Αν νοσταλγήσατε την κλασική μαμαδίστικη μακαρονάδα ο “Ακάκιος” άνοιξε και μας τη θυμίζει. Η ομάδα του “Κυρ – Αρίστου” στη γνωστή γειτονιά του Παλαιού Φαλήρου μας υποδέχεται σε ένα μαγαζί που θυμίζει έντονα μοναστηριακό σκηνικό. Μακαρόνια με κοτόπουλο, με κόκορα, με μοσχαρίσιο κιμά, με πεκορίνο και πολλά ακόμα εκλεκτά πιάτα με έμφαση στην παραδοσιακή κουζίνα και στη γευστική φινέτσα συνθέτουν την πληθωρική κουζίνα του “Ακάκιου”.
Στο μενού θα πρέπει να προσθέσουμε τη μεγάλη επιλογή του “Ακάκιου” με πίτσες παραδοσιακών υλικών και εκπληκτικών γεύσεων. Γιαουρτλού, ιμάμ, φρέσκων λαχανικών, χωριάτικης και πολλών ακόμα επιλογών σε προσκαλούν να δοκιμάσεις και να απολαύσεις τις προτάσεις ενός από τα ελάχιστα μαγαζιά που υποστηρίζουν φανατικά την ελληνική εκδοχή της μοντέρνας κουζίνας.

18.00-01.30 ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13.00-01.30 ΣΑΒΒΑΤΟ-ΚΥΡΙΑΚΗ

Έχει parking
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away

06 Δεκ 2017

Δεν θα αρχίσω την κριτική με την γνωστή ρήση για τον Ακάκιο μιας και το Π. Φάληρο έχει μείνει στην καρδιά μου από άλλα γεγονότα. Αναμνήσεις πολλές, κυρίως ευχάριστες που δεν είναι της παρούσης, τις αναφέρω άλλωστε σε παλαιότερη μου κριτική (λέγε με Δρυίδη).
500 μέτρα από το παλιό μου σπίτι, το σημείο όπου η Φιξ συναντά τη Ζησιμοπούλου δεν έχει καμία σχέση με ότι άφησα φεύγοντας. Μόνο το Ρακάδικο έχει μείνει από την παλιά φρουρά, χωρίς τις αφες Κανονίδου πλέον.
Όλα τα υπόλοιπα ανήκουν στον κυρ - Αρίστο που δεν ξέρω αν είναι λεβεντόπαιδο, αλλά σίγουρα με τη δουλειά που κάνει, ήρθε για να μείνει.
Ο μοναχός ‘’Ακάκιος’’ λοιπόν, αποτελεί αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος του. Μακαρονάδικο ελληνικότατο και ουχί ιταλικό εστιατόριο ή ταβέρνα.
Και σαν μακαρονάδικο τα καταφέρνει μια χαρά.

Το στυλ της διακόσμησης είναι μοναστηριακό, με παγκάρι με κεριά, σερβιτόρους στα μαύρα ως δόκιμοι μοναχοί και όχι καλόγεροι, πολυέλαιοι σιδερένιοι με κεριά, μανουάλια, κολυμβήθρα, κόσκινα στα φώτα, άνετα μοναστηριακά τραπέζια, μπουγάδα από ασπρόρουχα απλωμένη στην οροφή, ανοιχτή κουζίνα με τον μοναχό μάγειρα επί το έργον και μπροστά του όλα τα καλούδια της ελληνικής γης, ζυμαρικά, κεφάλια τυριών, μποτίλιες οίνου κλπ. Μου άρεσε. Ένα τικ ακόμα και η μοναστηριακή προσέγγιση θα άγγιζε το άριστα.

Με το που περάσαμε την είσοδο και μετά τα καθιερωμένα ‘’ευλόγησον’’, ο ευγενής κύριος μας παρέλαβε και μας τοποθέτησε σε ευρύχωρο τραπέζι, στο κέντρο του μαγαζιού. Στην επόμενη επίσκεψή μας η δεσποινίδα της εισόδου, μας είχε για λίγο στο περίμενε προφανώς γιατί συνομιλούσε με τον Πατέρα Προκόπιο στο Άγιο Όρος και δεν μπορούσε να διακόψει.
Αφού καθίσαμε στο τραπέζι μας ανέλαβε ένας δόκιμος μοναχός, ο οποίος έκανε τις προτάσεις του και τις αναλύσεις σε ότι τον ρωτήσαμε. Σχεδόν τέλεια, αφού μάλλον λόγω επερχόμενου όρθρου, πριν τελειώσουμε τα πρώτα πιάτα έφθασαν και οι μακαρονάδες και για λίγο χάθηκε ο ψαλμός.
Κάναμε την προσευχή μας και ξεκινήσαμε με τυροπιτάρια και καγιανά.
Ο καγιανάς απίθανος, στο τηγάνι του, με πολλές γεύσεις και αρώματα που γαργαλούσαν τον ουρανίσκο. Αν και φοβήθηκα το φρέσκο κρεμμύδι που μπήκε μετά, εν τούτοις έδεσε τέλεια με τα υπόλοιπα υλικά και απογείωσε το καπνιστό χοιρινό και την τριμμένη γραβιέρα.
Τα τυροπιτάρια 2 τον αριθμό ωσάν μεγάλα κουρού, με 3 είδη τυριών μέσα και λίγο δυόσμο. Δεν με ενθουσίασαν, η γεύση ήταν αρκετά επίπεδη και δεν κατάλαβα τα 3 τυριά στο εσωτερικό.
Αντιθέτως στη δεύτερη επίσκεψη, το πεινερλί με απάκι κοτόπουλο, παρμεζάνα, αυγό και βούτυρο με αφράτη και μυρωδάτη ζύμη ήρθε για να μείνει.
Η πίτσα με καπνιστό μπέικον και φρέσκα μανιτάρια απλά καλή, η πίτσα γιαουρτλού όμως της δεύτερης φοράς με σουτζούκι, κασέρι και δροσερή sauce γιαουρτιού στο κέντρο πολύ καλή. Τραγανή και λεπτή ζύμη και στις 2 πίτσες φτιαγμένη σίγουρα με τέχνη και μεράκι.
Η μακαρονάδα με τα μπιφτεκάκια και την κόκκινη σάλτσα που είναι η αδυναμία μου, δεν με εξίταρε. Τα μακαρόνια σωστά βρασμένα όπως τα προτιμώ, αλλά τα κοκκινιστά μπιφτέκια αρκετά σκληρά με αποτέλεσμα να μην διαλύονται άνετα για να τα ανακατέψω με τα μακαρόνια.
Η κουλουρίδα (ζυμαρικό σαν παπαρδέλα αλλά πιο παχύ) κλασσικά της δεύτερης φοράς, ήταν απόλαυση. Ανάμεικτα λαχανικά και μανιτάρια ψιλοκομμένα και σκεπασμένα με κρέμα τυριού, όλος ο ελληνικός αγρός σε ένα πιάτο.
Δοκίμασα επίσης χοντρό μακαρόνι γιαουρτλού, με σουτζούκι, μπούκοβο, σκόρδο και δροσερό γιαούρτι. Η μίξη του πιάτου έγινε μπροστά μας από τον δόκιμο μοναχό Ευσέβιο. Όλες οι γεύσεις -χωρίς να ενοχλείται από τα καυτερά ο ουρανίσκος- σε μία πιρουνιά.
Κέρασμα στο τέλος sorbet λεμόνι.
Μαζί με μπύρα και νερό, η τιμή και στις 2 επισκέψεις κυμάνθηκε στα 18 - 20 ευρώ pp. Και για να ακριβολογώ φίλτατε pass, σε αυτή την τιμή υπολογίζω 2 ορεκτικά τα 2 άτομα, 1 πίτσα ανά 4 άτομα και 1 μακαρονάδα ο καθένας μαζί με μπύρα και νερό γνωστής πηγής εκτός Αθηνών.
Συμπερασματικά αν και μετράει πάντα η πρώτη φορά, η δεύτερη είναι αυτή, που γεμάτος εμπειρία θα σε εντυπωσιάσει αφού θα κάνεις καλύτερες επιλογές.
Αξίζει και της προσοχής, αξίζει και της επίσκεψης αξίζει και των χιλιομέτρων για όσους μένουν μακριά και γενικά κερδίζει χαλαρά μια υψηλή θέση ανάμεσα στα μαγαζιά της πόλης που σερβίρουν με αξιώσεις μακαρόνια ή pasta.

17 Μαι 2017

Πριν από λίγες μέρες, Κυριακή βράδυ, σχετικά αργά, έτυχε να βρεθώ με έναν φίλο για κάποια δουλειά στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου. Θα είχε φτάσει σχεδόν 11 το βράδυ και, ενώ ήμασταν έτοιμοι να επιστρέψουμε σπίτια μας, έριξε την ιδέα: "Δεν πάμε για φαγητό στον Ακάκιο;"

Ομολογώ ότι η πρότασή του με ιντριγκάρισε. Είχα ακούσει αρκετά καλά λόγια, είχα διαβάσει αρκετές καλές κριτικές στο ask4food, ο φίλος είχε ξαναπάει και είχε θετικές εντυπώσεις, "ας το δοκιμάσουμε λοιπόν! ", σκέφτηκα...

Το "Μακαρονάδικο Ακάκιος", όπως αποκαλείται από τους ιδιοκτήτες του, βρίσκεται στη γνωστή πιάτσα καταστημάτων εστίασης του Παλαιού Φαλήρου, απέναντι από το "Κεμπαμπτζίδικον Κυρ-Αρίστος", με το οποίο έχουν κοινό ιδιοκτήτη. Είναι λίγο δύσκολο να βρει να παρκάρει κάποιος στην περιοχή, αλλά κάπου βολέψαμε το αυτοκίνητο και φτάσαμε στο μισογεμάτο, παρά την ώρα, εστιατόριο.

Ο υπεύθυνος που μας υποδέχτηκε, μας πρότεινε ένα τραπέζι και, μόλις κάθισα, είχα την ευκαιρία να περιεργαστώ το χώρο. Ο αγαπητός mavtasos έχει δώσει πλήρη και αναλυτική περιγραφή της διακόσμησης: Πολλά μοναστηριακά στοιχεία: Παγκάρι, κεριά, μανουάλια, μοναστηριακά τραπέζια, και παράλληλα εικόνα νεομπακάλικου: Ράφια με κονσέρβες ντομάτας και συσκευασίες ζυμαρικών, κόσκινα για αλεύρι για φωτιστικά. Οι σερβιτόροι ντυμένοι με στολές που προσομοιάζουν μοναχών. Κατά τη γνώμη μου είναι λίγο φολκλόρ, αλλά δεν ενοχλεί αισθητικά. Τα τραπέζια τοποθετημένα σε άνετη απόσταση μεταξύ τους, ενώ υπάρχει και ένας μικρός, συμπαθητικός ημιυπαίθριος χώρος.

Η εξυπηρέτηση γενικά ευγενική και γρήγορη, μας έφεραν καταλόγους αμέσως και σχετικά γρήγορα πήραν την παραγγελία, ενώ απάντησαν κατατοπιστικά σε όσες διευκρινιστικές για το μενού ερωτήσεις κάναμε. Μικρό "φάουλ" ότι προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να ερωτηθούμε, αλλά, καθώς ήμασταν πολύ διψασμένοι, απλά το ήπιαμε, χωρίς να το κάνουμε θέμα... Αντίθετα, ερωτηθήκαμε για το αν θέλουμε ψωμί, συγκατανεύσαμε και μας έφεραν συμπαθητικό χωριάτικο ψωμάκι.

Από τον κατάλογο που περιλαμβάνει ορεκτικά, σαλάτες, μακαρονάδες και πίτσες με έμφαση σε ελληνικά υλικά επιλέξαμε και παραγγείλαμε τα εξής:

- Σαλάτα Ακάκιος: Ντομάτα, μαρούλι, ρόκα πάνω σε παξιμάδια λαδιού Κυθήρων, με τριφτή φρέσκια ντομάτα, μυζήθρα ξερή, λάδι και θυμάρι. Πολύ δροσερή γεύση, ειδικά η τριφτή φρέσκια ντομάτα προσέδιδε επιπλέον φρεσκάδα και δροσιά!

- Μακαρόνια με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας: Με βασιλικό, ντοματίνια και τριμμένη βουτυρομυζήθρα Αραχναίου. Τα μακαρόνια ήρθαν ίσως λίγο περισσότερο βρασμένα από al dente, ξυπνούσαν μνήμες από μακαρονάδες της γιαγιάς, έδεναν ευχάριστα με τη σάλτσα ντομάτας και την πλούσια γεύση της μυζήθρας.

- Πεϊνιρλί με απάκι και αυγό μάτι: Ψημένο στο φούρνο, αρωματισμένο με φρέσκο βούτυρο και παρμεζάνα. Δυνατή, αλλά και σχετικά βαριά, πλούσια γεύση. Τα υλικά φρέσκα, έδεναν γευστικά μεταξύ τους.

Σε γενικές γραμμές ό, τι δοκιμάσαμε, μας φάνηκε γευστικό και φροντισμένο.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 13 ευρώ το άτομο και η πρώτη εντύπωση που σχημάτισα ήταν πως το value for money είναι πολύ καλό. Πριν γράψω την κριτική μου όμως, σκέφτηκα να συγκρίνω τις τιμές που αναφέρει ο mavtasos στην κριτική του με αυτές που αναφέρονται σήμερα στο site του εστιατορίου και με όσα πληρώσαμε εμείς:
- Σαλάτα Ακάκιος 7 ευρώ τον Νοέμβριο του '16, 8 ευρώ σήμερα, τον Μάιο του '17.
- Τυροπιτάρια από 6 ευρώ αύξηση στα 6,80.
- Σκιουφιχτά Κρήτης από 6,90 ευρώ αύξηση στα 7,80.
Παιδιά, λυπάμαι, αλλά στο value for money μια ντοματούλα μείον... (και μου είχε κάνει εντύπωση ότι σε προγενέστερο χρόνο κορυφαίοι χρήστες όπως VAGELIS, PONTIKI, mavtasos, piperman είχαν βάλει 4άρια στο σχετικό κουτάκι).

Πριν ζητήσουμε το λογαριασμό, αμφιταλαντευτήκαμε μήπως δοκιμάσουμε κάποιο γλυκό, αλλά, καθώς ήταν αρκετά αργά, αποφασίσαμε να το αφήσουμε για άλλη φορά. Μάλιστα, οφείλω να αναφέρω ότι, ενώ στα γύρω τραπέζια κέρασαν σορμπέ λεμόνι, όταν έφεραν το λογαριασμό (γεγονός που επιβεβαίωσε ο φίλος μου στην προηγούμενη επίσκεψή του), σε μας το ξέχασαν, ίσως λόγω του προχωρημένου της ώρας...

Γενική εντύπωση: Θετική! Ενδιαφέρουσες γεύσεις, βασισμένες σε ελληνικές συνταγές και υλικά, συμπαθητική εξυπηρέτηση καλές τιμές. Νομίζω ότι ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στο "Μακαρονάδικο Ακάκιος", αν βρισκόμουν στην περιοχή...

24 Νοε 2016

Ακάκιε και μην ξεχάσεις τα μακαρόνια να είναι al dente!!

Πολυάριθμες οι κριτικές που έχουν γραφτεί έως σήμερα για το ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΙΚΟ ΑΚΑΚΙΟΣ, οι περισσότερες από αυτές με θετικό πρόσημο. Οι περισσότερες κριτικές προσεγγίζουν πολύ σωστά το concept της επιχείρησης, ενώ υπάρχουν και ορισμένες που είναι εκτός τόπου και χρόνου, δίνοντας την εντύπωση ότι αυτοί οι φίλοι ίσως ''επισκέφθηκαν κάποιο άλλο μαγαζί''.

Ας πιάσουμε όμως την κατάσταση από την αρχή. Θα είμαι όπως πάντα ειλικρινής μαζί σας. Δεν μπορώ να πω ότι ο ΑΚΑΚΙΟΣ με ιντρίγκαρε ποτέ ιδιαίτερα, ώστε να μπει στην short list μου. Θες ότι φταίει η περιοχή, η οποία δεν διεκδικεί ιδιαίτερες εστιατορικές περγαμηνές, θες το ιδιαίτερο του concept, πάντα κάτι με απέτρεπε για να τον προτιμήσω. Στο τέλος όμως ελλείψει άλλων αξιόλογων επιλογών και της δηλωμένης αγάπης μας προς την pasta, είπαμε, τι είχαμε και τι χάσαμε; Θα έλεγα ότι μάλλον κερδίσαμε, μιας και σε διάστημα μόλις δύο εβδομάδων, βρεθήκαμε να δειπνούμε ισάριθμες φορές στην ''γειτονιά'' του Κυρ Αρίστου.

Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016, ώρα 18:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση, η πρώτη μας επίσκεψη και 14 ημέρες αργότερα την ίδια ώρα, η δεύτερη επίσκεψη.

Ο ΑΚΑΚΙΟΣ είναι ευκολότερα προσεγγίσιμος από την Λ. Αμφιθέας, τουλάχιστον κατά το GPS μου, σε μια περιοχή που το παρκάρισμα πιθανόν είναι tricky business. To Κυρ Αρίστος ‘’group of companies'' είναι όντως το κάτι άλλο και πρέπει κάποιος να το δει με τα μάτια του για να το αντιληφθεί. Έχει γίνει σχεδόν ‘’ολική κατάληψη’’ του σταυροδρομίου Ζησιμοπούλου-Αγ. Τριάδος-Ιωάννου Φίξ, με τις λοιπές γειτονικές επιχειρήσεις να περιορίζονται μάλλον στο ρόλο του κομπάρσου. Απέναντι δε από τον ΑΚΑΚΙΟ προετοιμάζεται κάποιο άλλο κτίριο και αν υποπτευθώ ότι θα ανήκει και αυτό στον Κυρ Αρίστο, τότε ναι θα τον προτείνω για επιχειρηματία της χρονιάς, ο δε δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου, πρέπει να του απονείμει το χρυσό κλειδί της πόλης.

Ο χώρος όπως έχει γίνει πλήρως κατανοητό κινείται σε μοναστηριακά μονοπάτια διακόσμησης, προσπαθώντας να δώσει και μερικές πινελιές νεομπακάλικου. Παγκάρια, κεριά, μανουάλια, μοναστηριακά τραπέζια, κολυμπήθρες στις τουαλέτες, μια εικόνα του Χριστού πάνω από την κάβα, open kitchen, ράφια με κονσέρβες κύκνος και συσκευασίες ζυμαρικών, η κρεμασμένη μπουγάδα στην οροφή και τα κόσκινα για αλεύρι ως φωτιστικά σώματα, συνθέτουν το decor. Ίσως προκαλέσει αναφυλαξία στους έχοντες τέτοιου είδους ‘’ευαισθησίες’’, όπως ας πούμε στον τέως υπουργό παιδείας. Η δική μου προσέγγιση είναι ότι στις μέρες μας, αυτού του είδους οι θεματικές προσεγγίσεις διακόσμησης, είναι μάλλον ξεπερασμένες. Όμως αν τηρείται ένα σχετικό μέτρο και το decor δεν ξεπερνάει τα όρια ή δεν καταντάει ''καρναβάλι'', είναι πάντα αποδεκτό. Αυτό εκτιμώ ότι συμβαίνει και στην περίπτωση του ΑΚΑΚΙΟΥ, με τους διακοσμητές να έχουν ακολουθήσει σωστά το αρχικό σχέδιο που είχαν κατά νου.

Η εξυπηρέτηση από τους μοναχούς σερβιτόρους είναι πολυάριθμη, γρήγορη, ευγενική, αποτελεσματική και κατηρτισμένη. Δεν διεκδικεί δάφνες ιδιαίτερης πελατοκεντρικής προσέγγισης και σε αυτόν τον τομέα σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Υποδοχή στην είσοδο και ξεπροβόδισμα κατά την έξοδο αμήχανα και υποτονικά, επίσης δεν θυμάμαι να μας ρώτησαν τις γευστικές μας εντυπώσεις. Αυτά θα αφαιρέσουν μόνο μια ντοματούλα από την βαθμολογία, όμως πολύ εύκολα διορθώνονται με ανάλογες κινήσεις της ιδιοκτησίας. Τέλος η ροή των πιάτων κινήθηκε σε πολύ σωστούς χρόνους.

Η κάρτα του menu (μαζί με τις τιμές), είναι διαθέσιμη στο άρτιο site της επιχείρησης και κατά βάση κινείται σε κλασικά αλλά και ολίγον ''πειραγμένα'' μονοπάτια της Ελληνικής γευστικής παράδοσης. Υπάρχει πληθώρα προτάσεων, εκτιμώ ότι θα καλύψει όλα τα γούστα και μετά τις σαλάτες και τα ορεκτικά, το βάρος δίνεται στις μακαρονάδες και τις πίτσες.

Παραγγελία της πρώτης επίσκεψης:

-Σαλάτα Ακάκιος, με ντομάτα, μαρούλι, ρόκα, κυθηριώτικα παξιμάδια λαδιού, μαριναρισμένα με τριφτή φρέσκια ντομάτα, λάδι και θυμάρι, στα 7€. Καλή ποσότητα και ποιότητα πρώτων υλών, με την τριφτή φρέσκια ντομάτα να κλέβει τις εντυπώσεις (λόγω μη εποχικότητας).

-Τυροπιτάρια φουρνιστά με γέμιση ξινομυζήθρας, πεκορίνο και δυόσμο στα 6€. Τα τυροπιτάρια ήταν δύο στον αριθμό και μπορώ να πω ότι ήταν από κάθε άποψη εξαιρετικά, άφηναν δε και μια μικρή υποψία απαλής βουτυρένιας αίσθησης, τουλάχιστον στον δικό μου ουρανίσκο.

-Παπαρδέλες με κυβάκια κολοκυθιού, κίτρινη πιπεριά, καπνιστό χοιρινό, ζεστή κρέμα γραβιέρας και πεκορίνο, το δικό μου πιάτο στα 8,50€. Πιάτο εκτελεσμένο εξαιρετικά, με άρτιο al dente και τα υποστηρικτικά υλικά να κρατάνε όσο πρέπει στο δόντι. Θα δώσω στον chef μια συμβουλή. Αν η κρέμα γίνει λιγότερο ''ραφιναρισμένη'' και στην γεύση κυριαρχήσει η γραβιέρα Νάξου (ΠΟΠ), τότε chef πίστεψε με, το πιάτο σου θα πάει σε άλλο επίπεδο, κοντράροντας στα ίσια ανάλογες Ιταλικές προτάσεις.

-Σκιουφιχτά Κρήτης μαγειρεμένα σε ζωμό κοτόπουλου, με στακοβούτυρο, ξινομυζήθρα και φρεσκοτριμμένο πιπέρι, το πιάτο της γυναίκας μου στα 6,90€. Μερίδα extra large, σωστά εκτελεσμένη, η οποία μπορεί να πάει πολύ καλύτερα αν γευστικά κυριαρχήσει το στακοβούτυρο, το οποίο είναι επιμελώς τοποθετημένο πολύ διακριτικά.

-Μισό κιλό χύμα ροζέ κρασί στα 4,60€, θα μπορούσα άνετα να το χαρακτηρίσω αξιοπρεπές και συμπαθητικό. Σερβιρίστηκε σε εντυπωσιακή παλιομοδίτικη καράφα, έμοιαζε δε με αυτές που έβαζαν τα χειροποίητα λικέρ οι γιαγιάδες μας.

Παραγγελία της δεύτερης επίσκεψης:

-Πράσινη σαλάτα ανάμεικτη, με σάλτσα μάραθου, τρυφερό κολοκύθι, φρέσκια ξινομυζήθρα και σπανάκι, στα 7,50€. Καλή ποσότητα και ποιότητα πρώτων υλών, μια απλή σαλάτα, στην οποία όμως την παράσταση έκλεψε η διακριτική σάλτσα μάραθου.

-Τυροπιτάρια όπως την πρώτη φορά.

-Κουλουρίδα με κυβάκια λαχανικών, πολύχρωμες πιπεριές και ζεστή κρέμα γραβιέρας, το δικό μου πιάτο στα 8,50€. Την κουλουρίδα να την φανταστείτε ως κάτι μεταξύ παπαρδέλας και ταλιατέλας και προέρχεται από την Χίο. Γενικές εντυπώσεις πολύ καλές, ίσως λίγο υποδεέστερες από το πιάτο που δοκίμασα την πρώτη φορά και εξακολουθεί να ισχύει η παρατήρηση, σχετικά με την κρέμα γραβιέρας.

-Η γυναίκα μου ζήτησε την πολυδιαφημισμένη πεκορινάδα αλλά έμεινε με την όρεξη, καθόσον ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι αυτή τελείωσε. Μείναμε με την απορία πως γίνεται να τελειώνουν τα μακαρόνια σε ένα μακαρονάδικο την Κυριακή απόγευμα!! Τελικά προτίμησε σκιουφιχτά Κρήτης, όπως την πρώτη φορά.

-Μισό κιλό χύμα ροζέ κρασί.

Check please
Με απόδειξη στα 33€ την πρώτη φορά και σχεδόν ισοπαλία στα 32,90€ την δεύτερη. Πληρωμή με πιστωτική κάρτα και τις δυο φορές χωρίς προβλήματα.

Κατέληξα ότι:
Δεν θα το κρύψω, ότι παρά τις επιφυλάξεις μου, ο ΑΚΑΚΙΟΣ με κέρδισε ολοκληρωτικά. Θα τολμούσα να πω ότι πλέον αποτελεί ένα νέο σιγουράκι μου, στον πολύπαθο (πάντα για τα Ελληνικά δεδομένα) τομέα της πάστας.

Τελικά θα αναρωτηθήκατε, τι είναι τελικά ο ΑΚΑΚΙΟΣ; Είναι, ας μου επιτραπεί ο όρος, μια πολύ τίμια Ελληνική τρατορία, η οποία βάζει κάτω χαλαρά πολλές αντίστοιχες Ιταλικές προτάσεις, κλείνοντας παράλληλα πολύ έξυπνα το μάτι, στην Ελληνική γευστική παράδοση και στην κουζίνα της μαμάς και της γιαγιάς.

Επόμενο βήμα, ποιός μπορεί να είναι σίγουρος; Ίσως ο Κυρ Αρίστος, μετά τον πάγο στους Εσκιμώους, να ετοιμάζεται να πουλήσει πετρέλαιο στους Σαουδάραβες. Όπως λέει και μια παλιά διαφήμιση, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Ευλογείτε

11 Μάρ 2016

Την περασμένη Παρασκευή βρισκόμουνα στο σπίτι φίλου μου στο Παλαιό Φάληρο και του έριξα την ιδέα να θυμηθούμε τις κλασικές μακαρονάδες της μάνας μας, οπότε βέβαια καταλήξαμε στο ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΙΚΟ ΑΚΑΚΙΟΣ (Α), νοσταλγώντας τον νεαρό καλόγερο που δεν ξεχνούσε την παραγγελία του ηγούμενου του, να προμηθευτεί τα μακαρόνια της εποχής τους, δηλαδή τα ΜΙΣΚΟ!!

Από τότε φυσικά οι εποχές άλλαξαν άρδην, τα μακαρόνια βαφτίστηκαν σπαγγέτι, η αγορά κατακλύστηκε από πολλές ιταλικές μάρκες, στις οποίες προστέθηκαν και τα χειροποίητα, φρέσκα ζυμαρικά, ενώ οι πιτσαρίες και τα σχετικά φαγάδικα κατέκλυσαν το σύμπαν!!

Οι οικολόγοι μας λένε συνεχώς ‘προστασία και επιστροφή στη φύση’, ενώ ο ευφυής επιχειρηματίας κ. Παναγιώτης Γιαννακόπουλος, επιστρέφοντας στην παραδοσιακή εστίαση, ιδρύει τα τελευταία χρόνια στο Παλαιό Φάληρο την αλυσίδα Κυρ Αρίστος, με την ψαροταβέρνα ΨΙΨΙΝΑ, το κεμπαπτζίδικο, το παντοπωλείο, το ντελικατέσεν – τσιπουράδικο, και, από τον περσινό Ιούνιο, τον ΑΚΑΚΙΟ!!

Ο Α βρίσκεται στην οδό Αγίας Τριάδας, ένα τετράγωνο μόλις απ’ τη διασταύρωση της Λ. Αμφιθέας με την Ανδρομάχης, καθώς κι απ’ την εκκλησία της Αγίας Τριάδας. Το μενού το έχει επιμεληθεί ο γνωστός σεφ Γρηγόρης Τσακίρης, το δε μαγαζί λειτουργεί από Δευτέρα-Παρασκευή, από 18.00-01.00 (η κουζίνα), ενώ τα Σ/Κ, από τις 12.00 το μεσημέρι μέχρι την 01.00 νυχτερινή.

Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από προηγούμενους χρήστες, οπότε προσθέτω απλά την εντύπωση που μου προξένησε το όλο μοναστηριακό σκηνικό με τα μανουάλια και τα κεριά, τα παγκάρια, τους τεράστιους μοναστηριακούς ξύλινους πάγκους. Εξάλλου απ’ τη μεγάλη και ανοιχτή κουζίνα και τους μαγείρους με τις λευκές στολές, παρατηρούσαμε την ετοιμασία των φαγητών και το σβέλτο κι ευγενικό σερβίρισμα από τους μαυροφορεμένους σερβιτόρους με τα μαύρα καπέλα – καμηλαύκια τους!! Οι καθαρές τουαλέτες συμπληρώνουν το σκηνικό με τους εντυπωσιακούς νιπτήρες – κολυμπήθρες!!

Η αίθουσα εσωτερικά είναι ευρύχωρη, με πληθώρα ξύλινων τραπεζιών, μικρών και μεγάλων, ενώ η όλη διακόσμησή της, προσαρμοσμένη για τη συγκεκριμένη περίπτωση, έγινε ασφαλώς με μεράκι από τους ειδήμονες των εσωτερικών χώρων. Κυριαρχεί το ξύλο και το γυαλί στις τζαμαρίες των δύο όψεων του μαγαζιού. Εξωτερικά, καιρού επιτρέποντος, υπάρχουν επίσης καμιά δεκαριά μικρότερα τραπέζια, και έτσι, η συνολική χωρητικότητα του Α εκτιμώ ότι θα πρέπει να είναι της τάξης των 80-100 ατόμων περίπου.

Το αρκετά πλούσιο μενού, ταιριαστό με το όλο περιβάλλον, είναι κι αυτό τυπωμένο με την εκκλησιαστική γραμματοσειρά, φανερώνοντας το πόσο μεγάλη σημασία έχουν δώσει στην παραμικρή λεπτομέρεια…

Όσον αφορά τη μουσική, αγγλοσαξονική instrumental & jazz, κατά κύριο λόγο, έχουν εκφραστεί πολλές ενστάσεις για παραφωνία από το γενικό εκκλησιαστικό πνεύμα του χώρου. Επιτρέψτε μου, φίλες και φίλοι χρήστες, να διαφωνήσω, μιας και τα φαινόμενα κάποτε απατούν. Στο μαγαζί αυτό πάμε για μακαρονάδα και κρασοκατάνυξη και όχι για εκκλησιαστική κατάνυξη. Συζητάμε ευχάριστα με την παρέα μας, κάποτε μεθάμε λίγο και ξεχνιόμαστε. Έτσι λοιπόν, γιατί να είναι όλα εκκλησιαστικά, σοβαρά και σκυθρωπά;; Δεν βρισκόμαστε σε κάποιο μεσαιωνικό μοναστήρι, αλλά σε ένα σύγχρονο φαγάδικο. Αν τώρα η ιδιοκτησία θελήσει, μαζί με τα instrumental & jazz κομμάτια, να ρίξει και κάποιο εγκωμιαστικό τροπάρι ή κάποιο carol, εγχώριο ή ξένο, γιατί όχι;; Με γεια της, με χαρά της. Στην περίπτωση αυτή, θα έχουμε ένα μουσικό fusion, κάτι ανάλογο με τα ποικίλα γαστρονομικά fusions, που τον τελευταίο καιρό μάς έχουν κατακλύσει!!

Μετά τη μακροσκελή αυτή εισαγωγή μου (συγνώμη αν κάποιες φορές ξεχνιέμαι λίγο), νομίζω ότι ήρθε η ώρα για το μενού, τις τιμές και το value for money, που κάθε περιγραφική κριτική θα όφειλε να συμπεριλάβει. Ο κατάλογος, λοιπόν, των φαγητών αποτελείται από 7-8 ορεκτικά, στα 3-6 €, όπως π. χ. τυροπιτάρια, σπετζοφάι, μανιτάρια γεμιστά, πεϊνιρλί με απάκι και αυγό, κ. λπ. Υπάρχουν επίσης 6 σαλάτες (~ 7 €), 8 πίτσες, από 7-9 € και καμιά δωδεκαριά μακαρονάδες, οι περισσότερες παραδοσιακές, από 6-10 €, όπως: μακαρόνια με κιμά, με μπιφτεκάκια, με κοτόπουλο, με κόκορα κοκκινιστό τα Π/Σ/Κ, καθώς και παπαρδέλες, πεκορινάδα, κ. α. Ακόμη, στον κατάλογο βλέπουμε καμιά 10αριά γλυκά, στα 2-5 €, καθώς και αναψυκτικά και μπύρες, στα 2-4 €.

Το χύμα κρασί (λευκό, ροζέ, κόκκινο) τιμάται περί τα 6 € τα 750 ml., ενώ τα επιλεγμένα εμφιαλωμένα κρασιά τους δεν ξεπερνούν τα 15 €, όντας ελάχιστα ακριβότερα απ’ τις τιμές κάβας, οπότε έχουν το καλύτερο ίσως vfm στην κατηγορία τους!! Είπαμε, η κρασοκατάνυξη εντάσσεται στο γενικότερο πνεύμα του χώρου, αφού άλλωστε ο ευλογημένος οίνος ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου, σύμφωνα και με το Βιβλίο των Ψαλμών της Παλαιάς Διαθήκης!!

Μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό που δεχτήκαμε, και στη συνέχεια δοκιμάσαμε:

• μία σιουφιχτά Κρήτης, με ζωμό κοτόπουλου, στακοβούτυρο και ξινομυζήθρα,

• μία κοκκινιστό κόκορα με χοντρά μακαρόνια και φρέσκο γιαούρτι στη βάση,

• μοιραστήκαμε μία πίτσα Καισαρείας, με καραμελωμένα κρεμμύδια, ροδέλες πιπεριάς, κασέρι Μυτιλήνης και πεντανόστιμες φετούλες παστουρμά,

• και για γλυκό πήραμε μια πίτα σοκολάτας για 2, που είχε επίσης κρεμώδες τυρί, μπανάνα και φουντούκι.

• Ήπιαμε, μια μπύρα Amstel Pils, 500 ml.

Οι μακαρονάδες νόστιμες, η πίτσα καταπληκτική και το γλυκό χορταστικό. Η όλη γευστική εμπειρία μας άξιζε το ποσό του λογαριασμού, που ήρθε στα 35 €, οπότε χωρίς τα ποτά είναι περίπου 15 € το άτομο, (κατηγορία 10/16 €). Σχέση ποιότητας – τιμής άριστη, 4 στα 4 με το σπαθί τους!

Όταν ανοίξει ο καιρός και εξορμήσετε στις νότιες θάλασσες για μπάνιο και τα σχετικά, μην παραλείψετε να συμπεριλάβετε τον Α στο πρόγραμμά σας!

25 Ιαν 2017

To συγκεκριμένο μαγαζί το έχουμε επισκεφθει 2 συνεχόμενα Σάββατα αυτόν τον μήνα.
Το πρώτο που μας ενθουσίασε ήταν οτι είναι άκαπνο. Τι ιδανικότερο για οικογένειες με μικρά παιδια?Ενα καθαρό περιβάλλον να απολαυσεις το φαγητό σου.

Ο χώρος πολύ ωραίος, φωτεινός με ευγενέστατους και ταχύτατους σερβιτόρους.
Έχοντας μελετήσει απο το σπίτι τον κατάλογο τους, με το που κάτσαμε ζήτησα να μας φέρουν μια σκιουφιχτά για την μικρή για να μην περιμένει. Δεν περάσανε 5 λεπτά και τις 2 φορές και το πιάτο ήταν στο τραπέζι μας. Αν αυτό δεν είναι εξυπηρέτηση τι άλλο να ζητήσω? Γενικα αισθάνεσαι οτι ασχολούνται με το κάθε τραπέζι ξεχωριστά και δεν είναι απλά διεκπεραιωτές παραγγελίας.
Στα φαγητά μείναμε ικανοποιημένοι όλοι στην παρέα. Σαλάτες, καγιανάς, πεινιρλί, τυρόπιτα τα πήραμε όλα και ηταν πεντανόστιμα.

Ειδικά τα πίατα που περιείχαν κρέας ενθουσίασαν. Το μόνο αδιάφορο πιάτο μας φάνηκε η πεκορινάδα, που είναι και το πιο ξακουστό τους. Θεωρώ πως αν κάποιος δοκιμάσει μόνο αυτό θα αδικήσει το μαγαζί σε μια κριτική. Θέλει βελτιώσεις...
Εν κατακλείδι μια ωραία έκπληξη ήταν οι περίεργες και τέλειες γεύσεις παγωτού μαζί με ενα ωραιότατο τεράστιο καλτσονε σοκολάτας. Η καρυδόπιτα τους όμως ήταν χάλια. Ενα κομμάτι σε τραπέζι 6 ατόμων και δεν φαγώθηκε. Μην την προτιμήσετε.

Γενικά είναι ένα μαγαζί που θα το κρατήσω στην λίστα μου ψηλα, comfort food σε ωραίο χαλαρό περιβάλλον για να βγεί ο χειμώνας...

15 Ιαν 2016

O Ακάκιος είναι αυτό ακριβώς που αυτοπροσδιορίζεται…μακαρονάδικο! Δεν το παίζει ιστορία για αγρίους, ιταλικά φούμαρα και πράσινα άλογα για να δικαιολογήσει την υψηλή κοστολόγηση, σε μια φθηνή πρώτη ύλη όπως συνηθίζεται. Μην περιμένετε όμως ότι θ’ απολαύσετε γευστικά ταξίδια, που θα σας ταξιδέψουν νοερά μέχρι την Ιταλία. Όχι. Εδώ θα γευτείτε απλούς, μεσογειακούς αλλά ίσως λίγο ασυνήθιστους συνδυασμούς υλικών με τίμιο κόστος κατά την άποψή μου, ή για να το θέσω λίγο πιο σωστά, πιο τίμιο σε σχέση με τα υπόλοιπα εστιατόρια του είδους του.

Με αυτή λοιπόν την εισαγωγή που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και επίλογος, θα συνεχίσω λέγοντας ότι 19 Δεκεμβρίου 3 άτομα το επισκεφθήκαμε γύρω στις 21:30. Η πληροφόρηση ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κράτηση μας δυσαρέστησε, καθώς το ένα άτομο της παρέας δούλευε έως αργά το απόγευμα, κι έτσι ήταν δύσκολο να φτάσουμε από Φιλαδέλφεια νωρίτερα. Αν προσθέσουμε και τον βαθμό δυσκολίας στο παρκάρισμα που συμβάλει στον χρόνο καθυστέρησης…υπάρχει ένα θεματάκι παραπάνω.

Και αυτό είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να λάβουν σοβαρά υπόψη κι άλλα εστιατόρια που έχουν αυτήν την τακτική. Εμένα να σας πω την αλήθεια δεν με πείθουν ότι το κάνουν για να εξυπηρετούν περισσότερο κόσμο. Γιατί τελικά μάλλον τον ταλαιπωρούν και ο μόνος που στο τέλος εξυπηρετείται καλύτερα, είναι η τσέπη τους. Θα το αιτιολογήσω και παρακάτω αυτό.

Φτάσαμε λοιπόν και ήδη περνώντας απ’ έξω για να βρούμε parking, ήταν γεμάτο. Ευτυχώς είχαμε την έξυπνη ιδέα μέχρι να παρκάρω εγώ, να πάνε τα άλλα δύο άτομα να δουν αν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι κι αν όχι να μπουν στην σειρά προτεραιότητας. Έτσι ευτυχώς στο επόμενο 10λεπτο που μου πήρε για να βρω θέση, η παρέα είχε ήδη καθίσει.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, με τα Χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια να συμβάλουν ακόμα περισσότερο σε αυτό κι έτσι φαίνεται όμορφο και απ’ έξω. Μέσα μου άρεσε ότι είχε αρκετή ζέστη αρχικά, πράγμα που όμως όταν άρχισε να σπάει ο κόσμος άλλαξε, γιατί προφανώς είχαν κλείσει την θέρμανση. Για το θέμα αυτό τοποθετήθηκα στην προηγούμενη κριτική μου και δεν θα ήθελα να επεκταθώ κι εδώ.

Αυτό που δεν κατάλαβα αν συμβολίζει κάτι συγκεκριμένο, είναι τα λευκά φανελάκια που κρέμονται από ένα σημείο της ξύλινης οροφής…! Το concept είναι γνωστό από τις περιγραφές των φίλων που προηγήθηκαν. Μανουάλια, κεριά, κολυμπήθρες και ενδυμασία μοναχών για τους σερβιτόρους. Πρωτότυπη ιδέα.

Η μουσική τώρα; …Ήταν λίγο άκυρη θεωρώ. Στην αρχή ήταν solo instrumental με κύριο όργανο το σαξόφωνο. Αλλά λίγο αστεία. Νόμιζα κάποια στιγμή ότι θα ακουστεί η γνωστή γυναικεία αισθησιακή φωνή της υπαλλήλου των Anek lines, να ανακοινώνει “κυρίες και κύριοι ο καπετάνιος και το πλήρωμα σας καλωσορίζουν και σας εύχονται καλό ταξίδι. Το εστιατόριο έχει ανοίξει και σερβίρει παραδοσιακό γύρο και αυθεντική Ιταλική πίτσα, ενώ στη συνέχεια μπορείτε να απολαύσετε δροσερά κοκτέιλ στο bar που λειτουργεί στο κατάστρωμα…”

Ελπίζω να σας έδωσα μια εικόνα. Και για να σας δώσω και μια δεύτερη, ακούσαμε και το “πυρετός του έρωτα” της Βίκυς Λέανδρος πάντα instrumental, αλλά και το “καλοκαίρια και χειμώνες περιμένω να φανείς” στο οποίο φίλη της παρέας είπε σε έναν σερβιτόρο “χορεύετε πάτερ... ;;” και ξεραθήκαμε στα γέλια. Τέλος πάντων…θέλει βελτίωση το μουσικό χαλί οπωσδήποτε.

Η εξυπηρέτηση ίσως να έπαιρνε άριστα αν δεν γινόταν όλοι πιεστικοί από ένα σημείο και μετά για να μας μαζέψουν το τραπέζι. Κι εδώ κολλάει αυτό που ανέφερα παραπάνω. Το να θέλεις να εξυπηρετήσεις κόσμο τον οποίο κατ’ επιλογή σου τον έχει όρθιο να περιμένει, και ταυτόχρονα να πιέζεις τους υπόλοιπους που μόλις κατάπιαν την τελευταία τους μπουκιά να τους μαζέψεις το τραπέζι, με σκοπό να επισπεύσεις την αποχώρησή τους…δε νομίζω ότι είναι βολικό αλλά ούτε και ευγενές.

Η παραγγελία μας ήταν σχετικά λιτή για τα δεδομένα μας. Οι μερίδες όμως ήταν καλές, οπότε φύγαμε χορτασμένοι:

Ξεκινήσαμε με νερό εμφιαλωμένο το οποίο ζητήσαμε να αντικατασταθεί με κανάτα και το έκαναν χωρίς δυσανασχέτηση.

- Κουλουρίδα με κυβάκια λαχανικών (μανιτάρια και πιπεριές πολύχρωμες) με κρέμα από γραβιέρα Νάξου χ 6,50€

Η κουλουρίδα μοιάζει με τις παπαρδέλες αλλά είναι λίγο πιο φαρδιά αν θυμάμαι καλά. Νόστιμο πιάτο χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

- Παπαρδέλες με καπνιστό χοιρινό, κυβάκια κίτρινης πιπεριάς και κολοκυθιού με κρέμα πάλι από γραβιέρα Νάξου για μένα χ 7,80€

Πολύ ωραία γεύση, άριστο βράσιμο των ζυμαρικών τόσο-όσο, με το καπνιστό χοιρινό εδώ να δίνει ωραία ένταση στο πιάτο. Ήταν το πιάτο που μου άρεσε περισσότερο και χαίρομαι που το επέλεξα εγώ.

- Μακαρόνια με κιμά χ 7,30€.

Τα κλασικά σπαγγέτι σε καλή ποσότητα αλλά η φίλη που τα έφαγε είπε ότι η μαμά της τα φτιάχνει πιο ωραία. Εγώ δεν δοκίμασα γιατί ενώ λατρεύω τα ζυμαρικά, η εκδοχή τους με τον κιμά είναι η μοναδική που δεν μου αρέσει. Είπε ότι δεν ήταν ο κιμάς πολύ αρωματικός, σαν να του έλειπε μπαχάρι ή μοσχοκάρυδο.

- Μια πίτσα γιαουρτλού με σάλτσα ντομάτας, κασέρι, σουτζούκι και στο κέντρο, σάλτσα γιαουρτιού με σάλτσα ντομάτας από πάνω…εξαιρετική χ 8,20€

Με ωραίο λεπτό και τραγανό ζυμάρι όπως μου αρέσει, το σουτζούκι δυνατό και αρωματικό έδινε την κατάλληλη ένταση που ερχόταν σε αντίθεση με την γεύση από το κασέρι.

Μία κόκα κόλα χ 1,80€ (για μένα φυσικά) και για τους υπόλοιπους νεράκι.

Για το τέλος, φάγαμε μια πορτοκαλόπιτα αυτή την πατσαβουριαστή με το φύλλο, αρκετά καλή αν κι εγώ δεν είμαι fun χ 3,50€ με μια μπάλα παγωτό καϊμάκι με φυστίκι Αιγίνης χ 1,90€ που ούτε το είδαμε, ούτε το γευτήκαμε.

Πληρώσαμε 37€ ακριβώς ήτοι 12,33€ έκαστος και νομίζω ότι το vfm παίρνει φωτιά στον Ακάκιο…!!!

Ο κατάλογός του υπάρχει στο διαδίκτυο, οπότε μπορείτε να πάρετε μια γεύση από τις επιλογές που υπάρχουν και τις αντίστοιχες τιμές.

Συμπερασματικά πρόκειται για μια άκρως Ελληνοποιημένη εκδοχή μακαρανάδικου, που κάνει αρκετά καλή προσπάθεια χωρίς να ενθουσιάζει τόσο στον τομέα των ζυμαρικών θα έλεγα, όσο στον τομέα της πίτσας.
Δεν είναι επιλογή που θα πρότεινα σε κάποιον από μακριά να πάει να δοκιμάσει, γιατί σίγουρα υπάρχουν κι άλλα αξιοπρεπή εστιατόρια της κατηγορίας του, αλλά από την άλλη δεν θα απογοητεύσει νομίζω κανέναν.

Σε κάθε περίπτωση αν βρεθώ ξανά προς τα εκεί θα ήθελα να δοκιμάσω την πεκορινάδα του η οποία είναι σπαγγέτι τα οποία όπως βγαίνουν στο πάσο καυτά, τα τοποθετεί ο αρμόδιος σερβιτόρος μέσα σε ένα τεράστιο κεφάλι πεκορίνο το οποίο έχουν μετατρέψει ουσιαστικά σε σκεύος, αφού λείπει το μεγαλύτερο μέρος του εσωτερικού του. Εκεί μέσα λοιπόν τ' ανακατεύουν αρκετά απ’ όπου παίρνουν το άρωμα και την γεύση του τυριού.

Αφού τελειώσουν έχουν ένα καπάκι το οποίο έχουν προσαρμόσει επάνω στο κεφάλι και κλείνει σαν κατσαρόλα. Έτυχε και το τραπέζι μας ήταν απέναντι ακριβώς από το πάσο της ανοιχτής κουζίνας, οπότε όλη η διαδικασία διαδραματιζόταν μπροστά μας κάθε φορά.
Επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω την πίτσα Καισάρειας αλλά και αυτή με τον καβουρμά.

Προτείνεται κυρίως για όσους μένουν στις γύρω περιοχές ή βρίσκονται κοντά και κατά κύριο λόγο για τις πίτσες του κι έπειτα για τις μακαρονάδες.

06 Δεκ 2017

Βρεθήκαμε στο εν λόγω μαγαζί Σάββατο βράδυ, μία παρέα 3 ατόμων. Ευτυχώς είχαμε κάνει κράτηση καθώς ήταν γεμάτο και περίμενε και κόσμος. Στα ουσιαστικά τώρα:
Χώρος: Πολύ όμορφος και άνετος. Λόγω ονόματος προσπαθεί να θυμίσει μοναστήρι ή περισσότερο εκκλησία. Βλέπεις κ την κουζίνα που ετοιμάζονται τα πιάτα, κάτι που το θεωρώ θετικό.
Προσωπικό: Πολύ ευγενικό και πολύ γρήγορη εξυπήρετηση. Όπως είπα είχαμε κάνει κράτηση και δεν ταλαιπωρηθήκαμε. Χάνει ένα αστεράκι όμως γιατί μας έδωσε την εντύπωση ότι βιάζονταν μας ξεφορτωθούνε (δεν προλάβαινες να αδειάσεις το πιάτο και το έπαιρναν-κυριολεκτικά). Περίμενε κόσμος βλέπετε..
Γεύσεις: Μείναμε ευχαριστημένοι απ'ότι πήραμε. Για ορεκτικά διαλέξαμε κολοκυθάκια γεμιστά (πολύ νόστιμα αλλά λίγο, Καγιανά (εξαιρετικό, το καλύτερο πιάτο κατά τη γνώμη μου και αρκετή ποσότητα) και Τυροπιτάρι (2 απλές τυρόπιτες με νόστιμη ζύμη). Για κυρίως Πεκορινάδα (δεν το δοκίμασα αλλά το άτομο που την πήρε έμεινε πολύ ευχαριστημένο) Παπαρδέλες με κοτόπουλο και κρέμα τυριού (νοστιμότατο με ήπιες γέυσεις) και Παπαρδέλες με κυβάκια κολοκυθιού (καλό αλλά πιο αλμυρό κι έντονο απ'ότι θα ήθελα). Στο σύνολό τους οι μερίδες φαίνονται μικρές στο μάτι αλλά είναι πολύ χορταστικές. Θα μπορούσα να υπάρχει κάποιο κέρασμα πιστεύω.
Για αυτά και για μια μπύρα και 2 coca cola δώσαμε 62 ευρώ. Το περίμενα πιο οικονομικό αλλά σε γενικές γραμμές το πρόσημο ήταν θετικό. Θα ξαναπήγαινα αλλά δεν το βάζω και στα αγαπημένα μου.

18 Μάρ 2016

Παρασκευή βράδυ και αφού κάναμε κράτηση το επισκεφτήκαμε, μας άρεσε ο χώρος που θυμίζει μοναστήρι, με μανουάλια και ξύλινα τραπέζια σε μια μεγάλη αίθουσα με παράθυρα γύρω και θέα στο δρόμο.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη, αναλυτική και ευγενική, γενικά υπήρχε αρκετό προσωπικό που εξυπηρετούσε με γρήγορους ρυθμούς.

Δοκιμάσαμε το πεϊνιρλί για αρχή, πολύ χορταστικό με πολύ τυρί, βούτυρο, αυγό και χοιρινό σε κομμάτια, νομίζω απάκι. Νόστιμο αλλά αρκετά βαρύ, περίπου 7-8 ευρώ.
Βέβαια το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε χωρίς ερώτηση μας σχετικά αν θέλουμε βρύσης ή όχι, μας παραξένεψε δεδομένου του στυλ του μαγαζιού.
Ήπιαμε κόκκινο κρασί χύμα στα 7,5 ευρώ περίπου, καλό όχι όμως 1ης ποιότητας.
Πολύ ωραίες οι κανατούλες κρασιού.

Στα κυρίως πιάτα πήραμε κουλουρίδα (είδος ζυμαρικού που μοιάζει με παπαρδέλες) με λαχανικά (πιπεριές, μανιτάρια, κολοκύθα), πολύ μεγάλη μερίδα, σωστά βρασμένα όλα και το τυρί Νάξου αρκετό. (7 ευρώ).
Δοκιμάσαμε τις παπαρδέλες με το χοιρινό στα 8-9 ευρώ, μεγάλη μερίδα που όμως πολύ γρήγορα έγιναν μία μάζα λόγω του πολύ τυριού και κρέμας που ομογενοποίησαν τα υλικά δημιουργώντας μια όχι τόσο ελκυστική εικόνα.

Γενικά, τόσο ο κατάλογος, όσο και οι μακαρονάδες είναι ελληνικές, με κιμά, μπιφτέκια και γενικά ελληνικά προϊόντα και αρκετά "τυρένιες".
Όλα τα πιάτα ήταν πολύ χορταστικά και οι τιμές φιλικές!
Μας κέρασαν στο τέλος σορμπέ λεμονιού.

Γενικά θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα και σίγουρα θα είμαστε προετοιμασμένοι για τις μεγάλες μερίδες.
Θα προτείναμε να συμπεριλάβουν και κάποια άλλα είδη ζυμαρικών, πχ. πέννες, ριγκατόνι, επίσης περισσότερες κόκκινες σάλτσες και ίσως πιο πικάντικες.
Αξίζει πάντως για όσους τους αρέσουν τα ζυμαρικά με ελληνική υπογραφή.

05 Μαι 2016

Επισκεφθήκαμε το μακαρονάδικο την Τρίτη του Πάσχα, μεσημέρι, τέσσερα άτομα. Εύκολη η πρόσβαση, πλησίον της Ζησιμοπούλου στο Παλ. Φάληρο, σε σημείο όπου βρίσκονται και άλλα καταστήματα φαγητού. Εύκολη και η στάθμευση, στην ευρύτερη περιοχή, τουλάχιστον τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα.

Το κατάστημα έχει εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Ο εσωτερικός χώρος είναι προσεγμένος με στοιχεία εκκλησιαστικής διακόσμησης. Ακόμη και οι νιπτήρες στις τουαλέτες είναι κολυμπήθρες. Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο. Ηταν πιο δροσερός και ήσυχος. Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο, ντυμένο ομοιόμορφα- φορούσε μαύρη ενδυμασία παραπέμποντας σε καλόγερους. Η εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη, παρότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και η πελατεία ανανεωνόταν συνεχώς. Στα μακαρόνια υπήρχε σχετική καθυστέρηση, διότι όπως μας ενημέρωσαν θα τα έβραζαν μετά την παραγγελία.
Εφεραν χωρίς να παραγγείλουμε εμφιαλωμένο νερό. Με τα κυρίως πιάτα άλλαξαν σερβίτσια.

Παραγγείλαμε σαλάτα κατίκι, ρολά ψητού κολοκυθιού-ιδιαίτερη γεύση, σκιουφιχτά, μακαρόνια με μπιφτέκι, παπαρδέλες, πίτσα με μπέικον, αναψυκτικά, μπύρα (ζητήσαμε και έφεραν παγωμένα ποτήρια). Οι μερίδες ήταν χορταστικές. Η πίτσα ήταν εύγευστη, μας άρεσε, απο τα μακαρόνια ενδιαφέρον είχαν μόνο οι παπαρδέλες. Στο τέλος υπήρχε κέρασμα- σφηνάκι με γρανίτα λεμόνι. Πληρώσαμε 50 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές το μακαρονάδικο είναι μια ικανοποιητική πρόταση- όχι κάτι το ιδιαίτερο. Οι τιμές είναι χαμηλότερες ιταλικού εστιατορίου- θα μπορούσαν να είναι ακόμη χαμηλότερες. Το κατάστημα δεν έχει σχέση με ιταλικές γεύσεις, είναι μία ελληνική πρόταση.

18 Μάρ 2017

Βρεθηκαμε στο εστιατοριο "Ακάκιος", στο Π. Φαληρο.
Ήταν η 2η φορά που πήγαμε... δεν θα υπάρξει όμως 3η.
Κυριακή μεσημέρι και να γίνεται χαμός. Κάθισαμε στο τραπέζι (πολύ μικρό για 4 ατομα) και παράγγειλαμε χωρίς κάποια ιδιαίτερη καθυστερηση:

- 2 μερίδες ζυμαρικά-σπετσοφαι, 1 μερίδα σκιουφιχτα με τυρί και βούτυρο και 1 μερίδα ζυμαρικά τας κεμπάπ.
-1 σαλάτα, 1 ορεκτικο (κολοκυθοκεφτεδες με τυρι) και μισό κιλό κρασί χύμα.
Πληρώσαμε 60 ευρώ, τα οποία δεν ακουγονται πολλά αλλά για την ποιότητα του φαγητού και το περιβάλλον ηταν...

Τα ζυμαρικά ήταν παραβρασμένα (απιστευτα παραβρασμενα για μακαροναδικο! ), τα υλικά που θα έπρεπε να ειναι μέσα ελάχιστα (τα μακαρόνια-σπετσοφάι είχαν 4-5 κομματάκια λουκάνικο), η σαλάτα πρόχειρη και οι κεφτέδες 4 μετριου μεγεθους... οι τιμές ομως Ιταλικου εστιατορίου!

Πολύ φασαρία μέσα στο εστιατόριο... αναγκάζομασταν να μιλάμε κι εμείς δυνατά για να ακούμε ο ένας τον άλλον... και κόσμος πολύς να περιμένει όρθιος να αδειάσει τραπέζι... αναρωτήθηκα για ποιον λόγο...!!
Δεν πρόκειται να ξαναπάμε παρολο που την πρωτη φορα δεν ειμασταν δυσαρεστημενοι...
Κρίμα.

Αγίας Τριάδος 1, Παλαιό Φάληρο