KELD'S

Ελληνική κουζίνα

Εθνικής Αντιστάσεως 228, Καισαριανή [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα κλειστά Τρίτη - Παρασκευή μόνο βράδυ από τις 19:00 μ.μ. Σάββατο & Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (11:00 π.μ. μέχρι αργά το βράδυ)
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ελληνική μοντέρνα δημιουργική κουζίνα

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Keld's λοιπον. Αγγλικο ιδιωμα που σημαινει την πηγη, το συντριβανι.

Η πρωτη επαφη εγινε μεσα απο την πολυχρωμη κριτικη της παντα ευστοχης tzia, και πραματικα ενα αγχος το ειχα. Για την ακριβεια το ειχα εντελως ξεγραμμενο, διοτι η γνωμη των εμπιστων σου ειναι το ημισυ του παντος, και εδω κραυγη θεου οργη πηρουνιου.

Ελα ομως που μια επισκεψη σε εναν οικογενειακο φιλο στην περιοχη που κατεληξε σε αρμενικη βιζιτα που εληξε με τυμπανοκρουσιες προερχομενες απο τα ξενηστικωμενα στομαχια μας. Μια και δυο λοιπον, τα βηματα μας μας εφεραν εξω απο το μαγαζακι της Καισαριανης.

Πριν ξεκινησω θελω να διευκρινισω κατι. Η βαθμολογια στη γευση δεν ειναι ενδεικτικη και ειναι αποτελεσμα ενος ατυχους συμβαντος. Να εχετε στο νου σας οτι αν δεν ειχε συμβει αυτο θα επαιρναν 3 γεματο απο δυο πολυ καλοθρεμμενα στομαχια. Ελα ομως που και αστοχιες μπορουν να συμβουν και στα καλυτερα σπιτια δυστυχως, και κατι τετοιο δεν πρεπει παντα να χρωματιζει τη γνωμη μας υπερ του δεοντος αρνητικα.

Ξεκινωντας απο το χωρο, προκειται για ενα σχετικα μικρο μαγαζι με ομορφο ξυλινο διακοσμο και πολυ ανετα βαρια ξυλινα τραπεζια. Παλαβα διακοσμητικα αφρικανικης αισθητικης βρισκονται σκορπια στο χωρο που περιμετρικα ειναι ανοιχτος και χαζευεις το δρομο. Ενας μεγαλος ανεμιστηρας ανακουφιζει τους πελατες απο τη ζεστη, ενω και η art de LA table ηταν χαριτωμενη. Ενα εξτρα ευγε για την σχολαστικη καθαριοτητα του χωρου.

Κουζινα και σαλα ειναι χωρος ενιαιος, οποτε γεμιζει μυρωδιες το μαλλι και τα ρουχα σου, αλλα ακριβως επειδη ειναι ανοιχτο απο παντου ξεμυριζει γρηγορα. Τελος, οι τουαλετες ειναι στον κατω οροφο στο τελος μιας θεοστενης σκαλας, αστραφτερες και παιχνιδιαρικες, με τα κοχυλακια και τις υδατικες κρεμες. Και, αν παρεπιμπτοντως ανηκετε στην κατηγορια που αρεσκεται να διαβαζει κατι στο μπανιο, βρηκατε το παλατι σας. Ολη η πορτα ειναι καλυμμενη με αρθρα, κομιξ και εικονες. Αντε και καλη αναγνωση.

Ειδικη μνεια θελω να κανω για την εξυπηρετηση. Μια ομορφη, γλυκυτατη κοπελα, πιο προθυμη πεθαινεις, ηταν το μοναδικο σερβις τη νεκρη ωρα του μεσημεριου. Ξεπερνωντας κατα πολυ το τυπικο της απλης διεκπεραιωσης, μας εδωσε σαφεις εξηγησεις για τα παντα, ενδιαφερθηκε για τη γνωμη μας στα παντα, ετρεχε κυριολεκτικα σε καθε νευμα και εκανε τα παντα για να κανει την παραμονη μας ευχαριστη.

Και τα καταφερε στον υψιστο βαθμο. Μας κερδισε με το ανεπιτηδευτο χαμογελο της και την περιποιηση της. Αντικατεστησε το μπουκαλι νερου με φρεσκο παγωμενο χωρις καν να το ζητησουμε 3 φορες, εφερε τα πιατα με λογικη χρονικη σειρα και καλες αποστασεις μεταξυ των γευσεων, αν και εδω τα ευσημα μαλλον πανε στη σεφ, και διαχειριστηκε το προαναφερθεν ατυχες συμβαν με επαγγελματισμο και ευγενεια. Στο τελος μας εφερε ενα τετραδιο για να γραψουμε τη γνωμη μας, ωραια προσεγγιση. Μπραβο απο μενα. Επειδη της αξιζει καθε επαινος, εαν η διευθυνση διαβασει την ιστορια της ζωης μου να συγχαρει τη Χριστινα και απο μας.

Τι φαγαμε? Πολλα και ως επι το πλειστον καλα.

Για αρχη μας εφεραν ενα ξυλινο μακροστενο καφασακι με φετες ζεστο φρεσκο ψωμι που -ω! Του θαυματος- ηταν πολυσπορο και μας αφησε πολυ καλη εντυπωση.

- Σαλατα ντακο, που ηρθε σε βαθυ πιατο με τραγανο το παξιμαδι, ντοματα τρομερα ζουμερη και καλη φετα σε κυβακια, με ντεκορ απο καπαρη. Τοσο η παρουσιαση οσο και η γευση τα εσπαγε.

-Σαλατα season's με πρασιναδες, κοτοπουλο, σταφυλι και αμυγδαλο φιλε με γλυκο ντρεσινγκ. Θεωρητικα θα ειχε πορτοκαλι αλλα λογω καλοκαιριου το αποφυγαμε και καλυτερα, γιατι δεν το συμπαθω στις σαλατες. Δυστυχως δεν μας κερδισε, λογω του υπερβολικα γλυκου ντρεσινγκ εν μερει, κυριοτερα ομως λογω του αμυγδαλου που ειχε μαυρογκαγκανιασει το αφιλοτιμο στο καβουρδισμα και ειχε γινει τρομερα πικρο.

-Μετσοβονε με σουσαμι και μια κουταλιτσα μαρμελαδα κοκκινωπη στο κεντρο. Το τυρι μαστιχωτο και νοστιμο, απλως θα προτιμουσα μια ξινη μαρμελαδα να το συνοδευει, θεωρω οτι συνδυαζεται καλυτερα με τη βαρια βουτυρατη γευση. Η εναλλακτικα με μελι.

-Χοιρινη τηγανια με πιπεριες και σαλτσα μουσταρδας. Εδω ειμαστε. Το κρεας μαλακο και ωραιο, με ελαχιστα κομματακια λιπους, οι πιπεριες να κρατανε τοσο οσο, και η σαλτσα... Αχ αυτη η σαλτσα. Την εξαφανισαμε με το ψωμακι, απαλασσοντας τους και απο την υποχρεωση να πλυνουν μετεπειτα το πιατο.

-Πατατες τηγανιτες. Τραγανες, χρυσαφενιες, αλλα προκατ. Δεν πειραζει, ηταν καλης ποιοτητας προκατ και σε καλο λαδι καμωμενες.

-Ριγκατονι με χοιρινες μπουκιες, κρεμα γαλακτος, ντοματινια και μπροκολο, ντυμενα με παρμεζανα. Παρα πολυ καλη εκτελεση, αψογο αλ ντεντε ιταλικου τυπου, μετρημενη κρεμα οπου δεν εκαναν τα ζυμαρικα απλωτες, ενω το μπροκολο ηταν τραγανο οπως το θελω.

-Κοτοπουλο με μανιταρια πλευρωτους σε λευκη κρεμα, με φρεσκο πουρε πατατας. Και επηλθε η ζημια. Το πιατο αυτο δεν ηταν σε καμια περιπτωση καταλληλο προς καταναλωση, και αυτο κατεστη προφανες αμεσως μετα τη αφιξη του. Παρα την ομορφη εικονα του, η μυρωδια του μας απωθουσε τρομερα. Η γευση επιβεβαιωσε την υποψια μας, αφου σου εκανε εντονη την αισθηση της αλλοιωσης. Καλοκαιρι ειναι, μπορει να συμβει δυστυχως κατι παρα την μεριμνα των ιθυνοντων, και φυσικα αυτο δεν ειναι κατι καταδικαστικο. Απλως τα επομενα δυο 24ωρα το στομαχι μου αντεδρασε εντονως, απο την μπουκια που κατεβασα.

Μικρο το κακο, η Χριστινα πηρε το σχεδον αθικτο πιατο, αφου μας τρελανε στις ερωτησεις για τον εντοπισμο του λαθους, και το αντικατεστησε αμεσα με τη μεριδα λουκανικο.

-Δυο λουκανικα λοιπον καλης γευσης, οχι κατι εξεζητημενο, με πολλες πατατες και πιτα απο σουβλακι. Πολυ χορταστικο πιατο, ικανοποιητικοτατο, μονη νου παραινεση ειναι να συνοδευεται απο μια σταλια μουσταρδα για την υγρασια γου πραγματος.

-Γιαουρτι πολυ καλης ποιοτητας με ωραιο τραγανο γλυκο του κουταλιου βερικοκο. Δροσερο, ιδανικο κλεισιμο. Παλι μας χαλασε το ιδιο φιλε αμυγδαλο που ηταν καμμενο και πικρο. Αλλα δεν σταθηκε ικανο να μας χαλασει την τοσο καλη επιγευση.

Κατι τελευταιο που θα ηθελα να σχολιασω ειναι το συνοδευτικο των πιατων. Σε ολα χοντοκομμενο στεγνο σπανακι. Λατρευω το σπανακι, αλλα θα προτιμουσα μια μεγαλυτερη ποικιλια στα συνοδευτικα, η εστω ενα τσιγαρισμα, ενα ντρεσινγκ, ενα λαδοξιδο βρε αδερφε. Το πολυ το σπανακι το βαριεται και ο Ποπαι.

Τα σχολια μου ειναι καθαρα συμβουλευτικου χαρακτηρα και σκοπο εχουν να βοηθησουν την σεφ να βελτιωσει τις οποιες αστοχιες, διοτι απο την ολη συμπεριφορα της μας εδειξε οτι ειλικρινα την νοιαζει η γνωμη μας. Εξαλλου κι εμεις φαγαμε του σκασμου, αυτο απο μονο του δειχνει οτι δεν απογοητευτηκαμε απο την εμπειρια. Ευχομαι να τις λαβει υποψιν γιατι εχει μια πολυ καλη βαση για να χτισει το τελειο, αφου και μερακι εχει, και εμπνευση και κεφι.

Οσον αφορα στο κοστος, ε, ημασταν τυχεροι. Πηγαμε Τεταρτη που ισχυει ενεργη προσφορα απεριοριστης καταναλωσης με μολις 10€ το ατομο. Με 2 κοκα κολες δωσαμε 24€ και σκασαμε πραγματικα. Για περαιτερω ενημερωση στις τιμες, η σελιδα του εστιατοριου ειναι πληρως διαφωτιστικη.

Θα ξαναπαμε? Φρονω πως ναι. Εχουμε ηδη συμφωνησει να επανελθουμε για καφε, και αυτο γιατι κατασυμπαθησαμε την σερβιτορα και τη θεωρουμε απο μονη της λογο να επιστρεψουμε. Και για φαγητο θα το ξαναπροσπαθησουμε, γιατι οι γευσεις και το γενικο κλιμα μας αρεσαν.

Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Είμαι σίγουρη ότι όλοι σας έχετε ακούσει την έκφραση " Όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια, ο Θεός γελά", ε, λοιπόν, στη δική μας περίπτωση, είναι βέβαιο ότι ξεκαρδίστηκε!

To στόρυ, λοιπόν, της χθεσινής ιλαροτραγωδίας ξεκινά ως εξής: Ο καλός μου την Πέμπτη υποβλήθηκε σε εγχείρηση διαφράγματος. Έχοντας ακούσει ιστορίες φρίκης και ταλαιπώριας για τη συγκεκριμένη επέμβαση και έχοντας στο μυαλό μου ότι το αγόρι μου δεν το λες και λεοντόκαρδο, όταν πρόκειται για " ασθένεια" και ανάρρωση, ψάχνω να βρω ένα μαγαζί να γευματίσουμε που να είναι κοντά μας.

Το Keld's το είχα δει κατεβαίνοντας την Εθν. Αντιστάσεως και το είχα βρει χαριτωμένο plus ότι από το όνομα, καταλάβαινες ότι δεν επρόκειτο για ταβέρνα αλλά για κάτι διαφορετικό και πιο ψαγμένο.

Διαβάζω και τις κριτικές που γράφονται, από νέους χρήστες μεν, αλλά τις οποίες δε θεωρώ, αντίθετα με άλλες, υποκινούμενες, βλέπω και την κριτική του aboutspy και αρχίζω να φαντάζομαι ένα καινούργιο παιδί του ask4food, εννοώντας μ'αυτό, ένα μαγαζί που το έστησαν νέα παιδιά με μεράκι και όρεξη, νόστιμο, δημιουργικό φαγητό, απλό αλλά χαριτωμένο χώρο και καλές τιμές.

Σάββατο, λοιπόν, κλείνω τραπέζι για τους τρεις μας. Την Κυριακή το πρωί παίρνουν τηλ. αγαπημένοι φίλοι και έτσι η κράτηση αλλάζει και φτάνουμε στο μαγαζί 7 άτομα.

Ο χώρος είναι χαριτωμένος. Αποχρώσεις λευκού, μαύρου, γκρι με στοιχεία ξύλου, όμως, που του δίνουν ζεστασιά. Τα τραπέζια άνετα με αρκετή απόσταση μεταξύ τους. Η τζαμαρία δίνει φωτεινότητα και το απέναντι πάρκο προσφέρει μια αίσθηση πρασίνου.

Μας υποδέχεται ένα νεαρό, χαμογελαστό παιδί, μας φέρνει τους καταλόγους και ένα ποτηράκι ζεστό ρακόμελο ως καλωσόρισμα. Έρχονται οι φίλοι μας, χαλαρώνουμε, και έχουμε όλη την καλή διάθεση να περάσουμε όμορφα και να ευχαριστηθούμε το φαγητό μας. Ανοίγοντας τις χαρτοπετσέτες στις οποίες είναι τυλιγμένα τα μαχαιροπήρουνα, η μικρή μας βρίσκει το δικό της λερωμένο. Επειδή σε όλους μπορεί να συμβεί, λόγω πλυντηρίου πιάτων, δε δίνουμε μεγάλη σημασία.

Διαλέγουμε αρχικά τρεις σαλάτες.
-Ένα ντάκο που όπως είπε και ο aboutspy, είναι πολύ νόστιμος αν και η ντομάτα είναι κρύα πράγμα που, προσωπικά, δε μου αρέσει.
- Μια σαλάτα από την κάρτα φαγητών ημέρας με πρασινάδες, ψητό μανούρι, ξηρούς καρπούς, ρόδι και ένα γλυκό dressing. Ο φίλος Vagelis είμαι σίγουρη ότι θα την απολάμβανε αλλά και σε μας άρεσε αρκετά.
- Έτερη σαλάτα με τις ίδιες πρασινάδες με φέτες πορτοκάλι και λιγοστό dressing εσπεριδοειδών που μας άφησε παγερά αδιάφορους.
Σας φαίνονται πολλές τρεις σαλάτες για επτά άτομα? Σας πληροφορώ ότι από δύο, άντε τρεις πηρουνιές πήρε ο καθένας μας.

Από ορεκτικά πήραμε
- Σπετζοφάι με πιπεριές φλωρίνης. Το λουκάνικο ήταν αδιάφορης ποιότητας ενώ η σαλτσούλα με τις πιπεριές ήταν νόστιμη, δεμένη, καυτερούτσικη και κάπως το έσωζε. Ποσότητα μεζέ τσίπουρου.
- Πλευρώτους με μπαλσάμικο. Σπογγοειδή, υδαρή, άνοστα. Αφήστε τα καλύτερα.

Και πάμε τώρα στα κυρίως......
- Δύο μπιφτέκια με σως μανιταριών και ρύζι. Η μερίδα έχει ένα μπιφτέκι μετρίου μεγέθους το οποίο καλυπτόταν από μια λευκή σάλτσα η οποία πρέπει να είχε μανιτάρια πολτοποιημένα. Συνοδευόταν από νόστιμο ρύζι. Το μπιφτέκι από την άλλη ήταν τίγκα στο μπαχαρικό, με λασπώδη υφή.

- Τρία πιάτα με κομματάκια χοιρινού, μπρόκολο, τοματίνια και ριγατόνι σε λευκή κρεμώδη σάλτσα. Δε δοκίμασα είναι η αλήθεια, πάντως αυτοί που το παράγγειλαν δεν ικανοποιήθηκαν καθόλου και άφησαν αρκετό. Όταν μαζεύονταν τα πιάτα ζητήσαμε από το παλληκάρι να πακετάρει αυτό που είχε μείνει...... το σχόλιο του ήταν " αφού θέλετε να το πάρετε μαζί, είμαι σίγουρος ότι σας άρεσε" Αλήθεια??? Αυτό αποκομίζεις από ένα πιάτο που επιστρέφει μισοφαγωμένο? Ας μην αναφέρω καλύτερα το σχόλιο του φίλου που ζήτησε να πακεταριστεί το υπόλοιπο!

- Η μικρή μας παράγγειλε τηγανιά που ενώ ανήκει στα ορεκτικά τη ζητήσαμε για κύριο πιάτο. Κομματάκια χοιρινού σχετικά μαλακά, χωρίς λίπος σε σάλτσα μουστάρδας με πιπεριές. Το πιάτο πίκριζε έντονα από τη ρίγανη και τη μουστάρδα ενώ το κρέας ήταν άνοστο.

- Και το highlight της παραγγελίας..... Χοιρινό στο πήλινο με γραβιέρα για το έτερον ήμισυ. Ενώ έρχονται τα δικά μας πιάτα αυτό άφαντο.... Το λέμε στο σερβιτόρο ο οποίος μας δικαιολογείται ότι άρπαξε λίγο και η σεφ Παναγιώτα, sic! το ξαναφτιάχνει....! Σε ούτε δύο λεπτά έρχεται η πιο γελοία μικρή ποσότητα φαγητού που έχω δει στη ζωή μου. Το πιάτο ήταν σερβιρισμένο στο ραμκέν που σερβίρεται η creme brulee! Έπρεπε να είστε από μια μεριά να δείτε τις φάτσες μας....! Κλαυσίγελος!!! Κι από γεύση..... no comments!

Από και πέρα αρχίζει η κατηφόρα με ταχύτητα φωτός. Η μικρή παρατηρεί ότι το μπουκάλι με το ξύδι που υπάρχει στο τραπέζι έχει μέσα μυγάκια, ξέρετε αυτά του κρασιού. Οκ! Μπορεί να τύχει. Φωνάζουμε τον σερβιτόρο, του το λέμε διακριτικότατα το παίρνει και επιστρέφει με ένα άλλο... το οποίο μαντέψτε.... είχε μέσα περισσότερα μυγάκια!

Πραγματικά δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.... να εκνευριστούμε ή να το ρίξουμε στην πλάκα.. επιλέγουμε το δεύτερο.

Ζητάμε λογαριασμό ο οποίος και έρχεται αναγράφοντας το ποσό των 100 και κάτι ευρώ συγκεντρωτικά δηλαδή φαγητό τόσο, ποτό τόσο. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι αναλυτικός και να αναφέρεται η έκπτωση την οποία δικαιούμασταν.

Αφού λοιπόν έχουμε βγάλει τα χρήματα έρχεται ο νεαρός και μας λέει..... γλυκάκι θα θέλατε? Τώρα εσείς τι φαντάζεστε? Εγώ πραγματικά πίστεψα ότι θα σώζανε μέρος της παρτίδας έστω και τελευταία στιγμή αναγνωρίζοντας τα λάθη και τις αστοχίες του τραπεζιού κερνώντας τα γλυκά.... χα χα! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε? Για την ιστορία τα γλυκά ήταν ένα σπασμένο mile feuille και ένα μωσαϊκό. Δεν θα ασχοληθώ να τα σχολιάσω περαιτέρω, νομίζω ότι μέχρι εδώ είναι αρκετά. Εννοείται ότι ήρθε λογαριασμός και για αυτά..... γύρω στα 12 ευρώ!

Μας έφεραν ένα τετράδιο στο οποίο μας πρότειναν αν θέλαμε να γράψουμε τις εντυπώσεις μας. Προτιμήσαμε να αφήσουμε τις δεσποινίδες του τραπεζιού να το κάνουν. Μιας και βλέπω ότι το μαγαζί εκπροσωπείται θα πρότεινα να λάβουν σοβαρά υπόψη τους την εικόνα που δόθηκε και αποτύπωσαν τα κορίτσια με τα σχόλια τους.

Ηθικόν δίδαγμα! Ποτέ μα ποτέ ξανά δε θα παρασύρω φίλους για φαΐ σε μαγαζί που δεν είναι δοκιμασμένο! Αν με τσακώσετε να το κάνω σας παρακαλώ να με φτύσετε δημόσια.

Λυπάμαι ειλικρινά, παρόλη την πλάκα, για τη συγκεκριμένη κριτική! Εύχομαι από καρδιάς να μπορούσα να γράψω κάτι διαφορετικό. Εύχομαι επίσης να λάβουν υπόψη την εντελώς καλοπροαίρετη κριτική μου και να διορθώσουν τα κακώς κείμενα.

Θα ήθελα, πραγματικά, να μπορούσα να τους ξαναδώσω μια ευκαιρία. Αν όμως προτείνω κάτι τέτοιο είμαι σίγουρη ότι ο καλός μου θα με χωρίσει! και δε λέει στα 50 να ψάχνω για νέο σύζυγο!

Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ 2 άτομα θα βρισκόμασταν στην περιοχή για μια δουλειά οπότε αποφασίσαμε να το επισκεφθούμε.

Χώρος (3/4):

Ένα μικρό σχετικά μαγαζί, με μια απλή διακόσμηση με το ξύλο να κυριαρχεί στον εσωτερικό χώρο και ένας εξωτερικός χώρος που έχει επεκταθεί το μαγαζί με μια τζαμαρία που χαρίζει ορατότητα στον κεντρικό δρόμο της Καισαριανής και στο πράσινο που απλώνεται μετά απο αυτόν.

Οι καρέκλες λίγο άβολες με σιδερένια πλάτη και με τα τραπέζια που ήταν αρκετά αραιά το ένα με το άλλο. Γενικά η διακόσμηση ήταν οικονομική αλλά με γούστο και μεράκι. Να αναφέρω ότι επισκέφθηκα και την τουαλέτα στο υπόγειο που ήταν πεντακάθαρή με μικρή πινελία διακόσμησης και με ένα άρωμα που ευωδιάζε σε όλο τον χώρο.

Η ανοιχτή κουζίνα στα θετικά του μαγαζιού καθώς σου δίνει το αίσθημα ασφάλειας για αυτό που τρώς. Στα θετικά επίσης ότι εμείς τουλάχιστον βρήκαμε άμεσα και κοντά πάρκινγκ.

Το μαγαζί εκείνο το βράδυ είχε αρκετό κόσμο, για την ακρίβεια τα πιο πολλά τραπέζια απο τα γειτονικά μαγαζιά. Μου έκανε εντύπωση ότι τα 5 τραπέζια ήταν γεμάτα με νέους και ένα μεγάλο με 10-12 άτομα με πιο μεγάλους σε ηλικία.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Ο κατάλογος μικρός και με καρτέλες όμως και με πιάτα ημέρας. Μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος ότι κάποια πιάτα ημέρας είχαν τελειώσει. Γενικά όλα τα πιάτα σχεδόν είχαν χαρακτήρα δημιουργικότητας και διαφορετικότητας απο τα κοινά πιάτα που βρίσκεις σε ένα εστιατόριο. Δοκιμάσαμε:

Ντάκο κρητικό (πολύ νόστιμος, ωραία παρουσιάση πιάτου, φανταστείτε πήραμε και δεύτερο, βαθμολογία 8/10)

Μετσοβόνε τηγανιτό με μαρμελάδα απο πάνω με cranberries εάν δεν κάνω λάθος (φανταστικό, νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Ρολλάκια μελιτζάνας με καπνιστό τυρί και σάλτσα ντομάτας (πολύ ωραίο, βαθμολογία 7/10)

Ριζότο μανιταριών με κομματάκια φρέσκου πιπεριού (νοστιμότατο, βαθμολογία 7/10)

Κομματάκια φιλέτου κοτόπουλου κομμένα σαν ρολλά και τηγανισμένα με πράσινη σαλάτα με ψιλοκομμένη κόκκινη πιπεριά (πολύ ωραίο, βαθμολογία 7/10)

Όλα τα πιάτα είχαν ένα σχετικό food styling, ερχόντουσαν σε ωραία πιάτα που ταιριάζουν στο καθένα και ήταν πολύ νόστιμα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ο νεαρός σερβιτόρος με το χαμόγελο μας υποδέχτηκε και μας είπε να διαλέξουμε όποιο τραπέζι επιθυμούμε. Ήταν φιλικός και χαμογελαστός καθ'όλη την διάρκεια. Μας έπιασε διακριτική κουβέντα, χωρίς να γίνεται ενοχλητικός, όσο του επέτρεπε η δουλειά του βέβαια καθώς ήταν μόνος του στο σέρβις.

Στην κουζίνα η αδερφή του με την στολή chef πάλευε να ετοιμάσει όλα τα πιάτα, μιάς και αυτή ήταν μόνη της στην κουζίνα. Πραγματικά άθλος καθώς όλα ήταν φρεσκομαγειρεμένα, είμασταν αρκετά άτομα που έπρεπε να φάμε όλοι μαζί. Τα έβγαλε είς πέρας αρκετά καλά.

Στο τέλος μας κεράσανε 2 σφηνάκια λικέρ. Εδώ νομίζω ότι θα μπορούσε να κεράσει κάποιο γλυκό, εάν και βέβαια καταλαβαίνω ότι απο την στιγμή που έχει στον κατάλογο της γλυκά ίσως δεν ταιριάζει να κεράσει γλυκό, καθώς κανένας δεν θα παραγγείλει απο τα υπόλοιπα γλυκά.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το νερό ερχόταν σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο και έχοντας φέτες λεμονιού μέσα για άρωμα.

Μου έκανε εντύπωση ότι στην αρχή δεν έφεραν κάποιο ψωμί με κάποιο ντιπάκι ή κάτι.

Value for money (3/4):

Οι τιμές είναι λογικές-φυσιολογικές, δεν θα τίς έλεγα ακριβές αλλά ούτε πολύ φθηνές. Για όλα τα παραπάνω, μαζί με μισό κιλό λευκό κρασί και μια σόδα ο λογαριασμός ανήλθε στα 50 ευρώ σχεδόν (2 ορεκτικά,2 ντάκους,2 κυρίως, κρασί και σόδα).

Βέβαια το μαγαζί έχει βάλει και προσφορά γνωριμιάς σε deal site με 50% έκπτωση καθώς και σε μια ταμπέλα είδαμε ότι κάθε Τετάρτη τρώς με 10 ευρώ όσο θέλεις και extra τα ποτά. Οπότε αξίζει να το δοκιμάσετε και να μην πληρώσετε πολλά με κάποιες απο τις παραπάνω προσφορές.

Γενικά όταν βλέπω προσπάθειες απο νεόυς ανθρώπους που το παλευούν και είναι τίμιοι απέναντι στους πελάτες αντιμετωπίζοντας τους με σεβασμό και ευγένεια, πάντα επικροτώ. Τα μικρά λάθη, καινούργιοι είναι σιγά-σιγά θα τα βρίσκουν και θα τα διορθώνουν ελπίζω.

Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Μεσημερακι Σάββατο ειπαμε να ανηφορισουμε προς Καισαριανή κ πηγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζι το οποιο εχω διαβασει οτι εχει κ διαφορες ελκυστικες προσφορες και καποια live ορισμενες μερες. το μαγαζι μικρο αλλα συμπαθητικό, με λιγα τραπεζια και 2 stands. ενιαιος χωρος με την κουζίνα οπου εβλεπες σχετικα την παρασκευή των φαγητών.

το μεγαλο συν η πολυ φιλικη και ευχάριστη σερβιτορα η οποια ηταν προσχαρη και εξυπηρετουσε ταχυτατα και με χαμογελο.

στο φαγητο τωρα. για αρχη μας εφεραν σαν κερασμα ενα σφηνακι με γλυκο κρασι. ωραια σαν κινηση. εμεις παραγγειλαμε μετσοβονε ψητο με μαρμελαδα (6€), μια κοτοσολατα(6€) ριζοτο μανιταριων (8€) και χοιρινο στο πήλινο(8€) καθως και μια μπυρα( 2.5€). μας ρωτησε δε αν θελαμε ψωμι στα πολυ θετικα καθως και νερό βρυσης. στο τελος μας κερασαν και γιαουρτι με μαρμελαδα.

για ολα τα ανωτερω ο λογαριασμός ήρθε 31€ που για 2 ατομα ειναι θεωρω κανονικά. στο συνολο τους τα πιάτα, γιατι θα κανω μια γενικη κριτικη καθως δεν ξεχωρισα κατι ηταν συμπαθητικα και μονο. δεν υπηρχε το πιατο που θα απογειωσει τη γευση ή θα σε κανει να θελεις να το ξαναφας. μια πολυ συνηθισμενη κουζινα οκ για μια φορα αλλα δε θα ξαναπηγαινα καθως τις γευσεις αυτες τις φτιαχνω και στο σπιτι μου.

Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Σαββατοβραδο και οπως καθε Σαββατο αποφασισαμε να κανουμε μια ακομα εξορμηση με την παρεα μου σε καποιο μεζεδοπωλειο ελπιζοντας να γνωρισουμε νεα μαγαζια και νεες γευσεις. Παντα ζηταμε νεα πραγματα για να μην τελματωνουμε και να γνωριζουμε καινουριες κουζινες καινουριες περιοχες και οτιδηποτε μπορει να μας εντυπωσιασει σε γευση, χωρο και ανεκτες τιμες.

Εκμεταλευομενοι λοιπον ενα κουπονι που παρουσιαστηκε σε εκπτωτικο site αποφασισαμε να γνωρισουμε το kelds που και σαν ονομα μας εκανε εντυπωση αλλα και γενικα η περιοχη μας ηταν αγνωστη οποτε θα ειχαμε μια καινουρια εμπειρια.
Ανηφορισαμε λοιπον την εθνικης αντιστασεως και ψαχναμε να βρουμε που ειναι το εν λογω μαγαζι. Περασαμε την κεντρικη πλατεια που ειναι γεματη με αξιολογα μαγαζακια και συνεχισαμε την ανηφορα κοιταζοντας τα νουμερα για να μην χασουμε το 228 που αναφεροταν στο εν λογω μαγαζι.

Και καποια στιγμη ω του θαυματος φτασαμε στο εν λογω μαγαζι...... Ω!! ποια οπτκη απογοητευση.... Το μαγαζι εξωτερικα ειχε μια εικονα παροπλισμενου καφενειου να το πω..... συνοικιακου σουβλατζιδικου να το πω.... οπως και να το πω λιγο θα ειναι.

Οφειλω να ομολογησω βεβαια οτι ολα αυτα τα χρονια που κυκλοφορανε αυτα τα εκπτωτικα site και τα εκμεταλευομαστε με την παρεα μου εχουμε " φαει αρκετες ηττες " κατα το κοινως λεγομενο. Βλεπεις μια φωτο ενος μαγαζιου που το θεωρεις μεχρι και γκουρμε και καταληγεις σε ενα χαμαιτυπειο χειρίστης που σε αλλη περιπτωση δεν θα περναγες καν απ'εξω. Σαφως δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο μαγαζι που παρα την εμφανιση του ποροχειρου απ 'εξω σιγουρα δεν ηταν σε καμια περιπτωση χαμαιτυπειο.... το αντιθετο μαλιστα ηταν καθαρο περιποιημενο αλλα απλα προχειρο σαν διακοσμηση και κατασκευη.

Καναμε λοιπον την καρδια μας πετρα ( εδω να σημειωσω οτι απο τον καταλογο και τα πιατα εγω ειχα θεωρησει οτι ειναι καποιο μαγαζι εξεζητημενης κουζινας με σχετικα γκουρμε πιατα ) και σκεφτηκαμε το συνηθες σε τετοιες περιπτωσεις μπαινουμε τρωμε φευγουμε και δεν ξαναερχομαστε..

Μπαινοντας στο μαγαζι απο μια μεταλικη πορτα οντως ειδαμε ενα μαγαζι του στυλ σουβλακερι στην αυλη που ηταν τριγυρω κλεισμενη με μια μεταλικη προχειρη κατασκευη και στο πανω μερος μια κατασκευη με τεντες σε στυλ περγκολας που σιγουρα δεν σε εντυπωσιαζει σαν χωρος.
Οι καρεκλες επισης μεταλικες προχειρες θερινου κινηματπογραφου σε χωριο που θα ελεγα οτι δεν προσφερουν καμια μα καμια ανεση ουτε σε κρατανε πανω απο μιση το πολυ μια ωρα.,

Και τωρα θα απορει καποιος με τοσο σουρσιμο για ποιο λογο το 2αρι στην αξιολογηση και οχι ενας περιποιημενος ασσος και πολυ του παει. Σε καποιο σημειο που τελειωνει το εξωτερικο πεζοδρομιο του μαγαζιου με τις καρεκλες και την σιδηροκατασκευη ( γιατι περι κλεισμενου πεζοδρομειου προκειται ) ξεκιναει το κυριως μαγαζι το οποιο μονο προχειρο δεν το λες. Παντου περισευει το ξυλο πολυ καθαρο και σαφως ολα πολυ ομορφα βαλμενα με την κουζινα στην μεση να σου δινει πληρη αποψη πως συμπεριφερεται ο μαγειρας ( μαγειρισα στην εν λογω περιπτωση ) να βλεπεις την καθαριοτητα και την καθαροτητα του μαγειρεματος και γενικα να αποπνεει μια παστρα και ενα μερακι.
Σε καμια περιπτωση δεν μιλαμε για το ιδιο μαγαζι μεσα κι εξω.
Σαφως ο ευγενεστατος νεος σερβιτορος μας αιτιολογησε την κατασκευη εξω ως εναν εξαναγκασμο του δημου Καισαριανης ο οποιος δεν δινει το δικαιωμα σε κανεναν να κανει μια αξιοπρεπη κατασκευη και ενα αξιοπρεπες διακοσμο σε ενα τετοιο μαγαζι.

Στην αρχη της αξιολογησης μου σκεφτηκα να βαξιολογησω με 3/4 αλλα μετα σκεφτηκα οτι ετσι αδικεις μαγαζια τα οποια εχουν ριξει ολο το μερακι τους και πολλα πολλα χρηματα στο να στησουν μια πολυ ομορφη επιχειρηση οποτε ετσι κατεληξα στο 2/4 που νομιζω οτι θα ειναι και η αποψη οποιου δει το μαγαζι πρωτη φορα.

Τα τραπεζια του εξω χωρου απλα ξυλινα τετραγωνα σχετικα ευρυχωρα χωρις ομως κι αυτα μαζι με τις καρεκλες να δινουν καποιο ποντο παραπανω στο μαγαζι οπως δεν δινουν και οι σομπες μανιταρια που θερμαινουν τον χωρο που ειρήσθω εν παρόδω εχει φιαχτει με μερακι και οχι σαν σουβλατζιδικο βιοπορισμου, και το αναφερω γιατι λογω μειωμενου κοσμου μας δωθηκε η ευκαιρια να μιλησουμε και με την μαγειρισσα ( δεν μου αρεσει η λεξη σεφ ) αλλα και με τον σερβιτορο για τον οποιο θα ομολογησω οτι πηγαινα με μια μικρη επιφυλαξη και αρνητικα προδιατεθιμενος απο την απαντηση που ειχε δωθει σε παλαιοτερη δημοσιευση ( tzia ) επειδη την θεωρησα λιγο αγενη. Σαφως βεβαια εχω σαν αρχη να βγαζω την δικη μου αποψη.

Θα ολοκληρωσω την κριτικη του χωρου αναφερομενος στο τελευταιο μερος ενος μαγαζιου την τουαλετα που ομως για μενα ειναι η μικρη υπογραφη του καθε χωρου εστιασης. Θα τολμουσα να την πω εντυπωσιακη για τον χωρο, που βλεπεις απ εξω και σε απωθει. Ομορφα διακοσμημενηυ σαφως πολυ καθαρη και χωρος που θα μπορουσε να αντστοιχιστει σε πολυ πιο εξεζητημενο μαγαζι, οποτε σε αυτο το επιπεδο οφειλουμε ενα μικρο μπραβο στους ιδιοκτητες.

Αφου πλατιασαμε ( δικαιολογημενα νομιζω ) για τον χωρο ετσι ωστε να ξερει ο καθενας που θα παει εκει να μην απογοητευτει απο την πρωτη ασχημη θεωρω εντυπωση ας κανουμε και καποιο σχολιο για τους ανθρωπους που χειριζοντε το μαγαζι που ισως να εχουν σχεση και με το ιδιοκτησιακο καθεστως ( η μαγειρισσα σιγουρα ειχε )
Μολις μπαινεις στο μαγαζι σιγουρα δεν τρεχουν να σε υποδεχτουν οι εικοσι σερβιτοροι με τα παπιον και τις πετσετες στο χερι. Αντιθετως ο ενας και μοναδικος σερβιτορος ειναι τοσο ευγενης και γρηγορος που καλυπτει την οποια ελλειψη προσωπικου που σαφως δεν υφισταται για τα τραπεζια που εχει το μαγαζι.

Μολις καθισαμε στο τραπεζι της αρεσκειας μας μας εφεραν κατευθειαν καταλογους μενου ημερας αλλα και ποτηρια ψωμια και οτι αλλο μπορει να εχει ενα κουβερ. Ταχυτατα και πολυ διακριτικα. Γενικα η παρουσια του παλικαριου στην εξυπηρετηση θα θεωρηθει πανταχου παρουσα. Δεν θυμαμαι σε ολο τον χρονο που κατσαμε εκει να χρειαστηκε να σηκωσω το χερι μου. Η συνεννοηση ηταν πιο πολυ με τα, ματια.
Το σερβιρισμα πολυ γρηγορο και δη με πιατα που τα ετοιμαζαν εκεινη την ωρα.
Δεν σε αφηνει να περιμενεις καθολου και σου φερνει αμεσως σαλατες και ορεκτικα που θα μπορεσεις να απολαυσεις το κρασακι σου ( παρα πολυ καλο για χυμα ) μεχρι να σερβιριστει το κυρως πιατο.

Σε τρεις περιπτωσεις η ηδια η σεφ ( εδω κολλαει ) βγηκε απο την κουζινα της για να μας εξηγησει και για να μας ρωτησει την αποψη μας για το φαγητο να μας εξηγησει τα πιατα αν ειχαμε καποια απορια για τα πιατα και για τον χωρο και γενικα εδωσε μια εικονα ανθρωπου που ενδιαφερεται γι αυτο που κανει. Πολυ νεα κοπελα με πολυ αξιολογα χερια και πολυ ευγενικη σε τροπους οπως αλλωστε και ο κυριος που ηταν στο σερβις,
Με αυτα και με αυτα ξεχασα εντελως την ασχημη κριτικη που με ειχε επηρεασει ασχημα και εδωσα το απολυτο 4/4 στην εξυπηρετηση γιατι οπως ειπε και η προγραψασα tzia αποψεις προσωπικες ειναι ολα

Και ας φτασουμε στο κυριως θεμα του μαγαζιου γιατι οπως ολοι ξερουμε εδω μεσα δεν γραφουμε για ταινες κινηματογραφου αλλα για φαγητο οποτε η γευση εχει τον πρωτο λογο

Πρωτο πιατο η σαλατα season που παραγγειλαμε καθ υποδειξη του σερβιτορου.
σχετικη απογοητευση και σε αυτην οφειλεται και το χαμενο τεσσαρι στην γευση.
Παντελως ανοστη αν και φρεσκια πολυ ψιλοκομενη για μαρουλι με αδιαφορη εως καθολου σως και ατακτα ανακατεμενα υλικα τα οποια πρεπει να ηταν μαρουλι κρεμμυδι καποιος ξηρος καρπος χαμενος εκει μεσα και τιποτα αλλο
πολυ επιεικως 2/4

Μαζι με την σαλατα ηρθε μια φανταστικη τυροκαυτερη που σαφως δρεπει δαφνες γευσης και συνηθιζω να εκθιαζω τυροκαυτερες γιατι οπως εχω γραψει κι αλλες φορες παντου σερβιρουν τυροσαλατα και οχι τυροκαυτερη. Τελεια υφη τελεια γευση πικαντικη τοσο οσο. Επαξια 4/4

Τριτο πιατο ηταν καποια απιστευτα νοστιμα ρολακια μελιτζανας πολυ ωραια ψημενα και γεμισμενα που λιωνανε στο στομα που θα παρουν κι αυτα το 4/4

Επομενο πιατο που ζητησαμε ηταν ενα απακι το οποιο μας το εφερε ληψο ( και σαφως μας το ανεφερε οτι ηταν το τελευταιο που ειχε μεινει και προς τιμην του δεν το χρεωσε ) το οποιο απακι ηταν οτι πιο νοστιμο μπορεις να φας σε τετοιου ειδους κρεας. Ειλικρινα στεναχωρηθηκαμε που ηταν το τελευταιο και δεν ειχαμε την δυνατοτητα να φαμε κι αλλο. Ακομα και τα κρεμυδια τα υποκαραμελωμενα που το συνοδευαν ηταν πανδαισια γευσης. Σαφεστατα 4/4

Επομενο πιατο ηταν ενα ριζοτο με μανιταρια..... Εδω σαφως η μαγειρισσα επεσε απο την κορυφη. Πολυ καλα ψημενο για ριζοτο αλλα σαφως λιγο ανοστο. Δεν μπορεσα να διαπιστωσω τι ελειπε, αν αυτα ηταν αλατι πιπερι η οτι αλλο, αλλα σιγουρα ετσι οπως το εφερε δεν ηταν και το απολυτα καλο πιατο. Βαζοντας αργοτερα μια γερη ποσοτητα τυριου η γευση εστρωσε αρκετα και θεωρω οτι αν μας ειχε φερει παρμεζανα αντι για το χλιαρο τριμα που εφερε θα μπορουσε να γινει αριστο.3/4 για το ριζοτο

Τελευταιο πιατο ηταν καποια μαριναρισμενα μπριζολακια που σαφως εδω αναδειχτηκε ολη η μαεστρια της μαγειρισσας στο ψησιμο αλλα και γενικα στο σημειο που πρεπει να βγαλεις και να σερβιρεις ενα πιατο. Απλα Τ Ε Λ Ε Ι Α.... καθε μπουκια απλα σε ωθουσε να παρεις την επομενη. Πολυ μαλακο το κρεας με απιστευτη γευση και μια γλυκυτητα απο την μαριναδα που εβγαζε ενα απιστευτο αποτελεσμα. εδω θα εμπαινε ενα 5/4 που θα μπορουσε απλα να ισοφαρισει το ριζοτο και να βγει ενα γενικο 4/4

Και ηρθε η ωρα του γλυκου..... Κατι πριν την κολαση. Οσοι διαβασουν ολες τις προηγουμενες κριτικες μου δεν εχω σχολιασει ποτε γλυκο... δεν τρωω γλυκα γενικα και με αφηνει αδιαφορο αυτο το ειδος τροφης. Εδω ομως θα ομολογησω οτι ειχαμε την διαφορα. Ενα μιλφειγ με κρεμα και παγωτο ( ποσοτητα δε για να σκασουν 4 ατομα ) περιτριγυρισμενο με μπισκοτα ( ισως σαβαγιαρ ) με αψογη γευση και υφη και γενικα ενα αψογο γλυκο για να κλεισει ενα πολυ ωραιο γευμα

Γενικα το θεμα γευσης στο εν λογω εστιατοριο δεν μπαινει σε διαπραγματευση.... ειναι ενα πολυ καλο εστιατοριο που σαφως αξιζει να δωσεις συγχαρητηρια στην μαγειρισα η οποια σαφως εχει πολυ καλη αισθηση αυτου που κανει

Ο λογαριασμος δεν υπερεβει τα 20 ευρω το ατομο με ομολογουμενως αρκετα πιατα που πηραμε και ενα κιλο κρασι οποτε σαφως δεν νομιζω οτι οι τιμες ειναι κατι που θα σε αποτρεψει να πας να φας στο εν λογω εστιατοριο κατι που σαφως το βλεπεις και απο τον καταλογο του μαγαζιου. Μια καλυτερη wine list ισως βοηθουσε το μαγαζι αν μελλοντικα διορθωνανε κατι στο εξωτρικο χωρο που να αντιπροσωπευει αυτο που το μαγαζι μπορει να προσφερει και να μην προσβαλει την τεχνη της μαγειρισας.

Σε γενικες γραμμες οφειλω να πω οτι το μαγαζι προτεινεται για δοκιμη γευσεων.

Καλησπέρα σας,

Το προηγούμενο Σάββατο είπα με τον άντρα μου να αφήσουμε το παιδί στην μητέρα μου και να βγούμε λίγο έξω να φάμε και να το συνδυάσουμε αν γίνεται και με μουσική. Ψάχνοντας λίγο τι επιλογές έχουμε από τις τριγύρω περιοχές, σκεφτήκαμε γιατί να πάμε να δοκιμάσουμε το Keld's που είναι και νέο μαγαζί στην Καισαριανή.

Να πω την αλήθεια μπήκα στην σελίδα του στο facebook είδα ότι θα είχε και live με μια μπάντα ρεμπέτικα και τότε ψήθηκα ακόμα πιο πολύ. Επιπλέον (μεταγενέστερη πληροφορία) είναι οικογενειακή η προσπάθεια, όπως μάθαμε και μας άρεσε πολύ!

Έτσι και έγινε. Πήραμε τηλέφωνο για κράτηση και όλα ξεκίνησαν.

Φτάνοντας είδαμε ήδη κάποια τραπέζια κρατημένα και ευτυχώς κάποιο από αυτά ήταν και το δικό μας σε πιο προνομιακή θέση.

Ο χώρος ωραίος ζεστός, καθώς όπως μάθαμε από το παλικάρι που ήταν στο service είχαν γίνει κάποιες παρεμβάσεις τώρα τελευταία. Μέσα επένδυση με ξύλο και δύο ξύλινα τραπέζια - πάγκοι απέναντι από το τζάκι (ονειρεμένη σκηνή)!! και έξω μια μεταλλική κατασκευή, με τα πλαϊνά να είναι καλυμμένα με στόρια και μπροστά κουρτινάκια χαμηλά, για τα αδιάκριτα μάτια. (3/4) για την προσπάθεια!

Για την γεύση πραγματικά αξίζει ένα Μπράβο στην κοπέλα που μαγειρεύει στην κουζίνα! Παραγγείλαμε μαριναρισμένο μετσοβόνε με σουσάμι και μαρμελάδα (5/4) το οποίο ήταν απίστευτο και επιπλέον πατάτα γκαστρωμένη με κρέμα γάλακτος και μπέικον (φουλ χοληστερίνη χεχε) (5/4)! για σαλάτα πήραμε την εποχής (season) με μαρούλι και λάχανο, καβουρδισμένο αμύγδαλο και φιλέτο πορτοκάλι, με dressing μια vinegrate σε γλυκιά γεύση (3/4).

Στα κυρίως εγώ πήρα ρολό κοτόπουλο γεμιστό με πιπεριά φλωρίνης και πέστο βασιλικού, γαρνιρισμένο με σαλάτα και ο άντρας μου πήρε μοσχαρίσιο μπιφτέκι με ρύζι και σαλάτα για γαρνιτούρα. Οι γεύσεις ήταν πραγματικά πολύ καλές, παρόλο που στην αρχή όταν είδαμε τις τιμές, νομίζαμε ότι θα ήταν κατεψυγμένα (λόγω χαμηλού κόστους). Το φιλέτο κοτόπουλο πολύ μαλακό χωρίς να είναι στεγνό και το μπιφτέκι όλα τα λεφτά, μαλακό και σωστά ψημένο (4/4).

Σαν finale αξίζει να αναφερθεί ότι η μαγείρισσα είναι η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού κάτι που μετράει πολύ στα συν του μαγαζιού, καθώς άλλο είναι να είναι υπάλληλος και να σχολάει και να φεύγει και άλλο να νοιάζεται για το κάθε τι του μαγαζιού.

Προφανώς και θα ξαναπάμε και ελπίζω να πετύχουμε κανένα live πάλι.

Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε σήμερα το Keld's (28/10) και μας άρεσε πολύ! Ο χώρος είναι απλός και λιτός. Στην εσωτερική του διακόσμηση (μου άρεσε πολύ) κυριαρχεί το ξύλο. Η κουζίνα είναι ανοιχτή και προσβάσιμη.

Η Παναγιώτα, η chef του Keld's, μαγειρεύει με κέφι και μεράκι και αυτό φαίνεται στα πιάτα της. Πήραμε:
Μαριναρισμένο μετσοβόνε με μαρμελάδα και σουσάμι: πολύ νόστιμο ορεκτικό. Το μετσοβόνε με την μαρμελάδα δένουν πολύ ωραία!
Χειροποίητη τυροκαυτερή: Πραγματικά πεντανόστιμη! Από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει. Θα μπορούσα να την τρώω καθημερινά!

Μαυρομάτικα με μπέικον & βαλσάμικο: τα φασόλια, το μπέικον και το βαλσάμικο έδεσαν πολύ καλά μεταξύ τους.
Season salad: Το φιλέτο πορτοκαλιού και το βινεγκρέ φρούτων εποχής έκαναν την σαλάτα πολύ-πολύ δροσερή.
Ριζότο μανιταριών: Νοστιμότατο πιάτο.

Ριγκατόνι με χοιρινά φιλετάκια: πολύ νόστιμο πιάτο! Μου άρεσε περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα.
Για επιδόρπιο πήραμε γιαούρτι με γλυκό κυδώνι.

Ο Περικλής εξαιρετικός και γρήγορος στο service.

Είναι ένα καινούριο μαγαζί και πιστεύω ότι αξίζει να το επισκεφτεί κάποιος!

Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Είναι η δεύτερη φορά που πηγαίνουμε στο συγκεκριμένο μαγαζί και μένουμε πάλι απόλυτα ικανοποιημένοι.

Το προσωπικο ειναι ευγενεστατο και πολύ εξυπηρετικό.

Το μενού δεν περιέχει εκατοντάδες επιλογές από μέτρια και βαρετα πιάτα άλλα λιγα, μετρημενα, σωστα μαγειρεμενα με ταυτόχρονα νέες, διαφορετικες και πολυ ενδιαφέρουσες γεύσεις.

Σήμερα πήραμε 1 ορεκτικο (ρολά μελιτζάνας), 1 σαλάτα (ψητά λαχανικα), 2 κυρίως (Κοτόπουλο ρόλο με πεστό και μπιφτεκι με σας μανιταριων συνοδευόμενα από ένα πολύ ωραίο ρυζοτο). Την προηγούμενη φορά πήραμε κάποια πιάτα ημέρας εκτός μενού τα οποία ήταν πάλι πολύ ωραία.

Θεωρώ ότι το αντιτιμο είναι τίμιο γι αυτά που προσφέρει το συγκεκριμένο κατάστημα, χωρίς να μπορώ να το θεωρήσω ούτε πολύ ακριβό ούτε και φτηνό.

Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι απ’την επίσκεψή μας και θα ξαναπάμε με την πρώτη ευκαιρία. Και τα 5 πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμα.

Αναλυτικότερα:

Σαλάτα κοτόπουλο (μαρούλι) το ντρέσσιγκ αρκετό και πολύ νόστιμο, θέλω να την ξαναδοκιμάσω σίγουρα.

Χοιρινή τηγανιά (ορεκτικό). Πλούσια μερίδα (άνετα το παραγγέλνεις για κυρίως) με μια μοναδική σάλτσα μουστάρδας (εγώ δηλαδή που είμαι φαν της τηγανιας με μουστάρδα πιπεριές ντομάτες κλπ, και το μαγειρεύω συχνά, έμεινα πολύ ικανοποιημένη)

Ρολά μελιτζάνας με τυρι, επίσης πλόυσια μερίδα (5 ρολά σύν σαλάτα στην άκρη). Λίγο ανάλατη η μελιτζάνα αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, ο άντρας μου πχ δεν έβαλε αλάτι.

Από κυριως πήραμε:

Pολά κοτόπουλου, εξαιρετικό πιάτο, συνοδευμένο με σαλάτα και ένα απίστευτο πέστο.
Ριγκατόνι με μπρόκολο και χοιρινά φιλετάκια. Eυφάνταστο πιάτο, μου άρεσε πολύ.

Το μόνο αρνητικό, αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό, ο άντρας μου έχει, ήταν το αρκετό πιπέρι στα πιάτα (φρεσκοτριμμένο βέβαια αλλά πολύ. Μα ακόμα και στη σαλάτα? Θα προτιμούσε να υπάρχει μύλος στο τραπέζι).

Ευγενέστατο το παλικάρι εκεί. Όμορφη διακόσμηση στην τουαλέτα.

Καλή αρχή παιδιά.

Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Χαριτωμένος Μικρο-Μέγαλος χώρος απέναντι απο την παιδική χαρά της καισαριανής δηλαδή σημείο της πόλης μας με αρκετό πράσινο.

Σήμερα Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου, μας υποδέχτηκε φιλικά, και όχι προσποιητά, η Παναγιώτα. Την είδαμε στη συνέχεια να μας μαγειρεύει με μεράκι και νεύρο, στη ολάνοικτη και πλήρως προσβάσιμη κουζίνα.

Μας καλωσόρισαν με κρασόμελο. Σίγουρα βρήκαμε αρκετά πιάτα που κέντρισαν την προσοχή μας. Επιβεβαιωθήκαμε πλήρως και στις δροσερές σαλάτες αλλά και στα κυρίως πιάτα. Δοκιμάσαμε ¨μαυροματικα με bacon και balsamico¨, ´μετσοβόνε¨ που έδενε καταπληκτικά με σπιτική μαρμελάδα ¨κατι berries¨, ψητά λαχανικά, ζουμερό κοτόπουλο με pesto, rigatoni με κοτόπουλο, μοσχαρίσιο μπιφτέκι. Εξαιρετικά παρουσίασμένα (κάποιοι μάλλον Άγγλοι που έτρωγαν δίπλα μας τα φωτογράφισαν).

Μείναμε ευχαριστημένοι με την γεύση, με το περιβάλλον, με την μουσική όπου ξένα και ελληνικά εναλλάσσονταν και δεν μας κούραζαν. Η τουαλέτα καθαρή και τακτοποιημένη.

Θα επιστρέψουμε σύντομα.