Αν νοσταλγήσατε την κλασική μαμαδίστικη μακαρονάδα ο “Ακάκιος” άνοιξε και μας τη θυμίζει. Η ομάδα του “Κυρ – Αρίστου” στη γνωστή γειτονιά του Παλαιού Φαλήρου μας υποδέχεται σε ένα μαγαζί που θυμίζει έντονα μοναστηριακό σκηνικό. Μακαρόνια με κοτόπουλο, με κόκορα, με μοσχαρίσιο κιμά, με πεκορίνο και πολλά ακόμα εκλεκτά πιάτα με έμφαση στην παραδοσιακή κουζίνα και στη γευστική φινέτσα συνθέτουν την πληθωρική κουζίνα του “Ακάκιου”.
Στο μενού θα πρέπει να προσθέσουμε τη μεγάλη επιλογή του “Ακάκιου” με πίτσες παραδοσιακών υλικών και εκπληκτικών γεύσεων. Γιαουρτλού, ιμάμ, φρέσκων λαχανικών, χωριάτικης και πολλών ακόμα επιλογών σε προσκαλούν να δοκιμάσεις και να απολαύσεις τις προτάσεις ενός από τα ελάχιστα μαγαζιά που υποστηρίζουν φανατικά την ελληνική εκδοχή της μοντέρνας κουζίνας.

18.00-01.30 ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13.00-01.30 ΣΑΒΒΑΤΟ-ΚΥΡΙΑΚΗ

Έχει parking
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away

21 Μάρ 2018

Αποχωρώντας από τον Κυρ Αρίστο ένα βραδάκι Παρασκευής που τον επισκέφθηκα, το μάτι μου έπεσε και στα υπόλοιπα μαγαζιά της πιάτσας του Π. Φαλήρου και ιδίως στον Ακάκιο. Ήταν 9 το βράδυ, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και το όλο σκηνικό μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Διαβάζοντας και τις κριτικές στο site, η απόφαση είχε ήδη παρθεί, η επίσκεψη στον ΑΚΑΚΙΟ δεν θα αργούσε να πραγματοποιηθεί. Όπερ και εγένετο, το Σάββατο πριν από την Καθαρή Δευτέρα, φθάσαμε, μετά από τηλεφωνική κράτηση, στον ΑΚΑΚΙΟ για να δοκιμάσουμε τα πιάτα του.

Για το πάρκινγκ τα είπαμε στην προηγούμενη κριτική για τον Αρίστο. Έχει τα θεματάκια του, κάπου ωστόσο θα βολευτείτε σε κάποιο γειτονικό στενό. Ο χώρος, προσωπικά μου άρεσε πολύ. Σε μοναστηριακό στυλ, με ανάλογα διακοσμητικά (μανουάλια, πάγκοι εκκκλησίας, παγκάρια, κεριά) και με ξύλινες καρέκλες, σε κάποιους ίσως φανεί υπερβολικός, εμένα πάντως μου άρεσε. Ο φωτισμός επίσης χαμηλότερος από το αναμενόμενο για χώρο εστίασης, ταιριαστός ωστόσο με το όλο κλίμα που επικρατούσε. Στα συν μάλιστα, η απόλυτη απαγόρευση του καπνίσματος, κάτι για το οποίο μάλιστα είχαμε ενημερωθεί και τηλεφωνικά κατά την κράτησή μας.

Ως προς την εξυπηρέτηση επίσης τα πράγματα κύλησαν ομαλά. Στην αρχή μας υποδέχθηκε κάποιος που μας οδήγησε στο τραπέζι της κράτησης μας, το πολυάριθμο προσωπικό (σε αντίστοιχη αμφίεση με το χώρο) μας εξυπηρέτησε χωρίς προβλήματα, ενώ και στο τέλος κάποιος βρέθηκε να μας ξεπροβοδίσει. Απόδειξη κόπηκε με την παραγγελία, το νεράκι ήταν εμφιαλωμένο, δεν ζητήσαμε ωστόσο να αλλαχθεί με βρύσης, ενώ και στο τέλος μας έφεραν και 2 σφηνάκια με γρανίτα λεμόνι.

Το μενού είναι επικεντρωμένο, όπως θα ήταν αναμενόμενο, σε ζυμαρικά και δευτερευόντως σε πίτσες. Αναλυτικότερα ο κατάλογος περιλαμβάνει 8 ορεκτικά, με έμφαση ιδίως σε πίτες και ζύμες, καμιά δεκαριά σαλάτες, άλλες τόσες πίτσες και περίπου 20 πιάτα με ζυμαρικά. Για τιμές μπορείτε να ανατρέξετε στο site της επιχείρησης, όπου βρίσκεται αναρτημένος αναλυτικός κατάλογος και με τιμές. (εγώ δυστυχώς τον είδα μετά, για αυτό και οι τιμές μου έκαναν αρκετή εντύπωση, όπως θα δείτε παρακάτω). Τέλος πάντων, εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,5 €), χωρίς ψωμί ή κάποιο συνοδευτικό. Ενδεχομένως το ψωμί έπρεπε να το παραγγείλουμε, ωστόσο λόγω ζυμαρικών δεν ασχοληθήκαμε.
- μία σαλάτα ανάμεικτη (9,30 €), δηλαδή σαλάτα πράσινη, με κολοκύθι σε λεπτές φέτες, κρητική φρέσκια ξινομηζύθρα, ντοματάκια και σπανάκι. Νόστιμη σαλάτα, με φρέσκα και «ζωντανά» λαχανικά, ικανοποιητική ποσότητα. Η σως σε λογική επίσης αναλογία, ενδεχομένως σε κάποιους φαινόταν λίγη, εμένα δεν με ενόχλησε. Το τυρί θα μπορούσε να είναι και περισσότερο. Η τιμούλα δυστυχώς αρκετά τσιμπημένη, καθώς δεν υπήρχε, τουλάχιστον για μένα, κάποιο υλικό που αύξανε το κόστος της, σκεφθείτε μάλιστα ότι ήταν και από τις πιο οικονομικές του καταλόγου.
- μανιτάρια γεμιστά πορτομπέλο με γέμιση τυριών, φρέσκο κρεμμύδι και κρέμα, πάνω σε φύλλα ρόκας (8,20 €). 4 φυσιολογικού μεγέθους μανιτάρια, ωραία ψημένα και αρκετά νόστιμα. Για την τιμή, ας τα πούμε καλύτερα στο τέλος συνολικά.
- από ζυμαρικά εγώ επέλεξα γιαουρτλού με χοντρό μακαρόνι, σάλτσα ντομάτας, σκόρδο, μπούκοβο, ψιλοκομμένο καυτερό σουτζούκι και γιαούρτι μυρωδικών (11.50 €). Ωραία βρασμένα τα ζυμαρικά, το πιάτο δεν ήταν ιδιαίτερα καυτερό, καθώς και το σουτζούκι το βρήκα αρκετά ήπιο, έδινε πάντως ωραίο άρωμα στο πιάτο. Θα την προτιμούσα ενδεχομένως τη σάλτσα σε μικρότερη ποσότητα.
- η γυναίκα μου πήρε παπαρδέλες με κυβάκια κολοκυθιού, κίτρινη πιπεριά, καπνιστό χοιρινό τρικάλων, καραμελωμένο κρεμμύδι και ζεστή κρέμα τυριού (10,90 €). Σωστά βρασμένα και εδώ τα ζυμαρικά, πιο ήπια σαφώς σε γεύση, με υλικά ωστόσο που ταίριαζαν μεταξύ τους, νόστιμο συνολικά πιάτο. Εδώ, ωστόσο, η ποσότητα της κρέμας τυριού ήταν πραγματικά υπερβολική, με αποτέλεσμα, μετά από λίγη ώρα και αφού το πιάτο είχε κρυώσει, η κρέμα ομογενοποιήθηκε με τα ζυμαρικά και το οπτικό θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα θελκτικό.
Συνολικά, οι γεύσεις μας άφησαν ευχαριστημένους. Εγώ τα απόλαυσα τα ζυμαρικά μου, το ίδιο και η γυναίκα μου, έως κάποιο σημείο τουλάχιστον. Η σαλάτα και τα μανιτάρια επίσης δεν έκρυβαν δυσάρεστες εκπλήξεις.

Από άποψη τιμών, ωστόσο, θα τα χαλάσουμε. Λοιπόν έχουμε και λέμε, για δύο ζυμαρικά, μία σαλάτα, ένα ορεκτικό και δύο μπύρες alfa (4 € έκαστη) πληρώσαμε 49,40 €, τιμή που από μόνη της μου φαίνεται κάπως τσιμπημένη, αλλά θα μπορέσω εν μέρει να τη δικαιολογήσω, λόγω των ωραίων πιάτων και του προσεγμένου και ιδιαίτερου περιβάλλοντος. Δεν μου άρεσε ωστόσο, η υπερβολική αύξηση των τιμών που διαπίστωσα, ανατρέχοντας σε παλαιότερες κριτικές που δημοσιεύθηκαν στο site. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος: η ανάμεικτη σαλάτα σε κριτική του φίλου Mavtasos (Νοέμβριος 2016) κόστιζε 7,50 € (αντί για 9,30 €) και οι παπαρδέλες 8.50 € (αντί για 10,90 €). Ακόμη, διαβάζοντας και την μεταγενέστερη κριτική του φίλου George G (Μάιος 2017), ο οποίος είχε ήδη αναφερθεί σε αύξηση των τιμών, διαπιστώνει κανείς και επιπλέον άνοδο. Ενδεικτικά τα σχιουφιχτά μακαρόνια Κρήτης από 6,90 € το Νοέμβρη 2016, σε 7,80 το Μάιο 2017 και σήμερα στον αναρτημένο κατάλογο κοστίζουν 9,50 €!
Ίσως σας κούρασα με τις εκτενείς αναφορές στην τιμολόγηση κάποιων πιάτων, για αυτό και σταματάω εδώ, απλώς δεν περίμενα να συναντήσω τέτοιες αποκλίσεις. Υπό άλλες συνθήκες, η αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής θα μπορούσε να είναι και στο «3», λόγω όμως της τόσο σημαντικής διαφοροποίησης με το πρόσφατο παρελθόν, η βαθμολογία μου θα πέσει στο «2».

Κλείνοντας, παρά την γκρίνια μου για τις τιμές, στον ΑΚΑΚΙΟ πέρασα πολύ ωραία, σε ένα ιδιαίτερο περιβάλλον και έφαγα νόστιμα πιάτα. Κάποια στιγμή θα ήθελα να ξαναπώ (για να δοκιμάσω και κάποια πίτσα) και σε καμιά περίπτωση δεν θα σας αποθάρρυνα από το να τον επισκεφθείτε, λαμβάνοντας ωστόσο υπόψη όσα προανέφερα.

06 Δεκ 2017

Δεν θα αρχίσω την κριτική με την γνωστή ρήση για τον Ακάκιο μιας και το Π. Φάληρο έχει μείνει στην καρδιά μου από άλλα γεγονότα. Αναμνήσεις πολλές, κυρίως ευχάριστες που δεν είναι της παρούσης, τις αναφέρω άλλωστε σε παλαιότερη μου κριτική (λέγε με Δρυίδη).
500 μέτρα από το παλιό μου σπίτι, το σημείο όπου η Φιξ συναντά τη Ζησιμοπούλου δεν έχει καμία σχέση με ότι άφησα φεύγοντας. Μόνο το Ρακάδικο έχει μείνει από την παλιά φρουρά, χωρίς τις αφες Κανονίδου πλέον.
Όλα τα υπόλοιπα ανήκουν στον κυρ - Αρίστο που δεν ξέρω αν είναι λεβεντόπαιδο, αλλά σίγουρα με τη δουλειά που κάνει, ήρθε για να μείνει.
Ο μοναχός ‘’Ακάκιος’’ λοιπόν, αποτελεί αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος του. Μακαρονάδικο ελληνικότατο και ουχί ιταλικό εστιατόριο ή ταβέρνα.
Και σαν μακαρονάδικο τα καταφέρνει μια χαρά.

Το στυλ της διακόσμησης είναι μοναστηριακό, με παγκάρι με κεριά, σερβιτόρους στα μαύρα ως δόκιμοι μοναχοί και όχι καλόγεροι, πολυέλαιοι σιδερένιοι με κεριά, μανουάλια, κολυμβήθρα, κόσκινα στα φώτα, άνετα μοναστηριακά τραπέζια, μπουγάδα από ασπρόρουχα απλωμένη στην οροφή, ανοιχτή κουζίνα με τον μοναχό μάγειρα επί το έργον και μπροστά του όλα τα καλούδια της ελληνικής γης, ζυμαρικά, κεφάλια τυριών, μποτίλιες οίνου κλπ. Μου άρεσε. Ένα τικ ακόμα και η μοναστηριακή προσέγγιση θα άγγιζε το άριστα.

Με το που περάσαμε την είσοδο και μετά τα καθιερωμένα ‘’ευλόγησον’’, ο ευγενής κύριος μας παρέλαβε και μας τοποθέτησε σε ευρύχωρο τραπέζι, στο κέντρο του μαγαζιού. Στην επόμενη επίσκεψή μας η δεσποινίδα της εισόδου, μας είχε για λίγο στο περίμενε προφανώς γιατί συνομιλούσε με τον Πατέρα Προκόπιο στο Άγιο Όρος και δεν μπορούσε να διακόψει.
Αφού καθίσαμε στο τραπέζι μας ανέλαβε ένας δόκιμος μοναχός, ο οποίος έκανε τις προτάσεις του και τις αναλύσεις σε ότι τον ρωτήσαμε. Σχεδόν τέλεια, αφού μάλλον λόγω επερχόμενου όρθρου, πριν τελειώσουμε τα πρώτα πιάτα έφθασαν και οι μακαρονάδες και για λίγο χάθηκε ο ψαλμός.
Κάναμε την προσευχή μας και ξεκινήσαμε με τυροπιτάρια και καγιανά.
Ο καγιανάς απίθανος, στο τηγάνι του, με πολλές γεύσεις και αρώματα που γαργαλούσαν τον ουρανίσκο. Αν και φοβήθηκα το φρέσκο κρεμμύδι που μπήκε μετά, εν τούτοις έδεσε τέλεια με τα υπόλοιπα υλικά και απογείωσε το καπνιστό χοιρινό και την τριμμένη γραβιέρα.
Τα τυροπιτάρια 2 τον αριθμό ωσάν μεγάλα κουρού, με 3 είδη τυριών μέσα και λίγο δυόσμο. Δεν με ενθουσίασαν, η γεύση ήταν αρκετά επίπεδη και δεν κατάλαβα τα 3 τυριά στο εσωτερικό.
Αντιθέτως στη δεύτερη επίσκεψη, το πεινερλί με απάκι κοτόπουλο, παρμεζάνα, αυγό και βούτυρο με αφράτη και μυρωδάτη ζύμη ήρθε για να μείνει.
Η πίτσα με καπνιστό μπέικον και φρέσκα μανιτάρια απλά καλή, η πίτσα γιαουρτλού όμως της δεύτερης φοράς με σουτζούκι, κασέρι και δροσερή sauce γιαουρτιού στο κέντρο πολύ καλή. Τραγανή και λεπτή ζύμη και στις 2 πίτσες φτιαγμένη σίγουρα με τέχνη και μεράκι.
Η μακαρονάδα με τα μπιφτεκάκια και την κόκκινη σάλτσα που είναι η αδυναμία μου, δεν με εξίταρε. Τα μακαρόνια σωστά βρασμένα όπως τα προτιμώ, αλλά τα κοκκινιστά μπιφτέκια αρκετά σκληρά με αποτέλεσμα να μην διαλύονται άνετα για να τα ανακατέψω με τα μακαρόνια.
Η κουλουρίδα (ζυμαρικό σαν παπαρδέλα αλλά πιο παχύ) κλασσικά της δεύτερης φοράς, ήταν απόλαυση. Ανάμεικτα λαχανικά και μανιτάρια ψιλοκομμένα και σκεπασμένα με κρέμα τυριού, όλος ο ελληνικός αγρός σε ένα πιάτο.
Δοκίμασα επίσης χοντρό μακαρόνι γιαουρτλού, με σουτζούκι, μπούκοβο, σκόρδο και δροσερό γιαούρτι. Η μίξη του πιάτου έγινε μπροστά μας από τον δόκιμο μοναχό Ευσέβιο. Όλες οι γεύσεις -χωρίς να ενοχλείται από τα καυτερά ο ουρανίσκος- σε μία πιρουνιά.
Κέρασμα στο τέλος sorbet λεμόνι.
Μαζί με μπύρα και νερό, η τιμή και στις 2 επισκέψεις κυμάνθηκε στα 18 - 20 ευρώ pp. Και για να ακριβολογώ φίλτατε pass, σε αυτή την τιμή υπολογίζω 2 ορεκτικά τα 2 άτομα, 1 πίτσα ανά 4 άτομα και 1 μακαρονάδα ο καθένας μαζί με μπύρα και νερό γνωστής πηγής εκτός Αθηνών.
Συμπερασματικά αν και μετράει πάντα η πρώτη φορά, η δεύτερη είναι αυτή, που γεμάτος εμπειρία θα σε εντυπωσιάσει αφού θα κάνεις καλύτερες επιλογές.
Αξίζει και της προσοχής, αξίζει και της επίσκεψης αξίζει και των χιλιομέτρων για όσους μένουν μακριά και γενικά κερδίζει χαλαρά μια υψηλή θέση ανάμεσα στα μαγαζιά της πόλης που σερβίρουν με αξιώσεις μακαρόνια ή pasta.

07 Μαι 2018

Το μακαρονάδικο "Ακάκιος" ήταν η πρώτη μου επιλογή προκειμένου να βγάλω μια υποχρέωση, γι αυτό και έκλεισα τραπέζι από την αρχή της εβδομάδας. Και μην σας φανεί παράξενη η κίνηση αυτή, γιατί κάθε δράση έχει μια αντίδραση. Και εξηγούμαι. Σε παλιότερες προσπάθειες κράτησης έβρισκα πάντα στην άλλη πλευρά του τηλεφώνου απρόθυμον θήλυ-εκπρόσωπο του μαγαζιού, που στο άκουσμα και μόνο της φράσης "τραπέζι για δύο" ανακαλούσε από την μνήμη της (ή την χολή της;;;) την απάντηση "δυστυχώς δεν έχουμε" κι εκεί η τηλεφωνική επικοινωνία έληγε άδοξα. Γι αυτό και ένα βράδυ Κυριακής, περνώντας απ έξω, έκανα την κίνηση να ρωτήσω για τραπέζι κι αυτό ήταν. Επιτέλους, είχα χακάρει το σύστημα κρατήσεων του Ακάκιου κι άλωνα τον χώρο του, με το να κάθομαι σε ένα από τα τραπέζια του, που σθεναρά αρνιόταν η μυστηριώδης κυρία των κρατήσεων, που ποτέ φυσικά και δεν συνάντησα δια ζώσης. Συμβαίνουν κι αυτά και τα αποδεχόμαστε, όπως πολλά αλλά, όχι χωρίς κριτική, αλλά μάλλον αρχειοθετώντας τα στα ήσσονος σημασίας...

Επανέρχομαι όμως στην πιο επίσημη βραδιά, μιας και επρόκειτο για φιλική έξοδο ζευγαριών, εκ του οποίου ο καβαλιέρος του ενός ήταν και στενός συνεργάτης μου επί οκτώ μήνες και άνθρωπος από τον οποίο μυήθηκα στα μυστικά της "γραφειοκρατίας", με την καλή έννοια.

Αν κρίνω λοιπόν από τις αντιδράσεις των καλεσμένων μου, μόνο θετικά σχόλια μπορώ να γράψω. Ο χώρος τους έκανε μεγάλη εντύπωση, το φαγητό τους άφησε ικανοποιημένους κι ακόμη πιο ικανοποιημένους και εύχαρεις το ροζέ κρασί που καταναλώσαμε, σε ποσότητα τέτοια ώστε η βραδιά να κυλήσει ευχάριστα και να χαρακτηρισθεί άκρως ενδιαφέρουσα.

Ο λογαριασμός κυμάνθηκε στα επίπεδα που σημείωσα στην κριτική και το σέρβις ήταν άψογο, φιλικό και με... μνήμη, αφού θυμόταν ακόμη και τις ιδιοτροπίες της συζύγου μου για το σερβίτσιο. Γι αυτό και μόνο τον λόγο αξίζουν συγχαρητήρια στον σερβιτόρο, που ασκεί τα καθηκόντα του επαγγελματικά και όχι ως φοιτητής-σερβιτόρος του σαββατοκύριακου.

Η μόνη μου ένσταση, σε αντίθεση με την υπόλοιπη παρέα είναι ότι αν και ο Ακάκιος έχει δημιουργήσει ήδη την φήμη που αντικειμενικά του αξίζει, δεν έχει δώσει μαγειρικά το κάτι διαφορετικό που θα τον απογείωνε. (γι αυτό και το 2 της αντίστοιχης βαθμολογίας). Αλλά αυτό είναι στο χέρι των υπευθύνων, από την στιγμή που το αρχικό εγχείρημα πέτυχε και το μαγαζί αποτελεί ήδη σημείο αναφοράς για την περιοχή του Παλαιού Φαλήρου. Στα μείον θα προσθέσω και την δυσκολία στάθμευσης που αντιμετώπισαν οι καλεσμένοι μου που αν προστεθεί και στο γεγονός ότι έρχονταν από τα βόρεια προάστεια, τους κόστισε μια γενναία δόση ψυχικής οδύνης, εν αντιθέσει με τους τύποις οικοδέσποτες, που γνωρίζοντας αυτό το πρόβλημα, φτάσαμε με ταξί.

Ευχαριστούμε Ακάκιε για την όμορφη βραδιά κι ελπίζουμε να μην ξαναβρεθούμε αντιμέτωποι με στριφνές και παράξενες υπεύθυνες κρατήσεων στο μέλλον.

17 Μαι 2017

Πριν από λίγες μέρες, Κυριακή βράδυ, σχετικά αργά, έτυχε να βρεθώ με έναν φίλο για κάποια δουλειά στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου. Θα είχε φτάσει σχεδόν 11 το βράδυ και, ενώ ήμασταν έτοιμοι να επιστρέψουμε σπίτια μας, έριξε την ιδέα: "Δεν πάμε για φαγητό στον Ακάκιο;"

Ομολογώ ότι η πρότασή του με ιντριγκάρισε. Είχα ακούσει αρκετά καλά λόγια, είχα διαβάσει αρκετές καλές κριτικές στο ask4food, ο φίλος είχε ξαναπάει και είχε θετικές εντυπώσεις, "ας το δοκιμάσουμε λοιπόν! ", σκέφτηκα...

Το "Μακαρονάδικο Ακάκιος", όπως αποκαλείται από τους ιδιοκτήτες του, βρίσκεται στη γνωστή πιάτσα καταστημάτων εστίασης του Παλαιού Φαλήρου, απέναντι από το "Κεμπαμπτζίδικον Κυρ-Αρίστος", με το οποίο έχουν κοινό ιδιοκτήτη. Είναι λίγο δύσκολο να βρει να παρκάρει κάποιος στην περιοχή, αλλά κάπου βολέψαμε το αυτοκίνητο και φτάσαμε στο μισογεμάτο, παρά την ώρα, εστιατόριο.

Ο υπεύθυνος που μας υποδέχτηκε, μας πρότεινε ένα τραπέζι και, μόλις κάθισα, είχα την ευκαιρία να περιεργαστώ το χώρο. Ο αγαπητός mavtasos έχει δώσει πλήρη και αναλυτική περιγραφή της διακόσμησης: Πολλά μοναστηριακά στοιχεία: Παγκάρι, κεριά, μανουάλια, μοναστηριακά τραπέζια, και παράλληλα εικόνα νεομπακάλικου: Ράφια με κονσέρβες ντομάτας και συσκευασίες ζυμαρικών, κόσκινα για αλεύρι για φωτιστικά. Οι σερβιτόροι ντυμένοι με στολές που προσομοιάζουν μοναχών. Κατά τη γνώμη μου είναι λίγο φολκλόρ, αλλά δεν ενοχλεί αισθητικά. Τα τραπέζια τοποθετημένα σε άνετη απόσταση μεταξύ τους, ενώ υπάρχει και ένας μικρός, συμπαθητικός ημιυπαίθριος χώρος.

Η εξυπηρέτηση γενικά ευγενική και γρήγορη, μας έφεραν καταλόγους αμέσως και σχετικά γρήγορα πήραν την παραγγελία, ενώ απάντησαν κατατοπιστικά σε όσες διευκρινιστικές για το μενού ερωτήσεις κάναμε. Μικρό "φάουλ" ότι προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να ερωτηθούμε, αλλά, καθώς ήμασταν πολύ διψασμένοι, απλά το ήπιαμε, χωρίς να το κάνουμε θέμα... Αντίθετα, ερωτηθήκαμε για το αν θέλουμε ψωμί, συγκατανεύσαμε και μας έφεραν συμπαθητικό χωριάτικο ψωμάκι.

Από τον κατάλογο που περιλαμβάνει ορεκτικά, σαλάτες, μακαρονάδες και πίτσες με έμφαση σε ελληνικά υλικά επιλέξαμε και παραγγείλαμε τα εξής:

- Σαλάτα Ακάκιος: Ντομάτα, μαρούλι, ρόκα πάνω σε παξιμάδια λαδιού Κυθήρων, με τριφτή φρέσκια ντομάτα, μυζήθρα ξερή, λάδι και θυμάρι. Πολύ δροσερή γεύση, ειδικά η τριφτή φρέσκια ντομάτα προσέδιδε επιπλέον φρεσκάδα και δροσιά!

- Μακαρόνια με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας: Με βασιλικό, ντοματίνια και τριμμένη βουτυρομυζήθρα Αραχναίου. Τα μακαρόνια ήρθαν ίσως λίγο περισσότερο βρασμένα από al dente, ξυπνούσαν μνήμες από μακαρονάδες της γιαγιάς, έδεναν ευχάριστα με τη σάλτσα ντομάτας και την πλούσια γεύση της μυζήθρας.

- Πεϊνιρλί με απάκι και αυγό μάτι: Ψημένο στο φούρνο, αρωματισμένο με φρέσκο βούτυρο και παρμεζάνα. Δυνατή, αλλά και σχετικά βαριά, πλούσια γεύση. Τα υλικά φρέσκα, έδεναν γευστικά μεταξύ τους.

Σε γενικές γραμμές ό, τι δοκιμάσαμε, μας φάνηκε γευστικό και φροντισμένο.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 13 ευρώ το άτομο και η πρώτη εντύπωση που σχημάτισα ήταν πως το value for money είναι πολύ καλό. Πριν γράψω την κριτική μου όμως, σκέφτηκα να συγκρίνω τις τιμές που αναφέρει ο mavtasos στην κριτική του με αυτές που αναφέρονται σήμερα στο site του εστιατορίου και με όσα πληρώσαμε εμείς:
- Σαλάτα Ακάκιος 7 ευρώ τον Νοέμβριο του '16, 8 ευρώ σήμερα, τον Μάιο του '17.
- Τυροπιτάρια από 6 ευρώ αύξηση στα 6,80.
- Σκιουφιχτά Κρήτης από 6,90 ευρώ αύξηση στα 7,80.
Παιδιά, λυπάμαι, αλλά στο value for money μια ντοματούλα μείον... (και μου είχε κάνει εντύπωση ότι σε προγενέστερο χρόνο κορυφαίοι χρήστες όπως VAGELIS, PONTIKI, mavtasos, piperman είχαν βάλει 4άρια στο σχετικό κουτάκι).

Πριν ζητήσουμε το λογαριασμό, αμφιταλαντευτήκαμε μήπως δοκιμάσουμε κάποιο γλυκό, αλλά, καθώς ήταν αρκετά αργά, αποφασίσαμε να το αφήσουμε για άλλη φορά. Μάλιστα, οφείλω να αναφέρω ότι, ενώ στα γύρω τραπέζια κέρασαν σορμπέ λεμόνι, όταν έφεραν το λογαριασμό (γεγονός που επιβεβαίωσε ο φίλος μου στην προηγούμενη επίσκεψή του), σε μας το ξέχασαν, ίσως λόγω του προχωρημένου της ώρας...

Γενική εντύπωση: Θετική! Ενδιαφέρουσες γεύσεις, βασισμένες σε ελληνικές συνταγές και υλικά, συμπαθητική εξυπηρέτηση καλές τιμές. Νομίζω ότι ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στο "Μακαρονάδικο Ακάκιος", αν βρισκόμουν στην περιοχή...

24 Νοε 2016

Ακάκιε και μην ξεχάσεις τα μακαρόνια να είναι al dente!!

Πολυάριθμες οι κριτικές που έχουν γραφτεί έως σήμερα για το ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΙΚΟ ΑΚΑΚΙΟΣ, οι περισσότερες από αυτές με θετικό πρόσημο. Οι περισσότερες κριτικές προσεγγίζουν πολύ σωστά το concept της επιχείρησης, ενώ υπάρχουν και ορισμένες που είναι εκτός τόπου και χρόνου, δίνοντας την εντύπωση ότι αυτοί οι φίλοι ίσως ''επισκέφθηκαν κάποιο άλλο μαγαζί''.

Ας πιάσουμε όμως την κατάσταση από την αρχή. Θα είμαι όπως πάντα ειλικρινής μαζί σας. Δεν μπορώ να πω ότι ο ΑΚΑΚΙΟΣ με ιντρίγκαρε ποτέ ιδιαίτερα, ώστε να μπει στην short list μου. Θες ότι φταίει η περιοχή, η οποία δεν διεκδικεί ιδιαίτερες εστιατορικές περγαμηνές, θες το ιδιαίτερο του concept, πάντα κάτι με απέτρεπε για να τον προτιμήσω. Στο τέλος όμως ελλείψει άλλων αξιόλογων επιλογών και της δηλωμένης αγάπης μας προς την pasta, είπαμε, τι είχαμε και τι χάσαμε; Θα έλεγα ότι μάλλον κερδίσαμε, μιας και σε διάστημα μόλις δύο εβδομάδων, βρεθήκαμε να δειπνούμε ισάριθμες φορές στην ''γειτονιά'' του Κυρ Αρίστου.

Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016, ώρα 18:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση, η πρώτη μας επίσκεψη και 14 ημέρες αργότερα την ίδια ώρα, η δεύτερη επίσκεψη.

Ο ΑΚΑΚΙΟΣ είναι ευκολότερα προσεγγίσιμος από την Λ. Αμφιθέας, τουλάχιστον κατά το GPS μου, σε μια περιοχή που το παρκάρισμα πιθανόν είναι tricky business. To Κυρ Αρίστος ‘’group of companies'' είναι όντως το κάτι άλλο και πρέπει κάποιος να το δει με τα μάτια του για να το αντιληφθεί. Έχει γίνει σχεδόν ‘’ολική κατάληψη’’ του σταυροδρομίου Ζησιμοπούλου-Αγ. Τριάδος-Ιωάννου Φίξ, με τις λοιπές γειτονικές επιχειρήσεις να περιορίζονται μάλλον στο ρόλο του κομπάρσου. Απέναντι δε από τον ΑΚΑΚΙΟ προετοιμάζεται κάποιο άλλο κτίριο και αν υποπτευθώ ότι θα ανήκει και αυτό στον Κυρ Αρίστο, τότε ναι θα τον προτείνω για επιχειρηματία της χρονιάς, ο δε δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου, πρέπει να του απονείμει το χρυσό κλειδί της πόλης.

Ο χώρος όπως έχει γίνει πλήρως κατανοητό κινείται σε μοναστηριακά μονοπάτια διακόσμησης, προσπαθώντας να δώσει και μερικές πινελιές νεομπακάλικου. Παγκάρια, κεριά, μανουάλια, μοναστηριακά τραπέζια, κολυμπήθρες στις τουαλέτες, μια εικόνα του Χριστού πάνω από την κάβα, open kitchen, ράφια με κονσέρβες κύκνος και συσκευασίες ζυμαρικών, η κρεμασμένη μπουγάδα στην οροφή και τα κόσκινα για αλεύρι ως φωτιστικά σώματα, συνθέτουν το decor. Ίσως προκαλέσει αναφυλαξία στους έχοντες τέτοιου είδους ‘’ευαισθησίες’’, όπως ας πούμε στον τέως υπουργό παιδείας. Η δική μου προσέγγιση είναι ότι στις μέρες μας, αυτού του είδους οι θεματικές προσεγγίσεις διακόσμησης, είναι μάλλον ξεπερασμένες. Όμως αν τηρείται ένα σχετικό μέτρο και το decor δεν ξεπερνάει τα όρια ή δεν καταντάει ''καρναβάλι'', είναι πάντα αποδεκτό. Αυτό εκτιμώ ότι συμβαίνει και στην περίπτωση του ΑΚΑΚΙΟΥ, με τους διακοσμητές να έχουν ακολουθήσει σωστά το αρχικό σχέδιο που είχαν κατά νου.

Η εξυπηρέτηση από τους μοναχούς σερβιτόρους είναι πολυάριθμη, γρήγορη, ευγενική, αποτελεσματική και κατηρτισμένη. Δεν διεκδικεί δάφνες ιδιαίτερης πελατοκεντρικής προσέγγισης και σε αυτόν τον τομέα σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Υποδοχή στην είσοδο και ξεπροβόδισμα κατά την έξοδο αμήχανα και υποτονικά, επίσης δεν θυμάμαι να μας ρώτησαν τις γευστικές μας εντυπώσεις. Αυτά θα αφαιρέσουν μόνο μια ντοματούλα από την βαθμολογία, όμως πολύ εύκολα διορθώνονται με ανάλογες κινήσεις της ιδιοκτησίας. Τέλος η ροή των πιάτων κινήθηκε σε πολύ σωστούς χρόνους.

Η κάρτα του menu (μαζί με τις τιμές), είναι διαθέσιμη στο άρτιο site της επιχείρησης και κατά βάση κινείται σε κλασικά αλλά και ολίγον ''πειραγμένα'' μονοπάτια της Ελληνικής γευστικής παράδοσης. Υπάρχει πληθώρα προτάσεων, εκτιμώ ότι θα καλύψει όλα τα γούστα και μετά τις σαλάτες και τα ορεκτικά, το βάρος δίνεται στις μακαρονάδες και τις πίτσες.

Παραγγελία της πρώτης επίσκεψης:

-Σαλάτα Ακάκιος, με ντομάτα, μαρούλι, ρόκα, κυθηριώτικα παξιμάδια λαδιού, μαριναρισμένα με τριφτή φρέσκια ντομάτα, λάδι και θυμάρι, στα 7€. Καλή ποσότητα και ποιότητα πρώτων υλών, με την τριφτή φρέσκια ντομάτα να κλέβει τις εντυπώσεις (λόγω μη εποχικότητας).

-Τυροπιτάρια φουρνιστά με γέμιση ξινομυζήθρας, πεκορίνο και δυόσμο στα 6€. Τα τυροπιτάρια ήταν δύο στον αριθμό και μπορώ να πω ότι ήταν από κάθε άποψη εξαιρετικά, άφηναν δε και μια μικρή υποψία απαλής βουτυρένιας αίσθησης, τουλάχιστον στον δικό μου ουρανίσκο.

-Παπαρδέλες με κυβάκια κολοκυθιού, κίτρινη πιπεριά, καπνιστό χοιρινό, ζεστή κρέμα γραβιέρας και πεκορίνο, το δικό μου πιάτο στα 8,50€. Πιάτο εκτελεσμένο εξαιρετικά, με άρτιο al dente και τα υποστηρικτικά υλικά να κρατάνε όσο πρέπει στο δόντι. Θα δώσω στον chef μια συμβουλή. Αν η κρέμα γίνει λιγότερο ''ραφιναρισμένη'' και στην γεύση κυριαρχήσει η γραβιέρα Νάξου (ΠΟΠ), τότε chef πίστεψε με, το πιάτο σου θα πάει σε άλλο επίπεδο, κοντράροντας στα ίσια ανάλογες Ιταλικές προτάσεις.

-Σκιουφιχτά Κρήτης μαγειρεμένα σε ζωμό κοτόπουλου, με στακοβούτυρο, ξινομυζήθρα και φρεσκοτριμμένο πιπέρι, το πιάτο της γυναίκας μου στα 6,90€. Μερίδα extra large, σωστά εκτελεσμένη, η οποία μπορεί να πάει πολύ καλύτερα αν γευστικά κυριαρχήσει το στακοβούτυρο, το οποίο είναι επιμελώς τοποθετημένο πολύ διακριτικά.

-Μισό κιλό χύμα ροζέ κρασί στα 4,60€, θα μπορούσα άνετα να το χαρακτηρίσω αξιοπρεπές και συμπαθητικό. Σερβιρίστηκε σε εντυπωσιακή παλιομοδίτικη καράφα, έμοιαζε δε με αυτές που έβαζαν τα χειροποίητα λικέρ οι γιαγιάδες μας.

Παραγγελία της δεύτερης επίσκεψης:

-Πράσινη σαλάτα ανάμεικτη, με σάλτσα μάραθου, τρυφερό κολοκύθι, φρέσκια ξινομυζήθρα και σπανάκι, στα 7,50€. Καλή ποσότητα και ποιότητα πρώτων υλών, μια απλή σαλάτα, στην οποία όμως την παράσταση έκλεψε η διακριτική σάλτσα μάραθου.

-Τυροπιτάρια όπως την πρώτη φορά.

-Κουλουρίδα με κυβάκια λαχανικών, πολύχρωμες πιπεριές και ζεστή κρέμα γραβιέρας, το δικό μου πιάτο στα 8,50€. Την κουλουρίδα να την φανταστείτε ως κάτι μεταξύ παπαρδέλας και ταλιατέλας και προέρχεται από την Χίο. Γενικές εντυπώσεις πολύ καλές, ίσως λίγο υποδεέστερες από το πιάτο που δοκίμασα την πρώτη φορά και εξακολουθεί να ισχύει η παρατήρηση, σχετικά με την κρέμα γραβιέρας.

-Η γυναίκα μου ζήτησε την πολυδιαφημισμένη πεκορινάδα αλλά έμεινε με την όρεξη, καθόσον ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι αυτή τελείωσε. Μείναμε με την απορία πως γίνεται να τελειώνουν τα μακαρόνια σε ένα μακαρονάδικο την Κυριακή απόγευμα!! Τελικά προτίμησε σκιουφιχτά Κρήτης, όπως την πρώτη φορά.

-Μισό κιλό χύμα ροζέ κρασί.

Check please
Με απόδειξη στα 33€ την πρώτη φορά και σχεδόν ισοπαλία στα 32,90€ την δεύτερη. Πληρωμή με πιστωτική κάρτα και τις δυο φορές χωρίς προβλήματα.

Κατέληξα ότι:
Δεν θα το κρύψω, ότι παρά τις επιφυλάξεις μου, ο ΑΚΑΚΙΟΣ με κέρδισε ολοκληρωτικά. Θα τολμούσα να πω ότι πλέον αποτελεί ένα νέο σιγουράκι μου, στον πολύπαθο (πάντα για τα Ελληνικά δεδομένα) τομέα της πάστας.

Τελικά θα αναρωτηθήκατε, τι είναι τελικά ο ΑΚΑΚΙΟΣ; Είναι, ας μου επιτραπεί ο όρος, μια πολύ τίμια Ελληνική τρατορία, η οποία βάζει κάτω χαλαρά πολλές αντίστοιχες Ιταλικές προτάσεις, κλείνοντας παράλληλα πολύ έξυπνα το μάτι, στην Ελληνική γευστική παράδοση και στην κουζίνα της μαμάς και της γιαγιάς.

Επόμενο βήμα, ποιός μπορεί να είναι σίγουρος; Ίσως ο Κυρ Αρίστος, μετά τον πάγο στους Εσκιμώους, να ετοιμάζεται να πουλήσει πετρέλαιο στους Σαουδάραβες. Όπως λέει και μια παλιά διαφήμιση, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Ευλογείτε

06 Δεκ 2017

Βρεθήκαμε στο εν λόγω μαγαζί Σάββατο βράδυ, μία παρέα 3 ατόμων. Ευτυχώς είχαμε κάνει κράτηση καθώς ήταν γεμάτο και περίμενε και κόσμος. Στα ουσιαστικά τώρα:
Χώρος: Πολύ όμορφος και άνετος. Λόγω ονόματος προσπαθεί να θυμίσει μοναστήρι ή περισσότερο εκκλησία. Βλέπεις κ την κουζίνα που ετοιμάζονται τα πιάτα, κάτι που το θεωρώ θετικό.
Προσωπικό: Πολύ ευγενικό και πολύ γρήγορη εξυπήρετηση. Όπως είπα είχαμε κάνει κράτηση και δεν ταλαιπωρηθήκαμε. Χάνει ένα αστεράκι όμως γιατί μας έδωσε την εντύπωση ότι βιάζονταν μας ξεφορτωθούνε (δεν προλάβαινες να αδειάσεις το πιάτο και το έπαιρναν-κυριολεκτικά). Περίμενε κόσμος βλέπετε..
Γεύσεις: Μείναμε ευχαριστημένοι απ'ότι πήραμε. Για ορεκτικά διαλέξαμε κολοκυθάκια γεμιστά (πολύ νόστιμα αλλά λίγο, Καγιανά (εξαιρετικό, το καλύτερο πιάτο κατά τη γνώμη μου και αρκετή ποσότητα) και Τυροπιτάρι (2 απλές τυρόπιτες με νόστιμη ζύμη). Για κυρίως Πεκορινάδα (δεν το δοκίμασα αλλά το άτομο που την πήρε έμεινε πολύ ευχαριστημένο) Παπαρδέλες με κοτόπουλο και κρέμα τυριού (νοστιμότατο με ήπιες γέυσεις) και Παπαρδέλες με κυβάκια κολοκυθιού (καλό αλλά πιο αλμυρό κι έντονο απ'ότι θα ήθελα). Στο σύνολό τους οι μερίδες φαίνονται μικρές στο μάτι αλλά είναι πολύ χορταστικές. Θα μπορούσα να υπάρχει κάποιο κέρασμα πιστεύω.
Για αυτά και για μια μπύρα και 2 coca cola δώσαμε 62 ευρώ. Το περίμενα πιο οικονομικό αλλά σε γενικές γραμμές το πρόσημο ήταν θετικό. Θα ξαναπήγαινα αλλά δεν το βάζω και στα αγαπημένα μου.

25 Ιαν 2017

To συγκεκριμένο μαγαζί το έχουμε επισκεφθει 2 συνεχόμενα Σάββατα αυτόν τον μήνα.
Το πρώτο που μας ενθουσίασε ήταν οτι είναι άκαπνο. Τι ιδανικότερο για οικογένειες με μικρά παιδια?Ενα καθαρό περιβάλλον να απολαυσεις το φαγητό σου.

Ο χώρος πολύ ωραίος, φωτεινός με ευγενέστατους και ταχύτατους σερβιτόρους.
Έχοντας μελετήσει απο το σπίτι τον κατάλογο τους, με το που κάτσαμε ζήτησα να μας φέρουν μια σκιουφιχτά για την μικρή για να μην περιμένει. Δεν περάσανε 5 λεπτά και τις 2 φορές και το πιάτο ήταν στο τραπέζι μας. Αν αυτό δεν είναι εξυπηρέτηση τι άλλο να ζητήσω? Γενικα αισθάνεσαι οτι ασχολούνται με το κάθε τραπέζι ξεχωριστά και δεν είναι απλά διεκπεραιωτές παραγγελίας.
Στα φαγητά μείναμε ικανοποιημένοι όλοι στην παρέα. Σαλάτες, καγιανάς, πεινιρλί, τυρόπιτα τα πήραμε όλα και ηταν πεντανόστιμα.

Ειδικά τα πίατα που περιείχαν κρέας ενθουσίασαν. Το μόνο αδιάφορο πιάτο μας φάνηκε η πεκορινάδα, που είναι και το πιο ξακουστό τους. Θεωρώ πως αν κάποιος δοκιμάσει μόνο αυτό θα αδικήσει το μαγαζί σε μια κριτική. Θέλει βελτιώσεις...
Εν κατακλείδι μια ωραία έκπληξη ήταν οι περίεργες και τέλειες γεύσεις παγωτού μαζί με ενα ωραιότατο τεράστιο καλτσονε σοκολάτας. Η καρυδόπιτα τους όμως ήταν χάλια. Ενα κομμάτι σε τραπέζι 6 ατόμων και δεν φαγώθηκε. Μην την προτιμήσετε.

Γενικά είναι ένα μαγαζί που θα το κρατήσω στην λίστα μου ψηλα, comfort food σε ωραίο χαλαρό περιβάλλον για να βγεί ο χειμώνας...

18 Μάρ 2017

Βρεθηκαμε στο εστιατοριο "Ακάκιος", στο Π. Φαληρο.
Ήταν η 2η φορά που πήγαμε... δεν θα υπάρξει όμως 3η.
Κυριακή μεσημέρι και να γίνεται χαμός. Κάθισαμε στο τραπέζι (πολύ μικρό για 4 ατομα) και παράγγειλαμε χωρίς κάποια ιδιαίτερη καθυστερηση:

- 2 μερίδες ζυμαρικά-σπετσοφαι, 1 μερίδα σκιουφιχτα με τυρί και βούτυρο και 1 μερίδα ζυμαρικά τας κεμπάπ.
-1 σαλάτα, 1 ορεκτικο (κολοκυθοκεφτεδες με τυρι) και μισό κιλό κρασί χύμα.
Πληρώσαμε 60 ευρώ, τα οποία δεν ακουγονται πολλά αλλά για την ποιότητα του φαγητού και το περιβάλλον ηταν...

Τα ζυμαρικά ήταν παραβρασμένα (απιστευτα παραβρασμενα για μακαροναδικο! ), τα υλικά που θα έπρεπε να ειναι μέσα ελάχιστα (τα μακαρόνια-σπετσοφάι είχαν 4-5 κομματάκια λουκάνικο), η σαλάτα πρόχειρη και οι κεφτέδες 4 μετριου μεγεθους... οι τιμές ομως Ιταλικου εστιατορίου!

Πολύ φασαρία μέσα στο εστιατόριο... αναγκάζομασταν να μιλάμε κι εμείς δυνατά για να ακούμε ο ένας τον άλλον... και κόσμος πολύς να περιμένει όρθιος να αδειάσει τραπέζι... αναρωτήθηκα για ποιον λόγο...!!
Δεν πρόκειται να ξαναπάμε παρολο που την πρωτη φορα δεν ειμασταν δυσαρεστημενοι...
Κρίμα.

03 Νοε 2016

Καλησπερα αγαπητο site των καλοφαγαδων!

Με προτροπη του ουρανισκου μου και με προτροπη δικης σας για το κοντινοτερο μακαροναδικο και με τις δικες σας κριτικες να το εχουν ψηλα, αποφασισαμε να επισκεπτουμε το Μακαροναδικο του Ακακιου.

Εδω θα ηθελα να σημειωσω μια παρακληση προς το site, δεν ξερω πως εχετε σαν προγραμμα να εμφανιζονται οι κριτικες για το καθε μαγαζι αλλα θα το εβρισκα πιο ευκολο για αυτους που ψαχνουν και πιο δικαιο για αυτους που γραφουν να παρουσιαζονται οι κριτικες με βαση την ημερομηνια που δημοσιοποιουνται. Φιλε και χρηστη Vageli, εσυ που εγραψες για τον Ακακιο το Σεπτεμβριο και εγω ακολουθησα τη συμβουλη σου (χωρις να προςεξω πως η κριτικη ηταν του 2015! γιατι ηταν πανω πανω! ), θα ηθελα να σου πω πως τα πραγματα αλλαξανε και ολες οι τιμες εχουν ανεβει 1,50€ τουλαχιστον πανω!

Για τις γευσεις δεν θα πω τπτ, ειναι κατι υποκειμενικο. Εμενα η μακαροναδα μου φανηκε λαςπωμενη, το πεινιρλι που πηραμε ηταν ενα ζυμαρενιο πραγμα χωρις καμια ιδιαιτερη γευςη, με 4-5 κομματια απο απακι πανω, η σαλατα ηταν για να την βλεπεις, τοματινια και ειχαν πιαςει με τον αποφλοιωτη και ειχαν κανει το καροτο και το αγγουρι και αυτο ηταν χρεωμενο 7,90€! Οι τιμες ομως ηταν καταπελτης. Με ενα κρασι ατομικο μονο και η χρεωση κατ' ατομο (με μια σαλατα, ενα ορεκτικο και 2 κυριως και συν ενα γλυκο) ειχε ξεπερασει τα 20€! Παιδια, μακαρονια τρωγαμε, μην τρελαθουμε πια.... Αν ηταν μοσχαρισια τι θα πληρωναμε δηλαδη?

Η κριτικη μου αυτη σαν στοχο εχει την ευαισθητοποιηση των μαγαζατορων στις χρεωσεις. Μας αρεσουν τα μακαρονια αλλα οχι οταν κανουν κοντα 10€ το πιατο γιατι τοτε πρεπει να συνοδευονται και απο αλλα πραγματα, θεα, φοβερη εξυπηρετηση, τοποθεσια, μαχαιροπιρουνα πολυτελειας. Θεωρω πως ειναι συστημα του συγκεκριμενου μαγαζιου: ξεκιναμε φθηνα, κανουμε τη πελατεια μας, αλλα σιγα σιγα κατεβαζουμε ποιοτητα - ανεβαζουμε τιμες για το κερδος. Το θεωρω ανηθικο!

Το προσωπικο ηταν εξυπηρετικο και χαμογελαστο, οπως και ο χωρος ηταν πολυ ομορφος και προσεγμενος.

Δεν το προτεινω σε κανεναν.

20 Οκτ 2016

Ηρθε και η ωρα του Ακακιου, σ αυτο δεν ημασταν στην περιοχη αλλα πηγαμε επιτουτου, ειχαμε ακουσει καλα λογια και ειπαμε να δοκιμασουμε.

Βασικα φτασαμε σ ενα σημειο που ενιωθες οτι το κρατουσε ενας ανθρωπος, δε ξερω πως να σας εξηγησω αυτο που εννοω καλυτερα, ηξερα οτι 2-3 μαγαζια (καθως και ο Ακακιος ανηκουν σ εναν ιδιοκτητη - που λεγεται οτι ειναι γυναικα κιολας) αλλα αυτο ειναι ενας δρομος πιατσα, πολυ καλη δουλεια αν με ρωτατε... Απ' το να ανοιγουν διπλα του αλλα, ας τα ανοιξει ο ιδιος/α.

Παμε τωρα στο προκειμενο:

Ημασταν 2 ατομα, πηγαμε πρωτη φορα καθημερινη, βρηκαμε σχεδον αμεσως να παρκαρουμε. Ολα καλα. Μπηκαμε στο μαγαζι, το οποιο ηταν πολυ ωραια διακοσμημενο, ξυλο, τοιχοι διαφορετικης τεχνοτροπιας (συγχωρειστε με για τη περιγραφη αλλα δεν ειμαι γνωστης των εργολαβικων), τυπου "Μυκονου" θα ελεγα, και ενα δωματιο ηταν σαν αυλιτσα, με φωτα στο ταβανι, γλαστρες ακουμπισμενες και στα φωτα ειχαν ψευτικη κληματαρια. Στο μισο ταβανι του μεσα χωρου ειχαν "απλωμενα ασπρορουχα", οπως το ακουτε..!

Ο σερβιτορος ηρθε αμεσως και μας ακουμπησε ενα μπουκαλι γυαλινο, εμφιαλωμενο νερο, δε το ζητησαμε αλλα το δεχτηκαμε αμαχητι, ειναι κατι που συνηθιζεται και ημουν περιεργη κιολας να δω ποσο θα μας χρεωναν κατι που δεν παραγγειλαμε.

Παραγγειλαμε:

Μια σαλατα με κατικι (7.90)
Πεινιρλι με απακι και αυγο ματι απο πανω (7.50 αλλα εμεις δεν πηραμε το αβγο)
Πεκοριναδα (8.50)
Σκιουφιχτα Κρητικα με στακα (6.90)
Ενα ποτηρι λευκο κρασι (2.70)

και στο τελος, αφου ειχαμε φαει πηραμε και ενα γλυκο:

Πιτα σοκολατας με κρεμα τυριου τυο Ακακιου (5.50)

Παμε τωρα στην αναλυση:

Σαλατα με κατικι: ωραια, κανονικη δηλαδη. Με τοματινια και φλιδες απο καροτο και αγγουρι, λαδι και ξυδι και 4 μικρα παξιμαδακια οπου πανω ειχαν απλωσει λιγο κατικι, Δε ξερω πως το περιμενα αλλα σιγουρα οχι ετσι, δεν απογοητευτηκα αλλα δεν ενθουσιαστηκα απο κατι.

Το πεινιρλι ηταν μεγαλο μεν για 2 ατομα αλλα οχι οπως θα το ηθελα. Παμε στο γιατι ομως: Η ζυμη ηταν οχι αρκετα λεπτη αλλα αψητη θα ελεγα και το τυρι απο πανω αγευστο. Δεν ενθουσιαστηκα..

Οι μακαροναδες μας ηταν οκ, η πεκοριναδα που δοκιμασα ηταν κανονικη, βεβαια το αγορι μου ζητησε παραπανω τυρι και οταν μας το εφεραν κρατουσαν και μια αποδειξη των.50λεπτων (δεν ξερω αν εκαναν καλα να το χρεωσουν, αυτο ειναι στη κριση σας). Επισης τα μακαρονια για μακαροναδικο τα βρηκα λιγο παραπανω βρασμενα..

Τα δικα μου σκουφιχτα ηταν επισης κανονικα, Κανονικα νομιζω βρασμενα (σ αυτου του ειδους το μακαρονι δεν ειμαι σιγουρη ποιος ειναι ο χρονος βρασιματος.. ) αλλα και παλι νομιζω πως στη γευση θα ηταν καλυτερα..

Το κρασακι ηταν αναλογο της τιμης του, σ αυτο δεν εχω κατι να πω, οτι πληρωσεις παιρνεις.

Αυτο για το οποιο θα σας μιλησω ηταν το γλυκο τους. Πραγματικα εκπληκτικο! Σε σχημα πεινιρλι, αρκετα καλη μεριδα για 2 ατομα, το εκοβες στη μεση και απο μεσα ξεχυνοταν η σοκολατα (απο κρεμα τυριου ειχε λιγη και αυτη στη μεση), ηταν μια αμαρτια.

Συνολικα πληρωσαμε 41,00eu, καλα ηταν νομιζω. Τα συμπερασματα δικα σας!

Αυτο λοιπον που σας προτεινω ειναι το εξης: πηγαινετε καπου να φατε να το χαρειτε - εκει που ξερετε εσεις και πιστευτετε οτι ειναι καλα και μετα πηγαινετε στου Ακακιου για το γλυκο!