ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ

Αγιου Γεωργιου 76 και Κρητης, Κορυδαλλος [Χάρτης]
  210 4952000

Καθημερινα 12:00-1:00 Δευτερα κλειστα
Παροχές:
Κάνει delivery Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Ωχ, τι μπέρδεμα είναι αυτό! Προσπαθώ εδώ και 10 λεπτά να σκεφτώ πόσο θα βαθμολογήσω σε γεύση τον Μπαρμπαδήμο και μπερδεύομαι. Να τον βαθμολογήσω συγκριτικά με τα άλλα καταστήματα της αλυσίδας του ή με βάση τον ανταγωνισμό από άλλες επιχειρήσεις;

Νομίζω πως η πιο δίκαιη βαθμολόγηση είναι η συγκεκριμένη, αλλιώς θα σας δημιουργούσα περισσότερες προσδοκίες από όσες ζήσαμε εμείς,4 άτομα στις 19/3, ένα ηλιόλουστο μεσημεράκι!

Ο Μπαρμπαδήμος άρχισε λοιπόν να αναπτύσσεται και να γίνεται αλυσίδα, δεν είμαι σίγουρος αν έχει και franchise. Αντικειμενικά, είναι από τα καλύτερα κεμπάπ στο είδος του, συγκρινόμενος με πιο συνοικιακά σουβλατζίδικα. Σημειώστε εδώ όμως πως δεν έχω δοκιμάσει όλον τον ανταγωνισμό, όπως πχ Κυρ Αρίστο ή το Γνήσιον.

Ο Μπαρμπαδήμος διακρίνεται ιδιαίτερα κατά τη γνώμη μου για τα κεμπάπ και για την εξυπηρέτηση. Νομίζω έχω αναφέρει πως λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένη μηχανή. Εδώ νομίζω πάντως πως διακρίνεται πρώτα για την εξυπηρέτηση και μετά για όλα τα άλλα.

Αφού λοιπόν κάναμε τη βόλτα μας στην Ταξιαρχών, κεντρικό εμπορικό δρόμο του Κορυδαλλού και μπήκαμε στα μαγαζιά, άρχισε η κοιλιά να γουργουρίζει κατά τις 15:40. Σκεπτόμενος να πάμε κάπου κοντά καθώς αργότερα εγώ εργαζόμουν, πρότεινα να επισκεφθούμε κάποιο μαγαζί στην περιοχή. Οι αντιρρήσεις αρκετές.

"Πάμε στο Ταξιδεύοντας να φάμε τη φοβερή γαριδομακαρονάδα" να μου λένε.

"Θα κοιτάξουμε να ξαναπάμε την άλλη βδομάδα που έρχεται και η γιορτή μου".

Τελικά με τα πολλά, αποφασίσαμε το ψάρι να το βαφτίσουμε κρέας και να πάμε στον κοντινό Μπαρμπαδήμο. Ο Μπαρμπαδήμος δεν πρέπει να έχει συμπληρώσει ένα χρόνο λειτουργίας, σε έναν δύσκολο δρόμο, πάνω από την πλατεία Ελευθερίας. Συνεπώς δεν βρίσκεται σε πιάτσα, αν και η τοποθεσία του είναι βολική. Πρόκειται για μαγαζί-γωνία αλλά δεν είναι στον πιο πολυσύχναστο δρόμο. Όπως και να'χει το παρκάρισμα είναι δράμα τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Τουλάχιστον θα γλιτώσετε τους κάγκουρες της πλατείας. Προσοχή όμως τα μεσημεριανά Σάββατα γιατί υπάρχει λαϊκή αγορά δίπλα από το μαγαζί.

Μπαίνοντας στο μαγαζί, που λογικά ήταν μονοκατοικία παλαιότερα, πριν την Εδέμ, θα αντικρύσεις έναν πολύ όμορφο χώρο. Χαλαρωτικός και νοσταλγικός, στα χρώματα του μπορντώ-κρεμ. Θετική εντύπωση μου έκανε πως ενώ ψάχναμε σε ποιό τραπέζι θα καθήσουμε, υπήρχε μια κυρία στο βάθος που καθόταν μόνη της και έκοβε τις πατάτες. Το έχω ξαναδεί και σε άλλα μαγαζιά της αλυσίδας. Κάποια καδράκια με παλιές φωτογραφίες, νοσταλγικές, ενώ η κουζίνα βρίσκεται λίγο πιο μέσα. Έτσι όπως είναι διαμορφωμένος ο χώρος, υπάρχει διαχωρισμός των τραπεζιών σαν σε δωμάτια με μαρμάρινα τραπέζια και ξύλινα τραπεζοκαθίσματα. Προτιμότερο για τα γούστα μου είναι να καθίσετε στη μπροστινή πρόσοψη του καταστήματος. Extra credit θα είναι η αυλή μπροστά από το μαγαζί για τα καλοκαιρινά βράδια.

Ανέφερα παραπάνω πως ο Μπαρμπαδήμος δίνει ιδιαίτερη προσοχή στην εξυπηρέτηση. Σε όσα μαγαζιά έχει τύχει να επισκεφθώ, συμπεριφέρονται πολύ φιλικά και ευγενικά, ακόμα και αν πρόκειται να παραγγείλω ένα τυλιχτό. Σε αυτόν τον τομέα έχουν επενδύσει πάρα πολύ και καλά κάνουν. Κάποιος πιο "υποψιασμένος" μπορεί να χαρακτηρίσει τη συμπεριφορά ολίγον στημένη, στη δική μου περίπτωση όμως δεν θα κάνω την τρίχα τριχιά. Ας είμαστε και λίγο καλοπροαίρετοι.

Η κοπέλα ευγενέστατη, μας έδωσε τη δυνατότητα να διαλέξουμε όποιο τραπέζι θέλουμε.... αλλά για 4 άτομα. Κάποια μεγαλύτερα για 6 άτομα απέφυγε με τρόπο να μας τα δώσει, για να έχουμε την άνεση μας. Άλλωστε είχαμε πάει αποφασισμένοι να φάμε, όχι να κοιταζόμαστε. Μια άνεση παραπάνω τη χρειαζόμασταν. Θα το δικαιολογούσα απόλυτα εαν το μαγαζί ήταν γεμάτο ή αν υπήρχαν κρατήσεις αλλά η ώρα ΔΕΝ ήταν αιχμής. Μικρό το κακό. Κατά τα άλλα πάντα με το χαμόγελο σε εξυπηρετούν και πάντα με προθυμία ακούν τις παρατηρήσεις σου. Χαίρομαι που παρακολουθούν τις κριτικές μέσω του ASK καθώς μόνο καλύτεροι μπορούν να γίνουν.

Κατά καιρούς οι περισσότεροι χρήστες έχουν αναφέρει για την τακτική του κεράσματος. Στον Μπαρμπαδήμο υπάρχει και αυτό. Θα αναφερθώ παρακάτω.

Παρατηρώ πως σιγά σιγά προσθέτουν και άλλα πιάτα στον κατάλογο τους το μοσχαρίσιο συκώτι ή η μερίδα από μοσχάρι γάλακτος (στα 11.8 ευρώ).

Η παραγγελία 4 ατόμων που τελικά αποδείχθηκε μεγάλη ήταν η εξής:

- Εμφιαλωμένο νερό στα 1.3 ευρώ που καταφθάνει με τα μαχαιροπίρουνα. Δεν θυμάμαι αν μας έφεραν και ψωμί, αυτό το σφουγγαρένιο γιατί δεν δίνω πολλή σημασία. Πάντως ντιπάκι κλπ δεν μας έφεραν.

- Κασάπ κιοφτέ στα κάρβουνα στα 8.7 ευρώ. Πολλά υποσχόμενο πιάτο, με αρκετή ποσότητα αλλά... δεν ξετρελαθήκα. Βρήκα τους κεφτέδες αρκετά κρεατένιους και χωρίς μπαχαρικά για να σπάνε τη μονοτονία. Θα τους ήθελα πιο αφράτους και ζουμερούς. Νομίζω τα βομβίδια της Θεσσαλονίκης μου έχουν κάνει τρομερή "ζημιά" όταν συγκρίνω παραμφερή πιάτα. Συνοδευόντουσαν από μια αρκετά λαδωμένη πίτα κομμένη σε λωρίδες και κάτι κρεμμυδοτομάτες. Εγώ ήμουν επικεντρωμένος στο κρέας.

- Αυγά του κανάκαρη με πατάτες, παστουρμά και σουτζούκι στα 7 ευρώ. Κατέφθασε πρώτο στο τραπέζι, πληθωρικό και μπουχτιστικό. Στη συνέχεια δεν είχαμε την ίδια όρεξη για τα κυρίως μας. Νομίζω πως έχω φάει ελαφρώς καλύτερη εκτέλεση σε άλλα μαγαζιά της αλυσίδας. Το κύριο πρόβλημα μου είναι πως συναντώ τις πατάτες σχετικά αχυρένιες χωρίς ιδιαίτερη γεύση, ενώ και το αυγό είναι σφιχτό. Ίσως μια πιο μελάτη έκδοση να ήταν πιο γευστική και λαχταριστή στο μάτι. Ο παστουρμάς προστίθεται σε φλοίδες στην κορυφή του πιάτου, το σουτζούκι σε μικρά κομμάτια είναι το πιο γευστικό μέρος του πιάτου κατά την απόψη μου.

- Γιαουρτάκι με μυρωδικά στα 2.5 ευρώ, ότι πρέπει σαν συνοδευτικό και καλή μερίδα, δροσερό.

- Κεμπάπ μισή μερίδα στα 4.9 ευρώ. Περιέχει 2 σούβλες αντί των 4 αλλά και πάλι αν έχεις βάλει στη μέση και άλλα πιάτα θα σε ικανοποιήσει η ποσότητα. Ο άνθρωπος που το δοκίμασε είναι αρκετά "ιδιότροπος", δεν είναι και πολύ των νεωτερισμών. Προσπαθούμε να τον βάλουμε στον "ίσιο δρόμο", χαριτολογώντας πάντα. Γενικά είναι των παραδοσιακών γεύσεων! Παρ'όλα αυτά, θεωρεί το κεμπάπ του Μπαρμπαδήμου από τα καλύτερα, αρκετά γευστικό και παραδοσιακό. Και μιλάμε για άνθρωπο που δεν λέει μισές αλήθειες.

- Κέρασμα πρώτο! Πιάτο με μελιτζάνες και κόκκινες πιπεριές σε μια πολύ γλυκιά σαλτσούλα. Αρκετά ευχάριστο σαν ορεκτικό με φρέσκα υλικά, παρ'ότι δεν συμπαθώ και πολύ τις μελιτζάνες. Υπάρχει προσθήκη αρκετής ζάχαρης που γλυκαίνει το πιάτο, ικανοποιώντας τα γούστα μου.

- Μισή μερίδα γιαουρτλού στα 5.5 ευρώ. Ισχύει ότι και για το κεμπάπ,2 σούβλες. Δοκιμάζοντας το το βρήκα σχετικά άτονο, όπως και το γιαούρτι που μου φάνηκε πολύ νερουλό. Υπάρχει το ελαφρυντικό πως φουσκώσαμε από τα αυγά του κανακάρη αλλά και πάλι σαν κάτι να του έλειπε. Δεν είχε σπιρτάδα, κάτι που να δυναμώσει την ένταση στην οπτική εικόνα και τη γευστική ικανοποίηση. Σαφώς και έχω δοκιμάσει και καλύτερα.

- Τζιγέρι μόσχου στα 8.9 ευρώ. Τρυφερότατο συκώτι γάλακτος κομμένο σε λωρίδες. Εδώ τους παραδέχομαι. Ήταν δικό μου πιάτο που με ικανοποίησε και δεν βρήκα ούτε ίχνος ίνας. Το μόνο που θα ήθελα ήταν λίγο παραπάνω χοντρό αλάτι και λιγότερο λάδι στο σκεύος που μου σερβιρίστηκε, άλλος θα το θεωρούσε μπλούμ στο λάδι. Σε ξεχωριστό πιατάκι ήρθε η γαρνιτούρα του, πατάτες τηγανιτές και πίτες. Ούτε εδώ μπορώ να θεωρήσω τις πατάτες λαχταριστές...

- 2 Κόκα Κόλες 250 μλ στα 3.6 ευρώ συνολικά.

- Ζητήσαμε ημίγλυκο κρασί, όπως και στην επίσκεψη μας στη Φεγγαρόπετρα και πήραμε την ίδια απάντηση. "Εχουμε ροζέ που γλυκίζει", οπότε λέμε ΟΚ. Σημειώστε εδώ πως σε κάθε τραπέζι είναι τοποθετημένο από ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί με την ονομασία Έαρ Μεσσηνίας,750 μλ. Η τιμή του πολύ οικονομική, στα 5.8 ευρώ. Από γεύση τίποτα το ιδιαίτερο, απλώς ικανοποιητικό για συνοδευτικό του φαγητού. Σίγουρα δεν ήταν ημίγλυκο. Όταν λοιπόν μας ρώτησε η σερβιτόρα της απαντήσαμε πως δεν ήταν ημίγλυκο. Δεν πτοήθηκε καθόλου και μας παρακάλεσε ευγενικά να δοκιμάσουμε και το χύμα που έχουν καθώς είναι από τον ίδιο προμηθευτή. Μας είπε χαρακτηριστικά "Το προμηθευόμαστε σαν ημίγλυκο. Λαμβάνουμε σοβαρά τις παρατηρήσεις των πελατών μας για να μπορέσουμε να διορθώσουμε αστοχίες". Και το χύμα δεν ήταν πολύ καλύτερο, απλώς ήταν λιγότερο ξηρό. Παρ'όλα αυτά η αντίδραση της κοπέλας ήταν φουλ επαγγελματική.

- Κέρασμα δεύτερο! Ένα πιατάκι με 4 μικρά σεκέρ παρέ. Είναι από τα γλυκά που μπορώ να πω "πάρε και την ψυχή μου". Στην Κωνσταντινούπολη είχα ταράξει όλα τα ζαχαροπλαστεία για πάρτη τους. Στην προκειμένη, δεν ήταν και τα καλύτερα που έχω φάει, ήταν πάντως ικανοποιητικά για το κλείσιμο και θα τα ξαναδοκίμαζα.

Σύνολο στα 48.2 ευρώ.

Σαν τελική εντύπωση θα πω:

Η βαθμολογία μου στην ποιότητα φαγητού θα έπρεπε να είναι 2.5. Επειδή πρόκειται για αλυσίδα όμως, έχω πολύ περισσότερες απαιτήσεις, καθώς σε άλλα καταστήματα είχα καλύτερη γευστική εμπειρία. Και επειδή και οι τιμούλες δεν είναι και ευκαταφρόνητες, περιμένω τις κατάλληλες διορθώσεις.

Προσοχή, δεν μιλάμε για ακριβό μαγαζί, ειδικότερα αν πας με παρέα και κάνεις σωστή διαχείρηση της παραγγελίας, θα περάσεις καλά και οικονομικά δοκιμάζοντας αρκετές γεύσεις. Το όλο θέμα είναι πως ο Μπαρμπαδήμος έχει βάλει ψηλά τον πήχη, οπότε το όλο κόνσεπτ είναι και πολλά υποσχόμενο. Έχει ξεφύγει πλέον από τα στενά δεδομένα ενός συνοικιακού καταστήματος.

Κάτι που δεν μου πολυάρεσε είναι η τιμολόγηση στα καλαμάκια. Μου μοιάζει κοροϊδία το 1.55 σε χοιρινό-κοτόπουλο-κεμπάπ. Καλύτερα να το κάνατε ρε παιδιά 1.60, χτυπάει σαν "γυφτιά" στο μάτι, πράγμα που δεν αντιπροσωπεύει τον Μπαρμπαδήμο. Να ξέρετε πως οι τιμές είναι ελαφρώς υψηλότερες σε σχέση με του ντελίβερι.

Όσοι πάτε για τυλιχτά να είστε προετοιμασμένοι πως πατάτες δεν βάζουν μέσα, ενώ και η τιμολόγηση τους στα 2.3 ευρώ δεν είναι ο ορισμός του VfM όσο παραδοσιακά και αν παρουσιάζονται από το μαγαζί. Ίσως χρειαστείτε 3.

Όπως και να έχει όμως.... ο Μπαρμπαδήμος είναι μέσα στις πρώτες μου επιλογές και θα συνεχίσει να είναι. Τις διορθώσεις του να κάνει θέλω μόνο για να τον τιμώ πιο συχνά, άλλωστε η περιοχή με βολεύει.

Η επόμενη παραγγελία θα είναι για το σπίτι. Πλησιάζουν και τα πλέυ όφ του μπάσκετ, καλά να είμαστε εμείς στη Δραπετσώνα καθαρίσαμε για φέτος στο βόλευ!!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Δουλευω σε μια εταιρεια και το καλοκαιρι κλεινει για καποιες μερες, να παρουμε και εμεις τις αδειες μας, να κανουμε και ενα μπανακι! Μια μερα πριν ανοιξουμε το αφεντικο μας εβγαλε για να μας κερασει, να ξαναβρεθουμε ολοι μαζι. Κατσαμε λοιπον, βολευτηκαμε και ξεκινησαν τα πιατα που παραγγελθηκαν για μας!!

Πατατες τηγανιτες με σαλτσα και τυρι,
πατατες σκετες,
μερακλιδικο μπερεκετι,
αχταρμα,
παστουρμαλι με παστουρμα,
παστουρμαλι με τυρι,
και ενα μοσχαρι γαλακτος.

Απο μπυρες πηραμε vice Αλφα.

Οτι (μα οτι) πηραμε, ηταν εξαιρετικο! Πρωτα ηρθαν τα κερασματακια απο το μαγαζι, 2 διαφορετικα πιατα, το ενα ηταν σιγουρα σπεντζοφαι, το αλλο δεν θυμαμαι.. Εξαιρετικα! Μετα ξεκινησαν με τα πιατα.. Απλα δε σταματουσαν και οτι εφερναν ηταν πολυ καλο! Οι μπυρες στη σωστη θερμοκρασια, ολα καλα!

Μας κερασαν και αυτοι απο ενα παστουρμαλι, ενα συκωτι, τζατζικι και μια γυρα μπυρες! Νομιζω πως το αφεντικο μου ειναι καλος πελατης, γι αυτο..

Ηταν και η ατμοσφαιρα και ο χωρος πολυ ωραια, το προσωπικο ευγενεστατο και χαμογελαστο, το κτιριο να τρελαινεσαι απο την ομορφια του, πολυ προσεγμενο και με ωραια διακοσμητικα!

Το προτεινω ανεπιφυλακτα, εχει πολυ ωραιες γευσεις, χορταρτικες μεριδες, ωραιο κλιμα και καλες τιμες!

Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Επισκευτήκαμε το μαγαζί ανημερα της 28ης Οκτωβριου. Εδώ και λίγο διάστημα ειχε ανοιξει κοντα στο σπίτι μας και αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε. Είχαμε επίσης ακουσει καλά λόγια για τα άλλα μαγαζιά της αλυσίδας.

Λόγω της ημερας και μη έχοντας κάνει κράτηση, ίσα ισα που προλάβαμε ένα τραπέζι για 4 άτομα. Όλα τα τραπέζια ήταν στρωμμένα και ετοιμα. Μόλις καθισαμε μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και το καλάθι με τα ψωμάκια. Ευχάριστη έκπληξη πως αντί για το συνηθισμενο ντιπ, μας προσέφεραν σπετσοφάι. Αρκετα πρωτότυπο.

Ο κατάλογος δεν εχε μεγαλη ποικιλία, αλλά ειναι πληρως εικονογραφημενος. Σχεδόν για όλα τα φαγητά, υπάρχει και μια φωτογραφία. Επίσης, κάποια πιάτα εχουν παραλλαγές, αλλά και μικρη ή μεγάλη μερίδα.

Παραγγείλαμε μια χωριατικη σαλάτα, για ορεκτικα τζατζίκι, χούμους και πατάτες και για κυρίως πιάτα 2 καλαμάκια κοτόπουλο, 1 πιτα κεμπαμπ, μία μερίδα "αναποφάσιστη" (περιειχε χοιρινο, κεμπαμπ, κοτόπουλο, σουντζουκι) και μια μερίδα γιαουρτλου κεμπάμπ.

Υπήρξε γενικα μια καθυστερηση στην παράδοση των φαγητών, που δικαιολογειται ως ενα βαθμο λόγω της ημερας. Η σαλάτα ηταν αρκετα μεγάλη και το τζατζίκι γευστικο, χωρίς να αφήνει την έντονη οσμή του σκόρδου. Οι πατάτες δεν ηταν προτηγανισμενες και αρκετα τραγανές.

Όσο αφορα τα κυρίως πιάτα, οι δυο μερίδες περιειχαν μια πιτα κομμένη στα τέσσερα. Το γιαουρτλού ηταν αρκετα γευσικό, χωρις να είναι βαρύ. Δεν μπορω να βρω κάτι λάθος σε κανενα απο τα πιάτα (το γεγονός οτι τα φάγαμε όλα, μαρτυρα αυτό), χωρίς βέβαια να υπάρχει κατι το ιδιαίτερο να αναφερω.

Ο χωρος ειναι αρκετα μεγαλος, καινουριος με έντονα χρωματα και στη διακοσμηση που επιβαλει η αλυσιδα. Το συγκεκριμμενο μαγαζί βρίσκεται στο χωρο που στεγαζόταν παλια ενα φροντιστηριο, οπότε η διαρρυθμιση του ακολουθει αυτη του σπιτιου. Εχει και χωρο έξω, που φανταζομαι πως θα χρησιμοποιειται το καλοκαιρι. Η πρόσβαση ειναι αρκετα ευκολη (εχει σταση λεωφορειου ακριβως απέξω), αλλά το παρκάρισμα - ιδιως μια τέτοια ημερα - είναι λίγο δύσκολο.

Η εξυπηρέτηση κυμανθηκε σε αρκετά καλά επίπεδα. Το προσωπικο ηταν ευγενικό και εξυπηρετικό, αλλά υπήρξε ένα πρόβλημα, τουλάχιστον σε εμάς. Έφεραν τα κυρίως πιάτα, χωρις να μας εχουν φερει τη σαλάτα. Την εφεραν αφου χρειάστηκε να τους το υπενθυμίσουμε. Συνήθως η σαλάτα ερχεται πριν και από τα ορεκτικά.

Συμπερασματικά, για την ποιότητα και τα χρήματα που πληρώσαμε, νομιζω πως εχω πάει και σε καλύτερα μαγαζια του ειδους. Δεν θα το απέκλεια να ξαναπάω καποια στιγμή, αλλά δεν θα ειναι η πρωτη επιλογή. Ίσως σε μια ημερα με οχι τόσο μεγάλη κίνηση.

Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Μπαρμπαδημος. Λοιπον, περα απο κατι τυλιχτα σουβλακια που ειχα παρει απο το μικρο μαγαζι πανω απο την μαρινα ζεας, δεν ειχε τυχει να φαω σε καποιο καταστημα τις αλυσιδας. Ο ξαδερφος απο τον Κορυδαλλο μας εκανε το τραπεζι για την γιορτη του σε ενα καινουργιο μαγαζι που εχει ανοιξει στην γειτονια του, δυο βηματα απο την Πλατεια Ελευθεριας.

Κυριακη μεσημερι, ο καιρος καλος και κατσαμε στον εξωτερικο χωρο ενος ανακαινισμενου, νεοκλασσικου κτιριου που ευτυχως δεν εχουν αλλαξει τον χαρακτηρα του, διατηρωντας τα παλια μωσαικα και τις γυψινες διακοσμησεις του.

Στο ψητο τωρα! Μολις κατσαμε μας φερανε ενα πιατακι σπετσοφαι και κοιταχτηκαμε, του στυλ μαλλον λαθος, αλλα μας εξηγησε ο σερβιτορος οτι ειναι κερασμα, ηταν οτι πρεπει για το ξεκινημα. Πηραμε διαφορα ορεκτικα και πιατα με αναμεικτα κρεατικα για δοκιμη, το παστουρμαλι ηταν το ορεκτικο που ειχε και επαναληψη απο τα κρεατικα, το κοτοπουλο ηταν πολυ καλο οπως και το κεμπαπ, και η σουβλα η μοσχαρισια γαλακτος την οποια μας βοηθησε ο σερβιτορος να διαλεξουμε, ηταν πιστευω ο λογος που με κερδισε και θα ξαναπαω, σαλατα δεν πηραμε το παρεακι ηταν κρεατοφαγοι φανατικοι! Στο τελος φαγαμε για γλυκο πολιτικο κιουνεφε, Οτι φαγαμε ηταν γευστικοτατο!

Λιγα ειναι τα μαγαζια που εχω παει και δεν υστερουσαν καπου, πιστευω οτι και ο Μπαρμπαδημος μπηκε σε αυτη την λιστα!

Ιούλ

Πριν κανα 2 βδομαδες ανοιξε στη γειτονια μου ενα υποκαταστημα της εν λογω αλυσιδας και ετσι ενα βραδυ αποφασισα με την κοπελα μου να το επισκεφτουμε. Δεν ξερω τι γινεται με τους αλλους μπαρμπαδημους, καθως δεν εχω επισκεφτει καποιον, ετσι η περιγραφη μου αφορα αποκλειστικα το συγκεκριμενο μαγαζι.

Ο χωρος ειναι αρκετα μεγαλος, πληρως ανακαινισμενος και στα χρωματα και στη διακοσμηση που επιβαλει η αλυσιδα. Εχει τραπεζακια εξω σε δυο επιπεδα, με το χαμηλοτερο να ειναι σχεδον στο επιπεδο του δρομου. Το καλο ειναι οτι οι γυρω δρομοι δεν εχουν και τοσο μεγαλη κινηση, μονο μια σταση λεωφοριου που ειναι ακριβως διπλα στο μαγαζι μπορει να ενοχλησει καπως. Υπαρχουν και τραπεζια μεσα, αλλα εμεις λογω καλοκαιριου κατσαμε εξω.

Προβλεπεται να ανοιξει και δευτερος οροφος. Το παρκινγκ ειναι σχετικα ευκολο τοσο στους γυρω δρομους οσο και σε ενα χωρο μπροστα απο το μαγαζι.

Το προσωπικο ειναι αρκετα ευγενικο, αλλα καθυστερουν στην εξυπηρετηση.

Με το που κατσαμε, ηρθε ο σερβιτορος και αφησε καταλογους. Ο καταλογος δεν ειναι μεγαλος καθως εχει στην ουσια μονο κεμπαπ, σουτζουκι, καλαμακι κοτοπουλο και χοιρινο. Μεγαλη αρνητικη εντυπωση οτι δεν ειχαν στο τραπεζι ουτε σουπλα ουτε τραπεζομαντηλο και στην ουσια ετρωγες πανω στα απομειναρια των προηγουμενων. Μετα απο λιγη ωρα μας φερνουν μπουκαλι νερο και εμεις τους ζητησαμε κανατα, την οποια μας εφεραν.

Στη συνεχεια μας εφεραν σπετσοφαι ενα μικρο πιατακι κερασμα απο το μαγαζι και ψωμι. Το σπετσοφαι δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο. Εδω ομως εκαναν ενα μεγαλο λαθος. Χωρις να μας ενημερωσουν οτι υπαρχει χρεωση, χωρις να το αναφερει ο καταλογος και χωρις να μας ρωτησουν αν θελουμε ψωμι, μας αφησαν το ψωμι και μας χρεωσαν 90 λεπτα το ατομο. Μεγαλο λαθος.. επισης ενω πηραμε κανατα νερο, μας χρεωσαν μπουκαλι εμφυαλωμενο, το οποιο μας αφαιρεσαν υστερα απο παρατηρηση μας.

Οσον αφορα το φαγητο. Εμεις πηραμε 2 πιτες με κεμπαπ απ'ολα, δηλαδη τζατζικι η γιαουρτι, ντοματα, κρεμμυδι, σαλτσα, 1 με χοιρινο καλαμακι και μια με κοτοπουλο και μια μεριδα πατατες αφου δεν βαζουν καθολου πατατες στις πιττες.

Οι πιτες ηρθαν μετα απο 1 ωρα και ηταν οι πιο μικρες που εχω δει ποτε στη ζωη μου. Η ντοματα και το κρεμμυδι ηταν σχεδον ανυπαρκτο. Μια φετουλα ντοματα κομμενη στα τεσσερα και απλωμενη σε ολη την πιττα, ενω η πιττα ηταν και πολυ σφιχτα τυλιγμενη και τελειως αψητη με αποτελεσμα να ειναι και αγευστη και βαρια για το στομαχι και να μην εχει καλη υφη.

Γενικα οι πιτες ηταν πολυ ανοστες και με την καμμια δεν αξιζαν 2,3 ευρω πριν την αλλαγη φπα. Τωρα δεν ξερω ποσο κανουν. Το καλαμακι χοιρινο ηταν μαλακο, αλλα αψητο, το κοτοπουλο αδιαφορο, το ιδιο και το κεμπαπ.

Για 4 πιττες και μια πατατες πληρωσαμε 15 ευρω. Δεν νομιζω να ξαναεπισκεφτω παντως το συγκεκριμενο μαγαζι και γενικα την αλυσιδα αυτη, καθως οι πιττες ειναι μικρες, αγευστες, χωρις πατατες και πανακριβες. Υπαρχουν μαγαζια που σε χαμηλοτερη η και στην ιδια τιμη προσφερουν μεγαλυτερες και γευστικοτερες πιττες και δεν σε φεσωνουν με το καλημερα με ψωμια και νερα.

Γενικα το συγκεκριμενο μαγαζι ηταν για μενα μια απογοητευση και η μονη περιπτωση να το ξαναεπισκεφτω ειναι πολυ αργοτερα για να δω αν βελτιωθηκαν.

Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Το τελευταιο διαστημα ειχα αμελησει λιγο τις κριτικες, προχτες ομως βρεθηκαμε στο Κορυδαλλο με τη παρεα μου και καταληξαμε στο Μπαρμπαδημο μετα απο συστασεις. Οντως οτι δοκιμασαμε ηταν εξαιρετικο αν και ειχα τις επιφυλαξεις μου λογω του οτι πλεον εχει γινει αλυσιδα.

Καθησαμε πανω με ωραια δροσια και ξεκινησαμε τη παραγγελια.

Πηραμε μια σαλατα του Πασα, μια ποικιλια με διαφορα κρεατικα για να δοκιμασουμε κι ενα τζιερι μοσχου γαλακτος. Πηραμε και κατι ορεκτικα τα οποια ηταν με γεμιση παστουρμα και τυριου, τηγανιτα, αλλα δεν θυμαμαι το ονομα. Ολα ηταν εξαιρετικα και οι μεριδες χορταστικες.

Τα παιδια που δουλευαν ηταν ολα τρομακτικα ενημερα του καταλογου και ευγενικα και μας βοηθησαν στο να μην παραγγειλουμε παραπανω απο αυτα που χρειαζομασταν. Εχοντας φαει σε αναλογα κεμπαπτζιδικα - αλυσιδες θα συστηνα το συγκεκριμενο σαν το καλυτερο σ´ αυτη τη κατηγορια.

Ο χωρος πολυ ωραιος, νεοκλασικο κτιριο, διακοσμημενο πολυ διαχρονικα, με παλια αντικειμενα. Χαζη λεπτομερεια αλλα τα πλακακια οπως ανεβαινουμε τα σκαλοπατια ειναι εξαιρετικα!

Το vfm δικαιο, δεν θυμαμαι ακριβως το ποσο αλλα εχοντας παρει και κατι μπυρες, κατ´ ατομο πηγαινε περιπου 18€. Πολυ καλη η αναλογια του, φυγαμε αρκετα ευχαριστημενοι ολοι και σιγουρα θα ξαναπαμε.

Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Μπαρμπαδημος και παλι Μπαρμπαδημος!

Πρωτη κριτικη σε μαγαζι γνωστο! Ποιος δε ξερει το Μπαρμπαδημο.. Πηγαμε να χαλαρωσουμε και να φαμε κατιτις με τη παρεα και πραγματικα περασαμε πολυυυυυ καλα! Ξεκιναω τη κριτικη μου:

Γευση:
Παραγγειλαμε: Τυροπιτακια, μιση μεριδα με τυρι και αλλη μιση με παστουρμα! Εξοχα! Πολυ καλα τηγανισμενα και καθολου λαδιλα! Ευγε!
Τζατζικι, με ξετρελανε το γεγονος πως το αγγουρι ηταν ψιλοκομμενο κ οχι σε φλουδες!
Πατατες τηγανιτες: εμενα με συνεπηρε η μυρωδια τους, οντως φρεσκες και ψιλοκομμενες (οπως αλλωστε λεει και η ταμπελα απ εξω), ακομη και η ριγανη που ειχαν χρησιμοποιησει μοσχομυριζε!
Μιση μεριδα Γιαουρτλου κεμπαπ: πολυ καλο πιατο, 2 κομματια κεμπαπ, ωραια σαλτσα με το γιαουρτι, πολλα πιτακια απο κατω (εγω ειμαι του ψωμιου), κ παπρικα on the top!
Ποικιλια Αναποφασιστου: χοιρινο, κοτοπουλο και 3 κεμπαπ! Ολα εξαιρετικα σε γευση αλλα και σε μεγεθος!

Εξυπηρετηση:
Της βαζω 3/4 γιατι: ενιωσα πως υπηρχε λιγο ενα χασιμο.. Οχι πολυ καλη οργανωση.. Ο κοσμος περιμενε να πληρωσει, καποια τραπεζια ηταν αμαζευτα και εμας μας αργησαν τα φαγητα μας λιγο....

Χωρος: εξαιρετικος, πολυ προσεγμενος, ωραια χρωματα!

VMF: δεν πληρωσα εγω το λογαριασμο αλλα το αγορι μου δεν χλωμιασε, οποτε ειμαστε καλα!

Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Είναι ένα εστιατόριο με πολύ όμορφο περιβάλλον, οικείο και ζεστό. Το καλοκαίρι η αυλή του είναι καταπληκτική. Το φαγητό είναι απίστευτο και το προσωπικό φιλικότατο και εξυπηρετικό. Σαββάτο και Κυριακή βράδυ είναι δύσκολο να βρείς τραπέζι, οπότε προτιμώ να πηγαίνω καθημερινές.

Η κουζίνα είναι Πολίτικη αλλά δεν είναι βαριά. Η μερίδα με το μοσχαράκι είναι το μόνο κρέας που τρώει ο γιός μου εκτός από κυμά, είναι απίστευτα μαλακό. Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλο τον κατάλογο. Το μόνο που δεν μου πολυαρέσει είναι η σαλάτα ταμπουλέ.