραμε και διαφορες μπυρες οπου υπαρχει και μεγαλη ποικιλια, και σε βαρελια και φιαλες! Ο σερβιτορος που μας εξυπηρετησε ηταν πολυ καλος στη δουλεια του και μας βοηθησε στις επιλογες μας.

Οι μεριδες ηταν μεγαλες και οτι δοκιμασαμε ηταν γευστικοτατο, αυτο ομως που ξεχωριζει και θελω να μεινω ειναι τα burger! Ντροπη μου, ισως να ειναι και ιεροσυλια αλλα προσωπικα θα τα συνεκρινα με του Μπαρ Μπεε Κιου! Φοβερο μπιφτεκι, το ψωμι του τελειο και η ποσοτητα αναλογα μεγαλη! Η μονη διαφορα ειναι πως οι πατατες ειναι country.

Η τιμη που πληρωσαμε για τα πραγματα που πηραμε ηταν VFM 4/4, στο τελος μας κερασαν μαζι με το λογαριασμο κορμο σοκολατας και σφηνακια μαστιχας. Το μονο μου παραπονο ειναι πως ο καταλογος δεν εχει γλυκα και ετσι περιοριστηκαμε στο κερασμα του κορμου ο οποιος ειναι φανταστικος αλλα δε μπορουσα να ζητησω και αλλο γιατι ντρεπομουν! Ας το σκεφτουν σαν προταση..

Απο τα μαγαζια που θα ξαναπαω και το συστηνω!

04 Μαι 2016

Έχουμε επισκεφτεί πολλές φορές το o canto pub και όλες τις φορές έχουμε μείνει πολυ ευχαριστημένοι.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, ιδανικός και για χειμώνα και για καλοκαίρι.
Είναι μια παμπ που μπορούν να επισκεφτουν και οικογένειες μιας που έχει και αυλή να παίξουν τα παιδιά και αλλαξιέρα στο μπάνιο για τα μωράκια μας.

Το προσωπικό είναι ζεστό, εξυπηρετικό και ταχύτατο.

Η ποιότητα του φαγητού εξαιρετική, οι μερίδες παραπάνω απο χορταστικές και με προσιτές τιμές.